pluma 1.25.3 - en to tr translation catalogue (1138 entries)

en: Use Default Font
tr: Öntanımlı Yazıtipini Kullan

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
tr: Metin düzenleme için sistemin öntanımlı yazıtipi yerine pluma'ya belirtilen yazıtipinin kullanılması. Bu seçenek kapalı ise, sistem yazıtipi yerine "Editor Font" seçeneğinde belirlenmiş olan yazıtipi kullanılır.

[ctx: editor-font]
en: 'Monospace 12'
tr: Karakterler Arasındaki Uzaklik 12

en: Editor Font
tr: Düzenleyici Yazıtipi

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
tr: Düzenleme bölgesi için kullanılacak özel bir yazıtipi. Bu, sadece "Use Default Font" seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
tr: Sekmeleri [ctrl] + [tab] ile değiştir

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
tr: Eğer doğruysa, [ctrl + tab] ve [ctrl + shift + tab] tuşlarıyla sekmeler arası geçiş yapmaya imkân sağlar.

en: Show the first tab if there is only one tab
tr: Sadece tek bir sekme varsa ilk sekmeyi göster

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
tr: Yanlış ise, sadece tek bir sekme olduğunda ilk sekmeyi saklar.

en: Style Scheme
tr: Biçem Şeması

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
tr: Metni renklendirmek için kullanılan GtkSourceView Tarz Şemasının kimliği (ID).

en: Create Backup Copies
tr: Yedekleme Kopyaları Oluştur

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
tr: Pluma, kaydettiği dosyalar için yedek kopyalar oluşturur. Yedek dosya uzantısını, "Backup Copy Extension" seçeneğiyle ayarlayabilirsiniz.

en: Autosave
tr: Otomatik Kayıt

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
tr: Pluma'nın değiştirilen dosyaları belli süre aralıklarıyla kendiliğinden kaydedip kaydetmeyeceğini belirler. Süreyi "Otomatik Kayıt Aralığı" seçeneğiyle belirleyebilirsiniz.

en: Autosave Interval
tr: Otomatik Kaydetme Aralığı

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
tr: Pluma'nın değiştirilen dosyaları otomatik olarak kaydetmesinden önce geçecek dakika sayısı. Bu sadece "Otomatik Kayıt" seçeneği etkinleştirildiyse işler.

en: Show save confirmation
tr: Kayıt teyidini göster

en: Show save confirmation if the files have changes.
tr: Dosyalarda değişiklik varsa kayıt teyidini göster.

en: Writable VFS schemes
tr: Yazılabilir VFS şemaları

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
tr: Yazma kipinde pluma'nın desteklediği VFS şemaları listesi. 'file' şeması öntanımlı olarak kaydedilebilirdir.

en: Maximum Number of Undo Actions
tr: Azami Geri Alma Sayısı

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
tr: Pluma'nın geri alabileceği ya da tekrarlayabileceği eylemlerin azami miktarı. Sınırsız sayıda eylem için "-1" kullanın.

en: Line Wrapping Mode
tr: Satır Bölme Kipi

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Düzenleme alanı için uzun satırların nasıl bölüneceğini belirtir. "GTK_WRAP_NONE" bölme olmaması için, "GTK_WRAP_WORD", sözcük sınırlarında bölme için,"GTK_WRAP_CHAR", bağımsız karakter sınırlarında bölme için kullanınız. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Tab Size
tr: Sekme Boyutu

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
tr: Sekme karakteri yerine görüntülenecek boşluk sayısını belirtir.

en: Insert spaces
tr: Boşlukları araya ekle

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
tr: Pluma'nın sekmelerin yerine boşluk eklemesi.

en: Automatic indent
tr: Otomatik girinti

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
tr: Pluma'nın otomatik girintileri etkinleştirip etkinleştirmeyeceğini belirler.

en: Display Line Numbers
tr: Satır Sayılarını Göster

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
tr: Pluma'nın düzenleme alanında satır sayılarını göstermesi.

en: Highlight Current Line
tr: Geçerli Satırı Vurgula

en: Whether pluma should highlight the current line.
tr: Pluma'nın mevcut satırı vurgulamasının etkinleştirilmesi.

en: Highlight Matching Bracket
tr: Eşleşen Parantezleri Vurgula

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
tr: Pluma'nın seçilen parantezlerle eşleşenleri vurgulayıp vurgulamayacağını belirler.

en: Display Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğunu Göster

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
tr: Pluma'nın düzenleme alanında sağ kenar boşluğunu göstermesi.

en: Right Margin Position
tr: Sağ Kenar Boşluğu Pozisyonu

en: Specifies the position of the right margin.
tr: Sağ kenar boşluğunun konumunu belirtir.

en: Document background pattern type
tr: Belge arka plan deseni türü

en: Whether the document will get a background pattern painted.
tr: Belgenin boyanmış bir arka plan deseni alıp almayacağı.

en: Display Overview Map
tr: Genel Bakış Harikatısını Göster

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
tr: Pluma'nın belge için genel bakış haritasını gösterme durumu.

en: Smart Home End
tr: Akıllı Home End

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
tr: HOME ve END tuşları basıldığında imlecin nasıl hareket edeceğini belirtir. "DISABLED"kullanmak her zaman satırın başına ve sonuna taşınmasını sağlar, "AFTER" tuşa ilk seferinde basıldığında satırın başına ve sonuna ve ikinci defa basıldığında boşlukların yok sayılarak metnin başına ve sonuna taşınmasını, "BEFORE" satırların başına ve sonuna gitmeden önce metnin başına ve sonuna taşınmasını, "ALWAYS" ise satırların başına ve sonuna taşınmaktansa metinlerin başına ve sonuna taşınmasını sağlar.

en: Restore Previous Cursor Position
tr: Önceki İmleç Konumunu Geri Getir

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
tr: Pluma'nın dosya yüklendiği zaman imlecin önceki yerinin geri getirilmesi.

en: Enable Search Highlighting
tr: Arama Vurgulamayı Etkinleştir

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
tr: Pluma'nın arama metninin geçtiği yerleri vurgulaması.

en: Enable Syntax Highlighting
tr: Sözdizimi Vurgulamayı Etkinleştir

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
tr: Pluma'nın sözdizimi renklendirmeyi etkinleştirmesi.

en: Toolbar is Visible
tr: Araç çubuğu Görünür

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
tr: Düzenleme penceresindeki araç çubuğunun görünür hale gelmesi.

en: Toolbar Buttons Style
tr: Araç Çubuğu Düğmeleri Biçemi

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Araç çubuğu düğmeleri biçem. Geçerli değerler, sistemin geçerli biçemi için "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM", sadece simgeleri görüntülemek için "PLUMA_TOOLBAR_ICONS", hem simge hem metin görüntülemek için "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT", hem simge hem de metni yan yana görüntülemek için "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" olabilir. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Status Bar is Visible
tr: Durum Çubuğu Görünür

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
tr: Düzenleme penceresinin altında bulunan durum çubuğunun görünür hale gelmesi.

en: Side Pane is Visible
tr: Yan Panel Görünür

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
tr: Düzenleme pencerelerinin solundaki yan panelin gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlar.

en: Show tabs with side pane
tr: Yan panel ile sekmeleri göster

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
tr: Eğer yanlışsa, pluma yan panel etkin olduğunda sekmeleri göstermez.

en: Bottom Panel is Visible
tr: Alt Panel Görünür

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
tr: Düzenleme penceresinin altında bulunan panelin görünür hale gelmesi.

en: Maximum Recent Files
tr: Azami Son Kullanılan Dosyalar

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
tr: "Son Dosyalar " altmenüsünde görüntülenecek olan en son açılmış dosyaların en yüksek sayısını belirtir.

en: Print Syntax Highlighting
tr: Vurgulanan Sözdizimlerini Yazdır

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
tr: Pluma'nın belgeleri yazdırırken bir belge başlığı eklemesi.

en: Print Header
tr: Sayfa Başlıklarını Yazdır

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
tr: Pluma'nın belgeleri yazdırırken bir belge başlığı eklemesi.

en: Printing Line Wrapping Mode
tr: Yazdırma Satır Bölme Kipi

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Yazdırma işlemi için uzun satırların nasıl bölüneceğini belirtir. "GTK_WRAP_NONE" bölme olmaması için, "GTK_WRAP_WORD", sözcük sınırlarında bölme için,"GTK_WRAP_CHAR", bağımsız karakter sınırlarında bölme için kullanınız. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Print Line Numbers
tr: Satır Sayılarını Yazdır

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
tr: Bu değer "0" ise, belge yazdırılırken satır sayıları eklenmez. Aksi halde, pluma her satır için satır sayılarını yazdırır.

[ctx: print-font-body-pango]
en: 'Monospace 9'
tr: Karakterler Arasındaki Uzaklik 9

en: Body Font for Printing
tr: Yazdırma için Gövde Yazıtipi

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
tr: Belge yazdırırken belge gövdesi için hangi yazıtipinin kullanılacağını belirtir.

en: Header Font for Printing
tr: Yazdırma İçin Sayfa Başlığı Yazıtipi

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
tr: Yazdırma işleminde satır sayıları için kullanılacak yazıtipini belirtir. Bu, sadece "Print Header" açık ise etki gösterir.

en: Line Number Font for Printing
tr: Yazdırma için Satır Sayısı Yazıtipi

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
tr: Yazdırma işleminde satır sayıları için kullanılacak yazıtipini belirtir. Bu, sadece "Print Line Numbers" seçeneği sıfırdan başka bir şey ise etki gösterir.

en: Automatically Detected Encodings
tr: Otomatik Tespit Edilen Kodlamalar

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
tr: Dosyaların kodlamalarını otomatik olarak tespit etmek için pluma tarafından kullanılan kodlamaların sıralanmış listesi. "CURRENT" güncel dil kodlamasını temsil eder. Sadece tanınan kodlamalar kullanılır.

[ctx: shown-in-menu]
en: [ 'ISO-8859-15' ]
tr: [ISO-8859-15]

en: Encodings shown in menu
tr: Menüde gösterilen kodlamalar

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
tr: Aç/kaydet dosya seçicisinin Karakter Kodlaması menüsünde gösterilen kodlama listesi. Sadece tanınan kodlamalar kullanılır.

en: History for "search for" entries
tr: "Bul" girdileri için tarihçe

en: List of entries in "search for" textbox.
tr: "Bul" metin kutusunun girdi listesi.

en: History for "replace with" entries
tr: "Bununla değiştir" girdileri için tarihçe

en: List of entries in "replace with" textbox.
tr: "Bununla değiştir" metin kutusunun girdi listesi.

en: Active plugins
tr: Etkin eklentiler

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
tr: Kullanılan eklentiler listesi. Kullanılan eklentilerin "Yeri"ni içerir. Eklentilerin "Yeri" için .pluma-plugins dosyasına bakın.

en: Show newline
tr: Yeni Satırı Göster

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
tr: Pluma'nın düzenleyici penceresinde yeni satırları gösterme durumu.

en: Show nbsp
tr: nbsp göster

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
tr: Pluma'nın editör penceresinde boşluk bırakmaması durumu: 'show-none' gösterim yok; 'show-trailing' yalnızca sondaki boşlukları göster; 'show-all' tüm boşlukları göster.

en: Show tabs
tr: Sekmeleri göster

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
tr: Pluma'nın editör penceresinde sekme gösterme durumu: 'show-none' gösterim yok; 'show-trailing' yalnızca sondaki boşlukları göster; 'show-all' tüm boşlukları göster.

en: Show spaces
tr: Boşlukları göster

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
tr: Pluma'nın editör penceresinde boşluk gösterme durumu: 'show-none' gösterim yok; 'show-trailing' yalnızca sondaki boşlukları göster; 'show-all' tüm boşlukları göster.

en: state
tr: durum

en: The pluma window state
tr: Pluma pencere durumu

en: size
tr: boyut

en: The pluma window size
tr: Pluma pencere boyutu

en: The pluma side-panel-size
tr: Pluma side-panel-size

en: The pluma side-panel-active-page
tr: Pluma side-panel-active-page

en: The pluma bottom-panel-size
tr: Pluma bottom-panel-size

en: The pluma bottom-panel-active-page
tr: Pluma bottom-panel-active-page

en: The pluma filter-id
tr: Pluma filter-id

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
tr: MATE masaüstü ortami için bir metin düzenleyicisi

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
tr: Pluma küçüktür ama MATE masaüstü için özellikle tasarlanmiş güçlü metin düzenleyicisidir. Standart metin düzenleyici işlevlerine sahiptir ve tamamen Unicode desteğine sahiptir. Üstün özellikleri söz dizimi vurgulama

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
tr: Pluma, şu anda yazım denetimi, dosyaların karşılaştırılması, CVS ChangeLogs'un görüntülenmesi ve girinti düzeylerinin ayarlanması için destek içeren eklenti sistemi aracılığıyla genişletilebilir.

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Edit text files
tr: Metin dosyalarını düzenle

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;
tr: metin;editör;düzenleyici;MATE;sekmeler;vurgu;vurgulama;kod;çoklu;dosyalar;eklenti;eklentiler;

en: Log Out _without Saving
tr: Ka_ydetmeden Çıkış Yap

en: _Cancel Logout
tr: _Oturumdan Çıkışı İptal Et

en: Close _without Saving
tr: Ka_ydetmeden Kapat

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save _As
tr: F_arklı Kaydet

en: Question
tr: Soru

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde, son bir dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde, son %d saatte yaptığınız değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
tr: Belge "%s" içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Save changes to document "%s" before closing?
tr: Kapatmadan önce "%s" belgesinde yaptığınız değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
tr: Sistem yöneticisi tarafından kaydetme kapatıldı.

en: Docum_ents with unsaved changes:
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleri olan _belgeler:

en: S_elect the documents you want to save:
tr: Kaydetmek istediğiniz _belgeleri seçin:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde, yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak.

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Help
tr: _Yardım

en: Character Encodings
tr: Karakter Kodlamaları

en: _Description
tr: _Açıklama

en: _Encoding
tr: _Kodlama

en: Character encodings
tr: Karakter kodlamaları

en: A_vailable encodings:
tr: Kullanılabilir _kodlamalar:

en: _Add
tr: _Ekle

en: E_ncodings shown in menu:
tr: Menüde gösterilen k_odlamalar:

en: _Remove
tr: _Sil

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
tr: Düzenleyici tarafından kullanılan yazı tipini değiştirmek için bu düğmeye tıklayın

en: _Use the system fixed width font (%s)
tr: _Sistem eş aralıklı yazıtipini (%s) kullan

en: The selected color scheme cannot be installed.
tr: Seçilen renk şeması yüklenemedi.

en: Add Scheme
tr: Şema Ekle

en: A_dd Scheme
tr: Şema _Ekle

en: Color Scheme Files
tr: Renk Şeması Dosyalar

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Could not remove color scheme "%s".
tr: "%s" renk şeması silinemedi.

en: _Close
tr: _Kapat

en: Pluma Preferences
tr: Pluma Tercihleri

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Text Wrapping
tr: Metin Kaydırması

en: Enable text _wrapping
tr: Metin _bölmeyi etkinleştir

en: Do not _split words over two lines
tr: Ke_limeleri iki ayrı satıra bölme

en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Highlight current _line
tr: Mevcut satırı _vurgula

en: Highlight matching _bracket
tr: Eşleşen parantezleri _vurgula

en: Display
tr: Görüntü

en: _Display line numbers
tr: Satır sayılarını _göster

en: Display right _margin at column
tr: Sağ kenar boşluğunu sütunda _göster

en: Display _grid pattern
tr: Izgara _deseni göster

en: Display _overview map
tr: _Genel bakış haritasını göster

en: View
tr: Görünüm

en: Tab Stops
tr: Sekmeler

en: _Tab width:
tr: Sekme _genişliği:

en: Insert _spaces instead of tabs
tr: Sekme yerine _boşluk ekle

en: Automatic Indentation
tr: Otomatik Girinti

en: _Enable automatic indentation
tr: Otomatik _girintilemeyi etkinleştir

en: File Saving
tr: Dosya Kaydı

en: Create a _backup copy of files before saving
tr: Dosyaları kaydetmeden önce _yedekleme kopyası oluştur

en: _Autosave files every
tr: Dosyaları _otomatik kaydetme sıklığı

en: _minutes
tr: _dakika

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
tr: Boşlukları, Sekmeleri, Yeni Satırları Göster

en: Show _spaces
tr: _Boşlukları göster

en: Show _trailing spaces only
tr: Yalnızca _sondaki boşlukları göster

en: Show _tabs
tr: _Sekmeleri göster

en: Show _trailing tabs only
tr: Yalnızca _sondaki sekmeleri göster

en: Show _newlines
tr: _Yeni satırları göster

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Editor _font:
tr: _Düzenleyici yazıtipi:

en: Pick the editor font
tr: Düzenleyici yazıtipi seç

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: _Add...
tr: _Ekle...

en: Font & Colors
tr: Yazıtipleri ve Renkler

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Replace
tr: Yerine Bunu Koy

en: Find
tr: Bul

en: _Find
tr: _Bul

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: _Search for:
tr: _Arama:

en: Replace _with:
tr: Bununla _değiştir:

en: _Match case
tr: Büyük/küçük _harf eşleştir

en: Match _regular expression
tr: _Düzenli ifadeyle denkleştir

en: Match _entire word only
tr: Sadece tüm _kelimeyi eşleştir

en: Search _backwards
tr: _Geriye doğru ara

en: _Wrap around
tr: _Dairesel ara

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
tr: Kaçış dizgelerini _çözümle (mesela \n)

en: Show the application's version
tr: Uygulamanın sürümünü göster

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
tr: Komut satırında dosya açmada kodlanmış karakter kümesi kullan

en: ENCODING
tr: KODLAMA

en: Display list of possible values for the encoding option
tr: Kodlama seçeneği için geçerli değerlerin listesini göster

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
tr: Mevcut bir pluma durumunda yeni üst-düzey pencere oluştur

en: Create a new document in an existing instance of pluma
tr: Pluma'nın mevcut örneğinde yeni belge oluştur

en: [FILE...]
tr: [DOSYA...]

en: %s: invalid encoding.
tr: %s: geçersiz kodlama.

en: - Edit text files
tr: - Metin dosyalarını düzenle

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s
    Tüm mevcut komut satırı seçeneklerinin tam listesini göstermek için '%s --help' çalıştırın.

en: Loading file '%s'…
tr: '%s' dosyası yükleniyor...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
tr: Dosyaları Aç

en: The file "%s" is read-only.
tr: "%s" dosyası salt-okunur.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
tr: Onu kaydettiğiniz ile değiştirmeyi denemek ister misiniz?

en: Saving file '%s'…
tr: '%s' dosyası kaydediliyor...

en: Save As…
tr: Farklı Kaydet...

en: Reverting the document '%s'…
tr: '%s' belgesi ilk haline getiriliyor...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
tr: '%s' belgesi içerisinde yapılan değişiklikler eski haline getirilsin mi?

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
tr: Belge içerisinde son bir dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
tr: Belge içerisinde son %d saatte yapılan değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.

en: _Revert
tr: _Geri al

en: MATE Documentation Team
tr: MATE Belgelendirme Projesi

en: GNOME Documentation Team
tr: GNOME Belgelendirme Projesi

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
tr: Pluma MATE Masaüstü Ortamı için sade ve hafif bir metin düzenleyicisidir

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Pluma özgür bir yazılımdır, onu Özgür Yazılım Vakfının yayınladığı GNU Genel Kamu Lisansının 2. sürümü veya (tercihinize bağlı) daha sonraki sürümleri altında dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: Pluma faydalı olacağı umut edilerek dağıtılmaktadır, fakat HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta ÜRÜN DEĞERİ ya da BİR AMACA UYGUNLUK gibi garantiler de vermez.  Lütfen GNU Genel Kamu Lisansını daha fazla detay için inceleyin.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
tr: GNU Genel Kamu Lisansını Pluma ile birlikte almış olmalısınız, eğer almadıysanız lütfen Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA adresine yazın

en: About Pluma
tr: Pluma Hakkında

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Telif Hakkı © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Telif Hakkı © 2003-2006 Paolo Maggi
    Telif Hakkı © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Telif Hakkı © 2011 Perberos
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri

en: Found and replaced one occurrence
tr: Bir eşleşme bulundu ve değiştirildi

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
tr: "%s" bulunamadı

en: Unsaved Document %d
tr: Kaydedilmemiş Belge %d

en: Read-Only
tr: Salt-Okunur

en: Documents
tr: Belgeler

en: Unicode
tr: Ünikod

en: Western
tr: Batı

en: Central European
tr: Merkez Avrupa

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Baltic
tr: Baltık

en: Cyrillic
tr: Kirilik

en: Arabic
tr: Arapça

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Nordic
tr: Nordik

en: Celtic
tr: Keltik

en: Romanian
tr: Romanca

en: Armenian
tr: Ermeni

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Thai
tr: Taylandça

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Automatically Detected
tr: Otomatik Tespit

en: Current Locale (%s)
tr: Geçerli Yerelleştirme (%s)

en: Add or Remove...
tr: Ekle ya da Kaldır...

en: All Text Files
tr: Tüm Metin Dosyaları

en: C_haracter Encoding:
tr: Ka_rakter Kodlaması:

en: L_ine Ending:
tr: S_atır Sonu:

en: Windows
tr: Pencereler

en: _Open
tr: _Aç

en: There was an error displaying the help.
tr: Yardım görüntülenirken bir hata oluştu.

en: _Retry
tr: _Yeniden dene

en: Could not find the file %s.
tr: %s dosyası bulunamadı.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
tr: pluma %s konumlarını işleyemiyor.

en: pluma cannot handle this location.
tr: pluma bu konumu işleyemiyor.

en: The location of the file cannot be mounted.
tr: Dosyanın konumu bağlanamıyor.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
tr: Dosyanın konumuna erişilemedi çünkü konum bağlı değil.

en: %s is a directory.
tr: %s bir dizin.

en: %s is not a valid location.
tr: %s geçerli bir konum değil.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
tr: %s makinesi bulunamadı. Lütfen vekil sunucu ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun ve tekrar deneyin.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Makine ismi geçersizdi. Konumu doğru yazıp yazmadığınızı denetleyip tekrar deneyin.

en: %s is not a regular file.
tr: %s normal bir dosya değil.

en: Connection timed out. Please try again.
tr: Bağlantı zaman aşımına uğradı. Lütfen tekrar deneyin.

en: The file is too big.
tr: Dosya çok büyük.

en: Unexpected error: %s
tr: Beklenmeyen hata: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
tr: pluma dosyayı bulamıyor. Dosya yakın bir zamanda silinmiş olabilir.

en: Could not revert the file %s.
tr: %s dosyası eski haline getirilemedi.

en: Ch_aracter Encoding:
tr: K_arakter Kodlaması:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
tr: _Gene de Düzenle

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
tr: _Düzenleme

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
tr: Takip edilen bağların sayısı sınırlı ve asıl dosya bu sınırlar içinde bulunamadı.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
tr: Dosyayı açmak için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
tr: pluma karakter kodlamasını tespit edemedi.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
tr: Lütfen bir ikili dosya açmadığınızdan emin olun.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
tr: Menüden bir karakter kodlaması seçip tekrar deneyin.

en: There was a problem opening the file %s.
tr: %s adlı dosyayı açarken bir hata meydana geldi.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
tr: Açtığınız dosyada geçersiz karakterler bulunmaktadır. Bu dosyayı düzenlemeye devam etmeniz bu belgeyi işe yaramaz hâle getirebilir.

en: You can also choose another character encoding and try again.
tr: Başka bir karakter kodlaması seçip devam etmeyi de deneyebilirsiniz.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
tr: %s dosyası %s karakter kodlaması kullanılarak açılamadı.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
tr: Menüden başka bir karakter kodlaması seçip tekrar deneyin.

en: Could not open the file %s.
tr: %s dosyası açılamadı.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
tr: %s dosyası %s karakter kodlaması kullanılarak kaydedilemedi.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
tr: Belge belirtilen karakter kodlaması ile kodlanamayacak bir ya da birden fazla karakter içermektedir.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
tr: Bu dosya (%s) zaten başka bir pluma penceresinde açık.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
tr: pluma, dosyanın bu oturumunu düzenlenemeyecek bir yolda açtı. Gene de dosyayı düzenlemek istiyor musunuz?

en: S_ave Anyway
tr: _Gene de Kaydet

en: D_on't Save
tr: _Kaydetme

en: The file %s has been modified since reading it.
tr: Dosya %s okunduğundan beri değiştirildi.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
tr: Eğer kaydederseniz, yapılan tüm harici değişiklikler kaybolacak. Gene de kaydedilsin mi?

en: Could not create a backup file while saving %s
tr: %s kaydedilirken yedek dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
tr: %s kaydedilirken bir geçici yedek dosyası oluşturulamadı

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
tr: pluma dosyanın yeni kopyasını kaydetmeden önce eski kopyayı yedekleyemedi. Bu uyarıyı görmezden gelip dosyayı kaydedebilirsiniz, fakat kayıt sırasında bir hata oluşursa dosyanın eski kopyasını kaybedebilirsiniz. Buna rağmen kaydetmek ister misiniz?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: pluma yazma kipinde %s konumlarını işleyemez. Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: pluma yazma kipinde bu konumu işleyemez. Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: %s geçerli bir konum değil. Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Dosyayı kaydetmek için gerekli izinlere sahip değilsiniz. Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
tr: Dosyayı kaydetmek için yeterli disk alanı yok. Lütfen diskinizde yer açıp tekrar deneyin.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
tr: Dosyayı salt okunur bir diske kaydetmeye çalışıyorsunuz. Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
tr: Aynı isimde başka bir dosya zaten var. Lütfen başka bir isim kullanın.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
tr: Dosyayı kaydetmeye çalıştığınız diskte dosya boyutu sınırı var. Lütfen daha kısa bir isim kullanın.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
tr: Dosyayı kaydetmeyi istediğiniz diskte dosya boyutu sınırlaması vardır. Daha küçük bir dosya kaydetmeyi ya da böyle bir sınırlaması olmayan bir diskte kaydetmeyi deneyiniz.

en: Could not save the file %s.
tr: %s dosyası kaydedilemedi.

en: The file %s changed on disk.
tr: Dosya %s disk üzerinde değişmiş.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
tr: Değişiklikleri bırakıp dosyayı yeniden yüklemek ister misiniz?

en: Do you want to reload the file?
tr: Dosyayı yeniden yüklemek istiyor musunuz?

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: Empty
tr: Boş

en: Hide panel
tr: Paneli gizle

en: File: %s
tr: Dosya: %s

en: Page %N of %Q
tr: Sayfa %N / %Q

en: Preparing...
tr: Hazırlanıyor...

en: Syntax Highlighting
tr: Sözdizimi Aydınlatma

en: Print synta_x highlighting
tr: Vurgulanan sözdizimini _yazdır

en: Line Numbers
tr: Satır Numaraları

en: Print line nu_mbers
tr: _Satır numaralarını yazdır

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
tr: _Numara artışı için

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
tr: satır

en: Page header
tr: Sayfa Başlığı

en: Print page _headers
tr: _Sayfa başlıklarını yazdır

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: _Body:
tr: _Gövde:

en: He_aders and footers:
tr: B_aşlıklar ve dipnotlar:

en: _Line numbers:
tr: _Satır numarası:

en: _Restore Default Fonts
tr: Ö_ntanımlı Yazıtipine Dön

en: Show the previous page
tr: Önceki sayfayı göster

en: Show the next page
tr: Sonraki sayfayı göster

en: Current page (Alt+P)
tr: Mevcut sayfa (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
tr: /

en: Page total
tr: Sayfa toplamı

en: The total number of pages in the document
tr: Belgedeki toplam sayfa sayısı

en: Show multiple pages
tr: Çoklu sayfa göster

en: Zoom 1:1
tr: Odaklama 1:1

en: Zoom to fit the whole page
tr: Tam sayfaya sığacak şekilde odakla

en: Zoom the page in
tr: Sayfayı yakınlaştır

en: Zoom the page out
tr: Sayfayı uzaklaştır

en: _Close Preview
tr: Ö_nizlemeyi Kapat

en: Close print preview
tr: Yazdırma önizlemesini kapat

en: Page %d of %d
tr: Sayfa %d / %d

en: Page Preview
tr: Sayfa Önizleme

en: The preview of a page in the document to be printed
tr: Belgenin yazdırılacak sayfa önizlemesi

en: It is not possible to detect the encoding automatically
tr: Kodlamayı otomatik olarak tespit etmek mümkün değil

en: OVR
tr: ÜZR

en: INS
tr: ARY

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
tr:   Sat %d, Süt %d

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
tr: Dizin '%s' oluşturulamadı: g_mkdir_with_parents() başarısız oldu: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
tr: %s dosyası %s konumundan eski haline getiriliyor

en: Reverting %s
tr: %s ilk haline getiriliyor

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
tr: %s dosyası %s konumundan yükleniyor

en: Loading %s
tr: %s yükleniyor

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
tr: %s, %s konumuna kaydediliyor

en: Saving %s
tr: %s kaydediliyor

en: RO
tr: SO

en: Error opening file %s
tr: %s dosyası açılırken hata

en: Error reverting file %s
tr: %s dosyası ilk haline getirilirken hata

en: Error saving file %s
tr: %s dosyası kaydedilirken hata

en: Unicode (UTF-8)
tr: Unikod (UTF-8)

en: Name:
tr: İsim:

en: MIME Type:
tr: MIME Türü:

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Close document
tr: Belgeyi kapat

en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Search
tr: _Ara

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Documents
tr: _Belgeler

en: _New
tr: _Yeni

en: Create a new document
tr: Yeni bir belge oluştur

en: _Open...
tr: _Aç...

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: Pr_eferences
tr: Ter_cihler

en: Configure the application
tr: Uygulamayı yapılandır

en: _Contents
tr: İçi_ndekiler

en: Open the pluma manual
tr: Pluma kılavuzunu aç

en: _About
tr: _Hakkında

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: _Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan _Çık

en: Leave fullscreen mode
tr: Tam ekran kipini terk et

en: Save the current file
tr: Güncel dosyayı kaydet

en: Save _As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: Save the current file with a different name
tr: Güncel dosyayı başka bir adla kaydet

en: Revert to a saved version of the file
tr: Dosyanın kayıtlı sürümüne geri dön

en: Print Previe_w
tr: Yazdırma Ö_nizleme

en: Print preview
tr: Yazdırma önizlemesi

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: Print the current page
tr: Mevcut sayfayı yazdır

en: _Undo
tr: _Geri

en: Undo the last action
tr: Son eylemi geri al

en: _Redo
tr: _Tekrarla

en: Redo the last undone action
tr: Son geri alınan faaliyeti tekrarla

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: _Paste
tr: Y_apıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panodakini yapıştır

en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete the selected text
tr: Seçili metni sil

en: Select _All
tr: Tü_münü Seç

en: Select the entire document
tr: Belgenin tamamını seçili duruma getir

en: C_hange Case
tr: Büyük/Küçük Harf _Değiştir

en: All _Upper Case
tr: Hepsi _Büyük Harf

en: Change selected text to upper case
tr: Seçili metni büyük harfe çevir

en: All _Lower Case
tr: Hepsi _Küçük Harf

en: Change selected text to lower case
tr: Seçili metni küçük harfe çevir

en: _Invert Case
tr: Büyük/küçük _Harfleri Tersine Çevir

en: Invert the case of selected text
tr: Seçili metinde büyük/küçük harfi tersine çevir

en: _Title Case
tr: _Başlık Büyük/Küçük Durumu

en: Capitalize the first letter of each selected word
tr: Seçilmiş kelimenin ilk harfini büyük yap

en: _Highlight Mode
tr: _Vurgu Kipi

en: _Find...
tr: _Bul...

en: Search for text
tr: Metin ara

en: Find Ne_xt
tr: Sonrakini B_ul

en: Search forwards for the same text
tr: Aynı metni ileriye doğru ara

en: Find Pre_vious
tr: Ö_ncekini Bul

en: Search backwards for the same text
tr: Aynı metin için geriye doğru ara

en: _Replace...
tr: _Değiştir...

en: Search for and replace text
tr: Metin ara ve değiştir

en: _Clear Highlight
tr: Vurgulamayı _Temizle

en: Clear highlighting of search matches
tr: Arama eşleşmelerinin vurgularını temizle

en: Go to _Line...
tr: Şu _Satıra Git...

en: Go to a specific line
tr: Belirtilen satıra git

en: _Incremental Search...
tr: Art_ımlı Arama...

en: Incrementally search for text
tr: Metin için artan şekilde ara

en: _Save All
tr: Hepsini _Kaydet

en: Save all open files
tr: Tüm açık dosyaları kaydet

en: _Close All
tr: Hepsini _Kapat

en: Close all open files
tr: Açık tüm dosyaları kapat

en: _Previous Document
tr: Ö_nceki Belge

en: Activate previous document
tr: Önceki belgeyi etkinleştir

en: _Next Document
tr: _Sonraki Belge

en: Activate next document
tr: Sonraki belgeyi etkinleştir

en: _Move to New Window
tr: Yeni bir _pencereye taşı

en: Move the current document to a new window
tr: Geçerli belgeyi yeni bir pencereye taşı

en: Close the current file
tr: Mevcut dosyayı kapat

en: _Quit
tr: _Çık

en: Quit the program
tr: Programdan çık

en: _Toolbar
tr: _Araç çubuğu

en: Show or hide the toolbar in the current window
tr: Geçerli penceredeki araç çubuğunu göster ya da gizle

en: _Statusbar
tr: _Durum Çubuğu

en: Show or hide the statusbar in the current window
tr: Geçerli penceredeki durum çubuğunu göster ya da gizle

en: _Fullscreen
tr: _Tam ekran

en: Edit text in fullscreen
tr: Metni tam ekranda düzenleyin

en: Side _Pane
tr: Yan _Panel

en: Show or hide the side pane in the current window
tr: Geçerli penceredeki kenar panelini göster ya da gizle

en: _Bottom Pane
tr: _Alt Panel

en: Show or hide the bottom pane in the current window
tr: Geçerli penceredeki alt paneli göster ya da gizle

en: Please check your installation.
tr: Lütfen kurulumunuzu kontrol edin.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
tr: %s arayüz dosyası açılamadı: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
tr: '%s' nesnesi %s dosyası içerisinde bulunamadı.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
tr: %s üzerinde /

en: _Wrap Around
tr: _Satır Bölme

en: Match _Entire Word Only
tr: Sadece Tüm _Kelimeyi Eşleştir

en: _Match Case
tr: Büyük/Küçük _Harf Eşleştir

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
tr: Kaçış dizgelerini _çözümle (mesela 
    )

en: String you want to search for
tr: Arama yapılacak dizgi

en: Line you want to move the cursor to
tr: İmleci taşımak istediğiniz satır

en: Use %s highlight mode
tr: %s vurgu kipini kullan

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Disable syntax highlighting
tr: Sözdizimi vurgulamayı kapat

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
tr: '%s' adresini aç

en: Open a recently used file
tr: En son kullanılan dosyayı aç

en: Open
tr: Aç

en: Save
tr: Kaydet

en: Print
tr: Yazdır

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
tr: '%s' etkinleştir

en: Use Spaces
tr: Boşlukları Kullan

en: Tab Width
tr: Sekme Genişliği

en: Document Statistics
tr: Belge İstatistikleri

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
tr: Belge istatistik eklentisi, belgenizi analiz ederek, sözcükleri, satırları ve boşluklar dışındaki karakterleri sayar ve sonuçları size gösterir.

en: _Update
tr: _Güncelle

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Bytes
tr: Bayt

en: Characters (no spaces)
tr: Karakterler (boşluksuz)

en: Characters (with spaces)
tr: Karakterler (boşluklu)

en: Words
tr: Kelimeler

en: Lines
tr: Satırlar

en: Document
tr: Belge

en: Selection
tr: Seçim

en: _Document Statistics
tr: _Belge İstatistikleri

en: Get statistical information on the current document
tr: Güncel belge hakkında istatistiki veri al

en: External Tools
tr: Harici Araçlar

en: Execute external commands and shell scripts.
tr: Harici komutları ve kabuk betik dosyalarını çalıştır.

en: Manage _External Tools...
tr: _Harici Araçları Yönet...

en: Opens the External Tools Manager
tr: Harici Araçlar Yöneticisini açar

en: External _Tools
tr: _Harici Araçlar

en: External tools
tr: Harici araçlar

en: Shell Output
tr: Kabuk Çıktısı

en: Could not execute command: %s
tr: Komut çalıştırılamadı: %s

en: You must be inside a word to run this command
tr: Bu komutu çalıştırmak için kelimenin içinde olmanız gerekiyor

en: Running tool:
tr: Çalıştırma aracı:

en: Done.
tr: Yapıldı.

en: Exited
tr: Çıkıldı

en: All languages
tr: Tüm diller

en: All Languages
tr: Tüm Diller

en: New tool
tr: Yeni araç

en: This accelerator is already bound to %s
tr: Bu hızlandırıcı zaten %s ile bağlı

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
tr: Yeni bir hızlandırıcı belirtin, ya da temizlemek için Backspace tuşuna basın

en: Type a new accelerator
tr: Yeni bir hızlandırıcı girin

en: Stopped.
tr: Durduruldu.

en: All documents
tr: Tüm belgeler

en: All documents except untitled ones
tr: İsimlendirilmemişler dışında tüm belgeler

en: Local files only
tr: Sadece yerel dosyalar

en: Remote files only
tr: Sadece uzaktaki dosyalar

en: Untitled documents only
tr: Sadece isimlendirilmemiş belgeler

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Current document
tr: Güncel belge

en: Current selection
tr: Güncel seçim

en: Current selection (default to document)
tr: Güncel seçim (belge olarak öntanımlıdır)

en: Current line
tr: Güncel satır

en: Current word
tr: Güncel kelime

en: Display in bottom pane
tr: Alt panel içinde göster

en: Create new document
tr: Yeni belge oluştur

en: Append to current document
tr: Güncel belgeye ekle

en: Replace current document
tr: Güncel belgenin yerine koy

en: Replace current selection
tr:  Güncel seçimin yerine koy

en: Insert at cursor position
tr: İmlecin konumunda ekle

en: External Tools Manager
tr: Harici Araçlar Yöneticisi

en: _Tools:
tr: _Araçlar:

en: _Applicability:
tr: Ç_alıştırılabilirlik:

en: _Output:
tr: _Çıktı:

en: _Input:
tr: _Girdi:

en: _Save:
tr: _Kaydet:

en: _Shortcut Key:
tr: _Kısayol Tuşu:

en: _Edit:
tr: _Düzenle:

en: Build
tr: Derle

en: Run "make" in the document directory
tr: Belge dizininde "make" çalıştır

en: Open terminal here
tr: Burada uçbirim aç

en: Open a terminal in the document location
tr: Belge konumunda bir uçbirim aç

en: Remove trailing spaces
tr: Sondaki boşlukları sil

en: Remove useless trailing spaces in your file
tr: Dosyanızın sonundaki gereksiz boşlukları siler

en: Run command
tr: Komut çalıştır

en: Execute a custom command and put its output in a new document
tr: Özel bir komut çalıştır ve çıktıyı yeni bir belgeye koy

en: Search
tr: Ara

en: Switch onto a file .c and .h
tr: .c ve .h dosyasına geç

en: File Browser Pane
tr: Dosya Tarayıcısı Paneli

en: Easy file access from the side pane
tr: Kenar panelinden kolay dosya erişimi

en: Set Location to First Document
tr: İlk Belge için Konumu belirle

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
tr: Eğer seçiliyse, dosya tarayıcı eklentisi dosya tarayıcısı henüz kullanılmamışsa ilk açılan belge dizinini gösterecektir. (Dolayısıyla bu genellikle komut satırından ya da Caja ile bir belge açılması gibi durumlarda geçerlidir.)

en: File Browser Filter Mode
tr: Dosya Tarayıcısı Filtre Kipi

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
tr: Bu değer dosya tarayıcısında hangi dosyaların filtreleneceğini belirler. Geçerli değerler none (hiçbir filtreleme yok), hidden (gizli dosyalar), binary (ikili dosyalar) ve hidden_and_binary (hem ikili hem de gizli dosyalar).

en: File Browser Filter Pattern
tr: Dosya Tarayıcısı Filtre Dokusu

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
tr: Dosya tarayıcısının kullanacağı filtre dokusu. Bu filtre filter_mode üstünde çalışır.

en: Open With Tree View
tr: Ağaç Görünümü ile Aç

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
tr: Dosya tarayıcısı eklentisi yüklendiğinde yer imleri görünümü yerine ağaç görünümünü aç

en: File Browser Root Directory
tr: Dosya Tarayıcısı Başlangıç Dizini

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
tr: Dosya tarayıcısı eklentisi yüklendiğinde ve onload/tree_view TRUE ise kullanılacak dosya tarayıcısı başlangıç dizini.

en: File Browser Virtual Root Directory
tr: Dosya Tarayıcısı Sanal Başlangıç Dizini

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
tr: Dosya tarayıcısı eklentisi yüklendiğinde ve onload/tree_view TRUE ise kullanılacak dosya tarayıcısı sanal başlangıç dizini. Sanal başlangıç asıl başlangıcın altında olmalıdır.

en: Enable Restore of Remote Locations
tr: Uzaktaki Konumların İlk Haline Gelmesini Etkinleştir

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
tr: Uzaktaki konumların ilk haline getirilmesinin etkinliğini atar.

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: _Set root to active document
tr: _Başlangıcı aktif belge olarak ata

en: Set the root to the active document location
tr: Başlangıcı aktif belgenin konumu olarak ata

en: _Open terminal here
tr: _Burada uçbirim aç

en: Open a terminal at the currently opened directory
tr: Mevcut açık dizinde bir uçbirim açar

en: File Browser
tr: Dosya Tarayıcı

en: An error occurred while creating a new directory
tr: Yeni bir dizin oluşturulurken bir hata oluştu

en: An error occurred while creating a new file
tr: Yeni bir dosya oluşturulurken bir hata oluştu

en: An error occurred while renaming a file or directory
tr: Bir dosyanın ya da dizinin adı değiştirilirken hata oluştu

en: An error occurred while deleting a file or directory
tr: Bir dosya ya da dizin silinirken hata oluştu

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
tr: Bir dizin dosya yöneticisinde açılırken hata oluştu

en: An error occurred while setting a root directory
tr: Başlangıç dizini atanırken bir hata oluştu

en: An error occurred while loading a directory
tr: Bir dizin yüklenirken hata oluştu

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
tr: Dosya çöpe taşınamıyor, 
     kalıcı olarak silmek ister misiniz?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
tr: Dosya "%s" çöpe taşınamıyor.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
tr: Seçilen dosyalar çöpe taşınamıyor.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
tr: "%s" unsurunu kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
tr: Seçili dosyaları kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
tr: Bir unsuru silerseniz, o kalıcı olarak kaybolur.

en: (Empty)
tr: (Boş)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
tr: İsmi değiştirilen dosya şu anda filtrelendi. Dosyayı görünebilir yapmak için filtrenizi ayarlamanız gerekiyor

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
tr: dosya

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
tr: Yeni dosya şu anda filtrelendi. Dosyayı görünebilir yapmak için filtrenizi ayarlamanız gerekiyor

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
tr: dizin

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
tr: Yeni dizin şu anda filtrelendi. Dizini görünebilir yapmak için filtrenizi ayarlamanız gerekiyor

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: _Filter
tr: _Filtre

en: _Move to Trash
tr: _Çöpe Taşı

en: Move selected file or folder to trash
tr: Seçili dosyayı ya da dizini çöpe taşı

en: Delete selected file or folder
tr: Seçilen dosyayı ya da dizini sil

en: Open selected file
tr: Seçilen dosyayı aç

en: Up
tr: Üst

en: Open the parent folder
tr: Üst dizini aç

en: _New Folder
tr: _Yeni Dizin

en: Add new empty folder
tr: Yeni boş dizin ekle

en: New F_ile
tr: Yeni _Dosya

en: Add new empty file
tr: Yeni boş dosya ekle

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: Rename selected file or folder
tr: Seçilen dosyayı ya da dizini yeniden adlandır

en: _Previous Location
tr: Ö_nceki Konum

en: Go to the previous visited location
tr: Önceki ziyaret edilmiş konuma git

en: _Next Location
tr: _Sonraki Konum

en: Go to the next visited location
tr: Sonraki ziyaret edilmiş konuma git

en: Re_fresh View
tr: Görünümü _Yenile

en: Refresh the view
tr: Görünümü yenile

en: _View Folder
tr: _Dizini Görüntüle

en: View folder in file manager
tr: Dizini dosya yöneticisinde göster

en: Show _Hidden
tr: _Gizlileri Göster

en: Show hidden files and folders
tr: Gizli dosyaları ve dizinleri göster

en: Show _Binary
tr: İ_kilileri Göster

en: Show binary files
tr: İkili dosyaları göster

en: Previous location
tr: Önceki Konum

en: Go to previous location
tr: Önceki konuma git

en: Go to a previously opened location
tr: Önceki açılan konuma git

en: Next location
tr: Sonraki konum

en: Go to next location
tr: Sonraki konuma git

en: _Match Filename
tr: _Dosya İsmi Eşleştir

en: No mount object for mounted volume: %s
tr: Bağlanan sistem için hiçbir bağlama nesnesi yok: %s

en: Could not open media: %s
tr: Ortam açılamadı: %s

en: Could not mount volume: %s
tr: Sistem bağlanamadı: %s

en: Modelines
tr: Kip Satırları

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
tr: pluma Emacs, Kate ve Vim-style kip satırları desteği.

en: Python Console
tr: Python Konsolu

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
tr: Alt panelde etkileşimli Python konsolu

en: _Error color:
tr: _Hata rengi:

en: C_ommand color:
tr: K_omut rengi:

en: Use system fixed width font
tr: Sistem sabit genişlikli yazıtipini kullan

en: Font:
tr: Yazi Tipi:

en: Quick Open
tr: Hızlı Aç

en: Quick open
tr: Hızlı aç

en: Quickly open documents
tr: Belgeleri hızlıca aç

en: Quickly open files
tr: Dosyaları hızlıca açar

en: Snippets
tr: Parçalar

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
tr: Sık kullanılan metin parçalarını çabucak ekleyin

en: Snippets Manager
tr: Bölüm Yöneticisi

en: _Snippets:
tr: _Parçalar:

en: Create new snippet
tr: Yeni bir parça oluştur

en: Import snippets
tr: Parçaları içe aktar

en: Export selected snippets
tr: Seçili bölümleri dışa aktar

en: Delete selected snippet
tr: Seçili bölümü sil

en: Activation
tr: Etkinleştiriliş

en: _Drop targets:
tr: Hedefleri _bırak:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
tr: Parçanın etkinleşeceği kısayol tuşu

en: S_hortcut key:
tr: K_ısayol tuşu:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
tr: _Sekme tetikleyicisi:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
tr: Sekme tuşuna basıldıktan sonra parçayı etkinleştirecek kelime

en: Manage _Snippets...
tr: _Parçaları Yönet...

en: Manage snippets
tr: Parçaları yönet

en: Snippets archive
tr: Parçalar arşivi

en: Add a new snippet...
tr: Yeni bir parça ekle...

en: Global
tr: Genel

en: Revert selected snippet
tr: Seçilen bölümleri önceki haline getir

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
tr: Bu geçerli bir sekme tetikleyicisi değildir. Tetikler ya birden çok harf ya da tek, {, [ gibi (alfanumerik olmayan) harf içerir.

en: The following error occurred while importing: %s
tr: İçe aktarım sırasında aşağıdaki hata oluştu: %s

en: Import successfully completed
tr: İçe aktarma başarıyla tamamlandı

en: All supported archives
tr: Tüm desteklenen arşivler

en: Gzip compressed archive
tr: Gzip ile sıkıştırılmış arşiv

en: Bzip2 compressed archive
tr: Bzip2 ile sıkıştırılmış arşiv

en: Single snippets file
tr: Tek parçalar dosyası

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: The following error occurred while exporting: %s
tr: Dışa aktarılırken aşağıdaki hata oluştu: %s

en: Export successfully completed
tr: Dışa aktarma başarıyla tamamlandı

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
tr: Dışa aktarmanızda seçilen <b>sistem</b> parçalarını da dahil etmek ister misiniz?

en: There are no snippets selected to be exported
tr: Dışa aktarma için hiçbir parça seçilmemiş

en: Export snippets
tr: Parçaları dışa aktar

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
tr: Yeni bir kısayol yazın, ya da temizlemek için Geri Silme tuşuna basın

en: Type a new shortcut
tr: Yeni bir kısayol yaz

en: The archive "%s" could not be created
tr: "%s" arşivi oluşturulamadı

en: Target directory "%s" does not exist
tr: "%s" hedef klasörü mevcut değildir

en: Target directory "%s" is not a valid directory
tr: "%s" hedef klasörü geçerli bir dizin değildir

en: File "%s" does not exist
tr: "%s" adlı dosya yoktur

en: File "%s" is not a valid snippets file
tr: "%s" dosyası geçerli bir parça dosyası değildir

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
tr: İçe aktarılan "%s" dosyası geçerli bir parça dosyası değildir

en: The archive "%s" could not be extracted
tr: "%s" arşivi açılamadı

en: The following files could not be imported: %s
tr: Bu dosyalar içe aktarılamadı: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
tr: "%s" dosyası geçerli bir parça arşivi değildir

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
tr: Python komutunun (%s) çalıştırılması azami süreyi geçti, çalıştırma iptal edildi.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
tr: Python komutunun (%s) çalıştırılması başarısız oldu: %s

en: S_ort...
tr: _Sırala...

en: Sort the current document or selection
tr: Geçerli belgeyi ya da seçili bölgeyi sırala

en: Sort
tr: Sırala

en: Sorts a document or selected text.
tr: Bir belge veya seçili metni sıraya dizer.

en: _Sort
tr: _Sırala

en: _Reverse order
tr: _Ters sırada

en: R_emove duplicates
tr: Çiftleri _sil

en: _Ignore case
tr: Büyük/küçük harf önemli _değil

en: S_tart at column:
tr: Sü_tundan başla:

en: Autocheck Type
tr: Otomatik Kontrol Türü

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
tr: (kelime önerisi yok)

en: _More...
tr: _Daha fazla...

en: _Ignore All
tr: Hepsini _Yoksay

en: _Spelling Suggestions...
tr: _Yazım Önerileri...

en: Check Spelling
tr: Yazım Denetimi

en: Suggestions
tr: Öneriler

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
tr: (imla hatalarını düzelt)

en: Completed spell checking
tr: Yazım denetimi tamamlandı

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
tr: Varsayılan

en: Set language
tr: Dili ayarla

en: Languages
tr: Diller

en: _Check Spelling...
tr: _Yazım Denetimi...

en: Check the current document for incorrect spelling
tr: Geçerli belgeyi yazım hatalarına karşı denetle

en: Set _Language...
tr: _Dili Ayarla...

en: Set the language of the current document
tr: Geçerli belgenin dilini ayarla

en: _Autocheck Spelling
tr: _Kendiliğinden Yazım Denetimi

en: Automatically spell-check the current document
tr: Geçerli belgede yazım denetimini kendiliğinden yap

en: The document is empty.
tr: Belge boş.

en: No misspelled words
tr: Hatalı yazılmış sözcük yok

en: Select the _language of the current document.
tr: Geçerli belgenin _dilini seç.

en: Check spelling
tr: Yazım denetimi

en: Misspelled word:
tr: Hatalı yazılmış sözcük:

en: word
tr: kelime

en: Change _to:
tr: Değiş_tir:

en: Check _Word
tr: Sözcük De_netle

en: _Suggestions:
tr: _Öneriler:

en: _Ignore
tr: _Yoksay

en: Cha_nge
tr: _Değiştir

en: Ignore _All
tr: Tü_münü Yoksay

en: Change A_ll
tr: _Tümünü Değiştir

en: User dictionary:
tr: Kullanıcı sözlüğü:

en: Add w_ord
tr: S_özcük ekle

en: Language:
tr: Dil:

en: Language
tr: Lisan

en: _Configure Spell Checker plugin...
tr: _İmlâ Kontrolü Eklentisini yapılandır...

en: Autocheck spelling on document load...
tr: Belge yüklenince otomatik olarak imlâ kontrolü yap...

en: _Never autocheck
tr: _Asla otomatik kontrol yapma

en: _Remember autocheck by document
tr: Otomatik kontrolü belge başına _hatırla

en: _Always autocheck
tr: _Daima otomatik kontrol yap

en: Spell Checker
tr: Yazım Denetleyicisi

en: Checks the spelling of the current document.
tr: Geçerli belgede yazım denetimi yapar.

en: Tags
tr: Etiketler

en: Select the group of tags you want to use
tr: Kullanacağınız etiket grubunu seçiniz

en: _Preview
tr: _Önizleme

en: Available Tag Lists
tr: Kullanılabilir Etiket Listeleri

en: XHTML 1.0 - Tags
tr: XHTML 1.0 - Etiketler

en: Abbreviated form
tr: Kısaltılmış biçim

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Accessibility key character
tr: Erişilebilirlik tuşu karakteri

en: Acronym
tr: Kısaltma

en: Align
tr: Hizala

en: Alignment character
tr: Hizalama karakteri

en: Alternative
tr: Alternatif

en: Anchor URI
tr: Bağlantı URI'ı

en: Anchor
tr: Çapa

en: Applet class file code (deprecated)
tr: Uygulamacık sınıfı dosya kodu (kullanılmıyor)

en: Associated information
tr: İçerik bilgisi

en: Author info
tr: Sahip bilgisi

en: Axis related headers
tr: Kordinat bağımlı başlıklar

en: Background color (deprecated)
tr: Arkaplan rengi (kullanılmıyor)

en: Background texture tile (deprecated)
tr: Arkaplan dokusu döşemesi (kullanılmıyor)

en: Base font (deprecated)
tr: Temel yazı tipi (kullanılmıyor)

en: Base URI
tr: Taban URI

en: Bold
tr: Kalın

en: Border (deprecated)
tr: Kenarlık (kullanılmıyor)

en: Cell rowspan
tr: Hücre sütun grubu

en: Center (deprecated)
tr: Orta (Kullanılmıyor)

en: Character encoding of linked resource
tr: Bağlanmış kaynakların karakter kodlaması

en: Checked state
tr: İşaretli durumu

en: Citation
tr: Alıntı

en: Cite reason for change
tr: Değişiklik için neden belirt

en: Class implementation ID
tr: Sınıf uygulama kimliği

en: Class list
tr: Sınıf etiketi

en: Clear text flow control
tr: Metin akışı temizleme denetimi

en: Code content type
tr: Kod içerik tipi

en: Color of selected links (deprecated)
tr: Seçili bağların rengi (kullanılmıyor)

en: Column span
tr: Sütun aralığı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Comment
tr: Yorum

en: Computer code fragment
tr: Bilgisayar kodu parçası

en: Content type (deprecated)
tr: İçerik türü (kullanılmıyor)

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Date and time of change
tr: Değişim tarihi ve zamanı

en: Declare flag
tr: Bayrak bildir

en: Defer attribute
tr: Erteleme simgesi

en: Definition description
tr: Tanım açıklaması

en: Definition list
tr: Tanımlama listesi

en: Definition term
tr: Tanımlama terimi

en: Deleted text
tr: Silinmiş metin

en: Directionality
tr: Yön

en: Directionality (deprecated)
tr: Yön (kullanılmıyor)

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: DIV container
tr: DIV kutusu

en: DIV Style container
tr: DIV biçim kutusu

en: Document base
tr: Belge temeli

en: Document body
tr: Belge vücudu

en: Document head
tr: Belge başı

en: Element ID
tr: Öğe ID'si

en: Document title
tr: Belge başlığı

en: Document type
tr: Belge türü

en: Emphasis
tr: Vurgu

en: Encode type
tr: Kodlama tipi

en: Font face (deprecated)
tr: Yazı tipi yüzü (kullanılmıyor)

en: For label
tr: Etiket için

en: Forced line break
tr: Satır sonu

en: Form action handler
tr: Form eylem işleyicisi

en: Form control group
tr: Form denetim grubu

en: Form field label text
tr: Form bölgesi etiket metni

en: Form input type
tr: Form girdi tipi

en: Form input
tr: Form girdisi

en: Form method
tr: Form yöntemi

en: Forward link
tr: Yönlendirme bağlantısı

en: Frame render parts
tr: Çerçeve bölümleri çizimi

en: Frame source
tr: Çerçeve kaynağı

en: Frame target
tr: Çerçeve hedefi

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Frame border
tr: Çerçeve kenarı

en: Frameset columns
tr: Çerçeve kümesi sütunları

en: Frameset rows
tr: Çerçeve grubu satırı

en: Frameset
tr: Çerçeve kümesi

en: Frame spacing
tr: Çerçeve aralığı

en: Generic embedded object
tr: Sıradan gömülü nesne

en: Generic metainformation
tr: Sıradan meta bilgisi

en: Generic span
tr: Genel gruplama

en: Header cell IDs
tr: Başlık hücre kimlikleri (ID)

en: Heading 1
tr: Başlık 1

en: Heading 2
tr: Başlık 2

en: Heading 3
tr: Başlık 3

en: Heading 4
tr: Başlık 4

en: Heading 5
tr: Başlık 5

en: Heading 6
tr: Başlık 6

en: Height
tr: Yükseklik

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Horizontal space (deprecated)
tr: Yatay boşluk (kullanılmıyor)

en: HTML root element
tr: HTML ana bileşeni

en: HTTP header name
tr: HTTP başlık ismi

en: I18N BiDi override
tr: Dilin yazım yönünü değiştir

en: Image map area
tr: Resim haritası bölgesi

en: Image map name
tr: Resim haritası adı

en: Image map
tr: Resim haritası

en: Image
tr: Resim

en: Inline frame
tr: Satır arası çerçeve

en: Inserted text
tr: Eklenmiş metin

en: Instance definition
tr: Tanımlama oluştur

en: Italic text
tr: Eğik metin

en: Java applet (deprecated)
tr: Java uygulamacığı (kullanılmıyor)

en: Label
tr: Etiket

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Large text style
tr: Büyük metin biçimi

en: Link color (deprecated)
tr: Bağ rengin (kullanılmıyor)

en: List item
tr: Liste öğesi

en: List of MIME types for file upload
tr: Dosya yükleme için MIME tipi listesi

en: List of supported character sets
tr: Desteklenen karakter seti listesi

en: Local change to font
tr: Yazıtipine yerel değişim

en: Long description link
tr: Uzun açıklama bağı

en: Long quotation
tr: Uzun alıntı

en: Margin pixel height
tr: Nokta olarak dikey sınır

en: Margin pixel width
tr: Nokta olarak yatay sınır

en: Maximum length of text field
tr: Metin alanı için en yüksek genişlik

en: Output media
tr: Çıktı ortamı

en: Media-independent link
tr: Ortam bağımsız bağlantı

en: Menu list (deprecated)
tr: Menü listesi (kullanılmıyor)

en: Multi-line text field
tr: Çok satırlı metin alanı

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Name
tr: İsim

en: Named property value
tr: İsimlendirilmiş nitelik değeri

en: No frames
tr: Çerçeve yok

en: No resize
tr: Yeniden boyutlandırma yok

en: No script
tr: Betik yok

en: No shade (deprecated)
tr: Gölge yok (kullanılmıyor)

en: No URI
tr: URI yok

en: No word wrap (deprecated)
tr: Kelime bölme yok (kullanılmıyor)

en: Object applet file (deprecated)
tr: Nesne uygulamacık dosyası (kullanılmıyor)

en: Object data reference
tr: Nesne bilgi başvurusu

en: Offset for alignment character
tr: Karakter hizalama dengesi

en: OnBlur event
tr: OnBlur olayı

en: OnChange event
tr: OnChange eylemi

en: OnClick event
tr: OnClick olayı

en: OnDblClick event
tr: OnDblClick olayı

en: OnFocus event
tr: OnFocus olayı

en: OnKeyDown event
tr: OnKeyDown olayı

en: OnKeyPress event
tr: OnKeyPress olayı

en: OnKeyUp event
tr: OnKeyUp olayı

en: OnLoad event
tr: OnLoad olayı

en: OnMouseDown event
tr: OnMouseDown olayı

en: OnMouseMove event
tr: OnMouseMove olayı

en: OnMouseOut event
tr: OnMouseOut olayı

en: OnMouseOver event
tr: OnMouseOver olayı

en: OnMouseUp event
tr: OnMouseUp olayı

en: OnReset event
tr: OnReset olayı

en: OnSelect event
tr: OnSelect olayı

en: OnSubmit event
tr: OnSubmit olayı

en: OnUnload event
tr: OnUnload olayı

en: Option group
tr: Option olayı

en: Option selector
tr: Seçenek seçici

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Paragraph class
tr: Paragraf sınıfı

en: Paragraph style
tr: Paragraf biçimi

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Preformatted text
tr: Önbiçimli metin

en: Profile metainfo dictionary
tr: Metainfo profil sözlüğü

en: Push button
tr: İtme düğmesi

en: ReadOnly text and password
tr: Salt okunur metin ve parola

en: Reduced spacing (deprecated)
tr: Düşürülmüş aralık bırakma (kullanılmıyor)

en: Reverse link
tr: Ters bağ

en: Rows
tr: Satır

en: Rulings between rows and columns
tr: Satırlar ve sütunlar arasındaki aralık

en: Sample program output, scripts
tr: Örnek uygulama çıktısı, betikler

en: Scope covered by header cells
tr: Başlık hücrelerinin kapladığı alan

en: Script language name
tr: Betik dil ismi

en: Script statements
tr: Betik ifadeleri

en: Scrollbar
tr: Kaydırma çubuğu

en: Selectable option
tr: Seçilebilir seçenek

en: Selected
tr: Seçili

en: Server-side image map
tr: Sunucu taraflı resim haritası

en: Shape
tr: Şekil

en: Short inline quotation
tr: Kısa satır içi alıntı

en: Size (deprecated)
tr: Boyut (kullanılmıyor)

en: Small text style
tr: Küçük metin biçemi

en: Source
tr: Kaynak

en: Space-separated archive list
tr: Boşlukla-ayrılan arşiv listesi

en: Spacing between cells
tr: Hücreler arasındaki boşluk

en: Spacing within cells
tr: Hücreler ile beraber boşluk

en: Span
tr: Yay

en: Standby load message
tr: Yükleme durumu mesajı

en: Starting sequence number (deprecated)
tr: Dizi başlama numarası (kullanılmıyor)

en: Strike-through text style (deprecated)
tr: Üstü çizili metin biçemi (kullanılmıyor)

en: Strike-through text (deprecated)
tr: Üstü çizili metin biçemi (kullanılmıyor)

en: Strong emphasis
tr: Güçlü vurgu

en: Style info
tr: Biçim bilgisi

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Table body
tr: Tablo vücudu

en: Table caption
tr: Tablo başlığı

en: Table column group properties
tr: Tablo sütun gruplama özellikleri

en: Table column properties
tr: Tablo sütun özellikleri

en: Table data cell
tr: Tablo veri hücresi

en: Table footer
tr: Tablo alt bilgisi

en: Table header cell
tr: Tablo başlık hücresi

en: Table header
tr: Tablo başlığı

en: Table row
tr: Tablo satırı

en: Table summary
tr: Tablo özeti

en: Table
tr: Tablo

en: Target - Blank
tr: Hedef - Boş

en: Target - Parent
tr: Hedef - Üst

en: Target - Self
tr: Hedef - Kendisi

en: Target - Top
tr: Hedef - En üst

en: Teletype or monospace text style
tr: Teletype ya da monospace metin biçemi

en: Text color (deprecated)
tr: Metin rengi (kullanılmıyor)

en: Text entered by user
tr: Kullanıcı tarafında girilmiş metin

en: Title
tr: Başlık

en: Underlined text style
tr: Altı çizili metin biçemi

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Use image map
tr: Resim haritası kullan

en: Value interpretation
tr: Değer işleme

en: Value
tr: Değer

en: Variable or program argument
tr: Değişken ya da uygulama değişkeni

en: Vertical cell alignment
tr: Yatay hücre hizalaması

en: Vertical space (deprecated)
tr: Dikey boşluk (kullanılmıyor)

en: Visited link color (deprecated)
tr: Ziyaret edilmiş bağ rengi (kullanılmıyor)

en: Width
tr: Genişlik

en: HTML - Tags
tr: HTML - Etiketler

en: Above
tr: Üstünde

en: Applet class file code
tr: Uygulamacık sınıfı dosya kodu

en: Array
tr: Dizi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Background texture tile
tr: Arkaplan dokusu döşemesi

en: Base font
tr: Temel yazı tipi

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Border
tr: Köşelik

en: Center
tr: Ortala

en: Checked (state)
tr: İşaretli (durum)

en: Color of selected links
tr: Seçili bağların rengi

en: Content scheme
tr: İçerik şeması

en: Content type
tr: İçerik türü

en: Direction
tr: Yön

en: Directory list
tr: Dizin listesi

en: HTML version
tr: HTML sürümü

en: Embedded object
tr: Gömülü nesne

en: Figure
tr: Şekil

en: Font face
tr: Yazıtipi yüzü

en: Frameborder
tr: Çerçeve kenarı

en: Framespacing
tr: Çerçeve aralığı

en: Heading
tr: Başlık

en: Horizontal space
tr: Yatay boşluk

en: Image source
tr: Resim kaynağı

en: Inline layer
tr: Satır içi katman

en: Java applet
tr: Java uygulamacığı

en: Layer
tr: Katman

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Listing
tr: Liste

en: Mail link
tr: Posta bağlantısı

en: Marquee
tr: Kayan yazı

en: Menu list
tr: Menü listesi

en: Multicolumn
tr: Çok sütunlu

en: Next ID
tr: Sonraki Kimlik

en: No embedded objects
tr: Gömülü nesne yok

en: No layers
tr: Katman yok

en: No line break
tr: Satır sonu yok

en: No shade
tr: Gölge yok

en: No word wrap
tr: Kelime bölme yok

en: Note
tr: Not

en: Object applet file
tr: Nesne uygulamacık dosyası

en: Preformatted listing
tr: Önbiçimli liste

en: Prompt message
tr: Mesaj göster

en: Quote
tr: Söz

en: Range
tr: Aralık

en: Reduced spacing
tr: Düşürülmüş aralık bırakma

en: Single line prompt
tr: Tek satırlık girdi alanı

en: Size
tr: Boyut

en: Soft line break
tr: Yumuşak satır kesme

en: Sound
tr: Ses

en: Spacer
tr: Boşlukçu

en: Square root
tr: Karekök

en: Starting sequence number
tr: Dizi başlama numarası

en: Strike-through text style
tr: Üstü çizili metin biçemi

en: Strike-through text
tr: Üstü çizili metin

en: Tab order position
tr: Sekme düzeni yeri

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Text
tr: Metin

en: Top margin in pixels
tr: Piksel olarak üst kenar boşluğu

en: Vertical space
tr: Dikey boşluk

en: Visited link color
tr: Ziyaret edilmiş bağ rengi

en: HTML - Special Characters
tr: HTML - Özel Karakter

en: Non-breaking space
tr: Bölünmeyen boşluk

en: Soft hyphen­
tr: Yumuşak tire

en: ¯
tr: -

en: Latex - Tags
tr: Latex - Etiketler

en: Bibliography (cite)
tr: Bibliyografik (alıntı)

en: Bibliography (item)
tr: Bibliyografik (öğe)

en: Bibliography (shortcite)
tr: Bibliyografik (kısaca alıntı)

en: Bibliography (thebibliography)
tr: Bibliyografik (bibliyografik)

en: Brackets ()
tr: () parantezleri

en: Brackets []
tr: [] parantezleri

en: Brackets {}
tr: {} parantezleri

en: Brackets &lt;&gt;
tr: Parantezler &lt;&gt;

en: File input
tr: Dosya girdisi

en: Function cosine
tr: Kosinüs işlevi

en: Function e^
tr: e^ işlevi

en: Function exp
tr: exp işlevi

en: Function log
tr: log işlevi

en: Function log10
tr: log10 işlevi

en: Function sine
tr: Sinüs işlevi

en: Greek alpha
tr: Yunanca alfa

en: Greek beta
tr: Yunanca beta

en: Greek epsilon
tr: Yunanca epsilon

en: Greek gamma
tr: Yunanca gama

en: Greek lambda
tr: Yunanca lambda

en: Greek rho
tr: Yunanca rho

en: Greek tau
tr: Yunanca tau

en: Header 0 (chapter)
tr: Başlık 0 (bölüm)

en: Header 0 (chapter*)
tr: Başlık 0 (bölüm*)

en: Header 1 (section)
tr: Başlık 1 (kısım)

en: Header 1 (section*)
tr: Başlık 1 (kısım*)

en: Header 2 (subsection)
tr: Başlık 2 (alt kısım)

en: Header 2 (subsection*)
tr: Başlık 2 (alt kısım*)

en: Header 3 (subsubsection)
tr: Başlık 3 (altınaltıbölüm)

en: Header 3 (subsubsection*)
tr: Başlık 3 (altınaltıbölüm*)

en: Header 4 (paragraph)
tr: Başlık 4 (paragraf)

en: Header appendix
tr: Başlık ek bölümü

en: List description
tr: Liste tanımı

en: List enumerate
tr: Liste numaralaması

en: List itemize
tr: Liste öğelemesi

en: Item with label
tr: Etiketli öğe

en: Item
tr: Öğe

en: Maths (display)
tr: Matematik (görüntü)

en: Maths (inline)
tr: Matematik (satır arası)

en: Operator fraction
tr: Payda operatörü

en: Operator integral (display)
tr: İntegral operatörü (görüntü)

en: Operator integral (inline)
tr: İntegral operatörü (satır arası)

en: Operator sum (display)
tr: Toplama operatörü (görüntü)

en: Operator sum (inline)
tr: Toplama operatörü (satır arası)

en: Reference label
tr: Referans etiket

en: Reference ref
tr: Referans ref

en: Symbol &lt;&lt;
tr: Sembol &lt;&lt;

en: Symbol &lt;=
tr: Sembol &lt;=

en: Symbol &gt;=
tr: Sembol &gt;=

en: Symbol and
tr: Sembol and

en: Symbol const
tr: Sembol const

en: Symbol d2-by-dt2-partial
tr: Sembol d-by-dt-partial

en: Symbol dagger
tr: Sembol dagger

en: Symbol d-by-dt
tr: Sembol d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
tr: Sembol d-by-dt-partial

en: Symbol equiv
tr: Sembol equiv

en: Symbol en-dash --
tr: Orta tire simgesi --

en: Symbol em-dash ---
tr: Uzun tire simgesi ---

en: Symbol infinity
tr: Sembol sonsuz

en: Symbol mathspace ,
tr: Sembol mathspace ,

en: Symbol mathspace .
tr: Sembol mathspace .

en: Symbol mathspace _
tr: Sembol mathspace _

en: Symbol mathspace __
tr: Sembol mathspace __

en: Symbol simeq
tr: Sembol simeq

en: Symbol star
tr: Sembol yıldız

en: Typeface bold
tr: Yazıtipi yüzü kalın

en: Typeface type
tr: Yazıtipi yüzü tip

en: Typeface italic
tr: Yazıtipi yüzü eğik

en: Typeface slanted
tr: Yazıtipi yüzü yatık (slanted)

en: Unbreakable text
tr: Kırılamaz metin

en: Footnote
tr: Son not

en: Tag list
tr: Etiket Listesi

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
tr: Yaygın olarak kullanılan etiket/metinleri belgelere klavyede yazmadan kolayca ekleme yöntemi sunar.

en: XSLT - Elements
tr: XSLT - Öğeler

en: text
tr: metin

en: variable
tr: değişken

en: XSLT - Functions
tr: XSLT - İşlevler

en: current
tr: güncel

en: false
tr: yanlış

en: name
tr: isim

en: true
tr: doğru

en: XSLT - Axes
tr: XSLT - Akslar

en: namespace
tr: isim uzayı

en: parent
tr: üst

en: XUL - Tags
tr: XUL - Etiketler

en: column
tr: sütun

en: columns
tr: sütun

en: label
tr: etiket

en: menubar
tr: menü çubuğu

en: page
tr: sayfa

en: rows
tr: satır

en: statusbar
tr: durum çubuğu

en: toolbar
tr: araç çubuğu

en: Prompt type
tr: Komut istemi türü

en: Selected format
tr: Seçilen biçim

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: In_sert Date and Time...
tr: Tari_h ve Zaman Ekle...

en: Insert current date and time at the cursor position
tr: İmlecin bulunduğu yere şimdiki tarihi ve zamanı ekler

en: Available formats
tr: Kullanılabilir biçimler

en: Insert Date/Time
tr: Tarih/Zaman Ekle

en: Inserts current date and time at the cursor position.
tr: İmlecin bulunduğu yere şimdiki tarihi ve zamanı ekler.

en: Save Without Trailing Spaces
tr: Sondaki Boşluklar Olmadan Kaydetmek

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
tr: Kaydetmeden önce , sondaki boşluklari kaldirir.

en: Insert Date and Time
tr: Tarih ve Zaman Ekle

en: _Insert
tr: _Ekle

en: Use the _selected format
tr: _Seçili biçimi kullan

en: _Use custom format
tr: _Özel bir biçim kullan

en: Configure date/time plugin
tr: Tarih/Zaman eklentisini yapılandır

en: When inserting date/time...
tr: Tarih/zaman eklendiğinde...

en: _Prompt for a format
tr: _Bir biçim için sor
