pluma-plugins 1.25.0 - en to ur translation catalogue (9 entries)

en: Bookmarks
ur: پسندیدہ

en: Default color of text in the terminal
ur: ٹرمنل میں متن کا طے شُدہ رنگ

en: Default color of terminal background
ur: ٹرمنل کے پس منظر کا طے شُدہ رنگ

en: Palette for terminal applications
ur: ٹرمنل اطلاقیوں کے لیے پلیٹ

en: Whether to blink the cursor
ur: کیا کرسر کو جھپکایا جائے

en: The cursor appearance
ur: کرسر کی ظاہری شکل

en: Whether to use the system font
ur: کیا نظام کا فونٹ استعمال کیا جائے

en: Font
ur: فونٹ

en: Terminal
ur: ٹرمنل
