pluma-plugins 1.25.0 - en to th translation catalogue (18 entries)

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Whether to silence terminal bell
th: ปิดเสียงออดเตือนเทอร์มินัลหรือไม่

en: Number of lines to keep in scrollback
th: จำนวนบรรทัดที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนกลับ

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
th: กำหนดว่าจะรักษาบรรทัดสำหรับการเลื่อนกลับอย่างไม่มีขีดจำกัดหรือไม่

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
th: ถ้าเลือก บรรทัดต่างๆ ที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนจอกลับจะไม่มีการลบทิ้งเลย ประวัติการเลื่อนกลับจะถูกเก็บไว้ในดิสก์ชั่วคราว ดังนั้น การเปิดตัวเลือกนี้อาจทำให้ดิสก์เต็มได้ ถ้ามีข้อความออกทางเทอร์มินัลจำนวนมาก

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
th: เลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อกดปุ่มใดปุ่มหนึ่งหรือไม่

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
th: ถ้าเลือก การกดปุ่มใดปุ่มหนึ่งจะเลื่อนแถบเลื่อนไปท้ายสุด

en: Default color of text in the terminal
th: สีปริยายของข้อความในเทอร์มินัล

en: Default color of terminal background
th: สีปริยายของพื้นหลังเทอร์มินัล

en: Palette for terminal applications
th: จานสีสำหรับโปรแกรมเทอร์มินัล

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
th: เทอร์มินัลมีจานสีชนิด 16 สี ซึ่งเทอร์มินัลสามารถใช้โปรแกรมภายในได้ จานสีนั้นอยู่ในรูปแบบของรายการชื่อสีที่แยกด้วยโคลอน ชื่อสีควรเป็นเลขฐานสิบหก เช่น "#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
th: ใช้สีจากชุดตกแต่งสำหรับ widget เทอร์มินัลหรือไม่

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
th: ถ้าเลือก รายการชุดรูปแบบสีที่ใช้สำหรับกล่องป้อนข้อความจะใช้สำหรับเทอร์มินัลด้วย โดยจะแทนที่สีต่างๆ ที่ผู้ใช้กำหนดไว้

en: Whether to blink the cursor
th: กะพริบเคอร์เซอร์หรือไม่

en: The cursor appearance
th: รูปร่างของเคอร์เซอร์

en: Whether to use the system font
th: ใช้แบบอักษรระบบหรือไม่

en: Font
th: แบบอักษร

en: Terminal
th: เทอร์มินัล
