poedit - en to pa_IN translation catalogue (526 entries)

en: Hide this notification message
pa_IN: ਇਹ ਸੂਚਨਾ ਸੁਨੇਹਾ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: Don’t Show Again
pa_IN: ਮੁੜ ਨਾ ਦਿਖਾਓ

en: Don’t show again
pa_IN: ਮੁੜ ਨਾ ਦਿਖਾਓ

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
pa_IN: ਅੱਪਡੇਟ ਸੰਖੇਪ

en: Close
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ

en: New strings
pa_IN: ਨਵੀਂਆਂ ਸਤਰਾਂ

en: Collecting source files…
pa_IN: ਸਰੋਤ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਇਕੱਠਾ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Failed to load file with extracted translations.
pa_IN: ਕੱਢੇ ਗਏ ਅਨੁਵਾਦਾਂ ਵਾਲੀ ਫ਼ਾਈਲ ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਅਸਫ਼ਲ ਰਿਹਾ।

en: In: %s
pa_IN: ਇਸ ਵਿੱਚ: %s

en: Source code not available.
pa_IN: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦਾਂ ਨੂੰ ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਫ਼ਾਈਲ ਦੀਆਂ ਪ੍ਰਾਪਟੀਆਂ ਵਿੱਚ ਦੱਸੇ ਟਿਕਾਣੇ 'ਤੇ ਕੋਈ ਕੋਡ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ।

en: Permission denied.
pa_IN: ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ।

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਫ਼ਾਈਲ ਦੀਆਂ ਪ੍ਰਾਪਟੀਆਂ ਵਿੱਚ ਦੱਸੇ ਟਿਕਾਣੇ 'ਤੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਤੱਕ ਜਾਣ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ, ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗਾਂ > ਪਰਦੇਦਾਰੀ ਤੇ ਸੁਰੱਖਿਆ > ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਅਤੇ ਫ਼ੋਲਡਰਾਂ ਵਿੱਚ ਇਹ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਵੀ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਤੱਕ ਜਾਣ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ, ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਸਿਸਟਮ ਤਰਜੀਹਾਂ > ਸੁਰੱਖਿਆ ਅਤੇ ਪਰਦੇਦਾਰੀ > ਪਰਦੇਦਾਰੀ > ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਅਤੇ ਫ਼ੋਲਡਰਾਂ ਵਿੱਚ ਇਹ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The file “%s” couldn’t be opened.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ “%s” ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Updating translations
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Merging differences…
pa_IN: ਫ਼ਰਕਾਂ ਨੂੰ ਮਿਲਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Malformed header: “%s”
pa_IN: ਨੁਕਸਦਾਰ ਸਿਰਲੇਖ: “%s”

en: PO Translation Files
pa_IN: PO ਅਨੁਵਾਦ ਫਾਈਲਾਂ

en: POT Translation Templates
pa_IN: POT ਅਨੁਵਾਦ ਟੈਂਪਲੇਟ

en: XLIFF Translation Files
pa_IN: XLIFF ਅਨੁਵਾਦ ਫ਼ਾਈਲਾਂ

en: JSON Translation Files
pa_IN: JSON ਅਨੁਵਾਦ ਫ਼ਾਈਲਾਂ

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
pa_IN: ਫਲੱਟਰ ਅਨੁਵਾਦ ਫ਼ਾਈਲਾਂ

en: All Translation Files
pa_IN: ਸਾਰੀਆਂ ਅਨੁਵਾਦ ਫ਼ਾਇਲਾਂ

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
pa_IN: ਫਾਇਲ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਅਜਿਹਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਪੋ-ਐਡਿਟ ਪਛਾਣਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
pa_IN: ਇਹ JSON ਫ਼ਾਈਲ ਅਨੁਵਾਦ ਵਾਲੀ ਫ਼ਾਈਲ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਦਾ ਸੰਪਾਦਨ Poedit ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: Reading file content failed with the following error: %s
pa_IN: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਗੜਬੜ ਕਰਕੇ ਫ਼ਾਈਲ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ “%s” ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਹੈ ਅਤੇ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।
    ਇਸ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੱਖਰੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Couldn’t save file %s.
pa_IN: %s ਫਾਈਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Screenshots:
pa_IN: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
pa_IN[1]: ਫ਼ਾਈਲ “%s” ਦੀਆਂ %i ਕਤਾਰਾਂ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋਈਆਂ।

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ “%2$s” ਦੀ ਕਤਾਰ %1$d ਵਿੱਚ ਖਰਾਬੀ ਹੈ (ਵਾਜਬ %3$s ਡਾਟਾ ਨਹੀਂ)।

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
pa_IN: ਖਰਾਬ PO ਫ਼ਾਈਲ: ਇੱਕਵਚਨ ਕਿਸਮ msgstr ਨੂੰ msgid_plural ਨਾਲ ਇਕੱਠੇ ਵਰਤਿਆ

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
pa_IN: ਖਰਾਬ PO ਫ਼ਾਈਲ: ਬਹੁਵਚਨ ਕਿਸਮ msgstr ਨੂੰ msgid_plural ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਵਰਤਿਆ

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਨੂੰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਸ਼ਾਇਦ ਇਹ ਖ਼ਰਾਬ ਹੈ।

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਲੋਡ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀਆਂ ਸਨ। ਨਤੀਜੇ ਵਜੋਂ ਸ਼ਾਇਦ ਕੁਝ ਡਾਟਾ ਗੁੰਮ ਜਾਂ ਖਰਾਬ ਹੋਵੇ।

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
pa_IN: ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਫਾਰਮੇਟ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਖ਼ਾਮੀ ਆਈ (ਪਰ ਇਹ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲੀ ਗਈ)।

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਫ਼ਾਈਲ “%s” ਅੱਖਰ-ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।
    
    ਇਹ UTF-8 ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਉਸ ਮੁਤਾਬਕ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ।

en: Error saving file
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਸੰਭਾਲਣ ਵੇਲੇ ਖਾਮੀ

en: “%s” is not a valid POT file.
pa_IN: “%s” ਜਾਇਜ਼ POT ਫਾਈਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Error while loading XLIFF file: %s
pa_IN: XLIFF ਫ਼ਾਈਲ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗੜਬੜ ਹੋਈ: %s

en: unsupported version (%s)
pa_IN: ਅਸਮਰਥਿਤ ਵਰਜਨ (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਸਤਰ ਵਿੱਚ ਖਰਾਬ ਮਾਰਕਅੱਪ।

en: How does cloud sync work?
pa_IN: ਕਲਾਉਡ ਸਿੰਕ ਕਿਵੇਂ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ?

en: Account
pa_IN: ਖਾਤਾ

en: (not signed in)
pa_IN: (ਸਾਈਨ ਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ)

en: Open cloud translation
pa_IN: ਕਲਾਉਡ ਅਨੁਵਾਦ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Manage accounts
pa_IN: ਖਾਤਿਆਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ

en: Project:
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ:

en: Language:
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ:

en: Sign in to Cloud Account
pa_IN: ਕਲਾਉਡ ਖਾਤੇ ਵਿੱਚ ਸਾਈਨ ਇਨ ਕਰੋ

en: Sign in to cloud account
pa_IN: ਕਲਾਉਡ ਖਾਤੇ ਵਿੱਚ ਸਾਈਨ ਇਨ ਕਰੋ

en: No translation projects listed in your account.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਅਨੁਵਾਦ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Downloading latest translations…
pa_IN: ਤਾਜ਼ੇ ਅਨੁਵਾਦਾਂ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
pa_IN: %s ਵਿੱਚ ਸਾਈਨ ਇਨ ਕਰੋ

en: Syncing
pa_IN: ਸਿੰਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ %s ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ %s ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨ ਥਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Syncing error
pa_IN: ਸਿੰਕ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ

en: Add
pa_IN: ਜੋੜੋ

en: Unknown Crowdin error.
pa_IN: ਅਣਪਛਾਤੀ Crowdin ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Not authorized, please sign in again.
pa_IN: ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਦੁਬਾਰਾ ਸਾਈਨ ਇਨ ਕਰੋ।

en: Downloading translations is disabled in this project.
pa_IN: ਇਸ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਦੇ ਅਨੁਵਾਦ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਸੁਵਿਧਾ ਬੰਦ ਹੈ।

en: Sign In
pa_IN: ਸਾਈਨ ਇਨ

en: Sign in
pa_IN: ਸਾਈਨ ਇਨ

en: Sign Out
pa_IN: ਸਾਈਨ ਆਉਟ

en: Sign out
pa_IN: ਸਾਈਨ ਆਉਟ

en: Learn more about Crowdin
pa_IN: Crowdin ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਜਾਣੋ

en: Waiting for authentication…
pa_IN: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ…

en: Updating user information…
pa_IN: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Sign in to Crowdin
pa_IN: Crowdin ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਵੋ

en: Syncing with Crowdin failed.
pa_IN: Crowdin ਨਾਲ ਸਮਕਾਲੀਕਰਨ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ।

en: Crowdin error
pa_IN: Crowdin ਗਲਤੀ

en: Uploading translations…
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦਾਂ ਨੂੰ ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: &Copy
pa_IN: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: Learn more
pa_IN: ਹੋਰ ਜਾਣੋ

en: &Help
pa_IN: ਮਦਦ(&H)

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
pa_IN: MO ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਦਾ Poedit ਵਿੱਚ ਸਿੱਧੇ ਸੰਪਾਦਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: Error opening file
pa_IN: ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸਦੀ ਬਜਾਏ ਸਬੰਧਿਤ PO ਫ਼ਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹ ਕੇ ਸੰਪਾਦਨ ਕਰੋ। ਇਸਦੇ ਸੰਭਾਲੇ ਜਾਣ 'ਤੇ MO ਫ਼ਾਈਲ ਵੀ ਅੱਪਡੇਟ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: don’t delete temporary files (for debugging)
pa_IN: ਅਸਥਾਈ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਨਾ ਮਿਟਾਓ (ਡੀਬੱਗਿੰਗ ਲਈ)

en: handle a poedit:// URI
pa_IN: poedit:// URI ਹੈਂਡਲ ਕਰੋ

en: go to item at given line number
pa_IN: ਦਿੱਤੇ ਸਤਰ ਨੰਬਰ 'ਤੇ ਆਈਟਮ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: Failed to communicate with Poedit process.
pa_IN: Poedit ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ।

en: Unhandled exception occurred: %s
pa_IN: ਨਾ-ਸਾਂਭਣਯੋਗ ਅਪਵਾਦ: %s

en: Select translation template
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਟੈਂਪਲੇਟ ਚੁਣੋ

en: Invalid file
pa_IN: ਗਲਤ ਫ਼ਾਈਲ

en: Select translation file
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ

en: Poedit is an easy to use translation editor.
pa_IN: Poedit ਵਰਤਣ ਲਈ ਸੌਖਾ ਅਨੁਵਾਦ ਸੰਪਾਦਕ ਹੈ।

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ Poedit ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਨਹੀਂ ਸੁੱਟ ਸਕਦੇ।

en: File “%s” is not a translation file.
pa_IN: ਫਾਈਲ “%s” ਅਨੁਵਾਦ ਵਾਲੀ ਫਾਈਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: File “%s” doesn’t exist.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ “%s” ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Poedit
pa_IN: ਪੋਆਡਿਟ

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
pa_IN: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚ ਬੰਦ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ %s ਦਾ ਸ਼ਬਦਕੋਸ਼ ਸਥਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Install
pa_IN: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: The file “%s” has been changed by another application.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ “%s” ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੇ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Reload file
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਡਿਸਕ ਤੋਂ ਫ਼ਾਈਲ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰਨੀ ਹੈ? ਅਜਿਹਾ ਕਰਨ ਨਾਲ Poedit ਵਿੱਚ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੇ ਸੰਪਾਦਨ ਖੁੰਝ ਜਾਣਗੇ।

en: Ignore
pa_IN: ਅਣਗੌਲਿਆ ਕਰੋ

en: Reload File
pa_IN: ਫਾਈਲ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਸੋਧੀ ਗਈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲਣੀਆਂ ਹਨ?

en: Save changes
pa_IN: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨਹੀਂ ਸੰਭਾਲਦੇ ਤਾਂ ਉਹ ਖੁੰਝ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Save
pa_IN: ਸੰਭਾਲੋ

en: Do&n’t save
pa_IN: ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ(&n)

en: Don’t Save
pa_IN: ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
pa_IN: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਸੰਭਾਲਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੱਲੋਂ ਕੀਤੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਖੁੰਝ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Cancel
pa_IN: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Save Anyway
pa_IN: ਫ਼ਿਰ ਵੀ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save anyway
pa_IN: ਫ਼ਿਰ ਵੀ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save as…
pa_IN: …ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Compile to…
pa_IN: ਇੱਥੇ ਕੰਪਾਇਲ ਕਰੋ…

en: Compiled Translation Files
pa_IN: ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤੀਆਂ ਅਨੁਵਾਦ ਫਾਈਲਾਂ

en: Export to HTML…
pa_IN: …HTML ਵਜੋਂ ਦਰਾਮਦ ਕਰੋ

en: HTML Files
pa_IN: HTML ਫਾਈਲਾਂ

en: Updating failed
pa_IN: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨਾ ਅਸਫ਼ਲ ਰਿਹਾ।

en: Update from &POT File…
pa_IN: &POT ਫਾਈਲ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ…

en: Update from &POT file…
pa_IN: &POT ਫਾਈਲ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
pa_IN[0]: ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਵਿੱਚ %d ਮਸਲਾ ਮਿਲਿਆ।
pa_IN[1]: ਅਨੁਵਾਦ ਵਿੱਚ %d ਮਸਲੇ ਮਿਲੇ।

en: Validation results
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣੀਕਰਨ ਦੇ ਨਤੀਜੇ

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
pa_IN: ਖਾਮੀਆਂ ਵਾਲੇ ਇੰਦਰਾਜਾਂ ਨੂੰ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਲਾਲ ਰੰਗ ਲਗਾਇਆ ਗਿਆ। ਕਿਸੇ ਇੰਦਰਾਜ ਨੂੰ ਚੁਣਨ ਨਾਲ ਉਸ ਵਿਚਲੀ ਖਾਮੀ ਦੇ ਵੇਰਵੇ ਦਿਸਣਗੇ।

en: The file was saved safely.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲੀ ਗਈ।

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲੀ ਅਤੇ MO ਫ਼ਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਪਰ ਸ਼ਾਇਦ ਇਹ ਸਹੀ ਢੰਗ ਨਾਲ ਕੰਮ ਨਾ ਕਰੇ।

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੰਭਾਲੀ ਗਈ, ਪਰ ਇਹ MO ਫ਼ਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਕੰਪਾਇਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਅਤੇ ਵਰਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ MO ਫ਼ਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਪਰ ਸ਼ਾਇਦ ਇਹ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੰਮ ਨਾ ਕਰੇ।

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ MO ਫ਼ਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤੀ ਅਤੇ ਵਰਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: No problems with the translation found.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਖਾਮੀ ਨਹੀ ਲੱਭੀ।

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
pa_IN[0]: ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੈ, ਪਰ %d ਐਂਟਰੀ ਹਾਲੇ ਟਰਾਂਸਲੇਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।
pa_IN[1]: ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੈ, ਪਰ %d ਐਂਟਰੀਆਂ ਹਾਲੇ ਟਰਾਂਸਲੇਟ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: The translation is ready for use.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੈ।

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
pa_IN: Poedit ਨੇ ਫ਼ਾਈਲ “%s” ਵਿਚਲੀ ਅਢੁਕਵੀਂ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਠੀਕ ਕੀਤਾ।

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਵਿੱਚ ਦੂਹਰੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਹਨ, ਜੋ PO ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਲਈ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਅਤੇ ਜਿਸ ਕਰਕੇ ਫ਼ਾਈਲ ਵਰਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ। Poedit ਨੇ ਸਮੱਸਿਆ ਠੀਕ ਕੀਤੀ, ਪਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਉਸ ਆਈਟਮ ਦੇ ਅਨੁਵਾਦ ਦੀ ਸਮੀਖਿਆ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ ਜਿਸ 'ਤੇ 'ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ' ਦਾ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲੱਗੇ ਅਤੇ ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਉਸਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Language of the translation isn’t set.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Set Language
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਦਿਓ

en: Set language
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਦਿਓ

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੈੱਟ ਨਾ ਹੋਣ 'ਤੇ ਸੁਝਾਅ ਨਹੀਂ ਮਿਲਣਗੇ। ਹੋਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਬਹੁਵਚਨ ਬਣਾਉਣ 'ਤੇ ਵੀ ਸ਼ਾਇਦ ਅਸਰ ਪਵੇ।

en: Language of the translation is the same as source language.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਅਤੇ ਸਰੋਤ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਇੱਕੋ ਹੈ।

en: Fix Language
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰੋ

en: Fix language
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰੋ

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
pa_IN: ਇਸ ਫ਼ਾਈਲ ਵਿੱਚ ਬਹੁਵਚਨ ਵਾਲੇ ਇੰਦਰਾਜ ਹਨ, ਪਰ ਬਹੁਵਚਨ ਵਾਲਾ ਸਿਰਲੇਖ ਤੈਅ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
pa_IN: ਇਸ ਫ਼ਾਈਲ ਵਿਚਲੇ ਇੰਦਰਾਜਾਂ ਦੇ ਵੱਖੋ-ਵੱਖਰੇ ਬਹੁਵਚਨ ਹਨ ਜੋ ਇਸ ਫ਼ਾਈਲ ਦੇ ਬਹੁਵਚਨ ਵਾਲੇ ਸਿਰਲੇਖ ਦੇ ਉਲਟ ਹੈ

en: Required header Plural-Forms is missing.
pa_IN: ਬਹੁਵਚਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦਾ ਸਿਰਲੇਖ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
pa_IN: ਬਹੁਵਚਨ ਸਿਰਲੇਖ ("%s") ਵਿੱਚ ਵਾਕ-ਵਿਉਂਤ ਖਾਮੀ।

en: Fix the Header
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਠੀਕ ਕਰੋ

en: Fix the header
pa_IN: ਸਿਰਲੇਖ ਠੀਕ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
pa_IN: ਇਸ ਫ਼ਾਈਲ ਵਿੱਚ ਵਰਤਿਆ ਬਹੁਵਚਨ ਕਥਨ %s ਮੁਤਾਬਕ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
pa_IN: ਪੜਤਾਲ

en: Would you like to use English for source text?
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਨੂੰ ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ ਵਜੋਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Translated: %d of %d (%d %%)
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਕੀਤਾ: %2$d ਵਿੱਚੋਂ %1$d (%3$d %%)

en: Remaining: %d
pa_IN: ਬਾਕੀ: %d

en: %d error | %d errors
pa_IN[0]: %d ਗਲਤੀ
pa_IN[1]: %d ਗਲਤੀਆਂ

en: %d entry | %d entries
pa_IN[0]: %d ਦਾਖਲ ਚੀਜ਼
pa_IN[1]: %d ਦਾਖਲ ਚੀਜ਼ਾਂ

en:  (unsaved)
pa_IN:  (ਨਾ-ਸੰਭਾਲਿਆ)

en:  (modified)
pa_IN:  (ਸੋਧੀ)

en: Failed to update translation memory: %s
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮੈਮੋਰੀ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Keep
pa_IN: ਰੱਖੋ

en: Remove
pa_IN: ਹਟਾਓ

en: Purge deleted translations
pa_IN: ਹਟਾਏ ਗਏ ਅਨੁਵਾਦ ਨੂੰ ਕੱਢੋ

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਅਨੁਵਾਦਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜੋ ਕਿ ਹੁਣ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹਨ?

en: Copy from source text
pa_IN: ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ ਤੋਂ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy from Source Text
pa_IN: ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ ਤੋਂ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Clear translation
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮਿਟਾਓ

en: Clear Translation
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮਿਟਾਓ

en: Edit comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਸੋਧ

en: Edit Comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਸੋਧੋ

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
pa_IN: ਕੋਡ ਮੌਜੂਦਗੀਆਂ

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
pa_IN: ਕੋਡ ਮੌਜੂਦਗੀਆਂ

en: Hide Sidebar
pa_IN: ਬਾਹੀ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: Show Sidebar
pa_IN: ਬਾਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Hide Status Bar
pa_IN: ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: Show Status Bar
pa_IN: ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

en: String length in characters: translation | source
pa_IN: ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ ਸਤਰ ਦੀ ਲੰਬਾਈ: ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ | ਸਰੋਤ

en: String length in characters
pa_IN: ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ ਸਤਰ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Source text
pa_IN: ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ

en: Singular
pa_IN: ਇੱਕ ਵਚਨ

en: Plural
pa_IN: ਬਹੁਵਚਨ

en: Translation
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ

en: Pre-translated
pa_IN: ਕੱਚਾ-ਅਨੁਵਾਦ

en: Needs Work
pa_IN: ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
pa_IN: ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
pa_IN: POT ਫਾਈਲਾਂ ਸਿਰਫ਼ ਟੈਂਪਲੇਟ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ ਅਤੇ ਖੁਦ ਕੋਈ ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਰੱਖਦੀਆਂ।
    ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਕਰਨ ਲਈ ਟੈਂਪਲੇਟ ਦੇ ਅਧਾਰ ਉੱਤੇ ਨਵੀਂ PO ਫਾਈਲ ਬਣਾਓ।

en: Create new translation
pa_IN: ਨਵਾਂ ਅਨੁਵਾਦ ਬਣਾਓ

en: Make a new translation from this POT file.
pa_IN: ਇਸ POT ਫਾਈਲ ਤੋਂ ਨਵੀਂ ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਬਣਾਓ।

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
pa_IN: ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ ID

en: Everything
pa_IN: ਹਰ ਚੀਜ਼

en: Form %i
pa_IN: ਫਾਰਮ %i

en: Form %i (unused)
pa_IN: ਫਾਰਮ %i (unused)

en: Zero
pa_IN: ਸਿਫ਼ਰ

en: One
pa_IN: ਇੱਕ

en: Two
pa_IN: ਦੋ

en: Other
pa_IN: ਹੋਰ

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
pa_IN: ਸਤਰ ਪਛਾਣਕਰਤਾ: %s

en: %s Format
pa_IN: %s ਫਾਰਮੈਟ

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
pa_IN: %s ਫਾਰਮੈਟ

en: Translation — %s
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ — %s

en: ID
pa_IN: ਆਈਡੀ

en: Source text — %s
pa_IN: ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ — %s

en: unknown language
pa_IN: ਅਣਜਾਣ ਭਾਸ਼ਾ

en: Network error: %s (%d)
pa_IN: ਨੈੱਟਵਰਕ ਗਲਤੀ: %s (%d)

en: Unknown error
pa_IN: ਅਣਪਛਾਤੀ ਗਲਤੀ

en: Failed to merge gettext catalogs.
pa_IN: gettext ਸਾਰਨੀਆਂ ਵਿੱਚ ਮਿਲਾਨ ਕਰਨਾ ਅਸਫ਼ਲ ਰਿਹਾ।

en: Open in Editor
pa_IN: ਐਡੀਟਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in editor
pa_IN: ਐਡੀਟਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: No usage information
pa_IN: ਕੋਈ ਵਰਤੋਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ

en: Source code not found
pa_IN: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: File cannot be opened
pa_IN: ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
pa_IN: Poedit “%s” ਫ਼ਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਸੀ।

en: Find
pa_IN: ਲੱਭੋ

en: Replace
pa_IN: ਤਬਦੀਲ

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
pa_IN: ਚੋਣਾਂ

en: Ignore case
pa_IN: ਅੱਖਰ ਅਕਾਰ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: Wrap around
pa_IN: ਪਾਸਿਓ ਸਮੇਟੋ

en: Whole words only
pa_IN: ਪੂਰੇ ਸ਼ਬਦ ਹੀ

en: Find in source texts
pa_IN: ਸਰੋਤ ਟੈਕਸਟ ਵਿੱਚ ਲੱਭੋ

en: Find in translations
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਵਿੱਚ ਲੱਭੋ

en: Find in comments
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਵਿੱਚ ਖੋਜ

en: Replace &All
pa_IN: ਸਾਰਿਆਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ(&A)

en: Replace &all
pa_IN: ਸਾਰਿਆਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ(&a)

en: &Replace
pa_IN: ਬਦਲੋ(&R)

en: < &Previous
pa_IN: < ਪਿੱਛੇ(&P)

en: &Next >
pa_IN: ਅੱਗੇ(&N) >

en: String to find
pa_IN: ਲੱਭਣ ਲਈ ਸਤਰ

en: Replacement string
pa_IN: ਬਦਲਵੀ ਸਤਰ

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਦਾ ਨਾਂ ਜਾਂ ਕੋਡ

en: Translation Language
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਭਾਸ਼ਾ

en: Language of the translation:
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ:

en: All strings
pa_IN: ਨਵੀਂਆਂ ਸਤਰਾਂ

en: Projects
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
pa_IN: %s ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਜਾਣੋ

en: Add Project
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਜੋੜੋ

en: Add project
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਜੋੜੋ

en: Poedit - Catalogs manager
pa_IN: ਪੋਆਡਿਟ - ਕੈਟਾਲਾਗ ਮੈਨੇਜਰ

en: Edit…
pa_IN: ਸੋਧੋ…

en: Create new translations project
pa_IN: ਨਵਾਂ ਭਾਸ਼ਾ ਅਨੁਵਾਦ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਬਣਾਓ

en: Delete the project
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਹਟਾਓ

en: Edit the project
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਸੋਧ

en: Update all
pa_IN: ਸਭ ਅੱਪਡੇਟ

en: Update all catalogs in the project
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਵਿਚਲੀਆਂ ਸਭ ਕੈਟਾਲਾਗ ਅੱਪਡੇਟ

en: Total
pa_IN: ਕੁੱਲ

en: Untrans
pa_IN: ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
pa_IN: ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Errors
pa_IN: ਗ਼ਲਤੀਆਂ

en: Last modified
pa_IN: ਆਖਰੀ ਸੋਧ

en: Select directory
pa_IN: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Directories:
pa_IN: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ:

en: <unnamed>
pa_IN: <ਬੇਨਾਮ>

en: Delete project
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Confirmation
pa_IN: ਤਸਦੀਕ

en: Check for Updates…
pa_IN: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੋ…

en: Catalogs Manager
pa_IN: ਕੈਟਲਾਗ ਮੈਨੇਜਰ

en: &Preferences…
pa_IN: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(&P)…

en: &Edit
pa_IN: ਸੋਧੋ(&E)

en: Undo
pa_IN: ਵਾਪਸ

en: Redo
pa_IN: ਵਾਪਿਸ ਕਰੋ

en: Paste and Match Style
pa_IN: ਚੇਪੋ ਅਤੇ ਮਿਲਾਨ ਸਟਾਈਲ

en: Delete
pa_IN: ਹਟਾਓ

en: Spelling and Grammar
pa_IN: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਅਤੇ ਵਿਆਕਰਨ

en: Show Spelling and Grammar
pa_IN: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਅਤੇ ਵਿਆਕਰਨ ਵੇਖਾਓ

en: Check Document Now
pa_IN: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੀ ਹੁਣੇ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Check Spelling While Typing
pa_IN: ਲਿਖਣ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਹੀ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Check Grammar With Spelling
pa_IN: ਲਿਖਣ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਵਿਆਕਰਨ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Correct Spelling Automatically
pa_IN: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਠੀਕ ਕਰੋ

en: Substitutions
pa_IN: ਤਬਾਦਲੇ

en: Show Substitutions
pa_IN: ਤਬਾਦਲੇ ਦਿਖਾਓ

en: Smart Copy/Paste
pa_IN: ਚੁਸਤ ਕਾਪੀ ਕਰਨਾ/ਚੇਪਣਾ

en: Smart Quotes
pa_IN: ਸਮਾਰਟ ਕੋਟ

en: Smart Dashes
pa_IN: ਸਮਾਰਟ ਡੈਸ਼ਾਂ

en: Smart Links
pa_IN: ਸਮਾਰਟ ਲਿੰਕਾਂ

en: Text Replacement
pa_IN: ਲਿਖਤ ਤਬਾਦਲਾ

en: Transformations
pa_IN: ਟਰਾਂਸਫਰਮੇਸ਼ਨ

en: Make Upper Case
pa_IN: ਅੱਪਰਕੇਸ ਬਣਾਓ

en: Make Lower Case
pa_IN: ਲੋਅਰਕੇਸ ਬਣਾਓ

en: Capitalize
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਦੇ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ

en: Speech
pa_IN: ਸਪੀਚ

en: Start Speaking
pa_IN: ਬੋਲਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Stop Speaking
pa_IN: ਬੋਲਣਾ ਰੋਕੋ

en: &View
pa_IN: ਵੇਖੋ(&V)

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
pa_IN: ਟੂਲਬਾਰ ਦਿਖਾਓ

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
pa_IN: ਟੂਲਬਾਰ ਨੂੰ ਕਸਟਮਾਈਜ਼ ਕਰੋ…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉਤੇ ਜਾਓ

en: Window
pa_IN: ਵਿੰਡੋ

en: Minimize
pa_IN: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Zoom
pa_IN: ਜ਼ੂਮ

en: Welcome to Poedit
pa_IN: ਪੋਐਡਿਟ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: Bring All to Front
pa_IN: ਸਭ ਤੋਂ ਅੱਗੇ ਲਿਆਓ

en: Information about the translator
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦਕ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Name:
pa_IN: ਨਾਂ:

en: Your Name
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ

en: Email:
pa_IN: ਈਮੇਲ:

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
pa_IN: ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਅਤੇ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ, ਜੋ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਨੂੰ GNU gettext ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ Last-Translator ਹੈੱਡਰ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Editing
pa_IN: ਸੋਧਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Automatically compile MO file when saving
pa_IN: ਸੰਭਾਲਣ ਉੱਤੇ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ MO ਫ਼ਾਈਲ ਕੰਪਾਈਲ ਕਰੋ

en: Check spelling
pa_IN: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Always change focus to text input field
pa_IN: ਹਮੇਸ਼ਾ ਪਾਠ ਲਿਖਣ ਖੇਤਰ 'ਤੇ ਹੀ ਕੇਂਦਰਿਤ ਕਰੋ

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
pa_IN: ਸਤਰਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਕਦੇ ਕੇਂਦਰਿਤ ਨਾ ਹੋਣ ਦਿਉ। ਜੇ ਏਦਾਂ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਕੀਬੋਰਡ ਦੇ Ctrl- ਤੀਰ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਚੱਲ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਪਰ ਤੁਸੀ Tab ਦਬਾਏ ਬਿਨਾਂ ਵੀ ਤੁਰੰਤ ਲਿਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Appearance
pa_IN: ਦਿੱਖ

en: Use custom list font:
pa_IN: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੂਚੀ ਫ਼ੋਟ ਵਰਤੋਂ:

en: Use custom text fields font:
pa_IN: ਪਸੰਦੀਦਾ ਪਾਠ ਖੇਤਰ ਫ਼ੋਂਟ ਵਰਤੋਂ:

en: Change UI language
pa_IN: UI ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲੋ

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
pa_IN: (ਵਿੰਡੋਜ਼ 8 ਜਾਂ ਨਵੀਂ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ)

en: General
pa_IN: ਆਮ

en: Use translation memory
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮੈਮੋਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: Manage…
pa_IN: …ਇੰਤਜ਼ਾਮ

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
pa_IN: ਜਦੋਂ ਸਰੋਤ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
pa_IN: TM ਤੋਂ ਕੱਚਾ ਅਨੁਵਾਦ ਕਰੋ

en: Stored translations:
pa_IN: ਸੰਭਾਲੇ ਹੋਏ ਅਨੁਵਾਦ:

en: Database size on disk:
pa_IN: ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਡਾਟਾਬੇਸ:

en: Import Translation Files…
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਫਾਈਲਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ…

en: Import translation files…
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਫਾਈਲਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ…

en: Import From TMX…
pa_IN: TMX ਤੋਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ…

en: Import from TMX…
pa_IN: TMX ਤੋਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
pa_IN: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Select translation files to import
pa_IN: ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਨੁਵਾਦ ਫਾਈਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: TMX Files
pa_IN: TMX ਫਾਈਲਾਂ

en: Importing translations…
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ…

en: Export as…
pa_IN: …ਵਜੋਂ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Translation Memory
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮੈਮੋਰੀ

en: Accounts
pa_IN: ਖਾਤੇ

en: Automatically check for updates
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Include beta versions
pa_IN: ਬੀਟਾ ਵਰਜਨ ਸਮੇਤ

en: Updates
pa_IN: ਅੱਪਡੇਟ

en: Line endings:
pa_IN: ਲਾਈਨ ਸਮਾਪਤੀ:

en: Unix (recommended)
pa_IN: ਯੂਨੈਕਸ (ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ)

en: Advanced
pa_IN: ਤਕਨੀਕੀ

en: Cancelling…
pa_IN: ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Drag Folders or Files Here
pa_IN: ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਇੱਥੇ ਖਿੱਚੋ

en: Drag folders or files here
pa_IN: ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਫਾਈਲਾਂ ਇੱਥੇ ਖਿੱਚੋ

en: Add Folders…
pa_IN: ਫੋਲਡਰ ਜੋੜੋ…

en: Add folders…
pa_IN: ਫੋਲਡਰ ਜੋੜੋ…

en: Add Files…
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਜੋੜੋ…

en: Add files…
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਜੋੜੋ…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
pa_IN: Finder ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਓ

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
pa_IN: ਐਕਸਪਲੋਰਰ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Show in Folder
pa_IN: ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Paths
pa_IN: ਮਾਰਗ

en: Additional keywords
pa_IN: ਵਾਧੂ ਕੀਵਰਡ

en: Name of the project the translation is for
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੇ ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਦਾ ਨਾਂ

en: Team name and email address or URL
pa_IN: ਟੀਮ ਦਾ ਨਾਂ ਅਤੇ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈਸ ਜਾਂ URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
pa_IN: ਜਿਵੇਂ nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
pa_IN: UTF-8 (ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ)

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਵਿੱਚੋਂ “%s” ਨਿਸ਼ਾਨ ਖੁੰਝਿਆ ਹੈ।

en: The translation doesn’t start with a space.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The translation is missing a newline at the end.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੇ ਅੰਤ ਵਿੱਚ ਨਵੀਂ-ਲਾਈਨ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਨਾਲ ਖਤਮ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The translation is missing a space at the end.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਦੇ ਆਖੀਰ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਾਲ ਖਤਮ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Punctuation checks
pa_IN: ਵਿਸ਼ਰਾਮ-ਚਿੰਨ੍ਹ ਦੀ ਜਾਂਚ

en: The translation should end with “%s”.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ “%s” ਨਾਲ ਖਤਮ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The translation should not end with “%s”.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ “%s” ਨਾਲ ਖਤਮ ਨਹੀਂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ “%s” ਨਾਲ ਖਤਮ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ “%s” ਨਾਲ ਖਤਮ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: Clear Menu
pa_IN: ਮੇਨੂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear menu
pa_IN: ਮੇਨੂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Comment:
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ:

en: Update
pa_IN: ਅੱਪਡੇਟ

en: &Delete
pa_IN: ਹਟਾਓ(&D)

en: Delete the comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਹਟਾਓ

en: Edit project
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਸੋਧੋ

en: Project name:
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਨਾਂ:

en: Browse
pa_IN: ਝਲਕ

en: Add directory to the list
pa_IN: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: OK
pa_IN: ਠੀਕ ਹੈ

en: &File
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ(&F)

en: &New…
pa_IN: ਨਵਾਂ(&N)…

en: New from &POT/PO file…
pa_IN: &POT/PO ਫ਼ਾਈਲ ਤੋਂ ਨਵਾਂ…

en: New From &POT/PO File…
pa_IN: &POT/PO ਫ਼ਾਈਲ ਤੋਂ ਨਵਾਂ…

en: &Open…
pa_IN: ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)…

en: Open Recent
pa_IN: ਸੱਜਰੇ ਖੋਲ੍ਹੇ

en: Open recent
pa_IN: ਸੱਜਰੇ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open cloud translation…
pa_IN: ਕਲਾਉਡ ਅਨੁਵਾਦ ਖੋਲ੍ਹੋ…

en: Open Cloud Translation…
pa_IN: ਕਲਾਉਡ ਅਨੁਵਾਦ ਖੋਲ੍ਹੋ…

en: &Start window
pa_IN: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਿੰਡੋ(&S)

en: &Start Window
pa_IN: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਿੰਡੋ(&S)

en: Catalogs &manager
pa_IN: ਕੈਟਾਲਾਗ ਮੈਨੇਜਰ(&m)

en: Catalogs &Manager
pa_IN: ਕੈਟਾਲਾਗ ਮੈਨੇਜਰ(&M)

en: &Close
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: &Save
pa_IN: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Save &as…
pa_IN: …ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ(&a)

en: Save &As…
pa_IN: …ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ(&A)

en: Compile to MO…
pa_IN: …MO ਵਜੋਂ ਕੰਪਾਈਲ ਕਰੋ

en: Check for updates…
pa_IN: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੋ…

en: Settings…
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਾਂ…

en: &Preferences
pa_IN: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(&P)

en: E&xit
pa_IN: ਬਾਹਰ(&x)

en: Quit
pa_IN: ਬਾਹਰ

en: Translation needs &work
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਉੱਤੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਹੈ(&w)

en: Translation Needs &Work
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਉੱਤੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਹੈ(&w)

en: Edit &comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਸੋਧ(&c)

en: Edit &Comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਸੋਧ(&C)

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
pa_IN: ਸੁਝਾਅ

en: &Find…
pa_IN: ਲੱਭੋ(&F)…

en: Replace…
pa_IN: ਬਦਲੋ…

en: Find next
pa_IN: ਅੱਗੇ ਲੱਭੋ

en: Find previous
pa_IN: ਪਿੱਛੇ ਲੱਭੋ

en: Find and Replace…
pa_IN: …ਲੱਭੋ ਤੇ ਬਦਲੋ

en: Find Next
pa_IN: ਅੱਗੇ ਲੱਭੋ

en: Find Previous
pa_IN: ਪਿੱਛੇ ਲੱਭੋ

en: Show warnings
pa_IN: ਚਿਤਾਵਨੀ ਦਿਖਾਓ

en: Show Warnings
pa_IN: ਚਿਤਾਵਨੀ ਦਿਖਾਓ

en: &Untranslated entries first
pa_IN: ਗ਼ੈਰ-ਅਨੁਵਾਦ ਐਂਟਰੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ(&U)

en: &Untranslated Entries First
pa_IN: ਗ਼ੈਰ-ਅਨੁਵਾਦ ਐਂਟਰੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ(&U)

en: Show sidebar
pa_IN: ਬਾਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show status bar
pa_IN: ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

en: &Translation
pa_IN: ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ(&T)

en: &Update from source code
pa_IN: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ(&U)

en: &Update from Source Code
pa_IN: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ(&U)

en: Sync with Crowdin
pa_IN: Crowdin ਨਾਲ ਸਿੰਕ ਕਰੋ

en: Pre-&translate…
pa_IN: ਕੱਚਾ-ਅਨੁਵਾਦ(&t)…

en: &Purge deleted translations
pa_IN: ਹਟਾਏ ਗਏ ਅਨੁਵਾਦ ਨੂੰ ਕੱਢੋ(&P)

en: &Purge Deleted Translations
pa_IN: ਹਟਾਏ ਗਏ ਅਨੁਵਾਦ ਨੂੰ ਕੱਢੋ(&P)

en: &Properties…
pa_IN: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&P)…

en: &Go
pa_IN: ਜਾਓ(&G)

en: &Done and next
pa_IN: ਮੁਕੰਮਲ ਤੇ ਅੱਗੇ(&D)

en: &Done and Next
pa_IN: ਮੁਕੰਮਲ ਤੇ ਅੱਗੇ(&D)

en: &Previous translation
pa_IN: ਪਿਛਲਾ ਅਨੁਵਾਦ(&P)

en: &Previous Translation
pa_IN: ਪਿਛਲਾ ਅਨੁਵਾਦ(&P)

en: &Next translation
pa_IN: ਅਗਲਾ ਅਨੁਵਾਦ(&N)

en: &Next Translation
pa_IN: ਅਗਲਾ ਅਨੁਵਾਦ(&N)

en: &Online help
pa_IN: ਆਨਲਾਈਨ ਮਦਦ(&O)

en: &Online Help
pa_IN: ਆਨਲਾਈਨ ਮਦਦ(&O)

en: &GNU gettext manual
pa_IN: &GNU gettext ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: &GNU gettext Manual
pa_IN: &GNU gettext ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: &About Poedit
pa_IN: ਪੋਐਡਿਟ ਬਾਰੇ(&A)

en: &About
pa_IN: ਇਸ ਬਾਰੇ(&A)

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
pa_IN: ਇਕਸਟੈਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਅਰਧ ਕਾਮਿਆਂ ਨਾਲ ਲਿਖੋ (ਜਿਵੇ ਕਿ *.cpp;*.h):

en: Invocation:
pa_IN: ਸਹਾਇਤਾ :

en: An item in keywords list:
pa_IN: ਸ਼ਬਦ ਲਿਸਟ 'ਚ ਇੱਕ ਇਕਾਈ:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
pa_IN: ਇਹ ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਮਾਂਡ ਲਾਇਨ ਨਾਲ ਹਰੇਕ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਲ਼ਈ ਜੁਡ਼ ਜਾਵੇਗਾ।
    %k ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਫੈਲਾ ਦੇਵੇਗਾ।

en: An item in input files list:
pa_IN: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਇਕਾਈ:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
pa_IN: ਇਹ ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਮਾਂਡ ਲਾਇਨ ਨਾਲ ਹਰੇਕ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਲਈ ਜੁਡ਼ ਜਾਵੇਗਾ।
    %f ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਫੈਲਾ ਦੇਵੇਗਾ।

en: Source code charset:
pa_IN: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਅੱਖਰ ਸਮੂਹ:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
pa_IN: ਇਹ ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਮਾਂਡ ਲਾਇਨ ਨਾਲ ਹਰੇਕ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਲ਼ਈ ਜੁਡ਼ ਜਾਵੇਗਾ।
    %c ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਫੈਲਾ ਦੇਵੇਗਾ।

en: Translation Properties
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Project name and version:
pa_IN: ਪਰੋਜੈਕਟ ਨਾਂ ਅਤੇ ਵਰਜ਼ਨ:

en: Language team:
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਟੀਮ:

en: Plural forms:
pa_IN: ਬਹੁਵਚਨ ਰੂਪ:

en: Use default rules for this language
pa_IN: ਇਹ ਭਾਸ਼ਾ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਨਿਯਮ ਵਰਤੋਂ

en: Charset:
pa_IN: ਅੱਖਰ-ਸੈਟ :

en: Translation properties
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Base path:
pa_IN: ਮੁੱਖ ਮਾਰਗ:

en: Sources Keywords
pa_IN: ਸਰੋਤ ਸ਼ਬਦ

en: Sources keywords
pa_IN: ਸਰੋਤ ਕੀਵਰਡ

en: Learn about gettext keywords
pa_IN: gettext ਕੀਵਰਡ ਬਾਰੇ ਜਾਣੋ

en: Open file
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save file
pa_IN: ਫ਼ਾਈਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Validate
pa_IN: ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ

en: Update from code
pa_IN: ਕੋਡ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update from Code
pa_IN: ਕੋਡ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update from source code
pa_IN: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Sidebar
pa_IN: ਬਾਹੀ

en: Show or hide the sidebar
pa_IN: ਬਾਹੀ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
pa_IN: ਪਿਛਲੀ ਸਰੋਤ ਲਿਖਤ

en: Comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ

en: Add comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਜੋੜੋ

en: Add Comment
pa_IN: ਟਿੱਪਣੀ ਜੋੜੋ

en: Delete From Translation Memory
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Delete from translation memory
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Translation suggestions
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਲਈ ਸੁਝਾਅ

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
pa_IN: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
pa_IN: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
pa_IN: ਇਹ ਲਾਈਨ ਪੋਐਡਿਟ ਦੀ ਅਨੁਵਾਦ ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਲੱਭੀ ਸੀ।

en: Cannot execute program: %s
pa_IN: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਚਲਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: %s

en: Translation memory error: %s (%d).
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਮੈਮੋਰੀ ਗਲਤੀ: %s (%d)।

en: (Use default language)
pa_IN: (ਮੂਲ ਭਾਸ਼ਾ ਵਰਤੋਂ)

en: Language selection
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਚੋਣ

en: Select your preferred language
pa_IN: ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ Poedit ਨੂੰ ਮੁੜ ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Cannot create temporary directory.
pa_IN: ਆਰਜ਼ੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: There are no translations. That’s unusual.
pa_IN: ਕੋਈ ਅਨੁਵਾਦ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਅਸਧਾਰਨ ਹੈ।

en: Update from POT
pa_IN: POT ਤੋਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
pa_IN: %s ਵਰਜ਼ਨ

en: Create new
pa_IN: ਨਵਾਂ ਬਣਾਓ

en: Create new translation from POT template.
pa_IN: POT ਟੈਮਪਲੇਟ ਤੋਂ ਨਵਾਂ ਅਨੁਵਾਦ ਬਣਾਓ

en: Browse files
pa_IN: ਫਾਈਲਾਂ ਦੀ ਝਲਕ

en: Open and edit translation files.
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ ਅਤੇ ਸੋਧੋ

en: Translate cloud project
pa_IN: ਕਲਾਉਡ ਪਰੋਜੈਕਟ ਦਾ ਅਨੁਵਾਦ ਕਰੋ

en: Recent files
pa_IN: ਸੱਜਰੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ

en: Sync
pa_IN: ਸਿੰਕ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
pa_IN: %s ਬਾਰੇ

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
pa_IN: %s ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
pa_IN: %s ਬਾਰੇ

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
pa_IN: ਸਰਵਿਸਾਂ

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
pa_IN: %s ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
pa_IN: ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਲੁਕਾਓ

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
pa_IN: ਸਾਰੇ ਵੇਖੋ

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
pa_IN: %s ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਜਾਓ

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
pa_IN: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
pa_IN: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
pa_IN: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ...

en: &Apply
pa_IN: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&A)

en: Apply
pa_IN: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: &Back
pa_IN: ਪਿੱਛੇ(&B)

en: Back
pa_IN: ਪਿੱਛੇ

en: &Cancel
pa_IN: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: &Clear
pa_IN: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

en: Clear
pa_IN: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Copy
pa_IN: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Cu&t
pa_IN: ਕੱਟੋ(&t)

en: Cut
pa_IN: ਕੱਟੋ

en: Edit
pa_IN: ਸੋਧ

en: &Quit
pa_IN: ਬਾਹਰ(&Q)

en: Help
pa_IN: ਮਦਦ

en: &New
pa_IN: ਨਵਾਂ(&N)

en: New
pa_IN: ਨਵਾਂ

en: &No
pa_IN: ਨਹੀਂ(&N)

en: No
pa_IN: ਨਹੀਂ

en: &OK
pa_IN: ਠੀਕ ਹੈ(&O)

en: Open…
pa_IN: ਖੋਲ੍ਹੋ…

en: &Open...
pa_IN: ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)...

en: Open...
pa_IN: ਖੋਲ੍ਹੋ…

en: &Paste
pa_IN: ਚੇਪੋ(&P)

en: Paste
pa_IN: ਚੇਪੋ

en: Preferences
pa_IN: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: &Redo
pa_IN: ਪਰਤਾਓ(&R)

en: Refresh
pa_IN: ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: &Save as
pa_IN: ਇਸ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Save as
pa_IN: ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Select &All
pa_IN: ਸਭ ਚੁਣੋ(&A)

en: Select All
pa_IN: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: &Undo
pa_IN: ਵਾਪਿਸ ਲਵੋ(&U)

en: &Yes
pa_IN: ਹਾਂ(&Y)

en: Yes
pa_IN: ਹਾਂ

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
pa_IN: ਖੱਬੇ

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
pa_IN: ਸੱਜੇ
