pluma 1.25.3 - en to ru translation catalogue (1164 entries)

en: Use Default Font
ru: Использовать шрифт по умолчанию

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ru: Следует ли использовать исходный системный шрифт для отображения редактируемых документов. Если этот параметр отключён, для области редактирования будет использоваться шрифт, определённый в параметре «Шрифт редактора».

en: Editor Font
ru: Шрифт редактора

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ru: Другой шрифт, который будет использован для области редактирования. Будет иметь эффект, только если параметр «Использовать шрифт по умолчанию» выключен.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
ru: Переключение между вкладками с помощью [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
ru: Если этот ключ установлен, то включена возможность переключения между вкладками с помощью комбинации клавиш [ctrl + tab] и [ctrl + shift + tab].

en: Show the first tab if there is only one tab
ru: Показывать первую вкладку, когда имеется только одна вкладка

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
ru: Если этот параметр не отмечен, в случае наличия только одной вкладки первая вкладка будет скрыта.

en: Style Scheme
ru: Стилевые схемы

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ru: Идентификатор стилевой схемы GtkSourceView для подсветки текста.

en: Create Backup Copies
ru: Создавать резервные копии

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
ru: Следует ли создавать резервные копии сохраняемых файлов. Расширение имён резервных файлов устанавливается параметром «Расширение резервных файлов».

en: Autosave
ru: Автосохранение

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ru: Следует ли автоматически сохранять изменённые файлы через промежуток времени. Интервал между сохранениями устанавливается параметром «Интервал автосохранения».

en: Autosave Interval
ru: Интервал автосохранения

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ru: Интервал в минутах, после которого все изменённые файлы будут автоматически сохранены. Будет иметь эффект, только если параметр «Автосохранение» включён.

en: Show save confirmation
ru: Запрашивать подтверждение сохранения

en: Show save confirmation if the files have changes.
ru: Запрашивать подтверждение сохранения, если в файлы внесены изменения.

en: Writable VFS schemes
ru: Схемы VFS, поддерживаемые при записи

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
ru: Список схем VFS, поддерживаемых редактором pluma в режиме записи. Схема «file» поддерживает запись по умолчанию.

en: Maximum Number of Undo Actions
ru: Максимальное количество действий для отмены

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ru: Максимальное число действий, которые можно отменить или вернуть. «-1» означает неограниченное количество действий.

en: Line Wrapping Mode
ru: Режим переноса строк

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ru: Определяет, как переносить длинные строки в области редактирования. Используйте «GTK_WRAP_NONE» для отключения переноса, «GTK_WRAP_WORD» для переноса по границе слов и «GTK_WRAP_CHAR» для посимвольного переноса. Имейте в виду, что значения регистрозависимы и должны появляться точно в указанном виде.

en: Tab Size
ru: Размер табуляции

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ru: Определяет число пробелов, которые следует отображать вместо символа табуляции.

en: Insert spaces
ru: Вставлять пробелы

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
ru: Следует ли вставлять пробелы вместо табуляций.

en: Automatic indent
ru: Автоматический отступ

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
ru: Следует ли автоматически расставлять отступы.

en: Display Line Numbers
ru: Отображать номера строк

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
ru: Следует ли отображать номера строк в области редактирования.

en: Highlight Current Line
ru: Подсвечивать текущую строку

en: Whether pluma should highlight the current line.
ru: Подсвечивать ли текущую строку.

en: Highlight Matching Bracket
ru: Подсвечивать совпадающие скобки

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
ru: Подсвечивать ли скобку, соответствующую выделенной.

en: Display Right Margin
ru: Отображать правую границу

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
ru: Следует ли отображать правую границу в области редактирования.

en: Right Margin Position
ru: Положение правой границы

en: Specifies the position of the right margin.
ru: Указывает положение правой границы.

en: Document background pattern type
ru: Тип фона документа

en: Whether the document will get a background pattern painted.
ru: Будет ли документ окрашен в цвет фона.

en: Display Overview Map
ru: Показать карту обзора документа

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
ru: Должна ли Pluma показывать карту обзора документа.

en: Smart Home End
ru: Умные Home и End

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ru: Задаёт способ перемещения курсора при нажатии клавиш HOME и END. Если значение «DISABLED», то курсор перемещается в начало или конец строки соответственно. Если «AFTER», то курсор при первом нажатии перемещается в начало или конец строки, а при втором — в начало или конец текста без учёта пробельных символов. Если «BEFORE», то курсор сначала перемещается в начало или конец текста и только затем в начало или конец строки. Если «ALWAYS», курсор всегда перемещается в начало или конец текста.

en: Restore Previous Cursor Position
ru: Восстанавливать предыдущую позицию курсора

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ru: Следует ли восстанавливать предыдущую позицию курсора после загрузки файла.

en: Enable Search Highlighting
ru: Включить подсветку поиска

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
ru: Следует ли подсвечивать все найденные при поиске совпадения.

en: Enable Syntax Highlighting
ru: Включить подсветку синтаксиса

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
ru: Следует ли включить подсветку синтаксиса.

en: Toolbar is Visible
ru: Панель инструментов видима

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ru: Будет ли видна панель инструментов в окне редактирования.

en: Toolbar Buttons Style
ru: Стиль кнопок панели инструментов

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ru: Определяет стиль для кнопок панели инструментов. Возможные значения: «PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM» для использования исходных системных значений, «PLUMA_TOOLBAR_ICONS» для отображения только значков и «PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT» для отображения значков и текста, «PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ» для отображения текста за значками. Имейте в виду, что значения регистрозависимы и должны появляться точно в указанном виде.

en: Status Bar is Visible
ru: Строка состояния видима

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ru: Будет ли видна строка состояния окна редактирования.

en: Side Pane is Visible
ru: Боковая панель видима

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
ru: Будет ли видна боковая панель, расположенная слева от окна редактирования.

en: Show tabs with side pane
ru: Показывать закладки в боковой панели

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
ru: Если этот параметр не отмечен, редактор pluma не показывает вкладки в блокноте при активной боковой панели.

en: Bottom Panel is Visible
ru: Нижняя панель видима

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
ru: Будет ли видна нижняя панель, расположенная ниже окна редактирования.

en: Maximum Recent Files
ru: Максимальное число последних файлов

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ru: Определяет число недавно использованных файлов, которые будут отображаться в подменю «Открыть недавно использованный файл».

en: Print Syntax Highlighting
ru: Печатать подсветку синтаксиса

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
ru: Следует ли печатать подсветку синтаксиса при печати документа.

en: Print Header
ru: Печатать заголовки страниц

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
ru: Следует ли печатать заголовок документа.

en: Printing Line Wrapping Mode
ru: Режим переноса строк при печати

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ru: Определяет, как переносить длинные строки при печати. Используйте «GTK_WRAP_NONE» для отключения переноса, «GTK_WRAP_WORD» для переноса по границе слов и «GTK_WRAP_CHAR» для посимвольного переноса. Имейте в виду, что значения зависят от регистра и должны появляться точно в указанном виде.

en: Print Line Numbers
ru: Печатать номера строк

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
ru: Если значение установлено в «0», номера строк не будут вставлены при печати документа. В ином случае номера строк будут печататься для каждой строки.

en: Body Font for Printing
ru: Основной шрифт для печати

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ru: Определяет шрифт, используемый при печати тела документов.

en: Header Font for Printing
ru: Шрифт заголовка для печати

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ru: Определяет шрифт, используемый при печати заголовков. Будет иметь эффект, только если параметр «Печатать заголовки страниц» включён.

en: Line Number Font for Printing
ru: Шрифт номера строк для печати

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ru: Определяет шрифт, используемый при печати номеров строк. Будет иметь эффект, только если параметр «Печатать номера строк» не равен нулю.

en: Automatically Detected Encodings
ru: Кодировки, определяемые автоматически

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
ru: Сортированный список кодировок, используемых редактором для автоопределения кодировки файла. «CURRENT» — это кодировка локали. Используются только распознаваемые кодировки.

en: Encodings shown in menu
ru: Кодировки, отображаемые в меню

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
ru: Список кодировок, отображаемый в меню «Кодировка символов» диалога выбора файлов. Используются только распознаваемые кодировки.

en: History for "search for" entries
ru: История записей в «найти»

en: List of entries in "search for" textbox.
ru: Список записей в текстовом поле «найти».

en: History for "replace with" entries
ru: История записей в «заменить на»

en: List of entries in "replace with" textbox.
ru: Список записей в текстовом поле «заменить на».

en: Active plugins
ru: Активные модули

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ru: Список активных модулей. Он содержит «Адрес» активного модуля. См. файл .pluma-plugin для получения «адреса» данного модуля.

en: Show newline
ru: Показать новую строку

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
ru: Следует ли показывать символы перехода на новую строку в окне редактора.

en: Show nbsp
ru: Показывать неразрывные пробелы

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ru: Следует ли показывать символы неразрывного пробела в окне редактора: 'show-none' — не показывать; 'show-trailing' — показывать только в конце строки; 'show-all' — показывать все.

en: Show tabs
ru: Показать табы

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ru: Следует ли показывать символы табуляции в окне редактора: 'show-none' — не показывать; 'show-trailing' — показывать только в конце строки; 'show-all' — показывать все.

en: Show spaces
ru: Показать пробелы

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ru: Следует ли показывать символы пробела в окне редактора: 'show-none' — не показывать; 'show-trailing' — показывать только в конце строки; 'show-all' — показывать все.

en: state
ru: состояние

en: The pluma window state
ru: Состояние окна Pluma

en: size
ru: размер

en: The pluma window size
ru: Размер окна Pluma

en: The pluma side-panel-size
ru: Размер боковой панели Pluma

en: side-panel-active-page
ru: активная страница боковой панели

en: The pluma side-panel-active-page
ru: Активная страница боковой панели Pluma

en: bottom-panel-size
ru: размер панели снизу

en: The pluma bottom-panel-size
ru: Размер нижней панели в Pluma

en: bottom-panel-active-page
ru: активная страница нижней панели

en: The pluma bottom-panel-active-page
ru: Активная страница нижней панели Pluma

en: filter-id
ru: идентификатор фильтра

en: The pluma filter-id
ru: Идентификатор фильтра Pluma

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
ru: Текстовый редактор для среды MATE

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
ru: Pluma — это небольшой, но мощный текстовый редактор, спроектированный специально для среды MATE. Он имеет много стандартных для текстовых редакторов функций и полностью поддерживает международный текст в кодировке Unicode. Расширенные функции включают подсветку исходного кода и автоматические отступы в нём, печать и редактирование нескольких документов в одном окне.

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
ru: Pluma расширяется через систему дополнений, которая в настоящее время включает в себя поддержку проверки орфографии, сравнение файлов, просмотр CSV и списков изменений, а также изменение уровней отступа.

en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

en: Edit text files
ru: Редактор текстовых файлов

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;
ru: текст;редактор;MATE;вкладки;подсветка;код;несколько;файлы;подключаемые;

en: Log Out _without Saving
ru: Выйти _без сохранения

en: _Cancel Logout
ru: _Отменить выход

en: Close _without Saving
ru: Закрыть _без сохранения

en: _Cancel
ru: О_тмена

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Save _As
ru: Сохранить _как

en: Question
ru: Вопрос

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ru[0]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последнюю %ld секунду, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %ld секунды, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ru: Если вы не сохраните, изменения за последнюю минуту будут безвозвратно утрачены.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ru[0]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последнюю минуту и %ld секунду, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последнюю минуту и %ld секунды, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последнюю минуту и %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последнюю минуту и %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ru[0]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последнюю %ld минуту, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %ld минуты, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %ld минут, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %ld минут, будут безвозвратно утрачены.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ru: Если вы не сохраните, изменения за последний час будут безвозвратно утрачены.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ru[0]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последний час и %d минуту, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последний час и %d минуты, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последний час и %d минут, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последний час и %d минут, будут безвозвратно утрачены.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ru[0]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последний %d час, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %d часа, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %d часов, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Если вы не сохраните, изменения, сделанные за последние %d часов, будут безвозвратно утрачены.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
ru: Изменения документа «%s» будут безвозвратно утеряны.

en: Save changes to document "%s" before closing?
ru: Сохранить изменения в документе «%s» перед закрытием?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ru: Сохранение было запрещено системным администратором.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ru[0]: Изменения в %d документе будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Изменения в %d документах будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Изменения в %d документах будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Изменения в %d документах будут безвозвратно утрачены.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ru[0]: %d документ имеет несохранённые изменения. Сохранить изменения перед закрытием?
ru[1]: %d документа имеют несохранённые изменения. Сохранить изменения перед закрытием?
ru[2]: %d документов имеют несохранённые изменения. Сохранить изменения перед закрытием?
ru[3]: %d документов имеют несохранённые изменения. Сохранить изменения перед закрытием?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ru: Докум_енты с несохранёнными изменениями:

en: S_elect the documents you want to save:
ru: _Выберите документы, которые вы хотите сохранить:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ru: Если вы не сохраните, все изменения будут безвозвратно утрачены.

en: _Help
ru: С_правка

en: Character Encodings
ru: Кодировки символов

en: _Description
ru: _Описание

en: _Encoding
ru: _Кодировка

en: Character encodings
ru: Кодировки символов

en: A_vailable encodings:
ru: _Доступные кодировки:

en: _Add
ru: Д_обавить

en: E_ncodings shown in menu:
ru: Кодировки, показываемые в _меню:

en: _Remove
ru: _Удалить

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ru: Нажмите эту кнопку для выбора шрифта, используемого редактором

en: _Use the system fixed width font (%s)
ru: Ис_пользовать системный моноширинный шрифт (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
ru: Не удалось установить выбранную цветовую схему.

en: Add Scheme
ru: Добавить схему

en: A_dd Scheme
ru: До_бавить схему

en: Color Scheme Files
ru: Файлы цветовых схем

en: All Files
ru: Все файлы

en: Could not remove color scheme "%s".
ru: Не удалось удалить цветовую схему «%s».

en: _Close
ru: З_акрыть

en: Pluma Preferences
ru: Параметры Pluma

en: Preferences
ru: Параметры

en: Text Wrapping
ru: Перенос текста

en: Enable text _wrapping
ru: Включить режим _переноса текста

en: Do not _split words over two lines
ru: Не _разрывать слово между двумя строками

en: Highlighting
ru: Подсветка синтаксиса

en: Highlight current _line
ru: Под_свечивать текущую строку

en: Highlight matching _bracket
ru: Подсвечивать соответствующую _скобку

en: Display
ru: Внешний вид

en: _Display line numbers
ru: По_казывать номера строк

en: Display right _margin at column
ru: Показывать правый _отступ в столбце

en: Display _grid pattern
ru: Показывать шаблон _сетки

en: Display _overview map
ru: Показывать карту _обзора

en: View
ru: Вид

en: Tab Stops
ru: Метки табуляции

en: _Tab width:
ru: _Ширина табуляции:

en: Insert _spaces instead of tabs
ru: Вставлять про_белы вместо табуляций

en: Automatic Indentation
ru: Автоматический отступ

en: _Enable automatic indentation
ru: _Включить автоматический отступ

en: File Saving
ru: Сохранение файлов

en: Create a _backup copy of files before saving
ru: Создавать _резервную копию файла перед сохранением

en: _Autosave files every
ru: _Автоматически сохранять файлы каждые

en: _minutes
ru: _минут

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
ru: Выделать Пробелы, Табуляции и Переносы строк

en: Show _spaces
ru: Показывать _пробелы

en: Show _trailing spaces only
ru: Показывать пробелы только в _конце строки

en: Show _tabs
ru: Показывать символы _табуляции

en: Show _trailing tabs only
ru: Показывать символы табуляции только в _конце строки

en: Show _newlines
ru: Показывать символы перехода на _новую строку

en: Editor
ru: Редактор

en: Font
ru: Шрифт

en: Editor _font:
ru: _Шрифт редактора:

en: Pick the editor font
ru: Выберите цвет редактора

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: _Add...
ru: _Добавить...

en: Font & Colors
ru: Шрифты и цвета

en: Plugins
ru: Модули

en: Replace
ru: Заменить

en: Find
ru: Поиск

en: _Find
ru: _Найти

en: Replace _All
ru: Заменить вс_ё

en: _Replace
ru: _Заменить

en: Replace All
ru: Заменить всё

en: _Search for:
ru: _Искать:

en: Replace _with:
ru: З_аменить на:

en: _Match case
ru: Учитывать _регистр

en: Match _regular expression
ru: По регул_ярному выражению

en: Match _entire word only
ru: Только _полные слова

en: Search _backwards
ru: Обратный поиск

en: _Wrap around
ru: Автоматически пере_ходить к началу документа

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
ru: _Распознавать управляющие последовательности (например, \n)

en: Show the application's version
ru: Показать версию программы

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ru: Установить кодировку символов, используемую при открытии файлов, перечисленных в командной строке

en: ENCODING
ru: КОДИРОВКА

en: Display list of possible values for the encoding option
ru: Показывать список возможных значений для кодировки

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
ru: Создать новое главное окно в существующем экземпляре программы

en: Create a new document in an existing instance of pluma
ru: Создать новый документ в существующем экземпляре программы

en: [FILE...]
ru: [ФАЙЛ...]

en: %s: invalid encoding.
ru: %s: неверная кодировка.

en: - Edit text files
ru: — редактирование текстовых файлов

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ru: %s
    Выполните «%s --help» для просмотра полного списка доступных ключей командной строки.

en: Loading file '%s'…
ru: Загружается файл «%s»...

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ru[0]: Загружается %d файл...
ru[1]: Загружается %d файла...
ru[2]: Загружается %d файлов...
ru[3]: Загружается %d файлов...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
ru: Открыть файлы

en: The file "%s" is read-only.
ru: Файл «%s» только для чтения.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ru: Попробовать заменить его тем, который вы сохраняете?

en: Saving file '%s'…
ru: Сохраняется файл «%s»...

en: Save As…
ru: Сохранить как…

en: Reverting the document '%s'…
ru: Восстанавливается документ «%s»...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ru: Восстановить несохранённые изменения в документе «%s»?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ru[0]: Изменения, сделанные в документе за последнюю %ld секунду, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Изменения, сделанные в документе за последние %ld секунды, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Изменения, сделанные в документе за последние %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Изменения, сделанные в документе за последние %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ru: Изменения, сделанные в документе за последнюю минуту, будут безвозвратно утрачены.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ru[0]: Изменения, сделанные в документе за последнюю минуту и %ld секунду, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Изменения, сделанные в документе за последнюю минуту и %ld секунды, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Изменения, сделанные в документе за последнюю минуту и %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Изменения, сделанные в документе за последнюю минуту и %ld секунд, будут безвозвратно утрачены.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ru[0]: Изменения, сделанные в документе за последнюю %ld минуту, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Изменения, сделанные в документе за последние %ld минуты, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Изменения, сделанные в документе за последние %ld минут, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Изменения, сделанные в документе за последние %ld минут, будут безвозвратно утрачены.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ru: Изменения, сделанные в документе за последний час, будут безвозвратно утрачены.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ru[0]: Изменения, сделанные в документе за последний час и %d минуту, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Изменения, сделанные в документе за последний час и %d минуты, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Изменения, сделанные в документе за последний час и %d минут, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Изменения, сделанные в документе за последний час и %d минут, будут безвозвратно утрачены.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ru[0]: Изменения, сделанные в документе за последний %d час, будут безвозвратно утрачены.
ru[1]: Изменения, сделанные в документе за последние %d часа, будут безвозвратно утрачены.
ru[2]: Изменения, сделанные в документе за последние %d часов, будут безвозвратно утрачены.
ru[3]: Изменения, сделанные в документе за последние %d часов, будут безвозвратно утрачены.

en: _Revert
ru: _Восстановить

en: MATE Documentation Team
ru: Команда документирования MATE

en: GNOME Documentation Team
ru: Команда документирования GNOME

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
ru: Pluma - это небольшой и легковесный текстовый редактор для MATE.

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ru: Pluma является свободным программным обеспечением; вы можете распространять и/или изменять его согласно условиям стандартной общественной лицензии GNU (GNU GPL), опубликованной Фондом свободного программного обеспечения (FSF); либо лицензии версии 2, либо (на ваше усмотрение) любой более поздней версии.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ru: Программа Pluma распространяется в надежде, что она будет полезной, но БЕЗ КАКИХ БЫ ТО НИ БЫЛО ГАРАНТИЙНЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ; даже без косвенных гарантийных обязательств, связанных с ПОТРЕБИТЕЛЬСКИМИ СВОЙСТВАМИ и ПРИГОДНОСТЬЮ ДЛЯ ОПРЕДЕЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ. Подробности читайте в стандартной общественной лицензии GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ru: Вы должны были получить копию стандартной общественной лицензии GNU вместе с программой Pluma. Если это не так, напишите по адресу Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About Pluma
ru: О программе Pluma

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ru[0]: Найдено и заменено %d вхождение
ru[1]: Найдено и заменено %d вхождения
ru[2]: Найдено и заменено %d вхождений
ru[3]: Найдено и заменено %d вхождений

en: Found and replaced one occurrence
ru: Найдено и заменено одно вхождение

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
ru: Текст «%s» не найден

en: Unsaved Document %d
ru: Несохранённый документ %d

en: Read-Only
ru: Только для чтения

en: Documents
ru: Документы

en: Unicode
ru: Юникод

en: Western
ru: Западная

en: Central European
ru: Центральноевропейская

en: South European
ru: Южноевропейская

en: Baltic
ru: Балтийская

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Arabic
ru: Арабская

en: Greek
ru: Греческая

en: Hebrew Visual
ru: Еврейская отображаемая

en: Turkish
ru: Турецкая

en: Nordic
ru: Северная

en: Celtic
ru: Кельтская

en: Romanian
ru: Романская

en: Armenian
ru: Армянская

en: Chinese Traditional
ru: Китайская традиционная

en: Cyrillic/Russian
ru: Кириллица (российская)

en: Japanese
ru: Японская

en: Korean
ru: Корейская

en: Chinese Simplified
ru: Китайская упрощённая

en: Georgian
ru: Грузинский

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Cyrillic/Ukrainian
ru: Кириллица (украинская)

en: Vietnamese
ru: Вьетнамская

en: Thai
ru: Тайская

en: Unknown
ru: Неизвестная

en: Automatically Detected
ru: Определённая автоматически

en: Current Locale (%s)
ru: Текущая локаль (%s)

en: Add or Remove...
ru: Добавить или удалить...

en: All Text Files
ru: Все текстовые файлы

en: C_haracter Encoding:
ru: К_одировка символов:

en: L_ine Ending:
ru: _Конец строки:

en: Mac OS Classic
ru: Классическая Mac OS

en: _Open
ru: _Открыть

en: There was an error displaying the help.
ru: Произошла ошибка при отображении справки.

en: _Retry
ru: П_овторить

en: Could not find the file %s.
ru: Не удалось найти файл «%s».

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ru: Убедитесь, что адрес указан правильно, и попробуйте еще раз.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
ru: Редактор pluma не поддерживает адреса %s.

en: pluma cannot handle this location.
ru: Редактор pluma не может обработать этот адрес.

en: The location of the file cannot be mounted.
ru: Не удалось подсоединить файловую систему для файла.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
ru: Не удалось получить доступ к файлу, так как не удалось подключить его файловую систему.

en: %s is a directory.
ru: «%s» является каталогом.

en: %s is not a valid location.
ru: «%s» не является верным адресом.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ru: Не удалось найти узел «%s». Убедитесь в правильности параметров прокси и попробуйте ещё раз.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ru: Неверное имя узла. Убедитесь в правильности введённого имени и попробуйте ещё раз.

en: %s is not a regular file.
ru: %s не является обычным файлом.

en: Connection timed out. Please try again.
ru: Время ожидания соединения вышло. Попробуйте ещё раз.

en: The file is too big.
ru: Файл слишком велик.

en: Unexpected error: %s
ru: Неожиданная ошибка: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
ru: Не удалось найти файл. Возможно, он был недавно удалён.

en: Could not revert the file %s.
ru: Не удалось восстановить файл «%s».

en: Ch_aracter Encoding:
ru: К_одировка символов:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ru: Редактировать в _любом случае

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ru: _Не редактировать

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ru: Исчерпано допустимое число переходов по ссылкам, а файл так и не был найден.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ru: Недостаточно прав для открытия файла.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
ru: Редактору pluma не удалось определить кодировку символов.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ru: Возможно, вы пытаетесь открыть двоичный файл.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ru: Выберите кодировку из меню и попробуйте ещё раз.

en: There was a problem opening the file %s.
ru: Возникла ошибка при открытии файла «%s».

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
ru: Открытый файл содержит некорректные символы. Последующее редактирование документа может сделать его бесполезным.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ru: Можете выбрать другую кодировку и попробовать снова.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
ru: Не удалось открыть файл «%s», используя кодировку «%s».

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ru: Выберите другую кодировку в меню и попробуйте ещё раз.

en: Could not open the file %s.
ru: Не удалось открыть файл «%s».

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
ru: Не удалось сохранить файл «%s», используя кодировку «%s».

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ru: Документ содержит символы, которые не могут быть отображены с использованием указанной кодировки.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
ru: Этот файл (%s) уже открыт в другом окне редактора pluma.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ru: Редактор pluma открыл этот файл в режиме «только чтение». Вы всё равно хотите отредактировать его?

en: S_ave Anyway
ru: Всё равно со_хранить

en: D_on't Save
ru: _Не сохранять

en: The file %s has been modified since reading it.
ru: Файл «%s» был изменён, пока вы его читали.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ru: Если вы сохраните файл, все внешние изменения будут потеряны. Всё равно сохранить?

en: Could not create a backup file while saving %s
ru: Не удалось создать резервную копию файла при сохранении «%s».

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
ru: Не удалось создать временную резервную копию файла при сохранении «%s».

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ru: Редактор pluma не может сделать резервную копию старой копии файла до сохранения нового. Вы можете проигнорировать это предупреждение и сохранить в любом случае, но в случае ошибки во время сохранения вы рискуете потерять старую копию файла. Всё равно сохранить?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ru: Редактор pluma не может открыть адрес %s в режиме записи. Убедитесь в правильности указанного адреса и попробуйте ещё раз.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ru: Редактор pluma не может открыть этот адрес в режиме записи. Убедитесь в правильности введённого адреса и попробуйте ещё раз.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ru: %s не является верным адресом. Убедитесь в правильности введённого адреса и попробуйте ещё раз.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ru: Недостаточно прав для сохранения файла. Убедитесь в правильности введённого адреса и попробуйте ещё раз.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ru: Недостаточно места на диске для сохранения файла. Освободите немного места на диске и попробуйте ещё раз.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ru: Вы пытаетесь сохранить файл на устройство в режиме «только чтение». Убедитесь в правильности введённого адреса и попробуйте ещё раз.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ru: Файл с таким именем уже существует. Укажите другое имя.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ru: Диск, на который вы пытаетесь сохранить файл, имеет ограничение на длину имени файла. Используйте более короткое имя.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ru: Диск, на который вы пытаетесь сохранить файл, имеет ограничение на размер файла. Попробуйте сохранить файл меньшего размера или воспользуйтесь диском, не имеющим подобного ограничения.

en: Could not save the file %s.
ru: Не удалось сохранить файл «%s».

en: The file %s changed on disk.
ru: Файл «%s» на диске изменился.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ru: Вы хотите отказаться от изменений и перезагрузить файл?

en: Do you want to reload the file?
ru: Вы хотите перезагрузить файл?

en: _Reload
ru: _Перезагрузить

en: Empty
ru: Пусто

en: Hide panel
ru: Скрыть панель

en: File: %s
ru: Файл: %s

en: Page %N of %Q
ru: Страница %N из %Q

en: Preparing...
ru: Подготовка...

en: Syntax Highlighting
ru: Подсветка синтаксиса

en: Print synta_x highlighting
ru: Печатать по_дсветку синтаксиса

en: Line Numbers
ru: Номера строк

en: Print line nu_mbers
ru: Печатать _номера строк

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
ru: Печатать н_омера каждых

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
ru: строк

en: Page header
ru: Заголовок страницы

en: Print page _headers
ru: Печатать за_головки страницы

en: Fonts
ru: Шрифты

en: _Body:
ru: _Тело:

en: He_aders and footers:
ru: _Верхние и нижние колонтитулы:

en: _Line numbers:
ru: _Номера строк:

en: _Restore Default Fonts
ru: Восстановить ис_ходные шрифты

en: Show the previous page
ru: Показать предыдущую страницу

en: Show the next page
ru: Показать следующую страницу

en: Current page (Alt+P)
ru: Текущая страница (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
ru: из

en: Page total
ru: Всего страниц

en: The total number of pages in the document
ru: Общее число страниц в документе

en: Show multiple pages
ru: Показывать несколько страниц

en: Zoom 1:1
ru: Масштаб 1:1

en: Zoom to fit the whole page
ru: Показать страницу целиком

en: Zoom the page in
ru: Увеличить страницу

en: Zoom the page out
ru: Уменьшить страницу

en: _Close Preview
ru: _Закрыть просмотр печати

en: Close print preview
ru: Закрыть просмотр печати

en: Page %d of %d
ru: Страница %d из %d

en: Page Preview
ru: Предпросмотр страницы

en: The preview of a page in the document to be printed
ru: Предварительно просмотреть страницу, которая будет выведена на печать

en: It is not possible to detect the encoding automatically
ru: Невозможно определить кодировку автоматически

en: OVR
ru: ЗАМ

en: INS
ru: ВСТ

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ru:   Стр %d, Стлб %d

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ru[0]: %d вкладка с ошибками
ru[1]: %d вкладки с ошибками
ru[2]: %d вкладок с ошибками
ru[3]: %d вкладок с ошибками

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ru: Не удалось создать каталог «%s»: g_mkdir_with_parents() вернуло ошибку: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ru: Восстанавливается файл «%s» из каталога «%s»

en: Reverting %s
ru: Восстанавливается файл «%s»

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ru: Загружается файл «%s» из каталога «%s»

en: Loading %s
ru: Загружается файл «%s»

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ru: Сохраняется файл «%s» в каталог «%s»

en: Saving %s
ru: Сохраняется файл «%s»

en: Error opening file %s
ru: Ошибка открытия файла «%s»

en: Error reverting file %s
ru: Ошибка восстановления файла «%s»

en: Error saving file %s
ru: Ошибка сохранения файла «%s»

en: Unicode (UTF-8)
ru: Юникод (UTF-8)

en: Name:
ru: Название:

en: MIME Type:
ru: Тип MIME:

en: Encoding:
ru: Кодировка:

en: Close document
ru: Закрыть документ

en: _File
ru: _Файл

en: _Edit
ru: _Изменить

en: _View
ru: _Вид

en: _Search
ru: П_оиск

en: _Tools
ru: С_ервис

en: _Documents
ru: _Документы

en: _New
ru: _Создать

en: Create a new document
ru: Создать новый документ

en: _Open...
ru: _Открыть...

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Pr_eferences
ru: _Параметры

en: Configure the application
ru: Настроить приложение

en: _Contents
ru: _Содержание

en: Open the pluma manual
ru: Открыть руководство по работе с редактором pluma

en: _About
ru: _О приложении

en: About this application
ru: Информация о приложении

en: _Leave Fullscreen
ru: _Выйти из полноэкранного режима

en: Leave fullscreen mode
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Save the current file
ru: Сохранить текущий файл

en: Save _As...
ru: Сохранить _как...

en: Save the current file with a different name
ru: Сохранить текущий файл под другим именем

en: Revert to a saved version of the file
ru: Вернуться к сохранённой версии файла

en: Print Previe_w
ru: Просмотр печати

en: Print preview
ru: Просмотреть образец печати

en: _Print...
ru: На_печатать...

en: Print the current page
ru: Печать текущей страницы

en: _Undo
ru: _Отменить

en: Undo the last action
ru: Отменить последнее действие

en: _Redo
ru: Ве_рнуть

en: Redo the last undone action
ru: Вернуть отменённое действие

en: Cu_t
ru: _Вырезать

en: Cut the selection
ru: Вырезать выделенные элементы

en: _Copy
ru: _Копировать

en: Copy the selection
ru: Копировать выделенные элементы

en: _Paste
ru: Вст_авить

en: Paste the clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Delete the selected text
ru: Удалить выделенный текст

en: Select _All
ru: Выделить _всё

en: Select the entire document
ru: Выделить весь документ

en: C_hange Case
ru: _Изменить регистр

en: All _Upper Case
ru: Всё в _верхнем регистре

en: Change selected text to upper case
ru: Перевести выделенный текст в верхний регистр

en: All _Lower Case
ru: Всё в _нижнем регистре

en: Change selected text to lower case
ru: Перевести выделенный текст в нижний регистр

en: _Invert Case
ru: _Инвертировать регистр

en: Invert the case of selected text
ru: Инвертировать регистр выделенного текста

en: _Title Case
ru: Регистр _заголовка

en: Capitalize the first letter of each selected word
ru: Перевести в верхний регистр первую букву каждого выделенного слова

en: _Highlight Mode
ru: _Режим подсветки синтаксиса

en: _Find...
ru: _Поиск...

en: Search for text
ru: Поиск текста

en: Find Ne_xt
ru: Найти _следующее

en: Search forwards for the same text
ru: Обратный поиск этого же текста

en: Find Pre_vious
ru: Найти пр_едыдущее

en: Search backwards for the same text
ru: Обратный поиск того же текста

en: _Replace...
ru: За_менить...

en: Search for and replace text
ru: Поиск и замена текста

en: _Clear Highlight
ru: Очистить выделение

en: Clear highlighting of search matches
ru: Очистить подсветку совпадений поиска

en: Go to _Line...
ru: Перейти к _строке…

en: Go to a specific line
ru: Перейти к указанной строке

en: _Incremental Search...
ru: По_шаговый поиск…

en: Incrementally search for text
ru: Интерактивный поиск текста

en: _Save All
ru: Со_хранить всё

en: Save all open files
ru: Сохранить все открытые файлы

en: _Close All
ru: _Закрыть все

en: Close all open files
ru: Закрыть все открытые файлы

en: _Previous Document
ru: _Предыдущий документ

en: Activate previous document
ru: Активировать предыдущий документ

en: _Next Document
ru: _Следующий документ

en: Activate next document
ru: Активировать следующий документ

en: _Move to New Window
ru: Пере_местить в новое окно

en: Move the current document to a new window
ru: Переместить текущий документ в новое окно

en: Close the current file
ru: Выбрать текущий файл

en: _Quit
ru: _Выход

en: Quit the program
ru: Выйти из программы

en: _Toolbar
ru: Панель _инструментов

en: Show or hide the toolbar in the current window
ru: Показать или скрыть панель инструментов в текущем окне

en: _Statusbar
ru: _Строка состояния

en: Show or hide the statusbar in the current window
ru: Показать или скрыть строку состояния текущего окна

en: _Fullscreen
ru: Полноэкранный _режим

en: Edit text in fullscreen
ru: Редактировать текст в полноэкранном режиме

en: Side _Pane
ru: _Боковая панель

en: Show or hide the side pane in the current window
ru: Показать или скрыть боковую панель в текущем окне

en: _Bottom Pane
ru: _Нижняя панель

en: Show or hide the bottom pane in the current window
ru: Показать или скрыть нижнюю панель в текущем окне

en: Please check your installation.
ru: Пожалуйста, проверьте вашу установку.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ru: Не удалось открыть файл интерфейса «%s». Ошибка: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ru: Не удалось найти объект «%s» внутри файла «%s».

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ru: / на %s

en: _Wrap Around
ru: Автоматически пере_ходить к началу документа

en: Match _Entire Word Only
ru: Только _полные слова

en: _Match Case
ru: Учитывать _регистр

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
ru: _Распознавать управляющие последовательности (например, 
    )

en: String you want to search for
ru: Строка, которую вы хотите найти

en: Line you want to move the cursor to
ru: Строка, в которую вы хотите переместить курсор

en: Use %s highlight mode
ru: Использовать режим подсветки «%s»

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
ru: Текст

en: Disable syntax highlighting
ru: Отключить подсветку синтаксиса

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ru: Открыть «%s»

en: Open a recently used file
ru: Открыть недавно использованный файл

en: Open
ru: Открыть

en: Save
ru: Сохранить

en: Print
ru: Напечатать

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
ru: Активировать «%s»

en: Use Spaces
ru: Вставлять пробелы

en: Tab Width
ru: Ширина табуляции

en: Document Statistics
ru: Статистика документа

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
ru: Анализирует текущий документ и определяет число слов, строк, символов и непробельных символов в нём.

en: _Update
ru: Обнов_ить

en: File Name
ru: Имя файла

en: Bytes
ru: Байт

en: Characters (no spaces)
ru: Символов (без пробелов)

en: Characters (with spaces)
ru: Символов (с пробелами)

en: Words
ru: Слов

en: Lines
ru: Строк

en: Document
ru: Документ

en: Selection
ru: Выделение

en: _Document Statistics
ru: Показать статистику _документа

en: Get statistical information on the current document
ru: Выдать статистическую информацию о текущем документе

en: External Tools
ru: Внешние инструменты

en: Execute external commands and shell scripts.
ru: Выполнить внешние команды и сценарии оболочки.

en: Manage _External Tools...
ru: _Внешние инструменты...

en: Opens the External Tools Manager
ru: Редактор внешних инструментов

en: External _Tools
ru: Внешние _инструменты

en: External tools
ru: Внешние инструменты

en: Shell Output
ru: Вывод оболочки

en: Could not execute command: %s
ru: Не удалось выполнить команду: %s

en: You must be inside a word to run this command
ru: Вы должны быть внутри слова для запуска данной команды

en: Running tool:
ru: Запускается утилита:

en: Done.
ru: Готово.

en: Exited
ru: Выход

en: All languages
ru: Все языки

en: All Languages
ru: Все языки

en: New tool
ru: Новый инструмент

en: This accelerator is already bound to %s
ru: Этот акселератор уже привязан к %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ru: Введите новую комбинацию клавиш или нажмите Backspace для очистки

en: Type a new accelerator
ru: Введите новую комбинацию клавиш

en: Stopped.
ru: Остановлено.

en: All documents
ru: Все документы

en: All documents except untitled ones
ru: Все документы с названием

en: Local files only
ru: Только локальные файлы

en: Remote files only
ru: Только удалённые документы

en: Untitled documents only
ru: Только несохранённые документы

en: Nothing
ru: Ничего

en: Current document
ru: Текущий документ

en: Current selection
ru: Текущее выделение

en: Current selection (default to document)
ru: Текущее выделение (по умолчанию для документа)

en: Current line
ru: Текущая строка

en: Current word
ru: Текущее слово

en: Display in bottom pane
ru: Отображать в нижней области

en: Create new document
ru: Создать новый документ

en: Append to current document
ru: Добавить к текущему документу

en: Replace current document
ru: Заменить текущий документ

en: Replace current selection
ru: Заменить выделенный текст

en: Insert at cursor position
ru: Вставить в текущей позиции курсора

en: External Tools Manager
ru: Управление внешними средствами

en: _Tools:
ru: С_ервис:

en: _Applicability:
ru: _Применимость:

en: _Output:
ru: _Вывод:

en: _Input:
ru: _Ввод:

en: _Save:
ru: Со_хранить:

en: _Shortcut Key:
ru: _Комбинация клавиш:

en: _Edit:
ru: _Правка:

en: Build
ru: Сборка

en: Run "make" in the document directory
ru: Выполнить «make» в каталоге с документом

en: Open terminal here
ru: Открыть терминал здесь

en: Open a terminal in the document location
ru: Открыть терминал в каталоге документа

en: Remove trailing spaces
ru: Удалить пробелы

en: Remove useless trailing spaces in your file
ru: Удалить лишние пробелы в файле

en: Run command
ru: Выполнить команду

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ru: Выполнить команду и перенести её вывод в новый документ

en: Search
ru: Поиск

en: Switch onto a file .c and .h
ru: Переключить на файлы .c и .h

en: File Browser Pane
ru: Панель обозревателя файлов

en: Easy file access from the side pane
ru: Простой доступ к файлам из боковой панели

en: Set Location to First Document
ru: Установить адрес на первый документ

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
ru: Если этот параметр установлен, модуль обозревателя файлов откроется на каталоге первого открытого документа, не открывавшегося в обозревателе файлов (как правило, применимо при открытии документа из командной строки или из Nautilus и так далее)

en: File Browser Filter Mode
ru: Режим фильтра обозревателя файлов

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
ru: Это значение определяет, какие файлы должны быть отфильтрованы из обозревателя. Допустимые значения: none (ничего не фильтровать), hidden (фильтровать скрытые файлы), binary (фильтровать бинарные файлы), hidden_and_binary (фильтровать скрытые и бинарные файлы).

en: File Browser Filter Pattern
ru: Шаблон фильтра обозревателя файлов

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ru: Шаблон фильтра для фильтрации файлов в обозревателе файлов. Этот фильтр работает поверх filter_mode.

en: Open With Tree View
ru: Открыть в режиме дерева

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ru: Открыть просмотр в режиме дерева при загрузке модуля обозревателя файлов вместо режима закладок

en: File Browser Root Directory
ru: Корневой каталог обозревателя файлов

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ru: Корневой каталог обозревателя файлов при загрузке модуля обозревателя файлов, если установлен параметр onload/tree_view.

en: File Browser Virtual Root Directory
ru: Виртуальный корневой каталог обозревателя файлов

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ru: Виртуальный корневой каталог обозревателя файлов при загрузке модуля обозревателя, если установлен параметр onload/tree_view. Виртуальный корневой каталог всегда должен быть ниже настоящего корня.

en: Enable Restore of Remote Locations
ru: Включить или выключить удалённые адреса

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ru: Устанавливает, разрешено ли восстановление из удалённых адресов.

en: File System
ru: Файловая система

en: _Set root to active document
ru: _Установить корень на активный документ

en: Set the root to the active document location
ru: Установить корень на адрес активного документа

en: _Open terminal here
ru: _Открыть терминал здесь

en: Open a terminal at the currently opened directory
ru: Открыть терминал в открытом в текущий момент каталоге

en: File Browser
ru: Обозреватель файлов

en: An error occurred while creating a new directory
ru: Произошла ошибка при создании нового каталога

en: An error occurred while creating a new file
ru: Произошла ошибка при создании нового файла

en: An error occurred while renaming a file or directory
ru: Произошла ошибка при переименовании файла или каталога

en: An error occurred while deleting a file or directory
ru: Произошла ошибка при удалении файла или каталога

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ru: Произошла ошибка при открытии каталога в диспетчере файлов

en: An error occurred while setting a root directory
ru: Произошла ошибка при установке корневого каталога

en: An error occurred while loading a directory
ru: При загрузке каталога произошла ошибка

en: An error occurred
ru: Произошла ошибка

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ru: Не удаётся переместить файл в корзину,
    вы действительно хотите удалить его безвозвратно?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ru: Не удаётся переместить в корзину файл «%s»

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ru: Невозможно переместить в корзину выбранные файлы

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ru: Вы действительно хотите безвозвратно удалить «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ru: Вы действительно хотите безвозвратно удалить выбранные файлы?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ru: Если вы удалите элемент, он будет безвозвратно утрачен.

en: (Empty)
ru: (Пусто)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ru: Переименованный файл сейчас отфильтрован. Необходимо настроить фильтр, чтобы сделать этот файл видимым

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
ru: файл

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ru: Новый файл сейчас отфильтрован. Необходимо настроить фильтр, чтобы сделать этот файл видимым

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
ru: каталог

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ru: Новый каталог сейчас отфильтрован. Необходимо настроить фильтр, чтобы сделать этот каталог видимым

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: _Filter
ru: _Фильтр

en: _Move to Trash
ru: _Удалить в корзину

en: Move selected file or folder to trash
ru: Удалить выбранный файл или папку в корзину

en: Delete selected file or folder
ru: Удалить выбранный файл или папку

en: Open selected file
ru: Открыть выбранный файл

en: Up
ru: Вверх

en: Open the parent folder
ru: Открыть папку верхнего уровня

en: _New Folder
ru: Соз_дать папку

en: Add new empty folder
ru: Создать новую пустую папку

en: New F_ile
ru: С_оздать файл

en: Add new empty file
ru: Создать новый пустой файл

en: _Rename
ru: Пере_именовать

en: Rename selected file or folder
ru: Переименовать выбранный файл или папку

en: _Previous Location
ru: _Предыдущий адрес

en: Go to the previous visited location
ru: Перейти к посещённому ранее расположению

en: _Next Location
ru: _Следующий адрес

en: Go to the next visited location
ru: Перейти к следующему посещённому расположению

en: Re_fresh View
ru: О_бновить вид

en: Refresh the view
ru: Обновить вид

en: _View Folder
ru: Прос_мотреть папку

en: View folder in file manager
ru: Просмотреть папку в диспетчере файлов

en: Show _Hidden
ru: Отображать _скрытые

en: Show hidden files and folders
ru: Отображать скрытые файлы и папки

en: Show _Binary
ru: Отображать _двоичные

en: Show binary files
ru: Отображать двоичные файлы

en: Previous location
ru: Предыдущий адрес

en: Go to previous location
ru: Перейти к предыдущему адресу

en: Go to a previously opened location
ru: Перейти к предыдущему открытому адресу

en: Next location
ru: Следующий адрес

en: Go to next location
ru: Перейти к следующему адресу

en: _Match Filename
ru: Фильтр по им_ени

en: No mount object for mounted volume: %s
ru: Не найдено объекта монтирования для тома: %s

en: Could not open media: %s
ru: Не удалось открыть носитель: %s

en: Could not mount volume: %s
ru: Не удалось подсоединить том: %s

en: Modelines
ru: Строки режимов

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
ru: Поддержка Emacs, Kate и Vim-стиля строк режимов для редактора pluma.

en: Python Console
ru: Консоль Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ru: Интерактивная консоль Python в нижней панели

en: _Error color:
ru: Цвет _ошибок:

en: C_ommand color:
ru: Цвет _команд:

en: Use system fixed width font
ru: Использовать системный моноширинный шрифт

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Quick Open
ru: Быстрое открытие

en: Quick open
ru: Быстрое открытие

en: Quickly open documents
ru: Быстро открыть документы

en: Quickly open files
ru: Быстрое открытие файлов

en: Snippets
ru: Фрагменты текста

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ru: Быстро вставляет часто используемые фрагменты текста

en: Snippets Manager
ru: Обозреватель фрагментов

en: _Snippets:
ru: _Фрагменты:

en: Create new snippet
ru: Создать новый фрагмент текста

en: Import snippets
ru: Импортировать фрагменты

en: Export selected snippets
ru: Экспортировать выделенные фрагменты

en: Delete selected snippet
ru: Удалить выделенный фрагмент текста

en: Activation
ru: Активация

en: _Drop targets:
ru: Области _назначения:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ru: Быстрая клавиша для вставки фрагмента текста

en: S_hortcut key:
ru: _Комбинация клавиш:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
ru: _Переключатель:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ru: Слово, которое используется для вставки фрагмента текста. Фрагмент вставляется, если после слова нажать Tab.

en: Manage _Snippets...
ru: Управление _фрагментами...

en: Manage snippets
ru: Управление фрагментами

en: Snippets archive
ru: Архив фрагментов

en: Add a new snippet...
ru: Добавить новый фрагмент...

en: Global
ru: Глобальные

en: Revert selected snippet
ru: Отменить выделенный фрагмент текста

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ru: Это неверный переключатель. Переключатели могут содержать либо буквы, либо один (не алфавитно-цифровой) символ, такой как {, [ и так далее.

en: The following error occurred while importing: %s
ru: При импорте произошла следующая ошибка: %s

en: Import successfully completed
ru: Импорт успешно завершён

en: All supported archives
ru: Все поддерживаемые архивы

en: Gzip compressed archive
ru: Архивы Gzip

en: Bzip2 compressed archive
ru: Архивы Bzip2

en: Single snippets file
ru: Одиночные файлы фрагментов

en: All files
ru: Все файлы

en: The following error occurred while exporting: %s
ru: При экспорте произошла следующая ошибка: %s

en: Export successfully completed
ru: Экспорт успешно завершён

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ru: Включить выделенные <b>системные</b> фрагменты текста в экспортируемый архив?

en: There are no snippets selected to be exported
ru: Не выбрано фрагментов для экспорта

en: Export snippets
ru: Экспортировать фрагменты

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ru: Введите новую комбинацию клавиш или нажмите Backspace для очистки

en: Type a new shortcut
ru: Введите новую комбинацию клавиш

en: The archive "%s" could not be created
ru: Не удалось создать архив «%s»

en: Target directory "%s" does not exist
ru: Целевой каталог «%s» не существует

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ru: Целевой каталог «%s» не корректен

en: File "%s" does not exist
ru: Файл «%s» не существует

en: File "%s" is not a valid snippets file
ru: Файл «%s» не является корректным файлом фрагментов текста

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ru: Импортируемый файл «%s» не является корректным файлом фрагментов текста

en: The archive "%s" could not be extracted
ru: Не удалось извлечь содержимое архива «%s»

en: The following files could not be imported: %s
ru: Следующие файлы не удалось импортировать: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ru: Файл «%s» не является корректным архивом фрагментов текста

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ru: Время выполнения команды Python (%s) превысило допустимую норму, выполнение прервано.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ru: Не удалось выполнить команду Python (%s): %s

en: S_ort...
ru: C_ортировать...

en: Sort the current document or selection
ru: Отсортировать текущий документ или выделенную часть

en: Sort
ru: Сортировка

en: Sorts a document or selected text.
ru: Сортирует документ или выделенный текст.

en: _Sort
ru: _Упорядочить

en: _Reverse order
ru: В _обратном порядке

en: R_emove duplicates
ru: У_бирать повторения

en: _Ignore case
ru: _Игнорировать регистр

en: S_tart at column:
ru: На_чинать со столбца:

en: Autocheck Type
ru: Тип автопроверки

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
ru: (нет возможных вариантов)

en: _More...
ru: Показать бол_ьше...

en: _Ignore All
ru: _Игнорировать всё

en: _Spelling Suggestions...
ru: Возмо_жные варианты...

en: Check Spelling
ru: Проверка орфографии

en: Suggestions
ru: Варианты

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
ru: (правильное написание)

en: Completed spell checking
ru: Проверка завершена

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
ru: Неизвестный (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
ru: По умолчанию

en: Set language
ru: Установить язык

en: Languages
ru: Языки

en: _Check Spelling...
ru: _Проверить орфографию...

en: Check the current document for incorrect spelling
ru: Проверить орфографию в текущем документе

en: Set _Language...
ru: Установить _язык...

en: Set the language of the current document
ru: Установить язык текущего документа

en: _Autocheck Spelling
ru: _Автоматически проверять орфографию

en: Automatically spell-check the current document
ru: Автоматически проверять орфографию в текущем документе

en: The document is empty.
ru: Документ не содержит текста.

en: No misspelled words
ru: Нет ошибочных слов

en: Select the _language of the current document.
ru: Выбрать _язык текущего документа.

en: Check spelling
ru: Проверка орфографии

en: Misspelled word:
ru: Ошибочное слово:

en: word
ru: cлово

en: Change _to:
ru: З_аменить на:

en: Check _Word
ru: Проверить сл_ово

en: _Suggestions:
ru: _Варианты:

en: _Ignore
ru: _Игнорировать

en: Cha_nge
ru: _Изменить

en: Ignore _All
ru: Игнорировать в_се

en: Change A_ll
ru: Изменить вс_е

en: User dictionary:
ru: Пользовательский словарь:

en: Add w_ord
ru: Добавить с_лово

en: Language:
ru: Язык:

en: Language
ru: Язык

en: _Configure Spell Checker plugin...
ru: _Настройка модуля проверки орфографии...

en: Autocheck spelling on document load...
ru: Автопроверка орфографии при загрузке документа...

en: _Never autocheck
ru: _Никогда с автопроверкой

en: _Remember autocheck by document
ru: _Запомнить автопроверку для документа

en: _Always autocheck
ru: _Всегда с автопроверкой

en: Spell Checker
ru: Проверка орфографии

en: Checks the spelling of the current document.
ru: Проверяет орфографию в текущем документе.

en: Tags
ru: Метки

en: Select the group of tags you want to use
ru: Выбрать группу тегов, которую вы хотите использовать

en: _Preview
ru: _Просмотр

en: Available Tag Lists
ru: Списки доступных тегов

en: XHTML 1.0 - Tags
ru: XHTML 1.0 — теги

en: Abbreviated form
ru: Сокращённая форма

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Accessibility key character
ru: Ключ типа для вспомогательной идентификации

en: Acronym
ru: Сокращение

en: Align
ru: Выравнивание

en: Alignment character
ru: Символ выравнивания

en: Alternative
ru: Альтернатива

en: Anchor URI
ru: Привязка к URI

en: Anchor
ru: Якорь

en: Applet class file code (deprecated)
ru: Код апплета (устаревший)

en: Associated information
ru: Связанная информация

en: Author info
ru: Об авторе

en: Axis related headers
ru: Заголовки, связанные с направлениями

en: Background color (deprecated)
ru: Цвет фона (устаревший)

en: Background texture tile (deprecated)
ru: Файл фоновой текстурной заливки (устаревший)

en: Base font (deprecated)
ru: Основной шрифт (устаревший)

en: Base URI
ru: Основной ресурс URI

en: Bold
ru: Жирный

en: Border (deprecated)
ru: Граница (устаревший)

en: Cell rowspan
ru: Объединение ячеек

en: Center (deprecated)
ru: По центру (устаревший)

en: Character encoding of linked resource
ru: Кодировка текста ресурса

en: Checked state
ru: Отмеченное состояние

en: Citation
ru: Цитата

en: Cite reason for change
ru: Отметка о причине изменения

en: Class implementation ID
ru: ID реализации классов

en: Class list
ru: Список классов

en: Clear text flow control
ru: Очистка параметров управления текстом

en: Code content type
ru: Тип содержимого кода

en: Color of selected links (deprecated)
ru: Цвет выбранных ссылок (устаревший)

en: Column span
ru: Объединение столбцов

en: Columns
ru: Столбцы

en: Comment
ru: Комментарий

en: Computer code fragment
ru: Фрагмент кода для компьютера

en: Content type (deprecated)
ru: Тип содержимого (устаревший)

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Date and time of change
ru: Дата и время изменения

en: Declare flag
ru: Описание флага

en: Defer attribute
ru: Признак отложенности

en: Definition description
ru: Описание определения

en: Definition list
ru: Список определений

en: Definition term
ru: Термин с определением

en: Deleted text
ru: Удалённый текст

en: Directionality
ru: Направленность

en: Directionality (deprecated)
ru: Направленность (устаревший)

en: Disabled
ru: Выключен

en: DIV container
ru: Контейнер DIV

en: DIV Style container
ru: Контейнер стиля DIV

en: Document base
ru: Начало документа

en: Document body
ru: Тело документа

en: Document head
ru: Заголовок документа

en: Element ID
ru: Идентификатор

en: Document title
ru: Заглавие документа

en: Document type
ru: Тип документа

en: Emphasis
ru: Выделение

en: Encode type
ru: Тип кодирования

en: Font face (deprecated)
ru: Начертание шрифта (устаревший)

en: For label
ru: Для метки

en: Forced line break
ru: Принудительный разрыв строки

en: Form action handler
ru: Обработчик действия формы

en: Form control group
ru: Группа управления формой

en: Form field label text
ru: Текстовая метка поля формы

en: Form input type
ru: Тип ввода формы

en: Form input
ru: Ввод формы

en: Form method
ru: Метод формы

en: Form
ru: Форма

en: Forward link
ru: Ссылка вперёд

en: Frame render parts
ru: Части отрисовки области

en: Frame source
ru: Источник области

en: Frame target
ru: Назначение области

en: Frame
ru: Область

en: Frame border
ru: Граница области

en: Frameset columns
ru: Столбцы областей

en: Frameset rows
ru: Строки областей

en: Frameset
ru: Набор областей

en: Frame spacing
ru: Расстояние между областями

en: Generic embedded object
ru: Встроенный объект

en: Generic metainformation
ru: Общая метаинформация

en: Generic span
ru: Общее назначение

en: Header cell IDs
ru: Идентификаторы ячейки заголовка

en: Heading 1
ru: Заголовок 1

en: Heading 2
ru: Заголовок 2

en: Heading 3
ru: Заголовок 3

en: Heading 4
ru: Заголовок 4

en: Heading 5
ru: Заголовок 5

en: Heading 6
ru: Заголовок 6

en: Height
ru: Высота

en: Horizontal rule
ru: Горизонтальная линия

en: Horizontal space (deprecated)
ru: Горизонтальный промежуток (устаревший)

en: HREF URI
ru: Ссылка URI

en: HTML root element
ru: Корневой элемент HTML

en: HTTP header name
ru: Название заголовка HTTP

en: I18N BiDi override
ru: Переопределение направления текста

en: Image map area
ru: Изображение — область

en: Image map name
ru: Изображение — имя

en: Image map
ru: Способ отображения

en: Image
ru: Изображение

en: Inline frame
ru: Внутристрочный блок

en: Inserted text
ru: Вставленный текст

en: Instance definition
ru: Определение сущности

en: Italic text
ru: Наклонный текст

en: Java applet (deprecated)
ru: Java-апплет (устаревший)

en: Label
ru: Название

en: Language code
ru: Код языка

en: Large text style
ru: Стиль большого текста

en: Link color (deprecated)
ru: Цвет ссылки (устаревший)

en: List item
ru: Элемент списка

en: List of MIME types for file upload
ru: Список типов MIME для загрузки файлов

en: List of supported character sets
ru: Список поддерживаемых кодировок

en: Local change to font
ru: Локальное изменение шрифта

en: Long description link
ru: Длинное описание ссылки

en: Long quotation
ru: Длинная цитата

en: Margin pixel height
ru: Высота границы в пикселах

en: Margin pixel width
ru: Ширина границы в пикселах

en: Maximum length of text field
ru: Максимальная длина текстового поля

en: Output media
ru: Вывод мультимедиа

en: Media-independent link
ru: Ссылка независимо от содержимого

en: Menu list (deprecated)
ru: Меню (устаревший)

en: Multi-line text field
ru: Многострочное текстовое поле

en: Multiple
ru: Несколько

en: Name
ru: Название

en: Named property value
ru: Значение именованного свойства

en: No frames
ru: Без блоков

en: No resize
ru: Без смены размера

en: No script
ru: Без сценария

en: No shade (deprecated)
ru: Без тени (устаревший)

en: No URI
ru: Без URI

en: No word wrap (deprecated)
ru: Без переноса слов (устаревший)

en: Object applet file (deprecated)
ru: Объектный файл апплета (устаревший)

en: Object data reference
ru: Ссылка на данные объекта

en: Offset for alignment character
ru: Отступ для символа выравнивания

en: OnBlur event
ru: Событие OnBlur

en: OnChange event
ru: Событие OnChange

en: OnClick event
ru: Событие OnClick

en: OnDblClick event
ru: Событие OnDblClick

en: OnFocus event
ru: Событие OnFocus

en: OnKeyDown event
ru: Событие OnKeyDown

en: OnKeyPress event
ru: Событие OnKeyPress

en: OnKeyUp event
ru: Событие OnKeyUp

en: OnLoad event
ru: Событие OnLoad

en: OnMouseDown event
ru: Событие OnMouseDown

en: OnMouseMove event
ru: Событие OnMouseMove

en: OnMouseOut event
ru: Событие OnMouseOut

en: OnMouseOver event
ru: Событие OnMouseOver

en: OnMouseUp event
ru: Событие OnMouseUp

en: OnReset event
ru: Событие OnReset

en: OnSelect event
ru: Событие OnSelect

en: OnSubmit event
ru: Событие OnSubmit

en: OnUnload event
ru: Событие OnUnload

en: Option group
ru: Группа параметров

en: Option selector
ru: Выбор параметров

en: Ordered list
ru: Нумерованный список

en: Paragraph class
ru: Класс абзаца

en: Paragraph style
ru: Стиль абзаца

en: Paragraph
ru: Абзац

en: Preformatted text
ru: Заранее отформатированный текст

en: Profile metainfo dictionary
ru: Словарь профиля метаинформации

en: Push button
ru: Нажимаемая кнопка

en: ReadOnly text and password
ru: Текст только для чтения и пароль

en: Reduced spacing (deprecated)
ru: Сокращённые интервалы (устаревший)

en: Reverse link
ru: Обратная ссылка

en: Rows
ru: Строки

en: Rulings between rows and columns
ru: Разметка между строками и столбцами

en: Sample program output, scripts
ru: Вывод программы, сценарий

en: Scope covered by header cells
ru: Пространство, занятое ячейками заголовка

en: Script language name
ru: Имя языка сценариев

en: Script statements
ru: Сценарий

en: Scrollbar
ru: Полоса прокрутки

en: Selectable option
ru: Выбираемый параметр

en: Selected
ru: Выбрано

en: Server-side image map
ru: Раскладка изображений на сервере

en: Shape
ru: Форма

en: Short inline quotation
ru: Маленькая цитата

en: Size (deprecated)
ru: Размер (устаревший)

en: Small text style
ru: Стиль маленького текста

en: Source
ru: Источник

en: Space-separated archive list
ru: Список архивов, разделённый пробелами

en: Spacing between cells
ru: Расстояние между ячейками

en: Spacing within cells
ru: Расстояние в ячейке

en: Span
ru: Развернуть

en: Standby load message
ru: Сообщение об ожидании загрузки

en: Starting sequence number (deprecated)
ru: Первое число последовательности (устаревший)

en: Strike-through text style (deprecated)
ru: Стиль зачёркнутого текста (устаревший)

en: Strike-through text (deprecated)
ru: Зачёркнутый текст (устаревший)

en: Strong emphasis
ru: Выделение полужирным

en: Style info
ru: Информация о стиле

en: Subscript
ru: Подстрочный индекс

en: Superscript
ru: Надстрочный индекс

en: Table body
ru: Тело таблицы

en: Table caption
ru: Подпись к таблице

en: Table column group properties
ru: Свойства группы столбцов таблицы

en: Table column properties
ru: Свойства столбца таблицы

en: Table data cell
ru: Ячейка таблицы

en: Table footer
ru: Нижний колонтитул таблицы

en: Table header cell
ru: Ячейка заголовка таблицы

en: Table header
ru: Заголовок таблицы

en: Table row
ru: Строка таблицы

en: Table summary
ru: Описание таблицы

en: Table
ru: Таблица

en: Target - Blank
ru: Цель — пусто

en: Target - Parent
ru: Цель — родитель

en: Target - Self
ru: Цель — текущий

en: Target - Top
ru: Цель — верх

en: Teletype or monospace text style
ru: Телетайповый или моноширинный стиль

en: Text color (deprecated)
ru: Цвет текста (устаревший)

en: Text entered by user
ru: Пользовательский текст

en: Title
ru: Заголовок

en: Underlined text style
ru: Подчёркнутый стиль

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Use image map
ru: Использовать раскладку изображений

en: Value interpretation
ru: Интерпретация значения

en: Value
ru: Значение

en: Variable or program argument
ru: Переменная или аргумент программы

en: Vertical cell alignment
ru: Выравнивание в ячейке по вертикали

en: Vertical space (deprecated)
ru: Вертикальный пробел (устаревший)

en: Visited link color (deprecated)
ru: Цвет посещённой ссылки (устаревший)

en: Width
ru: Ширина

en: HTML - Tags
ru: HTML — теги

en: Above
ru: Над

en: Applet class file code
ru: Код апплета

en: Array
ru: Массив

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background texture tile
ru: Файл фоновой текстурной заливки

en: Base font
ru: Основной шрифт

en: Border color
ru: Цвет границы

en: Border
ru: Рамка

en: Center
ru: По центру

en: Checked (state)
ru: Отмечено (состояние)

en: Color of selected links
ru: Цвет выбранных ссылок

en: Content scheme
ru: Схема содержимого

en: Content type
ru: Тип содержимого

en: Direction
ru: Направление

en: Directory list
ru: Список каталогов

en: HTML version
ru: Версия HTML

en: Embedded object
ru: Встроенный объект

en: Figure
ru: Рисунок

en: Font face
ru: Начертание шрифта

en: Frameborder
ru: Граница области

en: Framespacing
ru: Расстояние между областями

en: Heading
ru: Заголовок

en: Horizontal space
ru: Горизонтальный промежуток

en: Image source
ru: Источник изображения

en: Inline layer
ru: Внутристрочный слой

en: Java applet
ru: Java-апплет

en: Layer
ru: Слой

en: Link color
ru: Цвет ссылки

en: Listing
ru: Листинг

en: Mail link
ru: Ссылка на почтовый адрес

en: Marquee
ru: Маркер

en: Menu list
ru: Меню

en: Multicolumn
ru: Несколько столбцов

en: Next ID
ru: Следующий ID

en: No embedded objects
ru: Без встроенных объектов

en: No layers
ru: Без слоёв

en: No line break
ru: Без разрыва строки

en: No shade
ru: Без тени

en: No word wrap
ru: Без переноса слов

en: Note
ru: Заметка

en: Object applet file
ru: Объектный файл апплета

en: Preformatted listing
ru: Заранее отформатированный исходный код

en: Prompt message
ru: Запрос сообщения

en: Quote
ru: Кавычка

en: Range
ru: Диапазон

en: Reduced spacing
ru: Сокращённые интервалы

en: Root
ru: Корень

en: Single line prompt
ru: Однострочное поле ввода

en: Size
ru: Размер

en: Soft line break
ru: Рекомендация разрыва строки

en: Sound
ru: Звук

en: Spacer
ru: Промежуток

en: Square root
ru: Квадратный корень

en: Starting sequence number
ru: Первое число последовательности

en: Strike-through text style
ru: Стиль зачёркнутого текста

en: Strike-through text
ru: Зачёркнутый текст

en: Tab order position
ru: Положение вкладок

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text
ru: Текст

en: Top margin in pixels
ru: Верхний отступ в пикселах

en: URL
ru: Ссылка (URL)

en: Vertical space
ru: Вертикальный пробел

en: Visited link color
ru: Цвет посещённой ссылки

en: HTML - Special Characters
ru: HTML — специальные символы

en: Non-breaking space
ru: Неразрывный пробел

en: Soft hyphen­
ru: Дефис

en: Latex - Tags
ru: Latex — теги

en: Bibliography (cite)
ru: Библиография (cite)

en: Bibliography (item)
ru: Библиография (item)

en: Bibliography (shortcite)
ru: Библиография (shortcite)

en: Bibliography (thebibliography)
ru: Библиография (thebibliography)

en: Brackets ()
ru: Скобки ()

en: Brackets []
ru: Скобки []

en: Brackets {}
ru: Скобки {}

en: Brackets &lt;&gt;
ru: Скобки &lt;&gt;

en: File input
ru: Вставка файла

en: Function cosine
ru: Функция cosine

en: Function e^
ru: Функция e^

en: Function exp
ru: Функция exp

en: Function log
ru: Функция log

en: Function log10
ru: Функция log10

en: Function sine
ru: Функция sine

en: Greek alpha
ru: Греческая alpha

en: Greek beta
ru: Греческая beta

en: Greek epsilon
ru: Греческая epsilon

en: Greek gamma
ru: Греческая gamma

en: Greek lambda
ru: Греческая lambda

en: Greek rho
ru: Греческая rho

en: Greek tau
ru: Греческая tau

en: Header 0 (chapter)
ru: Заголовок 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
ru: Заголовок 0 (chapter*)

en: Header 1 (section)
ru: Заголовок 1 (section)

en: Header 1 (section*)
ru: Заголовок 2 (section*)

en: Header 2 (subsection)
ru: Заголовок 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
ru: Заголовок 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
ru: Заголовок 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
ru: Заголовок 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
ru: Заголовок 4 (paragraph)

en: Header appendix
ru: Добавление к заголовку

en: List description
ru: Описание списка

en: List enumerate
ru: Нумерованный список

en: List itemize
ru: Перечисляемый список

en: Item with label
ru: Элемент списка с меткой

en: Item
ru: Элемент

en: Maths (display)
ru: Математика (отдельно)

en: Maths (inline)
ru: Математика (в строке)

en: Operator fraction
ru: Оператор деления

en: Operator integral (display)
ru: Оператор интеграл (отдельно)

en: Operator integral (inline)
ru: Оператор интеграл (в строке)

en: Operator sum (display)
ru: Оператор сумма (отдельно)

en: Operator sum (inline)
ru: Оператор сумма (в строке)

en: Reference label
ru: Метка ссылки

en: Reference ref
ru: Ссылка

en: Symbol &lt;&lt;
ru: Символ &lt;&lt;

en: Symbol &lt;=
ru: Символ &lt;=

en: Symbol &gt;=
ru: Символ &gt;=

en: Symbol &gt;&gt;
ru: Символ &gt;&gt;

en: Symbol and
ru: Символ и

en: Symbol const
ru: Символ константы

en: Symbol d2-by-dt2-partial
ru: Символ частной производной d2-по-dt2

en: Symbol dagger
ru: Символ крест

en: Symbol d-by-dt
ru: Символ d-по-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
ru: Символ частной производной d-по-dt

en: Symbol equiv
ru: Символ эквивалентности

en: Symbol en-dash --
ru: Символ длинного тире --

en: Symbol em-dash ---
ru: Символ очень длинного тире ---

en: Symbol infinity
ru: Символ бесконечности

en: Symbol mathspace ,
ru: Математический пробел ,

en: Symbol mathspace .
ru: Математический пробел .

en: Symbol mathspace _
ru: Математический пробел _

en: Symbol mathspace __
ru: Математический пробел __

en: Symbol simeq
ru: Символ simeq

en: Symbol star
ru: Символ звезда

en: Typeface bold
ru: Шрифт жирный

en: Typeface type
ru: Вид шрифта

en: Typeface italic
ru: Шрифт курсив

en: Typeface slanted
ru: Шрифт подчёркнутый

en: Unbreakable text
ru: Неразрывный текст

en: Footnote
ru: Сноска

en: Tag list
ru: Список тегов

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
ru: Предоставляет простой способ вставки в документ часто используемых тегов или строк без необходимости набирать их вручную.

en: XSLT - Elements
ru: XSLT — элементы

en: attribute
ru: атрибут

en: XSLT - Functions
ru: XSLT — функции

en: current
ru: сила тока

en: false
ru: нет

en: name
ru: имя

en: true
ru: да

en: XSLT - Axes
ru: XSLT — направления

en: ancestor
ru: родители

en: ancestor-or-self
ru: родители или текущий

en: child
ru: потомок

en: descendant
ru: потомки

en: descendant-or-self
ru: потомки или текущий

en: following
ru: следующий

en: following-sibling
ru: следующий среди потомков

en: namespace
ru: область имён

en: parent
ru: родитель

en: preceding
ru: предшествующий

en: preceding-sibling
ru: предшествующий среди потомков

en: self
ru: текущий

en: XUL - Tags
ru: XUL — теги

en: column
ru: столбец

en: columns
ru: столбцов

en: label
ru: метка

en: menubar
ru: строка меню

en: page
ru: страница

en: rows
ru: строк

en: statusbar
ru: строка состояния

en: toolbar
ru: панель инструментов

en: Prompt type
ru: Запрос типа

en: Selected format
ru: Указанный формат

en: Custom format
ru: Другой формат

en: In_sert Date and Time...
ru: Вставить дат_у и время...

en: Insert current date and time at the cursor position
ru: Вставить текущую дату и время в позиции курсора

en: Available formats
ru: Доступные форматы

en: Insert Date/Time
ru: Вставка даты и времени

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ru: Вставляет текущую дату и время в позиции курсора.

en: Save Without Trailing Spaces
ru: Сохранить без лишних пробелов

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
ru: Удалить незначащие пробелы из строк перед сохранением.

en: Insert Date and Time
ru: Вставить дату и время

en: _Insert
ru: Вс_тавить

en: Use the _selected format
ru: Использовать _указанный формат

en: _Use custom format
ru: Использовать дру_гой формат

en: Configure date/time plugin
ru: Настройка модуля вставки даты и времени

en: When inserting date/time...
ru: Параметры вставки даты и времени...

en: _Prompt for a format
ru: _Запрашивать формат
