pluma 1.25.3 - en to fy translation catalogue (44 entries)

en: _Add
fy: _Taheakje

en: All Files
fy: Alle Triemen

en: _Close
fy: Slute

en: Preferences
fy: Ynstellingen

en: Display
fy: Werjefte

en: Replace
fy: Ferfange

en: _Replace
fy: Fe_rfange

en: [FILE...]
fy: [TRIEM...]

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
fy: Triemmen iepenje

en: Documents
fy: Dokuminten

en: Unknown
fy: Ûnbekend

en: _Open
fy: Iepenje

en: _Reload
fy: He_rlade

en: Name:
fy: Namme:

en: _File
fy: Bestân

en: _Edit
fy: B_ewurkje

en: _View
fy: _Sjen litte

en: _Search
fy: _Sykje

en: _Contents
fy: Ynhâld

en: _About
fy: _Oer

en: _Undo
fy: Ûngedien meitsje

en: _Delete
fy: Wiske

en: Select _All
fy: Selektearje _Alles

en: _Toolbar
fy: Arkbalke

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
fy: '%s' iepenje

en: Open
fy: Iepenje

en: Save
fy: Bewarje

en: Search
fy: Sykje

en: File System
fy: Triemsysteem

en: (Empty)
fy: (Leeg)

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
fy: triem

en: Bookmarks
fy: Blêdwizers

en: Open the parent folder
fy: De haadtafel iepenje

en: All files
fy: Alle triemmen

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
fy: Standert

en: Comment
fy: Taljochting

en: Image
fy: Ôfbylding

en: Name
fy: Namme

en: Background color
fy: Eftergrûnkleur

en: Size
fy: Grutte

en: Text
fy: Tekst

en: columns
fy: kolonnen

en: rows
fy: riigje

en: Custom format
fy: Oanpast formaat
