pluma-plugins 1.25.0 - en to sr@latin translation catalogue (16 entries)

en: Bookmarks
sr@latin: Obeleživači

en: Whether to silence terminal bell
sr@latin: Da li da isključi terminalsko zvonce

en: Number of lines to keep in scrollback
sr@latin: Broj linija koje se pamte

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
sr@latin: Broj linija koje se pamte

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
sr@latin: Ako je postavljeno na „true“ (tačno) ispisane linije neće biti zaboravljane. Istorijat se čuva privremeno na disk, tako da možete ostati bez prostora na disku ako ima puno linija u terminalu.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
sr@latin: Da li da pomeri na dno kada se pritisne taster

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
sr@latin: Ako je postavljeno na „true“ (tačno) pritisak na taster prebacuje na kraj terminala.

en: Default color of text in the terminal
sr@latin: Podrazumevana boja teksta u terminalu

en: Default color of terminal background
sr@latin: Podrazumevana boja pozadine terminala

en: Palette for terminal applications
sr@latin: Paleta za terminalske programe

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
sr@latin: Terminali imaju 16-bojnu paletu koju mogu da koriste programi unutar terminala. Ovo je ta paleta, gde su date boje razdvojene dvotačkom. Imena boja treba da budu u heksadekadnom zapisu, npr. „#FF00FF“

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
sr@latin: Da li da koristi boje iz teme za terminalski element

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
sr@latin: Ako je postavljeno na „true“ (tačno) koristiće boje iz teme za polja za unos teksta u terminalu, umesto boja koje je podesio korisnik.

en: Whether to blink the cursor
sr@latin: Da li kursor da trepće

en: The cursor appearance
sr@latin: Izgled kursora

en: Whether to use the system font
sr@latin: Da li da koristi sistemski slovni lik
