pluma 1.25.3 - en to id translation catalogue (1124 entries)

en: Use Default Font
id: Gunakan Fonta Baku

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
id: Apakah menggunakan fonta lebar tetap bawaan sistem untuk menyunting teks daripada fonta yang ditentukan pluma. Jika pilihan ini dimatikan, maka fonta yang dinamai dalam pilihan "Fonta Penyunting", akan digunakan daripada fonta system.

en: Editor Font
id: Fonta Penyunting

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
id: Fonta yang akan dipergunakan untuk daerah penyuntingan. Ini hanya akan berdampak jika pilihan "Gunakan Fonta Baku" dimatikan.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
id: Ganti tab dengan [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
id: Jika aktif, memiliki kemampuan untuk berpindah tab menggunakan [ctrl + tab] dan [ctrl + shift + tab].

en: Show the first tab if there is only one tab
id: Tampilkan tab pertama jika hanya ada satu tab

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
id: Jika berisi false, itu menyembunyikan tab pertama jika hanya ada satu tab.

en: Style Scheme
id: Skema Gaya

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
id: ID dari Skema Gaya GtkSourceView yang dipakai untuk mewarnai teks.

en: Create Backup Copies
id: Buat Salinan Cadangan

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
id: Apakah pluma harus membuat cadangan simpanan untuk berkas yang disimpan. Anda dapat menentukan ekstensi berkas cadangan dengan pilihan "Ekstensi Salinan Cadangan".

en: Autosave
id: Menyimpan otomatis

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
id: Apakah pluma harus secara otomatis menyimpan berkas yang telah dimodifikasi setelah waktu tertentu. Anda dapat menentukan jarak waktu dengan pilihan "Interval Penyimpanan Otomatis".

en: Autosave Interval
id: Selang Waktu Simpan Otomatis

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
id: Jumlah menit setelah pluma secara otomatis menyimpan berkas yang telah dimodifikasi. Hal ini hanya akan berakibat jika pilihan "Simpan Auto" dinyalakan.

en: Show save confirmation
id: Tampilkan konfirmasi penyimpanan

en: Show save confirmation if the files have changes.
id: Tampilkan konfirmasi penyimpanan jika berkas memiliki perubahan.

en: Writable VFS schemes
id: Skema VFS yang dapat ditulis

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
id: Daftar dari bagan VFS yang didukung pluma dalam mode tulis. Bagan 'berkas' secara baku adalah dapat ditulis.

en: Maximum Number of Undo Actions
id: Cacah Maksimal Aksi Batalkan

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
id: Jumlah aksi maksimal yang dapat di undo ataupun di redo oleh pluma. Isi dengan "-1" untuk tidak terbatas.

en: Line Wrapping Mode
id: Mode Pelipatan Baris

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
id: Jelaskan bagaimana wrap baris yang panjang dalam daerah penyuntingan. Gunakan "GTK_WRAP_TIDAK" untuk tidak mewrap, "GTK_WRAP_KATA" untuk mewrap pada batasan kata, dan "GTK_WRAP_CHAR" untuk mewrap ada batasan karakter. Catat bahwa nilai ini case sensitive, jadi pastikan mereka kelihatan pas seperti yang disebutkan di sini.

en: Tab Size
id: Ukuran Tab

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
id: Tentukan jumlah spasi yang harus ditampilkan dari pada karakter tab.

en: Insert spaces
id: Sisipkan spasi

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
id: Apakah pluma harus memasukkan spasi daripada tab.

en: Automatic indent
id: Inden otomatis

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
id: Apakah pluma harus mengaktifkan indentasi otomatis.

en: Display Line Numbers
id: Tampilkan Nomor Baris

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
id: Apakah pluma harus menampilkan nomor baris di dalam daerah penyuntingan.

en: Highlight Current Line
id: Tandai Baris Kini

en: Whether pluma should highlight the current line.
id: Apakah pluma harus menandai baris ini.

en: Highlight Matching Bracket
id: Tandai Kurung Yang Cocok

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
id: Apakah pluma harus menandai kurung pasangan dari yang dipilih.

en: Display Right Margin
id: Tampilkan Batas Kanan

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
id: Apakah pluma harus menampilkan batas kanan dalam daerah penyuntingan.

en: Right Margin Position
id: Posis Batas Kanan

en: Specifies the position of the right margin.
id: Tentukan posisi dari batas kanan.

en: Document background pattern type
id: Tipe pola latar belakang dokumen

en: Whether the document will get a background pattern painted.
id: Apakah dokumen akan mendapat gambar pola latar belakang.

en: Display Overview Map
id: Tampilkan Peta Ringkasan

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
id: Apakah pluma mesti menampilkan peta ringkasan bagi dokumen.

en: Smart Home End
id: Home End Cerdas

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
id: Menyatakan bagaimana kursor berpindah ketika tombol HOME dan END ditekan.Gunakan "DISABLED" untuk selalu pindah ke awal/akhir baris, "AFTER" untuk pindah ke awal/akhir baris pertama kali tombol ditekan dan ke awal/akhir teks dengan mengabaikan whitespace saat kedua kali tombol ditekan, "BEFORE" untuk pindah ke awal/akhir teks sebelum pindah ke awal/akhir baris, dan "ALWAYS" untuk selalu pindah ke awal/akhir teks alih-alih awal/akhir baris.

en: Restore Previous Cursor Position
id: Kembalikan Posisi Kursor Pada Keadaan Sebelumnya

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
id: Apakah pluma harus mengembalikan posisi kursor ketika sebuah berkas telah dibaca.

en: Enable Search Highlighting
id: Aktifkan Pencarian Penandaan

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
id: Apakah pluma harus menandai baris ini dari teks yang telah dicari.

en: Enable Syntax Highlighting
id: Aktifkan Pewarnaan Sintaksis

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
id: Apakah pluma harus mengaktifkan penandaan syntax.

en: Toolbar is Visible
id: Bilah Alat Nampak

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
id: Apakah toolbar harus terlihat di dalam jendela penyuntingan.

en: Toolbar Buttons Style
id: Gaya Tombol Toolbar

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
id: Gaya untuk tombol toolbar. Nilai yang bisa adalah "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" untuk menggunakan gaya sistem baku, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" hanya untuk menampilkan icon, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_DAN_TEKS" untuk menampilkan baik icon dan teks, dan "PLUMA_TOOLBAR-ICONS_BOTH_HORIZ" untuk menampilkan teks lebih dahulu daripada icon. Catat bahwa nilai ini adalah case sensitive, jadi pastikan mereka terlihat sama persis dengan yang di sebutkan di sini.

en: Status Bar is Visible
id: Panel status Nampak

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
id: Apakah batang status pada bagian bawah jendela penyuntingan harus terlihat.

en: Side Pane is Visible
id: Panel Samping Terlihat

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
id: Apakah panel sisi pada bagian kiri jendela penyuntingan harus nampak.

en: Show tabs with side pane
id: Tampilkan tab dengan panel samping

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
id: Jika tidak diaktifkan, pluma tidak menampilkan tab pada notebook dengan panel samping aktif.

en: Bottom Panel is Visible
id: Panel Bawah Terlihat

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
id: Apakah batang status pada bagian bawah jendela penyuntingan harus terlihat.

en: Maximum Recent Files
id: Berkass Maksimun sekarang

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
id: Tentukan jumlah maksimal dari berkas yang pernah terbuka yang akan ditampilkan pada menu "Berkas Sekarang".

en: Print Syntax Highlighting
id: Cetak Pewarnaan Sintaksis

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
id: Apakah pluma harus mencetak penandaan syntax ketika mencetak dokumen.

en: Print Header
id: Kepala Cetak

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
id: Apakah pluma harus memasukkan sebuah kepala dokumen ketika mencetak dokumen.

en: Printing Line Wrapping Mode
id: Pencetakan dengan Model Baris Wraping

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
id: Jelaskan bagaimana wrap baris yang panjang untuk pencetakan. Gunakan "GTK_WRAP_TIDAK" untuk tidak mewrap, "GTK_WRAP_KATA" untuk mewrap pada batasan kata, dan "GTK_WRAP_CHAR" untuk mewrap ada batasan karakter. Catat bahwa nilai ini case sensitive, jadi pastikan mereka kelihatan pas seperti yang disebutkan di sini.

en: Print Line Numbers
id: Cetak Nomor Baris

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
id: Jika nilainya 0, maka tidak ada nomor baris yang akan dimasukkan ketika mencetak sebuah dokumen. Selain itu, pluma akan mencetak nomor baris setiap nomor baris.

en: Body Font for Printing
id: Tubuh huruf untuk Pencetakan

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
id: Tentukan huruf yang akan digunakan untuk tubuh dokumen ketika mencetak dokumen.

en: Header Font for Printing
id: Huruf kepala untuk Pencetakan

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
id: Tentukan huruf yang digunakan untuk kepala halaman ketika mencetak sebuah dokumen. Hal ini hanya akan berakibat jika pilihan "Cetak Kepala" dihidupkan.

en: Line Number Font for Printing
id: Huruf Nomor baris untuk Pencetakan

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
id: Tentukan huruf yang digunakan untuk nomor baris ketika mencetak. Hal ini hanya akan berakibat jika pilihan "Cetak Nomor Baris" tidak nol.

en: Automatically Detected Encodings
id: Encoding Yang Terdeteksi Secara Otomatis

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
id: Daftar encoding yang telah diurutkan dan dipergunakan oleh pluma untuk mendeteksi encoding berkas secara otomatis. "CURRENT" adalah lokal encoding yang terpakai. Hanya encoding yang dikenali yang akan dipergunakan.

en: Encodings shown in menu
id: Encoding terlihat di menu

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
id: Daftar dari encoding yang diperlihatkan dalam menu Pengkodean Karakter pada pemilih buka/simpan berkas. Hanya pengkodean yang dikenali yang dipergunakan.

en: History for "search for" entries
id: Riwayat masukan untuk "cari"

en: List of entries in "search for" textbox.
id: Daftar masukan pada kotak teks "cari".

en: History for "replace with" entries
id: Riwayat masukan "ganti dengan"

en: List of entries in "replace with" textbox.
id: Daftar masukan untuk kotak teks "ganti dengan".

en: Active plugins
id: Plugin yang aktif

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
id: Daftar plugins yang aktif. Berisi "Lokasi" dari plugins yang aktif tersebut. Lihat berkas .pluma-plugin untuk mendapatkan "Lokasi" dari plugin yang diberikan.

en: Show newline
id: Tampilkan baris baru

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
id: Apakah pluma harus menampilkan baris baru di jendela penyunting.

en: Show nbsp
id: Tampilkan nbsp

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
id: Apakah pluma harus menunjukkan spasi tak putus di jendela penyunting: 'show-none' tidak menunjukkan; 'show-trailing' hanya menampilkan spasi di belakang; 'show-all' menunjukkan semua spasi.

en: Show tabs
id: Tampilkan tab

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
id: Apakah pluma harus menampilkan tab di jendela penyunting: 'show-none' tidak menunjukkan; 'show-trailing' hanya menampilkan spasi di belakang; 'show-all' menunjukkan semua spasi.

en: Show spaces
id: Tampilkan spasi

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
id: Apakah pluma harus menunjukkan spasi di jendela penyunting: 'show-none' tidak menunjukkan; 'show-trailing' hanya menampilkan spasi di belakang; 'show-all' menunjukkan semua spasi.

en: state
id: keadaan

en: The pluma window state
id: Keadaan jendela pluma

en: size
id: ukuran

en: The pluma window size
id: Ukuran jendela pluma

en: side-panel-size
id: ukuran-panel-sisi

en: The pluma side-panel-size
id: pluma side-panel-size

en: The pluma side-panel-active-page
id: pluma side-panel-active-page

en: The pluma bottom-panel-size
id: pluma bottom-panel-size

en: The pluma bottom-panel-active-page
id: pluma bottom-panel-active-page

en: The pluma filter-id
id: pluma filter-id

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
id: Penyunting Teks bagi lingkungan desktop MATE

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
id: Pluma adalah penyunting teks kecil namun kuat yang dirancang khusus untuk desktop MATE. Ini memiliki fungsi penyunting teks yang paling standar dan sepenuhnya mendukung teks internasional di Unicode. Fitur canggih termasuk penyorotan sintaks dan indentasi otomatis kode sumber, pencetakan, dan pengeditan beberapa dokumen dalam satu jendela.

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
id: Pluma dapat diperluas melalui sistem plugin, yang saat ini termasuk dukungan untuk pengecekan ejaan, membandingkan berkas, melihat perubahan CVS, dan menyesuaikan tingkat indentasi.

en: Text Editor
id: Penyunting Teks

en: Edit text files
id: Edit berkas teks

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;
id: teks;editor;penyunting;MATE;tab;penyorotan;kode;beberapa;berkas;pluggable;

en: Log Out _without Saving
id: Keluar _Tanpa Menyimpan

en: _Cancel Logout
id: _Batalkan Keluar

en: Close _without Saving
id: Tutup _tanpa Menyimpan

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Save
id: _Simpan

en: Save _As
id: Simp_an Sebagai

en: Question
id: Pertanyaan

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak Anda simpan, perubahan pada %ld detik terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
id: Jika tidak disimpan, perubahan dari menit-menit terakhir akan hilang.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak Anda simpan, perubahan pada satu menit %ld detik terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak Anda simpan, perubahan pada %ld menit terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
id: Jika tidak disimpan, perubahan dari jam terakhir akan hilang.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak Anda simpan, perubahan pada satu jam %d menit terakhir akan hilang selamanya.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
id[0]: Jika tidak Anda simpan, perubahan dari %d jam terakhir akan hilang selamanya.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
id: Perubahan pada dokumen "%s" akan hilang.

en: Save changes to document "%s" before closing?
id: Simpan perubahan ke dokumen "%s" sebelum menutup?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
id: Penyimpanan telah di matikan oleh system administrator.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
id[0]: Perubahan ke %d dokumen akan hilang selamanya.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
id[0]: Ada %d dokumen dengan perubahan yang belum disimpan. Simpan sebelum ditutup?

en: Docum_ents with unsaved changes:
id: Dokum_en belum disimpan:

en: S_elect the documents you want to save:
id: Pilih dokum_en yang ingin anda simpan:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
id: Jika tidak disimpan, seluruh perubahan yang Anda buat akan hilang.

en: _Help
id: B_antuan

en: Character Encodings
id: Pengkodean Karakter

en: _Description
id: _Deskripsi

en: _Encoding
id: _Enkoding

en: Character encodings
id: Pengkodean karakter

en: A_vailable encodings:
id: Encoding y_ang tersedia:

en: _Add
id: T_ambah

en: E_ncodings shown in menu:
id: E_nkoding yang ditampilkan pada menu:

en: _Remove
id: _Menghapus

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
id: Klik tombol ini untuk memilih fonta yang akan digunakan oleh penyunting

en: _Use the system fixed width font (%s)
id: G_unakan fonta lebar tetap sistem (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
id: Skema warna yang dipilih tak dapat dipasang.

en: Add Scheme
id: Tambah Skema

en: A_dd Scheme
id: Tam_bah Skema

en: Color Scheme Files
id: Berkas Skema Warna

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Could not remove color scheme "%s".
id: Tak dapat menghapus skema warna "%s".

en: _Close
id: _Tutup

en: Pluma Preferences
id: Preferensi Pluma

en: Preferences
id: Preferensi

en: Text Wrapping
id: Pelipatan Teks

en: Enable text _wrapping
id: Aktifkan pelipatan teks (_wrapping)

en: Do not _split words over two lines
id: Jangan pi_sahkan kata menjadi dua baris

en: Highlighting
id: Penyorotan

en: Highlight current _line
id: Ta_ndai baris kini

en: Highlight matching _bracket
id: Tandai _kurung yang cocok

en: Display
id: Tampilan

en: _Display line numbers
id: Tampilkan _nomor baris

en: Display right _margin at column
id: Tampilkan _marjin kanan pada kolom

en: Display _grid pattern
id: Tampilkan pola _kisi

en: Display _overview map
id: Tampilkan pet_a ringkasan

en: View
id: Tampilan

en: Tab Stops
id: Posisi Tab

en: _Tab width:
id: Lebar _tab:

en: Insert _spaces instead of tabs
id: Gunakan _spasi, jangan tab

en: Automatic Indentation
id: Indentasi Otomatis

en: _Enable automatic indentation
id: Aktifkan ind_entasi otomatis

en: File Saving
id: Penyimpanan Berkas

en: Create a _backup copy of files before saving
id: _Buat cadangan salinan berkas sebelum menyimpan

en: _Autosave files every
id: Simpan _otomatis berkas setiap

en: _minutes
id: _menit

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
id: Tampilkan Spasi, Tab, Baris Baru

en: Show _spaces
id: Tampilkan _spasi

en: Show _trailing spaces only
id: _Tampilkan spasi yang mengikuti saja

en: Show _tabs
id: Tampilkan _tab

en: Show _trailing tabs only
id: Tampilkan _tab yang mengikuti saja

en: Show _newlines
id: Tampilka_n baris baru

en: Editor
id: Penyunting

en: Editor _font:
id: _Fonta penyunting:

en: Pick the editor font
id: Pilih fonta penyunting

en: Color Scheme
id: Skema Warna

en: _Add...
id: Tamb_ah...

en: Font & Colors
id: Fonta & Warna

en: Plugins
id: Pengaya

en: Replace
id: Ganti

en: Find
id: Temukan

en: _Find
id: _Cari

en: Replace _All
id: Ganti Semu_a

en: _Replace
id: Ganti

en: Replace All
id: Timpa Semua

en: _Search for:
id: _Mencari:

en: Replace _with:
id: Ganti _dengan:

en: _Match case
id: _Cocokkan huruf besar/kecil

en: Match _regular expression
id: Cocokkan ekspresi _reguler

en: Match _entire word only
id: Cocokkan kes_eluruhan kata

en: Search _backwards
id: Cari _mundur

en: _Wrap around
id: _Lipat kata

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
id: _Proses karakter escape (misalnya \n)

en: Show the application's version
id: Tampilkan versi aplikasinya

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
id: Pilih pengkodean karakter yang digunakan untuk membuka berkas yang terdapat pada baris perintah

en: Display list of possible values for the encoding option
id: Tampilkan daftar nilai yang mungkin bagi pilihan encoding

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
id: Buat jendela utama baru pada pluma yang sedang jalan ini

en: Create a new document in an existing instance of pluma
id: Buat dokumen baru pada pluma ini

en: [FILE...]
id: [BERKAS...]

en: %s: invalid encoding.
id: %s: salah pengkodean.

en: - Edit text files
id: - Edit berkas teks

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
id: %s
    Jalankan '%s·--help' untuk melihat daftar lengkap dari pilihan perintah baris yang tersedia.

en: Loading file '%s'…
id: Memuat berkas '%s'…

en: Loading %d file… | Loading %d files…
id[0]: Memuat %d berkas…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
id: Berkas Terbuka

en: The file "%s" is read-only.
id: Berkas "%s" hanya bisa dibaca saja.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
id: Apakah anda ingin menimpa dengan ini?

en: Saving file '%s'…
id: Menyimpan berkas '%s'…

en: Save As…
id: Simpan Sebagai…

en: Reverting the document '%s'…
id: Mengembalikan dokumen '%s'…

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
id: Kembalikan perubahan yang belum tersimpan ke dokumen "%s"?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Perubahan yang dibuat atas dokumen pada %ld detik terakhir akan hilang selamanya.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
id: Perubahan di dokumen pada menit terakhir akan hilang.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
id[0]: Perubahan yang dibuat atas dokumen pada satu menit %ld detik terakhir akan hilang selamanya.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
id[0]: Perubahan yang dibuat atas dokumen pada %ld menit terakhir akan hilang selamanya.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
id: Perubahan di dokumen dalam jam terakhir akan hilang secara permanen.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
id[0]: Perubahan yang dibuat atas dokumen pada satu jam %d menit terakhir akan hilang selamanya.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
id[0]: Perubahan yang dibuat atas dokumen pada %d jam terakhir akan hilang selamanya.

en: _Revert
id: _Memulihkan

en: MATE Documentation Team
id: Tim Dokumentasi MATE

en: GNOME Documentation Team
id: Tim Dokumentasi GNOME

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
id: Pluma adalah penyunting teks yang kecil dan ringan untuk Lingkungan Desktop MATE

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Pluma adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat mendistribusikan dan/atau memodifikasinya di bawah ketentuan Lisensi Publik Umum GNU yang diterbitkan oleh Free Software Foundation; baik versi 2 lisensi, atau (pilihan Anda) versi yang lebih baru.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: Pluma didistribusikan dengan harapan bahwa itu akan berguna, tetapi tanpa jaminan; bahkan tanpa jaminan tersirat dari kelayakan untuk diperdagangkan atau kesesuaian untuk tujuan tertentu.  Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
id: Anda seharusnya menerima salinan Lisensi Publik Umum GNU bersama dengan Pluma; Jika tidak, menulis ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 Amerika Serikat

en: About Pluma
id: Tentang Pluma

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak cipta © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Hak cipta © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Hak cipta © 2003-2006 Paolo Maggi
    Hak Cipta © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse Van Den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Hak cipta © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 para pengembang MATE

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
id[0]: Menemukan dan mengganti %d kemunculan

en: Found and replaced one occurrence
id: Pluma telah menemukan dan mengganti satu kejadian

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
id: "%s" tak ditemukan

en: Unsaved Document %d
id: Dokumen Belum Disimpan %d

en: Read-Only
id: Hanya-Baca

en: Documents
id: Dokumen

en: Unicode
id: Unikode

en: Western
id: Barat

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: South European
id: Eropa Selatan

en: Baltic
id: Baltik

en: Cyrillic
id: Sirilik

en: Arabic
id: Arab

en: Greek
id: Yunani

en: Hebrew Visual
id: Visual Ibrani

en: Turkish
id: Turki

en: Nordic
id: Nordik

en: Celtic
id: Seltik

en: Romanian
id: Rumania

en: Armenian
id: Armenia

en: Chinese Traditional
id: Cina Tradisional

en: Cyrillic/Russian
id: Sirilik/Rusia

en: Japanese
id: Jepang

en: Korean
id: Korea

en: Chinese Simplified
id: Cina Disederhanakan

en: Georgian
id: Georgia

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Cyrillic/Ukrainian
id: Sirilik/Ukraina

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Thai
id: Thailand

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Automatically Detected
id: Terdeteksi Secara Otomatis

en: Current Locale (%s)
id: Locale Aktif (%s)

en: Add or Remove...
id: Tambah atau Buang...

en: All Text Files
id: Seluruh Berkas Teks

en: C_haracter Encoding:
id: Pengkodean _Karater:

en: L_ine Ending:
id: Akh_iran Baris:

en: Mac OS Classic
id: Mac OS Klasik

en: Windows
id: Jendela

en: _Open
id: B_uka

en: There was an error displaying the help.
id: Ada galag saat menampilkan bantuan.

en: _Retry
id: _Ulangi

en: Could not find the file %s.
id: Berkas %s tidak dapat ditemukan.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Silakan periksa apakah lokasi yang Anda ketikkan benar dan coba lagi.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
id: pluma tidak bisa menangani %s lokasi.

en: pluma cannot handle this location.
id: pluma tidak bisa menangani lokasi ini.

en: The location of the file cannot be mounted.
id: Lokasi berkas tak dapat dikaitkan.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
id: Lokasi berkas tak dapat diakses karena tidak dikaitkan.

en: %s is a directory.
id: %s adalah direktori.

en: %s is not a valid location.
id: %s bukan merupakan lokasi yang valid.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
id: Host %s tidak dapat ditemukan. Silakan periksa apakah tatanan proksi Anda sudah benar dan coba lagi.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Nama host tidak valid. Silakan periksa lokasi yg Anda tik dan coba lagi.

en: %s is not a regular file.
id: %s bukanlah berkas biasa.

en: Connection timed out. Please try again.
id: Koneksi melewati waktu tunggu. Silakan coba lagi.

en: The file is too big.
id: Berkas ini terlalu besar.

en: Unexpected error: %s
id: Kesalahan yang tidak diduga: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
id: pluma tak dapat menemukan berkas. Mungkin sudah dihapus.

en: Could not revert the file %s.
id: Tidak dapat mengembalikan berkas %s.

en: Ch_aracter Encoding:
id: Pengkodean K_arakter:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
id: Sunt_ing Saja

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
id: Jan_gan Sunting

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
id: Cacah taut yang diikuti terbatas dan berkas sesungguhnya tak ditemukan dalam batas ini.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
id: Anda tidak memiliki izin yang dibutuhkan untuk membuka berkas.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
id: pluma tak bisa mengenali pengkodean karakter.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
id: Coba periksa apakah anda tidak sedang membuka suatu berkas biner.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
id: Pilih sebuah pengkodean karakter dari menu dan coba lagi.

en: There was a problem opening the file %s.
id: Ada masalah ketika membuka berkas %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
id: Berkas yang Anda buka memiliki beberapa karakter tak valid. Bila Anda melanjutkan menyunting berkas ini Anda bisa membuat dokumen ini tak berguna.

en: You can also choose another character encoding and try again.
id: Anda juga dapat memilih pengkodean karakter lain dan coba lagi.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
id: Tak dapat membuka berkas %s menggunakan pengkodean karakter %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
id: Pilih pengkodean karakter lain dari menu dan coba lagi.

en: Could not open the file %s.
id: Tidak dapat membuka berkas %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
id: Tak dapat menyimpan berkas %s menggunakan pengkodean karakter %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
id: Dokumen ini mengandung satu atau lebih karakter yang tidak dapat diuraikan memakai pengkodean karakter yang telah ditentukan.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
id: Berkas (%s) sudah dibuka pada jendela pluma yang lain.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
id: pluma membuka berkas dalam mode yang tak dapat diedit. Apakah Anda masih ingin menplumanya?

en: S_ave Anyway
id: _Simpan Saja

en: D_on't Save
id: _Jangan Simpan

en: The file %s has been modified since reading it.
id: Berkas %s telah dirubah semenjak ketika membacanya.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
id: Jika anda menyimpannya, seluruh perubahan di luar akan hilang. Simpan saja?

en: Could not create a backup file while saving %s
id: Tidak dapat membuat berkas backup ketika menyimpan %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
id: Tidak dapat membuat berkas backup sementara ketika menyimpan %s

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
id: pluma tidak akan membuat salinan yang lama sebelum menyimpan yang baru. Anda dapat saja mengabaikan peringatan ini dan menyimpan berkasnya, tapi kalau terjadi kesalahan ketika menyimpan, Anda akan kehilangan salinan yang lama. Simpan saja?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: pluma tidak dapat menangani lokasi %s dalam mode menulis. Tolong periksa apakah Anda telah mengetik lokasinya dengan benar, kemudian silakan coba kembali.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: pluma tidak dapat menangani lokasi ini dalam mode menulis. Tolong periksa apakah Anda telah mengetik lokasinya dengan benar, kemudian silakan coba kembali.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: %s bukanlah lokasi yang valid. Silakan periksa apakah Anda mengetikkan lokasi dengan benar dan coba lagi.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Anda tidak memiliki hak yang dibutuhkan untuk menyimpan berkas. Silakan periksa apakah Anda telah mengetikkan lokasi dengan benar dan coba lagi.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
id: Tidak cukup ruang untuk menyimpan berkas. Silakan kosongkan sebagian ruang dan coba lagi.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
id: Anda mencoba untuk menyimpan berkas pada cakram yang hanya dapat dibaca. Silakan periksa apakah lokasi yang Anda ketikkan benar dan coba lagi.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
id: Sebuah berkas dengan nama yang sama sudah ada. Coba gunakan nama yang lain.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
id: Disk tempat anda menyimpan berkas memiliki batasan untuk panjang nama berkas. Silakan gunakan nama yang lebih pendek.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
id: Disk tempat Anda menyimpan berkas memiliki batasan untuk besar berkas. Silakan coba menyimpan dengan berkas yang lebih kecil atau simpan ke disk yang tidak memiliki batasan.

en: Could not save the file %s.
id: Berkas %s tidak dapat disimpan.

en: The file %s changed on disk.
id: Berkas %s berubah pada cakram.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
id: Anda ingin membuang perubahan dan memuat ulang berkas?

en: Do you want to reload the file?
id: Anda ingin memuat ulang berkas?

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: Empty
id: Kosong

en: Hide panel
id: Sembunyikan panel

en: File: %s
id: Berkas: %s

en: Page %N of %Q
id: Halaman %N dari %Q

en: Preparing...
id: Mempersiapkan...

en: Syntax Highlighting
id: Penandaan Sintaksis

en: Print synta_x highlighting
id: Ceta_k penandaan sintaks

en: Line Numbers
id: Nomor Baris

en: Print line nu_mbers
id: Cetak no_mor baris

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
id: _Nomor setiap

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
id: baris

en: Page header
id: Tajuk halaman

en: Print page _headers
id: Cetak _header halaman

en: Fonts
id: Fonta

en: _Body:
id: _Badan tulisan:

en: He_aders and footers:
id: Kep_ala dan Kaki:

en: _Line numbers:
id: No_mor baris:

en: _Restore Default Fonts
id: Kembalikan Hu_ruf Standar

en: Show the previous page
id: Tampilkan halaman sebelumnya

en: Show the next page
id: Tampilkan halaman selanjutnya

en: Current page (Alt+P)
id: Halaman ini (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
id: dari

en: Page total
id: Total halaman

en: The total number of pages in the document
id: Jumlah halaman pada dokumen

en: Show multiple pages
id: Tampilkan berbagai halaman

en: Zoom 1:1
id: Sesuaikan 1:1

en: Zoom to fit the whole page
id: Sesuaikan pas ke seluruh halaman

en: Zoom the page in
id: Perbesar halaman

en: Zoom the page out
id: Perkecil halaman

en: _Close Preview
id: _Tutup Pratilik

en: Close print preview
id: Tutup tampilan cetak

en: Page %d of %d
id: Halaman %d dari %d

en: Page Preview
id: Tampilan Cetak

en: The preview of a page in the document to be printed
id: Cuplikan halaman pada dokumen yang mau dicetak

en: It is not possible to detect the encoding automatically
id: Tak mungkin mendeteksi pengkodean secara otomatis

en: OVR
id: TIMPA

en: INS
id: SISIP

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
id:   Baris %d, Kolom %d

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
id[0]: Ada %d tab dengan kesalahan

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
id: Direktori '%s' tak dapat dibuat: g_mkdir_with_parents() gagal: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
id: Mengembalikan %s dari %s

en: Reverting %s
id: Mengembalikan %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
id: Membuka %s dari %s

en: Loading %s
id: Membuka %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
id: Menyimpan %s ke %s

en: Saving %s
id: Menyimpan %s

en: Error opening file %s
id: Gagal saat membuka berkas %s

en: Error reverting file %s
id: Gagal saat mengulang berkas %s

en: Error saving file %s
id: Gagal saat menyimpan berkas %s

en: Unicode (UTF-8)
id: Unikode (UTF-8)

en: Name:
id: Nama:

en: MIME Type:
id: Tipe MIME:

en: Close document
id: Tutup dokumen

en: _File
id: _Berkas

en: _View
id: _Tampilan

en: _Search
id: _Cari

en: _Tools
id: Ala_t

en: _Documents
id: _Dokumen

en: _New
id: _Baru

en: Create a new document
id: Buat dokumen baru

en: _Open...
id: B_uka...

en: Open a file
id: Buka berkas

en: Pr_eferences
id: P_engaturan

en: Configure the application
id: Menyetel aplikasi

en: _Contents
id: _Isi

en: Open the pluma manual
id: Buka manual pluma

en: _About
id: Tent_ang

en: About this application
id: Tentang aplikasi ini

en: _Leave Fullscreen
id: Ke_luar dari Layar Penuh

en: Leave fullscreen mode
id: Meninggalkan mode layar penuh

en: Save the current file
id: Simpan berkas ini

en: Save _As...
id: Simp_an Sebagai...

en: Save the current file with a different name
id: Simpan berkas ini dengan nama lain

en: Revert to a saved version of the file
id: Mengembalikan ke berkas asal yang tersimpan sebelumnya

en: Print Previe_w
id: Tampila_n Cetak

en: Print preview
id: Tampilan cetak

en: _Print...
id: _Cetak...

en: Print the current page
id: Cetak berkas yang aktif sekarang

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: Undo the last action
id: Membatalkan kegiatan terakhir

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Redo the last undone action
id: Lakukan kegiatan yang dibatalkan

en: Cu_t
id: Po_tong

en: Cut the selection
id: Memotong yang dipilih

en: _Copy
id: _Salin

en: Copy the selection
id: Menyalin yang dipilih

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Paste the clipboard
id: Menempelkan isi papan klip

en: _Delete
id: _Hapus

en: Delete the selected text
id: Hapus teks terpilih

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select the entire document
id: Pilih keseluruhan dokumen

en: C_hange Case
id: Uba_h Kapitalisasi

en: All _Upper Case
id: Sem_uanya Huruf Besar

en: Change selected text to upper case
id: Ganti teks terpilih ke huruf besar semua

en: All _Lower Case
id: Semuanya Huruf Keci_l

en: Change selected text to lower case
id: Ganti teks terpilih ke huruf kecil semua

en: _Invert Case
id: Bal_ik Kapitalisasi

en: Invert the case of selected text
id: Balikkan kapitalisasi teks yang terpilih

en: _Title Case
id: Besar pada Awal Ka_ta

en: Capitalize the first letter of each selected word
id: Buat tiap huruf pertama pada tiap-tiap kata terpilih menjadi huruf besar

en: _Highlight Mode
id: Moda _Penandaan

en: _Find...
id: _Cari...

en: Search for text
id: Cari teks

en: Find Ne_xt
id: Cari Se_lanjutnya

en: Search forwards for the same text
id: Cari ke depan untuk teks yang sama

en: Find Pre_vious
id: Cari Se_belumnya

en: Search backwards for the same text
id: Cari ke belakang untuk teks yang sama

en: _Replace...
id: _Ganti Kata...

en: Search for and replace text
id: Cari dan ganti teks

en: _Clear Highlight
id: _Bersihkan Sorotan

en: Clear highlighting of search matches
id: Bersihkan penandaan dari pencarian yang cocok

en: Go to _Line...
id: _Menuju Baris...

en: Go to a specific line
id: Lihat ke baris tertentu

en: _Incremental Search...
id: Pencar_ian Bertahap...

en: Incrementally search for text
id: Mencari teks secara bertahap

en: _Save All
id: _Simpan Semua

en: Save all open files
id: Simpan seluruh berkas yang terbuka

en: _Close All
id: _Tutup Semua

en: Close all open files
id: Tutup seluruh berkas yang terbuka

en: _Previous Document
id: _Dokumen Sebelumnya

en: Activate previous document
id: Aktifkan dokumen sebelumnya

en: _Next Document
id: _Dokumen Selanjutnya

en: Activate next document
id: Aktifkan dokumen baru

en: _Move to New Window
id: Pi_ndah ke Jendela Baru

en: Move the current document to a new window
id: Pindahkan dokumen ini ke jendela baru

en: Close the current file
id: Tutup berkas ini

en: _Quit
id: _Keluar

en: Quit the program
id: Keluar dari program

en: _Toolbar
id: Bilah Ala_t

en: Show or hide the toolbar in the current window
id: Tampil atau sembunyikan toolbar pada jendela saat ini

en: _Statusbar
id: Bilah _Status

en: Show or hide the statusbar in the current window
id: Tampil atau sembunyikan batang status pada jendela saat ini

en: _Fullscreen
id: _Layar Penuh

en: Edit text in fullscreen
id: Sunting teks pada layar penuh

en: Side _Pane
id: _Panel Samping

en: Show or hide the side pane in the current window
id: Tampil atau sembunyikan batang samping pada jendela saat ini

en: _Bottom Pane
id: Panel _Bawah

en: Show or hide the bottom pane in the current window
id: Tampil atau sembunyikan panel bawah pada jendela saat ini

en: Please check your installation.
id: Coba periksa pemasangan anda.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
id: Tak dapat membuka berkas UI %s. Galat: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
id: Tak bisa temukan objek '%s' di dalam berkas %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
id: / pada %s

en: _Wrap Around
id: _Penggalan

en: Match _Entire Word Only
id: Cocokkan Hanya Kata Saja

en: _Match Case
id: _Cocokkan huruf besar/kecil

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
id: _Proses karakter escape (misalnya
    )

en: String you want to search for
id: Kata untuk dicari

en: Line you want to move the cursor to
id: Pindahkan kursor ke baris

en: Use %s highlight mode
id: Gunakan mode penandaan %s

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
id: Teks Polos

en: Disable syntax highlighting
id: Matikan penandaan sintaksis

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
id: Buka '%s'

en: Open a recently used file
id: Buka berkas yang sedang digunakan

en: Open
id: Buka

en: Save
id: Simpan

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
id: Aktifkan '%s'

en: Use Spaces
id: Gunakan Spasi

en: Tab Width
id: Lebar Tab

en: Document Statistics
id: Statistik Dokumen

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
id: Menganalisis dokumen yang aktif dan membuat laporan banyaknya kata, baris, karakter dan karakter non-spasi di dalam dokumen tersebut.

en: _Update
id: _Perbarui

en: File Name
id: Nama Berkas

en: Bytes
id: Byte

en: Characters (no spaces)
id: Karakter (tanpa spasi)

en: Characters (with spaces)
id: Karakter (dengan spasi)

en: Words
id: Kata

en: Lines
id: Baris

en: Document
id: Dokumen

en: Selection
id: Pilihan

en: _Document Statistics
id: Statistik _Dokumen

en: Get statistical information on the current document
id: Peroleh informasi statistik dokumen kini

en: External Tools
id: Alat Eksternal

en: Execute external commands and shell scripts.
id: Menjalankan perintah eksternal dan skrip shell.

en: Manage _External Tools...
id: Kelola Alat _Eksternal...

en: Opens the External Tools Manager
id: Buka Pengelola Alat Eksternal

en: External _Tools
id: Alat _Eksternal

en: External tools
id: Alat eksternal

en: Shell Output
id: Keluaran Shell

en: Could not execute command: %s
id: Tidak dapat menjalankan perintah: %s

en: You must be inside a word to run this command
id: Anda harus berada didalam sebuah kata untuk menjalankan perintah ini

en: Running tool:
id: Menjalankan alat:

en: Done.
id: Selesai.

en: Exited
id: Keluar

en: All languages
id: Semua bahasa

en: All Languages
id: Semua Bahasa

en: New tool
id: Alat baru

en: This accelerator is already bound to %s
id: Akselerator ini sudah terikat untuk %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
id: Ketik akselerator baru, atau tekan Backspace untuk menghapus

en: Type a new accelerator
id: Ketik akselerator baru

en: Stopped.
id: Berhenti.

en: All documents
id: Semua dokumen

en: All documents except untitled ones
id: Semua dokumen kecuali yang diberi judul

en: Local files only
id: Berkas lokal saja

en: Remote files only
id: Berkas jarak jauh saja

en: Untitled documents only
id: Dokumen tanpa judul saja

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Current document
id: Dokumen saat ini

en: Current selection
id: Pilihan saat ini

en: Current selection (default to document)
id: Pilihan saat ini (bawaan ke dokumen)

en: Current line
id: Baris saat ini

en: Current word
id: Kata saat ini

en: Display in bottom pane
id: Tampilan dipanel bawah

en: Create new document
id: Buat dokumen baru

en: Append to current document
id: Menambahkan ke dokumen saat ini

en: Replace current document
id: Ganti dokumen saat ini

en: Replace current selection
id: Ganti pilihan saat ini

en: Insert at cursor position
id: Masukkan pada posisi kursor

en: External Tools Manager
id: Pengelola Alat Eksternal

en: _Tools:
id: _Alat:

en: _Applicability:
id: _Penerapan:

en: _Output:
id: _Keluaran:

en: _Input:
id: _Masukan:

en: _Save:
id: _Simpan:

en: _Shortcut Key:
id: _Tombol Pintas:

en: _Edit:
id: _Sunting:

en: Build
id: Bangun

en: Run "make" in the document directory
id: Jalankan "make" di dalam direktori dokumen

en: Open terminal here
id: Buka terminal disini

en: Open a terminal in the document location
id: Buka terminal di lokasi dokumen

en: Remove trailing spaces
id: Hapus spasi

en: Remove useless trailing spaces in your file
id: Menghapus spasi yang tidak berguna dalam berkas Anda

en: Run command
id: Jalankan perintah

en: Execute a custom command and put its output in a new document
id: Mengeksekusi perintah kustom dan menempatkan keluaran dalam dokumen baru

en: Search
id: Pencarian

en: Switch onto a file .c and .h
id: Beralih ke berkas c dan H

en: File Browser Pane
id: Panel Peramban Berkas

en: Easy file access from the side pane
id: Akses berkas mudah dari panel samping

en: Set Location to First Document
id: Tata Lokasi Ke Dokumen Pertama

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
id: Jika BENAR plugin penjelajah berkas akan menampilkan direktori dari dokumen yang pertama kali dibuka yang belum dipergunakan oleh penjelajah berkas. (Hal ini secara umum diterapkan pada pembukaan dokumen dari baris perintah atau membukanya dari Caja dll)

en: File Browser Filter Mode
id: Mode Saringan Penjelah Berkas

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
id: Nilai ini menentukan berkas apa yang disaring penjelajah berkas. Nilai yang benar adalah: none (tanpa saringan), sembunyi (saring berkas tersembunyi), binary (saring berkas binary) dan sembunyi_dan_binary (saring berkas sembunyi dan binary).

en: File Browser Filter Pattern
id: Bentuk Saringan Penjelajah Berkas

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
id: Pola saringan untuk menyaring penjelajah berkas. Saringan ini bekerja di atas filter_mode.

en: Open With Tree View
id: Buka Dengan Tampilan Pohon

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
id: Buka tampilan pohon ketika plugin penjelajah berkas terbaca dari tampilan bookmarks

en: File Browser Root Directory
id: Akar Direktori Penjelajah Berkas

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
id: Akar direktori penjelajah berkas yang dipergunakan ketika membaca plugin penjelajah berkas dan onload/tree_view adalah BENAR.

en: File Browser Virtual Root Directory
id: Akar Virtual Direktori Penjelajah Berkas

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
id: Akar virtual direktori penjelajah berkas untuk dipergunakan ketika membaca plugin penjelajah berkas ketika onload/tree_view adalah BENAR. Akar virtual harus selalu di bawah akar sebenarnya.

en: Enable Restore of Remote Locations
id: Aktifkan Pengembalian Lokasi Jauh

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
id: Tentukan apakah mengaktifkan pengembalian dari lokasi jauh.

en: File System
id: Sistem Berkas

en: _Set root to active document
id: _Set root ke dokumen aktif

en: Set the root to the active document location
id: Set root ke lokasi dokumen aktif

en: _Open terminal here
id: _Buka terminal di sini

en: Open a terminal at the currently opened directory
id: Buka terminal pada direktori yang sedang terbuka

en: File Browser
id: Peramban Berkas

en: An error occurred while creating a new directory
id: Ada error saat membuat direktori baru

en: An error occurred while creating a new file
id: Ada error saat membuat berkas baru

en: An error occurred while renaming a file or directory
id: Ada error saat mengganti nama berkas atau direktori

en: An error occurred while deleting a file or directory
id: Ada error saat menghapus berkas atau direktori

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
id: Ada error saat membuka direktori pada pengelola berkas

en: An error occurred while setting a root directory
id: Ada error saat menentukan akar direktori

en: An error occurred while loading a directory
id: Ada error saat membaca direktori

en: An error occurred
id: Terjadi kesalahan

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
id: Tidak dapat memindahkan berkas ke tempat sampah, Anda
    ingin menghapusnya permanen?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
id: Berkas %s tidak dapat dipindahkan ke tempah sampah.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
id: Berkas yang dipilih tidak dapat dipindahkan ke tempat sampah.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
id: Apa Anda yakin ingin menghapus "%s" secara permanen?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
id: Anda yakin ingin menghapus berkas yang dipilih secara permanen?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
id: Jika Anda menghapus, maka akan dihapus permanen.

en: (Empty)
id: (Kosong)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
id: Berkas yang diubah namanya kini tersaring. Anda perlu mengubah tatanan saringan Anda agar berkas nampak

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
id: berkas

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
id: Berkas baru sedang disaring. Anda perlu menentukan setingan saringan anda supaya berkasnya kelihatan

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
id: direktori

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
id: Direktori baru kini sedang tersaring. Anda perlu mengubah tatanan saringan agar direktori nampak

en: Bookmarks
id: Markah

en: _Filter
id: _Tapis

en: _Move to Trash
id: _Pindahkan ke Tempat Sampah

en: Move selected file or folder to trash
id: Pindahkan berkas atau direktori terpilih ke tempat sampah

en: Delete selected file or folder
id: Hapus berkas atau direktori terpilih

en: Open selected file
id: Buka berkas yang dipilih

en: Up
id: Naik

en: Open the parent folder
id: Buka folder atas

en: _New Folder
id: Folder B_aru

en: Add new empty folder
id: Tambah folder kosong baru

en: New F_ile
id: Berkas B_aru

en: Add new empty file
id: Tambah berkas kosong baru

en: _Rename
id: _Ubah Nama

en: Rename selected file or folder
id: Ganti nama berkas atau folder terpilih

en: _Previous Location
id: _Lokasi  Sebelumnya

en: Go to the previous visited location
id: Menuju lokasi terakhir yang sebelumnya dikunjungi

en: _Next Location
id: _Lokasi Selanjutnya

en: Go to the next visited location
id: Menuju lokasi yang selanjutnya sudah dikunjungi

en: Re_fresh View
id: Se_garkan Tampilan

en: Refresh the view
id: Segarkan tampilan

en: _View Folder
id: _Tilik Folder

en: View folder in file manager
id: Tilik folder dalam pengelola berkas

en: Show _Hidden
id: Tampilkan _Sembunyi

en: Show hidden files and folders
id: Tampilkan berkas dan folder tersembunyi

en: Show _Binary
id: Tampilkan _Binary

en: Show binary files
id: Tampilkan berkas binary

en: Previous location
id: _Lokasi Sebelumnya

en: Go to previous location
id: Ke lokasi sebelumnya

en: Go to a previously opened location
id: Pergi ke lokasi yang dibuka sebelumnya

en: Next location
id: Lokasi selanjutnya

en: Go to next location
id: Ke lokasi selanjutnya

en: _Match Filename
id: Cocokkan Na_ma Berkas

en: No mount object for mounted volume: %s
id: Tak ada objek kait bagi volume yang dikaitkan: %s

en: Could not open media: %s
id: Tak dapat membuka media: %s

en: Could not mount volume: %s
id: Tak dapat mengait volume: %s

en: Modelines
id: Baris mode

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
id: Dukungan gaya Emacs, Kate dan Vim untuk pluma.

en: Python Console
id: Konsol Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
id: Konsol Interaktif Python berdiri di panel bawah

en: _Error color:
id: Warna G_alat:

en: C_ommand color:
id: Warna P_erintah:

en: Use system fixed width font
id: Gunakan fonta lebar tetap sistem

en: Font:
id: Fonta:

en: Quick Open
id: Buka Cepat

en: Quick open
id: Buka cepat

en: Quickly open documents
id: Bukan dokumen dengan cepat

en: Quickly open files
id: Buka berkas dengan cepat

en: Snippets
id: Potongan

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
id: Masukkan potongan yang sering digunakan teks dalam cara yang cepat

en: Snippets Manager
id: Pengelola Potongan

en: _Snippets:
id: _Potongan:

en: Create new snippet
id: Buat potongan baru

en: Import snippets
id: Impor potongan

en: Export selected snippets
id: Ekspor potongan terpilih

en: Delete selected snippet
id: Hapus potongan terpilih

en: Activation
id: Aktivasi

en: _Drop targets:
id: J_atuhkan target:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
id: Tombol pintasan dengan potongan diaktifkan

en: S_hortcut key:
id: Tombol p_intasan:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
id: Pemicu _tab:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
id: Potongan kata tunggal diaktifkan dengan setelah menekan Tab

en: Manage _Snippets...
id: Kelola _Potongan...

en: Manage snippets
id: Kelola potongan

en: Snippets archive
id: Arsip potongan

en: Add a new snippet...
id: Tambah potongan baru...

en: Revert selected snippet
id: Kembalikan potongan yang dipilih

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
id: Ini bukan Tab pemicu yang valid. Pemicu dapat berisi baik huruf atau karakter tunggal (non-alfanumerik) seperti: {, [, dll.

en: The following error occurred while importing: %s
id: Kesalahan berikut terjadi saat mengimpor: %s

en: Import successfully completed
id: Impor berhasil diselesaikan

en: All supported archives
id: Semua arsip yang didukung

en: Gzip compressed archive
id: Arsip terkompresi gzip

en: Bzip2 compressed archive
id: Arsip terkompresi bzip2

en: Single snippets file
id: Berkas potongan tunggal

en: All files
id: Semua berkas

en: The following error occurred while exporting: %s
id: Kesalahan berikut terjadi saat mengekspor: %s

en: Export successfully completed
id: Ekspor berhasil diselesaikan

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
id: Apakah Anda ingin memasukkan potongan <b>sistem</b> yang dipilih pada ekspor Anda?

en: There are no snippets selected to be exported
id: Tidak ada potongan yang dipilih untuk diekspor

en: Export snippets
id: Ekspor potongan

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
id: Ketik pintasan baru, atau tekan Backspace untuk menghapus

en: Type a new shortcut
id: Ketik pintasan baru

en: The archive "%s" could not be created
id: Arsip "%s" tidak dapat dibuat

en: Target directory "%s" does not exist
id: Direktori target "%s" tidak ada

en: Target directory "%s" is not a valid directory
id: Direktori target "%s" bukan direktori yang benar

en: File "%s" does not exist
id: Berkas "%s" tak ada

en: File "%s" is not a valid snippets file
id: Berkas "%s" bukan berkas potongan yang valid

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
id: Berkas yang diimpor "%s" bukan berkas potongan yang valid

en: The archive "%s" could not be extracted
id: Arsip "%s" tidak dapat diekstraksi

en: The following files could not be imported: %s
id: Berkas-berkas berikut ini tidak dapat diimpor: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
id: Berkas "%s" bukan potongan arsip yang valid

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
id: Pelaksanaan perintah Python (%s) melebihi waktu maksimum, eksekusi dibatalkan.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
id: Pelaksanaan perintah Python (%s) gagal: %s

en: S_ort...
id: _Urutkan...

en: Sort the current document or selection
id: Urutkan dokumen aktif atau yang terpilih

en: Sort
id: Pengurutan

en: Sorts a document or selected text.
id: Mengurutkan isi dokumen atau teks yang terpilih.

en: _Sort
id: _Urutkan

en: _Reverse order
id: Balik u_rutan

en: R_emove duplicates
id: Buang baris yang sam_a

en: _Ignore case
id: Aba_ikan kapitalisasi

en: S_tart at column:
id: Mulai pada kolo_m:

en: Autocheck Type
id: Tipe Pemeriksaan Otomatis

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
id: (tidak ada kata yang disarankan)

en: _More...
id: _Lebih Lanjut...

en: _Ignore All
id: Aba_ikan Semua

en: _Spelling Suggestions...
id: _Saran Ejaan...

en: Check Spelling
id: Periksa Ejaan

en: Suggestions
id: Saran

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
id: (ejaan yang benar)

en: Completed spell checking
id: Pemeriksaan ejaan selesai

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
id: Tak dikenal (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
id: Standar

en: Set language
id: Pilih bahasa

en: Languages
id: Bahasa

en: _Check Spelling...
id: P_eriksa Ejaan...

en: Check the current document for incorrect spelling
id: Periksa ejaan yang salah pada dokumen aktif

en: Set _Language...
id: Pi_lih Bahasa...

en: Set the language of the current document
id: Pilih bahasa dokumen yang aktif

en: _Autocheck Spelling
id: Pemeriks_aan Ejaan Otomatis

en: Automatically spell-check the current document
id: Memeriksa ejaan pada dokumen aktif secara otomatis

en: The document is empty.
id: Dokumen kosong.

en: No misspelled words
id: Tiada kata yang salah eja

en: Select the _language of the current document.
id: Pi_lih bahasa dokumen yang aktif.

en: Check spelling
id: Periksa ejaan

en: Misspelled word:
id: Kata yang salah eja:

en: word
id: kata

en: Change _to:
id: Ubah _ke:

en: Check _Word
id: _Periksa Kata

en: _Suggestions:
id: _Saran:

en: _Ignore
id: Aba_ikan

en: Cha_nge
id: Uba_h

en: Ignore _All
id: _Abaikan Semua

en: Change A_ll
id: Ubah _Semua

en: User dictionary:
id: Kamus:

en: Add w_ord
id: Tambah _kata

en: Language:
id: Bahasa:

en: Language
id: Bahasa

en: _Configure Spell Checker plugin...
id: _Atur pengaya Pemeriksa Ejaan...

en: Autocheck spelling on document load...
id: Otomatis periksa ejaan saat memuat dokumen...

en: _Never autocheck
id: Janga_n pernah otomatis periksa

en: _Remember autocheck by document
id: Ingat peme_riksaan otomatis menurut dokumen

en: _Always autocheck
id: Sel_alu otomatis periksa

en: Spell Checker
id: Pemeriksa Ejaan

en: Checks the spelling of the current document.
id: Periksa ejaan dokumen yang aktif.

en: Tags
id: Tag

en: Select the group of tags you want to use
id: Pilih kelompok tag yang ingin digunakan

en: Available Tag Lists
id: Daftar Tag Tersedia

en: XHTML 1.0 - Tags
id: XHTML 1.0 - Tag

en: Abbreviated form
id: Formulir singkat

en: Abbreviation
id: Singkat

en: Accessibility key character
id: Karakter kunci Aksesibilitas

en: Acronym
id: Akronim

en: Align
id: Alinea

en: Alignment character
id: Karakter alinea

en: Alternative
id: Alternatif

en: Anchor URI
id: Jangkar URI

en: Anchor
id: Jangkar

en: Applet class file code (deprecated)
id: Kode berkas kelas aplet (tak berlaku lagi)

en: Associated information
id: Informasi yang berhubungan

en: Author info
id: Informasi Penulis

en: Axis related headers
id: Judul berhubungan poros

en: Background color (deprecated)
id: Warna latar (tak berlaku lagi)

en: Background texture tile (deprecated)
id: Latar belakang tekstur ubin (tak berlaku lagi)

en: Base font (deprecated)
id: Fonta dasar (tak berlaku lagi)

en: Base URI
id: Basis URI

en: Bold
id: Tebal

en: Border (deprecated)
id: Tepi (tak berlaku lagi)

en: Cell rowspan
id: Jarak baris Cell

en: Center (deprecated)
id: Tengah (tak berlaku lagi)

en: Character encoding of linked resource
id: Pengkodean karakter sumber yang disambungkan

en: Checked state
id: Kondisi diperiksa

en: Citation
id: Kutipan

en: Cite reason for change
id: Nyatakan alasan bagi perubahan

en: Class implementation ID
id: ID penerapan Class

en: Class list
id: Daftar kelas

en: Clear text flow control
id: Kendali aliran teks

en: Code content type
id: Tipe isi code

en: Color of selected links (deprecated)
id: Warna dari taut terpilih (tak berlaku lagi)

en: Column span
id: Jarak kolom

en: Columns
id: Kolom

en: Comment
id: Komentar

en: Computer code fragment
id: Pecahan kode komputer

en: Content type (deprecated)
id: Jenis isi (tak berlaku lagi)

en: Coordinates
id: Koordinat

en: Date and time of change
id: Tanggal dan waktu perubahan

en: Declare flag
id: Umumkan bendera

en: Defer attribute
id: Atribut defer

en: Definition description
id: Penjelasan definisi

en: Definition list
id: Daftar definisi

en: Definition term
id: Istilah definisi

en: Deleted text
id: Teks terhapus

en: Directionality
id: Arah pengetikan

en: Directionality (deprecated)
id: Keberarahan (tak berlaku lagi)

en: Disabled
id: Tidak aktif

en: DIV container
id: Mengandung DIV

en: DIV Style container
id: Mengandung gaya DIV

en: Document base
id: Basis dokumen

en: Document body
id: Tubuh dokumen

en: Document head
id: Kepala dokumen

en: Element ID
id: ID Bagian

en: Document title
id: Judul dokumen

en: Document type
id: Jenis dokumen

en: Emphasis
id: Tekanan

en: Encode type
id: Jenis encode

en: Font face (deprecated)
id: Muka fonta (tak berlaku lagi)

en: For label
id: Untuk nama

en: Forced line break
id: Paksa pemotongan baris

en: Form action handler
id: Pengendali formulis aksi

en: Form control group
id: Formulis kendali kelompok

en: Form field label text
id: Formulis tempat nama teks

en: Form input type
id: Formulis jenis masukan

en: Form input
id: Formulis masukan

en: Form method
id: Formulis metode

en: Form
id: Formulir

en: Forward link
id: Sambungan terusan

en: Frame render parts
id: Bagian render bingkai

en: Frame source
id: Sumber bingkai

en: Frame target
id: Target bingkai

en: Frame
id: Bingkai

en: Frame border
id: Batas bingkai

en: Frameset columns
id: Kolom set bingkai

en: Frameset rows
id: Baris set bingkai

en: Frameset
id: Set bingkai

en: Frame spacing
id: Jarak bingkai

en: Generic embedded object
id: Objek tempelan yang generic

en: Generic metainformation
id: Informasi meta generic

en: Generic span
id: Jarak generic

en: Header cell IDs
id: ID sel judul

en: Heading 1
id: Judul 1

en: Heading 2
id: Judul 2

en: Heading 3
id: Judul 3

en: Heading 4
id: Judul 4

en: Heading 5
id: Judul 5

en: Heading 6
id: Judul 6

en: Height
id: Tinggi

en: Horizontal rule
id: Aturan horizontal

en: Horizontal space (deprecated)
id: Ruang horizontal (tak berlaku lagi)

en: HTML root element
id: Bagian akar HTML

en: HTTP header name
id: Nama judul HTTP

en: I18N BiDi override
id: Timpaan BiDi I18N

en: Image map area
id: Daerah peta gambar

en: Image map name
id: Nama peta gambar

en: Image map
id: Peta gambar

en: Image
id: Gambar

en: Inline frame
id: Bingkai segaris

en: Inserted text
id: Teks yang telah dimasukkan

en: Instance definition
id: Definisi instance

en: Italic text
id: Teks miring

en: Java applet (deprecated)
id: Applet Java (tak berlaku lagi)

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Large text style
id: Gaya huruf besar

en: Link color (deprecated)
id: Warna taut (tak berlaku lagi)

en: List item
id: Daftar benda

en: List of MIME types for file upload
id: Daftar jenis MIME untuk upload berkas

en: List of supported character sets
id: Daftar ketetapan karakter yang telah di dukung

en: Local change to font
id: Perubahan lokal terhadap jenis huruf

en: Long description link
id: Sambungan penjelasan panjang

en: Long quotation
id: Kutipan panjang

en: Margin pixel height
id: Tinggi batas piksel

en: Margin pixel width
id: Lebar batas piksel

en: Maximum length of text field
id: Panjang maksimal dari daerah teks

en: Output media
id: Media keluaran

en: Media-independent link
id: Sambungan media bebas

en: Menu list (deprecated)
id: Daftar menu (tak berlaku lagi)

en: Multi-line text field
id: Daerah teks banyak baris

en: Multiple
id: Banyak

en: Name
id: Nama

en: Named property value
id: Nilai properti yang telah di namai

en: No frames
id: Tidak ada bingkai

en: No resize
id: Tidak ada ubah ukuran

en: No script
id: Tidak script

en: No shade (deprecated)
id: Tak ada bayangan (tak berlaku lagi)

en: No URI
id: Tidak ada URI

en: No word wrap (deprecated)
id: Tak ada pelipatan kata (tak berlaku lagi)

en: Object applet file (deprecated)
id: Berkas aplet objek (tak berlaku lagi)

en: Object data reference
id: Referensi objek data

en: Offset for alignment character
id: Offset untuk karakter alinea

en: OnBlur event
id: Kejadian OnBlur

en: OnChange event
id: Kejadian OnChange

en: OnClick event
id: Kejadian OnClick

en: OnDblClick event
id: Kejadian OnDblClick

en: OnFocus event
id: Kejadian OnFocus

en: OnKeyDown event
id: Kejadian OnKeyDown

en: OnKeyPress event
id: Kejadian OnKeyPress

en: OnKeyUp event
id: Kejadian OnKeyUp

en: OnLoad event
id: Kejadian OnLoad

en: OnMouseDown event
id: Kejadian OnMouseDown

en: OnMouseMove event
id: Kejadian OnMouseMove

en: OnMouseOut event
id: Kejadian OnMouseOut

en: OnMouseOver event
id: Kejadian OnMouseOver

en: OnMouseUp event
id: Kejadian OnMouseUp

en: OnReset event
id: Kejadian OnReset

en: OnSelect event
id: Kejadian OnSelect

en: OnSubmit event
id: Kejadian OnSubmit

en: OnUnload event
id: Kejadian OnUnload

en: Option group
id: Pilihan kelompok

en: Option selector
id: Pemilih pilihan

en: Ordered list
id: Daftar berurut

en: Paragraph class
id: Kelas paragraf

en: Paragraph style
id: Gaya paragraf

en: Paragraph
id: Paragraf

en: Preformatted text
id: Teks preformatted

en: Profile metainfo dictionary
id: Kamus proberkas metainfo

en: Push button
id: Tekan tombol

en: ReadOnly text and password
id: Teks dan password Hanya Bisa Dibaca

en: Reduced spacing (deprecated)
id: Antara yang dikurangi (tak berlaku lagi)

en: Reverse link
id: Taut balik

en: Rows
id: Baris

en: Rulings between rows and columns
id: Pengukuran antara baris dan kolom

en: Sample program output, scripts
id: Contoh keluaran progam, script

en: Scope covered by header cells
id: Daerah yang dicakupi oleh judul sel

en: Script language name
id: Script nama bahasa

en: Script statements
id: Pernyataan skrip

en: Scrollbar
id: Batang gulung

en: Selectable option
id: Pilihan yang dapat dipilih

en: Selected
id: Terpilih

en: Server-side image map
id: Peta gambar sisi server

en: Shape
id: Bentuk

en: Short inline quotation
id: Kutipan sebaris pendek

en: Size (deprecated)
id: Ukuran (tak berlaku lagi)

en: Small text style
id: Gaya teks kecil

en: Source
id: Sumber

en: Space-separated archive list
id: Daftar arsip yang dipisahkan spasi

en: Spacing between cells
id: Ruang antar cells

en: Spacing within cells
id: Ruang di cell

en: Span
id: Melingkupi

en: Standby load message
id: Pesan muat standby

en: Starting sequence number (deprecated)
id: Nomor awal urutan (tak berlaku lagi)

en: Strike-through text style (deprecated)
id: Gaya teks yang dicoret (tak berlaku lagi)

en: Strike-through text (deprecated)
id: Teks yang dicoret (tak berlaku lagi)

en: Strong emphasis
id: Tekanan yang kuat

en: Style info
id: Info gaya

en: Subscript
id: Subskrip

en: Superscript
id: Superskrip

en: Table body
id: Badan tabel

en: Table caption
id: Judul tabel

en: Table column group properties
id: Informasi kelompok kelompok tabel

en: Table column properties
id: Informasi kolom tabel

en: Table data cell
id: Cell data tabel

en: Table footer
id: Catatan kaki tabel

en: Table header cell
id: Judul cell tabel

en: Table header
id: Judul tabel

en: Table row
id: Baris tabel

en: Table summary
id: Ringkasan tabel

en: Table
id: Tabel

en: Target - Blank
id: Target - Kosong

en: Target - Parent
id: Target - Orang Tua

en: Target - Self
id: Target - Diri Sendiri

en: Teletype or monospace text style
id: Gaya teks Teletype ataupun monospace

en: Text color (deprecated)
id: Warna teks (tak berlaku lagi)

en: Text entered by user
id: Teks di masukkan oleh pengguna

en: Title
id: Judul

en: Underlined text style
id: Gaya teks bergaris bawah

en: Unordered list
id: Daftar tak urut

en: Use image map
id: Gunakan peta gambar

en: Value interpretation
id: Penafsiran nilai

en: Value
id: Nilai

en: Variable or program argument
id: Variabel ataupun argumen program

en: Vertical cell alignment
id: Perataan sel vertikal

en: Vertical space (deprecated)
id: Ruang vertikal (tak berlaku lagi)

en: Visited link color (deprecated)
id: Warna taut yang telah dikunjungi (tak berlaku lagi)

en: Width
id: Lebar

en: Above
id: Atas

en: Applet class file code
id: Kode berkas kelas applet

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Background texture tile
id: Latar belakang tekstur ubin

en: Base font
id: Basis Jenis Huruf

en: Border color
id: Warna garis

en: Border
id: Batas

en: Center
id: Tengah

en: Checked (state)
id: Diperiksa (kondisi)

en: Color of selected links
id: Warna dari sambungan terpilih

en: Content scheme
id: Bagan Isi

en: Content type
id: Jenis Isi

en: Direction
id: Arah

en: Directory list
id: Daftar direktori

en: HTML version
id: Versi HTML

en: Embedded object
id: Objek yang dilengketkan

en: Figure
id: Gambar

en: Font face
id: Nama jenis huruf

en: Frameborder
id: Garis bingkai

en: Framespacing
id: Spasi bingkai

en: Heading
id: Judul

en: Horizontal space
id: Ruang horizontal

en: Image source
id: Sumber gambar

en: Inline layer
id: Lapisan segaris

en: Java applet
id: Applet Java

en: Layer
id: Lapisan

en: Link color
id: Warna taut

en: Listing
id: Daftar

en: Mail link
id: Sambungan surat

en: Marquee
id: Teks berjalan

en: Menu list
id: Daftar menu

en: Multicolumn
id: Banyak kolom

en: Next ID
id: ID Selanjutnya

en: No embedded objects
id: Tidak ada objek tempel

en: No layers
id: Tidak ada lapisan

en: No line break
id: Tidak ada pemotongan baris

en: No shade
id: Tidak ada bayang

en: No word wrap
id: Tidak ada pemotongan kata

en: Note
id: Catatan

en: Object applet file
id: Buka berkas applet

en: Preformatted listing
id: Daftar preformatted

en: Prompt message
id: Prompt pesan

en: Quote
id: Kutip

en: Range
id: Cakupan

en: Reduced spacing
id: Kurangi ruang

en: Root
id: Akar

en: Single line prompt
id: Prompt baris tunggal

en: Size
id: Ukuran

en: Soft line break
id: Putus baris lembut

en: Sound
id: Suara

en: Spacer
id: Pembatas

en: Square root
id: Akar pangkat

en: Starting sequence number
id: Nomor awal urutan

en: Strike-through text style
id: Gaya teks dicoret

en: Strike-through text
id: Teks dicoret

en: Tab order position
id: Posisi urutan tab

en: Text color
id: Warna teks

en: Text
id: Teks

en: Top margin in pixels
id: Marjin atas dalam piksel

en: Vertical space
id: Spasi vertikal

en: Visited link color
id: Warna taut yang telah dikunjungi

en: HTML - Special Characters
id: HTML - Karakter Istimewa

en: Non-breaking space
id: Spasi tak-pecah

en: Soft hyphen­
id: Tanda hubung lunak

en: Latex - Tags
id: Latex - Tag

en: Bibliography (cite)
id: Bibliografi (cite)

en: Bibliography (item)
id: Bibliography (objek)

en: Bibliography (shortcite)
id: Bibliography (cite pendek)

en: Brackets ()
id: Kurung ()

en: Brackets []
id: Kurung []

en: Brackets {}
id: Kurung {}

en: Brackets &lt;&gt;
id: Tanda kurung &lt;&gt;

en: File input
id: Berkas masuk

en: Function cosine
id: Fungsi cosinus

en: Function e^
id: Fungsi e^

en: Function exp
id: Fungsi exp

en: Function log
id: Fungsi log

en: Function log10
id: Fungsi log10

en: Function sine
id: Fungsi sine

en: Greek alpha
id: Alpha Yunani

en: Greek beta
id: Beta Yunani

en: Greek epsilon
id: Epsilon Yunani

en: Greek gamma
id: Gamma Yunani

en: Greek lambda
id: Lambda Yunani

en: Greek rho
id: Rho Yunani

en: Greek tau
id: Tau Yunani

en: Header 0 (chapter)
id: Judul 0 (bab)

en: Header 0 (chapter*)
id: Judul 0 (bab*)

en: Header 1 (section)
id: Judul 1 (bagian)

en: Header 1 (section*)
id: Judul 1 (bagian*)

en: Header 2 (subsection)
id: Judul 2 (sub bagian)

en: Header 2 (subsection*)
id: Judul 2 (sub bagian*)

en: Header 3 (subsubsection)
id: Judul 3 (sub dari sub bagian)

en: Header 3 (subsubsection*)
id: Judul 3 (sub dari sub bagian*)

en: Header 4 (paragraph)
id: Judul 4 (paragraf)

en: Header appendix
id: Judul lampiran

en: List description
id: Penjelasan daftar

en: List enumerate
id: Enumerasi daftar

en: List itemize
id: Pembutiran daftar

en: Item with label
id: Benda dengan nama

en: Maths (display)
id: Matematika (tampil)

en: Maths (inline)
id: Matematika (segaris)

en: Operator fraction
id: Operator pecahan

en: Operator integral (display)
id: Operator integral (tampil)

en: Operator integral (inline)
id: Operator integral (segaris)

en: Operator sum (display)
id: Operator sum (tampil)

en: Reference label
id: Tabel referensi

en: Reference ref
id: Referensi ref

en: Symbol &lt;&lt;
id: Simbol &lt;&lt;

en: Symbol &lt;=
id: Simbol &lt;=

en: Symbol &gt;=
id: Simbol &gt;=

en: Symbol &gt;&gt;
id: Simbol &gt;&gt;

en: Symbol and
id: Simbol dan

en: Symbol const
id: Simbol konstanta

en: Symbol d2-by-dt2-partial
id: Simbol bagian d2-by-dt2

en: Symbol dagger
id: Simbol belati

en: Symbol d-by-dt
id: Simbol d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
id: Simbol bagian d-by-dt

en: Symbol equiv
id: Simbol equiv

en: Symbol en-dash --
id: Simbol en-dash --

en: Symbol em-dash ---
id: Simbol em-dash ---

en: Symbol infinity
id: Simbol tak berhingga

en: Symbol mathspace ,
id: Simbol mathspace ,

en: Symbol mathspace .
id: Simbol mathspace .

en: Symbol mathspace _
id: Simbol mathspace _

en: Symbol mathspace __
id: Simbol mathspace __

en: Symbol simeq
id: Simbol simeq

en: Symbol star
id: Simbol bintang

en: Typeface bold
id: Typeface tebal

en: Typeface type
id: Jenis Typeface

en: Typeface italic
id: Typeface miring

en: Typeface slanted
id: Typeface miring

en: Unbreakable text
id: Teks yang tidak dapat dipotong

en: Footnote
id: Catatan kaki

en: Tag list
id: Daftar tag

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
id: Menyediakan metoda untuk menyisipkan secara mudah tag/kata-kata yang sering digunakan ke dalam dokumen tanpa harus mengetikkannya.

en: XSLT - Elements
id: XSLT - Elemen

en: XSLT - Functions
id: XSLT - Fungsi

en: XSLT - Axes
id: XSLT - Poros

en: XUL - Tags
id: XUL - Tag

en: button
id: tombol

en: Prompt type
id: Tipe prompt

en: Selected format
id: Format terpilih

en: Custom format
id: Format ubahan

en: In_sert Date and Time...
id: Ma_sukkan Tanggal dan Jam...

en: Insert current date and time at the cursor position
id: Masukkan tanggal dan jam saat ini pada posisi kursor

en: Available formats
id: Bentuk tersedia

en: Insert Date/Time
id: Masukkan Tanggal/Jam

en: Inserts current date and time at the cursor position.
id: Masukkan tanggal dan jam pada posisi kursor.

en: Save Without Trailing Spaces
id: Simpan Tanpa Spasi Di Ujung Baris

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
id: Buang spasi di ujung baris sebelum menyimpan.

en: Insert Date and Time
id: Masukkan Tanggal dan Jam

en: _Insert
id: _Masukkan

en: Use the _selected format
id: Gunakan bentuk yang _sudah dipilih

en: _Use custom format
id: G_unakan format ini

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
id: 23/11/2009 17:52:00

en: Configure date/time plugin
id: Atur plugin tanggal/jam

en: When inserting date/time...
id: Ketika menyisipkan tanggal/jam...

en: _Prompt for a format
id: _Masukkan format sendiri
