pluma-plugins 1.25.0 - en to sv translation catalogue (24 entries)

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Go to Next Bookmark
sv: Gå till nästa bokmärke

en: Go to Previous Bookmark
sv: Gå till föregående bokmärke

en: Go to the previous bookmark
sv: Gå till föregående bokmärke

en: Code Comment
sv: Kod kommentar

en: Co_mment Code
sv: Ko_mmentera kod

en: Whether to silence terminal bell
sv: Om terminalljudet ska tystas

en: Number of lines to keep in scrollback
sv: Antal rader som ska behållas i rullningshistoriken

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
sv: Om obegränsat antal rader ska behållas i rullningshistoriken

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
sv: Om sant så kommer inga rader i rullningshistoriken att försvinna. Rullningshistoriken lagras temporärt på disk så detta kan orsaka att systemet får slut på diskutrymme om det är mycket utdata i terminalfönstret.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
sv: Om det ska rullas till nedersta läget då en tangent trycks ned

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
sv: Om sant hoppar rullningslisten till nedersta läget då en tangent trycks ned.

en: Default color of text in the terminal
sv: Standardfärg för texten i terminalfönstret

en: Default color of terminal background
sv: Standardfärg för terminalbakgrund

en: Palette for terminal applications
sv: Palett för terminalprogram

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
sv: Terminalen har en palett med 16 färger som program i terminalen kan använda. Detta är den paletten, i form av en kolonseparerad lista med färgnamn. Färgnamn ska skrivas i hexadecimalt format, till exempel "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
sv: Om färgerna från temat ska användas för terminalwidgeten

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
sv: Om sant kommer temafärgschemat som används för textinmatningsfält att användas för terminalfönstret istället för de färger som angetts av användaren.

en: Whether to blink the cursor
sv: Om markören ska blinka

en: The cursor appearance
sv: Markörens utseende

en: Whether to use the system font
sv: Om systemtypsnittet ska användas

en: Font
sv: Typsnitt

en: Embedded Terminal
sv: Inbyggd Terminal

en: C_hange Directory
sv: Ä_ndra katalog
