pluma 1.25.3 - en to cmn translation catalogue (735 entries)

en: Use Default Font
cmn: 使用預設字型

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
cmn: pluma 是否使用系統預設的固定寬度字型作為編輯文字使用，而不用 pluma 指定的字型。如果關閉本選項，則會使用「編輯器字型」選項中的字型，而不用系統字型。

en: Editor Font
cmn: 編輯器字型

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
cmn: 在編輯區域中使用的自訂字型。本選項只有在關閉「使用預設字型」選項後才會生效。

en: Style Scheme
cmn: 樣式架構

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
cmn: 用於文字顏色的 GtkSourceView 樣式架構 ID。

en: Create Backup Copies
cmn: 製作備份

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
cmn: pluma 應否在儲存檔案時製作備份。您可以在「備份檔延伸檔名」中指定備份檔的延伸檔名。

en: Autosave
cmn: 自動儲存

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
cmn: pluma 是否應每隔某段時間自動儲存修改過的檔案。您可以在「自動儲存相隔時間」選項中指定時間。

en: Autosave Interval
cmn: 自動儲存周期

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
cmn: pluma 會在幾分鐘後自動儲存修改過的檔案。本選項只有在「自動儲存」選項開啟後才會生效。

en: Writable VFS schemes
cmn: 可寫入 VFS schemes

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
cmn: pluma 支援寫入模式的 VFS scheme 列表。預設 「file」 scheme 是可寫入的。

en: Maximum Number of Undo Actions
cmn: 復原動作次數上限

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
cmn: pluma 中復原或取消復原次數的上限。設為“-1”則為無限次。

en: Line Wrapping Mode
cmn: 換列模式

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
cmn: 指定編輯區域如何換列。使用“GTK_WRAP_NONE”代表不會換列，“GTK_WRAP_WORD”代表在字詞間換列，及“GTK_WRAP_CHAR”代表在個別字元間換列。請注意，設定值是會分辨大小寫的，所以請確保設定值和上面所列出的完全一致。

en: Tab Size
cmn: Tab 字元寬度

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
cmn: 指定顯示 Tab 字元時會以多少個空格代替。

en: Insert spaces
cmn: 插入空格

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
cmn: pluma 應否使用空格來代替 Tab 字元。

en: Automatic indent
cmn: 自動縮排

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
cmn: pluma 是否應啟用自動縮排的功能。

en: Display Line Numbers
cmn: 顯示列號

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
cmn: pluma 應否在編輯區域中顯示列號。

en: Highlight Current Line
cmn: 標示目前的行

en: Whether pluma should highlight the current line.
cmn: pluma 應否在當前的行上啟用色彩顯示功能。

en: Highlight Matching Bracket
cmn: 標示對稱的括號

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
cmn: pluma 是否應以色彩顯示與目前選取的成對的弧號。

en: Display Right Margin
cmn: 顯示右邊邊界

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
cmn: pluma 應否在編輯區域中顯示右邊邊界。

en: Right Margin Position
cmn: 右邊邊界位置

en: Specifies the position of the right margin.
cmn: 指定右邊邊界位置。

en: Smart Home End
cmn: 智慧式 Home End

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
cmn: 指定按下 HOME 與 END 鍵時游標要如何移動。使用「停用」游標會移至行的開始/結束處。使用「之後」游標會在第一次按下按鍵時移至行的開始/結束處，第二次按下按鍵時移至行的開始/結束處且略過空白字元。使用「之前」游標會在移至行的開始/結束前先移到文字的開始/結束處。使用「永遠」游標會以移至文字的開始/結束處代替移至行的開始/結束處。

en: Restore Previous Cursor Position
cmn: 回復先前的游標位置

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
cmn: pluma 載入檔案後應否回到先前的游標位置。

en: Enable Search Highlighting
cmn: 啟用搜尋標示功能

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
cmn: pluma 應否在搜尋後替匹配的字串加上標示。

en: Enable Syntax Highlighting
cmn: 啟用語法色彩標示

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
cmn: pluma 應否啟用語法色彩顯示的功能。

en: Toolbar is Visible
cmn: 顯示工具列

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
cmn: 編輯視窗應否顯示工具列。

en: Toolbar Buttons Style
cmn: 工具列按鈕樣式

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
cmn: 工具列按鈕的樣式。可接受的值為：
    “PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM”表示使用系統預設的樣式，
    “PLUMA_TOOLBAR_ICONS”表示只顯示圖示，
    “PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT”表示同時顯示圖示及文字，及
    “PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ”表示一部分的圖示旁邊會加上文字。
    請注意，設定值是會分辨大小寫的，所以請確保設定值和上面所列出的完全一致。

en: Status Bar is Visible
cmn: 顯示狀態列

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
cmn: 編輯視窗的底部應否顯示狀態列。

en: Side Pane is Visible
cmn: 顯示側面窗格

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
cmn: 編輯視窗左側是否應顯示側面窗格。

en: Bottom Panel is Visible
cmn: 顯示底部面板

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
cmn: 編輯視窗是否顯示底部面板。

en: Maximum Recent Files
cmn: 最近開啟檔案數目的上限

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
cmn: 指定在「最近使用的檔案」副選單中，可以顯示多少個最近開啟的檔案。

en: Print Syntax Highlighting
cmn: 列印時顯示語法色彩

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
cmn: pluma 應否在列印文件時加上語法色彩處理。

en: Print Header
cmn: 列印頁首

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
cmn: pluma 應否在列印文件時加上頁首。

en: Printing Line Wrapping Mode
cmn: 列印換列模式

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
cmn: 指定列印時如何換列。使用“GTK_WRAP_NONE”代表不會換列，“GTK_WRAP_WORD”代表在字詞間換列，及“GTK_WRAP_CHAR”代表在個別字元間換列。請注意，設定值是會分辨大小寫的，所以請確保設定值和上面所列出的完全一致。

en: Print Line Numbers
cmn: 列印列號

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
cmn: 如果數值是 0，當列印文件時不會列印列號。否則，pluma 會每隔指定的列數列印列號。

en: Body Font for Printing
cmn: 列印時使用的內文字型

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
cmn: 指定列印文件時文件內容所用的字型。

en: Header Font for Printing
cmn: 列印時使用的頁首字型

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
cmn: 指定列印文件時頁首所用的字型。本選項只有在「列印頁首」選項的值開啟的時候生效。

en: Line Number Font for Printing
cmn: 列印列號時使用的字型

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
cmn: 指定列印時列號所用的字型。本選項只有在「列印列號」選項的值不是零的時候生效。

en: Automatically Detected Encodings
cmn: 自動偵測編碼

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
cmn: 這裡是一系列已排序的編碼，pluma 會根據這個列表自動偵測檔案的字元編碼。「CURRENT」表示使用目前地區設定的編碼。只會使用能識別的編碼。

en: Encodings shown in menu
cmn: 選單中顯示的編碼

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
cmn: 在開啟/儲存檔案對話方塊中的「字元編碼」選單，會顯示這裡列出的編碼。只會使用能辨識的編碼。

en: History for "search for" entries
cmn: 「搜尋」條目的歷史記錄

en: List of entries in "search for" textbox.
cmn: 「搜尋」文字方塊中的條目列表。

en: History for "replace with" entries
cmn: 「置換為」條目的歷史記錄

en: List of entries in "replace with" textbox.
cmn: 「置換為」文字方塊中的條目列表。

en: Active plugins
cmn: 啟用外掛程式

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
cmn: 可用的外掛程式的列表。這包括可用的外掛程式的「位置」。參閱 .pluma-plugin 檔來取得特定的外掛程式的「位置」。

en: Text Editor
cmn: 文字編輯器

en: Edit text files
cmn: 編輯文字檔

en: Log Out _without Saving
cmn: 登出且不儲存(_W)

en: _Cancel Logout
cmn: 取消登出(_C)

en: Close _without Saving
cmn: 關閉但不儲存(_W)

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: Question
cmn: 問題

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
cmn: 如果不儲存，將會永久地失去 1 分鐘前所作的修改。

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
cmn: 如果不儲存，將會永久地失去 1 小時前所作的修改。

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
cmn: 將會永久地失去對文件“%s”所作的修改。

en: Save changes to document "%s" before closing?
cmn: 關閉前要儲存修改到文件“%s”嗎？

en: Saving has been disabled by the system administrator.
cmn: 儲存功能已被系統管理員禁用。

en: Docum_ents with unsaved changes:
cmn: 已修改但未儲存的文件(_E):

en: S_elect the documents you want to save:
cmn: 請選擇需要儲存的文件(_E):

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
cmn: 如果不儲存，所有已修改的部分將會永久地遺失。

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: Character Encodings
cmn: 字元編碼

en: _Description
cmn: 描述(_D)

en: _Encoding
cmn: 編碼(_E)

en: Character encodings
cmn: 字元編碼

en: A_vailable encodings:
cmn: 可使用的編碼(_V):

en: _Add
cmn: 加入(_A)

en: E_ncodings shown in menu:
cmn: 選單中顯示的編碼(_N):

en: _Remove
cmn: 移除(_R)

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
cmn: 按下此按鈕以選擇編輯器要使用的字型

en: _Use the system fixed width font (%s)
cmn: 使用系統固定寬度字型 [%s](_U)

en: The selected color scheme cannot be installed.
cmn: 無法安裝所選的色彩配置。

en: Add Scheme
cmn: 加入配色

en: A_dd Scheme
cmn: 加入配色(_D)

en: Color Scheme Files
cmn: 色彩配置檔案

en: All Files
cmn: 所有檔案

en: Could not remove color scheme "%s".
cmn: 無法移除色彩配置「%s」。

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: Preferences
cmn: 偏好設定

en: Text Wrapping
cmn: 文字換列

en: Enable text _wrapping
cmn: 啟用換列功能(_W)

en: Do not _split words over two lines
cmn: 換列時不將字詞斷開(_S)

en: Highlight current _line
cmn: 標示當前的行(_L)

en: Highlight matching _bracket
cmn: 標示對稱的括號(_B)

en: Display
cmn: 顯示

en: _Display line numbers
cmn: 顯示列號(_D)

en: View
cmn: 檢視

en: Tab Stops
cmn: Tab 停止位置

en: _Tab width:
cmn: _Tab 字元寬度：

en: Insert _spaces instead of tabs
cmn: 插入空格代替 _Tab 字元

en: Automatic Indentation
cmn: 自動縮排

en: _Enable automatic indentation
cmn: 啟用自動縮排功能(_E)

en: File Saving
cmn: 正在儲存檔案

en: Create a _backup copy of files before saving
cmn: 儲存前先製作暫存檔(_B)

en: _Autosave files every
cmn: 每隔指定時間自動儲存檔案(_A):

en: _minutes
cmn: 分鐘(_M)

en: Editor
cmn: 編輯器

en: Font
cmn: 字型

en: Editor _font:
cmn: 編輯器字型(_F):

en: Pick the editor font
cmn: 請指定編輯器字型

en: Color Scheme
cmn: 色彩配置

en: _Add...
cmn: 加入(_A)…

en: Font & Colors
cmn: 字型及顏色

en: Plugins
cmn: 外掛程式

en: Replace
cmn: 取代

en: Find
cmn: 尋找

en: Replace _All
cmn: 全部取代(_A)

en: _Replace
cmn: 取代(_R)

en: Replace All
cmn: 全部取代

en: _Search for:
cmn: 搜尋(_S):

en: Replace _with:
cmn: 取代為(_W):

en: _Match case
cmn: 符合大小寫(_M)

en: Match _entire word only
cmn: 只符合整個字詞(_E)

en: Search _backwards
cmn: 向上搜尋(_B)

en: _Wrap around
cmn: 回到檔案開始部分再搜尋(_W)

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
cmn: 剖析逸出序列 (例如 \n)(_P)

en: Show the application's version
cmn: 顯示應用程式的版本

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
cmn: 設定在命令列中開啟檔案時所使用的文字編碼

en: ENCODING
cmn: 編碼

en: Display list of possible values for the encoding option
cmn: 顯示編碼選項可用數值的列表

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
cmn: 開啟一個屬於執行中的 pluma 實體的新的頂層視窗

en: Create a new document in an existing instance of pluma
cmn: 在執行中的 pluma 開啟新的文件

en: [FILE...]
cmn: [檔案…]

en: %s: invalid encoding.
cmn: %s：無效的編碼。

en: - Edit text files
cmn: - 編輯文字檔

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
cmn: %s
    執行 「%s --help」以查看完整的命令列可用選項列表。

en: Loading file '%s'…
cmn: 正在載入檔案「%s」…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
cmn: 開啟檔案

en: The file "%s" is read-only.
cmn: 檔案“%s”是唯讀檔案。

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
cmn: 您是否嘗試以準備儲存的版本覆寫該檔案？

en: Saving file '%s'…
cmn: 正在儲存檔案「%s」…

en: Save As…
cmn: 另存新檔…

en: Reverting the document '%s'…
cmn: 正在還原文件「%s」…

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
cmn: 是否將未儲存的文件「%s」還原？

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
cmn: 將會永久地失去 1 分鐘秒前對文件所作的修改。

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
cmn: 將會永久地失去 1 小時前對文件所作的修改。

en: _Revert
cmn: 還原(_R)

en: Found and replaced one occurrence
cmn: 找到及取代了一個字串

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
cmn: 找不到「%s」

en: Unsaved Document %d
cmn: 未儲存文件 %d

en: Read-Only
cmn: 唯讀

en: Documents
cmn: 文件

en: Unicode
cmn: 萬國碼

en: Western
cmn: 西歐諸語

en: Central European
cmn: 中歐諸語

en: South European
cmn: 南歐諸語

en: Baltic
cmn: 波羅的海諸語

en: Cyrillic
cmn: 西里爾字母

en: Arabic
cmn: 阿拉伯文

en: Greek
cmn: 希臘文

en: Hebrew Visual
cmn: 希伯來語(左至右)

en: Turkish
cmn: 土耳其語

en: Nordic
cmn: 北歐諸語

en: Celtic
cmn: 塞爾特諸語

en: Romanian
cmn: 羅馬尼亞語

en: Armenian
cmn: 亞美尼亞文

en: Chinese Traditional
cmn: 傳統字漢語

en: Cyrillic/Russian
cmn: 西里爾/俄語

en: Japanese
cmn: 日語

en: Korean
cmn: 韓語

en: Chinese Simplified
cmn: 簡化字漢語

en: Georgian
cmn: 喬治亞文

en: Hebrew
cmn: 希伯來文

en: Cyrillic/Ukrainian
cmn: 西里爾/烏克蘭語

en: Vietnamese
cmn: 越南語

en: Thai
cmn: 泰文

en: Unknown
cmn: 不明

en: Automatically Detected
cmn: 自動偵測

en: Current Locale (%s)
cmn: 目前的地區設定 (%s)

en: Add or Remove...
cmn: 加入或移除…

en: All Text Files
cmn: 所有文字檔

en: C_haracter Encoding:
cmn: 字元編碼(_H):

en: L_ine Ending:
cmn: 行結尾(_I):

en: _Open
cmn: 開啟(_O)

en: There was an error displaying the help.
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤。

en: _Retry
cmn: 重試(_R)

en: Could not find the file %s.
cmn: 無法找到檔案 %s。

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
cmn: 檢查所輸入的位置是否正確後再試一次。

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
cmn: pluma 無法處理 %s 位置。

en: pluma cannot handle this location.
cmn: pluma 無法處理此位置。

en: The location of the file cannot be mounted.
cmn: 此檔案的位置不能被掛載。

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
cmn: 不能存取該檔案的位置，因為它尚未被掛載。

en: %s is a directory.
cmn: %s 是一個目錄

en: %s is not a valid location.
cmn: %s 並不是一個有效的位置。

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
cmn: 無法找到主機 %s。檢查代理伺服器的設定是否正確後再試一次。

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
cmn: 主機名稱無效。請檢查您所輸入的位置是否正確後再試一次。

en: %s is not a regular file.
cmn: %s 不是一個正規的檔案。

en: Connection timed out. Please try again.
cmn: 連線逾時，請再嘗試。

en: The file is too big.
cmn: 檔案太大。

en: Unexpected error: %s
cmn: 無法預期錯誤：%s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
cmn: pluma 找不到該檔案。可能其已被刪除。

en: Could not revert the file %s.
cmn: 無法還原檔案 %s。

en: Ch_aracter Encoding:
cmn: 字元編碼(_A):

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
cmn: 強制編輯(_W)

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
cmn: 不要編輯(_O)

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
cmn: 鏈結的數量被限制而在此限制內找不到實際的檔案。

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
cmn: 您沒有足夠的權限來開啟檔案。

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
cmn: pluma 將無法偵測字元編碼。

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
cmn: 請檢查是否在嘗試開啟二元碼檔案。

en: Select a character encoding from the menu and try again.
cmn: 在選單中選取字元編碼後再試一次。

en: There was a problem opening the file %s.
cmn: 開啟檔案 %s 時發生錯誤。

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
cmn: 您所開啟的檔案有部分無效的字元，如果您繼續編輯這個檔案，可能會讓這個文件無法使用。

en: You can also choose another character encoding and try again.
cmn: 您可以選擇別的字元編碼後再試一次。

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
cmn: 無法使用 %2$s 編碼來開啟檔案 %1$s。

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
cmn: 在選單中選取其他的字元編碼後再試一次。

en: Could not open the file %s.
cmn: 無法開啟檔案 %s。

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
cmn: 無法使用 %2$s 編碼來儲存檔案 %1$s。

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
cmn: 文件中包含了一個或更多無法使用指定編碼來儲存的字元。

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
cmn: 檔案 (%s) 已在其他的 pluma 視窗中開啟。

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
cmn: pluma 會以「不能編輯」的方式開啟此檔案。但是否仍然要編輯它？

en: S_ave Anyway
cmn: 仍然儲存(_A)

en: D_on't Save
cmn: 不要儲存(_O)

en: The file %s has been modified since reading it.
cmn: 檔案 %s 在閱讀前已被修改。

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
cmn: 如果儲存它，將會失去所有外部作出的變更。仍要儲存它？

en: Could not create a backup file while saving %s
cmn: 儲存 %s 時無法建構備份檔

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
cmn: 儲存 %s 時無法建構暫停檔

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
cmn: 在儲存新的檔案前 pluma 無法備份舊的檔案。您可以忽略此警告訊息，然後繼續儲存；但如果儲存時發生錯誤，您將會失去檔案的舊版本，仍要儲存？

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
cmn: pluma 無法以寫入模式處理 %s 位置。檢查所輸入的位置是否正確後再試。

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
cmn: pluma 無法以寫入模式處理此位置。檢查所輸入的位置是否正確後再試一次。

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
cmn: %s 並不是一個有效的位置。檢查所輸入的位置是否正確後再試一次。

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
cmn: 您沒有足夠的權限來儲存檔案。檢查所輸入的位置是否正確後再試一次。

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
cmn: 剩餘的磁碟空間不足以儲存檔案。請先騰空部分磁碟空間後再試一次。

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
cmn: 嘗試將檔案寫入唯讀的磁碟上。檢查所輸入的位置是否正確後再試一次。

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
cmn: 相同名稱的檔案已經存在，請使用其他名稱。

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
cmn: 準備用來儲存檔案的磁碟有檔案長度的限制。請使用較短的名稱。

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
cmn: 準備用來儲存檔案的磁碟加上了有關檔案大小的限制。請嘗試儲存較小的檔案，或儲存至另一個沒有檔案大小限制的磁碟。

en: Could not save the file %s.
cmn: 無法儲存檔案 %s。

en: The file %s changed on disk.
cmn: 磁碟上的檔案 %s 已變更

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
cmn: 是否要丟棄所有變更及重新載入檔案？

en: Do you want to reload the file?
cmn: 要重新載入檔案？

en: _Reload
cmn: 重新載入(_R)

en: Empty
cmn: 空白

en: Hide panel
cmn: 隱藏面板

en: File: %s
cmn: 檔案：%s

en: Page %N of %Q
cmn: %N / %Q 頁

en: Preparing...
cmn: 正在準備…

en: Syntax Highlighting
cmn: 語法色彩

en: Print synta_x highlighting
cmn: 列印語法標示的顏色(_X)

en: Line Numbers
cmn: 列號

en: Print line nu_mbers
cmn: 列印列號(_M)

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
cmn: 每隔指定列數加上列號(_N):

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
cmn: 行

en: Page header
cmn: 頁首

en: Print page _headers
cmn: 列印頁首(_H)

en: Fonts
cmn: 字型

en: _Body:
cmn: 內容(_B):

en: He_aders and footers:
cmn: 頁首和頁尾(_A):

en: _Line numbers:
cmn: 列號(_L):

en: _Restore Default Fonts
cmn: 還原為預設字型(_R)

en: Show the previous page
cmn: 顯示上一頁

en: Show the next page
cmn: 顯示下一頁

en: Current page (Alt+P)
cmn: 目前的頁 (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
cmn: /

en: Page total
cmn: 總頁數

en: The total number of pages in the document
cmn: 文件的總頁數

en: Show multiple pages
cmn: 顯示多頁

en: Zoom 1:1
cmn: 正常大小

en: Zoom to fit the whole page
cmn: 整頁大小

en: Zoom the page in
cmn: 放大

en: Zoom the page out
cmn: 縮小

en: _Close Preview
cmn: 關閉預覽(_C)

en: Close print preview
cmn: 關閉預覽列印

en: Page %d of %d
cmn: 第 %d / %d 頁

en: Page Preview
cmn: 頁面預覽

en: The preview of a page in the document to be printed
cmn: 將會列印的文件的預覽

en: It is not possible to detect the encoding automatically
cmn: 無法自動偵測編碼

en: OVR
cmn: 覆寫

en: INS
cmn: 插入

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
cmn: 第 %d 列第 %d 字

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
cmn: 無法建立目錄「%s」： g_mkdir_with_parents() 失敗：%s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
cmn: 正在還原 %2$s 中的 %1$s

en: Reverting %s
cmn: 正在還原 %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
cmn: 從 %2$s 載入 %1$s

en: Loading %s
cmn: 正在載入 %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
cmn: 儲存 %s 至 %s

en: Saving %s
cmn: 正在儲存 %s

en: RO
cmn: 唯讀

en: Error opening file %s
cmn: 開啟 %s 時出現錯誤

en: Error reverting file %s
cmn: 還原檔案 %s 時出現錯誤

en: Error saving file %s
cmn: 儲存檔案 %s 時出現錯誤

en: Unicode (UTF-8)
cmn: 萬國碼 (UTF-8)

en: Name:
cmn: 名稱:

en: MIME Type:
cmn: MIME 類型：

en: Encoding:
cmn: 編碼：

en: Close document
cmn: 關閉文件

en: _File
cmn: 檔案(_F)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: _Search
cmn: 搜尋(_S)

en: _Tools
cmn: 工具(_T)

en: _Documents
cmn: 文件(_D)

en: _New
cmn: 新增(_N)

en: Create a new document
cmn: 新增文件

en: _Open...
cmn: 開啟(_O)…

en: Open a file
cmn: 開啟檔案

en: Pr_eferences
cmn: 偏好設定(_E)

en: Configure the application
cmn: 設定應用程式

en: _Contents
cmn: 內容(_C)

en: Open the pluma manual
cmn: 開啟 pluma 手冊

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: About this application
cmn: 關於此程式

en: Leave fullscreen mode
cmn: 離開全螢幕模式

en: Save the current file
cmn: 儲存目前的檔案

en: Save _As...
cmn: 另存新檔(_A)…

en: Save the current file with a different name
cmn: 以另一個名稱儲存目前的檔案

en: Revert to a saved version of the file
cmn: 將檔案還原為已儲存的版本

en: Print Previe_w
cmn: 預覽列印(_W)

en: Print preview
cmn: 預覽列印

en: _Print...
cmn: 列印(_P)…

en: Print the current page
cmn: 列印本頁

en: _Undo
cmn: 復原(_U)

en: Undo the last action
cmn: 復原最後一個動作

en: _Redo
cmn: 取消復原(_R)

en: Redo the last undone action
cmn: 取消上一個復原動作

en: Cu_t
cmn: 剪下(_T)

en: Cut the selection
cmn: 剪下選擇區域

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: Copy the selection
cmn: 拷貝選取的內容

en: _Paste
cmn: 貼上(_P)

en: Paste the clipboard
cmn: 貼上剪貼簿的內容

en: _Delete
cmn: 刪除(_D)

en: Delete the selected text
cmn: 刪除已選的文字

en: Select _All
cmn: 全部選取(_A)

en: Select the entire document
cmn: 選取整份文件

en: C_hange Case
cmn: 變更大小寫(_H)

en: All _Upper Case
cmn: 全大寫(_U)

en: Change selected text to upper case
cmn: 將已選文字變為大寫

en: All _Lower Case
cmn: 全小寫(_L)

en: Change selected text to lower case
cmn: 將已選文字變為小寫

en: _Invert Case
cmn: 大小寫顛倒(_I)

en: Invert the case of selected text
cmn: 將已選取文字的大小寫顛倒

en: _Title Case
cmn: 第一個字母的大小寫(_T)

en: Capitalize the first letter of each selected word
cmn: 將已選取字詞的第一個字母變成大寫

en: _Highlight Mode
cmn: 語法標示模式(_H)

en: _Find...
cmn: 尋找(_F)…

en: Search for text
cmn: 搜尋字串

en: Find Ne_xt
cmn: 找下一個(_X)

en: Search forwards for the same text
cmn: 向下搜尋同一個字串

en: Find Pre_vious
cmn: 找上一個(_V)

en: Search backwards for the same text
cmn: 向上搜尋同一個字串

en: _Replace...
cmn: 取代(_R)…

en: Search for and replace text
cmn: 搜尋並取代字串

en: _Clear Highlight
cmn: 清除標示(_C)

en: Clear highlighting of search matches
cmn: 清除與搜尋相應的標示

en: Go to _Line...
cmn: 前往列數(_L)…

en: Go to a specific line
cmn: 前往指定的列數

en: _Incremental Search...
cmn: 漸進式搜尋(_I)…。

en: Incrementally search for text
cmn: 漸進式搜尋文字

en: _Save All
cmn: 全部儲存(_S)

en: Save all open files
cmn: 儲存所有開啟的檔案

en: _Close All
cmn: 全部關閉(_C)

en: Close all open files
cmn: 關閉所有開啟的檔案

en: _Previous Document
cmn: 上一個文件(_P)

en: Activate previous document
cmn: 編輯上一個文件

en: _Next Document
cmn: 下一個文件(_P)

en: Activate next document
cmn: 編輯下一個文件

en: _Move to New Window
cmn: 移至新的視窗(_M)

en: Move the current document to a new window
cmn: 將目前的文件移至新的視窗

en: Close the current file
cmn: 關閉目前的檔案

en: _Quit
cmn: 離開(_Q)

en: Quit the program
cmn: 結束程式

en: _Toolbar
cmn: 工具列(_T)

en: Show or hide the toolbar in the current window
cmn: 在目前的視窗中顯示或隱藏工具列

en: _Statusbar
cmn: 狀態列(_S)

en: Show or hide the statusbar in the current window
cmn: 在目前的視窗中顯示或隱藏狀態列

en: _Fullscreen
cmn: 全螢幕(_F)

en: Edit text in fullscreen
cmn: 在全螢幕模式編輯文字檔

en: Side _Pane
cmn: 側邊窗格(_P)

en: Show or hide the side pane in the current window
cmn: 在目前的視窗中顯示或隱藏側面窗格

en: _Bottom Pane
cmn: 底部面板(_B)

en: Show or hide the bottom pane in the current window
cmn: 在目前的視窗中顯示或隱藏底部面板

en: Please check your installation.
cmn: 請檢查安裝是否正確。

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
cmn: 無法開啟 UI 檔案 %s。錯誤：%s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
cmn: 無法在檔案 %2$s 中找到物件「%1$s」。

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
cmn: / 於 %s

en: _Wrap Around
cmn: 回到檔案開始部分再搜尋(_W)

en: Match _Entire Word Only
cmn: 只符合整個字詞(_E)

en: _Match Case
cmn: 符合大小寫(_M)

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
cmn: 剖析逸出序列 (例如 
    )

en: String you want to search for
cmn: 要搜尋的字串

en: Line you want to move the cursor to
cmn: 游標要移至的行

en: Use %s highlight mode
cmn: 使用 %s 標示模式

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
cmn: 純文字

en: Disable syntax highlighting
cmn: 停用語法標示

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
cmn: 開啟「%s」

en: Open a recently used file
cmn: 開啟最近使用過的檔案

en: Open
cmn: 開啟

en: Save
cmn: 儲存

en: Print
cmn: 列印

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
cmn: 開啟「%s」

en: Use Spaces
cmn: 使用空格

en: Tab Width
cmn: Tab 字元寬度

en: Document Statistics
cmn: 文件統計

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
cmn: 分析目前的文件並計算字數、列數、字元數目及非空格的字元數目，並顯示結果。

en: _Update
cmn: 更新(_U)

en: File Name
cmn: 檔案名稱

en: Bytes
cmn: 位元組

en: Characters (no spaces)
cmn: 字元（不包括空格）

en: Characters (with spaces)
cmn: 字元（包括空格）

en: Words
cmn: 字詞

en: Lines
cmn: 行

en: Document
cmn: 文件

en: Selection
cmn: 選擇區域

en: _Document Statistics
cmn: 文件統計(_D)

en: Get statistical information on the current document
cmn: 獲取有關目前文件的統計資訊

en: External Tools
cmn: 外部工具

en: Execute external commands and shell scripts.
cmn: 執行外部指令及 shell script。

en: Manage _External Tools...
cmn: 管理外部工具(_E)…

en: Opens the External Tools Manager
cmn: 開啟外部工具管理員

en: External _Tools
cmn: 外部工具(_T)

en: External tools
cmn: 外部工具

en: Shell Output
cmn: Shell 輸出

en: Could not execute command: %s
cmn: 無法執行指令：%s

en: You must be inside a word to run this command
cmn: 必須在字詞中執行此命令

en: Running tool:
cmn: 執行工具：

en: Done.
cmn: 完成。

en: Exited
cmn: 已離開

en: All languages
cmn: 所有語言

en: All Languages
cmn: 所有語言

en: New tool
cmn: 新增工具

en: This accelerator is already bound to %s
cmn: 此捷徑鍵已經給 %s 使用

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
cmn: 輸入新的捷徑鍵，或按後退鍵清除

en: Type a new accelerator
cmn: 輸入新的捷徑鍵

en: Stopped.
cmn: 已停止。

en: All documents
cmn: 所有文件

en: All documents except untitled ones
cmn: 所有除了未命名的檔案

en: Local files only
cmn: 只有本機檔案

en: Remote files only
cmn: 只有遠端檔案

en: Untitled documents only
cmn: 只有未命名的文件

en: Nothing
cmn: 沒有

en: Current document
cmn: 目前文件

en: Current selection
cmn: 目前選擇區域

en: Current selection (default to document)
cmn: 目前的選擇區域（預設為文件）

en: Current line
cmn: 當前的行

en: Current word
cmn: 目前字詞

en: Display in bottom pane
cmn: 底部面板中顯示

en: Create new document
cmn: 建構新文件

en: Append to current document
cmn: 加入至目前文件

en: Replace current document
cmn: 取代目前的文件

en: Replace current selection
cmn: 取代目前的選擇區域

en: Insert at cursor position
cmn: 在游標的位置插入

en: External Tools Manager
cmn: 外部工具管理員

en: _Tools:
cmn: 工具(_T):

en: _Applicability:
cmn: 適用於(_A):

en: _Output:
cmn: 輸出(_O):

en: _Input:
cmn: 輸入(_I):

en: _Save:
cmn: 儲存(_S):

en: _Shortcut Key:
cmn: 捷徑鍵(_S):

en: _Edit:
cmn: 編輯(_E):

en: Build
cmn: 建立

en: Run "make" in the document directory
cmn: 在文件資料夾中執行“make”指令

en: Open terminal here
cmn: 在這裡開啟終端機

en: Open a terminal in the document location
cmn: 在文件的位置開啟終端機

en: Remove trailing spaces
cmn: 移除句尾空格

en: Remove useless trailing spaces in your file
cmn: 移除檔案中沒用的句尾空格

en: Run command
cmn: 執行指令

en: Execute a custom command and put its output in a new document
cmn: 執行自訂指令及輸出在一個新的文件上

en: Search
cmn: 搜尋

en: Switch onto a file .c and .h
cmn: 切換到檔案 .c 與 .h

en: File Browser Pane
cmn: 檔案瀏覽器窗格

en: Easy file access from the side pane
cmn: 輕鬆地從側面窗格存取檔案

en: Set Location to First Document
cmn: 設定第一個文件的位置

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
cmn: 如設定為 TRUE，當從未使用過檔案瀏覽器時，則檔案瀏覽器外掛程式會顯示第一個開啟的檔案所在的目錄。（這通常會用於在命令列或 Caja 等程式中開啟文件時）

en: File Browser Filter Mode
cmn: 檔案瀏覽器過濾器模式

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
cmn: 本數值決定哪些檔案在檔案瀏覽器中會被過濾。有效的數值為“none”（不過濾），“hidden”（只過濾隱藏檔），“binary”（只過濾二位元檔），“hidden_and_binary”（過濾隱藏檔及二位元檔）。

en: File Browser Filter Pattern
cmn: 檔案瀏覽器過濾器胚騰

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
cmn: 過濾器胚騰用於檔案瀏覽器過濾檔案。此過濾器會在 filter_mode 上使用。

en: Open With Tree View
cmn: 以樹狀顯示模式開啟

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
cmn: 載入檔案瀏覽器外掛程式時，是否開啟樹狀顯示模式取代書籤顯示模式

en: File Browser Root Directory
cmn: 檔案瀏覽器根資料夾

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
cmn: 檔案瀏覽器根資料夾是用於載入檔案瀏覽器外掛程式及 onload/tree_view 設定為「TRUE」時。

en: File Browser Virtual Root Directory
cmn: 檔案瀏覽器虛擬根資料夾

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
cmn: 檔案瀏覽器虛擬根資料夾是用於載入檔案瀏覽器外掛程式及 onload/tree_view 設定為「TRUE」時。虛擬根資料夾必須是處於真正的根資料夾之下。

en: Enable Restore of Remote Locations
cmn: 啟用遠端位置回復

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
cmn: 設定是否啟用遠端位置回復

en: File System
cmn: 檔案系統

en: _Set root to active document
cmn: 設定正在編輯文件的位置為根資料夾(_S)

en: Set the root to the active document location
cmn: 設定正在編輯文件的位置為根資料夾

en: _Open terminal here
cmn: 在這裡開啟終端機(_O)

en: Open a terminal at the currently opened directory
cmn: 在目前的目錄中開啟終端機

en: File Browser
cmn: 檔案瀏覽器

en: An error occurred while creating a new directory
cmn: 建構新的資料夾時發生錯誤

en: An error occurred while creating a new file
cmn: 建構新的檔案時發生錯誤

en: An error occurred while renaming a file or directory
cmn: 變更檔案或資料夾名稱時發生錯誤

en: An error occurred while deleting a file or directory
cmn: 刪除檔案或資料夾時發生錯誤

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
cmn: 在檔案管理員中開啟資料夾時發生錯誤

en: An error occurred while setting a root directory
cmn: 設定根資料夾時發生錯誤

en: An error occurred while loading a directory
cmn: 載入資料夾時發生錯誤

en: An error occurred
cmn: 發生錯誤

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
cmn: 檔案無法移至回收筒，
    要把它永久地刪除嗎？

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
cmn: 檔案“%s”無法移至回收筒。

en: The selected files cannot be moved to the trash.
cmn: 所選的檔案無法移至回收筒。

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
cmn: 確定要永遠刪除“%s”嗎？

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
cmn: 確定要永久刪除已選的檔案嗎？

en: If you delete an item, it is permanently lost.
cmn: 如果將項目刪除，它將會永久失去。

en: (Empty)
cmn: （空的）

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
cmn: 目前重新命名的檔案已被過濾。您需要調整過濾器設定來使檔案重新顯示

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
cmn: 檔案

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
cmn: 目前新的檔案已被過濾。您需要調整過濾器設定來使檔案重新顯示

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
cmn: 資料夾

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
cmn: 目前新的目錄已被過濾。您需要調整過濾器設定來使目錄重新顯示

en: Bookmarks
cmn: 書籤

en: _Filter
cmn: 過濾條件(_F)

en: _Move to Trash
cmn: 移至回收筒(_M)

en: Move selected file or folder to trash
cmn: 將已選的檔案或資料夾移至回收筒

en: Delete selected file or folder
cmn: 刪除已選的檔案或資料夾

en: Open selected file
cmn: 開啟選取的檔案

en: Up
cmn: 上

en: Open the parent folder
cmn: 開啟主資料夾

en: _New Folder
cmn: 新增資料夾(_N)

en: Add new empty folder
cmn: 加入新的資料夾

en: New F_ile
cmn: 新增檔案(_I)

en: Add new empty file
cmn: 加入新的檔案

en: _Rename
cmn: 重新命名(_R)

en: Rename selected file or folder
cmn: 變更已選檔案或資料夾的名稱

en: _Previous Location
cmn: 上一個位置(_P)

en: Go to the previous visited location
cmn: 回到上一個已造訪位置

en: _Next Location
cmn: 下一個位置(_N)

en: Go to the next visited location
cmn: 前往下一個已造訪位置

en: Re_fresh View
cmn: 重新整理(_F)

en: Refresh the view
cmn: 重新整理畫面

en: _View Folder
cmn: 檢視資料夾(_V)

en: View folder in file manager
cmn: 在檔案管理員中檢視資料夾

en: Show _Hidden
cmn: 顯示隱藏檔(_H)

en: Show hidden files and folders
cmn: 顯示的隱藏檔案及資料夾

en: Show _Binary
cmn: 顯示二位元檔(_B)

en: Show binary files
cmn: 顯示二位元檔

en: Previous location
cmn: 上一個位置

en: Go to previous location
cmn: 回到上一個位置

en: Go to a previously opened location
cmn: 回到上一個已開啟的位置

en: Next location
cmn: 下一個位置

en: Go to next location
cmn: 前往下一個位置

en: _Match Filename
cmn: 相符檔名(_M)

en: No mount object for mounted volume: %s
cmn: 掛載的儲存裝置沒有掛載物件：%s

en: Could not open media: %s
cmn: 無法開啟媒體：%s

en: Could not mount volume: %s
cmn: 無法掛載儲存裝置：%s

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
cmn: geit 的 Emacs，Kate 及 Vim 風格的 modeline 支援

en: Python Console
cmn: Python 終端

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
cmn: 在底部面板的互動式 Python 主控臺

en: _Error color:
cmn: 錯誤顏色(_E):

en: C_ommand color:
cmn: 指令顏色(_O):

en: Quick Open
cmn: 快速開啟

en: Quick open
cmn: 快速開啟

en: Quickly open documents
cmn: 快速開啟文件

en: Quickly open files
cmn: 快速開啟檔案

en: Snippets
cmn: 文字片段

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
cmn: 以快速的方式插入經常使用的文字片段

en: Snippets Manager
cmn: 文字片段管理程式

en: _Snippets:
cmn: 文字片段(_S):

en: Create new snippet
cmn: 建立新的文字片段

en: Import snippets
cmn: 匯入文字片段

en: Export selected snippets
cmn: 匯出選定的文字片段

en: Delete selected snippet
cmn: 刪除選定的文字片段

en: Activation
cmn: 啟用

en: _Drop targets:
cmn: 拖放目標(_D):

en: Shortcut key with which the snippet is activated
cmn: 該文字片段的捷徑鍵已在使用中

en: S_hortcut key:
cmn: 捷徑鍵(_H):

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
cmn: 切換標籤(_T)

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
cmn: 按下 tab 鍵後使用文字片段的單字

en: Manage _Snippets...
cmn: 管理文字片段(_S)…

en: Manage snippets
cmn: 管理文字片段

en: Snippets archive
cmn: 文字片段壓縮檔

en: Add a new snippet...
cmn: 加入新的文字片段…

en: Global
cmn: 全域

en: Revert selected snippet
cmn: 回復選定的文字片段

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
cmn: 這不是有效的切換標籤。切換標籤可以是多個字母，或是單一、非字母數字的字元，如 {，[ 等

en: The following error occurred while importing: %s
cmn: 匯入時發生下列錯誤：%s

en: Import successfully completed
cmn: 匯入成功

en: All supported archives
cmn: 所有支援的壓縮檔

en: Gzip compressed archive
cmn: Gzip 壓縮檔

en: Bzip2 compressed archive
cmn: Bzip2 壓縮檔

en: Single snippets file
cmn: 單一文字片段檔

en: All files
cmn: 所有檔案

en: The following error occurred while exporting: %s
cmn: 匯出時發生下列錯誤：%s

en: Export successfully completed
cmn: 匯出成功

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
cmn: 是否一併匯出選定的 <b>系統</b> 文字片段？

en: There are no snippets selected to be exported
cmn: 沒有選擇要匯出的文字片段

en: Export snippets
cmn: 匯出文字片段

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
cmn: 輸入新的捷徑，或按後退鍵清除

en: Type a new shortcut
cmn: 輸入新的捷徑

en: The archive "%s" could not be created
cmn: 無法建立壓縮檔「%s」

en: Target directory "%s" does not exist
cmn: 目標目錄「%s」不存在

en: Target directory "%s" is not a valid directory
cmn: 目標目錄「%s」不是有效的目錄

en: File "%s" does not exist
cmn: 檔案「%s」不存在

en: File "%s" is not a valid snippets file
cmn: 檔案「%s」並不是一個有效的文字片段檔

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
cmn: 匯入的檔案「%s」不是有效的文字片段檔

en: The archive "%s" could not be extracted
cmn: 無法解開壓縮檔「%s」

en: The following files could not be imported: %s
cmn: 無法匯入下列檔案：%s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
cmn: 檔案「%s」不是有效的文字片段壓縮檔

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
cmn: Python 指令 (%s) 的執行超出時間上限，中止執行。

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
cmn: Python 指令 (%s) 的執行失敗：%s

en: S_ort...
cmn: 排序(_O)…

en: Sort the current document or selection
cmn: 將目前的文件或選擇區域排序

en: Sort
cmn: 排序

en: Sorts a document or selected text.
cmn: 將整份文件或將已選的文字排序。

en: _Sort
cmn: 排序(_S)

en: _Reverse order
cmn: 相反次序排列(_R)

en: R_emove duplicates
cmn: 刪除所有重複的內容(_E)

en: _Ignore case
cmn: 忽略大小寫(_I)

en: S_tart at column:
cmn: 由指定的字母位置開始排序(_T):

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
cmn: （不提供任何建議）

en: _More...
cmn: 還有(_M)…

en: _Ignore All
cmn: 全部忽略(_I)

en: _Spelling Suggestions...
cmn: 拼字建議(_S)…

en: Check Spelling
cmn: 拼字檢查

en: Suggestions
cmn: 建議

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
cmn: （拼字正確）

en: Completed spell checking
cmn: 拼字檢查完成

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
cmn: 不明 (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
cmn: 預設值

en: Set language
cmn: 設定語言

en: Languages
cmn: 語言

en: _Check Spelling...
cmn: 拼字檢查(_C)…

en: Check the current document for incorrect spelling
cmn: 檢查目前的文件中的拼字

en: Set _Language...
cmn: 設定語言(_L)…

en: Set the language of the current document
cmn: 設定目前文件所用的語言

en: _Autocheck Spelling
cmn: 自動檢查拼字(_A)

en: Automatically spell-check the current document
cmn: 自動為目前文件進行拼字檢查

en: The document is empty.
cmn: 文件是空白的。

en: No misspelled words
cmn: 沒有拼錯字詞

en: Select the _language of the current document.
cmn: 請選擇目前文件所使的語言(_L)

en: Check spelling
cmn: 拼字檢查

en: Misspelled word:
cmn: 拼錯的字詞：

en: word
cmn: 文字

en: Change _to:
cmn: 變更為(_T):

en: Check _Word
cmn: 字詞檢查(_W)

en: _Suggestions:
cmn: 建議(_S):

en: _Ignore
cmn: 忽略(_I)

en: Cha_nge
cmn: 變更(_N)

en: Ignore _All
cmn: 全部忽略(_A)

en: Change A_ll
cmn: 全部變更(_L)

en: User dictionary:
cmn: 個人字典：

en: Add w_ord
cmn: 加入字詞(_O)

en: Language:
cmn: 語言：

en: Language
cmn: 語言

en: Spell Checker
cmn: 拼字檢查程式

en: Checks the spelling of the current document.
cmn: 檢查目前文件中的拼字。

en: Tags
cmn: 標籤

en: Select the group of tags you want to use
cmn: 請選擇準備使用哪一組標記

en: _Preview
cmn: 預覽(_P)

en: Available Tag Lists
cmn: 可用的標記列表

en: Applet class file code (deprecated)
cmn: Applet class file code（不建議再使用）

en: Background color (deprecated)
cmn: Background color（不建議再使用）

en: Background texture tile (deprecated)
cmn: Background texture tile（不建議再使用）

en: Base font (deprecated)
cmn: Base font（不建議再使用）

en: Bold
cmn: 粗體

en: Border (deprecated)
cmn: Border（不建議再使用）

en: Center (deprecated)
cmn: Center（不建議再使用）

en: Color of selected links (deprecated)
cmn: Color of selected links（不建議再使用）

en: Content type (deprecated)
cmn: Content type（不建議再使用）

en: Directionality (deprecated)
cmn: Directionality（不建議再使用）

en: Font face (deprecated)
cmn: Font face（不建議再使用）

en: Frame border
cmn: 框架邊框

en: Frame spacing
cmn: 框架間距

en: Header cell IDs
cmn: 標題儲存格 ID

en: Horizontal space (deprecated)
cmn: Horizontal space（不建議再使用）

en: Java applet (deprecated)
cmn: Java applet（不建議再使用）

en: Link color (deprecated)
cmn: Link color（不建議再使用）

en: Menu list (deprecated)
cmn: Menu list（不建議再使用）

en: No shade (deprecated)
cmn: No shade（不建議再使用）

en: No word wrap (deprecated)
cmn: No word wrap（不建議再使用）

en: Object applet file (deprecated)
cmn: Object applet file（不建議再使用）

en: Reduced spacing (deprecated)
cmn: Reduced spacing（不建議再使用）

en: Sample program output, scripts
cmn: Sample program output，scripts

en: Script statements
cmn: 指令稿陳述

en: Size (deprecated)
cmn: Size（不建議再使用）

en: Space-separated archive list
cmn: 以空白分隔的壓縮檔列表

en: Standby load message
cmn: 待命負載訊息

en: Starting sequence number (deprecated)
cmn: Starting sequence number（不建議再使用）

en: Strike-through text style (deprecated)
cmn: Strike-through text style（不建議再使用）

en: Strike-through text (deprecated)
cmn: Strike-through text（不建議再使用）

en: Text color (deprecated)
cmn: Text color（不建議再使用）

en: Vertical space (deprecated)
cmn: Vertical space （不建議再使用）

en: Visited link color (deprecated)
cmn: Visited link color（不建議再使用）

en: Top margin in pixels
cmn: 頂端邊界（以像素計）

en: Symbol mathspace ,
cmn: Symbol mathspace ，

en: Symbol mathspace .
cmn: Symbol mathspace 。

en: Tag list
cmn: 標記列表

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
cmn: 提供一種不需打字的簡易方式來在文件中加入常用的標記或字串。

en: current
cmn: 目前

en: name
cmn: 名稱

en: columns
cmn: 欄

en: label
cmn: 標籤

en: page
cmn: 頁面

en: rows
cmn: 列

en: Prompt type
cmn: 提示型態

en: Selected format
cmn: 已選格式

en: Custom format
cmn: 自訂格式

en: In_sert Date and Time...
cmn: 插入日期及時間(_S)…

en: Insert current date and time at the cursor position
cmn: 在游標目前的位置加入現在的日期及時間

en: Available formats
cmn: 可用的格式

en: Insert Date/Time
cmn: 插入日期/時間

en: Inserts current date and time at the cursor position.
cmn: 在游標目前的位置插入現在的日期及時間。

en: Insert Date and Time
cmn: 插入日期及時間

en: _Insert
cmn: 插入(_I)

en: Use the _selected format
cmn: 使用指定的格式(_S)

en: _Use custom format
cmn: 使用自訂格式(_U)

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
cmn: %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
cmn: 2009-11-01 17:52:00

en: Configure date/time plugin
cmn: 設定「加入日期及時間」外掛程式

en: When inserting date/time...
cmn: 當加入日期及時間…

en: _Prompt for a format
cmn: 提示可使用的格式(_P)
