pluma 1.25.3 - en to uk translation catalogue (1199 entries)

en: Use Default Font
uk: Використовувати типовий шрифт

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
uk: Чи використовувати системний шрифт для ділянки редагування. Якщо цей параметр вимкнено, то для ділянки редагування буде використовуватися шрифт, визначений у параметрі "Шрифт редактора".

[ctx: editor-font]
en: 'Monospace 12'
uk: 'Моноширинний 12'

en: Editor Font
uk: Шрифт редактора

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
uk: Нетиповий шрифт, що буде використано у ділянці редагування. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Використовувати типовий шрифт" вимкнений.

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
uk: Перемикання між вкладками за допомогою [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
uk: Якщо позначено, вмикає можливість перемикання між вкладками за допомогою сполучення клавіш [ctrl + tab] та [ctrl + shift + tab].

en: Show the first tab if there is only one tab
uk: Показувати першу вкладку, якщо є лише одна вкладка

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
uk: Якщо це хибно, це приховує першу вкладку, якщо є лише одна вкладка.

en: Style Scheme
uk: Схеми стилю

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
uk: Ідентифікатор схеми стилів GtkSourceView, що використовується для кольору тексту.

en: Create Backup Copies
uk: Створювати резервні копії

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
uk: Чи мають створюватися резервні копії для файлів. Ви можете встановити розширення резервних файлів параметром "Розширення резервних копій".

en: Autosave
uk: Автозбереження

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
uk: Чи потрібно автоматично зберігати змінені файли з певною періодичністю. Інтервал між збереженнями визначається параметром "Інтервал автозбереження"

en: Autosave Interval
uk: Інтервал автозбереження

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
uk: Інтервал у хвилинах, після якого усі не збережені файли будуть збережені автоматично. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "автозбереження" увімкнений.

en: Show save confirmation
uk: Запитувати підтвердження збереження

en: Show save confirmation if the files have changes.
uk: Запитувати підтвердження збереження, якщо у файли внесено зміни.

en: Writable VFS schemes
uk: Схеми VFS, що підтримують запис

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
uk: Перелік схем VFS, що підтримуються pluma у режимі запису. Схема "file" типово підтримує запис.

en: Maximum Number of Undo Actions
uk: Щонайбільша кількість скасувань дій

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
uk: Щонайбільша кількість дій, які можна скасувати чи повторити. Значення "-1" означає необмежену кількість дій.

en: Line Wrapping Mode
uk: Режим перенесення рядків

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
uk: Визначає, як переносити довгі рядки у ділянці редагування. Використовуйте "GTK_WRAP_NONE" для вимкнення переносу, "GTK_WRAP_WORD" для перенесення на межі слів і "GTK_WRAP_CHAR" для по-символьного перенесення. Зауважте, що значення чутливі до регістру і мають з'являтися точно у вказаному вигляді.

en: Tab Size
uk: Розмір табуляції

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
uk: Визначає кількість пропусків, які потрібно показувати замість символу табуляції.

en: Insert spaces
uk: Вставляти пропуски

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
uk: Чи вставляти пропуски замість знаків табуляції.

en: Automatic indent
uk: Автовідступ

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
uk: Чи потрібно автоматично розставляти відступ.

en: Display Line Numbers
uk: Показувати номери рядків

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
uk: Чи мають показуватися номери рядків у ділянці редагування.

en: Highlight Current Line
uk: Підкреслювати поточний рядок

en: Whether pluma should highlight the current line.
uk: Чи виділяти кольором поточний рядок.

en: Highlight Matching Bracket
uk: Підкреслювати відповідні дужки

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
uk: Чи виділяти кольором поточний рядок.

en: Display Right Margin
uk: Показувати праву межу

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
uk: Чи слід показувати праву межу у ділянці редагування.

en: Right Margin Position
uk: Позиція правої межі

en: Specifies the position of the right margin.
uk: Вказує позицію правої межі.

en: Document background pattern type
uk: Тип фонового малюнку документу

en: Whether the document will get a background pattern painted.
uk: Чи отримає документ фоновий малюнок

en: Display Overview Map
uk: Відобразити оглядову мапу

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
uk: Чи повинна Pluma відображати оглядову мапу документу

en: Smart Home End
uk: Розумні клавіші Home End

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
uk: Вказує спосіб переміщення вказівника при натисканні клавіш HOME та END. Вкажіть "DISABLED" для простого переміщення до початку та кінця рядка, "AFTER" для переміщення до початку/кінця рядка при першому натисканні та при другому натисканні до початку/кінця тексту, нехтуючи пробільні символи. Якщо вказано "BEFORE" - переміщення до початку/кінця тексту, при повторному натисканні - переміщення до початку/кінця рядка. Якщо вказано "ALWAYS" - вказівник завжди переміщується до початку/кінця тексту, на початку/кінця рядка.

en: Restore Previous Cursor Position
uk: Відновлювати попередню позицію вказівника

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
uk: Чи слід відновлювати попередню позицію вказівника після завантаження файлу.

en: Enable Search Highlighting
uk: Увімкнути виділення синтаксису

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
uk: Чи виділяти кольором усі знайдені збіги при пошуку.

en: Enable Syntax Highlighting
uk: Увімкнути виділення синтаксису

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
uk: Чи вмикати виділення синтаксису.

en: Toolbar is Visible
uk: Панель знарядь видима

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
uk: Чи показувати панель знарядь у вікнах редагування.

en: Toolbar Buttons Style
uk: Стиль кнопок панелі знарядь

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
uk: Визначає стиль для кнопок панелі знарядь. Можливі варіанти: "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" для використання системних значень, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" для відображення лише піктограм і "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" для відображення піктограм і тексту, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" для відображення тексту за піктограмами. Зауважте, що значення чутливі до регістру і мають з'являтися точно у вказаному вигляді.

en: Status Bar is Visible
uk: Рядок статусу видимий

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
uk: Чи показувати панель стану у вікнах редагування.

en: Side Pane is Visible
uk: Бічна панель видима

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
uk: Чи показувати бічну панель, що розташована ліворуч вікна редагування.

en: Show tabs with side pane
uk: Показувати закладки в бічній панелі

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
uk: Якщо не виставлено, pluma не показує вкладки в нотатнику при активній бічній панелі.

en: Bottom Panel is Visible
uk: Нижня панель видима

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
uk: Чи має відображатися нижня панель, що розташована нижче вікна редагування.

en: Maximum Recent Files
uk: Щонайбільша кількість нещодавніх файлів

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
uk: Визначає кількість нещодавно використаних файлів, які відображатимуться у підменю "Нещодавні файли".

en: Print Syntax Highlighting
uk: Друкувати виділення синтаксису

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
uk: Чи застосовувати виділення кольором синтаксису при друкуванні документів.

en: Print Header
uk: Друкувати заголовки сторінок

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
uk: Чи варто друкувати заголовок документу.

en: Printing Line Wrapping Mode
uk: Режим перенесення рядків під час друку

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
uk: Визначає, як переносити довгі рядки під час друку. Використовуйте "GTK_WRAP_NONE" для вимкнення перенесення, "GTK_WRAP_WORD" для перенесення на межі слів і "GTK_WRAP_CHAR" для по-символьного перенесення. Зауважте, що значення чутливі до регістру і мають з'являтися точно у вказаному вигляді.

en: Print Line Numbers
uk: Друкувати номери рядків

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
uk: Якщо значення встановлено в 0, номери рядків не буде вставлено, коли друкуватиметься документ. Інакше, номер друкуватимуться біля кожного рядка.

[ctx: print-font-body-pango]
en: 'Monospace 9'
uk: 'Моноширинний 9'

en: Body Font for Printing
uk: Основний шрифт для друку

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
uk: Визначає шрифт, що використовується для друку тексту документів.

[ctx: print-font-header-pango]
en: 'Sans 11'
uk: 'Без засічок 11'

en: Header Font for Printing
uk: Шрифт заголовку для друку

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
uk: Визначає шрифт, що використовується для друку заголовків сторінок. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Друкувати заголовок" увімкнено.

[ctx: print-font-numbers-pango]
en: 'Sans 8'
uk: 'Без засічок 8'

en: Line Number Font for Printing
uk: Шрифт номерів рядків для друку

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
uk: Визначає шрифт, що використовується для друку номерів рядків. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Друкувати номерів рядків" увімкнено.

en: Automatically Detected Encodings
uk: Автовизначення кодування

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
uk: Ґатункований перелік кодувань, що використовує редактор для визначення кодування файлу. "CURRENT" - поточне кодування локалі. Використовуються лише підтримувані кодування.

en: Encodings shown in menu
uk: Кодування, що показані у меню

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
uk: Перелік кодувань, який показується у меню "Кодування символів" діялоґу вибору файлів. Використовуються лише підтримувані кодування.

en: History for "search for" entries
uk: Дієпис записів у "знайти"

en: List of entries in "search for" textbox.
uk: Перелік записів у текстовому полі "знайти".

en: History for "replace with" entries
uk: Дієпис записів у "замінити на"

en: List of entries in "replace with" textbox.
uk: Перелік записів у текстовому полі "замінити на".

en: Active plugins
uk: Активні втулки

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
uk: Перелік активних втулків. Він містить "Адресу" активного втулка. Див. файл .pluma-plugin для отримання "адреси" даного втулка.

en: Show newline
uk: Показати новий рядок

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
uk: Чи повинна pluma показувати нові рядки у вікні редактора.

en: Show nbsp
uk: Показувати нерозривні пробіли

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
uk: Чи має pluma показувати нерозривні пробіли у вікні редактора: 'show-none' відсутність показу; 'show-trailing' показує лише кінцеві пробіли; 'show-all', що показує всі пробіли.

en: Show tabs
uk: Показати вкладки

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
uk: Чи повинна pluma показувати вкладки у вікні редактора: 'show-none' відсутність показу; 'show-trailing' показує лише кінцеві пробіли; 'show-all', що показує всі пробіли.

en: Show spaces
uk: Показати пробіли

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
uk: Чи повинна pluma показувати пробіли у вікні редактора: 'show-none' відсутність показу; 'show-trailing' показує лише кінцеві пробіли; 'show-all', що показує всі пробіли.

en: state
uk: стан

en: The pluma window state
uk: Стан вікна Pluma

en: size
uk: розмір

en: The pluma window size
uk: Розмір вікна Pluma

en: side-panel-size
uk: розмір бокової панелі

en: The pluma side-panel-size
uk: Розмір бокової панелі Pluma

en: side-panel-active-page
uk: Активна сторінка бокової панелі

en: The pluma side-panel-active-page
uk: Активна сторінка бокової панелі Pluma

en: bottom-panel-size
uk: розмір нижньої панелі

en: The pluma bottom-panel-size
uk: Розмір нижньої панелі Pluma

en: bottom-panel-active-page
uk: Активна сторінка нижньої панелі

en: The pluma bottom-panel-active-page
uk: Активна сторінка нижньої панелі Pluma

en: filter-id
uk: ідентифікатор фільтра

en: The pluma filter-id
uk: Ідентифікатор фільтра Pluma

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
uk: Текстовий редактор для стільничного середовища МАТЕ

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
uk: Pluma - це невеликий, але потужний текстовий редактор, розроблений спеціально для стільниці MATE. Він має більшість стандартних функцій текстового редактора і повністю підтримує міжнародний текст в Unicode. Додаткові функції включають виділення синтаксису та автоматичний відступ джерельного коду, друк та редагування декількох документів в одному вікні.

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
uk: Pluma можна розширити за допомогою системи втулок, яка наразі включає підтримку перевірки правопису, порівняння файлів, перегляду журналів змін CVS та регулювання рівнів відступу.

en: Text Editor
uk: Текстовий редактор

en: Edit text files
uk: Редактор текстових файлів

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;
uk: текст;редактор;MATE;вкладки;підсвітка;код;декілька;файли;підключувані;

en: Log Out _without Saving
uk: _Вийти без збереження

en: _Cancel Logout
uk: _Скасувати вихід

en: Close _without Saving
uk: Закрити _без збереження

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Save
uk: З_берегти

en: Save _As
uk: Зберегти _як…

en: Question
uk: Запитання

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
uk: Якщо Ви не збережете, зміни за останню хвилину будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
uk: Якщо Ви не збережете, зміни за останню годину будуть остаточно втрачені.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
uk: Зміни, внесені у документ "%s", будуть остаточно втрачені.

en: Save changes to document "%s" before closing?
uk: Зберегти зміни у документі "%s" перед закриванням?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
uk: Збереження вимкнено системним розпорядником.

en: Docum_ents with unsaved changes:
uk: До_кументи із незбереженими змінами:

en: S_elect the documents you want to save:
uk: _Виберіть документи, які потрібно зберегти:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
uk: Якщо Ви не збережете, усі зміни будуть остаточно втрачені.

en: _OK
uk: _Так

en: _Help
uk: _Допомога

en: Character Encodings
uk: Кодування символів

en: _Description
uk: _Опис

en: _Encoding
uk: _Кодування

en: Character encodings
uk: Кодування символів

en: A_vailable encodings:
uk: _Доступні кодування:

en: _Add
uk: Д_одати

en: E_ncodings shown in menu:
uk: Кодування у _меню:

en: _Remove
uk: В_илучити

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
uk: Натисніть цю кнопку для вибору шрифту редактора

en: _Use the system fixed width font (%s)
uk: _Використовувати системний моноширинний шрифт (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
uk: Обрана схема кольорів не може бути встановлена.

en: Add Scheme
uk: Додати схему

en: A_dd Scheme
uk: _Додати схему

en: Color Scheme Files
uk: Файли схеми кольорів

en: All Files
uk: Усі файли

en: Could not remove color scheme "%s".
uk: Не вдається вилучити схему кольорів "%s".

en: _Close
uk: _Закрити

en: Pluma Preferences
uk: Параметри Pluma

en: Preferences
uk: Параметри

en: Text Wrapping
uk: Перенесення тексту

en: Enable text _wrapping
uk: Увімкнути _перенесення тексту

en: Do not _split words over two lines
uk: Н_е розривати слово між рядками

en: Highlighting
uk: Виділення

en: Highlight current _line
uk: Під_свічувати поточний рядок

en: Highlight matching _bracket
uk: Виділяти відповідну д_ужку

en: Display
uk: Зовнішній вигляд

en: _Display line numbers
uk: Показувати _номери рядків

en: Display right _margin at column
uk: Показувати праве _поле в стовпчику

en: Display _grid pattern
uk: Показувати шаблон _сітки

en: Display _overview map
uk: Показувати _огляд карти

en: View
uk: Вигляд

en: Tab Stops
uk: Знаки табуляції

en: _Tab width:
uk: _Ширина табуляції:

en: Insert _spaces instead of tabs
uk: Вставляти _пробіли замість табуляції

en: Automatic Indentation
uk: Автоматичний відступ

en: _Enable automatic indentation
uk: _Увімкнути автоматичний відступ

en: File Saving
uk: Збереження файлів

en: Create a _backup copy of files before saving
uk: Створювати _резервну копію файлу перед збереженням

en: _Autosave files every
uk: _Автоматично зберігати поточний файл кожні

en: _minutes
uk: _хвилин

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
uk: Відображати пробіли, табуляцію, нові рядки

en: Show _spaces
uk: Показувати _пробіли

en: Show _trailing spaces only
uk: Показувати пробіли лише у _кінці рядка

en: Show _tabs
uk: Показати _вкладки

en: Show _trailing tabs only
uk: Показувати символи табуляції лише у _кінці рядка

en: Show _newlines
uk: Показати _нові рядки

en: Editor
uk: Редактор

en: Font
uk: Шрифт

en: Editor _font:
uk: _Шрифт редактора:

en: Pick the editor font
uk: Виберіть колір редактора

en: Color Scheme
uk: Схема кольорів

en: _Add...
uk: _Додати...

en: Font & Colors
uk: Шрифти та кольори

en: Plugins
uk: Втулки

en: Replace
uk: Замінити

en: Find
uk: Знайти

en: _Find
uk: Зна_йти:

en: Replace _All
uk: Замінити _все

en: _Replace
uk: _Замінити...

en: Replace All
uk: Замінити усе

en: _Search for:
uk: _Шукати:

en: Replace _with:
uk: Замінити н_а:

en: _Match case
uk: Збігається _регістр

en: Match _regular expression
uk: За регуляр _ним виразом

en: Match _entire word only
uk: Збігається _ціле слово

en: Search _backwards
uk: _Шукати назад

en: _Wrap around
uk: _Досягнувши кінця, починати з початку

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
uk: _Розпізнавати послідовність виходу (наприклад, \n)

en: Show the application's version
uk: Вивести версію програми

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
uk: Кодування символів для відкривання файлів перелічених у командному рядку.

en: ENCODING
uk: КОДУВАННЯ

en: Display list of possible values for the encoding option
uk: Показати перелік можливих значень параметрів кодування

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
uk: Створити нове головне вікно у поточному примірнику pluma

en: Create a new document in an existing instance of pluma
uk: Створити новий документ у поточному примірнику pluma

en: [FILE...]
uk: [ФАЙЛ...]

en: %s: invalid encoding.
uk: %s: неправильне кодування.

en: - Edit text files
uk: - Редактор текстових файлів

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
uk: %s
    Запустіть «%s --help» для отримання повного переліку підтримуваних ключів.

en: Loading file '%s'…
uk: Завантажується файл "%s"...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
uk: Відкрити файли

en: The file "%s" is read-only.
uk: Файл "%s" лише для читання.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
uk: Спробувати замінити його файлом, що Ви записуєте?

en: Saving file '%s'…
uk: Зберігається файл "%s"...

en: Save As…
uk: Зберегти як...

en: Reverting the document '%s'…
uk: Відновлення документу "%s"...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
uk: Відновити незбережені зміни у документі "%s"?

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
uk: Зміни, внесені у документ за останню хвилину, будуть остаточно втрачені.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
uk: Зміни, внесені у документ за останню годину, будуть остаточно втрачені.

en: _Revert
uk: П_овернути

en: MATE Documentation Team
uk: Команда документування MATE

en: GNOME Documentation Team
uk: Команда документування GNOME

en: Sun Microsystems
uk: Сун Мікросістемс

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
uk: Pluma - це невеликий та легкий текстовий редактор для оточення MATE Desktop Environment

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Pluma - безкоштовне програмне забезпечення; ви можете розповсюджувати його та/або змінювати відповідно до умов Загальної публічної ліцензії GNU, оголошених Фундацією вільного програмного забезпечення; або версії 2 Ліцензії, або (за вашим бажанням) будь-якої пізнішої версії.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
uk: Pluma поширюється зі сподіванням, що вона буде корисною, але БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ЗАПОРУК; Навіть не маючи на увазі запоруку ПРОДУКЦІЙНОСТИ або ПРИДАТНОСТИ ДЛЯ ПЕВНОЇ МЕТИ. Детальніше див. У Загальній публічній ліцензії GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
uk: Ви мали отримати копію Генеральної публічної ліцензії GNU разом із Pluma; якщо ні, пишіть у Фундацію вільного програмного забезпечення, Inc., Франклін Стріт, 51, П'ятий поверх, Бостон, MA 02110-1301 США

en: About Pluma
uk: Про Pluma

en: Found and replaced one occurrence
uk: Знайдено та замінено один випадок

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
uk: Фрази "%s" не існує

en: Unsaved Document %d
uk: Незбережений документ %d

en: Read-Only
uk: Лише читання

en: Documents
uk: Документи

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Western
uk: Західне

en: Central European
uk: Центральноевропейське

en: South European
uk: Південноевропейське

en: Baltic
uk: Балтійське

en: Cyrillic
uk: Кириличне

en: Arabic
uk: Арабське

en: Greek
uk: Грецьке

en: Hebrew Visual
uk: Гебрейське наочне

en: Turkish
uk: Турецьке

en: Nordic
uk: Північне

en: Celtic
uk: Кельтське

en: Romanian
uk: Румунське

en: Armenian
uk: Вірменське

en: Chinese Traditional
uk: Традиційне китайське

en: Cyrillic/Russian
uk: Кирилиця (російська)

en: Japanese
uk: Японське

en: Korean
uk: Корейське

en: Chinese Simplified
uk: Спрощене китайське

en: Georgian
uk: Сакартвело(грузинське)

en: Hebrew
uk: Гебрейське

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кирилиця (українська)

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Thai
uk: Тайська

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Automatically Detected
uk: Автовизначення

en: Current Locale (%s)
uk: Поточна локалізація (%s)

en: Add or Remove...
uk: Додати або вилучити...

en: All Text Files
uk: Усі текстові файли

en: C_haracter Encoding:
uk: _Кодування символів:

en: L_ine Ending:
uk: Ко_дування рядка

en: Windows
uk: Вікна

en: _Open
uk: _Відкрити

en: There was an error displaying the help.
uk: Помилка при показі довідки.

en: _Retry
uk: _Повторити

en: Could not find the file %s.
uk: Не вдається знайти файл %s.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: Переконайтеся, що Ви увели правильну адресу та спробуйте знову.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
uk: pluma не підтримує адреси %s.

en: pluma cannot handle this location.
uk: pluma не може опрацювати цей запит.

en: The location of the file cannot be mounted.
uk: Не вдається змонтувати файлову систему для файлу.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
uk: Не вдається отримати доступ до файлу, оскільки неможливо змонтувати його файлову систему.

en: %s is a directory.
uk: "%s" є каталогом.

en: %s is not a valid location.
uk: "%s" не є правильною адресою.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
uk: Не вдається знайти вузол "%s". Переконайтеся, що параметри проксі вказано правильно та спробуйте ще раз.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: Неправильна назва вузла. Переконайтеся, що адресу уведено правильно та спробуйте знову.

en: %s is not a regular file.
uk: %s не є звичайним файлом.

en: Connection timed out. Please try again.
uk: Вийшов час очікування з'єднання. Спробуйте ще раз.

en: The file is too big.
uk: Файл завеликий.

en: Unexpected error: %s
uk: Неочікувана помилка: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
uk: Не вдається знайти файл. Напевно, він нещодавно був вилучений.

en: Could not revert the file %s.
uk: Не вдається відновити файл "%s".

en: Ch_aracter Encoding:
uk: _Кодування символів:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
uk: _Редагувати попри усе

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
uk: _Не редагувати

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
uk: Вичерпано припустиме число переходів за посиланнями, а файл так і не було знайдено.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
uk: Бракує прав для відкривання файлу.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
uk: Не вдається визначити кодування символів.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
uk: Напевно, Ви намагаєтеся відкрити файл з двійковими даними.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
uk: Виберіть кодування символів з меню та спробуйте це раз.

en: There was a problem opening the file %s.
uk: Помилка при відкриванні файлу %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
uk: Файл, який Ви відкрили має деякі неприпустимі символи, якщо Ви продовжите редагування цього файлу Ви можете зробити цей документ зіпсованим.

en: You can also choose another character encoding and try again.
uk: Виберіть кодування символів з меню та спробуйте ще раз.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
uk: Не вдається відкрити файл "%s" використовуючи кодування %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
uk: Виберіть інше кодування символів з меню та спробуйте ще раз.

en: Could not open the file %s.
uk: Не вдається відкрити файл "%s".

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
uk: Не вдається зберегти файл "%s" використовуючи кодування %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
uk: Документ містить один або більше символів, які не мають надання у вказаному кодуванні символів.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
uk: Файл "%s" вже відкритий у іншому вікні pluma.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
uk: pluma відкрив цей файл у режимі "лише читання". Ви справді бажаєте редагувати його?

en: S_ave Anyway
uk: З_берегти попри усе

en: D_on't Save
uk: _Не зберігати

en: The file %s has been modified since reading it.
uk: Файл %s змінено під час читання.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
uk: Якщо Ви збережете його, усі зовнішні зміни будуть втрачені. Зберегти все одно?

en: Could not create a backup file while saving %s
uk: Не вдається створити резервну копію файлу при збереженні %s.

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
uk: Не вдається створити тимчасовий резервний файл при збереженні %s.

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
uk: pluma не може створити резервну копію старого файлу до збереження нового. Ви можете знехтувати це попередження та зберегти у будь-якому випадку, але якщо під час збереження виникне помилка, Ви втратите стару копію файлу. Зберегти попри усе?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: pluma не може відкрити адресу %s у режимі запису. Переконайтеся, що адресу уведено правильно та спробуйте знову.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: pluma не може відкрити цю адресу у режимі запису. Переконайтеся, що адресу уведено правильно та спробуйте ще раз.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: %s не є правильною адресою. Переконайтеся, що адресу уведено правильно та спробуйте знову.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: Немає прав для запису файлу. Переконайтеся, що адресу уведено правильно та спробуйте ще раз.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
uk: Бракує дискового простору для збереження файлу. Звільніть, місце на диску та спробуйте знову.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: Ви намагаєтеся зберегти файл на диск доступний лише для читання. Переконайтеся, що адресу уведено правильно і спробуйте знову.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
uk: Файл з такою назвою вже існує. Вкажіть іншу назву.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
uk: Диск, на якому Ви намагаєтеся зберегти файл має обмеження на розмір файлу. Використовуйте коротшу назву.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
uk: Диск, на якому Ви намагаєтеся зберегти файл має обмеження на розмір файлу. Спробуйте зберегти файл меншого розміру, чи скористайтеся диском, що не має такого обмеження.

en: Could not save the file %s.
uk: Не вдається зберегти файл "%s".

en: The file %s changed on disk.
uk: Файл %s був змінений на диску.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
uk: Ви бажаєте відмовитися від Ваших змін та перезавантажити файл?

en: Do you want to reload the file?
uk: Перезавантажити файл?

en: _Reload
uk: _Оновити

en: Empty
uk: Порожня

en: Hide panel
uk: Сховати панель

en: File: %s
uk: Файл: %s

en: Page %N of %Q
uk: Сторінка %N з %Q

en: Preparing...
uk: Підготовка...

en: Syntax Highlighting
uk: Виділення синтаксису кольором

en: Print synta_x highlighting
uk: Друкувати виділення с_интакису

en: Line Numbers
uk: Номери рядків

en: Print line nu_mbers
uk: Друкувати номери _рядків

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
uk: _Нумерувати кожен

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
uk: рядків

en: Page header
uk: Заголовок сторінки

en: Print page _headers
uk: Друкувати за_головки сторінок

en: Fonts
uk: Шрифти

en: _Body:
uk: _Текст:

en: He_aders and footers:
uk: _Верхній та нижній колонтитули:

en: _Line numbers:
uk: _Номери рядків:

en: _Restore Default Fonts
uk: Відновити _початкові шрифти

en: Show the previous page
uk: Показати попередню сторінку

en: Show the next page
uk: Показати наступну сторінку

en: Current page (Alt+P)
uk: Поточна сторінка (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
uk: з

en: Page total
uk: Загалом сторінок

en: The total number of pages in the document
uk: Загальна кількість сторінок у документі

en: Show multiple pages
uk: Показувати декілька сторінок

en: Zoom 1:1
uk: Мірило 1:1

en: Zoom to fit the whole page
uk: Показувати цілу сторінку

en: Zoom the page in
uk: Збільшити сторінку

en: Zoom the page out
uk: Зменшити сторінку

en: _Close Preview
uk: _Закрити передогляд

en: Close print preview
uk: Закрити передогляд друку

en: Page %d of %d
uk: Сторінка %d з %d

en: Page Preview
uk: Попередній перегляд

en: The preview of a page in the document to be printed
uk: Передогляд сторінки, яку буде надруковано

en: It is not possible to detect the encoding automatically
uk: Показати перелік можливих значень параметрів кодування

en: OVR
uk: ЗАМ

en: INS
uk: ВСТ

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
uk:  Ряд. %d, Ст. %d

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
uk: Не вдається створити каталог '%s': помилка у g_mkdir_with_parents(): %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
uk: Відновлюється "%s" з "%s"

en: Reverting %s
uk: Відновлюється "%s"

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
uk: Завантажується "%s" з "%s"

en: Loading %s
uk: Завантажується "%s"

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
uk: Зберігається "%s" у "%s"

en: Saving %s
uk: Зберігається "%s"

en: RO
uk: ЛЧ

en: Error opening file %s
uk: Помилка відкривання файлу "%s"

en: Error reverting file %s
uk: Помилка відновлення файлу "%s"

en: Error saving file %s
uk: Помилка збереження файлу "%s"

en: Unicode (UTF-8)
uk: Юнікод (UTF-8)

en: Name:
uk: Назва:

en: MIME Type:
uk: MIME тип:

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: Close document
uk: Закрити документ

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: _Зміни

en: _View
uk: _Перегляд

en: _Search
uk: _Шукати

en: _Tools
uk: Зна_ряддя

en: _Documents
uk: Д_окументи

en: _New
uk: _Створити

en: Create a new document
uk: Створити новий документ

en: _Open...
uk: _Відкрити...

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Pr_eferences
uk: _Параметри

en: Configure the application
uk: Налаштувати програму

en: _Contents
uk: _Зміст

en: Open the pluma manual
uk: Відкрити посібник з pluma

en: _About
uk: _Про програму

en: About this application
uk: Про цю програму

en: _Leave Fullscreen
uk: _Вийти з повноекранного режиму

en: Leave fullscreen mode
uk: Полишити повноекранний режим

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Save _As...
uk: Зберегти _як...

en: Save the current file with a different name
uk: Зберегти поточний файл з іншою назвою

en: Revert to a saved version of the file
uk: Повернутися до збереженої версії файлу

en: Print Previe_w
uk: _Передогляд друку

en: Print preview
uk: Передогляд друку

en: _Print...
uk: Д_рук...

en: Print the current page
uk: Друк поточної сторінки

en: _Undo
uk: Пов_ернути

en: Undo the last action
uk: Повернути останню операцію

en: _Redo
uk: Повт_орити

en: Redo the last undone action
uk: Повторити скасовану дію

en: Cu_t
uk: _Вирізати

en: Cut the selection
uk: Вирізати виділене

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Copy the selection
uk: Копіювати виділене

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Paste the clipboard
uk: Вставити вміст буфера обміну

en: _Delete
uk: В_илучити

en: Delete the selected text
uk: Вилучити виділений текст

en: Select _All
uk: Виді_лити все

en: Select the entire document
uk: Виділити увесь документ

en: C_hange Case
uk: З_мінити регістр

en: All _Upper Case
uk: Усе у _верхній регістр

en: Change selected text to upper case
uk: Змінити регістр виділеного тексту на верхній

en: All _Lower Case
uk: Усе у _нижній регістр

en: Change selected text to lower case
uk: Змінити регістр виділеного тексту на нижній

en: _Invert Case
uk: _Спротилежнити регістр

en: Invert the case of selected text
uk: Спротилежнити регістр виділеного тексту

en: _Title Case
uk: Регістр за_головку

en: Capitalize the first letter of each selected word
uk: Зробити великими перші літери слів у виділеному тексті

en: _Highlight Mode
uk: _Виділення синтаксису

en: _Find...
uk: З_найти...

en: Search for text
uk: Пошук тексту

en: Find Ne_xt
uk: Зна_йти наступне

en: Search forwards for the same text
uk: Прямий пошук того ж тексту

en: Find Pre_vious
uk: Знайти _попереднє

en: Search backwards for the same text
uk: Зворотній пошук того ж тексту

en: _Replace...
uk: _Замінити...

en: Search for and replace text
uk: Пошук та заміна

en: _Clear Highlight
uk: _Очистити виділення

en: Clear highlighting of search matches
uk: Очистити виділення кольором відповідностей пошуку

en: Go to _Line...
uk: Йти до _рядка...

en: Go to a specific line
uk: Перейти на вказаний рядок

en: _Incremental Search...
uk: _Шукати при наборі...

en: Incrementally search for text
uk: Інтерактивний пошук тексту

en: _Save All
uk: Зб_ерегти усе

en: Save all open files
uk: Зберегти усі відкриті файли

en: _Close All
uk: З_акрити усе

en: Close all open files
uk: Закрити усі відкриті файли

en: _Previous Document
uk: _Попередній документ

en: Activate previous document
uk: Активувати попередній документ

en: _Next Document
uk: _Наступний документ

en: Activate next document
uk: Активувати наступний документ

en: _Move to New Window
uk: Пере_містити у нове вікно

en: Move the current document to a new window
uk: Перемістити поточний документ у нове вікно

en: Close the current file
uk: Закрити поточний файл

en: _Quit
uk: _Вийти

en: Quit the program
uk: Вийти з програми

en: _Toolbar
uk: _Панель знарядь

en: Show or hide the toolbar in the current window
uk: Показати або сховати панель знарядь у поточному вікні

en: _Statusbar
uk: Панель с_тану

en: Show or hide the statusbar in the current window
uk: Показати або сховати панель стану у поточному вікні

en: _Fullscreen
uk: На _весь екран

en: Edit text in fullscreen
uk: Редагувати текст у повноекранному режимі

en: Side _Pane
uk: Бі_чна панель

en: Show or hide the side pane in the current window
uk: Показати або сховати бічну панель у поточному вікні

en: _Bottom Pane
uk: _Нижня панель

en: Show or hide the bottom pane in the current window
uk: Показати або сховати нижню панель у поточному вікні

en: Please check your installation.
uk: Перевірте встановлення програми.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
uk: Не вдається знайти файл інтерфейсу %s. Помилка "%s".

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
uk: Не вдається знайти об'єкт «%s» у файлі %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
uk: / на %s

en: _Wrap Around
uk: _Досягнувши кінця, починати спочатку

en: Match _Entire Word Only
uk: Збігається _ціле слово

en: _Match Case
uk: Збігається _регістр

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
uk: _Розпізнавати послідовність виходу (наприклад, )

en: String you want to search for
uk: Рядок, який потрібно знайти

en: Line you want to move the cursor to
uk: Рядок, куди потрібно перемістити вказівник

en: Use %s highlight mode
uk: Використовувати режим виділення синтаксису "%s"

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
uk: Звичайний текст

en: Disable syntax highlighting
uk: Вимкнути виділення синтаксису

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
uk: Відкрити '%s'

en: Open a recently used file
uk: Відкрити файл, що нещодавно редагувався

en: Open
uk: Відкрити

en: Save
uk: Зберегти

en: Print
uk: Друк

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
uk: Активувати '%s'

en: Use Spaces
uk: Вставляти пробіли

en: Tab Width
uk: _Ширина табуляції

en: Document Statistics
uk: Статистика документу

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
uk: Аналізує поточний документ і визначає кількість слів, рядків, символів та видимих символів у ньому.

en: _Update
uk: _Оновити

en: File Name
uk: Назва файлу

en: Bytes
uk: Байтів

en: Characters (no spaces)
uk: Символів (без пропусків)

en: Characters (with spaces)
uk: Символів (з пропусками)

en: Words
uk: Слів

en: Lines
uk: Рядки

en: Document
uk: Документи

en: Selection
uk: Вибір

en: _Document Statistics
uk: Статистика _документу

en: Get statistical information on the current document
uk: Видати статистичну інформацію про поточний документ

en: External Tools
uk: Зовнішні знаряддя

en: Execute external commands and shell scripts.
uk: Виконати зовнішні команди і скрипти оболонки.

en: Manage _External Tools...
uk: _Зовнішні знаряддя...

en: Opens the External Tools Manager
uk: Редактор зовнішніх знарядь

en: External _Tools
uk: Зовнішні _знаряддя

en: External tools
uk: Зовнішні знаряддя

en: Shell Output
uk: Вивід оболонки

en: Could not execute command: %s
uk: Не вдалося виконати команду: %s

en: You must be inside a word to run this command
uk: Ви повинні бути всередині слова для запуску цієї команди

en: Running tool:
uk: Запускається засіб:

en: Done.
uk: Готово.

en: Exited
uk: Вийти

en: All languages
uk: Усі мови

en: All Languages
uk: Усі мови

en: New tool
uk: Нове знаряддя

en: This accelerator is already bound to %s
uk: Цей пришвидшувач вже прив’язаний до %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
uk: Уведіть нове сполучення клавіш, або натисніть Backspace для очищення

en: Type a new accelerator
uk: Уведіть нове сполучення клавіш

en: Stopped.
uk: Зупинено.

en: All documents
uk: Усі документи

en: All documents except untitled ones
uk: Усі документи з назвою

en: Local files only
uk: Лише локальні файли

en: Remote files only
uk: Лише віддалені документи

en: Untitled documents only
uk: Лише незбережені документи

en: Nothing
uk: Нічого

en: Current document
uk: Поточний документ

en: Current selection
uk: Поточне виділення

en: Current selection (default to document)
uk: Поточне виділення (типове для документу)

en: Current line
uk: Поточний рядок

en: Current word
uk: Поточне слово

en: Display in bottom pane
uk: Показувати у нижній ділянці

en: Create new document
uk: Створити новий документ

en: Append to current document
uk: Додати до поточного документу

en: Replace current document
uk: Замінити поточний документ

en: Replace current selection
uk: Замінити виділений текст

en: Insert at cursor position
uk: Вставити у поточній позиції вказівника

en: External Tools Manager
uk: Керування зовнішніми знаряддями

en: _Tools:
uk: _Знаряддя:

en: _Applicability:
uk: _Застосовуваність:

en: _Output:
uk: _Вивід:

en: _Input:
uk: _Ввід:

en: _Save:
uk: _Зберегти:

en: _Shortcut Key:
uk: _Сполучення клавіш:

en: _Edit:
uk: _Змінити:

en: Build
uk: Збірка

en: Run "make" in the document directory
uk: Виконати «make» у каталозі з документом

en: Open terminal here
uk: Відкрити термінал тут

en: Open a terminal in the document location
uk: Відкрити термінал у каталозі документу

en: Remove trailing spaces
uk: Вилучити пробіли

en: Remove useless trailing spaces in your file
uk: Вилучити зайві пробіли у файлі

en: Run command
uk: Виконати команду

en: Execute a custom command and put its output in a new document
uk: Виконати команду й перенести її вивід у новий документ

en: Search
uk: Пошук

en: Switch onto a file .c and .h
uk: Перемикнути на файли .c і .h

en: File Browser Pane
uk: Панель переглядача файлів

en: Easy file access from the side pane
uk: Простий доступ до файлів з панелі

en: Set Location to First Document
uk: Встановити адресу на перший документ

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
uk: При значенні TRUE втулок перегляду файлів буде показувати каталог першого відкритого документу, за умови що перегляд файлів ще не використовувався. (Тобто це зазвичай застосовується при відкриванні документу з командного рядка або програмою caja, тощо.)

en: File Browser Filter Mode
uk: Режим фільтру перегляду файлів

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
uk: Значення визначає які файли відфільтровуються при перегляді файлів. Припустимі значення: none (нічого не фільтрується), hidden (фільтруються приховані файли), binary (фільтруються двійкові файли) та hidden_and_binary (фільтруються як приховані так і двійкові файли).

en: File Browser Filter Pattern
uk: Шаблон фільтру перегляду файлів

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
uk: Шаблон фільтру перегляду файлів. Фільтр працює на базі filter_mode.

en: Open With Tree View
uk: Відкрити у перегляді дерева

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
uk: При завантаженні втулка перегляду файлів, відкривати перегляд дерева, а не перегляд закладок

en: File Browser Root Directory
uk: Кореневий каталог перегляду файлів

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
uk: Кореневий каталог перегляду файлів, що використовується при завантаженні втулка перегляду файлів та onload/tree_view має значення TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
uk: Віртуальний кореневий каталог перегляду файлів

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
uk: Віртуальний каталог перегляду файлів, що використовується при завантаженні втулка перегляду файлів коли onload/tree_view має значення TRUE. Віртуальний корінь завжди має бути нижче фактичного кореню.

en: Enable Restore of Remote Locations
uk: Увімкнути відновлення для віддалених адрес

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
uk: Визначає чи вмикати відновлення віддалених адрес.

en: File System
uk: Файлова система

en: _Set root to active document
uk: _Встановити корінь на активний документ

en: Set the root to the active document location
uk: Встановити корінь на розташування активного документу

en: _Open terminal here
uk: _Відкрити термінал

en: Open a terminal at the currently opened directory
uk: Відкрити термінал у поточному відкритому каталозі

en: File Browser
uk: Файловий переглядач

en: An error occurred while creating a new directory
uk: Помилка при створенні нового каталогу

en: An error occurred while creating a new file
uk: Помилка при створенні нового файлу

en: An error occurred while renaming a file or directory
uk: Помилка при перейменуванні файлу чи каталогу

en: An error occurred while deleting a file or directory
uk: Помилка при вилученні файлу чи каталогу

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
uk: Помилка при відкриванні каталогу в упоряднику файлів

en: An error occurred while setting a root directory
uk: Помилка при встановленні кореневого каталогу

en: An error occurred while loading a directory
uk: Помилка при завантаженні каталогу

en: An error occurred
uk: Виникла помилка

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
uk: Не вдається перемістити файл у смітник,
    вилучити файл остаточно?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
uk: Файл "%s" не вдається перемістити у смітник.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
uk: Не вдається перемістити у смітник вибрані файли.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
uk: Ви справді бажаєте остаточно вилучити файл "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
uk: Ви справді бажаєте остаточно вилучити виділені файли?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
uk: Якщо Ви вилучите файл, він буде остаточно втрачений.

en: (Empty)
uk: (Немає вмісту)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
uk: Новий каталог наразі відфільтрований. Щоб зробити файл видимим, змініть параметри фільтру.

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
uk: файл

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
uk: Новий файл наразі відфільтрований. Щоб зробити файл видимим, змініть параметри фільтру.

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
uk: каталог

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
uk: Новий каталог наразі відфільтрований. Необхідно налаштувати фільтр, щоб зробити цей каталог видимим.

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: _Filter
uk: _Фільтр

en: _Move to Trash
uk: _Перемістити у смітник

en: Move selected file or folder to trash
uk: Перемістити виділений файл чи каталог у смітник

en: Delete selected file or folder
uk: Вилучити виділений файл чи каталог

en: Open selected file
uk: Відкрити обраний файл

en: Up
uk: Угору

en: Open the parent folder
uk: Відкрити батьківську теку

en: _New Folder
uk: Створити _теку

en: Add new empty folder
uk: Створити нову порожню теку

en: New F_ile
uk: Створити _файл

en: Add new empty file
uk: Створити новий порожній файл

en: _Rename
uk: Перей_менувати

en: Rename selected file or folder
uk: Перейменувати виділений файл чи теку

en: _Previous Location
uk: _Попередня адреса

en: Go to the previous visited location
uk: Перейти до раніше відвіданого місця

en: _Next Location
uk: _Наступна адреса

en: Go to the next visited location
uk: Перейти до наступного відвіданого місця

en: Re_fresh View
uk: _Оновити вигляд

en: Refresh the view
uk: Оновити вигляд

en: _View Folder
uk: Пере_глянути теку

en: View folder in file manager
uk: Переглянути теку в упоряднику файлів

en: Show _Hidden
uk: Показувати при_ховані

en: Show hidden files and folders
uk: Показувати приховані файли та теки

en: Show _Binary
uk: Показувати _двійкові

en: Show binary files
uk: Показувати двійкові файли

en: Previous location
uk: Попередня адреса

en: Go to previous location
uk: Перейти до попередньої адреси

en: Go to a previously opened location
uk: Перейти до попередньо відкритої адреси

en: Next location
uk: Наступна адреса

en: Go to next location
uk: Перейти до наступної адреси

en: _Match Filename
uk: Фільтр за _назвою

en: No mount object for mounted volume: %s
uk: Не знайдено об'єкт для монтування тому: %s

en: Could not open media: %s
uk: Не вдається відкрити носій: "%s"

en: Could not mount volume: %s
uk: Не вдається змонтувати том: "%s"

en: Modelines
uk: Стилі редагування

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
uk: Підтримка Emacs, Kate та Vim-стилів відображення рядків для pluma.

en: Python Console
uk: Консоль Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
uk: Інтерактивна консоль python у нижній панелі

en: _Error color:
uk: _Колір помилок:

en: C_ommand color:
uk: Ко_лір команд:

en: Use system fixed width font
uk: Використовувати системний шрифт фіксованої ширини

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Quick Open
uk: Швидке відкриття

en: Quick open
uk: Швидке відкриття

en: Quickly open documents
uk: Швидко відкрити документи

en: Quickly open files
uk: Швидке відкриття файлів

en: Snippets
uk: Фрагменти тексту

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
uk: Хутко вставляє часто вживані фрагменти тексту

en: Snippets Manager
uk: Оглядач фрагментів

en: _Snippets:
uk: _Фрагменти:

en: Create new snippet
uk: Створити новий фрагмент тексту

en: Import snippets
uk: Імпортувати фрагменти

en: Export selected snippets
uk: Експортувати виділені фрагменти

en: Delete selected snippet
uk: Вилучити виділений фрагмент тексту

en: Activation
uk: Активація

en: _Drop targets:
uk: _Області призначення:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
uk: Швидка клавіша для вставки фрагменту тексту

en: S_hortcut key:
uk: С_корочення клавіш:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
uk: _Перемикач:

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
uk: Слово, яке використовується для вставки фрагменту тексту. Фрагмент вставляється, якщо після слова натиснути Tab.

en: Manage _Snippets...
uk: Керування _фрагментами...

en: Manage snippets
uk: Керування фрагментами

en: Snippets archive
uk: Архів фрагментів

en: Add a new snippet...
uk: Додати новий фрагмент...

en: Global
uk: Глобальні

en: Revert selected snippet
uk: Скасувати виділений фрагмент тексту

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
uk: Це невірний перемикач. Перемикачі можуть містити або літери, або один (не абетково-цифровий) символ, такий як {, [, тощо.

en: The following error occurred while importing: %s
uk: При імпорті сталася така помилка: %s

en: Import successfully completed
uk: Імпорт успішно закінчено

en: All supported archives
uk: Усі підтримувані архіви

en: Gzip compressed archive
uk: Архіви Gzip

en: Bzip2 compressed archive
uk: Архіви Bzip2

en: Single snippets file
uk: Одинарні файли фрагментів

en: All files
uk: Усі файли

en: The following error occurred while exporting: %s
uk: При експорті сталася така помилка: %s

en: Export successfully completed
uk: Експорт успішно закінчено

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
uk: Включити виділені <b>системні</b> фрагменти тексту у експортований архів?

en: There are no snippets selected to be exported
uk: Не вибрано фрагментів для експорту

en: Export snippets
uk: Експортувати фрагменти

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
uk: Уведіть нове скорочення клавіш, або натисніть Backspace для очищення

en: Type a new shortcut
uk: Уведіть нове скорочення

en: The archive "%s" could not be created
uk: Не вдалося створити архів «%s»

en: Target directory "%s" does not exist
uk: Теки мети «%s» не існує

en: Target directory "%s" is not a valid directory
uk: Тека мети «%s» не коректна

en: File "%s" does not exist
uk: Файлу «%s» не існує

en: File "%s" is not a valid snippets file
uk: Файл «%s» не містить фрагментів тексту

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
uk: Імпортований файл «%s» не містить коректних фрагментів

en: The archive "%s" could not be extracted
uk: Не вдалося видобути вміст архіву «%s»

en: The following files could not be imported: %s
uk: Такі файли не вдалося імпортувати: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
uk: Файл «%s» не є коректним архівом фрагментів тексту

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
uk: Час виконання команди Python (%s) перевищив припустиму норму, виконання перервано.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
uk: Не вдалося виконати команду Python (%s): %s

en: S_ort...
uk: Ґа_тункувати...

en: Sort the current document or selection
uk: Відґатункувати поточний документ чи виділену частину

en: Sort
uk: Ґатункування

en: Sorts a document or selected text.
uk: Ґатункує поточний документ чи виділений текст.

en: _Sort
uk: Ґа_тункувати

en: _Reverse order
uk: З_воротній порядок

en: R_emove duplicates
uk: В_илучати повтори

en: _Ignore case
uk: _Нехтувати регістр

en: S_tart at column:
uk: По_чинати із стовпчика:

en: Autocheck Type
uk: Тип автоперевірки

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
uk: (немає можливих варіантів)

en: _More...
uk: _Більше...

en: _Ignore All
uk: _Нехтувати усе

en: _Spelling Suggestions...
uk: Мо_жливі варіанти...

en: Check Spelling
uk: Перевірка ортографії

en: Suggestions
uk: Варіанти

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
uk: (правильне написання)

en: Completed spell checking
uk: Перевірку ортографії завершено

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
uk: Невідомо (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
uk: Усталено

en: Set language
uk: Встановити мову

en: Languages
uk: Мови

en: _Check Spelling...
uk: Перевірити _ортографію

en: Check the current document for incorrect spelling
uk: Перевірити ортографію поточного документу

en: Set _Language...
uk: Встановити _мову...

en: Set the language of the current document
uk: Встановити мову поточного документу

en: _Autocheck Spelling
uk: _Автоматична перевірка ортографії

en: Automatically spell-check the current document
uk: Автоматично перевіряти ортографію документу

en: The document is empty.
uk: Документ порожній.

en: No misspelled words
uk: Немає слів з помилками

en: Select the _language of the current document.
uk: Вибрати _мову поточного документу

en: Check spelling
uk: Перевірка ортографії

en: Misspelled word:
uk: Слово з помилкою:

en: word
uk: Слово

en: Change _to:
uk: Замінити _на:

en: Check _Word
uk: Перевірити _слово

en: _Suggestions:
uk: Ва_ріанти:

en: _Ignore
uk: _Нехтувати

en: Cha_nge
uk: За_мінити

en: Ignore _All
uk: Нехтувати _усе

en: Change A_ll
uk: Замінити у_се

en: User dictionary:
uk: Словник користувача:

en: Add w_ord
uk: Додати с_лово

en: Language:
uk: Мова:

en: Language
uk: Мова

en: _Configure Spell Checker plugin...
uk: _Налаштування втулка перевірки ортографії...

en: Autocheck spelling on document load...
uk: Автоперевірка ортографії при завантаженні документу..

en: _Never autocheck
uk: _Ніколи з автоперевіркою

en: _Remember autocheck by document
uk: _Запам’ятати автоперевірку для документу

en: _Always autocheck
uk: _Завжди з автоперевіркою

en: Spell Checker
uk: Перевірка ортографії

en: Checks the spelling of the current document.
uk: Перевірити ортографію поточного документу.

en: Tags
uk: Теґи

en: Select the group of tags you want to use
uk: Вибрати групу теґів, яку Ви бажаєте використовувати

en: _Preview
uk: _Передпрогляд

en: Available Tag Lists
uk: Переліки доступних теґів

en: XHTML 1.0 - Tags
uk: XHTML 1.0 - Теґи

en: Abbreviated form
uk: Скорочена форма

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Accessibility key character
uk: Ключ типу для допоміжної ідентификації

en: Acronym
uk: Скорочення

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Alignment character
uk: Символ вирівнювання

en: Alternative
uk: Альтернатива

en: Anchor URI
uk: Прив'язка URI

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Applet class file code (deprecated)
uk: Код аплету (застарілий)

en: Associated information
uk: Пов'язана інформація

en: Author info
uk: Про автора

en: Axis related headers
uk: Заголовки пов'язані з напрямком

en: Background color (deprecated)
uk: Колір тла (застарілий)

en: Background texture tile (deprecated)
uk: Файл текстурного забарвлення тла (застарілий)

en: Base font (deprecated)
uk: Основний шрифт (застарілий)

en: Base URI
uk: Основний ресурс URI

en: Bold
uk: Жирний

en: Border (deprecated)
uk: Межа (застарілий)

en: Cell rowspan
uk: Об'єднання комірок

en: Center (deprecated)
uk: За центром(застарілий)

en: Character encoding of linked resource
uk: Кодування символів зв'язаного ресурсу

en: Checked state
uk: Позначений стан

en: Citation
uk: Цитата

en: Cite reason for change
uk: Позначка про причину зміни

en: Class implementation ID
uk: ID реалізації класів

en: Class list
uk: Перелік класів

en: Clear text flow control
uk: Очищення параметрів керування текстом

en: Code content type
uk: Тип змісту коду

en: Color of selected links (deprecated)
uk: Колір вибраних посилань (застарілий)

en: Column span
uk: Об'єднання стовпчиків

en: Columns
uk: Стовпчики

en: Comment
uk: Коментар

en: Computer code fragment
uk: Фрагмент коду для комп'ютера

en: Content type (deprecated)
uk: Тип змісту (застарілий)

en: Coordinates
uk: Координати

en: Date and time of change
uk: Дата та час зміни

en: Declare flag
uk: Опис прапора

en: Defer attribute
uk: Ознака відкладення

en: Definition description
uk: Опис визначення

en: Definition list
uk: Перелік визначень

en: Definition term
uk: Термін з визначенням

en: Deleted text
uk: Вилучений текст

en: Directionality
uk: Спрямованість

en: Directionality (deprecated)
uk: Спрямованість (застарілий)

en: Disabled
uk: Вимк.

en: DIV container
uk: Контейнер DIV

en: DIV Style container
uk: Контейнер стилю DIV

en: Document base
uk: Початок документу

en: Document body
uk: Тіло документу

en: Document head
uk: Заголовок документу

en: Element ID
uk: Ідентифікатор

en: Document title
uk: Назва документу

en: Document type
uk: Тип документу

en: Emphasis
uk: Виділення

en: Encode type
uk: Тип кодування

en: Font face (deprecated)
uk: Нарис шрифту (застарілий)

en: For label
uk: Для позначки

en: Forced line break
uk: Примусовий розрив рядка

en: Form action handler
uk: Опрацьовник дії форми

en: Form control group
uk: Група керування формою

en: Form field label text
uk: Текстова позначка поля форми

en: Form input type
uk: Тип вводу форми

en: Form input
uk: Ввід форми

en: Form method
uk: Метод форми

en: Form
uk: Форма

en: Forward link
uk: Посилання вперед

en: Frame render parts
uk: Частини унаочнення области

en: Frame source
uk: Джерело области

en: Frame target
uk: Призначення области

en: Frame
uk: Назва:

en: Frame border
uk: Межа области

en: Frameset columns
uk: Стовпчики областей

en: Frameset rows
uk: Рядки областей

en: Frameset
uk: Набір областей

en: Frame spacing
uk: Відстань між областями

en: Generic embedded object
uk: Звичайний вбудований об'єкт

en: Generic metainformation
uk: Звичайна метаінформація

en: Generic span
uk: Звичайний діапазон

en: Header cell IDs
uk: Комірка заголовку ідентифікатора

en: Heading 1
uk: Заголовок 1

en: Heading 2
uk: Заголовок 2

en: Heading 3
uk: Заголовок 3

en: Heading 4
uk: Заголовок 4

en: Heading 5
uk: Заголовок 5

en: Heading 6
uk: Заголовок 6

en: Height
uk: Висота

en: Horizontal rule
uk: Горизонтальна лінія

en: Horizontal space (deprecated)
uk: Горизонтальний проміжок (застарілий)

en: HREF URI
uk: Ідентифікатор HREF

en: HTML root element
uk: Кореневий елемент HTML

en: HTTP header name
uk: Назва заголовку HTTP

en: I18N BiDi override
uk: Перевизначення напрямку тексту

en: Image map area
uk: Ділянка мапи зображення

en: Image map name
uk: Ім'я мапи зображення

en: Image map
uk: Мапа зображення

en: Image
uk: Зображення

en: Inline frame
uk: Вбудована ділянка

en: Inserted text
uk: Вставлений текст

en: Instance definition
uk: Визначення відстані

en: Italic text
uk: Курсив

en: Java applet (deprecated)
uk: Java-аплет (застарілий)

en: Label
uk: Позначка

en: Language code
uk: Код мови

en: Large text style
uk: Збільшити стиль тексту

en: Link color (deprecated)
uk: Колір посилання (застарілий)

en: List item
uk: Елемент переліку

en: List of MIME types for file upload
uk: Перелік типів MIME для файлу який відвантажується

en: List of supported character sets
uk: Перелік наборів символів, які підтримуються

en: Local change to font
uk: Локальні зміни шрифту

en: Long description link
uk: Довгий опис посилання

en: Long quotation
uk: Довга цитата

en: Margin pixel height
uk: Висота межевого пікселю

en: Margin pixel width
uk: Ширина межевого пікселю

en: Maximum length of text field
uk: Щонайбільша довжина текстового поля

en: Output media
uk: Кінцеве медія

en: Media-independent link
uk: Посилання незалежно від вмісту

en: Menu list (deprecated)
uk: Меню (застарілий)

en: Multi-line text field
uk: Багаторядкове текстове поле

en: Multiple
uk: Складний

en: Name
uk: Назва

en: Named property value
uk: Значення властивости

en: No frames
uk: Без блоків

en: No resize
uk: Без змін розмірів

en: No script
uk: Без сценаріїв

en: No shade (deprecated)
uk: Без тіні (застарілий)

en: No URI
uk: Немає ідентифікатора URI

en: No word wrap (deprecated)
uk: Без перенесення слів (застарілий)

en: Object applet file (deprecated)
uk: Об'єктний файл аплету (застарілий)

en: Object data reference
uk: Посилання на дані об’єкту

en: Offset for alignment character
uk: Зсув для символу вирівнювання

en: OnBlur event
uk: Подія OnBlur

en: OnChange event
uk: Подія OnChange

en: OnClick event
uk: Подія OnClick

en: OnDblClick event
uk: Подія OnDblClick

en: OnFocus event
uk: Подія OnFocus

en: OnKeyDown event
uk: Подія OnKeyDown

en: OnKeyPress event
uk: Подія OnKeyPress

en: OnKeyUp event
uk: Подія OnKeyUp

en: OnLoad event
uk: Подія OnLoad

en: OnMouseDown event
uk: Подія OnMouseDown

en: OnMouseMove event
uk: Подія OnMouseMove

en: OnMouseOut event
uk: Подія OnMouseOut

en: OnMouseOver event
uk: Подія OnMouseOver

en: OnMouseUp event
uk: Подія OnMouseUp

en: OnReset event
uk: Подія OnReset

en: OnSelect event
uk: Подія OnSelect

en: OnSubmit event
uk: Подія OnSubmit

en: OnUnload event
uk: Подія OnUnload

en: Option group
uk: Група параметрів

en: Option selector
uk: Вибір параметрів

en: Ordered list
uk: Замовлений перелік

en: Paragraph class
uk: Клас абзацу

en: Paragraph style
uk: Стиль абзацу

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Preformatted text
uk: Попередньо відформатований текст

en: Profile metainfo dictionary
uk: Словник профілю метаінформації

en: Push button
uk: Кнопка натискання

en: ReadOnly text and password
uk: Текст та пароль лише для читання

en: Reduced spacing (deprecated)
uk: Скорочені інтервали (застарілий)

en: Reverse link
uk: Зворотнє посилання

en: Rows
uk: Рядки

en: Rulings between rows and columns
uk: Керування рядками та стовпцями

en: Sample program output, scripts
uk: Зразок виводу програми, сценаріїв

en: Scope covered by header cells
uk: Ділянка видимости, яка зайнята комірками заголовку

en: Script language name
uk: Назва мови сценаріїв

en: Script statements
uk: Оператори сценарію

en: Scrollbar
uk: Смуга гортання

en: Selectable option
uk: Параметр з можливістю вибору

en: Selected
uk: Обрано

en: Server-side image map
uk: Мапа зображень на боці сервера

en: Shape
uk: Форма

en: Short inline quotation
uk: Коротка вбудована цитата

en: Size (deprecated)
uk: Розмір (застарілий)

en: Small text style
uk: Стиль малого тексту

en: Source
uk: Початковий текст

en: Space-separated archive list
uk: Архівний перелік, розділений пробілами

en: Spacing between cells
uk: Відстань між комірками

en: Spacing within cells
uk: Відстань у комірках

en: Span
uk: Діапазон

en: Standby load message
uk: Повідомлення запуску режиму призупинення

en: Starting sequence number (deprecated)
uk: Перше число послідовности (застарілий)

en: Strike-through text style (deprecated)
uk: Стиль закресленого тексту (застарілий)

en: Strike-through text (deprecated)
uk: Закреслений текст (застарілий)

en: Strong emphasis
uk: Сильний наголос

en: Style info
uk: Інформація про стиль

en: Subscript
uk: Нижн інд

en: Superscript
uk: Верх інд

en: Table body
uk: Тіло таблиці

en: Table caption
uk: Назва таблиці

en: Table column group properties
uk: Властивості групи стовпців таблиці

en: Table column properties
uk: Властивості стовпця таблиці

en: Table data cell
uk: Дані у комірці

en: Table footer
uk: Кінцівка таблиці

en: Table header cell
uk: Комірка заголовку таблиці

en: Table header
uk: Заголовок таблиці

en: Table row
uk: Рядок таблиці

en: Table summary
uk: Інформація про таблицю

en: Table
uk: Таблиця

en: Target - Blank
uk: Мета - Blank

en: Target - Parent
uk: Мета - Parent

en: Target - Self
uk: Мета - Self

en: Target - Top
uk: Мета - Top

en: Teletype or monospace text style
uk: Телетайпний або моноширний стиль тексту

en: Text color (deprecated)
uk: Колір тексту (застарілий)

en: Text entered by user
uk: Текст, уведений користувачем

en: Title
uk: Заголовок

en: Underlined text style
uk: Підкреслений стиль тексту

en: Unordered list
uk: Невпорядкований перелік

en: Use image map
uk: Використовувати мапу зображень

en: Value interpretation
uk: Пояснення значення

en: Value
uk: Значення

en: Variable or program argument
uk: Змінна або параметр програми

en: Vertical cell alignment
uk: Вертикальне вирівнювання у комірці

en: Vertical space (deprecated)
uk: Вертикальний пробіл (застарілий)

en: Visited link color (deprecated)
uk: Колір відвіданого посилання (застарілий)

en: Width
uk: Ширина

en: HTML - Tags
uk: HTML теґи

en: Above
uk: Над

en: Applet class file code
uk: Код аплету

en: Array
uk: Масив

en: Background color
uk: Колір тла

en: Background texture tile
uk: Файл текстурного забарвлення тла

en: Base font
uk: Базовий шрифт

en: Border color
uk: Колір межі

en: Border
uk: Рамка

en: Center
uk: За центром

en: Checked (state)
uk: Позначений (стан)

en: Color of selected links
uk: Колір вибраних посилань

en: Content scheme
uk: Схема вмісту

en: Content type
uk: Тип вмісту

en: Direction
uk: Напрямок

en: Directory list
uk: Перелік каталогів

en: HTML version
uk: Версія HTML

en: Embedded object
uk: Вбудований об'єкт

en: Figure
uk: Малюнок

en: Font face
uk: Стиль шрифту

en: Frameborder
uk: Межа области

en: Framespacing
uk: Відстань між областями

en: Heading
uk: Заголовок

en: Horizontal space
uk: Горизонтальний проміжок

en: Image source
uk: Джерело зображення

en: Inline layer
uk: Вбудований шар

en: Java applet
uk: Java-аплет

en: Layer
uk: Шар

en: Link color
uk: Колір посилання

en: Listing
uk: Перелік

en: Mail link
uk: Надіслати посилання

en: Marquee
uk: Маркер

en: Menu list
uk: Меню

en: Multicolumn
uk: Багато стовпчиків

en: Next ID
uk: Наступний ID

en: No embedded objects
uk: Вбудовані об'єкти відсутні

en: No layers
uk: Без шарів

en: No line break
uk: Без розриву рядків

en: No shade
uk: Без тіні

en: No word wrap
uk: Без перенесення слів

en: Note
uk: Нотатка

en: Object applet file
uk: Об'єктний файл аплету

en: Preformatted listing
uk: Попередньо відформатований програмний код

en: Prompt message
uk: Підказка

en: Quote
uk: Цитата

en: Range
uk: Діапазон

en: Reduced spacing
uk: Зменшений інтервал

en: Root
uk: Корінь

en: Single line prompt
uk: Однорядкова підказка

en: Size
uk: Розмір

en: Soft line break
uk: М'який розрив рядка

en: Sound
uk: Звук

en: Spacer
uk: Проміжок

en: Square root
uk: Квадратний корінь

en: Starting sequence number
uk: Перше число послідовности

en: Strike-through text style
uk: Стиль закресленого тексту

en: Strike-through text
uk: Закреслений текст

en: Tab order position
uk: Позиція переходу табуляції

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Text
uk: Текст

en: Top margin in pixels
uk: Верхня межа у точках

en: Vertical space
uk: Вертикальний пробіл

en: Visited link color
uk: Колір відвіданого посилання

en: HTML - Special Characters
uk: Спеціальні символи HTML

en: Non-breaking space
uk: Нерозривний пробіл

en: Soft hyphen­
uk: Дефіс

en: Latex - Tags
uk: Latex - Теґи

en: Bibliography (cite)
uk: Бібліографія (cite)

en: Bibliography (item)
uk: Бібліографія (item)

en: Bibliography (shortcite)
uk: Бібліографія (shortcite)

en: Bibliography (thebibliography)
uk: Бібліографія (thebibliography)

en: Brackets ()
uk: Дужки()

en: Brackets []
uk: Дужки []

en: Brackets {}
uk: Дужки {}

en: Brackets &lt;&gt;
uk: Дужки &lt;&gt;

en: File input
uk: Вставка файлу

en: Function cosine
uk: Функція cosine

en: Function e^
uk: Функція e^

en: Function exp
uk: Функція exp

en: Function log
uk: Функція log

en: Function log10
uk: Функція log10

en: Function sine
uk: Функція sine

en: Greek alpha
uk: Грецька альфа

en: Greek beta
uk: Грецька бета

en: Greek epsilon
uk: Грецький епсилон

en: Greek gamma
uk: Грецька гамма

en: Greek lambda
uk: Грецька лямбда

en: Greek rho
uk: Грецька ро

en: Greek tau
uk: Грецька тау

en: Header 0 (chapter)
uk: Заголовок 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
uk: Заголовок 0 (chapter*)

en: Header 1 (section)
uk: Заголовок 1 (section)

en: Header 1 (section*)
uk: Заголовок 1 (section*)

en: Header 2 (subsection)
uk: Заголовок 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
uk: Заголовок 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
uk: Заголовок 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
uk: Заголовок 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
uk: Заголовок 4 (paragraph)

en: Header appendix
uk: Додаток до заголовку

en: List description
uk: Опис переліку

en: List enumerate
uk: Нумерований перелік

en: List itemize
uk: Перелік перерахування

en: Item with label
uk: Елемент з позначкою

en: Item
uk: Елемент

en: Maths (display)
uk: Математика (зображення)

en: Maths (inline)
uk: Математика (вбудований)

en: Operator fraction
uk: Оператор ділення

en: Operator integral (display)
uk: Інтеґрал (зображення)

en: Operator integral (inline)
uk: Інтеґрал (вбудований)

en: Operator sum (display)
uk: Сума (зображення)

en: Operator sum (inline)
uk: Сума (вбудований)

en: Reference label
uk: Позначка посилання

en: Reference ref
uk: Посилання ref

en: Symbol &lt;&lt;
uk: Символ &lt;&lt;

en: Symbol &lt;=
uk: Символ &lt;=

en: Symbol &gt;=
uk: Символ &gt;=

en: Symbol &gt;&gt;
uk: Символ &gt;&gt;

en: Symbol and
uk: Символ and

en: Symbol const
uk: Символ const

en: Symbol d2-by-dt2-partial
uk: Символ часткового d2-на-dt2

en: Symbol dagger
uk: Символ хрестика

en: Symbol d-by-dt
uk: Символ d-на-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
uk: Символ часткового d-на-dt

en: Symbol equiv
uk: Символ еквівалентности

en: Symbol en-dash --
uk: Символ en-dash --

en: Symbol em-dash ---
uk: Символ em-dash ---

en: Symbol infinity
uk: Нескінченність

en: Symbol mathspace ,
uk: Математичний пробіл ,

en: Symbol mathspace .
uk: Математичний пробіл .

en: Symbol mathspace _
uk: Символ математичного пробілу _

en: Symbol mathspace __
uk: Символ математичного пробілу __

en: Symbol simeq
uk: Символ simeq

en: Symbol star
uk: Символ "зірочка"

en: Typeface bold
uk: Шрифт жирний

en: Typeface type
uk: Тип шрифту

en: Typeface italic
uk: Шрифт курсив

en: Typeface slanted
uk: Похилий шрифт

en: Unbreakable text
uk: Нерозривний текст

en: Footnote
uk: Виноска

en: Tag list
uk: Перелік теґів

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
uk: Надає можливість простого вставляння у документ теґів чи рядків, що часто використовуються, без потреби набирати їх.

en: XSLT - Elements
uk: XSLT - Елементи

en: apply-imports
uk: застосовувати-імпортувати

en: apply-templates
uk: застосувати-шаблони

en: attribute
uk: ознака

en: choose
uk: обрати

en: comment
uk: коментар

en: copy
uk: копіювати

en: decimal-format
uk: десятковий формат

en: element
uk: елемент

en: fallback
uk: відступати

en: import
uk: імпорт

en: key
uk: ключ

en: message
uk: повідомлення

en: number
uk: номер

en: otherwise
uk: інакше

en: output
uk: вихід

en: stylesheet
uk: таблиця стилів

en: template
uk: шаблон

en: text
uk: текст

en: variable
uk: змінна

en: XSLT - Functions
uk: XSLT - Функції

en: current
uk: поточний

en: document
uk: документ

en: false
uk: ні

en: name
uk: ім’я

en: position
uk: положення

en: string
uk: рядок

en: translate
uk: переклад

en: true
uk: так

en: XSLT - Axes
uk: XSLT - Вісі

en: ancestor
uk: пращур

en: ancestor-or-self
uk: пращур або ж цей самий об'єкт

en: child
uk: дочірній об'єкт

en: descendant
uk: нащадок

en: descendant-or-self
uk: нащадок або ж цей самий об'єкт

en: following
uk: наступний

en: following-sibling
uk: наступна вершина

en: namespace
uk: простір імен

en: parent
uk: батько

en: preceding
uk: попередній

en: preceding-sibling
uk: попередня вершина

en: self
uk: поточний

en: XUL - Tags
uk: XUL - Теґи

en: action
uk: дія

en: button
uk: кнопка

en: browser
uk: бровзер

en: caption
uk: підпис

en: column
uk: стовпчик

en: columns
uk: стовпчиків

en: command
uk: команда

en: description
uk: опис

en: dialog
uk: діалог

en: editor
uk: редактор

en: image
uk: зображення

en: label
uk: позначка

en: member
uk: член

en: menu
uk: меню

en: menubar
uk: рядок меню

en: page
uk: сторінка

en: preferences
uk: уподобання

en: radio
uk: радіо

en: rows
uk: рядків

en: script
uk: сценарій

en: scrollbar
uk: смуга прокрутки

en: scrollbox
uk: поле прокрутки

en: separator
uk: сепаратор

en: spacer
uk: розпірка

en: statusbar
uk: рядок стану

en: tab
uk: вкладка

en: toolbar
uk: панель інструментів

en: tree
uk: дерево

en: window
uk: вікно

en: Prompt type
uk: Запит типу

en: Selected format
uk: Обраний формат

en: Custom format
uk: Власний формат

en: In_sert Date and Time...
uk: Вставити _дату й час...

en: Insert current date and time at the cursor position
uk: Вставити поточну дату й час у позицію вказівника

en: Available formats
uk: Доступні формати

en: Insert Date/Time
uk: Вставити час або дату

en: Inserts current date and time at the cursor position.
uk: Вставляє поточну дату й час у позицію вказівника

en: Save Without Trailing Spaces
uk: Зберегти без кінцевих пробілів.

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
uk: Прибрає кінцеві пробіли з рядків перед збереженням.

en: Insert Date and Time
uk: Вставити дату й час

en: _Insert
uk: _Вставити

en: Use the _selected format
uk: Використати _вибраний формат

en: _Use custom format
uk: _Инший формат

en: Configure date/time plugin
uk: Налаштування втулка вставлення дати й часу

en: When inserting date/time...
uk: Налаштування втулка вставлення дати й часу...

en: _Prompt for a format
uk: За_питувати формат
