poedit - en to sr_SP translation catalogue (1026 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sr_SP: O %s-u

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
sr_SP: Verzija %s

en: Based on the open source version →
sr_SP: Zasnovano na verziji otvorenog koda →

en: Acknowledgements
sr_SP: Priznanja

en: License Agreement
sr_SP: Ugovor o licenci

en: Terms of Use
sr_SP: Uslovi korišćenja

en: Privacy Policy
sr_SP: Politika privatnosti

en: Licensed to %s
sr_SP: Licencirano na ime %s

en: Free version (please upgrade!)
sr_SP: Besplatna verzija (moguća nadogradnja)

en: Hide this notification message
sr_SP: Sakrij ovo obaveštenje

en: Don’t Show Again
sr_SP: Ne prikazuj ponovo

en: Don’t show again
sr_SP: Ne prikazuj ponovo

en: Both files must be of the same file format.
sr_SP: Potrebno je da obe datoteke budu istog formata.

en: (New: %i, obsolete: %i)
sr_SP: (novih: %i, zastarelih: %i)

en: Update Summary
sr_SP: Rezime ažuriranja

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
sr_SP: Rezime ažuriranja

en: Issues
sr_SP: Problemi

en: New Strings
sr_SP: Nove linije teksta

en: New strings
sr_SP: Novi stringovi

en: Removed Strings
sr_SP: Uklonjene linije teksta

en: Removed strings
sr_SP: Uklonjene linije teksta

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
sr_SP: Datoteka

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
sr_SP: Linija

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
sr_SP: Problem

en: Updating translations
sr_SP: Ažuriranje prevoda

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
sr_SP[0]: Pronađen je %d šablon koji podržava Poedit Pro.
sr_SP[1]: Pronađena su %d šablona koje podržava Poedit Pro.
sr_SP[2]: Pronađeno je %d šablona koje podržava Poedit Pro.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
sr_SP: Poedit Pro može da izdvaja stringove iz datoteka šablona, ali ta funkcija nije dostupna u besplatnoj verziji. Želite li da nadogradite na Pro verziju?

en: Learn More
sr_SP: Saznajte više

en: Learn more
sr_SP: Saznajte više

en: Don’t ask again
sr_SP: Ne pitaj ponovo

en: Skip templates
sr_SP: Preskoči šablone

en: Found the following template files:
sr_SP: Pronađene su sledeće datoteke šablona:

en: Don’t Ask Again
sr_SP: Ne pitaj ponovo

en: Skip Templates
sr_SP: Preskoči šablone

en: Collecting source files…
sr_SP: Prikupljanje datoteka sa izvornim kodom…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
sr_SP[0]: Izdvajanje linija teksta koje je moguće prevesti iz %s datoteke…
sr_SP[1]: Izdvajanje linija teksta koje je moguće prevesti iz %s datoteke…
sr_SP[2]: Izdvajanje linija teksta koje je moguće prevesti iz %s datoteka…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
sr_SP: Nije moguće izdvojiti metapodatke o WordPress-u iz datoteke %s.

en: Failed to load file with extracted translations.
sr_SP: Nije moguće učitati datoteku sa izdvojenim prevodima.

en: In: %s
sr_SP: Datoteka: %s

en: Source code not available.
sr_SP: Izvorni kôd je nedostupan.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
sr_SP: Nije moguće ažurirati prevode iz izvornog koda, jer nije pronađen kôd na lokaciji koja je navedena u svojstvima datoteke.

en: Permission denied.
sr_SP: Zabranjen pristup.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
sr_SP: Nemate dozvolu za čitanje datoteka sa izvornim kodom na lokaciji koja je navedena u svojstvima datoteke.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
sr_SP: Ako ste ranije zabranili pristup datotekama, to možete promeniti u System Settings → Privacy & Security → Files & Folders.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
sr_SP: Ako ste ranije zabranili pristup datotekama, to možete promeniti u System Preferences → Security & Privacy → Privacy → Files & Folders.

en: Failed to extract strings from source code.
sr_SP: Nije uspelo izdvajanje linija teksta iz izvornog kôda.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
sr_SP: Nije moguće otvoriti datoteku „%s”.

en: Determining differences…
sr_SP: Upoređivanje razlika…

en: Merging differences…
sr_SP: Objedinjavanje razlika…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
sr_SP: Datoteka prevoda je već ažurna, nisu načinjene promene u linijama prevoda.

en: New strings to translate:
sr_SP: Nove linije teksta koje je potrebno prevesti:

en: Removed strings (no longer used):
sr_SP: Uklonjene linije teksta (više se ne koriste):

en: Template files skipped (Pro-only):
sr_SP: Preskočene su datoteke šablona (samo za Pro):

en: View Details…
sr_SP: Prikaži detalje…

en: View details…
sr_SP: Prikaži detalje…

en: Malformed header: “%s”
sr_SP: Neispravan format zaglavlja: „%s”

en: PO Translation Files
sr_SP: PO datoteke prevoda

en: POT Translation Templates
sr_SP: POT šabloni prevoda

en: XLIFF Translation Files
sr_SP: XLIFF datoteke prevoda

en: Xcode Localization Catalog
sr_SP: Xcode katalog lokalizacije

en: JSON Translation Files
sr_SP: JSON datoteke prevoda

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
sr_SP: Flutter datoteke prevoda

en: All Translation Files
sr_SP: Sve datoteke prevoda

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
sr_SP: Datoteka je u formatu koji Poedit ne prepoznaje.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
sr_SP: Ova JSON datoteka ne sadrži prevode i ne može se uređivati u Poedit-u.

en: Reading file content failed with the following error: %s
sr_SP: Došlo je do sledeće greške pri čitanju datoteke: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
sr_SP: Datoteka „%s” je dostupna samo za čitanje i ne može se sačuvati.
    Sačuvajte je pod drugim imenom.

en: Couldn’t save file %s.
sr_SP: Nije moguće sačuvati datoteku „%s”.

en: Screenshots:
sr_SP: Snimci ekrana:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
sr_SP[0]: %i red u datoteci „%s” nije ispravno učitan.
sr_SP[1]: %i reda u datoteci „%s” nisu ispravno učitana.
sr_SP[2]: %i redova u datoteci „%s” nije ispravno učitano.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
sr_SP: Red %d u datoteci „%s” je oštećen (nevažeći podaci u %s).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
sr_SP: PO datoteka je oštećena: koristi se msgstr za jedninu uz msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
sr_SP: PO datoteka je oštećena: koristi se msgstr za množinu bez msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
sr_SP: Nije moguće učitati datoteku. Verovatno je oštećena.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
sr_SP: Došlo je do grešaka pri učitavanju datoteke. Zbog toga su neki podaci izgubljeni ili oštećeni.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
sr_SP: Datoteka je uspešno sačuvana, iako je došlo do problema pri formatiranju.

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
sr_SP: Nije moguće sačuvati datoteku u kodiranju „%s”, kako je navedeno u podešavanjima prevoda.
    
    Sačuvana je u UTF-8 formatu, a podešavanje je izmenjeno shodno tome.

en: Error saving file
sr_SP: Greška pri čuvanju datoteke

en: “%s” is not a valid POT file.
sr_SP: „%s” je nevažeća POT datoteka.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
sr_SP: Neočekivano nedostaje sadržaj iz XCLOC datoteke.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
sr_SP: Nije podržano čuvanje XCLOC datoteke na drugu lokaciju.

en: Error while loading XLIFF file: %s
sr_SP: Došlo je do greške pri učitavanju XLIFF datoteke: %s

en: unsupported version (%s)
sr_SP: nepodržana verzija (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
sr_SP: Neispravna oznaka u stringu za prevod.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
sr_SP: Povežite Poedit sa podržanim platformama u oblaku za lokalizaciju da biste s lakoćom sinhronizovali prevode koji se nalaze na njima.

en: How does cloud sync work?
sr_SP: Kako funkcioniše sinhronizacija u oblaku?

en: Account
sr_SP: Nalog

en: (not signed in)
sr_SP: (niste prijavljeni)

en: Open cloud translation
sr_SP: Otvori prevod iz oblaka

en: Manage accounts
sr_SP: Upravljaj nalozima

en: Project:
sr_SP: Projekat:

en: Language:
sr_SP: Jezik:

en: Sign in to Cloud Account
sr_SP: Prijava na nalog u oblaku

en: Sign in to cloud account
sr_SP: Prijava na nalog u oblaku

en: No translation projects listed in your account.
sr_SP: Nema prevodilačkih projekata na vašem nalogu.

en: Downloading latest translations…
sr_SP: Preuzimanje najnovijih prevoda…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
sr_SP: Prijavite se u %s

en: Syncing
sr_SP: Sinhronizacija

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
sr_SP: Otpremanje prevoda na %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
sr_SP: Otpremanje prevoda na %s nije uspelo.

en: Syncing error
sr_SP: Greška pri sinhronizovanju

en: Add
sr_SP: &Dodaj

en: Unknown Crowdin error.
sr_SP: Nepoznata greška u Crowdin-u.

en: Not authorized, please sign in again.
sr_SP: Nemate ovlašćenja. Ponovo se prijavite.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
sr_SP: Nisu podržani Crowdin projekti u kojima se prevode linije teksta.

en: Downloading translations is disabled in this project.
sr_SP: Preuzimanje prevoda iz ovog projekta je onemogućeno.

en: Sign In
sr_SP: Prijavite se

en: Sign in
sr_SP: Prijavi me

en: Sign Out
sr_SP: Odjavi me

en: Sign out
sr_SP: Odjavi me

en: Learn more about Crowdin
sr_SP: Saznajte više o Crowdin-u

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
sr_SP: Crowdin je internet platforma zadužena za upravljanje prevodima i alat za kolaborativno prevođenje. I sami koristimo Crowdin kako bismo preveli Poedit na mnoge jezike i obožavamo ga.

en: Waiting for authentication…
sr_SP: Čeka se potvrda identiteta…

en: Updating user information…
sr_SP: Ažuriranje informacija o korisniku…

en: Sign in to Crowdin
sr_SP: Prijava na Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
sr_SP: Sinhronizacija sa Crowdin-om nije uspela.

en: Crowdin error
sr_SP: Greška u Crowdin-u

en: Uploading translations…
sr_SP: Prevodi se otpremaju…

en: &Copy
sr_SP: &Kopiraj

en: &Help
sr_SP: Po&moć

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
sr_SP: MO datoteke se ne mogu direktno uređivati u Poedit-u.

en: Error opening file
sr_SP: Greška pri otvaranju datoteke

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
sr_SP: Umesto toga otvorite i uređujte odgovarajuću PO datoteku. Kada je sačuvate, ažuriraće se i MO datoteka.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
sr_SP: ne briši privremene datoteke (radi otklanjanja grešaka)

en: handle a poedit:// URI
sr_SP: obrada URI adrese poedit://

en: go to item at given line number
sr_SP: idi na stavku u navedenom redu

en: Failed to communicate with Poedit process.
sr_SP: Nije moguće komunicirati sa Poedit-ovim procesom.

en: Unhandled exception occurred: %s
sr_SP: Došlo je do neočekivanog izuzetka: %s

en: Select translation template
sr_SP: Izbor šablona prevoda

en: Invalid file
sr_SP: Nevažeća datoteka

en: Select translation file
sr_SP: Izbor datoteke prevoda

en: Poedit is an easy to use translation editor.
sr_SP: Poedit je jednostavan alat za prevođenje.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
sr_SP: U Poedit-ov prozor možete prevući samo jednu datoteku.

en: File “%s” is not a translation file.
sr_SP: „%s” nije datoteka prevoda.

en: File “%s” doesn’t exist.
sr_SP: Datoteka „%s” ne postoji.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
sr_SP: Provera pravopisa je onemogućena jer nije instaliran rečnik za %s jezik.

en: Install
sr_SP: Instaliraj

en: The file “%s” has been changed by another application.
sr_SP: Datoteku „%s” je promenila druga aplikacija.

en: Reload file
sr_SP: Ponovo učitaj datoteku

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
sr_SP: Želite li da ponovo učitate datoteku sa diska? Time ćete izgubiti sve nesačuvane promene u Poedit-u.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
sr_SP: Zanemari

en: Reload File
sr_SP: Ponovo učitaj datoteku

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
sr_SP: Datoteka je izmenjena. Želite li da sačuvate promene?

en: Save changes
sr_SP: Čuvanje promena

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
sr_SP: Izgubićete sve promene ako ih ne sačuvate.

en: Save
sr_SP: Sačuvaj

en: Do&n’t save
sr_SP: &Ne čuvaj

en: Don’t Save
sr_SP: Ne čuvaj

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
sr_SP: Ako sačuvate, promene koje je napravila druga aplikacija će biti izgubljene.

en: Cancel
sr_SP: &Otkaži

en: Save Anyway
sr_SP: Svejedno sačuvaj

en: Save anyway
sr_SP: Svejedno sačuvaj

en: Save as…
sr_SP: Sačuvaj kao…

en: Compile to…
sr_SP: Kompajliranje u…

en: Compiled Translation Files
sr_SP: Kompajlirane datoteke prevoda

en: Export to HTML…
sr_SP: Izvoz u HTML…

en: HTML Files
sr_SP: HTML datoteke

en: Exporting to HTML
sr_SP: Izvoženje u HTML

en: Export to Excel
sr_SP: Izvezi u Excel

en: Excel Files
sr_SP: Excel datoteke

en: Exporting to Excel
sr_SP: Izvoženje u Excel

en: Import from Excel
sr_SP: Uvezi iz Excel

en: Importing from Excel
sr_SP: Uvoženje iz Excel

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
sr_SP: Čini se da datoteka „%s” ne sadrži nijedan prevod namenjen ovoj datoteci.

en: No translations were updated from the Excel file.
sr_SP: Nijedan prevod nije ažuriran iz Excel datoteke.

en: Translations updated:
sr_SP: Ažurirani prevodi:

en: Strings matched in translation file:
sr_SP: Poklapanja linija teksta u datoteci prevoda:

en: Excel rows processed:
sr_SP: Obrađeno Excel redova:

en: Updating failed
sr_SP: Ažuriranje nije uspelo

en: Open reference file
sr_SP: Otvori referentnu datoteku

en: Update from &POT File…
sr_SP: A&žuriraj iz POT datoteke…

en: Update from &POT file…
sr_SP: A&žuriraj iz POT datoteke…

en: Update from Reference File…
sr_SP: Ažuriraj iz referentne datoteke…

en: Update from reference file…
sr_SP: Ažuriraj iz referentne datoteke…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
sr_SP[0]: Pronađen je %d problem u prevodu.
sr_SP[1]: Pronađena su %d problema u prevodu.
sr_SP[2]: Pronađeno je %d problema u prevodu.

en: Validation results
sr_SP: Rezultati provere valjanosti

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
sr_SP: Unosi sa greškama su označeni crvenom bojom.
    Kada izaberete takav unos, prikazaće se detalji o grešci.

en: The file was saved safely.
sr_SP: Datoteka je sačuvana.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sr_SP: Datoteka je sačuvana i kompajlirana u MO format, ali verovatno neće ispravno raditi.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
sr_SP: Datoteka je sačuvana, ali se ne može kompajlirati u MO format za dalje korišćenje.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sr_SP: Datoteka je kompajlirana u MO format, ali verovatno neće ispravno raditi.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
sr_SP: Datoteka se ne može kompajlirati u MO format za dalje korišćenje.

en: No problems with the translation found.
sr_SP: Nisu pronađeni problemi u prevodu.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
sr_SP[0]: Prevod je spreman za korišćenje, ali %d unos još nije preveden.
sr_SP[1]: Prevod je spreman za korišćenje, ali %d unosa još nisu prevedena.
sr_SP[2]: Prevod je spreman za korišćenje, ali %d unosa još nije prevedeno.

en: The translation is ready for use.
sr_SP: Spreman je za korišćenje.

en: Translation Quality Warnings
sr_SP: Upozorenja o kvalitetu prevoda

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
sr_SP: Poedit automatski proverava kvalitet prevoda. Ovde možete da uključite korisne a isključite nepotrebne provere.

en: OK
sr_SP: &U redu

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
sr_SP: Slanjem prevoda poboljšavate kvalitet onlajn predloga: što više ljudi u tome učestvuje, to su oni bolji. Slanje je anonimno, a prevodi postaju dostupni svim prevodiocima koji koriste Poedit ili druge alatke za računarski potpomognuto prevođenje.

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
sr_SP: Želite li da Poedit šalje prevode iz ove datoteke u onlajn prevodilačku memoriju?

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
sr_SP: Primeni na sve datoteke koje uređujem

en: Contribute
sr_SP: Šalji

en: Keep Private
sr_SP: Ne šalji

en: Keep private
sr_SP: Ne šalji

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
sr_SP: Poedit je automatski ispravio nevažeći sadržaj u datoteci „%s”.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
sr_SP: Datoteka je sadržala duplikate, što nije dozvoljeno. Poedit je ispravio problem, ali je poželjno da proverite i ispravite sve prevode koji su označeni za doradu.

en: Language of the translation isn’t set.
sr_SP: Nije naveden jezik prevoda.

en: Set Language
sr_SP: Izaberi jezik

en: Set language
sr_SP: Izaberi jezik

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
sr_SP: Predlozi nisu dostupni ako nije izabran jezik prevoda. Isto važi i za množinske oblike i druge funkcije.

en: Language of the translation is the same as source language.
sr_SP: Jezik prevoda se poklapa sa izvornim jezikom.

en: Fix Language
sr_SP: Ispravi jezik

en: Fix language
sr_SP: Ispravi jezik

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
sr_SP: Ova datoteka sadrži unose sa množinskim oblicima, ali joj nedostaje zaglavlje sa pravilom za množinu.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
sr_SP: Broj množinskih oblika u unosima se razlikuje od onoga što piše u zaglavlju datoteke

en: Required header Plural-Forms is missing.
sr_SP: U zaglavlju nedostaje obrazac za množinske oblike.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
sr_SP: Sintaktička greška u zaglavlju kod obrasca za množinske oblike („%s”).

en: Fix the Header
sr_SP: Ispravi zaglavlje

en: Fix the header
sr_SP: Ispravi zaglavlje

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
sr_SP: Pravilo za množinske oblike koje je navedeno u datoteci nije uobičajeno za %s jezik.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
sr_SP: Pregledaj

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
sr_SP: Identifikatori stringa (original)

en: unknown language
sr_SP: nepoznat jezik

en: Load from Another File…
sr_SP: Učitaj iz druge datoteke…

en: Load from another file…
sr_SP: Učitaj iz druge datoteke…

en: Would you like to use English for source text?
sr_SP: Želite li da engleski bude izvorni tekst?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
sr_SP: Ova datoteka koristi identifikatore umesto izvornog teksta. Poedit može da učita engleski tekst iz datoteke „%s”.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
sr_SP: Učitaj engleski

en: Translated: %d of %d (%d %%)
sr_SP: Prevedeno: %d od %d (%d%%)

en: Remaining: %d
sr_SP: Preostalo: %d

en: %d error | %d errors
sr_SP[0]: %d greška
sr_SP[1]: %d greške
sr_SP[2]: %d grešaka

en: %d entry | %d entries
sr_SP[0]: %d unos
sr_SP[1]: %d unosa
sr_SP[2]: %d unosa

en:  (unsaved)
sr_SP:  (nesačuvano)

en:  (modified)
sr_SP:  (izmenjeno)

en: Failed to update translation memory: %s
sr_SP: Nije moguće ažurirati prevodilačku memoriju: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
sr_SP: Nije moguće sačivati datoteku „%s”.

en: Remove same-as-source translations
sr_SP: Ukloni prevode identične izvoru

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
sr_SP: Želite li da uklonite sve prevode koje su identične izvodnom tekstu?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
sr_SP: Ova akcija će ukloniti sve prevode koji se u potpunosti podudaraju sa izvornim tekstom. Ovo nije moguće opozvati.

en: Keep
sr_SP: &Zadrži

en: Remove
sr_SP: Ukloni

en: Purge deleted translations
sr_SP: Čišćenje izbrisanih prevoda

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
sr_SP: Želite li da uklonite sve prevode koji se više ne koriste?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
sr_SP: Ako nastavite, trajno ćete ukloniti sve prevode označene kao izbrisane. Moraćete da ponovo prevedete stringove ako budu dodati u budućnosti.

en: Purge
sr_SP: &Obriši

en: Copy from source text
sr_SP: Kopiraj iz iz&vornog teksta

en: Copy from Source Text
sr_SP: Kopiraj iz iz&vornog teksta

en: Clear translation
sr_SP: Obri&ši prevod

en: Clear Translation
sr_SP: Obri&ši prevod

en: Edit comment
sr_SP: Uredi komentar

en: Edit Comment
sr_SP: Uredi komentar

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
sr_SP: Pojavljivanja u kodu

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
sr_SP: Pojavljivanja u kodu

en: Hide Sidebar
sr_SP: Sakrij bočnu traku

en: Show Sidebar
sr_SP: Prikaži bočnu traku

en: Hide Status Bar
sr_SP: Sakrij statusnu traku

en: Show Status Bar
sr_SP: &Statusna traka

en: Dismiss and ignore the warning.
sr_SP: Odbacite i zanemarite upozorenje.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
sr_SP: Ne zanemaruj

en: String length in characters: translation | source
sr_SP: Dužina stringa u znakovima: prevod | izvor

en: String length in characters
sr_SP: Dužina stringa u znakovima

en: Source text
sr_SP: Izvorni tekst

en: Singular
sr_SP: Jednina

en: Plural
sr_SP: Množina

en: Translation
sr_SP: Prevod

en: Pre-translated
sr_SP: Preliminarni prevod

en: Needs Work
sr_SP: Potrebna dorada

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
sr_SP: Potrebna dorada

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
sr_SP: POT datoteke su samo šabloni bez prevoda.
    Da biste započeli prevod, napravite novu PO datoteku prema šablonu.

en: Create new translation
sr_SP: Napravi novi prevod

en: Make a new translation from this POT file.
sr_SP: Napravite novi prevod iz POT datoteke.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
sr_SP: ID izvornog teksta

en: Everything
sr_SP: Sve

en: Form %i
sr_SP: Oblik %i

en: Form %i (unused)
sr_SP: Oblik %i (ne koristi se)

en: Zero
sr_SP: Nula

en: One
sr_SP: Jedan

en: Two
sr_SP: Dva

en: Other
sr_SP: Drugo

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
sr_SP: Kontekst stringa: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
sr_SP: Identifikator stringa: %s

en: %s Format
sr_SP: %s format

en: Translation — %s
sr_SP: Prevod – %s

en: Source text — %s
sr_SP: Izvorni tekst – %s

en: Network error: %s (%d)
sr_SP: Greška na mreži: %s (%d)

en: Unknown error
sr_SP: Nepoznata greška

en: Failed to create the Excel file.
sr_SP: Pravljenje Excel datoteke nije uspelo.

en: Failed to import from Excel file.
sr_SP: Uvoz Excel datoteke nije uspeo.

en: Excel Import
sr_SP: Excel uvoz

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
sr_SP: Uvezi kolone iz Excel kao:

en: Context:
sr_SP: Kontekst:

en: Source text ID:
sr_SP: ID izvornog teksta:

en: Source text:
sr_SP: Izvorni tekst:

en: Translation:
sr_SP: Prevod:

en: Import
sr_SP: Uvezi

en: Failed to merge gettext catalogs.
sr_SP: Nije moguće objediniti gettext kataloge.

en: Open in Editor
sr_SP: Otvori u uređivaču

en: Open in editor
sr_SP: Otvori u uređivaču

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
sr_SP: U datoteci nije navedena informacija o pojavljivanjima ovog stringa u izvornom kodu.

en: No usage information
sr_SP: Nema informacija o korišćenju

en: %d code occurrence | %d code occurrences
sr_SP[0]: %d pojavljivanje u kodu
sr_SP[1]: %d pojavljivanja u kodu
sr_SP[2]: %d pojavljivanja u kodu

en: Source code not found
sr_SP: Izvorni kôd nije pronađen

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
sr_SP: Poedit ne može da prikaže izvorni kôd u kom se string koristi, jer datoteka nije dostupna na navedenoj lokaciji ili se radi o simboličkoj referenci koja ne upućuje na stvarnu datoteku.

en: File cannot be opened
sr_SP: Nije moguće otvoriti datoteku

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
sr_SP: Poedit ne može da otvori datoteku „%s”.

en: Find
sr_SP: Pronađi

en: Replace
sr_SP: Zameni

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
sr_SP: Opcije

en: Ignore case
sr_SP: Ne razlikuj velika i mala slova

en: Wrap around
sr_SP: Traži ukrug

en: Whole words only
sr_SP: Samo cele reči

en: Find in source texts
sr_SP: Izvorni tekst

en: Find in translations
sr_SP: Prevodi

en: Find in comments
sr_SP: Komentari

en: Close
sr_SP: &Zatvori

en: Replace &All
sr_SP: Z&ameni sve

en: Replace &all
sr_SP: Z&ameni sve

en: &Replace
sr_SP: Za&meni

en: < &Previous
sr_SP: < &Prethodno

en: &Next >
sr_SP: &Sledeće >

en: String to find
sr_SP: String za pretragu

en: Replacement string
sr_SP: String za zamenu

en: warning:
sr_SP: upozorenje:

en: error:
sr_SP: greška:

en: Failed to read the CSV file.
sr_SP: Čitanje CSV datoteke nije uspelo.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
sr_SP: Naziv ili kôd jezika

en: Translation Language
sr_SP: Jezik prevoda

en: Language of the translation:
sr_SP: Jezik prevoda:

en: Invalid license key
sr_SP: Nevažeći licencni ključ

en: Subscription expired
sr_SP: Pretplata je istekla

en: App updates expired, license is only valid for version %s
sr_SP: Istekla su ažuriranja na aplikaciju, licenca važi samo za verziju %s

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
sr_SP: Licencni ključ važi samo za stariju verziju Poedit-a (%s)

en: Maximum allowed activations exceeded
sr_SP: Prekoračen je maksimalan broj aktivacija

en: Unknown activation error (%s)
sr_SP: Nepoznata greška pri aktivaciji (%s)

en: Poedit Activation
sr_SP: Aktivacija Poedit-a

en: Upgrade to Pro
sr_SP: Nadogradi na Pro verziju

en: Please enter your license key:
sr_SP: Unesite licencni ključ:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
sr_SP: Ključ se nalazi u verifikacionom imejlu koji ste dobili nakon što ste kupili Poedit. Za aktiviranje je potrebna internet veza.

en: Retrieve lost license key
sr_SP: Vratite izgubljeni licencni ključ

en: Buy Online…
sr_SP: Kupi onlajn…

en: Buy online…
sr_SP: Kupi onlajn…

en: Activate
sr_SP: Aktiviraj

en: Activating your license…
sr_SP: Aktiviranje licence…

en: Would you like to hear about new versions?
sr_SP: Želite li da primate obaveštenja o novim verzijama?

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
sr_SP: Slaćemo vam obaveštenja putem imejla o novim verzijama programa, bez oglasa i nepoželjnih biltena, i to veoma retko.

en: No, thanks
sr_SP: &Ne, hvala

en: Notify me
sr_SP: Obaveštavaj me

en: Upgrade your Pro license
sr_SP: Nadogradite svoju licencu za Pro verziju

en: Renew your license
sr_SP: Obnovite licencu

en: Add more devices
sr_SP: Dodaj još uređaja

en: Thank you!
sr_SP: Hvala!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
sr_SP: Poedit je nadograđen na Pro verziju.

en: Manage License
sr_SP: Upravljaj licencom

en: Manage license
sr_SP: Upravljaj licencom

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
sr_SP: Obnovi

en: Deactivate
sr_SP: Deaktiviraj

en: Deactivating your license…
sr_SP: Deaktiviranje licence…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
sr_SP: Nadogradite na Poedit Pro da biste otključali dodatke za WordPress

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
sr_SP: Nadogradite na Pro verziju da biste iskoristili dodatne pogodnosti: program podržava WordPress teme i dodatke i podesiće sve za vas. Usredsredite se samo na prevođenje i ne brinite o tehničkim detaljima. U besplatnoj verziji sve obavljate ručno.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
sr_SP: Nadogradite na Poedit Pro da biste otključali statistiku

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
sr_SP: Nadogradite na Poedit Pro da biste otključali onlajn predloge

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
sr_SP: Nadogradite na Poedit Pro da biste otključali podršku za šablone

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
sr_SP: Nadogradite na Poedit Pro da biste otključali dodatne funkcije

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za dodatke za WordPress je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za statistiku je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za predloge iz onlajn prevodilačkih memorija je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za podršku za šablone je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za prilagođena upozorenja je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za prilagođene ekstenzije datoteka je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za pretragu termina i glosare je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Za zamenu izvornog teksta je potrebna nadogradnja na Poedit Pro

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Potrebno je da nadogradite aplikaciju u Poedit Pro kako biste objedinjavali datoteke prevoda

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
sr_SP: Uvoz i izvoz u Excel zahteva nadogradnju u Poedit Pro

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
sr_SP: Kupovinom kompletne verzije otključavate dodatne funkcije kao što su:

en: Suggestions from online translation memory
sr_SP: Predlozi iz onlajn prevodilačke memorije

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
sr_SP: Mašinsko prevođenje pomoću usluga DeepL, Google prevodilac ili Microsoft Translator

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
sr_SP: Jednostavna instalacija tema i dodataka za WordPress

en: Extract strings from Twig or Blade templates
sr_SP: Izvuci tekst iz Twig ili Blade šablona

en: Word count and statistics
sr_SP: Broj reči i statistika

en: Excel import and export
sr_SP: Uvoz i izvoz u Excel

en: Merging translation files for all file formats
sr_SP: Objedinjavanje svih formata datoteka prevoda

en: Customizable QA checks and warnings
sr_SP: Prilagodljive provere kvaliteta i upozorenja

en: Replace source text with translations from another file
sr_SP: Zamenite izvorni tekst prevodom iz druge datoteke

en: Terminology search and glossaries
sr_SP: Pretraga termina i glosari

en: Personal priority support
sr_SP: Prioritetna podrška

en: Enter license key
sr_SP: Unesite licencni ključ

en: Upgrade…
sr_SP: Na&dogradi…

en: Licensed to: %s
sr_SP: Licencirano na ime: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
sr_SP: Tip licence: %s

en: (personal license)
sr_SP: (lična licenca)

en: Subscription expired.
sr_SP: Pretplata je istekla.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
sr_SP: Licenca je deaktivirana na ovom računaru jer vam je pretplata istekla.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
sr_SP: Licenca je deaktivirana na ovom računaru jer obuhvata samo ažuriranja na verziju %s Poedit aplikacije.

en: App updates expired.
sr_SP: Istekla su ažuriranja na aplikaciju.

en: License deactivated.
sr_SP: Licenca je deaktivirana.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
sr_SP: Vaša licenca je deaktivirana na ovom računaru. Pišite nam na help@poedit.net, ukoliko ne znate razlog.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
sr_SP: Vaša pretplata na %s verziju je istekla.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
sr_SP: Usluga mašinskog prevoda je istekla.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
sr_SP: Kvalitet mašinskog prevoda je sveden na standardan.

en: All strings
sr_SP: Svi stringovi

en: Couldn’t download Localazy project details.
sr_SP: Nije moguće preuzeti podatke o projektu na Localazy-ju.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
sr_SP: Došlo je do greške pri otpremanju prevoda na Localazy.

en: Projects
sr_SP: Projekti

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
sr_SP: Saznajte više o usluzi %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
sr_SP: Localazy je platforma za lokalizaciju sa visokim nivoom automatizacije koja svakome omogućava da jednostavno prevede svoje proizvode i sadržaj na više jezika.

en: Add Project
sr_SP: Dodaj projekat

en: Add project
sr_SP: Dodaj projekat

en: Poedit - Catalogs manager
sr_SP: Poedit – menadžer kataloga

en: Edit…
sr_SP: Uredi…

en: Create new translations project
sr_SP: Napravi novi prevodilački projekat

en: Delete the project
sr_SP: Izbriši projekat

en: Edit the project
sr_SP: Uredi projekat

en: Statistics
sr_SP: Statistika

en: Show translation statistics
sr_SP: Prikaži statistiku prevoda

en: Update all
sr_SP: A&žuriraj sve

en: Update all catalogs in the project
sr_SP: Ažuriraj sve kataloge u projektu

en: Total
sr_SP: Ukupno

en: Untrans
sr_SP: Neprevedeno

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
sr_SP: Potrebna dorada

en: Errors
sr_SP: Greške

en: Last modified
sr_SP: Poslednja izmena

en: Select directory
sr_SP: Izbor foldera

en: Directories:
sr_SP: Folderi:

en: <unnamed>
sr_SP: <neimenovan>

en: Do you want to delete project “%s”?
sr_SP: Želite li da izbrišete projekat „%s”?

en: Delete project
sr_SP: Izbriši projekat

en: Deleting the project will not delete any translation files.
sr_SP: Brisanjem projekta nećete izbrisati datoteke prevoda.

en: Confirmation
sr_SP: Potvrda

en: Update all catalogs in this project?
sr_SP: Želite li da ažurirate sve kataloge u ovom projektu?

en: Performs update from source code on all files in the project.
sr_SP: Ažuriraćete sve datoteke u projektu iz izvornog koda.

en: Updating project catalogs
sr_SP: Ažuriranje kataloga projekta

en: Check for Updates…
sr_SP: Proveri d&a li postoje ispravke…

en: Catalogs Manager
sr_SP: Menadžer kataloga

en: License…
sr_SP: Licenca…

en: &Preferences…
sr_SP: &Podešavanja…

en: &Edit
sr_SP: &Uređivanje

en: Undo
sr_SP: Opozovi

en: Redo
sr_SP: Ponovi

en: Paste and Match Style
sr_SP: Nalepi i uskladi stil

en: Delete
sr_SP: &Izbriši

en: Spelling and Grammar
sr_SP: Pravopis i gramatika

en: Show Spelling and Grammar
sr_SP: Prikaži pravopis i gramatiku

en: Check Document Now
sr_SP: Odmah proveri dokument

en: Check Spelling While Typing
sr_SP: Proveravaj pravopis tokom kucanja

en: Check Grammar With Spelling
sr_SP: Provera gramatike sa pravopisom

en: Correct Spelling Automatically
sr_SP: Automatski ispravi pravopis

en: Substitutions
sr_SP: Zamene

en: Show Substitutions
sr_SP: Prikaži zamene

en: Smart Copy/Paste
sr_SP: Pametno kopiranje/nalepljivanje

en: Smart Quotes
sr_SP: Pametni navodnici

en: Smart Dashes
sr_SP: Pametne crte

en: Smart Links
sr_SP: Pametni linkovi

en: Text Replacement
sr_SP: Zamena teksta

en: Transformations
sr_SP: Transformacije

en: Make Upper Case
sr_SP: Pretvori u velika slova

en: Make Lower Case
sr_SP: Pretvori u mala slova

en: Capitalize
sr_SP: Pretvori u velika početna slova

en: Speech
sr_SP: Govor

en: Start Speaking
sr_SP: Pokreni govor

en: Stop Speaking
sr_SP: Zaustavi govor

en: &View
sr_SP: &Prikaz

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
sr_SP: Prikaži traku sa alatkama

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
sr_SP: Prilagodi traku sa alatkama…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
sr_SP: Pređi u režim celog ekrana

en: Window
sr_SP: Prozor

en: Minimize
sr_SP: Umanji

en: Zoom
sr_SP: Zum

en: Welcome to Poedit
sr_SP: Dobro došli u Poedit

en: Bring All to Front
sr_SP: Postavi sve u prednji plan

en: Information about the translator
sr_SP: Informacije o prevodiocu

en: Name:
sr_SP: Ime:

en: Your Name
sr_SP: Vaše ime

en: Email:
sr_SP: &Imejl:

en: you@example.com
sr_SP: adresa@domen.rs

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
sr_SP: Vaše ime i imejl-adresa se koriste samo pri postavljanju poslednjeg prevodioca u zaglavlju GNU gettext datoteka.

en: Editing
sr_SP: Uređivanje

en: Automatically compile MO file when saving
sr_SP: Automatski kompajliraj MO datoteku pri čuvanju

en: Check spelling
sr_SP: Proveravaj pravopis

en: Always change focus to text input field
sr_SP: Uvek prebaci fokus na polje za unos teksta

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
sr_SP: Ne dozvoljava da lista stringova zauzme fokus. Ako je omogućeno, morate da koristite Ctrl i strelice za navigaciju. Tekst možete da unosite direktno u polje a da ne pritiskate Tab za promenu fokusa.

en: Appearance
sr_SP: Izgled

en: Use custom list font:
sr_SP: Font za listu:

en: Use custom text fields font:
sr_SP: Font za tekstualna polja:

en: Change UI language
sr_SP: Promenite jezik interfejsa

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
sr_SP: (potreban je Windows 8 ili noviji)

en: General
sr_SP: Opšte

en: Use translation memory
sr_SP: Koristi prevodilačku memoriju

en: Manage…
sr_SP: Upravljaj…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
sr_SP: Pri ažuriranju iz izvornog koda

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
sr_SP: koristi slične prevode iz datoteke

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
sr_SP: prevedi pomoću prevodilačke memorije

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
sr_SP: Poedit može pokušati da popuni nove unose samo iz prethodnih prevoda u datoteci ili iz čitave prevodilačke memorije. Upotreba prevodilačke memorije neće imati mnogo učinka ako je slabo popunjena, ali će biti sve bolja kako dodajete nove prevode.

en: Use suggestions from online collaborative TM
sr_SP: Predlozi iz onlajn prevodilačke memorije

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
sr_SP: Poedit koristi veliku onlajn prevodilačku memoriju koja sadrži kako ljudske tako i mašinske prevode.

en: Contribute my translations to the online TM
sr_SP: Šalji moje prevode u onlajn prevodilačku memoriju

en: Keep my translations private
sr_SP: Ne šalji moje prevode

en: Ask me for each file individually
sr_SP: Pitaj me za svaku datoteku pojedinačno

en: Change Settings…
sr_SP: Promeni podešavanja…

en: Change settings…
sr_SP: Promeni podešavanja…

en: Stored translations:
sr_SP: Sačuvanih prevoda:

en: Database size on disk:
sr_SP: Veličina baze na disku:

en: Import Translation Files…
sr_SP: Uvezi datoteke prevoda…

en: Import translation files…
sr_SP: Uvezi datoteke prevoda…

en: Import From TMX…
sr_SP: Uvezi iz TMX-a…

en: Import from TMX…
sr_SP: Uvezi iz TMX-a…

en: Export To TMX…
sr_SP: Izvezi u TMX…

en: Export to TMX…
sr_SP: Izvezi u TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
sr_SP: Poništi

en: Select translation files to import
sr_SP: Izbor datoteke prevoda za uvoz

en: Select TMX files to import
sr_SP: Izbor TMH datoteka za uvoz

en: TMX Files
sr_SP: TMX datoteke

en: Importing translations…
sr_SP: Uvoz prevoda…

en: Importing translation memory failed.
sr_SP: Nije uspeo uvoz prevodilačke memorije.

en: Importing from “%s”…
sr_SP: Uvoz iz „%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
sr_SP[0]: Uvezen je %s prevod.
sr_SP[1]: Uvezena su %s prevoda.
sr_SP[2]: Uvezeno je %s prevoda.

en: Export as…
sr_SP: Izvezi kao…

en: Exporting translations…
sr_SP: Izvoz prevoda…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
sr_SP: Izvoz prevodilačke memorije u „%s” nije uspeo.

en: Reset translation memory
sr_SP: Resetovanje prevodilačke memorije

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
sr_SP: Želite li zaista da resetujete prevodilačku memoriju?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
sr_SP: Obrisaćete sve prevode u prevodilačkoj memoriji. Ova radnja je nepovratna.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
sr_SP: Memorija

en: Translation Memory
sr_SP: Prevodilačka memorija

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
sr_SP: Izdvajači se koriste za pronalaženje i izdvajanje stringova za prevod u datotekama izvornog koda.

en: Custom Extractors:
sr_SP: Prilagođeni izdvajači:

en: Custom extractors:
sr_SP: Prilagođeni izdvajači:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
sr_SP: Podržava sve programske jezike koje prepoznaju GNU gettext alatke (PHP, C/C++, C#, Python, Java, JavaScript i druge).

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
sr_SP: Šabloni

en: (Twig, Volt, Blade)
sr_SP: (Twig, Volt, Blade).

en: Extracts translations from template files.
sr_SP: Izdvaja prevode iz datoteka šablona.

en: Enable
sr_SP: Omogući

en: Delete extractor
sr_SP: Izbriši izdvajač

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
sr_SP: Želite li zaista da izbrišete izdvajač „%s”?

en: Extractors
sr_SP: Izdvajači

en: Accounts
sr_SP: Nalozi

en: Automatically check for updates
sr_SP: Automatski traži ažuriranja

en: Include beta versions
sr_SP: Uključi beta verzije

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
sr_SP: Beta verzije sadrže najnovije funkcije i poboljšanja, ali mogu biti manje stabilne.

en: Updates
sr_SP: Ažuriranja

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
sr_SP: Ova podešavanja utiču na formatiranje PO datoteka. Prilagodite ih svojim potrebama, npr. ako koristite sistem za upravljanje izvornim kodom.

en: Line endings:
sr_SP: Završeci redova:

en: Unix (recommended)
sr_SP: Unix (preporučeno)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
sr_SP: Prelom:

en: Preserve formatting of existing files
sr_SP: Očuvaj formatiranje postojećih datoteka

en: Advanced
sr_SP: Napredno

en: Settings
sr_SP: Postavke

en: Preparing strings…
sr_SP: Priprema stringova…

en: Pre-translating from translation memory…
sr_SP: Preliminarno prevođenje pomoću prevodilačke memorije…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
sr_SP[0]: Preliminarno je preveden %u string
sr_SP[1]: Preliminarno su prevedena %u stringa
sr_SP[2]: Preliminarno je prevedeno %u stringova

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
sr_SP: Otpremanje stringova kako bi se preliminarno preveli u oblaku…

en: Pre-translating…
sr_SP: Preliminarno prevođenje…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
sr_SP[0]: Preliminarno je preveden %d unos.
sr_SP[1]: Preliminarno su prevedena %d unosa.
sr_SP[2]: Preliminarno je prevedeno %d unosa.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
sr_SP: Prevodi su označeni za doradu. Proverite njihovu ispravnost.

en: Exact matches from TM
sr_SP: Identična podudaranja sa prevodilačkom memorijom

en: Approximate matches from TM
sr_SP: Približna podudaranja sa prevodilačkom memorijom

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
sr_SP: onemogućeno

en: Machine translation
sr_SP: Mašinski prevod

en: No entries could be pre-translated.
sr_SP: Nijedan unos se ne može preliminarno prevesti.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
sr_SP: Prevodilačka memorija ne sadrži stringove koji su slični onima u trenutnoj datoteci. Ova opcija je korisna za poluautomatske prevode tek nakon što Poedit nauči dovoljno iz datoteka koje ste ručno preveli.

en: Cannot pre-translate without source text.
sr_SP: Nije moguće preliminarno prevesti bez izvornog teksta.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
sr_SP: Preliminarni prevod

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
sr_SP: Za preliminarni prevod je potreban izvorni tekst. Ova funkcija neće raditi samo sa identifikatorima.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
sr_SP: Nije moguće preliminarno prevesti sa nepoznatog jezika.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sr_SP: Da biste koristili preliminarni prevod potrebno je da izvorni jezik bude poznat. Poedit ga nije prepoznao u ovoj datoteci.

en: Use online suggestions
sr_SP: Koristi predloge iz oblaka

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
sr_SP: Probajte da preuzmete prevode i iz onlajn prevodilačke memorije. Imajte na umu da oni neće biti savršeni, pa ih je potrebno ispraviti.

en: Only fill in exact matches
sr_SP: Samo potpuna podudaranja

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
sr_SP: Podrazumevano se prikazuju i približni rezultati, ali su označeni da im je potrebna dorada. Označite ovu opciju kako bi se prikazivala samo potpuna podudaranja.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
sr_SP: Podrazumevano se prikazuju približni rezultati i mašinski prevodi, ali su označeni da im je potrebna dorada. Označite ovu opciju kako bi se prikazivali samo prevodi koje je uradio čovek.

en: Don’t mark exact matches as needing work
sr_SP: Potpuna podudaranja ne označavaj za doradu

en: Don’t mark machine translation as needing work
sr_SP: Mašinske prevode ne označavaj za doradu

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
sr_SP: Uključite ovu opciju samo ako ste sigurni u kvalitet vaše prevodilačke memorije. Podrazumevano se svim podudaranjima dodeljuje oznaka „potrebna dorada” i takve stringove bi trebalo proveriti.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
sr_SP: Preliminarni prevod automatski pronalazi potpuna ili približna podudaranja za neprevedene stringove u prevodilačkoj memoriji i popunjava njihove prevode.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
sr_SP: Preliminarni prevod automatski pretražuje postojeće prevode i koristi mašinsko prevođenje da popuni neprevedene stringove približnim prevodima.

en: Machine translation:
sr_SP: Mašinski prevod:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
sr_SP: Nadogradite za više dobavljača

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
sr_SP: sa tonom obraćanja:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
sr_SP: automatski

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: formal
sr_SP: formalni

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: informal
sr_SP: neformalni

en: Exceeded machine translation quota.
sr_SP: Prekoračili ste kvotu za mašinski prevod.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
sr_SP: Upotreba mašinskog prevođenja: %d/%d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
sr_SP: Kvota se obračunava mesečno.

en: Add machine translation credit
sr_SP: Dodajte sredstva za mašinski prevod

en: Error:
sr_SP: Greška:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
sr_SP[0]: Došlo je do %d greške:
sr_SP[1]: Došlo je do %d greške:
sr_SP[2]: Došlo je do %d grešaka:

en: An error occurred.
sr_SP: Došlo je do greške.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
sr_SP[0]: Došlo je do %d greške.
sr_SP[1]: Došlo je do %d greške.
sr_SP[2]: Došlo je do %d grešaka.

en: Cancelling…
sr_SP: Otkazivanje…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
sr_SP: Koristite %s → %s za punu funkcionalnost WordPress-a.

en: &File
sr_SP: &Datoteka

en: New WordPress Translation…
sr_SP: Novi prevod za WordPress…

en: New WordPress translation…
sr_SP: Novi prevod za WordPress…

en: Drag Folders or Files Here
sr_SP: Ovde prevucite foldere ili datoteke

en: Drag folders or files here
sr_SP: Ovde prevucite foldere ili datoteke

en: Add Folders…
sr_SP: Dodaj foldere…

en: Add folders…
sr_SP: Dodaj foldere…

en: Add Files…
sr_SP: Dodaj datoteke…

en: Add files…
sr_SP: Dodaj datoteke…

en: Add Wildcard…
sr_SP: Dodaj zamenski znak…

en: Add wildcard…
sr_SP: Dodaj zamenski znak…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
sr_SP: Prikaži u Finder-u

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
sr_SP: Prikaži u Explorer-u

en: Show in Folder
sr_SP: Prikaži u folderu

en: Paths
sr_SP: Putanje

en: Excluded paths
sr_SP: Izuzete putanje

en: Advanced extraction settings
sr_SP: Napredna podešavanja izdvajanja

en: Extract notes for translators from:
sr_SP: Izdvoj napomene prevodiocima:

en: Comments prefixed with:
sr_SP: Iz komentara koji počinju sa:

en: All comments
sr_SP: Iz svih komentara

en: Additional xgettext flags:
sr_SP: Dodatne xgettext oznake:

en: Additional keywords
sr_SP: Dodatne ključne reči

en: Name of the project the translation is for
sr_SP: Naziv projekta za koji je namenjen prevod

en: Team name and email address or URL
sr_SP: Naziv grupe i imejl-adresa ili URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
sr_SP: npr. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
sr_SP: Koriste se prilagođene ekstenzije datoteka.

en: UTF-8 (recommended)
sr_SP: UTF-8 (preporučuje se)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
sr_SP: Prvo sačuvajte datoteku. Ovaj odeljak se ne može uređivati dok to ne uradite.

en: File Extensions
sr_SP: Ekstenzije datoteka

en: Extension or Wildcard
sr_SP: Ekstenzija ili zamenski znak

en: Extractor
sr_SP: Izdvajač

en: (unknown)
sr_SP: (nepoznato)

en: Placeholders correctness
sr_SP: Ispravnost čuvara mesta

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
sr_SP: U prevodu nedostaje čuvar mesta „%s”.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
sr_SP: Nepotreban čuvar mesta „%s” koji ne postoji u izvornom tekstu.

en: Plural form translations
sr_SP: Prevodi množinskih oblika

en: Not all plural forms are translated.
sr_SP: Nisu svi množinski oblici prevedeni.

en: Inconsistent upper/lower case
sr_SP: Nedoslednost pri upotrebi velikih i malih slova

en: The translation should start as a sentence.
sr_SP: Prevod mora počinjati velikim slovom.

en: The translation should start with a lowercase character.
sr_SP: Prevod mora počinjati malim slovom.

en: Inconsistent whitespace
sr_SP: Nedoslednost pri upotrebi razmaka

en: The translation doesn’t start with a space.
sr_SP: Prevod ne počinje razmakom.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
sr_SP: Prevod počinje razmakom, ali izvorni tekst ne.

en: The translation is missing a newline at the end.
sr_SP: U prevodu nedostaje novi red na kraju.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
sr_SP: Prevod se završava novim redom, ali izvorni tekst ne.

en: The translation is missing a space at the end.
sr_SP: U prevodu nedostaje razmak na kraju.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
sr_SP: Prevod se završava razmakom, ali izvorni tekst ne.

en: Punctuation checks
sr_SP: Provere interpunkcije

en: The translation should end with “%s”.
sr_SP: Prevod se mora završavati znakom „%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
sr_SP: Prevod se ne sme završavati znakom „%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
sr_SP: Prevod se završava znakom „%s”, a izvorni tekst znakom „%s”.

en: Cloud
sr_SP: Oblak

en: Clear Menu
sr_SP: Obriši listu

en: Clear menu
sr_SP: Obriši listu

en: Comment:
sr_SP: Komentar:

en: Update
sr_SP: Ažuriraj

en: &Delete
sr_SP: Iz&briši

en: Delete the comment
sr_SP: Izbriši komentar

en: Edit project
sr_SP: Uređivanje projekta

en: Project name:
sr_SP: Naziv projekta:

en: Browse
sr_SP: &Potraži

en: Add directory to the list
sr_SP: Dodajte folder na listu

en: &New…
sr_SP: &Novo…

en: New from &POT/PO file…
sr_SP: No&vo iz POT/PO datoteke…

en: New From &POT/PO File…
sr_SP: No&vo iz POT/PO datoteke…

en: &Open…
sr_SP: &Otvori…

en: Open Recent
sr_SP: Otvori &nedavne

en: Open recent
sr_SP: Otvori &nedavne

en: Open cloud translation…
sr_SP: Otvori prevod iz oblaka…

en: Open Cloud Translation…
sr_SP: Otvori prevod iz oblaka…

en: &Start window
sr_SP: &Uvodni prozor

en: &Start Window
sr_SP: &Uvodni prozor

en: Catalogs &manager
sr_SP: &Menadžer kataloga

en: Catalogs &Manager
sr_SP: &Menadžer kataloga

en: &Close
sr_SP: &Zatvori

en: &Save
sr_SP: &Sačuvaj

en: Save &as…
sr_SP: Sačuvaj &kao…

en: Save &As…
sr_SP: Sačuvaj &kao…

en: Compile to MO…
sr_SP: Ko&mpajliraj u MO…

en: E&xport to HTML…
sr_SP: I&zvoz u HTML…

en: Export to Excel…
sr_SP: Izvezi u Excel…

en: Import from Excel…
sr_SP: Uvezi iz Excel…

en: Check for updates…
sr_SP: Potr&aži ažuriranja…

en: &License…
sr_SP: &Licenca…

en: Settings…
sr_SP: Podešavanja…

en: &Preferences
sr_SP: &Podešavanja

en: E&xit
sr_SP: &Izađi

en: Quit
sr_SP: Izađi

en: Copy from singular
sr_SP: Kopiraj iz &jednine

en: Copy From Singular
sr_SP: Kopiraj iz &jednine

en: Translation needs &work
sr_SP: Označi prevod za &doradu

en: Translation Needs &Work
sr_SP: Označi prevod za &doradu

en: Edit &comment
sr_SP: Uredi ko&mentar

en: Edit &Comment
sr_SP: Uredi ko&mentar

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
sr_SP: Predlozi

en: &Find…
sr_SP: P&ronađi…

en: Replace…
sr_SP: &Zameni…

en: Find next
sr_SP: Pronađi &sledeće

en: Find previous
sr_SP: Pronađi pr&ethodno

en: Find and Replace…
sr_SP: Pronađi i zameni…

en: Find Next
sr_SP: Pronađi &sledeće

en: Find Previous
sr_SP: Pronađi pr&ethodno

en: Show string &ID
sr_SP: ID &stringa

en: Show String &ID
sr_SP: ID &stringa

en: Show warnings
sr_SP: &Upozorenja

en: Show Warnings
sr_SP: &Upozorenja

en: Customize warnings…
sr_SP: P&rilagodi upozorenja…

en: Customize Warnings…
sr_SP: &Prilagodi upozorenja…

en: Sort by &file order
sr_SP: Sortiraj kao u &datoteci

en: Sort by &File Order
sr_SP: Sortiraj kao u &datoteci

en: Sort by &source
sr_SP: Sortiraj prema &izvornom tekstu

en: Sort by &Source
sr_SP: Sortiraj prema &izvornom tekstu

en: Sort by &translation
sr_SP: Sortiraj prema p&revodu

en: Sort by &Translation
sr_SP: Sortiraj prema p&revodu

en: &Group by context
sr_SP: &Grupiši po kontekstu

en: &Group By Context
sr_SP: &Grupiši po kontekstu

en: Entries with errors first
sr_SP: Prvo unosi sa greškama

en: Entries with Errors First
sr_SP: Prvo unosi sa greškama

en: &Untranslated entries first
sr_SP: Prvo &neprevedeni unosi

en: &Untranslated Entries First
sr_SP: Prvo &neprevedeni unosi

en: Show &suggestions tab
sr_SP: Kartica sa pre&dlozima

en: Show &Suggestions Tab
sr_SP: Kartica sa pre&dlozima

en: Show &terminology tab
sr_SP: Kartica sa &terminologijom

en: Show &Terminology Tab
sr_SP: Kartica sa &terminologijom

en: &Show code occurrences
sr_SP: Pojavljivanja u &kodu

en: &Show Code Occurrences
sr_SP: Pojavljivanja u &kodu

en: Show sidebar
sr_SP: Prikaži bočnu traku

en: Show status bar
sr_SP: &Statusna traka

en: &Translation
sr_SP: P&revod

en: Source Text
sr_SP: Izvorni tekst

en: &Update from source code
sr_SP: &Ažuriraj iz izvornog koda

en: &Update from Source Code
sr_SP: &Ažuriraj iz izvornog koda

en: Sync with Crowdin
sr_SP: &Sinhronizuj sa Crowdin-om

en: Pre-&translate…
sr_SP: &Preliminarni prevod…

en: &Validate translations
sr_SP: P&roveri valjanost prevoda

en: &Validate Translations
sr_SP: P&roveri valjanost prevoda

en: &Statistics
sr_SP: S&tatistika

en: Remove Same-as-Source Translations
sr_SP: Ukloni prevode identične izvoru

en: &Purge deleted translations
sr_SP: &Očisti izbrisane prevode

en: &Purge Deleted Translations
sr_SP: &Očisti izbrisane prevode

en: &Properties…
sr_SP: S&vojstva…

en: &Go
sr_SP: &Navigacija

en: &Done and next
sr_SP: &Završi i nastavi

en: &Done and Next
sr_SP: &Završi i nastavi

en: Previously edited
sr_SP: Prethodna &izmena

en: Previously Edited
sr_SP: Prethodna &izmena

en: &Previous translation
sr_SP: &Prethodni prevod

en: &Previous Translation
sr_SP: &Prethodni prevod

en: &Next translation
sr_SP: &Sledeći prevod

en: &Next Translation
sr_SP: &Sledeći prevod

en: P&revious unfinished
sr_SP: P&rethodni nedovršeni

en: P&revious Unfinished
sr_SP: P&rethodni nedovršeni

en: Ne&xt unfinished
sr_SP: S&ledeći nedovršeni

en: Ne&xt Unfinished
sr_SP: S&ledeći nedovršeni

en: Previous plural form
sr_SP: Pr&ethodni množinski oblik

en: Previous Plural Form
sr_SP: Pr&ethodni množinski oblik

en: Next plural form
sr_SP: Sle&deći množinski oblik

en: Next Plural Form
sr_SP: Sle&deći množinski oblik

en: &Online help
sr_SP: O&nlajn pomoć

en: &Online Help
sr_SP: O&nlajn pomoć

en: &GNU gettext manual
sr_SP: P&riručnik za GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
sr_SP: P&riručnik za GNU gettext

en: Email &support…
sr_SP: &Podrška putem imejla…

en: Email &Support…
sr_SP: &Podrška putem imejla…

en: &About Poedit
sr_SP: &O Poedit-u

en: &About
sr_SP: &O programu

en: Extractor setup
sr_SP: Podešavanje izdvajača

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
sr_SP: Lista ekstenzija razdvojenih tačka-zarezom (npr. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
sr_SP: Pozivanje:

en: Command to extract translations:
sr_SP: Komanda za izdvajanje prevoda:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
sr_SP: Ova komanda pokreće izdvajač.
    %o – naziv izlazne datoteke,
    %K – lista ključnih reči,
    %F – lista ulaznih datoteka,
    %C – kodiranje (v. ispod).

en: An item in keywords list:
sr_SP: Stavka u listi ključnih reči:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
sr_SP: Ovo će biti dodato u komandnu liniju za svaku ključnu reč.
    Parametar %k označava ključnu reč.

en: An item in input files list:
sr_SP: Stavka u listi ulaznih datoteka:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
sr_SP: Ovo će biti dodato u komandnu liniju za svaku ulaznu datoteku.
    Parametar %f označava naziv datoteke.

en: Source code charset:
sr_SP: Kodiranje izvornog koda:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
sr_SP: Ovo će biti dodato u komandnu liniju samo ako je navedeno kodiranje izvornog koda.
    Parametar %c označava kodiranje.

en: Translation Properties
sr_SP: Svojstva prevoda

en: Project name and version:
sr_SP: Naziv i verzija projekta:

en: Language team:
sr_SP: Tim prevodilaca:

en: Plural forms:
sr_SP: Množinski oblici:

en: Use default rules for this language
sr_SP: &Podrazumevana pravila za ovaj jezik

en: Use custom expression
sr_SP: Prilagođeni izraz

en: Learn about plural forms
sr_SP: Saznajte više o množinskim oblicima

en: Charset:
sr_SP: Kodiranje:

en: Advanced Extraction Settings…
sr_SP: Napredna podešavanja izdvajanja…

en: Advanced extraction settings…
sr_SP: Napredna podešavanja izdvajanja…

en: Translation properties
sr_SP: Svojstva prevoda

en: Sources Paths
sr_SP: Putanje do izvornih datoteka

en: Sources paths
sr_SP: Putanje do izvornih datoteka

en: Extract text from source files in the following directories:
sr_SP: Izdvoj tekst iz izvornih datoteka u sledeće foldere:

en: Base path:
sr_SP: Osnovna putanja:

en: Customize File Extensions…
sr_SP: Prilagodi ekstenzije datoteka…

en: Customize file extensions…
sr_SP: Prilagodi ekstenzije datoteka…

en: Sources Keywords
sr_SP: Ključne reči izvornih datoteka

en: Sources keywords
sr_SP: Ključne reči izvornih datoteka

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
sr_SP: Traži stringove za prevod u izvornim datotekama prema ovim ključnim rečima (nazivima funkcija):

en: Also use default keywords for supported languages
sr_SP: Koristi i podrazumevane ključne reči za podržane jezike

en: Learn about gettext keywords
sr_SP: Saznajte više o ključnim rečima gettext-a

en: These strings were found in the sources but were not in the file.
    Poedit will add them to the file now.
sr_SP: Ovi stringovi su pronađeni u izvorima, ali nisu u datoteci.
    Poedit će ih sada dodati u nju.

en: These strings are no longer in the source code.
    Poedit will remove them from the file now.
sr_SP: Ovi stringovi se više ne nalaze u izvornom kodu.
    Poedit će ih sada ukloniti iz datoteke.

en: Obsolete strings
sr_SP: Zastareli stringovi

en: (0 new, 0 obsolete)
sr_SP: (0 novih, 0 zastarelih)

en: Open file
sr_SP: Otvori datoteku

en: Save file
sr_SP: Sačuvaj datoteku

en: Validate
sr_SP: Proveri valjanost

en: Check for errors in the translation
sr_SP: Proveri da li ima grešaka u prevodu

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
sr_SP: Preliminarno prevedi neprevedene stringove

en: Update from code
sr_SP: Ažuriraj iz koda

en: Update from Code
sr_SP: Ažuriraj iz koda

en: Update from source code
sr_SP: Ažuriraj iz izvornog koda

en: Sidebar
sr_SP: Bočna traka

en: Show or hide the sidebar
sr_SP: Prikaži ili sakrij bočnu traku

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
sr_SP: Prethodni izvorni tekst

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
sr_SP: Stari izvorni tekst (do ažuriranja) koji odgovara netačnom prevodu.

en: Notes for translators
sr_SP: Napomene prevodiocima

en: Comment
sr_SP: Komentar

en: Add comment
sr_SP: Dodaj komentar

en: Add Comment
sr_SP: Dodaj komentar

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
sr_SP: iz prevodilačke memorije

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
sr_SP: mašinski prevod

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
sr_SP: preveo

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
sr_SP: ljudski prevod

en: Delete From Translation Memory
sr_SP: Izbriši iz prevodilačke memorije

en: Delete from translation memory
sr_SP: Izbriši iz prevodilačke memorije

en: Report Bad Translation
sr_SP: Prijavi loš prevod

en: Report bad translation
sr_SP: Prijavi loš prevod

en: Translation suggestions
sr_SP: Predloženi prevodi

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
sr_SP: Nema rezultata

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
sr_SP: Nema rezultata

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
sr_SP: Ovaj string je pronađen u Poedit-ovoj prevodilačkoj memoriji.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
sr_SP: Za predložene prevode je potreban izvorni tekst. Ova funkcija neće raditi samo sa identifikatorima.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sr_SP: Da biste koristili predloge prevoda potrebno je da izvorni jezik bude poznat. Poedit ga nije prepoznao u ovoj datoteci.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
sr_SP: Trenutni nivo kvaliteta onlajn predloga

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Premium
sr_SP: odličan

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Standard
sr_SP: običan

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
sr_SP: Kvalitet: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
sr_SP: Mašinski prevod:

en: Terminology
sr_SP: Terminologija

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
sr_SP: Ovaj predlog je u onlajn prevodilačku memoriju poslao drugi prevodilac.

en: This suggestion was machine-translated online.
sr_SP: Ovaj predlog je mašinski preveden.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
sr_SP[0]: Preostao je %d od %d onlajn predloga.
sr_SP[1]: Preostala su %d od %d onlajn predloga.
sr_SP[2]: Preostalo je %d od %d onlajn predloga.

en: Remove this limitation
sr_SP: Ukloni ovo ograničenje

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
sr_SP: U besplatnoj verziji je dozvoljeno samo 10 onlajn predloga. Nadogradite na Pro verziju da biste uklonili ovo ograničenje.

en: Unlock online suggestions
sr_SP: Otključaj onlajn predloge

en: Exceeded online TM daily limit.
sr_SP: Dostignuto je dnevno ograničenje onlajn prevodilačke memorije.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
sr_SP: Povežite se na internet da biste dobili dodatne predloge.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
sr_SP: Doprinosite

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
sr_SP: Vaši prevodi se šalju u onlajn prevodilačku memoriju. Hvala vam što poboljšavate predloge!

note: TRANSLATORS: Label indicating that the current file
en: Private
sr_SP: Privatno

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
sr_SP: Prevodi iz ove datoteke se ne šalju u onlajn prevodilačku memoriju.

en: Privacy settings
sr_SP: Podešavanja privatnosti

en: While editing the file “%s”:
sr_SP: Pri uređivanju datoteke „%s”:

en: Not interested
sr_SP: Ne zanima me

en: Pre-translation
sr_SP: Preliminarni prevod

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
sr_SP: Preliminarno prevedite sve stavke i usredsredite se samo na unos ispravki.

en: Stay Informed!
sr_SP: Budite u toku!

en: Subscribe
sr_SP: Prijavi me

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
sr_SP: Prijavite se na Poedit-ov bilten i saznajte novosti iz prve ruke. Ni mi ne volimo nepoželjnu poštu, zato očekujte samo nekoliko imejlova godišnje.

en: Email address
sr_SP: Imejl-adresa

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
sr_SP: Registrovali ste se. Proverite da li vam je stigao verifikacioni imejl.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
sr_SP: Rečnici za Mac, Windows i Kindle

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
sr_SP: Znate li da je dostupan i rečnik za Mac, Windows i Kindle? Podržava više od 80 jezika i odlična je dopuna Poedit-u.

en: Glossary Entry
sr_SP: Unos u rečniku pojmova

en: Term
sr_SP: Termin

en: Additional description or notes
sr_SP: Dodatni opis ili napomene

en: Notes
sr_SP: Napomene

en: CSV Glossary Import
sr_SP: Uvoz rečnika pojmova iz CSV datoteke

en: Source language:
sr_SP: Izvorni jezik:

en: Translation language:
sr_SP: Jezik prevoda:

en: Import rules:
sr_SP: Pravila uvoza:

en: Skip the first row
sr_SP: Preskoči prvi red

en: Column separator:
sr_SP: Znak za razdvajanje kolona:

en: Term column:
sr_SP: Kolona sa terminom:

en: Definition column:
sr_SP: Kolona sa definicijom:

en: Notes column:
sr_SP: Kolona sa napomenama:

en: Preview of imported glossary data:
sr_SP: Pregled uvezenih podataka iz rečnika pojmova:

en: Edit
sr_SP: Uredi

en: Word or phrase
sr_SP: Reč ili izraz

en: Add entries to the glossary
sr_SP: Dodaj unose u rečnik pojmova

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
sr_SP: Pretražite ranije prevode i glosare kako bi se obezbedila doslednost. Konsultuju se i trenutna datoteka i vaša prevodilačka memorija.

en: Unlock terminology search
sr_SP: Otključaj pretragu terminologije

en: Glossary
sr_SP: Rečnik pojmova

en: This File
sr_SP: Ova datoteka

en: Add Glossary Entry…
sr_SP: Dodaj unos u rečnik pojmova…

en: Add glossary entry…
sr_SP: Dodaj unos u rečnik pojmova…

en: Import Glossary from CSV File…
sr_SP: Uvezi rečnik pojmova iz CSV datoteke…

en: Import glossary from CSV file…
sr_SP: Uvezi rečnik pojmova iz CSV datoteke…

en: Select CSV glossary file to import
sr_SP: Odaberite CSV datoteku rečnika pojmova za uvoz

en: CSV Files
sr_SP: CSV datoteke

en: Importing glossary
sr_SP: Uvoz rečnika

en: Items
sr_SP: Stavki

en: Words
sr_SP: Reči

en: Characters
sr_SP: Znakova

en: Translated
sr_SP: Prevedeno

[ctx: column/row header]
en: Needs work
sr_SP: Potrebna dorada

en: Translations with errors
sr_SP: Prevodi sa greškama

en: Strings in source language
sr_SP: Stringovi na izvornom jeziku

en: Not translated
sr_SP: Neprevedeno

en: Include code and placeholders
sr_SP: Uključi kôd i čuvare mesta

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
sr_SP: Ako je označeno, u ukupan broj znakova će se svrstavati i čuvari mesta, HTML oznake i kôd.

en: Characters are counted including spaces.
sr_SP: Razmaci se računaju kao znakovi.

en: Copy to clipboard
sr_SP: Kopiraj u privremenu memoriju

en: Copy to Clipboard
sr_SP: Kopiraj u privremenu memoriju

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
sr_SP: Nije moguće učitati datoteku „%s”: %s

en: Cannot execute program: %s
sr_SP: Nije moguće izvršiti program: %s

en: The TMX file is malformed.
sr_SP: Neispravan format TMX datoteke.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
sr_SP: Baza podataka prevodilačke memorije je oštećena: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
sr_SP: Greška u prevodilačkoj memoriji: %s (%d).

en: (Use default language)
sr_SP: (podrazumevani jezik)

en: Language selection
sr_SP: Izbor jezika

en: Select your preferred language
sr_SP: Izaberite željeni jezik

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
sr_SP: Potrebno je da ponovo pokrenete Poedit kako bi ova izmena stupila na snagu.

en: Cannot create temporary directory.
sr_SP: Nije moguće napraviti privremeni folder.

en: There are no translations. That’s unusual.
sr_SP: Nema unosa. To je neobično.

en: Learn more about GNU gettext
sr_SP: Saznajte više o GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
sr_SP: Najjednostavniji način da popunite ovu datoteku prevodima jeste da je ažurirate pomoću POT datoteke:

en: Update from POT
sr_SP: Ažuriraj pomoću POT datoteke

en: Take translatable strings from an existing POT template.
sr_SP: Preuzmite stringove za prevod iz postojećeg POT šablona.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
sr_SP: Stringove za prevod možete da izdvojite i direktno iz izvornog koda:

en: Extract from sources
sr_SP: Izdvoj iz izvornog koda

en: Configure source code extraction in Properties.
sr_SP: Podesite izdvajanje iz izvornog koda u svojstvima.

en: Create new
sr_SP: Napravi novi

en: Create new translation from POT template.
sr_SP: Napravite novi prevod pomoću POT šablona.

en: Browse files
sr_SP: Pregledaj datoteke

en: Open and edit translation files.
sr_SP: Otvorite i uređujte datoteke prevoda.

en: Translate WordPress theme or plugin
sr_SP: Prevedite temu ili dodatak za WordPress

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
sr_SP: Uređujte WordPress prevode putem FTP-a ili lokalno.

en: Translate cloud project
sr_SP: Prevedite projekat u oblaku

en: Collaborate with other people online.
sr_SP: Sarađujte sa drugima onlajn.

en: Recent files
sr_SP: Nedavne datoteke

en: Failed to read file “%s”.
sr_SP: Nije moguće pročitati datoteku „%s”.

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
sr_SP: Višeznačne vrednosti „%s” u %s.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
sr_SP: Nije moguće pronaći lokaciju PO datoteka za „%s”.

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
sr_SP: Tema „%s” nije spremna za lokalizaciju.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
sr_SP: Nije moguće otkriti oblast prevoda za temu „%s”.

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
sr_SP: Nije moguće otkriti oblast prevoda za temu „%s”.

en: Confused: multiple main plugin files.
sr_SP: Problem: više od jedne glavne datoteke dodatka.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
sr_SP: Dodatak „%s” nije spreman za lokalizaciju.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
sr_SP: Nije moguće otkriti oblast prevoda za dodatak „%s”.

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
sr_SP: U folderu nije pronađena ni tema ni dodatak za WordPress.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
sr_SP: Folder sa prevodima (%s) ne postoji.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
sr_SP: <big>Ovde prevucite <b>fasciklu sa temama ili dodacima</b></big>
    
    ili kliknite na dugme „Odaberite fasciklu”

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
sr_SP: <big>Ovde prevucite <b>fasciklu sa temama ili dodacima</b></big>
    
    ili kliknite na dugme „Odaberite fasciklu”

en: Folder “%s”
sr_SP: Folder „%s”

en: Work With Files
sr_SP: Upravljanje datotekama

en: Work with files
sr_SP: Upravljanje datotekama

en: Connect to Server
sr_SP: Povezivanje sa serverom

en: Connect to server
sr_SP: Povezivanje sa serverom

en: On This Computer
sr_SP: Na ovom računaru

en: On this computer
sr_SP: Na ovom računaru

en: Continue
sr_SP: Nastavi

en: Choose Folder…
sr_SP: Izaberi folder…

en: Choose folder…
sr_SP: Izaberi folder…

en: Create a new translation
sr_SP: Napravi novi prevod

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
sr_SP: Izaberite ovo ako želite da prevedete temu ili dodatak na svoj jezik.

en: Create a POT
sr_SP: Napravi POT datoteku

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
sr_SP: Ova opcija je namenjena programerima tema i dodataka. Poedit će napraviti prazan šablon (POT) na kom se zasnivaju prevodi.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
sr_SP: Izbor foldera sa temom ili dodatkom za WordPress

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
sr_SP: Unesite podatke za povezivanje na vaš WordPress server. Poedit će sa njega preuzeti dostupne teme i dodatke kako biste mogli da prevodite direktno na serveru.

en: Protocol:
sr_SP: Protokol:

en: FTP (insecure)
sr_SP: FTP (nebezbedni)

en: FTP with SSL
sr_SP: FTP sa SSL-om

en: Choose a recent server
sr_SP: Izaberite nedavni server

en: Recent Servers
sr_SP: Nedavni serveri

en: Recent servers
sr_SP: Nedavni serveri

en: Remote Path:
sr_SP: Putanja na serveru:

en: Remote path:
sr_SP: Putanja na serveru:

en: Detected automatically
sr_SP: Otkriveno automatski

en: Username:
sr_SP: Korisničko ime:

en: Password:
sr_SP: Lozinka:

en: Remember my credentials
sr_SP: Zapamti moje podatke

en: Connect
sr_SP: Poveži me

en: Select the plugin or theme to translate:
sr_SP: Izaberite temu ili dodatak za prevođenje:

en: Connecting to WordPress server…
sr_SP: Povezivanje sa WordPress serverom…

en: Theme: %s
sr_SP: Tema: %s

en: Plugin: %s
sr_SP: Dodatak: %s

en: No Recent Servers
sr_SP: Nema nedavnih servera

en: No recent servers
sr_SP: Nema nedavnih servera

en: Clear Recent Servers
sr_SP: Obriši nedavne servere

en: Clear recent servers
sr_SP: Obriši nedavne servere

en: Failed to extract WordPress information.
sr_SP: Nije moguće izdvojiti podatke iz WordPress-a.

en: WordPress error
sr_SP: Greška u WordPress-u

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
sr_SP: Nije moguće prepoznati sadržaj izabranog foldera. Možda je problem do dodatka/teme ili se Poedit čudno ponaša. Greška:
    
     • %s
    
    Kontaktirajte nas na adresi help@poedit.net i pokušaćemo da rešimo problem.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
sr_SP: &Podrška putem imejla

en: View log
sr_SP: P&rikaži izveštaj

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
sr_SP: &Podrška putem imejla

en: View Log
sr_SP: P&rikaži izveštaj

en: WordPress Errors Log
sr_SP: Izveštaj o greškama u WordPress-u

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
sr_SP: Pošaljite ovaj izveštaj na help@poedit.net. Hvala!

en: Analyzing WordPress server…
sr_SP: Analiziranje WordPress servera…

en: Downloading translation data…
sr_SP: Preuzimanje podataka za prevod…

en: Unpacking translation data…
sr_SP: Raspakivanje podataka za prevod…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
sr_SP: Greška pri raspakivanju preuzetih podataka o WordPress-u.

en: Analyzing WordPress code…
sr_SP: Analiziranje koda sa WordPress-a…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
sr_SP: WordPress datoteka prevoda je spremna, međutim postoje neki sitni problemi sa odgovarajućim izvornim kôdom.

en: Sync
sr_SP: Sinhronizuj

en: Synchronize the translation with Crowdin
sr_SP: Sinhronizuj prevod sa Crowdin-om

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
sr_SP: Nadogradite na Poedit Pro da biste dobili dodatne funkcije i podržali razvoj programa.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
sr_SP: Podešavanja %s-a

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sr_SP: Osnovni podaci o %s aplikaciji

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
sr_SP: Usluge

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
sr_SP: Sakrij %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
sr_SP: Sakrij druge

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
sr_SP: Prikaži sve

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
sr_SP: Izađi iz %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
sr_SP: Podešavanja…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sr_SP: Podešavanja…

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sr_SP: Postavke...

en: &Apply
sr_SP: &Primeni

en: Apply
sr_SP: Primeni

en: &Back
sr_SP: &Nazad

en: Back
sr_SP: Nazad

en: &Cancel
sr_SP: &Otkaži

en: &Clear
sr_SP: &Obriši

en: Clear
sr_SP: Obriši

en: Copy
sr_SP: Kopiraj

en: Cu&t
sr_SP: &Iseci

en: Cut
sr_SP: Iseci

en: &Quit
sr_SP: &Izađi

en: Help
sr_SP: Pomoć

en: &New
sr_SP: &Novo

en: New
sr_SP: &Novo

en: &No
sr_SP: &Ne

en: No
sr_SP: Ne

en: &OK
sr_SP: &U redu

en: Open…
sr_SP: Otvori…

en: &Open...
sr_SP: &Otvori…

en: Open...
sr_SP: Otvori…

en: &Paste
sr_SP: &Nalepi

en: Paste
sr_SP: Nalepi

en: Preferences
sr_SP: Podešavanja

en: &Redo
sr_SP: &Ponovi

en: Refresh
sr_SP: Osveži

en: &Save as
sr_SP: &Sačuvaj kao

en: Save as
sr_SP: Sačuvaj kao

en: Select &All
sr_SP: Izaberi &sve

en: Select All
sr_SP: Izaberi sve

en: &Undo
sr_SP: &Opozovi

en: &Yes
sr_SP: &Da

en: Yes
sr_SP: Da

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
sr_SP: Gore

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
sr_SP: Dole

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
sr_SP: Levo

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
sr_SP: Desno

en: Warning:
sr_SP: Upozorenje:
