pluma 1.25.3 - en to bs translation catalogue (343 entries)

en: Use Default Font
bs: Koristi uobičajeni font

en: Editor Font
bs: Font editora

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
bs: Vlastiti font koji će se koristiti u polju za izmjene. Ovo će imati efekta samo ako je opcija "Use Default Font" isključena.

en: Create Backup Copies
bs: Napravi sigurnosne kopije

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
bs: Da li će pluma praviti sigurnosne kopije datoteka koje snimi. Možete postaviti nastavak u imenu sigurnosne kopije datoteke koristeći opciju «Nastavak sigurnosne kopije».

en: Line Wrapping Mode
bs: Mod lomljenja linije

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
bs: Navodi kako će se duge linije lomiti u polju za izmjene. Koristite "GTK_WRAP_NONE" za isključeno lomljenje, "GTK_WRAP_WORD" za lomljenje između riječi i "GTK_WRAP_CHAR" za lomljenje između znakova. Obratite pažnju da su vrijednosti osjetljive na mala i velika slova i budite sigurni da su upisane tačno kao što su ovdje prikazane.

en: Tab Size
bs: Veličina kartice

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
bs: Navodi broj praznih polja koje će se prikazati umjesto tabulatora.

en: Insert spaces
bs: Ubaci razmake

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
bs: Da li će pluma ubaciti razmake umjesto tabulatora.

en: Display Line Numbers
bs: Prikaži brojeve linija

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
bs: Da li će pluma prikazati brojeve linija u polju za izmjene.

en: Display Right Margin
bs: Prikaži desnu marginu

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
bs: Da li će pluma prikazati desnu marginu u polju za izmjene.

en: Right Margin Position
bs: Pozicija desne margine

en: Specifies the position of the right margin.
bs: Navodi poziciju desne margine.

en: Enable Syntax Highlighting
bs: Omogući sintatičko isticanje

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
bs: Da li će pluma omogućiti sintatičko isticanje.

en: Toolbar is Visible
bs: Traka s alatima je vidljiva

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
bs: Da li će traka s alatima biti vidljiva u prozorima za izmjenu teksta.

en: Toolbar Buttons Style
bs: Stil dugmadi trake s alatima

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
bs: Stil dugmadi trake s alatima. Moguće vrijednosti su "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" za uobičajeni stil sistema, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" za prikazivanje samo ikona, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" za prikazivanje ikona i teksta i "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" za prikazivanje teksta sa prioritetom pored ikona. Obratite pažnju da su vrijednosti osjetljive na mala i velika slova i budite sigurni da su upisane tačno kao što su ovdje prikazane.

en: Status Bar is Visible
bs: Statusna traka je vidljiva

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
bs: Da li će statusna traka na dnu prozora za izmjenu teksta biti vidljiva.

en: Maximum Recent Files
bs: Maksimalni broj skorašnjih datoteka

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
bs: Navodi maksimalan broj nedavno otvorenih datoteka koje će biti prikazane u podmeniju "Skorašnje datoteke".

en: Print Syntax Highlighting
bs: Štampaj sintatičko isticanje

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
bs: Da li će pluma štampati sintatičko isticanje tokom štampanja dokumenata.

en: Print Header
bs: Štampaj zaglavlje

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
bs: Da li će pluma uključiti zaglavlje dokumenta tokom štampanja dokumenata.

en: Printing Line Wrapping Mode
bs: Štampaj mod lomljenja linije

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
bs: Navodi kako će se duge linije lomiti za štampanje. Koristite "GTK_WRAP_NONE" za isključeno lomljenje, "GTK_WRAP_WORD" za lomljenje između riječi i "GTK_WRAP_CHAR" za lomljenje između znakova. Obratite pažnju da su vrijednosti osjetljive na mala i velika slova i budite sigurni da su upisane tačno kao što su ovdje prikazane.

en: Print Line Numbers
bs: Štampaj brojeve linija

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
bs: Ako je ova vrijednost 0, onda brojevi linija neće biti ubačeni pri štampanju dokumenta. Inače će vrijednost određivati periodičnost štampanja brojeva linija u plumau.

en: Body Font for Printing
bs: Font tijela za štampanje

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
bs: Navodi font koji će se koristiti za tijelo dokumenta pri štampanju dokumenata.

en: Header Font for Printing
bs: Font zaglavlja za štampanje

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
bs: Navodi font koji će se koristiti za zaglavlja stranica pri štampanju dokumenta. Ovo će imati efekta samo ako je opcija "Print Header" uključena.

en: Line Number Font for Printing
bs: Font broja linije za štampanje

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
bs: Navodi font koji će se koristiti za brojeve linija pri štampanju. Ovo će imati efekta samo ako opcija "Print Line Numbers" nije nula.

en: Encodings shown in menu
bs: Kodiranja prikazana u meniju

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
bs: Urednik teksta za MATE Desktop

en: Text Editor
bs: Editor teksta

en: Edit text files
bs: Izmijeni tekstualne datoteke

en: Log Out _without Saving
bs: Odjavite se _bez sačuvanja

en: _Cancel Logout
bs: _Zaustavi odjavu

en: Close _without Saving
bs: Zatvori _bez sačuvanja

en: _Save
bs: _Snimi

en: Question
bs: Pitanje

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
bs: Ako ne snimite, izmjene iz zadnje minute će biti trajno izgubljene.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
bs: Ako ne spremite, promijene zadnjeg sata ću trajno nestati.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
bs: Promijene dokumentu "%s" ću trajno nestati.

en: Save changes to document "%s" before closing?
bs: Spremi promijene dokumentu "%s" prije zatvaranja?

en: Docum_ents with unsaved changes:
bs: Dokum_enti sa nespremljenim promijenama:

en: S_elect the documents you want to save:
bs: _Izaberite dokumente koje želite snimiti:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
bs: Ako ne snimite, sve vaše izmjene će biti trajno izgubljene.

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _Description
bs: _Opis

en: _Encoding
bs: _Kodiranje

en: A_vailable encodings:
bs: _Dostupna kodiranja:

en: _Add
bs: _Dodaj

en: E_ncodings shown in menu:
bs: _Kodiranja koja su prikazana u meniju:

en: All Files
bs: Svi fajlovi

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Pluma Preferences
bs: Pluma postavke

en: Preferences
bs: Postavke

en: Enable text _wrapping
bs: Omogući _lomljenje teksta

en: Do not _split words over two lines
bs: Nemoj _dijeliti riječ na dvije linije.

en: Highlight current _line
bs: Označi trenutnu _liniju

en: Display
bs: Prikaz

en: _Display line numbers
bs: _Prikaži brojeve linija

en: View
bs: Pogled

en: Insert _spaces instead of tabs
bs: Ubaci _razmake umjesto tabulatora

en: Create a _backup copy of files before saving
bs: Napravite _sigurnosnu kopiju datoteke prije snimanja

en: _Autosave files every
bs: _Automatski snimi datoteke nakon

en: _minutes
bs: _minuta

en: Editor _font:
bs: _Font editora:

en: Pick the editor font
bs: Izaberite font editora

en: _Add...
bs: Dod_aj...

en: Font & Colors
bs: Font & boje

en: Plugins
bs: Plugini

en: Replace
bs: Zamijeni

en: Find
bs: Pronađi

en: Replace _All
bs: Zamijeni _sve

en: _Replace
bs: _Zamijeni

en: Replace All
bs: Zamijeni sve

en: _Search for:
bs: _Traži:

en: Replace _with:
bs: Zamijeni _sa:

en: _Match case
bs: _Upoređivanje razlikuje velika i mala slova

en: Match _entire word only
bs: Upoređuj samo _cijele riječi

en: Search _backwards
bs: Traži _unazad

en: _Wrap around
bs: _Način lomljenja

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
bs: Postavite kodiranje znakova koje će se koristiti za otvaranje datoteka na komandnoj liniji.

en: Create a new document in an existing instance of pluma
bs: Napravi novi dokument u postojećoj instanci pluma-a

en: [FILE...]
bs: [FAJL...]

en: - Edit text files
bs: - Uredi tekstualne fajlove

en: Loading file '%s'…
bs: Učitavanje fajla '%s'...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
bs: Otvori fajlove

en: The file "%s" is read-only.
bs: Fajl "%s" je read-only.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
bs: Želite li je zamijeniti datotekom koju snimate?

en: Saving file '%s'…
bs: Spremljanje fajla '%s'...

en: Save As…
bs: Spremi kao...

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
bs: Izmjene učinjene u dokumentu u zadnjoj minuti će biti trajno izgubljene.

en: _Revert
bs: _Vrati

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
bs: "%s" nije pronađeno

en: Unsaved Document %d
bs: Ne spremljen dokument %d

en: Documents
bs: Dokumenti

en: Unicode
bs: unicode

en: Western
bs: zapadni

en: Central European
bs: centralnoevropski

en: South European
bs: južnoevropski

en: Baltic
bs: baltički

en: Cyrillic
bs: Äirilica

en: Arabic
bs: Arapski

en: Greek
bs: GrÄŤki

en: Hebrew Visual
bs: hebrejski vizualni

en: Turkish
bs: turski

en: Nordic
bs: nordijski

en: Celtic
bs: keltski

en: Romanian
bs: rumunski

en: Armenian
bs: Armenski

en: Chinese Traditional
bs: kineski tradicionalni

en: Cyrillic/Russian
bs: ćirilićni/ruski

en: Japanese
bs: japanski

en: Korean
bs: korejski

en: Chinese Simplified
bs: kineski pojednostavljeni

en: Georgian
bs: Gruzijski

en: Hebrew
bs: Hebrejski

en: Cyrillic/Ukrainian
bs: ćirilićni/ukrajinski

en: Vietnamese
bs: vijetnamski

en: Thai
bs: Tajlandski

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Current Locale (%s)
bs: Trenutna lokalizacija (%s)

en: Add or Remove...
bs: Dodaj ili Ukloni...

en: All Text Files
bs: Sve tekstualne datoteke

en: _Open
bs: _Otvori

en: There was an error displaying the help.
bs: Došlo je do greške pri prikazivanju pomoći.

en: _Retry
bs: _Pokušaj ponovo

en: Could not find the file %s.
bs: Nisam mogao pronaći fajl %s.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
bs: Molim vas provjerite da li ste tačno ukucali lokaciju i pokušajte ponovo.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
bs: pluma ne može podnijeti %s lokacija.

en: pluma cannot handle this location.
bs: pluma ne može podnijeti ovu lokaciju

en: %s is a directory.
bs: %s je direktorij.

en: %s is not a valid location.
bs: %s je nevažeća lokacija.

en: The file is too big.
bs: Fajl je prevelik.

en: Unexpected error: %s
bs: Neočekivana greška: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
bs: pluma ne može pronaći fajl. Možda je nedavno obrisana.

en: There was a problem opening the file %s.
bs: Došlo je do problema pri otvaranju fajla %s.

en: Could not open the file %s.
bs: Nisam mogao otvoriti fajl %s.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
bs: Ovaj fajl (%s) je već otvoren u drugom pluma prozoru.

en: S_ave Anyway
bs: Ip_ak spremi

en: D_on't Save
bs: Nem_oj spremiti

en: _Reload
bs: _Učitaj ponovo

en: File: %s
bs: Datoteka: %s

en: Page %N of %Q
bs: Stranica %N od %Q

en: Syntax Highlighting
bs: Sintatičko isticanje

en: Line Numbers
bs: Broj linija

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
bs: _Broj svakih

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
bs: linija

en: Fonts
bs: Fontovi

en: _Body:
bs: _Tijelo:

en: He_aders and footers:
bs: _Zaglavlje i tekst na dnu:

en: _Line numbers:
bs: _Brojevi linija:

en: _Restore Default Fonts
bs: _Vrati uobičajene fontove

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
bs:   ln %d, kol %d

en: RO
bs: SČ

en: Name:
bs: Naziv:

en: MIME Type:
bs: MIME tip:

en: Encoding:
bs: Kodiranje:

en: _File
bs: _Fajl

en: _Edit
bs: _Ured

en: _View
bs: _Pogled

en: _Search
bs: _Traži

en: _Tools
bs: _Alati

en: _Documents
bs: _Dokumenti

en: _New
bs: _Novo

en: Create a new document
bs: Napravi novi dokument

en: _Open...
bs: _Otvori...

en: Open a file
bs: Otvori file

en: Pr_eferences
bs: _Opcije

en: Configure the application
bs: Podesite aplikaciju

en: _Contents
bs: _Sadržaj

en: Open the pluma manual
bs: Otvori uputstvo za pluma

en: _About
bs: _O

en: About this application
bs: O ovoj aplikaciji

en: Save the current file
bs: Snimi trenutnu dataoteku

en: Save _As...
bs: Snimi _kao...

en: Save the current file with a different name
bs: Snimi trenutnu datoteku pod drugim imenom

en: Revert to a saved version of the file
bs: Povrati snimljenu verziju datoteke

en: Print preview
bs: Pogled prije štampanja

en: _Print...
bs: _Štampaj...

en: _Undo
bs: _Vrati

en: Undo the last action
bs: Poništi zadnju akciju

en: _Redo
bs: Po_novi

en: Cu_t
bs: _Izreži

en: Cut the selection
bs: Izreži izabrano

en: _Copy
bs: _Kopiraj

en: Copy the selection
bs: Kopiraj izabrano

en: _Paste
bs: _Umetni

en: Paste the clipboard
bs: Umetni iz clipboard-a

en: _Delete
bs: _Obriši

en: Delete the selected text
bs: Obriši izabrani tekst

en: Select _All
bs: Izaberi _sve

en: Select the entire document
bs: Izaberi cijeli dokument

en: C_hange Case
bs: _Izmijeni mala/velika slova

en: All _Upper Case
bs: Sve _velika slova

en: Change selected text to upper case
bs: Izmijeni izabrani tekst u velika slova

en: All _Lower Case
bs: Sve _mala slova

en: Change selected text to lower case
bs: Izmijeni izabrani tekst u mala slova

en: _Invert Case
bs: _Obrni mala/velika slova

en: Invert the case of selected text
bs: Obrni veličinu slova izabranog teksta

en: _Title Case
bs: Slova u _naslovu

en: Capitalize the first letter of each selected word
bs: Postavi veliko slovo na početku svake izabrane riječi

en: _Highlight Mode
bs: Način _isticanja

en: _Find...
bs: _Nađi...

en: Search for text
bs: Traži tekst

en: Find Ne_xt
bs: Pronađi s_ljedeći

en: Search forwards for the same text
bs: Traži naprijed isti tekst

en: Find Pre_vious
bs: Pronađi Prethod_no

en: Search backwards for the same text
bs: Traži unazad isti tekst

en: _Replace...
bs: _Zamijeni...

en: Search for and replace text
bs: Traži i zamijeni tekst

en: Go to _Line...
bs: Idi na _liniju...

en: Go to a specific line
bs: Idi na određenu liniju

en: _Save All
bs: _Snimi sve

en: Save all open files
bs: Snimi sve otvorene datoteke

en: _Close All
bs: _Zatvori sve

en: Close all open files
bs: Zatvori sve otvorene datoteke

en: _Move to New Window
bs: _Pomjeri u novi prozor

en: Move the current document to a new window
bs: Pomjeri trenutni dokument u novi prozor

en: Close the current file
bs: Zatvori trenutnu datoteku

en: _Quit
bs: _Izađi

en: Quit the program
bs: Izađi iz programa

en: _Toolbar
bs: _Alatna traka

en: _Statusbar
bs: _Statusna traka

en: Use %s highlight mode
bs: Koristi %s mod za isticanje

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
bs: Otvori '%s'

en: Open a recently used file
bs: Otvori nedavno korištenu datoteku

en: Open
bs: Otvori

en: Save
bs: Snimi

en: Print
bs: Štampaj

en: Document Statistics
bs: Statistika dokumenta

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
bs: Analizira trenutni dokument i daje izvještaj o broju riječi, linija, znakova i znakova bez razmaka.

en: _Update
bs: _Ažuriraj

en: Bytes
bs: Bajtova

en: Characters (no spaces)
bs: Znakova (osim razmaka)

en: Characters (with spaces)
bs: Znakova (sa razmacima)

en: Words
bs: Riječi

en: Lines
bs: Linije

en: Document
bs: Dokument

en: _Document Statistics
bs: Statistika _dokumenta

en: Search
bs: Pretraga

en: _Open terminal here
bs: _Otvori Terminal ovdje

en: Open a terminal at the currently opened directory
bs: Otvori terminal u trenutno otvorenom direktoriju

en: An error occurred
bs: Pojavila se greška.

en: (Empty)
bs: (Prazno)

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
bs: fajl

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
bs: direktorij

en: Bookmarks
bs: Zabilješke

en: Open the parent folder
bs: Otvori nadređeni direktorij

en: _Rename
bs: _Preimenuj

en: Go to the previous visited location
bs: Idi na prethodno posjećenu lokaciju

en: Go to the next visited location
bs: Idi na narednu posjećenu lokaciju

en: All files
bs: Sve datoteke

en: S_ort...
bs: S_ortiraj...

en: Sort
bs: Sortiraj

en: Sorts a document or selected text.
bs: Sortira dokument ili izabrani tekst.

en: _Sort
bs: _Sortiraj

en: _Reverse order
bs: _Obrni redoslijed

en: R_emove duplicates
bs: _Ukloni duplikate

en: _Ignore case
bs: _Zanemari mala i velika slova

en: S_tart at column:
bs: P_očni u koloni:

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
bs: (nema predloženih riječi)

en: _More...
bs: _Više...

en: _Ignore All
bs: _Zanemari sve

en: _Spelling Suggestions...
bs: Prijedlozi za provjeru _pisanja riječi

en: Check Spelling
bs: Provjeri ispravno pisanje

en: Suggestions
bs: Prijedlozi

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
bs: (ispravno napisano)

en: Completed spell checking
bs: Završena provjera ispravnog pisanja riječi

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
bs: Uobičajeno

en: Set language
bs: Postavi jezik

en: Languages
bs: Jezici

en: Check the current document for incorrect spelling
bs: Provjeri da li su riječi ispravno napisane u trenutnom dokumentu

en: Set the language of the current document
bs: Postavi jezik tenutnog dokumenta

en: _Autocheck Spelling
bs: _Automatski provjeri ispravno pisanje

en: Automatically spell-check the current document
bs: Automatski provjeri da li su riječi ispravno napisane u trenutnom dokumentu

en: The document is empty.
bs: Dokument je prazan.

en: Select the _language of the current document.
bs: Izaberite _jezik trenutnog dokumenta.

en: Check spelling
bs: Provjeri ispravno pisanje

en: Change _to:
bs: Promijeni _u:

en: Check _Word
bs: Provjeri _riječ

en: _Suggestions:
bs: _Prijedlozi:

en: _Ignore
bs: _Zanemari

en: Cha_nge
bs: P_romijeni

en: Ignore _All
bs: Zanemari _sve

en: Change A_ll
bs: Promijeni _sve

en: User dictionary:
bs: Koristi rječnik:

en: Add w_ord
bs: Dodaj _riječ

en: Language:
bs: Jezik:

en: Checks the spelling of the current document.
bs: Provjerava ispravno pisanje u trenutnom dokumentu.

en: Tags
bs: Tagovi

en: Select the group of tags you want to use
bs: Izaberite grupu oznaka koje želite koristiti

en: Available Tag Lists
bs: Dostupne liste oznaka

en: Anchor
bs: Sidro

en: Bold
bs: Masno

en: Comment
bs: Komentar

en: Disabled
bs: Onemogućeno

en: Height
bs: Visina

en: Image
bs: Slika

en: Label
bs: Oznaka

en: Name
bs: Naziv

en: Paragraph
bs: Paragraf

en: Source
bs: Izvor

en: Title
bs: Naslov

en: Value
bs: Vrijednost

en: Width
bs: Širina

en: Background color
bs: Boja pozadine

en: Border
bs: Rub

en: Direction
bs: Smjer

en: Link color
bs: Boja linka

en: Note
bs: Bilješka

en: Size
bs: Veličina

en: Sound
bs: Zvuk

en: Text
bs: Tekst

en: Item
bs: Stavka

en: Tag list
bs: Lista oznaka

en: column
bs: kolona

en: columns
bs: kolone

en: rows
bs: redovi

en: Custom format
bs: Prilagođeni format

en: In_sert Date and Time...
bs: _Umetni datum i vrijeme...

en: Insert current date and time at the cursor position
bs: Umetni trenutni datum i vrijeme na poziciju kursora

en: Available formats
bs: Dostupni formati

en: Insert Date/Time
bs: Umetni datum/vrijeme

en: Inserts current date and time at the cursor position.
bs: Umeće trenutni datum i vrijeme na poziciju kursora.

en: Insert Date and Time
bs: Umetni datum i vrijeme

en: _Insert
bs: Unes_i

en: Use the _selected format
bs: Koristi _izabrani format

en: _Use custom format
bs: _Koristi vlastiti format

en: Configure date/time plugin
bs: Podesi dodatak za datum/vrijeme

en: _Prompt for a format
bs: U_pitaj za format
