pluma 1.25.3 - en to it translation catalogue (1157 entries)

en: Use Default Font
it: Usa il carattere predefinito

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
it: Indica se attivare l'uso del carattere a spaziatura fissa predefinito del sistema per la modifica del testo invece di un carattere specifico di pluma. Se questa opzione è disabilitata, invece del carattere di sistema, verrà utilizzato il carattere indicato per mezzo dell'opzione «Carattere dell'editor».

en: Editor Font
it: Carattere dell'editor

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
it: Un carattere personalizzato che verrà utilizzato nell'area di modifica. Verrà utilizzato soltanto se l'opzione "Usa il carattere predefinito" è disabilitata.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
it: Alterna schede con [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
it: Se "vero", attiva la possibilità di cambiare scheda utilizzando le combinazioni di tasti [ctrl + tab] e [ctrl + shift + tab].

en: Show the first tab if there is only one tab
it: Mostra la prima scheda se è l'unica aperta

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
it: Se "falso", nasconde la scheda quando è l'unica presente.

en: Style Scheme
it: Schema di stile

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
it: L'ID di uno schema di stile GtkSourceView impiegato per colorare il testo.

en: Create Backup Copies
it: Crea copie di backup

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
it: Indica se il programma deve creare copie di backup per i file che si salvano. L'estensione dei file di backup può essere configurata per mezzo dell'opzione "Estensione della copia di backup".

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
it: Indica se il programma deve salvare automaticamente i file modificati dopo un certo intervallo di tempo. Tale intervallo è definito in "Intervallo per il salvataggio automatico".

en: Autosave Interval
it: Intervallo per il salvataggio automatico

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
it: Numero di minuti trascorsi i quali il programma salverà automaticamente i file modificati. Questo avverrà soltanto se l'opzione "Salvataggio automatico" è abilitata.

en: Show save confirmation
it: Mostra conferma di salvataggio

en: Show save confirmation if the files have changes.
it: Mostra una conferma del salvataggio se i file contengono modifiche.

en: Writable VFS schemes
it: Schemi VFS in scrittura

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
it: Elenco degli schemi VFS supportati per la scrittura. Lo schema "file" è abilitato alla scrittura in modo predefinito.

en: Maximum Number of Undo Actions
it: Numero massimo di azioni annullabili

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
it: Numero massimo di azioni che sarà possibile annullare o ripetere. Usare "-1" per un numero illimitato di azioni.

en: Line Wrapping Mode
it: Modalità a capo automatico

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
it: Specifica come effettuare l'a capo automatico di righe troppo lunghe nell'area di modifica. Usare "GTK_WRAP_NONE" per evitare l'a capo automatico, "GTK_WRAP_WORD" per effettuarlo in base alle singole parole e "GTK_WRAP_CHAR" per effettuarlo in base ai singoli caratteri. Prestare attenzione al fatto che i valori sono sensibili all'uso di maiuscole e minuscole, per cui è necessario digitarli esattamente come appaiono scritti qui sopra.

en: Tab Size
it: Ampiezza di tabulazione

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
it: Specifica il numero di spazi che verranno mostrati al posto dei caratteri di tabulazione.

en: Insert spaces
it: Inserisci spazi

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
it: Indica se il programma debba inserire spazi al posto delle tabulazioni.

en: Automatic indent
it: Rientro automatico

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
it: Indica se il programma debba attivare il rientro automatico.

en: Display Line Numbers
it: Mostra i numeri di riga

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
it: Indica se il programma debba visualizzare i numeri di riga nell'area di modifica.

en: Highlight Current Line
it: Evidenzia riga corrente

en: Whether pluma should highlight the current line.
it: Indica se il programma debba evidenziare la riga corrente.

en: Highlight Matching Bracket
it: Evidenzia la parentesi corrispondente

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
it: Indica se il programma debba evidenziare la parentesi corrispondente a quella selezionata.

en: Display Right Margin
it: Mostra il margine destro

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
it: Indica se il programma debba mostrare il margine destro nell'area di modifica.

en: Right Margin Position
it: Posizione del margine destro

en: Specifies the position of the right margin.
it: Specifica la posizione del margine destro.

en: Document background pattern type
it: Tipo di motivo per lo sfondo del documento

en: Whether the document will get a background pattern painted.
it: Indica se il documento avrà un motivo da utilizzare come sfondo.

en: Display Overview Map
it: Mostra la mappa d'insieme

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
it: Indica se pluma deve visualizzare la mappa d'insieme per il documento.

en: Smart Home End
it: Inizio/Fine intelligente

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
it: Specifica il movimento del cursore alla pressione dei tasti Inizio e Fine. Usare "DISABLED" per muovere sempre all'inizio/fine della riga, "AFTER" per muovere all'inizio/fine della riga alla prima pressione di questi tasti e all'inizio/fine del testo, esclusi gli spazi, alla seconda pressione. Usare "BEFORE" per muovere all'inizio/fine del testo prima di muovere all'inizio/fine della riga e "ALWAYS" per muovere sempre all'inizio/fine del testo invece che della riga.

en: Restore Previous Cursor Position
it: Ripristina posizione del cursore

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
it: Indica se il programma deve ripristinare la posizione del cursore al caricamento di un file.

en: Enable Search Highlighting
it: Attiva l'evidenziazione del testo cercato

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
it: Indica se il programma debba evidenziare tutte le occorrenze del testo cercato.

en: Enable Syntax Highlighting
it: Attiva l'evidenziazione della sintassi

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
it: Indica se il programma debba attivare l'evidenziazione della sintassi.

en: Toolbar is Visible
it: La barra degli strumenti è visibile

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
it: Indica se rendere visibile o meno la barra degli strumenti nelle finestre di modifica.

en: Toolbar Buttons Style
it: Stile dei pulsanti della barra degli strumenti

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
it: Lo stile dei pulsanti della barra degli strumenti. I valori consentiti sono 
    "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" per utilizzare lo stile predefinito del sistema, 
    "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" per visualizzare soltanto le icone, 
    "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" per visualizzare le icone e le dascalie, 
    "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" per mostrare le didascalie accanto alle icone. 
    Prestare attenzione al fatto che i valori sono sensibili all'uso delle maiuscole e minuscole, per cui è necessario digitarli esattamente come appaiono scritti qui sopra.

en: Status Bar is Visible
it: La barra di stato è visibile

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
it: Indica se visualizzare la barra di stato in fondo alle finestre di modifica.

en: Side Pane is Visible
it: Il riquadro laterale è visibile

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
it: Indica se visualizzare il riquadro laterale alla sinistra della finestra di modifica.

en: Show tabs with side pane
it: Mostra le schede con il riquadro laterale

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
it: Se "falso", pluma non mostra le schede nel quaderno con il riquadro laterale attivo.

en: Bottom Panel is Visible
it: Il pannello inferiore è visibile

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
it: Indica se visualizzare il pannello inferiore in fondo alle finestre di modifica.

en: Maximum Recent Files
it: Numero massimo di file recenti

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
it: Specifica il numero massimo di file aperti di recente che verranno mostrati nel sottomenù «File recenti».

en: Print Syntax Highlighting
it: Stampa l'evidenziazione della sintassi

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
it: Indica se il programma debba abilitare l'evidenziazione della sintassi nella stampa.

en: Print Header
it: Intestazione di stampa

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
it: Indica se il programma debba creare un'intestazione per i documenti che verranno stampati.

en: Printing Line Wrapping Mode
it: Stampa in modalità a capo automatico

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
it: Specifica come effettuare l'a capo automatico di righe troppo lunghe per la stampa. Usare "GTK_WRAP_NONE" per evitare l'a capo automatico, "GTK_WRAP_WORD" per effettuarlo in base alle singole parole e "GTK_WRAP_CHAR" per effettuarlo in base ai singoli caratteri. Prestare attenzione al fatto che i valori sono sensibili all'uso di maiuscole e minuscole, per cui è necessario digitarli esattamente come appaiono scritti qui sopra.

en: Print Line Numbers
it: Stampa numeri di riga

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
it: Se questo valore è 0, allora i numeri di riga non verranno inseriti al momento della stampa di un documento. In caso contrario, verranno stampati i numeri di riga ogni n righe, dove n corrisponde al valore indicato.

en: Body Font for Printing
it: Carattere del corpo del testo per la stampa

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
it: Specifica il carattere impiegato per il corpo del testo al momento della stampa di un documento.

en: Header Font for Printing
it: Carattere dell'intestazione per la stampa

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
it: Specifica il carattere da utilizzare per le intestazioni di pagina al momento della stampa. Verrà utilizzato soltanto se l'opzione «Intestazione di stampa» è abilitata.

en: Line Number Font for Printing
it: Carattere del numero di riga per la stampa

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
it: Specifica il carattere da utilizzare per i numeri di riga al momento della stampa. Verrà impiegato soltanto se il valore impostato per l'opzione «Stampa i numeri di riga» è diverso da zero.

en: Automatically Detected Encodings
it: Codifiche riconosciute automaticamente

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
it: Elenco ordinato delle codifiche usate dal programma per identificare automaticamente la codifica di un file. "CURRENT" indica la codifica attuale. Sono usate soltanto le codifiche riconosciute.

en: Encodings shown in menu
it: Codifiche mostrate nel menù

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
it: Elenco delle codifiche mostrate nel menù "Codifica caratteri" nella finestra di apertura/salvataggio dei file. Sono mostrate soltanto le codifiche riconosciute.

en: History for "search for" entries
it: Cronologia delle voci "cerca"

en: List of entries in "search for" textbox.
it: Elenco delle voci nella casella di testo "cerca".

en: History for "replace with" entries
it: Cronologia delle voci "sostituisci con"

en: List of entries in "replace with" textbox.
it: Elenco delle voci nella casella di testo "sostituisci con".

en: Active plugins
it: Plugin attivi

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
it: Elenco dei plugin attivi. Contiene la "Posizione" dei plugin attivi. Consultare il file .pluma-plugin per conoscere la "Posizione" di un dato plugin.

en: Show newline
it: Mostra nuova riga

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
it: Indica se visualizzare i caratteri 'newline' nella finestra dell'editor.

en: Show nbsp
it: Mostra nbsp

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
it: Indica se mostrare i caratteri di spaziatura nella finestra dell'editor: 'nessuno' non li mostra; 'solo finali' mostra solo gli quelli finali; 'tutti' li mostra tutti.

en: Show tabs
it: Mostra tabulazioni

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
it: Indica se mostare i caratteri di tabulazione nella finestra dell'editor: 'nessuno' non li mostra; 'solo finali' mostra solo gli quelli finali; 'tutti' li mostra tutti.

en: Show spaces
it: Mostra spazi

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
it: Indica se mostrare gli spazi nella finestra dell'editor: 'nessuno' non li mostra; 'solo finali' mostra solo gli quelli finali; 'tutti' li mostra tutti.

en: state
it: stato

en: The pluma window state
it: La finestra di stato di pluma

en: size
it: dimensione

en: The pluma window size
it: La dimensione della finestra di pluma

en: The pluma side-panel-size
it: La dimensione del pannello laterale di pluma

en: The pluma side-panel-active-page
it: La pagina attiva di pluma per il pannello lateale

en: The pluma bottom-panel-size
it: La dimensione del pannello inferiore di pluma

en: The pluma bottom-panel-active-page
it: La pagina attiva di pluma per il pannello di fondo

en: The pluma filter-id
it: il fiter-id di pluma

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
it: Un Editor di Testo per l'ambiente desktop MATE

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
it: Pluma è un piccolo, ma potente editor di testo progettato specificamente per il desktop MATE . Ha le principali funzioni di un editor di testo standard e supporta pienamente il testo internazionale in Unicode. Le funzioni avanzate includono l'evidenziazione della sintassi e l'indentazione automatica del codice sorgente, la stampa e la modifica di più documenti in un'unica finestra.

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
it: Pluma è estendibile attraverso un sistema di plugin, che attualmente include il supporto per il controllo ortografico, il confronto dei file, la visualizzazione dei ChangeLogs CVS e la regolazione dei livelli di indentazione.

en: Text Editor
it: Editor di testo

en: Edit text files
it: Modifica file di testo

en: Log Out _without Saving
it: Termina senza sal_vare

en: _Cancel Logout
it: _Annulla termine sessione

en: Close _without Saving
it: Chiudi senza sal_vare

en: _Cancel
it: Annulla

en: _Save
it: _Salva

en: Save _As
it: Salva c_ome

en: Question
it: Domanda

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Se non salvate, le modifiche dell'ultimo %ld secondo andranno perse definitivamente.
it[1]: Se non salvate, le modifiche degli ultimi %ld secondi andranno perse definitivamente.
it[2]: Se non salvate, le modifiche degli ultimi %ld secondi andranno perse definitivamente.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
it: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo minuto andranno perse.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Se non salvate, le modifiche dell'ultimo minuto e %ld secondo andranno perse definitivamente.
it[1]: Se non salvate, le modifiche dell'ultimo minuto e %ld secondi andranno perse definitivamente.
it[2]: Se non salvate, le modifiche dell'ultimo minuto e %ld secondi andranno perse definitivamente.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
it[0]: Se non salvate, le modifiche dell'ultimo %ld minuto andranno perse definitivamente.
it[1]: Se non salvate, le modifiche degli ultimi %ld minuti andranno perse definitivamente.
it[2]: Se non salvate, le modifiche degli ultimi %ld minuti andranno perse definitivamente.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
it: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultima ora andranno perse.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
it[0]: Se non salvate, le modifiche dell'ultima ora e %d minuto andranno perse definitivamente.
it[1]: Se non salvate, le modifiche dell'ultima ora e %d minuti andranno perse definitivamente.
it[2]: Se non salvate, le modifiche dell'ultima ora e %d minuti andranno perse definitivamente.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
it[0]: Se non salvate, le modifiche dell'ultima ora andranno perse definitivamente.
it[1]: Se non salvate, le modifiche delle ultime %d ore andranno perse definitivamente.
it[2]: Se non salvate, le modifiche delle ultime %d ore andranno perse definitivamente.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
it: Le modifiche apportate al documento «%s» andranno perse.

en: Save changes to document "%s" before closing?
it: Salvare le modifiche al documento «%s» prima di chiudere?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
it: Il salvataggio è stato disabilitato dall'amministratore di sistema.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche a un documento andranno definitivamente perse.
it[1]: Le modifiche a %d documenti andranno definitivamente perse.
it[2]: Le modifiche a %d documenti andranno definitivamente perse.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
it[0]: C'è %d documento con modifiche non salvate. Salvare i cambiamenti prima di chiudere?
it[1]: Ci sono %d documenti con modifiche non salvate. Salvare i cambiamenti prima di chiudere?
it[2]: Ci sono %d documenti con modifiche non salvate. Salvare i cambiamenti prima di chiudere?

en: Docum_ents with unsaved changes:
it: Docum_enti con cambiamenti non salvati:

en: S_elect the documents you want to save:
it: S_eleziona i documenti da salvare:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
it: Se non si salva, tutte le modifiche andranno perse.

en: _Help
it: Aiuto

en: Character Encodings
it: Codifiche caratteri

en: _Description
it: _Descrizione

en: _Encoding
it: C_odifica

en: Character encodings
it: Codifiche caratteri

en: A_vailable encodings:
it: Codifiche disponi_bili:

en: _Add
it: _Aggiungi

en: E_ncodings shown in menu:
it: Codifiche mostrate nel me_nù:

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
it: Fai clic su questo pulsante per selezionare il carattere che verrà usato dall'editor

en: _Use the system fixed width font (%s)
it: _Usa il carattere a spaziatura fissa di sistema (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
it: Lo schema di colore selezionato non può essere installato.

en: Add Scheme
it: Aggiungi schema

en: A_dd Scheme
it: A_ggiungi schema

en: Color Scheme Files
it: File schema di colore

en: All Files
it: Tutti i file

en: Could not remove color scheme "%s".
it: Impossibile rimuovere lo schema di colore «%s».

en: _Close
it: _Chiudi

en: Pluma Preferences
it: Preferenze di pluma

en: Preferences
it: Preferenze

en: Text Wrapping
it: A capo automatico

en: Enable text _wrapping
it: _Attiva a capo automatico

en: Do not _split words over two lines
it: Non _dividere le parole su due righe

en: Highlighting
it: Evidenziazione

en: Highlight current _line
it: Evidenzia la ri_ga corrente

en: Highlight matching _bracket
it: Evidenzia la _parentesi corrispondente

en: Display
it: Schermata

en: _Display line numbers
it: Mostra i numeri di _riga

en: Display right _margin at column
it: Mostra il margine destro alla colonna numero

en: Display _grid pattern
it: mostra un motivo a griglia

en: Display _overview map
it: m_ostra la mappa d'insieme

en: View
it: Vista

en: Tab Stops
it: Tabulazioni

en: _Tab width:
it: Ampiezza _tabulazione:

en: Insert _spaces instead of tabs
it: Inserisci _spazi invece di tabulazioni

en: Automatic Indentation
it: Rientro automatico

en: _Enable automatic indentation
it: _Attiva rientro automatico

en: File Saving
it: Salvataggio file

en: Create a _backup copy of files before saving
it: Crea una copia di _backup dei file prima di salvare

en: _Autosave files every
it: Salva _automaticamente i file ogni

en: _minutes
it: _minuti

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
it: Mostra Spazi, Tabulazioni,  Nuove linee

en: Show _spaces
it: Mostra _spazi

en: Show _trailing spaces only
it: Mos_tra solo spazi finali

en: Show _tabs
it: Mostra _tabulazioni

en: Show _trailing tabs only
it: Mostra solo _tabulazioni finali

en: Show _newlines
it: Mostra _nuove linee

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Editor _font:
it: _Carattere dell'editor:

en: Pick the editor font
it: Scegli il carattere dell'editor

en: Color Scheme
it: Schema colore

en: _Add...
it: _Aggiungi...

en: Font & Colors
it: Caratteri e colori

en: Plugins
it: Plugin

en: Replace
it: Sostituisci

en: Find
it: Trova

en: _Find
it: Tr_ova

en: Replace _All
it: Sostituisci _tutti

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Replace All
it: Sostituisci tutti

en: _Search for:
it: C_erca:

en: Replace _with:
it: S_ostituisci con:

en: _Match case
it: distingui _Maiuscole/Minuscole

en: Match _regular expression
it: Corrispondenza  _espressioni _regolari

en: Match _entire word only
it: Corrispondenza solo per la parola _intera

en: Search _backwards
it: Cerca in_dietro

en: _Wrap around
it: _Ricomincia dall'inizio

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
it: Analizza le sequenze di esca_pe (es. \n)

en: Show the application's version
it: Mostra la versione dell'applicazione

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
it: Imposta la codifica dei caratteri da usare per aprire i file elencati nella riga di comando

en: ENCODING
it: CODIFICA

en: Display list of possible values for the encoding option
it: Visualizza l'elenco dei possibili valori per l'opzione di codifica

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
it: Crea una nuova finestra toplevel in un'istanza esistente del programma

en: Create a new document in an existing instance of pluma
it: Crea un nuovo documento in un'istanza esistente del programma

en: %s: invalid encoding.
it: %s: codifica non valida.

en: - Edit text files
it: - Modifica file di testo

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: %s
    Esegui "%s --help" per l'elenco delle opzioni disponibili alla riga di comando.

en: Loading file '%s'…
it: Caricamento del file «%s»...

en: Loading %d file… | Loading %d files…
it[0]: caricamento di %d file...
it[1]: caricamento di %d file...
it[2]: caricamento di %d file...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
it: File aperti

en: The file "%s" is read-only.
it: Il file «%s» è in modalità di sola lettura.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
it: Vuoi provare a sostituirlo con quello che stai salvando?

en: Saving file '%s'…
it: Salvataggio del file «%s»...

en: Save As…
it: Salva come...

en: Reverting the document '%s'…
it: Ripristino del documento «%s»...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
it: Annullare le modifiche non salvate al documento «%s»?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo secondo andranno definitivamente perse.
it[1]: Le modifiche apportate al documento negli ultimi %ld secondi andranno definitivamente perse.
it[2]: Le modifiche apportate al documento negli ultimi %ld secondi andranno definitivamente perse.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
it: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto andranno perse.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto e un secondo andranno definitivamente perse.
it[1]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto e %ld secondi andranno definitivamente perse.
it[2]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto e %ld secondi andranno definitivamente perse.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultimo minuto andranno definitivamente perse.
it[1]: Le modifiche apportate al documento negli ultimi %ld minuti andranno definitivamente perse.
it[2]: Le modifiche apportate al documento negli ultimi %ld minuti andranno definitivamente perse.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
it: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora andranno perse.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora e un minuto andranno definitivamente perse.
it[1]: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora e %d minuti andranno definitivamente perse.
it[2]: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora e %d minuti andranno definitivamente perse.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
it[0]: Le modifiche apportate al documento nell'ultima ora andranno definitivamente perse.
it[1]: Le modifiche apportate al documento nelle ultime %d ore andranno definitivamente perse.
it[2]: Le modifiche apportate al documento nelle ultime %d ore andranno definitivamente perse.

en: _Revert
it: _Ripristina

en: MATE Documentation Team
it: Team della documentazione MATE

en: GNOME Documentation Team
it: Team della documentazione di GNOME

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
it: Pluma è un piccolo e leggero editor di testo per l'Ambiente Desktop MATE.

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Pluma è software libero; puoi ridistribuirlo e/o modificarlo sotto le condizioni della licenza GNU GPL, come pubblicato dalla Free Software Foundation; il tutto usando la versione 2 della licenza o (a tua scelta) una successiva.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Pluma viene distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o  APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PRECISO. Consultare la licenza GNU GPL per maggiori dettagli.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
it: Dovresti aver ricevuto con Pluma una copia della licenza GNU General Public License ; se no, scrivi a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About Pluma
it: Informazioni su Pluma

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
it: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 Gli sviluppatori di MATE

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
it[0]: Trovata e sostituita %d occorrenza
it[1]: Trovate e sostituite %d occorrenze
it[2]: Trovate e sostituite %d occorrenze

en: Found and replaced one occurrence
it: Trovata e sostituita una occorrenza

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
it: «%s» non trovato

en: Unsaved Document %d
it: Documento %d non salvato

en: Read-Only
it: Sola lettura

en: Documents
it: Documenti

en: Western
it: Occidentale

en: Central European
it: Centro-europeo

en: South European
it: Sud-europeo

en: Baltic
it: Baltico

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Arabic
it: Arabo

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew Visual
it: Ebraico visuale

en: Turkish
it: Turco

en: Nordic
it: Nordico

en: Celtic
it: Celtico

en: Romanian
it: Rumeno

en: Armenian
it: Armeno

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: Cyrillic/Russian
it: Cirillico/Russo

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

en: Georgian
it: Georgiano

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Cyrillic/Ukrainian
it: Cirillico/Ucraino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Thai
it: Tailandese

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Automatically Detected
it: Riconoscimento automatico

en: Current Locale (%s)
it: Localizzazione attuale (%s)

en: Add or Remove...
it: Aggiungi o rimuovi...

en: All Text Files
it: Tutti i file di testo

en: C_haracter Encoding:
it: Codifica _caratteri:

en: L_ine Ending:
it: Fin_e riga:

en: Windows
it: Finestre

en: _Open
it: Apri

en: There was an error displaying the help.
it: Si è verificato un errore nel mostrare l'aiuto.

en: _Retry
it: _Ritenta

en: Could not find the file %s.
it: Impossibile trovare il file «%s».

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Controllate di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
it: Il programma non è in grado di gestire %s posizioni.

en: pluma cannot handle this location.
it: Il programma non è in grado di gestire questa posizione.

en: The location of the file cannot be mounted.
it: Non è possibile montare la posizione del file.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
it: Non è possibile accedere alla posizione del file poiché non è montata.

en: %s is a directory.
it: «%s» è una directory.

en: %s is not a valid location.
it: «%s» non è una posizione valida.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
it: Non è stato trovato l'host «%s». Verificare che le impostazioni del proxy siano corrette e riprovare.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Il nome dell'host non è valido. Controllare di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: %s is not a regular file.
it: %s non è un file regolare.

en: Connection timed out. Please try again.
it: Connessione scaduta. Per favore riprovare.

en: The file is too big.
it: Il file è troppo grande.

en: Unexpected error: %s
it: Errore inatteso: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
it: Impossibile trovare il file. Forse è stato eliminato di recente.

en: Could not revert the file %s.
it: Impossibile ripristinare il file «%s».

en: Ch_aracter Encoding:
it: Codifica _caratteri:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
it: _Modifica lo stesso

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
it: Non mo_dificare

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
it: Il numero di collegamenti da seguire è limitato e non è stato possibile trovare il file entro questo limite.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
it: Permessi non sufficienti per aprire il file.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
it: Il programma non è stato in grado di determinare la codifica dei caratteri.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
it: Assicurati che il file non sia un file binario.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
it: Selezionare una codifica dei caratteri dal menù e riprovare

en: There was a problem opening the file %s.
it: Si è verificato un problema nell'aprire il file %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
it: Il file aperto contiene alcuni caratteri non validi. Se si continua a modificare il file, questo potrebbe diventare inutilizzabile.

en: You can also choose another character encoding and try again.
it: Potete scegliere una diversa codifica dei caratteri e riprovare.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
it: Impossibile aprire il file «%s» usando la codifica dei caratteri «%s».

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
it: Selezionare una diversa codifica dei caratteri dal menù e riprovare.

en: Could not open the file %s.
it: Impossibile aprire il file «%s».

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
it: Impossibile salvare il file «%s» usando la codifica dei caratteri «%s».

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
it: Il documento contiene uno o più caratteri che non possono essere codificati utilizzando la codifica specificata.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
it: Questo file (%s) è già aperto in un'altra finestra del programma.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
it: Il programma ha aperto il file in modalità sola lettura. Modificarlo lo stesso?

en: S_ave Anyway
it: _Salva comunque

en: D_on't Save
it: _Non salvare

en: The file %s has been modified since reading it.
it: Il file %s è stato modificato dall'ultima lettura.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
it: Salvare il file può comportare la perdita di tutti i cambiamenti esterni. Salvare lo stesso?

en: Could not create a backup file while saving %s
it: Impossibile creare un file di backup durante il salvataggio di «%s»

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
it: Impossibile creare un file di backup temporaneo durante il salvataggio di «%s»

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
it: Non è stato possibile creare una copia di backup della vecchia versione del file prima di salvare quella nuova. Si può ignorare questo avviso e salvare il file, ma in caso di errore la vecchia copia potrebbe andare persa. Salvare ugualmente?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Impossibile gestire «%s» posizioni nella modalità di scrittura. Assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Impossibile gestire questa posizione in modalità di scrittura. Assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: «%s» non è una posizione valida. Assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Non si dispone dei permessi necessari a salvare il file. Assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
it: Non c'è abbastanza spazio su disco per salvare il file. Liberare un po' di spazio su disco e riprovare.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
it: Si sta cercando di salvare un file su di un disco di sola lettura. Assicurarsi di aver digitato correttamente la posizione e riprovare.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
it: Un file con lo stesso nome esiste già. Usare un nome differente.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
it: Il disco sul quale si sta cercando di salvare il file presenta un limite sulla lunghezza dei nomi dei file. Utilizzare un nome più corto.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
it: Il disco sul quale si sta cercando di salvare il file presenta un limite sulle dimensioni dei file. Salvare un file più piccolo, oppure salvare il file su un disco che non ha questa limitazione.

en: Could not save the file %s.
it: Impossibile salvare il file «%s».

en: The file %s changed on disk.
it: Il file «%s» è stato modificato.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
it: Ignorare le modifiche apportate e caricare nuovamente il file?

en: Do you want to reload the file?
it: Caricare nuovamente il file?

en: _Reload
it: _Ricarica

en: Empty
it: Vuoto

en: Hide panel
it: Nascondi il riquadro

en: Page %N of %Q
it: Pagina %N di %Q

en: Preparing...
it: Preparazione...

en: window1
it: finestra1

en: Syntax Highlighting
it: Evidenziazione della sintassi

en: Print synta_x highlighting
it: Stampa _evidenziazione della sintassi

en: Line Numbers
it: Numeri di riga

en: Print line nu_mbers
it: Stampa i numeri di _riga

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
it: Numeri _ogni

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
it: righe

en: Page header
it: Intestazione pagina

en: Print page _headers
it: _Stampa intestazioni di pagina

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: _Body:
it: Corpo del _testo:

en: He_aders and footers:
it: _Intestazioni e piè di pagina:

en: _Line numbers:
it: _Numeri di riga:

en: _Restore Default Fonts
it: _Ripristina i tipi di carattere predefiniti

en: Show the previous page
it: Mostra la pagina precedente

en: Show the next page
it: Mostra la pagina successiva

en: Current page (Alt+P)
it: Pagina corrente (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
it: di

en: Page total
it: Pagine totali

en: The total number of pages in the document
it: Il numero totale delle pagine del documento

en: Show multiple pages
it: Mostra pagine multiple

en: Zoom to fit the whole page
it: Adatta alla pagina

en: Zoom the page in
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom the page out
it: Riduci ingrandimento

en: _Close Preview
it: _Chiudi l'anteprima

en: Close print preview
it: Chiude l'anteprima di stampa

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Page Preview
it: Anteprima della pagina

en: The preview of a page in the document to be printed
it: L'anteprima di una pagina del documento da stampare

en: It is not possible to detect the encoding automatically
it: Impossibile rilevare automaticamente la codifica

en: OVR
it: SSC

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
it:   Riga %d, Col %d

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
it[0]: C'è una scheda che contiene errori
it[1]: Ci sono %d schede che contiene errori
it[2]: Ci sono %d schede che contiene errori

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
it: La directory «%s» non può essere creata: g_mkdir_with_parents() non riuscito: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
it: Ripristino di %s da %s

en: Reverting %s
it: Ripristino di %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
it: Caricamento di %s da %s

en: Loading %s
it: Caricamento di %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
it: Salvataggio di %s in %s

en: Saving %s
it: Salvataggio di %s

en: Error opening file %s
it: Errore nel caricamento del file «%s»

en: Error reverting file %s
it: Errore nel ripristino del file «%s»

en: Error saving file %s
it: Errore nel salvataggio del file «%s»

en: Name:
it: Nome:

en: MIME Type:
it: Tipo MIME:

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Close document
it: Chiudi il documento

en: _Edit
it: Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: _Search
it: _Cerca

en: _Tools
it: S_trumenti

en: _Documents
it: _Documenti

en: _New
it: _Nuovo

en: Create a new document
it: Crea un nuovo documento

en: _Open...
it: _Apri...

en: Open a file
it: Apre un file

en: Pr_eferences
it: Preferen_ze

en: Configure the application
it: Configura l'applicazione

en: _Contents
it: _Contenuti

en: Open the pluma manual
it: Apri il manuale del programma

en: _About
it: Informazioni

en: About this application
it: Informazioni su questa applicazione

en: _Leave Fullscreen
it: _Esci da schermo intero

en: Leave fullscreen mode
it: Esci dalla modalità a schermo intero

en: Save the current file
it: Salva il file attuale

en: Save _As...
it: Sa_lva come...

en: Save the current file with a different name
it: Salva il file attuale con un nome diverso

en: Revert to a saved version of the file
it: Ripristina a una versione salvata del file

en: Print Previe_w
it: Antepri_ma di stampa

en: Print preview
it: Anteprima di stampa

en: _Print...
it: Stam_pa...

en: Print the current page
it: Stampa la pagina corrente

en: _Undo
it: _Annulla

en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima azione effettuata

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Redo the last undone action
it: Ripeti l'ultima azione annullata

en: Cu_t
it: Taglia

en: Cut the selection
it: Taglia la selezione

en: _Copy
it: _Copia

en: Copy the selection
it: Copia la selezione

en: _Paste
it: Incolla

en: Paste the clipboard
it: Incolla il contenuto degli appunti

en: _Delete
it: Elimina

en: Delete the selected text
it: Elimina il testo selezionato

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select the entire document
it: Seleziona tutto il documento

en: C_hange Case
it: Cambia maiuscole/minuscole

en: All _Upper Case
it: Tutto in m_aiuscolo

en: Change selected text to upper case
it: Cambia il testo selezionato in lettere maiuscole

en: All _Lower Case
it: Tutto in m_inuscolo

en: Change selected text to lower case
it: Cambia il testo selezionato in lettere minuscole

en: _Invert Case
it: _Inverti maiuscole/minuscole

en: Invert the case of selected text
it: Inverte le lettere maiuscole/minuscole del testo selezionato

en: _Title Case
it: Ini_ziali in maiuscolo

en: Capitalize the first letter of each selected word
it: Rende maiuscola la prima lettera di ciascuna parola selezionata

en: _Highlight Mode
it: Modalità di _evidenziazione

en: _Find...
it: Tr_ova...

en: Search for text
it: Cerca una stringa di testo

en: Find Ne_xt
it: Trova s_uccessivo

en: Search forwards for the same text
it: Cerca lo stesso testo in avanti

en: Find Pre_vious
it: Trova pr_ecedente

en: Search backwards for the same text
it: Cerca lo stesso testo all'indietro

en: _Replace...
it: Sostit_uisci...

en: Search for and replace text
it: Cerca e sostituisce testo

en: _Clear Highlight
it: Cancella evidenziatura

en: Clear highlighting of search matches
it: Azzera evidenziazione delle occorrenze trovate

en: Go to _Line...
it: Vai a_lla riga...

en: Go to a specific line
it: Va a una riga specifica

en: _Incremental Search...
it: Ricerca _incrementale...

en: Incrementally search for text
it: Esegue una ricerca incrementale del testo

en: _Save All
it: Sal_va tutti

en: Save all open files
it: Salva tutti i file aperti

en: _Close All
it: _Chiudi tutto

en: Close all open files
it: Chiude tutti i file aperti

en: _Previous Document
it: Documento pr_ecedente

en: Activate previous document
it: Attiva il documento precedente

en: _Next Document
it: Documento s_uccessivo

en: Activate next document
it: Attiva il documento successivo

en: _Move to New Window
it: _Sposta in una nuova finestra

en: Move the current document to a new window
it: Sposta il documento corrente in una nuova finestra

en: Close the current file
it: Chiude il file attuale

en: _Quit
it: Esci

en: Quit the program
it: Esce dal programma

en: _Toolbar
it: Barra degli _strumenti

en: Show or hide the toolbar in the current window
it: Mostra o nasconde la barra degli strumenti nella finestra corrente

en: _Statusbar
it: Barra di s_tato

en: Show or hide the statusbar in the current window
it: Mostra o nasconde la barra di stato nella finestra corrente

en: _Fullscreen
it: Schermo _intero

en: Edit text in fullscreen
it: Modifica testo a schermo intero

en: Side _Pane
it: Pannello _laterale

en: Show or hide the side pane in the current window
it: Mostra o nasconde il riquadro laterale nella finestra corrente

en: _Bottom Pane
it: _Riquadro inferiore

en: Show or hide the bottom pane in the current window
it: Mostra o nasconde il riquadro inferiore nella finestra corrente

en: Please check your installation.
it: Verifica la tua installazione.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
it: Impossibile aprire il file %s. Errore: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
it: Impossibile trovare l'oggetto «%s» all'interno del file «%s».

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
it: / su %s

en: _Wrap Around
it: _Ricomincia dall'inizio

en: Match _Entire Word Only
it: Corrispondenza solo per la parola _intera

en: _Match Case
it: Corrispondenza _Maiuscole/Minuscole

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
it: Analizza le sequenze di esca_pe (es. \n)

en: String you want to search for
it: Stringa da cercare

en: Line you want to move the cursor to
it: Riga su cui spostare il cursore

en: Use %s highlight mode
it: Usa la modalità di evidenziazione %s

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
it: Testo semplice

en: Disable syntax highlighting
it: Disattiva l'evidenziazione della sintassi

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
it: Apri '%s'

en: Open a recently used file
it: Apre un file modificato di recente

en: Open
it: Apri

en: Save
it: Salva

en: Print
it: Stampa

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
it: Attiva «%s»

en: Use Spaces
it: Usa spazi

en: Tab Width
it: Larghezza tabulazione

en: Document Statistics
it: Statistiche sul documento

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
it: Analizza il documento corrente e riporta il numero di parole, righe, caratteri e caratteri diversi dallo spazio che esso contiene.

en: _Update
it: _Aggiorna

en: File Name
it: Nome file

en: Bytes
it: Byte

en: Characters (no spaces)
it: Caratteri (esclusi gli spazi)

en: Characters (with spaces)
it: Caratteri (inclusi gli spazi)

en: Words
it: Parole

en: Lines
it: Righe

en: Document
it: Documento

en: Selection
it: Selezione

en: _Document Statistics
it: Statistiche sul _documento

en: Get statistical information on the current document
it: Generazione di informazioni statistiche sul documento corrente

en: External Tools
it: Strumenti esterni

en: Execute external commands and shell scripts.
it: Esegue comandi esterni e script della shell.

en: Manage _External Tools...
it: Gestire strumenti _esterni...

en: Opens the External Tools Manager
it: Apre il gestore degli strumenti esterni

en: External _Tools
it: S_trumenti esterni

en: External tools
it: Strumenti esterni

en: Shell Output
it: Output della shell

en: Could not execute command: %s
it: Impossibile eseguire il comando: %s

en: You must be inside a word to run this command
it: È necessario trovarsi dentro una parola per eseguire questo comando

en: Running tool:
it: Strumento in esecuzione:

en: Done.
it: Fatto.

en: Exited
it: Uscito

en: All languages
it: Tutti i linguaggi

en: All Languages
it: Tutti i linguaggi

en: New tool
it: Nuovo strumento

en: This accelerator is already bound to %s
it: Questa scorciatoia è associata a %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
it: Inserire una nuova scorciatoia o premere Backspace per annullare

en: Type a new accelerator
it: Inserire una nuova scorciatoia

en: Stopped.
it: Interrotto.

en: All documents
it: Tutti i documenti

en: All documents except untitled ones
it: Tutti i documenti esclusi quelli senza nome

en: Local files only
it: Solo file locali

en: Remote files only
it: Solo file remoti

en: Untitled documents only
it: Solo documenti senza nome

en: Nothing
it: Niente

en: Current document
it: Documento corrente

en: Current selection
it: Selezione corrente

en: Current selection (default to document)
it: Selezione corrente (predefinita al documento)

en: Current line
it: Riga corrente

en: Current word
it: Parola corrente

en: Display in bottom pane
it: Visualizza nel riquadro inferiore

en: Create new document
it: Crea nuovo documento

en: Append to current document
it: Aggiungi al documento corrente

en: Replace current document
it: Sostituisci il documento corrente

en: Replace current selection
it: Sostituisci la selezione corrente

en: Insert at cursor position
it: Inserisci alla posizione del cursore

en: External Tools Manager
it: Gestore strumenti esterni

en: _Tools:
it: S_trumenti:

en: _Applicability:
it: _Applicabilità:

en: _Save:
it: _Salva:

en: _Shortcut Key:
it: Tasto _scorciatoia:

en: _Edit:
it: _Modifica:

en: Run "make" in the document directory
it: Esegue «make» nella cartella del documento

en: Open terminal here
it: Apri un terminale qui

en: Open a terminal in the document location
it: Apre un terminale nella directory del documento attuale

en: Remove trailing spaces
it: Rimuovi gli spazi di fine riga

en: Remove useless trailing spaces in your file
it: Rimuove gli spazi di fine riga dal file

en: Run command
it: Esegui un comando

en: Execute a custom command and put its output in a new document
it: Esegue un comando personalizzato e inserisce l'output in un nuovo documento

en: Search
it: Ricerca

en: Switch onto a file .c and .h
it: Passa tra file .c e .h

en: File Browser Pane
it: Riquadro di esplorazione file

en: Easy file access from the side pane
it: Accesso semplice ai file dal riquadro laterale

en: Set Location to First Document
it: Imposta posizione al primo documento

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
it: Se "vero" il plugin "esplorazione file" visualizza la directory del primo documento aperto non ancora utilizzato (generalmente si applica nell'apertura di un documento dalla riga di comando o tramite Caja, etc)

en: File Browser Filter Mode
it: Modalità filtro di esplorazione file

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
it: Questo valore determina quali file vengono filtrati dall'esplorazione dei file. Valori possibili sono: 'none' (non filtra nulla), hidden (filtra i file nascosti), 'binary' (filtra i file binari) e 'hidden_and_binary' (filtra sia i file nascosti che quelli binari).

en: File Browser Filter Pattern
it: Modello del filtro di esplorazione file

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
it: Il modello di filtro con cui filtrare l'esplorazione dei file. Questo filtro viene applicato in modalità filter_mode

en: Open With Tree View
it: Apri vista ad albero

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
it: Apre la vista ad albero all'avvio del plugin dell'esplorazione file invece della vista a segnalibri

en: File Browser Root Directory
it: Directory radice dell'esplorazione file

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
it: La directory radice da usare all'avvio del plugin dell'esplorazione file se onload/tree_view è "vero".

en: File Browser Virtual Root Directory
it: Directory radice virtuale dell'esplorazione file

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
it: Directory radice virtuale da usare all'avvio del plugin dell'esplorazione file quando onload/tree_view è "vero". Deve essere sempre un livello più basso della directory principale.

en: Enable Restore of Remote Locations
it: Abilita il ripristino delle posizioni remote

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
it: Indica se abilitare il ripristino delle posizioni remote.

en: File System
it: File system

en: _Set root to active document
it: Impo_sta radice sul documento attivo

en: Set the root to the active document location
it: Imposta la radice alla posizione del documento attivo

en: _Open terminal here
it: _Apri terminale qui

en: Open a terminal at the currently opened directory
it: Apre un terminale nella directory attualmente aperta

en: File Browser
it: Esplora file

en: An error occurred while creating a new directory
it: Si è verificato un errore nel creare una nuova directory

en: An error occurred while creating a new file
it: Si è verificato un errore nel creare un nuovo file

en: An error occurred while renaming a file or directory
it: Si è verificato un errore nel rinominare un file o una directory

en: An error occurred while deleting a file or directory
it: Si è verificato un errore nell'eliminare un file o una directory

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
it: Si è verificato un errore nell'aprire una directory nel file manager

en: An error occurred while setting a root directory
it: Si è verificato un errore nell'impostazione della directory radice

en: An error occurred while loading a directory
it: Si è verificato un errore nel caricare una directory

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
it: Impossibile spostare il file nel cestino,
    eliminarlo definitivamente?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
it: Non è possibile spostare il file «%s» nel cestino.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
it: Non è possibile spostare i file selezionati nel cestino.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
it: Eliminare definitivamente «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
it: Eliminare definitivamente i file selezionati?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
it: Se si elimina un oggetto, questo sarà definitivamente perso.

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
it: Il file rinominato è stato escluso dal filtro. Modificare le impostazioni del filtro per rendere visibile il file

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
it: Il nuovo file è stato escluso dal filtro. Modificare le impostazioni del filtro per rendere visibile il file

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
it: La nuova directory è stata esclusa dal filtro. Modificare le impostazioni del filtro per renderla visibile

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: _Filter
it: _Filtra

en: _Move to Trash
it: _Sposta nel cestino

en: Move selected file or folder to trash
it: Sposta il file o la directory selezionata nel cestino

en: Delete selected file or folder
it: Elimina il file o la directory selezionata

en: Open selected file
it: Apre il file selezionato

en: Up
it: Su

en: Open the parent folder
it: Apre la cartella superiore

en: _New Folder
it: Nuova _cartella

en: Add new empty folder
it: Aggiunge una nuova cartella vuota

en: New F_ile
it: Nuovo f_ile

en: Add new empty file
it: Aggiunge un nuovo file vuoto

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Rename selected file or folder
it: Rinomina il file o la directory selezionata

en: _Previous Location
it: Posizione pr_ecedente

en: Go to the previous visited location
it: Va alla posizione precedente

en: _Next Location
it: Posizione s_uccessiva

en: Go to the next visited location
it: Va alla posizione successiva

en: Re_fresh View
it: Aggiorna vista

en: Refresh the view
it: Ricarica la vista

en: _View Folder
it: _Visualizza cartella

en: View folder in file manager
it: Visualizza la directory nel file manager

en: Show _Hidden
it: Mostra _nascosti

en: Show hidden files and folders
it: Mostra i file e le directory nascoste

en: Show _Binary
it: Mostra file _binari

en: Show binary files
it: Mostra i file binari

en: Previous location
it: Posizione precedente

en: Go to previous location
it: Vai alla posizione precedente

en: Go to a previously opened location
it: Va a una posizione precedentemente aperta

en: Next location
it: Posizione successiva

en: Go to next location
it: Va alla posizione successiva

en: _Match Filename
it: Corrispondenza con il nome del file

en: No mount object for mounted volume: %s
it: Nessun oggetto montato per il volume: %s

en: Could not open media: %s
it: Impossibile aprire il supporto: %s

en: Could not mount volume: %s
it: Impossibile montare il volume: %s

en: Modelines
it: Modalità

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
it: Supporto per le modalità Emacs, Kate e Vim.

en: Python Console
it: Console Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
it: Console Python interattiva nel pannello inferiore

en: _Error color:
it: Colore di un _errore:

en: C_ommand color:
it: Colore di un c_omando:

en: Use system fixed width font
it: Usa larghezza del font di sistema

en: Font:
it: Tipo di carattere:

en: Quick Open
it: Apertura rapida

en: Quick open
it: Apertura rapida

en: Quickly open documents
it: Apri velocemente i documenti

en: Quickly open files
it: Apri velocemente i file

en: Snippets
it: Snippet

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
it: Inserisce velocemente parti di testo molto usate

en: Snippets Manager
it: Gestore Snippet

en: _Snippets:
it: _Snippet:

en: Create new snippet
it: Crea nuovo snippet

en: Import snippets
it: Importa snippet

en: Export selected snippets
it: Esporta snippet selezionate

en: Delete selected snippet
it: Elimina snippet selezionata

en: Activation
it: Attivazione

en: _Drop targets:
it: _Rilascia destinazioni:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
it: Tasto scorciatoia con cui la snippet è attivata

en: S_hortcut key:
it: Tasto _scorciatoia:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
it: Attivatore _tab:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
it: Singola parola con cui la snippet è attivata dopo la pressione del tasto tabulatore

en: Manage _Snippets...
it: Gestione _Snippet...

en: Manage snippets
it: Gestione snippet

en: Snippets archive
it: Archivio snippet

en: Add a new snippet...
it: Aggiungi una nuova snippet...

en: Global
it: Globale

en: Revert selected snippet
it: Ripristina snippet selezionata

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
it: Questo non è un attivatore tab valido. Gli attivatori possono contenere lettere o un carattere singolo (ma non alfanumerico) come: {. [, ecc...

en: The following error occurred while importing: %s
it: Si è verificato il seguente errore durante l'importazione: %s

en: Import successfully completed
it: Importazione completata con successo

en: All supported archives
it: Tutti gli archivi supportati

en: Gzip compressed archive
it: Archivio compresso con gzip

en: Bzip2 compressed archive
it: Archivio compresso con bzip2

en: Single snippets file
it: File snippet singolo

en: All files
it: Tutti i file

en: The following error occurred while exporting: %s
it: Si è verificato il seguente errore durante l'esportazione: %s

en: Export successfully completed
it: Esportazione completata con successo

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
it: Includere nell'esportazione le snippet di <b>sistema</b> selezionate?

en: There are no snippets selected to be exported
it: Non ci sono snippet selezionate per l'esportazione

en: Export snippets
it: Esporta snippet

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
it: Inserire una nuova scorciatoia o premere Backspace per annullare

en: Type a new shortcut
it: Inserire una nuova scorciatoia

en: The archive "%s" could not be created
it: L'archivio «%s» non può essere creato

en: Target directory "%s" does not exist
it: La directory di destinazione «%s» non esiste

en: Target directory "%s" is not a valid directory
it: La directory di destinazione «%s» non è valida

en: File "%s" does not exist
it: Il file «%s» non esiste

en: File "%s" is not a valid snippets file
it: Il file «%s» non è un file snippet valido

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
it: Il file «%s» importato non è un file snippet valido

en: The archive "%s" could not be extracted
it: L'archivio «%s» non può essere estratto

en: The following files could not be imported: %s
it: I seguenti file non possono essere importati: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
it: Il file «%s» non è un archivio snippet valido

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
it: L'esecuzione del comando Python (%s) ha superato il tempo massimo, verrà terminato.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
it: Esecuzione del comando Python (%s) non riuscita: %s

en: S_ort...
it: _Ordina...

en: Sort the current document or selection
it: Ordina il documento corrente o il testo selezionato.

en: Sort
it: Ordina

en: Sorts a document or selected text.
it: Ordina un documento o il testo selezionato

en: _Sort
it: _Ordina

en: _Reverse order
it: Ordine inve_rso

en: R_emove duplicates
it: Ri_muovi i duplicati

en: _Ignore case
it: _Ignora maiuscole/minuscole

en: S_tart at column:
it: I_nizia dalla colonna:

en: Autocheck Type
it: Tipo di Autocorrezione

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
it: (nessuna parola suggerita)

en: _More...
it: _Altro...

en: _Ignore All
it: _Ignora tutto

en: _Spelling Suggestions...
it: _Suggerimenti ortografici...

en: Check Spelling
it: Controllo ortografico

en: Suggestions
it: Suggerimenti

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
it: (ortografia corretta)

en: Completed spell checking
it: Controllo ortografico completato

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuto (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
it: Predefinito

en: Set language
it: Configura lingua

en: Languages
it: Lingue

en: _Check Spelling...
it: _Controllo ortografico...

en: Check the current document for incorrect spelling
it: Controlla l'ortografia del documento corrente

en: Set _Language...
it: Configura _lingua...

en: Set the language of the current document
it: Configura la lingua del documento corrente

en: _Autocheck Spelling
it: Controllo ortografico _automatico

en: Automatically spell-check the current document
it: Controlla automaticamente l'ortografia del documento corrente

en: The document is empty.
it: Il documento è vuoto.

en: No misspelled words
it: Nessuna parola errata.

en: Select the _language of the current document.
it: Seleziona la _lingua del documento corrente.

en: Check spelling
it: Controlla ortografia

en: Misspelled word:
it: Parola errata:

en: word
it: parola

en: Change _to:
it: Sostit_uisci con:

en: Check _Word
it: Controlla _parola

en: _Suggestions:
it: _Suggerimenti:

en: _Ignore
it: _Ignora

en: Cha_nge
it: _Modifica

en: Ignore _All
it: Ignora t_utto

en: Change A_ll
it: Modifica _tutti

en: User dictionary:
it: Dizionario utente:

en: Add w_ord
it: Aggiungi par_ola

en: Language:
it: Lingua:

en: Language
it: Lingua

en: _Configure Spell Checker plugin...
it: _Configura il plugin di Correzione Ortografica...

en: Autocheck spelling on document load...
it: Autocorreggi l'ortografia al caricamento del documento...

en: _Never autocheck
it: _Non autocorreggere mai

en: _Remember autocheck by document
it: _Ricorda l'autocorrezione per documento

en: _Always autocheck
it: _Autocorreggi sempre

en: Spell Checker
it: Correttore ortografico

en: Checks the spelling of the current document.
it: Controlla l'ortografia del documento corrente.

en: Tags
it: Tag

en: Select the group of tags you want to use
it: Seleziona il gruppo di tag da utilizzare

en: _Preview
it: Ante_prima

en: Available Tag Lists
it: Elenco dei tag disponibili

en: XHTML 1.0 - Tags
it: Tag - XHTML 1.0

en: Abbreviated form
it: Forma abbreviata

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Accessibility key character
it: Carattere tasto di accessibilità

en: Acronym
it: Acronimo

en: Align
it: Allineamento

en: Alignment character
it: Carattere di allineamento

en: Alternative
it: Alternativa

en: Anchor URI
it: Ancora con URI

en: Anchor
it: Ancoraggio

en: Applet class file code (deprecated)
it: Codice file di classe applet (deprecato)

en: Associated information
it: Informazioni associate

en: Author info
it: Informazioni sull'autore

en: Axis related headers
it: Intestazioni degli assi

en: Background color (deprecated)
it: Colore di sfondo (deprecato)

en: Background texture tile (deprecated)
it: File di immagine di sfondo (deprecato)

en: Base font (deprecated)
it: Carattere di base (deprecato)

en: Base URI
it: URI di base

en: Bold
it: Grassetto

en: Border (deprecated)
it: Bordo (deprecato)

en: Cell rowspan
it: Estensione cella in righe

en: Center (deprecated)
it: Centra (deprecato)

en: Character encoding of linked resource
it: Codifica dei caratteri di una risorsa collegata

en: Checked state
it: Stato selezionato

en: Citation
it: Citazione

en: Cite reason for change
it: Indica ragione cambiamento

en: Class implementation ID
it: ID implementazione classe

en: Class list
it: Elenco classi

en: Clear text flow control
it: Cancella controllo flusso di testo

en: Code content type
it: Tipo di codice

en: Color of selected links (deprecated)
it: Colore collegamenti selezionati (deprecato)

en: Column span
it: Larghezza di una colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Comment
it: Commento

en: Computer code fragment
it: Frammento di codice

en: Content type (deprecated)
it: Tipo del contenuto (deprecato)

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Date and time of change
it: Data e ora di modifica

en: Declare flag
it: Dichiarazione flag

en: Defer attribute
it: Attributo defer

en: Definition description
it: Descrizione di definizione

en: Definition list
it: Elenco di definizioni

en: Definition term
it: Termine della definizione

en: Deleted text
it: Testo eliminato

en: Directionality
it: Direzionalità

en: Directionality (deprecated)
it: Direzionalità (deprecato)

en: Disabled
it: Disabilitato

en: DIV container
it: Contenitore DIV

en: DIV Style container
it: Contenitore DIV con stile

en: Document base
it: Base del documento

en: Document body
it: Corpo del documento

en: Document head
it: Intestazione del documento

en: Element ID
it: ID dell'elemento

en: Document title
it: Titolo del documento

en: Document type
it: Tipo di documento

en: Emphasis
it: Enfasi

en: Encode type
it: Tipo di codifica

en: Font face (deprecated)
it: Nome del carattere (deprecato)

en: For label
it: Per l'etichetta

en: Forced line break
it: Ritorno a capo forzato

en: Form action handler
it: Handler azione del form

en: Form control group
it: Gruppo di controllo del form

en: Form field label text
it: Etichetta di campo del form

en: Form input type
it: Tipo di input del form

en: Form input
it: Input del form

en: Form method
it: Metodo del form

en: Forward link
it: Collegamento in avanti

en: Frame render parts
it: Parti del frame

en: Frame source
it: Sorgente del frame

en: Frame target
it: Destinazione del frame

en: Frame border
it: Bordo del frame

en: Frameset columns
it: Colonne del frameset

en: Frameset rows
it: Righe del frameset

en: Frame spacing
it: Spaziatura del frame

en: Generic embedded object
it: Oggetto incorporato generico

en: Generic metainformation
it: Meta-informazioni generiche

en: Generic span
it: Span generico

en: Header cell IDs
it: ID delle celle di intestazione

en: Heading 1
it: Titolo 1

en: Heading 2
it: Titolo 2

en: Heading 3
it: Titolo 3

en: Heading 4
it: Titolo 4

en: Heading 5
it: Titolo 5

en: Heading 6
it: Titolo 6

en: Height
it: Altezza

en: Horizontal rule
it: Separatore orizzontale

en: Horizontal space (deprecated)
it: Spaziatura orizzontale (deprecato)

en: HREF URI
it: URI dell'HREF

en: HTML root element
it: Elemento radice HTML

en: HTTP header name
it: Nome intestazione HTTP

en: I18N BiDi override
it: Reimpostazione BiDi I18N

en: Image map area
it: Area mappa immagine

en: Image map name
it: Nome mappa immagine

en: Image map
it: Mappa immagine

en: Image
it: Immagine

en: Inline frame
it: Frame inline

en: Inserted text
it: Testo inserito

en: Instance definition
it: Definizione di istanza

en: Italic text
it: Testo in corsivo

en: Java applet (deprecated)
it: Applet Java (deprecata)

en: Label
it: Etichetta

en: Language code
it: Codice di linguaggio

en: Large text style
it: Testo grande

en: Link color (deprecated)
it: Colore collegamento (deprecato)

en: List item
it: Voce di elenco

en: List of MIME types for file upload
it: Elenco tipi MIME per caricamento dei file

en: List of supported character sets
it: Elenco dei set di caratteri supportati

en: Local change to font
it: Cambiamento del carattere locale

en: Long description link
it: Collegamento a descrizione lunga

en: Long quotation
it: Blocco di citazione

en: Margin pixel height
it: Altezza del margine in pixel

en: Margin pixel width
it: Larghezza del margine in pixel

en: Maximum length of text field
it: Massima lunghezza del campo testuale

en: Output media
it: Supporto di output

en: Media-independent link
it: Collegamento indipendente dal supporto

en: Menu list (deprecated)
it: Elenco dei menù (deprecato)

en: Multi-line text field
it: Campo testo multi-riga

en: Multiple
it: Multiplo

en: Name
it: Nome

en: Named property value
it: Valore di una proprietà con nome

en: No frames
it: Senza frame

en: No resize
it: Impedisci ridimensionamento

en: No script
it: Senza script

en: No shade (deprecated)
it: Senza ombra (deprecato)

en: No URI
it: Nessun URI

en: No word wrap (deprecated)
it: Niente a capo automatico (deprecato)

en: Object applet file (deprecated)
it: File di un oggetto applet (deprecato)

en: Object data reference
it: Riferimento ai dati di un oggetto

en: Offset for alignment character
it: Offset per carattere di allineamento

en: OnBlur event
it: Evento OnBlur

en: OnChange event
it: Evento OnChange

en: OnClick event
it: Evento OnClick

en: OnDblClick event
it: Evento OnDblClick

en: OnFocus event
it: Evento OnFocus

en: OnKeyDown event
it: Evento OnKeyDown

en: OnKeyPress event
it: Evento OnKeyPress

en: OnKeyUp event
it: Evento OnKeyUp

en: OnLoad event
it: Evento OnLoad

en: OnMouseDown event
it: Evento OnMouseDown

en: OnMouseMove event
it: Evento OnMouseMove

en: OnMouseOut event
it: Evento OnMouseOut

en: OnMouseOver event
it: Evento OnMouseOver

en: OnMouseUp event
it: Evento OnMouseUp

en: OnReset event
it: Evento OnReset

en: OnSelect event
it: Evento OnSelect

en: OnSubmit event
it: Evento OnSubmit

en: OnUnload event
it: Evento OnUnload

en: Option group
it: Gruppo di opzioni

en: Option selector
it: Selettore opzioni

en: Ordered list
it: Elenco numerato

en: Paragraph class
it: Classe di paragrafo

en: Paragraph style
it: Stile di paragrafo

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Preformatted text
it: Testo pre-formattato

en: Profile metainfo dictionary
it: Dizionario meta-informazioni profilo

en: Push button
it: Pulsante

en: ReadOnly text and password
it: Testo di sola lettura e password

en: Reduced spacing (deprecated)
it: Spaziatura ridotta (deprecata)

en: Reverse link
it: Collegamento inverso

en: Rows
it: Righe

en: Rulings between rows and columns
it: Separatori tra righe e colonne

en: Sample program output, scripts
it: Output di programmi di esempio, script

en: Scope covered by header cells
it: Ambito delle celle di intestazione

en: Script language name
it: Nome del linguaggio dello script

en: Script statements
it: Dichiarazioni script

en: Scrollbar
it: Barra di scorrimento

en: Selectable option
it: Opzione selezionabile

en: Selected
it: Selezionato

en: Server-side image map
it: Mappa immagine lato server

en: Shape
it: Forma

en: Short inline quotation
it: Citazione breve in-linea

en: Size (deprecated)
it: Dimensione (deprecato)

en: Small text style
it: Testo piccolo

en: Source
it: Sorgente

en: Space-separated archive list
it: Elenco archivio separato da spazi

en: Spacing between cells
it: Spaziatura tra celle

en: Spacing within cells
it: Margine interno delle celle

en: Span
it: Estensione

en: Standby load message
it: Messaggio di attesa caricamento

en: Starting sequence number (deprecated)
it: Inizio numerazione (deprecato)

en: Strike-through text style (deprecated)
it: Stile barrato (deprecato)

en: Strike-through text (deprecated)
it: Testo barrato (deprecato)

en: Strong emphasis
it: Enfasi forte

en: Style info
it: Stile

en: Subscript
it: Pedice

en: Superscript
it: Apice

en: Table body
it: Corpo tabella

en: Table caption
it: Didascalia tabella

en: Table column group properties
it: Proprietà gruppo colonne tabella

en: Table column properties
it: Proprietà colonne tabella

en: Table data cell
it: Cella dati tabella

en: Table footer
it: Piè di tabella

en: Table header cell
it: Cella intestazione tabella

en: Table header
it: Intestazione tabella

en: Table row
it: Riga tabella

en: Table summary
it: Indice tabella

en: Table
it: Tabella

en: Target - Blank
it: Destinazione - Blank

en: Target - Parent
it: Destinazione - Parent

en: Target - Self
it: Destinazione - Self

en: Target - Top
it: Destinazione - Top

en: Teletype or monospace text style
it: Telescrivnte o carattere a spaziatura fissa

en: Text color (deprecated)
it: Colore del testo (deprecato)

en: Text entered by user
it: Testo inserito dall'utente

en: Title
it: Titolo

en: Underlined text style
it: Sottolineato

en: Unordered list
it: Elenco puntato

en: Use image map
it: Usa mappa immagine

en: Value interpretation
it: Interpretazione del valore

en: Value
it: Valore

en: Variable or program argument
it: Variabile o parametro di programma

en: Vertical cell alignment
it: Allineamento verticale celle

en: Vertical space (deprecated)
it: Spaziatura verticale (deprecato)

en: Visited link color (deprecated)
it: Colore collegamenti visitati (deprecato)

en: Width
it: Larghezza

en: HTML - Tags
it: Tag - HTML

en: Above
it: Sopra

en: Applet class file code
it: Codice file di classe applet

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background texture tile
it: File di tassello immagine di sfondo

en: Base font
it: Carattere di base

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Border
it: Bordo

en: Center
it: Centrato

en: Checked (state)
it: Selezionato (stato)

en: Color of selected links
it: Colore collegamenti selezionati

en: Content scheme
it: Schema del contenuto

en: Content type
it: Tipo del contenuto

en: Direction
it: Direzione

en: Directory list
it: Elenco directory

en: HTML version
it: Versione HTML

en: Embedded object
it: Oggetto incorporato

en: Figure
it: Figura

en: Font face
it: Nome del carattere

en: Frameborder
it: Bordo del frame

en: Framespacing
it: Spaziatura tra frame

en: Heading
it: Titolo

en: Horizontal space
it: Spaziatura orizzontale

en: Image source
it: Sorgente dell'immagine

en: Inline layer
it: Layer inline

en: Java applet
it: Applet Java

en: Link color
it: Colore del collegamento

en: Listing
it: Elenco

en: Mail link
it: Collegamento di posta elettronica

en: Menu list
it: Elenco dei menù

en: Multicolumn
it: Multi-colonna

en: Next ID
it: ID successivo

en: No embedded objects
it: Senza oggetti incorporati

en: No layers
it: Senza layer

en: No line break
it: Impedisci a capo automatico

en: No shade
it: Senza ombra

en: No word wrap
it: Niente a capo automatico

en: Note
it: Nota

en: Object applet file
it: File dell'applet di un oggetto

en: Preformatted listing
it: Elenco pre-formattato

en: Prompt message
it: Messaggio di prompt

en: Quote
it: Cita

en: Range
it: Intervallo

en: Reduced spacing
it: Spaziatura ridotta

en: Root
it: Radice

en: Single line prompt
it: Prompt a riga singola

en: Size
it: Dimensione

en: Soft line break
it: A capo semplice

en: Sound
it: Suono

en: Spacer
it: Spaziatore

en: Square root
it: Radice quadrata

en: Starting sequence number
it: Inizio numerazione

en: Strike-through text style
it: Stile barrato

en: Strike-through text
it: Testo barrato

en: Tab order position
it: Posizione del tab

en: Text color
it: Colore del testo

en: Text
it: Testo

en: Top margin in pixels
it: Margine superiore in pixel

en: Vertical space
it: Spaziatura verticale

en: Visited link color
it: Colore collegamento visitati

en: HTML - Special Characters
it: HTML - Caratteri speciali

en: Non-breaking space
it: Spazio non terminante

en: Soft hyphen­
it: Trattino dolce

en: Latex - Tags
it: Tag - Latex

en: Bibliography (cite)
it: Citazione bibliografica (cite)

en: Bibliography (item)
it: Voce di bibliografia (item)

en: Bibliography (shortcite)
it: Citazione bibliografica (shortcite)

en: Bibliography (thebibliography)
it: Bibliografia (thebibliography)

en: Brackets ()
it: Parentesi ()

en: Brackets []
it: Parentesi []

en: Brackets {}
it: Parentesi {}

en: Brackets &lt;&gt;
it: Parentesi &lt;&gt;

en: File input
it: Input da file

en: Function cosine
it: Funzione coseno

en: Function e^
it: Funzione e^

en: Function exp
it: Funzione exp

en: Function log
it: Funzione log

en: Function log10
it: Funzione log10

en: Function sine
it: Funzione seno

en: Greek alpha
it: Greco: alfa

en: Greek beta
it: Greco: beta

en: Greek epsilon
it: Greco: epsilon

en: Greek gamma
it: Greco: gamma

en: Greek lambda
it: Greco: lambda

en: Greek rho
it: Greco: rho

en: Greek tau
it: Greco: tau

en: Header 0 (chapter)
it: Titolo 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
it: Titolo 0 (chapter*)

en: Header 1 (section)
it: Titolo 1 (section)

en: Header 1 (section*)
it: Titolo 1 (section*)

en: Header 2 (subsection)
it: Titolo 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
it: Titolo 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
it: Titolo 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
it: Titolo 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
it: Titolo 4 (paragraph)

en: Header appendix
it: Titolo appendice

en: List description
it: Descrizione lista

en: List enumerate
it: Elenco numerato

en: List itemize
it: Elenco puntato

en: Item with label
it: Voce con etichetta

en: Item
it: Oggetto

en: Maths (display)
it: Matematica (display)

en: Maths (inline)
it: Matematica (inline)

en: Operator fraction
it: Operatore frazione

en: Operator integral (display)
it: Operatore integrale (display)

en: Operator integral (inline)
it: Operatore integrale (inline)

en: Operator sum (display)
it: Operatore sommatoria (display)

en: Operator sum (inline)
it: Operatore sommatoria (inline)

en: Reference label
it: Label di riferimento

en: Reference ref
it: Ref di riferimento

en: Symbol &lt;&lt;
it: Simbolo &lt;&lt;

en: Symbol &lt;=
it: Simbolo &lt;=

en: Symbol &gt;=
it: Simbolo &gt;=

en: Symbol &gt;&gt;
it: Simbolo &gt;&gt;

en: Symbol and
it: Simbolo «and»

en: Symbol const
it: Simbolo costante

en: Symbol d2-by-dt2-partial
it: Simbolo «d2 su dt2» parziale

en: Symbol dagger
it: Simbolo pugnale

en: Symbol d-by-dt
it: Simbolo «d su dt»

en: Symbol d-by-dt-partial
it: Simbolo «d su dt» parziale

en: Symbol equiv
it: Simbolo equiv

en: Symbol en-dash --
it: Simbolo trattino (en-dash) --

en: Symbol em-dash ---
it: Simbolo trattino (em-dash) ---

en: Symbol infinity
it: Simbolo infinito

en: Symbol mathspace ,
it: Simbolo matematico ,

en: Symbol mathspace .
it: Simbolo matematico .

en: Symbol mathspace _
it: Simbolo matematico _

en: Symbol mathspace __
it: Simbolo matematico __

en: Symbol simeq
it: Simbolo simeq

en: Symbol star
it: Simbolo asterisco

en: Typeface bold
it: Carattere grassetto

en: Typeface type
it: Carattere macchina da scrivere

en: Typeface italic
it: Carattere corsivo

en: Typeface slanted
it: Carattere inclinato

en: Unbreakable text
it: Testo non separabile

en: Footnote
it: Nota a piè di pagina

en: Tag list
it: Elenco dei tag

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
it: Offre la possibilità di inserire in un documento i tag o le stringhe più comuni senza doverli digitare.

en: XSLT - Elements
it: XSLT - Elementi

en: attribute
it: attributo

en: XSLT - Functions
it: XSLT - Funzioni

en: current
it: corrente

en: false
it: falso

en: name
it: nome

en: sum
it: summa

en: translate
it: traduci

en: XSLT - Axes
it: XSLT - Assi

en: ancestor
it: antenato

en: ancestor-or-self
it: antenato o sé stesso

en: child
it: figlio

en: descendant
it: discendente

en: descendant-or-self
it: discendente o sé stesso

en: following
it: seguente

en: following-sibling
it: seguente-fratello

en: parent
it: genitore

en: preceding
it: precedente

en: preceding-sibling
it: precedente-fratello

en: self
it: sé stesso

en: XUL - Tags
it: XUL - Tag

en: action
it: azione

en: binding
it: associazione

en: bindings
it: associazioni

en: button
it: pulsante

en: column
it: colonna

en: columns
it: colonne

en: command
it: comando

en: conditions
it: condizioni

en: content
it: contenuto

en: description
it: descrizione

en: dialog
it: finestra di dialogo

en: grid
it: griglia

en: image
it: immagine

en: label
it: etichetta

en: member
it: membro

en: menubar
it: barra dei menu

en: page
it: pagina

en: preference
it: preferenza

en: preferences
it: preferenze

en: rows
it: righe

en: statusbar
it: barra di stato

en: toolbar
it: barra degli strumenti

en: Prompt type
it: Richiedi tipo

en: Selected format
it: Formato selezionato

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: In_sert Date and Time...
it: In_serisci data e ora...

en: Insert current date and time at the cursor position
it: Inserisce la data e l'ora attuale nella posizione corrente

en: Available formats
it: Formati disponibili

en: Insert Date/Time
it: Inserisci data e ora

en: Inserts current date and time at the cursor position.
it: Inserisce la data e l'ora nella posizione corrente.

en: Save Without Trailing Spaces
it: Salva Senza Spazi di Fine Riga

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
it: Rimuovi gli spazi di fine riga dalle linee prima di salvare

en: Insert Date and Time
it: Inserisci data e ora

en: _Insert
it: _Inserisci

en: Use the _selected format
it: Usa il formato _selezionato

en: _Use custom format
it: _Usa un formato personalizzato

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
it: %d/%m/%Y %H.%M.%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
it: 01/11/2009 17.52.00

en: Configure date/time plugin
it: Configura il plugin «Inserisci data e ora»

en: When inserting date/time...
it: All'inserimento di data e ora...

en: _Prompt for a format
it: _Chiedere il formato
