pluma 1.25.3 - en to zu translation catalogue (69 entries)

en: Text Editor
zu: Uhele wetekisi

en: _Save
zu: _Hlenga

en: Question
zu: Umbuzo

en: _Help
zu: _Usizo

en: All Files
zu: Amahele wonke

en: _Close
zu: _Vala

en: Display
zu: Bonisa

en: Font
zu: Isigamu sombhalo

en: Replace _All
zu: Buyisela _Konke

en: _Replace
zu: _Buyisela

en: _Revert
zu: _Buyisela emuva

en: Documents
zu: Amabhikwna

en: Unknown
zu: Ayaziwa

en: _Open
zu: _Vula

en: _Retry
zu: _Zama futhi

en: _Reload
zu: _Faka futhi

en: Name:
zu: Igama:

en: _File
zu: _Ihele

en: _Edit
zu: _Hlela

en: _View
zu: _Bheka

en: _New
zu: _Okusha

en: _Open...
zu: _Vula...

en: Open a file
zu: Vula ihele

en: Configure the application
zu: Shintsha isimo sesithobo

en: _Contents
zu: _Iziqikithi

en: _About
zu: _Nge

en: About this application
zu: Ngalesisithobo

en: Save the current file
zu: Hlenga ihele lamanje

en: Save _As...
zu: Hlenga _Njenge...

en: Save the current file with a different name
zu: Hlenga lelihele ngegama elihlukile

en: Revert to a saved version of the file
zu: Buyisela emuva ngokulandisa ihele elihlengiwe

en: _Print...
zu: _Bhala...

en: _Undo
zu: _Ungakwenzi

en: Undo the last action
zu: Ungasenzi isenzo sokugcina

en: _Redo
zu: _Yenza futhi

en: Cu_t
zu: Si_ka

en: Cut the selection
zu: Sika lokhu okukhethiwe

en: _Copy
zu: _Kopisha

en: Copy the selection
zu: Kopisha okukhethiwe

en: _Paste
zu: _Namathisela

en: Paste the clipboard
zu: Namathisela kuqoqo lwesikhashana

en: _Delete
zu: _Cima

en: Select _All
zu: Khetha _konke

en: _Find...
zu: _Thola...

en: Find Ne_xt
zu: Thola okula_ndelayo

en: Close the current file
zu: Vala lelihele

en: _Quit
zu: _Phuma

en: _Toolbar
zu: _Ithuluzi kokumele

en: _Statusbar
zu: _Izinga lokumela

en: Search
zu: Hlola

en: File Browser
zu: Umyaluzi-hele

en: (Empty)
zu: (Ngenalutho)

en: Open the parent folder
zu: Vula isibaya somzali

en: Go to the previous visited location
zu: Iya esabelweni ebesivakashelwe ngokwedlule

en: Go to the next visited location
zu: Iya kusabelo isozovakashelwa ekulandeleni

en: Comment
zu: Phawula

en: Disabled
zu: Ayinamandla

en: Image
zu: Isithombe

en: Name
zu: Igama

en: Title
zu: Isihloko

en: Value
zu: Inani

en: Background color
zu: Umbala wesizinda

en: Link color
zu: Xhuamnisa umbala

en: Size
zu: Ubungako

en: Sound
zu: Umsindo

en: Text
zu: Itekisi

en: columns
zu: uhume

en: rows
zu: imidenda

en: Custom format
zu: Hlela ngokomthetho
