pluma 1.25.3 - en to rw translation catalogue (112 entries)

en: Text Editor
rw: Umuhinduzi w'inyandiko

en: All Files
rw: Amadosiye yose

en: Preferences
rw: Ibyahisemo

en: Display
rw: Kugaragaza

en: View
rw: Igaragaza

en: Editor
rw: Muhinduzi

en: Font
rw: Intego-nyuguti

en: Replace
rw: Gusimbura

en: Find
rw: Gushaka

en: Replace All
rw: Hindura byose

en: Documents
rw: Inyandiko

en: Unicode
rw: Inikode

en: Western
rw: By'iburengerazuba

en: Central European
rw: Uburayi bwo hagati

en: Baltic
rw: Igibalitiki

en: Cyrillic
rw: Nyasilike

en: Arabic
rw: Icyarabu

en: Greek
rw: Ikigereki

en: Turkish
rw: Igituruki

en: Romanian
rw: Nyarumeniya

en: Armenian
rw: Nyarumeniya

en: Chinese Traditional
rw: Igishinwa Karande

en: Japanese
rw: Ikiyapani

en: Korean
rw: Ikinyakoreya

en: Chinese Simplified
rw: Igishinwa cyoroheje

en: Georgian
rw: Ikinyageworugiya

en: Hebrew
rw: Igiheburayo

en: Vietnamese
rw: Ikinyaviyetinamu

en: Thai
rw: Tayi

en: Unknown
rw: Kitazwi

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
rw: Imirongo

en: Fonts
rw: Imyandikire

en: Name:
rw: Izina:

en: Encoding:
rw: Imisobekere:

en: Search for text
rw: Gushakisha k'umwandiko

en: Open
rw: Gufungura

en: Save
rw: Kubika

en: Print
rw: Gucapa

en: Document Statistics
rw: Imibarefatizo y'inyandiko

en: Bytes
rw: Bayite

en: Words
rw: Amagambo

en: Lines
rw: Imirongo

en: Search
rw: Gushaka

en: (Empty)
rw: (Kirimo ubusa)

en: Bookmarks
rw: Ibirango

en: All files
rw: amadosiye yose

en: Sort
rw: Ishungura

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
rw: (Nta jambo yatanzwe)

en: Check Spelling
rw: Genzura imyandikire

en: Suggestions
rw: ibyifuzo

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
rw: (Ivuganyugutia nyayo)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
rw: Mburabuzi

en: Languages
rw: Indimi

en: Language:
rw: Ururimi:

en: Abbreviation
rw: Impine

en: Align
rw: Itunganya

en: Anchor
rw: Agafashi

en: Bold
rw: Bitsindagiye

en: Columns
rw: Inkingi

en: Comment
rw: Icyo wongeraho

en: Disabled
rw: Yahagaritswe

en: Document title
rw: Umutwe-Nyandiko

en: Emphasis
rw: Gushimangira

en: Form
rw: Ifishi

en: Frame
rw: Ikadiri

en: Heading 1
rw: Umutwe 1

en: Heading 2
rw: Umutwe 2

en: Heading 3
rw: Umutwe 3

en: Heading 4
rw: Umutwe 4

en: Heading 5
rw: Umutwe 5

en: Heading 6
rw: Umutwe 6

en: Height
rw: Ubuhagarike

en: Image map
rw: Ikarita y'ishusho

en: Image
rw: Ishusho

en: Label
rw: Akarango

en: Multiple
rw: Igikubo

en: Name
rw: Izina

en: Paragraph
rw: Igika

en: Rows
rw: Imbariro

en: Scrollbar
rw: Agafashsagenda

en: Selected
rw: Byahiswemo

en: Shape
rw: Imisusire

en: Source
rw: Inkomoko

en: Subscript
rw: Inyandiko nyesi

en: Superscript
rw: Inyandiko nyejuru

en: Table row
rw: Urubariro rw'imbonerahamwe

en: Table
rw: Imbonerahamwe

en: Title
rw: Umutwe

en: Value
rw: Agaciro

en: Width
rw: Ubugari

en: Above
rw: Hejuru

en: Array
rw: Imbonerahamwe

en: Background color
rw: Ibara rya mbuganyuma

en: Border
rw: Imbibi

en: Center
rw: Hagati

en: Content type
rw: Ubwoko bw'ibikubiyemo

en: Direction
rw: Icyerekezo

en: Heading
rw: Umutwempangano

en: Layer
rw: Akugara

en: Note
rw: Igisobanuro

en: Quote
rw: Gushyiraho akugarizo

en: Range
rw: Igice

en: Root
rw: Imizi

en: Size
rw: Ingano

en: Sound
rw: Ijwi

en: Text color
rw: ibara ry'amagambo

en: Text
rw: Umwandiko

en: Item
rw: Ikintu

en: Footnote
rw: Ubusobanuro mpezarupapuro

en: columns
rw: inkingi

en: rows
rw: imbariro

en: Custom format
rw: Imiterere isanzwe
