pluma 1.26.0 - en to el translation catalogue (1009 entries)

en: Use Default Font
el: Χρήση προεπιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
el: Αν θα χρησιμοποιούνται οι προεπιλεγμένη γραμματοσειρά σταθερού πλάτους του συστήματος για την επεξεργασία κειμένου αντί για μια συγκεκριμένη γραμματοσειρά. Αν αυτή η επιλογή απενεργοποιηθεί τότε θα χρησιμοποιηθεί η γραμματοσειρά που ορίζεται στην επιλογή "Γραμματοσειρά Επεξεργαστή".

en: Editor Font
el: Γραμματοσειρά επεξεργαστή

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
el: Μια προσαρμοσμένη γραμματοσειρά για χρήση στην περιοχή επεξεργασίας. Αυτό πραγματοποιείται μόνο όταν είναι απενεργοποιημένη η "Χρήση προεπιλεγμένης γραμματοσειράς".

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
el: Εναλλάξτε καρτέλες με [ctrl] + [tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
el: Αν είναι αληθές, επιτρέπει τη δυνατότητα εναλλαγής καρτελών χρησιμοποιώντας [ctrl + tab] και [ctrl + shift + tab].

en: Style Scheme
el: Στυλ σχήματος

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
el: Το ID ενός Σχήματος στυλ GtkSourceView που χρησιμοποιείται για χρωματίζει το κείμενο.

en: Create Backup Copies
el: Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
el: Αν η εφαρμογή θα δημιουργεί αντίγραφα ασφαλείας για τα αρχεία που αποθηκεύει. Μπορείτε να ορίσετε την επέκταση των αρχείων ασφαλείας στην επιλογή "Επέκταση Αρχείου Ασφαλείας".

en: Autosave
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
el: Κατά πόσο το pluma θα αποθηκεύει αυτόματα τα τροποποιημένα αρχεία μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Μπορείτε να ορίσετε αυτό το διάστημα στην επιλογή «Μεσοδιάστημα αυτόματης αποθήκευσης».

en: Autosave Interval
el: Μεσοδιάστημα αυτόματης αποθήκευσης

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
el: Αριθμός λεπτών που θα μεσολαβεί μέχρι το pluma να αποθηκεύει αυτόματα τροποποιημένα αρχεία. Αυτό πραγματοποιείται μόνο όταν είναι ενεργοποιημένη η «Αυτόματη αποθήκευση».

en: Show save confirmation
el: Εμφάνιση επιβεβαίωσης αποθήκευσης

en: Show save confirmation if the files have changes.
el: Εμφανίστε την επιβεβαίωση αποθήκευσης εάν τα αρχεία έχουν αλλάξει.

en: Writable VFS schemes
el: Εγγράψιμα σχήματα VFS

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
el: Μια λίστα από σχήματα VFS που υποστηρίζει το pluma σε λειτουργία εγγραφής. Το σχήμα 'αρχείο' είναι προεπιλεγμένα εγγράψιμο.

en: Maximum Number of Undo Actions
el: Μέγιστος αριθμός ενεργειών αναίρεσης

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
el: Μέγιστος αριθμός ενεργειών για αναίρεση ή ακύρωση αναίρεσης. Χρησιμοποιήστε το "-1" για απεριόριστο αριθμό ενεργειών.

en: Line Wrapping Mode
el: Κατάσταση αναδίπλωσης γραμμών

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
el: Καθορίζει τον τρόπο αναδίπλωσης των γραμμών στην περιοχή επεξεργασίας. Χρησιμοποιήστε το "GTK_WRAP_NONE" για μη αναδίπλωση, το "GTK_WRAP_WORD"  στα όρια λέξεων και "GTK_WRAP_CHAR" για αναδίπλωση σε όρια ανεξάρτητων χαρακτήρων. Σημειώστε ότι στις τιμές υπάρχει διάκριση πεζών-κεφαλαίων και πρέπει να εμφανιστούν όπως ακριβώς αναφέρονται εδώ.

en: Tab Size
el: Μέγεθος στηλοθέτη

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
el: Καθορίζει τον αριθμό των διαστημάτων που θα πρέπει να εμφανίζονται αντί για χαρακτήρες Tab.

en: Insert spaces
el: Εισαγωγή διαστημάτων

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
el: Αν το pluma θα εισάγει διαστήματα αντί για στηλοθέτες.

en: Automatic indent
el: Αυτόματη εσοχή

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
el: Αν η εφαρμογή θα ενεργοποιεί αυτόματη εσοχή.

en: Display Line Numbers
el: Προβολή αριθμών γραμμής

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
el: Αν η εφαρμογή θα προβάλλει τους αριθμούς γραμμών στην περιοχή επεξεργασίας.

en: Highlight Current Line
el: Επισήμανση τρέχουσας γραμμής

en: Whether pluma should highlight the current line.
el: Αν η εφαρμογή θα επισημαίνει την τρέχουσα γραμμή.

en: Highlight Matching Bracket
el: Επισήμανση αγκύλης ταιριάσματος

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
el: Αν η εφαρμογή θα επισημαίνει την αγκύλη που ταιριάζει με την επιλεγμένη.

en: Display Right Margin
el: Προβολή δεξιού περιθωρίου

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
el: Αν η εφαρμογή θα προβάλλει το δεξιό περιθώριο στην περιοχή επεξεργασίας.

en: Right Margin Position
el: Θέση δεξιού περιθωρίου

en: Specifies the position of the right margin.
el: Καθορίζει την θέση του δεξιού περιθωρίου.

en: Smart Home End
el: Έξυπνα Home End

en: Restore Previous Cursor Position
el: Επαναφορά προηγούμενης θέσης δρομέα

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
el: Αν το pluma θα επαναφέρει τη προηγούμενη θέση του δρομέα κατά τη φόρτωση ενός αρχείου.

en: Enable Search Highlighting
el: Ενεργοποίηση επισήμανσης αναζήτησης

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
el: Αν η εφαρμογή θα επισημαίνει όλες τις επαναλήψεις του κειμένου αναζήτησης.

en: Enable Syntax Highlighting
el: Ενεργοποίηση επισήμανσης σύνταξης

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
el: Αν η εφαρμογή θα ενεργοποιεί την επισήμανση σύνταξης.

en: Toolbar is Visible
el: Η εργαλειοθήκη είναι ορατή

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
el: Αν η εργαλειοθήκη θα είναι ορατή στα παράθυρα επεξεργασίας.

en: Toolbar Buttons Style
el: Στυλ κουμπιών εργαλειοθήκης

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
el: Στυλ για κουμπιά εργαλειοθήκης. Οι πιθανές τιμές είναι "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM"  για χρήση του προεπιλεγμένου στυλ του συστήματος, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" για την προβολή μόνο των εικονιδίων, και "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" για προβολή εικονιδίων και κειμένου και "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" για προβολή κειμένου προτεραιότητας δίπλα σε εικόνες. Σημειώστε ότι στις τιμές υπάρχει διάκριση πεζών-κεφαλαίων και πρέπει να εμφανιστούν όπως ακριβώς αναφέρονται εδώ.

en: Status Bar is Visible
el: Η γραμμή κατάστασης είναι ορατή

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
el: Αν η γραμμή κατάστασης στο κάτω μέρος του ενεργού παραθύρου θα είναι ορατή.

en: Side Pane is Visible
el: Η πλευρική εργαλειοθήκη είναι ορατή

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
el: Αν η πλευρική εργαλειοθήκη στα αριστερά του παραθύρων επεξεργασίας θα είναι ορατή.

en: Show tabs with side pane
el: Εμφάνιση καρτελών με πλευρικό παράθυρο

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
el: Εάν είναι ψευδές, το pluma δεν εμφανίζει καρτέλες στο σημειωματάριο με ενεργοποιημένο το πλευρικό παράθυρο.

en: Bottom Panel is Visible
el: Η κάτω εργαλειοθήκη είναι ορατή

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
el: Αν η κάτω εργαλειοθήκη στο κάτω μέρος του ενεργού παραθύρου θα είναι ορατή.

en: Maximum Recent Files
el: Μέγιστος αριθμός πρόσφατων αρχείων

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
el: Καθορίζει το μέγιστο αριθμό των πρόσφατα ανοιγμένων εγγράφων που θα εμφανίζονται στο υπομενού "Πρόσφατα Έγγραφα".

en: Print Syntax Highlighting
el: Εκτύπωση επισήμανσης σύνταξης

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
el: Αν η εφαρμογή θα εκτυπώνει την επισήμανση σύνταξης κατά την εκτύπωση.

en: Print Header
el: Εκτύπωση κεφαλίδας

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
el: Αν η εφαρμογή θα περιλαμβάνει μια κεφαλίδα εγγράφου κατά την εκτύπωση.

en: Printing Line Wrapping Mode
el: Κατάσταση αναδίπλωσης γραμμής εκτύπωσης

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
el: Καθορίζει τον τρόπο αναδίπλωσης των γραμμών για εκτύπωση. Χρησιμοποιήστε το "GTK_WRAP_NONE" για μη αναδίπλωση, το "GTK_WRAP_WORD" στα όρια λέξεων και "GTK_WRAP_CHAR"  για αναδίπλωση σε όρια ανεξάρτητων χαρακτήρων. Σημειώστε ότι στις τιμές υπάρχει διάκριση πεζών-κεφαλαίων και πρέπει να εμφανιστούν όπως ακριβώς αναφέρονται εδώ.

en: Print Line Numbers
el: Εκτύπωση αριθμών γραμμής

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
el: Αν η τιμή είναι 0, δεν θα εισαχθούν αριθμοί γραμμών κατά την εκτύπωση ενός εγγράφου. Στην αντίθετη περίπτωση, το pluma θα εκτυπώνει αριθμούς γραμμών για κάθε τέτοια γραμμή.

en: Body Font for Printing
el: Χρώμα κυρίως κειμένου για εκτύπωση

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
el: Καθορίζει τη χρήση της γραμματοσειράς στο σώμα του εγγράφου κατά την εκτύπωση.

en: Header Font for Printing
el: Γραμματοσειρά κεφαλίδας για εκτύπωση

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
el: Καθορίζει τη χρήσης της γραμματοσειράς στις κεφαλίδες σελίδας κατά την εκτύπωση. Αυτό πραγματοποιείται μόνο αν είναι ενεργοποιημένη η "Εκτύπωση Κεφαλίδας".

en: Line Number Font for Printing
el: Γραμματοσειρά αριθμού γραμμής για εκτύπωση

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
el: Καθορίζει τον τρόπο χρήσης της γραμματοσειράς στους αριθμούς γραμμών κατά την εκτύπωση. Αυτό πραγματοποιείται μόνο αν δεν είναι μηδενική η τιμή στην "Εκτύπωση Αριθμών Γραμμών".

en: Automatically Detected Encodings
el: Αυτόματα εντοπιζόμενες κωδικοποιήσεις

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
el: Ταξινομημένη λίστα από κωδικοποιήσεις που χρησιμοποιεί το pluma για την αυτόματη αναγνώριση της κωδικοποίησης ενός αρχείου. «CURRENT» είναι η τρέχουσα κωδικοποίηση του locale. Χρησιμοποιούνται μόνο αναγνωρισμένες κωδικοποιήσεις.

en: Encodings shown in menu
el: Κωδικοποιήσεις που εμφανίζονται στο μενού

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
el: Μια λίστα από κωδικοποιήσεις που εμφανίζονται στο μενού Κωδικοποίησης Χαρακτήρων στον επιλογέα άνοιγμα/αποθήκευση. Μόνο αναγνωρισμένες κωδικοποιήσεις χρησιμοποιούνται.

en: History for "search for" entries
el: Ιστορικό για καταχωρήσεις "Εύρεση του"

en: List of entries in "search for" textbox.
el: Λίστα των καταχωρήσεων με κείμενο "Εύρεση".

en: History for "replace with" entries
el: Ιστορικό για καταχωρήσεις "Αντικατάσταση με"

en: List of entries in "replace with" textbox.
el: Λίστα των καταχωρήσεων με "Αντικατάσταση με" κείμενο.

en: Active plugins
el: Ενεργές πρόσθετες λειτουργίες

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
el: Λίστα των ενεργών πρόσθετων λειτουργιών. Περιέχει την "Τοποθεσία" των ενεργών πρόσθετων λειτουργιών. Δείτε το αρχείο .pluma-plugin για να μάθετε την "Τοποθεσία" μιας πρόσθετης λειτουργίας.

en: size
el: μέγεθος

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
el: Ένας επεξεργαστής κειμένου για το γραφικό περιβάλλον MATE

en: Text Editor
el: Επεξεργαστής κειμένου

en: Edit text files
el: Επεξεργασία αρχείων κειμένου

en: Log Out _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: _Cancel Logout
el: Α_κύρωση αποσύνδεσης

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: Save _As
el: Αποθήκευση _ως

en: Question
el: Ερώτηση

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, οι αλλαγές που έγιναν στο έγγραφο το τελευταίο λεπτό θα χαθούν οριστικά.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, οι αλλαγές που έγιναν στο έγγραφο την τελευταία ώρα θα χαθούν οριστικά.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
el: Οι αλλαγές στο έγγραφο "%s" θα χαθούν οριστικά.

en: Save changes to document "%s" before closing?
el: Αποθήκευση των αλλαγών στο έγγραφο "%s" πριν το κλείσιμο;

en: Saving has been disabled by the system administrator.
el: Η αποθήκευση έχει απενεργοποιηθεί από το διαχειριστή συστήματος.

en: Docum_ents with unsaved changes:
el: Έ_γγραφα με μη-αποθηκευμένες αλλαγές:

en: S_elect the documents you want to save:
el: Επι_λέξτε τα έγγραφα που θέλετε να αποθηκεύσετε:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, όλες οι αλλαγές θα χαθούν.

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Character Encodings
el: Κωδικοποιήσεις χαρακτήρων

en: _Description
el: _Περιγραφή

en: _Encoding
el: _Κωδικοποίηση

en: Character encodings
el: Κωδικοποιήσεις χαρακτήρων

en: A_vailable encodings:
el: Δια_θέσιμες κωδικοποιήσεις:

en: _Add
el: Προσ_θήκη

en: E_ncodings shown in menu:
el: Κω_δικοποιήσεις που εμφανίζονται στο μενού:

en: _Remove
el: _Αφάιρεση

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να επιλέξετε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται από τον επεξεργαστή

en: _Use the system fixed width font (%s)
el: _Χρήση της προκαθορισμένης σταθερού πλάτους γραμματοσειράς συστήματος (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
el: Ρο επιλεγμένο σχήμα χρώματος δεν μπορεί να μετακινηθεί στα απορρίμματα.

en: Add Scheme
el: Προσθήκη σχήματος

en: A_dd Scheme
el: Προ_σθήκη σχήματος

en: Color Scheme Files
el: Αρχεία σχήματος χρώματος

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Could not remove color scheme "%s".
el: Αδυναμία απομάκρυνσης σχήματος χρώματος "%s".

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Pluma Preferences
el: Προτιμήσεις Pluma

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Text Wrapping
el: Αναδίπλωση κειμένου

en: Enable text _wrapping
el: Ενεργοποίηση ανα_δίπλωσης κειμένου

en: Do not _split words over two lines
el: Να μην _χωρίζονται λέξεις σε πάνω από δύο γραμμές

en: Highlighting
el: Επισημάνσεις

en: Highlight current _line
el: Επι_σήμανση τρέχουσας γραμμής

en: Highlight matching _bracket
el: Επισήμανση παρέν_θεσης που ταιριάζει

en: Display
el: Εμφάνιση

en: _Display line numbers
el: _Προβολή αριθμών γραμμής

en: View
el: Προβολή

en: Tab Stops
el: Η στήλη σταματάει

en: _Tab width:
el: Πλάτος _Tab:

en: Insert _spaces instead of tabs
el: Εισαγωγή _διαστημάτων αντί για στηλοθέτες

en: Automatic Indentation
el: Αυτόματη εσοχή

en: _Enable automatic indentation
el: _Ενεργοποίηση αυτόματης εσοχής

en: File Saving
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Create a _backup copy of files before saving
el: Δημιουργία α_ντιγράφου ασφαλείας πριν την αποθήκευση

en: _Autosave files every
el: Αυτόματη απο_θήκευση αρχείων κάθε

en: _minutes
el: _λεπτά

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Editor _font:
el: Γ_ραμματοσειρά επεξεργαστή:

en: Pick the editor font
el: Επιλογή γραμματοσειράς επεξεργαστή

en: Color Scheme
el: Χρωματικό σχήμα

en: _Add...
el: _Προσθήκη...

en: Font & Colors
el: Γραμματοσειρές & Χρώματα

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Find
el: Εύρεση

en: _Find
el: _Εύρεση

en: Replace _All
el: Αντικατάσταση ό_λων

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

en: _Search for:
el: Α_ναζήτηση για:

en: Replace _with:
el: Αντικατάσταση _με:

en: _Match case
el: _Διάκριση πεζών από κεφαλαία

en: Match _regular expression
el: Ταίριασμα _κανονική έκφραση

en: Match _entire word only
el: Ταίριασμα ο_λόκληρης λέξης μόνο

en: Search _backwards
el: Αναζήτηση προς τα _πίσω

en: _Wrap around
el: Αναδίπλ_ωση γύρω

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
el: _Επεξεργασία ακολουθιών διαφυγής (π.χ. \n)

en: Show the application's version
el: Προβολή της έκδοσης της εφαρμογής

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
el: Ορισμός της κωδικοποίησης χαρακτήρων που θα χρησιμοποιείται για το άνοιγμα αρχείων από τη γραμμή εντολών

en: ENCODING
el: ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ

en: Display list of possible values for the encoding option
el: Εμφάνιση λίστα με τις πιθανές τιμές για την επιλογή κωδικοποίησης

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
el: Δημιουργία νέου παραθύρου σε υπάρχουσα εκτέλεση του pluma

en: Create a new document in an existing instance of pluma
el: Δημιουργία νέου εγγράφου σε υπάρχουσα εκτέλεση του pluma

en: [FILE...]
el: [ΑΡΧΕΙΟ...]

en: %s: invalid encoding.
el: %s: μη έγκυρη κωδικοποίηση.

en: - Edit text files
el: - Επεξεργασία αρχείων κειμένου

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: %s
    Εκτελέστε '%s --help' για να δείτε μια πλήρη λίστα από διαθέσιμες επιλογές γραμμής εντολής.

en: Loading file '%s'…
el: Φόρτωση αρχείου '%s'…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
el: Άνοιγμα αρχείων

en: The file "%s" is read-only.
el: Το αρχείο "%s" είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
el: Θέλετε να γίνει προσπάθεια να το αντικαταστήσετε με αυτό που αποθηκεύετε;

en: Saving file '%s'…
el: Αποθήκευση αρχείου '%s'…

en: Save As…
el: Αποθήκευση ως…

en: Reverting the document '%s'…
el: Γίνεται επαναφορά του εγγράφου '%s'…

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
el: Επαναφορά μη αποθηκευμένων αλλαγών στο έγγραφο '%s';

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
el: Οι αλλαγές που έγιναν στο έγγραφο το τελευταίο λεπτό θα χαθούν οριστικά.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
el: Οι αλλαγές που έγιναν στο έγγραφο την τελευταία ώρα θα χαθούν οριστικά.

en: _Revert
el: Επανα_φορά

en: MATE Documentation Team
el: Ομάδα τεκμηρίωσης MATE

en: GNOME Documentation Team
el: Ομάδα τεκμηρίωσης GNOME

en: About Pluma
el: Περί Pluma

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
el: Πνευματική ιδιοκτησία © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Πνευματική ιδιοκτησία © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Πνευματική ιδιοκτησία © 2003-2006 Paolo Maggi
    Πνευματική ιδιοκτησία © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Πνευματική ιδιοκτησία © 2011 Perberos
    Πνευματική ιδιοκτησία © 2012-2021 Προγραμματιστές MATE

en: Found and replaced one occurrence
el: Βρέθηκε και αντικαταστάθηκε μια επανάληψη

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
el: Το «%s» δε βρέθηκε

en: Unsaved Document %d
el: Μη αποθηκευμένο έγγραφο %d

en: Read-Only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Western
el: Δυτική

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

en: Baltic
el: Βαλτικής

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Hebrew Visual
el: Εβραϊκή οπτική

en: Turkish
el: Τουρκική

en: Nordic
el: Βορείων χωρών

en: Celtic
el: Κελτική

en: Romanian
el: Ρουμανική

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Chinese Traditional
el: Κινέζικη, παραδοσιακή

en: Cyrillic/Russian
el: Κυριλλική/Ρωσική

en: Japanese
el: Ιαπωνική

en: Korean
el: Κορεατική

en: Chinese Simplified
el: Κινέζικη, απλοποιημένη

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Cyrillic/Ukrainian
el: Κυριλλική/Ουκρανική

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικη

en: Thai
el: Ταϊλανδικά

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Automatically Detected
el: Αυτόματος εντοπισμός

en: Current Locale (%s)
el: Τρέχον Locale (%s)

en: Add or Remove...
el: Προσθήκη ή Αφαίρεση...

en: All Text Files
el: Όλα τα αρχεία κειμένου

en: C_haracter Encoding:
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων:

en: L_ine Ending:
el: Τέ_λος γραμμής:

en: Windows
el: Παράθυρα

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: There was an error displaying the help.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας.

en: _Retry
el: _Επαναπροσπάθεια

en: Could not find the file %s.
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου %s.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
el: Βεβαιωθείτε ότι έχετε πληκτρολογήσει σωστά την τοποθεσία και δοκιμάστε ξανά.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
el: Το pluma δεν μπορεί να χειριστεί τοποθεσίες %s.

en: pluma cannot handle this location.
el: Η εφαρμογή δεν μπορεί να χειριστεί αυτή την τοποθεσία.

en: The location of the file cannot be mounted.
el: Δεν είναι δυνατή η προσάρτηση του αρχείου.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
el: Η τοποθεσία του αρχείου δε μπορεί να προσπελαστεί επειδή δεν έχει προσαρτηθεί.

en: %s is a directory.
el: Το %s είναι ένας κατάλογος.

en: %s is not a valid location.
el: Το %s δεν είναι έγκυρη τοποθεσία

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
el: Δεν μπορεί να βρεθεί το σύστημα %s. Βεβαιωθείτε ότι οι ρυθμίσεις διαμεσολαβητή είναι σωστές και προσπαθήστε ξανά.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
el: Το όνομα συστήματος δεν ήταν έγκυρο. Βεβαιωθείτε ότι έχετε πληκτρολογήσει σωστά την τοποθεσία και ξαναδοκιμάστε.

en: %s is not a regular file.
el: Το %s δεν είναι κανονικό αρχείο.

en: Connection timed out. Please try again.
el: Η σύνδεση έληξε. Προσπαθήστε ξανά.

en: The file is too big.
el: Το αρχείο είναι πολύ μεγάλο.

en: Unexpected error: %s
el: Απρόσμενο σφάλμα: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
el: Το αρχείο δεν μπορεί να βρεθεί από την εφαρμογή. Ίσως να έχει διαγραφεί πρόσφατα.

en: Could not revert the file %s.
el: Αδυναμία επαναφοράς του αρχείου %s.

en: Ch_aracter Encoding:
el: Κωδικοποίηση χ_αρακτήρων:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
el: Επεξεργασία _οπωσδήποτε

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
el: Να _μην γίνει επεξεργασία

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
el: Το πλήθος των ακόλουθων συνδέσμων είναι περιορισμένο και το πραγματικό αρχείο δε μπορεί να βρεθεί στα όρια αυτά.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για το άνοιγμα του αρχείου.

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
el: Το pluma δεν μπόρεσε να εντοπίσει την κωδικοποίηση χαρακτήρων.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι δεν προσπαθείτε να ανοίξετε ένα αρχείο binary.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
el: Επιλέξτε μια κωδικοποίηση χαρακτήρων από το μενού και προσπαθήστε ξανά.

en: There was a problem opening the file %s.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου %s.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
el: Το αρχείο που ανοίξατε περιέχει μερικούς μη έγκυρους χαρακτήρες. Αν συνεχίσετε να επεξεργάζεστε αυτό το αρχείο μπορεί να αχρηστέψετε το έγγραφο.

en: You can also choose another character encoding and try again.
el: Μπορείτε επίσης να επιλέξετε μια άλλη κωδικοποίηση χαρακτήρων και να ξαναπροσπαθήσετε.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου %s με τη χρήση της κωδικοποίησης χαρακτήρων %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
el: Επιλέξτε μια διαφορετική κωδικοποίηση χαρακτήρων από το μενού και προσπαθήστε ξανά.

en: Could not open the file %s.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
el: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση του αρχείου %s με τη χρήση της κωδικοποίησης χαρακτήρων %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
el: Το έγγραφο περιέχει έναν ή περισσότερους χαρακτήρες που δεν μπορούν να κωδικοποιηθούν με τη χρήση της καθορισμένης κωδικοποίησης χαρακτήρων.

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
el: Αυτό το αρχείο (%s) είναι ήδη ανοικτό από ένα άλλο παράθυρο του pluma.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
el: Το pluma άνοιξε αυτό το αρχείο σε λειτουργία χωρίς επεξεργασία. Θέλετε να το επεξεργαστείτε οπωσδήποτε;

en: S_ave Anyway
el: _Αποθήκευση οπωσδήποτε

en: D_on't Save
el: Να μη _γίνει αποθήκευση

en: The file %s has been modified since reading it.
el: Το αρχείο %s έχει τροποποιηθεί από τότε που το ανοίξατε.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
el: Αν το αποθηκεύσετε, όλες οι εξωτερικές αλλαγές που έγιναν στο έγγραφο θα χαθούν. Να αποθηκευτεί οπωσδήποτε;

en: Could not create a backup file while saving %s
el: Αδυναμία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας κατά την αποθήκευση του %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
el: Αδυναμία δημιουργίας ενός προσωρινού αντιγράφου ασφαλείας κατά την αποθήκευση του %s

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
el: Το pluma δεν μπορεί να πάρει αντίγραφο ασφαλείας του παλαιού αντίγραφου πριν να αποθηκεύσει το νέο. Μπορείτε να αγνοήσετε αυτή την προειδοποίηση και να αποθηκεύσετε το αρχείο οπωσδήποτε, αλλά αν δημιουργηθεί κάποιο σφάλμα κατά την αποθήκευση, θα χάσετε το παλαιό αντίγραφο του αρχείου. Θέλετε να το αποθηκεύσετε οπωσδήποτε;

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
el: Το pluma δεν μπορεί να χειριστεί τοποθεσίες %s σε λειτουργία εγγραφής. Βεβαιωθείτε ότι έχετε πληκτρολογήσει σωστά την τοποθεσία και προσπαθήστε ξανά.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
el: Το pluma δεν μπορεί να χειριστεί αυτή την τοποθεσία σε λειτουργία εγγραφής. Βεβαιωθείτε ότι έχετε πληκτρολογήσει σωστά την τοποθεσία και προσπαθήστε ξανά.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
el: Το %s δεν είναι έγκυρη τοποθεσία. Βεβαιωθείτε ότι έχετε πληκτρολογήσει σωστά την τοποθεσία και προσπαθήστε ξανά.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για την αποθήκευση του αρχείου. Βεβαιωθείτε ότι έχετε πληκτρολογήσει σωστά την τοποθεσία και προσπαθήστε ξανά.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο για την αποθήκευση του αρχείου. Ελευθερώστε κάποιο χώρο στο δίσκο και προσπαθήστε ξανά.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
el: Προσπαθείτε ένα αποθηκεύσετε ένα αρχείο σε δίσκο μόνο για ανάγνωση. Βεβαιωθείτε ότι έχετε πληκτρολογήσει σωστά την τοποθεσία και προσπαθήστε ξανά.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
el: Ένα αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα διαφορετικό όνομα.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
el: Ο δίσκος στον οποίο προσπαθείτε να αποθηκεύσετε το αρχείο έχει περιορισμό στα μεγέθη του ονόματος αρχείων. Χρησιμοποιήστε ένα πιο σύντομο όνομα αρχείου.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
el: Ο δίσκος στον οποίο προσπαθείτε να αποθηκεύσετε το αρχείο έχει περιορισμό στα μεγέθη αρχείων. Προσπαθήστε να αποθηκεύσετε ένα μικρότερο αρχείο ή διαλέξτε ένα δίσκο χωρίς περιορισμούς.

en: Could not save the file %s.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου %s.

en: The file %s changed on disk.
el: Το αρχείο %s έχει τροποποιηθεί στο δίσκο.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
el: Θέλετε να παρατήσετε τις αλλαγές σας και να φορτώσετε εκ νέου το αρχείο;

en: Do you want to reload the file?
el: Θέλετε να φορτώσετε εκ νέου το αρχείο;

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: Empty
el: Κενή

en: Hide panel
el: Απόκρυψη εργαλειοθήκης

en: File: %s
el: Αρχείο: %s

en: Page %N of %Q
el: Σελίδα %N από %Q

en: Preparing...
el: Προετοιμασία...

en: Syntax Highlighting
el: Επισήμανσης σύνταξης

en: Print synta_x highlighting
el: Εκτύπωση επισήμανσης _σύνταξης

en: Line Numbers
el: Αριθμοί γραμμής

en: Print line nu_mbers
el: Εκτύπωση αρι_θμών γραμμής

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
el: Α_ριθμός γραμμής κάθε

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
el: γραμμές

en: Page header
el: Κεφαλίδα σελίδας

en: Print page _headers
el: Εκτύπωση _κεφαλίδων σελίδας

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: _Body:
el: _Σώμα κειμένου:

en: He_aders and footers:
el: Κεφα_λίδες και υποσέλιδα:

en: _Line numbers:
el: Αρι_θμοί γραμμής:

en: _Restore Default Fonts
el: Επαναφο_ρά προεπιλεγμένων γραμματοσειρών

en: Show the previous page
el: Προβολή της προηγούμενης σελίδας

en: Show the next page
el: Προβολή της επόμενης σελίδας

en: Current page (Alt+P)
el: Τρέχουσα σελίδα (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
el: από

en: Page total
el: Σύνολο σελίδων

en: The total number of pages in the document
el: Ο συνολικός αριθμός σελίδων στο έγγραφο

en: Show multiple pages
el: Προβολή πολλαπλών σελίδων

en: Zoom 1:1
el: Εστίαση 1:1

en: Zoom to fit the whole page
el: Προσαρμογή εστίασης σε όλη τη σελίδα

en: Zoom the page in
el: Εστίαση στη σελίδα

en: Zoom the page out
el: Άρση εστίασης στη σελίδα

en: _Close Preview
el: _Κλείσιμο προεπισκόπησης

en: Close print preview
el: Κλείσιμο προεπισκόπησης εκτύπωσης

en: Page %d of %d
el: Σελίδα %d από %d

en: Page Preview
el: Προεπισκόπηση σελίδας

en: The preview of a page in the document to be printed
el: Η προεπισκόπηση της σελίδας του εγγράφου που θα εκτυπωθεί

en: It is not possible to detect the encoding automatically
el: Είναι αδύνατος ο αυτόματος εντοπισμός της κωδικοποίησης χαρακτήρων.

en: OVR
el: ΑΝΤ

en: INS
el: ΕΙΣ

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
el:   Γρ %d, Στηλ. %d

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία του καταλόγου '%s': g_mkdir_with_parents() απέτυχε: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
el: Γίνεται επαναφορά %s από %s

en: Reverting %s
el: Γίνεται επαναφορά %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
el: Φόρτωση %s από %s

en: Loading %s
el: Φόρτωση %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
el: Αποθήκευση %s σε %s

en: Saving %s
el: Αποθήκευση %s

en: Error opening file %s
el: Σφάλμα ανοίγματος αρχείου %s

en: Error reverting file %s
el: Σφάλμα επαναφοράς του αρχείου %s

en: Error saving file %s
el: Σφάλμα αποθήκευσης αρχείου %s

en: Name:
el: Όνομα:

en: MIME Type:
el: Τύπος MIME:

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: _Search
el: _Αναζήτηση

en: _Tools
el: Ε_ργαλεία

en: _Documents
el: Έ_γγραφα

en: _New
el: _Νέο

en: Create a new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: _Open...
el: Άν_οιγμα...

en: Open a file
el: Άνοιγμα ενός αρχείου

en: Pr_eferences
el: _Προτιμήσεις

en: Configure the application
el: Ρύθμιση της εφαρμογής

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: Open the pluma manual
el: Άνοιγμα του εγχειριδίου του pluma

en: _About
el: Πε_ρί

en: About this application
el: Περί αυτής της εφαρμογής

en: Leave fullscreen mode
el: Έξοδος από λειτουργία πλήρους οθόνη

en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _ως...

en: Save the current file with a different name
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου με διαφορετικό όνομα

en: Revert to a saved version of the file
el: Επαναφορά σε αποθηκευμένη έκδοση του αρχείου

en: Print Previe_w
el: Προε_πισκόπηση εκτύπωσης

en: Print preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

en: _Print...
el: Εκτύ_πωση...

en: Print the current page
el: Εκτύπωση της τρέχουσας σελίδας

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: Undo the last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

en: _Redo
el: Ε_πανάληψη

en: Redo the last undone action
el: Επανάληψη της τελευταίας ενέργειας που αναιρέθηκε

en: Cu_t
el: Αποκο_πή

en: Cut the selection
el: Αποκοπή της επιλογής

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση του προχείρου

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Delete the selected text
el: Διαγραφή επιλεγμένου κειμένου

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select the entire document
el: Επιλογή ολόκληρου του εγγράφου

en: C_hange Case
el: Αλλα_γή τύπου

en: All _Upper Case
el: Όλα κε_φαλαία

en: Change selected text to upper case
el: Μετατροπή του επιλεγμένου κειμένου σε κεφαλαία

en: All _Lower Case
el: Όλα πε_ζά

en: Change selected text to lower case
el: Μετατροπή του επιλεγμένου κειμένου σε πεζά

en: _Invert Case
el: Εν_αλλαγή πεζών κεφαλαίων

en: Invert the case of selected text
el: Εναλλαγή πεζών-κεφαλαίων στο επιλεγμένο κείμενο

en: _Title Case
el: Γράμματα _τίτλου

en: Capitalize the first letter of each selected word
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα κάθε επιλεγμένης λέξης

en: _Highlight Mode
el: Λειτουργία _επισήμανσης

en: _Find...
el: Εύ_ρεση...

en: Search for text
el: Αναζήτηση για κείμενο

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση ε_πόμενου

en: Search forwards for the same text
el: Αναζήτηση προς τα πίσω για το ίδιο κείμενο

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση προη_γούμενου

en: Search backwards for the same text
el: Αναζήτηση προς τα πίσω για το ίδιο κείμενο

en: _Replace...
el: _Αντικατάσταση...

en: Search for and replace text
el: Εύρεση και αντικατάσταση κειμένου

en: _Clear Highlight
el: Εκκα_θάριση επισήμανσης

en: Clear highlighting of search matches
el: Εκκαθάριση επισήμανσης ταιριασμάτων αναζήτησης

en: Go to _Line...
el: Μετά_βαση στη γραμμή...

en: Go to a specific line
el: Μετάβαση σε συγκεκριμένη γραμμή

en: _Incremental Search...
el: Αυ_ξητική αναζήτηση…

en: Incrementally search for text
el: Διαδραστική αναζήτηση κειμένου

en: _Save All
el: _Αποθήκευση όλων

en: Save all open files
el: Αποθήκευση όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: _Close All
el: _Κλείσιμο Όλων

en: Close all open files
el: Κλείσιμο όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: _Previous Document
el: _Προηγούμενα έγγραφα

en: Activate previous document
el: Ενεργοποίηση προηγούμενου εγγράφου

en: _Next Document
el: Ε_πόμενο έγγραφο

en: Activate next document
el: Ενεργοποίηση επόμενου εγγράφου

en: _Move to New Window
el: _Μετακίνηση σε νέο παράθυρο

en: Move the current document to a new window
el: Μετακίνηση του τρέχοντος εγγράφου σε νέο παράθυρο

en: Close the current file
el: Κλείσιμο του τρέχοντος αρχείου

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: Quit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: Show or hide the toolbar in the current window
el: Αλλαγή της ορατότητας της εργαλειοθήκης στο τρέχον παράθυρο

en: _Statusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Show or hide the statusbar in the current window
el: Αλλαγή της ορατότητας της γραμμής κατάστασης στο τρέχον παράθυρο

en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

en: Edit text in fullscreen
el: Επεξεργασία κειμένου σε πλήρη οθόνη

en: Side _Pane
el: Πλευρικό _ταμπλώ

en: Show or hide the side pane in the current window
el: Αλλαγή της ορατότητας της πλευρικής εργαλειοθήκης στο τρέχον παράθυρο

en: _Bottom Pane
el: _Κάτω εργαλειοθήκη

en: Show or hide the bottom pane in the current window
el: Αλλαγή της ορατότητας της κάτω εργαλειοθήκης στο τρέχον παράθυρο

en: Please check your installation.
el: Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση σας.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου διεπαφής χρήστη %s. Σφάλμα: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
el: Αδυναμία εύρεσης του αντικειμένου '%s' μέσα στο αρχείο %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
el: / στο %s

en: _Wrap Around
el: Αναδίπλ_ωση γύρω

en: Match _Entire Word Only
el: Ταίριασμα ο_λόκληρης λέξης μόνο

en: _Match Case
el: _Διάκριση πεζών από κεφαλαία

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
el: _Επεξεργασία ακολουθιών διαφυγής (π.χ. 
    )

en: String you want to search for
el: Αλφαριθμητικό προς αναζήτηση

en: Line you want to move the cursor to
el: Η γραμμή στην οποία θέλετε μετακινηθεί ο δρομέας

en: Use %s highlight mode
el: Χρήση %s λειτουργίας επισήμανσης

note: Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
el: Απλό κείμενο

en: Disable syntax highlighting
el: Απενεργοποίηση επισήμανσης σύνταξης

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
el: Άνοιγμα '%s'

en: Open a recently used file
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατου αρχείου

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Print
el: Εκτύπωση

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
el: Ενεργοποίηση '%s'

en: Use Spaces
el: Χρήση διαστημάτων

en: Tab Width
el: Πλάτος Tab

en: Document Statistics
el: Στατιστικά εγγράφου

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
el: Καταμέτρηση λέξεων, γραμμών, χαρακτήρων και χαρακτήρων χωρίς κενά.

en: _Update
el: _Ενημέρωση

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: Characters (no spaces)
el: Χαρακτήρες (χωρίς κενά)

en: Characters (with spaces)
el: Χαρακτήρες (με κενά)

en: Words
el: Λέξεις

en: Lines
el: Γραμμές

en: Document
el: Έγγραφo

en: Selection
el: Επιλογή

en: _Document Statistics
el: _Στατιστικά εγγράφου

en: Get statistical information on the current document
el: Λήψη στατιστικών πληροφοριών για το τρέχον έγγραφο

en: External Tools
el: Εξωτερικά εργαλεία

en: Execute external commands and shell scripts.
el: Εκτέλεση εξωτερικών εντολών και δεσμών ενεργειών κελύφους.

en: Manage _External Tools...
el: Διαχείριση _εξωτερικών εργαλείων...

en: Opens the External Tools Manager
el: Ανοίγει την διαχείριση εξωτερικών εργαλείων

en: External _Tools
el: Εξωτερικά _εργαλεία

en: External tools
el: Εξωτερικά εργαλεία

en: Shell Output
el: Αποτέλεσμα κελύφους

en: Could not execute command: %s
el: Αδύνατη η εκτέλεση της εντολής: %s

en: You must be inside a word to run this command
el: Θα πρέπει να βρίσκεστε μέσα σε μια λέξη για να εκτελέσετε αυτή την εντολή

en: Running tool:
el: Εργαλείο σε εκτέλεση:

en: Done.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: Exited
el: Τερματίστηκε

en: All languages
el: Όλες οι γλώσσες

en: All Languages
el: Όλες οι γλώσσες

en: New tool
el: Νέο εργαλείο

en: This accelerator is already bound to %s
el: Αυτή η συντόμευση είναι ήδη αντιστοιχισμένη με %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
el: Πληκτρολογήστε μια νέα συντόμευση, ή πατήστε Backspace για εκκαθάριση

en: Type a new accelerator
el: Πληκτρολογήστε μια νέα συντόμευση

en: Stopped.
el: Διακόπηκε.

en: All documents
el: Όλα τα έγγραφα

en: All documents except untitled ones
el: Όλα τα έγγραφα εκτός από τα ανώνυμα

en: Local files only
el: Μόνο τοπικά αρχεία

en: Remote files only
el: Μόνο απομακρυσμένα αρχεία

en: Untitled documents only
el: Μόνο έγγραφα χωρίς όνομα

en: Nothing
el: Τίποτα

en: Current document
el: Τρέχον έγγραφο

en: Current selection
el: Τρέχουσα επιλογή

en: Current selection (default to document)
el: Τρέχουσα επιλογή (προεπιλογή στο έγγραφο)

en: Current line
el: Τρέχουσα γραμμή

en: Current word
el: Τρέχουσα λέξη

en: Display in bottom pane
el: Προβολή στο κάτω ταμπλώ

en: Create new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: Append to current document
el: Προσθήκη στο τρέχον έγγραφο

en: Replace current document
el: Αντικατάσταση τρέχοντος εγγράφου

en: Replace current selection
el: Αντικατάσταση τρέχουσας επιλογής

en: Insert at cursor position
el: Εισαγωγή στη θέση δρομέα

en: External Tools Manager
el: Διαχείριση εξωτερικών εργαλείων

en: _Tools:
el: _Εργαλεία:

en: _Applicability:
el: _Δυνατότητα εφαρμογής:

en: _Output:
el: _Αποτέλεσμα:

en: _Input:
el: Ε_ισαγωγή:

en: _Save:
el: _Αποθήκευση:

en: _Shortcut Key:
el: _Πλήκτρο συντόμευσης:

en: _Edit:
el: _Επεξεργασία:

en: Build
el: Χτίσιμο

en: Run "make" in the document directory
el: Εκτέλεση "make" στον κατάλογο εγγράφου

en: Open terminal here
el: Άνοιγμα τερματικού εδώ

en: Open a terminal in the document location
el: Άνοιγμα ενός τερματικού στην τοποθεσία του εγγράφου

en: Remove trailing spaces
el: Απομάκρυνση κενών που περισσεύουν

en: Remove useless trailing spaces in your file
el: Απομάκρυνση άχρηστων κενών διαστημάτων από το αρχείο σας

en: Run command
el: Εκτέλεση εντολής

en: Execute a custom command and put its output in a new document
el: Εκτέλεση μιας προσαρμοσμένης εντολής και τοποθέτηση του αποτελέσματος της σε ένα νέο έγγραφο

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Switch onto a file .c and .h
el: Αλλαγή σε ένα αρχείο .c και .h

en: File Browser Pane
el: Στήλη περιήγησης αρχείων

en: Easy file access from the side pane
el: Εύκολη πρόσβαση σε αρχείο από τη πλευρική στήλη

en: Set Location to First Document
el: Ορισμός τοποθεσίας στο πρώτο έγγραφο

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
el: Αν TRUE η πρόσθετη λειτουργία περιηγητή αρχείων θα προβάλλει τον κατάλογο που βρίσκεται το πρώτο ανοιγμένο έγγραφο αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμα ο περιηγητής αρχείων. (Αυτό ισχύει γενικά στο άνοιγμα ενός εγγράφου από τη γραμμή εντολών, στο άνοιγμα με το ναυτίλο κτλ)

en: File Browser Filter Mode
el: Λειτουργία φίλτρου περιηγητή αρχείων

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
el: Αυτή η τιμή καθορίζει το ποιά αρχεία θα φιλτράρονται από το περιηγητή αρχείων. Οι έγκυρες τιμές είναι: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).

en: File Browser Filter Pattern
el: Μοτίβο φίλτρου περιηγητή αρχείων

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
el: Το μοτίβο φίλτρου για το φίλτρο του περιηγητή αρχείων. Αυτό το φίλτρο λειτουργεί πάνω από το filter_mode.

en: Open With Tree View
el: Άνοιγμα με προβολή δένδρου

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
el: Άνοιγμα της προβολής δένδρου όταν η πρόσθετη λειτουργία περιηγητή αρχείων φορτώνεται αντί για την προβολή σελιδοδεικτών

en: File Browser Root Directory
el: Ριζικός κατάλογος περιηγητή αρχείων

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
el: Ο ριζικός κατάλογος που θα χρησιμοποιείται όταν φορτώνεται η πρόσθετη λειτουργία περιηγητή αρχείων και το onload/tree_view είναι TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
el: Εικονικός ριζικός κατάλογος περιηγητή αρχείων

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
el: Ο εικονικός ριζικός κατάλογος που θα χρησιμοποιείται όταν φορτώνεται η πρόσθετη λειτουργία περιηγητή αρχείων και το onload/tree_view είναι TRUE. Ο ριζικός κατάλογος πρέπει να είναι κάτω από τον πραγματικό ριζικό.

en: Enable Restore of Remote Locations
el: Ενεργοποίηση επαναφοράς απομακρυσμένων τοποθεσιών

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
el: Καθορίζει το αν θα ενεργοποιείται η επαναφορά των απομακρυσμένων τοποθεσιών.

en: File System
el: Σύστημα αρχείων

en: _Set root to active document
el: Ορισμός του ρι_ζικού καταλόγου στο ενεργό έγγραφο

en: Set the root to the active document location
el: Ορισμός του ριζικού καταλόγου στην ενεργή τοποθεσία του εγγράφου

en: _Open terminal here
el: Άν_οιγμα τερματικού εδώ

en: Open a terminal at the currently opened directory
el: Άνοιγμα ενός τερματικού στον τρέχοντα κατάλογο

en: File Browser
el: Περιηγητής αρχείων

en: An error occurred while creating a new directory
el: Σφάλμα κατά την δημιουργία ενός νέου καταλόγου

en: An error occurred while creating a new file
el: Σφάλμα κατά την δημιουργία ενός νέου αρχείου

en: An error occurred while renaming a file or directory
el: Σφάλμα κατά τη μετονομασία ενός νέου αρχείου ή καταλόγου

en: An error occurred while deleting a file or directory
el: Σφάλμα κατά την διαγραφή ενός νέου αρχείου ή καταλόγου

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα ενός καταλόγου στο περιηγητή αρχείων

en: An error occurred while setting a root directory
el: Σφάλμα κατά τον καθορισμό ενός ριζικού καταλόγου

en: An error occurred while loading a directory
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση ενός καταλόγου

en: An error occurred
el: Δημιουργήθηκε ένα σφάλμα

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
el: Αδυναμία μετακίνησης αρχείου στα απορρίμματα,
    θέλετε να γίνει άμεση διαγραφή του;

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
el: Το αρχείο "%s" δεν μπορεί να μετακινηθεί στα απορρίμματα.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
el: Τα επιλεγμένα αρχεία δεν μπορούν να μετακινηθούν στα απορρίμματα.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα το "%s";

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα τα επιλεγμένα αρχεία;

en: If you delete an item, it is permanently lost.
el: Αν διαγράψετε ένα αντικείμενο, αυτό θα χαθεί οριστικά.

en: (Empty)
el: (Κενό)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
el: Το μετονομασμένο αρχείο είναι αυτή τη στιγμή φιλτραρισμένο. Θα χρειαστεί να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις του φίλτρου σας για να κάνετε το αρχείο ορατό

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
el: αρχείο

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
el: Το νέο αρχείο είναι αυτή τη στιγμή φιλτραρισμένο. Θα χρειαστεί να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις του φίλτρου σας για να κάνετε το αρχείο ορατό

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
el: κατάλογος

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
el: Ο νέος φάκελος είναι αυτή τη στιγμή φιλτραρισμένος. Θα χρειαστεί να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις του φίλτρου σας για να κάνετε το φάκελο ορατό

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: _Filter
el: _Φίλτρο

en: _Move to Trash
el: _Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Move selected file or folder to trash
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αρχείου ή φακέλου στα απορρίμματα

en: Delete selected file or folder
el: Διαγραφή επιλεγμένου αρχείου ή φακέλου

en: Open selected file
el: Άνοιγμα επιλεγμένου αρχείου

en: Up
el: Πάνω

en: Open the parent folder
el: Άνοιγμα του μητρικού φακέλου

en: _New Folder
el: _Νέος φάκελος

en: Add new empty folder
el: Προσθήκη ενός νέου κενού φακέλου

en: New F_ile
el: Νέο αρ_χείο

en: Add new empty file
el: Προσθήκη ενός νέου κενού αρχείου

en: _Rename
el: _Μετονομασία

en: Rename selected file or folder
el: Μετονομασία του επιλεγμένου αρχείου ή φακέλου

en: _Previous Location
el: _Προηγούμενη τοποθεσία

en: Go to the previous visited location
el: Μετάβαση στην προηγούμενη τοποθεσία

en: _Next Location
el: Επόμε_νη τοποθεσία

en: Go to the next visited location
el: Μετάβαση στην επόμενη τοποθεσία

en: Re_fresh View
el: Ανα_νέωση προβολής

en: Refresh the view
el: Ανανέωση της προβολής

en: _View Folder
el: Προ_βολή φακέλου

en: View folder in file manager
el: Προβολή καταλόγου στο περιηγητή αρχείων

en: Show _Hidden
el: Προβολή κρυ_φών

en: Show hidden files and folders
el: Προβολή κρυφών αρχείων και φακέλων

en: Show _Binary
el: Προβολή _Binary

en: Show binary files
el: Προβολή αρχείων binary

en: Previous location
el: Προηγούμενη τοποθεσία

en: Go to previous location
el: Μετάβαση σε προηγούμενη τοποθεσία

en: Go to a previously opened location
el: Μετάβαση σε προηγούμενη ανοιγμένη τοποθεσία

en: Next location
el: Επόμενη τοποθεσία

en: Go to next location
el: Μετάβαση στην επόμενη τοποθεσία

en: _Match Filename
el: Ταί_ριασμα ονόματος αρχείου

en: No mount object for mounted volume: %s
el: Κανένα αντικείμενο προσάρτησης για τον προσαρτημένο τόμο: %s

en: Could not open media: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος μέσου: %s

en: Could not mount volume: %s
el: Αδυναμία προσάρτησης τόμου: %s

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
el: Υποστήριξη του pluma για modelines τύπου Emacs, Kate και Vim.

en: Python Console
el: Κονσόλα Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
el: Διαδραστική κονσόλα Python στην κάτω εργαλειοθήκη

en: _Error color:
el: _Χρώμα σφαλμάτων:

en: C_ommand color:
el: Χρώμα εντο_λών:

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Quick Open
el: Γρήγορη εκκίνηση

en: Quick open
el: Γρήγορη εκκίνηση

en: Quickly open documents
el: Γρήγορο άνοιγμα εγγράφων

en: Quickly open files
el: Γρήγορο άνοιγμα αρχείων

en: Snippets
el: Τμήματα

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
el: Εισάγετε συχνά χρησιμοποιούμενα κομμάτια κειμένου με ένα γρήγορο τρόπο

en: Snippets Manager
el: Διαχειριστής Τμημάτων

en: _Snippets:
el: _Τμήματα:

en: Create new snippet
el: Δημιουργία νέου τμήματος

en: Import snippets
el: Εισαγωγή τμημάτων

en: Export selected snippets
el: Εξαγωγή επιλεγμένων τμημάτων

en: Delete selected snippet
el: Διαγραφή επιλεγμένου τμήματος

en: Activation
el: Ενεργοποίηση

en: _Drop targets:
el: Α_κύρωση στόχων:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την ενεργοποίηση του τμήματος

en: S_hortcut key:
el: Πλήκτρο σ_υντόμευσης:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
el: _εκκίνησης Kαρτέλας

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
el: Μονή λέξη για την ενεργοποίηση των τμημάτων μετά το πάτημα του πλήκτρου καρτέλας

en: Manage _Snippets...
el: Διαχείριση _Τμημάτων...

en: Manage snippets
el: Διαχείριση τμημάτων

en: Snippets archive
el: Αρχειοθήκη Τμημάτων

en: Add a new snippet...
el: Προσθήκη νέου αποσπάσματος…

en: Global
el: Καθολικά

en: Revert selected snippet
el: Επαναφορά επιλεγμένου τμήματος

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
el: Αυτή δεν είναι μια έγκυρη συντόμευση εκκίνησης καρτέλας. Οι συντομεύσεις μπορούν να περιέχουν είτε ένα μοναδικό (μη αλφαριθμητικό) χαρακτήρα όπως: {, [, etc.

en: The following error occurred while importing: %s
el: Συνέβηκε το ακόλουθο σφάλμα κατά την εισαγωγή: %s

en: Import successfully completed
el: Η εισαγωγή ολοκληρώθηκε με επιτυχία

en: All supported archives
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: Gzip compressed archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Gzip

en: Bzip2 compressed archive
el: Συμπιεσμένο αρχείο Bzip2

en: Single snippets file
el: Μονό αρχείο τμήματος

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: The following error occurred while exporting: %s
el: Σφάλμα κατά την εξαγωγή : %s

en: Export successfully completed
el: Η εξαγωγή ολοκληρώθηκε με επιτυχία

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
el: Θέλετε να περιληφθούν τα επιλεγμένα τμήματα <b>συστήματος</b> στην εξαγωγή σας;

en: There are no snippets selected to be exported
el: Δεν υπάρχουν επιλεγμένα τμήματα για εξαγωγή

en: Export snippets
el: Εξαγωγή τμημάτων

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
el: Πληκτρολογήστε μια νέα συντόμευση, ή πατήστε Backspace για εκκαθάριση

en: Type a new shortcut
el: Πληκτρολογήστε μια νέα συντόμευση

en: The archive "%s" could not be created
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία της αρχειοθήκης "%s"

en: Target directory "%s" does not exist
el: Ο κατάλογος προορισμού "%s" δεν υπάρχει

en: Target directory "%s" is not a valid directory
el: Ο κατάλογος προορισμού "%s" δεν είναι ένας έγκυρος κατάλογος

en: File "%s" does not exist
el: Το αρχείο "%s" δεν υπάρχει

en: File "%s" is not a valid snippets file
el: Το αρχείο "%s" δεν είναι έγκυρο αρχείο τμήματος

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
el: Το εισηγμένο αρχείο "%s" δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο τμήματος

en: The archive "%s" could not be extracted
el: Αδυναμία αποσυμπίεσης της αρχειοθήκης "%s"

en: The following files could not be imported: %s
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή των παρακάτω αρχείων: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
el: Το αρχείο "%s"δεν είναι μια έγκυρη αρχειοθήκη τμήματος

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
el: Η εκτέλεση της εντολής Python (%s) υπερβαίνει το μέγιστο χρόνο, ακύρωση εκτέλεσης.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
el: Η εκτέλεση της εντολής Python (%s) απέτυχε: %s

en: S_ort...
el: Τα_ξινόμηση...

en: Sort the current document or selection
el: Ταξινόμηση του τρέχοντος εγγράφου ή της επιλογής

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sorts a document or selected text.
el: Ταξινόμηση του εγγράφου ή της επιλογής.

en: _Sort
el: _Ταξινόμηση

en: _Reverse order
el: _Αναστροφή σειράς

en: R_emove duplicates
el: Απο_μάκρυνση διπλοεγγραφών

en: _Ignore case
el: Α_γνόηση χαρακτήρα

en: S_tart at column:
el: Ένα_ρξη στη στήλη:

en: Autocheck Type
el: Αυτόματος έλεγχος γραφής

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
el: (όχι προτεινόμενες λέξεις)

en: _More...
el: _Περισσότερα...

en: _Ignore All
el: _Αγνόηση όλων

en: _Spelling Suggestions...
el: _Συμβουλές ορθογραφίας...

en: Check Spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Suggestions
el: Συμβουλές

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
el: (διόρθωση ορθογραφίας)

en: Completed spell checking
el: Ο έλεγχος ορθογραφίας ολοκληρώθηκε

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
el: Άγνωστο (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
el: Προεπιλογή

en: Set language
el: Ορισμός γλώσσας

en: Languages
el: Γλώσσες

en: _Check Spelling...
el: Έ_λεγχος ορθογραφίας...

en: Check the current document for incorrect spelling
el: Αναζητά στο τρέχον έγγραφο ορθογραφικά λάθη

en: Set _Language...
el: Ορισμός Γ_λώσσας...

en: Set the language of the current document
el: Ορισμός γλώσσας για το τρέχον έγγραφο

en: _Autocheck Spelling
el: _Αυτόματος Έλεγχος Ορθογραφίας

en: Automatically spell-check the current document
el: Αυτόματος έλεγχος ορθογραφίας στο τρέχον έγγραφο

en: The document is empty.
el: Το έγγραφο είναι κενό.

en: No misspelled words
el: Δεν υπάρχουν ανορθόγραφες λέξεις

en: Select the _language of the current document.
el: Επιλέξτε τη γ_λώσσα του τρέχοντος εγγράφου.

en: Check spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Misspelled word:
el: Ανορθόγραφη λέξη:

en: word
el: λέξη

en: Change _to:
el: Αλλαγή _σε:

en: Check _Word
el: Έλεγχος _λέξης

en: _Suggestions:
el: _Συμβουλές:

en: _Ignore
el: Α_γνόηση

en: Cha_nge
el: Αλλα_γή

en: Ignore _All
el: Αγνόηση ό_λων

en: Change A_ll
el: Αλλαγή ό_λων

en: User dictionary:
el: Λεξικό χρήστη:

en: Add w_ord
el: Προσθήκη λέ_ξης

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Language
el: Γλώσσα

en: _Configure Spell Checker plugin...
el: _Ρύθμιση πρόσθετου για τον ορθογραφικό έλεγχο...

en: Autocheck spelling on document load...
el: Αυτόματος έλεγχος ορθογραφίας με τη φόρτωση ενός εγγράφου...

en: _Never autocheck
el: _Να μην γίνεται ποτέ αυτόματος έλεγχος

en: _Remember autocheck by document
el: _Απομνημόνευση αυτόματου ελέγχου ανά έγγραφο

en: _Always autocheck
el: _Να γίνεται πάντα αυτόματος έλεγχος

en: Spell Checker
el: Ορθογραφικός έλεγχος

en: Checks the spelling of the current document.
el: Ελέγχει την ορθογραφία του τρέχοντος εγγράφου.

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Select the group of tags you want to use
el: Επιλέξτε την ομάδα tags που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε

en: _Preview
el: _Προεπισκόπηση

en: Available Tag Lists
el: Διαθέσιμες λίστες tag

en: Abbreviation
el: Σύντμηση

en: Accessibility key character
el: Χαρακτήρας πλήκτρου προσιτότητας

en: Acronym
el: Ακρώνυμο

en: Align
el: Στοίχιση

en: Alignment character
el: Στοίχιση χαρακτήρα

en: Alternative
el: Εναλλακτικό

en: Anchor URI
el: Άγκυρα URI

en: Anchor
el: Άγκυρα

en: Applet class file code (deprecated)
el: Κώδικας αρχείου Applet class (deprecated)

en: Associated information
el: Συσχετιζόμενες πληροφορίες

en: Author info
el: Πληροφορίες συγγραφέα

en: Axis related headers
el: Κεφαλίδες σχετικές με άξονα

en: Background color (deprecated)
el: Χρώμα παρασκηνίου (deprecated)

en: Background texture tile (deprecated)
el: Πλακίδιο υφής παρασκηνίου (deprecated)

en: Bold
el: Έντονα

en: Cell rowspan
el: Μέγεθος γραμμής κελιού

en: Character encoding of linked resource
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων του συνδεδεμένου πόρου

en: Checked state
el: Επιλεγμένη κατάσταση

en: Citation
el: Παράθεση

en: Cite reason for change
el: Παραθέστε το λόγο της αλλαγής

en: Clear text flow control
el: Εκκαθάριση ελέγχου ροής κειμένου

en: Code content type
el: Είδος περιεχομένου κώδικα

en: Color of selected links (deprecated)
el: Χρώμα επιλεγμένων δεσμών (deprecated)

en: Column span
el: Μέγεθος στήλης

en: Columns
el: Στήλες

en: Comment
el: Σχολιασμός

en: Computer code fragment
el: Κομμάτι κώδικα υπολογιστή

en: Content type (deprecated)
el: Τύπος περιεχομένου (deprecated)

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: Date and time of change
el: Ημερομηνία και ώρα της αλλαγής

en: Defer attribute
el: Μετάθεση γνωρίσματος

en: Definition description
el: Περιγραφή ορισμού

en: Definition list
el: Λίστα ορισμών

en: Definition term
el: Όρος ορισμού

en: Deleted text
el: Διαγραμμένο κείμενο

en: Directionality
el: Κατευθυντικότητα

en: Directionality (deprecated)
el: Κατευθυντικότητα (deprecated)

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Document base
el: Βάση εγγράφου

en: Document body
el: Σώμα εγγράφου

en: Document head
el: Κεφαλίδα εγγράφου

en: Document title
el: Τίτλος εγγράφου

en: Document type
el: Τύπος εγγράφου

en: Emphasis
el: Έμφαση

en: Encode type
el: Τύπος κωδικοποίησης

en: For label
el: Για ετικέτα

en: Form action handler
el: Χειριστής ενέργειας φόρμας

en: Form field label text
el: Ετικέτα κειμένου πεδίου φόρμας

en: Form input type
el: Τύπος input φόρμας

en: Form method
el: Μέθοδος φόρμας

en: Form
el: Φόρμα

en: Forward link
el: Δεσμός Μπροστά

en: Frame source
el: Πηγή πλαισίου

en: Frame target
el: Στόχος πλαισίου

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: Frame border
el: Περίγραμμα πλαισίου

en: Frameset columns
el: Στήλες Frameset

en: Frameset rows
el: Γραμμές Frameset

en: Frame spacing
el: Απόσταση πλαισίου

en: Generic embedded object
el: Γενικό ενσωματωμένο αντικείμενο

en: Generic metainformation
el: Γενικές μεταπληροφορίες

en: Generic span
el: Γενικό μέγεθος

en: Header cell IDs
el: ID's κελιού κεφαλίδας

en: Heading 1
el: Επικεφαλίδα 1

en: Heading 2
el: Επικεφαλίδα 2

en: Heading 3
el: Επικεφαλίδα 3

en: Heading 4
el: Επικεφαλίδα 4

en: Heading 5
el: Επικεφαλίδα 5

en: Heading 6
el: Επικεφαλίδα 6

en: Height
el: Ύψος

en: Horizontal rule
el: Οριζόντια γραμμή

en: Horizontal space (deprecated)
el: Οριζόντιο διάστημα (deprecated)

en: HTTP header name
el: Όνομα κεφαλίδας HTML

en: Image map area
el: Περιοχή χάρτη εικόνας

en: Image map name
el: Όνομα χάρτη εικόνας

en: Image map
el: Χάρτης εικόνας

en: Image
el: Φωτογραφία

en: Inserted text
el: Εισηγμένο κείμενο

en: Instance definition
el: Περιγραφή Instance

en: Italic text
el: Πλάγιο κείμενο

en: Java applet (deprecated)
el: Εφαρμογίδιο Java (deprecated)

en: Label
el: Ετικέτα

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Large text style
el: Στυλ μεγάλου κειμένου

en: Link color (deprecated)
el: Χρώμα συνδέσμου (deprecated)

en: List item
el: Αντικείμενο λίστας

en: List of MIME types for file upload
el: Λίστα από τύπους MIME για ανέβασμα αρχείων

en: List of supported character sets
el: Λίστα από υποστηριζόμενες κωδικοποιήσεις χαρακτήρων

en: Local change to font
el: Τοπική αλλαγή γραμματοσειράς

en: Long description link
el: Περιγραφή

en: Long quotation
el: Μεγάλη παράθεση

en: Margin pixel height
el: Ύψος εικονοστοιχείου περιθωρίου

en: Margin pixel width
el: Πλάτος εικονοστοιχείου περιθωρίου

en: Maximum length of text field
el: Μέγιστο μάκρος πεδίου κειμένου

en: Output media
el: Μέσα αποτελέσματος

en: Media-independent link
el: Σύνδεσμος ανεξάρτητος από media

en: Multi-line text field
el: Πεδίο κειμένου πολλαπλών γραμμών

en: Multiple
el: Πολλαπλή

en: Name
el: Όνομα

en: Named property value
el: Τιμή ιδιότητας με όνομα

en: No frames
el: Όχι πλαίσια

en: No resize
el: Όχι αλλαγή μεγέθους

en: No script
el: Όχι δέσμη ενεργειών

en: No URI
el: Όχι URI

en: No word wrap (deprecated)
el: Όχι αναδίπλωση γραμμής (deprecated)

en: Object applet file (deprecated)
el: Αρχείο αντικειμένου εφαρμογιδίου (deprecated)

en: Offset for alignment character
el: Offset για χαρακτήρα στοίχισης

en: OnBlur event
el: γεγονός OnBlur

en: OnChange event
el: γεγονός OnChange

en: OnClick event
el: γεγονός OnClick

en: OnDblClick event
el: γεγονός OnDblClick

en: OnFocus event
el: γεγονός OnFocus

en: OnKeyDown event
el: γεγονός OnKeyDown

en: OnKeyPress event
el: γεγονός OnKeyPress

en: OnKeyUp event
el: γεγονός OnKeyUp

en: OnLoad event
el: γεγονός OnLoad

en: OnMouseDown event
el: γεγονός OnMouseDown

en: OnMouseMove event
el: γεγονός OnMouseMove

en: OnMouseOut event
el: γεγονός OnMouseOut

en: OnMouseOver event
el: γεγονός OnMouseOver

en: OnMouseUp event
el: γεγονός OnMouseUp

en: OnReset event
el: γεγονός OnReset

en: OnSelect event
el: γεγονός OnSelect

en: OnSubmit event
el: γεγονός OnSubmit

en: OnUnload event
el: γεγονός OnUnload

en: Option group
el: Ομάδα επιλογών

en: Option selector
el: Επιλογέας επιλογών

en: Ordered list
el: Ταξινομημένη λίστα

en: Paragraph style
el: Στυλ παραγράφου

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Preformatted text
el: Προμορφοποιημένο κείμενο

en: Push button
el: Κουμπί push

en: ReadOnly text and password
el: Κείμενο μόνο για ανάγνωση και κωδικός

en: Reduced spacing (deprecated)
el: Μειωμένο διάστιχο (deprecated)

en: Reverse link
el: Αναστροφή δεσμού

en: Rows
el: Γραμμές

en: Rulings between rows and columns
el: Χάρακες μεταξύ γραμμών και στηλών

en: Sample program output, scripts
el: Δείγμα αποτελέσματος προγράμματος, δέσμες ενεργειών

en: Scope covered by header cells
el: Σκοπός που καλύπτεται από κελιά κεφαλίδας

en: Script language name
el: Όνομα γλώσσας δέσμης ενεργειών

en: Script statements
el: Ορισμοί δέσμης ενεργειών

en: Scrollbar
el: Γραμμή κύλισης

en: Selectable option
el: Επιλογή

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Server-side image map
el: Χάρτης εικόνας στη μεριά του εξυπηρετητή

en: Shape
el: Σχήμα

en: Small text style
el: Στυλ μικρού κειμένου

en: Source
el: Πηγή

en: Space-separated archive list
el: Λίστα αρχείου διαχωρισμένη με κενά

en: Spacing between cells
el: Διάστιχο μεταξύ κελιών

en: Spacing within cells
el: Διάστιχο μεταξύ κελιών

en: Span
el: Γεφύρωμα

en: Strike-through text style (deprecated)
el: Στυλ διακριτής γραφής κειμένου (deprecated)

en: Strike-through text (deprecated)
el: Στυλ διακριτής γραφής κειμένου (deprecated)

en: Strong emphasis
el: Ισχυρή έμφαση

en: Style info
el: Πληροφορίες στυλ

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Table body
el: Σώμα πίνακα

en: Table caption
el: Λεζάντα πίνακα

en: Table column group properties
el: Ιδιότητες ομάδας στηλών πίνακα

en: Table column properties
el: Ιδιότητα στήλης πίνακα

en: Table data cell
el: Κελί δεδομένων πίνακα

en: Table footer
el: Υποσέλιδο πίνακα

en: Table header cell
el: Κελί κεφαλίδας πίνακα

en: Table header
el: Κεφαλίδα πίνακα

en: Table row
el: Γραμμή πίνακα

en: Table summary
el: Περίληψη πίνακα

en: Table
el: Πίνακας

en: Target - Blank
el: Στόχος - Κενή

en: Target - Parent
el: Στόχος - Μητρική

en: Target - Self
el: Στόχος - ιδία

en: Target - Top
el: Στόχος - Πάνω

en: Teletype or monospace text style
el: Στυλ κειμένου Teletype ή monospace

en: Text color (deprecated)
el: Χρώμα κειμένου (deprecated)

en: Text entered by user
el: Κείμενο εισηγμένο από χρήστη

en: Title
el: Τίτλος

en: Underlined text style
el: Στυλ υπογράμμισης κειμένου

en: Unordered list
el: Λίστα χωρίς ταξινόμηση

en: Use image map
el: Χρήση χάρτη εικόνας

en: Value interpretation
el: Ερμηνεία τιμής

en: Value
el: Τιμή

en: Variable or program argument
el: Μεταβλητή ή εντολή προγράμματος

en: Vertical cell alignment
el: Κάθετη στοίχιση κελιού

en: Vertical space (deprecated)
el: Κάθετο διάστημα (deprecated)

en: Width
el: Πλάτος

en: Above
el: Πάνω

en: Applet class file code
el: Κώδικας αρχείου Applet class

en: Array
el: Διάταξη

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Background texture tile
el: Πλακίδιο υφής παρασκηνίου

en: Border color
el: Χρώμα περιγράμματος

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Center
el: Κέντρο

en: Checked (state)
el: Ελεγμένο (κατάσταση)

en: Color of selected links
el: Χρώμα επιλεγμένων δεσμών

en: Content scheme
el: Σχήμα περιεχομένου

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Directory list
el: Λίστα καταλόγου

en: HTML version
el: Έκδοση HTML

en: Embedded object
el: Ενσωματωμένο αντικείμενο

en: Font face
el: Στοιχείο γραμματοσειράς

en: Heading
el: Κεφαλίδα

en: Horizontal space
el: Οριζόντιο διάστημα

en: Image source
el: Πηγή εικόνας

en: Java applet
el: Εφαρμογίδιο Java

en: Link color
el: Χρώμα συνδέσμου

en: Listing
el: Λίστα

en: Mail link
el: Σύνδεσμος αλληλογραφίας

en: Menu list
el: Λίστα μενού

en: Multicolumn
el: Πολλαπλής στήλης

en: No embedded objects
el: Δεν υπάρχουν ενσωματωμένα αντικείμενα

en: No layers
el: Όχι layers

en: No line break
el: Όχι αλλαγή γραμμής

en: No shade
el: Όχι σκίαση

en: No word wrap
el: Όχι αναδίπλωση γραμμής

en: Note
el: Σημείωση

en: Object applet file
el: Αρχείο αντικειμένου εφαρμογιδίου

en: Preformatted listing
el: Προμορφοποιημένη λίστα

en: Prompt message
el: Μήνυμα ειδοποίησης

en: Quote
el: Παράθεση

en: Range
el: Εύρος

en: Reduced spacing
el: Μειωμένο διάστιχο

en: Single line prompt
el: Ειδοποίηση μιας γραμμής

en: Size
el: Μέγεθος

en: Sound
el: Ήχος

en: Square root
el: Τετραγωνική ρίζα

en: Strike-through text style
el: Στυλ διακριτής γραφής κειμένου

en: Strike-through text
el: Κείμενο διακριτής γραφής

en: Tab order position
el: Θέση σειράς Tab

en: Text color
el: Χρώμα κειμένου

en: Text
el: Κείμενο

en: Top margin in pixels
el: Άνω περιθώριο σε εικονοστοιχεία

en: Vertical space
el: Κάθετο διάστημα

en: Visited link color
el: Χρώμα αναγνωσμένης διασύνδεσης

en: HTML - Special Characters
el: HTML - Ειδικοί Χαρακτήρες

en: Non-breaking space
el: Διάστημα χωρίς αλλαγή

en: Bibliography (cite)
el: Παράθεση βιβλιογραφίας

en: Bibliography (item)
el: Αντικείμενο βιβλιογραφίας

en: Bibliography (shortcite)
el: Σύντμ. παράθεσης βιβλιογραφίας

en: Bibliography (thebibliography)
el: Βιβλιογραφία

en: Greek alpha
el: Ελληνικό άλφα

en: Greek beta
el: Ελληνικό βήτα

en: Greek epsilon
el: Ελληνικό έψιλον

en: Greek gamma
el: Ελληνικό γάμμα

en: Greek lambda
el: Ελληνικό λάμδα

en: Greek rho
el: Ελληνικό ρο

en: Greek tau
el: Ελληνικό ταφ

en: Header 0 (chapter)
el: Κεφαλίδα 0 (κεφάλαιο)

en: Header 0 (chapter*)
el: Κεφαλίδα 0 (κεφάλαιο*)

en: Header 1 (section)
el: Κεφαλίδα 1 (ενότητα)

en: Header 1 (section*)
el: Κεφαλίδα 1 (ενότητα*)

en: Header 2 (subsection)
el: Κεφαλίδα 2 (υποενότητα)

en: Header 2 (subsection*)
el: Κεφαλίδα 2 (υποενότητα*)

en: Header 3 (subsubsection)
el: Κεφαλίδα 3 (υπο-υποενότητα)

en: Header 3 (subsubsection*)
el: Κεφαλίδα 3 (υπο-υποενότητα*)

en: Header 4 (paragraph)
el: Κεφαλίδα 4 (παράγραφος)

en: List description
el: Περιγραφή λίστας

en: Item with label
el: Αντικείμενο με ετικέτα

en: Item
el: Αντικείμενο

en: Reference label
el: Ετικέτα αναφοράς

en: Symbol and
el: Σύμβολο and

en: Symbol equiv
el: Σύμβολο ισότητας

en: Symbol infinity
el: Σύμβολο απείρου

en: Typeface bold
el: Έντονη στοιχειοθέτηση

en: Typeface type
el: Τύπος στοιχειοθέτησης

en: Typeface italic
el: Πλάγια στοιχειοθέτηση

en: Footnote
el: Υποσημείωση

en: Tag list
el: Λίστα ετικετών

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
el: Εύκολη εισαγωγή συχνά χρησιμοποιημένων ετικετών/συμβολοσειρών χωρίς πληκτρολόγηση.

en: XSLT - Elements
el: XSLT - Στοιχεία

en: attribute
el: γνώρισμα

en: comment
el: σχόλιο

en: copy
el: αντιγραφή

en: if
el: εάν

en: import
el: εισαγωγή

en: key
el: κλειδί

en: number
el: αριθμός

en: output
el: έξοδος

en: template
el: πρότυπο

en: text
el: κείμενο

en: variable
el: μεταβλητή

en: when
el: όταν

en: XSLT - Functions
el: XSLT - Λειτουργίες

en: current
el: τρέχουσα

en: name
el: όνομα

en: child
el: θυγατρική

en: parent
el: γονικό

en: column
el: στήλη

en: columns
el: στήλες

en: label
el: ετικέτα

en: menubar
el: γραμμή μενού

en: page
el: σελίδα

en: rows
el: γραμμές

en: statusbar
el: γραμμή κατάστασης

en: toolbar
el: εργαλειοθήκη

en: Prompt type
el: Τύπος εγγράφου

en: Selected format
el: Επιλογή Τύπου

en: Custom format
el: Προσαρμοσμένη μορφή

en: In_sert Date and Time...
el: Ει_σαγωγή ώρας και ημερομηνίας...

en: Insert current date and time at the cursor position
el: Εισαγωγή τρέχουσας ημ/νίας και ώρας στη θέση του δρομέα

en: Available formats
el: Διαθέσιμοι τύποι

en: Insert Date/Time
el: Εισαγωγή ημερομηνίας/ώρας

en: Inserts current date and time at the cursor position.
el: Εισαγωγή τρέχουσας ημ/νίας και ώρας στη θέση του δρομέα.

en: Save Without Trailing Spaces
el: Αποθήκευση χωρίς κενά που περισσεύουν

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
el: Αφαιρεί τα άχρηστα κενά από γραμμές πριν την αποθήκευση.

en: Insert Date and Time
el: Εισαγωγή Ημερομηνίας και ώρας

en: _Insert
el: _Εισαγωγή

en: Use the _selected format
el: Χρήση του επι_λεγμένου τύπου

en: _Use custom format
el: _Χρήση προσαρμοσμένου τύπου

en: Configure date/time plugin
el: Ρύθμιση πρόσθετης λειτουργίας ημερομηνίας/ώρας

en: When inserting date/time...
el: Κατά την εισαγωγή ημερομηνίας/ώρας...

en: _Prompt for a format
el: _Ερώτηση για τύπο
