MATE Desktop Environment - en to ku translation catalogue (12 entries)

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command line
ku: Rêzika Fermanan

note: (itstool) path: sect3/title
en: Fonts
ku: Cureyên nivîsê

note: (itstool) path: entry/para
en: Command
ku: Ferman

note: (itstool) path: sect1/bridgehead
en: Edit
ku: Biguherîne

note: (itstool) path: sect1/bridgehead
en: Search
ku: Lê bigere

note: (itstool) path: sect1/bridgehead
en: Help
ku: Alîkarî

note: (itstool) path: sect1/title
en: Preferences
ku: Vebijêrk

note: (itstool) path: sect1/title
en: Plugins
ku: Pêvek

note: (itstool) path: entry/para
en: Action
ku: Çalakî

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Description
ku: Daxuyanî

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Name
ku: Nav

note: (itstool) path: para/ulink
en: link
ku: girêdan
