pluma-plugins 1.25.0 - en to mr translation catalogue (18 entries)

en: Bookmarks
mr: वाचनखुणा

en: Whether to silence terminal bell
mr: टर्मिनल घंटा बंद करायचे का

en: Number of lines to keep in scrollback
mr: हलवितेवेळी रेषांची संख्या लक्षात ठेवा

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
mr: स्क्रोलबॅकमध्ये अमर्यादीत ओळींची संख्या साठवायचे

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
mr: खरे असल्यास, स्क्रोलबॅक ओळी कधिच वगळले जाणार नाही. डिस्कवर स्क्रोलबॅक इतिहास नेहमीकरीता साठवला जातो, ज्यामुळे टर्मिनलवरील जास्त आऊटपुट आढळल्यास प्रणालीवरील डिस्क जागा कमी पडू शकते.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
mr: कळ दाबल्यास खाली सरकवायचे का

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
mr: खरे असल्यास, कळ दाबाताच सरकावपट्टी तळ बाजूस सरकते.

en: Default color of text in the terminal
mr: पाठ्यचे टर्मिनलमधील पूर्वनिर्धारीत रंग

en: Default color of terminal background
mr: टर्मिनल पार्श्वभूमीचा पूर्वनिर्धारीत रंग

en: Palette for terminal applications
mr: टर्मिनल अनुप्रयोगांसाठी पॅलेट

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
mr: टर्मिनलच्या आत अनुप्रयोग वापरकरण्याकरीता टर्मिनलकडे 16-रंगी पेलेट उपलब्ध आहे. हे ते पेलेट आहे, जे कोलन-विभाजीत रंग यादीत नामांकीत आहे. रंगाचे नाव हेक्स रीती असायला हवे उ.दा. "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
mr: टर्मिनल कार्यक्रमाकरीता सुत्रयोजनेपासून रंग वापरायचे का

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
mr: खरे असल्यास, वापरकर्त्या तर्फे पुरविलेल्या रंग ऐवजी, पाठ्य प्रविष्ट चौकोणाकरीता वापरलेले सुत्रयोजना रंग टर्मिनल तर्फे वापरल्या जाईल.

en: Whether to blink the cursor
mr: कर्सर लुकलुक करायचे

en: The cursor appearance
mr: कर्सर दृष्य

en: Whether to use the system font
mr: प्रणालीचा फॉन्ट वापरावा का

en: Font
mr: फॉंट

en: Terminal
mr: टर्मिनल
