pluma-plugins 1.25.0 - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Bracket Completion
ja: 括弧補完

en: Code Comment
ja: コードコメント

en: Whether to silence terminal bell
ja: 端末ベルを消すかどうか

en: Number of lines to keep in scrollback
ja: スクロール時に維持する行数

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ja: スクロール時に維持する行数を無制限にするかどうか

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ja: TRUE にすると、古い行が破棄されなくなります。スクロールバックの履歴は一時的にディスクに保存されるので、端末に大量の出力があった場合にシステムのディスクが不足するかもしれません。

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ja: キーが押されたら下までスクロールするかどうか

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ja: TRUE にすると、キー入力のたびにスクロールバーが下に移動します。

en: Default color of text in the terminal
ja: 端末のテキストのデフォルト色

en: Default color of terminal background
ja: 端末の背景のデフォルト色

en: Palette for terminal applications
ja: 端末で実行するアプリケーションのパレット

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ja: 端末は実行するアプリケーションで使用可能な 16 色のパレットを持っています。これは色の名前をコロンで区切った形式のパレットになっています。色の名前は "#FF00FF" のような 16 進フォーマットにしてください。

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ja: 端末ウィジェットに対してテーマ色を使用するかどうか

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ja: TRUE にすると、ユーザが指定した色の代わりに、テキスト入力ボックスに使われるテーマ色スキーマを使用します。

en: Whether to blink the cursor
ja: カーソルを点滅させるかどうか

en: The cursor appearance
ja: 端末に表示するカーソルの形状

en: Whether to use the system font
ja: システムフォントを使用するかどうか

en: Font
ja: フォント

en: Terminal
ja: 端末

en: Word Completion
ja: 単語補完
