pluma 1.25.3 - en to fur translation catalogue (103 entries)

en: Active plugins
fur: Plugins atîfs

en: _Save
fur: _Salve

en: Question
fur: Domande

en: _Help
fur: _Jutori

en: _Description
fur: _Descrizion

en: _Encoding
fur: C_odifiche

en: A_vailable encodings:
fur: Codifichis disponi_bilis:

en: _Add
fur: _Zonte

en: E_ncodings shown in menu:
fur: Codifiche _mostrade tal menu:

en: All Files
fur: Ducj i files

en: _Close
fur: _Siere

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Display
fur: Aspiet

en: View
fur: Visualize

en: Font
fur: Caràtar

en: Replace _All
fur: Sostituìs d_ut

en: _Replace
fur: _Sostituìs

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fur: %s
    Eseguis '%s --help' par viodi une liste complete des opzions a rie di comant.

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
fur: Vierç files

en: _Revert
fur: _Ripristine

en: Western
fur: Ocidentâl

en: Central European
fur: Centri-european

en: South European
fur: Sud-european

en: Cyrillic
fur: Cirilic

en: Arabic
fur: Arabo

en: Greek
fur: Grec

en: Hebrew Visual
fur: Ebreo visuâl

en: Turkish
fur: Turc

en: Romanian
fur: Rumen

en: Armenian
fur: Armen

en: Chinese Traditional
fur: Cinês tradizionâl

en: Cyrillic/Russian
fur: Cirilic/Rus

en: Japanese
fur: Gjaponês

en: Korean
fur: Corean

en: Chinese Simplified
fur: Cinês semplificât

en: Georgian
fur: Gjeorgjan

en: Hebrew
fur: Ebreo

en: Cyrillic/Ukrainian
fur: Cirilic/Ucraino

en: Vietnamese
fur: Vietnamita

en: Unknown
fur: Scognossût

en: _Open
fur: _Vierç

en: _Retry
fur: To_rne a provâ

en: _Reload
fur: _Torne a cjamâ

en: _Edit
fur: _Modifiche

en: _View
fur: _Viodude

en: _Search
fur: _Cîr

en: _Tools
fur: _Imprescj

en: _New
fur: _Gnûf

en: _Open...
fur: _Vierç...

en: Open a file
fur: Vierç un file

en: Configure the application
fur: Configure l'aplicazion

en: _Contents
fur: _Somari

en: _About
fur: Informazions

en: About this application
fur: Informazions su cheste aplicazion

en: Save the current file
fur: Salve il file curint

en: Save _As...
fur: Sa_lve cun nom

en: Save the current file with a different name
fur: Salve il file curint cuntun nom diferent

en: Revert to a saved version of the file
fur: Ripristine a la version salvade dal file

en: _Print...
fur: Stam_pe...

en: _Undo
fur: _Anule

en: Undo the last action
fur: Anule l'ultime azion fate

en: _Redo
fur: _Ripet

en: Cu_t
fur: _Tae

en: Cut the selection
fur: Taie la selezion

en: _Copy
fur: _Cupie

en: Copy the selection
fur: Copie la selezion

en: _Paste
fur: _Tache

en: Paste the clipboard
fur: Tache i Apunts

en: _Delete
fur: _Elimine

en: Select _All
fur: _Selezione dut

en: _Find...
fur: _Cjate...

en: Find Ne_xt
fur: _Cjate sucesîf

en: Close the current file
fur: Siere il file curint

en: _Quit
fur: _Jes

en: _Toolbar
fur: _Bare dai imprescj

en: _Statusbar
fur: Bare di _stât

en: Side _Pane
fur: _Panel in bande

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
fur: Vierç '%s'

en: Open
fur: Vierç

en: _Update
fur: _Inzorne

en: Search
fur: Cîr

en: File Browser
fur: Sgarfadôr di files

en: (Empty)
fur: (Vueit)

en: Bookmarks
fur: Segnelibris

en: Open the parent folder
fur: Vierç la cartele parsore di cheste

en: _Rename
fur: _Cambie non

en: Go to the previous visited location
fur: Va ae posizion visitade prime

en: Go to the next visited location
fur: Va ae posizion visitade dopo

en: All files
fur: Ducj i files

en: Comment
fur: Coment

en: Disabled
fur: Disabilitât

en: Image
fur: Figure

en: Name
fur: Nom

en: Title
fur: Titul

en: Value
fur: Valôr

en: Background color
fur: Colôr di fondâl

en: Link color
fur: Colôr dal colegament

en: Size
fur: Dimension

en: Text
fur: Test

en: Item
fur: Vôs

en: columns
fur: colonis

en: rows
fur: riis

en: Custom format
fur: Formât personalizât
