poedit - en to ru_RU translation catalogue (1032 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ru_RU: О программе %s

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
ru_RU: Версия %s

en: Based on the open source version →
ru_RU: Основано на версии с открытым исходным кодом →

en: Acknowledgements
ru_RU: Благодарности

en: License Agreement
ru_RU: Лицензионное соглашение

en: Terms of Use
ru_RU: Условия использования

en: Privacy Policy
ru_RU: Политика конфиденциальности

en: Licensed to %s
ru_RU: Лицензия зарегистрирована на %s

en: Free version (please upgrade!)
ru_RU: Бесплатная версия (рекомендуем обновить до полной версии)

en: Hide this notification message
ru_RU: Скрыть это уведомление

en: Don’t Show Again
ru_RU: Больше не показывать

en: Don’t show again
ru_RU: Больше не показывать

en: Both files must be of the same file format.
ru_RU: Оба файла должны иметь одинаковый формат файла.

en: Update Summary
ru_RU: Последние изменения

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
ru_RU: Сводка об обновлении

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Issues
ru_RU: Проблемы

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
ru_RU: Файл

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
ru_RU: Строка

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
ru_RU: Проблема

en: New Strings
ru_RU: Новые строки

en: New strings
ru_RU: Новые строки

en: Removed Strings
ru_RU: Удалённые строки

en: Removed strings
ru_RU: Удалённые строки

en: Updating translations
ru_RU: Обновление переводов

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
ru_RU[0]: Найден %d файл шаблона, поддерживаемый Poedit Pro.
ru_RU[1]: Найдено %d файла шаблонов, поддерживаемых Poedit Pro.
ru_RU[2]: Найдено %d файлов шаблонов, поддерживаемых Poedit Pro.
ru_RU[3]: Найдено %d файлов шаблонов, поддерживаемых Poedit Pro.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
ru_RU: Poedit Pro может извлекать строки из файлов шаблонов, но эта функциональность недоступна в бесплатной версии. Хотите перейти на версию Pro?

en: Learn More
ru_RU: Подробнее

en: Learn more
ru_RU: Подробнее

en: Don’t ask again
ru_RU: Больше не спрашивать

en: Skip templates
ru_RU: Пропустить шаблоны

en: Found the following template files:
ru_RU: Найдены следующие файлы шаблона:

en: Don’t Ask Again
ru_RU: Больше не спрашивать

en: Skip Templates
ru_RU: Пропустить шаблоны

en: Collecting source files…
ru_RU: Сбор данных в исходных файлах…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
ru_RU[0]: Извлечение переводимых строк из %s файла…
ru_RU[1]: Извлечение переводимых строк из %s файлов…
ru_RU[2]: Извлечение переводимых строк из %s файлов…
ru_RU[3]: Извлечение переводимых строк из %s файлов…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
ru_RU: Не удалось извлечь метаданные WordPress из файла %s.

en: Failed to load file with extracted translations.
ru_RU: Не удалось загрузить файл с извлечёнными переводами.

en: In: %s
ru_RU: В: %s

en: Source code not available.
ru_RU: Исходный код недоступен.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
ru_RU: Перевод не может быть обновлён из исходного кода, так как код не был найден в месте, указанном в свойствах файла.

en: Permission denied.
ru_RU: В доступе отказано.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
ru_RU: У вас нет разрешения на чтение исходных кодов из места, указанного в свойствах файла.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
ru_RU: Если вы ранее отказали в доступе к файлам, вы можете разрешить это в «Системные настройки» > «Конфиденциальность и безопасность» > «Файлы и папки».

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
ru_RU: Если вы ранее отказали в доступе к файлам, то вы можете разрешить его в «Системные настройки» > «Конфиденциальность и безопасность» > «Конфиденциальность» > «Файлы и папки».

en: Failed to extract strings from source code.
ru_RU: Не удалось извлечь строки из исходного кода.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
ru_RU: Файл «%s» не может быть открыт.

en: Determining differences…
ru_RU: Определение различий…

en: Merging differences…
ru_RU: Слияние различий…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
ru_RU: Файл перевода устарел, никаких изменений в строках сделано не было.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
ru_RU[0]: Файл перевода был обновлён с %s изменением
ru_RU[1]: Файл перевода был обновлён с %s изменениями
ru_RU[2]: Файл перевода был обновлён с %s изменениями
ru_RU[3]: Файл перевода был обновлён с %s изменениями

en: New strings to translate:
ru_RU: Новые строки для перевода:

en: Removed strings (no longer used):
ru_RU: Удалённые строки (больше не используются):

en: Template files skipped (Pro-only):
ru_RU: Пропущенные файлы шаблонов (только Pro):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
ru_RU[0]: %d проблема обнаружена с исходными строками
ru_RU[1]: %d проблем обнаружено с исходными строками
ru_RU[2]: %d проблем обнаружено с исходными строками
ru_RU[3]: %d проблем обнаружено с исходными строками

en: View Details…
ru_RU: Показать подробности…

en: View details…
ru_RU: Показать подробности…

en: Malformed header: “%s”
ru_RU: Недопустимый формат заголовка: «%s»

en: PO Translation Files
ru_RU: Файлы перевода PO

en: POT Translation Templates
ru_RU: Шаблоны перевода POT

en: XLIFF Translation Files
ru_RU: Файлы перевода XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
ru_RU: Каталог локализации Xcode

en: JSON Translation Files
ru_RU: Файлы перевода JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
ru_RU: Файлы перевода Flutter

en: All Translation Files
ru_RU: Все файлы перевода

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
ru_RU: Не удалось определить формат файла.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
ru_RU: Этот JSON файл — не файл перевода, и не может быть отредактирован в Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
ru_RU: Чтение файла было прервано из-за ошибки: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
ru_RU: Файл «%s» доступен только для чтения, и его нельзя сохранить.
    Сохраните файл под другим именем.

en: Couldn’t save file %s.
ru_RU: Не удалось сохранить файл «%s».

en: Screenshots:
ru_RU: Скриншоты:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
ru_RU[0]: %i строка файла "%s" не была корректно загружена.
ru_RU[1]: %i строки файла "%s" не были корректно загружены.
ru_RU[2]: %i строк файла "%s" не было корректно загружено.
ru_RU[3]: %i строк файла "%s" не было корректно загружено.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
ru_RU: %d строка файла «%s» повреждена (недопустимые данные в %s).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
ru_RU: Неправильный файл PO: форма единственного числа msgstr используется вместе с msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
ru_RU: Неправильный файл PO: форма множественного числа msgstr используется без msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
ru_RU: Не удалось загрузить файл, похоже он повреждён.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
ru_RU: При загрузке файла произошли ошибки. В результате чего некоторые данные могут быть потеряны или повреждены.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
ru_RU: Возникла проблема при форматировании файла (но он был успешно сохранён).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
ru_RU: Файл не может быть сохранен в кодировке «%s» как указано в настройках перевода.
    
    Вместо этого он был сохранён в UTF-8 и, соответственно, были изменены настройки.

en: Error saving file
ru_RU: Ошибка сохранения файла

en: “%s” is not a valid POT file.
ru_RU: «%s» не является допустимым файлом POT.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
ru_RU: Неожиданно отсутствует содержимое в файле XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
ru_RU: Сохранение в другом месте не поддерживается для файлов XCLOC.

en: Error while loading XLIFF file: %s
ru_RU: Ошибка при загрузке файла XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
ru_RU: неподдерживаемая версия (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
ru_RU: Неправильная разметка в строке перевода.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
ru_RU: Подключите Poedit к поддерживаемым облачным платформам локализации, чтобы легко синхронизировать переведённые с ними.

en: How does cloud sync work?
ru_RU: Как работает облачная синхронизация?

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: (not signed in)
ru_RU: (вход не выполнен)

en: Open cloud translation
ru_RU: Открыть облачный перевод

en: Manage accounts
ru_RU: Управление аккаунтами

en: Project:
ru_RU: Проект:

en: Language:
ru_RU: Язык:

en: Sign in to Cloud Account
ru_RU: Войти в аккаунт

en: Sign in to cloud account
ru_RU: Войти в аккаунт

en: No translation projects listed in your account.
ru_RU: В вашем аккаунте нет проектов перевода.

en: Downloading latest translations…
ru_RU: Загружаются последние переводы…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
ru_RU: Войти в %s

en: Syncing
ru_RU: Синхронизация

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
ru_RU: Идёт загрузка переводов в %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
ru_RU: Загрузка переводов в %s не удалась.

en: Syncing error
ru_RU: Ошибка синхронизации

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Unknown Crowdin error.
ru_RU: Неизвестная ошибка Crowdin.

en: Not authorized, please sign in again.
ru_RU: Не авторизованы, пожалуйста войдите снова.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
ru_RU: Строчные проекты Crowdin не поддерживаются.

en: Downloading translations is disabled in this project.
ru_RU: Загрузка переводов отключена в этом проекте.

en: Sign In
ru_RU: Войти

en: Sign in
ru_RU: Войти

en: Sign Out
ru_RU: Выйти

en: Sign out
ru_RU: Выйти

en: Learn more about Crowdin
ru_RU: Подробнее о Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
ru_RU: Crowdin – это онлайн-платформа для управления переводами и инструмент для совместного перевода. Мы сами используем Crowdin для перевода Poedit на многие языки, и нам это очень нравится.

en: Waiting for authentication…
ru_RU: Ожидание авторизации…

en: Updating user information…
ru_RU: Обновление информации о пользователе…

en: Sign in to Crowdin
ru_RU: Войти в Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
ru_RU: Синхронизация с Crowdin не удалась.

en: Crowdin error
ru_RU: Ошибка Crowdin

en: Uploading translations…
ru_RU: Выгрузка переводов…

en: &Copy
ru_RU: &Копировать

en: &Help
ru_RU: Справка (&H)

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
ru_RU: Файлы MO нельзя редактировать непосредственно в Poedit.

en: Error opening file
ru_RU: Ошибка при открытии файла

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
ru_RU: Вместо этого откройте и измените соответствующий файл PO. Когда вы сохраните его, файл MO тоже обновится.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
ru_RU: не удалять временные файлы (для отладки)

en: handle a poedit:// URI
ru_RU: обрабатывать адрес poedit://

en: go to item at given line number
ru_RU: перейти к элементу с заданным номером строки

en: Failed to communicate with Poedit process.
ru_RU: Не удалось подключиться к процессу Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
ru_RU: Произошло непредвиденное исключение: %s

en: Select translation template
ru_RU: Выберите шаблон перевода

en: Invalid file
ru_RU: Недопустимый файл

en: Select translation file
ru_RU: Выберите файл перевода

en: Poedit is an easy to use translation editor.
ru_RU: Poedit — это простой в использовании редактор переводов.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
ru_RU: В окно Poedit можно перетащить только один файл.

en: File “%s” is not a translation file.
ru_RU: Файл «%s» не является файлом перевода.

en: File “%s” doesn’t exist.
ru_RU: Файл «%s» не существует.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
ru_RU: Проверка правописания отключена, так как словарь для языка «%s» не установлен.

en: Install
ru_RU: Установить

en: The file “%s” has been changed by another application.
ru_RU: Файл «%s» был изменён другим приложением.

en: Reload file
ru_RU: Перезагрузить файл

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
ru_RU: Вы хотите перезагрузить файл с диска? Ваши несохранённые изменения в Poedit будут потеряны, если вы это сделаете.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
ru_RU: Игнорировать

en: Reload File
ru_RU: Перезагрузить файл

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
ru_RU: Этот файл был изменён. Вы желаете сохранить изменения?

en: Save changes
ru_RU: Сохранение изменений

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
ru_RU: Ваши изменения будут потеряны, если не сохранить их.

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Do&n’t save
ru_RU: Не сохранять (&N)

en: Don’t Save
ru_RU: Не сохранять

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
ru_RU: Изменения, внесённые другим приложением, будут потеряны если вы сохраните.

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Save Anyway
ru_RU: Сохранить всё равно

en: Save anyway
ru_RU: Сохранить всё равно

en: Save as…
ru_RU: Сохранить как…

en: Compile to…
ru_RU: Компилировать в…

en: Compiled Translation Files
ru_RU: Скомпилированные файлы перевода

en: Export to HTML…
ru_RU: Экспорт в HTML…

en: HTML Files
ru_RU: Файлы HTML

en: Exporting to HTML
ru_RU: Экспорт в HTML

en: Export to Excel
ru_RU: Экспорт в Еxcel

en: Excel Files
ru_RU: Файлы Excel

en: Exporting to Excel
ru_RU: Экспорт в Excel

en: Import from Excel
ru_RU: Импорт из Excel

en: Importing from Excel
ru_RU: Импорт из Excel

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
ru_RU: Похоже, что файл «%s» не содержит переводов, предназначенных для этого файла.

en: No translations were updated from the Excel file.
ru_RU: Из файла Excel переводы не обновлялись.

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s string was updated from the Excel file. | %s strings were updated from the Excel file.
ru_RU[0]: %s строка обновлена из файла Excel.
ru_RU[1]: %s строки обновлены из файла Excel.
ru_RU[2]: %s строк обновлены из файла Excel.
ru_RU[3]: %s строк обновлены из файла Excel.

en: Translations updated:
ru_RU: Переводы обновлены:

en: Strings matched in translation file:
ru_RU: Строки, совпадающие с файлом перевода:

en: Excel rows processed:
ru_RU: Обработанные строки Excel:

en: Updating failed
ru_RU: Не удалось обновить

en: Open reference file
ru_RU: Открыть справочный файл

en: Update from &POT File…
ru_RU: Обновить из файла POT (&P)…

en: Update from &POT file…
ru_RU: Обновить из файла POT (&P)…

en: Update from Reference File…
ru_RU: Обновление из справочного файла…

en: Update from reference file…
ru_RU: Обновление из справочного файла…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
ru_RU[0]: В переводе найдена %d проблема.
ru_RU[1]: В переводе найдены %d проблемы.
ru_RU[2]: В переводе найдено %d проблем.
ru_RU[3]: В переводе найдено %d проблем.

en: Validation results
ru_RU: Результаты проверки

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
ru_RU: Записи с ошибками были выделены в списке красным цветом. Если выбрать такую запись, будут показаны подробные сведения об ошибке.

en: The file was saved safely.
ru_RU: Файл был успешно сохранён.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ru_RU: Файл был сохранён и скомпилирован в формат MO. Но он может работать неправильно.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
ru_RU: Файл был сохранён, но его не удалось скомпилировать в формат MO и использовать.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ru_RU: Файл был скомпилирован в формат MO, но скорее всего не будет правильно работать.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
ru_RU: Не удаётся скомпилировать данный файл в формат MO для дальнейшего использования.

en: No problems with the translation found.
ru_RU: Не найдено проблем с переводом.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
ru_RU[0]: Перевод готов к использованию, но %d запись ещё не переведена.
ru_RU[1]: Перевод готов к использованию, но %d записи ещё не переведены.
ru_RU[2]: Перевод готов к использованию, но %d записей ещё не переведено.
ru_RU[3]: Перевод готов к использованию, но %d записей ещё не переведено.

en: The translation is ready for use.
ru_RU: Перевод готов к использованию.

en: Translation Quality Warnings
ru_RU: Предупреждения качества перевода

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
ru_RU: Poedit выполняет автоматическую проверку качества переводов. Здесь вы можете настроить, какие категории проверок полезны для вас, и отключить нежелательные.

en: OK
ru_RU: ОК

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
ru_RU: Отправка перевода улучшает качество онлайн предложений перевода: чем больше людей в этом участвует, тем лучше становятся предложения. Отправляемые данные анонимны и доступны другим переводчикам, использующим Poedit или другие инструменты автоматизированного перевода.

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
ru_RU: Разрешить Poedit отправлять ваши переводы из данного файла в онлайн память переводов?

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
ru_RU: Для всех редактируемых файлов

en: Contribute
ru_RU: Внести вклад

en: Keep Private
ru_RU: Сохранить конфиденциальность

en: Keep private
ru_RU: Сохранять конфиденциальность

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
ru_RU: Poedit автоматически исправил неверное содержимое в файле «%s».

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
ru_RU: Этот файл содержал в себе повторяющиеся элементы, которые недопустимы в файлах PO и могли бы помешать его использованию. Poedit исправил проблему, но следует просмотреть все переводы, помеченные как требующие доработки, и исправить их при необходимости.

en: Language of the translation isn’t set.
ru_RU: Язык перевода не указан.

en: Set Language
ru_RU: Выбор языка

en: Set language
ru_RU: Задать язык

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
ru_RU: Предложения недоступны, пока не выбран язык перевода. Также не будут поддерживаться формы множественного числа и другие функции.

en: Language of the translation is the same as source language.
ru_RU: Язык перевода совпадает с исходным языком.

en: Fix Language
ru_RU: Исправить язык

en: Fix language
ru_RU: Исправить язык

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
ru_RU: В этом файле есть записи с формами множественного числа, но нет заголовка Plural-Forms.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
ru_RU: Записи в этом файле имеют количество форм множественного числа, отличное от указанного в заголовке Plural-Forms

en: Required header Plural-Forms is missing.
ru_RU: Необходимый заголовок Plural-Forms отсутствует.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
ru_RU: Ошибка синтаксиса в заголовке Plural-Forms («%s»).

en: Fix the Header
ru_RU: Исправить заголовок

en: Fix the header
ru_RU: Исправить заголовок

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
ru_RU: Форма множественного числа, используемая в файле, необычна для «%s».

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
ru_RU: Проверить

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
ru_RU: ИД строк (изначальные)

en: unknown language
ru_RU: неизвестный язык

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"; "%s" is language name
en: %s (original)
ru_RU: %s (изначально)

en: Load from Another File…
ru_RU: Загрузить из другого файла…

en: Load from another file…
ru_RU: Загрузить из другого файла…

en: Would you like to use English for source text?
ru_RU: Хотите использовать английский язык для исходного текста?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
ru_RU: Этот файл использует идентификаторы вместо исходного текста. Poedit может загрузить английский текст из файла «%s».

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
ru_RU: Загрузить английский

en: Translated: %d of %d (%d %%)
ru_RU: Переведено: %d из %d (%d %%)

en: Remaining: %d
ru_RU: Осталось: %d

en: %d error | %d errors
ru_RU[0]: %d ошибка
ru_RU[1]: %d ошибки
ru_RU[2]: %d ошибок
ru_RU[3]: %d ошибок

en: %d entry | %d entries
ru_RU[0]: %d запись
ru_RU[1]: %d записи
ru_RU[2]: %d записей
ru_RU[3]: %d записей

en:  (unsaved)
ru_RU:  (не сохранён)

en:  (modified)
ru_RU:  (изменён)

en: Failed to update translation memory: %s
ru_RU: Не удалось обновить память переводов: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
ru_RU: Файл «%s» не может быть сохранён.

en: Remove same-as-source translations
ru_RU: Удалить переводы, совпадающие с исходным текстом

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
ru_RU: Вы хотите удалить все переводы, которые идентичны исходному тексту?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
ru_RU: Это действие удалит все переводы, совпадающие с исходным текстом. Это невозможно отменить.

en: Keep
ru_RU: Оставить

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Purge deleted translations
ru_RU: Очистить удалённые переводы

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
ru_RU: Действительно удалить все неиспользуемые переводы?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
ru_RU: Если продолжить, то все переводы, помеченные как удалённые, будут безвозвратно удалены. Если они будут повторно добавлены в будущем, их придётся заново переводить.

en: Purge
ru_RU: Очистить

en: Copy from source text
ru_RU: Копировать исходный текст

en: Copy from Source Text
ru_RU: Копировать исходный текст

en: Clear translation
ru_RU: Удалить перевод

en: Clear Translation
ru_RU: Удалить перевод

en: Edit comment
ru_RU: Править комментарий

en: Edit Comment
ru_RU: Править комментарий

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
ru_RU: Вхождения кода

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
ru_RU: Вхождения кода

en: Hide Sidebar
ru_RU: Скрыть боковую панель

en: Show Sidebar
ru_RU: Показать боковую панель

en: Hide Status Bar
ru_RU: Скрыть строку состояния

en: Show Status Bar
ru_RU: Показать строку состояния

en: Dismiss and ignore the warning.
ru_RU: Отклонить и игнорировать предупреждение.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
ru_RU: Не игнорировать

en: String length in characters: translation | source
ru_RU: Длина строки в символах: перевод | источник

en: String length in characters
ru_RU: Длина строки в символах

en: Source text
ru_RU: Исходный текст

en: Singular
ru_RU: Единственное

en: Plural
ru_RU: Множественное

en: Translation
ru_RU: Перевод

en: Pre-translated
ru_RU: Черновой перевод

en: Needs Work
ru_RU: Требует проверки

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
ru_RU: Требует проверки

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
ru_RU: Файлы POT являются шаблонами и не содержат переводов.
    Чтобы сделать перевод, создайте файл PO из шаблона.

en: Create new translation
ru_RU: Создать новый перевод

en: Make a new translation from this POT file.
ru_RU: Сделать новый перевод из файла POT.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
ru_RU: ИД исходного текста

en: Everything
ru_RU: Всё

en: Form %i
ru_RU: Форма %i

en: Form %i (unused)
ru_RU: Форма %i (не используется)

en: Zero
ru_RU: Ноль

en: One
ru_RU: Один

en: Two
ru_RU: Два

en: Other
ru_RU: Другое

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
ru_RU: Контекст строки: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
ru_RU: Идентификатор строки: %s

en: %s Format
ru_RU: Формат %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
ru_RU: Формат %s

en: Translation — %s
ru_RU: Перевод — %s

en: ID
ru_RU: ИД

en: Source text — %s
ru_RU: Исходный текст — %s

en: Network error: %s (%d)
ru_RU: Ошибка сети: %s (%d)

en: Unknown error
ru_RU: Неизвестная ошибка

en: Failed to create the Excel file.
ru_RU: Не удалось создать файл Excel.

en: Failed to import from Excel file.
ru_RU: Не удалось импортировать из файла Excel.

en: Excel Import
ru_RU: Импорт из Excel

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
ru_RU: Импортировать из Excel столбцов как:

en: Context:
ru_RU: Контекст:

en: Source text ID:
ru_RU: ID исходного текста:

en: Source text:
ru_RU: Исходный текст:

en: Translation:
ru_RU: Перевод:

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Failed to merge gettext catalogs.
ru_RU: Не удалось объединить каталоги gettext.

en: Open in Editor
ru_RU: Открыть в редакторе

en: Open in editor
ru_RU: Открыть в редакторе

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
ru_RU: В файле нет информации о вхождениях этой строки в исходный код.

en: No usage information
ru_RU: Нет информация об использовании

en: %d code occurrence | %d code occurrences
ru_RU[0]: %d вхождение кода
ru_RU[1]: %d вхождения кода
ru_RU[2]: %d вхождений кода
ru_RU[3]: %d вхождений кода

en: Source code not found
ru_RU: Исходный код не найден

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
ru_RU: Poedit не может показать исходный код, в котором используется строка, потому что файл либо недоступен в указанном месте, либо это символическая ссылка, которая не указывает на настоящий файл.

en: File cannot be opened
ru_RU: Не удаётся открыть файл

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
ru_RU: Poedit не смог открыть файл «%s».

en: Find
ru_RU: Найти

en: Replace
ru_RU: Заменить

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
ru_RU: Настройки

en: Ignore case
ru_RU: Не учитывать регистр

en: Wrap around
ru_RU: Искать по кругу

en: Whole words only
ru_RU: Только полные слова

en: Find in source texts
ru_RU: Искать в исходных текстах

en: Find in translations
ru_RU: Искать в переводах

en: Find in comments
ru_RU: Искать в комментариях

en: Replace &All
ru_RU: Заменить все (&A)

en: Replace &all
ru_RU: Заменить все (&A)

en: &Replace
ru_RU: Заменить (&R)

en: < &Previous
ru_RU: < Пред. (&P)

en: &Next >
ru_RU: След. > (&N)

en: String to find
ru_RU: Искомая строка

en: Replacement string
ru_RU: Строка замены

en: warning:
ru_RU: предупреждение:

en: error:
ru_RU: ошибка:

en: Failed to read the CSV file.
ru_RU: Не удалось прочитать CSV файл.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
ru_RU: Название языка или код

en: Translation Language
ru_RU: Язык перевода

en: Language of the translation:
ru_RU: Язык перевода:

en: Invalid license key
ru_RU: Неправильный лицензионный ключ

en: Subscription expired
ru_RU: Срок действия подписки истёк

en: App updates expired, license is only valid for version %s
ru_RU: Истёк срок действия обновлений, лицензия действительна только для версии %s

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
ru_RU: Лицензионный ключ действителен только для более старой версии Poedit (%s)

en: Maximum allowed activations exceeded
ru_RU: Превышено максимально допустимое число активаций

en: Unknown activation error (%s)
ru_RU: Неизвестная ошибка активации (%s)

en: Poedit Activation
ru_RU: Активация PoEdit

en: Upgrade to Pro
ru_RU: Перейти на Pro

en: Please enter your license key:
ru_RU: Пожалуйста, введите свой лицензионный ключ:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
ru_RU: Вы можете найти свой ключ в электронном письме с подтверждением, которое вы получили после покупки Poedit. Активация требует подключения к Интернету.

en: Retrieve lost license key
ru_RU: Восстановить лицензионный ключ

en: Buy Online…
ru_RU: Купить онлайн…

en: Buy online…
ru_RU: Купить онлайн…

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: Activating your license…
ru_RU: Активация лицензии…

en: Would you like to hear about new versions?
ru_RU: Хотите узнавать о выходе новых версий?

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
ru_RU: Мы будем присылать вам электронные письма, при выходе новых версий. Без рекламы, без спама. Просто очень редкие сообщения о новых версиях.

en: No, thanks
ru_RU: Отказаться

en: Notify me
ru_RU: Сообщать мне

en: Upgrade your Pro license
ru_RU: Обновить лицензию Pro

en: Renew your license
ru_RU: Продлить лицензию

en: Add more devices
ru_RU: Добавить устройства

en: Thank you!
ru_RU: Спасибо!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
ru_RU: Ваша копия Poedit обновлена до версии Pro.

en: Manage License
ru_RU: Управление лицензией

en: Manage license
ru_RU: Управление лицензией

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
ru_RU: Продлить

en: Deactivate
ru_RU: Деактивировать

en: Deactivating your license…
ru_RU: Деактивация лицензии…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
ru_RU: Перейдите на Poedit Pro, чтобы открыть дополнения WordPress

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
ru_RU: Перейдите на Pro, чтобы воспользоваться дополнительными преимуществами: Poedit Pro поддерживает темы и плагины WordPress и настроит всё для вас. Вы сможете сосредоточиться на переводе и вам не придётся беспокоиться о технических деталях. В бесплатной версии вам придётся делать всё вручную самостоятельно.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
ru_RU: Перейдите на Poedit Pro, чтобы получить статистику

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
ru_RU: Перейдите на Poedit Pro, чтобы получить онлайн-предложения

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
ru_RU: Перейдите на Poedit Pro, чтобы открыть поддержку шаблонов

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
ru_RU: Перейдите на Poedit Pro, чтобы получить дополнительные возможности

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Для дополнений WordPress требуется переход на Poedit Pro

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Для статистики требуется обновление до Poedit Pro

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Для доступа к машинному онлайн-переводу требуется переход на Poedit Pro

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Для поддержки шаблонов требуется переход на Poedit Pro

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Настраиваемые предупреждения требуют переход на Poedit Pro

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Настраиваемые расширения файлов требуют переход на Poedit Pro

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Для поиска значений понятий и словарей требуется переход на Poedit Pro

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Функция замены исходного текста требует переход на Poedit Pro

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Объединение файлов перевода требует обновления до Poedit Pro

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
ru_RU: Для импорта и экспорта Excel требуется перейти на Poedit Pro

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
ru_RU: Покупка полной версии откроет дополнительные возможности Poedit, включая:

en: Suggestions from online translation memory
ru_RU: Предложения из онлайн-памяти переводов

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
ru_RU: Машинный перевод с помощью DeepL, Google Переводчик или Microsoft Translator

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
ru_RU: Простую установку тем и плагинов WordPress

en: Extract strings from Twig or Blade templates
ru_RU: Извлечение строк из шаблонов Twig или Blade

en: Word count and statistics
ru_RU: Подсчёт количества слов и статистику

en: Excel import and export
ru_RU: Импорт и экспорт в/из Excel

en: Merging translation files for all file formats
ru_RU: Объединение файлов перевода для всех форматов файлов

en: Customizable QA checks and warnings
ru_RU: Настраиваемые проверки качества и предупреждения

en: Replace source text with translations from another file
ru_RU: Замена исходного текста переводом из другого файла

en: Terminology search and glossaries
ru_RU: Поиск понятия и словаря

en: Personal priority support
ru_RU: Приоритетную персональную поддержку

en: Enter license key
ru_RU: Введите лицензионный ключ

en: Upgrade…
ru_RU: Обновить…

en: Licensed to: %s
ru_RU: Лицензия зарегистрирована на: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
ru_RU: Тип лицензии: %s

en: (personal license)
ru_RU: (персональная лицензия)

en: Subscription expired.
ru_RU: Срок действия подписки истёк.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
ru_RU: Ваша лицензия деактивирована на этом компьютере, потому что ваша подписка истекла.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
ru_RU: Ваша лицензия на этом компьютере была деактивирована, так как она включает в себя только обновления приложения до версии Poedit %s.

en: App updates expired.
ru_RU: Срок действия обновлений истёк.

en: License deactivated.
ru_RU: Лицензия деактивирована.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
ru_RU: Ваша лицензия была деактивирована на этом компьютере. Пожалуйста, напишите на help@poedit.net, если вы не знаете, почему это произошло.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
ru_RU: Срок вашей подписки на версию %s истёк.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
ru_RU: Срок действия системы машинного перевода истёк.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
ru_RU: Качество машинного перевода снижено до стандартного.

en: All strings
ru_RU: Все строки

en: Couldn’t download Localazy project details.
ru_RU: Не удалось скачать информацию о проекте Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
ru_RU: Произошла ошибка при загрузке переводов на Localazy.

en: Projects
ru_RU: Проекты

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
ru_RU: Узнать больше о %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
ru_RU: Localazy - это высоко автоматизированная платформа для локализации, позволяющая любому человеку легко переводить свои продукты и контент на несколько языков.

en: Add Project
ru_RU: Добавить проект

en: Add project
ru_RU: Добавить проект

en: Poedit - Catalogs manager
ru_RU: Poedit — диспетчер папок

en: Edit…
ru_RU: Править…

en: Create new translations project
ru_RU: Создать новый проект переводов

en: Delete the project
ru_RU: Удалить проект

en: Edit the project
ru_RU: Править проект

en: Statistics
ru_RU: Статистика

en: Show translation statistics
ru_RU: Показать статистику перевода

en: Update all
ru_RU: Обновить всё

en: Update all catalogs in the project
ru_RU: Обновить все каталоги в этом проекте

en: Total
ru_RU: Всего

en: Untrans
ru_RU: Не переведено

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
ru_RU: Требует проверки

en: Errors
ru_RU: Ошибки

en: Last modified
ru_RU: Последнее изменение

en: Select directory
ru_RU: Выберите папку

en: Directories:
ru_RU: Папки:

en: <unnamed>
ru_RU: <без имени>

en: Do you want to delete project “%s”?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить проект «%s»?

en: Delete project
ru_RU: Удалить проект

en: Deleting the project will not delete any translation files.
ru_RU: Удаление проекта не приведёт к удалению файлов перевода.

en: Confirmation
ru_RU: Подтверждение

en: Update all catalogs in this project?
ru_RU: Обновить все каталоги в этом проекте?

en: Performs update from source code on all files in the project.
ru_RU: Выполняет обновление из исходного кода всех файлов проекта.

en: Updating project catalogs
ru_RU: Обновление каталогов проектов

en: Check for Updates…
ru_RU: Проверить наличие обновлений…

en: Catalogs Manager
ru_RU: Диспетчер папок

en: License…
ru_RU: Лицензия…

en: &Preferences…
ru_RU: Настройки (&P)…

en: &Edit
ru_RU: &Правка

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Redo
ru_RU: Повторить

en: Paste and Match Style
ru_RU: Стиль копирования и вставки

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Spelling and Grammar
ru_RU: Проверка правописания

en: Show Spelling and Grammar
ru_RU: Показывать ошибки правописания

en: Check Document Now
ru_RU: Проверить документ

en: Check Spelling While Typing
ru_RU: Проверять правописание во время ввода

en: Check Grammar With Spelling
ru_RU: Проверять также и грамматику

en: Correct Spelling Automatically
ru_RU: Автоматически исправлять ошибки правописания

en: Substitutions
ru_RU: Замены

en: Show Substitutions
ru_RU: Показывать варианты замены

en: Smart Copy/Paste
ru_RU: Интеллектуальное копирование и вставка

en: Smart Quotes
ru_RU: Интеллектуальные кавычки

en: Smart Dashes
ru_RU: Интеллектуальная расстановка переносов

en: Smart Links
ru_RU: Интеллектуальные ссылки

en: Text Replacement
ru_RU: Замена текста

en: Transformations
ru_RU: Преобразования

en: Make Upper Case
ru_RU: Прописные

en: Make Lower Case
ru_RU: Строчные

en: Capitalize
ru_RU: С заглавной буквы

en: Speech
ru_RU: Речь

en: Start Speaking
ru_RU: Начать озвучивание

en: Stop Speaking
ru_RU: Остановить озвучивание

en: &View
ru_RU: Вид (&V)

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
ru_RU: Показать панель инструментов

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
ru_RU: Настроить панель инструментов…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
ru_RU: Перейти в полноэкранный режим

en: Window
ru_RU: Окно

en: Minimize
ru_RU: Свернуть

en: Zoom
ru_RU: Масштаб

en: Welcome to Poedit
ru_RU: Добро пожаловать в Poedit

en: Bring All to Front
ru_RU: Поместить все окна на передний план

en: Information about the translator
ru_RU: Информация о переводчике

en: Name:
ru_RU: Имя:

en: Your Name
ru_RU: Ваше имя

en: Email:
ru_RU: Электронная почта:

en: you@example.com
ru_RU: ваша_почта@пример.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
ru_RU: Ваше имя и почта будут использоваться только при указании последнего переводчика в заголовках файлов GNU gettext.

en: Editing
ru_RU: Правка

en: Automatically compile MO file when saving
ru_RU: Автоматически компилировать файл MO при сохранении

en: Check spelling
ru_RU: Проверять правописание

en: Always change focus to text input field
ru_RU: Всегда переключаться на поле ввода текста

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
ru_RU: Не фокусироваться на списке строк. Если включено, для перемещения с помощью клавиатуры необходимо нажимать Ctrl+стрелки, но при этом можно вводить текст немедленно, без переключения фокуса клавишей Tab.

en: Appearance
ru_RU: Внешний вид

en: Use custom list font:
ru_RU: Использовать настраиваемый шрифт для списка:

en: Use custom text fields font:
ru_RU: Шрифт полей ввода:

en: Change UI language
ru_RU: Изменить язык интерфейса

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
ru_RU: (требует Windows 8 или новее)

en: General
ru_RU: Общее

en: Use translation memory
ru_RU: Использовать память переводов

en: Manage…
ru_RU: Управление…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
ru_RU: При обновлении из исходного кода

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
ru_RU: подбирать похожий перевод внутри файла

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
ru_RU: переводить начерно из памяти переводов

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
ru_RU: Poedit может попытаться заполнить новые строки только предыдущими переводами из этого файла либо из вашей памяти переводов. Использование памяти перевода будет не очень эффективным, если она почти пуста, но будет улучшаться по мере добавления в неё переводов.

en: Use suggestions from online collaborative TM
ru_RU: Использовать предложения перевода из онлайн памяти переводов

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
ru_RU: Poedit использует большую базу памяти переводов, включающую и переводы людьми, и машинные переводы.

en: Contribute my translations to the online TM
ru_RU: Добавлять мои переводы в онлайн-память переводов

en: Keep my translations private
ru_RU: Не добавлять мои переводы в онлайн-память переводов

en: Ask me for each file individually
ru_RU: Спрашивать для каждого файла

en: Change Settings…
ru_RU: Изменить настройки…

en: Change settings…
ru_RU: Изменить настройки…

en: Stored translations:
ru_RU: Сохранённых переводов:

en: Database size on disk:
ru_RU: Размер базы данных на диске:

en: Import Translation Files…
ru_RU: Импорт файлов перевода…

en: Import translation files…
ru_RU: Импорт файлов перевода…

en: Import From TMX…
ru_RU: Импорт из TMX…

en: Import from TMX…
ru_RU: Импорт из TMX…

en: Export To TMX…
ru_RU: Экспорт в TMX…

en: Export to TMX…
ru_RU: Экспорт в TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
ru_RU: Сброс

en: Select translation files to import
ru_RU: Выберите файлы переводов для импорта

en: Select TMX files to import
ru_RU: Выберите TMX-файлы для импорта

en: TMX Files
ru_RU: TMX-файлы

en: Importing translations…
ru_RU: Импорт переводов…

en: Importing translation memory failed.
ru_RU: Не удалось импортировать память переводов.

en: Importing from “%s”…
ru_RU: Импорт из «%s»…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
ru_RU[0]: %s перевод импортирован.
ru_RU[1]: %s перевода импортировано.
ru_RU[2]: %s переводов импортировано.
ru_RU[3]: %s переводов импортировано.

en: Export as…
ru_RU: Экспортировать как…

en: Exporting translations…
ru_RU: Экспорт переводов…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
ru_RU: Не удалось экспортировать память перевода в «%s».

en: Reset translation memory
ru_RU: Очистить память переводов

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
ru_RU: Вы уверены, что хотите очистить память переводов?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
ru_RU: Очистка памяти переводов необратимо удалит все переводы, хранящиеся в ней. Вы не сможете отменить эту операцию.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
ru_RU: ПП

en: Translation Memory
ru_RU: Память переводов

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
ru_RU: Экстракторы используются для поиска переводимых строк в файлах исходного кода и извлекают их так, чтобы их можно было перевести.

en: Custom Extractors:
ru_RU: Пользовательские экстракторы:

en: Custom extractors:
ru_RU: Пользовательские экстракторы:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
ru_RU: Поддерживает все языки программирования, которые распознают инструменты GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript и другие).

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
ru_RU: Шаблоны

en: Extracts translations from template files.
ru_RU: Извлекает переводы из файлов шаблонов.

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Delete extractor
ru_RU: Удалить экстрактор

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить экстрактор «%s»?

en: Extractors
ru_RU: Экстракторы

en: Accounts
ru_RU: Аккаунты

en: Automatically check for updates
ru_RU: Автоматически проверять наличие обновлений

en: Include beta versions
ru_RU: Включая бета-версии

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
ru_RU: Бета-версии содержат новейшие функции и улучшения, но могут быть менее стабильными.

en: Updates
ru_RU: Обновления

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
ru_RU: Эти настройки влияют на внутреннее форматирование файлов PO. Измените их, если у вас есть особые требования, например, если вы используете систему контроля версий.

en: Line endings:
ru_RU: Окончания строк:

en: Unix (recommended)
ru_RU: Unix (рекомендуется)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
ru_RU: Перенос:

en: Preserve formatting of existing files
ru_RU: Сохранять форматирование существующих файлов

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Preparing strings…
ru_RU: Подготовка строк…

en: Pre-translating from translation memory…
ru_RU: Черновой перевод из памяти переводов…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
ru_RU[0]: Начерно переведена %u строка
ru_RU[1]: Начерно переведены %u строки
ru_RU[2]: Начерно переведено %u строк
ru_RU[3]: Начерно переведено %u строк

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
ru_RU: Загрузка строк для предварительного перевода в облако…

en: Pre-translating…
ru_RU: Выполнение чернового перевода…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
ru_RU[0]: %d строка была заполнена предварительным переводом.
ru_RU[1]: %d строки были заполнены предварительным переводом.
ru_RU[2]: %d строк были заполнены предварительным переводом.
ru_RU[3]: %d строк были заполнены предварительным переводом.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
ru_RU: Переводы были отмечены как требующие доработки. Проверьте их правильность.

en: Exact matches from TM
ru_RU: Точные совпадения из памяти переводов

en: Approximate matches from TM
ru_RU: Приблизительные совпадения из памяти переводов

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
ru_RU: отключено

en: Machine translation
ru_RU: Машинный перевод

en: No entries could be pre-translated.
ru_RU: Строки, которые можно было бы заполнить предварительным переводом, отсутствуют.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
ru_RU: Память переводов не содержит строк, похожих на содержимое этого файла. Она подходит только для полуавтоматического перевода после того, как Poedit соберёт достаточно данных из файлов, которые вы перевели вручную.

en: Cannot pre-translate without source text.
ru_RU: Невозможно предварительно перевести без исходного текста.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
ru_RU: Черновой перевод

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
ru_RU: Для чернового перевода требуется, чтобы был доступен исходный текст. Эта функция не будет работать, если используются только идентификаторы без фактического текста.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
ru_RU: Невозможно предварительно перевести с неизвестного языка.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ru_RU: Черновой перевод требует знания языка исходного текста. Poedit не смог обнаружить его в этом файле.

en: Use online suggestions
ru_RU: Использовать предложения из сети

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
ru_RU: Попробовать также получить переводы из сетевой памяти переводов. Имейте ввиду, что не все переводы будут идеальными и их всё равно придётся исправлять.

en: Only fill in exact matches
ru_RU: Только при точном совпадении

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
ru_RU: По умолчанию не полностью совпадающие результаты также будут заполнены и помечены как требующие доработки. Отметьте этот вариант, чтобы заполнять только полные совпадения.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
ru_RU: По умолчанию не полностью совпадающие результаты и машинный перевод также будут заполнены и помечены как требующие доработки. Отметьте этот вариант, чтобы заполнять только человеческие переводы.

en: Don’t mark exact matches as needing work
ru_RU: Не помечать полные совпадения как требующие доработки

en: Don’t mark machine translation as needing work
ru_RU: Не помечать машинный перевод как требующий доработки

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
ru_RU: Включите это только если вы уверены в качестве вашей памяти переводов. По умолчанию все совпадения из памяти переводов отмечаются как требующие доработки и подлежат проверке перед использованием.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
ru_RU: Черновой перевод автоматически находит в памяти переводов точные или неточные совпадения для строк без перевода и заполняет их переводами.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
ru_RU: Предварительный перевод автоматически ищет существующий перевод и использует машинный перевод, чтобы внести черновой перевод для строк, которые ещё не переведены.

en: Machine translation:
ru_RU: Машинный перевод:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
ru_RU: Больше провайдеров в Pro версиях

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
ru_RU: со стилем:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
ru_RU: автоматически

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: formal
ru_RU: формальный

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: informal
ru_RU: неформальный

en: Exceeded machine translation quota.
ru_RU: Превышена квота машинного перевода.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
ru_RU: Использование машинного перевода: %d / %d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
ru_RU: Квота расчитывается за последние 30 дней.

en: Add machine translation credit
ru_RU: Добавить кредит машинного перевода

en: Error:
ru_RU: Ошибка:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
ru_RU[0]: Произошла %d ошибка:
ru_RU[1]: Произошло %d ошибки:
ru_RU[2]: Произошло %d ошибок:
ru_RU[3]: Произошло %d ошибок:

en: An error occurred.
ru_RU: Произошла ошибка.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
ru_RU[0]: Произошла %d ошибка.
ru_RU[1]: Произошло %d ошибки.
ru_RU[2]: Произошло %d ошибок.
ru_RU[3]: Произошло %d ошибок.

en: Cancelling…
ru_RU: Отменяется…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
ru_RU: Используйте «%s»→«%s» для полной функциональности WordPress.

en: &File
ru_RU: &Файл

en: New WordPress Translation…
ru_RU: Создать перевод WordPress…

en: New WordPress translation…
ru_RU: Создать перевод WordPress…

en: Drag Folders or Files Here
ru_RU: Перетащите сюда папки или файлы

en: Drag folders or files here
ru_RU: Перетащите сюда папки или файлы

en: Add Folders…
ru_RU: Добавить папки…

en: Add folders…
ru_RU: Добавить папки…

en: Add Files…
ru_RU: Добавить файлы…

en: Add files…
ru_RU: Добавить файлы…

en: Add Wildcard…
ru_RU: Добавить по шаблону…

en: Add wildcard…
ru_RU: Добавить по шаблону…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
ru_RU: Показать в Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
ru_RU: Показать в проводнике

en: Show in Folder
ru_RU: Показать в папке

en: Paths
ru_RU: Папки

en: Excluded paths
ru_RU: Исключенные пути

en: Advanced extraction settings
ru_RU: Расширенные настройки извлечения

en: Extract notes for translators from:
ru_RU: Извлекать пометки для переводчиков:

en: Comments prefixed with:
ru_RU: Из комментариев, начинающихся с:

en: All comments
ru_RU: Все комментарии

en: Additional xgettext flags:
ru_RU: Дополнительные флаги xgettext:

en: Additional keywords
ru_RU: Дополнительные ключевые слова

en: Name of the project the translation is for
ru_RU: Название проекта перевода для

en: Team name and email address or URL
ru_RU: Имя команды и адрес электронной почты или URL-адрес

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
ru_RU: например, nplurals=2; plural=(n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
ru_RU: Используются пользовательские расширения файлов.

en: UTF-8 (recommended)
ru_RU: UTF-8 (желательна)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
ru_RU: Сначала нужно сохранить файл. До этого данный раздел нельзя изменить.

en: File Extensions
ru_RU: Расширения файлов

en: Extension or Wildcard
ru_RU: Расширение или шаблон

en: Extractor
ru_RU: Экстрактор

en: (unknown)
ru_RU: (неизвестно)

en: Placeholders correctness
ru_RU: Правильность применения заполнителей

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
ru_RU: В переводе отсутствует заполнитель «%s».

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
ru_RU: Лишний заполнитель «%s», которого нет в исходном тексте.

en: Plural form translations
ru_RU: Переводы форм множественного числа

en: Not all plural forms are translated.
ru_RU: Не все формы множественного числа переведены.

en: Inconsistent upper/lower case
ru_RU: Несоответствие верхнего/нижнего регистра

en: The translation should start as a sentence.
ru_RU: Перевод должен начинаться как предложение.

en: The translation should start with a lowercase character.
ru_RU: Перевод должен начинаться с маленькой буквы.

en: Inconsistent whitespace
ru_RU: Несогласованные пробелы

en: The translation doesn’t start with a space.
ru_RU: Этот перевод не начинается с пробела.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
ru_RU: Перевод начинается с пробела, но исходная строка - нет.

en: The translation is missing a newline at the end.
ru_RU: В переводе пропущена новая строка в конце.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
ru_RU: Перевод заканчивается новой строкой, но исходный текст - нет.

en: The translation is missing a space at the end.
ru_RU: В переводе пропущен пробел в конце.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
ru_RU: Перевод заканчивается пробелом, но исходная строка - нет.

en: Punctuation checks
ru_RU: Проверки пунктуации

en: The translation should end with “%s”.
ru_RU: Перевод должен заканчиваться на «%s».

en: The translation should not end with “%s”.
ru_RU: Перевод не должен заканчиваться на «%s».

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
ru_RU: Перевод заканчивается на «%s», но исходный текст заканчивается на «%s».

en: Cloud
ru_RU: Облако

en: Clear Menu
ru_RU: Очистить меню

en: Clear menu
ru_RU: Очистить меню

en: Comment:
ru_RU: Комментарий:

en: Update
ru_RU: Обновить

en: &Delete
ru_RU: &Удалить

en: Delete the comment
ru_RU: Удалить комментарий

en: Edit project
ru_RU: Правка проекта

en: Project name:
ru_RU: Название проекта:

en: Browse
ru_RU: Обзор

en: Add directory to the list
ru_RU: Добавить папку в список

en: &New…
ru_RU: Создать (&N)…

en: New from &POT/PO file…
ru_RU: Создать из файла POT/PO (&P)…

en: New From &POT/PO File…
ru_RU: Создать из файла POT/PO (&P)…

en: &Open…
ru_RU: Открыть (&O)…

en: Open Recent
ru_RU: Недавно открытые

en: Open recent
ru_RU: Недавно открытые

en: Open cloud translation…
ru_RU: Открыть облачный перевод…

en: Open Cloud Translation…
ru_RU: Открыть облачный перевод…

en: &Start window
ru_RU: Начальное окно (&S)

en: &Start Window
ru_RU: Начальное окно (&S)

en: Catalogs &manager
ru_RU: Диспетчер папок (&M)

en: Catalogs &Manager
ru_RU: Диспетчер папок (&M)

en: &Close
ru_RU: Закрыть (&C)

en: &Save
ru_RU: Сохранить (&S)

en: Save &as…
ru_RU: Сохранить как (&A)…

en: Save &As…
ru_RU: Сохранить как (&A)…

en: Compile to MO…
ru_RU: Компилировать в формат MO…

en: E&xport to HTML…
ru_RU: Экспорт в HTML…

en: Export to Excel…
ru_RU: Экспорт в Еxcel…

en: Import from Excel…
ru_RU: Импорт из Excel…

en: Check for updates…
ru_RU: Проверить наличие обновлений…

en: &License…
ru_RU: Лицензия (&L)…

en: Settings…
ru_RU: Настройки…

en: &Preferences
ru_RU: Настройки (&P)

en: E&xit
ru_RU: Выход (&X)

en: Quit
ru_RU: Выход

en: Copy from singular
ru_RU: Копировать форму единственного числа

en: Copy From Singular
ru_RU: Копировать форму единственного числа

en: Translation needs &work
ru_RU: Перевод требует проверки (&W)

en: Translation Needs &Work
ru_RU: Перевод требует проверки (&W)

en: Edit &comment
ru_RU: Править комментарий (&C)

en: Edit &Comment
ru_RU: Править комментарий (&C)

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
ru_RU: Предложения

en: &Find…
ru_RU: Найти (&F)…

en: Replace…
ru_RU: Заменить…

en: Find next
ru_RU: Далее

en: Find previous
ru_RU: Назад

en: Find and Replace…
ru_RU: Найти и заменить…

en: Find Next
ru_RU: Далее

en: Find Previous
ru_RU: Назад

en: Show string &ID
ru_RU: Показать идентификатор строки (&I)

en: Show String &ID
ru_RU: Показать идентификатор строки (&I)

en: Show warnings
ru_RU: Показать предупреждения

en: Show Warnings
ru_RU: Показать предупреждения

en: Customize warnings…
ru_RU: Настройка предупреждений…

en: Customize Warnings…
ru_RU: Настройка предупреждений…

en: Sort by &file order
ru_RU: Упорядочивать как в файле (&F)

en: Sort by &File Order
ru_RU: Упорядочивать как в файле (&F)

en: Sort by &source
ru_RU: Упорядочивать по исходному тексту (&S)

en: Sort by &Source
ru_RU: Упорядочивать по исходному тексту (&S)

en: Sort by &translation
ru_RU: Упорядочивать по переводу (&T)

en: Sort by &Translation
ru_RU: Упорядочивать по переводу (&T)

en: &Group by context
ru_RU: Группировать по контексту (&G)

en: &Group By Context
ru_RU: Группировать по контексту (&G)

en: Entries with errors first
ru_RU: Показывать записи с ошибками в начале

en: Entries with Errors First
ru_RU: Показывать записи с ошибками в начале

en: &Untranslated entries first
ru_RU: Показать непереведённые записи в начале (&U)

en: &Untranslated Entries First
ru_RU: Показать непереведённые записи в начале (&U)

en: Show &suggestions tab
ru_RU: Показать вкладку предложений (&S)

en: Show &Suggestions Tab
ru_RU: Показать вкладку предложений (&S)

en: Show &terminology tab
ru_RU: Показать вкладку терминологии (&T)

en: Show &Terminology Tab
ru_RU: Показать вкладку терминологии (&T)

en: &Show code occurrences
ru_RU: Показать вхождения кода (&S)

en: &Show Code Occurrences
ru_RU: Показать вхождения кода (&S)

en: Show sidebar
ru_RU: Показать боковую панель

en: Show status bar
ru_RU: Показать строку состояния

en: &Translation
ru_RU: Перевод (&T)

en: Source Text
ru_RU: Исходный текст

en: &Update from source code
ru_RU: Обновить из исходного кода (&U)

en: &Update from Source Code
ru_RU: Обновить из исходного кода (&U)

en: Sync with Crowdin
ru_RU: Синхронизировать с Crowdin

en: Pre-&translate…
ru_RU: Черновой перевод (&T)…

en: &Validate translations
ru_RU: Проверить перевод (&V)

en: &Validate Translations
ru_RU: Проверить перевод (&V)

en: &Statistics
ru_RU: Статистика (&S)

en: Remove Same-as-Source Translations
ru_RU: Удалить переводы, совпадающие с исходным текстом

en: &Purge deleted translations
ru_RU: Очистить удалённые переводы (&P)

en: &Purge Deleted Translations
ru_RU: Очистить удалённые переводы (&P)

en: &Properties…
ru_RU: Свойства (&P)…

en: &Go
ru_RU: &Перейти

en: &Done and next
ru_RU: Закончить и перейти далее (&D)

en: &Done and Next
ru_RU: Закончить и перейти далее (&D)

en: Previously edited
ru_RU: Предыдущий отредактированный

en: Previously Edited
ru_RU: Предыдущий отредактированный

en: &Previous translation
ru_RU: Предыдущий перевод

en: &Previous Translation
ru_RU: Предыдущий перевод (&P)

en: &Next translation
ru_RU: Следующий перевод (&N)

en: &Next Translation
ru_RU: Следующий перевод

en: P&revious unfinished
ru_RU: Предыдущий незаконченный (&R)

en: P&revious Unfinished
ru_RU: Предыдущий незаконченный (&R)

en: Ne&xt unfinished
ru_RU: Следующий незаконченный (&X)

en: Ne&xt Unfinished
ru_RU: Следующий незаконченный (&X)

en: Previous plural form
ru_RU: Предыдущая форма множественного числа

en: Previous Plural Form
ru_RU: Предыдущая форма множественного числа

en: Next plural form
ru_RU: Следующая форма множественного числа

en: Next Plural Form
ru_RU: Следующая форма множественного числа

en: &Online help
ru_RU: Справка в интернете (&O)

en: &Online Help
ru_RU: Справка в интернете (&O)

en: &GNU gettext manual
ru_RU: Руководство по GNU gettext (&G)

en: &GNU gettext Manual
ru_RU: Руководство по GNU gettext (&G)

en: Email &support…
ru_RU: Написать в службу поддержки (&S)…

en: Email &Support…
ru_RU: Написать в службу поддержки (&S)…

en: &About Poedit
ru_RU: О программе Poedit (&A)

en: &About
ru_RU: &О программе

en: Extractor setup
ru_RU: Настройка экстрактора

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
ru_RU: Список расширений, разделённых точкой с запятой (например, *.cpp; *.h):

en: Invocation:
ru_RU: Вызов:

en: Command to extract translations:
ru_RU: Команда для извлечения перевода:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
ru_RU: Эта команда запускает экстрактор.
    %o означает название выходного файла, %K — список
    ключевых слов, %F — список входных файлов,
    %C — кодировку (см. ниже).

en: An item in keywords list:
ru_RU: Пункт в списке ключевых слов:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
ru_RU: Это будет добавлено в командную строку для каждого ключевого слова. %k означает ключевое слово.

en: An item in input files list:
ru_RU: Пункт в списке входных файлов:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
ru_RU: Это будет добавлено в командную строку для каждого входного файла. %f означает название файла.

en: Source code charset:
ru_RU: Кодировка исходного кода:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
ru_RU: Это будет добавлено в командную строку,
    только если была указана кодировка исходного кода. %c означает кодировку.

en: Translation Properties
ru_RU: Свойства перевода

en: Project name and version:
ru_RU: Название и версия проекта:

en: Language team:
ru_RU: Команда переводчиков:

en: Plural forms:
ru_RU: Формы множественного числа:

en: Use default rules for this language
ru_RU: Использование правила по умолчанию для этого языка

en: Use custom expression
ru_RU: Пользовательское выражение

en: Learn about plural forms
ru_RU: Узнать о формах множественного числа

en: Charset:
ru_RU: Кодировка:

en: Advanced Extraction Settings…
ru_RU: Расширенные настройки извлечения…

en: Advanced extraction settings…
ru_RU: Расширенные настройки извлечения…

en: Translation properties
ru_RU: Свойства перевода

en: Sources Paths
ru_RU: Папки с исходными файлами

en: Sources paths
ru_RU: Папки с исходными файлами

en: Extract text from source files in the following directories:
ru_RU: Извлекать текст из исходных файлов в следующих папках:

en: Base path:
ru_RU: Базовый путь:

en: Customize File Extensions…
ru_RU: Настройка расширений файлов…

en: Customize file extensions…
ru_RU: Настройка расширений файлов…

en: Sources Keywords
ru_RU: Ключевые слова исходных файлов

en: Sources keywords
ru_RU: Ключевые слова исходных файлов

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
ru_RU: Искать переводимые строки в исходных файлах по этим ключевым словам (именам функций):

en: Also use default keywords for supported languages
ru_RU: Также использовать ключевые слова по умолчанию для поддерживаемых языков

en: Learn about gettext keywords
ru_RU: Подробнее о ключевых словах gettext

en: Open file
ru_RU: Открыть файл

en: Save file
ru_RU: Сохранить файл

en: Validate
ru_RU: Проверить

en: Check for errors in the translation
ru_RU: Проверить наличие ошибок в переводе

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
ru_RU: Начерно переводить строки, которые ещё не имеют перевода

en: Update from code
ru_RU: Обновить из кода

en: Update from Code
ru_RU: Обновить из кода

en: Update from source code
ru_RU: Обновить из исходного кода

en: Sidebar
ru_RU: Боковая панель

en: Show or hide the sidebar
ru_RU: Показать или скрыть боковую панель

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
ru_RU: Предыдущий исходный текст

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
ru_RU: Старый исходный текст (до обновления), которому соответствует неточный перевод.

en: Notes for translators
ru_RU: Примечания для переводчиков

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Add comment
ru_RU: Добавить комментарий

en: Add Comment
ru_RU: Добавить комментарий

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
ru_RU: из вашей памяти переводов

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
ru_RU: машинный перевод

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
ru_RU: переведено

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
ru_RU: человеческий перевод

en: Delete From Translation Memory
ru_RU: Удалить из памяти перевода

en: Delete from translation memory
ru_RU: Удалить из памяти перевода

en: Report Bad Translation
ru_RU: Сообщить о плохом переводе

en: Report bad translation
ru_RU: Сообщить о плохом переводе

en: Translation suggestions
ru_RU: Предлагаемые варианты перевода

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
ru_RU: Совпадений не найдено

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
ru_RU: Совпадений не найдено

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
ru_RU: Эта строка была найдена в памяти переводов Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
ru_RU: Для предложений перевода нужно, чтобы был доступен исходный текст. Эта функция не будет работать, если используются только идентификаторы без текста.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ru_RU: Переводческие переводы требуют, чтобы исходный текст был известен. Poedit не смог обнаружить его в этом файле.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
ru_RU: Выбранный уровень качества онлайн-предложений

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Premium
ru_RU: Премиум

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Standard
ru_RU: Стандартный

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
ru_RU: Качество: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
ru_RU: Машинный перевод использует:

en: Terminology
ru_RU: Терминология

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
ru_RU: Это предложение было внесено другим переводчиком в онлайн память переводов.

en: This suggestion was machine-translated online.
ru_RU: Это предложение от онлайн-сервиса машинного перевода.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
ru_RU[0]: Осталось %d из %d онлайн-предложений.
ru_RU[1]: Осталось %d из %d онлайн-предложений.
ru_RU[2]: Осталось %d из %d онлайн-предложений.
ru_RU[3]: Осталось %d из %d онлайн-предложений.

en: Remove this limitation
ru_RU: Убрать это ограничение

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
ru_RU: Для бесплатной версии программы доступно только 10 онлайн-предложений. Перейдите на версию Pro, чтобы убрать это ограничение.

en: Unlock online suggestions
ru_RU: Открыть онлайн-предложения

en: Exceeded online TM daily limit.
ru_RU: Достигнут суточный лимит онлайн памяти переводов.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
ru_RU: Подключитесь к интернету, чтобы получить дополнительные предложения перевода.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
ru_RU: Вклад

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
ru_RU: Ваши переводы добавляются в онлайн память переводов. Спасибо, что делаете предложения лучше!

note: TRANSLATORS: Label indicating that the current file
en: Private
ru_RU: Частный

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
ru_RU: Переводы из этого файла не добавляются в онлайн память переводов.

en: Privacy settings
ru_RU: Настройки конфиденциальности

en: While editing the file “%s”:
ru_RU: При редактировании файла «%s»:

en: Not interested
ru_RU: Не интересно

en: Pre-translation
ru_RU: Предварительный перевод

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
ru_RU: Выполнить предварительный перевод всех элементов одновременно и сосредоточиться на внесении исправлений, вместо того чтобы переводить их по одному.

en: Stay Informed!
ru_RU: Будьте в курсе!

en: Subscribe
ru_RU: Подписаться

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
ru_RU: Подпишитесь на рассылку Poedit и получите новости из первых рук. Я тоже ненавижу спам, поэтому ожидается лишь несколько писем в год.

en: Email address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
ru_RU: Вы подписаны. Пожалуйста, проверьте вашу электронную почту: вам было отправлено письмо для подтверждения подписки.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
ru_RU: Словари для Mac, Windows и Kindle

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
ru_RU: Вы знаете, что я ещё сделал приложение-словарь для Mac, Windows и Kindle? Оно поддерживает более 80 языков — отличный компаньон для Poedit.

en: Glossary Entry
ru_RU: Запись в словаре

en: Term
ru_RU: Понятие

en: Additional description or notes
ru_RU: Дополнительное описание или заметки

en: Notes
ru_RU: Примечания

en: CSV Glossary Import
ru_RU: Импорт словаря CSV

en: Source language:
ru_RU: Исходный язык:

en: Translation language:
ru_RU: Язык перевода:

en: Import rules:
ru_RU: Импорт правил:

en: Skip the first row
ru_RU: Пропустить первую строку

en: Column separator:
ru_RU: Разделитель столбцов:

en: Term column:
ru_RU: Столбец понятия:

en: Definition column:
ru_RU: Столбец определения:

en: Notes column:
ru_RU: Столбцы заметок:

en: Preview of imported glossary data:
ru_RU: Предпросмотр импортируемых данных словаря:

note: TRANSLATORS: %d is the number of entries in the preview, %s is the total number of entries in the file
en: Preview of imported glossary data (%d out of %s shown):
ru_RU: Предпросмотр импортированных данных словаря (показано %d из %s):

en: Edit
ru_RU: Править

en: Word or phrase
ru_RU: Слово или фраза

en: Add entries to the glossary
ru_RU: Добавить записи в словарь

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
ru_RU: Найти ранее выполненные переводы и словари для обеспечения согласованности. Поиск как с текущему файлу, так и по памяти переводов.

en: Unlock terminology search
ru_RU: Открыть поиск по терминологии

en: Glossary
ru_RU: Словарь

en: This File
ru_RU: Этот файл

en: Add Glossary Entry…
ru_RU: Добавить запись в словарь…

en: Add glossary entry…
ru_RU: Добавить запись в словарь…

en: Import Glossary from CSV File…
ru_RU: Импортировать словарь из CSV файла…

en: Import glossary from CSV file…
ru_RU: Импортировать словарь из CSV файла…

en: Select CSV glossary file to import
ru_RU: Выберите файл словаря CSV для импорта

en: CSV Files
ru_RU: CSV-файлы

en: Importing glossary
ru_RU: Импорт словаря

note: TRANSLATORS: %1$s is the number of terms, %2$s is the filename
en: Imported %1$s term from CSV file “%2$s” into the glossary. | Imported %1$s terms from CSV file “%2$s” into the glossary.
ru_RU[0]: Импортировано %1$s понятие из CSV-файла «%2$s» в словарь.
ru_RU[1]: Импортировано %1$s понятий из CSV-файла «%2$s» в словарь.
ru_RU[2]: Импортировано %1$s понятий из CSV-файла «%2$s» в словарь.
ru_RU[3]: Импортировано %1$s понятий из CSV-файла «%2$s» в словарь.

en: Items
ru_RU: Записи

en: Words
ru_RU: Слова

en: Characters
ru_RU: Символы

en: Translated
ru_RU: Переведено

[ctx: column/row header]
en: Needs work
ru_RU: Требует проверки

en: Translations with errors
ru_RU: Перевод с ошибками

en: Strings in source language
ru_RU: Строки в исходном коде

en: Not translated
ru_RU: Не переведено

en: Include code and placeholders
ru_RU: Включить код и заполнители

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
ru_RU: Если отмечено, подсчёт слов и символов будет также включать заполнители, HTML-разметку и код.

en: Characters are counted including spaces.
ru_RU: При подсчёте символов учитываются пробелы.

en: Copy to clipboard
ru_RU: Копировать в буфер обмена

en: Copy to Clipboard
ru_RU: Копировать в буфер обмена

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
ru_RU: Файл «%s» не может быть открыт: %s

en: Cannot execute program: %s
ru_RU: Не удаётся выполнить программу: %s

en: The TMX file is malformed.
ru_RU: Неверный формат TMX-файла.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
ru_RU: База памяти переводов повреждена: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
ru_RU: Ошибка памяти перевода: %s (%d).

en: (Use default language)
ru_RU: (Использовать язык по умолчанию)

en: Language selection
ru_RU: Выбор языка

en: Select your preferred language
ru_RU: Выберите предпочитаемый язык

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
ru_RU: Чтобы это изменение вступило в силу, необходимо перезапустить Poedit.

en: Cannot create temporary directory.
ru_RU: Не удаётся создать папку для временных файлов.

en: There are no translations. That’s unusual.
ru_RU: Перевод отсутствует. Это странно.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
ru_RU: Переводимые записи не добавляются в систему Gettext вручную, а автоматически извлекаются из исходного кода. Таким образом, они остаются актуальными и точными. Переводчики обычно используют файлы шаблонов PO (POT), подготовленные для них разработчиком.

en: Learn more about GNU gettext
ru_RU: Подробнее о GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
ru_RU: Самый простой способ заполнить этот файл переводами, это обновить его из POT:

en: Update from POT
ru_RU: Обновить из POT-файла

en: Take translatable strings from an existing POT template.
ru_RU: Извлечь переводимые строки из имеющегося шаблона POT.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
ru_RU: Переводимые строки можно также извлечь непосредственно из исходного кода:

en: Extract from sources
ru_RU: Извлечь из исходного кода

en: Configure source code extraction in Properties.
ru_RU: Настройте извлечение исходного кода в разделе «Свойства».

en: Create new
ru_RU: Создать новый перевод

en: Create new translation from POT template.
ru_RU: Создать новый перевод из шаблона POT.

en: Browse files
ru_RU: Просмотр файлов

en: Open and edit translation files.
ru_RU: Открыть и править файлы перевода.

en: Translate WordPress theme or plugin
ru_RU: Перевод темы или модуля WordPress

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
ru_RU: Править переводы WordPress по FTP или локально.

en: Translate cloud project
ru_RU: Перевести проект Crowdin

en: Collaborate with other people online.
ru_RU: Переводите совместно с другими людьми в сети.

en: Recent files
ru_RU: Недавние файлы

en: Failed to read file “%s”.
ru_RU: Не удалось прочитать файл «%s».

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
ru_RU: Неоднозначные значения «%s» в %s.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
ru_RU: Не удалось определить местонахождение PO-файлов для «%s».

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
ru_RU: Тема «%s» не подготовлена к локализации.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
ru_RU: Не удалось обнаружить область перевода для темы «%s».

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
ru_RU: Не удалось обнаружить область перевода для темы «%s».

en: Confused: multiple main plugin files.
ru_RU: Неоднозначность: несколько файлов главного плагина.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
ru_RU: Плагин «%s» не подготовлен к локализации.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
ru_RU: Не удалось обнаружить область перевода плагина «%s».

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
ru_RU: В папке не найдены ни тема, ни плагин WordPress.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
ru_RU: Папка перевода (%s) не существует.

en: Failed to compile translations for WordPress.
ru_RU: Не удалось скомпилировать переводы для WordPress.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
ru_RU: <big>Перетащите <b>папку темы или плагина</b> сюда</big>
    
    или нажмите кнопку «Выбрать папку»

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
ru_RU: <big>Перетащите <b>папку темы или плагина</b> сюда</big>
    
    или нажмите кнопку «Выбрать папку»

en: Folder “%s”
ru_RU: Папка «%s»

en: Work With Files
ru_RU: Работа с файлами

en: Work with files
ru_RU: Работа с файлами

en: Connect to Server
ru_RU: Подключение к серверу

en: Connect to server
ru_RU: Подключение к серверу

en: On This Computer
ru_RU: На этом компьютере

en: On this computer
ru_RU: На этом компьютере

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Choose Folder…
ru_RU: Выбрать папку…

en: Choose folder…
ru_RU: Выбрать папку…

en: Create a new translation
ru_RU: Создать новый перевод

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
ru_RU: Выберите это, если вы хотите перевести тему или модуль на свой язык.

en: Create a POT
ru_RU: Создать файл POT

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
ru_RU: Этот вариант предназначен для тех, кто разрабатывает темы и плагины. Poedit создаст пустой шаблон (POT), на котором будут базироваться переводы.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
ru_RU: Выберите папку с темой или модулем WordPress

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
ru_RU: Введите сведения о подключении к вашему серверу WordPress. Poedit запросит на нём доступные темы и плагины, это позволит вам сделать перевод непосредственно на сервере.

en: Protocol:
ru_RU: Протокол:

en: FTP (insecure)
ru_RU: FTP (незащищённый)

en: FTP with SSL
ru_RU: FTP поверх SSL

en: Choose a recent server
ru_RU: Выберите недавний сервер

en: Recent Servers
ru_RU: Недавние серверы

en: Recent servers
ru_RU: Недавние серверы

en: Server:
ru_RU: Сервер:

en: Remote Path:
ru_RU: Удалённый путь:

en: Remote path:
ru_RU: Удалённый путь:

en: Detected automatically
ru_RU: Определять автоматически

en: Port:
ru_RU: Порт:

en: Username:
ru_RU: Имя:

en: Password:
ru_RU: Пароль:

en: Remember my credentials
ru_RU: Запомнить мои данные

en: Connect
ru_RU: Подключиться

en: Select the plugin or theme to translate:
ru_RU: Выберите плагин или тему для перевода:

en: Connecting to WordPress server…
ru_RU: Подключение к серверу WordPress...

en: Theme: %s
ru_RU: Тема: %s

en: Plugin: %s
ru_RU: Плагин: %s

en: No Recent Servers
ru_RU: Нет недавних серверов

en: No recent servers
ru_RU: Нет недавних серверов

en: Clear Recent Servers
ru_RU: Очистить недавние серверы

en: Clear recent servers
ru_RU: Очистить недавние серверы

en: Failed to extract WordPress information.
ru_RU: Не удалось извлечь данные WordPress.

en: WordPress error
ru_RU: Ошибка WordPress

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
ru_RU: Программа не смогла проанализировать содержимое выбранной папки. Возможно, проблема заключается в плагине или теме, или это какой-то сбой в Poedit. Ошибка:
    
     • %s
    
    Отправьте файл по электронной почте на адрес help@poedit.net и мы попытаемся разобраться.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
ru_RU: Отправить письмо в службу поддержки

en: View log
ru_RU: Просмотреть журнал

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
ru_RU: Отправить письмо в службу поддержки

en: View Log
ru_RU: Просмотреть журнал

en: WordPress Errors Log
ru_RU: Журнал ошибок WordPress

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
ru_RU: Отправьте этот журнал по электронной почте на адрес help@poedit.net. Спасибо!

en: Analyzing WordPress server…
ru_RU: Анализ сервера WordPress…

en: Downloading translation data…
ru_RU: Скачивание данных перевода…

en: Unpacking translation data…
ru_RU: Распаковка данных перевода…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
ru_RU: Ошибка распаковки скачанных данных WordPress.

en: Analyzing WordPress code…
ru_RU: Анализ кода WordPress…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
ru_RU: Файл перевода WordPress готов, но возникли некоторые неустранимые проблемы с соответствующим исходным кодом.

en: Sync
ru_RU: Синхронизация

en: Synchronize the translation with Crowdin
ru_RU: Синхронизировать перевод с Crowdin

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
ru_RU: Перейдите на Poedit Pro, чтобы получить дополнительные возможности и поддержать разработку Poedit.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
ru_RU: Настройки %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ru_RU: О программе %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
ru_RU: Сервисы

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
ru_RU: Скрыть %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
ru_RU: Скрыть остальное

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
ru_RU: Показать всё

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
ru_RU: Выйти из %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
ru_RU: Настройки…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ru_RU: Настройки...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ru_RU: Настройки...

en: &Apply
ru_RU: Применить (&A)

en: Apply
ru_RU: Принять

en: &Back
ru_RU: Назад (&B)

en: Back
ru_RU: Назад

en: &Cancel
ru_RU: Отмена (&C)

en: &Clear
ru_RU: Очистить (&C)

en: Clear
ru_RU: Ясно

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Cu&t
ru_RU: Вырезать (&T)

en: Cut
ru_RU: Вырезать

en: &Quit
ru_RU: Выход (&Q)

en: Help
ru_RU: Помощь

en: &New
ru_RU: Создать (&N)

en: New
ru_RU: Создать

en: &No
ru_RU: Нет (&N)

en: No
ru_RU: Нет

en: &OK
ru_RU: ОК (&O)

en: Open…
ru_RU: Открыть…

en: &Open...
ru_RU: Открыть (&O)...

en: Open...
ru_RU: Открыть...

en: &Paste
ru_RU: &Вставить

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Preferences
ru_RU: Настройки

en: &Redo
ru_RU: &Повторить

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: &Save as
ru_RU: Сохранить как (&S)

en: Save as
ru_RU: Сохранить как

en: Select &All
ru_RU: Выбрать все (&A)

en: Select All
ru_RU: Выбрать все

en: &Undo
ru_RU: &Отменить

en: &Yes
ru_RU: Да (&Y)

en: Yes
ru_RU: Да

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
ru_RU: Стрелка вверх

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
ru_RU: Стрелка вниз

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
ru_RU: Влево

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
ru_RU: Вправо

en: Warning:
ru_RU: Предупреждение:
