pluma 1.25.3 - en to ro translation catalogue (1098 entries)

en: Use Default Font
ro: Utilizează fontul implicit

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ro: Specifică dacă să fie utilizat fontul implicit, cu lățime fixă, al sistemului pentru editarea textului în locul celui specific pentru pluma. Dacă această opțiune este dezactivată, atunci fontul specificat în opțiunea „Font editare” va fi utilizat în locul fontului de sistem.

[ctx: editor-font]
en: 'Monospace 12'
ro: „Monospațiat 12”

en: Editor Font
ro: Editor de fonturi

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ro: Un font personalizat care va fi utilizat la editare. Această configurare va avea efect doar dacă opțiunea „Utilizează fontul implicit” este dezactivată.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
ro: Comută taburile folosind combinația de taste [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
ro: Dacă este activat, permite schimbarea taburilor folosind combinațiile de taste [ctrl + tab] și [ctrl + shift + tab].

en: Style Scheme
ro: Schemă de stil

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ro: Identificatorul unei scheme de stil GtkSourceView utilizată pentru a colora textul.

en: Create Backup Copies
ro: Creează copii de siguranță

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să creeze copii de siguranță pentru fișierele pe care le salvează. Puteți defini extensia pentru fișierele de siguranță cu ajutorul opțiunii „Extensia copiei de siguranță”.

en: Autosave
ro: Salvare automată

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să salveze automat fișierele modificate după un anumit interval de timp. Puteți stabili intervalul de timp cu ajutorul opțiunii „Interval de salvare automată”.

en: Autosave Interval
ro: Interval de salvare automată

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ro: Numărul de minute după care pluma va salva automat fișierele modificate. Această acțiune va avea efect doar dacă opțiunea „Salvează automat” este activată.

en: Show save confirmation
ro: Arată confirmarea pentru salvare

en: Show save confirmation if the files have changes.
ro: Arată confirmarea pentru salvare dacă fișierele s-au modificat.

en: Writable VFS schemes
ro: Scheme VFS disponibile pentru scriere

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
ro: Lista schemelor VFS pe care pluma le suportă la scriere. Schema „file” este disponibilă implicit pentru scriere.

en: Maximum Number of Undo Actions
ro: Numărul maxim al acțiunilor de anulare

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ro: Numărul maxim de acțiuni pe care pluma le va putea anula sau reface. Utilizați „-1” pentru un număr nelimitat de acțiuni.

en: Line Wrapping Mode
ro: Mod de rupere rânduri

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Specifică felul în care vor fi rupte rândurile lungi la editare. Utilizați „GTK_WRAP_NONE” pentru ca rândurile să nu fie rupte, „GTK_WRAP_WORD” pentru rupere între cuvinte și „GTK_WRAP_CHAR” pentru rupere între caractere. Majusculele sunt semnificative, așa că vă rugăm să vă asigurați că apar exact așa cum sunt menționate aici.

en: Tab Size
ro: Lungime tab

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ro: Specifică numărul de spații care ar trebui să fie afișate în locul caracterelor tab.

en: Insert spaces
ro: Inserează spații

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să insereze spații în loc de taburi.

en: Automatic indent
ro: Indentare automată

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să activeze indentarea automată.

en: Display Line Numbers
ro: Afișează numerotarea rândurilor

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să numeroteze rândurile în zona de editare.

en: Highlight Current Line
ro: Evidențiază rândul actual

en: Whether pluma should highlight the current line.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să evidențieze rândul actual.

en: Highlight Matching Bracket
ro: Evidențiază paranteza pereche

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să evidențieze perechea parantezei selectate.

en: Display Right Margin
ro: Arată marginea dreaptă

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să afișeze marginea dreaptă în zona de editare.

en: Right Margin Position
ro: Poziția marginii din dreapta

en: Specifies the position of the right margin.
ro: Specifică poziția marginii din dreapta.

en: Smart Home End
ro: Taste inteligente Home/End

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ro: Specifică unde sare cursorul când se apasă tastele HOME sau END. Utilizați „DISABLED” pentru a sări întotdeauna la începutul ori la sfârșitul rândului, „AFTER” pentru salt la începutul ori la sfârșitul rândului la prima apăsare și la începutul ori la sfârșitul textului (fără a lua în considerare spațiile goale) la a doua apăsare, „BEFORE” pentru salt la începutul ori la sfârșitul textului înainte de a sări la începutul ori la sfârșitul rândului și „ALWAYS” pentru a sări întotdeauna la sfârșitul ori începutul textului, în loc de sfârșitul ori începutul rândului.

en: Restore Previous Cursor Position
ro: Restaurează poziția precedentă a cursorului

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să restaureze poziția precedentă a cursorului atunci când se încarcă un fișier.

en: Enable Search Highlighting
ro: Activează evidențierea la căutare

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să evidențieze toate aparițiile textului căutat.

en: Enable Syntax Highlighting
ro: Activează evidențierea sintaxei

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să activeze evidențierea sintaxei.

en: Toolbar is Visible
ro: Bara de unelte este vizibilă

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ro: Specifică dacă bara de unelte ar trebui să fie vizibilă în ferestrele de editare.

en: Toolbar Buttons Style
ro: Stil butoane bară de unelte

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Stilul pentru butoanele din bara de unelte. Valorile posibile sunt: „PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM” pentru stilul implicit al sistemului, „PLUMA_TOOLBAR_ICONS” pentru a afișa doar iconurile, „PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT” pentru a afișa atât iconuri, cât și text, „PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ” pentru a afișa text prioritar lângă iconuri. Majusculele sunt semnificative, așa că e recomandat să fie utilizate exact așa cum au fost menționate aici.

en: Status Bar is Visible
ro: Bara de stare este vizibilă

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ro: Specifică dacă bara de stare de la baza ferestrei de editare ar trebui să fie vizibilă.

en: Side Pane is Visible
ro: Panoul lateral este vizibil

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
ro: Specifică dacă panoul lateral din stânga ferestrei de editare ar trebui să fie vizibil.

en: Show tabs with side pane
ro: Arată taburi cu panoul lateral

en: Bottom Panel is Visible
ro: Panoul de jos este vizibil

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
ro: Specifică dacă panoul de la baza ferestrei de editare ar trebui să fie vizibil.

en: Maximum Recent Files
ro: Numărul maxim de fișiere recente

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ro: Specifică numărul maxim de fișiere deschise recent care vor fi afișate în submeniul „Fișiere recente”.

en: Print Syntax Highlighting
ro: Tipărește sintaxa evidențiată

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să tipărească evidențierea sintaxei pentru documente.

en: Print Header
ro: Tipărește antetul

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
ro: Specifică dacă pluma ar trebui să includă antetul la tipărirea documentelor.

en: Printing Line Wrapping Mode
ro: Mod de rupere a rândurilor la tipărire

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ro: Specifică felul în care vor fi rupte rândurile lungi la tipărire. Utilizați „GTK_WRAP_NONE” pentru ca rândurile să nu fie rupte, „GTK_WRAP_WORD” pentru rupere între cuvinte și „GTK_WRAP_CHAR“ pentru rupere între caractere. Valorile sunt sensibile la majuscule, așa că vă rugăm să vă asigurați că apar exact așa cum sunt menționate aici.

en: Print Line Numbers
ro: Numerotează rândurile la tipărire

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
ro: Dacă această valoare este 0, atunci niciun număr de rând nu va fi inserat la tipărirea unui document. Pentru o valoare „n”, pluma va tipări numărul rândului la fiecare „n” număr de rânduri.

[ctx: print-font-body-pango]
en: 'Monospace 9'
ro: „Monospațiat 9”

en: Body Font for Printing
ro: Font utilizat la tipărirea textului

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ro: Specifică fontul utilizat pentru corpul documentului la tipărire.

[ctx: print-font-header-pango]
en: 'Sans 11'
ro: „Fără serife 11”

en: Header Font for Printing
ro: Font utilizat la tipărirea antetului

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ro: Specifică fontul utilizat pentru antetele paginilor la tipărirea documentului. Această opțiune are efect doar dacă opțiunea „Tipărește antetul” este activată.

[ctx: print-font-numbers-pango]
en: 'Sans 8'
ro: „Fără serife 8”

en: Line Number Font for Printing
ro: Font pentru numerotarea rândurilor la tipărire

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ro: Specifică fontul utilizat pentru numerotarea rândurilor la tipărire. Această opțiune are efect doar dacă opțiunea „Numerotează rândurile la tipărire” este diferită de zero.

[ctx: auto-detected]
en: [ 'UTF-8', 'GBK', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16' ]
ro: [ „UTF-8”, „ACTUAL”, „ISO-8859-15”, „UTF-16” ]

en: Automatically Detected Encodings
ro: Codificări detectate automat

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
ro: Lista de codificări utilizate de pluma pentru autodetecția codificării unui fișier. „CURRENT” este codificarea locală actuală. Sunt utilizate doar codificările recunoscute.

[ctx: shown-in-menu]
en: [ 'ISO-8859-15' ]
ro: [ „ISO-8859-15” ]

en: Encodings shown in menu
ro: Codificări afișate în meniu

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
ro: Lista codificărilor afișate în meniul „Codare caracter” din fereastra de selectare Deschide/Salvează fișier. Sunt utilizate numai codificările recunoscute.

en: History for "search for" entries
ro: Istoricul intrarilor "cautare pentru"

en: List of entries in "search for" textbox.
ro: Listra intrarilor "cautare pentru" in textbox

en: History for "replace with" entries
ro: istoricul intrarilor pentru "inlocuieste cu"

en: List of entries in "replace with" textbox.
ro: Lista intrarilor "inlocuieste cu" in textbox

en: Active plugins
ro: Module active

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ro: Lista modulelor active. Conține „Locația” modulelor active. Pentru a obține „Locația” unui anumit modul, consultați fișierul de module .pluma-plugin.

en: Show newline
ro: Arata linie noua

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
ro: Dacă pluma ar trebui să afișeze linii noi în fereastra editorului.

en: Show nbsp
ro: Nu arata spatiile de delimitare

en: Show tabs
ro: Arata filele

en: Show spaces
ro: Arata spatiul

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
ro: Un editor de texte pentru mediul desktop MATE

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: Edit text files
ro: Editați fișiere text

en: Log Out _without Saving
ro: Deconectează _fără a salva

en: _Cancel Logout
ro: _Renunță la deconectare

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save _As
ro: Salveaza _Ca

en: Question
ro: Întrebare

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările din ultimul minut vor fi pierdute definitiv.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările din ultima oră vor fi pierdute definitiv.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
ro: Modificările aduse documentului „%s” în ultima oră vor fi pierdute definitiv.

en: Save changes to document "%s" before closing?
ro: Salvați modificările aduse documentului „%s” înainte de a închide?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ro: Salvarea a fost dezactivată de către administratorul de sistem.

en: Docum_ents with unsaved changes:
ro: Docum_ente cu modificări nesalvate:

en: S_elect the documents you want to save:
ro: S_electați documentele pe care doriți să le salvați:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, toate modificările aduse vor fi pierdute definitiv.

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Character Encodings
ro: Codificări caractere

en: _Description
ro: _Descriere

en: _Encoding
ro: Codar_e

en: Character encodings
ro: Codificări caractere

en: A_vailable encodings:
ro: Codări _disponibile:

en: _Add
ro: _Adaugă

en: E_ncodings shown in menu:
ro: Codări afișate în me_niu:

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ro: Apăsați pe acest buton pentru a selecta fontul care trebuie utilizat de către editor

en: _Use the system fixed width font (%s)
ro: _Utilizează fontul monospațiat din sistem (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
ro: Schema de culori selectată nu poate fi instalată.

en: Add Scheme
ro: Adăugare schemă

en: A_dd Scheme
ro: A_daugă schema

en: Color Scheme Files
ro: Fișiere cu scheme de culori

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Could not remove color scheme "%s".
ro: Nu s-a putut șterge schema de culori „%s”.

en: _Close
ro: În_chide

en: Pluma Preferences
ro: Preferințe Pluma

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Text Wrapping
ro: Rupere rânduri în text

en: Enable text _wrapping
ro: Activează _ruperea rândurilor în text

en: Do not _split words over two lines
ro: Nu de_spărți cuvintele pe două rânduri

en: Highlight current _line
ro: Evidențiază rându_l actual

en: Highlight matching _bracket
ro: Evidențiază paranteza _pereche

en: Display
ro: Ecran

en: _Display line numbers
ro: Afișează _numerotarea rândurilor

en: View
ro: Vizualizare

en: Tab Stops
ro: Opriri tab

en: _Tab width:
ro: Lățime _tab:

en: Insert _spaces instead of tabs
ro: Inserează _spații în loc de taburi

en: Automatic Indentation
ro: Indentare automată

en: _Enable automatic indentation
ro: _Activează indentarea automată

en: File Saving
ro: Salvare fișier

en: Create a _backup copy of files before saving
ro: Creează o copie de _siguranță pentru fișiere înainte de a salva

en: _Autosave files every
ro: _Salvează automat fișierele la fiecare

en: _minutes
ro: _minute

en: Show _tabs
ro: Arata filele

en: Editor _font:
ro: _Font editare:

en: Pick the editor font
ro: Alegeți fontul de editare

en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

en: _Add...
ro: _Adaugă...

en: Font & Colors
ro: Font și culori

en: Plugins
ro: Module

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Find
ro: Căutare

en: _Find
ro: _Caută…

en: Replace _All
ro: Înlocuiește _toate

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: Replace All
ro: Înlocuiește tot

en: _Search for:
ro: _Caută după:

en: Replace _with:
ro: Înlocuiește c_u:

en: _Match case
ro: _Majuscule semnificative

en: Match _regular expression
ro: Returnează expresii _regulate

en: Match _entire word only
ro: _Potrivire doar pentru întreg cuvântul

en: Search _backwards
ro: Caută în sens _invers

en: _Wrap around
ro: _Reia de la început

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
ro: _Parcurge secventele escape (ex. \n)

en: Show the application's version
ro: Arată versiunea aplicației

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ro: Stabilește codificarea caracterelor utilizată la deschiderea fișierelor listate în linia de comandă

en: ENCODING
ro: CODIFICARE

en: Display list of possible values for the encoding option
ro: Afișează o listă de valori posibile pentru opțiunea de codificare

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
ro: Creează o fereastră nouă de prim nivel într-o instanță pluma deja existentă

en: Create a new document in an existing instance of pluma
ro: Creează un document nou într-o instanță pluma deja existentă

en: [FILE...]
ro: [FIȘIER...]

en: %s: invalid encoding.
ro: %s: codificare nevalidă.

en: - Edit text files
ro: - Editare fișiere text

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: %s
    Porniți „%s --help” pentru a vizualiza lista completă a opțiunilor din linia de comandă.

en: Loading file '%s'…
ro: Se încarcă fișierul „%s”...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
ro: Fișiere deschise

en: The file "%s" is read-only.
ro: Fișierul „%s” poate fi doar citit.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ro: Doriți să încercați să-l înlocuiți cu cel pe care îl salvați?

en: Saving file '%s'…
ro: Se salvează fișierul „%s”...

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Reverting the document '%s'…
ro: Se restaurează documentul „%s”...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ro: Anulați modificările nesalvate ale documentului „%s”?

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ro: Modificările aduse documentului în ultimul minut vor fi pierdute definitiv.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ro: Modificările aduse documentului în ultima oră vor fi pierdute definitiv.

en: _Revert
ro: Restaurea_ză

en: MATE Documentation Team
ro: Echipa de documentare MATE

en: About Pluma
ro: Despre pluma

en: Found and replaced one occurrence
ro: A fost găsită și înlocuită o apariție.

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
ro: „%s” nu a fost găsit

en: Unsaved Document %d
ro: Document nesalvat %d

en: Read-Only
ro: Doar citire

en: Documents
ro: Documente

en: Western
ro: Vestică

en: Central European
ro: Central europeană

en: South European
ro: Sud europeană

en: Baltic
ro: Baltică

en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: Greek
ro: Grec

en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizuală

en: Turkish
ro: Turcă

en: Nordic
ro: Nordică

en: Celtic
ro: Celtică

en: Romanian
ro: Română

en: Armenian
ro: Armean

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreeană

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Hebrew
ro: Evreiesc

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucrainiană

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Thai
ro: Tailandez

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Automatically Detected
ro: Detectată automat

en: Current Locale (%s)
ro: Configurare locală actuală (%s)

en: Add or Remove...
ro: Adaugă sau elimină...

en: All Text Files
ro: Toate fișierele text

en: C_haracter Encoding:
ro: Codare c_aracter:

en: L_ine Ending:
ro: Sfârș_it de rând:

en: Mac OS Classic
ro: SO Mac clasic

en: Windows
ro: Ferestre

en: _Open
ro: _Deschide

en: There was an error displaying the help.
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului.

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: Could not find the file %s.
ro: Fișierul „%s” nu a putut fi găsit.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Vă rugăm verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
ro: pluma nu poate gestiona locații %s.

en: pluma cannot handle this location.
ro: pluma nu poate gestiona această adresă.

en: The location of the file cannot be mounted.
ro: Locația fișierului nu a putut fi montată.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
ro: Locația fișierului nu poate fi accesată doarece nu este montată.

en: %s is a directory.
ro: %s este un dosar.

en: %s is not a valid location.
ro: %s nu este o adresă validă.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ro: Gazda %s nu a putut fi găsită. Vă rugăm verificați corectitudinea configurărilor de proxy și încercați din nou.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Numele gazdei nu este valid. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: %s is not a regular file.
ro: %s nu este un fișier obișnuit.

en: Connection timed out. Please try again.
ro: Limita de timp a conexiunii a expirat. Vă rugăm încercați din nou.

en: The file is too big.
ro: Fișierul este prea mare.

en: Unexpected error: %s
ro: Eroare neașteptată: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
ro: pluma nu poate găsi fișierul. Probabil a fost șters recent.

en: Could not revert the file %s.
ro: Nu s-a putut restaura fișierul %s.

en: Ch_aracter Encoding:
ro: Codare c_aracter:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ro: _Modifică oricum

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ro: Nu _modifica

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ro: Numărul legăturilor de urmat este limitat, iar fișierul nu a putut fi găsit în această limită.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a deschide fișierul.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
ro: pluma nu a putut detecta codificarea caracterelor.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ro: Asigurați-vă că nu încercați să deschideți un fișier binar.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ro: Selectați o codificare a caracterelor din meniu și încercați din nou.

en: There was a problem opening the file %s.
ro: A apărut o problemă la deschiderea fișierului %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
ro: Unele caractere din fișierul pe care l-ați deschis nu sunt valide. Dacă veți continua să editați acest fișier, documentul ar putea deveni inutilizabil.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ro: De asemenea, puteți să alegeți altă codificare și să încercați din nou.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s utilizând codificarea de caractere %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ro: Selectați altă codificare a caracterelor din meniu și încercați din nou.

en: Could not open the file %s.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
ro: Nu s-a putut salva fișierul %s utilizând codificarea de caractere %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ro: Documentul conține unul sau mai multe caractere care nu pot fi codificate utilizând codificarea de caractere specificată.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
ro: Acest fișier (%s) este deja deschis în altă fereastră pluma.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ro: pluma a deschis această instanță a fișierului într-un mod ne-editabil. Doriți să îl editați oricum?

en: S_ave Anyway
ro: S_alvează oricum

en: D_on't Save
ro: N_u salva

en: The file %s has been modified since reading it.
ro: Fișierul %s a fost modificat de la ultima salvare.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ro: Dacă îl salvați, toate modificările exterioare ar putea fi pierdute. Doriți să îl salvați oricum?

en: Could not create a backup file while saving %s
ro: Nu s-a putut crea o copie de siguranță la salvarea %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
ro: Nu s-a putut crea o copie temporară de siguranță la salvarea %s

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ro: pluma nu a putut crea o copie de siguranță a variantei vechi a fișierului înainte de salvarea celei noi. Puteți ignora această avertizare și salva oricum fișierul, însă în eventualitatea producerii unei erori la salvare, ați putea pierde vechea copie a fișierului. Doriți să salvați oricum?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: pluma nu poate opera cu adrese %s în modul de scriere. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: pluma nu poate opera la această adresă în modul de scriere. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: %s nu este o adresă validă. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a salva fișierul. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ro: Nu este destul spațiu pe disc pentru a salva fișierul. Eliberați spațiu pe disc și încercați din nou.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ro: Încercați să salvați fișierul pe un disc disponibil doar pentru citire. Verificați corectitudinea adresei introduse și încercați din nou.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ro: Un fișier cu același nume există deja. Utilizați un alt nume.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ro: Discul pe care încercați să salvați fișierul are o limitare la dimensiunea maximă a numelor de fișiere. Folosiți un nume mai scurt.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ro: Discul pe care încercați să salvați fișierul are o limitare la dimensiunea maximă a fișierelor. Încercați să salvați un fișier mai mic sau să salvați pe un disc care nu are această limitare.

en: Could not save the file %s.
ro: Fișierul %s nu a putut fi salvat.

en: The file %s changed on disk.
ro: Fișierul %s a fost modificat pe disc.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ro: Doriți să renunțați la modificările efectuate și să reîncărcați fișierul?

en: Do you want to reload the file?
ro: Doriți să reîncărcați fișierul?

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: Empty
ro: Gol

en: Hide panel
ro: Ascunde panoul

en: File: %s
ro: Fișier: %s

en: Page %N of %Q
ro: Pagina %N din %Q

en: Preparing...
ro: Se pregătește...

en: window1
ro: fereasta1

en: Syntax Highlighting
ro: Evidențiere sintaxă

en: Print synta_x highlighting
ro: Tipărește evidențierea sinta_xei

en: Line Numbers
ro: Numerotare rânduri

en: Print line nu_mbers
ro: Tipărește nu_merele rândurilor

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
ro: _Numerotează la fiecare

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
ro: linii

en: Page header
ro: Antet pagină

en: Print page _headers
ro: Tipărește _antet pagină

en: Fonts
ro: Fonturi

en: _Body:
ro: C_orp:

en: He_aders and footers:
ro: _Antete și note de subsol:

en: _Line numbers:
ro: Numerotare _rânduri:

en: _Restore Default Fonts
ro: Restaurea_ză fonturile implicite

en: Show the previous page
ro: Afișează pagina precedentă

en: Show the next page
ro: Afișează pagina următoare

en: Current page (Alt+P)
ro: Pagina actuală (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
ro: din

en: Page total
ro: Total pagini

en: The total number of pages in the document
ro: Numărul total de pagini din document

en: Show multiple pages
ro: Afișează mai multe pagini

en: Zoom to fit the whole page
ro: Zoom la întreaga pagină

en: Zoom the page in
ro: Apropie pagina

en: Zoom the page out
ro: Depărtează pagina

en: _Close Preview
ro: În_chide previzualizarea

en: Close print preview
ro: Închide previzualizarea de tipărire

en: Page %d of %d
ro: Pagina %d din %d

en: Page Preview
ro: Previzualizare pagină

en: The preview of a page in the document to be printed
ro: Previzualizarea pentru tipărire a unei pagini din document

en: It is not possible to detect the encoding automatically
ro: Nu se poate detecta automat codificarea

en: OVR
ro: SUPR

en: INS
ro: INTR

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ro:   Rând %d, Col %d

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ro: Dosarul „%s” nu a putut fi creat: g_mkdir_with_parents() a eșuat: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ro: Se restaurează documentul „%s” din „%s”

en: Reverting %s
ro: Se restaurează „%s”

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ro: Se încarcă „%s” din „%s”

en: Loading %s
ro: Se încarcă „%s”

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ro: Se salvează „%s” în „%s”

en: Saving %s
ro: Se salvează „%s”

en: RO
ro: Doar citire

en: Error opening file %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului %s

en: Error reverting file %s
ro: Eroare la restaurarea fișierului %s

en: Error saving file %s
ro: Eroare la salvarea fișierului %s

en: Name:
ro: Nume:

en: MIME Type:
ro: Tip MIME:

en: Encoding:
ro: Codificare:

en: Close document
ro: Închide documentul

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Search
ro: _Caută

en: _Tools
ro: Unel_te

en: _Documents
ro: _Documente

en: _New
ro: _Nou

en: Create a new document
ro: Creează un document nou

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

en: Pr_eferences
ro: Pr_eferințe

en: Configure the application
ro: Configurare aplicație

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Open the pluma manual
ro: Deschide manualul pluma

en: _About
ro: _Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicație

en: _Leave Fullscreen
ro: _Paraseste ecran complet

en: Leave fullscreen mode
ro: Mărime normală

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul actual

en: Save _As...
ro: Salvează c_a...

en: Save the current file with a different name
ro: Salvează fișierul actual cu un alt nume

en: Revert to a saved version of the file
ro: Restaurează la o versiune anterior salvată a fișierului

en: Print Previe_w
ro: Pre_vizualizare tipărire

en: Print preview
ro: Previzualizare tipărire

en: _Print...
ro: Ti_părește...

en: Print the current page
ro: Tipărește pagina actuală

en: _Undo
ro: Anulea_ză

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acțiune

en: _Redo
ro: _Refă

en: Redo the last undone action
ro: Refă ultima acțiune anulată

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut the selection
ro: Taie selecția

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy the selection
ro: Copiază selecția

en: _Paste
ro: _Lipește

en: Paste the clipboard
ro: Lipește din clipboard

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: Delete the selected text
ro: Șterge textul selectat

en: Select _All
ro: Selectează to_ate

en: Select the entire document
ro: Selectează tot documentul

en: C_hange Case
ro: In_versează mărimile

en: All _Upper Case
ro: Toate _majuscule

en: Change selected text to upper case
ro: Schimbă textul selectat în majuscule

en: All _Lower Case
ro: Toate _normale

en: Change selected text to lower case
ro: Elimină majusculele în textul selectat

en: _Invert Case
ro: _Inversează mărimile

en: Invert the case of selected text
ro: Inversează mărimile în textul selectat

en: _Title Case
ro: Majuscule pentru _titlu

en: Capitalize the first letter of each selected word
ro: Transformă în majusculă prima literă a fiecărui cuvânt selectat

en: _Highlight Mode
ro: _Mod evidențiere

en: _Find...
ro: _Căutare...

en: Search for text
ro: Caută text

en: Find Ne_xt
ro: Caută în co_ntinuare

en: Search forwards for the same text
ro: Caută înainte după același text

en: Find Pre_vious
ro: Caută îna_poi

en: Search backwards for the same text
ro: Caută în sens invers după același text

en: _Replace...
ro: Î_nlocuiește...

en: Search for and replace text
ro: Caută și înlocuiește un text

en: _Clear Highlight
ro: E_limină evidențierea

en: Clear highlighting of search matches
ro: Elimină evidențierea rezultatelor căutării

en: Go to _Line...
ro: Mergi la _Linia...

en: Go to a specific line
ro: Du-te la un anumit rând

en: _Incremental Search...
ro: Căutare _incrementală...

en: Incrementally search for text
ro: Caută textul incremental

en: _Save All
ro: _Salvează toate

en: Save all open files
ro: Salvează toate fișierele deschise

en: _Close All
ro: În_chide toate

en: Close all open files
ro: Închide toate fișierele deschise

en: _Previous Document
ro: Documentul _precedent

en: Activate previous document
ro: Activează documentul precedent

en: _Next Document
ro: Documentul _următor

en: Activate next document
ro: Activează documentul următor

en: _Move to New Window
ro: _Mută în fereastră nouă

en: Move the current document to a new window
ro: Mută documentul actual într-o fereastră nouă

en: Close the current file
ro: Închide fișierul actual

en: _Quit
ro: _Închide

en: Quit the program
ro: Închide programul

en: _Toolbar
ro: Bară de _unelte

en: Show or hide the toolbar in the current window
ro: Arată sau ascunde bara de unelte în fereastra actuală

en: _Statusbar
ro: Bară de _stare

en: Show or hide the statusbar in the current window
ro: Arată sau ascunde bara de stare în fereastra actuală

en: _Fullscreen
ro: _Pe tot ecranul

en: Edit text in fullscreen
ro: Editare text pe tot ecranul

en: Side _Pane
ro: _Vedere laterală

en: Show or hide the side pane in the current window
ro: Arată sau ascunde panoul lateral în fereastra actuală

en: _Bottom Pane
ro: Panou _inferior

en: Show or hide the bottom pane in the current window
ro: Arată sau ascunde panoul inferior în fereastra actuală

en: Please check your installation.
ro: Verificați instalarea.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s din interfața pentru utilizator. Eroare: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ro: Nu s-a putut găsi obiectul „%s” în fișierul %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ro: / la %s

en: _Wrap Around
ro: Reia de la începu_t

en: Match _Entire Word Only
ro: Potrivir_e doar pentru întreg cuvântul

en: _Match Case
ro: _Majuscule semnificative

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
ro: _Parcurge secventele escape (ex. \n)

en: String you want to search for
ro: Șirul pe care doriți să-l căutați

en: Line you want to move the cursor to
ro: Rândul la care doriți să mutați cursorul

en: Use %s highlight mode
ro: Utilizează modul de evidențiere %s

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
ro: Text simplu

en: Disable syntax highlighting
ro: Dezactivează evidențierea sintaxei

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ro: Deschide „%s”

en: Open a recently used file
ro: Deschide un fișier recent utilizat

en: Open
ro: Deschide

en: Save
ro: Salvează

en: Print
ro: Tipărește

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
ro: Activează „%s”

en: Use Spaces
ro: Folosește spații

en: Tab Width
ro: Lățime tab

en: Document Statistics
ro: Statistici document

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
ro: Analizează documentul actual și raportează numărul de cuvinte, rânduri, caractere și caractere excluzând spațiile.

en: _Update
ro: Act_ualizează

en: File Name
ro: Nume fișier

en: Bytes
ro: Octeți

en: Characters (no spaces)
ro: Caractere (fără spații)

en: Characters (with spaces)
ro: Caractere (cu spații)

en: Words
ro: Cuvinte

en: Lines
ro: Rânduri

en: Selection
ro: Selecție

en: _Document Statistics
ro: Statistici _document

en: Get statistical information on the current document
ro: Obține informații statistice despre documentul actual

en: External Tools
ro: Unelte externe

en: Execute external commands and shell scripts.
ro: Execută comenzi externe și scripturi shell.

en: Manage _External Tools...
ro: Administrare unelte _externe...

en: Opens the External Tools Manager
ro: Deschide administratorul de unelte externe

en: External _Tools
ro: _Unelte externe

en: External tools
ro: Unelte externe

en: Shell Output
ro: Rezultat comandă shell

en: Could not execute command: %s
ro: Nu s-a putut executa comanda: %s

en: You must be inside a word to run this command
ro: Trebuie să fiți în interiorul unui cuvânt pentru a executa această comandă

en: Running tool:
ro: Unealtă de executare:

en: Done.
ro: Gata.

en: Exited
ro: Terminat

en: All languages
ro: Toate limbile

en: All Languages
ro: Toate limbile

en: New tool
ro: Unealtă nouă

en: This accelerator is already bound to %s
ro: Acest accelerator este deja asociat cu %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ro: Introduceți un nou accelerator sau apăsați [Backspace] pentru ștergere

en: Type a new accelerator
ro: Introduceți un nou accelerator

en: Stopped.
ro: Oprit.

en: All documents
ro: Toate documentele

en: All documents except untitled ones
ro: Toate documentele, cu excepția celor nedenumite

en: Local files only
ro: Doar fișiere locale

en: Remote files only
ro: Doar fișiere de la distanță

en: Untitled documents only
ro: Doar documente fără titlu

en: Nothing
ro: Nimic

en: Current document
ro: Document actual

en: Current selection
ro: Selecție actuală

en: Current selection (default to document)
ro: Selecție actuală (implicit, tot documentul)

en: Current line
ro: Rând actual

en: Current word
ro: Cuvânt actual

en: Display in bottom pane
ro: Afișează în panoul inferior

en: Create new document
ro: Creează un nou document

en: Append to current document
ro: Adaugă la documentul actual

en: Replace current document
ro: Înlocuiește documentul actual

en: Replace current selection
ro: Înlocuiește selecția actuală

en: Insert at cursor position
ro: Inserează la poziția actuală a cursorului

en: External Tools Manager
ro: Administrator unelte externe

en: _Tools:
ro: _Unelte:

en: _Applicability:
ro: _Aplicabilitate:

en: _Output:
ro: I_eșire:

en: _Input:
ro: _Intrare:

en: _Save:
ro: _Salvare:

en: _Shortcut Key:
ro: Tastă _scurtătură:

en: _Edit:
ro: _Editare:

en: Build
ro: Construire

en: Run "make" in the document directory
ro: Execută „make” în dosarul documentului

en: Open terminal here
ro: Deschide un terminal aici

en: Open a terminal in the document location
ro: Deschide un terminal la adresa documentului

en: Remove trailing spaces
ro: Elimină spațiile din capete

en: Remove useless trailing spaces in your file
ro: Eliminați spațiile inutile din fișier

en: Run command
ro: Execută o comandă

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ro: Execută o comandă specifică și copiază rezultatul într-un document nou

en: Search
ro: Caută

en: Switch onto a file .c and .h
ro: Schimbă într-un fișier de tip .c sau .h

en: File Browser Pane
ro: Panoul de navigare prin fișiere

en: Easy file access from the side pane
ro: Acces facil la fișiere din panoul lateral

en: Set Location to First Document
ro: Definește locația la primul document

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
ro: Dacă este definit ca TRUE, modulul de navigare în fișiere va vizualiza dosarul primului document deschis, atâta timp cât navigatorul de fișiere n-a fost încă utilizat. (Aceasta se aplică, în general, la deschiderea unui document din linia de comandă sau cu Caja etc.)

en: File Browser Filter Mode
ro: Mod filtrare navigator fișiere

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
ro: Această valoare determină ce fișiere vor fi filtrate în navigatorul de fișiere. Valori valide sunt: „none” (nu filtrează nimic), „hidden” (filtrează fișierele ascunse), „binary” (filtrează fișierele binare) și „hidden_and_binary” (filtrează fișierele ascunse și binare).

en: File Browser Filter Pattern
ro: Model filtrare navigator fișiere

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ro: Modelul pentru filtrarea din navigatorul de fișiere. Acest filtru acționează peste filter_mode.

en: Open With Tree View
ro: Deschide cu vizualizarea arbore

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ro: Deschide vizualizarea arbore când este încărcat modulul de navigare în fișiere, în locul vizualizării favoritelor

en: File Browser Root Directory
ro: Dosar rădăcină al navigatorului de fișiere

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ro: Dosarul rădăcină al navigatorului de fișiere ce va fi utilizat la încărcarea modulului de navigare în fișiere când onload/tree_view este definit la TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
ro: Dosar rădăcină virtual al navigatorului de fișiere

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ro: Dosarul rădăcină virtual al navigatorului de fișiere ce va fi utilizat la încărcarea modulului de navigare în fișiere când onload/tree_view este definit la TRUE. Dosarul rădăcină virtual trebuie să fie tot timpul sub rădăcina actuală.

en: Enable Restore of Remote Locations
ro: Activează restaurarea adreselor de la distanță

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ro: Stabilește activarea restaurării locațiilor de la distanță.

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: _Set root to active document
ro: _Definește rădăcina la documentul activ

en: Set the root to the active document location
ro: Definește rădăcina la locația documentului activ

en: _Open terminal here
ro: _Deschide un terminal aici

en: Open a terminal at the currently opened directory
ro: Deschide un terminal în dosarul actual

en: File Browser
ro: Navigator fișiere

en: An error occurred while creating a new directory
ro: A intervenit o eroare la crearea unui dosar nou

en: An error occurred while creating a new file
ro: A intervenit o eroare la crearea unui fișier nou

en: An error occurred while renaming a file or directory
ro: A intervenit o eroare la redenumirea unui fișier sau a unui dosar

en: An error occurred while deleting a file or directory
ro: A intervenit o eroare la ștergerea unui fișier sau a unui dosar

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ro: A intervenit o eroare la deschiderea unui dosar în administratorul de fișiere

en: An error occurred while setting a root directory
ro: A intervenit o eroare la definirea unui dosar rădăcină

en: An error occurred while loading a directory
ro: A intervenit o eroare la încărcarea unui dosar

en: An error occurred
ro: A intervenit o eroare

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ro: Fișierul nu poate fi mutat la gunoi;
    doriți să îl ștergeți definitiv?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ro: Fișierul „%s” nu poate fi mutat la gunoi.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ro: Fișierele selectate nu pot fi mutate la gunoi.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent „%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ro: Sigur doriți ștergerea definitivă a fișierelor selectate?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ro: Dacă ștergeți un element, nu îl veți mai putea recupera.

en: (Empty)
ro: (Gol)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ro: În prezent, fișierul redenumit este exclus prin filtrare. Pentru a-l face vizibil, trebuie să modificați opțiunile de filtrare

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
ro: fișier

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ro: În prezent, fișierul nou este exclus prin filtrare. Pentru a-l face vizibil, trebuie să modificați opțiunile de filtrare

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
ro: dosar

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ro: În prezent, dosarul nou este exclus prin filtrare. Pentru a-l face vizibil, trebuie să modificați opțiunile de filtrare

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: _Filter
ro: _Filtru

en: _Move to Trash
ro: _Mută în coșul de gunoi

en: Move selected file or folder to trash
ro: Mută fișierul sau dosarul selectat în coșul de gunoi

en: Delete selected file or folder
ro: Șterge fișierul sau dosarul selectat

en: Open selected file
ro: Deschide fișierul selectat

en: Up
ro: Sus

en: Open the parent folder
ro: Deschide dosarul părinte

en: _New Folder
ro: Dosar _nou

en: Add new empty folder
ro: Adaugă un dosar nou gol

en: New F_ile
ro: F_ișier nou

en: Add new empty file
ro: Adaugă un fișier nou gol

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: Rename selected file or folder
ro: Redenumește fișierul sau dosarul selectat

en: _Previous Location
ro: Adresa _precedentă

en: Go to the previous visited location
ro: Du-te la locația precedentă

en: _Next Location
ro: Adresa _următoare

en: Go to the next visited location
ro: Du-te la locația următoare

en: Re_fresh View
ro: Actualizează a_fișarea

en: Refresh the view
ro: Actualizează afișarea

en: _View Folder
ro: _Vizualizare dosar

en: View folder in file manager
ro: Vizualizează dosarul în administratorul de fișiere

en: Show _Hidden
ro: Afișează a_scunse

en: Show hidden files and folders
ro: Afișează fișierele sau dosarele ascunse

en: Show _Binary
ro: Afișează fișiere _binare

en: Show binary files
ro: Afișează fișierele binare

en: Previous location
ro: Adresa precedentă

en: Go to previous location
ro: Salt la adresa precedentă

en: Go to a previously opened location
ro: Salt la o adresă deschisă anterior

en: Next location
ro: Adresa următoare

en: Go to next location
ro: Salt la adresa următoare

en: _Match Filename
ro: _Potrivește numele de fișier

en: No mount object for mounted volume: %s
ro: Nu exită obiect de montare pentru volumul montat: %s

en: Could not open media: %s
ro: Nu s-a putut deschide mediul de stocare: %s

en: Could not mount volume: %s
ro: Nu s-a putut monta volumul: %s

en: Modelines
ro: Linii de mod (modelines)

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
ro: Suport pluma pentru linii de mod (modelines) în stilul Emacs, Kate și Vim.

en: Python Console
ro: Consolă Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ro: Consolă Python interactivă în panoul inferior

en: _Error color:
ro: Culoare _eroare:

en: C_ommand color:
ro: Culoare c_omandă:

en: Font:
ro: Font

en: Quick Open
ro: Deschidere rapidă

en: Quick open
ro: Deschidere rapidă

en: Quickly open documents
ro: Deschidere rapidă a documentelor

en: Quickly open files
ro: Deschidere rapidă a fișierelor

en: Snippets
ro: Fragmente de text

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ro: Inserați fragmente de text folosite des, într-un mod rapid

en: Snippets Manager
ro: Administrator fragmente de text

en: _Snippets:
ro: _Fragmente de text:

en: Create new snippet
ro: Creează fragment nou de text

en: Import snippets
ro: Importă fragmente de text

en: Export selected snippets
ro: Exportă fragmentele de text selectate

en: Delete selected snippet
ro: Șterge fragmentul de text selectat

en: Activation
ro: Activare

en: _Drop targets:
ro: Aban_donează țintele:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ro: Combinația de taste cu care se activează fragmentul

en: S_hortcut key:
ro: Tastă s_curtătură:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
ro: Declanșator _tab:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ro: Un singur cuvânt care activează fragmentul după ce se apasă tasta TAB

en: Manage _Snippets...
ro: Administrează _fragmente de text...

en: Manage snippets
ro: Administrează fragmente de text

en: Snippets archive
ro: Arhivă fragmente de text

en: Add a new snippet...
ro: Adaugă un nou fragment de text...

en: Revert selected snippet
ro: Refă fragmentul selectat

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ro: Acesta nu este un declanșator valid de tab. Declanșatoarele pot conține litere sau un singur caracter non alfanumeric, cum ar fi: {, [ etc.

en: The following error occurred while importing: %s
ro: S-a produs următoarea eroare la import: %s

en: Import successfully completed
ro: Import finalizat cu succes

en: All supported archives
ro: Toate arhivele suportate

en: Gzip compressed archive
ro: Arhivă comprimată Gzip

en: Bzip2 compressed archive
ro: Arhivă comprimată bzip2

en: Single snippets file
ro: Un singur fișier cu fragmente de text

en: All files
ro: Toate fișierele

en: The following error occurred while exporting: %s
ro: S-a produs următoarea eroare la export: %s

en: Export successfully completed
ro: Export finalizat cu succes

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ro: Doriți să includeți în export fragmentele <b>sistem</b> selectate?

en: There are no snippets selected to be exported
ro: Nu au fost selectate fragmente pentru export

en: Export snippets
ro: Export fragmente de text

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ro: Introduceți o nouă combinație de taste sau apăsați [Backspace] pentru ștergere

en: Type a new shortcut
ro: Introduceți o nouă combinație de taste

en: The archive "%s" could not be created
ro: Nu s-a putut crea arhiva „%s”

en: Target directory "%s" does not exist
ro: Dosarul destinație „%s” nu există

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ro: Dosarul destinație „%s” nu este un dosar valid

en: File "%s" does not exist
ro: Fișierul „%s” nu există

en: File "%s" is not a valid snippets file
ro: Fișierul „%s” nu este un fișier valid cu fragmente de text

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ro: Fișierul importat „%s” nu este un fișier valid cu fragmente de text

en: The archive "%s" could not be extracted
ro: Arhiva „%s” nu a putut fi extrasă

en: The following files could not be imported: %s
ro: Următoarele fișiere nu au putut fi importate: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ro: Fișierul „%s” nu este un fișier valid cu fragmente de text

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ro: Execuția comenzii Python (%s) a depășit timpul maxim; execuția a fost abandonată.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ro: Execuția comenzii Python (%s) a eșuat: %s

en: S_ort...
ro: _Sortare...

en: Sort the current document or selection
ro: Sortează documentul sau selecția actuală

en: Sort
ro: Sortează

en: Sorts a document or selected text.
ro: Sortează un document sau un text selectat.

en: _Sort
ro: _Sortează

en: _Reverse order
ro: Ordine _inversă

en: R_emove duplicates
ro: Ș_terge duplicatele

en: _Ignore case
ro: _Ignoră majusculele

en: S_tart at column:
ro: Î_ncepe de la coloana:

en: Autocheck Type
ro: Tip verificare automată

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
ro: (nicio sugestie)

en: _More...
ro: _Mai mult...

en: _Ignore All
ro: _Ignoră tot

en: _Spelling Suggestions...
ro: _Sugestii ortografice...

en: Check Spelling
ro: Verifică ortografia

en: Suggestions
ro: Sugestii

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
ro: (ortografie corectă)

en: Completed spell checking
ro: Verificarea ortografică s-a terminat

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
ro: Necunoscut (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
ro: Mod implicit

en: Set language
ro: Definire limbă

en: Languages
ro: Limbi

en: _Check Spelling...
ro: _Verifică ortografia...

en: Check the current document for incorrect spelling
ro: Verifică documentul actual pentru greșeli de ortografie

en: Set _Language...
ro: Definire _limbă...

en: Set the language of the current document
ro: Definiți limba documentului actual

en: _Autocheck Spelling
ro: Verifică ortografia _automat

en: Automatically spell-check the current document
ro: Verifică automat ortografia documentului actual

en: The document is empty.
ro: Acest document este gol.

en: No misspelled words
ro: Niciun cuvânt ortografiat greșit

en: Select the _language of the current document.
ro: Selectați _limba documentului actual.

en: Check spelling
ro: Verifică ortografia

en: Misspelled word:
ro: Cuvânt ortografiat greșit:

en: word
ro: cuvânt

en: Change _to:
ro: Schimbă î_n:

en: Check _Word
ro: Verifică _cuvântul

en: _Suggestions:
ro: _Sugestii:

en: _Ignore
ro: _Ignoră

en: Cha_nge
ro: _Schimbă

en: Ignore _All
ro: Ignoră _tot

en: Change A_ll
ro: Schimbă t_ot

en: User dictionary:
ro: Dicționar personal:

en: Add w_ord
ro: Adaugă cu_vântul

en: Language:
ro: Limbă:

en: Language
ro: Limbă

en: _Configure Spell Checker plugin...
ro: _Configurare modul verificare ortografie...

en: Autocheck spelling on document load...
ro: Verificare ortografie la încărcarea documentului...

en: _Never autocheck
ro: Nu verifica niciodată automat ortografia

en: _Remember autocheck by document
ro: _Reține verificarea ortografie pentru fiecare document

en: _Always autocheck
ro: _Verifică automat ortografia întotdeauna

en: Spell Checker
ro: Verificare ortografică

en: Checks the spelling of the current document.
ro: Verifică ortografia documentului actual.

en: Tags
ro: Etichete

en: Select the group of tags you want to use
ro: Selectați grupul de etichete pe care doriți să-l utilizați

en: _Preview
ro: _Previzualizare

en: Available Tag Lists
ro: Lista de etichete disponibile

en: XHTML 1.0 - Tags
ro: XHTML 1.0 - etichete

en: Abbreviated form
ro: Formă abreviată

en: Abbreviation
ro: Abreviere

en: Accessibility key character
ro: Caracter pentru cheie de accesibilitate

en: Acronym
ro: Acronim

en: Align
ro: Aliniere

en: Alignment character
ro: Caracter de aliniere

en: Alternative
ro: Alternativă

en: Anchor URI
ro: URI ancoră

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Applet class file code (deprecated)
ro: Fișier cod clasă applet (depășit)

en: Associated information
ro: Informații asociate

en: Author info
ro: Info autor

en: Axis related headers
ro: Antete legate de axă

en: Background color (deprecated)
ro: Culoare fundal (depășit)

en: Background texture tile (deprecated)
ro: Textură fundal (depășit)

en: Base font (deprecated)
ro: Font de bază (depășit)

en: Base URI
ro: URI de bază

en: Bold
ro: Aldin

en: Border (deprecated)
ro: Chenar (depășit)

en: Cell rowspan
ro: Expansiune rânduri celulă

en: Center (deprecated)
ro: Centrare (depășit)

en: Character encoding of linked resource
ro: Codarea de caractere a resursei legate

en: Checked state
ro: Stare bifată

en: Citation
ro: Mențiune

en: Cite reason for change
ro: Menționați motivul schimbării

en: Class implementation ID
ro: ID implementare clasă

en: Class list
ro: Listă clase

en: Clear text flow control
ro: Control resetare aranjare text

en: Code content type
ro: Tip cod conținut

en: Color of selected links (deprecated)
ro: Culoare legături selectate (depășit)

en: Column span
ro: Expansiune coloană

en: Columns
ro: Coloane

en: Comment
ro: Comentariu

en: Computer code fragment
ro: Fragment cod calculator

en: Content type (deprecated)
ro: Tip conținut (depășit)

en: Coordinates
ro: Coordonate

en: Date and time of change
ro: Data și ora modificării

en: Declare flag
ro: Indicator declarație

en: Defer attribute
ro: Atribut deferire

en: Definition description
ro: Descriere definiție

en: Definition list
ro: Listă definiții

en: Definition term
ro: Termen definiție

en: Deleted text
ro: Text șters

en: Directionality
ro: Direcție

en: Directionality (deprecated)
ro: Direcție (depășit)

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: DIV container
ro: Conținător DIV

en: DIV Style container
ro: Conținător stil DIV

en: Document base
ro: Bază document

en: Document body
ro: Corp document

en: Document head
ro: Antet document

en: Element ID
ro: ID element

en: Document title
ro: Titlu document

en: Document type
ro: Tip document

en: Emphasis
ro: Accentuare

en: Encode type
ro: Tip codificare

en: Font face (deprecated)
ro: Aspect font (depășit)

en: For label
ro: Etichetă pentru

en: Forced line break
ro: Sfârșit de rând forțat

en: Form action handler
ro: Operator de acțiuni în formular

en: Form control group
ro: Grup de controale în formular

en: Form field label text
ro: Text etichetare câmp în formular

en: Form input type
ro: Tip intrare formular

en: Form input
ro: Intrare formular

en: Form method
ro: Metodă a formularului

en: Form
ro: Formular

en: Forward link
ro: Legătură redirecționare

en: Frame render parts
ro: Porțiuni cadru de afișat

en: Frame source
ro: Sursă cadru

en: Frame target
ro: Țintă cadru

en: Frame
ro: Cadru

en: Frame border
ro: Margine cadru

en: Frameset columns
ro: Coloane set de cadre

en: Frameset rows
ro: Rânduri set de cadre

en: Frameset
ro: Set de cadre

en: Frame spacing
ro: Spațiere cadru

en: Generic embedded object
ro: Obiect generic înglobat

en: Generic metainformation
ro: Metainformații generice

en: Generic span
ro: Delimitare generică

en: Header cell IDs
ro: Identificatoare celule antet

en: Heading 1
ro: Subtitlu 1

en: Heading 2
ro: Subtitlu 2

en: Heading 3
ro: Subtitlu 3

en: Heading 4
ro: Subtitlu 4

en: Heading 5
ro: Subtitlu 5

en: Heading 6
ro: Subtitlu 6

en: Height
ro: Înălțime

en: Horizontal rule
ro: Linie orizontală

en: Horizontal space (deprecated)
ro: Spațiu orizontal (depășit)

en: HREF URI
ro: URI HREF

en: HTML root element
ro: Element rădăcină HTML

en: HTTP header name
ro: Nume antet HTTP

en: I18N BiDi override
ro: Suprascriere BiDi I18N

en: Image map area
ro: Zonă hartă imagine

en: Image map name
ro: Nume hartă imagine

en: Image map
ro: Hartă imagine

en: Image
ro: Imagine

en: Inline frame
ro: Cadru intercalat

en: Inserted text
ro: Text inserat

en: Instance definition
ro: Definiție instanță

en: Italic text
ro: Text italic

en: Java applet (deprecated)
ro: Applet Java (depășit)

en: Label
ro: Nume

en: Language code
ro: Cod limbaj

en: Large text style
ro: Stil text mărit

en: Link color (deprecated)
ro: Culoare legătură (depășit)

en: List item
ro: Element din listă

en: List of MIME types for file upload
ro: Lista tipurilor MIME pentru încărcare fișiere

en: List of supported character sets
ro: Lista seturilor de caractere suportate

en: Local change to font
ro: Schimbare locală font

en: Long description link
ro: Legătură descriere lungă

en: Long quotation
ro: Citat lung

en: Margin pixel height
ro: Înălțime margine în pixeli

en: Margin pixel width
ro: Lățime margine în pixeli

en: Maximum length of text field
ro: Lungime maximă a câmpului text

en: Output media
ro: Media ieșire

en: Media-independent link
ro: Legătură independentă de media

en: Menu list (deprecated)
ro: Listă meniu (depășit)

en: Multi-line text field
ro: Câmp de text cu mai multe rânduri

en: Multiple
ro: Multiplu

en: Name
ro: Nume

en: Named property value
ro: Valoare proprietate denumită

en: No frames
ro: Fără cadre

en: No resize
ro: Fără redimensionare

en: No script
ro: Fără script

en: No shade (deprecated)
ro: Fără umbră (depășit)

en: No URI
ro: Fără URI

en: No word wrap (deprecated)
ro: Fără încadrare cuvânt (depășit)

en: Object applet file (deprecated)
ro: Fișier obiect applet (depășit)

en: Object data reference
ro: Referință date obiect

en: Offset for alignment character
ro: Deplasament pentru caracter de aliniere

en: OnBlur event
ro: Eveniment onBlur

en: OnChange event
ro: Eveniment onChange

en: OnClick event
ro: Eveniment onClick

en: OnDblClick event
ro: Eveniment onDblClick

en: OnFocus event
ro: Eveniment onFocus

en: OnKeyDown event
ro: Eveniment onKeyDown

en: OnKeyPress event
ro: Eveniment onKeyPress

en: OnKeyUp event
ro: Eveniment onKeyUp

en: OnLoad event
ro: Eveniment onLoad

en: OnMouseDown event
ro: Eveniment onMouseDown

en: OnMouseMove event
ro: Eveniment onMouseMove

en: OnMouseOut event
ro: Eveniment onMouseOut

en: OnMouseOver event
ro: Eveniment onMouseOver

en: OnMouseUp event
ro: Eveniment onMouseUp

en: OnReset event
ro: Eveniment onReset

en: OnSelect event
ro: Eveniment onSelect

en: OnSubmit event
ro: Eveniment onSubmit

en: OnUnload event
ro: Eveniment onUnload

en: Option group
ro: Grup opțiuni

en: Option selector
ro: Selector opțiuni

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Paragraph class
ro: Clasă paragraf

en: Paragraph style
ro: Stil paragraf

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Preformatted text
ro: Text preformatat

en: Profile metainfo dictionary
ro: Dicționar de metainformații ale profilului

en: Push button
ro: Buton apăsare

en: ReadOnly text and password
ro: Text și parolă ReadOnly

en: Reduced spacing (deprecated)
ro: Spațiere redusă (depășit)

en: Reverse link
ro: Legătură inversă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Rulings between rows and columns
ro: Marcaje între rânduri și coloane

en: Sample program output, scripts
ro: Rezultatul programului exemplu, scripturi

en: Scope covered by header cells
ro: Zonă cuprinsă în celulele antet

en: Script language name
ro: Nume limbaj script

en: Script statements
ro: Instrucțiuni script

en: Scrollbar
ro: Bară de derulare

en: Selectable option
ro: Opțiune selectabilă

en: Selected
ro: Selectat

en: Server-side image map
ro: Hartă imagine pe servitor

en: Shape
ro: Formă

en: Short inline quotation
ro: Citat scurt în rând

en: Size (deprecated)
ro: Dimensiune (depășit)

en: Small text style
ro: Stil text mic

en: Source
ro: Sursă

en: Space-separated archive list
ro: Listă de arhive separate prin spații

en: Spacing between cells
ro: Spațiere între celule

en: Spacing within cells
ro: Spațiere în interiorul celulelor

en: Span
ro: Extinde

en: Standby load message
ro: Mesaj de așteptare a încărcării

en: Starting sequence number (deprecated)
ro: Număr de pornire a secvenței (depășit)

en: Strike-through text style (deprecated)
ro: Stil text barat (depășit)

en: Strike-through text (deprecated)
ro: Stil text barat (depășit)

en: Strong emphasis
ro: Accentuare puternică

en: Style info
ro: Info stil

en: Subscript
ro: Indice

en: Superscript
ro: Exponent

en: Table body
ro: Corp tabel

en: Table caption
ro: Descriere tabel

en: Table column group properties
ro: Proprietăți grup de coloane din tabel

en: Table column properties
ro: Proprietăți coloane tabel

en: Table data cell
ro: Celulă de date ale tabelului

en: Table footer
ro: Subsol tabel

en: Table header cell
ro: Celulă antet tabel

en: Table header
ro: Antet tabel

en: Table row
ro: Rând tabel

en: Table summary
ro: Sumar tabel

en: Table
ro: Tabel

en: Target - Blank
ro: Destinație - blanc

en: Target - Parent
ro: Destinație - părinte

en: Target - Self
ro: Destinație - identică

en: Target - Top
ro: Destinație - sus

en: Teletype or monospace text style
ro: Stil text telex sau monospațiat

en: Text color (deprecated)
ro: Culoare text (depășit)

en: Text entered by user
ro: Text introdus de utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Underlined text style
ro: Stil text subliniat

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: Use image map
ro: Utilizează hartă de imagine

en: Value interpretation
ro: Interpretare valoare

en: Value
ro: Valoare

en: Variable or program argument
ro: Variabilă sau argument program

en: Vertical cell alignment
ro: Aliniere verticală celule

en: Vertical space (deprecated)
ro: Spațiu vertical (depășit)

en: Visited link color (deprecated)
ro: Culoare legătură vizitată (depășit)

en: Width
ro: Lățime

en: HTML - Tags
ro: HTML - etichete

en: Above
ro: Sus

en: Applet class file code
ro: Fișier cod clasă applet

en: Array
ro: Vector

en: Background color
ro: Culoarea fundalului

en: Background texture tile
ro: Textură fundal

en: Base font
ro: Font de bază

en: Border color
ro: Culoare chenar

en: Border
ro: Contur

en: Center
ro: Centrată

en: Checked (state)
ro: Bifat (stare)

en: Color of selected links
ro: Culoare legături selectate

en: Content scheme
ro: Schemă conținut

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Direction
ro: Direcție

en: Directory list
ro: Listă dosare

en: HTML version
ro: Versiune HTML

en: Embedded object
ro: Obiect înglobat

en: Figure
ro: Figură

en: Font face
ro: Nume font

en: Frameborder
ro: Margine cadru

en: Framespacing
ro: Spațiere cadru

en: Heading
ro: Subtitlu

en: Horizontal space
ro: Spațiu orizontal

en: Image source
ro: Sursă imagine

en: Inline layer
ro: Strat intercalat

en: Java applet
ro: Applet Java

en: Layer
ro: Strat

en: Link color
ro: Culoare linkuri

en: Listing
ro: Listă

en: Mail link
ro: Legătură email

en: Marquee
ro: Text derulant

en: Menu list
ro: Listă meniu

en: Multicolumn
ro: Cu mai multe coloane

en: Next ID
ro: ID următor

en: No embedded objects
ro: Fără obiecte înglobate

en: No layers
ro: Fără straturi

en: No line break
ro: Fără sfârșit de rând

en: No shade
ro: Fără umbră

en: No word wrap
ro: Fără încadrare cuvânt

en: Note
ro: Notă

en: Object applet file
ro: Fișier obiect applet

en: Preformatted listing
ro: Listă preformatată

en: Prompt message
ro: Mesaj de înștiințare

en: Quote
ro: Citat

en: Range
ro: Interval

en: Reduced spacing
ro: Spațiere redusă

en: Root
ro: Rădăcină

en: Single line prompt
ro: Înștiințare pe un singur rând

en: Size
ro: Dimensiune

en: Soft line break
ro: Sfârșit de linie aproximativ

en: Sound
ro: Sunet

en: Spacer
ro: Spațiator

en: Square root
ro: Rădăcină pătrată

en: Starting sequence number
ro: Număr de pornire a secvenței

en: Strike-through text style
ro: Stil text barat

en: Strike-through text
ro: Text barat

en: Tab order position
ro: Poziție ordine tab

en: Text color
ro: Culoare text

en: Top margin in pixels
ro: Marginea de sus în pixeli

en: Vertical space
ro: Spațiu vertical

en: Visited link color
ro: Culoare legătură vizitată

en: HTML - Special Characters
ro: HTML - caractere speciale

en: Non-breaking space
ro: Spațiu inseparabil

en: Soft hyphen­
ro: Cratimă legată

en: ¡
ro: i

en: Latex - Tags
ro: Latex - Taguri

en: Bibliography (cite)
ro: Bibliografie (citat)

en: Bibliography (item)
ro: Bibliografie (element)

en: Bibliography (shortcite)
ro: Bibliografie (citat scurt)

en: Bibliography (thebibliography)
ro: Bibliografie (bibliografia)

en: Brackets ()
ro: Paranteze ()

en: Brackets []
ro: Paranteze []

en: Brackets {}
ro: Paranteze {}

en: File input
ro: Intrare fișier

en: Function cosine
ro: Funcția cosinus

en: Function e^
ro: Funcția e^

en: Function exp
ro: Funcția exp

en: Function log
ro: Funcția log

en: Function log10
ro: Funcția log10

en: Function sine
ro: Funcția sinus

en: Greek alpha
ro: Alfa grecesc

en: Greek beta
ro: Beta grecesc

en: Greek epsilon
ro: Epsilon grecesc

en: Greek gamma
ro: Gama grecesc

en: Greek lambda
ro: Lambda grecesc

en: Greek rho
ro: Rho grecesc

en: Greek tau
ro: Tau grecesc

en: Header 0 (chapter)
ro: Antet 0 (capitol)

en: Header 0 (chapter*)
ro: Antet 0 (capitol*)

en: Header 1 (section)
ro: Antet 1 (secțiune)

en: Header 1 (section*)
ro: Antet 1 (secțiune*)

en: Header 2 (subsection)
ro: Antet 2 (subsecțiune)

en: Header 2 (subsection*)
ro: Antet 2 (subsecțiune*)

en: Header 3 (subsubsection)
ro: Antet 3 (subsubsecțiune)

en: Header 3 (subsubsection*)
ro: Antet 3 (subsubsecțiune*)

en: Header 4 (paragraph)
ro: Antet 4 (paragraf)

en: Header appendix
ro: Anexă antet

en: List description
ro: Descriere listă

en: List enumerate
ro: Enumerare listă

en: List itemize
ro: Populare listă

en: Item with label
ro: Element cu etichetă

en: Item
ro: Element

en: Maths (display)
ro: Matematice (afișare)

en: Maths (inline)
ro: Matematică (intercalat)

en: Operator fraction
ro: Operator fracție

en: Operator integral (display)
ro: Operator integrală (afișare)

en: Operator integral (inline)
ro: Operator integrală (inline)

en: Operator sum (display)
ro: Operator sumă (afișare)

en: Operator sum (inline)
ro: Operator sumă (inline)

en: Reference label
ro: Etichetă de referință

en: Reference ref
ro: Referință „ref”

en: Symbol and
ro: Simbol and

en: Symbol const
ro: Simbol const

en: Symbol d2-by-dt2-partial
ro: Simbol d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
ro: Simbol dagger

en: Symbol d-by-dt
ro: Simbol d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
ro: Simbol d-by-dt-partial

en: Symbol equiv
ro: Simbol equiv

en: Symbol en-dash --
ro: Simbol cratimă -- (en-dash)

en: Symbol em-dash ---
ro: Simbol cratimă --- (em-dash)

en: Symbol infinity
ro: Simbol infinit

en: Symbol mathspace ,
ro: Simbol spațiu matematic ,

en: Symbol mathspace .
ro: Simbol spațiu matematic .

en: Symbol mathspace _
ro: Simbol spațiu matematic _

en: Symbol mathspace __
ro: Simbol spațiu matematic __

en: Symbol simeq
ro: Simbol simeq

en: Symbol star
ro: Simbol stea

en: Typeface bold
ro: Font aldin

en: Typeface type
ro: Tip font

en: Typeface italic
ro: Font italic

en: Typeface slanted
ro: Font înclinat

en: Unbreakable text
ro: Text inseparabil

en: Footnote
ro: Notă de subsol

en: Tag list
ro: Listă etichete

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
ro: Furnizează o metodă ușoară de a insera într-un document etichete sau șiruri frecvent utilizate, fără a fi necesar să le tastați.

en: XSLT - Elements
ro: XSLT - Elemente

en: attribute
ro: atribut

en: XSLT - Functions
ro: XSLT - Funcții

en: current
ro: Actual

en: false
ro: fals

en: name
ro: nume

en: true
ro: adevărat

en: XSLT - Axes
ro: XSLT - Axe

en: ancestor
ro: înaintaș

en: ancestor-or-self
ro: înaintaș-sau-sine

en: child
ro: copil

en: descendant
ro: descendent

en: descendant-or-self
ro: descendent-sau-sine

en: following
ro: următor

en: following-sibling
ro: următorul-frate

en: parent
ro: părinte

en: preceding
ro: precedent

en: preceding-sibling
ro: precedentul-frate

en: self
ro: sine

en: XUL - Tags
ro: XUL - Taguri

en: column
ro: coloană

en: columns
ro: coloane

en: label
ro: etichetă

en: page
ro: pagină

en: rows
ro: rânduri

en: Prompt type
ro: Mesaj de înștiințare

en: Selected format
ro: Format selectat

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: In_sert Date and Time...
ro: In_serează data și ora...

en: Insert current date and time at the cursor position
ro: Inserează data și ora actuală la poziția cursorului

en: Available formats
ro: Formate disponibile

en: Insert Date/Time
ro: Inserare dată și oră

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ro: Inserează data și ora actuală la poziția cursorului.

en: Save Without Trailing Spaces
ro: Salvează fără spațiile din capete

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
ro: Elimină spațiile din capete înainte de salvare.

en: Insert Date and Time
ro: Inserare dată și oră

en: _Insert
ro: _Introdu

en: Use the _selected format
ro: Utilizează formatul _selectat

en: _Use custom format
ro: _Utilizează un format personalizat

en: Configure date/time plugin
ro: Configurați modulul „Inserare dată și oră”

en: When inserting date/time...
ro: Când se inserează data/ora...

en: _Prompt for a format
ro: _Solicită un format
