pluma 1.25.3 - en to pa translation catalogue (1060 entries)

en: Use Default Font
pa: ਮੂਲ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਦੇ ਖਾਸ ਫੋਂਟ ਦੀ ਬਜਾਏ ਤੁਸੀਂ ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਮੂਲ ਸਥਿਰੀ ਚੌੜਾਈ ਫੋਂਟ ਵੀ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਜੇਕਰ ਇਹ ਚੋਣ ਬੰਦ ਹੈ ਤਾਂ "ਸੰਪਾਦਕ ਫੋਂਟ" ਵਿੱਚ ਦੱਸੇ ਫੋਂਟ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਵਰਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Editor Font
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਫੋਂਟ

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
pa: ਸੋਧੇ ਅੱਖਰ ਜੋ ਸੋਧੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਥਾਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣੇ ਹਨ। ਇਹ ਉਦੋਂ ਹੀ ਪਰਭਾਵੀ ਹੋ ਸਕਣਗੇ, ਜਦੋਂ "ਮੂਲ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ" ਚੋਣ ਬੰਦ ਹੋਵੇ (ਆਫ)।

en: Style Scheme
pa: ਸਟਾਇਲ ਸਕੀਮਾਂ

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
pa: ਇੱਕ GtkSourceView ਸਟਾਇਲ ਸਕੀਮ ਦਾ ID, ਜੋ ਕਿ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਰੰਗ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Create Backup Copies
pa: ਬੈਕਅਪ ਕਾਪੀਆਂ ਬਣਾਓ

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਉਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਬੈਕਅਪ ਬਣਾਏ, ਜੋ ਇਸ ਨੇ ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਹਨ। ਤੁਸੀਂ "ਬੈਕਅੱਪ ਕਾਪੀ ਐਕਸਟੇਸ਼ਨ" ਚੋਣ ਨਾਲ ਬੈਕਅੱਪ ਫਾਇਲ ਦੀ ਐਕਟੇਸ਼ਨ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Autosave
pa: ਆਟੋ ਸੰਭਾਲੋ

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
pa: ਕੀ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਸੋਧੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਇਕ ਸਮੇਂ ਮਗਰੋਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸੰਭਾਲ ਕਰੇ। ਤੁਸੀਂ "ਆਟੋ-ਸੰਭਾਲ ਅੰਤਰਾਲ" ਚੋਣ ਨਾਲ ਸਮਾਂ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Autosave Interval
pa: ਆਟੋ-ਸੰਭਾਲ ਅੰਤਰਾਲ

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
pa: ਮਿੰਟ ਦੀ ਗਿਣਤੀ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਉਪਰੰਤ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਸੋਧੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਖੁਦ ਹੀ ਸੰਭਾਲ ਦੇਵੇਗਾ। ਇਹ ਚੋਣ ਤਾਂ ਹੀ ਪ੍ਰਭਾਵੀ ਹੋਵੇਗੀ, ਜੇਕਰ "ਆਟੋ ਸੰਭਾਲ" ਚੋਣ ਚਾਲੂ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Writable VFS schemes
pa: ਲਿਖਣ ਯੋਗ VFS ਸਕੀਮਾਂ

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
pa: ਲਿਖਣਯੋਗ ਢੰਗ ਵਿੱਚ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ VFS ਸਕੀਮਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ। 'File' ਸਕੀਮ ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਲਿਖਣਯੋਗ ਢੰਗ ਹੈ।

en: Maximum Number of Undo Actions
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਵਾਪਸੀ ਪਗਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
pa: ਵਾਪਸ ਜਾਂ ਮੁੜ-ਵਾਪਸ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੀਆਂ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ। ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਨੂੰ ਅਣਗਿਣਤ ਕਰਨ ਲਈ "-1" ਦਿਓ।

en: Line Wrapping Mode
pa: ਲਾਈਨ ਲਪੇਟਣ ਢੰਗ

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਲੰਬੀਆਂ ਲਾਈਨਾਂ ਕਿਵੇ ਲਪਟੇਣੀਆਂ ਹਨ, ਇਹ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ। ਨਾ ਲਪੇਟਣ ਲਈ "GTK_WRAP_NONE" ਵਰਤੋ। ਸ਼ਬਦਾਂ ਦੀ ਸੀਮਾ ਤੋ ਲਪੇਟਣ ਲਈ "GTK_WRAP_WORD" ਵਰਤੋਂ। ਹਰੇਕ ਅੱਖਰ ਦੀ ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਲਪੇਣ ਲਈ "GTK_WRAP_CHAR" ਵਰਤੋਂ (ਟਿੱਪਣੀ- ਮੁੱਲ ਅੰਗਰੇਜੀ ਅੱਖਰਾਂ ਦੇ ਛੋਟੇ ਵੱਡੇ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਰਭਾਵਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਇਸ ਕਰਕੇ ਜਾਂਚ ਲਵੋ ਕਿ ਉਹ ਸਟੈਂਡਰਡ ਮੁਤਾਬਕ ਹੀ ਹਨ।)।

en: Tab Size
pa: ਟੈਬ ਆਕਾਰ

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
pa: ਟੈਬ (Tab) ਅੱਖਰ ਦੀ ਬਜਾਏ ਵੇਖਾਈਆਂ ਜਾਣ ਵਾਲੀਆਂ ਖਾਲੀ ਥਾਵਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ।

en: Insert spaces
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਟੈਬ ਦੀ ਬਜਾਏ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਪਾ ਦੇਵੇ।

en: Automatic indent
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹਾਸ਼ੀਆ ਦੂਰੀ

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ ਕਰਨਾ ਚਾਲੂ ਕਰੇ।

en: Display Line Numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਵੇਖੋ

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਸੰਪਾਦਨ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਵੇਖਾਏ।

en: Highlight Current Line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ

en: Whether pluma should highlight the current line.
pa: ਕੀ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਮੌਜੂਦ ਲਾਈਨ ਨੂੰ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੇ।

en: Highlight Matching Bracket
pa: ਮਿਲਦੀ ਬਰੈਕਟ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
pa: ਕੀ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਚੁਣੀ ਬਰੈਕਟ ਨਾਲ ਮਿਲਦੀ ਬਰੈਕਟ ਨੂੰ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ।

en: Display Right Margin
pa: ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਹਾਸ਼ੀਆ ਵੇਖੋ

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਸੰਪਾਦਨ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ ਵੇਖਾਏ।

en: Right Margin Position
pa: ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦਾ ਟਿਕਾਣਾ

en: Specifies the position of the right margin.
pa: ਸੱਜੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦਾ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ।

en: Smart Home End
pa: ਸਮਾਰਟ ਘਰ ਅੰਤ

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਕਰਸਰ ਘਰ (HOME) ਅਤੇ ਅੰਤ (END) ਸਵਿੱਚ ਦਬਾਉਣ ਉੱਤੇ ਕਿਵੇਂ ਹਿੱਲੇ। "ਆਯੋਗ" ਕਰਨ ਨਾਲ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਾਈਨ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਅਤੇ ਅੰਤ ਵਿੱਚ ਜਾਵੇਗੀ, "ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ" ਨਾਲ ਪਹਿਲੀਂ ਵਾਰ ਲਾਈਨ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ/ਅੰਤ ਵਿੱਚ, ਅਤੇ ਦੂਜੀ ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ ਟੈਸਕਟ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਅਤੇ ਅੰਤ ਵਿੱਚ ਜਾਵੇਗੀ, "ਪਹਿਲਾਂ" ਨਾਲ ਲਾਈਨ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ/ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਜਾਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ/ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ "ਹਮੇਸ਼ਾਂ" ਚੁਣ ਨਾਲ ਲਾਈਨ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ/ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਜਾਣ ਦੀ ਬਜਾਏ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ/ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Restore Previous Cursor Position
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਕਰਸਰ ਸਥਿਤੀ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
pa: ਕੀ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਉਪਰੰਤ ਕਰਸਰ ਦੀ ਪੁਰਾਣੀ ਟਿਕਾਣਾ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੇ।

en: Enable Search Highlighting
pa: ਖੋਜ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
pa: ਕੀ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਖੋਜੇ ਟੈਕਸਟ ਦੀਆਂ ਸਭ ਮੌਜੂਦਗੀਆਂ ਨੂੰ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੇ।

en: Enable Syntax Highlighting
pa: ਸੰਟੇਕਸ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਸੰਟੇਕਸ ਹਾਈਟਲਾਈਟ ਚਾਲੂ ਕਰ ਦੇਵੇ।

en: Toolbar is Visible
pa: ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
pa: ਕੀ ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਟੂਲਬਾਰ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ।

en: Toolbar Buttons Style
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਬਟਨ ਸਟਾਇਲ

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਦੇ ਬਟਨਾਂ ਦਾ ਸਟਾਇਲ। ਆਮਤੌਰ ਤੇ ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਮੂਲ ਸਟਾਇਲ "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" ਸਿਰਫ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" ਆਈਕਾਨ ਅਤੇ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ, ਅਤੇ "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" ਜ਼ਰੂਰੀ ਆਈਕਾਨ ਟੈਕਸਟ ਨਾਲ। (ਟਿੱਪਣੀ- ਮੁੱਲ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਅੱਖਰਾਂ ਦੇ ਛੋਟੋ ਵੱਡੇ ਹੋਣ ਤੋ ਪਰਭਾਵਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਇਸ ਕਰਕੇ ਜਾਂਚ ਲਵੋ ਕਿ ਉਹ ਸਟੈਂਡਰਡ ਮੁਤਾਬਕ ਹੀ ਹਨ।)।

en: Status Bar is Visible
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
pa: ਕੀ ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਉਪਲਬਧ ਹੋਵੇ।

en: Side Pane is Visible
pa: ਬਾਹੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
pa: ਕੀ ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਖੱਬੀ ਬਾਹੀ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇ।

en: Bottom Panel is Visible
pa: ਹੇਠਲਾ ਪੈਨਲ ਦਿੱਸਦਾ ਹੈ

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
pa: ਕੀ ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਹੇਠਾਂ ਹੇਠਲਾ ਪੈਨਲ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ।

en: Maximum Recent Files
pa: ਤਾਜ਼ੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਤਾਜ਼ਾ ਖੁੱਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ, ਜੋ ਕਿ "ਤਾਜ਼ਾ ਫਾਇਲ਼ਾਂ" ਸਬ-ਮੇਨ ਵਿੱਚ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਣ।

en: Print Syntax Highlighting
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਕੀਤੇ ਸੰਟੈਕਸ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਸੰਟੇਕਸ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੇ, ਜਦੋਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਰਿੰਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ।

en: Print Header
pa: ਹੈੱਡਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ, ਜਦੋਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਰਿੰਟ ਕਰੇ ਤਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਾ ਹੈੱਡਰ ਜੋੜ ਦੇਵੇ

en: Printing Line Wrapping Mode
pa: ਪਰਿੰਟ ਲਈ ਲਾਈਨ ਸਮੇਟਣ ਢੰਗ

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਲੰਬੀਆਂ ਲਾਈਨਾਂ ਕਿਵੇਂ ਲਪਟੇਣੀਆਂ ਹਨ, ਇਹ ਦਿਓ। ਨਾ ਲਪੇਟਣ ਲਈ "GTK_WRAP_NONE" ਵਰਤੋ। ਸ਼ਬਦਾਂ ਦੀ ਸੀਮਾ ਤੋ ਲਪੇਟਣ ਲਈ "GTK_WRAP_WORD" ਵਰਤੋਂ। ਹਰੇਕ ਅੱਖਰ ਦੀ ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਲਪੇਣ ਲਈ "GTK_WRAP_CHAR" ਵਰਤੋਂ (ਟਿੱਪਣੀ- ਮੁੱਲ ਅੰਗਰੇਜੀ ਅੱਖਰਾਂ ਦੇ ਛੋਟੋ ਵੱਡੇ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਰਭਾਵਿਤ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਇਸ ਕਰਕੇ ਜਾਂਚ ਲਵੋ ਕਿ ਉਹ ਸਟੈਂਡਰਡ ਮੁਤਾਬਕ ਹੀ ਹਨ।

en: Print Line Numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
pa: ਜੇ ਇਸ ਦਾ ਮੁੱਲ 0 ਹੈ ਤਾਂ ਛਾਪਣ ਸਮੇਂ ਕੋਈ ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਕਾਗਜ ਵਿੱਚ ਨਹੀ ਆ ਸਕੇਗੀ, ਨਹੀ ਤਾਂ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਹਰੇਕ ਲਾਈਨ ਲਈ ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਛਾਪੇਗਾ।

en: Body Font for Printing
pa: ਮੁੱਖ ਭਾਗ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੋਂਟ

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
pa: ਫੋਂਟ ਦਿਓ, ਜੋ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਵਰਤਣੇ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਛਾਪਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Header Font for Printing
pa: ਪਰਿੰਟ ਲਈ ਹੈੱਡਰ ਫੋਂਟ

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
pa: ਫੋਂਟ ਦਿਓ, ਜੋ ਸਫੇ ਦੇ ਹੈੱਡਰ ਲਈ ਵਰਤਣੇ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਛਾਪਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਲਾਗੂ ਹੋ ਸਕੇਗਾ, ਜੇ "ਹੈੱਡਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ" ਚੋਣ ਚਾਲੂ ਹੈ (ਆਨ)।

en: Line Number Font for Printing
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਫੋਂਟ

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
pa: ਫੋਂਟ ਦਿਓ, ਜੋ ਲਾਈਨ ਦੇ ਨੰਬਰ ਵਰਤਣੇ ਹਨ, ਜੋ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਛਾਪਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਲਾਗੂ ਹੋ ਸਕੇਗਾ ਜੇ "ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ"ਚੋਣ ਸਿਫਰ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Automatically Detected Encodings
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਖੋਜੀ ਗਈ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਖੋਜਣ ਲਈ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਕੋਲ ਉਪਲੱਬਧ ਕ੍ਰਮਬੱਧ ਲਿਸਟ ਹੈ। ਮੌਜੂਦਾ ਲੋਕੇਲ ਇੰਕੋਡਿੰਗ "ਮੌਜੂਦ" ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ। ਸਿਰਫ ਪਛਾਣੀ ਗਈ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਹੀ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Encodings shown in menu
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਲਿਸਟਾਂ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ/ਸੰਭਾਲਣ ਚੋਣਕਾਰ ਕਰੈਕਟਰ ਕੋਡਿੰਗ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਵੇਖਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਸਿਰਫ ਮਨਜੂਰਸ਼ੁਦਾ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਹੀ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Active plugins
pa: ਸਰਗਰਮ ਪਲੱਗਇਨ

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
pa: ਸਰਗਰਮ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ। ਇਸ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਦਾ "ਟਿਕਾਣਾ" ਹੈ। ਦਿੱਤੀ ਪਲੱਗਇਨ ਦਾ "ਟਿਕਾਣਾ" ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ .pluma-plugin ਫਾਇਲ ਵੇਖੋ।

en: Text Editor
pa: ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ

en: Edit text files
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ ਸੋਧੋ

en: Log Out _without Saving
pa: ਬਿਨਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਲਾਗ ਆਉਟ(_w)

en: _Cancel Logout
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: Close _without Saving
pa: ਬਿਨਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਬੰਦ ਕਰੋ(_w)

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: Question
pa: ਸਵਾਲ

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਨਾ ਸੰਭਾਲਿਆ ਤਾਂ ਪਿਛਲੇ ਮਿੰਟ ਦੀਆਂ ਸਭ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਨਾ ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਾਂ ਆਖਰੀ ਘੰਟੇ ਦੀਆਂ ਸਭ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ "%s" ਵਿੱਚ ਕੀਤੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Save changes to document "%s" before closing?
pa: ਕੀ ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ "%s" ਦੇ ਬਦਲਾਅ ਬੰਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸੰਭਾਲਣੇ ਹਨ?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਉੱਤੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨੇ ਰੋਕ ਲਾ ਰੱਖੀ ਹੈ।

en: Docum_ents with unsaved changes:
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸਮੇਤ ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼(_e):

en: S_elect the documents you want to save:
pa: ਉਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਸੰਭਾਲਣੇ ਹਨ(_E):

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਨਾ ਸੰਭਾਲਿਆ ਤਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

en: Character Encodings
pa: ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: _Description
pa: ਵੇਰਵਾ(_D)

en: _Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ(_E)

en: Character encodings
pa: ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: A_vailable encodings:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਇੰਕੋਡਿੰਗ(_V):

en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: E_ncodings shown in menu:
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਈ ਇੰਕੋਡਿੰਗ(_N):

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
pa: ਇਸ ਸੰਪਾਦਕ ਵਲੋਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ ਚੁਣਨ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਓ

en: _Use the system fixed width font (%s)
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ ਫੋਂਟ ਹੀ ਵਰਤੋਂ (%s) (_U)

en: The selected color scheme cannot be installed.
pa: ਚੁਣੀ ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Add Scheme
pa: ਸਕੀਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: A_dd Scheme
pa: ਸਕੀਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ(_d)

en: Color Scheme Files
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਫਾਇਲਾਂ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Could not remove color scheme "%s".
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ "%s" ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: Text Wrapping
pa: ਟੈਕਸਟ ਲਪੇਟਣ

en: Enable text _wrapping
pa: ਟੈਕਸਟ ਲਪੇਟਣਾ ਯੋਗ(_W)

en: Do not _split words over two lines
pa: ਸ਼ਬਦ ਨੂੰ ਦੋ ਲਾਈਨਾਂ ਵਿਚ ਨਾ ਵੰਡੋ(_s)

en: Highlight current _line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ ਉਭਾਰੋ(_l)

en: Highlight matching _bracket
pa: ਮਿਲਦੀ ਬਰੈਕਟ ਉਭਾਰੋ(_b)

en: Display
pa: ਵੇਖਾਓ

en: _Display line numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਵੇਖੋ(_D)

en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: Tab Stops
pa: ਟੈਬ ਰੋਕੋ

en: _Tab width:
pa: ਟੈਬ ਚੌੜਾਈ(_T):

en: 8
pa: ੮

en: Insert _spaces instead of tabs
pa: ਟੈਬ ਦੀ ਬਜਾਏ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਦਿਓ(_S)

en: Automatic Indentation
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: _Enable automatic indentation
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹਾਸ਼ੀਆ ਦੂਰੀ ਯੋਗ(_E)

en: File Saving
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Create a _backup copy of files before saving
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਸੰਭਾਲਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਬੈਕਅੱਪ ਕਾਪੀ ਬਣਾਓ(_b)

en: _Autosave files every
pa: ਫਾਇਲ ਆਟੋ ਸੰਭਾਲੋ ਹਰੇਕ(_A)

en: _minutes
pa: ਮਿੰਟ(_m)

en: Editor
pa: ਐਡੀਟਰ

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

en: Editor _font:
pa: ਐਡੀਟਰ ਫੋਂਟ(_F):

en: Pick the editor font
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਲਈ ਫੋਂਟ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Color Scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ

en: _Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)...

en: Font & Colors
pa: ਫੋਂਟ ਅਤੇ ਰੰਗ

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: Replace
pa: ਬਦਲੋ

en: Find
pa: ਖੋਜ

en: Replace _All
pa: ਸਭ ਬਦਲੋ(_A)

en: _Replace
pa: ਬਦਲੋ(_R)

en: Replace All
pa: ਸਭ ਬਦਲੋ

en: _Search for:
pa: ਇਸ ਦੀ ਖੋਜ(_S):

en: Replace _with:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਬਦਲੋ(_w):

en: _Match case
pa: ਮੇਲ ਸਥਿਤੀ(_M)

en: Match _entire word only
pa: ਸਿਰਫ ਪੂਰਾ ਸ਼ਬਦ ਹੀ ਮਿਲਾਓ(_e)

en: Search _backwards
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੋਜ(_b)

en: _Wrap around
pa: ਪਾਸੇ ਸਮੇਟੋ(_W)

en: Show the application's version
pa: ਕਾਰਜ ਦਾ ਵਰਜਨ ਵੇਖੋ

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਤੋਂ ਖੁੱਲਣ ਵਾਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਦਿਓ

en: ENCODING
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Display list of possible values for the encoding option
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਚੋਣ ਲਈ ਸੰਭਵ ਮੁੱਲਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ।

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
pa: ਇਸ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਲਈ ਸਿਰੇ ਦਾ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਬਣਾਓ

en: Create a new document in an existing instance of pluma
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਦੇ ਮੌਜੂਦ ਮੌਕੇ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬਣਾਓ

en: [FILE...]
pa: [ਫਾਇਲ...]

en: %s: invalid encoding.
pa: %s: ਗਲਤ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਹੈ।

en: - Edit text files
pa:  - ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ ਸੋਧ

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
pa: %s
    ਪੂਰੀਆਂ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਚੋਣਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਵੇਖਣ ਵਾਸਤੇ '%s --help' ਚਲਾਉ।

en: Loading file '%s'…
pa: ਫਾਇਲ '%s' ਲੋਡ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ

en: The file "%s" is read-only.
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਹੈ।

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਇਸ ਨੂੰ ਉਸ ਫਾਇਲ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੋਗੇ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ?

en: Saving file '%s'…
pa: ਫਾਇਲ '%s' ਸੰਭਾਲੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ…

en: Save As…
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ…

en: Reverting the document '%s'…
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ '%s' ਪਰਤਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
pa: ਕੀ ਡੌਕੂਮੈਂਟ '%s' ਵਿੱਚ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਵਾਪਸ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨੀਆਂ ਹਨ?

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
pa: ਆਖਰੀ ਮਿੰਟ ਵਿੱਚ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿਚ ਕੀਤੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਤਾਂ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ ਹਨ।

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
pa: ਪਿਛਲੇ ਘੰਟੇ ਵਿੱਚ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿਚ ਕੀਤੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਤਾਂ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਤੇ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ ਹਨ।

en: _Revert
pa: ਮੁੜ-ਖੋਲ੍ਹੋ(_R)

en: Sun Microsystems
pa: ਸਨ ਮਾਈਕਰੋਸਿਸਟਮ

en: Found and replaced one occurrence
pa: ਇੱਕ ਮੌਜੂਦਗੀ ਲੱਭੀ ਅਤੇ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੀ ਗਈ

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
pa: "%s" ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Unsaved Document %d
pa: ਨਾ ਸਾਂਭਿਆ ਡੌਕੂਮੈਂਟ %d

en: Read-Only
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Unicode
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ

en: Western
pa: ਪੱਛਮੀ

en: Central European
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਯੂਰਪ

en: South European
pa: ਦੱਖਣੀ ਯੂਰਪ

en: Baltic
pa: ਬਾਲਟਿਕ

en: Cyrillic
pa: ਸਰਲਿਕ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Greek
pa: ਗਰੀਕ

en: Hebrew Visual
pa: ਹੀਬਰਿਊ ਦਰਿਸ਼

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕ

en: Nordic
pa: ਨੋਰਡਿਕ

en: Celtic
pa: ਕਾਲਟਿਕ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਆਈ

en: Armenian
pa: ਅਮੀਨੀਆਈ

en: Chinese Traditional
pa: ਚੀਨੀ ਮੂਲ

en: Cyrillic/Russian
pa: ਸਰਲਿਕ/ਰੂਸੀ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

en: Chinese Simplified
pa: ਚੀਨੀ ਸਧਾਰਨ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

en: Hebrew
pa: ਹੇਬਰਿਊ

en: Cyrillic/Ukrainian
pa: ਸਰਲਿਕ/ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Automatically Detected
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਖੋਜੀ

en: Current Locale (%s)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲੋਕੇਲ (%s)

en: Add or Remove...
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਜਾਂ ਹਟਾਓ...

en: All Text Files
pa: ਸਭ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ

en: C_haracter Encoding:
pa: ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ(_h):

en: L_ine Ending:
pa: ਲਾਈਨ ਅੰਤ(_i):

en: Mac OS Classic
pa: Mac OS ਕਲਾਸਿਕ

en: Windows
pa: ਝਰੋਖੇ

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: There was an error displaying the help.
pa: ਮੱਦਦ ਵੇਖਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: _Retry
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼(_R)

en: Could not find the file %s.
pa: ਫਾਇਲ %s ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
pa: ਜੋ ਟਿਕਾਣਾ ਤੁਸੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਉਸ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ %s ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਵਰਤ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: pluma cannot handle this location.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਵਰਤ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The location of the file cannot be mounted.
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਟਿਕਾਣਾ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਟਿਕਾਣਾ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s is a directory.
pa: %s ਇੱਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ।

en: %s is not a valid location.
pa: %s ਠੀਕ ਟਿਕਾਣਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
pa: ਹੋਸਟ %s ਨਹੀਂ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਆਪਣੇ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਵਲੋਂ ਲਿਖੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: %s is not a regular file.
pa: %s ਇੱਕ ਰੈਗੂਲਰ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Connection timed out. Please try again.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ ਹੋਇਆ। ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: The file is too big.
pa: ਫਾਇਲ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ।

en: Unexpected error: %s
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਫਾਇਲ ਲੱਭ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਸ਼ਾਇਦ, ਹੁਣੇ ਹੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Could not revert the file %s.
pa: ਫਾਇਲ %s ਪਰਤਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Ch_aracter Encoding:
pa: ਕਰੈਕਟਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ(_a):

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਸੋਧ(_w)

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
pa: ਨਾ ਸੋਧੋ(_o)

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ ਲਿੰਕ ਸੀਮਿਤ ਹਨ ਅਤੇ ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਇਸ ਲਿਮਟ 'ਚੋਂ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
pa: ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਲੱਭ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕਿਤੇ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲ ਤਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਸ਼ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ।

en: Select a character encoding from the menu and try again.
pa: ਮੇਨੂ ਤੋਂ ਵੱਖਰੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਸ਼ ਕਰੋ।

en: There was a problem opening the file %s.
pa: ਫਾਇਲ %s ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ।

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
pa: ਫਾਇਲ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਖੋਲ੍ਹੀ ਹੈ, ਵਿੱਚ ਅਢੁੱਕਵੇਂ ਅੱਖਰ ਹਨ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸੋਧਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖਿਆ ਤਾਂ ਇਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬੇਕਾਰ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ।

en: You can also choose another character encoding and try again.
pa: ਤੁਸੀਂ ਮੇਨੂ ਤੋਂ ਵੱਖਰੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਸ਼ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
pa: ਫਾਇਲ %s ਨੂੰ %s ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
pa: ਮੇਨੂ ਤੋਂ ਵੱਖਰੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਸ਼ ਕਰੋ।

en: Could not open the file %s.
pa: ਫਾਇਲ %s ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
pa: ਫਾਇਲ %s ਨੂੰ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ %s ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਅੱਖਰ ਅਜਿਹੇ ਹਨ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਦਿੱਤੀ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਨਾਲ ਸੋਧਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ (%s) ਹੋਰ ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੈ।

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਨੇ ਫਾਇਲ ਦੇ ਇਸ ਮੌਕੇ ਦੇ ਵਰਜਨ ਨੂੰ ਨਾ-ਸੋਧਣਯੋਗ ਢੰਗ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਢੰਗ ਨਾਲ ਸੋਧਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: S_ave Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਸੰਭਾਲੋ(_a)

en: D_on't Save
pa: ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ(_o)

en: The file %s has been modified since reading it.
pa: ਫਾਇਲ %s ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਤਾਂ, ਬਾਹਰੀ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਗੁੰਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ। ਕੀ ਕਿਸੇ ਵੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ?

en: Could not create a backup file while saving %s
pa: %s ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਬੈਕਅੱਪ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾਈ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
pa: %s ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਆਰਜ਼ੀ ਬੈਕਅੱਪ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾਈ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਦੀ ਪੁਰਾਣੀ ਕਾਪੀ ਤੋਂ ਬੈਕਅੱਪ ਨਹੀਂ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਨਵੀਂ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾਂਦੀ। ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਕੇ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਪਰ ਜੇਕਰ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਦੀ ਪੁਰਾਣੀ ਕਾਪੀ ਨੂੰ ਗੁਆ ਬੈਠੋਗੇ। ਕੀ ਕਿਸੇ ਵੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ %s ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਢੰਗ ਵਿੱਚ ਵਰਤ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਵਲੋਂ ਲਿਖੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਇਹ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਢੰਗ ਵਿੱਚ ਵਰਤ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਵਲੋਂ ਲਿਖੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
pa: %s ਟਿਕਾਣਾ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਵਲੋਂ ਲਿਖੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ। ਆਪਣੇ ਵਲੋਂ ਲਿਖੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਕੁਝ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਖਾਲੀ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
pa: ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ-ਯੋਗ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਸ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ। ਆਪਣੇ ਵਲੋਂ ਲਿਖੇ ਟਿਕਾਣੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
pa: ਇਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਨਾਂ ਵਰਤੋਂ ਜੀ।

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
pa: ਜਿਸ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰ ਰਿਹੇ ਹੋ, ਉਸ ਉੱਪਰ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਲਈ ਸੀਮਿਤ ਸੀਮਾ ਹੈ। ਛੋਟਾ ਨਾਂ ਵਰਤੋਂ ਜੀ।

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
pa: ਜਿਸ ਡਿਸਕ ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰ ਰਿਹੇ ਹੋ, ਉਸ ਉੱਤੇ ਫਾਇਲ ਅਕਾਰ ਦੀ ਹੱਦਬੰਦੀ ਹੈ। ਇਕ ਛੋਟੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜਾਂ ਹੋਰ ਡਿਸਕ ਵਰਤੋ, ਜਿਸ ਤੇ ਇਹ ਪਾਬੰਦੀ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Could not save the file %s.
pa: ਫਾਇਲ %s ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The file %s changed on disk.
pa: ਫਾਇਲ %s ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਬਦਲੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ ਫਾਇਲ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to reload the file?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: _Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ(_R)

en: Empty
pa: ਖਾਲੀ

en: Hide panel
pa: ਪੈਨਲ ਓਹਲੇ

en: File: %s
pa: ਫਾਇਲ: %s

en: Page %N of %Q
pa: %Q ਵਿੱਚੋਂ %N ਸਫ਼ਾ

en: Preparing...
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Syntax Highlighting
pa: ਸੰਟੈਕਸ ਹਾਈਲਾਈਟ

en: Print synta_x highlighting
pa: ਸੰਟੈਕਸਟ ਹਾਈਲਾਈਟਿੰਗ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(_x)

en: Line Numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ

en: Print line nu_mbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(_m)

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
pa: ਹਰੇਕ ਨੰਬਰ(_N)

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

en: Page header
pa: ਪੇਜ਼ ਹੈੱਡਰ

en: Print page _headers
pa: ਸਫ਼ਾ ਹੈੱਡਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(_h)

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: _Body:
pa: ਹਿੱਸਾ(_B):

en: He_aders and footers:
pa: ਹੈੱਡਰ ਅਤੇ ਫੁੱਟਰ(_a):

en: _Line numbers:
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ(_L):

en: _Restore Default Fonts
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ(_R)

en: Show the previous page
pa: ਪਿਛਲਾ ਸਫ਼ਾ ਵੇਖੋ

en: Show the next page
pa: ਅਗਲਾ ਸਫ਼ਾ ਵੇਖੋ

en: Current page (Alt+P)
pa: ਮੌਜਦਾ ਸਫ਼ਾ (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
pa: ਵਿੱਚੋਂ

en: Page total
pa: ਸਫ਼ੇ ਕੁੱਲ

en: The total number of pages in the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ ਵਿੱਚ ਸਫ਼ਿਆਂ ਦੀ ਕੁੱਲ ਗਿਣਤੀ

en: Show multiple pages
pa: ਬਹੁ-ਸਫ਼ੇ ਵੇਖੋ

en: Zoom 1:1
pa: ਜ਼ੂਮ ੧:੧

en: Zoom to fit the whole page
pa: ਪੂਰਾ ਸਫ਼ਾ ਫਿੱਟ ਕਰੋ

en: Zoom the page in
pa: ਸਫ਼ਾ ਜ਼ੂਮ ਅੰਦਰ

en: Zoom the page out
pa: ਸਫ਼ਾ ਜ਼ੂਮ ਬਾਹਰ

en: _Close Preview
pa: ਝਲਕ ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Close print preview
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Page %d of %d
pa: %2$d ਵਿੱਚੋਂ %1$d ਸਫ਼ਾ

en: Page Preview
pa: ਸਫ਼ਾ ਝਲਕ

en: The preview of a page in the document to be printed
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਫ਼ੇ ਦੀ ਝਲਕ ਪਰਿੰਟ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: It is not possible to detect the encoding automatically
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਲੱਭਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: OVR
pa: ਉੱਤੇ

en: INS
pa: ਸ਼ਾਮਲ

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
pa:  ਲਾਈਨ %d, ਕਾਲਮ %d

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ '%s' ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: g_mkdir_with_parents() ਫੇਲ੍ਹ: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
pa: %2$s ਤੋਂ %1$s ਰੀਵਰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Reverting %s
pa: %s ਰੀਵਰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
pa: %2$s ਵਿੱਚੋਂ %1$s ਨੂੰ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Loading %s
pa: %s ਨੂੰ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Saving %s
pa: %s ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Error opening file %s
pa: %s ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error reverting file %s
pa: %s ਫਾਇਲ ਪਰਤਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error saving file %s
pa: ਫਾਇਲ %s ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Unicode (UTF-8)
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ (UTF-8)

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: MIME Type:
pa: MIME ਕਿਸਮ:

en: Encoding:
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ:

en: Close document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _File
pa: ਫਾਇਲ(_F)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: _Search
pa: ਖੋਜ(_S)

en: _Tools
pa: ਟੂਲ(_T)

en: _Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ(_D)

en: _New
pa: ਵੇਖੋ(_N)

en: Create a new document
pa: ਨਵਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬਣਾਓ

en: _Open...
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)...

en: Open a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Pr_eferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_e)

en: Configure the application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: _Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(_C)

en: Open the pluma manual
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਮੇਨੂਅਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: About this application
pa: ਇਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬਾਰੇ

en: Leave fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਢੰਗ ਛੱਡੋ

en: Save the current file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save _As...
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(_A)...

en: Save the current file with a different name
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਵੱਖਰੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Revert to a saved version of the file
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਸੰਭਾਲਿਆ ਵਰਜਨ ਮੁਡ਼ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Print Previe_w
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ(_w)

en: Print preview
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ

en: _Print...
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(_P)...

en: Print the current page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ਾ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: _Undo
pa: ਵਾਪਿਸ(_U)

en: Undo the last action
pa: ਆਖਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਮੁਡ਼ ਕਰੋ

en: _Redo
pa: ਪਰਤਾਉ(_R)

en: Redo the last undone action
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਪਸ ਕੀਤੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਕਰੋ

en: Cu_t
pa: ਕੱਟੋ(_t)

en: Cut the selection
pa: ਚੋਣ ਕੱਟੋ

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: Copy the selection
pa: ਚੋਣ ਦੀ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: _Paste
pa: ਚੇਪੋ(_P)

en: Paste the clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚੋਂ ਚੇਪੋ

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: Delete the selected text
pa: ਚੁਣੇ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Select _All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_A)

en: Select the entire document
pa: ਸਾਰਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਚੁਣੋ

en: C_hange Case
pa: ਅਕਾਰ ਬਦਲੋ(_h)

en: All _Upper Case
pa: ਸਭ ਅੱਖਰ ਵੱਡੇ(_U)

en: Change selected text to upper case
pa: ਚੁਣੇ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਅੱਖਰਾਂ ਨੂੰ ਵੱਡੇ ਅਕਾਰ ਦਾ ਕਰੋ

en: All _Lower Case
pa: ਸਭ ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ(_L)

en: Change selected text to lower case
pa: ਚੁਣੇ ਹੋਏ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦਾ ਅਕਾਰ ਛੋਟਾ ਕਰੋ

en: _Invert Case
pa: ਅੱਖਰ ਅਕਾਰ ਉਲਟ(_I)

en: Invert the case of selected text
pa: ਚੁਣੇ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦੇ ਅਕਾਰ ਉਲਟਾਓ

en: _Title Case
pa: ਟਾਇਟਲ ਅਕਾਰ(_T)

en: Capitalize the first letter of each selected word
pa: ਹਰ ਚੁਣੇ ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਖਰ ਦਾ ਅਕਾਰ ਵੱਡਾ ਕਰੋ

en: _Highlight Mode
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਢੰਗ(_H)

en: _Find...
pa: ਖੋਜ(_F)...

en: Search for text
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੋਜੋ

en: Find Ne_xt
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਜ(_x)

en: Search forwards for the same text
pa: ਇਸੇ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਅੱਗੇ ਖੋਜ ਕਰੋ

en: Find Pre_vious
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੋਜ(_v)

en: Search backwards for the same text
pa: ਇਸੇ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਪਿਛਾਂਹ ਨੂੰ ਖੋਜ ਕਰੋ

en: _Replace...
pa: ਬਦਲੋ(_R)...

en: Search for and replace text
pa: ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰੋ ਅਤੇ ਬਦਲੋ

en: _Clear Highlight
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_C)

en: Clear highlighting of search matches
pa: ਖੋਜ ਮੇਲ ਨੂੰ ਹਾਈਲਾਈਟ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Go to _Line...
pa: ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ(_L)...

en: Go to a specific line
pa: ਖਾਸ ਲਾਈਨ ਤੇ ਜਾਓ

en: _Incremental Search...
pa: ਵਾਧਾ ਖੋਜ(_I)...

en: Incrementally search for text
pa: ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਆਵਰਤੀ ਖੋਜ

en: _Save All
pa: ਸਭ ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: Save all open files
pa: ਸਭ ਖੁੱਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: _Close All
pa: ਸਭ ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Close all open files
pa: ਸਭ ਖੁੱਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Previous Document
pa: ਪਿੱਛੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ(_P)

en: Activate previous document
pa: ਪਿਛਲਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਸਰਗਰਮ

en: _Next Document
pa: ਅੱਗੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ(_N)

en: Activate next document
pa: ਅਗਲਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਸਰਗਰਮ

en: _Move to New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿਚ ਭੇਜੋ(_M)

en: Move the current document to a new window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Close the current file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Quit
pa: ਬਾਹਰ(_Q)

en: Quit the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ(_T)

en: Show or hide the toolbar in the current window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: _Statusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ(_S)

en: Show or hide the statusbar in the current window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: _Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ(_F)

en: Edit text in fullscreen
pa: ਟੈਕਸਟ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਸੋਧੋ

en: Side _Pane
pa: ਬਾਹੀ(_P)

en: Show or hide the side pane in the current window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਬਾਹੀ ਵੇਖਾਓ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: _Bottom Pane
pa: ਹੇਠਲੀ ਪੱਟੀ(_B)

en: Show or hide the bottom pane in the current window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਹੇਠਲੀ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: Please check your installation.
pa: ਆਪਣੀ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
pa: %s UI ਫਾਇਲ ਖੋਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਗਲਤੀ: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
pa: ਫਾਇਲ %2$s ਵਿੱਚ  '%1$s' ਆਬਜੈਕਟ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
pa: %s ਉੱਤੇ /

en: _Wrap Around
pa: ਪਾਸਿਓ ਸਮੇਟੋ(_W)

en: Match _Entire Word Only
pa: ਪੂਰਾ ਸ਼ਬਦ ਹੀ ਮਿਲਾਓ(_E)

en: _Match Case
pa: ਮਿਲਦਾ ਕੇਸ(_M)

en: String you want to search for
pa: ਲਾਈਨ, ਜਿਸ ਦੀ ਤੁਸੀਂ ਖੋਜ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Line you want to move the cursor to
pa: ਲਾਈਨ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਤੁਸੀਂ ਕਰਸਰ ਲੈ ਕੇ ਜਾਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Use %s highlight mode
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਢੰਗ %s ਵਰਤੋਂ

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
pa: ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ

en: Disable syntax highlighting
pa: ਸੰਟੈਕਸ ਹਾਈਲਾਈਟ ਬੰਦ

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
pa: '%s' ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a recently used file
pa: ਇੱਕ ਹੁਣੇ ਵਰਤੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
pa: '%s' ਸਰਗਰਮ

en: Use Spaces
pa: ਸਪੇਸ ਵਰਤੋਂ

en: Tab Width
pa: ਟੈਬ ਚੌੜਾਈ

en: Document Statistics
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟੀ ਅੰਕੜੇ

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟੀ ਅੰਕੜੇ ਪਲੱਗਇਨ ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੀ ਛਾਣਬੀਣ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ਅਤੇ ਸ਼ਬਦਾਂ, ਲਾਈਨਾਂ, ਅੱਖਰਾਂ ਅਤੇ ਨਾ ਖਾਲੀ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਕਰਕੇ ਨਤੀਜਾ ਵੇਖਾਵੇਗਾ।

en: _Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ(_U)

en: File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Bytes
pa: ਬਾਇਟ

en: Characters (no spaces)
pa: ਅੱਖਰ (ਬਿਨਾਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ)

en: Characters (with spaces)
pa: ਅੱਖਰ (ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਸਮੇਤ)

en: Words
pa: ਸ਼ਬਦ

en: Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

en: Document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Selection
pa: ਚੋਣ

en: _Document Statistics
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟੀ ਅੰਕੜੇ(_D)

en: Get statistical information on the current document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟੀ ਅੰਕੜਿਆਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: External Tools
pa: ਬਾਹਰੀ ਟੂਲ

en: Execute external commands and shell scripts.
pa: ਬਾਹਰੀ ਕਮਾਂਡਾਂ ਅਤੇ ਸ਼ੈੱਲ ਸਕਰਿਪਟਾਂ ਚਲਾਓ।

en: Manage _External Tools...
pa: ਬਾਹਰੀ ਟੂਲ ਪਰਬੰਧ(_E)...

en: Opens the External Tools Manager
pa: ਬਾਹਰੀ ਟੂਲ ਮੈਨੇਜਰ ਖੋਲ੍ਹਦਾ ਹੈ

en: External _Tools
pa: ਬਾਹਰੀ ਟੂਲ(_T)

en: External tools
pa: ਬਾਹਰੀ ਟੂਲ

en: Shell Output
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Could not execute command: %s
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %s

en: You must be inside a word to run this command
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਸ਼ਬਦ ਦੇ ਅੰਦਰ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Running tool:
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਟੂਲ:

en: Done.
pa: ਮੁਕੰਮਲ।

en: Exited
pa: ਬੰਦ ਕੀਤੇ

en: All languages
pa: ਸਭ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: All Languages
pa: ਸਭ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: New tool
pa: ਨਵਾਂ ਟੂਲ

en: This accelerator is already bound to %s
pa: ਇਹ ਐਕਸਲੇਟਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ %s ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਹੈ

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਐਕਸਲੇਟਰ ਦਿਓ ਜਾਂ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਬੈਕਸਪੇਸ ਦਬਾਓ

en: Type a new accelerator
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਐਕਸਲੇਟਰ ਦਿਓ

en: Stopped.
pa: ਰੁਕਿਆ।

en: All documents
pa: ਸਭ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: All documents except untitled ones
pa: ਬਿਨਾਂ-ਨਾਂ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ ਸਭ

en: Local files only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ

en: Remote files only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਫਾਇਲਾਂ ਹੀ ਹਟਾਓ

en: Untitled documents only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਬਿਨਾਂ-ਨਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਹੀ

en: Nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: Current document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Current selection
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ

en: Current selection (default to document)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ (ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ)

en: Current line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ

en: Current word
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ਬਦ

en: Display in bottom pane
pa: ਤਲ ਬਾਹੀ 'ਚ ਵੇਖੋ

en: Create new document
pa: ਨਵਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬਣਾਓ

en: Append to current document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Replace current document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬਦਲੋ

en: Replace current selection
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੋਣ ਬਦਲੋ

en: Insert at cursor position
pa: ਕਰਸਰ ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: External Tools Manager
pa: ਬਾਹਰੀ ਟੂਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: _Tools:
pa: ਟੂਲ(_T):

en: _Applicability:
pa: ਸਹੂਲਤ(_A):

en: _Output:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ(_O):

en: _Input:
pa: ਇੰਪੁੱਟ(_I):

en: _Save:
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S):

en: _Shortcut Key:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚ(_S):

en: _Edit:
pa: ਸੋਧ(_E):

en: Run "make" in the document directory
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ 'ਚ "make" ਚਲਾਓ

en: Open terminal here
pa: ਇੱਥੇ ਟਰਮੀਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a terminal in the document location
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਿਕਾਣੇ 'ਚ ਇੱਕ ਟਰਮੀਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Remove trailing spaces
pa: ਆਖਰੀ ਖਾਲੀ ਥਾਵਾਂ ਹਟਾਓ

en: Remove useless trailing spaces in your file
pa: ਆਪਣੀ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਬੇਲੋੜੀਆਂ ਆਖਰੀ ਖਾਲੀ ਥਾਵਾਂ ਹਟਾਓ

en: Run command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ

en: Execute a custom command and put its output in a new document
pa: ਇੱਕ ਪਸੰਦੀਦਾ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨਵੇਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ 'ਚ ਰੱਖੋ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: File Browser Pane
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਬਾਹੀ

en: Easy file access from the side pane
pa: ਬਾਹੀ ਤੋਂ ਫਾਇਲ ਦੀ ਸੌਖੀ ਵਰਤੋਂ

en: Set Location to First Document
pa: ਪਹਿਲੇਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
pa: ਜੇ ਸਹੀਂ ਹੋਇਆ ਤਾਂ ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪਲੱਗਇਨ ਪਹਿਲੇ ਖੋਲ੍ਹੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ ਦੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵੇਖੇਗਾ, ਨੇ ਦਿੱਤਾ ਹੈ ਕਿ ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਨੂੰ ਹਾਲੀ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ। (ਤਾਂ ਹੀ ਇਹ ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਤੋਂ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਾਟੀਲਸ ਰਾਹੀਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਨਾਲ)

en: File Browser Filter Mode
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਫਿਲਟਰ ਢੰਗ

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
pa: ਇਹ ਮੁੱਲ ਤਹਿ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਫਾਇਲ ਝਲਕਾਰੇ ਵਲੋਂ ਕਿਹੜੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ। ਠੀਕ ਮੁੱਲ ਹਨ: ਕੋਈ ਨਹੀਂ (ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ), ਲੁਕਵੀਆਂ (ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ), ਬਾਈਨਰੀ (ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ) ਅਤੇ ਲੁਕਵੀਆਂ ਅਤੇ ਬਾਈਨਰੀ (ਲੁਕਵੀਆਂ ਅਤੇ ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਫਿਲਟਰ ਕਰੋ)।

en: File Browser Filter Pattern
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਫਿਲਟਰ ਪੈਟਰਨ

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
pa: ਫਿਲਟਰ ਪੈਟਰਨ ਜਿਸ ਨਾਲ ਫਾਇਲ ਝਲਕਾਰਾ ਫਿਲਟਰ ਕਰੇ। ਇਹ ਫਿਲਟਰ ਫਿਲਟਰ ਢੰਗ ਨਾ ਉੱਤੇ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Open With Tree View
pa: ਲੜੀ ਝਲਕ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
pa: ਲੜੀ ਝਲਕ ਖੋਲ੍ਹਦੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਫਾਇਲ ਝਲਕਾਰਾ ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਝਲਕ ਦੀ ਬਜਾਏ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

en: File Browser Root Directory
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਮੁੱਢਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
pa: ਫਾਇਲ ਝਲਕਾਰਾ ਰੂਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਫਾਇਲ ਝਲਕਾਰਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ onload/tree_view TRUE ਹੋਵੇ।

en: File Browser Virtual Root Directory
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਮੁੱਢਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਰੂਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਫਾਇਲ ਝਲਕਾਰਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ onload/tree_view TRUE ਹੋਵੇ। ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਰੂਟ ਅਸਲ ਰੂਟ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਹੀ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Enable Restore of Remote Locations
pa: ਰਿਮੋਟ ਟਿਕਾਣਿਆਂ ਤੋਂ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਯੋਗ

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
pa: ਸੈੱਟ ਕਰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਰਿਮੋਟ ਟਿਕਾਣੇ ਤੋਂ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰਨਾ ਯੋਗ ਹੋਵੇ ਕਿ ਨਾ।

en: File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: _Set root to active document
pa: ਸਰਗਰਮ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਰੂਟ ਬਣਾਓ(_S)

en: Set the root to the active document location
pa: ਸਰਗਰਮ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਮੁੱਢ ਬਣਾਓ

en: _Open terminal here
pa: ਇੱਥੇ ਟਰਮੀਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Open a terminal at the currently opened directory
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਟਰਮੀਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: File Browser
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: An error occurred while creating a new directory
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error occurred while creating a new file
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error occurred while renaming a file or directory
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਾ ਨਾਂ-ਬਦਲਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error occurred while deleting a file or directory
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹਟਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error occurred while setting a root directory
pa: ਇੱਕ ਮੁੱਢਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: An error occurred while loading a directory
pa: ਇੱਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error occurred
pa: ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕੀ
    ਤੁਸੀਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The selected files cannot be moved to the trash.
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%s" ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਆਈਟਮ ਹਟਾਈ ਤਾਂ ਇਹ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: (Empty)
pa: (ਖਾਲੀ)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਇਸ ਸਮੇਂ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਵੇਖਣ ਲਈ ਫਿਲਟਰ ਸੈਟਿੰਗ ਠੀਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
pa: ਫਾਇਲ

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਇਸ ਸਮੇਂ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਵੇਖਣ ਲਈ ਫਿਲਟਰ ਸੈਟਿੰਗ ਠੀਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
pa: ਨਵੀਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਇਸ ਸਮੇਂ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਫਿਲਟਰ ਸੈਟਿੰਗ ਠੀਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: _Filter
pa: ਫਿਲਟਰ(_F)

en: _Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(_M)

en: Move selected file or folder to trash
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Delete selected file or folder
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ

en: Open selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Up
pa: ਉੱਤੇ

en: Open the parent folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ(_N)

en: Add new empty folder
pa: ਇੱਕ ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: New F_ile
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ(_i)

en: Add new empty file
pa: ਨਵੀਂ ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: _Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(_R)

en: Rename selected file or folder
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: _Previous Location
pa: ਪਿਛਲਾ ਟਿਕਾਣਾ(_P)

en: Go to the previous visited location
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਜਾ ਚੁੱਕੇ ਟਿਕਾਓ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Next Location
pa: ਅਗਲਾ ਟਿਕਾਣਾ(_N)

en: Go to the next visited location
pa: ਅੱਗੇ ਜਾ ਚੁੱਕੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Re_fresh View
pa: ਝਲਕ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ(_f)

en: Refresh the view
pa: ਝਲਕ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: _View Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ(_V)

en: View folder in file manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ 'ਚ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ

en: Show _Hidden
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਵੇਖੋ(_H)

en: Show hidden files and folders
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ

en: Show _Binary
pa: ਬਾਈਨਰੀ ਵੇਖੋ(_B)

en: Show binary files
pa: ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Previous location
pa: ਪਿਛਲਾ ਟਿਕਾਣਾ

en: Go to previous location
pa: ਪਿਛਲੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to a previously opened location
pa: ਪਿਛਲੇ ਖੋਲ੍ਹੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Next location
pa: ਅਗਲਾ ਟਿਕਾਣਾ

en: Go to next location
pa: ਅਗਲੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Match Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਮੇਲ(_M)

en: No mount object for mounted volume: %s
pa: ਮਾਊਂਟ ਕੀਤੇ ਵਾਲੀਅਮ ਲਈ ਕੋਈ ਮਾਊਂਟ ਆਬਜੈਕਟ ਨਹੀਂ: %s

en: Could not open media: %s
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Could not mount volume: %s
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਮਾਊਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Modelines
pa: ਢੰਗ-ਲਾਈਨਾਂ

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
pa: ਜੀ-ਸੰਪਾਦਕ ਲਈ Emacs, ਕੇਟ ਅਤੇ Vim-style ਢੰਗ-ਸਟਾਇਲ ਸਹਿਯੋਗੀ ਹਨ।

en: Python Console
pa: ਪਾਈਥਨ ਕਨਸੋਂਲ

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
pa: ਤਲ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਪਾਈਥਨ ਕੰਨਸੋਲ ਤਿਆਰ ਹੈ

en: _Error color:
pa: ਗਲਤੀ ਰੰਗ(_E):

en: C_ommand color:
pa: ਕਮਾਂਡ ਰੰਗ(_o):

en: Quick Open
pa: ਤੁਰੰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Quick open
pa: ਤਰੁੰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Quickly open documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਤੁਰੰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Quickly open files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਤੁਰੰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Snippets
pa: ਸਨਿੱਪਟ

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
pa: ਅਕਸਰ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਸ਼ਬਦਾਂ ਦਾ ਭਾਗ ਨੂੰ ਤੁਰੰਤ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Snippets Manager
pa: ਸਨਿੱਪਟ ਮੈਨੇਜਰ

en: _Snippets:
pa: ਸਨਿੱਪਟ(_S):

en: Create new snippet
pa: ਨਵਾਂ ਸਨਿੱਪਟ ਬਣਾਓ

en: Import snippets
pa: ਸਨਿੱਪਟ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export selected snippets
pa: ਚੁਣੇ ਸਨਿੱਪਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Delete selected snippet
pa: ਚੁਣਿਆ ਸਨਿੱਪਟ ਹਟਾਓ

en: Activation
pa: ਸਰਗਰਮ

en: _Drop targets:
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਛੱਡੋ(_D):

en: Shortcut key with which the snippet is activated
pa: ਸ਼ਾਰਟੱਕਟ ਕੁੰਜੀ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਸਨਿੱਪਟ ਐਕਟਿਵ ਹੋਵੇ

en: S_hortcut key:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਵਿੱਚ(_h):

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
pa: ਟੈਗ ਟਰਿੱਗਰ(_T):

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
pa: ਇੱਕ ਸ਼ਬਦ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਟੈਬ ਦਬਾਉਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸਨਿੱਪਟ ਐਕਟਿਵ ਹੋ ਜਾਵੇ

en: Manage _Snippets...
pa: ਸਨਿੱਪਟ ਪਰਬੰਧ(_S)...

en: Manage snippets
pa: ਸਨਿੱਪਟ ਪਰਬੰਧ

en: Snippets archive
pa: ਸਨਿੱਪਟ ਅਕਾਇਵ

en: Add a new snippet...
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਸਨਿੱਪਟ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: Global
pa: ਗਲੋਬਲ

en: Revert selected snippet
pa: ਚੁਣੇ ਸਨਿੱਪਟ ਰੀਵਰਟ ਕਰੋ

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
pa: ਇਹ ਇੱਕ ਠੀਕ ਟੈਬ ਟਰਿੱਗਰ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਟਰਿੱਗਰ ਇੱਕ ਅੱਖਰ ਜਾਂ ਇੱਕ ਇੱਕਲਾ ਨਾ-ਗਿਣਤੀ, ਅੱਖਰ, ਜਿਵੇਂ {, [ ਆਦਿ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The following error occurred while importing: %s
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਗਲਤੀ ਆਈ: %s

en: Import successfully completed
pa: ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ

en: All supported archives
pa: ਸਭ ਸਹਾਇਕ ਅਕਾਇਵ

en: Gzip compressed archive
pa: Gzip ਕੰਪਰੈੱਸ ਅਕਾਇਵ

en: Bzip2 compressed archive
pa: Bzip2 ਕੰਪਰੈੱਸ ਅਕਾਇਵ

en: Single snippets file
pa: ਇੱਕਲੀ ਸਨਿੱਪਟ ਫਾਇਲ

en: All files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: The following error occurred while exporting: %s
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ: %s

en: Export successfully completed
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੋ ਗਿਆ

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ <b>ਸਿਸਟਮ</b> ਸਨਿੱਪਟ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਐਕਸਪੋਰਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: There are no snippets selected to be exported
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਸਨਿੱਪਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: Export snippets
pa: ਸਨਿੱਪਟ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਦਿਓ ਜਾਂ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਬੈਕਸਪੇਸ ਦਬਾਓ

en: Type a new shortcut
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਦਿਓ

en: The archive "%s" could not be created
pa: ਅਕਾਇਵ "%s" ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Target directory "%s" does not exist
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ "%s" ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Target directory "%s" is not a valid directory
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ "%s" ਠੀਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File "%s" does not exist
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File "%s" is not a valid snippets file
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਇੱਕ ਠੀਕ ਸਨਿੱਪਟ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਫਾਇਲ "%s" ਇੱਕ ਠੀਕ ਸਨਿੱਪਟ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The archive "%s" could not be extracted
pa: ਅਕਾਇਵ "%s" ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The following files could not be imported: %s
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕੀਆਂ: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਇੱਕ ਠੀਕ ਸਨਿੱਪਟ ਅਕਾਇਵ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
pa: ਪਾਈਥਨ ਕਮਾਂਡ (%s) ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੱਲਣ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ, ਚਲਾਉਣ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ।

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
pa: ਪਾਈਥਨ ਕਮਾਂਡ (%s) ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ: %s

en: S_ort...
pa: ਲੜੀਬੱਧ(_O)...

en: Sort the current document or selection
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ ਜਾਂ ਚੋਣ ਨੂੰ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰੋ

en: Sort
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Sorts a document or selected text.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਜਾਂ ਚੁਣੇ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਕ੍ਰਮਬੱਧ ਕਰੋ।

en: _Sort
pa: ਕ੍ਰਮ(_S)

en: _Reverse order
pa: ਉਲਟ ਕ੍ਰਮਬੱਧ(_R)

en: R_emove duplicates
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਹਟਾਓ(_E)

en: _Ignore case
pa: ਅੱਖਰ ਅਕਾਰ ਅਣਡਿੱਠਾ(_I)

en: S_tart at column:
pa: ਕਾਲਮ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ(_T):

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
pa: (ਸ਼ਬਦਾਂ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਸੁਝਾਅ ਨਹੀਂ)

en: _More...
pa: ਹੋਰ(_M)....

en: _Ignore All
pa: ਸਭ ਅਣਡਿੱਠਾ(_I)

en: _Spelling Suggestions...
pa: ਸ਼ਬਦ ਜੋੜ ਬਾਰੇ ਸੁਝਾਅ(_S)......

en: Check Spelling
pa: ਸ਼ਬਦ ਜੋੜ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Suggestions
pa: ਸੁਝਾਅ

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
pa: (ਸਹੀ ਸ਼ਬਦ ਜੋੜ)

en: Completed spell checking
pa: ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਸ਼ਬਦਜੋੜ ਦੀ ਜਾਂਚ ਹੋ ਗਈ ਹੈ

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
pa: ਅਣਜਾਣ (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Set language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: _Check Spelling...
pa: ਸ਼ਬਦ ਜੋੜ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(_C)

en: Check the current document for incorrect spelling
pa: ਇਸ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿਚ ਗਲਤ ਸ਼ਬਦ ਜੋੜ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Set _Language...
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਦਿਓ(_L)...

en: Set the language of the current document
pa: ਮੌਜੂਦ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ।

en: _Autocheck Spelling
pa: ਆਟੋ ਸ਼ਬਦਾਂ ਜੋੜ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(_A)

en: Automatically spell-check the current document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: The document is empty.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: No misspelled words
pa: ਕੋਈ ਗਲਤ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਨਹੀਂ

en: Select the _language of the current document.
pa: ਇਸ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ(_L)

en: Check spelling
pa: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Misspelled word:
pa: ਗਲਤ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ:

en: word
pa: ਸ਼ਬਦ

en: Change _to:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਬਦਲੋ(_T):

en: Check _Word
pa: ਸ਼ਬਦ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(_W)

en: _Suggestions:
pa: ਸੁਝਾਅ(_S):

en: _Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ(_I)

en: Cha_nge
pa: ਬਦਲੋ(_N)

en: Ignore _All
pa: ਸਭ ਅਣਡਿੱਠਾ(_A)

en: Change A_ll
pa: ਸਭ ਬਦਲੋ(_L)

en: User dictionary:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ:

en: Add w_ord
pa: ਸ਼ਬਦ ਸ਼ਾਮਲ(_O)

en: Language:
pa: ਭਾਸ਼ਾ:

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Spell Checker
pa: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚਕਾਰ

en: Checks the spelling of the current document.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ਼ ਲਈ ਸ਼ਬਦਾਂ ਜੋੜ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: Tags
pa: ਟੈਗ

en: Select the group of tags you want to use
pa: ਉਹਨਾਂ ਟੈਬਾਂ ਦਾ ਗਰੁੱਪ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣੀਆਂ ਹਨ

en: _Preview
pa: ਝਲਕ(_P)

en: Available Tag Lists
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਲਿਸਟਾਂ

en: XHTML 1.0 - Tags
pa: XHTML 1.0 - ਟੈਗ

en: Abbreviated form
pa: ਸੰਖੇਪ ਰੂਪ

en: Abbreviation
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Accessibility key character
pa: ਅਸੈੱਸੇਬਿਲਟੀ ਸਵਿੱਚ ਅੱਖਰ

en: Acronym
pa: ਬਹੁ-ਵਾਚਕ

en: Align
pa: ਇਕਸਾਰ

en: Alignment character
pa: ਇਕਸਾਰ ਅੱਖਰ

en: Alternative
pa: ਬਦਲ

en: Anchor URI
pa: ਅੰਕਰ URI

en: Anchor
pa: ਅੰਕਰ

en: Applet class file code (deprecated)
pa: ਐਪਲਿਟ ਕਲਾਸ ਫਾਇਲ ਕੋਡ (ਹਟਾਉਣ ਲਈ)

en: Associated information
pa: ਸਬੰਧਿਤ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Author info
pa: ਲੇਖਕ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Axis related headers
pa: ਧੁਰਾ ਸਬੰਧਿਤ ਹੈੱਡਰ

en: Background color (deprecated)
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Background texture tile (deprecated)
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਟੈਕਸਟ ਟਾਇਲ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Base font (deprecated)
pa: ਅਧਾਰ ਫੋਂਟ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Base URI
pa: ਮੂਲ URI

en: Bold
pa: ਗੂੜਾ

en: Border (deprecated)
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Cell rowspan
pa: ਕਾਲਮ ਕਤਾਰ-ਖਿਲਾਰ

en: Center (deprecated)
pa: ਕੇਂਦਰੀ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Character encoding of linked resource
pa: ਸਬੰਧਤ ਸਰੋਤ ਦੀ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Checked state
pa: ਜਾਂਚੀ ਹਾਲਤ

en: Citation
pa: ਸੱਦਾ

en: Cite reason for change
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਲਈ ਸੰਖੇਪ ਕਾਰਨ

en: Class implementation ID
pa: ਵਰਗ ਸੈਟਿੰਗ ID

en: Class list
pa: ਕਲਾਸ ਲਿਸਟ

en: Clear text flow control
pa: ਟੈਕਸਟ ਵਹਾ ਕੰਟਰੋਲ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Code content type
pa: ਕੋਡ ਭਾਗ ਕਿਸਮ

en: Color of selected links (deprecated)
pa: ਚੁਣੇ ਲਿੰਕ ਦਾ ਰੰਗ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Column span
pa: ਕਾਲਮ ਖਿਲਾਰ

en: Columns
pa: ਕਾਲਮ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Computer code fragment
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਕੋਡ ਖੰਡ

en: Content type (deprecated)
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਕਿਸਮ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Coordinates
pa: ਧੁਰੇ

en: Date and time of change
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਦੀ ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮੇਂ

en: Declare flag
pa: ਐਲਾਨ ਫਲੈਗ

en: Defer attribute
pa: Defer ਗੁਣ

en: Definition description
pa: ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਾ ਵੇਰਵਾ

en: Definition list
pa: ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਾ ਲਿਸਟ

en: Definition term
pa: ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਾ ਲੜੀ

en: Deleted text
pa: ਹਟਾਇਆ ਟੈਕਸਟ

en: Directionality
pa: ਦਿਸ਼ਾਵੀ

en: Directionality (deprecated)
pa: ਦਿਸ਼ਾਵੀ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Disabled
pa: ਆਯੋਗ

en: DIV container
pa: DIV ਡੱਬਾ

en: DIV Style container
pa: DIV ਸਟਾਇਲ ਡੱਬਾ

en: Document base
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਅਧਾਰ

en: Document body
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਭਾਗ

en: Document head
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਹੈੱਡ

en: Element ID
pa: ਇਕਾਈ ID

en: Document title
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਾਇਟਲ

en: Document type
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਕਿਸਮ

en: Emphasis
pa: ਸਖਤ

en: Encode type
pa: ਇਕੋਡਿੰਗ ਕਿਸਮ

en: Font face (deprecated)
pa: ਫੋਂਟ ਫੇਸ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: For label
pa: ਲੇਬਲ ਲਈ

en: Forced line break
pa: ਲਾਈਨ ਅੰਤਰਾਲ ਲਈ ਮਜਬੂਰ

en: Form action handler
pa: ਫਾਰਮ ਕਾਰਵਾਈ ਹੈਂਡਲਰ

en: Form control group
pa: ਫਾਰਮ ਕੰਟਰੋਲ ਗਰੁੱਪ

en: Form field label text
pa: ਫਾਰਮ ਖੇਤਰ ਲੇਬਲ ਟੈਕਸਟ

en: Form input type
pa: ਫਾਰਮ ਇੰਪੁੱਟ ਕਿਸਮ

en: Form input
pa: ਫਾਰਮ ਇੰਪੁੱਟ

en: Form method
pa: ਫਾਰਮ ਢੰਗ

en: Form
pa: ਫਾਰਮ

en: Forward link
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜਣ ਲਿੰਕ

en: Frame render parts
pa: ਫਰੇਮ ਪੇਸ਼ਕਾਰ ਭਾਗ

en: Frame source
pa: ਫਰੇਮ ਸਰੋਤ

en: Frame target
pa: ਫਰੇਮ ਟਿਕਾਣਾ

en: Frame
pa: ਫਰੇਮ

en: Frame border
pa: ਫਰੇਮ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Frameset columns
pa: ਫਰੇਮਸੈੱਟ ਕਾਲਮ

en: Frameset rows
pa: ਫਰੇਮਸੈੱਟ ਕਤਾਰਾਂ

en: Frameset
pa: ਫਰੇਮਸੈੱਟ

en: Frame spacing
pa: ਫਰੇਮ ਸੰਨ੍ਹ

en: Generic embedded object
pa: ਸਧਾਰਨ ਸ਼ਾਮਿਲ ਇਕਾਈ

en: Generic metainformation
pa: ਸਧਾਰਨ ਮੈਟਾ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Generic span
pa: ਆਮ ਖਿਲਾਰ

en: Header cell IDs
pa: ਹੈੱਡਰ ਸੈੱਲ ID

en: Heading 1
pa: ਹੈਡਿੰਗ ੧

en: Heading 2
pa: ਹੈਡਿੰਗ ੨

en: Heading 3
pa: ਹੈਡਿੰਗ ੩

en: Heading 4
pa: ਹੈਡਿੰਗ ੪

en: Heading 5
pa: ਹੈਡਿੰਗ ੫

en: Heading 6
pa: ਹੈਡਿੰਗ ੬

en: Height
pa: ਉਚਾਈ

en: Horizontal rule
pa: ਖਿਤਿਜੀ ਰੂਲ

en: Horizontal space (deprecated)
pa: ਖਿਤਿਜੀ ਥਾਂ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: HTML root element
pa: HTML ਮੂਲ (root) ਇਕਾਈ

en: HTTP header name
pa: HTTP ਹੈੱਡਰ ਨਾਂ

en: Image map area
pa: ਚਿੱਤਰ ਖਾਕਾ ਖੇਤਰ

en: Image map name
pa: ਚਿੱਤਰ ਨਕਸ਼ਾ ਨਾਂ

en: Image map
pa: ਚਿੱਤਰ ਨਕਸ਼ਾ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Inline frame
pa: ਲਾਈਨ ਫਰੇਮ

en: Inserted text
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਟੈਕਸਟ

en: Instance definition
pa: ਤਰੁੰਤ ਪ੍ਰੀਭਾਸ਼ਾ

en: Italic text
pa: ਤਿਰਛਾ ਟੈਕਸਟ

en: Java applet (deprecated)
pa: ਜਾਵਾ ਐਪਲਿਟ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Language code
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਕੋਡ

en: Large text style
pa: ਵੱਡਾ ਟੈਕਸਟ ਸਟਾਇਲ

en: Link color (deprecated)
pa: ਲਿੰਕ ਰੰਗ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: List item
pa: ਇਕਾਈ ਲਿਸਟ

en: List of MIME types for file upload
pa: ਫਾਇਲ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ MIME ਕਿਸਮਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: List of supported character sets
pa: ਸਹਿਯੋਗੀ ਅੱਖਰ ਸਮੂਹ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: Local change to font
pa: ਫੋਂਟ ਲਈ ਲੋਕਲ ਬਦਲਾਅ

en: Long description link
pa: ਲੰਮਾ ਵੇਰਵਾ ਲਿੰਕ

en: Long quotation
pa: ਲੰਮਾ ਹਵਾਲਾ

en: Margin pixel height
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ ਪਿਕਸਲ ਉਚਾਈ

en: Margin pixel width
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ ਪਿਕਸਲ ਚੌੜਾਈ

en: Maximum length of text field
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ ਦੀ ਅਧਿਕਤਮ ਲੰਬਾਈ

en: Output media
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੀਡਿਆ

en: Media-independent link
pa: ਮੀਡਿਆ-ਨਾ-ਨਿਰਭਰ ਲਿੰਕ

en: Menu list (deprecated)
pa: ਮੇਨੂ ਲਿਸਟ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Multi-line text field
pa: ਬਹੁ-ਲਾਈਨੀਂ ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ

en: Multiple
pa: ਬਹੁ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Named property value
pa: ਨਾਂ ਗੁਣ ਮੁੱਲ

en: No frames
pa: ਫਰੇਮ ਨਹੀਂ

en: No resize
pa: ਮੁੜ-ਅਕਾਰ ਨਹੀਂ

en: No script
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਨਹੀਂ

en: No shade (deprecated)
pa: ਨਾ ਛਾਂ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: No URI
pa: URI ਨਹੀਂ

en: No word wrap (deprecated)
pa: ਸ਼ਬਦ ਸਮੇਟਣਾ ਨਹੀਂ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Object applet file (deprecated)
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਐਪਲਿਟ ਫਾਇਲ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Object data reference
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਡਾਟਾ ਹਵਾਲਾ

en: Offset for alignment character
pa: ਇਕਸਾਰ ਅੱਖਰ ਆਫਸੈੱਟ

en: OnBlur event
pa: ਬਲੇਅਰ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnChange event
pa: ਤਬਦੀਲ ਘਟਨਾ

en: OnClick event
pa: ਦਬਾਉਣ ਤੇ

en: OnDblClick event
pa: ਦੋ ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਤੇ

en: OnFocus event
pa: ਕੇਂਦਰਿਤ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnKeyDown event
pa: ਸਵਿੱਚ ਦਬਾਉਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnKeyPress event
pa: ਸਵਿੱਚ ਦਬਾਉਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnKeyUp event
pa: ਸਵਿੱਚ ਉਠਾਉਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnLoad event
pa: ਲੋਡ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnMouseDown event
pa: ਮਾਊਸਦਬਾਉਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnMouseMove event
pa: ਮਾਊਸ ਹਿਲਜੁਲ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnMouseOut event
pa: ਮਾਊਸ ਹਟਾਉਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnMouseOver event
pa: ਮਾਊਸ ਉੱਪਰ ਹੋਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnMouseUp event
pa: ਮਾਊਸਅੱਪ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnReset event
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਘਟਨਾ ਸਮੇਂ

en: OnSelect event
pa: ਚੋਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnSubmit event
pa: ਭੇਜਣ ਘਟਨਾ ਤੇ

en: OnUnload event
pa: ਅਣ-ਲੋਡ ਕਰਨ ਘਟਨਾ

en: Option group
pa: ਚੋਣ ਗਰੁੱਪ

en: Option selector
pa: ਚੋਣਕਾਰ ਚੋਣ

en: Ordered list
pa: ਲੜੀਬੱਧ ਲਿਸਟ

en: Paragraph class
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਲਾਸ

en: Paragraph style
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਸਟਾਇਲ

en: Paragraph
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Preformatted text
pa: ਪ੍ਰੀ-ਫਾਰਮੈਟ ਟੈਕਸਟ

en: Profile metainfo dictionary
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਮੈਟਾਇੰਫੋ ਸ਼ਬਦ-ਕੋਸ਼

en: Push button
pa: ਦਬਾਉਣ ਬਟਨ

en: ReadOnly text and password
pa: ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਵਾਲਾ ਟੈਕਸਟ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ

en: Reduced spacing (deprecated)
pa: ਥਾਂ ਘਟਾਓ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Reverse link
pa: ਉਲਟ ਲਿੰਕ

en: Rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ

en: Rulings between rows and columns
pa: ਕਤਾਰਾਂ ਅਤੇ ਕਾਲਮਾਂ ਵਿੱਚ ਨਿਯਮ

en: Sample program output, scripts
pa: ਸਧਾਰਨ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਆਉਟਪੁੱਟ, ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: Scope covered by header cells
pa: ਹੈੱਡਰ ਸੈੱਲਾਂ ਰਾਹੀਂ ਘੇਰਿਆ ਖੇਤਰ

en: Script language name
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਭਾਸ਼ਾ ਨਾਂ

en: Script statements
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸਟੇਟਮੈਂਟ

en: Scrollbar
pa: ਸਕਰੋਲਪੱਟੀ

en: Selectable option
pa: ਚੁਣਯੋਗ ਚੋਣ

en: Selected
pa: ਚੁਣਿਆ

en: Server-side image map
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸਾ ਚਿੱਤਰ ਨਕਸ਼ਾ

en: Shape
pa: ਸ਼ਕਲ

en: Short inline quotation
pa: ਛੋਟਾ ਲਾਈਨ ਹਵਾਲਾ

en: Size (deprecated)
pa: ਆਕਾਰ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Small text style
pa: ਛੋਟਾ ਟੈਕਸਟ ਸਟਾਇਲ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Space-separated archive list
pa: ਅਕਾਇਵ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਥਾਂ

en: Spacing between cells
pa: ਸੈੱਲ ਵਿਚਕਾਰ ਥਾਂ

en: Spacing within cells
pa: ਸੈੱਲਾਂ ਵਿੱਚ ਥਾਂ

en: Span
pa: ਸਪੈਨ

en: Standby load message
pa: ਸਟੈਂਡਬਾਏ ਲੋਡ ਸੁਨੇਹਾ

en: Starting sequence number (deprecated)
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਕ੍ਰਮ ਨੰਬਰ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Strike-through text style (deprecated)
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਟਾਇਲ ਵਿੰਨਣ ਸਟਾਇਲ (ਬਰਫ਼)

en: Strike-through text (deprecated)
pa: ਟੈਕਸਟਟੈਕਸਟਲੀ ਵਿੰਨੋ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Strong emphasis
pa: ਸਖਤ ਦਬਾ

en: Style info
pa: ਸਟਾਇਲ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Subscript
pa: ਪ੍ਹੈਰ 'ਚ

en: Superscript
pa: ਘਾਤ

en: Table body
pa: ਟੇਬਲ ਮੁੱਖ ਭਾਗ

en: Table caption
pa: ਟੇਬਲ ਸੁਰਖੀ

en: Table column group properties
pa: ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ ਗਰੁੱਪ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Table column properties
pa: ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Table data cell
pa: ਟੇਬਲ ਡਾਟਾ ਸੈੱਲ

en: Table footer
pa: ਟੇਬਲ ਫੁੱਟਰ

en: Table header cell
pa: ਟੇਬਲ ਹੈੱਡਰ ਸੈੱਲ

en: Table header
pa: ਟੇਬਲ ਹੈੱਡਰ

en: Table row
pa: ਟੇਬਲ ਕਤਾਰ

en: Table summary
pa: ਟੇਬਲ ਸੰਖੇਪ

en: Table
pa: ਟੇਬਲ

en: Target - Blank
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਾ - ਖਾਲੀ

en: Target - Parent
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਾ - ਮੁੱਢ

en: Target - Self
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਾ - ਖੁਦ

en: Target - Top
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਾ - ਉੱਤੇ

en: Teletype or monospace text style
pa: ਟੈਲੀਟਾਇਪ ਜਾਂ ਸਮਾਨ-ਥਾਂ ਟੈਕਸਟ ਸਟਾਇਲ

en: Text color (deprecated)
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Text entered by user
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਟੈਕਸਟ

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: Underlined text style
pa: ਹੇਠਾਂ-ਲਾਈਨ ਟੈਕਸਟ ਸਟਾਈਲ

en: Unordered list
pa: ਬਿਨਾਂ-ਕ੍ਰਮ ਲਿਸਟ

en: Use image map
pa: ਚਿੱਤਰ ਖਾਕਾ ਵਰਤੋਂ

en: Value interpretation
pa: ਮੁੱਲਾਂਕਣ

en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: Variable or program argument
pa: ਮੁੱਲ ਜਾਂ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਆਰਗੂਮਿੰਟ

en: Vertical cell alignment
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਸੈੱਲ ਥਾਂ

en: Vertical space (deprecated)
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਥਾਂ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Visited link color (deprecated)
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ ਸਬੰਧ ਦਾ ਰੰਗ (ਬਰਤਰਫ਼)

en: Width
pa: ਚੌਡ਼ਾਈ

en: HTML - Tags
pa: HTML - ਟੈਗ

en: Above
pa: ਉੱਤੇ

en: Applet class file code
pa: ਐਪਲਿਟ ਕਲਾਸ ਫਾਇਲ ਕੋਡ

en: Array
pa: ਅਰੇ

en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Background texture tile
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਟੈਕਸਟ ਟਾਇਲ

en: Base font
pa: ਮੂਲ ਫੋਂਟ

en: Border color
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ ਰੰਗ

en: Border
pa: ਬਾਰਡਰ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Checked (state)
pa: ਜਾਂਚਿਆ (ਹਾਲਤ)

en: Color of selected links
pa: ਚੁਣੇ ਲਿੰਕ ਦਾ ਰੰਗ

en: Content scheme
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਸਕੀਮ

en: Content type
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਸਮੱਗਰੀ

en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

en: Directory list
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਿਸਟ

en: HTML version
pa: HTML ਵਰਜਨ

en: Embedded object
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਇਕਾਈ

en: Figure
pa: ਸ਼ਕਲ

en: Font face
pa: ਫੋਂਟ ਸ਼ਕਲ

en: Frameborder
pa: ਫਰੇਮ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Framespacing
pa: ਫਰੇਮ ਸੰਨ੍ਹ

en: Heading
pa: ਹੈਡਿੰਗ

en: Horizontal space
pa: ਖਿਤਿਜੀ ਥਾਂ

en: Image source
pa: ਚਿੱਤਰ ਸਰੋਤ

en: Inline layer
pa: ਲਾਈਨ ਪਰਤ

en: Java applet
pa: ਜਾਵਾ ਐਪਲਿਟ

en: Layer
pa: ਪਰਤ

en: Link color
pa: ਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: Listing
pa: ਸੂਚੀਬੱਧ

en: Mail link
pa: ਮੇਲ ਲਿੰਕ

en: Marquee
pa: ਤੰਬੂ

en: Menu list
pa: ਮੇਨੂ ਲਿਸਟ

en: Multicolumn
pa: ਬਹੁ-ਕਾਲਮ

en: Next ID
pa: ਅੱਗੇ ID

en: No embedded objects
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਇਕਾਈ ਨਹੀਂ

en: No layers
pa: ਪਰਤ ਨਹੀਂ

en: No line break
pa: ਲਾਈਨ ਅੰਤਰਾਲ ਨਹੀਂ

en: No shade
pa: ਛਾਂ ਨਹੀਂ

en: No word wrap
pa: ਸ਼ਬਦ ਸਮੇਟਣਾ ਨਹੀਂ

en: Note
pa: ਨੋਟ

en: Object applet file
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਐਪਲਿਟ ਫਾਇਲ

en: Preformatted listing
pa: ਪ੍ਰੀ-ਫਾਰਮੈਟ ਲਿਸਟ

en: Prompt message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਓ

en: Quote
pa: ਹਵਾਲਾ

en: Range
pa: ਰੇਜ਼

en: Reduced spacing
pa: ਥਾਂ ਘਟਾਓ

en: Root
pa: ਰੂਟ(root)

en: Single line prompt
pa: ਇੱਕ ਲਾਈਨ ਪਰਾਉਟ

en: Size
pa: ਅਕਾਰ

en: Soft line break
pa: ਹਲਕਾ ਲਾਈਨ ਅੰਤਰਾਲ

en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Spacer
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ

en: Square root
pa: ਵਰਗਮੂਲ

en: Starting sequence number
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਕ੍ਰਮ ਨੰਬਰ

en: Strike-through text style
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਟਾਇਲ ਵਿੰਨੋ

en: Strike-through text
pa: ਵਿੰਨਿਆ ਟੈਕਸਟ

en: Tab order position
pa: ਟੈਬ ਕ੍ਰਮ ਸਥਿਤੀ

en: Text color
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Top margin in pixels
pa: ਉੱਪਰੀ ਹਾਸ਼ੀਆ ਪਿਕਸਲ 'ਚ

en: Vertical space
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਥਾਂ

en: Visited link color
pa: ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: HTML - Special Characters
pa: HTML - ਖਾਸ ਅੱਖਰ

en: Non-breaking space
pa: ਨਾ-ਟੁੱਟਣਯੋਗ ਥਾਂ

en: Latex - Tags
pa: Latex - ਟੈਗ

en: Bibliography (cite)
pa: ਪੁਸਤਕਸੂਚੀ (ਕਾਈਟ)

en: Bibliography (item)
pa: ਪੁਸਤਕਸੂਚੀ (ਇਕਾਈ)

en: Bibliography (shortcite)
pa: ਪੁਸਤਕਸੂਚੀ (ਸੰਖੇਪ)

en: Bibliography (thebibliography)
pa: ਪੁਸਤਕ-ਸੂਚੀ (ਪੁਸਤਕਸੂਚੀ)

en: Brackets ()
pa: ਬਰੈਕਟ ()

en: Brackets []
pa: ਬਰੈਕਟ []

en: Brackets {}
pa: ਬਰੈਕਟ {}

en: File input
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਪੁੱਟ

en: Function cosine
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ cosine

en: Function e^
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ e^

en: Function exp
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ exp

en: Function log
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ log

en: Function log10
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ log10

en: Function sine
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ sine

en: Greek alpha
pa: ਗਰੀਕ ਐਲਫਾ

en: Greek beta
pa: ਗਰੀਕ ਬੀਟਾ

en: Greek epsilon
pa: ਗਰੀਕ ਈਪਸੀਲੋਨ

en: Greek gamma
pa: ਗਰੀਕ ਗਾਮਾ

en: Greek lambda
pa: ਗਰੀਕ ਲੈਮਡਾ

en: Greek rho
pa: ਗਰੀਕ ਰ੍ਹੋ(rho)

en: Greek tau
pa: ਗਰੀਕ ਟਾਉ (tau)

en: Header 0 (chapter)
pa: ਹੈੱਡਰ 0 (ਕਾਂਡ)

en: Header 0 (chapter*)
pa: ਹੈੱਡਰ 0 (ਕਾਂਡ*)

en: Header 1 (section)
pa: ਹੈੱਡਰ ੧ (ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ)

en: Header 1 (section*)
pa: ਹੈੱਡਰ ੧ (ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ*)

en: Header 2 (subsection)
pa: ਹੈੱਡਰ ੨ (ਸਬ-ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ)

en: Header 2 (subsection*)
pa: ਹੈੱਡਰ ੨ (ਸਬ-ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ*)

en: Header 3 (subsubsection)
pa: ਹੈੱਡਰ ੩ (ਸਬ-ਸਬ-ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ)

en: Header 3 (subsubsection*)
pa: ਹੈੱਡਰ ੩ (ਸਬ-ਸਬ-ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ*)

en: Header 4 (paragraph)
pa: ਹੈੱਡਰ ੪ (ਪ੍ਹੈਰਾ)

en: Header appendix
pa: ਹੈੱਡਰ ਅੰਤਿਕਾ

en: List description
pa: ਲਿਸਟ ਵੇਰਵਾ

en: List enumerate
pa: ਗਿਣਤੀ ਲਿਸਟ

en: List itemize
pa: ਇਕਾਈ ਅਕਾਰ ਸੂਚੀ

en: Item with label
pa: ਲੇਬਲ ਨਾਲ ਆਈਟਮ

en: Item
pa: ਆਈਟਮ

en: Maths (display)
pa: ਗਣਿਤ (ਵੇਖਾਓ)

en: Maths (inline)
pa: ਗਣਿਤ (ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ)

en: Operator fraction
pa: ਓਪਰੇਟਰ ਭਿੰਨ

en: Operator integral (display)
pa: ਓਪਰੇਟਰ ਇੰਟੀਗਰਲ (ਵੇਖੋ)

en: Operator integral (inline)
pa: ਓਪਰੇਟਰ ਇੰਟੀਗਰਲ (ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ)

en: Operator sum (display)
pa: ਓਪਰੇਟਰ ਜੋੜ (ਵੇਖੋ)

en: Operator sum (inline)
pa: ਓਪਰੇਟਰ ਜੋੜ (ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ)

en: Reference label
pa: ਹਵਾਲਾ ਲੇਬਲ

en: Reference ref
pa: ਹਵਾਲਾ ref

en: Symbol and
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ and

en: Symbol const
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ const

en: Symbol d2-by-dt2-partial
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ dagger

en: Symbol d-by-dt
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ d-by-dt-partial

en: Symbol equiv
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ equiv

en: Symbol en-dash --
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ en-dash --

en: Symbol em-dash ---
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ em-dash ---

en: Symbol infinity
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ infinity

en: Symbol mathspace ,
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ mathspace ,

en: Symbol mathspace .
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ mathspace .

en: Symbol mathspace _
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ mathspace _

en: Symbol mathspace __
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ mathspace __

en: Typeface bold
pa: Typeface ਗੂੜਾ

en: Typeface type
pa: Typeface ਕਿਸਮ

en: Typeface italic
pa: Typeface ਤਿਰਛਾ

en: Typeface slanted
pa: ਟਾਇਪਫੇਸ ਢਾਲਵਾਂ

en: Unbreakable text
pa: ਨਾ-ਟੁੱਟਣਯੋਗ ਟੈਕਸਟ

en: Footnote
pa: ਫੁੱਟਨੋਟ

en: Tag list
pa: ਟੈਗ ਲਿਸਟ

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
pa: ਇੱਕ ਸੌਖਾ ਤਰੀਕਾ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦੀ ਹੈ, ਜਿਸ ਰਾਹੀਂ ਇਕ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਆਮਤੌਰ ਉੱਤੇ ਵਰਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਟੈਗ/ਲਾਈਨਾਂ ਬਿਨਾਂ ਲਿਖੇ ਤੋਂ ਹੀ ਵਰਤੇ ਜਾਣ।

en: XSLT - Elements
pa: XSLT - ਐਲੀਮੈਂਟ

en: attribute
pa: ਗੁਣ

en: XSLT - Functions
pa: XSLT - ਫੰਕਸ਼ਨ

en: false
pa: ਗਲਤ

en: name
pa: ਨਾਂ

en: true
pa: ਸਹੀ

en: XSLT - Axes
pa: XSLT - ਧੁਰਾ

en: ancestor
pa: ਅਗਲਾ

en: ancestor-or-self
pa: ਅਗਲਾ ਜਾਂ ਖੁਦ

en: child
pa: ਚਲਾਈਡ

en: descendant
pa: ਵੰਸ਼

en: descendant-or-self
pa: ਪਿਛਲਾ ਜਾਂ ਖੁਦ

en: following
pa: ਪਿੱਛੇ

en: following-sibling
pa: ਪਿੱਛੇ ਸਹੋਦਰ

en: namespace
pa: ਨਾਂ ਥਾਂ

en: parent
pa: ਮੂਲ

en: preceding
pa: ਅੱਗੇ ਸਹੋਦਰ

en: preceding-sibling
pa: ਅੱਗੇ ਸਹੋਦਰ

en: self
pa: ਖੁਦ

en: XUL - Tags
pa: XUL - ਟੈਗ

en: columns
pa: ਕਾਲਮ

en: label
pa: ਲੇਬਲ

en: menubar
pa: ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ

en: page
pa: ਸਫ਼ਾ

en: rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ

en: statusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ

en: toolbar
pa: ਸੰਦ-ਪੱਟੀ

en: Custom format
pa: ਕਸਟਮ ਫਾਰਮੈਟ

en: In_sert Date and Time...
pa: ਤਾਰੀਖ/ਸਮਾਂ ਸ਼ਾਮਲ(_s)...

en: Insert current date and time at the cursor position
pa: ਕਰਸਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ ਲਿਖੋ

en: Available formats
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਫਾਰਮੈਟ

en: Insert Date/Time
pa: ਤਾਰੀਖ/ਸਮਾਂ ਸ਼ਾਮਲ

en: Inserts current date and time at the cursor position.
pa: ਕਰਸਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਤਰੀਕ ਅਤੇ ਸਮਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ।

en: Insert Date and Time
pa: ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ ਸ਼ਾਮਲ

en: _Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_i)

en: Use the _selected format
pa: ਚੁਣਿਆ ਫਾਰਮੈਟ ਵਰਤੋਂ(_S)

en: _Use custom format
pa: ਸੋਧਿਆ ਫਾਰਮੈਟ ਵਰਤੋਂ(_U)

en: Configure date/time plugin
pa: ਤਾਰੀਖ/ ਸਮਾਂ ਪਲੱਗਇਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: When inserting date/time...
pa: ਜਦੋਂ ਤਾਰੀਖ/ਸਮਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨੇ ਹੋਣ...

en: _Prompt for a format
pa: ਇੱਕ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਪੁੱਛੋ(_P)
