pluma-plugins 1.27.0 - en to mk translation catalogue (14 entries)

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: Whether to silence terminal bell
mk: Дали да се исклучи ѕвончето на терминалот

en: Number of lines to keep in scrollback
mk: Број на линии кои се чуваат во бафер

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
mk: Дали да се лизга на дното кога ќе се притисне копче

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
mk: Ако е точно, притискање на копче го носи лизгачот на дното.

en: Default color of text in the terminal
mk: Стандардна боја за текст на терминалот

en: Default color of terminal background
mk: Стандардна боја за позадина на терминалот

en: Palette for terminal applications
mk: Палета за терминални апликации

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
mk: Терминалите имаат палета со 16 бои што апликациите внатре во терминалот можат да ја користат. Ова е палетата во формата со имиња на бои ограничени со запирка. Бојата треба да биде во хексадецимален формат. Пример"#FF00FF"

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
mk: Дали да се користи бојата од темата за формата на терминалот

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
mk: Ако е точно, шемата за боја користена за внесување текст во полињата ќе биде користена во терминалот, наместо да се користат боите подесени од корисникот.

en: Whether to use the system font
mk: Дали да се употребува системскиот фонт

en: Font
mk: Фонт

en: Terminal
mk: Терминал
