pluma 1.25.3 - en to nb translation catalogue (1142 entries)

en: Use Default Font
nb: Bruk forvalgt skrift

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
nb: Om systemets forvalgte skrift med fast bredde skal brukes ved redigering av tekst i stedet for en spesifikk skrift for pluma. Hvis dette alternativet er slått av vil skriften som er satt i «Skrift for redigering» brukes i stedet.

en: Editor Font
nb: Skrift for redigering

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
nb: En egendefinert skrift som vil brukes i redigeringsområdet. Denne vil kun brukes hvis «Bruk forvalgt skrift» er slått av.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
nb: Bytt fane med Ctrl + Tab

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
nb: Slå på for å kunne bytte faner med Ctrl + Tab og Ctrl + Shift + Tab.

en: Show the first tab if there is only one tab
nb: Vis første fane hvis det kun er én fane

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
nb: Hvis usann så skjules første fane hvis det kun er én fane.

en: Style Scheme
nb: Stilskjema

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
nb: ID for en GtkSourceView stilschema som brukes til å farge teksten.

en: Create Backup Copies
nb: Lag sikkerhetskopier

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
nb: Om pluma skal lage sikkerhetskopier for filer som lagres. Du kan sette filtypen for sikkerhetskopiene med alternativet «Filtype for sikkerhetskopier».

en: Autosave
nb: Automatisk lagring

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
nb: Om pluma skal lagre endrede filer automatisk etter et tidsintervall. Du kan sette tidsintervallet med alternativet «Intervall for automatisk lagring».

en: Autosave Interval
nb: Intervall for automatisk lagring

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
nb: Antall minutter før pluma lagrer endrede filer automatisk. Dette vil kun brukes hvis «Automatisk lagring» er slått på.

en: Show save confirmation
nb: Vis lagringsbekreftelse

en: Show save confirmation if the files have changes.
nb: Vis lagringsbekreftelse hvis filene har endringer.

en: Writable VFS schemes
nb: Skrivbare VFS-schema

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
nb: Liste med VFS-schema pluma støtter i skrivemodus. Type «file» er skrivbart som forvalg.

en: Maximum Number of Undo Actions
nb: Maksimalt antall angrehandlinger

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
nb: Maksimalt antall handlinger som pluma vil kunne angre eller gjenopprette. Bruk «-1» for ubegrenset antall handlinger.

en: Line Wrapping Mode
nb: Modus for linjebryting

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
nb: Spesifiserer hvordan lange linjer skal brytes i redigeringsområdet. Bruk «GTK_WRAP_NONE» hvis du ikke ønsker bryting, «GTK_WRAP_WORD» hvis du ønsker bryting ved ordgrenser og «GTK_WRAP_CHAR» hvis du ønsker bryting på tegnnivå. Merk at det skilles mellom store og små bokstaver.

en: Tab Size
nb: Fanestørrelse

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
nb: Spesifiserer antall mellomrom som vises i stedet for tabulatorer.

en: Insert spaces
nb: Sett inn mellomrom

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
nb: Om pluma skal sette inn mellomrom i stedet for tabulator.

en: Automatic indent
nb: Automatisk innrykk

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
nb: Om pluma skal aktivere automatisk innrykk.

en: Display Line Numbers
nb: Vis linjenummer

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
nb: Om pluma skal vise linjenummer i redigeringsområdet.

en: Highlight Current Line
nb: Uthev aktiv linje

en: Whether pluma should highlight the current line.
nb: Om pluma skal utheve aktiv linje.

en: Highlight Matching Bracket
nb: Uthev tilhørende hakeparentes

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
nb: Om pluma skal utheve tilhørende hakeparentes.

en: Display Right Margin
nb: Vis høyre marg

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
nb: Om pluma skal vise høyre marg i redigeringsområdet.

en: Right Margin Position
nb: Plassering av høyre marg

en: Specifies the position of the right margin.
nb: Spesifiserer posisjonen for høyre marg.

en: Document background pattern type
nb: Mønstertype for dokumentbakgrunn

en: Whether the document will get a background pattern painted.
nb: Om det skal tegnes et bakgrunnsmønster i dokumentet.

en: Display Overview Map
nb: Vis oversiktskart

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
nb: Om pluma skal vise oversiktskart for dokumentet.

en: Smart Home End
nb: Smart home/end

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
nb: Spesifiserer hvordan pekeren beveger seg når HOME og END tastene brukes. Bruk «DISABLED» for alltid å gå til start/slutt av linjen, «AFTER» for å gå til start/slutt av linjen første gang tasten brukes og start/slutt av teksten andre gang tasten trykkes, «BEFORE» for å gå til start/slutt av teksten før start/slutt av linjen og «ALWAYS» for alltid å gå til start/slutt av teksten i stedet for start/alutt av linjen.

en: Restore Previous Cursor Position
nb: Gjenopprett forrige pekerposisjon

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
nb: Om pluma skal gjenopprette tidligere pekerposisjon når et dokument lastes.

en: Enable Search Highlighting
nb: Aktiver utheving ved søk

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
nb: Om pluma skal utheve tekst i søket.

en: Enable Syntax Highlighting
nb: Aktiver syntaksutheving

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
nb: Om pluma skal aktivere automatisk syntaksutheving.

en: Toolbar is Visible
nb: Verktøylinjen er synlig

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
nb: Om verktøylinjen i redigeringsvinduet skal være synlig.

en: Toolbar Buttons Style
nb: Knappestil for verktøylinje

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
nb: Stil for verktøylinjeknapper. Mulige verdier er «PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM» for å bruke systemets forvalgte stil, «PLUMA_TOOLBAR_ICONS» for å vise kun ikoner, «PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT» for å vise både ikoner og tekst og «PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ» for å vise prioritert tekst ved siden av ikoner. Merk at det skilles mellom store og små bokstaver så de må brukes eksakt som de er skrevet her.

en: Status Bar is Visible
nb: Statuslinjen er synlig

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
nb: Om statuslinjen nederst i redigeringsvinduet skal være synlig.

en: Side Pane is Visible
nb: Sidelinjen er synlig

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
nb: Om sidelinjen til venstre i redigeringsvinduet skal være synlig.

en: Show tabs with side pane
nb: Vis faner med sidepanel

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
nb: Hvis usann så vil ikke pluma vise faner i notisblokka når sidepanelet er aktivt.

en: Bottom Panel is Visible
nb: Bunnpanelet er synlig

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
nb: Om panelet nederst i redigeringsvinduet skal være synlig.

en: Maximum Recent Files
nb: Maksimalt antall nylig åpnede filer

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
nb: Spesifiserer maksimalt antall nylig åpnede filer som vil vises i undermenyen «Nylig åpnede filer».

en: Print Syntax Highlighting
nb: Skriv ut syntaksutheving

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
nb: Om pluma skal ta med en syntaksutheving ved utskrift av dokumenter.

en: Print Header
nb: Skriv ut topptekst

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
nb: Om pluma skal ta med en topptekst ved utskrift av dokumenter.

en: Printing Line Wrapping Mode
nb: Linjebrytingsmodus ved utskrift

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
nb: Spesifiserer hvordan linjer skal brytes ved utskrift. Bruk «GTK_WRAP_NONE» hvis du ikke ønsker bryting, «GTK_WRAP_WORD» hvis du ønsker bryting ved ordgrenser og GTK_WRAP_CHAR hvis du ønsker bryting på tegnnivå. Merk at det skilles mellom store og små bokstaver.

en: Print Line Numbers
nb: Skriv ut linjenummer

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
nb: Hvis verdien er 0 vil ikke linjenummer settes inn ved utskrift av et dokument. Ellers vil pluma skrive ut linjenummer ved verdiens antall linjer.

en: Body Font for Printing
nb: Skrift for kropp ved utskrift

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
nb: Spesifiserer skriften som skal brukes for et dokuments kropp ved utskrift.

en: Header Font for Printing
nb: Skrift for topptekst ved utskrift

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
nb: Spesifiserer skriften som skal brukes for topptekst ved utskrift av et dokument. Denne vil kun brukes hvis «Skriv ut topptekst» er slått på.

en: Line Number Font for Printing
nb: Skrift for linjenummer ved utskrift

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
nb: Spesifiserer skriften som skal brukes for linjenummer ved utskrift. Denne vil kun brukes hvis «Skriv ut linjenummer» er ulik null.

en: Automatically Detected Encodings
nb: Automatisk gjenkjente kodinger

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
nb: Sortert liste med kodinger som brukes av pluma for automatisk gjenkjenning av kodinger for en fil. «CURRENT» er aktiv regionaldata-koding. Kun gjenkjente kodinger vil brukes.

en: Encodings shown in menu
nb: Kodinger som vises i menyen

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
nb: Liste med kodinger som vises i menyen Tegnkoding i filvelger for åpning/lagring. Kun gjenkjente kodinger brukes.

en: History for "search for" entries
nb: Historikk for «søk etter»-oppføringer

en: List of entries in "search for" textbox.
nb: Liste over oppføringer i «søk etter»-tekstboksen.

en: History for "replace with" entries
nb: Historikk for «erstatt med»-oppføringer

en: List of entries in "replace with" textbox.
nb: Liste over oppføringer i tekstboksen «erstatt med».

en: Active plugins
nb: Aktive tillegg

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
nb: Liste over aktive tillegg. Denne inneholder «plassering» for de aktive tilleggene. Se filen .pluma-plugin for å finne «plassering» for et gitt tillegg.

en: Show newline
nb: Vis linjeskift

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
nb: Hvorvidt pluma skal vise linjeskift i redigeringsvinduet.

en: Show nbsp
nb: Vis nbsp

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
nb: Hvorvidt pluma skal tegne harde mellomrom i redigeringsvinduet. «show-none» viser ingen, «show-trailing» viser kun etterfølgende mellomrom, «show-all» viser alle harde mellomrom.

en: Show tabs
nb: Vis tabulator

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
nb: Hvorvidt pluma skal vise tabulator i redigeringsvinduet. «show-none» viser ingen, «show-trailing» viser kun etterfølgende mellomrom, «show-all» viser alle tabulatorer.

en: Show spaces
nb: Vis mellomrom

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
nb: Hvorvidt pluma skal vise mellomrom i redigeringsvinduet. «show-none» viser ingen, «show-trailing» viser kun etterfølgende mellomrom, «show-all» viser alle mellomrom.

en: The pluma window state
nb: Pluma-vinduets tilstand

en: The pluma window size
nb: Pluma-vinduets størrelse

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
nb: En tekstbehandler for skrivebordsmiljøet MATE

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
nb: Pluma er et lite, men funksjonsrikt tekstprogram designet spesifikt for skrivebordet MATE. Det har de fleste standardfunksjoner og støtter i fult omfang international tekst i Unicode. Avanserte funksjoner som syntaks-fremhevning og automatisk innrykk av kildekode, utskrivning og redigering av flere dokumenter i ett vindu.

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
nb: Pluma kan utvides via et system av programtillegg, som for øyeblikket gir støtte for stavekontroll, sammenligning av filer, visning av CVS-endringslogger og justering av innnrykksnivåer.

en: Text Editor
nb: Tekstredigerer

en: Edit text files
nb: Rediger tekstfiler

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;
nb: tekst;editor;MATE;faner;utheving;kode;flere;filer;programtillegg;

en: Log Out _without Saving
nb: Logg ut _uten å lagre

en: _Cancel Logout
nb: A_vbryt utlogging

en: Close _without Saving
nb: Fortsett _uten å lagre

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: _Save
nb: _Lagre

en: Save _As
nb: Lagre _som

en: Question
nb: Spørsmål

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra siste %ld sekund gå tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra de siste %ld sekundene gå tapt.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra det siste minuttet gå tapt.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra det siste minuttet og %ld sekund gå tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra det siste minuttet og %ld sekundene gå tapt.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra de siste %ld minutt gå tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra de siste %ld minuttene gå tapt.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra den siste timen gå tapt.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra den siste timen og %d minutt gå tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra den siste timen og %d minuttene gå tapt.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
nb[0]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra den siste %d timen gå tapt.
nb[1]: Hvis du ikke lagrer vil endringene fra de siste %d timene gå tapt.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
nb: Endringer gjort i dokument «%s» vil gå tapt.

en: Save changes to document "%s" before closing?
nb: Lagre endringene i dokument «%s» før programmet lukkes?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
nb: Lagring er deaktivert av systemadministrator.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
nb[0]: Endringer gjort i %d dokument vil gå tapt.
nb[1]: Endringer gjort i %d dokumenter vil gå tapt.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
nb[0]: Det finnes %d dokument med endringer som ikke er lagret. Lagre endringene før du lukker?
nb[1]: Det finnes %d dokumenter med endringer som ikke er lagret. Lagre endringene før du lukker?

en: Docum_ents with unsaved changes:
nb: Dokum_enter med endringer som ikke er lagret:

en: S_elect the documents you want to save:
nb: V_elg dokumentene du vil lagre:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer vil alle endringene gå tapt.

en: _OK
nb: _Ok

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Character Encodings
nb: Tegnkodinger

en: _Description
nb: _Beskrivelse

en: _Encoding
nb: _Koding

en: Character encodings
nb: Tegnkodinger

en: A_vailable encodings:
nb: Til_gjengelige kodinger:

en: _Add
nb: _Legg til

en: E_ncodings shown in menu:
nb: Kodi_nger som vises i menyen:

en: _Remove
nb: Fje_rn

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
nb: Trykk på denne knappen for å velge skriften som skal brukes av redigeringsprogrammet

en: _Use the system fixed width font (%s)
nb: Br_uk systemets skrift for fast bredde (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
nb: Valgt fargepalett kan ikke installeres.

en: Add Scheme
nb: Legg til palett

en: A_dd Scheme
nb: _Legg til palett

en: Color Scheme Files
nb: Filer for fargepalett

en: All Files
nb: Alle filer

en: Could not remove color scheme "%s".
nb: Klarte ikke fjerne fargepalett «%s»

en: _Close
nb: _Lukk

en: Pluma Preferences
nb: Innstillinger for Pluma

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Text Wrapping
nb: Tekstbryting

en: Enable text _wrapping
nb: Aktiver tekst_bryting

en: Do not _split words over two lines
nb: Ikke _del ord over to linjer

en: Highlighting
nb: Uthever

en: Highlight current _line
nb: Uthev aktiv _linje

en: Highlight matching _bracket
nb: Uthev tilhørende _hakeparentes

en: Display
nb: Vis

en: _Display line numbers
nb: Vis _linjenummer

en: Display right _margin at column
nb: Vis høyre _marg i kolonne

en: Display _grid pattern
nb: Vis _rutenett-mønster

en: Display _overview map
nb: Vis _oversiktskart

en: View
nb: Vis

en: Tab Stops
nb: Tabulatorer

en: _Tab width:
nb: _Tabulatorbredde:

en: Insert _spaces instead of tabs
nb: Sett inn _mellomrom i stedet for tabulatorer

en: Automatic Indentation
nb: Automatisk innrykk

en: _Enable automatic indentation
nb: Aktiv_er automatisk innrykk

en: File Saving
nb: Lagring av fil

en: Create a _backup copy of files before saving
nb: Opprett en _sikkerhetskopi av filene før lagring

en: _Autosave files every
nb: _Autolagre filer hver(t)

en: _minutes
nb: _minutter

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
nb: Vis mellomrom, tabulatorer, linjeskift

en: Show _spaces
nb: Vis _mellomrom

en: Show _trailing spaces only
nb: Vis kun _etterfølgende mellomrom

en: Show _tabs
nb: Vis _tabulatorer

en: Show _trailing tabs only
nb: Vis kun _etterfølgende tabulatorer

en: Show _newlines
nb: Vis li_njeskift

en: Editor
nb: Redigeringsprogram

en: Font
nb: Skrifttype

en: Editor _font:
nb: Skri_ft for redigering:

en: Pick the editor font
nb: Velg skrift for redigering

en: Color Scheme
nb: Fargepalett

en: _Add...
nb: _Legg til …

en: Font & Colors
nb: Skrifter og farger

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: Replace
nb: Erstatt

en: Find
nb: Finn

en: _Find
nb: _Finn

en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

en: _Replace
nb: _Erstatt

en: Replace All
nb: Erstatt alle

en: _Search for:
nb: _Søk etter:

en: Replace _with:
nb: Erstatt _med:

en: _Match case
nb: _Skill mellom små/store bokstaver

en: Match _regular expression
nb: Samsvar med _regulært uttrykk

en: Match _entire word only
nb: Kun treff på _hele ord

en: Search _backwards
nb: Søk _bakover

en: _Wrap around
nb: _Brytningsmodus

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
nb: _Tolk skiftesekvenser (f.eks. \n)

en: Show the application's version
nb: Viser programmets versjon

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
nb: Sett tegnkoding som skal brukes for å åpne filer gitt via kommandolinjen

en: ENCODING
nb: KODING

en: Display list of possible values for the encoding option
nb: Vis liste med mulige verdier for kodingsalternativet

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
nb: Opprett et nytt toppvindu i en eksisterende instans av pluma

en: Create a new document in an existing instance of pluma
nb: Opprett et nytt dokument i en eksisterende instans av pluma

en: [FILE...]
nb: [FIL…]

en: %s: invalid encoding.
nb: %s: ugyldig koding.

en: - Edit text files
nb: - Rediger tekstfiler

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nb: %s
    Kjør «%s --help» for å se en full liste med tilgjengelige kommandolinjeflagg.

en: Loading file '%s'…
nb: Laster fil «%s» …

en: Loading %d file… | Loading %d files…
nb[0]: Laster %d fil …
nb[1]: Laster %d filer …

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
nb: Åpne filer

en: The file "%s" is read-only.
nb: Filen «%s» er skrivebeskyttet.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
nb: Vil du prøve å erstatte den med filen du lagrer?

en: Saving file '%s'…
nb: Lagrer fil «%s» …

en: Save As…
nb: Lagre som …

en: Reverting the document '%s'…
nb: Forkaster endringer i dokumentet «%s» …

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
nb: Forkast ikke-lagrede endringer i dokumentet «%s»?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Endringer gjort i dokumentet det siste %ld sekundet vil gå tapt.
nb[1]: Endringer gjort i dokumentet de siste %ld sekundene vil gå tapt.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
nb: Endringer gjort i dokumentet det siste minuttet vil gå tapt.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
nb[0]: Endringer gjort i dokumentet det siste minuttet og %ld sekundet vil gå tapt.
nb[1]: Endringer gjort i dokumentet det siste minuttet og %ld sekundene vil gå tapt.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
nb[0]: Endringer gjort i dokumentet det siste %ld minuttet vil gå tapt.
nb[1]: Endringer gjort i dokumentet de siste %ld minuttene vil gå tapt.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
nb: Endringer gjort i dokumentet den siste timen vil gå tapt.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
nb[0]: Endringer gjort i dokumentet den siste timen og %d minuttet vil gå tapt.
nb[1]: Endringer gjort i dokumentet den siste timen og %d minuttene vil gå tapt.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
nb[0]: Endringer gjort i dokumentet den siste %d timen vil gå tapt.
nb[1]: Endringer gjort i dokumentet de siste %d timene vil gå tapt.

en: _Revert
nb: _Gå tilbake

en: MATE Documentation Team
nb: MATE-dokumentasjonslaget

en: GNOME Documentation Team
nb: GNOME-dokumentasjonslaget

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
nb: Pluma er en liten og lett tekstbehandler for skrivebordsmiljøet MATE.

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nb: Pluma er fri programvare. Du kan redistribuere og/eller endre programmet under betingelsene gitt i GNU General Public License som utgitt av Free Software Foundation; enten versjon 2 av lisensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere versjon.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
nb: Pluma distribueres i håp om at programmet er nyttig, men uten NOEN GARANTI, ikke engang implisitt garanti om at det er SALGBART eller PASSER ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
nb: Du skal ha mottatt en kopi av GNU General Public License sammen med Pluma. Hvis dette ikke er tilfelle, kan du skrive til Free Software Foundation, Inc. 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About Pluma
nb: Om Pluma

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
nb: Opphavsrett © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Opphavsrett © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Opphavsrett © 2003-2006 Paolo Maggi
    Opphavsrett © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Opphavsrett © 2011 Perberos
    Opphavsrett © 2012-2021 MATE-utviklerne

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
nb[0]: Fant og erstattet %d forekomst
nb[1]: Fant og erstattet %d forekomster

en: Found and replaced one occurrence
nb: Fant og erstattet én forekomst

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
nb: Fant ikke «%s»

en: Unsaved Document %d
nb: Ikke-lagret dokument %d

en: Read-Only
nb: Skrivebeskyttet

en: Documents
nb: Dokumenter

en: Western
nb: Vestlig

en: Central European
nb: Sentral-europeisk

en: South European
nb: Syd-europeisk

en: Baltic
nb: Baltisk

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Greek
nb: Gresk

en: Hebrew Visual
nb: Hebraisk visual

en: Turkish
nb: Tyrkisk

en: Nordic
nb: Nordisk

en: Celtic
nb: Keltisk

en: Romanian
nb: Rumensk

en: Armenian
nb: Armensk

en: Chinese Traditional
nb: Kinesisk, tradisjonell

en: Cyrillic/Russian
nb: Kyrillisk/Russisk

en: Japanese
nb: Japansk

en: Korean
nb: Koreansk

en: Chinese Simplified
nb: Kinesisk, forenklet

en: Georgian
nb: Georgisk

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Cyrillic/Ukrainian
nb: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Automatically Detected
nb: Automatisk gjenkjent

en: Current Locale (%s)
nb: Aktiv regionaldata (%s)

en: Add or Remove...
nb: Legg til eller fjern …

en: All Text Files
nb: Alle tekstfiler

en: C_haracter Encoding:
nb: Te_gnkoding:

en: L_ine Ending:
nb: Koding av l_inje:

en: Windows
nb: Vinduer

en: _Open
nb: _Åpne

en: There was an error displaying the help.
nb: Det oppsto en feil under visning av hjelp.

en: _Retry
nb: _Prøv igjen

en: Could not find the file %s.
nb: Fant ikke filen %s.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Sjekk at du skrev inn plasseringen rett og prøv igjen.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
nb: pluma kan ikke håndtere %s-plasseringer.

en: pluma cannot handle this location.
nb: pluma kan ikke håndtere denne plasseringen.

en: The location of the file cannot be mounted.
nb: Plasseringen for filen kan ikke monteres.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
nb: Plasseringen for filen kan ikke nås fordi den ikke er montert.

en: %s is a directory.
nb: %s er en mappe.

en: %s is not a valid location.
nb: «%s» er ikke en gyldig plassering.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
nb: Verten %s ble ikke funnet. Sjekk at dine mellomtjenings-innstillinger er riktige og prøv igjen.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Vertsnavnet er ugyldig. Sjekk at du skrev inn plasseringen rett og prøv igjen.

en: %s is not a regular file.
nb: %s er ikke en vanlig fil.

en: Connection timed out. Please try again.
nb: Tidsavbrudd for tilkobling. Prøv igjen.

en: The file is too big.
nb: Filen er for stor.

en: Unexpected error: %s
nb: Uventet feil: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
nb: pluma ikke kan finne filen. Kanskje den ble slettet nylig.

en: Could not revert the file %s.
nb: Kunne ikke forkaste endringer i fil %s.

en: Ch_aracter Encoding:
nb: Te_gnkoding:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
nb: Redi_ger likevel

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
nb: _Ikke rediger

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
nb: Antall lenker som kan følges er begrenset og filen ble ikke funnet innenfor denne grensen.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
nb: Du har ikke tilstrekkelige rettigheter til å åpne filen.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
nb: pluma har ikke klart å gjenkjenne tegnkodingen.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
nb: Sjekk om du prøver å åpne en binær fil.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
nb: Velg tegnkoding fra menyen og prøv igjen.

en: There was a problem opening the file %s.
nb: Det oppsto en feil under åpning av fil %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
nb: Filen du åpnet har noen ugyldige tegn. Hvis du fortsetter redigering av denne filen kan den bli ødelagt.

en: You can also choose another character encoding and try again.
nb: Du kan også velge en annen tegnkoding og prøve igjen.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
nb: Kunne ikke åpne fil %s som bruker tegnkoding %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
nb: Velg en annen tegnkoding fra menyen og prøv igjen.

en: Could not open the file %s.
nb: Kunne ikke åpne filen %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
nb: Kunne ikke lagre fil %s med tegnkoding %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
nb: Dokumentet inneholder et eller flere tegn som ikke kan kodes med oppgitt tegnkoding.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
nb: Denne filen (%s) er allerede åpen i et annet pluma vindu.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
nb: pluma åpnet denne instansen av filen uten mulighet for redigering. Vil du redigere den likevel?

en: S_ave Anyway
nb: L_agre likevel

en: D_on't Save
nb: _Ikke lagre

en: The file %s has been modified since reading it.
nb: Fil %s er endret siden den ble lest.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
nb: Hvis du lagrer den kan alle eksterne endringer gå tapt. Lagre den likevel?

en: Could not create a backup file while saving %s
nb: Kunne ikke opprette sikkerhetskopi ved lagring av %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
nb: Kunne ikke opprette en midlertidig sikkerhetskopi ved lagring av %s

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
nb: pluma kunne ikke ta sikkerhetskopi av den gamle kopien av filen før lagring av den nye. Du kan overse denne advarselen og lagre filen likevel, men hvis en feil oppstår under lagring kan du miste den gamle kopien av filen. Lagre likevel?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: pluma kan ikke håndtere %s-plasseringer i skrivemodus. Sjekk at du skrev inn plasseringen rett og prøv igjen.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: pluma kan ikke håndtere denne plasseringen i skrivemodus. Sjekk at du skrev inn plasseringen rett og prøv igjen.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: %s er ikke en gyldig plassering. Sjekk at du skrev inn plasseringen rett og prøv igjen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Du har ikke nødvendige rettigheter til å lagre filen. Sjekk at du skrev inn plasseringen rett og prøv igjen.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
nb: Det er ikke nok plass på disken til å lagre filen. Frigjør plass og prøv igjen.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
nb: Du prøver å lagre filen på en skrivebeskyttet disk.Sjekk at du skrev inn plasseringen rett og prøv igjen.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
nb: En fil med det samme navnet finnes allerede. Bruk et annet navn.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
nb: Disken du prøver å lagre filen på har en begrensning for filnavnslengde. Bruk et kortere navn.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
nb: Disken du prøver å lagre filen på har en begrensning for filstørrelse. Prøv å lagre en mindre fil eller lagre den på en disk som ikke har denne begrensningen.

en: Could not save the file %s.
nb: Kunne ikke lagre filen %s.

en: The file %s changed on disk.
nb: Fil %s er endret på disk.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
nb: Vil du forkaste dine endringer og laste filen på nytt?

en: Do you want to reload the file?
nb: Vil du laste filen på nytt?

en: _Reload
nb: L_es på nytt

en: Empty
nb: Tom

en: Hide panel
nb: Skjul panel

en: File: %s
nb: Fil: %s

en: Page %N of %Q
nb: Side %N av %Q

en: Preparing...
nb: Forbereder …

en: window1
nb: vindu1

en: Syntax Highlighting
nb: Syntaksutheving

en: Print synta_x highlighting
nb: Skriv ut fargemerking av s_yntaks

en: Line Numbers
nb: Linjenummer

en: Print line nu_mbers
nb: Skriv ut linjenu_mmer

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
nb: _Nummer hver

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
nb: linjer

en: Page header
nb: Topptekst for side

en: Print page _headers
nb: Skriv ut to_pptekst for siden

en: Fonts
nb: Skrift

en: _Body:
nb: _Kropp:

en: He_aders and footers:
nb: Toppt_ekst og bunntekst:

en: _Line numbers:
nb: _Linjenummer:

en: _Restore Default Fonts
nb: Gjenopp_rett forvalgte skrifter

en: Show the previous page
nb: Vis forrige side

en: Show the next page
nb: Vis neste side

en: Current page (Alt+P)
nb: Denne siden (Alt + P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
nb: av

en: Page total
nb: Sider totalt

en: The total number of pages in the document
nb: Totalt antall sider i dokumentet

en: Show multiple pages
nb: Vis flere sider

en: Zoom 1:1
nb: Forstørr 1:1

en: Zoom to fit the whole page
nb: Forstørrelse tilpasset hele siden

en: Zoom the page in
nb: Forstørr siden

en: Zoom the page out
nb: Forminsk siden

en: _Close Preview
nb: _Lukk forhåndsvisning

en: Close print preview
nb: Lukk forhåndsvisning av utskrift

en: Page %d of %d
nb: Side %d av %d

en: Page Preview
nb: Forhåndsvisning av side

en: The preview of a page in the document to be printed
nb: Forhåndsvisning av en side i dokumentet som skal skrives ut

en: It is not possible to detect the encoding automatically
nb: Det er ikke mulig å gjenkjenne kodingen automatisk

en: INS
nb: SET

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
nb:   Ln. %d, Kol. %d

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
nb[0]: Det er %d fane med feil
nb[1]: Det er %d faner med feil

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
nb: Kunne ikke opprette mappe «%s»: g_mkdir_with_parents() mislyktes: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
nb: Forkaster endringer fra %s til %s

en: Reverting %s
nb: Forkaster %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
nb: Laster %s fra %s

en: Loading %s
nb: Laster %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
nb: Lagrer %s til %s

en: Saving %s
nb: Lagrer %s

en: RO
nb: Skrivebeskyttet

en: Error opening file %s
nb: Feil ved åpning av fil %s

en: Error reverting file %s
nb: Feil under forkasting av endringer i fil %s

en: Error saving file %s
nb: Feil ved lagring av fil %s

en: Name:
nb: Navn:

en: MIME Type:
nb: MIME-type:

en: Encoding:
nb: Koding:

en: Close document
nb: Lukk dokument

en: _File
nb: _Fil

en: _Edit
nb: _Rediger

en: _View
nb: _Vis

en: _Search
nb: _Søk

en: _Tools
nb: Verk_tøy

en: _Documents
nb: _Dokumenter

en: _New
nb: _Ny

en: Create a new document
nb: Opprett et nytt dokument

en: _Open...
nb: _Åpne …

en: Open a file
nb: Åpne en fil

en: Pr_eferences
nb: Bruk_ervalg

en: Configure the application
nb: Sett opp programmet

en: _Contents
nb: _Innhold

en: Open the pluma manual
nb: Åpne pluma-håndbok

en: _About
nb: _Om

en: About this application
nb: Om dette programmet

en: _Leave Fullscreen
nb: _Forlat fullskjerm

en: Leave fullscreen mode
nb: Forlat fullskjerm-modus

en: Save the current file
nb: Lagre aktiv fil

en: Save _As...
nb: L_agre som …

en: Save the current file with a different name
nb: Lagre aktiv fil med et annet navn

en: Revert to a saved version of the file
nb: Gå tilbake til lagret versjon av filen

en: Print Previe_w
nb: Forhånds_visning av utskrift

en: Print preview
nb: Forhåndsvisning

en: _Print...
nb: S_kriv ut …

en: Print the current page
nb: Skriv ut denne siden

en: _Undo
nb: A_ngre

en: Undo the last action
nb: Angre siste handling

en: _Redo
nb: _Gjør om

en: Redo the last undone action
nb: Gjør om forrige angrede handling

en: Cu_t
nb: Klipp u_t

en: Cut the selection
nb: Klipp ut utvalget

en: _Copy
nb: _Kopier

en: Copy the selection
nb: Kopier utvalget

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: Paste the clipboard
nb: Lim inn fra utklippstavlen

en: _Delete
nb: _Slett

en: Delete the selected text
nb: Slett valgt tekst

en: Select _All
nb: Velg _alt

en: Select the entire document
nb: Velg hele dokumentet

en: C_hange Case
nb: Bytt _mellom små og store bokstaver

en: All _Upper Case
nb: Bare _store bokstaver

en: Change selected text to upper case
nb: Gjør om valgt tekst til store bokstaver

en: All _Lower Case
nb: Bare s_må bokstaver

en: Change selected text to lower case
nb: Gjør om valgt tekst til små bokstaver

en: _Invert Case
nb: B_ytt mellom store/små bokstaver

en: Invert the case of selected text
nb: Bytt mellom store og små bokstaver for valgt tekst

en: _Title Case
nb: Små eller store bokstaver i _tittel

en: Capitalize the first letter of each selected word
nb: Endre til stor forbokstav for valgte ord

en: _Highlight Mode
nb: _Uthevingsmodus

en: _Find...
nb: _Finn …

en: Search for text
nb: Søk etter tekst

en: Find Ne_xt
nb: Finn ne_ste

en: Search forwards for the same text
nb: Søk framover etter samme tekst

en: Find Pre_vious
nb: Finn forri_ge

en: Search backwards for the same text
nb: Søk bakover etter samme tekst

en: _Replace...
nb: E_rstatt …

en: Search for and replace text
nb: Søk etter og erstatt tekst

en: _Clear Highlight
nb: _Tøm utheving

en: Clear highlighting of search matches
nb: Fjern utheving av treff på søk

en: Go to _Line...
nb: Gå til _linje …

en: Go to a specific line
nb: Gå til en spesifikk linje

en: _Incremental Search...
nb: _Inkrementelt søk …

en: Incrementally search for text
nb: Søk etter tekst inkrementelt

en: _Save All
nb: L_agre alle

en: Save all open files
nb: Lagre alle åpne filer

en: _Close All
nb: _Lukk alle

en: Close all open files
nb: Lukk alle åpne filer

en: _Previous Document
nb: _Forrige dokument

en: Activate previous document
nb: Aktiver forrige dokument

en: _Next Document
nb: _Neste dokument

en: Activate next document
nb: Aktiver forrige dokument

en: _Move to New Window
nb: _Flytt til nytt vindu

en: Move the current document to a new window
nb: Flytt aktivt dokument til et nytt vindu

en: Close the current file
nb: Lukk aktiv fil

en: _Quit
nb: _Avslutt

en: Quit the program
nb: Avslutt programmet

en: _Toolbar
nb: Verk_tøylinje

en: Show or hide the toolbar in the current window
nb: Vis eller skjul verktøylinjen i aktivt vindu

en: _Statusbar
nb: _Statuslinje

en: Show or hide the statusbar in the current window
nb: Vis eller skjul statuslinjen i aktivt vindu

en: _Fullscreen
nb: _Fullskjerm

en: Edit text in fullscreen
nb: Rediger tekst i fullskjerm

en: Side _Pane
nb: Si_defelt

en: Show or hide the side pane in the current window
nb: Vis eller skjul sidelinjen i dette vinduet

en: _Bottom Pane
nb: _Bunnpanel

en: Show or hide the bottom pane in the current window
nb: Vis eller skjul bunnpanelet i dette vinduet

en: Please check your installation.
nb: Sjekk installasjonen din

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
nb: Kunne ikke åpne fil for brukergrensesnitt %s. Feil: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
nb: Fant ikke objekt «%s» i fil %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
nb: / på %s

en: _Wrap Around
nb: _Bryting

en: Match _Entire Word Only
nb: Kun treff på _hele ord

en: _Match Case
nb: _Skill mellom små/store bokstaver

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
nb: _Tolk skiftesekvenser (f.eks.
    )

en: String you want to search for
nb: Streng du vil søke etter

en: Line you want to move the cursor to
nb: Linje du vil flytte pekeren til

en: Use %s highlight mode
nb: Bruk uthevingsmodus %s

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
nb: Vanlig tekst

en: Disable syntax highlighting
nb: Deaktiver syntaksutheving

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
nb: Åpne «%s»

en: Open a recently used file
nb: Åpne nylig brukt fil

en: Open
nb: Åpne

en: Save
nb: Lagre

en: Print
nb: Skriv ut

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
nb: Aktiver «%s»

en: Use Spaces
nb: Bruk mellomrom

en: Tab Width
nb: Tabulatorbredde

en: Document Statistics
nb: Dokumentstatistikk

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
nb: Analyserer aktivt dokument og bestemmer antall ord, linjer, tegn og tegn som ikke er tomme områder og viser resultatet.

en: _Update
nb: _Oppdater

en: File Name
nb: Filnavn

en: Bytes
nb: Byte

en: Characters (no spaces)
nb: Tegn (ingen mellomrom)

en: Characters (with spaces)
nb: Tegn (med mellomrom)

en: Words
nb: Ord

en: Lines
nb: Linjer

en: Document
nb: Dokument

en: Selection
nb: Utvalg

en: _Document Statistics
nb: _Dokumentstatistikk

en: Get statistical information on the current document
nb: Hent statistisk informasjon om dette dokumentet

en: External Tools
nb: Eksterne verktøy

en: Execute external commands and shell scripts.
nb: Kjør eksterne kommandoer og skallskript.

en: Manage _External Tools...
nb: Behandle _eksterne verktøy …

en: Opens the External Tools Manager
nb: Åpner ekstern verktøysbehandler

en: External _Tools
nb: Eksterne _verktøy

en: External tools
nb: Eksterne verktøy

en: Shell Output
nb: Utdata på kommandolinjen

en: Could not execute command: %s
nb: Kunne ikke kjøre kommando: %s

en: You must be inside a word to run this command
nb: Du må være inne i et ord for å kjøre denne kommandoen

en: Running tool:
nb: Kjører verktøy:

en: Done.
nb: Ferdig.

en: Exited
nb: Avsluttet

en: All languages
nb: Alle språk

en: All Languages
nb: Alle språk

en: New tool
nb: Nytt verktøy

en: This accelerator is already bound to %s
nb: Denne snarveien er allerede satt til %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
nb: Skriv inn en ny snarvei eller trykk rettetasten for å tømme

en: Type a new accelerator
nb: Skriv inn en ny snarvei

en: Stopped.
nb: Stoppet.

en: All documents
nb: Alle dokumenter

en: All documents except untitled ones
nb: Alle navngitte dokumenter

en: Local files only
nb: Bare lokale filer

en: Remote files only
nb: Bare filer som ikke er lokale

en: Untitled documents only
nb: Kun dokumenter uten navn

en: Nothing
nb: Ingenting

en: Current document
nb: Nåværende dokument

en: Current selection
nb: Nåværende utvalg

en: Current selection (default to document)
nb: Aktivt utvalg (dokument er forvalg)

en: Current line
nb: Gjeldende linje

en: Current word
nb: Gjeldende ord

en: Display in bottom pane
nb: Vis i det nederste feltet

en: Create new document
nb: Opprett nytt dokument

en: Append to current document
nb: Legg til i dette dokumentet

en: Replace current document
nb: Erstatt nåværende dokument

en: Replace current selection
nb: Erstatt gjeldende utvalg

en: Insert at cursor position
nb: Sett inn i pekerposisjon

en: External Tools Manager
nb: Håndtering av eksterne verktøy

en: _Tools:
nb: _Verktøy:

en: _Applicability:
nb: _Anvendbarhet

en: _Output:
nb: _Utdata:

en: _Input:
nb: _Inndata:

en: _Save:
nb: _Lagre:

en: _Shortcut Key:
nb: _Hurtigtast:

en: _Edit:
nb: _Rediger:

en: Build
nb: Byggversjon

en: Run "make" in the document directory
nb: Kjør «make» i dokumentmappa

en: Open terminal here
nb: Åpne terminal her

en: Open a terminal in the document location
nb: Åpne en terminal i dokumentmappa

en: Remove trailing spaces
nb: Fjern etterfølgende mellomrom

en: Remove useless trailing spaces in your file
nb: Fjern nytteløse etterfølgende mellomrom i fila di

en: Run command
nb: Kjør kommando

en: Execute a custom command and put its output in a new document
nb: Kjør en egendefinert kommando og lagre utdata i et nytt dokument

en: Search
nb: Søk

en: Switch onto a file .c and .h
nb: Bytt til en fil .c og .h

en: File Browser Pane
nb: Filutforskerområde

en: Easy file access from the side pane
nb: Enkel filtilgang fra sidelinjen

en: Set Location to First Document
nb: Sett plasseringen til første dokument

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
nb: Hvis denne er satt til TRUE vil fillesertillegget vise mappen til det første åpnede dokumentet gitt at filleseren ikke har blitt brukt ennå. (Dette er mest relevant når man åpner et dokument fra kommandolinjen eller med caja).

en: File Browser Filter Mode
nb: Filtermodus for filutforsker

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
nb: Denne verdien bestemmer hvilke filer som blir filtrert fra filleseren. Gyldige verdier er non (ikke filtrer), hidden (filtrer skjulte filer), binary (filtrer binærfiler) og hidden_and_binary (filtrer både skjulte filer og binærfiler).

en: File Browser Filter Pattern
nb: Filtermønster for filutforsker

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
nb: Filtermønster for å filtrere innhold i filleser. Dette filteret kommer i tillegg til filter_mode.

en: Open With Tree View
nb: Åpne med trevisning

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
nb: Åpne trevisning når tillegg for filutforsking lastes i stedet for bokmerkevisning.

en: File Browser Root Directory
nb: Rotmappe for filutforsker

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
nb: Rotmappe som brukes når fillesertillegget lastes og onload/tree_view er TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
nb: Virtuell rotmappe for filutforsker

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
nb: Virtuell rotmappe som brukes når fillesertillegget og onload/tree_view er TRUE. Virtuell rot må alltid være under faktisk rot.

en: Enable Restore of Remote Locations
nb: Aktiver gjenoppretting av eksterne plasseringer

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
nb: Bestemmer om gjenoppretting fra eksterne plasseringer skal aktiveres.

en: File System
nb: Filsystem

en: _Set root to active document
nb: _Sett rot til aktivt dokument

en: Set the root to the active document location
nb: Sett roten til plasseringen for aktivt dokument

en: _Open terminal here
nb: _Åpne terminal her

en: Open a terminal at the currently opened directory
nb: Åpne en terminal i mappa som er åpen

en: File Browser
nb: Filutforsker

en: An error occurred while creating a new directory
nb: En feil oppsto ved oppretting av ny mappe

en: An error occurred while creating a new file
nb: En feil oppsto ved oppretting av en ny fil

en: An error occurred while renaming a file or directory
nb: En feil oppsto ved endring av navn på en fil eller mappe

en: An error occurred while deleting a file or directory
nb: En feil oppsto ved sletting av en fil eller mappe

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
nb: En feil oppsto ved åpning av en mappe i filbehandleren

en: An error occurred while setting a root directory
nb: En feil oppsto ved forsøk på å velge rotmappe

en: An error occurred while loading a directory
nb: En feil oppsto ved lasting av en mappe

en: An error occurred
nb: En feil oppsto

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
nb: Kan ikke flytte filen til papirkurven.
    Vil du slette den permanent?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
nb: Filen «%s» kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
nb: Valgte filer kan ikke flyttes til papirkurven.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
nb: Bekreft permanent sletting av «%s».

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
nb: Er du sikker på at du vil slette valgte filer permanent?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
nb: Hvis du sletter et element, går det tapt.

en: (Empty)
nb: (Tom)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
nb: Filen med det nye navnet er filtrert ut. Du må justere filterinnstillingene for å gjøre den synlig

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
nb: fil

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
nb: Den nye filen er filtrert ut. Du må justere filterinnstillingene for å gjøre den synlig

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
nb: mappe

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
nb: Den nye mappen er filtrert ut. Du må justere filterinnstillingene for å gjøre den synlig

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: _Move to Trash
nb: _Flytt til papirkurven

en: Move selected file or folder to trash
nb: Flytt valgt fil eller mappe til papirkurven

en: Delete selected file or folder
nb: Slett valgt fil eller mappe

en: Open selected file
nb: Åpne valgt fil

en: Up
nb: Pil opp

en: Open the parent folder
nb: Lagre opphavsmappe

en: _New Folder
nb: _Ny mappe

en: Add new empty folder
nb: Legg til en ny tom mappe

en: New F_ile
nb: Ny f_il

en: Add new empty file
nb: Legg til ny tom fil

en: _Rename
nb: End_re navn

en: Rename selected file or folder
nb: Endre navn på valgt fil eller mappe

en: _Previous Location
nb: _Forrige plassering

en: Go to the previous visited location
nb: Gå til forrige besøkte plassering

en: _Next Location
nb: _Neste plassering

en: Go to the next visited location
nb: Gå til neste besøkte plassering

en: Re_fresh View
nb: Opp_dater visningen

en: Refresh the view
nb: Oppdater visningen

en: _View Folder
nb: _Vis mappe

en: View folder in file manager
nb: Vis mappe i filbehandler

en: Show _Hidden
nb: Vis s_kjulte

en: Show hidden files and folders
nb: Vis skjulte filer og mapper

en: Show _Binary
nb: Vis _binære filer

en: Show binary files
nb: Vis binære filer

en: Previous location
nb: Forrige plassering

en: Go to previous location
nb: Gå til forrige plassering

en: Go to a previously opened location
nb: Gå til en tidligere åpnet plassering

en: Next location
nb: Neste plassering

en: Go to next location
nb: Gå til neste plassering

en: _Match Filename
nb: _Treff på filnavn

en: No mount object for mounted volume: %s
nb: Ingen monteringsobjekt for montert volum: %s

en: Could not open media: %s
nb: Kunne ikke åpne medie: %s

en: Could not mount volume: %s
nb: Kunne ikke montere volum: %s

en: Modelines
nb: Moduslinjer

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
nb: Støtte for moduslinjer i pluma på samme måte som i Emacs, Kate og Vim.

en: Python Console
nb: Python-konsoll

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
nb: Interaktivt python-konsoll i det nederste panelet

en: _Error color:
nb: _Feil-farge:

en: C_ommand color:
nb: _Kommando-farge:

en: Use system fixed width font
nb: Bruk systemets skrift med fast bredde

en: Font:
nb: Skrift:

en: Quick Open
nb: Åpne raskt

en: Quick open
nb: Åpne raskt

en: Quickly open documents
nb: Åpne dokumenter raskt

en: Quickly open files
nb: Åpne filer raskt

en: Snippets
nb: Tekstblokker

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
nb: Sett inn ofte brukte tekstblokker på en lettvint måte

en: Snippets Manager
nb: Tekstblokkbehandler

en: _Snippets:
nb: _Tekstblokker:

en: Create new snippet
nb: Opprett ny tekstblokk

en: Import snippets
nb: Importer tekstblokker

en: Export selected snippets
nb: Eksporter valgte tekstblokker

en: Delete selected snippet
nb: Slett valgt tekstblokk

en: Activation
nb: Aktivering

en: _Drop targets:
nb: Mål for slipp:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
nb: Hurtigtast som aktiverer tekstblokker

en: S_hortcut key:
nb: _Hurtigtast:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
nb: _Tab-utløser:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
nb: Enkelt ord som aktiverer tekstblokker etter å trykke tabulator

en: Manage _Snippets...
nb: Behandle _tekstblokker …

en: Manage snippets
nb: Håndter tekstblokker

en: Snippets archive
nb: Arkiv med tekstblokker

en: Add a new snippet...
nb: Legg til en ny tekstblokk …

en: Revert selected snippet
nb: Forkast valgt tekstblokk

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
nb: Dette er ikke en gyldig utløser for tabulator. Utløsere kan enten inneholde bokstaver eller et enkelt (ikke alfanumerisk) tegn som {, [, osv.

en: The following error occurred while importing: %s
nb: Følgende feil oppsto ved import: %s

en: Import successfully completed
nb: Import fullført uten feil

en: All supported archives
nb: Alle støttede arkiver

en: Gzip compressed archive
nb: Gzip-komprimert arkiv

en: Bzip2 compressed archive
nb: Bzip2-komprimert arkiv

en: Single snippets file
nb: Enkel tekstblokkfil

en: All files
nb: Alle filer

en: The following error occurred while exporting: %s
nb: Følgende feil oppsto ved eksport: %s

en: Export successfully completed
nb: Eksport fullført uten feil

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
nb: Vil du ta med valgte <b>system</b>-tekstblokker i eksporteringen?

en: There are no snippets selected to be exported
nb: Ingen tekstblokker valgt for eksport

en: Export snippets
nb: Eksporter tekstblokker

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
nb: Skriv inn en ny snarvei eller trykk slett for å tømme

en: Type a new shortcut
nb: Skriv inn en ny snarvei

en: The archive "%s" could not be created
nb: Arkivet «%s» kunne ikke opprettes

en: Target directory "%s" does not exist
nb: Målmappa «%s» finnes ikke

en: Target directory "%s" is not a valid directory
nb: Målmappa «%s» er ikke en gyldig mappe

en: File "%s" does not exist
nb: Fila «%s» finnes ikke

en: File "%s" is not a valid snippets file
nb: Filen «%s» er ikke en gyldig tekstblokkfil

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
nb: Importert fil «%s» er ikke en gyldig tekstblokkfil

en: The archive "%s" could not be extracted
nb: Arkivet «%s» kunne ikke pakkes ut

en: The following files could not be imported: %s
nb: Følgende filer kunne ikke importeres: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
nb: Fila «%s» er ikke et gyldig tekstblokkarkiv

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
nb: Kjøring av Python-kommandoen (%s) overstiger maksimal tid. Kjøring avbrutt.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
nb: Kjøring av Python-kommandoen (%s) mislyktes: %s

en: S_ort...
nb: S_orter …

en: Sort the current document or selection
nb: Sorter aktivt dokument eller utvalg

en: Sort
nb: Sorter

en: Sorts a document or selected text.
nb: Sorter et dokument eller valgt tekst.

en: _Sort
nb: _Sorter

en: _Reverse order
nb: _Omvendt rekkefølge

en: R_emove duplicates
nb: Fj_ern duplikater

en: _Ignore case
nb: _Ignorer store/små bokstaver

en: S_tart at column:
nb: S_tart ved kolonne:

en: Autocheck Type
nb: Type stavekontroll

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
nb: (ingen foreslåtte ord)

en: _More...
nb: _Mer …

en: _Ignore All
nb: _Ignorer alle

en: _Spelling Suggestions...
nb: _Forslag til staving …

en: Check Spelling
nb: Sjekk staving

en: Suggestions
nb: Forslag

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
nb: (korrekt staving)

en: Completed spell checking
nb: Stavekontroll fullført

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
nb: Ukjent (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
nb: Forvalgt

en: Set language
nb: Sett språk

en: Languages
nb: Språk

en: _Check Spelling...
nb: _Sjekk staving …

en: Check the current document for incorrect spelling
nb: Sjekk aktivt dokument for ukorrekt staving

en: Set _Language...
nb: Sett _språk …

en: Set the language of the current document
nb: Sett språk for aktivt dokument

en: _Autocheck Spelling
nb: Sjekk staving _automatisk

en: Automatically spell-check the current document
nb: Automatisk stavekontroll av aktivt dokument

en: The document is empty.
nb: Dokumentet er tomt.

en: No misspelled words
nb: Ingen feilstavede ord

en: Select the _language of the current document.
nb: Velg _språk for aktivt dokument.

en: Check spelling
nb: Sjekk staving

en: Misspelled word:
nb: Feilstavet ord:

en: word
nb: ord

en: Change _to:
nb: Endre _til:

en: Check _Word
nb: Sjekk _ord

en: _Suggestions:
nb: _Forslag:

en: _Ignore
nb: _Ignorer

en: Cha_nge
nb: E_ndre

en: Ignore _All
nb: Ignorer _alle

en: Change A_ll
nb: Endre a_lle

en: User dictionary:
nb: Brukerordbok:

en: Add w_ord
nb: Legg til _ord

en: Language:
nb: Språk:

en: Language
nb: Språk

en: _Configure Spell Checker plugin...
nb: _Sett opp programtillegg for stavekontroll …

en: Autocheck spelling on document load...
nb: Automatisk kontroll av stavning ved dokumentinnlasting …

en: _Never autocheck
nb: _Aldri kontroller automatisk

en: _Remember autocheck by document
nb: _Husk automatisk kontroll for hvert dokument

en: _Always autocheck
nb: A_lltid kontroller automatisk

en: Spell Checker
nb: Stavekontroll

en: Checks the spelling of the current document.
nb: Sjekker staving i aktivt dokument.

en: Tags
nb: Merkelapper

en: Select the group of tags you want to use
nb: Velg gruppen med «tagger» du vil bruke

en: _Preview
nb: _Forhåndsvisning

en: Available Tag Lists
nb: Tilgjengelige lister over tags

en: XHTML 1.0 - Tags
nb: XHTML 1.0 - Merker

en: Abbreviated form
nb: Forkortet form

en: Abbreviation
nb: Forkortelse

en: Accessibility key character
nb: Tegn for tilgjengelighetstast

en: Acronym
nb: Akronym

en: Align
nb: Juster

en: Alignment character
nb: Justeringstegn

en: Alternative
nb: Alternativ

en: Anchor URI
nb: Anker-URI

en: Anchor
nb: Anker

en: Applet class file code (deprecated)
nb: Filkode for applet-klasse (fases ut)

en: Associated information
nb: Tilhørende informasjon

en: Author info
nb: Informasjon om forfatter

en: Axis related headers
nb: Topptekst relatert til akse

en: Background color (deprecated)
nb: Bakgrunnsfarge (fases ut)

en: Background texture tile (deprecated)
nb: Teksturfil for bakgrunn (fases ut)

en: Base font (deprecated)
nb: Basisskrift (fases ut)

en: Base URI
nb: Basis-URI

en: Bold
nb: Fet

en: Border (deprecated)
nb: Kant (fases ut)

en: Cell rowspan
nb: Fylling av rader

en: Center (deprecated)
nb: Senter (fases ut)

en: Character encoding of linked resource
nb: Tegnkoding for lenket ressurs

en: Checked state
nb: Avkrysset tilstand

en: Citation
nb: Sitering

en: Cite reason for change
nb: Oppgi årsak for endring

en: Class implementation ID
nb: Implementasjons-ID til klasse

en: Class list
nb: Klasseliste

en: Clear text flow control
nb: Flytkontroll for klartekst

en: Code content type
nb: Typen til kodeinnhold

en: Color of selected links (deprecated)
nb: Farge for valgt lenke (fases ut)

en: Column span
nb: Fylling av kolonner

en: Columns
nb: Kolonner

en: Comment
nb: Kommentar

en: Computer code fragment
nb: Fragment av datamaskinkode

en: Content type (deprecated)
nb: Innholdstype (fases ut)

en: Coordinates
nb: Koordinater

en: Date and time of change
nb: Dato og tid for endring

en: Declare flag
nb: Deklareringsflagg

en: Defer attribute
nb: Utsett attributt

en: Definition description
nb: Definisjonsbeskrivelse

en: Definition list
nb: Definisjonsliste

en: Definition term
nb: Definisjonsterm

en: Deleted text
nb: Slettet tekst

en: Directionality
nb: Retning

en: Directionality (deprecated)
nb: Retning (fases ut)

en: Disabled
nb: Avskrudd

en: DIV container
nb: DIV-beholder

en: DIV Style container
nb: DIV-stilbeholder

en: Document base
nb: Dokumentbasis

en: Document body
nb: Dokumentkropp

en: Document head
nb: Topptekst for dokument

en: Element ID
nb: Element-ID

en: Document title
nb: Dokumenttittel

en: Document type
nb: Dokumenttype

en: Emphasis
nb: Uthevning

en: Encode type
nb: Type koding

en: Font face (deprecated)
nb: Skrifttype (fases ut)

en: For label
nb: For etikett

en: Forced line break
nb: Tvunget linjeskift

en: Form action handler
nb: Håndterer for skjemahandling

en: Form control group
nb: Kontrollegruppe for skjema

en: Form field label text
nb: Teksten på feltmerket for skjema

en: Form input type
nb: Inndatatype for skjema

en: Form input
nb: Inndata for skjema

en: Form method
nb: Metode for skjema

en: Form
nb: Skjema

en: Forward link
nb: Lenke for videresending

en: Frame render parts
nb: Rendrede deler av ramme

en: Frame source
nb: Kilde for rammen

en: Frame target
nb: Mål for rammen

en: Frame
nb: Ramme

en: Frame border
nb: Rammekant

en: Frameset columns
nb: Kolonner for rammesett

en: Frameset rows
nb: Rader for rammesett

en: Frameset
nb: Rammesett

en: Frame spacing
nb: Rammeavstand

en: Generic embedded object
nb: Generelt innebygd objekt

en: Generic metainformation
nb: Generell metainformasjon

en: Generic span
nb: Generelt spenn

en: Header cell IDs
nb: Celle-IDer for header

en: Heading 1
nb: Overskrift 1

en: Heading 2
nb: Overskrift 2

en: Heading 3
nb: Overskrift 3

en: Heading 4
nb: Overskrift 4

en: Heading 5
nb: Overskrift 5

en: Heading 6
nb: Overskrift 6

en: Height
nb: Høyde

en: Horizontal rule
nb: Horisontal linjal

en: Horizontal space (deprecated)
nb: Horisontalt mellomrom (fases ut)

en: HTML root element
nb: HTML-rotelement

en: HTTP header name
nb: Navn på HTTP-hode

en: I18N BiDi override
nb: Overstyring av I18N BiDi

en: Image map area
nb: Område for bildekart

en: Image map name
nb: Navn på bildekart

en: Image map
nb: Bildekart

en: Image
nb: Bilde

en: Inline frame
nb: Innebygd ramme

en: Inserted text
nb: Innsatt tekst

en: Instance definition
nb: Instansdefinisjon

en: Italic text
nb: Kursiv tekst

en: Java applet (deprecated)
nb: Java-applet (fases ut)

en: Label
nb: Merkelapp

en: Language code
nb: Språkkode

en: Large text style
nb: Stil for stor tekst

en: Link color (deprecated)
nb: Farge på lenke (fases ut)

en: List item
nb: Listeoppføring

en: List of MIME types for file upload
nb: Liste over MIME-typer for filoverføring

en: List of supported character sets
nb: Liste over støttede tegnsett

en: Local change to font
nb: Lokal endring av skrift

en: Long description link
nb: Lang beskrivelseslenke

en: Long quotation
nb: Langt sitat

en: Margin pixel height
nb: Pikselhøyde for kant

en: Margin pixel width
nb: Pikselbredde for kant

en: Maximum length of text field
nb: Maksimal lengde på tekstfeltet

en: Output media
nb: Medium for utdata

en: Media-independent link
nb: Media-uavhengig lenke

en: Menu list (deprecated)
nb: Menyliste (fases ut)

en: Multi-line text field
nb: Multi-linje tekstfelt

en: Multiple
nb: Flere

en: Name
nb: Navn

en: Named property value
nb: Navngitt egenskaps verdi

en: No frames
nb: Ingen rammer

en: No resize
nb: Ingen endring av størrelse

en: No script
nb: Ingen skript

en: No shade (deprecated)
nb: Ingen skygge (fases ut)

en: No URI
nb: Ingen URI

en: No word wrap (deprecated)
nb: Ingen ordbryting (fases ut)

en: Object applet file (deprecated)
nb: Objekt applet-fil (fases ut)

en: Object data reference
nb: Referanse til objektdata

en: Offset for alignment character
nb: Forskyvning for justeringstegn

en: OnBlur event
nb: OnBlur-hendelse

en: OnChange event
nb: OnChange-hendelse

en: OnClick event
nb: OnClick-hendelse

en: OnDblClick event
nb: OnDblClick-hendelse

en: OnFocus event
nb: OnFocus-hendelse

en: OnKeyDown event
nb: OnKeyDown-hendelse

en: OnKeyPress event
nb: OnKeyPress-hendelse

en: OnKeyUp event
nb: OnKeyUp-hendelse

en: OnLoad event
nb: OnLoad-hendelse

en: OnMouseDown event
nb: OnMouseDown-hendelse

en: OnMouseMove event
nb: OnMouseMove-hendelse

en: OnMouseOut event
nb: OnMouseOut-hendelse

en: OnMouseOver event
nb: OnMouseOver-hendelse

en: OnMouseUp event
nb: OnMouseUp-hendelse

en: OnReset event
nb: OnReset-hendelse

en: OnSelect event
nb: OnSelect-hendelse

en: OnSubmit event
nb: OnSubmit-hendelse

en: OnUnload event
nb: OnUnload-hendelse

en: Option group
nb: Valggruppering

en: Option selector
nb: Valg av alternativ

en: Ordered list
nb: Sortert liste

en: Paragraph class
nb: Avsnittsklasse

en: Paragraph style
nb: Avsnittstil

en: Paragraph
nb: Avsnitt

en: Preformatted text
nb: Forhåndsformatert tekst

en: Profile metainfo dictionary
nb: Metadataordbok for profil

en: Push button
nb: Trykknapp

en: ReadOnly text and password
nb: ReadOnly tekst og passord

en: Reduced spacing (deprecated)
nb: Redusert mellomrom (fases ut)

en: Reverse link
nb: Omvendt lenke

en: Rows
nb: Rader

en: Rulings between rows and columns
nb: Linjer mellom rader og kolonner

en: Sample program output, scripts
nb: Eksempel på utdata fra programmer og skript

en: Scope covered by header cells
nb: Virkefelt dekket av overskriftceller

en: Script language name
nb: Navn på skriptspråk

en: Script statements
nb: Skriptuttrykk

en: Scrollbar
nb: Rullefelt

en: Selectable option
nb: Valgbart alternativ

en: Selected
nb: Valgt

en: Server-side image map
nb: Bildekart på tjenersiden

en: Shape
nb: Form

en: Short inline quotation
nb: Kort sitat i linja

en: Size (deprecated)
nb: Størrelse (fases ut)

en: Small text style
nb: Stil for liten tekst

en: Source
nb: Kilde

en: Space-separated archive list
nb: Mellomromseparert arkivliste

en: Spacing between cells
nb: Avstand mellom celler

en: Spacing within cells
nb: Avstand inni celler

en: Span
nb: Spennvidde

en: Standby load message
nb: Melding ved klar for lasting

en: Starting sequence number (deprecated)
nb: Startsekvensnummer (fases ut)

en: Strike-through text style (deprecated)
nb: Stil for gjennomstreket tekst (fases ut)

en: Strike-through text (deprecated)
nb: Gjennomstreket tekst (fases ut)

en: Strong emphasis
nb: Sterk utheving

en: Style info
nb: Stilinformasjon

en: Subscript
nb: Senket

en: Superscript
nb: Hevet

en: Table body
nb: Tabellkropp

en: Table caption
nb: Tabellbeskrivelse

en: Table column group properties
nb: Grupperingsegenskaper for tabellkolonne

en: Table column properties
nb: Egenskaper for tabellkolonne

en: Table data cell
nb: Tabelldatacelle

en: Table footer
nb: Tabellbunntekst

en: Table header cell
nb: Tabelloverskriftcelle

en: Table header
nb: Tabelloverskrift

en: Table row
nb: Tabellrad

en: Table summary
nb: Tabelloppsummering

en: Table
nb: Tabell

en: Target - Blank
nb: Mål - blankt

en: Target - Parent
nb: Mål - over

en: Target - Self
nb: Mål - selv

en: Target - Top
nb: Mål - topp

en: Teletype or monospace text style
nb: «Teletype» eller «monospace» tekststil

en: Text color (deprecated)
nb: Tekstfarge (fases ut)

en: Text entered by user
nb: Tekst oppgitt av bruker

en: Title
nb: Tittel

en: Underlined text style
nb: Stil for understreket tekst

en: Unordered list
nb: Liste uten sortering

en: Use image map
nb: Bruk bildekart

en: Value interpretation
nb: Verditolkning

en: Value
nb: Verdi

en: Variable or program argument
nb: Variabel eller programargument

en: Vertical cell alignment
nb: Vertikal cellejustering

en: Vertical space (deprecated)
nb: Vertikalt mellomrom (fases ut)

en: Visited link color (deprecated)
nb: Farge for besøkt lenke (fases ut)

en: Width
nb: Bredde

en: HTML - Tags
nb: HTML - Merker

en: Above
nb: Over

en: Applet class file code
nb: Filkode for applet-klasse

en: Array
nb: Tabell

en: Background color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Background texture tile
nb: Teksturfil for bakgrunn

en: Base font
nb: Basisskrift

en: Border color
nb: Farge for kant

en: Border
nb: Kant

en: Center
nb: Midtstill

en: Checked (state)
nb: Avkrysset (tilstand)

en: Color of selected links
nb: Farge for merket lenke

en: Content scheme
nb: Innholdstema

en: Content type
nb: Innholdstype

en: Direction
nb: Retning

en: Directory list
nb: Mappeliste

en: HTML version
nb: HTML-versjon

en: Embedded object
nb: Innebygd objekt

en: Figure
nb: Figur

en: Font face
nb: Skriftnavn

en: Frameborder
nb: Rammekant

en: Framespacing
nb: Rammeavstand

en: Heading
nb: Overskrift

en: Horizontal space
nb: Horisontalt rom

en: Image source
nb: Kilde for bilde

en: Inline layer
nb: Innebygd lag

en: Java applet
nb: Java-applet

en: Layer
nb: Lag

en: Link color
nb: Lenkefarge

en: Listing
nb: Utlisting

en: Mail link
nb: E-postlenke

en: Menu list
nb: Menyliste

en: Multicolumn
nb: Multikolonne

en: Next ID
nb: Neste ID

en: No embedded objects
nb: Innebygde objekter

en: No layers
nb: Ingen lag

en: No line break
nb: Ingen linjeskift

en: No shade
nb: Ingen skygge

en: No word wrap
nb: Ingen orddeling

en: Note
nb: Notat

en: Object applet file
nb: Åpne applet-fil

en: Preformatted listing
nb: Forhåndsformatert utlisting

en: Prompt message
nb: Ledetekstmelding

en: Quote
nb: Sitat

en: Range
nb: Område

en: Reduced spacing
nb: Redusert mellomrom

en: Root
nb: Rot

en: Single line prompt
nb: Enkeltlinjet ledetekst

en: Size
nb: Størrelse

en: Soft line break
nb: Mykt linjeskift

en: Sound
nb: Lyd

en: Spacer
nb: Avstand

en: Square root
nb: Kvadratrot

en: Starting sequence number
nb: Startsekvensnummer

en: Strike-through text style
nb: Stil for gjennomstreket tekst

en: Strike-through text
nb: Gjennomstreket tekst

en: Tab order position
nb: Posisjon for tabulatorrekkefølge

en: Text color
nb: Tekstfarge

en: Text
nb: Tekst

en: Top margin in pixels
nb: Toppmarg i piksler

en: Vertical space
nb: Vertikalt rom

en: Visited link color
nb: Farge for besøkt lenke

en: HTML - Special Characters
nb: HTML - spesielle tegn

en: Non-breaking space
nb: Ikke-brytende mellomrom

en: Soft hyphen­
nb: Mykt mellomrom

en: Latex - Tags
nb: Latex - merker

en: Bibliography (cite)
nb: Bibliografi (sitat)

en: Bibliography (item)
nb: Bibliografi (element)

en: Bibliography (shortcite)
nb: Bibliografi (kortsitat)

en: Bibliography (thebibliography)
nb: Bibliografi (thebibliography)

en: Brackets ()
nb: Parenteser ()

en: Brackets []
nb: Hakeparenteser []

en: Brackets {}
nb: Krøllparenteser {}

en: Brackets &lt;&gt;
nb: Hakeparenteser &lt;&gt;

en: File input
nb: Inndata fra fil

en: Function cosine
nb: Funksjonen cosinus

en: Function e^
nb: Funksjonen e^

en: Function exp
nb: Funksjonen exp

en: Function log
nb: Funksjonen log

en: Function log10
nb: Funksjonen log10

en: Function sine
nb: Funksjonen sinus

en: Greek alpha
nb: Gresk alfa

en: Greek beta
nb: Gresk beta

en: Greek epsilon
nb: Gresk epsilon

en: Greek gamma
nb: Gresk gamma

en: Greek lambda
nb: Gresk lambda

en: Greek rho
nb: Gresk rho

en: Greek tau
nb: Gresk tau

en: Header 0 (chapter)
nb: Topptekst 0 (kapittel)

en: Header 0 (chapter*)
nb: Topptekst 0 (kapittel*)

en: Header 1 (section)
nb: Topptekst 1 (seksjon)

en: Header 1 (section*)
nb: Topptekst 1 (seksjon*)

en: Header 2 (subsection)
nb: Topptekst 2 (underseksjon)

en: Header 2 (subsection*)
nb: Topptekst 2 (subseksjon*)

en: Header 3 (subsubsection)
nb: Topptekst 3 (subseksjon)

en: Header 3 (subsubsection*)
nb: Topptekst 3 (subseksjon*)

en: Header 4 (paragraph)
nb: Topptekst 4 (avsnitt)

en: Header appendix
nb: Overskrift tillegg

en: List description
nb: Listebeskrivelse

en: List enumerate
nb: Nummerert liste

en: List itemize
nb: Punktliste

en: Item with label
nb: Oppføring med etikett

en: Item
nb: Oppføring

en: Maths (display)
nb: Matematikk (blokk)

en: Maths (inline)
nb: Matematikk (i linja)

en: Operator fraction
nb: Brøkoperator

en: Operator integral (display)
nb: Integraloperator (blokk)

en: Operator integral (inline)
nb: Operatorintegral (i linja)

en: Operator sum (display)
nb: Sumoperator (blokk)

en: Operator sum (inline)
nb: Sumoperator (i linja)

en: Reference label
nb: Etikett for referanse

en: Reference ref
nb: Referansepeker

en: Symbol and
nb: Symbol og

en: Symbol const
nb: Symbol konst

en: Symbol d2-by-dt2-partial
nb: Symbol d2-av-dt2-partiell

en: Symbol dagger
nb: Symbol dolk

en: Symbol d-by-dt
nb: Symbol d-av-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
nb: Symbol d-av-dt-partiell

en: Symbol equiv
nb: Symbol lik

en: Symbol infinity
nb: Symbol uendelig

en: Symbol mathspace ,
nb: Symbol (matematisk) ,

en: Symbol mathspace .
nb: Symbol (matematisk) .

en: Symbol mathspace _
nb: Symbol (matematisk) _

en: Symbol mathspace __
nb: Symbol (matematisk) __

en: Symbol simeq
nb: Symbol tilnærmet lik

en: Symbol star
nb: Symbol stjerne

en: Typeface bold
nb: Fet skrifttype

en: Typeface type
nb: Skrivemaskin-skrifttype

en: Typeface italic
nb: Kursiv skrifttype

en: Typeface slanted
nb: Skråstilt skrifttype

en: Unbreakable text
nb: Ubrytbar tekst

en: Footnote
nb: Fotnote

en: Tag list
nb: Tag-liste

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
nb: Gir deg en lett metode for å sette inn ofte brukte tagger eller strenger uten å måtte skrive dem.

en: XSLT - Elements
nb: XSLT - elementer

en: attribute
nb: egenskap

en: XSLT - Functions
nb: XSLT - funksjoner

en: current
nb: nåværende

en: false
nb: usnn

en: name
nb: navn

en: true
nb: sann

en: XSLT - Axes
nb: XSLT - akser

en: ancestor
nb: forgjenger

en: ancestor-or-self
nb: forgjenger-eller-selv

en: child
nb: barn

en: descendant
nb: etterkommer

en: descendant-or-self
nb: etterkommer-eller-selv

en: following
nb: etterfølgende

en: following-sibling
nb: etterfølgende-søsken

en: namespace
nb: navneområde

en: parent
nb: opphav

en: preceding
nb: foregående

en: preceding-sibling
nb: foregående-søsken

en: self
nb: selv

en: XUL - Tags
nb: XUL - Merker

en: button
nb: knapp

en: column
nb: kolonne

en: columns
nb: kolonner

en: label
nb: etikett

en: page
nb: side

en: rows
nb: rader

en: Prompt type
nb: Forespørselstype

en: Selected format
nb: Valgt format

en: Custom format
nb: Selvvalgt format

en: In_sert Date and Time...
nb: _Sett inn dato/klokkeslett …

en: Insert current date and time at the cursor position
nb: Sett inn dagens dato og klokkeslett i pekerposisjonen

en: Available formats
nb: Tilgjengelige formater

en: Insert Date/Time
nb: Sett inn dato/klokkeslett

en: Inserts current date and time at the cursor position.
nb: Setter inn dagens dato og klokkeslett i pekerposisjonen.

en: Save Without Trailing Spaces
nb: Lagre uten etterfølgende mellomrom

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
nb: Fjerne etterfølgende mellomrom fra linjer før de lagres.

en: Insert Date and Time
nb: Sett inn dato/klokkeslett

en: _Insert
nb: Sett _inn

en: Use the _selected format
nb: Bruk _valgt format

en: _Use custom format
nb: Vis vindu for tag-liste

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
nb: %d.%m.%Y %H.%M.%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
nb: 01.11.2009 17.52.00

en: Configure date/time plugin
nb: Sett opp tillegg for dato/klokkeslett

en: When inserting date/time...
nb: Ved innsetting av dato/klokkeslett …

en: _Prompt for a format
nb: S_pør etter et format
