poedit - en to ro_RO translation catalogue (1019 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ro_RO: Despre %s

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
ro_RO: Versiunea %s

en: Based on the open source version →
ro_RO: Bazat pe versiunea open-source →

en: Acknowledgements
ro_RO: Mulțumiri

en: License Agreement
ro_RO: Acord de licență

en: Terms of Use
ro_RO: Termeni de utilizare

en: Privacy Policy
ro_RO: Politică de confidențialitate

en: Licensed to %s
ro_RO: Licențiat pentru %s

en: Free version (please upgrade!)
ro_RO: Versiune gratuită (te rugăm actualizează!)

en: Hide this notification message
ro_RO: Ascunde acest mesaj de notificare

en: Don’t Show Again
ro_RO: Nu mai afișa din nou

en: Don’t show again
ro_RO: Nu mai afișa din nou

en: Both files must be of the same file format.
ro_RO: Ambele fișiere trebuie să aibă același format.

en: (New: %i, obsolete: %i)
ro_RO: (Noi: %i, depășite: %i)

en: Update Summary
ro_RO: Rezumat actualizări

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
ro_RO: Actualizează rezumat

en: Issues
ro_RO: Probleme

en: New Strings
ro_RO: Șiruri noi

en: New strings
ro_RO: Șiruri noi

en: Removed Strings
ro_RO: Șiruri eliminate

en: Removed strings
ro_RO: Șiruri eliminate

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
ro_RO: Fișier

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
ro_RO: Linie

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
ro_RO: Problemă

en: Updating translations
ro_RO: Se actualizează traducerile

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
ro_RO[0]: A fost găsit %d fișier șablon acceptat de Poedit Pro.
ro_RO[1]: Au fost găsite %d fișiere șablon acceptate de Poedit Pro.
ro_RO[2]: Au fost găsite %d de fișiere șablon acceptate de Poedit Pro.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
ro_RO: Poedit Pro poate extrage șiruri din fișiere șablon, dar această funcționalitate nu este disponibilă în versiunea gratuită. Vrei să treci la versiunea Pro?

en: Learn More
ro_RO: Află mai multe

en: Learn more
ro_RO: Află mai multe

en: Don’t ask again
ro_RO: Nu mai întreba din nou

en: Skip templates
ro_RO: Sari peste șabloane

en: Found the following template files:
ro_RO: S-au găsit următoarele fișiere șablon:

en: Don’t Ask Again
ro_RO: Nu mai întreba din nou

en: Skip Templates
ro_RO: Sari peste șabloane

en: Collecting source files…
ro_RO: Colectare fișierele sursă…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
ro_RO[0]: Extrag șirurile traductibile dintr-un fișier…
ro_RO[1]: Extrag șirurile traductibile din %s fișiere…
ro_RO[2]: Extrag șirurile traductibile din %s de fișiere…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
ro_RO: Extragerea metadatelor WordPress din fișierul %s a eșuat.

en: Failed to load file with extracted translations.
ro_RO: Încărcarea fișierului cu traducerile extrase a eșuat.

en: In: %s
ro_RO: În: %s

en: Source code not available.
ro_RO: Cod sursă indisponibil.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
ro_RO: Traducerile nu au putut fi actualizate din codul sursă, deoarece codul nu a fost găsit în locația specificată în proprietățile fișierului.

en: Permission denied.
ro_RO: Permisiune refuzată.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
ro_RO: Nu ai permisiunea de a citi fișierele de cod sursă din locația specificată în proprietățile fișierului.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
ro_RO: Dacă ai refuzat anterior accesul la fișierele tale, îl poți permite în Setări de sistem > Confidențialitate și securitate > Fișiere și dosare.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
ro_RO: Dacă ai refuzat anterior accesul la fișierele tale, îl poți permite în Preferințe de sistem > Securitate și confidențialitate > Confidențialitate > Fișiere și dosare.

en: Failed to extract strings from source code.
ro_RO: Extragerea șirurilor din codul sursă a eșuat.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
ro_RO: Fișierul „%s” nu a putut fi deschis.

en: Determining differences…
ro_RO: Se determină diferențele…

en: Merging differences…
ro_RO: Fuzionare diferențe…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
ro_RO: Fișierul de traducere este deja actualizat, nu au fost făcute modificări la șiruri.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
ro_RO[0]: Fișierul de traducere a fost actualizat cu %s modificare.
ro_RO[1]: Fișierul de traducere a fost actualizat cu %s modificări.
ro_RO[2]: Fișierul de traducere a fost actualizat cu %s de modificări.

en: New strings to translate:
ro_RO: Șiruri noi de tradus:

en: Removed strings (no longer used):
ro_RO: Șiruri eliminate (nu mai sunt utilizate):

en: Template files skipped (Pro-only):
ro_RO: Fișiere șablon omise (doar Pro):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
ro_RO[0]: A fost detectată %d problemă cu șirurile sursă.
ro_RO[1]: Au fost detectate %d probleme cu șirurile sursă.
ro_RO[2]: Au fost detectate %d de probleme cu șirurile sursă.

en: View Details…
ro_RO: Vezi detalii…

en: View details…
ro_RO: Vezi detalii…

en: Malformed header: “%s”
ro_RO: Antet malformat: „%s”

en: PO Translation Files
ro_RO: Fișiere de traducere PO

en: POT Translation Templates
ro_RO: Șabloane de traducere POT

en: XLIFF Translation Files
ro_RO: Fișiere de traducere XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
ro_RO: Catalog de localizare Xcode

en: JSON Translation Files
ro_RO: Fișiere de traducere JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
ro_RO: Fișiere de traducere Flutter

en: All Translation Files
ro_RO: Toate fișierele de traducere

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
ro_RO: Fișierul este într-un format care nu este recunoscut de Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
ro_RO: Acest fișier JSON nu este un fișier de traducere și nu poate fi editat în Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
ro_RO: Citirea conținutului fișierului a eșuat cu următoarea eroare: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
ro_RO: Fișierul „%s” este doar în citire și nu poate fi salvat.
    Te rugăm să îl salvezi sub un nume diferit.

en: Couldn’t save file %s.
ro_RO: Nu s-a putut salva fișierul %s.

en: Screenshots:
ro_RO: Capturi de ecran:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
ro_RO[0]: %i linie din fișierul „%s” nu a fost încărcată corect.
ro_RO[1]: %i linii din fișierul „%s” nu au fost încărcate corect.
ro_RO[2]: %i de linii din fișierul „%s” nu au fost încărcate corect.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
ro_RO: Linia %d de fișier „%s” este coruptă (data %s invalida).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
ro_RO: Fișier PO deteriorat: forma de singular msgtr a fost folosită împreună cu msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
ro_RO: Fișier PO deteriorat: forma de plural msgstr a fost folosită fără msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
ro_RO: Nu s-a putut încărca fișierul, probabil că este deteriorat.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
ro_RO: Au existat erori la încărcarea fișierului. Unele date pot lipsi sau sunt corupte ca rezultat.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
ro_RO: A fost o problemă la formatarea frumoasă a fișierului (dar totul a fost salvat corect).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
ro_RO: Fișierul nu a putut fi salvat în setul de caractere „%s” în conformitate cu setările traducerii. 
    
    Acesta a fost salvat în UTF-8 în schimb și setarea a fost modificată în mod corespunzător.

en: Error saving file
ro_RO: Eroare la salvarea fișierului

en: “%s” is not a valid POT file.
ro_RO: „%s” nu este un fișier POT valid.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
ro_RO: Conținutul lipsește în mod neașteptat din fișierul XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
ro_RO: Salvarea într-o locație diferită nu este acceptată pentru fișierele XCLOC.

en: Error while loading XLIFF file: %s
ro_RO: Eroare la încărcarea fișierului XLIF: %s

en: unsupported version (%s)
ro_RO: versiune neacceptată (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
ro_RO: Marcaj deteriorat în șirul de traducere.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
ro_RO: Conectează Poedit cu platformele de localizare în cloud acceptate pentru a sincroniza perfect traducerile gestionate pe acestea.

en: How does cloud sync work?
ro_RO: Cum funcționează sincronizarea în cloud?

en: Account
ro_RO: Cont

en: (not signed in)
ro_RO: (neconectat)

en: Open cloud translation
ro_RO: Deschide traducerea în cloud

en: Manage accounts
ro_RO: Gestionează conturi

en: Project:
ro_RO: Proiect:

en: Language:
ro_RO: Limbă:

en: Sign in to Cloud Account
ro_RO: Conectează-te la contul de cloud

en: Sign in to cloud account
ro_RO: Conectează-te la contul de cloud

en: No translation projects listed in your account.
ro_RO: Nu sunt listate proiecte de traducere în contul tău.

en: Downloading latest translations…
ro_RO: Se descarcă ultimele traduceri…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
ro_RO: Conectează-te la %s

en: Syncing
ro_RO: Sincronizare

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
ro_RO: Se încarcă traducerile în %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
ro_RO: Încărcarea traducerilor în %s a eșuat.

en: Syncing error
ro_RO: Eroare sincronizare

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Unknown Crowdin error.
ro_RO: Eroare Crowdin necunoscută.

en: Not authorized, please sign in again.
ro_RO: Neautorizat, te rugăm să te conectezi din nou.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
ro_RO: Proiectele bazate pe șiruri Crowdin nu sunt acceptate.

en: Downloading translations is disabled in this project.
ro_RO: Descărcarea traducerilor este dezactivată în acest proiect.

en: Sign In
ro_RO: Autentificare

en: Sign in
ro_RO: Autentificare

en: Sign Out
ro_RO: Deconectare

en: Sign out
ro_RO: Deconectare

en: Learn more about Crowdin
ro_RO: Află mai multe despre Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
ro_RO: Crowdin este o platformă online de gestiune a traducerilor și un instrument colaborativ de traducere. Folosim Crowdin noi înșine pentru a traduce Poedit în mai multe limbi și iubim asta.

en: Waiting for authentication…
ro_RO: Se așteaptă autentificarea…

en: Updating user information…
ro_RO: Se actualizează informații utilizator…

en: Sign in to Crowdin
ro_RO: Autentificare în Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
ro_RO: Sincronizarea cu Crowdin a eșuat.

en: Crowdin error
ro_RO: Eroare Crowdin

en: Uploading translations…
ro_RO: Se încarcă traducerile…

en: &Copy
ro_RO: &Copiază

en: &Help
ro_RO: &Ajutor

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
ro_RO: Fișierele MO nu pot fi editate direct în Poedit.

en: Error opening file
ro_RO: Eroare la deschiderea fișierului

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
ro_RO: Te rugăm să deschizi și să editezi fișierul PO corespunzător. Când îl salvezi, fișierul MO va fi actualizat, de asemenea.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
ro_RO: nu șterge fișierele temporare (pentru depanare)

en: handle a poedit:// URI
ro_RO: getionează un URI poedit://

en: go to item at given line number
ro_RO: mergi la elementul de pe linia cu numărul dat

en: Failed to communicate with Poedit process.
ro_RO: Am eșuat în a comunica cu procesul Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
ro_RO: A apărut o excepție netratată: %s

en: Select translation template
ro_RO: Selectează șablon de traducere

en: Invalid file
ro_RO: Fișier nevalid

en: Select translation file
ro_RO: Selectează fișier de traducere

en: Poedit is an easy to use translation editor.
ro_RO: Poedit este un editor de traduceri ușor de folosit.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
ro_RO: Nu poți plasa mai mult de un fișier în fereastra Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
ro_RO: Fișierul „%s” nu este un fișier de traducere.

en: File “%s” doesn’t exist.
ro_RO: Fișierul „%s” nu există.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
ro_RO: Verificarea ortografiei este dezactivată, pentru că dicționarul pentru %s nu este instalat.

en: Install
ro_RO: Instalează

en: The file “%s” has been changed by another application.
ro_RO: Fișierul „%s” a fost modificat de o altă aplicație.

en: Reload file
ro_RO: Reîncarcă fișier

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
ro_RO: Vrei să reîncarci fișierul de pe disc? Modificările tale nesalvate din Poedit vor fi pierdute dacă o faci.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
ro_RO: Ignoră

en: Reload File
ro_RO: Reîncarcă fișier

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
ro_RO: Fișierul a fost modificat. Vrei să salvezi modificările?

en: Save changes
ro_RO: Salvează modificări

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
ro_RO: Modificările tale vor fi pierdute dacă nu le salvezi.

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Do&n’t save
ro_RO: &Nu salva

en: Don’t Save
ro_RO: Nu salva

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
ro_RO: Modificările făcute de altă aplicație vor fi pierdute dacă salvezi.

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Save Anyway
ro_RO: Salvează oricum

en: Save anyway
ro_RO: Salvează oricum

en: Save as…
ro_RO: Salvează ca…

en: Compile to…
ro_RO: Compilare la…

en: Compiled Translation Files
ro_RO: Fișiere de traducere compilate

en: Export to HTML…
ro_RO: Exportă în HTML…

en: HTML Files
ro_RO: Fișiere HTML

en: Exporting to HTML
ro_RO: Exportare în HTML

en: Export to Excel
ro_RO: Exportă în Excel

en: Excel Files
ro_RO: Fișiere Excel

en: Exporting to Excel
ro_RO: Exportare în Excel

en: Import from Excel
ro_RO: Importă din Excel

en: Importing from Excel
ro_RO: Importare din Excel

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
ro_RO: Fișierul „%s” nu pare să conțină traduceri pentru acest fișier.

en: No translations were updated from the Excel file.
ro_RO: Nu a fost actualizată nicio traducere din fișierul Excel.

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s string was updated from the Excel file. | %s strings were updated from the Excel file.
ro_RO[0]: %s șir a fost actualizat din fișierul Excel.
ro_RO[1]: %s șiruri au fost actualizate din fișierul Excel.
ro_RO[2]: %s de șiruri au fost actualizate din fișierul Excel.

en: Translations updated:
ro_RO: Traduceri actualizate:

en: Strings matched in translation file:
ro_RO: Șiruri potrivite în fișierul de traducere:

en: Excel rows processed:
ro_RO: Linii Excel procesate:

en: Updating failed
ro_RO: Actualizarea a eșuat

en: Open reference file
ro_RO: Deschide fișierul de referință

en: Update from &POT File…
ro_RO: Actualizează din fișier &POT…

en: Update from &POT file…
ro_RO: Actualizează din fișier &POT…

en: Update from Reference File…
ro_RO: Actualizează din fișierul de referință…

en: Update from reference file…
ro_RO: Actualizează din fișierul de referință…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
ro_RO[0]: A fost găsită %d problemă cu traducerea.
ro_RO[1]: Au fost găsite %d probleme cu traducerea.
ro_RO[2]: Au fost găsite %d de probleme cu traducerea.

en: Validation results
ro_RO: Rezultate validare

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
ro_RO: Intrările cu erori au fost marcate cu roșu în listă. Detaliile erorii va fi afișate când selectezi o astfel de intrare.

en: The file was saved safely.
ro_RO: Fișierul a fost salvat în condiții de siguranță.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ro_RO: Fișierul a fost salvat în condiții de siguranță și compilat în formatul MO, dar, probabil că nu va funcționa corect.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
ro_RO: Fișierul a fost salvat în siguranță, dar nu poate fi compilat și utilizat în formatul MO.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ro_RO: Fișierul a fost compilat în formatul MO, dar probabil că nu va funcționa corect.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
ro_RO: Fișierul nu poate fi compilat și utilizat în formatul MO.

en: No problems with the translation found.
ro_RO: Nu au fost găsite probleme cu traducerea.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
ro_RO[0]: Traducerea este gata de utilizat, dar %d intrare nu este încă tradusă.
ro_RO[1]: Traducerea este gata de utilizat, dar %d intrări nu sunt încă traduse.
ro_RO[2]: Traducerea este gata de utilizat, dar %d de intrări nu sunt încă traduse.

en: The translation is ready for use.
ro_RO: Traducerea este gata de utilizat.

en: Translation Quality Warnings
ro_RO: Avertismente pentru calitatea traducerii

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
ro_RO: Poedit efectuează verificări automate de calitate în traduceri. Poți configura ce categorii de verificări sunt utile pentru tine și să le dezactivezi pe cele nedorite.

en: OK
ro_RO: Ok

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
ro_RO: Contribuirea la traduceri îmbunătățește calitatea sugestiilor online pentru fiecare — cu cât sunt mai mulți oameni ce-o fac, cu atât mai bune pot fi sugestiile. Traducerile tale sunt trimise anonim și sunt disponibile altor traducători ce folosesc Poedit sau alte unelte de traducere asistată de calculator (TAC).

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
ro_RO: Poate Poedit să contribuie cu traducerile tale din acest fișier la memoria online de traduceri?

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
ro_RO: Aplică tuturor fișierelor ce le editez

en: Contribute
ro_RO: Contribuie

en: Keep Private
ro_RO: Stai în privat

en: Keep private
ro_RO: Stai în privat

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
ro_RO: Poedit corectează automat conținutul nevalid în fișierul „%s”.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
ro_RO: Fișierul conținea elemente duplicate, ceea ce nu este permis în fișiere PO și ar împiedica utilizarea fișierului. Poedit a rezolvat problema, dar ar trebui să revizuiești traducerile oricăror elemente marcate ca necesitând lucru și să le corectezi dacă este necesar.

en: Language of the translation isn’t set.
ro_RO: Limba traducerii nu este setată.

en: Set Language
ro_RO: Setează limbă

en: Set language
ro_RO: Setează limbă

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
ro_RO: Sugestiile nu sunt disponibile în cazul în care limba de traducere nu este setata corect. Alte caracteristici, cum ar fi forme de plural, pot fi afectate.

en: Language of the translation is the same as source language.
ro_RO: Limba traducerii este aceeași cu limba sursă.

en: Fix Language
ro_RO: Repară limba

en: Fix language
ro_RO: Repară limba

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
ro_RO: Acest fișier are intrări cu forme de plural, dar nu are antetul Plural-Forms configurat.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
ro_RO: Intrările din acest fișier au un număr de forme de plural diferit de cel din antetul Plural-Forms din fișier

en: Required header Plural-Forms is missing.
ro_RO: Antetul necesar Plural-Forms lipsește.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
ro_RO: Eroare de sintaxă în antetul Plural-Forms („%s”).

en: Fix the Header
ro_RO: Repară antetul

en: Fix the header
ro_RO: Repară antetul

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
ro_RO: Expresia formelor de plural folosită de fișier este neobișnuită pentru %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
ro_RO: Revizuiește

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
ro_RO: ID-uri șir (original)

en: unknown language
ro_RO: limbă necunoscută

en: Load from Another File…
ro_RO: Încarcă dintr-un alt fișier…

en: Load from another file…
ro_RO: Încarcă dintr-un alt fișier…

en: Would you like to use English for source text?
ro_RO: Vrei să folosești limba engleză pentru textul sursă?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
ro_RO: Acest fișier folosește ID-uri de șir în loc de text sursă. Poedit poate încărca pentru tine texte în limba engleză din fișierul „%s”.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
ro_RO: Încarcă engleză

en: Translated: %d of %d (%d %%)
ro_RO: Tradus: %d din %d (%d %%)

en: Remaining: %d
ro_RO: Rămase: %d

en: %d error | %d errors
ro_RO[0]: %d eroare
ro_RO[1]: %d erori
ro_RO[2]: %d de erori

en: %d entry | %d entries
ro_RO[0]: %d intrare
ro_RO[1]: %d intrări
ro_RO[2]: %d de intrări

en:  (unsaved)
ro_RO:  (nesalvat)

en:  (modified)
ro_RO:  (modificat)

en: Failed to update translation memory: %s
ro_RO: Eroare la actualizarea memoriei de traducere: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
ro_RO: Fișierul „%s” nu a putut fi salvat.

en: Remove same-as-source translations
ro_RO: Șterge traducerile similare textelor-sursă

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
ro_RO: Dorești să ștergi toate traducerile care sunt identice cu textul-sursă?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
ro_RO: Această acțiune va șterge toate traducerile care se potrivesc exact cu textul-sursă. Procesul este ireversibil.

en: Keep
ro_RO: Păstrează

en: Remove
ro_RO: Șterge

en: Purge deleted translations
ro_RO: Curăță traducerile șterse

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
ro_RO: Vrei să elimini toate traducerile care nu mai sunt folosite?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
ro_RO: Dacă vei continua curățarea, toate traducerile marcate ca șterse vor fi eliminate definitiv. Va trebui să le traduci din nou dacă vor fi adăugate înapoi în viitor.

en: Purge
ro_RO: Curăță

en: Copy from source text
ro_RO: Copiază din textul sursă

en: Copy from Source Text
ro_RO: Copiază din textul sursă

en: Clear translation
ro_RO: Curăță traducerea

en: Clear Translation
ro_RO: Curăță traducerea

en: Edit comment
ro_RO: Editează comentariu

en: Edit Comment
ro_RO: Editează comentariu

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
ro_RO: Apariții în cod

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
ro_RO: Apariții în cod

en: Hide Sidebar
ro_RO: Ascunde bară laterală

en: Show Sidebar
ro_RO: Arată bară laterală

en: Hide Status Bar
ro_RO: Ascunde bară de stare

en: Show Status Bar
ro_RO: Arată bară de stare

en: Dismiss and ignore the warning.
ro_RO: Respinge și ignoră avertismentul.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
ro_RO: Nu ignora

en: String length in characters: translation | source
ro_RO: Lungime șir în caractere: traducere | sursă

en: String length in characters
ro_RO: Lungime șir în caractere

en: Source text
ro_RO: Text sursă

en: Translation
ro_RO: Traducere

en: Pre-translated
ro_RO: Pre-tradus

en: Needs Work
ro_RO: Necesită lucru

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
ro_RO: Necesită lucru

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
ro_RO: Fișierele POT sunt doar șabloane și nu conțin nicio traducere.
    Pentru a face o traducere, creează un fișier PO nou bazat pe acest șablon.

en: Create new translation
ro_RO: Creează traducere nouă

en: Make a new translation from this POT file.
ro_RO: Fă o traducere nouă din acest fișier POT.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
ro_RO: ID text sursă

en: Everything
ro_RO: Tot

en: Form %i
ro_RO: Forma %i

en: Form %i (unused)
ro_RO: Forma %i (neutilizată)

en: One
ro_RO: Unul

en: Two
ro_RO: Două

en: Other
ro_RO: Altele

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
ro_RO: Context șir: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
ro_RO: Identificator șir: %s

en: %s Format
ro_RO: Format %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
ro_RO: Format %s

en: Translation — %s
ro_RO: Traducere — %s

en: Source text — %s
ro_RO: Sursă text — %s

en: Network error: %s (%d)
ro_RO: Eroare rețea: %s (%d)

en: Unknown error
ro_RO: Eroare necunoscută

en: Failed to create the Excel file.
ro_RO: Eroare la crearea fișierului Excel.

en: Failed to import from Excel file.
ro_RO: Eroare la importul din fișierul Excel.

en: Excel Import
ro_RO: Import Excel

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
ro_RO: Importă din coloanele Excel ca:

en: Source text ID:
ro_RO: ID text-sursă:

en: Source text:
ro_RO: Text-sursă:

en: Translation:
ro_RO: Traducere

en: Import
ro_RO: Importă

en: Failed to merge gettext catalogs.
ro_RO: Fuziunea cataloagelor gettext a eșuat.

en: Open in Editor
ro_RO: Deschide în editor

en: Open in editor
ro_RO: Deschide în editor

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
ro_RO: În fișier nu sunt furnizate informații despre aparițiile acestui șir în codul sursă.

en: No usage information
ro_RO: Nu există informații de utilizare

en: %d code occurrence | %d code occurrences
ro_RO[0]: %d apariție în cod
ro_RO[1]: %d apariții în cod
ro_RO[2]: %d de apariții în cod

en: Source code not found
ro_RO: Codul sursă nu a fost găsit

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
ro_RO: Poedit nu poate afișa codul sursă acolo unde este folosit șirul, pentru că fișierul fie nu este disponibil în locația menționată, fie este o referință simbolică care nu indică către un fișier real.

en: File cannot be opened
ro_RO: Fișierul nu poate fi deschis

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
ro_RO: Poedit nu a putut deschide fișierul „%s”.

en: Find
ro_RO: Găsește

en: Replace
ro_RO: Înlocuiește

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Ignore case
ro_RO: Ignoră majuscule

en: Wrap around
ro_RO: Continuă căutarea de la început

en: Whole words only
ro_RO: Doar cuvinte întregi

en: Find in source texts
ro_RO: Găsește în textele sursă

en: Find in translations
ro_RO: Găsește în traduceri

en: Find in comments
ro_RO: Găsește în comentarii

en: Close
ro_RO: Închide

en: Replace &All
ro_RO: Înlocuiește &tot

en: Replace &all
ro_RO: Înlocuire &tot

en: &Replace
ro_RO: &Înlocuiește

en: < &Previous
ro_RO: < &Anterior

en: &Next >
ro_RO: &Următor >

en: String to find
ro_RO: Șir de găsit

en: Replacement string
ro_RO: Șir de înlocuire

en: warning:
ro_RO: atenționare:

en: error:
ro_RO: eroare:

en: Failed to read the CSV file.
ro_RO: Nu s-a putut citi fișierul CSV.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
ro_RO: Nume sau cod limbă

en: Translation Language
ro_RO: Limbă traducere

en: Language of the translation:
ro_RO: Limba traducerii:

en: Invalid license key
ro_RO: Cheie licență nevalidă

en: Subscription expired
ro_RO: Abonament expirat

en: App updates expired, license is only valid for version %s
ro_RO: Actualizările aplicației au expirat, licența nu este valabilă pentru versiunea %s

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
ro_RO: Cheia de licență este valabilă doar pentru versiuni mai vechi de Poedit (%s)

en: Maximum allowed activations exceeded
ro_RO: Activări maxime permise depășite

en: Unknown activation error (%s)
ro_RO: Eroare de activare necunoscută (%s)

en: Poedit Activation
ro_RO: Activare Poedit

en: Upgrade to Pro
ro_RO: Actualizează la Pro

en: Please enter your license key:
ro_RO: Te rugăm să introduci cheia ta de licență:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
ro_RO: Ar trebui să-ți găsești cheia în e-mailul de confirmare pe care l-ai primit după ce ai cumpărat Poedit. Activarea necesită o conexiune la internet.

en: Retrieve lost license key
ro_RO: Obține cheia de licență pierdută

en: Buy Online…
ro_RO: Cumpără online…

en: Buy online…
ro_RO: Cumpără online…

en: Activate
ro_RO: Activează

en: Activating your license…
ro_RO: Licența ta se activează…

en: Would you like to hear about new versions?
ro_RO: Ai vrea să afli vești despre noile versiuni?

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
ro_RO: Îți vom trimite un e-mail când o nouă versiune majoră este lansată. Fără marketing, fără buletine de știri spam. Doar rezumate foarte rare despre versiunile noi.

en: No, thanks
ro_RO: Nu, mulțumesc

en: Notify me
ro_RO: Notifică-mă

en: Upgrade your Pro license
ro_RO: Actualizează-ți licența Pro

en: Renew your license
ro_RO: Reînnoiește-ți licența

en: Add more devices
ro_RO: Adaugă mai multe dispozitive

en: Thank you!
ro_RO: Îți mulțumim!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
ro_RO: Copia ta este actualizată la Poedit Pro.

en: Manage License
ro_RO: Gestionează licență

en: Manage license
ro_RO: Gestionează licență

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
ro_RO: Reînnoiește

en: Deactivate
ro_RO: Dezactivează

en: Deactivating your license…
ro_RO: Licența ta se dezactivează…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
ro_RO: Actualizează la Poedit Pro pentru a debloca WordPress Extras

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
ro_RO: Actualizează pentru a profita de inteligența suplimentară a versiunii Pro: înțelege temele și modulele WordPress și setează totul pentru tine. Te poți concentra pe traducere și nu trebuie să-ți faci griji despre detaliile tehnice. Cu versiunea gratuită, trebuie să faci totul manual.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
ro_RO: Actualizează la Poedit Pro pentru a debloca statistici

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
ro_RO: Actualizează la Poedit Pro pentru a debloca sugestii online

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
ro_RO: Actualizează la Poedit Pro pentru a debloca suport pentru șabloane

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
ro_RO: Actualizează la Poedit Pro pentru a debloca caracteristici extra

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
ro_RO: WordPress extra necesită actualizare la Poedit Pro

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Statisticile necesită actualizare la Poedit Pro

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Sugestiile online MT necesita actualizarea la Poedit Pro

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Suportul de șabloane necesită actualizare la Poedit Pro

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Avertismentele personalizabile necesită actualizare la Poedit Pro

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Extensiile de fișiere personalizabile necesită actualizare la Poedit Pro

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Căutarea de terminologie și glosarele necesită actualizare la Poedit Pro

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Înlocuirea textului sursă necesită actualizare la Poedit Pro

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Îmbinarea fișierelor de traducere necesită actualizarea la Poedit Pro

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
ro_RO: Importul și exportul din Excel necesită actualizarea la Poedit Pro

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
ro_RO: Achiziționarea versiunii complete va debloca caracteristici suplimentare din Poedit, inclusiv:

en: Suggestions from online translation memory
ro_RO: Sugestii de la memorie de traducere online

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
ro_RO: Traducere automată cu DeepL, Google Translate sau Microsoft Translator

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
ro_RO: Setare fără griji pentru teme și module WordPress

en: Extract strings from Twig or Blade templates
ro_RO: Extrage șiruri de caractere din șabloane Twig sau Blade

en: Word count and statistics
ro_RO: Număr de cuvinte și statistici

en: Excel import and export
ro_RO: Importul și exportul din Excel

en: Merging translation files for all file formats
ro_RO: Îmbinarea fișierelor de traducere pentru toate formatele de fișiere

en: Customizable QA checks and warnings
ro_RO: Verificări de calitate și avertismente personalizabile

en: Replace source text with translations from another file
ro_RO: Înlocuiește sursa textului cu traduceri dintr-un alt fișier

en: Terminology search and glossaries
ro_RO: Căutare terminologie și glosare

en: Personal priority support
ro_RO: Suport personal cu prioritate

en: Enter license key
ro_RO: Introdu cheie de licență

en: Upgrade…
ro_RO: Actualizează…

en: Licensed to: %s
ro_RO: Licențiat la: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
ro_RO: Tip licență: %s

en: (personal license)
ro_RO: (licență personală)

en: Subscription expired.
ro_RO: Abonamentul a expirat.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
ro_RO: Licența ta a fost dezactivată pe acest calculator deoarece abonamentul tău a expirat.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
ro_RO: Licența a fost dezactivată de pe acest computer, deoarece include actualizări numai până la versiunea Poedit %s.

en: App updates expired.
ro_RO: Actualizările aplicației au expirat.

en: License deactivated.
ro_RO: Licență dezactivată.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
ro_RO: Licența ta a fost dezactivata pe acest calculator. Te rugăm să trimiți un e-mail la help@poedit.net dacă nu ești sigur/ă de ce s-a întâmplat acest lucru.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
ro_RO: Abonamentul tău %s a expirat.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
ro_RO: Serviciul de traducere automată a expirat.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
ro_RO: Calitatea traducerii automate este redusă la standard.

en: All strings
ro_RO: Toate șirurile

en: Couldn’t download Localazy project details.
ro_RO: Nu s-au putut descărca detaliile proiectului Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
ro_RO: A apărut o eroare la încărcarea traducerilor în Localazy.

en: Projects
ro_RO: Proiecte

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
ro_RO: Află mai multe despre %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
ro_RO: Localazy este o platformă de localizare extrem de automatizată care permite oricui să-și traducă produsele și conținutul cu ușurință în mai multe limbi.

en: Add Project
ro_RO: Adaugă proiect

en: Add project
ro_RO: Adaugă proiect

en: Poedit - Catalogs manager
ro_RO: Poedit - Administrator de cataloage

en: Edit…
ro_RO: Editează…

en: Create new translations project
ro_RO: Creează un nou proiect de traduceri

en: Delete the project
ro_RO: Șterge proiect

en: Edit the project
ro_RO: Editează proiectul

en: Statistics
ro_RO: Statistici

en: Show translation statistics
ro_RO: Arată statistici traduceri

en: Update all
ro_RO: Actualizează tot

en: Update all catalogs in the project
ro_RO: Actualizează toate cataloagele din proiect

en: Untrans
ro_RO: Netrad.

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
ro_RO: Necesita lucru

en: Errors
ro_RO: Erori

en: Last modified
ro_RO: Ultima modificare

en: Select directory
ro_RO: Selectează director

en: Directories:
ro_RO: Directoare:

en: <unnamed>
ro_RO: <nedenumit>

en: Do you want to delete project “%s”?
ro_RO: Vrei să ștergi proiectul „%s”?

en: Delete project
ro_RO: Șterge proiect

en: Deleting the project will not delete any translation files.
ro_RO: Ștergerea proiectului nu va șterge niciun fișier de traducere.

en: Confirmation
ro_RO: Confirmare

en: Update all catalogs in this project?
ro_RO: Actualizezi toate cataloagele din acest proiect?

en: Performs update from source code on all files in the project.
ro_RO: Efectuează actualizare din codul sursă pentru toate fișierele din proiect.

en: Updating project catalogs
ro_RO: Actualizarea cataloagelor de proiecte

en: Check for Updates…
ro_RO: Caută actualizări…

en: Catalogs Manager
ro_RO: Administrator cataloage

en: License…
ro_RO: Licență…

en: &Preferences…
ro_RO: &Preferințe…

en: &Edit
ro_RO: &Editare

en: Undo
ro_RO: Anulează

en: Redo
ro_RO: Refă

en: Paste and Match Style
ro_RO: Lipește și potrivește stilul

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Spelling and Grammar
ro_RO: Ortografie și gramatică

en: Show Spelling and Grammar
ro_RO: Arată ortografie și gramatică

en: Check Document Now
ro_RO: Verifică documentul acum

en: Check Spelling While Typing
ro_RO: Verifică ortografia în timpul tastării

en: Check Grammar With Spelling
ro_RO: Verifică gramatica cu ortografie

en: Correct Spelling Automatically
ro_RO: Corectează ortografia automat

en: Substitutions
ro_RO: Înlocuiri

en: Show Substitutions
ro_RO: Arată înlocuiri

en: Smart Copy/Paste
ro_RO: Copiere/lipire inteligentă

en: Smart Quotes
ro_RO: Ghilimele inteligente

en: Smart Dashes
ro_RO: Cratime inteligente

en: Smart Links
ro_RO: Legături inteligente

en: Text Replacement
ro_RO: Înlocuire text

en: Transformations
ro_RO: Transformări

en: Make Upper Case
ro_RO: În majuscule

en: Make Lower Case
ro_RO: În minuscule

en: Capitalize
ro_RO: Cu majusculă inițială

en: Speech
ro_RO: Enunțare

en: Start Speaking
ro_RO: Pornește enunțarea

en: Stop Speaking
ro_RO: Oprește enunțarea

en: &View
ro_RO: &Vizualizare

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
ro_RO: Arată bară de instrumente

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
ro_RO: Personalizare bară de instrumente…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
ro_RO: Intră în ecran complet

en: Window
ro_RO: Fereastră

en: Minimize
ro_RO: Minimizează

en: Zoom
ro_RO: Mărește

en: Welcome to Poedit
ro_RO: Bine ai venit la Poedit

en: Bring All to Front
ro_RO: Adu tot în față

en: Information about the translator
ro_RO: Informații despre traducător

en: Name:
ro_RO: Nume:

en: Your Name
ro_RO: Numele tău

en: Email:
ro_RO: E-mail:

en: you@example.com
ro_RO: tu@exemplu.ro

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
ro_RO: Numele și adresa de e-mail sunt folosite doar pentru a configura antetul Last-Translator din fișierele GNU gettext.

en: Editing
ro_RO: Editare

en: Automatically compile MO file when saving
ro_RO: Compilează automat fișierul MO la salvare

en: Check spelling
ro_RO: Verificare ortografică

en: Always change focus to text input field
ro_RO: Focalizează mereu câmpul de introducere a textului

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
ro_RO: Nu lasă niciodată lista de șiruri să preia focalizarea. Dacă este activată, trebuie să folosești Ctrl-săgeți pentru a naviga cu tastatura, dar poți și să tastezi textul imediat, fără a trebui să apeși Tab pentru a schimba focalizarea.

en: Appearance
ro_RO: Aspect

en: Use custom list font:
ro_RO: Folosește font personalizat pentru listă:

en: Use custom text fields font:
ro_RO: Folosește font personalizat pentru câmpuri text:

en: Change UI language
ro_RO: Schimbă limba interfeței

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
ro_RO: (necesită Windows 8 sau mai nou)

en: Use translation memory
ro_RO: Folosește memoria de traducere

en: Manage…
ro_RO: Gestionează…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
ro_RO: Atunci când se actualizează din surse

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
ro_RO: potrivește șirurile neclare în fișier

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
ro_RO: pre-tradu din MT

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
ro_RO: Poedit poate încerca să completeze intrările noi doar de la traducerile anterioare din fișier sau din întreaga ta memorie de traducere. Folosind MT nu va fi foarte eficient în cazul în care este aproape goala, dar acesta va fi mai bună pe măsură ce adaugi mai multe traduceri.

en: Use suggestions from online collaborative TM
ro_RO: Folosește sugestii din MT colaborativă online

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
ro_RO: Poedit folosește o memorie mare de traducere online care include atât contribuții de traduceri umane, cât și traduceri automate de ultimă generație.

en: Contribute my translations to the online TM
ro_RO: Contribuie cu traducerile mele la MT online

en: Keep my translations private
ro_RO: Păstrează-mi traducerile private

en: Ask me for each file individually
ro_RO: Întreabă-mă pentru fiecare fișier în parte

en: Change Settings…
ro_RO: Modificare setări…

en: Change settings…
ro_RO: Modificare setări…

en: Stored translations:
ro_RO: Traduceri stocate:

en: Database size on disk:
ro_RO: Mărime bază de date pe disc:

en: Import Translation Files…
ro_RO: Importă fișiere de traducere…

en: Import translation files…
ro_RO: Importă fișiere de traducere…

en: Import From TMX…
ro_RO: Importă din TMX…

en: Import from TMX…
ro_RO: Importă din TMX…

en: Export To TMX…
ro_RO: Exportă în TMX…

en: Export to TMX…
ro_RO: Exportă în TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
ro_RO: Resetează

en: Select translation files to import
ro_RO: Selectează fișiere de traducere pentru a le importa

en: Select TMX files to import
ro_RO: Selectează fișiere TMX pentru a le importa

en: TMX Files
ro_RO: Fișiere TMX

en: Importing translations…
ro_RO: Importare traduceri…

en: Importing translation memory failed.
ro_RO: Importarea memoriei de traducere a eșuat.

en: Importing from “%s”…
ro_RO: Importare din „%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
ro_RO[0]: %s traducere a fost importată.
ro_RO[1]: %s traduceri au fost importate.
ro_RO[2]: %s de traduceri au fost importate.

en: Export as…
ro_RO: Exportă ca…

en: Exporting translations…
ro_RO: Exportare traduceri…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
ro_RO: Exportarea memoriei de traducere în „%s” a eșuat.

en: Reset translation memory
ro_RO: Resetare memorie de traducere

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
ro_RO: Sigur vrei să resetezi memoria de traducere?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
ro_RO: Resetarea memoriei de traducere va șterge definitiv toate traducerile stocate în ea. Nu poți anula această operație.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
ro_RO: MT

en: Translation Memory
ro_RO: Memorie de traducere

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
ro_RO: Extractoarele de cod sursă sunt folosite pentru a găsi șiruri traductibile în codul sursă și a le extrage pentru a fi traduse.

en: Custom Extractors:
ro_RO: Extractoare personalizate:

en: Custom extractors:
ro_RO: Extractoare personalizate:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
ro_RO: Suportă toate limbajele de programare recunoscute de instrumentele GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript și altele).

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
ro_RO: Șabloane

en: Extracts translations from template files.
ro_RO: Extrage traduceri din fișierele șabloane.

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Delete extractor
ro_RO: Șterge extractor

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi extractorul „%s”?

en: Extractors
ro_RO: Extractori

en: Accounts
ro_RO: Conturi

en: Automatically check for updates
ro_RO: Caută actualizări automat

en: Include beta versions
ro_RO: Include versiunile beta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
ro_RO: Versiunile beta conțin ultimele noi caracteristici și îmbunătățiri, dar pot fi puțin mai instabile.

en: Updates
ro_RO: Actualizări

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
ro_RO: Aceste setări afectează formatarea internă a fișierelor PO. Ajustează-le dacă ai cerințe specifice, de ex. din cauza controlului versiunii.

en: Line endings:
ro_RO: Delimitatori linii:

en: Unix (recommended)
ro_RO: Unix (recomandat)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
ro_RO: Încadrare la:

en: Preserve formatting of existing files
ro_RO: Păstrează formatarea fișierelor existente

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Preparing strings…
ro_RO: Se pregătesc șirurile…

en: Pre-translating from translation memory…
ro_RO: Pre-traducere din memoria de traducere…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
ro_RO[0]: Pre-tras %u sir
ro_RO[1]: %u șiruri pre-traduse
ro_RO[2]: %u de șiruri pre-traduse

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
ro_RO: Se încarcă șirurile pentru pre-traducere în cloud…

en: Pre-translating…
ro_RO: Se pre-traduce…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
ro_RO[0]: %d intrare a fost pre-tradusă.
ro_RO[1]: %d intrări au fost pre-traduse.
ro_RO[2]: %d de intrări au fost pre-traduse.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
ro_RO: Traducerile au fost marcate ca necesitând lucru, pentru că acestea pot fi inexacte. Ar trebui revizuite pentru corectitudine.

en: Exact matches from TM
ro_RO: Rezultate exacte din TM

en: Approximate matches from TM
ro_RO: Potriviri aproximative din TM

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
ro_RO: dezactivată

en: Machine translation
ro_RO: Traducere automată

en: No entries could be pre-translated.
ro_RO: Nicio intrare nu a putut fi pre-tradusă.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
ro_RO: MT nu conține niciun șir similar cu conținutul acestui fișier. Este eficient doar pentru traducerile semi-automate după ce Poedit le învață suficient din fișierele pe care le-ai tradus manual.

en: Cannot pre-translate without source text.
ro_RO: Nu se poate pre-traduce fără text sursă.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
ro_RO: Pre-traducere

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
ro_RO: Pre-traducerea necesită ca textul sursă să fie disponibil. Nu funcționează dacă sunt folosite doar ID-uri fără textul propriu-zis.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
ro_RO: Nu se poate pre-traduce dintr-o limbă necunoscută.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ro_RO: Pre-traducerea necesită ca limba textului sursă să fie cunoscută. Poedit nu a putut să o detecteze în acest fișier.

en: Use online suggestions
ro_RO: Folosește sugestii online

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
ro_RO: Încearcă să aducă traduceri și din MT online. Reține că traducerile nu vor fi perfecte și va trebui în continuare să fie corectată de un traducător uman.

en: Only fill in exact matches
ro_RO: Completează doar potriviri exacte

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
ro_RO: În mod implicit, sunt incluse și rezultatele inexacte, dar marcate ca necesitând lucru. Bifează această opțiune pentru a include numai potrivirile perfecte.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
ro_RO: În mod implicit, sunt incluse și rezultatele inexacte și traducerile automate, dar marcate ca necesitând lucru. Bifează această opțiune pentru a include doar traducerile umane perfecte.

en: Don’t mark exact matches as needing work
ro_RO: Nu marca potrivirile exacte ca necesitând lucru

en: Don’t mark machine translation as needing work
ro_RO: Nu marca traducerile automate ca necesitând lucru

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
ro_RO: Activează doar dacă ai încredere în calitatea memoriei tale de traducere. În mod implicit, toate potrivirile din MT sunt marcate ca necesitând lucru și ar trebui revizuite înainte de utilizare.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
ro_RO: Pre-traducerea găsește automat potrivirile exacte sau neclare pentru șiruri netraduse în memoria de traducere și le completează traducerile.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
ro_RO: Pre-traducerea caută automat traducerile existente și folosește traducerea automată pentru a completa traducerile inițiale pentru șiruri care nu sunt încă traduse.

en: Machine translation:
ro_RO: Traducere automată:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
ro_RO: Actualizează pentru mai mulți furnizori

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
ro_RO: cu tonul vocii:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
ro_RO: automat

en: Exceeded machine translation quota.
ro_RO: A fost depășită cota de traducere automată.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
ro_RO: Utilizare traducere automată: %d / %d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
ro_RO: Cota se derulează lunar.

en: Add machine translation credit
ro_RO: Adaugă credit pentru traducerea automată

en: Error:
ro_RO: Eroare:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
ro_RO[0]: A apărut o eroare:
ro_RO[1]: Au apărut %d erori:
ro_RO[2]: Au apărut %d de erori:

en: An error occurred.
ro_RO: A apărut o eroare.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
ro_RO[0]: A apărut o eroare.
ro_RO[1]: Au apărut %d erori.
ro_RO[2]: Au apărut %d de erori.

en: Cancelling…
ro_RO: Se anulează…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
ro_RO: Folosește %s→%s pentru funcționalitatea WordPress completă.

en: &File
ro_RO: &Fișier

en: New WordPress Translation…
ro_RO: Traducere WordPress nouă…

en: New WordPress translation…
ro_RO: Traducere WordPress nouă…

en: Drag Folders or Files Here
ro_RO: Trage aici dosare sau fișiere

en: Drag folders or files here
ro_RO: Trage aici dosare sau fișiere

en: Add Folders…
ro_RO: Adaugă dosare…

en: Add folders…
ro_RO: Adaugă dosare…

en: Add Files…
ro_RO: Adaugă fișiere…

en: Add files…
ro_RO: Adaugă fișiere…

en: Add Wildcard…
ro_RO: Adaugă wildcard…

en: Add wildcard…
ro_RO: Adaugă wildcard…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
ro_RO: Arată în Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
ro_RO: Arată în Explorer

en: Show in Folder
ro_RO: Arată în dosar

en: Paths
ro_RO: Căi

en: Excluded paths
ro_RO: Căi excluse

en: Advanced extraction settings
ro_RO: Setări avansate de extragere

en: Extract notes for translators from:
ro_RO: Extrage note pentru traducători din:

en: Comments prefixed with:
ro_RO: Comentarii prefixate cu:

en: All comments
ro_RO: Toate comentariile

en: Additional xgettext flags:
ro_RO: Marcaje xgettext suplimentare:

en: Additional keywords
ro_RO: Cuvinte cheie suplimentare

en: Name of the project the translation is for
ro_RO: Numele proiectului pentru care este traducerea

en: Team name and email address or URL
ro_RO: Nume echipă și adresă de e-mail sau URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
ro_RO: ex. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
ro_RO: Sunt utilizate extensii de fișiere personalizate.

en: UTF-8 (recommended)
ro_RO: UTF-8 (recomandat)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
ro_RO: Te rugăm să salvezi mai întâi fișierul. Această secțiune nu poate fi editată până atunci.

en: File Extensions
ro_RO: Extensii fișiere

en: Extension or Wildcard
ro_RO: Extensie sau Wildcard

en: (unknown)
ro_RO: (necunoscut)

en: Placeholders correctness
ro_RO: Corectitudine substituenți

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
ro_RO: Substituentul „%s” lipsește din traducere.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
ro_RO: Substituentul de prisos „%s” care nu este în textul sursă.

en: Plural form translations
ro_RO: Traducerile formelor de plural

en: Not all plural forms are translated.
ro_RO: Nu toate formele de plural sunt traduse.

en: Inconsistent upper/lower case
ro_RO: Majuscule/minuscule inconsistente

en: The translation should start as a sentence.
ro_RO: Traducerea ar trebui să înceapă ca o propoziție.

en: The translation should start with a lowercase character.
ro_RO: Traducerea ar trebui să înceapă cu un caracter mic.

en: Inconsistent whitespace
ro_RO: Spațiu alb inconsistent

en: The translation doesn’t start with a space.
ro_RO: Traducerea nu începe cu un spațiu.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
ro_RO: Traducerea începe cu un spațiu, dar nu și textul sursă.

en: The translation is missing a newline at the end.
ro_RO: Traducerii îi lipsește o linie nouă la sfârșit.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
ro_RO: Traducerea se termină cu o linie nouă, dar nu și textul sursă.

en: The translation is missing a space at the end.
ro_RO: Traducerii îi lipsește un spațiu la final.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
ro_RO: Traducerea se termină cu un spațiu, dar nu și textul sursă.

en: Punctuation checks
ro_RO: Verificări de punctuație

en: The translation should end with “%s”.
ro_RO: Traducerea trebuie să se termine cu „%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
ro_RO: Traducerea nu trebuie să se termine cu „%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
ro_RO: Traducerea se termină cu „%s”, dar textul sursă se termină cu „%s”.

en: Clear Menu
ro_RO: Curăță meniu

en: Clear menu
ro_RO: Curăță meniu

en: Comment:
ro_RO: Comentariu:

en: Update
ro_RO: Actualizează

en: &Delete
ro_RO: &Șterge

en: Delete the comment
ro_RO: Șterge comentariul

en: Edit project
ro_RO: Editare proiect

en: Project name:
ro_RO: Nume proiect:

en: Browse
ro_RO: Răsfoiește

en: Add directory to the list
ro_RO: Adaugă director în listă

en: &New…
ro_RO: &Nou…

en: New from &POT/PO file…
ro_RO: Nou din fișier &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
ro_RO: Nou din fișier &POT/PO…

en: &Open…
ro_RO: &Deschide…

en: Open Recent
ro_RO: Deschise recent

en: Open recent
ro_RO: Deschise recent

en: Open cloud translation…
ro_RO: Deschide traducerea în cloud…

en: Open Cloud Translation…
ro_RO: Deschide traducere în cloud…

en: &Start window
ro_RO: Fereastră de &pornire

en: &Start Window
ro_RO: Fereastră de &pornire

en: Catalogs &manager
ro_RO: Administrator &cataloage

en: Catalogs &Manager
ro_RO: Administrator &cataloage

en: &Close
ro_RO: &Închide

en: &Save
ro_RO: &Salvează

en: Save &as…
ro_RO: Salvează &ca…

en: Save &As…
ro_RO: Salvează &ca…

en: Compile to MO…
ro_RO: Compilează în MO…

en: E&xport to HTML…
ro_RO: E&xportă în HTML…

en: Export to Excel…
ro_RO: Exportă în Excel…

en: Import from Excel…
ro_RO: Importă din Excel…

en: Check for updates…
ro_RO: Caută actualizări…

en: &License…
ro_RO: &Licență…

en: Settings…
ro_RO: Setări…

en: &Preferences
ro_RO: &Preferințe

en: E&xit
ro_RO: I&eșire

en: Quit
ro_RO: Închide

en: Copy from singular
ro_RO: Copiază din singular

en: Copy From Singular
ro_RO: Copiază din singular

en: Translation needs &work
ro_RO: Traducerea necesită &lucru

en: Translation Needs &Work
ro_RO: Traducerea necesită &lucru

en: Edit &comment
ro_RO: Editează &comentariu

en: Edit &Comment
ro_RO: Editează &comentariu

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
ro_RO: Sugestii

en: &Find…
ro_RO: &Găsește…

en: Replace…
ro_RO: Înlocuiește…

en: Find next
ro_RO: Rezultatul următor

en: Find previous
ro_RO: Rezultatul anterior

en: Find and Replace…
ro_RO: Găsește și înlocuiește…

en: Find Next
ro_RO: Rezultatul următor

en: Find Previous
ro_RO: Rezultatul anterior

en: Show string &ID
ro_RO: Arată &ID șir

en: Show String &ID
ro_RO: Arată &ID șir

en: Show warnings
ro_RO: Arată avertismente

en: Show Warnings
ro_RO: Arată avertismente

en: Customize warnings…
ro_RO: Personalizare avertismente…

en: Customize Warnings…
ro_RO: Personalizare avertismente…

en: Sort by &file order
ro_RO: Sortează după &ordine fișier

en: Sort by &File Order
ro_RO: Sortează după &ordine fișier

en: Sort by &source
ro_RO: Sortează după &sursă

en: Sort by &Source
ro_RO: Sortează după &sursă

en: Sort by &translation
ro_RO: Sortează după &traducere

en: Sort by &Translation
ro_RO: Sortează după &traducere

en: &Group by context
ro_RO: &Grupează după context

en: &Group By Context
ro_RO: &Grupează după context

en: Entries with errors first
ro_RO: Mai întâi intrările cu erori

en: Entries with Errors First
ro_RO: Mai întâi intrările cu erori

en: &Untranslated entries first
ro_RO: Mai întâi intrările &netraduse

en: &Untranslated Entries First
ro_RO: Mai întâi intrările &netraduse

en: Show &suggestions tab
ro_RO: Arată fila de &sugestii

en: Show &Suggestions Tab
ro_RO: Arată fila de &sugestii

en: Show &terminology tab
ro_RO: Arată fila de &terminologie

en: Show &Terminology Tab
ro_RO: Arată fila de &terminologie

en: &Show code occurrences
ro_RO: &Afișează aparițiile în cod

en: &Show Code Occurrences
ro_RO: &Afișează aparițiile în cod

en: Show sidebar
ro_RO: Arată bară laterală

en: Show status bar
ro_RO: Arată bară de stare

en: &Translation
ro_RO: &Traducere

en: Source Text
ro_RO: Text sursă

en: &Update from source code
ro_RO: &Actualizează din cod sursă

en: &Update from Source Code
ro_RO: &Actualizează din cod sursă

en: Sync with Crowdin
ro_RO: Sincronizează cu Crowdin

en: Pre-&translate…
ro_RO: Pre-&traducere…

en: &Validate translations
ro_RO: &Validează traducerile

en: &Validate Translations
ro_RO: &Validează traducerile

en: &Statistics
ro_RO: &Statistici

en: Remove Same-as-Source Translations
ro_RO: Șterge traducerile care se potrivesc exact cu textul-sursă

en: &Purge deleted translations
ro_RO: &Curăță traducerile șterse

en: &Purge Deleted Translations
ro_RO: &Curăță traducerile șterse

en: &Properties…
ro_RO: &Proprietăți…

en: &Go
ro_RO: &Mergi la

en: &Done and next
ro_RO: &Gata și următorul

en: &Done and Next
ro_RO: &Gata și următorul

en: Previously edited
ro_RO: Editat anterior

en: Previously Edited
ro_RO: Editat anterior

en: &Previous translation
ro_RO: Traducerea &anterioară

en: &Previous Translation
ro_RO: Traducerea &anterioară

en: &Next translation
ro_RO: Traducerea &următoare

en: &Next Translation
ro_RO: Traducerea &următoare

en: P&revious unfinished
ro_RO: Neterminat a&nterior

en: P&revious Unfinished
ro_RO: Neterminat a&nterior

en: Ne&xt unfinished
ro_RO: Neterminat u&rmător

en: Ne&xt Unfinished
ro_RO: Neterminat u&rmător

en: Previous plural form
ro_RO: Forma de plural anterioară

en: Previous Plural Form
ro_RO: Forma de plural anterioară

en: Next plural form
ro_RO: Forma de plural următoare

en: Next Plural Form
ro_RO: Forma de plural următoare

en: &Online help
ro_RO: Ajutor &online

en: &Online Help
ro_RO: Ajutor &online

en: &GNU gettext manual
ro_RO: Manual &GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
ro_RO: Manual &GNU gettext

en: Email &support…
ro_RO: Asistență prin &e-mail…

en: Email &Support…
ro_RO: Asistență prin &e-mail…

en: &About Poedit
ro_RO: &Despre Poedit

en: &About
ro_RO: &Despre

en: Extractor setup
ro_RO: Configurare extractor

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
ro_RO: Lista de extensii separate cu punct și virgulă (ex. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
ro_RO: Invocare:

en: Command to extract translations:
ro_RO: Comandă pentru extragere traduceri:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
ro_RO: Aceasta este comanda folosită pentru a lansa extractorul.
    %o se extinde la numele fișierului de ieșire, %K la lista
    de cuvinte cheie, %F la lista de fișiere de intrare,
    %C la setul de caractere (vezi mai jos).

en: An item in keywords list:
ro_RO: Un element în lista de cuvinte cheie:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
ro_RO: Aceasta va fi atașată la linia de comandă pentru fiecare
    cuvânt cheie. %k se extinde la cuvântul cheie.

en: An item in input files list:
ro_RO: Un element în lista de fișiere de intrare:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
ro_RO: Aceasta va fi atașată la linia de comandă pentru
    fiecare fișier de intrare. %f se extinde la numele fișierului.

en: Source code charset:
ro_RO: Set de caractere cod sursă:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
ro_RO: Aceasta va fi atașată la linia de comandă
    doar dacă setul de caractere al codului sursă a fost dat. %c se extinde la valoarea setului de caractere.

en: Translation Properties
ro_RO: Proprietăți traducere

en: Project name and version:
ro_RO: Nume și versiune proiect:

en: Language team:
ro_RO: Echipă de traducere:

en: Plural forms:
ro_RO: Forme de plural:

en: Use default rules for this language
ro_RO: Folosește reguli implicit pentru această limbă

en: Use custom expression
ro_RO: Folosește expresie personalizată

en: Learn about plural forms
ro_RO: Află despre formele de plural

en: Charset:
ro_RO: Set de caractere:

en: Advanced Extraction Settings…
ro_RO: Setări avansate de extragere…

en: Advanced extraction settings…
ro_RO: Setări avansate de extragere…

en: Translation properties
ro_RO: Proprietăți traducere

en: Sources Paths
ro_RO: Căi surse

en: Sources paths
ro_RO: Căi surse

en: Extract text from source files in the following directories:
ro_RO: Extrage textul din fișierele sursă în următoarele directoare:

en: Base path:
ro_RO: Cale de bază:

en: Customize File Extensions…
ro_RO: Personalizare extensii fișiere…

en: Customize file extensions…
ro_RO: Personalizare extensii fișiere…

en: Sources Keywords
ro_RO: Surse cuvinte cheie

en: Sources keywords
ro_RO: Surse cuvinte cheie

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
ro_RO: Folosește aceste cuvinte cheie (nume de funcții) pentru a recunoaște
    șirurile traductibile în fișiere sursă:

en: Also use default keywords for supported languages
ro_RO: Folosește și cuvinte cheie implicite pentru limbile acceptate

en: Learn about gettext keywords
ro_RO: Învățați despre cuvintele cheie gettext

en: These strings were found in the sources but were not in the file.
    Poedit will add them to the file now.
ro_RO: Aceste șiruri au fost găsite în surse, dar nu au fost în fișier.
    Poedit le va adăuga acum în fișier.

en: These strings are no longer in the source code.
    Poedit will remove them from the file now.
ro_RO: Aceste șiruri nu mai sunt în codul sursă.
    Poedit le va elimina acum din fișier.

en: Obsolete strings
ro_RO: Șiruri învechite

en: (0 new, 0 obsolete)
ro_RO: (0 noi, 0 învechite)

en: Open file
ro_RO: Deschide fișier

en: Save file
ro_RO: Salvează fișier

en: Validate
ro_RO: Validează

en: Check for errors in the translation
ro_RO: Verifică dacă există erori în traducere

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
ro_RO: Pre-traduce șiruri de caractere care încă nu au traducere

en: Update from code
ro_RO: Actualizează din cod

en: Update from Code
ro_RO: Actualizează din cod

en: Update from source code
ro_RO: Actualizează din cod sursă

en: Sidebar
ro_RO: Bară laterală

en: Show or hide the sidebar
ro_RO: Afișează sau ascunde bara laterală

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
ro_RO: Text sursă anterior

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
ro_RO: Vechiul text sursă (înainte de a fi schimbat în timpul unei actualizări) care acum corespunde unei traduceri inexacte.

en: Notes for translators
ro_RO: Note pentru traducători

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Add comment
ro_RO: Adaugă comentariu

en: Add Comment
ro_RO: Adaugă comentariu

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
ro_RO: din MT

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
ro_RO: traducere automată

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
ro_RO: tradus de

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
ro_RO: traducere umană

en: Delete From Translation Memory
ro_RO: Șterge din memoria de traducere

en: Delete from translation memory
ro_RO: Șterge din memoria de traducere

en: Report Bad Translation
ro_RO: Raportează traducere greșită

en: Report bad translation
ro_RO: Raportează traducere greșită

en: Translation suggestions
ro_RO: Sugestii traducere

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
ro_RO: Nicio potrivire găsită

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
ro_RO: Nicio potrivire găsită

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
ro_RO: Acest șir a fost găsit în memoria de traducere Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
ro_RO: Sugestiile de traducere necesită ca textul sursă să fie disponibil. Nu funcționează dacă sunt folosite doar ID-uri fără textul propriu-zis.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ro_RO: Sugestiile de traducere necesită ca limba textului sursă să fie cunoscută. Poedit nu a putut să o detecteze în acest fișier.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
ro_RO: Nivelul calității sugestiilor online este momentan activat

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
ro_RO: Calitate: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
ro_RO: Utilizare traducere automată:

en: Terminology
ro_RO: Terminologie

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
ro_RO: Această sugestie a fost contribuția unui alt traducător la MT online.

en: This suggestion was machine-translated online.
ro_RO: Această sugestie a fost tradusă automat online.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
ro_RO[0]: %d din %d sugestie online rămasă.
ro_RO[1]: %d din %d sugestii online rămase.
ro_RO[2]: %d din %d de sugestii online rămase.

en: Remove this limitation
ro_RO: Elimină această limitare

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
ro_RO: Sugestiile online sunt limitate doar la 10 în versiunea gratuită. Actualizează la Pro pentru a elimina această limitare.

en: Unlock online suggestions
ro_RO: Deblochează sugestii online

en: Exceeded online TM daily limit.
ro_RO: Limită MT online depășită.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
ro_RO: Conectează-te la internet pentru a obține sugestii suplimentare.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
ro_RO: Contribuție

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
ro_RO: Traducerile tale contribuie la memoria de traducere online în timp ce le faci. Îți mulțumim că faci sugestiile mai bune!

note: TRANSLATORS: Label indicating that the current file
en: Private
ro_RO: Privată

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
ro_RO: Traducerile din acest fișier nu sunt partajate cu memorie de traducere online.

en: Privacy settings
ro_RO: Setări de confidențialitate

en: While editing the file “%s”:
ro_RO: În timp ce editezi fișierul „%s”:

en: Not interested
ro_RO: Nu mă interesează

en: Pre-translation
ro_RO: Pre-traducere

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
ro_RO: Pre-tradu toate elementele odată și concentrează-te pe a face corectări, în loc să traduci șirurile unul câte unul.

en: Stay Informed!
ro_RO: Rămâi la curent!

en: Subscribe
ro_RO: Abonează-te

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
ro_RO: Înscrie-te la buletinul de știri Poedit și află cu prioritate despre ce este nou. Și eu urăsc spam-ul, deci așteaptă-te doar la câteva e-mailuri pe an.

en: Email address
ro_RO: Adresă de e-mail

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
ro_RO: Te-am înscris. Te rugăm să-ți verifici adresa de e-mail pentru un mesaj de confirmare.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
ro_RO: Dicționare pentru Mac, Windows și Kindle

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
ro_RO: Știai că am făcut și o aplicație de dicționare pentru Mac, Windows și Kindle? Suportă peste 80 de limbi și este un partener ideal pentru Poedit.

en: Glossary Entry
ro_RO: Intrare glosar

en: Term
ro_RO: Termen

en: Additional description or notes
ro_RO: Descriere sau note suplimentare

en: Notes
ro_RO: Note

en: CSV Glossary Import
ro_RO: Import glosar CSV

en: Source language:
ro_RO: Limbă sursă:

en: Translation language:
ro_RO: Limbă traducere:

en: Import rules:
ro_RO: Reguli de import:

en: Skip the first row
ro_RO: Sari peste primul rând

en: Column separator:
ro_RO: Separator de coloane:

en: Term column:
ro_RO: Termen coloană:

en: Definition column:
ro_RO: Definiție coloană:

en: Notes column:
ro_RO: Note coloană:

en: Preview of imported glossary data:
ro_RO: Previzualizarea datelor glosarului importat:

note: TRANSLATORS: %d is the number of entries in the preview, %s is the total number of entries in the file
en: Preview of imported glossary data (%d out of %s shown):
ro_RO: Previzualizarea datelor de glosar importate (afișate %d din %s):

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Word or phrase
ro_RO: Cuvânt sau frază

en: Add entries to the glossary
ro_RO: Adaugă intrări la glosar

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
ro_RO: Caută traduceri și glosare făcute anterior pentru a asigura consecvența. Atât fișierul curent, cât și memoria ta de traducere sunt consultate.

en: Unlock terminology search
ro_RO: Deblochează căutare terminologie

en: Glossary
ro_RO: Glosar

en: This File
ro_RO: Acest fișier

en: Add Glossary Entry…
ro_RO: Adaugă intrare glosar…

en: Add glossary entry…
ro_RO: Adaugă intrare glosar…

en: Import Glossary from CSV File…
ro_RO: Importă glosar din fișier CSV…

en: Import glossary from CSV file…
ro_RO: Importă glosar din fișier CSV…

en: Select CSV glossary file to import
ro_RO: Selectează fișier glosar CSV pentru import

en: CSV Files
ro_RO: Fișiere CSV

en: Importing glossary
ro_RO: Importare glosar

en: Imported %s terms from CSV file “%s” into the glossary.
ro_RO: S-au importat %s termeni din fișierul CSV „%s” în glosar.

en: Items
ro_RO: Elemente

en: Words
ro_RO: Cuvinte

en: Characters
ro_RO: Caractere

en: Translated
ro_RO: Traduse

[ctx: column/row header]
en: Needs work
ro_RO: Necesită lucru

en: Translations with errors
ro_RO: Traduceri cu erori

en: Strings in source language
ro_RO: Șiruri în limba sursă

en: Not translated
ro_RO: Netraduse

en: Include code and placeholders
ro_RO: Include cod și substituenți

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
ro_RO: Dacă este activată, numărătoarea cuvintelor și a caracterelor va include și substituenți, marcaj HTML și cod.

en: Characters are counted including spaces.
ro_RO: Caracterele sunt numărate incluzând spațiile.

en: Copy to clipboard
ro_RO: Copiază în clipboard

en: Copy to Clipboard
ro_RO: Copiază în clipboard

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
ro_RO: Fișierul „%s” nu a putut fi deschis: %s

en: Cannot execute program: %s
ro_RO: Nu se poate executa programul: %s

en: The TMX file is malformed.
ro_RO: Fișierul TMX este malformat.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
ro_RO: Baza de date a memoriei de traducere este deteriorată: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
ro_RO: Eroare memorie de traducere: %s (%d).

en: (Use default language)
ro_RO: (Folosește limba implicită)

en: Language selection
ro_RO: Selectare limbă

en: Select your preferred language
ro_RO: Selectează-ți limba preferată

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
ro_RO: Trebuie să repornești Poedit pentru ca această schimbare să aibă efect.

en: Cannot create temporary directory.
ro_RO: Nu se poate crea director temporar.

en: There are no translations. That’s unusual.
ro_RO: Nu există traduceri. Este neobișnuit.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
ro_RO: Intrările traductibile nu sunt adăugate manual în sistemul Gettext, dar sunt extrase automat din codul sursă. În acest fel, acestea sunt actualizate și exacte. Traducătorii folosesc de obicei fișiere șablon PO (POT-uri) pregătite pentru ei de către dezvoltator.

en: Learn more about GNU gettext
ro_RO: Află mai multe despre GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
ro_RO: Cel mai simplu mod de a completa acest fișier cu traduceri este de a-l actualiza dintr-un fișier POT:

en: Update from POT
ro_RO: Actualizează din POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
ro_RO: Ia șirurile traductibile dintr-un șablon POT existent.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
ro_RO: De asemenea, poți extrage șiruri traductibile direct din codul sursă:

en: Extract from sources
ro_RO: Extrage din surse

en: Configure source code extraction in Properties.
ro_RO: Configurează extragerea codului sursă în Proprietăți.

en: Create new
ro_RO: Traducere nouă

en: Create new translation from POT template.
ro_RO: Creează traducere nouă din șablon POT.

en: Browse files
ro_RO: Răsfoiește fișiere

en: Open and edit translation files.
ro_RO: Deschide și editează fișiere de traducere.

en: Translate WordPress theme or plugin
ro_RO: Tradu temă sau modul WordPress

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
ro_RO: Editează traduceri WordPress prin FTP sau local.

en: Translate cloud project
ro_RO: Tradu proiect în cloud

en: Collaborate with other people online.
ro_RO: Colaborează cu alte persoane online.

en: Recent files
ro_RO: Fișiere recente

en: Failed to read file “%s”.
ro_RO: Eroare la citirea fișierului „%s”.

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
ro_RO: S-a încurcat din cauza valorile ambigue de „%s” în %s.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
ro_RO: Nu a putut fi detectată locația fișierului PO pentru „%s”.

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
ro_RO: Tema „%s” nu este pregătită pentru localizare.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
ro_RO: Nu s-a putut detecta domeniul de traducere al temei „%s”.

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
ro_RO: Nu s-a putut detecta domeniul de traducere al temei „%s”.

en: Confused: multiple main plugin files.
ro_RO: Încurcătură: multiple fișiere principale de modul.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
ro_RO: Modulul „%s” nu este pregătit pentru localizare.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
ro_RO: Nu s-a putut detecta domeniul de traducere al modulului „%s”.

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
ro_RO: În director nu s-a găsit nici tema, nici modulul WordPress.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
ro_RO: Dosarul de traducere (%s) nu există.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
ro_RO: <big>Trage și plasează aici <b>dosarul temei sau al modulului</b></big>
    
    sau folosește butonul „Alege dosar”

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
ro_RO: <big>Trage și plasează aici <b>dosarul temei sau al modulului</b></big>
    
    sau folosește butonul „Alege dosar”

en: Folder “%s”
ro_RO: Dosar „%s”

en: Work With Files
ro_RO: Lucrează cu fișiere

en: Work with files
ro_RO: Lucrează cu fișiere

en: Connect to Server
ro_RO: Conectare la server

en: Connect to server
ro_RO: Conectare la server

en: On This Computer
ro_RO: Pe acest calculator

en: On this computer
ro_RO: Pe acest calculator

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Choose Folder…
ro_RO: Alege dosar…

en: Choose folder…
ro_RO: Alege dosar…

en: Create a new translation
ro_RO: Creează o traducere nouă

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
ro_RO: Alege asta dacă vrei să traduci tema sau modulul în limba ta.

en: Create a POT
ro_RO: Creează un POT

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
ro_RO: Această opțiune este pentru dezvoltatorii de teme și module. Poedit va crea un șablon gol (POT) pe care se pot baza traducerile.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
ro_RO: Selectează dosarul cu tema sau modulul WordPress

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
ro_RO: Introdu detaliile de conexiune pentru serverul tău WordPress. Poedit va prelua temele și modulele disponibile din el și îți va permite să traduci direct pe server.

en: FTP (insecure)
ro_RO: FTP (nesigur)

en: FTP with SSL
ro_RO: FTP cu SSL

en: Choose a recent server
ro_RO: Alege un server recent

en: Recent Servers
ro_RO: Servere recente

en: Recent servers
ro_RO: Servere recente

en: Remote Path:
ro_RO: Cale la distanță:

en: Remote path:
ro_RO: Cale la distanță:

en: Detected automatically
ro_RO: Detectată automat

en: Username:
ro_RO: Nume de utilizator:

en: Password:
ro_RO: Parolă:

en: Remember my credentials
ro_RO: Ține-mi minte datele de conectare

en: Connect
ro_RO: Conectare

en: Select the plugin or theme to translate:
ro_RO: Selectează modulul sau temă pentru a traduce:

en: Connecting to WordPress server…
ro_RO: Se conectează la serverul WordPress…

en: Theme: %s
ro_RO: Temă: %s

en: Plugin: %s
ro_RO: Modul: %s

en: No Recent Servers
ro_RO: Nu sunt servere recente

en: No recent servers
ro_RO: Nu sunt servere recente

en: Clear Recent Servers
ro_RO: Golește serverele recente

en: Clear recent servers
ro_RO: Golește serverele recente

en: Failed to extract WordPress information.
ro_RO: Nu s-a reușit extragerea informațiilor WordPress.

en: WordPress error
ro_RO: Eroare WordPress

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
ro_RO: Poedit nu a putut înțelege conținutul directorului pe care l-ai selectat. Aceasta poate fi o problemă cu modulul sau tema sau poate că Poedit e mai greu de cap. Această eroare este: 
    
     • %s
    
    Te rugăm să trimiți un e-mail la help@poedit.net și vom rezolva problema.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
ro_RO: Asistență prin e-mail

en: View log
ro_RO: Vezi jurnal

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
ro_RO: Asistență prin e-mail

en: View Log
ro_RO: Vezi jurnal

en: WordPress Errors Log
ro_RO: Jurnal de erori WordPress

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
ro_RO: Te rugăm să trimiți prin e-mail acest jurnal la help@poedit.net. Îți mulțumim!

en: Analyzing WordPress server…
ro_RO: Se analizează serverul WordPress…

en: Downloading translation data…
ro_RO: Se descarcă datele de traducere…

en: Unpacking translation data…
ro_RO: Se despachetează datele de traducere…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
ro_RO: Eroare la despachetarea datelor WordPress descărcate.

en: Analyzing WordPress code…
ro_RO: Se analizează codul WordPress…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
ro_RO: Fișierul de traducere WordPress este gata, dar au existat unele probleme non-fatale cu codul sursă corespunzător.

en: Sync
ro_RO: Sincronizare

en: Synchronize the translation with Crowdin
ro_RO: Sincronizează traducerea cu Crowdin

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
ro_RO: Actualizează la Poedit Pro pentru a obține caracteristici suplimentare și pentru a sprijini dezvoltarea Poedit.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
ro_RO: Preferințe %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ro_RO: Despre %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
ro_RO: Servicii

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
ro_RO: Ascunde %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
ro_RO: Ascunde restul

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
ro_RO: Arată tot

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
ro_RO: Închide %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
ro_RO: Preferințe…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ro_RO: Preferințe...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ro_RO: Preferințe...

en: &Apply
ro_RO: &Aplică

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: &Back
ro_RO: &Înapoi

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: &Cancel
ro_RO: &Anulează

en: &Clear
ro_RO: &Curăță

en: Clear
ro_RO: Curăță

en: Copy
ro_RO: Copiază

en: Cu&t
ro_RO: &Decupează

en: Cut
ro_RO: Decupează

en: &Quit
ro_RO: &Închide

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: &New
ro_RO: &Nou

en: New
ro_RO: Nou

en: &No
ro_RO: &Nu

en: No
ro_RO: Nu

en: &OK
ro_RO: &Ok

en: Open…
ro_RO: Deschide…

en: &Open...
ro_RO: &Deschide...

en: Open...
ro_RO: Deschide...

en: &Paste
ro_RO: &Lipește

en: Paste
ro_RO: Lipește

en: Preferences
ro_RO: Preferințe

en: &Redo
ro_RO: &Refă

en: Refresh
ro_RO: Reîmprospătează

en: &Save as
ro_RO: &Salvează ca

en: Save as
ro_RO: Salvează ca

en: Select &All
ro_RO: Selectează &tot

en: Select All
ro_RO: Selectează tot

en: &Undo
ro_RO: &Anulează

en: &Yes
ro_RO: &Da

en: Yes
ro_RO: Da

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
ro_RO: Sus

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
ro_RO: Jos

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
ro_RO: Stânga

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Warning:
ro_RO: Atenționare:
