poedit - en to fi_FI translation catalogue (679 entries)

en: Hide this notification message
fi_FI: Piilota tämä ilmoitus

en: Don’t Show Again
fi_FI: Älä näytä enää

en: Don’t show again
fi_FI: Älä näytä enää

en: (New: %i, obsolete: %i)
fi_FI: (Uusia: %i, vanhentuneita: %i)

en: Collecting source files…
fi_FI: Kerätään lähdetiedostoja…

en: Extracting translatable strings…
fi_FI: Poimitaan käännettävät tekstit…

en: Failed to load file with extracted translations.
fi_FI: Poimitut käännökset sisältävän tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Merging differences…
fi_FI: Yhdistetään eroavaisuuksia…

en: Updating translations
fi_FI: Päivitetään käännöksiä

en: The file “%s” couldn’t be opened.
fi_FI: Tiedostoa "%s" ei voitu avata.

en: Invalid file
fi_FI: Virheellinen tiedosto

en: Malformed header: “%s”
fi_FI: Vääränmuotoinen otsake: ”%s”

en: PO Translation Files
fi_FI: PO-käännöstiedostot

en: POT Translation Templates
fi_FI: POT-käännöspohjat

en: XLIFF Translation Files
fi_FI: XLIFF-käännöstiedostot

en: JSON Translation Files
fi_FI: JSON-käännöstiedostot

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
fi_FI: Flutter-käännöstiedostot

en: All Translation Files
fi_FI: Kaikki käännöstiedostot

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
fi_FI: Tiedosto on muodossa, jota Poedit ei tunnista.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
fi_FI: Tämä JSON-tiedosto ei ole käännöstiedosto eikä sitä voida muokata Poeditillä.

en: Reading file content failed with the following error: %s
fi_FI: Tiedoston sisällön luku epäonnistui: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
fi_FI: Tiedostoa ”%s” voidaan vain lukea, mutta ei tallentaa.
    Tallenna se toisella nimellä.

en: Couldn’t save file %s.
fi_FI: Tiedostoa %s ei voitu tallentaa.

en: Screenshots:
fi_FI: Kuvankaappaukset:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
fi_FI[0]: %i rivi tiedostosta ”%s” ei latautunut oikein.
fi_FI[1]: %i riviä tiedostosta ”%s” ei latautunut oikein.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
fi_FI: Rivi %d tiedostossa ”%s” on vioittunut (%s-data ei ole kelvollista).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
fi_FI: Rikkinäinen PO-tiedosto: yksikkomuotoista msgstr:ää käytetty yhdessä msgid_plural:in kanssa

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
fi_FI: Rikkinäinen PO-tiedosto: monikkomuotoista msgstr:ää käytetty ilman msgid_plural:ia

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
fi_FI: Tiedostoa ei voitu ladata. Se on todennäköisesti vioittunut.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
fi_FI: Tiedostoa ladattaessa kohdattiin virheitä. Osa tiedosta saattaa sen seurauksena puuttua tai olla vioittunutta.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
fi_FI: Tiedoston muotoilemisessa oli ongelma (mutta sen tallennus onnistui).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
fi_FI: Tiedostoa ei voitu tallentaa katalogin ominaisuuksissa on määriteltyssä ”%s”-merkistössä.
    
    Se tallennettiin sen sijaan UTF-8-muodossa ja asetusta muutettiin vastaavasti.

en: Error saving file
fi_FI: Virhe tallennettaessa tiedostoa

en: “%s” is not a valid POT file.
fi_FI: ”%s” ei ole kelvollinen POT-tiedosto.

en: Error while loading XLIFF file: %s
fi_FI: Virhe ladattaessa XLIF-tiedostoa: %s.

en: unsupported version (%s)
fi_FI: ei-tuettu versio (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
fi_FI: Käännöstekstissä on merkkausvirhe.

en: (Use default language)
fi_FI: (Käytä oletuskieltä)

en: Language selection
fi_FI: Kielen valinta

en: Select your preferred language
fi_FI: Valitse ensisijainen kieli

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
fi_FI: Poedit täytyy käynnistää uudestaan muutoksien käyttöön ottamiseksi.

en: Add Account
fi_FI: Lisää tili

en: Add account
fi_FI: Lisää tili

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
fi_FI: Lisätietoja palvelusta %s

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
fi_FI: Yhdistä Poedit tuettuihin pilvilokalisointialustoihin käännösten saumatonta synkronointia ja hallintaa varten.

en: How does cloud sync work?
fi_FI: Miten pilvisynkronointi toimii?

en: Account
fi_FI: Tili

en: (not signed in)
fi_FI: (ei kirjautunut)

en: File
fi_FI: Tiedosto

en: Open cloud translation
fi_FI: Avaa pilvikäännös

en: Manage accounts
fi_FI: Hallitse tilejä

en: Project:
fi_FI: Projekti:

en: Language:
fi_FI: Kieli:

en: Sign in to Cloud Account
fi_FI: Kirjaudu pilvitilille

en: Sign in to cloud account
fi_FI: Kirjaudu pilvitilille

en: No translation projects listed in your account.
fi_FI: Tililläsi ei ole käännösprojekteja.

en: Downloading latest translations…
fi_FI: Ladataan uusimmat käännökset…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
fi_FI: Kirjaudu palveluun %s

en: Syncing
fi_FI: Synkronoidaan

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
fi_FI: Tallennetaan käännöksiä palveluun %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
fi_FI: Käännösten tallennus palveluun %s epäonnistui.

en: Syncing error
fi_FI: Synkronointivirhe

en: Add
fi_FI: Lisää

en: Unknown Crowdin error.
fi_FI: Tuntematon Crowdin-virhe.

en: Not authorized, please sign in again.
fi_FI: Ei valtuutusta; kirjaudu uudelleen.

en: Downloading translations is disabled in this project.
fi_FI: Käännösten lataus on poistettu käytöstä tässä projektissa.

en: Sign In
fi_FI: Kirjaudu

en: Sign in
fi_FI: Kirjaudu

en: Sign Out
fi_FI: Kirjaudu ulos

en: Sign out
fi_FI: Kirjaudu ulos

en: Learn more about Crowdin
fi_FI: Lisätietoja Crowdinista

en: Crowdin is an online localization management platform and collaborative translation tool.
fi_FI: Crowdin on verkkopohjainen lokalisointialusta ja yhteisöllinen käännöstyökalu.

en: Waiting for authentication…
fi_FI: Odotetaan todennusta…

en: Updating user information…
fi_FI: Päivitetään käyttäjätietoja…

en: Sign in to Crowdin
fi_FI: Kirjaudu Crowdiniin

en: Syncing with Crowdin failed.
fi_FI: Synkronointi Crowdiniin epäonnistui.

en: Crowdin error
fi_FI: Crowdin-virhe

en: Uploading translations…
fi_FI: Lähetetään käännöksiä…

en: &Copy
fi_FI: &Kopioi

en: Learn more
fi_FI: Lue lisää

en: &Help
fi_FI: &Ohje

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
fi_FI: MO-tiedostoja ei voi suoraan muokata Poeditillä.

en: Error opening file
fi_FI: Virhe tiedoston avaamisessa

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
fi_FI: Avaa ja muokkaa sen sijaan vastaavaa PO-tiedostoa. Kun se tallennetaan, MO-tiedosto päivittyy samalla.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
fi_FI: älä poista tilapäistiedostoja (vianjäljitystä varten)

en: handle a poedit:// URI
fi_FI: käsittele poedit://-osoite

en: go to item at given line number
fi_FI: siirry annetulla rivillä olevaan kohtaan

en: Failed to communicate with Poedit process.
fi_FI: Kommunikointi Poedit-prosessin kanssa epäonnistui.

en: Unhandled exception occurred: %s
fi_FI: Tapahtui käsittelemätön poikkeus: %s

en: Select translation template
fi_FI: Valitse käännösmalli

en: Select translation file
fi_FI: Valitse käännöstiedosto

en: Poedit is an easy to use translation editor.
fi_FI: Poedit on helppokäyttöinen käännöseditori.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
fi_FI: Poedit-ikkunaan voi pudottaa vain yhden tiedoston.

en: File “%s” is not a translation file.
fi_FI: Tiedosto ”%s” ei ole käännöstiedosto.

en: File “%s” doesn’t exist.
fi_FI: Tiedostoa ”%s” ei ole olemassa.

en: &Go
fi_FI: &Siirry

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
fi_FI: Oikeinkirjoituksen tarkistus on poissa käytöstä, koska kielelle %s ei ole asennettu sanakirjaa.

en: Install
fi_FI: Asenna

en: The file “%s” has been changed by another application.
fi_FI: Toinen sovellus on muuttanut tiedostoa “%s”.

en: Reload file
fi_FI: Lataa tiedosto uudelleen

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
fi_FI: Haluatko ladata tiedoston uudelleen levyltä? Poeditin tallentamattomat muokkaukset menetetään, jos teet niin.

en: Ignore
fi_FI: Ohita

en: Reload File
fi_FI: Lataa tiedosto uudelleen

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
fi_FI: Tiedostoa on muokattu. Haluatko tallentaa muutokset?

en: Save changes
fi_FI: Tallenna muutokset

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
fi_FI: Muutokset menetetään, ellet tallenna niitä.

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Do&n’t save
fi_FI: &Älä tallenna

en: Don’t Save
fi_FI: Älä tallenna

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
fi_FI: Toisen sovelluksen tekemät muutokset menetetään, jos tallennat.

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Save Anyway
fi_FI: Tallenna silti

en: Save anyway
fi_FI: Tallenna silti

en: Save as…
fi_FI: Tallenna nimellä…

en: Compile to…
fi_FI: Muunna…

en: Compiled Translation Files
fi_FI: Muunnetut käännöstiedostot

en: Export as…
fi_FI: Vie nimellä…

en: HTML Files
fi_FI: HTML-tiedostot

en: In: %s
fi_FI: Tiedosto: %s

en: Source code not available.
fi_FI: Lähdekoodi ei ole käytettävissä.

en: Updating failed
fi_FI: Päivitys epäonnistui

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
fi_FI: Käännösten päivittäminen lähdekoodista ei onnistunut, koska tiedoston ominaisuuksissa annetusta sijainnista ei löytynyt koodia.

en: Permission denied.
fi_FI: Lupa evätty.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
fi_FI: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lukea lähdekooditiedostoja tiedoston asetuksissa määritellystä sijainnista.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
fi_FI: Mikäli olet aiemmin estänyt tiedostoidesi käyttöoikeuden, voit myöntää sen Järjestelmäasetusten kohdasta Suojaus ja yksityisyys > Yksityisyys > Tiedostot ja kansiot.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
fi_FI: Mikäli olet aikaisemmin estänyt pääsyn tiedostoihisi, voit sallia sen kohdasta Järjestelmäasetukset > Suojaus ja yksityisyys > Yksityisyys > Tiedostot ja kansiot.

en: Translation entries in the file are probably incorrect.
fi_FI: Tiedoston käännösviestit ovat luultavasti virheellisiä.

en: Updating the file failed. Click on 'Details >>' for details.
fi_FI: Tiedoston päivitys epäonnistui. Valitse ”Lisää >>” saadaksesi lisätietoja.

en: Open translation template
fi_FI: Avaa käännöspohja

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
fi_FI[0]: Käännöksestä löytyi %d ongelma.
fi_FI[1]: Käännöksestä löytyi %d ongelmaa.

en: Validation results
fi_FI: Validoinnin tulokset

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
fi_FI: Virheelliset viestit on merkitty listassa punaisella värillä. Tällaisen viestin valitsemalla näytetään tarkemmat tiedot virheestä.

en: The file was saved safely.
fi_FI: Tiedosto tallennettiin turvallisesti.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
fi_FI: Tiedosto tallennettiin turvallisesti ja muunnettiin MO-muotoon, mutta se ei todennäköisesti toimi oikein.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
fi_FI: Tiedosto tallennettiin turvallisesti, mutta sitä ei voida muuntaa MO-muotoon eikä käyttää.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
fi_FI: Tiedosto muunnettiin MO-muotoon, mutta se ei todennäköisesti toimi oikein.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
fi_FI: Tiedostoa ei voi muuntaa MO-muotoon eikä sitä voi käyttää.

en: No problems with the translation found.
fi_FI: Käännöksestä ei löytynyt ongelmia.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
fi_FI[0]: Käännös on käyttövalmis, mutta %d viesti on vielä kääntämättä.
fi_FI[1]: Käännös on käyttövalmis, mutta %d viestiä on vielä kääntämättä.

en: The translation is ready for use.
fi_FI: Käännös on käyttövalmis.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
fi_FI: Poedit korjasi automaattisesti tiedoston ”%s” virheellisen sisällön.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
fi_FI: Tiedosto sisälsi kahdenkertaisia kohtia, mikä on kiellettyä PO-tiedostoissa ja estäisi tiedoston käytön. Poedit korjasi ongelman, mutta käännöksestä on syytä käydä läpi kaikki keskeneräisiksi merkityt viestit ja tarvittaessa korjata ne.

en: Language of the translation isn’t set.
fi_FI: Käännöksen kieltä ei ole asetettu.

en: Set Language
fi_FI: Aseta kieli

en: Set language
fi_FI: Aseta kieli

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
fi_FI: Ehdotukset eivät ole käytettävissä, jos käännöksen kieltä ei ole asetettu oikein. Muut ominaisuudet, kuten monikkomuodot, voivat myös toimia väärin.

en: Language of the translation is the same as source language.
fi_FI: Käännöksen kieli on sama kuin lähdekieli.

en: Fix Language
fi_FI: Korjaa kieli

en: Fix language
fi_FI: Korjaa kieli

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
fi_FI: Tässä tiedostossa on monikkomuotoisia viestejä, vaikka Plural-Forms -otsake on asettamatta.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
fi_FI: Tämän tiedoston viesteillä on eri määrä monikkomuotoja kuin sen Plural-Forms-otsake kertoo

en: Required header Plural-Forms is missing.
fi_FI: Pakollinen otsake Plural-Forms puuttuu.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
fi_FI: Kielioppivirhe Plural-Forms -otsakkeessa (”%s”).

en: Fix the Header
fi_FI: Korjaa otsake

en: Fix the header
fi_FI: Korjaa otsake

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
fi_FI: Tiedostossa käytetty monikkomuotolauseke on epätavallinen kielelle %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
fi_FI: Katselmointi

en: Would you like to use English for source text?
fi_FI: Haluatko käyttää englanninkielistä lähdetekstiä?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
fi_FI: Tämä tiedosto käyttää lähdetekstin sijaan merkkijonojen tunnisteita. Poedit voi puolestasi ladata englanninkieliset tekstit "%s" tiedostosta.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
fi_FI: Lataa englanti

en: Translated: %d of %d (%d %%)
fi_FI: Käännetty: %d/%d (%d %%)

en: Remaining: %d
fi_FI: Jäljellä: %d

en: %d error | %d errors
fi_FI[0]: %d virhe
fi_FI[1]: %d virhettä

en: %d entry | %d entries
fi_FI[0]: %d viesti
fi_FI[1]: %d viestiä

en:  (unsaved)
fi_FI:  (tallentamaton)

en:  (modified)
fi_FI:  (muokattu)

en: Failed to update translation memory: %s
fi_FI: Käännösmuistin päivitys epäonnistui: %s

en: Purge deleted translations
fi_FI: Puhdista poistetut käännökset

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
fi_FI: Haluatko todella poistaa kaikki käännökset, joita ei enää käytetä?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
fi_FI: Jos teet puhdistuksen, kaikki poistetuiksi merkityt käännökset hävitetään lopullisesti. Jos samat alkutekstit tulevaisuudessa palaavat käyttöön, ne täytyy kääntää uudelleen.

en: Keep
fi_FI: Pidä

en: Purge
fi_FI: Puhdista

en: Copy from source text
fi_FI: Kopioi lähdetekstistä

en: Copy from Source Text
fi_FI: Kopioi lähdetekstistä

en: Clear translation
fi_FI: Tyhjennä käännös

en: Clear Translation
fi_FI: Tyhjennä käännös

en: Edit comment
fi_FI: Muokkaa kommenttia

en: Edit Comment
fi_FI: Muokkaa kommenttia

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
fi_FI: Esiintymät koodissa

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
fi_FI: Esiintymät koodissa

en: &Bookmarks
fi_FI: &Kirjanmerkit

en: Set bookmark %i
fi_FI: Aseta kirjanmerkki %i

en: Go to bookmark %i
fi_FI: Siirry kirjanmerkkiin %i

en: Set Bookmark %i
fi_FI: Aseta kirjanmerkki %i

en: Go to Bookmark %i
fi_FI: Siirry kirjanmerkkiin %i

en: Hide Sidebar
fi_FI: Piilota sivupalkki

en: Show Sidebar
fi_FI: Näytä sivupalkki

en: Hide Status Bar
fi_FI: Piilota tilarivi

en: Show Status Bar
fi_FI: Näytä tilarivi

en: String length in characters: translation | source
fi_FI: Tekstin pituus merkkeinä: käännös | lähde

en: String length in characters
fi_FI: Tekstin pituus merkkeinä

en: Source text
fi_FI: Lähdeteksti

en: Singular
fi_FI: Yksikkö

en: Plural
fi_FI: Monikko

en: Translation
fi_FI: Käännös

en: Pre-translated
fi_FI: Esikäännetty

en: Needs Work
fi_FI: Keskeneräinen

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
fi_FI: Keskeneräinen

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
fi_FI: POT-tiedostot ovat pelkkiä käännöspohjia, eivätkä itse sisällä käännöksiä.
    Tee käännös luomalla uusi PO-tiedosto käännöspohjan perusteella.

en: Create new translation
fi_FI: Luo uusi käännös

en: Make a new translation from this POT file.
fi_FI: Luo uusi käännös tästä POT-tiedostosta.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
fi_FI: Lähdetekstin ID

en: Everything
fi_FI: Kaikki

en: Form %i
fi_FI: Muoto %i

en: Form %i (unused)
fi_FI: Muoto %i (käyttämätön)

en: Zero
fi_FI: Nolla

en: One
fi_FI: Yksi

en: Two
fi_FI: Kaksi

en: Other
fi_FI: Muut

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
fi_FI: Merkkijonon konteksti: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
fi_FI: Merkkijonon tunniste: %s

en: %s Format
fi_FI: %s-muotoilu

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
fi_FI: %s-muotoilu

en: Translation — %s
fi_FI: Käännös — %s

en: Source text — %s
fi_FI: Lähdeteksti — %s

en: unknown language
fi_FI: tuntematon kieli

en: Failed command: %s
fi_FI: Epäonnistunut komento: %s

en: Failed to merge gettext catalogs.
fi_FI: Gettext-katalogien yhdistäminen epäonnistui.

en: Open in Editor
fi_FI: Avaa editorissa

en: Open in editor
fi_FI: Avaa editorissa

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
fi_FI: Tiedosto ei sisällä tietoa tämän tekstin esiintymistä lähdekoodissa.

en: No usage information
fi_FI: Ei käyttötietoja

en: %d code occurrence | %d code occurrences
fi_FI[0]: %d esiintymä koodissa
fi_FI[1]: %d esiintymää koodissa

en: Source code not found
fi_FI: Lähdekoodia ei löydy

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
fi_FI: Poedit ei voi näyttää lähdekoodia, jossa tekstiä käytetään, koska tiedosto ei joko ole saatavilla viitatussa paikassa tai se on symbolinen viittaus, joka ei osoita todelliseen tiedostoon.

en: File cannot be opened
fi_FI: Tiedostoa ei voi avata

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
fi_FI: Poedit ei onnistunut avaamaan tiedostoa ”%s”.

en: Find
fi_FI: Etsi

en: Replace
fi_FI: Korvaa

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
fi_FI: Valinnat

en: Ignore case
fi_FI: Älä huomioi kirjainkokoa

en: Wrap around
fi_FI: Jatka alusta

en: Whole words only
fi_FI: Vain kokonaiset sanat

en: Find in source texts
fi_FI: Etsi lähdeteksteistä

en: Find in translations
fi_FI: Etsi käännöksistä

en: Find in comments
fi_FI: Hae kommenteista

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Replace &All
fi_FI: Korvaa k&aikki

en: Replace &all
fi_FI: Korvaa k&aikki

en: &Replace
fi_FI: &Korvaa

en: < &Previous
fi_FI: < &Edellinen

en: &Next >
fi_FI: &Seuraava >

en: String to find
fi_FI: Etsittävä teksti

en: Replacement string
fi_FI: Korvaava teksti

en: Cannot execute program: %s
fi_FI: Ei voida suorittaa ohjelmaa: %s

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
fi_FI: Kielen nimi tai koodi

en: Translation Language
fi_FI: Käännöksen kieli

en: Language of the translation:
fi_FI: Käännöksen kieli:

en: All strings
fi_FI: Kaikki merkkijonot

en: Couldn’t download Localazy project details.
fi_FI: Localazy-projektin tietoja ei voitu ladata.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
fi_FI: Virhe tallennettaessa käännöksiä Localazyyn.

en: Projects
fi_FI: Projektit

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
fi_FI: Localazy on erittäin automatisoitu lokalisointialusta, jonka avulla kuka tahansa voi kääntää tuotteensa ja sisällönsä useille kielille helposti.

en: Add Project
fi_FI: Lisää projekti

en: Add project
fi_FI: Lisää projekti

en: Poedit - Catalogs manager
fi_FI: Poedit - Katalogien hallinta

en: Edit…
fi_FI: Muokkaa…

en: Create new translations project
fi_FI: Luo uusi käännösprojekti

en: Delete the project
fi_FI: Poista projekti

en: Edit the project
fi_FI: Muokkaa projektia

en: Update all
fi_FI: Päivitä kaikki

en: Update all catalogs in the project
fi_FI: Päivitä projektin kaikki katalogit

en: Total
fi_FI: Yhteensä

en: Untrans
fi_FI: Ei käänn

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
fi_FI: Keskeneräisiä

en: Errors
fi_FI: Virheet

en: Last modified
fi_FI: Muokattu viimeksi

en: Select directory
fi_FI: Valitse kansio

en: Directories:
fi_FI: Kansiot:

en: <unnamed>
fi_FI: <nimetön>

en: Do you want to delete project “%s”?
fi_FI: Haluatko poistaa ”%s”-projektin?

en: Delete project
fi_FI: Poista projekti

en: Deleting the project will not delete any translation files.
fi_FI: Projektin poistaminen ei poista käännöstiedostoja.

en: Confirmation
fi_FI: Vahvistus

en: Update all catalogs in this project?
fi_FI: Päivitetäänkö projektin kaikki katalogit?

en: Performs update from source code on all files in the project.
fi_FI: Suorittaa päivityksen lähdekoodista kaikille projektin tiedostoille.

en: Catalogs Manager
fi_FI: Katalogien hallinta

en: Check for Updates…
fi_FI: Etsi päivityksiä…

note: TRANSLATORS: This is Settings app menu that replaces Preferences in macOS 13 Ventura or newer, and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: Settings…
fi_FI: Asetukset…

en: &Edit
fi_FI: &Muokkaa

en: Undo
fi_FI: Kumoa

en: Redo
fi_FI: Tee uudelleen

en: Paste and Match Style
fi_FI: Liitä ja sovita tyyliin

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Spelling and Grammar
fi_FI: Oikeinkirjoitus ja kielioppi

en: Show Spelling and Grammar
fi_FI: Näytä oikeinkirjoitus ja kielioppi

en: Check Document Now
fi_FI: Tarkista dokumentti nyt

en: Check Spelling While Typing
fi_FI: Tarkista oikeinkirjoitus näppäilyn aikana

en: Check Grammar With Spelling
fi_FI: Tarkista kielioppi oikeinkirjoituksen ohella

en: Correct Spelling Automatically
fi_FI: Korjaa oikeinkirjoitus automaattisesti

en: Substitutions
fi_FI: Korvaukset

en: Show Substitutions
fi_FI: Näytä korvaukset

en: Smart Copy/Paste
fi_FI: Älykäs kopiointi/liittäminen

en: Smart Quotes
fi_FI: Älykkäät lainausmerkit

en: Smart Dashes
fi_FI: Älykkäät yhdysmerkit

en: Smart Links
fi_FI: Älykkäät linkit

en: Text Replacement
fi_FI: Tekstin korvaus

en: Transformations
fi_FI: Muunnokset

en: Make Upper Case
fi_FI: Muuta suuraakkosiksi

en: Make Lower Case
fi_FI: Muuta pienaakkosiksi

en: Capitalize
fi_FI: Isot alkukirjaimet

en: Speech
fi_FI: Puhe

en: Start Speaking
fi_FI: Aloita puhuminen

en: Stop Speaking
fi_FI: Lopeta puhuminen

en: &View
fi_FI: &Näytä

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
fi_FI: Näytä työkalurivi

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
fi_FI: Mukauta työkaluriviä…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
fi_FI: Siirry koko näytön tilaan

en: Window
fi_FI: Ikkuna

en: Minimize
fi_FI: Pienennä

en: Zoom
fi_FI: Zoomaa

en: Welcome to Poedit
fi_FI: Tervetuloa Poeditiin

en: Bring All to Front
fi_FI: Tuo kaikki eteen

en: Information about the translator
fi_FI: Tietoja kääntäjästä

en: Name:
fi_FI: Nimi:

en: Your Name
fi_FI: Nimesi

en: Email:
fi_FI: Sähköposti:

en: you@example.com
fi_FI: osoitteesi@example.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
fi_FI: Nimeäsi ja sähköpostiosoitettasi käytetään ainoastaan GNU-gettext-tiedostojen Last-Translator-otsakkeessa.

en: Editing
fi_FI: Muokkaus

en: Automatically compile MO file when saving
fi_FI: Muunna automaattisesti MO-tiedostoksi tallennettaessa

en: Show summary after updating files
fi_FI: Näytä yhteenveto tiedostojen päivityksen jälkeen

en: Check spelling
fi_FI: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Always change focus to text input field
fi_FI: Kohdista aina tekstinsyöttökenttään

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
fi_FI: Älä koskaan kohdista tekstilistaan. Jos tämä on käytössä, siirtymiseen täytyy käyttää Ctrl-nuolia näppäimistöä käytettäessä, mutta toisaalta tekstiä voi kirjoittaa välittömästi ilman tarvetta painaa sarkainta kohdistuksen vaihtamiseksi.

en: Appearance
fi_FI: Ulkoasu

en: Use custom list font:
fi_FI: Listan fontti:

en: Use custom text fields font:
fi_FI: Tekstikenttien fontti:

en: Change UI language
fi_FI: Vaihda käyttöliittymän kieli

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
fi_FI: (vaatii Windows 8:n tai uudemman)

en: General
fi_FI: Yleiset

en: Use translation memory
fi_FI: Käytä käännösmuistia

en: Manage…
fi_FI: Hallitse…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
fi_FI: Päivitettäessä lähteistä

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
fi_FI: käytä sumeaa täsmäystä tiedoston sisäisesti

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
fi_FI: esikäännä käännösmuistista

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
fi_FI: Poedit voi yrittää täyttää uudet viestit vain tiedoston aiempien käännösten pohjalta tai koko käännösmuistista. Lähes tyhjän käännösmuistin käyttö ei ole kovinkaan hyödyllistä, mutta uusien käännösten lisäämisen myötä toiminta paranee.

en: Stored translations:
fi_FI: Tallennetut käännökset:

en: Database size on disk:
fi_FI: Tietokannan koko levyllä:

en: Import Translation Files…
fi_FI: Tuo käännöstiedostoja…

en: Import translation files…
fi_FI: Tuo käännöstiedostoja…

en: Import From TMX…
fi_FI: Tuo TMX-tiedostosta…

en: Import from TMX…
fi_FI: Tuo TMX-tiedostosta…

en: Export To TMX…
fi_FI: Vie TMX-tiedostoon…

en: Export to TMX…
fi_FI: Vie TMX-tiedostoon…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
fi_FI: Tyhjennä

en: Select translation files to import
fi_FI: Valitse tuotavat käännöstiedostot

en: Translation Memory
fi_FI: Käännösmuisti

en: Importing translations…
fi_FI: Tuodaan käännöksiä…

en: Error loading translation file “%s”.
fi_FI: Virhe ladattaessa käännöstiedostoa “%s”.

en: Finalizing…
fi_FI: Viimeistellään…

en: Select TMX files to import
fi_FI: Valitse tuotavat TMX-tiedostot

en: TMX Files
fi_FI: TMX-tiedostot

en: Importing translation memory from “%s” failed.
fi_FI: Käännösmuistin tuonti polusta ”%s” epäonnistui.

en: Import error
fi_FI: Tuontivirhe

en: Exporting translations…
fi_FI: Viedään käännöksiä…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
fi_FI: Käännösmuistin vienti polkuun ”%s” epäonnistui.

en: Export error
fi_FI: Vientivirhe

en: Reset translation memory
fi_FI: Tyhjennä käännösmuisti

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
fi_FI: Haluatko varmasti tyhjentää käännösmuistin?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
fi_FI: Käännösmuistin tyhjentäminen tuhoaa kaikki sen sisältämät käännökset peruuttamattomasti. Tätä toimenpidettä ei voi perua.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
fi_FI: Muisti

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
fi_FI: Lähdekoodipoimimia käytetään käännettävien tekstien etsimiseen lähdekooditiedostoista sekä näiden tekstien poimimiseen käännöksen tekemistä varten.

en: Custom Extractors:
fi_FI: Mukautetut poimimet:

en: Custom extractors:
fi_FI: Mukautetut poimimet:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
fi_FI: Tukee kaikkia GNU gettextin tunnistamia ohjelmointikieliä (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript ja muita).

en: Delete extractor
fi_FI: Poista poimin

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa “%s“-poimimen?

en: Extractors
fi_FI: Poimimet

en: Accounts
fi_FI: Tilit

en: Automatically check for updates
fi_FI: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: Include beta versions
fi_FI: Tarkista myös beta-versiot

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
fi_FI: Beta-versiot sisältävät uusimmat ominaisuudet ja parannukset, mutta saattavat olla hieman epävakaampia.

en: Updates
fi_FI: Päivitykset

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
fi_FI: Nämä asetukset vaikuttavat PO-tiedostojen sisäiseen muotoiluun. Niitä voi tarvittaessa muuttaa esim. versionhallinnasta johtuvien vaatimusten vuoksi.

en: Line endings:
fi_FI: Rivinvaihdot:

en: Unix (recommended)
fi_FI: Unix (suositeltu)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
fi_FI: Rivitys:

en: Preserve formatting of existing files
fi_FI: Säilytä olemassa olevien tiedostojen muotoilu

en: Advanced
fi_FI: Lisäasetukset

en: Preparing strings…
fi_FI: Valmistellaan tekstejä…

en: Pre-translating from translation memory…
fi_FI: Esikäännetään käännösmuistista…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
fi_FI[0]: Esikäännettiin %u teksti
fi_FI[1]: Esikäännettiin %u tekstiä

en: Pre-translating…
fi_FI: Esikäännetään…

en: Cannot pre-translate without source text.
fi_FI: Esikääntäminen ei ole mahdollista ilman lähdetekstiä.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
fi_FI: Esikäännä

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
fi_FI: Esikäännös edellyttää, että varsinainen lähdeteksti on käytettävissä. Se ei toimi, jos käytetään vain tunnisteita ilman varsinaista tekstiä.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
fi_FI: Ei voida esikääntää tuntemattomalta kieleltä.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
fi_FI: Esikääntäminen edellyttää, että lähdetekstin kieli on tiedossa. Poedit ei tunnistanut sitä tästä tiedostosta.

en: Only fill in exact matches
fi_FI: Täytä vain tarkat täsmäävyydet

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
fi_FI: Oletusarvoisesti myös epätarkat tulokset sisällytetään, mutta merkitään keskeneräisiksi. Valitse tämä, jos haluat sisällyttää vain täydelliset vastineet.

en: Don’t mark exact matches as needing work
fi_FI: Älä merkitse tarkkoja vastineita keskeneräisiksi

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
fi_FI: Ota käyttöön vain, jos luotat käännösmuistin laatuun. Muussa tapauksessa kaikki täsmäävyydet merkitään vajaiksi ja ne on syytä tarkistaa ennen käyttöä.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
fi_FI: Esikääntäminen etsii kääntämättömille teksteille tarkasti tai osittain täsmäävät käännökset käännösmuistista automaattisesti.

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
fi_FI[0]: %d kohta esikäännettiin.
fi_FI[1]: %d kohtaa esikäännettiin.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
fi_FI: Käännökset merkittiin keskeneräisiksi, sillä ne voivat olla virheellisiä. Ne on syytä käydä läpi oikeellisuuden varmistamiseksi.

en: No entries could be pre-translated.
fi_FI: Yhtään kohtaan ei voitu esikääntää.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
fi_FI: Käännösmuisti ei sisällä yhtään tämän tiedoston sisältöä muistuttavaa tekstiä. Käännösmuisti toimii tehokkaasti puoliautomaattiseen kääntämiseen vasta kun Poedit on oppinut tarpeeksi manuaalisesti käännetyistä tiedostoista.

en: Cancelling…
fi_FI: Peruutetaan…

en: Drag Folders or Files Here
fi_FI: Vedä kansioita tai tiedostoja tähän

en: Drag folders or files here
fi_FI: Vedä kansioita tai tiedostoja tähän

en: Add Folders…
fi_FI: Lisää kansioita…

en: Add folders…
fi_FI: Lisää kansioita…

en: Add Files…
fi_FI: Lisää tiedostoja…

en: Add files…
fi_FI: Lisää tiedostoja…

en: Add Wildcard…
fi_FI: Lisää korvausmerkki…

en: Add wildcard…
fi_FI: Lisää korvausmerkki…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
fi_FI: Näytä Finderissa

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
fi_FI: Avaa resurssienhallinnassa

en: Show in Folder
fi_FI: Näytä kansiossa

en: Paths
fi_FI: Polut

en: Excluded paths
fi_FI: Ohitettavat polut

en: Advanced extraction settings
fi_FI: Poiminnan lisäasetukset

en: Extract notes for translators from:
fi_FI: Poimi huomautukset kääntäjille lähteestä:

en: Comments prefixed with:
fi_FI: Kommentit, joiden alussa on:

en: All comments
fi_FI: Kaikki kommentit

en: Additional xgettext flags:
fi_FI: Lisävalitsimet xgettextille:

en: Additional keywords
fi_FI: Lisäavainsanat

en: Name of the project the translation is for
fi_FI: Projektin nimi, jolle tämä käännös on tarkoitettu

en: Team name and email address or URL
fi_FI: Tiimin nimi ja sähköpostiosoite tai URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
fi_FI: esim. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
fi_FI: UTF-8 (suositeltu)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
fi_FI: Tallenna tiedosto ensin. Tätä osaa ei voi muokata sitä ennen.

en: Placeholders correctness
fi_FI: Muuttujien oikeellisuus

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
fi_FI: Käännöksestä puuttuu muuttuja "%s".

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
fi_FI: Tarpeeton muuttuja "%s", joka ei sisälly lähdetekstiin.

en: Plural form translations
fi_FI: Monikkomuotojen käännökset

en: Not all plural forms are translated.
fi_FI: Kaikkia monikkomuotoja ei ole käännetty.

en: Inconsistent upper/lower case
fi_FI: Epäjohdonmukaiset isot/pienet kirjaimet

en: The translation should start as a sentence.
fi_FI: Käännöksen tulisi alkaa virkkeellä.

en: The translation should start with a lowercase character.
fi_FI: Käännöksen tulisi alkaa pienellä kirjaimella.

en: Inconsistent whitespace
fi_FI: Epäjohdonmukaisia tyhjemerkkejä

en: The translation doesn’t start with a space.
fi_FI: Käännös ei ala välilyönnillä.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
fi_FI: Käännös alkaa välilyönnillä toisin kuin lähdeteksti.

en: The translation is missing a newline at the end.
fi_FI: Käännöksen lopusta puuttuu rivinvaihto.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
fi_FI: Käännös päättyy rivinvaihtoon toisin kuin lähdeteksti.

en: The translation is missing a space at the end.
fi_FI: Käännöksen lopusta puuttuu välilyönti.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
fi_FI: Käännös päättyy välilyöntiin toisin kuin lähdeteksti.

en: Punctuation checks
fi_FI: Välimerkkitarkastukset

en: The translation should end with “%s”.
fi_FI: Käännöksen lopussa tulisi olla ”%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
fi_FI: Käännöksen lopussa ei tulisi olla ”%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
fi_FI: Käännöksen lopussa on ”%s", mutta lähdetekstin lopussa ”%s”.

en: Clear Menu
fi_FI: Tyhjennä valikko

en: Clear menu
fi_FI: Tyhjennä valikko

en: Comment:
fi_FI: Kommentti:

en: Update
fi_FI: Päivitä

en: &Delete
fi_FI: &Poista

en: Delete the comment
fi_FI: Poista kommentti

en: Edit project
fi_FI: Muokkaa projektia

en: Project name:
fi_FI: Projektin nimi:

en: Browse
fi_FI: Selaa

en: Add directory to the list
fi_FI: Lisää kansio listaan

en: &File
fi_FI: &Tiedosto

en: &New…
fi_FI: &Uusi…

en: New from &POT/PO file…
fi_FI: Uusi &POT/PO-tiedostosta…

en: New From &POT/PO File…
fi_FI: Uusi &POT/PO-tiedostosta…

en: &Open…
fi_FI: &Avaa…

en: Open Recent
fi_FI: Avaa äskettäinen

en: Open recent
fi_FI: Avaa äskettäinen

en: Open cloud translation…
fi_FI: Avaa pilvikäännös…

en: Open Cloud Translation…
fi_FI: Avaa pilvikäännös…

en: &Start window
fi_FI: Aloitusikkuna

en: &Start Window
fi_FI: Aloitusikkuna

en: Catalogs &manager
fi_FI: Katalo&gien hallinta

en: Catalogs &Manager
fi_FI: Katalo&gien hallinta

en: &Close
fi_FI: &Sulje

en: &Save
fi_FI: Ta&llenna

en: Save &as…
fi_FI: Tallenna &nimellä…

en: Save &As…
fi_FI: Tallenna &nimellä…

en: Compile to MO…
fi_FI: Muunna MO-muotoon…

en: E&xport as HTML…
fi_FI: &Vie HTML-muodossa…

en: Check for updates…
fi_FI: Etsi päivityksiä…

en: &Preferences…
fi_FI: &Asetukset…

en: E&xit
fi_FI: &Lopeta

en: Quit
fi_FI: Lopeta

en: Copy from singular
fi_FI: Kopioi yksiköstä

en: Copy From Singular
fi_FI: Kopioi yksiköstä

en: Translation needs &work
fi_FI: Käännös on &keskeneräinen

en: Translation Needs &Work
fi_FI: Käännös on &keskeneräinen

en: Edit &comment
fi_FI: Muokkaa &kommenttia

en: Edit &Comment
fi_FI: Muokkaa &kommenttia

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
fi_FI: Ehdotukset

en: &Find…
fi_FI: &Etsi…

en: Replace…
fi_FI: &Korvaa…

en: Find next
fi_FI: Etsi seuraava

en: Find previous
fi_FI: Etsi edellinen

en: Find and Replace…
fi_FI: Etsi ja korvaa…

en: Find Next
fi_FI: Etsi seuraava

en: Find Previous
fi_FI: Etsi edellinen

en: &Preferences
fi_FI: A&setukset

en: Show string &ID
fi_FI: Näytä tekstin &tunniste

en: Show String &ID
fi_FI: Näytä tekstin &tunniste

en: Show warnings
fi_FI: Näytä varoitukset

en: Show Warnings
fi_FI: Näytä varoitukset

en: Sort by &file order
fi_FI: Järjestä &tiedostojärjestyksen mukaan

en: Sort by &File Order
fi_FI: Järjestä &tiedostojen järjestyksen mukaan

en: Sort by &source
fi_FI: Järjestä läht&een mukaan

en: Sort by &Source
fi_FI: Järjestä läht&een mukaan

en: Sort by &translation
fi_FI: Järjestä &käännöksen mukaan

en: Sort by &Translation
fi_FI: Järjestä &käännöksen mukaan

en: &Group by context
fi_FI: &Ryhmittele konteksteittain

en: &Group By Context
fi_FI: &Ryhmittele konteksteittain

en: Entries with errors first
fi_FI: Virheitä sisältävät ensin

en: Entries with Errors First
fi_FI: Virheitä sisältävät ensin

en: &Untranslated entries first
fi_FI: Kääntämättö&mät ensin

en: &Untranslated Entries First
fi_FI: Kääntämättö&mät ensin

en: &Show code occurrences
fi_FI: &Näytä esiintymät koodissa

en: &Show Code Occurrences
fi_FI: &Näytä esiintymät koodissa

en: Show sidebar
fi_FI: Näytä sivupalkki

en: Show status bar
fi_FI: Näytä tilarivi

en: &Translation
fi_FI: &Käännös

en: &Update from source code
fi_FI: &Päivitä lähdekoodista

en: &Update from Source Code
fi_FI: &Päivitä lähdekoodista

en: Update from &POT file…
fi_FI: Päivitä &POT-tiedostosta…

en: Update from &POT File…
fi_FI: Päivitä &POT-tiedostosta…

en: Sync with Crowdin
fi_FI: Synkronoi Crowdiniin

en: Pre-&translate…
fi_FI: Esi&käännä…

en: &Purge deleted translations
fi_FI: P&uhdista poistetut käännökset

en: &Purge Deleted Translations
fi_FI: P&uhdista poistetut käännökset

en: &Validate translations
fi_FI: &Validoi käännökset

en: &Validate Translations
fi_FI: &Validoi käännökset

en: &Properties…
fi_FI: Om&inaisuudet…

en: &Done and next
fi_FI: &Valmis ja seuraava

en: &Done and Next
fi_FI: &Valmis ja seuraava

en: Previously edited
fi_FI: Aiemmin muokattu

en: Previously Edited
fi_FI: Aiemmin muokattu

en: &Previous translation
fi_FI: &Edellinen käännös

en: &Previous Translation
fi_FI: &Edellinen käännös

en: &Next translation
fi_FI: &Seuraava käännös

en: &Next Translation
fi_FI: &Seuraava käännös

en: P&revious unfinished
fi_FI: E&dellinen keskeneräinen

en: P&revious Unfinished
fi_FI: E&dellinen keskeneräinen

en: Ne&xt unfinished
fi_FI: Se&uraava keskeneräinen

en: Ne&xt Unfinished
fi_FI: Se&uraava keskeneräinen

en: Previous plural form
fi_FI: Edellinen monikkomuoto

en: Previous Plural Form
fi_FI: Edellinen monikkomuoto

en: Next plural form
fi_FI: Seuraava monikkomuoto

en: Next Plural Form
fi_FI: Seuraava monikkomuoto

en: &Online help
fi_FI: &Ohje verkossa

en: &Online Help
fi_FI: &Ohje verkossa

en: &GNU gettext manual
fi_FI: &GNU gettextin manuaali

en: &GNU gettext Manual
fi_FI: &GNU gettextin manuaali

en: &About Poedit
fi_FI: &Tietoja Poeditistä

en: &About
fi_FI: &Tietoja

en: Extractor setup
fi_FI: Poimimen asetukset

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
fi_FI: Lista tiedostopäätteistä eroteltuna puolipisteillä (esim. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
fi_FI: Suoritus:

en: Command to extract translations:
fi_FI: Komento käännettävien tekstien poimimiseen:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
fi_FI: Tätä komentoa käytetään poimimen suorittamiseen.
    %o laajennetaan tulostiedoston nimeksi, %K avainsana-
    listaksi, %F syötetiedostojen listaksi,
    %C merkistölipuksi (ks. alempaa).

en: An item in keywords list:
fi_FI: Kohde avainsanalistassa:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
fi_FI: Tämä liitetään komentojen listaan kerran
    kuhunkin avainsanaan. %f laajennetaan avainsanaksi.

en: An item in input files list:
fi_FI: Kohde syöttötiedostojen listassa:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
fi_FI: Tämä liitetään komentoriville kerran
    kuhunkin syötetiedostoon. %f laajennetaan tiedostonimeksi.

en: Source code charset:
fi_FI: Lähdekoodin merkistö:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
fi_FI: Tämä liitetään komentoriville vain,
    jos kohteen koodimerkistö on annettu. %c laajennetaan merkistöarvoksi.

en: Translation Properties
fi_FI: Käännöksen ominaisuudet

en: Project name and version:
fi_FI: Projektin nimi ja versio:

en: Language team:
fi_FI: Käännöstiimi:

en: Plural forms:
fi_FI: Monikkomuodot:

en: Use default rules for this language
fi_FI: Käytä tämän kielen oletussääntöjä

en: Use custom expression
fi_FI: Käytä omaa lauseketta

en: Learn about plural forms
fi_FI: Lisätietoja monikkomuodoista

en: Charset:
fi_FI: Merkistö:

en: Advanced Extraction Settings…
fi_FI: Poiminnan lisäasetukset…

en: Advanced extraction settings…
fi_FI: Poiminnan lisäasetukset…

en: Translation properties
fi_FI: Käännöksen ominaisuudet

en: Sources Paths
fi_FI: Lähteiden polut

en: Sources paths
fi_FI: Lähteiden polut

en: Extract text from source files in the following directories:
fi_FI: Pura tekstit lähdekoodeista, jotka ovat seuraavissa kansioissa:

en: Base path:
fi_FI: Kantapolku:

en: Sources Keywords
fi_FI: Lähteiden avainsanat

en: Sources keywords
fi_FI: Lähteiden avainsanat

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
fi_FI: Käytä näitä avainsanoja (funktion nimiä) tunnistettaessa lähdetiedostoista
    käännettäviä tekstejä:

en: Also use default keywords for supported languages
fi_FI: Käytä myös oletusavainsanoja tuetuille kielille

en: Learn about gettext keywords
fi_FI: Lisätietoja Gettextin avainsanoista

en: Update summary
fi_FI: Päivityksen yhteenveto

en: These strings were found in the sources but were not in the file.
    Poedit will add them to the file now.
fi_FI: Nämä tekstit löytyivät lähdekoodista, mutta eivät tiedostosta.
    Poedit lisää ne nyt tiedostoon.

en: New strings
fi_FI: Uudet tekstit

en: These strings are no longer in the source code.
    Poedit will remove them from the file now.
fi_FI: Näitä tekstejä ei ole enää lähdekoodissa.
    Poedit poistaa ne nyt tiedostosta.

en: Obsolete strings
fi_FI: Vanhentuneet tekstit

en: (0 new, 0 obsolete)
fi_FI: (0 uutta, 0 vanhentunutta)

en: Open
fi_FI: Avaa

en: Open file
fi_FI: Avaa tiedosto

en: Save file
fi_FI: Tallenna tiedosto

en: Validate
fi_FI: Validoi

en: Check for errors in the translation
fi_FI: Tarkasta käännöksen virheet

en: Update from code
fi_FI: Päivitä lähdekoodista

en: Update from Code
fi_FI: Päivitä lähdekoodista

en: Update from source code
fi_FI: Päivitä lähdekoodista

en: Sidebar
fi_FI: Sivupalkki

en: Show or hide the sidebar
fi_FI: Näytä tai piilota sivupalkki

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
fi_FI: Aiempi lähdeteksti

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
fi_FI: Tähän keskeneräiseksi muuttuneeseen käännökseen liittyvä vanha lähdeteksti (ennen sen muuttumista päivityksen aikana).

en: Notes for translators
fi_FI: Huomautukset kääntäjille

en: Comment
fi_FI: Kommentti

en: Add comment
fi_FI: Lisää kommentti

en: Add Comment
fi_FI: Lisää kommentti

en: Delete From Translation Memory
fi_FI: Poista käännösmuistista

en: Delete from translation memory
fi_FI: Poista käännösmuistista

en: Translation suggestions
fi_FI: Käännösehdotukset

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
fi_FI: Vastaavuuksia ei löydy

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
fi_FI: Vastaavuuksia ei löydy

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
fi_FI: Tämä teksti löytyi Poeditin käännösmuistista.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
fi_FI: Käännösehdotukset edellyttävät, että varsinainen lähdeteksti on käytettävissä. Se ei toimi, jos käytetään vain tunnisteita ilman varsinaista tekstiä.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
fi_FI: Esikääntäminen edellyttää, että lähdetekstin kieli on tiedossa. Poedit ei tunnistanut sitä tästä tiedostosta.

en: The TMX file is malformed.
fi_FI: TMX-tiedosto on viallinen.

en: No translations were found in the TMX file.
fi_FI: TMX-tiedostosta ei löytynyt käännöksiä.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
fi_FI: Käännösmuistin tietokanta on turmeltunut: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
fi_FI: Käännösmuistin virhe: %s (%d).

en: Cannot create temporary directory.
fi_FI: Tilapäiskansiota ei voida luoda.

en: There are no translations. That’s unusual.
fi_FI: Käännöksiä ei ole. Sepä erikoista.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted
    from source code. This way, they stay up to date and accurate.
    Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
fi_FI: Käännettäviä viestejä ei Gettext-järjestelmässä lisätä manuaalisesti, vaan ne poimitaan automaattisesti
    lähdekoodista. Näin ne pysyvät ajan tasalla ja tarkkoina.
    Kääntäjät käyttävät yleensä kehittäjän heitä varten luomia PO-mallipohjatiedostoja (POT).

en: (Learn more about GNU gettext)
fi_FI: (Lisätietoja GNU gettextistä)

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
fi_FI: Yksinkertaisin tapa täyttää tämä tiedosto käännöksillä on päivittää se POT-tiedostosta:

en: Update from POT
fi_FI: Päivitä POT-tiedostosta

en: Take translatable strings from an existing POT template.
fi_FI: Poimi käännettävät tekstit olemassa olevasta POT-käännöspohjasta.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
fi_FI: Voit myös poimia käännettävät tekstit suoraan lähdekoodista:

en: Extract from sources
fi_FI: Poimi lähdekoodista

en: Configure source code extraction in Properties.
fi_FI: Konfiguroi lähdekoodista poimiminen asetuksissa.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
fi_FI: Versio %s

en: Create new
fi_FI: Luo uusi

en: Create new translation from POT template.
fi_FI: Luo uusi käännös POT-pohjasta.

en: Browse files
fi_FI: Selaa tiedostoja

en: Open and edit translation files.
fi_FI: Avaa ja muokkaa käännöstiedostoja.

en: Translate cloud project
fi_FI: Käännä pilviprojekti

en: Collaborate with other people online.
fi_FI: Työskentele verkossa muiden kanssa.

en: Recent files
fi_FI: Äskettäiset tiedostot

en: Sync
fi_FI: Synkronoi

en: Synchronize the translation with Crowdin
fi_FI: Synkronoi Crowdin-käännökseen

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
fi_FI: Tietoja %s-ohjelmasta

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
fi_FI: %sin asetukset

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
fi_FI: Palvelut

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
fi_FI: Kätke %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
fi_FI: Kätke muut

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
fi_FI: Näytä kaikki

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
fi_FI: Lopeta %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
fi_FI: Asetukset…

en: Preferences...
fi_FI: Asetukset...

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Recent
fi_FI: Äskettäiset

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Frequent
fi_FI: Usein käytetyt

en: &Apply
fi_FI: &Käytä

en: Apply
fi_FI: Käytä

en: &Back
fi_FI: &Takaisin

en: Back
fi_FI: Takaisin

en: &Cancel
fi_FI: &Peruuta

en: &Clear
fi_FI: &Tyhjennä

en: Clear
fi_FI: Tyhjennä

en: Copy
fi_FI: Kopioi

en: Cu&t
fi_FI: &Leikkaa

en: Cut
fi_FI: Leikkaa

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: &Quit
fi_FI: &Lopeta

en: Help
fi_FI: Ohje

en: &New
fi_FI: &Uusi

en: New
fi_FI: Uusi

en: &No
fi_FI: &Ei

en: No
fi_FI: Ei

en: &OK
fi_FI: &Ok

en: Open…
fi_FI: Avaa…

en: &Open...
fi_FI: &Avaa...

en: Open...
fi_FI: Avaa...

en: &Paste
fi_FI: L&iitä

en: Paste
fi_FI: Sijoita

en: Preferences
fi_FI: Asetukset

en: &Redo
fi_FI: &Tee uudelleen

en: Refresh
fi_FI: Virkistä

en: &Save as
fi_FI: T&allenna nimellä

en: Save as
fi_FI: Tallenna nimellä

en: Select &All
fi_FI: Valitse k&aikki

en: Select All
fi_FI: Valitse kaikki

en: &Undo
fi_FI: K&umoa

en: &Yes
fi_FI: K&yllä

en: Yes
fi_FI: Kyllä

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
fi_FI: Vaihto+

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
fi_FI: Ylänuoli

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
fi_FI: Alanuoli

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
fi_FI: Vasen

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
fi_FI: Oikea

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
fi_FI: vaihto
