poedit - en to ug_CN translation catalogue (1035 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ug_CN: %s ھەققىدە

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
ug_CN: نەشر %s

en: Based on the open source version →
ug_CN: ئوچۇق كود ئاساسىدىكى نەشرى←

en: Acknowledgements
ug_CN: تەشەككۈرلەر

en: License Agreement
ug_CN: ئىجازەت كېلىشىمى

en: Terms of Use
ug_CN: ئىشلىتىش ماددىلىرى

en: Privacy Policy
ug_CN: شەخسىيەت تۈزۈمى

en: Licensed to %s
ug_CN: ئىجازەتنامە بېرىلگۈچى %s

en: Free version (please upgrade!)
ug_CN: ھەقسىز نەشرى (يۈكسەلتىڭ!)

en: Hide this notification message
ug_CN: بۇ ئۇقتۇرۇش ئۇچۇرىنى يوشۇر

en: Don’t Show Again
ug_CN: قايتا كۆرسەتمە

en: Don’t show again
ug_CN: قايتا كۆرسەتمە

en: Both files must be of the same file format.
ug_CN: ھەر ئىككى ھۆججەتنىڭ پىچىمى چوقۇم ئوخشاش بولۇشى كېرەك.

en: (New: %i, obsolete: %i)
ug_CN: (%i يېڭى، %i كونا)

en: Update Summary
ug_CN: قىسقىچە مەزمۇننى يېڭىلا

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
ug_CN: قىسقىچە مەزمۇننى يېڭىلا

en: Issues
ug_CN: مەسىلە

en: New Strings
ug_CN: يېڭى ھەرپ تىزىقى

en: New strings
ug_CN: يېڭى ھەرپ تىزمىسى

en: Removed Strings
ug_CN: چىقىرىۋېتىلگەن ھەرپ تىزىقى

en: Removed strings
ug_CN: چىقىرىۋېتىلگەن ھەرپ تىزىقى

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
ug_CN: ھۆججەت

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
ug_CN: قۇر

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
ug_CN: مەسىلە

en: Updating translations
ug_CN: تەرجىمىلەرنى يېڭىلاۋاتىدۇ

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
ug_CN[0]: Poedit Pro قوللايدىغان قېلىپ ھۆججىتىدىن %d تېپىلدى.
ug_CN[1]: Poedit Pro قوللايدىغان قېلىپ ھۆججىتىدىن %d تېپىلدى.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
ug_CN: Poedit Pro قېلىپ ھۆججەتلەردىن ھەرپ تىزىقىنى ئاجرىتالايدۇ، ئەمما بۇ ئىقتىدارنى ھەقسىز نەشرىدە ئىشلەتكىلى بولمايدۇ. Pro نەشرىگە يۈكسەلتەمسىز؟

en: Learn More
ug_CN: تەپسىلات بىلدۈرگۈسى

en: Learn more
ug_CN: تەپسىلات بىلدۈرگۈسى

en: Don’t ask again
ug_CN: قايتا سورىما

en: Skip templates
ug_CN: قېلىپتىن ئاتلا

en: Found the following template files:
ug_CN: تۆۋەندىكى قېلىپ ھۆججەتنى تاپتى:

en: Don’t Ask Again
ug_CN: قايتا سورىما

en: Skip Templates
ug_CN: قېلىپتىن ئاتلا

en: Collecting source files…
ug_CN: مەنبە ھۆججىتىنى توپلاۋاتىدۇ…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
ug_CN[0]: تەرجىمە تىزىقىنى %s ھۆججەتتىن ئاجرىتىۋاتىدۇ…
ug_CN[1]: تەرجىمە تىزىقىنى %s ھۆججەتتىن ئاجرىتىۋاتىدۇ…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
ug_CN: WordPress مېتا سانلىق مەلۇماتىنى %s ھۆججەتتىن ئاجرىتالمىدى.

en: Failed to load file with extracted translations.
ug_CN: ئاجراتقان تەرجىمە ھۆججەتنى يۈكلىيەلمىدى.

en: In: %s
ug_CN: ئورنى: %s

en: Source code not available.
ug_CN: مەنبە كودىنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
ug_CN: تەرجىمىنى مەنبە كودتىن يېڭىلىيالمايدۇ، چۈنكى ھۆججەتتە بەلگىلەنگەن ئورۇندىن كود تېپىلمىدى.

en: Permission denied.
ug_CN: ھوقۇق رەت قىلىندى.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
ug_CN: ھۆججەت خاسلىقىدا بەلگىلەنگەن ئورۇندىكى مەنبە كود ھۆججىتىنى ئوقۇيدىغان ھوقۇقىڭىز يوق.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
ug_CN: ئەگەر ئىلگىرى ھۆججىتىڭىزنى زىيارەت قىلىش ھوقۇقىنى رەت قىلغان بولسىڭىز، سىستېما تەڭشەكلەر › شەخسىيەت ۋە بىخەتەرلىك › ھۆججەت ۋە قىسقۇچتىن قايتىدىن زىيارەت قىلىشقا يول قويۇڭ.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
ug_CN: ئەگەر ئىلگىرى ھۆججىتىڭىزنى زىيارەت قىلىش ھوقۇقىنى رەت قىلغان بولسىڭىز، سىستېما مايىللىقلار › بىخەتەرلىك ۋە شەخسىيەت › شەخسىيەت › ھۆججەت ۋە قىسقۇچتىن قايتىدىن زىيارەت قىلىشقا يول قويۇڭ.

en: Failed to extract strings from source code.
ug_CN: ئەسلى كودتىن ھەرپ تىزىقىنى ئاجرىتالمىدى.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
ug_CN: ھۆججەت «%s» نى ئاچقىلى بولمىدى.

en: Determining differences…
ug_CN: پەرقنى سېلىشتۇرۇۋاتىدۇ…

en: Merging differences…
ug_CN: پەرقنى بىرلەشتۈرۈۋاتىدۇ…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
ug_CN: تەرجىمە ھۆججەت ئاللىبۇرۇن يېڭىلاندى، ھەرپ تىزىقىدا ھېچقانداق ئۆزگىرىش بولمىدى.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
ug_CN[0]: تەرجىمە ھۆججەتتىكى %s ئۆزگىرىش يېڭىلاندى.
ug_CN[1]: تەرجىمە ھۆججەتتىكى %s ئۆزگىرىش يېڭىلاندى.

en: New strings to translate:
ug_CN: تەرجىمە قىلىدىغان يېڭى ھەرپ تىزىقى:

en: Removed strings (no longer used):
ug_CN: چىقىرىۋېتىلگەن ھەرپ تىزىقى(ئەمدى ئىشلىتىلمەيدۇ):

en: Template files skipped (Pro-only):
ug_CN: قېلىپ ھۆججەتتىن ئاتلىدى (Pro نۇسخىسىلا):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
ug_CN[0]: ئەسلى ھەرپ تىزىقىدىكى %d مەسىلە بايقالدى.
ug_CN[1]: ئەسلى ھەرپ تىزىقىدىكى %d مەسىلە بايقالدى.

en: View Details…
ug_CN: تەپسىلاتىنى كۆرسىتىدۇ…

en: View details…
ug_CN: تەپسىلاتىنى كۆرسىتىدۇ…

en: Malformed header: “%s”
ug_CN: باش قىسمى كۆرۈمسىز: «%s»

en: PO Translation Files
ug_CN: PO تەرجىمە ھۆججەتلەر

en: POT Translation Templates
ug_CN: POT تەرجىمە ھۆججەتلەر

en: XLIFF Translation Files
ug_CN: XLIFF تەرجىمە ھۆججەتلەر

en: Xcode Localization Catalog
ug_CN: Xcode يەرلىكلەشتۈرۈش كاتالوگى

en: JSON Translation Files
ug_CN: JSON تەرجىمە ھۆججەتلەر

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
ug_CN: Flutter تەرجىمە ھۆججەتلەر

en: All Translation Files
ug_CN: ھەممە تەرجىمە ھۆججەتلەر

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
ug_CN: بۇ ھۆججەتنىڭ پىچىمىنى Poedit تونىمىغان.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
ug_CN: بۇ JSON ھۆججىتى تەرجىمە ھۆججىتى ئەمەس ھەمدە Poedit تا تەھرىرلىگىلى بولمايدۇ.

en: Reading file content failed with the following error: %s
ug_CN: تۆۋەندىكى خاتالىق تۈپەيلىدىن ھۆججەت مەزمۇنى ئوقۇيالمىدى:  %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
ug_CN: ھۆججەت «%s» نى ئوقۇشقىلا بولىدۇ ۋە ساقلىغىلى بولمايدۇ. باشقا ئىسىمدا ساقلاڭ.

en: Couldn’t save file %s.
ug_CN: %s ھۆججەتنى ساقلىيالمىدى.

en: Screenshots:
ug_CN: ئېكران كەسمىسى:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
ug_CN[0]: ھۆججەت «%2$s» نىڭ %1$i-قۇرىنى توغرا يۈكلىيەلمىدى.
ug_CN[1]: ھۆججەت «%2$s» نىڭ %1$i-قۇرىنى توغرا يۈكلىيەلمىدى.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
ug_CN: ھۆججەت «%2$s» نىڭ %1$d-قۇرى بۇزۇلغان (ئىناۋەتلىك %3$s سانلىق مەلۇماتى يوق).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
ug_CN: PO ھۆججىتى بۇزۇلغان: بىرلىك شەكلىدە msgstr بىلەن msgid_plural بىللە ئىشلىتىلگەن

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
ug_CN: PO ھۆججىتى بۇزۇلغان: كۆپلۈك سان شەكلىدە msgstr ئىشلىتىپ msgid_plural ئىشلەتمىگەن

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
ug_CN: ھۆججەتنى يۈكلىيەلمىدى، ئۇ بۇزۇلغان بولۇشى مۇمكىن.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
ug_CN: ھۆججەتنى يۈكلەۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى. شۇ سەۋەپتىن بىر قىسىم سانلىق مەلۇمات يوقاپ كېتىشى ياكى بۇزۇلۇشى مۇمكىن.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
ug_CN: ھۆججەت فورماتىدا مەسىلە بار(ئەمما ئۇ مۇۋەپپەقىيەتلىك ساقلاندى).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
ug_CN: تەرجىمە تەڭشىكىدە بەلگىلەنگەندەك ھۆججەتنى «%s» ھەرپ توپلىمىدا ساقلىيالمايدۇ. ئۇنى ‪UTF-8 ھەرپ توپلىمىدا ‬ساقلىغاندىمۇ، تەڭشەك مۇناسىپ ئۆزگىرىدۇ.

en: Error saving file
ug_CN: ھۆججەتنى ساقلاشتا خاتالىق كۆرۈلدى

en: “%s” is not a valid POT file.
ug_CN: «%s» ئىناۋەتلىك POT ھۆججىتى ئەمەس.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
ug_CN: XCLOC ھۆججىتىدە ئويلىشىلمىغان كەم مەزمۇن بار.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
ug_CN: XCLOC ھۆججەت پەرقلىق ئورۇندا ساقلاشنى قوللىمايدۇ.

en: Error while loading XLIFF file: %s
ug_CN: XLIFF ھۆججىتىنى يۈكلەۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى: %s

en: unsupported version (%s)
ug_CN: قوللىمايدىغان نەشرى (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
ug_CN: تەرجىمە تىزىقىدىكى بەلگە خاتا.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
ug_CN: Poedit نى قوللايدىغان بۇلۇت يەرلىكلەشتۈرۈش سۇپىلىرى بىلەن باغلاپ ئۇنىڭدىكى تەرجىمىلەرنى يوچۇقسىز قەدەمداشلىيالايسىز.

en: How does cloud sync work?
ug_CN: بۇلۇت قەدەمداش قانداق ئىشلەيدۇ؟

en: Account
ug_CN: ھېسابات

en: (not signed in)
ug_CN: (تىزىمغا كىرمىگەن)

en: Open cloud translation
ug_CN: بۇلۇت تەرجىمىسىنى ئاچ

en: Manage accounts
ug_CN: ھېسابات باشقۇر

en: Project:
ug_CN: قۇرۇلۇش:

en: Language:
ug_CN: تىل:

en: Sign in to Cloud Account
ug_CN: بۇلۇت ھېساباتقا تىزىمغا كىر

en: Sign in to cloud account
ug_CN: بۇلۇت ھېساباتقا تىزىمغا كىر

en: No translation projects listed in your account.
ug_CN: ھېساباتىڭىزدا ھېچقانداق تەرجىمە قۇرۇلۇشى تېپىلمىدى.

en: Downloading latest translations…
ug_CN: ئاخىرقى تەرجىمىنى چۈشۈرۈۋاتىدۇ…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
ug_CN: %s‎ غا تىزىمغا كىر

en: Syncing
ug_CN: قەدەمداشلاۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
ug_CN: تەرجىمىلەرنى %s غا يۈكلەۋاتىدۇ…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
ug_CN: تەرجىمىلەرنى %s غا يۈكلىيەلمىدى.

en: Syncing error
ug_CN: قەدەمداش خاتالىقى

en: Add
ug_CN: قوش

en: Unknown Crowdin error.
ug_CN: يوچۇن Crowdin خاتالىقى.

en: Not authorized, please sign in again.
ug_CN: ھوقۇق بېرىلمىگەن، قايتا تىزىمغا كىرىڭ.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
ug_CN: ھەرپ تىزىقى ئاساسىدىكى Crowdin قۇرۇلۇشىنى قوللىمايدۇ.

en: Downloading translations is disabled in this project.
ug_CN: بۇ قۇرۇلۇشتا تەرجىمە چۈشۈرۈش چەكلەنگەن.

en: Sign In
ug_CN: تىزىمغا كىر

en: Sign in
ug_CN: تىزىمغا كىرىڭ

en: Sign Out
ug_CN: تىزىمدىن چىق

en: Sign out
ug_CN: تىزىمدىن چىق

en: Learn more about Crowdin
ug_CN: Crowdin ھەققىدە تېخىمۇ كۆپ بىلدۈرگۈ

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
ug_CN: Crowdin توردىكى تەرجىمە باشقۇرۇش سۇپىسى ۋە ھەمكارلىشىپ تەرجىمە قىلىش قورالى. بىزمۇ Crowdin نى ئىشلىتىپ Poedit نى نۇرغۇن تىللارغا تەرجىمە قىلىمىز، بىز ئۇنى ياخشى كۆرىمىز.

en: Waiting for authentication…
ug_CN: دەلىللەشنى ساقلاۋاتىدۇ…

en: Updating user information…
ug_CN: ئىشلەتكۈچى ئۇچۇرىنى يېڭىلاۋاتىدۇ…

en: Sign in to Crowdin
ug_CN: Crowdin غا تىزىمغا كىر

en: Syncing with Crowdin failed.
ug_CN: Crowdin بىلەن قەدامداشلىيالمىدى.

en: Crowdin error
ug_CN: Crowdin خاتالىقى

en: Uploading translations…
ug_CN: تەرجىمىلەرنى يۈكلەۋاتىدۇ…

en: &Copy
ug_CN: كۆچۈر(&C)

en: &Help
ug_CN: ياردەم(&H)

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
ug_CN: Poedit تا MO ھۆججەتنى بىۋاسىتە تەھرىرلىگىلى بولمايدۇ.

en: Error opening file
ug_CN: ھۆججەت ئېچىش خاتالىقى

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
ug_CN: مۇناسىپ PO ھۆججەتنى ئېچىپ تەھرىرلەڭ. ئۇنى ساقلىغاندا، MO ھۆججىتىمۇ يېڭىلىنىدۇ.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
ug_CN: ۋاقىتلىق ھۆججەتلەرنى ئۆچۈرمە (سازلاش ئۈچۈن)

en: handle a poedit:// URI
ug_CN: poedit:// URI بىر تەرەپ قىلىش

en: go to item at given line number
ug_CN: بەلگىلەنگەن قۇرغا يۆتكەل

en: Failed to communicate with Poedit process.
ug_CN: Poedit جەريانى بىلەن ئالاقە قىلالمىدى.

en: Unhandled exception occurred: %s
ug_CN: بىر تەرەپ قىلغىلى بولمايدىغان مۇستەسنا يۈز بەردى: %s

en: Select translation template
ug_CN: تەرجىمە قېلىپىنى تاللاڭ

en: Invalid file
ug_CN: ھۆججەت ئىناۋەتسىز

en: Select translation file
ug_CN: تەرجىمە ھۆججىتىنى تاللاڭ

en: Poedit is an easy to use translation editor.
ug_CN: Poedit ئىشلىتىش ئوڭاي تەرجىمە تەھرىرلىگۈچ.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
ug_CN: Poedit كۆزنىكىگە بىردىن ئارتۇق ھۆججەت تاشلىيالمايسىز.

en: File “%s” is not a translation file.
ug_CN: ھۆججەت «%s» تەرجىمە قىلىدىغان ھۆججەت ئەمەس.

en: File “%s” doesn’t exist.
ug_CN: ھۆججەت «%s» مەۋجۇت ئەمەس.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
ug_CN: ئىملا تەكشۈرۈش چەكلەندى، چۈنكى %s ئۈچۈن لۇغەت ئورنىتىلمىغان.

en: Install
ug_CN: ئورنات

en: The file “%s” has been changed by another application.
ug_CN: بۇ «%s» ھۆججەت باش ئەپتە ئۆزگەرتىلدى.

en: Reload file
ug_CN: ھۆججەتنى قايتا يۈكلە

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
ug_CN: ھۆججەتنى دىسكىدىن قايتا يۈكلەمسىز؟ ئەگەر بۇنداق قىلسىڭىز Poedit تا ساقلىمىغان ئۆزگەرتىشلەر ساقلانمايدۇ.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
ug_CN: پەرۋا قىلما

en: Reload File
ug_CN: ھۆججەتنى قايتا يۈكلە

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
ug_CN: ھۆججەت ئۆزگەرتىلدى. ئۆزگەرتكەننى ساقلامسىز؟

en: Save changes
ug_CN: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
ug_CN: ئەگەر ساقلىمىسىڭىز ئۆزگەرتىشلەر يوقىلىدۇ.

en: Save
ug_CN: ساقلا

en: Do&n’t save
ug_CN: ساقلىما(&N)

en: Don’t Save
ug_CN: ساقلىما

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
ug_CN: ئەگەر ساقلىسىڭىز باشقا ئەپتىكى ئۆزگەرتىشلەر يوقىلىدۇ.

en: Cancel
ug_CN: ۋاز كەچ

en: Save Anyway
ug_CN: ساقلاۋەر

en: Save anyway
ug_CN: ساقلاۋەر

en: Save as…
ug_CN: باشقا ئاتتا ساقلا…

en: Compile to…
ug_CN: ھاسىللا…

en: Compiled Translation Files
ug_CN: تەرجىمە ھۆججەت ھاسىللاندى

en: Export to HTML…
ug_CN: HTML غا چىقار…

en: HTML Files
ug_CN: HTML ھۆججەت

en: Exporting to HTML
ug_CN: HTML غا چىقىرىۋاتىدۇ

en: Export to Excel
ug_CN: iTunes غا چىقار

en: Excel Files
ug_CN: Excel ھۆججەت

en: Exporting to Excel
ug_CN: Excel غا چىقىرىۋاتىدۇ

en: Import from Excel
ug_CN: Excel دىن ئەكىر

en: Importing from Excel
ug_CN: Excel دىن ئەكىرىۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
ug_CN: «%s» ھۆججەت قارىماققا مەزكۇر ھۆججەتنىڭ ھېچقانداق تەرجىمىسىنى ئۆز ئىچىگە ئالمىغاندەك قىلىدۇ.

en: No translations were updated from the Excel file.
ug_CN: بۇ Excel ھۆججىتىدىن ھېچقانداق تەرجىمە يېڭىلانمىغان.

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s string was updated from the Excel file. | %s strings were updated from the Excel file.
ug_CN[0]: بۇ Excel ھۆججىتىدىن %s تىزىق يېڭىلانغان.
ug_CN[1]: بۇ Excel ھۆججىتىدىن %s تىزىق يېڭىلانغان.

en: Translations updated:
ug_CN: تەرجىمە يېڭىلاندى:

en: Strings matched in translation file:
ug_CN: تەرجىمە ھۆججەتتىكى ماس كەلگەن تىزىق:

en: Excel rows processed:
ug_CN: Excel قۇرى بىر تەرەپ قىلىندى:

en: Updating failed
ug_CN: يېڭىلىيالمىدى

en: Open reference file
ug_CN: پايدىلانما ھۆججەتنى ئاچ

en: Update from &POT File…
ug_CN: &POT ھۆججەتتىن يېڭىلا…

en: Update from &POT file…
ug_CN: &POT ھۆججەتتىن يېڭىلا…

en: Update from Reference File…
ug_CN: پايدىلانما ھۆججەتتىن يېڭىلايدۇ…

en: Update from reference file…
ug_CN: پايدىلانما ھۆججەتتىن يېڭىلايدۇ…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
ug_CN[0]: تەرجىمىدە %d مەسىلە بايقالدى.
ug_CN[1]: تەرجىمىدە %d مەسىلە بايقالدى.

en: Validation results
ug_CN: دەلىللەش نەتىجىلىرى

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
ug_CN: خاتالىق بار تۈرلەر تىزىمدا قىزىل رەڭدە بەلگە سېلىنىدۇ. بۇ خىل تۈرنى تاللىسىڭىز خاتالىقنىڭ تەپسىلاتىنى كۆرسىتىدۇ.

en: The file was saved safely.
ug_CN: ھۆججەت بىخەتەر ساقلاندى.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ug_CN: ھۆججەت بىخەتەر ساقلاندى ھەمدە MO پىچىمىدا ھاسىللاندى، ئەمما ئۇ ئادەتتىكىدەك توغرا ئىشلىمەسلىكى مۇمكىن.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
ug_CN: ھۆججەت بىخەتەر ساقلاندى ئەمما MO پىچىمىغا ھاسىللاپ ئىشلەتكىلى بولمايدۇ.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ug_CN: ھۆججەت MO پىچىمىدا ھاسىللاندى، ئەمما ئۇ ئادەتتىكىدەك توغرا ئىشلىمەسلىكى مۇمكىن.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
ug_CN: ھۆججەتنى MO پىچىمىغا ھاسىللاپ ۋە ئىشلەتكىلى بولمايدۇ.

en: No problems with the translation found.
ug_CN: تەرجىمىدە مەسىلە بايقالمىدى.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
ug_CN[0]: تەرجىمە ئىشلىتىشكە تەييار بولدى، ئەمما %d تۈرتېخى تەرجىمە قىلىنمىغان.
ug_CN[1]: تەرجىمە ئىشلىتىشكە تەييار بولدى، ئەمما %d تۈرتېخى تەرجىمە قىلىنمىغان.

en: The translation is ready for use.
ug_CN: تەرجىمە ئىشلىتىشكە تەييار بولدى.

en: Translation Quality Warnings
ug_CN: تەرجىمە سۈپەت ئاگاھلاندۇرۇشى

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
ug_CN: Poedit تەرجىمە سۈپىتىنى ئاپتوماتىك تەكشۈرىدۇ. سىزگە نىسبەتەن قايسى تۈرنى تەكشۈرۈشنىڭ مۇھىم ئىكەنلىكىنى سەپلىيەلەيسىز، لازىمى يوقلىرىنى بۇ جايدا چەكلىيەلەيسىز.

en: OK
ug_CN: جەزملە

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
ug_CN: تەرجىمىنى تەقدىم قىلىش ھەر بىر كىشىنىڭ توردىكى تەۋسىيەسىنىڭ سۈپىتىنى ئۆستۈرىدۇ-تېخىمۇ كۆپ كىشى مۇشۇنداق قىلسا، تەۋسىيە بارغانسېرى ياخشىلىنىدۇ. تەرجىمىلىرىڭىز ئىمزاسىز يوللىنىدۇ، ئۇ Poedit ياكى CAT قورالى ئىشلىتىدىغان باشقا تەرجىمانلارغا پايدىلىق.

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
ug_CN: Poedit بۇ ھۆججەتنىڭ تەرجىمىسىنى توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىگە ھەمبەھىرلىسۇنمۇ؟

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
ug_CN: تەھرىرلىگەن ھەممە ھۆججەتلىرىمگە قوللان

en: Contribute
ug_CN: تۆھپە

en: Keep Private
ug_CN: شەخسىي ساقلاپ قال

en: Keep private
ug_CN: شەخسىي ساقلاپ قال

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
ug_CN: بۇ «%s» ھۆججەتتىكى ئىناۋەتسىز مەزمۇننى Poedit ئۆزلۈكىدىن تۈزەتتى.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
ug_CN: بۇ ھۆججەتتە تەكرار تۈر بار، بۇنىڭغا يول قويۇلمايدۇ ھەمدە ئۇنىڭ ئىشلىتىلىشىگە تەسىر كۆرسىتىدۇ. بۇ مەسىلىنى Poedit ھەل قىلدى، ئەمما سىز «ئىشلەش زۆرۈر» بەلگىسى قويۇلغان ھەر قانداق تەرجىمىنى ئەگەر زۆرۈر بولسا تەكشۈرۈپ تۈزىتىڭ.

en: Language of the translation isn’t set.
ug_CN: تەرجىمە تىلى تەڭشەلمىگەن.

en: Set Language
ug_CN: تىل تەڭشەش

en: Set language
ug_CN: تىل تەڭشەش

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
ug_CN: ئەگەر تەرجىمە تىلى توغرا تەڭشەلمىگەن بولسا تەۋسىيەنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ. كۆپلۈك شەكىلگە ئوخشاش باشقا ئىقتىدارلارمۇ تەسىرگە ئۇچرىشى مۇمكىن.

en: Language of the translation is the same as source language.
ug_CN: تەرجىمە تىلى ئەسلى تىل بىلەن ئوخشاش.

en: Fix Language
ug_CN: تىل ئوڭشا

en: Fix language
ug_CN: تىل ئوڭشا

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
ug_CN: بۇ ھۆججەتنىڭ كۆپلۈك شەكلىدىكى تۈرلىرى بار ئىكەن ئەمما كۆپلۈك شەكلىنىڭ ھۆججەت بېشىدىكى سەپلىمىسى يوقكەن.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
ug_CN: ھۆججەت كۆپلۈك شەكىل بېشىدا ھۆججەت تۈرلىرىنىڭ ئوخشاش بولمىغان كۆپلۈك شەكلىدىكى سانىغۇچ تۈرلىرى بار ئىكەن

en: Required header Plural-Forms is missing.
ug_CN: ھۆججەت بېشىدىكى زۆرۈر بولغان كۆپلۈك شەكلى كەم.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
ug_CN: كۆپلۈل شەكلىنىڭ باشى("%s")دا گرامماتىكىلىق خاتالىق بار.

en: Fix the Header
ug_CN: باشنى ئوڭشا

en: Fix the header
ug_CN: باشنى ئوڭشا

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
ug_CN: بۇ ھۆججەتتە ئىشلىتىلگەن كۆپلۈك شەكلى %s غا نىسبەتەن ئالاھىدە.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
ug_CN: تەكشۈر

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
ug_CN: ھەرپ تىزىقى كىملىكى (ئەسلى)

en: unknown language
ug_CN: يوچۇن تىل

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"; "%s" is language name
en: %s (original)
ug_CN: %s (ئەسلى)

en: Load from Another File…
ug_CN: باشقا ھۆججەتتىن يۈكلە…

en: Load from another file…
ug_CN: باشقا ھۆججەتتىن يۈكلە…

en: Would you like to use English for source text?
ug_CN: مەنبە تېكىستكە ئىنگلىزچە ئىشلىتىشنى خالامسىز؟

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
ug_CN: بۇ ھۆججەت مەنبە تېكىستنىڭ ئورنىغا ھەرپ تىزىقى ID نى ئىشلىتىدۇ. Poedit سىز ئۈچۈن «%s» ھۆججىتىدىن ئىنگلىزچە تېكىستنى يۈكلىيەلەيدۇ.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
ug_CN: ئىنگلىزچە يۈكلە

en: Translated: %d of %d (%d %%)
ug_CN: تەرجىمە قىلىنغان: %d / %d (%d %%)

en: Remaining: %d
ug_CN: قالغىنى: %d

en: %d error | %d errors
ug_CN[0]: %d خاتالىق
ug_CN[1]: %d خاتالىق

en: %d entry | %d entries
ug_CN[0]: %d تىزىق
ug_CN[1]: %d تىزىق

en:  (unsaved)
ug_CN:  (ساقلانمىغان)

en:  (modified)
ug_CN:  (ئۆزگەرتىلگەن)

en: Failed to update translation memory: %s
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىنى يېڭىلىيالمىدى: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
ug_CN: ھۆججەت «%s» نى ساقلىغىلى بولمىدى.

en: Remove same-as-source translations
ug_CN: مەنبە بىلەن ئوخشاش تەرجىمىلەرنى چىقىرىۋېتىدۇ

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
ug_CN: ئەسلى تېكىستكە ئوخشايدىغان بارلىق تەرجىمىلەرنى ئۆچۈرەەمسىز؟

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
ug_CN: بۇ مەشغۇلات ئەسلى تېكىستكە دەل ماس كېلىدىغان تەرجىمىلەرنى ئۆچۈرۈۋېتىدۇ. بۇ مەشغۇلاتتىن يانغىلى بولمايدۇ.

en: Keep
ug_CN: ساقلاپ قال

en: Remove
ug_CN: چىقىرىۋەت

en: Purge deleted translations
ug_CN: ئۆچۈرۈلگەن تەرجىمىنى تازىلا

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
ug_CN: ئىشلىتىلمەيدىغان ھەممە تەرجىمىنى ئۆچۈرەمسىز؟

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
ug_CN: ئەگەر تازىلاشنى داۋاملاشتۇرسىڭىز، ئۆچۈرۈلدى بەلگىسى سېلىنغان ھەممە تەرجىمە مەڭگۈلۈك ئۆچۈرۈلىدۇ. ئەگەر كەلگۈسىدە ئۇلارنى قايتا قوشسىڭىز يەنە باشتىن تەرجىمە قىلىشقا توغرا كېلىدۇ.

en: Purge
ug_CN: تازىلا

en: Copy from source text
ug_CN: ئەسلى تېكىستتىن كۆچۈر

en: Copy from Source Text
ug_CN: ئەسلى تېكىستتىن كۆچۈر

en: Clear translation
ug_CN: تەرجىمە تازىلا

en: Clear Translation
ug_CN: تەرجىمە تازىلا

en: Edit comment
ug_CN: ئىزاھات تەھرىر

en: Edit Comment
ug_CN: ئىزاھات تەھرىر

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
ug_CN: كود كۆرۈنىدىغان ئورۇن

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
ug_CN: كود كۆرۈنىدىغان ئورۇن

en: Hide Sidebar
ug_CN: يان بالداقنى يوشۇر

en: Show Sidebar
ug_CN: يان بالداقنى كۆرسەت

en: Hide Status Bar
ug_CN: ھالەت بالداقنى يوشۇر

en: Show Status Bar
ug_CN: ھالەت بالداق كۆرسەت

en: Dismiss and ignore the warning.
ug_CN: بۇ ئاگاھلاندۇرۇشقا پەرۋا قىلمايدۇ.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
ug_CN: پەرۋا قىل

en: String length in characters: translation | source
ug_CN: ھەرپ تىزىقى ئۇزۇنلۇقى: تەرجىمە | مەنبە

en: String length in characters
ug_CN: ھەرپ تىزىقى ئۇزۇنلۇقى

en: Source text
ug_CN: مەنبە تېكىست

en: Singular
ug_CN: بىرلىك

en: Plural
ug_CN: كۆپلۈك

en: Translation
ug_CN: تەرجىمىسى

en: Pre-translated
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە قىلىندى

en: Needs Work
ug_CN: ئىشلەش زۆرۈر

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
ug_CN: ئىشلەش زۆرۈر

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
ug_CN: POT ھۆججەتلىرى پەقەتلا قېلىپ بولۇپ، ئۆزى ھېچقانداق تەرجىمىنى ئۆز ئىچىگە ئالمايدۇ.
    
     تەرجىمە قىلىش ئۈچۈن، قېلىپ ئاساسىدىكى يېڭى بىر PO ھۆججىتى قۇرۇڭ.

en: Create new translation
ug_CN: يېڭى تەرجىمە قۇر

en: Make a new translation from this POT file.
ug_CN: بۇ POT ھۆججەتتىن يېڭى تەرجىمە قۇرىدۇ.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
ug_CN: مەنبە تېكىست ID

en: Everything
ug_CN: ھەممىسى

en: Form %i
ug_CN: شەكىل %i

en: Form %i (unused)
ug_CN: شەكىل %i (ئىشلەتمىگەن)

en: Zero
ug_CN: نۆل

en: One
ug_CN: بىر

en: Two
ug_CN: ئىككى

en: Other
ug_CN: باشقا

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
ug_CN: ھەرپ تىزىقى مەزمۇنى: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
ug_CN: ھەرپ تىزىقى پەرقلەندۈرگۈچ: %s

en: %s Format
ug_CN: %s پىچىم

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
ug_CN: %s پىچىم

en: Translation — %s
ug_CN: تەرجىمە - %s

en: Source text — %s
ug_CN: مەنبە تېكىست - %s

en: Network error: %s (%d)
ug_CN: تور خاتالىقى %s(%d).

en: Unknown error
ug_CN: يوچۇن خاتالىق

en: Failed to create the Excel file.
ug_CN: Excel ھۆججىتىنى قۇرالمىدى.

en: Failed to import from Excel file.
ug_CN: Excel ھۆججىتىدىن ئەكىرەلمىدى.

en: Excel Import
ug_CN: Excel دىن ئەكىر

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
ug_CN: Excel رېتىدىن ئەكىرىدۇ:

en: ID:
ug_CN: كىملىك:

en: Context:
ug_CN: تىل مۇھىتى:

en: Source text ID:
ug_CN: مەنبە تېكىست كىملىكى:

en: Source text:
ug_CN: مەنبە تېكست:

en: Translation:
ug_CN: تەرجىمە:

en: Import
ug_CN: ئەكىر

en: Failed to merge gettext catalogs.
ug_CN: gettext كاتالوگىنى بىرلەشتۈرۈش مەغلۇپ بولدى.

en: Open in Editor
ug_CN: تەھرىرلىگۈچتە ئاچ

en: Open in editor
ug_CN: تەھرىرلىگۈچتە ئاچ

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
ug_CN: ھۆججەتتە بۇ ھەرپ تىزىقىنىڭ ئەسلى كودتا كۆرۈنىدىغان ئورۇن ئۇچۇرى تەمىنلەنمىگەن.

en: No usage information
ug_CN: ئىشلىتىش ئۇسۇلى ئۇچۇرى يوق

en: %d code occurrence | %d code occurrences
ug_CN[0]: %d كودنىڭ كۆرۈنىدىغان ئورنى
ug_CN[1]: %d كودنىڭ كۆرۈنىدىغان ئورنى

en: Source code not found
ug_CN: مەنبە كودى تېپىلمىدى

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
ug_CN: ھەرپ تىزىقىنىڭ ئەسلى كودنىڭ قايسى جايىدا ئىشلىتىلگەنلىكىنى Poedit كۆرسىتەلمەيدۇ، چۈنكى ھۆججەتنى نەقىل ئورنىدىنمۇ ئىشلەتكىلى بولمايدۇ ياكى ئۇ ئەمەلىي ھۆججەتنى نىشانلىمىغان بەلگە نەقىلى بولۇشى مۇمكىن.

en: File cannot be opened
ug_CN: ھۆججەتنى ئاچالمىدى

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
ug_CN: Poedit بۇ «%s» ھۆججەتنى ئاچالمىغان.

en: Find
ug_CN: ئىزدە

en: Replace
ug_CN: ئالماشتۇر

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
ug_CN: تاللانمىلار

en: Ignore case
ug_CN: چوڭ كىچىك يېزىلىشىغا پەرۋا قىلما

en: Wrap around
ug_CN: تولۇق ماسلاش

en: Whole words only
ug_CN: بارلىق سۆزلەرلا

en: Find in source texts
ug_CN: ئەسلى تېكستتىن ئىزدە

en: Find in translations
ug_CN: تەرجىمىدىن ئىزدە

en: Find in comments
ug_CN: ئىزاھاتتىن ئىزدە

en: Close
ug_CN: ياپ

en: Replace &All
ug_CN: ھەممىنى ئالماشتۇر(&A)

en: Replace &all
ug_CN: ھەممىنى ئالماشتۇر(&A)

en: &Replace
ug_CN: ئالماشتۇر(&R)

en: < &Previous
ug_CN: < ئالدىنقى(&P)

en: &Next >
ug_CN: ‹ كەينى(&N)

en: String to find
ug_CN: ئىزدەيدىغان ھەرپ تىزىقى

en: Replacement string
ug_CN: ئالمىشىدىغان تېكىست

en: warning:
ug_CN: ئاگاھلاندۇرۇش:

en: error:
ug_CN: خاتالىق:

en: Failed to read the CSV file.
ug_CN: CSV ھۆججەتنى ئوقۇيالمىدى.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
ug_CN: تىل ئىسمى ياكى كودى

en: Translation Language
ug_CN: تەرجىمە تىلى

en: Language of the translation:
ug_CN: تەرجىمە تىلى:

en: Invalid license key
ug_CN: ئىجازەتنامە ئاچقۇچى ئىناۋەتسىز

en: Subscription expired
ug_CN: مۇشتەرىلىك ئاخىرلاشتى

en: App updates expired, license is only valid for version %s
ug_CN: ئەپ يېڭىلاشنىڭ ۋاقتى ئۆتتى، ئىجازەتنامە پەقەت %s نەشرىگىلا كۈچكە ئىگە

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
ug_CN: ئىجازەت ئاچقۇچى پەقەت كونا Poedit نەشرى (%s) ئۈچۈن كۈچكە ئىگە

en: Maximum allowed activations exceeded
ug_CN: ئىجازەتنامە ئاكتىپلاش يۇقىرى چېكىدىن ئېشىپ كەتتى

en: Unknown activation error (%s)
ug_CN: يوچۇن ئاكتىپلاش خاتالىقى (%s)

en: Poedit Activation
ug_CN: Poedit ئاكتىپلاش

en: Upgrade to Pro
ug_CN: كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈر

en: Please enter your license key:
ug_CN: ئىجازەتنامە ئاچقۇچىڭىزنى كىرگۈزۈڭ:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
ug_CN: Poedit نى سېتىۋالغاندىن كېيىن تاپشۇرۇۋالغان جەزملەش ئېلخېتىدىن ئاچقۇچىڭىزنى تاپالايسىز. ئاكتىپلاش ئىنتېرنېت باغلىنىشىنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Retrieve lost license key
ug_CN: يوقالغان ئىجازەتنامە ئاچقۇچىنى ئىزدەش

en: Buy Online…
ug_CN: توردا سېتىۋېلىش…

en: Buy online…
ug_CN: توردا سېتىۋېلىش…

en: Activate
ug_CN: ئاكتىپلا

en: Activating your license…
ug_CN: ئىجازەتنامىڭىزنى ئاكتىپلاۋاتىدۇ…

en: Would you like to hear about new versions?
ug_CN: يېڭى نەشرى ھەققىدىكى ئۇچۇرنى ئاڭلاشنى خالامسىز؟

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
ug_CN: مۇھىم يېڭى نەشرى ئېلان قىلىنغاندا سىزگە ئېلخەت يوللايمىز. ھېچقانداق بازارچىلىق، ئەخلەت خەۋەرلەر يوق.  يېڭى نەشرى ھەققىدىكى ئىنتايىن ئاز ئۇچۇر.

en: No, thanks
ug_CN: ياق، رەھمەت

en: Notify me
ug_CN: مېنى ۋاقىپلاندۇر

en: Upgrade your Pro license
ug_CN: Pro ئىجازەتنامىڭىزنى يۈكسەلتىڭ

en: Renew your license
ug_CN: ئىجازەتنامىڭىزنى يېڭىلاڭ

en: Add more devices
ug_CN: تېخىمۇ كۆپ ئۈسكۈنە قوشىدۇ

en: Thank you!
ug_CN: رەھمەت سىزگە!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
ug_CN: سىزدىكىسى Poedit Pro غا يۈكسەلدى.

en: Manage License
ug_CN: ئىجازەتنامە باشقۇرۇش

en: Manage license
ug_CN: ئىجازەتنامە باشقۇرۇش

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
ug_CN: قايتا يېڭىلا

en: Deactivate
ug_CN: ئاكتىپلىما

en: Deactivating your license…
ug_CN: ئىجازەتنامىڭىزنى چەكلەۋاتىدۇ…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
ug_CN: كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈلسە WordPress Extras قۇلۇپى ئېچىلىدۇ

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
ug_CN: يۈكسەلتىپ كەسپىي Pro نەشرىنىڭ قوشۇمچە ئىدراكلىرىغا ئېرىشىڭ: ئۇ WordPress نىڭ ئۇسلۇبى ۋە قىستۇرمىسىنى چۈشىنىپ، سىز ئۈچۈن ھەممىنى تەڭشەپ بېرىدۇ. سىز دىققىتىڭىزنى تەرجىمىگىلا قاراتسىڭىز بولىدۇ، تەپسىلاتلاردىن ئەنسىرىشىڭىزنىڭ ھاجىتى يوق. ھەقسىز نەشرىدە، ھەممىنى ئۆزىڭىز تەڭشەيسىز.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
ug_CN: كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈلسە سىتاتىستىكا قۇلۇپى ئېچىلىدۇ

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
ug_CN: كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈلسە توردىكى تەۋسىيە قۇلۇپى ئېچىلىدۇ

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
ug_CN: كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈلسە قېلىپنى قوللاش قۇلۇپى ئېچىلىدۇ

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
ug_CN: كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈلسە قوشۇمچە ئىقتىدارلانىڭ قۇلۇپى ئېچىلىدۇ

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
ug_CN: WordPress قوشۇمچە ئىقتىدارى ئۈچۈن Poedit Pro غا يۈكسەلتىش زۆرۈر

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
ug_CN: سىتاتىستىكا ئىقتىدارى ئۈچۈن Poedit Pro غا يۈكسەلتىش زۆرۈر

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
ug_CN: توردىكى TM تەۋسىيە ئىقتىدارى ئۈچۈن Poedit Pro غا يۈكسەلتىش زۆرۈر

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
ug_CN: قېلىپ قوللاش ئىقتىدارى ئۈچۈن Poedit Pro غا يۈكسەلتىش زۆرۈر

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
ug_CN: خاسلاشتۇرغىلى بولىدىغان ئاگاھلاندۇرۇش Poedit Pro غا يۈكسەلتىشنى تەلەپ قىلىدۇ

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
ug_CN: خاسلاشتۇرغىلى بولىدىغان كېڭەيتىلمە Poedit Pro غا يۈكسەلتىشنى تەلەپ قىلىدۇ

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
ug_CN: كەسپىي ئاتالغۇ ئىزدەش ۋە ئاتالغۇ Poedit Pro غا يۈكسەلتىشنى تەلەپ قىلىدۇ

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
ug_CN: ئەسلى تېكىستنى ئالماشتۇرۇش Poedit Pro غا يۈكسەلتىشنى تەلەپ قىلىدۇ

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
ug_CN: تەرجىمە ھۆججەتنى بىرلەشتۈرۈش ئۈچۈن Poedit Pro غا يۈكسەلتىش زۆرۈر

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
ug_CN: Excel ئەكىرىش ۋە چىقىرىش Poedit Pro غا يۈكسەلتىشنى تەلەپ قىلىدۇ

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
ug_CN: تولۇق نەشرىنى سېتىۋالغاندا Poedit نىڭ قوشۇمچە ئىقتىدارىنىڭ قۇلۇپى ئېچىلىدۇ، ئۇلار:

en: Suggestions from online translation memory
ug_CN: توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىدىن تەۋسىيە

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
ug_CN: DeepL، Google تەرجىمە ياكى Microsoft تەرجىماننىڭ ماشىنا تەرجىمىسى

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
ug_CN: WordPress ئۆرنىكى ۋە قىستۇرمىسىنى ئاسانلا تەڭشىيەلەيسىز

en: Extract strings from Twig or Blade templates
ug_CN: Twig ياكى Blade قېلىپىدىن ھەرپ تىزىقىنى ئاجرىتىدۇ

en: Word count and statistics
ug_CN: سۆز سانى ۋە ئىستاتىستىكا

en: Excel import and export
ug_CN: Excel ئەكىر ۋە چىقار

en: Merging translation files for all file formats
ug_CN: بارلىق ھۆججەت پىچىمى ئۈچۈن تەرجىمە ھۆججەتنى بىرلەشتۈرىدۇ

en: Customizable QA checks and warnings
ug_CN: خاسلاشتۇرغىلى بولىدىغان سوئال جاۋاب تەكشۈرۈش ۋە ئاگاھلاندۇرۇش

en: Replace source text with translations from another file
ug_CN: ئەسلى تېكىستنى باشقا ھۆججەتنىڭ تەرجىمىسىدىن ئالماشتۇرىدۇ

en: Terminology search and glossaries
ug_CN: كەسپىي ئاتالغۇ ئىزدەش ۋە سۆزلۈك

en: Personal priority support
ug_CN: شەخسىي ئالدىنلىق قوللاش

en: Enter license key
ug_CN: ئىجازەتنامە ئاچقۇچىنى كىرگۈزۈڭ

en: Upgrade…
ug_CN: يۈكسەلدۈر…

en: Licensed to: %s
ug_CN: ئىجازەتنامە بېرىلگۈچى: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
ug_CN: ئىجازەتنامە تۈرى: %s

en: (personal license)
ug_CN: (شەخسىي ئىجازەتنامە)

en: Subscription expired.
ug_CN: مۇشتەرىلىك ئاخىرلاشتى.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
ug_CN: مۇشتەرىلىكىڭىزنىڭ ۋاقتى توشقانلىقتىن بۇ كومپيۇتېردىكى ئىجازەتنامىڭىز توختىتىلدى.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
ug_CN: بۇ كومپيۇتېردىكى ئىجازەتنامىڭىز توختىتىلدى چۈنكى ئۇ پەقەت  %s نەشرىگە يۈكسەلتىشنىلا ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: App updates expired.
ug_CN: ئەپ يېڭىلاشنىڭ ۋاقتى توشتى.

en: License deactivated.
ug_CN: ئىجازەتنامە ئاكتىپسىزلاندى.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
ug_CN: بۇ كومپيۇتېردىكى ئىجازەتنامىڭىز توختىتىلدى. ئەگەر نېمە ئۈچۈن بۇنداق ئىش يۈز بەرگەنلىكىنى جەزملىيەلمىسىڭىز help@poedit.net غا ئېلخەت يوللاڭ.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
ug_CN: سىزنىڭ %s مۇشتەرىلىكىڭىز ئاخىرلاشتى.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
ug_CN: ماشىنا تەرجىمە مۇلازىمىتىڭىزنىڭ ۋاقتى ئۆتتى.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
ug_CN: ماشىنا تەرجىمە سۈپىتى ئادەتتىكىگە چۈشۈرۈلدى.

en: All strings
ug_CN: ھەممە ھەرپ تىزىقى

en: Couldn’t download Localazy project details.
ug_CN: Localazy قۇرۇلۇشىنىڭ تەپسىلاتىنى چۈشۈرەلمەيدۇ.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
ug_CN: Localazy غا تەرجىمە يۈكلىگەندە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: Projects
ug_CN: قۇرۇلۇشلار

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
ug_CN: %s ھەققىدىكى تەپسىلات

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
ug_CN: Localazy زور دەرىجىدە ئاپتوماتلاشتۇرۇلغان يەرلىكلەشتۈرۈش سۇپىسى بولۇپ ھەر قانداق كىشىنىڭ مەھسۇلات ۋە مەزمۇنلىرىنى كۆپ خىل تىلغا تەرجىمە قىلىشنى قۇلايلاشتۇرىدۇ.

en: Add Project
ug_CN: قۇرۇلۇش قوش

en: Add project
ug_CN: قۇرۇلۇش قوش

en: Poedit - Catalogs manager
ug_CN: Poedit - كاتالوگ باشقۇرغۇچ

en: Edit…
ug_CN: تەھرىر…

en: Create new translations project
ug_CN: يېڭى تەرجىمە قۇرۇلۇشى قۇر

en: Delete the project
ug_CN: قۇرۇلۇش ئۆچۈر

en: Edit the project
ug_CN: بۇ قۇرۇلۇشنى تەھرىرلە

en: Statistics
ug_CN: ستاتىستىكا

en: Show translation statistics
ug_CN: تەرجىمە سىتاتىستىكىسىنى كۆرسەت

en: Update all
ug_CN: ھەممىنى يېڭىلا

en: Update all catalogs in the project
ug_CN: قۇرۇلۇشتىكى بارلىق كاتالوگنى يېڭىلا

en: Total
ug_CN: جەمئى

en: Untrans
ug_CN: تەرجىمە قىلىنمىغان

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
ug_CN: ئىشلەش زۆرۈر

en: Errors
ug_CN: خاتالىق

en: Last modified
ug_CN: ئاخىرقى ئۆزگەرتىش

en: Select directory
ug_CN: مۇندەرىجە تاللا

en: Directories:
ug_CN: مۇندەرىجە:

en: <unnamed>
ug_CN: <ئاتسىز>

en: Do you want to delete project “%s”?
ug_CN: قۇرۇلۇش «%s» نى ئۆچۈرەمسىز؟

en: Delete project
ug_CN: قۇرۇلۇش ئۆچۈر

en: Deleting the project will not delete any translation files.
ug_CN: بۇ قۇرۇلۇش ئۆچۈرۈلسە ھېچقانداق تەرجىمە ھۆججىتىنى ئۆچۈرمەيدۇ.

en: Confirmation
ug_CN: جەزملە

en: Update all catalogs in this project?
ug_CN: بۇ قۇرۇلۇشتىكى بارلىق كاتالوگنى يېڭىلامدۇ؟

en: Performs update from source code on all files in the project.
ug_CN: بۇ قۇرۇلۇشتىكى ھەممە ھۆججەتنى ئەسلى كودتىن يېڭىلايدۇ.

en: Updating project catalogs
ug_CN: قۇرۇلۇش مۇندەرىجىسىنى يېڭىلاۋاتىدۇ

en: Check for Updates…
ug_CN: يېڭىلاشنى تەكشۈر…

en: Catalogs Manager
ug_CN: كاتالوگ باشقۇرغۇچ

en: License…
ug_CN: ئىجازەتنامە…

en: &Preferences…
ug_CN: مايىللىق(&P)…

en: &Edit
ug_CN: تەھرىر(&E)

en: Undo
ug_CN: يېنىۋال

en: Redo
ug_CN: قايتىلا

en: Paste and Match Style
ug_CN: چاپلاپ ئۇسلۇبقا ماسلاش

en: Delete
ug_CN: ئۆچۈر

en: Spelling and Grammar
ug_CN: ئىملا ۋە گرامماتىكا

en: Show Spelling and Grammar
ug_CN: ئىملا ۋە گرامماتىكا كۆرسەت

en: Check Document Now
ug_CN: پۈتۈكنى ھازىر تەكشۈر

en: Check Spelling While Typing
ug_CN: خەت كىرگۈزۈۋاتقاندا ئىملا تەكشۈر

en: Check Grammar With Spelling
ug_CN: ئىملا ۋە گرامماتىكا تەكشۈر

en: Correct Spelling Automatically
ug_CN: ئىملانى ئۆزلۈكىدىن توغرىلا

en: Substitutions
ug_CN: ئالماشتۇرىدىغان

en: Show Substitutions
ug_CN: ئالماشتۇرىدىغاننى كۆرسەت

en: Smart Copy/Paste
ug_CN: ئىدراكلىق كۆچۈر/چاپلا

en: Smart Quotes
ug_CN: ئىدراكلىق قوش پەش

en: Smart Dashes
ug_CN: ئىدراكلىق سىزىقچە

en: Smart Links
ug_CN: ئىدراكلىق ئۇلانما

en: Text Replacement
ug_CN: تېكىست ئالماشتۇرۇش

en: Transformations
ug_CN: ئۆزگىرىش

en: Make Upper Case
ug_CN: چوڭ ھەرپكە ئۆزگەرت

en: Make Lower Case
ug_CN: كىچىك ھەرپكە ئۆزگەرت

en: Capitalize
ug_CN: چوڭ ھەرپ

en: Speech
ug_CN: تاۋۇش

en: Start Speaking
ug_CN: سۆزلەشنى باشلا

en: Stop Speaking
ug_CN: سۆزلەشنى توختات

en: &View
ug_CN: ﻛﯚﺭﯛﻧﯜﺵ(&V)

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
ug_CN: قورال بالداقنى كۆرسەت

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
ug_CN: ئىختىيارىچە قورال بالداق

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
ug_CN: پۈتۈن ئېكرانغا كىر

en: Window
ug_CN: كۆزنەك

en: Minimize
ug_CN: كىچىكلەت

en: Zoom
ug_CN: يېقىنلات يىراقلات

en: Welcome to Poedit
ug_CN: Poedit غا مەرھابا

en: Bring All to Front
ug_CN: ھەممىسىنى ئەڭ ئالدىغا قوي

en: Information about the translator
ug_CN: تەرجىمان ھەققىدىكى ئۇچۇر

en: Name:
ug_CN: ئاتى:

en: Your Name
ug_CN: ئاتىڭىز

en: Email:
ug_CN: ئېلخەت:

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
ug_CN: ئات ۋە ئېلخەت ئادرېسىڭىز GNU gettext ھۆججىتىنىڭ بېشىدىكى ئاخىرقى تەرجىمە قىلغۇچى ئۇچۇرى ئۈچۈن ئىشلىتىلىدۇ.

en: Editing
ug_CN: تەھرىرلەۋاتىدۇ

en: Automatically compile MO file when saving
ug_CN: ھۆججەت ساقلىغاندا ئۆزلۈكىدىن .mo ھۆججىتى ھاسىل قىلسۇن

en: Check spelling
ug_CN: ئىملا تەكشۈرۈش

en: Always change focus to text input field
ug_CN: خەت كىرگۈزۈش رايونىدىكى مەركىزى نۇقتىسىنى دائىم ئۆزگەرت

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
ug_CN: مەركىزى نۇقتىنى ھەرپ تىزمىسى جەدۋىلىدە توختاتماڭ. ئەگەر قوزغاتسىڭىز، چوقۇم Ctrl بىلەن يۆنىلىش كۇنۇپكىسىنى ئىشلىتىپ يول باشلىيالايسىز، ئەمما بۇنداق قىلسىڭىز دەرھال تېكست كىرگۈزەلەيسىز، Tab نى بېسىپ مەركىزىي نۇقتىنى يۆتكىمىسىڭىزمۇ بولىدۇ.

en: Appearance
ug_CN: كۆرۈنۈشى

en: Use custom list font:
ug_CN: ئىختىيارىچە خەت نۇسخا ئىشلىتىش:

en: Use custom text fields font:
ug_CN: ئىختىيارىچە تېكىست بۆلىكى خەت نۇسخا ئىشلىتىش:

en: Change UI language
ug_CN: كۆرۈنۈش تىلىنى ئۆزگەرت

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
ug_CN: (Windows 8 ياكى يېڭى نەشرى زۆرۈر)

en: General
ug_CN: ئادەتتىكى

en: Use translation memory
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىنى ئىشلەت

en: Manage…
ug_CN: باشقۇرۇش…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
ug_CN: مەنبەدىن يېڭىلىغاندا

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
ug_CN: ھۆججەتتىكى مۈجىمەل ماس كەلگىنى

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىدىن ئالدىن تەرجىمە

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
ug_CN: Poedit ئىلگىرىكى تەرجىمە ھۆججىتى ياكى پۈتكۈل تەرجىمە خاتىرىڭىزگە ئاساسەن يېڭى بۆلەكنى تولدۇرۇشنى سىنايدۇ. ئاساسەن بوش بولغان تەرجىمە خاتىرىسىنى ئىشلىتىشنىڭ ئانچە ئۈنۈمى بولمايدۇ، بىراق ئۇنىڭغا تېخىمۇ كۆپ تەرجىمە قوشسىڭىز ئۇ ياخشىلىنىدۇ.

en: Use suggestions from online collaborative TM
ug_CN: توردىكى ھەمكارلىق تەرجىمە خاتىرىسىدىن تەۋسىيە

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
ug_CN: Poedit چوڭ تىپتىكى توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىنى ئىشلىتىدۇ، ئۇنىڭدا كىشىلەر تەقدىم قىلغان تەرجىمە خاتىرىسى ۋە ئىلغار ماشىنا تەرجىمىسى بار.

en: Contribute my translations to the online TM
ug_CN: تەرجىمەمنى توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىگە تەقدىم قىلسۇن

en: Keep my translations private
ug_CN: تەرجىمىلىرىمنى شەخسىي سۈپىتىدە ساقلاپ قال

en: Ask me for each file individually
ug_CN: ھەر بىر ھۆججەتنى مەندىن سورا

en: Change Settings…
ug_CN: تەڭشەكنى ئۆزگەرت

en: Change settings…
ug_CN: تەڭشەكنى ئۆزگەرت…

en: Stored translations:
ug_CN: ساقلانغان تەرجىمە:

en: Database size on disk:
ug_CN: دىسكىدىكى ساندان چوڭلۇقى:

en: Import Translation Files…
ug_CN: تەرجىمە ھۆججىتىنى ئەكىر…

en: Import translation files…
ug_CN: تەرجىمە ھۆججىتىنى ئەكىر…

en: Import From TMX…
ug_CN: TMX تىن ئەكىر…

en: Import from TMX…
ug_CN: TMX تىن ئەكىر…

en: Export To TMX…
ug_CN: TMX كە چىقار…

en: Export to TMX…
ug_CN: TMX كە چىقار…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
ug_CN: ئەسلىگە قايتۇر

en: Select translation files to import
ug_CN: ئەكىرىدىغان تەرجىمە ھۆججىتىنى تاللاڭ

en: Select TMX files to import
ug_CN: ئەكىرىدىغان TMX ھۆججىتىنى تاللاڭ

en: TMX Files
ug_CN: TMX ھۆججەتلەر

en: Importing translations…
ug_CN: تەرجىمىنى ئەكىرىۋاتىدۇ…

en: Importing translation memory failed.
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىنى ئەكىرەلمىدى.

en: Importing from “%s”…
ug_CN: «%s» دىن ئەكىرىۋاتىدۇ…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
ug_CN[0]: %s تەرجىمە ئەكىرىلگەن.
ug_CN[1]: %s تەرجىمە ئەكىرىلگەن.

en: Export as…
ug_CN: سۈپىتىدە چىقار…

en: Exporting translations…
ug_CN: تەرجىمىنى چىقىرىۋاتىدۇ…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىنى «%s» غا چىقىرالمىدى.

en: Reset translation memory
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىنى ئەسلىگە قايتۇر

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىنى راستلا ئەسلىگە قايتۇرامسىز؟

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسى ئەسلىگە قايتۇرۇلسا ساقلانغان بارلىق تەرجىمىنىڭ ھەممىسى پۈتۈنلەي ئۆچۈرۈلىدۇ. بۇ مەشغۇلاتتىن يېنىۋالالمايسىز.

en: Translation Memory
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسى

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
ug_CN: مەنبە كود ئاجراتقۇچ مەنبە كودتىكى تەرجىمە قىلغىلى بولىدىغان ھەرپ تىزىقىنى ئىزدەپ ۋە ئۇلارنى ئاجرىتىشقا ئىشلىتىلىدۇ، شۇڭلاشقا ئۇلارنى تەرجىمە قىلغىلى بولىدۇ.

en: Custom Extractors:
ug_CN: ئىختىيارىچە ئاجراتقۇچ:

en: Custom extractors:
ug_CN: ئىختىيارىچە ئاجراتقۇچ:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
ug_CN: GNU gettext قورالى تونۇيالايدىغان بارلىق پىروگرامما تىللىرى (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript ۋە باشقىلار) نى قوللايدۇ.

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
ug_CN: قېلىپ

en: Extracts translations from template files.
ug_CN: قېلىپ ھۆججىتىدىن تەرجىمە ھەرپ تىزىقىنى ئاجرىتىدۇ.

en: Enable
ug_CN: قوزغات

en: Delete extractor
ug_CN: ئاجراتقۇچنى ئۆچۈر

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
ug_CN: «%s» يەشكۈچنى راستلا ئۆچۈرەمسىز؟

en: Extractors
ug_CN: ئاجراتقۇچ

en: Accounts
ug_CN: ھېساباتلار

en: Automatically check for updates
ug_CN: يېڭىلاشنى ئاپتوماتىك تەكشۈرسۇن

en: Include beta versions
ug_CN: سىناق نەشرىمۇ ئىچىدە

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
ug_CN: سىناق نەشرىدە ئەڭ يېڭى ئىقتىدار ۋە ياخشىلاشنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ، ئەمما ئازراق مۇقىم بولماسلىقى مۇمكىن.

en: Updates
ug_CN: يېڭىلانمىلار

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
ug_CN: بۇ تەڭشەكلەر PO ھۆججەتلەرنىڭ ئىچكى پىچىمىغا تەسىر كۆرسىتىدۇ. ئەگەر سىزنىڭ مۇئەييەن تەلىپىڭىز مەسىلەن نەشر تىزگىنلەش، ئۇلارنى تەڭشەڭ.

en: Line endings:
ug_CN: قۇر ئاخىرى:

en: Unix (recommended)
ug_CN: Unix (تەۋسىيە)

en: Windows
ug_CN: كۆزنەكلەر

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
ug_CN: قۇر قاتلاش ئورنى:

en: Preserve formatting of existing files
ug_CN: مەۋجۇت ھۆججەتنىڭ پىچىمىنى ساقلاپ قالىدۇ

en: Advanced
ug_CN: ئالىي

en: Settings
ug_CN: تەڭشەكلەر

en: Preparing strings…
ug_CN: ھەرپ تىزىقىنى تەييارلاۋاتىدۇ…

en: Pre-translating from translation memory…
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىدىن ئالدىن تەرجىمە قىلىۋاتىدۇ…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
ug_CN[0]: ئالدىن تەرجىمە قىلىنغىنى %u تىزىق
ug_CN[1]: ئالدىن تەرجىمە قىلىنغىنى %u تىزىق

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
ug_CN: بۇلۇت ئالدىن تەرجىمىسىنىڭ ھەرپ تىزىقىنى يۈكلەۋاتىدۇ…

en: Pre-translating…
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە قىلىۋاتىدۇ…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
ug_CN[0]: %d تىزىق ئالدىن تەرجىمە قىلىندى.
ug_CN[1]: %d تىزىق ئالدىن تەرجىمە قىلىندى.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
ug_CN: تەرجىمىگە ئىشلەش زۆرۈر بەلگىسى سېلىنغان، چۈنكى ئۇلار توغرا بولماسلىقى مۇمكىن. ئۇلارنىڭ توغرىلىقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Exact matches from TM
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىدىن دەل ماس كەلگىنى

en: Approximate matches from TM
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىدىن تەخمىنەن ماس كەلگىنى

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
ug_CN: چەكلەندى

en: Machine translation
ug_CN: ماشىنا تەرجىمىسى

en: No entries could be pre-translated.
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە قىلغىلى بولىدىغان تۈر يوق.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىدە بۇ ھۆججەت مەزمۇنىغا ئوخشاپ كېتىدىغان ھېچقانداق ھەرپ تىزىقىنى ئۆز ئىچىگە ئالمىغان. Poedit تەرجىمىڭىزدىن يېتەرلىك ئۆگەنگەندىن كېيىن ئاندىن يېرىم ئاپتوماتىك تەرجىمىدە رولىنى جارى قىلدۇرىدۇ.

en: Cannot pre-translate without source text.
ug_CN: مەنبە تېكىستسىز ئالدىن تەرجىمە قىلالمايدۇ.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە قىلىش ئۈچۈن مەنبە تېكىستىنى ئىشلەتكىلى بولۇشى كېرەك. ئەگەر ئەمەلىي تېكىست بولماي ID لا ئىشلىتىلسە ئىشلىمەيدۇ.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
ug_CN: نامەلۇم تىلدىن ئالدىن تەرجىمە قىلالمايدۇ.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە قىلىش ئۈچۈن مەنبە تېكىستنىڭ تىلى ئېنىق بولۇشى كېرەك. Poedit بۇ ھۆججەتتىن ئۇنى بايقىيالمىدى.

en: Use online suggestions
ug_CN: توردىكى تەكلىپنى ئىشلىتىدۇ

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
ug_CN: توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىدىن ئېرىشىشنى سىنايدۇ. دىققەت تەرجىمە مۇكەممەل بولماسلىقى مۇمكىن، ئىنسان تەرجىمان تۈزىتىشى زۆرۈر.

en: Only fill in exact matches
ug_CN: تولۇق ماس كەلگەننىلا تولدۇر

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
ug_CN: كۆڭۈلدىكى ھالەتتە، خاتا نەتىجىلەرمۇ بار، ئەمما ئىشلەش زۆرۈر بەلگىسى قويۇلدى. پەقەت مۇكەممەل ماسلاشتۇرۇش ئۈچۈن بۇ تاللانما تاللىنىدۇ.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
ug_CN: كۆڭۈلدىكى ھالەتتە، خاتا نەتىجىلەرمۇ بار، ئەمما ئىشلەش زۆرۈر بەلگىسى قويۇلدى. پەقەت مۇكەممەل ئىنسان تەرجىمىسى بىلەن ماسلاشتۇرۇش ئۈچۈن بۇ تاللانما تاللىنىدۇ.

en: Don’t mark exact matches as needing work
ug_CN: دەل ماسلاشقانغا ئىشلەش زۆرۈر بەلگىسى سالمايدۇ

en: Don’t mark machine translation as needing work
ug_CN: ماشىنا تەرجىمىسىگە ئىشلەش زۆرۈر بەلگىسى سالمايدۇ

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
ug_CN: پەقەت ئۆزىڭىزنىڭ تەرجىمە خاتىرە سۈپىتىڭىزگە ئىشەنگەندىلا ئاندىن قوزغىتىڭ. كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا، تەرجىمە خاتىرىسىدە ماس كەلگەن ھەممىسىگە ئىشلەش زۆرۈر بەلگىسى قويۇلىدۇ ھەمدە ئىشلىتىشتىن ئىلگىرى قايتا تەكشۈرۈش كېرەك.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە تەرجىمە خاتىرىسىدىكى دەل ياكى مۈجمەل ماس كەلگەن تەرجىمە قىلمىغان تىزىقلارنى ئۆزلۈكىدىن ئىزدەپ تېپىپ ۋە ئۇلارنىڭ تەرجىمىسىنى تولدۇرىدۇ.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە مەۋجۇت تەرجىمىلەرنى ئاپتوماتىك ئىزدەيدۇ ۋە ماشىنا تەرجىمىسىنى ئىشلىتىپ تېخى تەرجىمە قىلىنمىغان تىزىقلارنىڭ دەسلەپكى تەرجىمىسىنى تولدۇرىدۇ.

en: Machine translation:
ug_CN: ماشىنا تەرجىمىسى:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
ug_CN: تېخىمۇ كۆپ تەمىنلىگۈچى ئۈچۈن يۈكسەلتىڭ

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
ug_CN: ئاۋاز بىلەن:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
ug_CN: ئاپتوماتىك

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: formal
ug_CN: رەسمىي

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: informal
ug_CN: جانلىق

en: Exceeded machine translation quota.
ug_CN: ماشىنا تەرجىمە نورمىسىدىن ئېشىپ كەتتى.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
ug_CN: ماشىنا تەرجىمە ئىشلىتىلىشى: %d / %d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
ug_CN: نورما ھەر ئايدا  ئۆرلەيدۇ.

en: Add machine translation credit
ug_CN: ماشىنا تەرجىمە ئىناۋىتى قوشىدۇ

en: Error:
ug_CN: خاتالىق:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
ug_CN[0]: %d خاتالىق كۆرۈلدى:
ug_CN[1]: %d خاتالىق كۆرۈلدى:

en: An error occurred.
ug_CN: بىر خاتالىق كۆرۈلدى.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
ug_CN[0]: %d خاتالىق كۆرۈلدى.
ug_CN[1]: %d خاتالىق كۆرۈلدى.

en: Cancelling…
ug_CN: ۋاز كېچىۋاتىدۇ…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
ug_CN: تولۇق WordPress ئىقتىدارى ئۈچۈن %s←%s ئىشلىتىلىدۇ.

en: &File
ug_CN: ھۆججەت(&F)

en: New WordPress Translation…
ug_CN: يېڭى WordPress تەرجىمە…

en: New WordPress translation…
ug_CN: يېڭى WordPress تەرجىمە…

en: Drag Folders or Files Here
ug_CN: قىسقۇچ ياكى ھۆججەتنى بۇ جايغا سۆرەڭ

en: Drag folders or files here
ug_CN: قىسقۇچ ياكى ھۆججەتنى بۇ جايغا سۆرەڭ

en: Add Folders…
ug_CN: قىسقۇچ قوش…

en: Add folders…
ug_CN: قىسقۇچ قوش…

en: Add Files…
ug_CN: ھۆججەت قوش…

en: Add files…
ug_CN: ھۆججەت قوش…

en: Add Wildcard…
ug_CN: ئورتاق بەلگە قوش…

en: Add wildcard…
ug_CN: ئورتاق بەلگە قوش…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
ug_CN: ئىزدىگۈچتە كۆرسەت

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
ug_CN: مەنبە باشقۇرغۇچتا كۆرسەت

en: Show in Folder
ug_CN: قىسقۇچتا كۆرسەت

en: Paths
ug_CN: يول

en: Excluded paths
ug_CN: مۇستەسنا يول

en: Advanced extraction settings
ug_CN: ئالىي ئاجرىتىش تەڭشەكلەر

en: Extract notes for translators from:
ug_CN: تەرجىمانغا ئىزاھاتنى ئاجرىتىش ئورنى:

en: Comments prefixed with:
ug_CN: ئالدى قوشۇلغۇچى ئىزاھاتى:

en: All comments
ug_CN: ھەممە ئىزاھاتلار

en: Additional xgettext flags:
ug_CN: قوشۇمچە xgettext بەلگىسى:

en: Additional keywords
ug_CN: قوشۇمچە ئاچقۇچلۇق سۆز

en: Name of the project the translation is for
ug_CN: تەرجىمە قىلىدىغان قۇرۇلۇشنىڭ ئىسمى

en: Team name and email address or URL
ug_CN: قوشۇن ئىسمى ۋە ئېلخەت ئادرېسى ياكى تور ئادرېسى

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
ug_CN: مەسىلەن: nplurals=2; plural=(n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
ug_CN: ئىختىيارى ھۆججەت كېڭەيتىلمىسى ئىشلىتىلگەن.

en: UTF-8 (recommended)
ug_CN: UTF-8 (تەۋسىيە)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
ug_CN: ئالدى بىلەن ھۆججەتنى ساقلاڭ. تۆۋەندىكى مەزمۇنلارنى ئۇنىڭدىن ئىلگىرى تەھرىرلىگىلى بولمايدۇ.

en: File Extensions
ug_CN: ھۆججەت كېڭەيتىلمىسى

en: Extension or Wildcard
ug_CN: كېڭەيتىلمە ياكى Wildcard

en: Extractor
ug_CN: ئاجراتقۇچ

en: (unknown)
ug_CN: (يوچۇن)

en: Placeholders correctness
ug_CN: ئورۇن بەلگىسى توغرىلىقى

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
ug_CN: تەرجىمىدە ئورۇن بەلگىسى «%s»  كەم.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
ug_CN: مەنبە تېكىستتە بولمىغان ئارتۇقچە ئورۇن بەلگىسى «%s».

en: Plural form translations
ug_CN: كۆپلۈك شەكلى تەرجىمىسى

en: Not all plural forms are translated.
ug_CN: كۆپلۈك شەكىللىرىنىڭ ھەممىسىنى تەرجىمە قىلمىسىڭىزمۇ بولىدۇ.

en: Inconsistent upper/lower case
ug_CN: چوڭ/كىچىك ھەرپ بىردەك ئەمەس

en: The translation should start as a sentence.
ug_CN: تەرجىمە جۈملە بىلەن باشلىنىدۇ.

en: The translation should start with a lowercase character.
ug_CN: تەرجىمە كىچىك ھەرپ بىلەن باشلىنىدۇ.

en: Inconsistent whitespace
ug_CN: باغلاشمىغان بوشلۇق

en: The translation doesn’t start with a space.
ug_CN: تەرجىمە بوشلۇقتىن باشلانمايدۇ.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
ug_CN: تەرجىمە بوشلۇق بىلەن باشلانغان، ئەمما ئەسلى تېكىست ئۇنداق ئەمەس.

en: The translation is missing a newline at the end.
ug_CN: تەرجىمە ئاخىرىدا يېڭى بىر قۇر كەم.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
ug_CN: تەرجىمە يېڭى قۇر بىلەن ئاخىرلاشقان، ئەمما ئەسلى تېكىستتە ئۇنداق ئەمەس.

en: The translation is missing a space at the end.
ug_CN: تەرجىمە ئاخىرىدا بىر بوشلۇق كەم.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
ug_CN: تەرجىمە بوشلۇق بىلەن ئاخىرلاشقان، ئەمما ئەسلى تېكىست ئۇنداق ئەمەس.

en: Punctuation checks
ug_CN: تىنىش بەلگە تەكشۈرۈش

en: The translation should end with “%s”.
ug_CN: تەرجىمە «%s» بىلەن ئاخىرلىشىشى كېرەك.

en: The translation should not end with “%s”.
ug_CN: تەرجىمە «%s» بىلەن ئاخىرلاشماسلىقى كېرەك.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
ug_CN: تەرجىمە «%s» بىلەن ئاخىرلاشقان، ئەمما ئەسلى تېكىست «%s» بىلەن ئاخىرلاشقان.

en: Cloud
ug_CN: بۇلۇت

en: Clear Menu
ug_CN: تىزىملىكنى تازىلا

en: Clear menu
ug_CN: تىزىملىكنى تازىلا

en: Comment:
ug_CN: ئىزاھات:

en: Update
ug_CN: يېڭىلا

en: &Delete
ug_CN: ئۆچۈر(&D)

en: Delete the comment
ug_CN: ئىزاھاتنى ئۆچۈر

en: Edit project
ug_CN: قۇرۇلۇش تەھرىر

en: Project name:
ug_CN: قۇرۇلۇش ئاتى:

en: Browse
ug_CN: كۆز يۈگۈرت

en: Add directory to the list
ug_CN: تىزىملىككە مۇندەرىجە قوش

en: &New…
ug_CN: يېڭى(&N)…

en: New from &POT/PO file…
ug_CN: &POT/PO ھۆججەتتىن يېڭىدىن قۇر…

en: New From &POT/PO File…
ug_CN: &POT/PO ھۆججەتتىن يېڭىدىن قۇر…

en: &Open…
ug_CN: ئاچ(&O)…

en: Open Recent
ug_CN: يېقىنقىنى ئاچ

en: Open recent
ug_CN: يېقىنقىنى ئاچ

en: Open cloud translation…
ug_CN: بۇلۇت تەرجىمىسىنى ئاچ…

en: Open Cloud Translation…
ug_CN: بۇلۇت تەرجىمىسىنى ئاچ…

en: &Start window
ug_CN: باشلاش كۆزنىكى(&S)

en: &Start Window
ug_CN: باشلاش كۆزنىكى(&S)

en: Catalogs &manager
ug_CN: كاتالوگ باشقۇرغۇچ(&M)

en: Catalogs &Manager
ug_CN: كاتالوگ باشقۇرغۇچ(&M)

en: &Close
ug_CN: ياپ(&C)

en: &Save
ug_CN: ساقلا(&S)

en: Save &as…
ug_CN: باشقا ئاتتا ساقلا(&A)…

en: Save &As…
ug_CN: باشقا ئاتتا ساقلا(&A)…

en: Compile to MO…
ug_CN: MO ھاسىللا…

en: E&xport to HTML…
ug_CN: HTML چىقار(&X)…

en: Export to Excel…
ug_CN: Excel غا چىقار…

en: Import from Excel…
ug_CN: Excel دىن ئەكىر…

en: Check for updates…
ug_CN: يېڭىلاشنى تەكشۈر…

en: &License…
ug_CN: ئىجازەتنامە(&L)…

en: Settings…
ug_CN: تەڭشەكلەر…

en: &Preferences
ug_CN: مايىللىق(&P)

en: E&xit
ug_CN: ﭼﯧﻜﯩﻦ(&X)

en: Quit
ug_CN: چېكىن

en: Copy from singular
ug_CN: بىرلىكتىن كۆچۈر

en: Copy From Singular
ug_CN: بىرلىكتىن كۆچۈر

en: Translation needs &work
ug_CN: تەرجىمىگە ئىشلەش زۆرۈر(&W)

en: Translation Needs &Work
ug_CN: تەرجىمىگە ئىشلەش زۆرۈر(&W)

en: Edit &comment
ug_CN: ئىزاھات تەھرىر(&C)

en: Edit &Comment
ug_CN: ئىزاھات تەھرىر(&C)

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
ug_CN: تەۋسىيەلەر

en: &Find…
ug_CN: ئىزدە…(&F)

en: Replace…
ug_CN: ئالماشتۇر…

en: Find next
ug_CN: تېكىستتىن ئىزدە

en: Find previous
ug_CN: ئالدىنقىنى ئىزدە

en: Find and Replace…
ug_CN: ئىزدە ۋە ئالماشتۇر…

en: Find Next
ug_CN: كېيىنكىنى ئىزدە

en: Find Previous
ug_CN: ئالدىنقىنى ئىزدە

en: Show string &ID
ug_CN: تىزىق &ID نى كۆرسەت

en: Show String &ID
ug_CN: تىزىق &ID نى كۆرسەت

en: Show warnings
ug_CN: ئاگاھلاندۇرۇشنى كۆرسەت

en: Show Warnings
ug_CN: ئاگاھلاندۇرۇشنى كۆرسەت

en: Customize warnings…
ug_CN: ئىختىيارى ئاگاھلاندۇرۇش…

en: Customize Warnings…
ug_CN: ئىختىيارى ئاگاھلاندۇرۇش…

en: Sort by &file order
ug_CN: ھۆججەت تەرتىپى بويىچە تەرتىپلە(&A)

en: Sort by &File Order
ug_CN: ھۆججەت تەرتىپى بويىچە تەرتىپلە(&A)

en: Sort by &source
ug_CN: مەنبە بويىچە تەرتىپلە(&S)

en: Sort by &Source
ug_CN: مەنبە بويىچە تەرتىپلە(&S)

en: Sort by &translation
ug_CN: تەرجىمە بويىچە تەرتىپلە(&T)

en: Sort by &Translation
ug_CN: تەرجىمە بويىچە تەرتىپلە(&T)

en: &Group by context
ug_CN: تىل مۇھىتى بويىچە گۇرۇپپىلا(&G)

en: &Group By Context
ug_CN: تىل مۇھىتى بويىچە گۇرۇپپىلا(&G)

en: Entries with errors first
ug_CN: خاتالىق بار تۈرلەر ئالدىدا

en: Entries with Errors First
ug_CN: خاتالىق بار تۈرلەر ئالدىدا

en: &Untranslated entries first
ug_CN: تەرجىمە قىلىنمىغان بىرىنچى تۈر(&U)

en: &Untranslated Entries First
ug_CN: تەرجىمە قىلىنمىغان بىرىنچى تۈر(&U)

en: Show &suggestions tab
ug_CN: تەۋسىيە بەتكۈچنى كۆرسەت(&S)

en: Show &Suggestions Tab
ug_CN: تەۋسىيە بەتكۈچنى كۆرسەت(&S)

en: Show &terminology tab
ug_CN: ئاتالغۇ بەتكۈچنى كۆرسەت(&T)

en: Show &Terminology Tab
ug_CN: ئاتالغۇ بەتكۈچنى كۆرسەت(&T)

en: &Show code occurrences
ug_CN: كودنىڭ كۆرۈنىدىغان ئورنىنى كۆرسەت(&S)

en: &Show Code Occurrences
ug_CN: كودنىڭ كۆرۈنىدىغان ئورنىنى كۆرسەت(&S)

en: Show sidebar
ug_CN: يان بالداقنى كۆرسەت

en: Show status bar
ug_CN: ھالەت بالداقنى كۆرسەت

en: &Translation
ug_CN: تەرجىمە(&T)

en: Source Text
ug_CN: مەنبە تېكست

en: &Update from source code
ug_CN: ئەسلى كودتىن يېڭىلا(&U)

en: &Update from Source Code
ug_CN: ئەسلى كودتىن يېڭىلا(&U)

en: Sync with Crowdin
ug_CN: Crowdin بىلەن قەدەمداشلا

en: Pre-&translate…
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە(&T)…

en: &Validate translations
ug_CN: تەرجىمىلەرنى دەلىللە(&V)

en: &Validate Translations
ug_CN: تەرجىمىلەرنى دەلىللە(&V)

en: &Statistics
ug_CN: ستاتىستىكا(&S)

en: Remove Same-as-Source Translations
ug_CN: مەنبە بىلەن ئوخشاش تەرجىمىلەرنى چىقىرىۋەت

en: &Purge deleted translations
ug_CN: ئۆچۈرۈلگەن تەرجىمىنى تازىلا(&P)

en: &Purge Deleted Translations
ug_CN: ئۆچۈرۈلگەن تەرجىمىنى تازىلا(&P)

en: &Properties…
ug_CN: خاسلىق(&P)…

en: &Go
ug_CN: يۆتكەل(&G)

en: &Done and next
ug_CN: تامام ۋە كېيىنكى(&D)

en: &Done and Next
ug_CN: تامام ۋە كېيىنكى(&D)

en: Previously edited
ug_CN: ئىلگىرى تەھرىرلەنگەن

en: Previously Edited
ug_CN: ئىلگىرى تەھرىرلەنگەن

en: &Previous translation
ug_CN: ئالدىنقى تەرجىمە(&P)

en: &Previous Translation
ug_CN: ئالدىنقى تەرجىمە(&P)

en: &Next translation
ug_CN: كېيىنكى تەرجىمە(&N)

en: &Next Translation
ug_CN: كېيىنكى تەرجىمە(&N)

en: P&revious unfinished
ug_CN: ئالدىنقى تاماملانمىغىنى(&R)

en: P&revious Unfinished
ug_CN: ئالدىنقى تاماملانمىغىنى(&R)

en: Ne&xt unfinished
ug_CN: كېيىنكى تاماملانمىغىنى(&X)

en: Ne&xt Unfinished
ug_CN: كېيىنكى تاماملانمىغىنى(&X)

en: Previous plural form
ug_CN: ئالدىنقى كۆپلۈك شەكلى

en: Previous Plural Form
ug_CN: ئالدىنقى كۆپلۈك شەكلى

en: Next plural form
ug_CN: كېيىنكى كۆپلۈك شەكلى

en: Next Plural Form
ug_CN: كېيىنكى كۆپلۈك شەكلى

en: &Online help
ug_CN: توردىكى ياردەم(&O)

en: &Online Help
ug_CN: توردىكى ياردەم(&O)

en: &GNU gettext manual
ug_CN: &GNU gettext قوللانمىسى

en: &GNU gettext Manual
ug_CN: &GNU gettext قوللانمىسى

en: Email &support…
ug_CN: ئېلخەت ۋە قوللاش…

en: Email &Support…
ug_CN: ئېلخەت ۋە قوللاش…

en: &About Poedit
ug_CN: Poedit ھەققىدە(&A)

en: &About
ug_CN: ھەققىدە(&A)

en: Extractor setup
ug_CN: ئاجراتقۇچ ئورنات

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
ug_CN: تىزىملىكتىكى كېڭەيتىلگەن نام پەش بىلەن ئايرىلىدۇ (مەسىلەن: *.cpp;*.h):

en: Invocation:
ug_CN: يۆتكەپ ئىشلىتىش جەريانى:

en: Command to extract translations:
ug_CN: تەرجىمە ئاجرىتىش بۇيرۇقى:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
ug_CN: بۇ يەشكۈچ بۇيرۇقىنى ئىجرا قىلىشقا ئىشلىتىلىدۇ
    
    %o چىقىرىدىغان ھۆججەتنىڭ ئىسمى،
    %K ھالقىلىق سۆز تىزىملىكى،
     %F كىرگۈزگەن ھۆججەت تىزىملىكى،
     
    %C ھەرپ بەلگە تىزمىسى بەلگىسى (تۆۋەندىكىنى كۆرۈڭ).

en: An item in keywords list:
ug_CN: ھالقىلىق سۆز تىزىملىكىدىكى بىر تۈر:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
ug_CN: ھەر بىر ھالقىلىق سۆزگە قارىتا يۇقىرىدىكى مەزمۇن بۇيرۇق قۇرىنىڭ كەينىگە قوشۇلىدۇ. %k ھالقىلىق سۆز بولۇپ يېشىلىدۇ.

en: An item in input files list:
ug_CN: ھۆججەت تىزىملىكى كىرگۈزۈشتىكى بىر تۈر:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
ug_CN: كىرگۈزگەن ھەر بىر ھۆججەتكە نىسبەتەن يۇقىرىدىكى مەزمۇن بۇيرۇق قۇرىنىڭ  كەينىگە قوشۇلىدۇ. %f  ھۆججەت نامى  بولۇپ يېشىلىدۇ.

en: Source code charset:
ug_CN: مەنبە كودىنىڭ كودلىنىشى:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
ug_CN: پەقەت مەنبە كود ھەرپ توپلىمىدا بەلگىلىگەندىلا ئاندىن بۇيرۇق قۇرىغا قوشۇلىدۇ. %c ھەرپ توپلىمى قىممىتى قىلىپ يېشىلىدۇ.

en: Translation Properties
ug_CN: تەرجىمە خاسلىقى

en: Project name and version:
ug_CN: قۇرۇلۇش ئاتى ۋە نەشرى:

en: Language team:
ug_CN: تىل قوشۇنى:

en: Plural forms:
ug_CN: كۆپلۈك شەكلى:

en: Use default rules for this language
ug_CN: بۇ تىلنىڭ كۆڭۈلدىكى قائىدىسىنى ئىشلەت

en: Use custom expression
ug_CN: ئىختىيارىچە ئىپادە ئىشلەت

en: Learn about plural forms
ug_CN: كۆپلۈك ھەققىدە بىلدۈرگۈ

en: Charset:
ug_CN: كودلاش:

en: Advanced Extraction Settings…
ug_CN: ئالىي ئاجرىتىش تەڭشەكلەر…

en: Advanced extraction settings…
ug_CN: ئالىي ئاجرىتىش تەڭشەكلەر…

en: Translation properties
ug_CN: تەرجىمە خاسلىقى

en: Sources Paths
ug_CN: مەنبە يول

en: Sources paths
ug_CN: مەنبە يول

en: Extract text from source files in the following directories:
ug_CN: تېكىستنى مەنبە ھۆججەتتىن تۆۋەندىكى مۇندەرىجىگە چىقار:

en: Base path:
ug_CN: ئاساسىي يول:

en: Customize File Extensions…
ug_CN: ھۆججەت كېڭەيتىلمىسىنى خاسلاشتۇرۇۋاتىدۇ…

en: Customize file extensions…
ug_CN: ھۆججەت كېڭەيتىلمىسىنى خاسلاشتۇرۇۋاتىدۇ…

en: Sources Keywords
ug_CN: مەنبە ئاچقۇچلۇق سۆز

en: Sources keywords
ug_CN: مەنبە ئاچقۇچلۇق سۆز

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
ug_CN: بۇ ئاچقۇچلۇق سۆزلەر (فۇنكىتسىيە نامى)نى ئىشلىتىش ئارقىلىق مەنبە ھۆججەتلەردىكى تەرجىمە قىلغىلى بولىدىغان ھەرپ تىزمىسىنى  تونۇيدۇ:

en: Also use default keywords for supported languages
ug_CN: قوللايدىغان تىللارغىمۇ كۆڭۈلدىكى ئاچقۇچلۇق سۆزنى ئىشلىتىدۇ

en: Learn about gettext keywords
ug_CN: Gettext ئاچقۇچلۇق سۆز ھەققىدە بىلدۈرگۈ

en: These strings were found in the sources but were not in the file.
    Poedit will add them to the file now.
ug_CN: ئەسلى مەنبەدىن بۇ تىزىقلار بايقالدى ئەمما ھۆججەتتە يوق. ھازىر Poedit ئۇلارنى ھۆججەتكە قوشىدۇ.

en: These strings are no longer in the source code.
    Poedit will remove them from the file now.
ug_CN: بۇ ھەرپ تىزمىسى مەنبە كودتا يوق
    Poedit ھازىر بۇ ئۇچۇرلارنى ھۆججەتتىن چىقىرىۋېتىدۇ.

en: Obsolete strings
ug_CN: كونا ھەرپ تىزمىسى

en: (0 new, 0 obsolete)
ug_CN: (0 يېڭى، 0 كونا)

en: Open file
ug_CN: ھۆججەت ئاچ

en: Save file
ug_CN: ھۆججەت ساقلا

en: Validate
ug_CN: دەلىللەش

en: Check for errors in the translation
ug_CN: تەرجىمىدىكى خاتالىقلارنى تەكشۈر

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە تىزىقىنىڭ تېخى تەرجىمىسى يوق

en: Update from code
ug_CN: كودتىن يېڭىلا

en: Update from Code
ug_CN: كودتىن يېڭىلا

en: Update from source code
ug_CN: ئەسلى كودتىن يېڭىلا

en: Sidebar
ug_CN: يان بالداق

en: Show or hide the sidebar
ug_CN: يان بالداقنى كۆرسەت ياكى يوشۇر

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
ug_CN: ئالدىنقى مەنبە تېكست

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
ug_CN: ھازىرقى توغرا بولمىغان تەرجىمىگە مۇناسىپ كونا ئەسلى تېكىست (بۇ قېتىملىق يېڭىلاشتىن ئىلگىرى ئۆزگەرتىلگەن)

en: Notes for translators
ug_CN: تەرجىمانلارغا ئىزاھات

en: Comment
ug_CN: ئىزاھات

en: Add comment
ug_CN: ئىزاھات قوش

en: Add Comment
ug_CN: ئىزاھات قوش

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىڭىزدىن

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
ug_CN: ماشىنا تەرجىمىسى

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
ug_CN: تەرجىمان

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
ug_CN: ئىنسان تەرجىمىسى

en: Delete From Translation Memory
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىدىن ئۆچۈر

en: Delete from translation memory
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسىدىن ئۆچۈر

en: Report Bad Translation
ug_CN: خاتا تەرجىمە مەلۇم قىل

en: Report bad translation
ug_CN: خاتا تەرجىمە مەلۇم قىل

en: Translation suggestions
ug_CN: تەرجىمە تەۋسىيەلىرى

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
ug_CN: ماس كەلگەنلىرى تېپىلمىدى

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
ug_CN: ماس كەلگىنى تېپىلمىدى

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
ug_CN: بۇ تىزىق Poedit نىڭ تەرجىمە خاتىرىسىدە بايقالدى.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
ug_CN: تەرجىمە تەۋسىيەسى ئۈچۈن مەنبە تېكىستىنى ئىشلەتكىلى بولۇشى كېرەك. ئەگەر ئەمەلىي تېكىست بولماي ID لا ئىشلىتىلسە ئۇلار ئىشلىمەيدۇ.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ug_CN: تەرجىمە تەۋسىيەسى ئۈچۈن مەنبە تېكىستنىڭ تىلى ئېنىق بولۇشى كېرەك. Poedit بۇ ھۆججەتتىن ئۇنى بايقىيالمىدى.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
ug_CN: نۆۋەتتە قوزغىتىلغان توردىكى تەرجىمە تەۋسىيە سۈپىتى دەرىجىسى

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Premium
ug_CN: كۈچەيتىلگەن

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Standard
ug_CN: ئۆلچەملىك

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
ug_CN: سۈپەت: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
ug_CN: ماشىنا تەرجىمە ئىشلىتىلىشى:

en: Terminology
ug_CN: ئاتالغۇ

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
ug_CN: بۇ تەۋسىيە باشقا تەرجىماننىڭ توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىدىكى تۆھپىسى.

en: This suggestion was machine-translated online.
ug_CN: بۇ تەۋسىيە توردىكى ماشىنا تەرجىمىسى.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
ug_CN[0]: توردىكى %d / %d تەۋسىيە قالدى.
ug_CN[1]: توردىكى %d / %d تەۋسىيە قالدى.

en: Remove this limitation
ug_CN: بۇ چەكلىمىنى چىقىرىۋەت

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
ug_CN: ھەقسىز نەشرى توردىكى تەۋسىيەدىن پەقەت 10 غىلا ئېرىشەلەيدۇ. كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈلسە بۇ چەكلىمە چىقىرىۋېتىلىدۇ.

en: Unlock online suggestions
ug_CN: تور تەۋسىيە قۇلۇپىنى ئاچ

en: Exceeded online TM daily limit.
ug_CN: توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىنىڭ كۈندىلىك چېكىدىن ئېشىپ كەتتى.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
ug_CN: ئىنتېرنېتقا باغلىنىپ قوشۇمچە تەكلىپلەرگە ئېرىشىدۇ.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
ug_CN: تەقدىم قىلىۋاتىدۇ

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
ug_CN: تەرجىمىلىرىڭىز تور تەرجىمە خاتىرىسىگە تۆھپە قوشىدۇ. تەكلىپنى ياخشىلىغانلىقىڭىزغا كۆپ رەھمەت!

note: TRANSLATORS: Label indicating that the current file
en: Private
ug_CN: شەخسىي

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
ug_CN: بۇ ھۆججەتنىڭ تەرجىمىسى توردىكى تەرجىمە خاتىرىسىدە ھەمبەھىرلەنمەيدۇ.

en: Privacy settings
ug_CN: شەخسىيەت تەڭشەكلىرى

en: While editing the file “%s”:
ug_CN: ھۆججەت «%s» نى تەھرىرلىگەندە:

en: Not interested
ug_CN: قىزىقمىغان

en: Pre-translation
ug_CN: ئالدىن تەرجىمە

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
ug_CN: ھەممە تۈرلەرنى بىر قېتىمدىلا ئالدىن تەرجىمە قىلىپ، بىردىن بىردىن تەرجىمە قىلماي كۈچنى توغرىلاشقا مەركەزلەشتۈرگىلى بولىدۇ.

en: Stay Informed!
ug_CN: دائىم خەۋەردار!

en: Subscribe
ug_CN: مۇشتەرى

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
ug_CN: Poedit خەۋىرىگە تىزىملاتسىڭىز، ئەڭ يېڭى ئۇچۇرلاردىن تۇنجى بولۇپ خەۋەردار بولالايسىز. مەنمۇ ئەخلەت ئېلخەتكە ئۆچ، شۇڭلاشقا يىلدا بىر قانچە پارچە ئېلخەت كېلىدۇ.

en: Email address
ug_CN: ئېلخەت ئادرېسى

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
ug_CN: تىزىملاتتىڭىز. دەلىللەش ئۇچۇرىنى ئېلخەتتىن تەكشۈرۈڭ.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
ug_CN: Mac، Windows ۋە Kindle ئۈچۈن لۇغەت

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
ug_CN: سىز Mac، Windows ۋە Kindle ئۈچۈن لۇغەت ئەپ ياساۋاتقانلىقىمنى بىلەمسىز؟ ئۇ 80 دىن ئارتۇق تىلنى قوللايدۇ، ئۇ Poedit نىڭ ياخشى بىر ياردەمچىسى.

en: Glossary Entry
ug_CN: سۆزلۈك كىرگۈزۈلىدۇ

en: Term
ug_CN: ئاتالغۇ

en: Additional description or notes
ug_CN: قوشۇمچە چۈشەندۈرۈش ياكى ئىزاھات

en: Notes
ug_CN: ئىزاھات

en: CSV Glossary Import
ug_CN: CSV سۆزلۈك ئەكىر

en: Source language:
ug_CN: مەنبە تىل:

en: Translation language:
ug_CN: تەرجىمە تىلى:

en: Import rules:
ug_CN: ئەكىرىش قائىدىسى:

en: Skip the first row
ug_CN: بىرىنچى قۇردىن ئاتلا

en: Column separator:
ug_CN: رەت ئايرىغۇچ:

en: Term column:
ug_CN: ئاتالغۇ رېتى:

en: Definition column:
ug_CN: ئېنىقلىما رېتى:

en: Notes column:
ug_CN: ئىزاھات رېتى:

en: Preview of imported glossary data:
ug_CN: ئەكىرگەن سۆزلۈك سانلىق مەلۇماتىنى ئالدىن كۆزىتىش:

note: TRANSLATORS: %d is the number of entries in the preview, %s is the total number of entries in the file
en: Preview of imported glossary data (%d out of %s shown):
ug_CN: ئەكىرگەن سۆزلۈك سانلىق مەلۇماتىنى ئالدىن كۆزىتىش (%1$d/%2$s كۆرسىتىلدى):

en: Edit
ug_CN: تەھرىر

en: Word or phrase
ug_CN: سۆز ياكى ئىبارە

en: Add entries to the glossary
ug_CN: سۆزلۈككە مەزمۇن قوشىدۇ

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
ug_CN: بىردەكلىككە كاپالەتلىك قىلىش ئۈچۈن ئىلگىرىكى تەرجىمە ۋە سۆزلۈكلەرنى ئىزدەيدۇ. نۆۋەتتىكى ھۆججەت ۋە تەرجىمە خاتىرىڭىزنىڭ ھەر ئىككىسىگە مۇراجىئەت قىلىدۇ.

en: Unlock terminology search
ug_CN: ئاتالغۇ ئىزدەشنىڭ قۇلۇپىنى ئاچىدۇ

en: Glossary
ug_CN: سۆزلۈك

en: This File
ug_CN: ھۆججەت

en: Add Glossary Entry…
ug_CN: سۆزلۈك قوشىدۇ…

en: Add glossary entry…
ug_CN: سۆزلۈك قوشىدۇ…

en: Import Glossary from CSV File…
ug_CN: CSV ھۆججىتىدىن سۆزلۈك ئەكىرىدۇ…

en: Import glossary from CSV file…
ug_CN: CSV ھۆججىتىدىن سۆزلۈك ئەكىرىدۇ…

en: Select CSV glossary file to import
ug_CN: ئەكىرىدىغان CSV ھۆججىتى تاللىنىدۇ

en: CSV Files
ug_CN: CSV ھۆججەت

en: Importing glossary
ug_CN: سۆزلۈكنى ئەكىرىۋاتىدۇ

en: Imported %s terms from CSV file “%s” into the glossary.
ug_CN: سۆزلۈككە %s ئاتالغۇنى CSV ھۆججەت «%s» تىن ئەكىردى.

en: Items
ug_CN: تۈر

en: Words
ug_CN: سۆز

en: Characters
ug_CN: ھەرپ

en: Translated
ug_CN: تەرجىمە قىلىنغان

[ctx: column/row header]
en: Needs work
ug_CN: ئىشلەش زۆرۈر

en: Translations with errors
ug_CN: خاتالىق بار تەرجىمىلەر

en: Strings in source language
ug_CN: مەنبە تىلدىكى تىزىق

en: Not translated
ug_CN: تەرجىمە قىلىنمىغان

en: Include code and placeholders
ug_CN: كود ۋە ئورۇن بەلگىسىنىمۇ ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
ug_CN: ئەگەر تاللانسا، سۆز ۋە ھەرپ سانى ئورۇن بەلگىسى، HTML بەلگىلىرى ۋە كودلارنىمۇ ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: Characters are counted including spaces.
ug_CN: ھەرپ سانى بوشلۇقنىمۇ ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: Copy to clipboard
ug_CN: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر

en: Copy to Clipboard
ug_CN: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
ug_CN: ھۆججەت «%s» نى ئاچقىلى بولمىدى: %s

en: Cannot execute program: %s
ug_CN: پروگراممىنى ئىجرا قىلالمايدۇ: %s

en: The TMX file is malformed.
ug_CN: بۇ TMX ھۆججىتىنىڭ پىچىمى خاتا.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
ug_CN: تەرجىمە خاتىرە ساندانى بۇزۇلدى: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
ug_CN: تەرجىمە خاتىرىسى خاتالىقى: %s (%d).

en: (Use default language)
ug_CN: كۆڭۈلدىكى تىلنى ئىشلەت

en: Language selection
ug_CN: تىل تاللاش

en: Select your preferred language
ug_CN: ياقتۇرىدىغان تىلنى تاللاڭ

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
ug_CN: بۇ ئۆزگەرتىش كۈچكە ئىگە بولۇشى ئۈچۈن Poedit نى چوقۇم قايتا قوزغىتىڭ.

en: Cannot create temporary directory.
ug_CN: ۋاقىتلىق  قىسقۇچىنى قۇرالمىدى.

en: There are no translations. That’s unusual.
ug_CN: تەرجىمىسى يوق. بۇ ئادەتتىكىدەك ئەمەس.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
ug_CN: تەرجىمە تۈرى Gettext سىستېمىسىدا قولدا كىرگۈزۈلمەيدۇ، ئەمما مەنبە كودتىن ئۆزلۈكىدىن ئاجرىتىلىدۇ. بۇنداق بولغاندا، ئەڭ يېڭى ۋە ئەڭ توغرا بولغان تەرجىمە قىلىشقا تېگىشلىك تۈرلەرنى بىلەلەيمىز. تەرجىمانلار ئادەتتە ئىجادكارلار ئۇلارغا تەييارلاپ بەرگەن PO قېلىپ ھۆججەت (POT) نى ئىشلىتىدۇ.

en: Learn more about GNU gettext
ug_CN: GNU gettext ھەققىدە تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇر

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
ug_CN: بۇ ھۆججەتنىڭ تەرجىمىسىنى تولدۇرۇشنىڭ قۇلاي يولى ئۇنى POT تىن يېڭىلاش:

en: Update from POT
ug_CN: POT تىن يېڭىلا

en: Take translatable strings from an existing POT template.
ug_CN: مەۋجۇت POT قېلىپىدىن تەرجىمە قىلغىلى بولىدىغان تىزىقنى ئاجرىتىدۇ.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
ug_CN: مەنبە كودتىن تەرجىمە قىلغىلى بولىدىغان ھەرپ تىزىقلىرىنى بىۋاسىتە ئاجرىتالايسىز:

en: Extract from sources
ug_CN: مەنبەدىن ياي

en: Configure source code extraction in Properties.
ug_CN: خاسلىقىدا ئەسلى كود ئاجرىتىش سەپلىمىسى.

en: Create new
ug_CN: يېڭىدىن قۇر

en: Create new translation from POT template.
ug_CN: يېڭى تەرجىمىنى POT قېلىپىدىن قۇرىدۇ.

en: Browse files
ug_CN: ھۆججەتكە كۆز يۈگۈرت

en: Open and edit translation files.
ug_CN: تەرجىمە ھۆججەتلەرنى ئېچىپ ۋە تەھرىرلەيدۇ.

en: Translate WordPress theme or plugin
ug_CN: WordPress ئۆرنەك ياكى قىستۇرما تەرجىمە

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
ug_CN: WordPress تەرجىمىسىنى FTP ياكى يەرلىك كومپيۇتېردا تەھرىرلەيدۇ.

en: Translate cloud project
ug_CN: بۇلۇت قۇرۇلۇشى تەرجىمىسى

en: Collaborate with other people online.
ug_CN: توردىكى باشقا كىشىلەر بىلەن ھەمكارلىشىڭ.

en: Recent files
ug_CN: يېقىنقى ھۆججەتلەر

en: Failed to read file “%s”.
ug_CN: ھۆججەت «%s» نى ئوقۇيالمىدى.

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
ug_CN: «%s» سەۋەبىدىن %s دىكى قىممىتى مۈجمەل بولغانلىقتىن قايمۇقتى.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
ug_CN: «%s» نىڭ PO ھۆججەت ئورنىنى بايقىيالمىدى.

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
ug_CN: بۇ «%s» ئۆرنەك يەرلىكلەشتۈرۈشكە تەييار ئەمەس.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
ug_CN: «%s» ئۆرنەكنىڭ تەرجىمە دائىرە نامىنى بايقىيالمىدى.

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
ug_CN: «%s» ئۆرنەكنىڭ تەرجىمە دائىرە نامىنى بايقىيالمىدى.

en: Confused: multiple main plugin files.
ug_CN: قايمۇقتى: كۆپ ئاساسىي قىستۇرما ھۆججىتى تېپىلدى.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
ug_CN: بۇ «%s» قىستۇرما يەرلىكلەشتۈرۈشكە تەييار ئەمەس.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
ug_CN: «%s» قىستۇرمىنىڭ تەرجىمە دائىرە نامىنى بايقىيالمىدى.

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
ug_CN: قىسقۇچتىن يا WordPress ئۆرنىكى يا قىستۇرما تېپىلمىدى.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
ug_CN: تەرجىمە قىسقۇچ (%s) مەۋجۇت ئەمەس.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
ug_CN: <big>بۇ جايغا <b>ئۆرنەك ياكى قىستۇرما قىسقۇچ</b> نى سۆرەپ تاشلاڭ</big>
    
    ياكى «قىسقۇچ تاللا» توپچىنى ئىشلىتىڭ

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
ug_CN: <big>بۇ جايغا <b>ئۆرنەك ياكى قىستۇرما قىسقۇچ</b> نى سۆرەپ تاشلاڭ</big>
    
    ياكى «قىسقۇچ تاللا» توپچىنى ئىشلىتىڭ

en: Folder “%s”
ug_CN: قىسقۇچ «%s»

en: Work With Files
ug_CN: يەرلىك ھۆججەت

en: Work with files
ug_CN: يەرلىك ھۆججەت

en: Connect to Server
ug_CN: مۇلازىمېتىرغا باغلا

en: Connect to server
ug_CN: مۇلازىمېتىرغا باغلان

en: On This Computer
ug_CN: بۇ كومپيۇتېردا

en: On this computer
ug_CN: بۇ كومپيۇتېردا

en: Continue
ug_CN: داۋاملاشتۇر

en: Choose Folder…
ug_CN: قىسقۇچ تاللا…

en: Choose folder…
ug_CN: قىسقۇچ تاللا…

en: Create a new translation
ug_CN: يېڭى بىر تەرجىمە قۇر

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
ug_CN: ئەگەر ئۆرنەك ياكى قىستۇرمىنى تىلىڭىزغا تەرجىمە قىلماقچى بولسىڭىز بۇنى تاللاڭ.

en: Create a POT
ug_CN: POT قۇر

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
ug_CN: بۇ تاللانما ئۇسلۇب ۋە قىستۇرما ئىجادكارلىرى ئۈچۈن. Poedit تەرجىمە قىلىشقا بولىدىغان مەزمۇن ئاساسىدا بوش قېلىپ (POT) تىن بىرنى قۇرىدۇ.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
ug_CN: بۇ WordPress ئۆرنىكى ياكى قىستۇرمىسا بار قىسقۇچنى تاللاڭ

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
ug_CN: سىز WordPress مۇلازىمېتىرىغا باغلىنىدىغان تەپسىلاتلارنى كىرگۈزۈڭ. Poedit ئۇنىڭدىن لازىملىق ئۇسلۇب ۋە قىستۇرمىنى ئىزدەپ، مۇلازىمېتىردىكى مەنبەنى بىۋاسىتە تەرجىمە قىلىشىڭىزغا يول قويىدۇ.

en: Protocol:
ug_CN: كېلىشىم:

en: FTP (insecure)
ug_CN: FTP (بىخەتەر ئەمەس)

en: FTP with SSL
ug_CN: FTP (SSL ئىشلىتىدۇ)

en: Choose a recent server
ug_CN: يېقىندا ئىشلەتكەن مۇلازىمېتىردىن بىرنى تاللا

en: Recent Servers
ug_CN: يېقىنقى مۇلازىمېتىر

en: Recent servers
ug_CN: يېقىنقى مۇلازىمېتىر

en: Server:
ug_CN: مۇلازىمېتىر:

en: Remote Path:
ug_CN: يىراقتىكى يول:

en: Remote path:
ug_CN: يىراقتىكى يول:

en: Detected automatically
ug_CN: ئۆزلۈكىدىن بايقا

en: Port:
ug_CN: ئېغىز:

en: Username:
ug_CN: ئىشلەتكۈچى ئاتى:

en: Password:
ug_CN: ئىم:

en: Remember my credentials
ug_CN: سالاھىيىتىمنى ئەستە تۇت

en: Connect
ug_CN: باغلان

en: Select the plugin or theme to translate:
ug_CN: تەرجىمە قىلىدىغان قىستۇرما ياكى ئۆرنەكنى تاللاڭ:

en: Connecting to WordPress server…
ug_CN: WordPress مۇلازىمېتىرىغا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Theme: %s
ug_CN: ئۆرنەك: %s

en: Plugin: %s
ug_CN: قىستۇرما: %s

en: No Recent Servers
ug_CN: يېقىنقى مۇلازىمېتىر يوق

en: No recent servers
ug_CN: يېقىنقى مۇلازىمېتىر يوق

en: Clear Recent Servers
ug_CN: يېقىنقى مۇلازىمېتىرلارنى تازىلا

en: Clear recent servers
ug_CN: يېقىنقى مۇلازىمېتىرلارنى تازىلا

en: Failed to extract WordPress information.
ug_CN: WordPress ئۇچۇرىنى ئاجرىتالمىدى.

en: WordPress error
ug_CN: WordPress خاتالىقى

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
ug_CN: Poedit سىز تاللىغان قىسقۇچتىكى مەزمۇننى چۈشىنەلمىدى. بۇ بەلكىم قىستۇرما/ئۇسلۇبتا مەسىلە بولغانلىقتىن بولۇشى مۇمكىن، ياكى Poedit ئەقىللىق ئەمەس. خاتالىق:
    
    • %s
    
    بۇ help@poedit.net غا ئېلخەت يوللاڭ، بىز تېزلا بىر تەرەپ قىلىمىز.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
ug_CN: ئېلخەتتە قوللاش

en: View log
ug_CN: خاتىرىنى كۆرسەت

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
ug_CN: ئېلخەتتە قوللاش

en: View Log
ug_CN: خاتىرىنى كۆرسەت

en: WordPress Errors Log
ug_CN: WordPress خاتالىق خاتىرىسى

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
ug_CN: بۇ خاتىرە ھۆججىتىنى help@poedit.net قا ئەۋەتىڭ. رەھمەت سىزگە!

en: Analyzing WordPress server…
ug_CN: WordPress مۇلازىمېتىرىنى تەھلىل قىلىۋاتىدۇ…

en: Downloading translation data…
ug_CN: تەرجىمە سانلىق مەلۇماتىنى چۈشۈرۈۋاتىدۇ…

en: Unpacking translation data…
ug_CN: تەرجىمە سانلىق مەلۇماتىنى يېشىۋاتىدۇ…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
ug_CN: چۈشۈرۈلگەن WordPress سانلىق مەلۇماتىنى يەشكەندە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: Analyzing WordPress code…
ug_CN: WordPress كودىنى تەھلىل قىلىۋاتىدۇ…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
ug_CN: WordPress تەرجىمە ھۆججىتى تەييار بولدى ئەمما مۇناسىپ ئەسلى كودتا بەزى ئەجەللىك بولمىغان مەسىلە بار.

en: Sync
ug_CN: قەدەمداشلا

en: Synchronize the translation with Crowdin
ug_CN: تەرجىمىنى Crowdin بىلەن قەدەمداشلايدۇ

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
ug_CN: كەسپىي Pro نەشرىگە يۈكسەلدۈرۈلسە قوشۇمچە ئىقتىدارلارغا ئېرىشەلەيدۇ ھەمدە Poedit ئىجادكارلىرىنىڭ قوللىشىغا ئېرىشەلەيدۇ.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
ug_CN: %s مايىللىقلار

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ug_CN: %s ھەققىدە

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
ug_CN: مۇلازىمەتلەر

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
ug_CN: %s نى يوشۇر

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
ug_CN: باشقىلارنى يوشۇر

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
ug_CN: ھەممىنى كۆرسەت

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
ug_CN: %s چېكىن

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
ug_CN: مايىللىق…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ug_CN: مايىللىق…

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ug_CN: مايىللىق…

en: &Apply
ug_CN: قوللان(&A)

en: Apply
ug_CN: قوللان

en: &Back
ug_CN: كەينى(&B)

en: Back
ug_CN: قايت

en: &Cancel
ug_CN: ۋاز كەچ(&C)

en: &Clear
ug_CN: تازىلا(&C)

en: Clear
ug_CN: تازىلا

en: Copy
ug_CN: كۆچۈر

en: Cu&t
ug_CN: كەس(&T)

en: Cut
ug_CN: كەس

en: &Quit
ug_CN: چېكىن(&Q)

en: Help
ug_CN: ياردەم

en: &New
ug_CN: يېڭى(&N)

en: New
ug_CN: يېڭى

en: &No
ug_CN: ياق(&N)

en: No
ug_CN: ياق

en: &OK
ug_CN: جەزملە(&O)

en: Open…
ug_CN: ئاچ…

en: &Open...
ug_CN: ئاچ(&O)…

en: Open...
ug_CN: ئاچ…

en: &Paste
ug_CN: چاپلا(&P)

en: Paste
ug_CN: چاپلا

en: Preferences
ug_CN: مايىللىق

en: &Redo
ug_CN: قايتىلا(&R)

en: Refresh
ug_CN: يېڭىلا

en: &Save as
ug_CN: باشقا ئاتتا ساقلا(&S)

en: Save as
ug_CN: باشقا ئاتتا ساقلا

en: Select &All
ug_CN: ھەممىنى تاللا(&A)

en: Select All
ug_CN: ھەممىنى تاللا

en: &Undo
ug_CN: يېنىۋال(&U)

en: &Yes
ug_CN: ھەئە(&Y)

en: Yes
ug_CN: ھەئە

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
ug_CN: ئۈستى

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
ug_CN: ئاستى

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
ug_CN: سول

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
ug_CN: ئوڭ

en: Warning:
ug_CN: ئاگاھلاندۇرۇش:
