pluma-plugins 1.25.0 - en to ro translation catalogue (16 entries)

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Whether to silence terminal bell
ro: Dacă să fie dezactivat bipul

en: Number of lines to keep in scrollback
ro: Numărul de linii care să fie păstrate pentru derularea înapoi

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ro: Dacă să fie ă fie păstrate un număr nelimitat de linii pentru derularea înapoi

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ro: Dacă este activ, liniile de derulare nu vor fi eliminate. Istoricul linilor va fi stocat temporar pe disc, de aceea ar putea cauza umplerea discului în cazul în care terminalul produce un număr mare de ieșiri.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ro: Dacă să deruleze în jos la apăsarea unei taste

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ro: Dacă este true, atunci apăsarea unei taste duce bara de derulare în jos.

en: Default color of text in the terminal
ro: Culoarea implicită a textului în terminal

en: Default color of terminal background
ro: Culoarea de fundal implicită a terminalului

en: Palette for terminal applications
ro: Paletă pentru aplicațiile din terminal

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ro: Terminalele au o paletă de 16 culori pe care aplicațiile din terminal o pot folosi. Aceasta este paleta aceea, în forma unei liste de nume de culori separate prin  două puncte. Numele culorilor trebuie să fie în formatul hexazecimal, de ex.: „#FF00FF”

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ro: Dacă să fie folosite culorile temei pentru widgeturile terminalului

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ro: Dacă este true, schema de culoare a temei folosită pentru căsuțele de introducere text vor fi folosite pentru terminal, în locul culorilor furnizate de utilizator.

en: Whether to blink the cursor
ro: Dacă să permită clipirea cursorului

en: The cursor appearance
ro: Aspectul cursorului

en: Whether to use the system font
ro: Dacă să fie folosit fontul sistemului
