pluma 1.25.3 - en to ar translation catalogue (1094 entries)

en: Use Default Font
ar: استخدم الخطّ الإفتراضي

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ar: ما إذا وجب إستعمال الخط ثابت العرض الإفتراضي للنظام لتحرير النصوص على بدلا من خط خاص بـمحرر النصوص. إذا أغلق هذا الخيار، فإن الخطّ المختار في خيار "Editor Font" سيستعمل بدلا من خطّ النظام.

en: Editor Font
ar: خط المحرِّر

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ar: خط مخصص سيُستخدم في منطقة التحرير. لن يسري هذا الإجراء إلا إذا أُوقف تشغيل خيار "استخدام الخط الافتراضي".

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
ar: التبديل بين التبويبات بواسطة [ctrl] + [tab]

en: Style Scheme
ar: مخطط الأساليب

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ar: معرّف مخطط أساليب GtkSourceView تستعمل لون النص

en: Create Backup Copies
ar: أنشئ نسخًا احتياطية

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
ar: ما إذا وجب لمحرر النصوص إنشاء نسخ إحتياطيّة للملفات التي يحفظها.يمكنك تحديد امتداد الملف الإحتياطي بخيار "Backup Copy Extension".

en: Autosave
ar: حفظ آلي

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ar: ما إذا وجب لمحرر النصوص حفظ الملفات المغيَّرة آليا بعد فاصل زمني. يمكنك وضع الفاصل الزمني بخيار "Auto Save Interval".

en: Autosave Interval
ar: فاصل الحفظ الآلي

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ar: عدد الدقائق التي سيَحفِظ إثرها محرر النصوص "قلم" الملفات المعدلة.لن تظهر التأثيرات ما لم يفَعّل خيار "الحفظ الآلي".

en: Writable VFS schemes
ar: مخططات VFS القابلة للكتابة.

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
ar: قائمة مخططات VFS المدعومة من قبل محرر النصوص "قلم" في نمط الكتابة. مخطط الملف قابل للكتابة افتراضيًا.

en: Maximum Number of Undo Actions
ar: العدد الأقصى من أفعال التراجع

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ar: عدد العمليات الأقصى التي يمكن لمحرر النصوص "قلم" التراجع فيها أو إعادتها. استعمل "-1" لعدد غير محدود من الأفعال.

en: Line Wrapping Mode
ar: نمط لف السطر

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ar: يحدد كيف تلف السطور الطويلة عند الطباعة. يستعمل "GTK_WRAP_NONE" لمنع اللف،"GTK_WRAP_WORD" للف عند حدود الكلمات، و "GTK_WRAP_CHAR" للف عند الحدود الفردية للكلمات. لاحظ أن القيم تتغير بحسب الحالة، لذلك تأكّد من ظهورهامطابقة لما ذُكِر هنا.

en: Tab Size
ar: حجم Tab

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ar: يحدّد عدد المسافات التي من المفترض عرضها عند محارف Tab.

en: Insert spaces
ar: أدرج مسافات

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
ar: ما إذا وجب لمحرر النصوص إضافة مسافات عوض tabs.

en: Automatic indent
ar: إزاحة آلية

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
ar: ما إذا وجب لمحرر النصوص تفعيل الإزاحة الآلية.

en: Display Line Numbers
ar: أظهر أرقام السطور

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
ar: ما إذا وجب لمحرر النصوص عرض أرقام السطور في مساحة التحرير.

en: Highlight Current Line
ar: ظَلِّل السطر الحالي

en: Whether pluma should highlight the current line.
ar: فيما إذا وجب على محرر النصوص تظليل السطر الحالي.

en: Highlight Matching Bracket
ar: ظَلِّل القوس الموافق

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
ar: فيما إذا وجب على محرر النصوص تظليل السطر الحالي.

en: Display Right Margin
ar: اعرض الحاشية اليمنى

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
ar: فيما إذا وجب لمحرر النصوص عرض الحاشية اليمنى في مساحة التحرير.

en: Right Margin Position
ar: موقع الحاشية اليمنى

en: Specifies the position of the right margin.
ar: يحدد موقع الحاشية اليمنى.

en: Smart Home End
ar: نهاية المنزل الذكي

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ar: تحديد كيفية تحريك المؤشر عند ضغط زري HOME  و END .استعمل   "معطل" للتحريك دائما في بداية / نهاية السطر ,او"بعد" للتحريك الى بداية / نهاية السطر عند اول ضعط لاحد الزرين و الى بداية / نهاية النص مع تجاهل الفراغات عند ثاني ضغط ,او استعمل"قبل" للتحريك الى بداية / نهاية النص قبل التحريك الى بداية / نهاية السطر, و "دائما" للتحريك دائما الى بداية / نهاية النص عوضا عن  التحريك الى بداية / نهاية السطر.

en: Restore Previous Cursor Position
ar: استعِد الموضع السابق للمؤشّر

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ar: فيما إذا وجب لمحرر النصوص استعاذة موضع المؤشّر السابق عند تحميل ملف.

en: Enable Search Highlighting
ar: فعّل إبراز البحث

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
ar: فيما إذا كان على محرر النصوص إبراز جميع حالات وجود النص المبحوث.

en: Enable Syntax Highlighting
ar: فعّل إبراز بنية الجملة

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
ar: فيما إذا يتوجب على محرر النصوص تفعيل إبراز التركيب.

en: Toolbar is Visible
ar: شريط الأدوات مرئي

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ar: ما إذا وجب لشريط الأدوات أن يكون مرئيّا في نوافذ التحرير.

en: Toolbar Buttons Style
ar: أسلوب أزرار شريط الأدوات

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ar: أسلوب أزرار شريط الأدوات. القيم الممكنة هي "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM"لإستعمال الإفتراضي للنظام و "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" لعرض الأيقونات فقط و "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" لعرض نص و أيقونات و "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" لعرض نص مهم بجانب الأيقونات.لاحظ أن القيم تتغير بحسب الحالة، حافظ بالتالي على كتابتها كيفما ذكرت هنا.

en: Status Bar is Visible
ar: عمود الحالة مرئي

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ar: ما إذا وجب لشريط الحالة في أسفل نافذة التحرير أن يكون مرئيّا.

en: Side Pane is Visible
ar: اللوحة الجانبية ظاهرة

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
ar: ما إذا وجب ظهور اللوحة الجانبية على يمين نافذة التحرير أم لا.

en: Bottom Panel is Visible
ar: الشريط السفلي ظاهر

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
ar: ما إذا وجب ظهور اللوحة في أسفل نافذة التحرير أم لا.

en: Maximum Recent Files
ar: العدد الأقصى للملفّات الحديثة

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ar: يحدّد العدد الأقصى من النلفات المفتوحة حديثا التي ستعرض في القائمة الثانوية "Recent Files".

en: Print Syntax Highlighting
ar: اطبع إبراز بنية الجملة

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
ar: فيما إذا سيطبع محرر النصوص إبراز التراكيب عند طباعة المستندات.

en: Print Header
ar: اطبع الترويسة

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
ar: ما إذا وجب لمحرر النصوص تضمّن ترويسة المستند عند طبع المستندات.

en: Printing Line Wrapping Mode
ar: نمط لف السطور في الطباعة

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ar: يحدد كيف تلف السطور الطويلة عند الطباعة. يستعمل "GTK_WRAP_NONE" لمنع اللف،"GTK_WRAP_WORD" للف عند حدود الكلمات، و "GTK_WRAP_CHAR" للف عند الحدود الفردية للكلمات. لاحظ أن القيم تتغير بحسب الحالة، لذلك تأكّد من ظهورهامطابقة لما ذُكِر هنا.

en: Print Line Numbers
ar: اطبع أرقام السطور

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
ar: إذا كانت هذه القيمة 0، فلن تضاف أرقام السطور عند طباعة مستند.أو أن محرر النصوص سيطبع أرقام السطور عند كل رقم سطر.

[ctx: print-font-body-pango]
en: 'Monospace 9'
ar: 'معدل النصوص 9'

en: Body Font for Printing
ar: خط المتن عند الطباعة

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ar: يحدّد الخط الذي سيستعمل في متن المستند عند طباعة المستندات.

[ctx: print-font-header-pango]
en: 'Sans 11'
ar: "بلا 11 '

en: Header Font for Printing
ar: خط الترويسة عند الطباعة

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ar: يحدّد الخطّ الذيسيستعمل لترويسات الصفحات عند طباعة مستند. لن يعمل هذا إﻻّ إذا فعّل خيار "Print Header".

[ctx: print-font-numbers-pango]
en: 'Sans 8'
ar: "بلا 8 '

en: Line Number Font for Printing
ar: خطَّ رقمِ السطرِ عند الطباعة

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ar: يحدّد الخطّ الذي سيستعمل لأرقام السطور عند الطباعة. لن يعمل إﻻ إذا كان خيار "Print Line Numbers" غير مساو لصفر.

en: Automatically Detected Encodings
ar: ترميزات مُكتشفة آليا

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
ar: قائمة مرتّبة بالترميزات المستعملة من قبل محرر النصوص للكشف الآلي لترميز الملف.  "CURRENT" هو ترميز المحلّية الحالي. لا يستخدم إلا الترميزات المتعرّف عليها.

[ctx: shown-in-menu]
en: [ 'ISO-8859-15' ]
ar: [ 'أيزو-8859-15' ]

en: Encodings shown in menu
ar: الترميزات المعروضة في القائمة

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
ar: قائمة الترميزات المعروضة في قائمة ترميزات المحارف في منتقي فتح/غلق الملفات. لا تستخدم إلا الترميزات المعروفة.

en: History for "search for" entries
ar: تأريخ مُدخلات "ابحث عن"

en: List of entries in "search for" textbox.
ar: أظهر قائمة بمُدخلات "ابحث عن" ضمن صندوق نصّي.

en: History for "replace with" entries
ar: تأريخ مُدخلات "استبدل بـ"

en: List of entries in "replace with" textbox.
ar: أظهر قائمة بمُدخلات "استبدل بـ" ضمن صندوق نصّي.

en: Active plugins
ar: المُلحقات النشِطة

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ar: قائمة الملحقات النشطة. تضم "Location" الملحقات النشطة. انظر الملف .pluma-plugin، للحصول على"Location"  ملحق معين.

en: Pluma
ar: قلم

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
ar: محرر نصوص لبيئة سطح المكتب MATE

en: Text Editor
ar: مُحرّر نصوص

en: Edit text files
ar: تحرير الملفات النّصية

en: Log Out _without Saving
ar: اخرج _دون حفظ

en: _Cancel Logout
ar: أ_لغِ الخروج

en: Close _without Saving
ar: أغلق _دون حفظ

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Question
ar: سؤال

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ar: ستضيع تغييرات الدّقيقة الأخيرة نهائيًّا إذا لم تحفظ.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ar: ستضيع تغييرات الساعة الأخيرة نهائيًّا إذا لم تحفظ.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
ar: ستضيع التّغييرات المحدثة على المستند "%s" نهائيًّا.

en: Save changes to document "%s" before closing?
ar: أأحفظ التّغييرات في المستند "%s" قبل غلقه؟

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ar: عُطّل الحفظ من قبل مدير النظام.

en: Docum_ents with unsaved changes:
ar: مست_ندات بتغييرات غير محفوظة:

en: S_elect the documents you want to save:
ar: ا_ختر المستندات التي تريد حفظها:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ar: ستضيع جميع التّغييرات للأبد إذا لم تحفظ.

en: _Help
ar: _مساعدة

en: Character Encodings
ar: ترميزات المحارف

en: _Description
ar: ال_وصف

en: _Encoding
ar: ال_ترميز

en: Character encodings
ar: ترميزات المحارف

en: A_vailable encodings:
ar: التّرميزات ال_متوفرة:

en: _Add
ar: أ_ضِف

en: E_ncodings shown in menu:
ar: التّرميزات المعروضة في القائمة:

en: _Remove
ar: أ_زل

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ar: انقر هذا الزر لاختيار الخط المراد استخدامه في المحرر

en: _Use the system fixed width font (%s)
ar: ا_ستخد خط النظام ثابت العرض (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
ar: لا يمكن تثبيت مخطط الألوان المختار

en: Add Scheme
ar: أضف مخططًا

en: A_dd Scheme
ar: أ_ضف مخططًا

en: Color Scheme Files
ar: ملفات مخططات الألوان

en: All Files
ar: كلّ الملفات

en: Could not remove color scheme "%s".
ar: لا يمكن حذف مخطط الألوان %s.

en: _Close
ar: _إغلاق

en: Pluma Preferences
ar: تفضيلات Pluma

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Text Wrapping
ar: لف النص

en: Enable text _wrapping
ar: فعّل _لفّ النص

en: Do not _split words over two lines
ar: لا ت_شقّ الكلمات على سطرين

en: Highlight current _line
ar: إبراز السطر الحالي

en: Highlight matching _bracket
ar: إبراز الأ_قواس المتوافقة

en: Display
ar: الشاشة

en: _Display line numbers
ar: ا_عرض أرقام السطور

en: View
ar: عرض

en: Tab Stops
ar: حدود Tab

en: _Tab width:
ar: ع_رض Tab:

en: Insert _spaces instead of tabs
ar: أدرج _مسافات بدل tabs

en: Automatic Indentation
ar: إزاحة تلقائية

en: _Enable automatic indentation
ar: _فعّل الإزاحة الآلية

en: File Saving
ar: حفظ الملف

en: Create a _backup copy of files before saving
ar: أنشئ نسخة ا_حتياطية من الملفات قبل الحفظ

en: _Autosave files every
ar: ا_حفظ الملفات آليّا كلّ

en: _minutes
ar: _دقائق

en: Editor
ar: المحرر

en: Font
ar: الخط

en: Editor _font:
ar: خ_ط المحرر:

en: Pick the editor font
ar: انتق لون المحرر

en: Color Scheme
ar: مخطط اللون

en: _Add...
ar: أ_ضف...

en: Font & Colors
ar: الخط والألوان

en: Plugins
ar: الإضافات

en: Replace
ar: استبدل

en: Find
ar: ابحث

en: Replace _All
ar: استبدل _الكل

en: _Replace
ar: _استبدل

en: Replace All
ar: استبدّل الكل

en: _Search for:
ar: ا_بحث عن:

en: Replace _with:
ar: استبدّل _ب‍:

en: _Match case
ar: _طابِق الحالة

en: Match _entire word only
ar: طابِق ك_امل الكلمة فقط

en: Search _backwards
ar: ابحث إلى ال_خلف

en: _Wrap around
ar: _لف حول

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
ar: _حلّل المحارف (مثال \n)

en: Show the application's version
ar: أظهر نسخة التّطبيق

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ar: عيّن التّرميز الذي سيستخدم لفتح الملفّات المسردة على سطر الأوامر

en: ENCODING
ar: الترميز

en: Display list of possible values for the encoding option
ar: اعرض قائمة بالقيم الممكنة لخيار الترميز

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
ar: أنشئ نافذة مستوى أعلى جديدة في سيرورة موجودة من محرر النصوص "قلم"

en: Create a new document in an existing instance of pluma
ar: أنشئ مستندًا جديدًا في سيرورة موجودة من محرر النصوص "قلم"

en: [FILE...]
ar: [ملف...]

en: %s: invalid encoding.
ar: ‏%s: ترميز غير سليم.

en: - Edit text files
ar: - حرّر الملفات النصية

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ar: %s
    شغّل '%s --help' لترى قائمة كاملة بخيارات سطر الأوامر المتاحة.

en: Loading file '%s'…
ar: يجري تحميل الملف '%s'…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
ar: الملفّات المفتوحة

en: The file "%s" is read-only.
ar: الملف "%s" للقراءة فقط.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ar: هل تريد استبداله بالملف الذي أنت بصدد حفظه؟

en: Saving file '%s'…
ar: يجري حفظ الملف "%s"...

en: Save As…
ar: احفظ باسم...

en: Reverting the document '%s'…
ar: يجري استرجاع المستند '%s'...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ar: أأعكس التغييرات غير المحفوظة في المستند '%s'؟

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ar: ستضيع التّغييرات المحدثة على المستند في الدّقيقة الأخيرة نهائيًّا.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ar: ستضيع التّغييرات المحدثة على المستند في السّاعة الأخيرة نهائيًّا.

en: _Revert
ar: ا_عكس

en: MATE Documentation Team
ar: فريق توثيق ماتي

en: GNOME Documentation Team
ar: فريق غنوم للتوثيق

en: Found and replaced one occurrence
ar: تمّ إيجاد و استبدال حدوث واحد

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
ar: ‏"%s" غير موجود

en: Unsaved Document %d
ar: مستند غير محفوظ %Id

en: Read-Only
ar: للقراءة فقط

en: Documents
ar: مستندات

en: Unicode
ar: عالمي

en: Western
ar: غربي

en: Central European
ar: وسط أوروبي

en: South European
ar: جنوب أوروبي

en: Baltic
ar: بلطيقي

en: Cyrillic
ar: سريلي

en: Arabic
ar: عربي

en: Greek
ar: يوناني

en: Hebrew Visual
ar: عبري مرئي

en: Turkish
ar: تركي

en: Nordic
ar: شمالي

en: Celtic
ar: كلتي

en: Romanian
ar: روماني

en: Armenian
ar: أرمني

en: Chinese Traditional
ar: صيني تقليدي

en: Cyrillic/Russian
ar: سريلي/روسي

en: Japanese
ar: ياباني

en: Korean
ar: كوري

en: Chinese Simplified
ar: صيني مبسّط

en: Georgian
ar: جورجي

en: Hebrew
ar: عبري

en: Cyrillic/Ukrainian
ar: سريلي/أكراني

en: Vietnamese
ar: فيتنامي

en: Thai
ar: تايلاندي

en: Unknown
ar: مجهول

en: Automatically Detected
ar: مكشوف آليًا

en: Current Locale (%s)
ar: المحلّية الحالية (%s)

en: Add or Remove...
ar: أضِف أو احذف...

en: All Text Files
ar: كل الملفات النصية

en: C_haracter Encoding:
ar: ترميز الم_حارف:

en: L_ine Ending:
ar: _نهايات السطور:

en: Unix/Linux
ar: يونكس\لينكس

en: Mac OS Classic
ar: ماك التقليدي

en: Windows
ar: النوافذ

en: _Open
ar: ا_فتح

en: There was an error displaying the help.
ar: حدث خطأ عند عرض المساعدة.

en: _Retry
ar: أ_عِد المحاولة

en: Could not find the file %s.
ar: تعذّر العثور على الملف %s.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ar: تأكد من كتابة الموقع بشكل صحيح ثم حاول مجددا.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
ar: لا يستطيع محرر النصوص "قلم" معالجة المواقع %s.

en: pluma cannot handle this location.
ar: لا يستطيع محرر النصوص "قلم" معالجة هذا الموقع.

en: The location of the file cannot be mounted.
ar: لا يمكن وصل موقع الملف.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
ar: لا يمكن الوصول إلى موقع الملف لأنه غير موصول.

en: %s is a directory.
ar: يُمثّل %s دليلًا

en: %s is not a valid location.
ar: ليس %s موقعًا سليمًا.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ar: تعذّر العثور على المستضيف %s. تأكد من صحّة إعدادات المُلقّم وحاول مجدّدًا.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar: اسم المستضيف غير صحيح. تأكّد من صحة الموقع المكتوب و حاول مُجدّدًا.

en: %s is not a regular file.
ar: ‏%s ليس ملفًا عاديًا

en: Connection timed out. Please try again.
ar: انتهت مهلة الاتصال. أعِد المحاولة.

en: The file is too big.
ar: الملف كبيرٌ جدًا.

en: Unexpected error: %s
ar: خطأ غير متوقع: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
ar: لم يستطيع محرر النصوص "قلم" إيجاد الملف. ربما يكون قد حُذفَ مؤخرًا.

en: Could not revert the file %s.
ar: لا يمكن استعادة الملف %s.

en: Ch_aracter Encoding:
ar: ترميز الم_حارف:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ar: _حرّر على أي حال

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ar: لا _تُحرّر

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ar: إن عدد الارتباطات المتبوعة محدود ولم يتم العثور على الملف الفعلي ضمن هذه الحدود.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ar: لا تملك الصّلاحيات المطلوبة لفتح هذا الملف.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
ar: لم يتمكن محرر النصوص "قلم" من كشف ترميز المحارف.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ar: رجاء تأكد من أنك لا تحاول فتح ملف ثنائي.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ar: اختر ترميز محارف من القائمة وحاول مجددًا.

en: There was a problem opening the file %s.
ar: حدثت مشكلة في فتح الملف %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
ar: يحتوي الملف الذي فتحته على بعض المحارف غير السليمة. قد يتلف هذا الملف إذا واصلت تحريره.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ar: يمكنك أيضًا اختيار ترميز محارف آخر ثم إعادة المحاولة

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
ar: لا يمكن فتح الملف %s بترميز المحارف %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ar: اختر ترميز محارف مختلف من القائمة وحاول مجددًا.

en: Could not open the file %s.
ar: تعذّر فتح الملف %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
ar: تعذّر حفظ الملف %s بترميز المحارف %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ar: يحوي المستند محرفًا أو محارف لا يمكن ترميزها بترميز المحارف المحدد.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
ar: هذا الملف (%s) مفتوح مسبقا في نافذة أخرى من محرر النّصوص "قلم".

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ar: فتح محرر النصوص "قلم" سيرورة الملف هذه بشكل غير قابل للتحرير. هل تريد أن تحرره على أي حال؟

en: S_ave Anyway
ar: احفظ على أي حال

en: D_on't Save
ar: لا تحفظ

en: The file %s has been modified since reading it.
ar: تم تعديل الملف %s منذ قراءته.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ar: إذا حفظت، ستضيع كل التغييرات الخارجية. أأحفظ رغم ذلك؟

en: Could not create a backup file while saving %s
ar: تعذّر إنشاء ملف احتياطي عند حفظ %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
ar: تعذّر إنشاء ملف احتياطي مؤقت عند حفظ %s

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ar: لم يتمكن محرر النصوص "قلم" من حفظ نسخة قديمة للملف كاحتياط قبل حفظ الحالي. يمكنك تجاهل رسالة التحذير هذه وحفظ الملف رغمها، لكن إذا حدث خطأ عند الحفظ قد تفقد النسخة القديمة للملف. أأحفظ على أي حال؟

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar: لا يمكن لمحرر النصوص "قلم" التعامل مع مواقع %s في نمط الكتابة. تأكد من صحة كتابتك الموقع وحاول مجددًا.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar: لا يمكن لمحرر النصوص "قلم" التعامل مع هذا الموقع في نمط الكتابة. رجاء، تأكد من صحة كتابتك الموقع وحاول مجددًا.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar: ‏%s موقع غير سليم. تأكد من صحة كتابتك الموقع وحاول مجددًا.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar: ليس لديك الصلاحيات اللازمة لحفظ الملف. تأكد من صحة كتابتك الموقع وحاول مجددًا.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ar: لا يوجد حيز قرص كاف لحفظ الملف. أخل بعض الحيز من القرص وحاول مجددًا.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ar: تحاول حفظ الملف في قرص للقراءة فقط. تأكد من صحة كتابتك الموقع وحاول مجددًا.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ar: يوجد ملف له نفس الاسم. استعمل اسمًا مختلفًا.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ar: القرص الذي تحاول حفظ الملف فيه له يحدد طول أسماء الملفات. استعمل اسمًا أقصر.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ar: القرص الذي تحاول حفظ الملف فيه له قيود على أحجام الملفات. رجاء حاول حفظ ملف أصغر أو احفظ الملف في قرص لا توجد به هذه القيود.

en: Could not save the file %s.
ar: لا يمكن حفظ الملف %s.

en: The file %s changed on disk.
ar: لقد تغيَّر الملف %s على القرص.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ar: أتريد إلغاء تعديلاتك وإعادة تحميل الملف؟

en: Do you want to reload the file?
ar: أترغب بإعادة تحميل لملف؟

en: _Reload
ar: أ_عد التحميل

en: Empty
ar: فارغ

en: Hide panel
ar: اخف اللوحة

en: File: %s
ar: الملف: %s

en: Page %N of %Q
ar: الصفحة %N من %Q

en: Preparing...
ar: يجري التحضير...

en: Syntax Highlighting
ar: اطبع إبراز بنية الجملة

en: Print synta_x highlighting
ar: اطبع إبراز البُنية

en: Line Numbers
ar: أرقام السطور:

en: Print line nu_mbers
ar: اطبع _أرقام السطور

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
ar: _رقم عند كل

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
ar: سطور

en: Page header
ar: ترويسة الصفحة

en: Print page _headers
ar: ا_طبع ترويسات الصفحات

en: Fonts
ar: خطوط

en: _Body:
ar: _المتن:

en: He_aders and footers:
ar: الت_رويسات و التذييلات:

en: _Line numbers:
ar: _أرقام السطور:

en: _Restore Default Fonts
ar: اس_ترجع الخطوط المبدئية

en: Show the previous page
ar: أظهر الصفحة السابقة

en: Show the next page
ar: أظهر الصفحة التالية

en: Current page (Alt+P)
ar: الصفحة الحالية (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
ar: مِن

en: Page total
ar: مجموع الصفحات

en: The total number of pages in the document
ar: مجموع الصفحات في المستند

en: Show multiple pages
ar: أظهر صفحات متعددة

en: Zoom 1:1
ar: تقريب 1:1

en: Zoom to fit the whole page
ar: اضبط الحجم لملائمة الصفحة بكاملها

en: Zoom the page in
ar: قرّب الصفحة

en: Zoom the page out
ar: بعّد الصفحة

en: _Close Preview
ar: أ_غلق المعاينة

en: Close print preview
ar: أغلق مُعاينة الطباعة

en: Page %d of %d
ar: الصفحة %Id من %Id

en: Page Preview
ar: معاينة الصفحة

en: The preview of a page in the document to be printed
ar: معاينة صفحة من المستند الذي ستتم طباعته

en: It is not possible to detect the encoding automatically
ar: يتعذّر التعرف على الترميز تلقائيًا

en: OVR
ar: استبدال

en: INS
ar: إضافة

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ar:   سطر %Id، عمود %Id

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ar: تعذر إنشاء المجلد '%s' : فشل ‭g_mkdir_with_parents()‬‏ : %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ar: استرجاع %s من %s

en: Reverting %s
ar: استرجاع %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ar: يجري تحميل %s من %s

en: Loading %s
ar: يجري تحميل %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ar: يجري حفظ %s إلى %s

en: Saving %s
ar: يجري حفظ %s

en: RO
ar: قراءة فقط

en: Error opening file %s
ar: خطأ أثناء فتح الملف %s

en: Error reverting file %s
ar: خطأ أثناء استرجاع الملف %s

en: Error saving file %s
ar: خطأ أثناء حفظ الملف %s

en: Unicode (UTF-8)
ar: عالمي (UTF-8)

en: Name:
ar: الاسم:

en: MIME Type:
ar: نوع المايم:

en: Encoding:
ar: الترميز:

en: Close document
ar: أغلق المستند

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _View
ar: _عرض

en: _Search
ar: _بحث

en: _Tools
ar: أد_وات

en: _Documents
ar: _مستندات

en: _New
ar: _جديد

en: Create a new document
ar: أنشئ مستندًا جديدًا

en: _Open...
ar: ا_فتح...

en: Open a file
ar: افتح ملفًا

en: Pr_eferences
ar: التّفض_يلات

en: Configure the application
ar: اضبط التّطبيق

en: _Contents
ar: الم_حتويات

en: Open the pluma manual
ar: افتح كتيّب محرر النصوص "قلم"

en: _About
ar: _عنْ

en: About this application
ar: عن هذا التّطبيق

en: Leave fullscreen mode
ar: غادر وضع ملء الشّاشة

en: Save the current file
ar: احفظ الملف الحالي

en: Save _As...
ar: احفظ با_سم...

en: Save the current file with a different name
ar: احفظ الملف الحالي باسم مغاير

en: Revert to a saved version of the file
ar: استرجع نسخة محفوظة من الملف

en: Print Previe_w
ar: م_عاينة الطّباعة

en: Print preview
ar: معاينة الطباعة

en: _Print...
ar: ا_طبع...

en: Print the current page
ar: اطبع الصفحة الحالية

en: _Undo
ar: _تراجع

en: Undo the last action
ar: تراجع عن العملية الأخيرة

en: _Redo
ar: أ_عِد

en: Redo the last undone action
ar: أعِد آخر عملية متراجع عنها

en: Cu_t
ar: _قصّ

en: Cut the selection
ar: قص المُحدّد

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: Copy the selection
ar: انسخ المُحدّد

en: _Paste
ar: ا_لصق

en: Paste the clipboard
ar: الصق محتويات الحافظة

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: Delete the selected text
ar: احذف النصّ المحدد

en: Select _All
ar: اختر _الكل

en: Select the entire document
ar: اختر كل المستند

en: C_hange Case
ar: غ_يّر الحالة

en: All _Upper Case
ar: كل الأحرف _كبيرة

en: Change selected text to upper case
ar: حوّل النّص المحدد إلى الأحرف كبيرة

en: All _Lower Case
ar: كل الأحرف _صغيرة

en: Change selected text to lower case
ar: حوّل النّص المحدد إلى الأحرف الصّغيرة

en: _Invert Case
ar: ا_عكس الحالة

en: Invert the case of selected text
ar: اعكس حالة النّص المحدد

en: _Title Case
ar: حالة ال_عنوان

en: Capitalize the first letter of each selected word
ar: كبّر أوّل حرف من كلّ كلمةٍ محددة

en: _Highlight Mode
ar: _نمط الإبراز

en: _Find...
ar: اب_حث...

en: Search for text
ar: ابحث عن نص

en: Find Ne_xt
ar: ال_تالي

en: Search forwards for the same text
ar: ابحث للأمام عن نفس النص

en: Find Pre_vious
ar: ال_سابق

en: Search backwards for the same text
ar: ابحث للخلف عن نفس النص

en: _Replace...
ar: ا_ستبدل...

en: Search for and replace text
ar: ابحث و استبدل نص

en: _Clear Highlight
ar: ا_مسح الإبراز

en: Clear highlighting of search matches
ar: امسح إبراز موافقات البحث

en: Go to _Line...
ar: اذهب إلى الس_طر...

en: Go to a specific line
ar: اذهب إلى سطر معيّن

en: _Incremental Search...
ar: بحث _تزايدي...

en: Incrementally search for text
ar: ابحث عن النص تزايديًا

en: _Save All
ar: ا_حفظ الكل

en: Save all open files
ar: احفظ جميع الملفات المفتوحة

en: _Close All
ar: أ_غلق الكل

en: Close all open files
ar: أغلق جميع الملفات المفتوحة

en: _Previous Document
ar: ال_مستند السابق

en: Activate previous document
ar: نشّط المستند السابق

en: _Next Document
ar: المستند ال_تالي

en: Activate next document
ar: نشّط المستند التالي

en: _Move to New Window
ar: ان_قل إلى نافذةٍ جديدة

en: Move the current document to a new window
ar: انقل المستند الحالي إلى نافذة جديدة

en: Close the current file
ar: اغلق الملف الحالي

en: _Quit
ar: _خروج

en: Quit the program
ar: أغلِق البرنامج

en: _Toolbar
ar: ش_ريط الأدوات

en: Show or hide the toolbar in the current window
ar: أظهر أو اخف شريط الأدوات في النافذة الحالية

en: _Statusbar
ar: شريط ال_حالة

en: Show or hide the statusbar in the current window
ar: أظهر أو اخف شريط الحالة في النافذة الحالية

en: _Fullscreen
ar: _ملء الشاشة

en: Edit text in fullscreen
ar: حرّر الملفات بملء الشاشة

en: Side _Pane
ar: ال_لوحة الجانبية

en: Show or hide the side pane in the current window
ar: أظهر أو اخف اللوحة الجانبية في النافذة الحالية

en: _Bottom Pane
ar: اللوحة ال_سفلية

en: Show or hide the bottom pane in the current window
ar: أظهر أو اخف اللوحة السفلية في النافذة الحالية

en: Please check your installation.
ar: تأكد رجاءً من تثبيتك.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ar: غير قادر على فتح ملف الواجهة %s. خطأ: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ar: غير قادر على إيجاد الكائن '%s' ضمن الملف %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ar: / على %s

en: _Wrap Around
ar: _لف حول

en: Match _Entire Word Only
ar: طابِق _كل الكلمة فقط

en: _Match Case
ar: _طابِق الحالة

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
ar: _حلّل المحارف (مثال. 
    )

en: String you want to search for
ar: السلسة التي تريد البحث عنها

en: Line you want to move the cursor to
ar: السطر الذي تريد تحريك المؤشّر إليه

en: Use %s highlight mode
ar: استخدم نمط الإبراز %s

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
ar: نص صِرف

en: Disable syntax highlighting
ar: عطّل إبراز البُنية

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ar: افتح '%s'

en: Open a recently used file
ar: افتح ملفًا مُستخدمٍ مؤخرًا

en: Open
ar: افتح

en: Save
ar: احفظ

en: Print
ar: اطبع

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
ar: نشّط '%s'

en: Use Spaces
ar: استخدم المسافات

en: Tab Width
ar: عرض Tab

en: Document Statistics
ar: إحصائيات المستند

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
ar: يحلّل المستند الحالي و يبلّغ بعدد الكلمات و الأسطر و المحارف و المحارف غير الفراغية.

en: _Update
ar: _حدّث

en: File Name
ar: اسم الملف

en: Bytes
ar: بايت

en: Characters (no spaces)
ar: محارف (لا فراغات)

en: Characters (with spaces)
ar: محارف (مع الفراغات)

en: Words
ar: كلمات

en: Lines
ar: سطور

en: Document
ar: مستند

en: Selection
ar: الانتقاء

en: _Document Statistics
ar: إحصائيات ال_مستند

en: Get statistical information on the current document
ar: كوّن معلومات إحصائية عن المستند الحالي

en: External Tools
ar: الأدوات الخارجية

en: Execute external commands and shell scripts.
ar: نفّذ أوامر خارجية ومخطوطات صدفة.

en: Manage _External Tools...
ar: أدر الأ_دوات الخارجية...

en: Opens the External Tools Manager
ar: يفتح مدير الأدوات الخارجية

en: External _Tools
ar: الأدوات ال_خارجية

en: External tools
ar: الأدوات الخارجية

en: Shell Output
ar: مُخرجات الصدفة

en: Could not execute command: %s
ar: تعذّر تنفيذ الأمر: %s

en: You must be inside a word to run this command
ar: يجب عليك أن تكون داخل كلمة لتشغيل هذا الأمر

en: Running tool:
ar: الأداة المشغلة:

en: Done.
ar: تم.

en: Exited
ar: خرج

en: All languages
ar: كل اللغات

en: All Languages
ar: كل اللغات

en: New tool
ar: أداة جديدة

en: This accelerator is already bound to %s
ar: هذا الاختصار مخصص من قبل ل %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ar: اكتب اختصارًا جديدًا، أو أنقر Backspace للمسح

en: Type a new accelerator
ar: اكتب اختصارًا جديدًا

en: Stopped.
ar: أُوقِف.

en: All documents
ar: كل المستندات

en: All documents except untitled ones
ar: كل المستندات إلا غير المعنونة

en: Local files only
ar: الملفات المحلية فقط

en: Remote files only
ar: الملفات عن بعد فقط

en: Untitled documents only
ar: المستندات غير المعنونة فقط

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Current document
ar: المستند الحالي

en: Current selection
ar: التحديد الحالي

en: Current selection (default to document)
ar: التحديد الحالي (المستند الافتراضي)

en: Current line
ar: السطر الحالي

en: Current word
ar: الكلمة الحالية

en: Display in bottom pane
ar: اعرض في اللوح السفلي

en: Create new document
ar: أنشئ مستندًا جديدًا

en: Append to current document
ar: ألحق بالمستند الحالي

en: Replace current document
ar: استبدل المستند الحالي

en: Replace current selection
ar: استبدل التحديد الحالي

en: Insert at cursor position
ar: أدرج في موقع المؤشّر

en: External Tools Manager
ar: مدير الأدوات الخارجية

en: _Tools:
ar: أد_وات:

en: _Applicability:
ar: قابلية الت_طبيق:

en: _Output:
ar: المُ_خرجات:

en: _Input:
ar: المُ_دخلات:

en: _Save:
ar: ا_حفظ:

en: _Shortcut Key:
ar: مفتاح ا_ختصار:

en: _Edit:
ar: _حرّر

en: Build
ar: ابنِ

en: Run "make" in the document directory
ar: شغّل "make" في دليل المستند

en: Open terminal here
ar: افتح طرفية هنا

en: Open a terminal in the document location
ar: افتح طرفية عند موقع المستند

en: Remove trailing spaces
ar: احذف الفراغات الذّيلية

en: Remove useless trailing spaces in your file
ar: احذف الفراغات الذّيلية عديمة القيمة من ملفّك

en: Run command
ar: شغّل أمرًا

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ar: نفّذ أمرًا خاصًّا وضعْ مُخرجاته في المستند

en: Search
ar: ابحث

en: Switch onto a file .c and .h
ar: حوّل إلى ملفات .c و .h

en: File Browser Pane
ar: لوح متصفح الملفات

en: Easy file access from the side pane
ar: نفاذٌ سهل للملفات من اللوحة الجانبية.

en: Set Location to First Document
ar: حدّد مكان المستند الأول

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
ar: إذا ضُبط كصحيح سيظهر ملحق المتصفح الدليل المحتوي على المستند الأول على الرغم من عدم استعمال متصفح الملفات مسبقًا. (لذا فإن هذا ينطبق غالبًا على فتح مستند من سطر الأوامر أو باستخدام كاجا، إلخ.)

en: File Browser Filter Mode
ar: نمط الترشيح لمتصفح الملفات

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
ar: تحدد هذه القيمة الملفات التي يتم ترشيحها من متصفح الملفات. القيم الشرعية هي: none (لا شيء)، hidden (الملفات المخفية)، binary (الملفات الثنائية) و hidden_and_binary (الملفات المخفية و الثنائية).

en: File Browser Filter Pattern
ar: نموذج الترشيح لمتصفح الملفات

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ar: نموذج المرشّح لترشيح متصفح الملفات. يعمل هذا الملف فوق filter_mode.

en: Open With Tree View
ar: افتح بنمط عرض الشجرة

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ar: افتح مظهر الشجرة عند تحميل ملحق متصفح الملفات عوضًا عن مظهر العلامات

en: File Browser Root Directory
ar: الدليل الجذري لمتصفح الملفات

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ar: دليل الجذر لمتصفح الملفات المستعمل عند تحميل ملحق متصفح الملفات و onload/tree_view محدد بـ TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
ar: دليل الجذر المبدئي لمتصفح الملفات

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ar: دليل الجذر الإفتراضي لمتصفح الملفات المستعمل عند تحميل ملحق متصفح الملفات و onload/tree_view محدد بـ TRUE. يجب أن يكون الجذر الإفتراضي دائما تحت الجذر الحقيقي.

en: Enable Restore of Remote Locations
ar: فعّل استرجاع الأمكنة البعيدة

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ar: يحدّد ما إذا يتم تفعيل استعادة الأماكن البعيدة.

en: File System
ar: نظام الملفات

en: _Set root to active document
ar: _حدد جذر المستند النشِط

en: Set the root to the active document location
ar: حدد جذر موقع المستند النشِط

en: _Open terminal here
ar: ا_فتح طرفية هنا

en: Open a terminal at the currently opened directory
ar: افتح طرفية عند الدّليل المفتوح حاليًا

en: File Browser
ar: متصفح الملفات

en: An error occurred while creating a new directory
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء دليل جديد

en: An error occurred while creating a new file
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف جديد

en: An error occurred while renaming a file or directory
ar: حدث خطأ أثناء تغيير اسم دليل أو ملف

en: An error occurred while deleting a file or directory
ar: حدث خطأ أثناء حذف دليل أو ملف

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ar: حدث خطأ أثناء فتح دليل في مدير الملفات

en: An error occurred while setting a root directory
ar: حدث خطأ أثناء تحديد الدليل الجذر

en: An error occurred while loading a directory
ar: حدث خطأ أثناء تحميل دليل

en: An error occurred
ar: حدث خطأ

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ar: لا يمكن نقل الملف إلى المهملات،
    أتريد حذفه نهائيًا؟

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ar: لا يمكن نقل الملف "%s" إلى سلة المهملات.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ar: لا يمكن نقل الملف المختار إلى المهملات.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ar: أمتأكد أنك تريد حذف "%s" نهائيًا؟

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ar: أمتأكّدٌ أنّك تريد حذف الملفات المختارة نهائيًا؟

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ar: إذا حذفت عنصرا، سيضيع نهائيا.

en: (Empty)
ar: (فارغ)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ar: الملف المغيّر اسمه لا يظهر حاليًا بسبب الترشيح. يجب تغيير إعدادات الترشيح لإظهار الملف

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
ar: ملفّ

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ar: الملف الجديد يتم ترشيحه حاليًا. يجب تغيير إعدادات الترشيح لإظهار الملف

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
ar: دليل

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ar: المجلد الجديد لا يظهر حاليًا بسبب الترشيح. يجب تغيير إعدادات الترشيح لإظهار الملف

en: Bookmarks
ar: _العلامات

en: _Filter
ar: _مرشّح

en: _Move to Trash
ar: ان_قل إلى المهملات

en: Move selected file or folder to trash
ar: انقل الملف أو الدليل المختار إلى سلة المهملات

en: Delete selected file or folder
ar: احذف الملف أو المجلد المختار

en: Open selected file
ar: افتح الملف المختار

en: Up
ar: أعلى

en: Open the parent folder
ar: افتح المجلد الأب

en: _New Folder
ar: مجلّد جديد

en: Add new empty folder
ar: أضف مجلّدًا جديدًا فارغًا

en: New F_ile
ar: م_لف جديد

en: Add new empty file
ar: أضف ملفًا جديدًا فارغًا

en: _Rename
ar: _غيّر الاسم

en: Rename selected file or folder
ar: غيّر اسم الملف أو المجلد المختار

en: _Previous Location
ar: الموقع ال_سابق

en: Go to the previous visited location
ar: اذهب إلى الموقع المزار سابقًا

en: _Next Location
ar: الموق_ع التالي

en: Go to the next visited location
ar: اذهب إلى الموقع المُزار التالي

en: Re_fresh View
ar: حدّث المظهر

en: Refresh the view
ar: حدّث المظهر

en: _View Folder
ar: ا_عرض المجلد

en: View folder in file manager
ar: اعرض المجلد في مدير الملفات

en: Show _Hidden
ar: أظهر ال_مخفي

en: Show hidden files and folders
ar: أظهر الملفّات والمجلّدات المخفية

en: Show _Binary
ar: أظهر الملفات ال_ثنائية

en: Show binary files
ar: أظهر الملفات ال_ثنائية

en: Previous location
ar: الموقع السابق

en: Go to previous location
ar: اذهب إلى الموقع السابق

en: Go to a previously opened location
ar: اذهب إلى الموقع المفتوح سابقًا

en: Next location
ar: الموقع التالي

en: Go to next location
ar: اذهب إلى الموقع التالي

en: _Match Filename
ar: _طابِق اسم الملف

en: No mount object for mounted volume: %s
ar: لا يوجد كائن وصل للقرص الموصول: %s

en: Could not open media: %s
ar: تعذّر فتح الوسيط: %s

en: Could not mount volume: %s
ar: تعذّر وصل القرص: %s

en: Modelines
ar: أسطر نمطية

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
ar: دعم الأسطر النمطية من نوع Vim و Kate و Emacs لمحرر النصوص "قلم".

en: Python Console
ar: طرفية بيثون

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ar: معراض بيثون تفاعلي قائم في اللوحة السفلية

en: _Error color:
ar: لون ال_خطأ:

en: C_ommand color:
ar: لون الأ_مر:

en: Quick Open
ar: فتح سريع

en: Quick open
ar: فتح سريع

en: Quickly open documents
ar: يفتح المستندات بسرعة

en: Quickly open files
ar: يفتح الملفات بسرعة

en: Snippets
ar: قصاصات

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ar: أدرج مقاطع نصية شائعة الاستخدام بسرعة

en: Snippets Manager
ar: مدير القصاصات

en: _Snippets:
ar: _قصاصات:

en: Create new snippet
ar: أضِف قصاصة جديدة

en: Import snippets
ar: استورد قصاصات

en: Export selected snippets
ar: صدّر القصاصات المختارة

en: Delete selected snippet
ar: احذف القصاصات المختارة

en: Activation
ar: تنشيط

en: _Drop targets:
ar: وجهات الإ_فلات:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ar: مفتاح الاختصار المستعمل لتنشيط القصاصة

en: S_hortcut key:
ar: مفتاح الا_ختصار:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
ar: مولد _Tab:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ar: كلمة مفردة تستعمل لتنشيط القصاصة بعد ضغط زر tab

en: Manage _Snippets...
ar: أدر ال_قصاصات...

en: Manage snippets
ar: أدر القصاصات

en: Snippets archive
ar: محفظة القصاصات

en: Add a new snippet...
ar: أضِف قصاصة جديدة...

en: Global
ar: شامل

en: Revert selected snippet
ar: اعكس القصاصة المختارة

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ar: هذا ليس مولد Tab سليم. لا يمكن للمولدات إلا أن تحوي حروفًا أو رمزًا منفردًا غير أبجدي عددي، مثل } و ] إلخ.

en: The following error occurred while importing: %s
ar: حدثت هذه الأخطاء أثناء الاستيراد: %s

en: Import successfully completed
ar: تم الاستيراد بنجاح

en: All supported archives
ar: كل أنواع الأرشيفات المدعومة

en: Gzip compressed archive
ar: أرشيف مضغوط ب‍ Gzip

en: Bzip2 compressed archive
ar: أرشيف مضغوط ب‍ Bzip2

en: Single snippets file
ar: ملف قصاصات وحيد

en: All files
ar: كلّ الملفات

en: The following error occurred while exporting: %s
ar: حدثت هذه الأخطاء عند تصدير الملفات: %s

en: Export successfully completed
ar: تمّ التصدير بنجاح

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ar: هل تريد ضم قصاصات <b>النظام</b> للتصدير؟

en: There are no snippets selected to be exported
ar: لم تحدد أية قصاصة للقيام بتصديرها

en: Export snippets
ar: صدر القصاصات

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ar: اكتب اختصارا جديدا، أو انقر Backspace للمسح

en: Type a new shortcut
ar: اكتب اختصارًا جديدًا

en: The archive "%s" could not be created
ar: تعذّر إنشاء الأرشيف "%s"

en: Target directory "%s" does not exist
ar: الدليل الهدف "%s" غير موجود

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ar: مسار الهدف "%s" ليس صحيحًا

en: File "%s" does not exist
ar: الملف "%s" غير موجود

en: File "%s" is not a valid snippets file
ar: الملف "%s" ليس ملف قصاصات سليم

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ar: الملف المستورد "%s" ليس ملف قصاصات سليم

en: The archive "%s" could not be extracted
ar: تعذر فك ضغط الملف "%s"

en: The following files could not be imported: %s
ar: تعذّر استيراد الملفات: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ar: الملف "%s" ليس محفوظة قصاصات سليمة.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ar: تنفيذ أمر بيثون (%s) تعدّى الوقت الأقصى. أُحبط التنفيذ.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ar: فشل تنفيذ أمر بيثون (%s)‏ : %s

en: S_ort...
ar: ر_تب...

en: Sort the current document or selection
ar: رتّب المستند أو التحديد الحالي

en: Sort
ar: رتّب

en: Sorts a document or selected text.
ar: رتّب مستند أو النص المحدد.

en: _Sort
ar: _رتّب

en: _Reverse order
ar: اق_لب الترتيب

en: R_emove duplicates
ar: اح_ذف التكرار

en: _Ignore case
ar: تج_اهل الحالة

en: S_tart at column:
ar: اب_دأ عند العمود:

en: Autocheck Type
ar: نمط الفحص التلقائي

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
ar: (لا كلمات مقترحة)

en: _More...
ar: أ_كثر...

en: _Ignore All
ar: ت_جاهل الكل

en: _Spelling Suggestions...
ar: ا_قتراحات الإملاء...

en: Check Spelling
ar: دقق الإملاء

en: Suggestions
ar: الاقتراحات

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
ar: (إملاء سليم)

en: Completed spell checking
ar: تمّ التدقيق الإملائي

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
ar: مجهولة (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
ar: الافتراضي

en: Set language
ar: حدّد اللغة

en: Languages
ar: اللغات

en: _Check Spelling...
ar: _دقق الإملاء...

en: Check the current document for incorrect spelling
ar: دقق إملاء المستند الحالي

en: Set _Language...
ar: حدّد الل_غة...

en: Set the language of the current document
ar: حدّد لغة المستند الحالي

en: _Autocheck Spelling
ar: _دقق الإملاء آليًا

en: Automatically spell-check the current document
ar: دقق الإملاء آليًا في المستند الحالي

en: The document is empty.
ar: المستند فارغ.

en: No misspelled words
ar: لا يوجد أخطاء إملائية

en: Select the _language of the current document.
ar: اختر ل_غة المستند الحالي.

en: Check spelling
ar: دقّق الإملاء

en: Misspelled word:
ar: كلمة الخطأ الإملائي:

en: word
ar: الكلمة

en: Change _to:
ar: غيّر إ_لى:

en: Check _Word
ar: دقق الك_لمة

en: _Suggestions:
ar: ا_قتراحات:

en: _Ignore
ar: _تجاهل

en: Cha_nge
ar: _غيّر

en: Ignore _All
ar: تجاهل الك_ل

en: Change A_ll
ar: غيّر الك_ل

en: User dictionary:
ar: قاموس المستخدم:

en: Add w_ord
ar: أضِف _كلمة

en: Language:
ar: اللغة:

en: Language
ar: اللغة

en: _Configure Spell Checker plugin...
ar: _تهيئة المدقق الإملائي المساعد...

en: Autocheck spelling on document load...
ar: التحقق التلقائي من التدقيق إلاملائي عند تحميل الوثيقة ...

en: _Never autocheck
ar: _لاتتحقق تلقائياً ابدأ

en: _Remember autocheck by document
ar: _تذكر الفحص التلقائي للوثيقة

en: _Always autocheck
ar: _تحقق تلقائياً دائماً

en: Spell Checker
ar: المدقق الإملائي

en: Checks the spelling of the current document.
ar: يدقق إملاء المستند الحالي.

en: Tags
ar: وسوم

en: Select the group of tags you want to use
ar: اختر مجموعة الوسوم التي تريد استعمالها

en: _Preview
ar: م_عاينة

en: Available Tag Lists
ar: قوائم العلامة المتوفرة

en: XHTML 1.0 - Tags
ar: وسوم XHTML 1.0

en: Abbreviated form
ar: الشكل المختصر

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Accessibility key character
ar: حرف مفتاح إعانة

en: Acronym
ar: لفظة اختصارية

en: Align
ar: حاذِ

en: Alignment character
ar: حرف محاذاة

en: Alternative
ar: بديل

en: Anchor URI
ar: مسار مرساة

en: Anchor
ar: مرساة

en: Applet class file code (deprecated)
ar: ملف شفرة صنف بريمج (مهجور)

en: Associated information
ar: معلومات مرتبطة

en: Author info
ar: معلومات المؤلف

en: Axis related headers
ar: ترويسات متعلقة بالمحور

en: Background color (deprecated)
ar: لون الخلفية (مهجور)

en: Background texture tile (deprecated)
ar: أساس قوام الخلفية (مهجور)

en: Base font (deprecated)
ar: الخط الأساس (مهجور)

en: Base URI
ar: المسار الأساس

en: Bold
ar: عريض

en: Border (deprecated)
ar: لون الحدود (مهجور)

en: Cell rowspan
ar: اتساع أسطر الخلية

en: Center (deprecated)
ar: وسط (مهجور)

en: Character encoding of linked resource
ar: ترميز محارف المصدر المرتبط.

en: Checked state
ar: حالة التأكّد

en: Citation
ar: اقتباس

en: Cite reason for change
ar: اذكر سببا للتغيير

en: Class implementation ID
ar: رقم تعريف تطبيق الصنف

en: Class list
ar: قائمة الأصناف

en: Clear text flow control
ar: امسح التحكم في تموضع النص

en: Code content type
ar: نوع محتوى الشفرة

en: Color of selected links (deprecated)
ar: لون الوصلات المنتقاة (مهجور)

en: Column span
ar: اتساع العمود

en: Columns
ar: الأعمدة

en: Comment
ar: تعليق

en: Computer code fragment
ar: جزء شفرة حاسوبية

en: Content type (deprecated)
ar: نوع المحتوى (مهجور)

en: Coordinates
ar: الأسس

en: Date and time of change
ar: تاريخ و وقت التغيير

en: Declare flag
ar: إعلان العلم

en: Defer attribute
ar: تأجيل الصفة

en: Definition description
ar: وصف التعريف

en: Definition list
ar: قائمة التعريف

en: Definition term
ar: مصطلح التعريف

en: Deleted text
ar: النص المحذوف

en: Directionality
ar: الاتجاهية

en: Directionality (deprecated)
ar: الإتجاهية (مهجور)

en: Disabled
ar: معطّل

en: DIV container
ar: حاوي DIV

en: DIV Style container
ar: حاوي بأسلوب DVI

en: Document base
ar: أساس المستند

en: Document body
ar: متن المستند

en: Document head
ar: ترويسة المستند

en: Element ID
ar: هويّة العنصر

en: Document title
ar: عنوان المستند

en: Document type
ar: نوع المستند

en: Emphasis
ar: تشديد

en: Encode type
ar: نوع الترميز

en: Font face (deprecated)
ar: وجه الخط (مهجور)

en: For label
ar: للعلامة

en: Forced line break
ar: كسر سطر مجبر

en: Form action handler
ar: مناول أفعال الاستمارة

en: Form control group
ar: مجموعة تحكم الاستمارة

en: Form field label text
ar: نص عنوان حقل الاستمارة

en: Form input type
ar: نوع دخْل الاستمارة

en: Form input
ar: دخْل الاستمارة

en: Form method
ar: طريقة الاستمارة

en: Form
ar: استمارة

en: Forward link
ar: مرر الوصلة

en: Frame render parts
ar: أجزاء رسم الإطار

en: Frame source
ar: مصدر الإطار

en: Frame target
ar: هدف الإطار

en: Frame
ar: إطار

en: Frame border
ar: حد الإطار

en: Frameset columns
ar: أعمدة مجموعة الإطارات

en: Frameset rows
ar: سطور مجموعة الإطارات

en: Frameset
ar: مجموعة إطارات

en: Frame spacing
ar: تباعد الإطار

en: Generic embedded object
ar: كائن عادي مدمج

en: Generic metainformation
ar: معلومات عامة عادية

en: Generic span
ar: اتساع عادي

en: Header cell IDs
ar: معرّف خلية الترويسة

en: Heading 1
ar: رأس 1

en: Heading 2
ar: رأس 2

en: Heading 3
ar: رأس 3

en: Heading 4
ar: رأس 4

en: Heading 5
ar: رأس 5

en: Heading 6
ar: رأس 6

en: Height
ar: الارتفاع

en: Horizontal rule
ar: مسطرة أفقيّة

en: Horizontal space (deprecated)
ar: الفراغ الأفقي (مهجور)

en: HTML root element
ar: عنصر جذري ل HTML

en: HTTP header name
ar: اسم ترويسة HTTP

en: I18N BiDi override
ar: تخطي ثنائية الاتجاه

en: Image map area
ar: منطقة خارطة الصورة

en: Image map name
ar: اسم خارطة الصورة

en: Image map
ar: خارطة صورة

en: Image
ar: صورة

en: Inline frame
ar: إطار في السطر

en: Inserted text
ar: نص مدرج

en: Instance definition
ar: تعريف النسخة

en: Italic text
ar: نص مائل

en: Java applet (deprecated)
ar: بريمج جافا (مهجور)

en: Label
ar: التسمية

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Large text style
ar: أسلوب نص عريض

en: Link color (deprecated)
ar: لون الوصلة (مهجور)

en: List item
ar: اسرد العناصر

en: List of MIME types for file upload
ar: قائمة أنواع المايم لرفع الملف

en: List of supported character sets
ar: قائمة مجموعات المحارف المدعومة

en: Local change to font
ar: تغيير محلي للخط

en: Long description link
ar: وصلة وصف طويل

en: Long quotation
ar: اقتباس طويل

en: Margin pixel height
ar: ارتفاع الحاشية بالبكسل

en: Margin pixel width
ar: عرض الحاشية بالبكسل

en: Maximum length of text field
ar: الطول الأقصى لحقل النص

en: Output media
ar: وسيط المُخرجات

en: Media-independent link
ar: وصلة مستقلة عن الوسيط

en: Menu list (deprecated)
ar: لائحة القوائم (مهجور)

en: Multi-line text field
ar: حقل نص متعدد الأسطر

en: Multiple
ar: متعدد

en: Name
ar: الاسم

en: Named property value
ar: قيمة خاصية مسماة

en: No frames
ar: لا إطارات

en: No resize
ar: لا إعادة تحجيم

en: No script
ar: لا مخطوط

en: No shade (deprecated)
ar: لا ظل (مهجور)

en: No URI
ar: لا URI

en: No word wrap (deprecated)
ar: لا التفاف للنص (مهجور)

en: Object applet file (deprecated)
ar: ملف بريمج كائن (مهجور)

en: Object data reference
ar: مرجع بيانات كائن

en: Offset for alignment character
ar: الإنزياح لمحاذاة المحارف

en: OnBlur event
ar: حدث OnBlur

en: OnChange event
ar: حدث OnChange

en: OnClick event
ar: حدث OnClick

en: OnDblClick event
ar: حدث OnDblClick

en: OnFocus event
ar: حدث OnFocus

en: OnKeyDown event
ar: حدث OnKeyDown

en: OnKeyPress event
ar: حدث OnKeyPress

en: OnKeyUp event
ar: حدث OnKeyUp

en: OnLoad event
ar: حدث OnLoad

en: OnMouseDown event
ar: حدث OnMouseDown

en: OnMouseMove event
ar: حدث OnMouseMove

en: OnMouseOut event
ar: حدث OnMouseOut

en: OnMouseOver event
ar: حدث OnMouseOver

en: OnMouseUp event
ar: حدث OnMouseUp

en: OnReset event
ar: حدث OnReset

en: OnSelect event
ar: حدث OnSelect

en: OnSubmit event
ar: حدث OnSubmit

en: OnUnload event
ar: حدث OnUnload

en: Option group
ar: مجموعة خيارات

en: Option selector
ar: منتقِ الخيارات

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة

en: Paragraph class
ar: صنف الفقرة

en: Paragraph style
ar: أسلوب الفقرة

en: Paragraph
ar: فقرة

en: Preformatted text
ar: نص منسّق

en: Profile metainfo dictionary
ar: توصيف معجم ذي معلومات عامة

en: Push button
ar: زر دفع

en: ReadOnly text and password
ar: نص و كلمة مرور للقراءة فقط

en: Reduced spacing (deprecated)
ar: فراغ ناقص (مهجور)

en: Reverse link
ar: اعكس الوصلة

en: Rows
ar: أسطر

en: Rulings between rows and columns
ar: إحكام السطور والأعمدة

en: Sample program output, scripts
ar: نموذج مُخرجات برنامج، مخاطيط

en: Scope covered by header cells
ar: المدى المغطى من قبل الخلايا الترويسة

en: Script language name
ar: اسم لغة المخطوط

en: Script statements
ar: جُمل المخطوط

en: Scrollbar
ar: شريط تمرير

en: Selectable option
ar: خيار قابل للانتقاء

en: Selected
ar: منتقىً

en: Server-side image map
ar: خارطة صورة من جانب الخادوم

en: Shape
ar: شكل

en: Short inline quotation
ar: اقتباس قصير في الخط

en: Size (deprecated)
ar: الحجم (مهجور)

en: Small text style
ar: نمط نص صغير

en: Source
ar: المصدر

en: Space-separated archive list
ar: قائمة محفوظات منفصلة بحيز

en: Spacing between cells
ar: توسيع الحيز بين الخلايا

en: Spacing within cells
ar: توسيع الحيز في الخلايا

en: Span
ar: موسّعة

en: Standby load message
ar: رسالة انتظار تحميل

en: Starting sequence number (deprecated)
ar: قيمة الرقم التسلسلي الأبتدائي (مهجور)

en: Strike-through text style (deprecated)
ar: نمط شطب النّصّ (مهجور)

en: Strike-through text (deprecated)
ar: شطب النص (مهجور)

en: Strong emphasis
ar: تشديد قوي

en: Style info
ar: معلومات الأسلوب

en: Subscript
ar: مخطوط منخفض

en: Superscript
ar: مُرتفع

en: Table body
ar: متن الجدول

en: Table caption
ar: عنوان الجدول

en: Table column group properties
ar: خواص مجموعة أعمدة الجدول

en: Table column properties
ar: خواص عمود الجدول

en: Table data cell
ar: خلية بيانات الجدول

en: Table footer
ar: تذييل الجدول

en: Table header cell
ar: خلية ترويسة الجدول

en: Table header
ar: ترويسة الجدول

en: Table row
ar: سطر جدول

en: Table summary
ar: ملخص الجدول

en: Table
ar: جدول

en: Target - Blank
ar: هدف - فراغ

en: Target - Parent
ar: هدف - أب

en: Target - Self
ar: هدف - نفسه

en: Target - Top
ar: هدف - أعلى

en: Teletype or monospace text style
ar: نمط نص من نوع monospace أو teletype

en: Text color (deprecated)
ar: لون النص (مهجور)

en: Text entered by user
ar: نص مدخل من قبل المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Underlined text style
ar: نمط نص مسطر

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتّبة

en: Use image map
ar: استعمل خارطة الصورة

en: Value interpretation
ar: تأويل القيمة

en: Value
ar: القيمة

en: Variable or program argument
ar: متغيّر أو معامل البرنامج

en: Vertical cell alignment
ar: محاذاة رأسية للخلية

en: Vertical space (deprecated)
ar: حيّز رأسي (مهجور)

en: Visited link color (deprecated)
ar: لون الوصلات التي تمت زيارتها (مهجور)

en: Width
ar: العرض

en: HTML - Tags
ar: HTML - وسوم

en: Above
ar: أعلى

en: Applet class file code
ar: ملف شفرة صنف بريمج

en: Array
ar: مصفوفة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background texture tile
ar: أساس قوام الخلفية

en: Base font
ar: الخط الأساس

en: Border color
ar: لون الحدود

en: Border
ar: حافة

en: Center
ar: موسَّطة

en: Checked (state)
ar: مأكد منها (حالة)

en: Color of selected links
ar: لون السطور المنتقاة

en: Content scheme
ar: مخطط المحتوى

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Directory list
ar: قائمة الدلائل

en: HTML version
ar: إصدارة HTML

en: Embedded object
ar: كائن مدمج

en: Figure
ar: شكل

en: Font face
ar: وجه الخط

en: Frameborder
ar: حد الإطار

en: Framespacing
ar: توسعة الإطار

en: Heading
ar: رأس

en: Horizontal space
ar: فراغ أفقي

en: Image source
ar: مصدر الصورة

en: Inline layer
ar: طبقة في السطر

en: Java applet
ar: بريمج جافا

en: Layer
ar: طبقة

en: Link color
ar: لون الوصلة

en: Listing
ar: سرْد

en: Mail link
ar: وصلة بريد

en: Marquee
ar: معلم

en: Menu list
ar: لائحة القوائم

en: Multicolumn
ar: متعدد الأعمدة

en: Next ID
ar: رقم التعريف التالي

en: No embedded objects
ar: لا كائنات مدمجة

en: No layers
ar: لا طبقات

en: No line break
ar: لا كسر للسطر

en: No shade
ar: لا ظل

en: No word wrap
ar: لا  التفاف للكلمات

en: Note
ar: ملاحظة

en: Object applet file
ar: ملف بريمج كائن

en: Preformatted listing
ar: سرْد منسّق

en: Prompt message
ar: رسالة دعوة

en: Quote
ar: اقتباس

en: Range
ar: مدى

en: Reduced spacing
ar: فراغ ناقص

en: Root
ar: الجذر

en: Single line prompt
ar: استدعاء في سطر وحيد

en: Size
ar: الحجم

en: Soft line break
ar: كسر سطر خفيف

en: Sound
ar: الصوت

en: Spacer
ar: فاصل

en: Square root
ar: الجذر التربيعي

en: Starting sequence number
ar: العدد الأول للمتتالية

en: Strike-through text style
ar: نمط تشطيب النص

en: Strike-through text
ar: تشطيب النص

en: Tab order position
ar: موضع ترتيب Tab

en: Text color
ar: لون النص

en: Text
ar: نصّي

en: Top margin in pixels
ar: الحاشية العلوية بالبكسل

en: URL
ar: مسار

en: Vertical space
ar: حيز رأسي

en: Visited link color
ar: لون الوصلة المزارة

en: HTML - Special Characters
ar: HTML - محارف خاصة

en: Non-breaking space
ar: فراغ لا يكسر السطر

en: Latex - Tags
ar: لاتك - وسوم

en: Bibliography (cite)
ar: قائمة المراجع (استشهاد)

en: Bibliography (item)
ar: قائمة المراجع (عنصر)

en: Bibliography (shortcite)
ar: قائمة المراجع (استشهاد قصير)

en: Bibliography (thebibliography)
ar: قائمة المراجع (قائمة المراجع)

en: Brackets ()
ar: أقواس ()

en: Brackets []
ar: أقواس []

en: Brackets {}
ar: أقواس {}

en: File input
ar: مٌدخلات ملف

en: Function cosine
ar: دالة تجيب

en: Function e^
ar: دالة ‭e^‬

en: Function exp
ar: دالّة أس

en: Function log
ar: دالة لغ

en: Function log10
ar: دالة لغ10

en: Function sine
ar: دالة جيب

en: Greek alpha
ar: ألفا يونانية

en: Greek beta
ar: بيتا يونانية

en: Greek epsilon
ar: إبسلون يونانية

en: Greek gamma
ar: غاما يونانية

en: Greek lambda
ar: لمدا يونانية

en: Greek rho
ar: رو يونانية

en: Greek tau
ar: طاو يونانية

en: Header 0 (chapter)
ar: ترويسة 0 (فصل)

en: Header 0 (chapter*)
ar: ترويسة 0 (فصل*)

en: Header 1 (section)
ar: ترويسة 0 (باب)

en: Header 1 (section*)
ar: ترويسة 0 (باب*)

en: Header 2 (subsection)
ar: ترويسة 0 (قسم فرعي)

en: Header 2 (subsection*)
ar: ترويسة 0 (قسم فرعي*)

en: Header 3 (subsubsection)
ar: ترويسة 0 (قسم فرع فرعي)

en: Header 3 (subsubsection*)
ar: ترويسة 0 (قسم فرع فرعي*)

en: Header 4 (paragraph)
ar: ترويسة 0 (فقرة)

en: Header appendix
ar: ملحق الترويسات

en: List description
ar: قائمة وصف

en: List enumerate
ar: قائمة مرقمة

en: List itemize
ar: قائمة عناصر

en: Item with label
ar: عنصر بتسمية

en: Item
ar: عنصر

en: Maths (display)
ar: رياضيات (عرض)

en: Maths (inline)
ar: رياضيات (في السطر)

en: Operator fraction
ar: علامة الكسر

en: Operator integral (display)
ar: علامة عدد صحيح (عرض)

en: Operator integral (inline)
ar: علامة عدد حقيقي (في السطر)

en: Operator sum (display)
ar: علامة الجمع (عرض)

en: Operator sum (inline)
ar: علامة الجمع (في السطر)

en: Reference label
ar: التسمية المرجع

en: Reference ref
ar: مرجع المرجع

en: Symbol and
ar: رمز and

en: Symbol const
ar: رمز const

en: Symbol d2-by-dt2-partial
ar: رمز d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
ar: رمز dagger

en: Symbol d-by-dt
ar: رمز d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
ar: رمز d-by-dt-partial

en: Symbol equiv
ar: رمز equiv

en: Symbol en-dash --
ar: رمز واصلة --

en: Symbol em-dash ---
ar: رمز واصلة ---

en: Symbol infinity
ar: رمز ما لا نهاية

en: Symbol mathspace ,
ar: رمز فاصل رياضي ,

en: Symbol mathspace .
ar: رمز فاصل رياضي .

en: Symbol mathspace _
ar: رمز فاصل رياضي _

en: Symbol mathspace __
ar: رمز فاصل رياضي __

en: Symbol simeq
ar: رمز simeq

en: Symbol star
ar: رمز النجمة

en: Typeface bold
ar: وجه خط غليظ

en: Typeface type
ar: نوع وجه الخط

en: Typeface italic
ar: وجه خط مائل

en: Typeface slanted
ar: وجه خط منحرف

en: Unbreakable text
ar: نص لا يكسر

en: Footnote
ar: حاشية سفلية

en: Tag list
ar: قائمة العلامات

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
ar: يوفّر طريقةً سهلة لإدراج الوسوم/السّلاسل الكثيرة الاستعمال في مستند دون الحاجة لكتابتها.

en: XSLT - Elements
ar: ‏XSLT - عناصر

en: attribute
ar: وصف

en: XSLT - Functions
ar: ‏XSLT - دوال

en: current
ar: الحالية

en: false
ar: خطأ

en: name
ar: الاسم

en: true
ar: صحيح

en: XSLT - Axes
ar: ‏XSLT - محاور

en: ancestor
ar: السلف

en: ancestor-or-self
ar: السلف أو النفس

en: child
ar: ابنة

en: descendant
ar: خَلَف

en: descendant-or-self
ar: الخَلَف أو النفس

en: following
ar: متابعة

en: following-sibling
ar: متابعة-الأشقاء

en: namespace
ar: حيز الاسم

en: parent
ar: أب

en: preceding
ar: سابق

en: preceding-sibling
ar: الشقيق-السابق

en: self
ar: نفسه

en: XUL - Tags
ar: XUL - وسوم

en: column
ar: عمود

en: columns
ar: الأعمدة

en: label
ar: العنوان

en: menubar
ar: شريط القوائم

en: page
ar: صفحة

en: rows
ar: الصفوف

en: statusbar
ar: شريط الحالة

en: toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Prompt type
ar: نوع الدّعوة

en: Selected format
ar: صيغة مُختارة

en: Custom format
ar: صيغة مخصصّة

en: In_sert Date and Time...
ar: أد_رج التاريخ و الوقت...

en: Insert current date and time at the cursor position
ar: أدرج التاريخ و الوقت الحالي عند موقع المؤشر

en: Available formats
ar: الصّيغ المتوفّرة

en: Insert Date/Time
ar: أدرج التاريخ/الوقت

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ar: أدرج التاريخ و الوقت الحاليين عند موقع المؤشر

en: Save Without Trailing Spaces
ar: حفظ بدون المسافات الزائدة

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
ar: ازالة المسافات الزائدة من الاسطر قبل الحفظ..

en: Insert Date and Time
ar: أدرج التاريخ و الوقت

en: _Insert
ar: _أدرج

en: Use the _selected format
ar: استعمل التنسيق المخ_تار

en: _Use custom format
ar: اس_تعمل تنسيقًا مخصّصًا

en: Configure date/time plugin
ar: اضبط ملحق التاريخ/الوقت

en: When inserting date/time...
ar: عند إدراج التاريخ/الوقت...

en: _Prompt for a format
ar: ا_سأل عن التنسيق
