pluma-plugins 1.25.0 - en to ne translation catalogue (15 entries)

en: Bookmarks
ne: बुकमार्कहरु

en: Whether to silence terminal bell
ne: टर्मिनल घन्टी मलिन बनाउने या नबनाउने

en: Number of lines to keep in scrollback
ne: स्क्रोलब्याकमा राखिने लाइनको नम्बर

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ne: कुञ्जी थिच्दा तलतिर स्क्रोल गर्ने या नगर्ने

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ne: ठीक भएमा, कुञ्जी थिच्दा स्क्रोलपट्टी तल जान्छ ।

en: Default color of text in the terminal
ne: टर्मिनलमा पाठको पूर्वनिर्धारित रङ

en: Default color of terminal background
ne: टर्मिनल पृष्ठभूमिको पूर्वनिर्धारित रङ

en: Palette for terminal applications
ne: टर्मिनल अनुप्रयोगका लागि रङदानी

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ne: टर्मिनलमा यसभित्र प्रयोग गर्न सकिने १६-रङको रङदानी छ । यो रङनामको सूची विराम चिन्हद्वारा छुट्याइएको रङदानी हो । रङनाम हेक्स ढाँचामा हुनुपर्दछ जस्तै, "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ne: टर्मिनल विजेटका लागि विषयवस्तुबाट रङ प्रयोग गर्ने या नगर्ने

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ne: ठीक भएमा, प्रयोगकर्ताद्वारा उपलब्ध रङको साटोमा, पाठ प्रविष्टि बाकसका लागि प्रयोग गरिने विषयवस्तु रङ योजना टर्मिनलमा प्रयोग गरिन्छ ।

en: Whether to blink the cursor
ne: कर्सर झिम्कने या नझिम्कने

en: Whether to use the system font
ne: प्रणाली फन्ट प्रयोग गर्ने या नगर्ने

en: Font
ne: फण्ट

en: Terminal
ne: टर्मिनल
