pluma 1.25.3 - en to pms translation catalogue (47 entries)

en: Use Default Font
pms: Dòvra ‘l font ëd default

en: Create Backup Copies
pms: Crea dle cobie ‘d backup

en: Edit text files
pms: Modifica file ‘d test

en: Close _without Saving
pms: Sara _sensa salvé

en: Question
pms: Ciama

en: _Help
pms: _Agiut

en: All Files
pms: Tuti ij file

en: Preferences
pms: Preferense

en: File Saving
pms: Salvatagi dël file

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
pms: Duverta Files

en: Save As…
pms: Salva come...

en: Read-Only
pms: Mach da lese

en: Documents
pms: Document

en: _Open
pms: _Duverta

en: Name:
pms: Nòm:

en: _Edit
pms: _Modifica

en: _View
pms: _Vista

en: _Open...
pms: _Duverta...

en: _About
pms: _Al rësgard

en: About this application
pms: A propòsit ëd costa aplicassion

en: _Copy
pms: _Copia

en: _Save All
pms: _Salva tut

en: _Close All
pms: _Sara tut

en: Close all open files
pms: Sara tuti ij file dovert

en: _Quit
pms: _Seurte

en: _Fullscreen
pms: _Schermantregh

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
pms: Duverta %s

en: Open
pms: Duverta

en: Print
pms: Stampa

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
pms: (gnun-a paròla disponibil)

en: Abbreviation
pms: Abreviassion

en: Acronym
pms: Acronimo

en: Citation
pms: Citassion

en: Disabled
pms: Dësabilità

en: Document title
pms: Titol dël documnet

en: Document type
pms: Tipo dël document

en: Name
pms: Nòm

en: Border color
pms: Color dël bòrd

en: Border
pms: Bòrd

en: Center
pms: Sènter

en: HTML version
pms: Version HTML

en: Next ID
pms: ID Ch’a ven dòp

en: Square root
pms: Rèiss quadrà

en: Text color
pms: Color dël test

en: Text
pms: Test

en: Item
pms: Oget

en: name
pms: nòm
