pmount - en to sv translation catalogue (63 entries)

en: Usage:
    
    %s [options] <device> [<label>]
    
      Mount <device> to a directory below %s if policy requirements
      are met (see pmount(1) for details). If <label> is given, the mount point
      will be %s/<label>, otherwise it will be %s<device>.
      If the mount point does not exist, it will be created.
sv: Användning:
    
    %s [flaggor] <enhet> [<etikett>]
    
      Montera <enhet> på en katalog under %s om kraven ställda av policyn uppfylls
      (se pmount(1) för detaljer). Om <etikett> är given, kommer monteringspunkten att
      bli %s/<etikett>, annars kommer den att bli %s<enhet>.
      Om katalogen där enheten monteras inte finns så kommer den att skapas.

en: %s --lock <device> <pid>
      Prevent further pmounts of <device> until it is unlocked again. <pid>
      specifies the process id the lock holds for. This allows to lock a device
      by several independent processes and avoids indefinite locks of crashed
      processes (nonexistant pids are cleaned before attempting a mount).
sv: %s --lock <enhet> <pid>
      Förhindra fler monteringar av <enhet> tills den blir upplåst igen. <pid>
      specifierar vilket process-id som låset gäller för. Detta gör att man kan låsa 
      en enhet för flera oberoende processer, och förhindrar att kraschade processer låser
      enheten på obestämd tid (icke-existerande pid rensas innan en montering
      försöks).

en: %s --unlock <device> <pid>
      Remove the lock on <device> for process <pid> again.
sv: %s --unlock <enhet> <pid>
      Ta bort låset på <enhet> för processen <pid>.

en: Options:
      -r          : force <device> to be mounted read-only
      -w          : force <device> to be mounted read-write
      -s, --sync  : mount <device> with the 'sync' option (default: 'async')
      --noatime   : mount <device> with the 'noatime' option (default: 'atime')
      -e, --exec  : mount <device> with the 'exec' option (default: 'noexec')
      -t <fs>     : mount as file system type <fs> (default: autodetected)
      -c <charset>: use given I/O character set (default: 'utf8' if called
                    in an UTF-8 locale, otherwise mount default)
      -u <umask>  : use specified umask instead of the default (only for
                    file sytems which actually support umask setting)
     --passphrase <file>
                    read passphrase from file instead of the terminal
                    (only for LUKS encrypted devices)
      -d, --debug : enable debug output (very verbose)
      -h, --help  : print help message and exit successfuly
      --version   : print version number and exit successfully
sv: Flaggor:
      -r: tvinga <enhet> att bli monterad som endast läsbar
      -w: tvinga <enhet> att bli monterad som läs- och skrivbar
      -s, --sync: montera <enhet> med flaggan "sync" (standard: "async")
      --noatime: montera <enhet> med alternativet "noatime" (standard: "atime")
      -e, --exec: montera <enhet> med alternativet "exec" (standard: "noexec")
      -t <fs>: montera med filsystemstypen <fs> (standard: autodetect)
      -c <teckentabell>: använd teckentabellen <teckentabell> (standard: utf8
                            om anropad i lokalisering med utf8, annars
                            används standard för mount)
      --passphrase <fil>: läs lösenordsfrasen från en fil istället för terminalen
                            (endast för LUKS-krypterade enheter)
      -d. --debug: aktivera utmatning av felsökning (väldigt detaljerad)
      -h, --help: visa hjälpmeddelande och avsluta
      --version: visa versionsnummer och avsluta

en: Error: label must not be empty
sv: Fel: etiketten får inte vara tom

en: Error: label too long
sv: Fel: etiketten är för lång

en: Error: '/' must not occur in label name
sv: Fel: "/" tillåts inte i etiketter

en: Error: device name too long
sv: Fel: enhetsnamnet är för långt

en: Error: could not drop all uid privileges
sv: Fel: kunde inte släppa alla uid-privilegier

en: Error: could not execute mount
sv: Fel: kunde inte köra mount

en: Internal error: mount_attempt: given file system name is NULL
sv: Internt fel: mount_attempt: angivet fil system är NULL

en: Error: invalid file system name '%s'
sv: Fel: ogiltig filsystemsnamn "%s"

en: Error: invalid umask %s
sv: Fel: ogiltig umask %s

en: Error: invalid charset name '%s'
sv: Fel: ogiltigt teckentabellnamn "%s"

en: Error: cannot lock for pid %u, this process does not exist
sv: Fel: kan inte låsa för pid %u, denna process finns inte

en: Error: could not create pid lock file %s: %s
sv: Fel: kunde inte skapa pid-låsfilen %s: %s

en: Error: could not remove pid lock file %s: %s
sv: Fel: kunde inte ta bort pid-låsfilen %s: %s

en: Error: do_unlock: could not remove lock directory
sv: Fel: do_unlock: kunde inte ta bort låskatalogen

en: Error: this program needs to be installed suid root
sv: Fel: detta program måste installeras som suid root

en: Internal error: getopt_long() returned unknown value
sv: Internt fel: getopt_long() returnerade ett okänt värde

en: Warning: device %s is already handled by /etc/fstab, supplied label is ignored
sv: Varning: enheten %s hanteras redan av /etc/fstab. Tillhandahållen etikett ignoreras

en: Error: could not determine real path of the device
sv: Fel: kunde inte bestämma enhetens riktiga sökväg

en: Error: invalid device %s (must be in /dev/)
sv: Fel: ogiltig enhet %s (måste finnas i /dev/)

en: Error: could not decrypt device (wrong passphrase?)
sv: Fel: kunde inte dekryptera enheten (felaktig lösenfras?)

en: Error: mapped device already exists
sv: Fel: kartlagd enhet finns redan

en: Error: could not lock the mount directory. Another pmount is probably running for this mount point.
sv: Fel: kunde inte låsa monteringskatalogen. En annan pmount kanske kör för denna monteringspunkt.

en: Error: could not delete mount point
sv: Fel: kunde inte ta bort monteringspunkten

en: Internal error: mode %i not handled.
sv: Internt fel: läget %i hanteras inte.

en: pmount-hal - execute pmount with additional information from hal
    
    Usage: pmount-hal <device> [pmount options]
    
    This command mounts the device described by the given device or UDI using
    pmount. The file system type, the volume storage policy and the desired label
    will be read out from hal and passed to pmount.
sv: pmount-hal - kör pmount med extra information från hal
    
    Användning: pmount-hal <enhet> [pmount-flaggor]
    
    Detta kommando monterar enheten angiven av den givna enheten eller UDI via pmount.
    Filsystemstypen, volymens lagringspolicy och den önskade etiketten
    kommer att bli läst från hal och skickas vidare till pmount.

en: Error: could not execute pmount
sv: Fel: kunde inte starta pmount

en: Error: could not connect to dbus: %s: %s
sv: Fel: kunde inte ansluta till dbus: %s: %s

en: Error: given UDI is not a mountable volume
sv: Fel: angiven UDI är inte en monterbar volym

en: Error: could not get status of device
sv: Fel: kunde inte erhålla enhetens status

en: Error: could not get sysfs directory
sv: Fel: kunde inte erhålla sysfs-katalogen

en: Error: could not open <sysfs dir>/block/
sv: Fel: kunde inte öppna <sysfs-katalog>/block/

en: Error: could not open <sysfs dir>/block/<device>/
sv: Fel: kunde inte öppna <sysfs-katalog>/block/<enhet>/

en: Error: device %s does not exist
sv: Fel: enheten %s finns inte

en: Error: %s is not a block device
sv: Fel: %s är inte en blockenhet

en: Error: could not open fstab-type file
sv: Fel: kunde inte öppna filen fstab-type

en: Error: device %s is already mounted to %s
sv: Fel: enheten %s är redan monterad på %s

en: Error: device %s is not mounted
sv: Fel: enheten %s är inte monterad

en: Error: device %s was not mounted by you
sv: Fel: enheten %s monterades inte av dig

en: Error: device %s is not removable
sv: Fel: enheten %s är inte flyttbar

en: Error: device %s is locked
sv: Fel: enheten %s är låst

en: Error: mount point %s is already in /etc/fstab
sv: Fel: monteringspunkten %s finns redan i /etc/fstab

en: Error: directory %s already contains a mounted file system
sv: Fel: katalogen %s innehåller redan ett monterat filsystem

en: Error: directory %s does not contain a mounted file system
sv: Fel: katalogen %s innehåller inte ett monterat filsystem

en: Usage:
    
    %s [options] <device>
      Umount <device> from a directory below %s if policy requirements
      are met (see pumount(1) for details). The mount point directory is removed
      afterwards.
    
    Options:
      -l, --lazy  : umount lazily, see umount(8)
      -d, --debug : enable debug output (very verbose)
      -h, --help  : print help message and exit successfuly
      --version   : print version number and exit successfully
sv: Användning:
    
    %s [flaggor] <enhet>
      Avmontera <enhet> från en katalog under %s om policyn
      tillåter det (se pumount(1) för detaljer). Monteringspunktens
      katalog tas bort efteråt.
    
    Flaggor:
      -l, --lazy: avmontera enkelt, se umount(8)
      -d, --debug: aktivera utskrift för felsökning (väldigt detaljerat)
      -h, --help: visa hjälpmeddelande och avsluta
      --version: visa versionsnummer och avsluta

en: Internal error: could not determine mount point
sv: Internt fel: kunde inte bestämma monteringspunkt

en: Error: mount point %s is not below %s
sv: Fel: monteringspunkten %s är inte under %s

en: Error: could not execute umount
sv: Fel: kunde inte starta umount

en: Error: umount failed
sv: Fel: umount misslyckades

en: Error: out of memory
sv: Fel: slut på minne

en: Error: could not create directory
sv: Fel: kunde inte skapa katalog

en: Error: could not create stamp file in directory
sv: Fel: kunde inte skapa stämpelfil i katalogen

en: Error: %s is not a directory
sv: Fel: %s är inte en katalog

en: Error: could not open directory
sv: Fel: kunde inte öppna katalog

en: Error: directory %s is not empty
sv: Fel: katalogen %s är inte tom

en: Error: '%s' is not a valid number
sv: Fel: "%s" är inte ett giltigt nummer

en: Internal error: could not change to effective uid root
sv: Internt fel: kunde inte växla till effektivt uid som root

en: Internal error: could not change effective user uid to real user id
sv: Internt fel: kunde inte växla effektivt användar-uid till riktigt användar-id

en: Internal error: could not change to effective gid root
sv: Internt fel: kunde inte växla till effektivt gid som root

en: Internal error: could not change effective group id to real group id
sv: Internt fel: kunde inte växla effektivt grupp-id till riktigt grupp-id
