pluma-plugins 1.25.0 - en to te translation catalogue (18 entries)

en: Bookmarks
te: గుర్తులు

en: Whether to silence terminal bell
te: టెర్మినల్ గంటను నిశ్శబ్దంగా ఉంచాలా

en: Number of lines to keep in scrollback
te: స్క్రాల్‌బార్ నందు ఉంచవలిసిన వరుసల సంఖ్య

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
te: పరిమితంకాని వరుసులు స్క్రాల్‌బ్యాక్ నందు వుంచవలెనా

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
te: true అయితే, స్క్రాల్‌బ్యాక్ వరుసలు యిప్పటికి తీసివేయబడవు. స్క్రాల్‌బ్యాక్ చరిత్ర అనునది డిస్కు నందు తాత్కాలికంగా నిల్వవుంచబడును, వొకవేళ టెర్మినల్‌కు చాలా అవుట్పుట్ వుంటే సిస్టమ్ డిస్కు జాగా అయిపోవుటకు యిది కారణం కావచ్చును.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
te: కీ వత్తినప్పుడు క్రిందవరకు స్క్రాలు కావాలా

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
te: నిజమైతే, కీ వత్తుట ద్వారా స్క్రాల్‌బార్ క్రిందకు దూకుతుంది.

en: Default color of text in the terminal
te: టెర్మినల్ నందలి పాఠ్యపు అప్రమేయ వర్ణము

en: Default color of terminal background
te: టెర్మినల్ బ్యాక్‌గ్రౌండ్ యొక్క అప్రమేయ వర్ణము

en: Palette for terminal applications
te: టెర్మినల్ అప్లికేషన్ ల కొరకు పాలెట్

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
te: టెర్మినల్ లోపల ఉన్న అప్లికేషన్ లు ఉపయోగించుకోగల 16-వర్ణాల పాలెట్ ను టెర్మినల్ కలిగిఉంటుంది. కోలన్‌తో-వేరుచేయు విదంగా వర్ణపు నామాల జాబితా ఉన్న, పాలెట్. వర్ణపు నామాలు hex రూపంలో ఉండాలి ఉ.దా. "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
te: టెర్మినల్ విడ్జట్‌కు థామ్ నుండి వర్ణములను ఉపయోగించాలా

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
te: నిజమైతే, పాఠ్యపు ప్రవేశపు పెట్టెలకు ఉపయోగించు వర్ణ పదకం టెర్మినల్ కు ఉపయోగించబడుతుంది, వినియోగదారుని చేత ఇవ్వబడిన వర్ణములుక బదులుగా.

en: Whether to blink the cursor
te: కర్సర్ బ్లింక్ కావాలా

en: The cursor appearance
te: కర్సర్ కనిపించువిధానం

en: Whether to use the system font
te: సిస్టమ్ ఫాంటును ఉపయోగించాలా

en: Font
te: ఫాంటు

en: Terminal
te: టెర్మినల్
