poedit - en to nl_NL translation catalogue (647 entries)

en: Hide this notification message
nl_NL: Verberg deze melding

en: Don’t Show Again
nl_NL: Niet meer weergeven

en: Don’t show again
nl_NL: Niet meer weergeven

en: (New: %i, obsolete: %i)
nl_NL: (Nieuw: %i, verouderd: %i)

en: Collecting source files…
nl_NL: Bronbestanden verzamelen...

en: Extracting translatable strings…
nl_NL: Vertaalbare tekenreeksen extraheren…

en: Failed to load file with extracted translations.
nl_NL: Niet mogelijk het bestand met geëxtraheerde vertalingen te laden.

en: Merging differences…
nl_NL: Verschillen samenvoegen...

en: Updating translations
nl_NL: Vertalingen bijwerken

en: The file “%s” couldn’t be opened.
nl_NL: Het bestand "%s" kon niet worden geopend.

en: Invalid file
nl_NL: Ongeldig bestand

en: Malformed header: “%s”
nl_NL: Verkeerd vormgegeven header: "%s"

en: PO Translation Files
nl_NL: PO-vertaalbestanden

en: POT Translation Templates
nl_NL: POT-vertaalsjablonen

en: XLIFF Translation Files
nl_NL: XLIFF-vertaalbestanden

en: All Translation Files
nl_NL: Alle vertaalbestanden

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
nl_NL: Het bestand is in een formaat niet herkend door Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
nl_NL: Dit JSON-bestand is geen vertalingsbestand en kan niet worden bewerkt in Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
nl_NL: Het lezen van bestandsinhoud is mislukt door de volgende fout: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
nl_NL: Bestand '%s' is 'alleen-lezen' en kan niet worden opgeslagen;
    sla het op onder een andere naam.

en: Couldn’t save file %s.
nl_NL: Bestand '%s' kon niet worden opgeslagen.

en: Screenshots:
nl_NL: Schermafbeeldingen:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
nl_NL[0]: %i regel van bestand "%s" is niet correct geladen.
nl_NL[1]: %i regels van bestand "%s" zijn niet correct geladen.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
nl_NL: Regel %d van bestand "%s" is beschadigd (ongeldige %s-gegevens).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
nl_NL: Beschadigd PO-bestand: enkelvoudsvorm 'msgstr' samen met 'msgid_plural' gebruikt

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
nl_NL: Beschadigd PO-bestand: meervoudsvorm 'msgstr' gebruikt zonder 'msgid_plural'

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
nl_NL: Kon het bestand niet laden, het is waarschijnlijk beschadigd.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
nl_NL: Er zijn fouten opgetreden bij het laden van het bestand; er kunnen hierdoor enkele gegevens ontbreken of beschadigd zijn.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
nl_NL: Er ging iets mis bij het netjes opmaken van het bestand (maar het is wel opgeslagen).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
nl_NL: Het bestand kon niet worden opgeslagen in de "%s"-karakterset zoals gespecificeerd is in de vertalingsinstellingen.
    
     Het werd in plaats daarvan opgeslagen in UTF-8 en de instelling werd dienovereenkomstig gewijzigd.

en: Error saving file
nl_NL: Fout bij opslaan bestand

en: “%s” is not a valid POT file.
nl_NL: "%s" is geen geldig POT-bestand.

en: unsupported version (%s)
nl_NL: niet-ondersteunde versie (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
nl_NL: Beschadigde markering in vertalingstekenreeks.

en: (Use default language)
nl_NL: (Gebruik de standaardtaal)

en: Language selection
nl_NL: Taalselectie

en: Select your preferred language
nl_NL: Kies uw voorkeurstaal

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
nl_NL: U moet Poedit opnieuw starten voordat deze verandering effect heeft.

en: Add Account
nl_NL: Account toevoegen

en: Add account
nl_NL: Account toevoegen

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
nl_NL: Meer informatie over %s

en: How does cloud sync work?
nl_NL: Hoe werkt cloud synchronisatie?

en: (not signed in)
nl_NL: (niet aangemeld)

en: File
nl_NL: Bestand

en: Manage accounts
nl_NL: Accounts beheren

en: Language:
nl_NL: Taal:

en: No translation projects listed in your account.
nl_NL: Er zijn geen vertaalprojecten in uw account vermeld.

en: Downloading latest translations…
nl_NL: De recentste vertalingen aan het downloaden…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
nl_NL: Aanmelden bij %s

en: Syncing
nl_NL: Synchroniseren

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
nl_NL: Vertalingen uploaden naar %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
nl_NL: Het uploaden van vertalingen naar %s is mislukt.

en: Syncing error
nl_NL: Synchronisatiefout

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Unknown Crowdin error.
nl_NL: Onbekende Crowdin-fout.

en: Not authorized, please sign in again.
nl_NL: Niet geautoriseerd; log opnieuw in.

en: Downloading translations is disabled in this project.
nl_NL: Het downloaden van vertalingen is uitgeschakeld in dit project.

en: Sign In
nl_NL: Inloggen

en: Sign in
nl_NL: Inloggen

en: Sign Out
nl_NL: Uitloggen

en: Sign out
nl_NL: Uitloggen

en: Learn more about Crowdin
nl_NL: Meer te weten komen over Crowdin

en: Waiting for authentication…
nl_NL: Wachten op autorisatie…

en: Updating user information…
nl_NL: Gebruikersinformatie bijwerken…

en: Sign in to Crowdin
nl_NL: Inloggen bij Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
nl_NL: Synchronisatie met Crowdin mislukt.

en: Crowdin error
nl_NL: Crowdin-fout

en: Uploading translations…
nl_NL: Vertalingen uploaden…

en: &Copy
nl_NL: &Kopiëren

en: Learn more
nl_NL: Meer te weten komen

en: &Help
nl_NL: &Hulp

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
nl_NL: MO-bestanden kunnen niet direct bewerkt worden in Poedit.

en: Error opening file
nl_NL: Fout bij openen van bestand

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
nl_NL: Open en bewerk in plaats daarvan het corresponderende PO-bestand; als je dat opslaat zal het MO-bestand eveneens worden bijgewerkt.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
nl_NL: tijdelijke bestanden niet verwijderen (voor foutopsporing)

en: handle a poedit:// URI
nl_NL: omgaan met een poedit://-URI

en: go to item at given line number
nl_NL: ga naar het item op het gegeven regelnummer

en: Failed to communicate with Poedit process.
nl_NL: Communicatie met het Poedit-proces mislukt.

en: Unhandled exception occurred: %s
nl_NL: Er is een niet-verwerkte uitzondering opgetreden: %s

en: Select translation template
nl_NL: Vertaalsjabloon kiezen

en: Select translation file
nl_NL: Vertaalbestand kiezen

en: Poedit is an easy to use translation editor.
nl_NL: Poedit is een eenvoudig te gebruiken vertalingsbewerker.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
nl_NL: U kunt niet meer dan één bestand in het Poedit-venster plaatsen.

en: File “%s” is not a translation file.
nl_NL: Bestand "%s" is niet een vertaalbestand.

en: File “%s” doesn’t exist.
nl_NL: Bestand "%s" bestaat niet.

en: &Go
nl_NL: &Navigeren

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
nl_NL: Spellingscontrole is uitgeschakeld, omdat het woordenboek voor %s niet geïnstalleerd is.

en: Install
nl_NL: Installeren

en: The file “%s” has been changed by another application.
nl_NL: Het bestand "%s" werd aangepast door een ander programma.

en: Reload file
nl_NL: Bestand opnieuw laden

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
nl_NL: Wilt u het bestand opnieuw laden van de schijf? Niet opgeslagen wijzigingen in Poedit zullen verloren gaan.

en: Ignore
nl_NL: Negeren

en: Reload File
nl_NL: Bestand opnieuw laden

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
nl_NL: Het bestand is veranderd; wilt u de wijzigingen opslaan?

en: Save changes
nl_NL: Sla de wijzigingen op

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
nl_NL: De wijzigingen zullen verloren gaan als u ze niet opslaat.

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Do&n’t save
nl_NL: &Niet opslaan

en: Don’t Save
nl_NL: Niet opslaan

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
nl_NL: Wijzigingen die door de andere applicatie zijn aangebracht, gaan verloren wanneer je het bestand opslaat.

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Save Anyway
nl_NL: Toch opslaan

en: Save anyway
nl_NL: Toch opslaan

en: Save as…
nl_NL: Opslaan als

en: Compile to…
nl_NL: Compileren naar...

en: Compiled Translation Files
nl_NL: Gecompileerde vertaalbestanden

en: Export as…
nl_NL: Exporteren als...

en: HTML Files
nl_NL: HTML-bestanden

en: Source code not available.
nl_NL: Broncode niet beschikbaar.

en: Updating failed
nl_NL: Bijwerken mislukt

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
nl_NL: De vertalingen konden niet bijgewerkt worden vanuit de broncode, omdat er geen code gevonden is op de locatie, opgegeven in de bestandseigenschappen.

en: Permission denied.
nl_NL: Toegang geweigerd.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
nl_NL: Je hebt niet het recht broncodebestanden te lezen vanaf de in de bestandseigenschappen opgegeven locatie.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
nl_NL: Als je eerder de toegang tot je bestanden hebt geweigerd, kun je deze toestaan in Systeeminstellingen > Privacy & Security > Bestanden & Mappen.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
nl_NL: Als u eerder toegang tot uw bestanden hebt geweigerd, kunt u deze toestaan in Systeem Voorkeuren > Beveiliging & Privacy > Privacy > Bestanden & Mappen.

en: Translation entries in the file are probably incorrect.
nl_NL: De vertaal-invoergegevens in het bestand zijn vermoedelijk onjuist.

en: Updating the file failed. Click on 'Details >>' for details.
nl_NL: Bijwerken van het bestand is mislukt; klik op 'Details >>' voor meer informatie.

en: Open translation template
nl_NL: Vertaalsjabloon openen

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
nl_NL[0]: %d probleem gevonden met de vertaling.
nl_NL[1]: %d problemen gevonden met de vertaling.

en: Validation results
nl_NL: Valideringsresultaten

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
nl_NL: Invoer met fouten is rood gemarkeerd in de lijst. Details van de fout zullen weergegeven worden als u zo'n invoer selecteert.

en: The file was saved safely.
nl_NL: Het bestand is veilig opgeslagen.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
nl_NL: Het bestand is veilig opgeslagen en gecompileerd naar het mo-formaat, maar het zal waarschijnlijk niet goed werken.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
nl_NL: Het bestand is veilig opgeslagen, maar het kan niet gecompileerd worden naar het mo-formaat en dus niet gebruikt worden.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
nl_NL: Het bestand is gecompileerd naar het MO-formaat, maar zal waarschijnlijk niet goed werken.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
nl_NL: Het bestand kan niet gecompileerd worden naar het MO-formaat en dus niet gebruikt.

en: No problems with the translation found.
nl_NL: Geen problemen met de vertaling gevonden.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
nl_NL[0]: De vertaling is klaar voor gebruik, maar regel %d is nog niet vertaald.
nl_NL[1]: De vertaling is klaar voor gebruik, maar regels %d zijn nog niet vertaald.

en: The translation is ready for use.
nl_NL: De vertaling is klaar voor gebruik.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
nl_NL: Poedit heeft automatisch ongeldige content gerepareerd in het bestand '%s'.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
nl_NL: Het bestand bevat dubbele items; dat is niet toegestaan in PO-bestanden, omdat dit het gebruik van het bestand zou belemmeren. Poedit heeft de fout hersteld, maar u moet vertalingen van alle items die als onduidelijk gemarkeerd zijn, nakijken en ze zo nodig corrigeren.

en: Language of the translation isn’t set.
nl_NL: De taal van de vertaling is niet ingesteld.

en: Set Language
nl_NL: Stel de taal in

en: Set language
nl_NL: Stel de taal in

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
nl_NL: Suggesties zijn niet beschikbaar als de taal van de vertaling niet juist is ingesteld; dit kan ook invloed hebben op andere functies, zoals meervoudsvormen.

en: Language of the translation is the same as source language.
nl_NL: Taal van de vertaling is hetzelfde als de brontaal.

en: Fix Language
nl_NL: Taal repareren

en: Fix language
nl_NL: Taal repareren

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
nl_NL: Dit bestand bevat invoergegevens met meervoudsvormen, maar de header 'Meervoudsvormen' ervan is niet geconfigureerd.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
nl_NL: De invoergegevens in dit bestand bevatten aantallen meervoudsvormen die verschillen van wat er in de meervoudsvorm-header van het bestand staat

en: Required header Plural-Forms is missing.
nl_NL: De vereiste meervoudsvorm-header ontbreekt.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
nl_NL: Syntaxfout in meervoudsvorm-header ('%s').

en: Fix the Header
nl_NL: De header repareren

en: Fix the header
nl_NL: Repareer de header

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
nl_NL: De door het bestand gebruikte meervoudsvorm-expressie is ongebruikelijk voor %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
nl_NL: Nakijken

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
nl_NL: Laad Engels

en: Translated: %d of %d (%d %%)
nl_NL: Vertaald: %d van %d (%d %%)

en: Remaining: %d
nl_NL: Resterend: %d

en: %d error | %d errors
nl_NL[0]: %d fout
nl_NL[1]: %d fouten

en: %d entry | %d entries
nl_NL[0]: %d woord
nl_NL[1]: %d woorden

en:  (unsaved)
nl_NL: (niet-opgeslagen)

en:  (modified)
nl_NL:  (gewijzigd)

en: Failed to update translation memory: %s
nl_NL: Bijwerken van vertaalgeheugen mislukt: %s

en: Purge deleted translations
nl_NL: Verwijder de &gewiste vertalingen definitief

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
nl_NL: Wilt u alle vertalingen verwijderen die niet meer worden gebruikt?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
nl_NL: Als u doorgaat met verwijderen zullen alle vertalingen die gemarkeerd staan als 'gewist', definitief worden verwijderd; u zult ze dan opnieuw moeten vertalen als ze in de toekomst weer toegevoegd worden.

en: Keep
nl_NL: Behouden

en: Purge
nl_NL: Definitief verwijderen

en: Copy from source text
nl_NL: Kopiëren vanuit brontekst

en: Copy from Source Text
nl_NL: Kopiëren vanuit brontekst

en: Clear translation
nl_NL: Vertaling wissen

en: Clear Translation
nl_NL: Vertaling wissen

en: Edit comment
nl_NL: Opmerking bewerken

en: Edit Comment
nl_NL: Opmerking bewerken

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
nl_NL: Voorkomen van de code

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
nl_NL: Voorkomen van de code

en: &Bookmarks
nl_NL: &Bladwijzers

en: Set bookmark %i
nl_NL: Stel de bladwijzer %i in

en: Go to bookmark %i
nl_NL: Ga naar bladwijzer %i

en: Set Bookmark %i
nl_NL: Stel bladwijzer %i in

en: Go to Bookmark %i
nl_NL: Ga naar bladwijzer %i

en: Hide Sidebar
nl_NL: Verberg de zijbalk

en: Show Sidebar
nl_NL: Zijbalk tonen

en: Hide Status Bar
nl_NL: Statusbalk verbergen

en: Show Status Bar
nl_NL: Statusbalk weergeven

en: String length in characters: translation | source
nl_NL: Lengte van de tekenreeks in aantal karakters: vertaling | bron

en: String length in characters
nl_NL: Tekenreekslengte in aantal karakters

en: Source text
nl_NL: Brontekst

en: Singular
nl_NL: Enkelvoudig

en: Plural
nl_NL: Meervoud

en: Translation
nl_NL: Vertaling

en: Pre-translated
nl_NL: Vooraf vertaald

en: Needs Work
nl_NL: Controle nodig

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
nl_NL: Moet worden nagekeken

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
nl_NL: POT-bestanden zijn slechts sjablonen en bevatten zelf geen vertalingen.
    Maak een nieuw PO-bestand aan op basis van dit sjabloon om een vertaling te maken.

en: Create new translation
nl_NL: Maak een nieuwe vertaling aan

en: Make a new translation from this POT file.
nl_NL: Maak een nieuwe vertaling vanuit dit POT-bestand.

en: Everything
nl_NL: Alles

en: Form %i
nl_NL: Vorm %i

en: Form %i (unused)
nl_NL: Formulier %i (ongebruikt)

en: Zero
nl_NL: Nul

en: One
nl_NL: Één

en: Two
nl_NL: Twee

en: Other
nl_NL: Overige

en: %s Format
nl_NL: %s-Formaat

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
nl_NL: %s-formaat

en: Translation — %s
nl_NL: Vertaling — %s

en: Source text — %s
nl_NL: Brontekst — %s

en: unknown language
nl_NL: onbekende taal

en: Failed command: %s
nl_NL: Commando mislukt: %s

en: Failed to merge gettext catalogs.
nl_NL: Gettext-catalogi samenvoegen mislukt.

en: Open in Editor
nl_NL: Openen in editor

en: Open in editor
nl_NL: Openen in editor

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
nl_NL: Er is in het bestand geen informatie verstrekt over het voorkomen van deze tekenreeksen in de broncode.

en: No usage information
nl_NL: Geen gebruiksinformatie

en: %d code occurrence | %d code occurrences
nl_NL[0]: %d maal voorkomen van de code
nl_NL[1]: %d maal voorkomen van de code

en: Source code not found
nl_NL: Broncode niet gevonden

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
nl_NL: Poedit kan geen broncode tonen waarin de tekenreeks wordt gebruikt, omdat het bestand of niet beschikbaar is op de locatie waarnaar verwezen wordt, of omdat het een symbolische link is die niet naar een echt bestand verwijst.

en: File cannot be opened
nl_NL: Bestand kan niet geopend worden

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
nl_NL: Poedit was niet in staat bestand "%s" te openen.

en: Find
nl_NL: Zoeken

en: Replace
nl_NL: Vervangen

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
nl_NL: Opties

en: Ignore case
nl_NL: Hoofd-/kleine letters negeren

en: Wrap around
nl_NL: Tekstomloop

en: Whole words only
nl_NL: Alleen hele woorden

en: Find in source texts
nl_NL: In bronteksten zoeken

en: Find in translations
nl_NL: In vertalingen zoeken

en: Find in comments
nl_NL: In opmerkingen zoeken

en: Close
nl_NL: Sluiten

en: Replace &All
nl_NL: &Alles vervangen

en: Replace &all
nl_NL: &Alles vervangen

en: &Replace
nl_NL: Ve&rvangen

en: < &Previous
nl_NL: < &Vorige

en: &Next >
nl_NL: &Volgende >

en: String to find
nl_NL: Te zoeken term

en: Replacement string
nl_NL: Vervangende term

en: Cannot execute program: %s
nl_NL: Programma: %s kan niet uitgevoerd worden

en: Translation Language
nl_NL: Taal van de vertaling

en: Language of the translation:
nl_NL: Taal van de vertaling:

en: All strings
nl_NL: Alle tekenreeksen

en: Projects
nl_NL: Projecten

en: Add Project
nl_NL: Project toevoegen

en: Add project
nl_NL: Project toevoegen

en: Poedit - Catalogs manager
nl_NL: Poedit-catalogusbeheerder

en: Edit…
nl_NL: Bewerken…

en: Create new translations project
nl_NL: Maak een nieuw vertaalproject aan

en: Delete the project
nl_NL: Verwijder project

en: Edit the project
nl_NL: Bewerk het project

en: Update all
nl_NL: Alles bijwerken

en: Update all catalogs in the project
nl_NL: Werk alle catalogi in het project bij

en: Total
nl_NL: Totaal

en: Untrans
nl_NL: Onvertaald

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
nl_NL: Controle nodig

en: Errors
nl_NL: Fouten

en: Last modified
nl_NL: Voor het laatst gewijzigd

en: Select directory
nl_NL: Selecteer de directory

en: Directories:
nl_NL: Directory's:

en: <unnamed>
nl_NL: <naamloos>

en: Do you want to delete project “%s”?
nl_NL: Wilt u project "%s" " verwijderen?

en: Delete project
nl_NL: Verwijder project

en: Deleting the project will not delete any translation files.
nl_NL: Het verwijderen van het project zal geen vertaalbestanden verwijderen.

en: Confirmation
nl_NL: Bevestiging

en: Update all catalogs in this project?
nl_NL: Alle catalogen in dit project bijwerken?

en: Performs update from source code on all files in the project.
nl_NL: Voert een update vanuit broncode uit op alle bestanden in het project.

en: Catalogs Manager
nl_NL: Catalogusbeheerder

en: Check for Updates…
nl_NL: Controleer op updates…

note: TRANSLATORS: This is Settings app menu that replaces Preferences in macOS 13 Ventura or newer, and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: Settings…
nl_NL: Instellingen…

en: &Edit
nl_NL: B&ewerken

en: Undo
nl_NL: Ongedaan maken

en: Redo
nl_NL: Opnieuw

en: Paste and Match Style
nl_NL: Plakken en aan de stijl aanpassen

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Spelling and Grammar
nl_NL: Spelling en grammatica

en: Show Spelling and Grammar
nl_NL: Spelling en grammatica weergeven

en: Check Document Now
nl_NL: Document nu controleren

en: Check Spelling While Typing
nl_NL: Spelling controleren tijdens typen

en: Check Grammar With Spelling
nl_NL: Grammatica en spelling controleren

en: Correct Spelling Automatically
nl_NL: Corrigeer de spelling automatisch

en: Substitutions
nl_NL: Vervanging

en: Show Substitutions
nl_NL: Toon vervangingen

en: Smart Copy/Paste
nl_NL: Slim kopiëren/plakken

en: Smart Quotes
nl_NL: Slimme aanhalingstekens

en: Smart Dashes
nl_NL: Slimme streepjes

en: Smart Links
nl_NL: Slimme links

en: Text Replacement
nl_NL: Tekstvervanging

en: Transformations
nl_NL: Omzettingen

en: Make Upper Case
nl_NL: Zet om in hoofdletters

en: Make Lower Case
nl_NL: Zet om in kleine letters

en: Capitalize
nl_NL: Zet om in beginhoofdletters

en: Speech
nl_NL: Spraak

en: Start Speaking
nl_NL: Beginnen met spreken

en: Stop Speaking
nl_NL: Stoppen met spreken

en: &View
nl_NL: B&eeld

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
nl_NL: Toon de taakbalk

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
nl_NL: Pas de taakbalk aan…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
nl_NL: Ga naar volledig scherm

en: Window
nl_NL: Venster

en: Minimize
nl_NL: Minimaliseren

en: Zoom
nl_NL: In-/uitzoomen

en: Welcome to Poedit
nl_NL: Welkom bij Poedit

en: Bring All to Front
nl_NL: Alles naar de voorgrond

en: Information about the translator
nl_NL: Informatie over de vertaler

en: Name:
nl_NL: Naam:

en: Your Name
nl_NL: Uw naam

en: Email:
nl_NL: E-mailadres:

en: you@example.com
nl_NL: jij@voorbeeld.nl

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
nl_NL: Uw naam en e-mailadres worden alleen gebruikt om de header 'Recentste-vertaler' van de GNU-gettext-bestanden in te stellen.

en: Editing
nl_NL: Bewerken

en: Automatically compile MO file when saving
nl_NL: Automatisch het MO-bestand compileren bij het opslaan

en: Show summary after updating files
nl_NL: Toon een samenvatting na het bijwerken van de bestanden

en: Check spelling
nl_NL: Controleer de spelling

en: Always change focus to text input field
nl_NL: Altijd de cursor in het tekstinvoerveld zetten

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
nl_NL: Nooit de lijst met strings als actief venster instellen; als deze optie aanstaat, moet je Ctrl-pijltjestoetsen gebruiken voor de toetsenbordnavigatie, maar je kan ook meteen tekst typen, zonder met de tabtoets het actieve venster te hoeven veranderen.

en: Appearance
nl_NL: Weergave

en: Use custom list font:
nl_NL: Aangepast lettertype voor lijst gebruiken:

en: Use custom text fields font:
nl_NL: Aangepast lettertype voor tekstvelden gebruiken:

en: Change UI language
nl_NL: Verander de interface-taal

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
nl_NL: (vereist Windows 8 of hoger)

en: General
nl_NL: Algemeen

en: Use translation memory
nl_NL: Gebruik het vertaalgeheugen

en: Manage…
nl_NL: Beheren…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
nl_NL: Tijdens het bijwerken vanuit bronnen

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
nl_NL: onduidelijke overeenkomst binnen het bestand

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
nl_NL: gebruik vooraf-vertalen vanuit TM

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
nl_NL: Poedit kan proberen nieuwe invoer alleen vanuit eerdere vertalingen in het bestand in te vullen of vanuit het gehele vertaalgeheugen. Het gebruik van het TM zal niet erg effectief zijn als het bijna leeg is, maar het zal beter worden als u er meer vertalingen aan toevoegt.

en: Stored translations:
nl_NL: Opgeslagen vertalingen:

en: Database size on disk:
nl_NL: Databasegrootte op schijf:

en: Import Translation Files…
nl_NL: Importeer vertaalbestanden…

en: Import translation files…
nl_NL: Importeer vertaalbestanden…

en: Import From TMX…
nl_NL: Importeer vanuit TMX…

en: Import from TMX…
nl_NL: Importeer vanuit TMX…

en: Export To TMX…
nl_NL: Exporteer naar TMX…

en: Export to TMX…
nl_NL: Exporteer naar TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
nl_NL: Resetten

en: Select translation files to import
nl_NL: Selecteer de te importeren taalbestanden

en: Translation Memory
nl_NL: Vertaalgeheugen

en: Importing translations…
nl_NL: Vertalingen importeren...

en: Error loading translation file “%s”.
nl_NL: Fout bij het laden van het vertalingsbestand "%s".

en: Finalizing…
nl_NL: Afronden...

en: Select TMX files to import
nl_NL: Selecteer de te importeren TMX-bestanden

en: TMX Files
nl_NL: TMX-bestanden

en: Importing translation memory from “%s” failed.
nl_NL: Vertaalgeheugen importeren vanaf “%s” mislukt.

en: Import error
nl_NL: Importeerfout

en: Exporting translations…
nl_NL: Vertalingen exporteren…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
nl_NL: Vertaalgeheugen exporteren naar “%s” mislukt.

en: Export error
nl_NL: Exporteerfout

en: Reset translation memory
nl_NL: Reset het vertaalgeheugen

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
nl_NL: Weet u zeker dat u het vertaalgeheugen wilt resetten?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
nl_NL: Het resetten van het vertaalgeheugen zal onherroepelijk alle opgeslagen vertalingen eruit wissen; u kunt deze actie niet ongedaan maken.

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
nl_NL: Er worden broncode-extraheerders gebruikt om vertaalbare tekenreeksen in de broncode-bestanden te vinden en te extraheren, zodat ze vertaald kunnen worden.

en: Custom Extractors:
nl_NL: Aangepaste extraheerders:

en: Custom extractors:
nl_NL: Aangepaste extraheerders:

en: GNU gettext
nl_NL: GNU-gettext

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
nl_NL: Ondersteunt alle programmeertalen herkend door GNU-gettext-tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript en andere).

en: Delete extractor
nl_NL: Verwijder de extraheerder

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
nl_NL: Weet u zeker dat u de extraheerder '%s' wilt verwijderen?

en: Extractors
nl_NL: Extraheerders

en: Automatically check for updates
nl_NL: Automatisch op updates controleren

en: Include beta versions
nl_NL: Neem bèta-versies op

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
nl_NL: Bèta-versies bevatten de nieuwste functies en verbeteringen, maar kunnen iets minder stabiel zijn.

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
nl_NL: Deze instellingen hebben invloed op de interne opmaak van de PO-bestanden; pas ze aan als u specifieke eisen hebt, bijv. vanwege versiecontrole.

en: Line endings:
nl_NL: Regeleindes:

en: Unix (recommended)
nl_NL: Unix (aanbevolen)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
nl_NL: Tekstterugloop bij:

en: Preserve formatting of existing files
nl_NL: Behoud de opmaak van bestaande bestanden

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Preparing strings…
nl_NL: Tekenreeksen voorbereiden…

en: Pre-translating from translation memory…
nl_NL: Vooraf vertalen vanuit het vertaalgeheugen…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
nl_NL[0]: %u string vooraf vertaald
nl_NL[1]: %u strings vooraf vertaald

en: Pre-translating…
nl_NL: Vooraf vertalen…

en: Cannot pre-translate without source text.
nl_NL: Kan niet vooraf vertalen zonder brontekst.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
nl_NL: Vooraf vertalen

en: Only fill in exact matches
nl_NL: Vul alleen exacte overeenkomsten in

en: Don’t mark exact matches as needing work
nl_NL: Exacte overeenkomsten niet markeren ter controle

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
nl_NL: Schakel dit alleen in als u de kwaliteit van het TM vertrouwt; standaard worden alle overeenkomsten uit het TM gemarkeerd voor controle en moeten ze vóór het gebruik nagekeken worden.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
nl_NL: De vooraf-vertaling zoekt automatisch exacte of onduidelijke overeenkomsten in het vertaalgeheugen voor niet-vertaalde tekenreeksen en vult hun vertaling in.

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
nl_NL[0]: %d invoer is vooraf-vertaald.
nl_NL[1]: %d woorden zijn vooraf-vertaald.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
nl_NL: De vertalingen zijn gemarkeerd ter controle, omdat ze mogelijk onnauwkeurig zijn; u dient te controleren of ze juist zijn.

en: No entries could be pre-translated.
nl_NL: Er konden geen invoergegevens vooraf vertaald worden.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
nl_NL: Het vertaalgeheugen bevat geen strings die gelijk zijn aan de inhoud van dit bestand; het is alleen effectief voor semi-automatische vertalingen, nadat Poedit voldoende geleerd heeft van bestanden die u handmatig vertaald hebt.

en: Cancelling…
nl_NL: Annuleren…

en: Drag Folders or Files Here
nl_NL: Sleep mappen of bestanden hierheen

en: Drag folders or files here
nl_NL: Sleep mappen of bestanden hierheen

en: Add Folders…
nl_NL: Voeg mappen toe…

en: Add folders…
nl_NL: Voeg mappen toe…

en: Add Files…
nl_NL: Voeg bestanden toe…

en: Add files…
nl_NL: Voeg bestanden toe…

en: Add Wildcard…
nl_NL: Voeg joker toe…

en: Add wildcard…
nl_NL: Voeg joker toe…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
nl_NL: Geef weer in de Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
nl_NL: Toon in de Verkenner

en: Show in Folder
nl_NL: Toon in Map

en: Paths
nl_NL: Paden

en: Excluded paths
nl_NL: Uitgesloten paden

en: Advanced extraction settings
nl_NL: Geavanceerde extractie-instellingen

en: Extract notes for translators from:
nl_NL: Extraheer opmerkingen voor vertalers vanuit:

en: Comments prefixed with:
nl_NL: Opmerkingen voorafgegaan door:

en: All comments
nl_NL: Alle opmerkingen

en: Additional xgettext flags:
nl_NL: Aanvullende xgettext-vlaggen:

en: Additional keywords
nl_NL: Aanvullende zoektermen

en: Name of the project the translation is for
nl_NL: Naam van het project waar de vertaling voor is

en: Team name and email address or URL
nl_NL: Teamnaam en e-mailadres of URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
nl_NL: bijv. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
nl_NL: UTF-8 (aanbevolen)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
nl_NL: Sla het bestand eerst op; deze sectie kan tot dan toe niet bewerkt worden.

en: Placeholders correctness
nl_NL: Placeholders correctheid

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
nl_NL: Plaatsvervanger "%s" ontbreekt in de vertaling.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
nl_NL: Een overbodige aanduiding "%s" die geen brontekst bevat.

en: Plural form translations
nl_NL: Meervoudsvorm-vertalingen

en: Not all plural forms are translated.
nl_NL: Niet alle meervoudsvormen zijn vertaald.

en: Inconsistent upper/lower case
nl_NL: Inconsistent gebruik van hoofd- en kleine letters

en: The translation should start as a sentence.
nl_NL: De vertaling moet beginnen als een zin.

en: The translation should start with a lowercase character.
nl_NL: De vertaling moet beginnen met een kleine letter.

en: Inconsistent whitespace
nl_NL: Inconsistent gebruik van witruimte

en: The translation doesn’t start with a space.
nl_NL: De vertaling begint niet met een spatie.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
nl_NL: De vertaling begint met een spatie, maar de brontekst niet.

en: The translation is missing a newline at the end.
nl_NL: In de vertaling ontbreekt een regelafbreking aan het eind.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
nl_NL: De vertaling eindigt met een regelafbreking, maar de brontekst niet.

en: The translation is missing a space at the end.
nl_NL: In de vertaling ontbreekt een spatie aan het eind.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
nl_NL: De vertaling eindigt met een spatie, maar de brontekst niet.

en: Punctuation checks
nl_NL: Leestekencontroles

en: The translation should end with “%s”.
nl_NL: De vertaling moet eindigen met "%s".

en: The translation should not end with “%s”.
nl_NL: De vertaling mag niet eindigen met "%s".

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
nl_NL: De vertaling eindigt met "%s", maar de brontekst met "%s".

en: Clear Menu
nl_NL: Menu wissen

en: Clear menu
nl_NL: Menu wissen

en: Comment:
nl_NL: Opmerking:

en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: &Delete
nl_NL: &Verwijderen

en: Delete the comment
nl_NL: Verwijder de opmerking

en: Edit project
nl_NL: Wijzig project

en: Project name:
nl_NL: Projectnaam:

en: Browse
nl_NL: Bladeren

en: Add directory to the list
nl_NL: Map aan de lijst toevoegen

en: OK
nl_NL: Oké

en: &File
nl_NL: &Bestand

en: &New…
nl_NL: &Nieuw...

en: New from &POT/PO file…
nl_NL: Nieuw vanuit &POT/PO-bestand...

en: New From &POT/PO File…
nl_NL: Nieuw vanuit &POT/PO-bestand...

en: &Open…
nl_NL: &Openen...

en: Open Recent
nl_NL: Recent bestand openen

en: Open recent
nl_NL: Open recente

en: &Start window
nl_NL: &Startscherm

en: &Start Window
nl_NL: &Startscherm

en: Catalogs &manager
nl_NL: Catalogus&beheerder

en: Catalogs &Manager
nl_NL: Catalogus&beheerder

en: &Close
nl_NL: &Sluiten

en: &Save
nl_NL: Op&slaan

en: Save &as…
nl_NL: Opslaan &als…

en: Save &As…
nl_NL: Opslaan &als…

en: Compile to MO…
nl_NL: Naar MO-formaat compileren...

en: E&xport as HTML…
nl_NL: E&xporteer als html…

en: Check for updates…
nl_NL: Controleer op updates…

en: &Preferences…
nl_NL: &Voorkeuren…

en: E&xit
nl_NL: &Afsluiten

en: Quit
nl_NL: Afsluiten

en: Copy from singular
nl_NL: Kopiëren vanuit de enkelvoudsvorm

en: Copy From Singular
nl_NL: Kopiëren vanuit de enkelvoudsvorm

en: Translation needs &work
nl_NL: De vertaling behoeft &controle

en: Translation Needs &Work
nl_NL: De vertaling behoeft &controle

en: Edit &comment
nl_NL: Bewerk de &opmerking

en: Edit &Comment
nl_NL: Bewerk de &opmerking

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
nl_NL: Suggesties

en: &Find…
nl_NL: &Zoeken…

en: Replace…
nl_NL: Vervangen…

en: Find next
nl_NL: Volgende zoeken

en: Find previous
nl_NL: Vorige zoeken

en: Find and Replace…
nl_NL: Zoeken en vervangen…

en: Find Next
nl_NL: Volgende zoeken

en: Find Previous
nl_NL: Vorige zoeken

en: &Preferences
nl_NL: &Voorkeuren

en: Show string &ID
nl_NL: Toon het tekenreeks-&ID

en: Show String &ID
nl_NL: Toon tekenreeks-&ID

en: Show warnings
nl_NL: Toon waarschuwingen

en: Show Warnings
nl_NL: Toon waarschuwingen

en: Sort by &file order
nl_NL: Sorteren op bestands&volgorde

en: Sort by &File Order
nl_NL: Sorteer op bestands&volgorde

en: Sort by &source
nl_NL: Sorteren op &bron

en: Sort by &Source
nl_NL: Sorteren op &bron

en: Sort by &translation
nl_NL: Sorteren op ver&taling

en: Sort by &Translation
nl_NL: Sorteren op ver&taling

en: &Group by context
nl_NL: &Groeperen naar context

en: &Group By Context
nl_NL: &Groeperen naar context

en: Entries with errors first
nl_NL: Invoer met fouten eerst

en: Entries with Errors First
nl_NL: Invoer met fouten eerst

en: &Untranslated entries first
nl_NL: &Onvertaalde invoer eerst

en: &Untranslated Entries First
nl_NL: &Onvertaalde invoer eerst

en: &Show code occurrences
nl_NL: &Toon hoe vaak de code voorkomt

en: &Show Code Occurrences
nl_NL: &Toon hoe vaak de code voorkomt

en: Show sidebar
nl_NL: Toon de zijbalk

en: Show status bar
nl_NL: Toon de statusbalk

en: &Translation
nl_NL: &Vertaling

en: &Update from source code
nl_NL: &Bijwerken vanuit de broncode

en: &Update from Source Code
nl_NL: &Bijwerken vanuit de broncode

en: Update from &POT file…
nl_NL: Werk bij vanuit het &POT-bestand…

en: Update from &POT File…
nl_NL: Werk bij vanuit het &POT-bestand…

en: Sync with Crowdin
nl_NL: Synchroniseren met Crowdin

en: Pre-&translate…
nl_NL: Vooraf-ver&talen…

en: &Purge deleted translations
nl_NL: &Gewiste vertalingen definitief verwijderen

en: &Purge Deleted Translations
nl_NL: &Gewiste vertalingen definitief verwijderen

en: &Validate translations
nl_NL: Vertalingen &valideren

en: &Validate Translations
nl_NL: Vertalingen &valideren

en: &Properties…
nl_NL: Eigenscha&ppen...

en: &Done and next
nl_NL: &Klaar en volgende

en: &Done and Next
nl_NL: &Klaar en volgende

en: Previously edited
nl_NL: Eerder bewerkt

en: Previously Edited
nl_NL: Eerder bewerkt

en: &Previous translation
nl_NL: &Vorige vertaling

en: &Previous Translation
nl_NL: &Vorige vertaling

en: &Next translation
nl_NL: &Volgende vertaling

en: &Next Translation
nl_NL: &Volgende vertaling

en: P&revious unfinished
nl_NL: Vo&rige onvoltooide

en: P&revious Unfinished
nl_NL: Vo&rige onvoltooide

en: Ne&xt unfinished
nl_NL: &Volgende onvoltooide

en: Ne&xt Unfinished
nl_NL: &Volgende onvoltooide

en: Previous plural form
nl_NL: Vorige meervoudsvorm

en: Previous Plural Form
nl_NL: Vorige meervoudsvorm

en: Next plural form
nl_NL: Volgende meervoudsvorm

en: Next Plural Form
nl_NL: Volgende meervoudsvorm

en: &Online help
nl_NL: Online-&hulp

en: &Online Help
nl_NL: Online-hulp

en: &GNU gettext manual
nl_NL: Handleiding &GNU-gettext

en: &GNU gettext Manual
nl_NL: &GNU-gettext-handleiding

en: &About Poedit
nl_NL: &Over Poedit

en: &About
nl_NL: &Over

en: Extractor setup
nl_NL: Instellen extraheerder

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
nl_NL: Lijst met extensies, gescheiden door puntkomma's (bijv. *.cpp; *.h):

en: Invocation:
nl_NL: Oproep:

en: Command to extract translations:
nl_NL: Commando om vertalingen te extraheren:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
nl_NL: Dit is het commando dat gebruikt wordt om de extraheerder te starten;
    %o wordt aangevuld naar de naam van het uitvoerbestand, %K naar de lijst
     met trefwoorden, %F naar de lijst met invoervelden,
    %C naar de karakterset-vlag (zie hieronder).

en: An item in keywords list:
nl_NL: Een item in de trefwoordenlijst:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
nl_NL: Dit wordt voor elk trefwoord aan de opdrachtregel 
     toegevoegd; %k wordt aangevuld tot het hele trefwoord.

en: An item in input files list:
nl_NL: Een item in de lijst met invoerbestanden:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
nl_NL: Dit wordt voor elk invoerbestand 
     aan de opdrachtregel toegevoegd; %f wordt aangevuld tot de bestandsnaam.

en: Source code charset:
nl_NL: Broncode-karakterset:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
nl_NL: Dit wordt alleen aan de opdrachtregel toegevoegd als de broncode-karakterset 
    is opgegeven; %c wordt aangevuld tot de karaktersetwaarde.

en: Translation Properties
nl_NL: Vertalingseigenschappen

en: Project name and version:
nl_NL: Projectnaam en versie:

en: Language team:
nl_NL: Taalteam:

en: Plural forms:
nl_NL: Meervoudsvormen:

en: Use default rules for this language
nl_NL: Gebruik de standaardregels voor deze taal

en: Use custom expression
nl_NL: Aangepaste expressie gebruiken

en: Learn about plural forms
nl_NL: Kom meer te weten over meervoudsvormen

en: Charset:
nl_NL: Karakterset:

en: Advanced Extraction Settings…
nl_NL: Geavanceerde extraheer-instellingen…

en: Advanced extraction settings…
nl_NL: Geavanceerde extraheer-instellingen…

en: Translation properties
nl_NL: Vertalingseigenschappen

en: Sources Paths
nl_NL: Bronpaden

en: Sources paths
nl_NL: Bronpaden

en: Extract text from source files in the following directories:
nl_NL: Extraheer tekst uit de bronbestanden in de volgende directory's:

en: Base path:
nl_NL: Root-pad:

en: Sources Keywords
nl_NL: Trefwoorden van de bronnen

en: Sources keywords
nl_NL: Trefwoorden van bronnen

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
nl_NL: Gebruik deze trefwoorden (functienamen) om vertaalbare strings in
    bronbestanden te herkennen:

en: Also use default keywords for supported languages
nl_NL: Gebruik ook standaardtrefwoorden voor ondersteunde talen

en: Learn about gettext keywords
nl_NL: Kom meer te weten over gettext-trefwoorden

en: Update summary
nl_NL: Samenvatting van de update

en: These strings were found in the sources but were not in the file.
    Poedit will add them to the file now.
nl_NL: Deze tekenreeksen zijn in de bronnen gevonden, maar stonden niet in het bestand;
    Poedit zal ze nu toevoegen aan het bestand.

en: New strings
nl_NL: Nieuwe tekenreeksen

en: These strings are no longer in the source code.
    Poedit will remove them from the file now.
nl_NL: Deze tekenreeksen staan niet meer in de broncode;
    Poedit zal ze nu uit het bestand verwijderen.

en: Obsolete strings
nl_NL: Verouderde tekenreeksen

en: (0 new, 0 obsolete)
nl_NL: (0 nieuw, 0 verouderd)

en: Open
nl_NL: Openen

en: Open file
nl_NL: Open het bestand

en: Save file
nl_NL: Sla het bestand op

en: Validate
nl_NL: Valideren

en: Check for errors in the translation
nl_NL: De vertaling op fouten controleren

en: Update from code
nl_NL: Bijwerken vanuit de code

en: Update from Code
nl_NL: Bijwerken vanuit de code

en: Update from source code
nl_NL: Bijwerken vanuit de broncode

en: Sidebar
nl_NL: Zijbalk

en: Show or hide the sidebar
nl_NL: De zijbalk weergeven of verbergen

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
nl_NL: Vorige brontekst

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
nl_NL: De oude brontekst (voordat hij gewijzigd werd tijdens een update) waar de nu onnauwkeurige vertaling naar verwijst.

en: Notes for translators
nl_NL: Opmerkingen voor vertalers

en: Comment
nl_NL: Opmerking

en: Add comment
nl_NL: Opmerking toevoegen

en: Add Comment
nl_NL: Opmerking toevoegen

en: Delete From Translation Memory
nl_NL: Verwijder uit het vertaalgeheugen

en: Delete from translation memory
nl_NL: Verwijder uit het vertaalgeheugen

en: Translation suggestions
nl_NL: Vertaalsuggesties

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
nl_NL: Geen overeenkomsten gevonden

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
nl_NL: Geen overeenkomsten gevonden

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
nl_NL: Deze tekenreeks is gevonden in het vertaalgeheugen van Poedit.

en: The TMX file is malformed.
nl_NL: Het TMX-bestand heeft een verkeerde opmaak.

en: No translations were found in the TMX file.
nl_NL: Er zijn geen vertalingen gevonden in het TMX-bestand.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
nl_NL: De vertaalgeheugen-database is beschadigd: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
nl_NL: Vertaalgeheugenfout: %s (%d).

en: Cannot create temporary directory.
nl_NL: Tijdelijke map maken niet mogelijk.

en: There are no translations. That’s unusual.
nl_NL: Er zijn geen vertalingen; dat is ongebruikelijk.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted
    from source code. This way, they stay up to date and accurate.
    Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
nl_NL: Vertaalbare invoer wordt niet handmatig aan het Gettext-systeem toegevoegd, maar automatisch geëxtraheerd
    uit de broncode. Op deze manier blijven ze up-to-date en accuraat.
    Vertalers gebruiken meestal PO-sjabloonbestanden (POT's) die de ontwikkelaar voor hen gemaakt heeft.

en: (Learn more about GNU gettext)
nl_NL: (Meer te weten komen over GNU-gettext)

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
nl_NL: De eenvoudigste manier om dit bestand te vullen met vertalingen is het bij te werken vanuit een POT:

en: Update from POT
nl_NL: Bijwerken vanuit POT-bestand

en: Take translatable strings from an existing POT template.
nl_NL: Haal vertaalbare tekenreeksen uit een bestaand POT-sjabloon.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
nl_NL: U kunt ook vertaalbare tekenreeksen rechtstreeks extraheren uit de broncode:

en: Extract from sources
nl_NL: Extraheer vanuit de bronnen

en: Configure source code extraction in Properties.
nl_NL: Configureer broncode-extractie in 'Eigenschappen'.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
nl_NL: Versie %s

en: Create new
nl_NL: Maak een nieuw aan

en: Create new translation from POT template.
nl_NL: Maak een nieuwe vertaling aan vanuit een POT-sjabloon.

en: Browse files
nl_NL: Blader door de bestanden

en: Open and edit translation files.
nl_NL: Open en bewerk de vertaalbestanden.

en: Translate cloud project
nl_NL: Cloud project vertalen

en: Collaborate with other people online.
nl_NL: Werk online samen met andere mensen.

en: Recent files
nl_NL: Recente bestanden

en: Sync
nl_NL: Synchroniseren

en: Synchronize the translation with Crowdin
nl_NL: Synchroniseer de vertaling met Crowdin

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
nl_NL: Over %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
nl_NL: %s-voorkeuren

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
nl_NL: Verberg %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
nl_NL: Verberg overige

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
nl_NL: Toon alle

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
nl_NL: Stoppen met %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
nl_NL: Voorkeuren…

en: Preferences...
nl_NL: Voorkeuren...

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Recent
nl_NL: Recente

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Frequent
nl_NL: Frequente

en: &Apply
nl_NL: &Toepassen

en: Apply
nl_NL: Toepassen

en: &Back
nl_NL: &Terug

en: Back
nl_NL: Terug

en: &Cancel
nl_NL: &Annuleren

en: &Clear
nl_NL: &Wissen

en: Clear
nl_NL: Wissen

en: Copy
nl_NL: Kopiëren

en: Cu&t
nl_NL: Kni&ppen

en: Cut
nl_NL: Knippen

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: &Quit
nl_NL: &Afsluiten

en: Help
nl_NL: Hulp

en: &New
nl_NL: &Nieuw

en: New
nl_NL: Nieuw

en: &No
nl_NL: &Nee

en: No
nl_NL: Nee

en: &OK
nl_NL: &Oké

en: Open…
nl_NL: Openen…

en: &Open...
nl_NL: &Openen...

en: Open...
nl_NL: Openen...

en: &Paste
nl_NL: &Plakken

en: Paste
nl_NL: Plakken

en: Preferences
nl_NL: Voorkeuren

en: &Redo
nl_NL: Opnie&uw doen

en: Refresh
nl_NL: Vernieuwen

en: &Save as
nl_NL: &Opslaan als

en: Save as
nl_NL: Opslaan als

en: Select &All
nl_NL: &Alles selecteren

en: Select All
nl_NL: Alles selecteren

en: &Undo
nl_NL: &Ongedaan maken

en: &Yes
nl_NL: &Ja

en: Yes
nl_NL: Ja

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
nl_NL: Omhoog

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
nl_NL: Omlaag

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
nl_NL: Pijl naar links

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
nl_NL: Pijl naar rechts
