pluma 1.25.3 - en to tt translation catalogue (42 entries)

en: _Save
tt: _Saqla

en: Question
tt: Soraw

en: _Help
tt: _Yärdäm

en: _Close
tt: Ya_p

en: Font
tt: Yazu

en: _Revert
tt: _Qaytart

en: _File
tt: _Birem

en: _Edit
tt: Ü_zgärtü

en: _View
tt: _Küreneş

en: _New
tt: _Yaña

en: _Open...
tt: _Açu...

en: Open a file
tt: Birem açu

en: Configure the application
tt: Bu yazılımnı caylaw

en: _Contents
tt: _Eçtälek

en: _About
tt: _Turında

en: About this application
tt: Bu yazılım turında

en: Save the current file
tt: Ağımdağı birem saqlaw

en: Save _As...
tt: Başqaç_a Saqlaw...

en: Save the current file with a different name
tt: Ağımdağı biremne başqa atama belän saqlaw

en: _Print...
tt: _Bastıru...

en: _Undo
tt: Kire _al

en: Undo the last action
tt: Soñğı eşne kire alu

en: _Redo
tt: Kire _quy

en: Cu_t
tt: Kise_p al

en: Cut the selection
tt: Saylanğannı kisep alu

en: _Copy
tt: İs_kä al:

en: Copy the selection
tt: Saylanğannı iskä alu

en: _Paste
tt: Ös_tä

en: Paste the clipboard
tt: Alışukesädän östäp quy

en: Select _All
tt: _Barın Sayla

en: _Find...
tt: _Ezläw...

en: Find Ne_xt
tt: _Kiläsen Tap

en: Close the current file
tt: Ağımdağı birem yabu

en: _Quit
tt: _Çığış

en: Anchor
tt: Irğaq

en: Height
tt: Bieklek

en: Title
tt: Başlıq

en: Width
tt: Kiñlek

en: Background color
tt: Asyaq töse

en: Direction
tt: Yünäleş

en: Link color
tt: Bäy töse

en: Text
tt: Mäten
