poedit - en to sq_AL translation catalogue (1019 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sq_AL: Mbi %s-in

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
sq_AL: Versioni %s

en: Based on the open source version →
sq_AL: Bazuar në versionin me burim të hapët →

en: Acknowledgements
sq_AL: Falënderime

en: License Agreement
sq_AL: Marrëveshje Licence

en: Terms of Use
sq_AL: Kushte Përdorimi

en: Privacy Policy
sq_AL: Rregulla Privatësie

en: Licensed to %s
sq_AL: Licencuar për %s

en: Free version (please upgrade!)
sq_AL: Versioni i lirë (ju lutemi, përmirësojeni!)

en: Hide this notification message
sq_AL: Fshihe këtë mesazh njoftimi

en: Don’t Show Again
sq_AL: Mos e Shfaq Sërish

en: Don’t show again
sq_AL: Mos e shfaq sërish

en: Both files must be of the same file format.
sq_AL: Të dyja kartelat duhet të jenë në të njëjtin format.

en: Update Summary
sq_AL: Përmbledhje Përditësimi

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
sq_AL: Përditëso përmbledhjen

en: Close
sq_AL: Mbylle

en: Issues
sq_AL: Probleme

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
sq_AL: Kartelë

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
sq_AL: Rresht

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
sq_AL: Problem

en: New Strings
sq_AL: Vargje të Rinj

en: New strings
sq_AL: Vargje të rinj

en: Removed Strings
sq_AL: Vargje të Hequr

en: Removed strings
sq_AL: Vargje të hequr

en: Updating translations
sq_AL: Përditësim kartelash përkthimi

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
sq_AL[0]: U gjet një kartelë gjedhe %d që e mbulon Poedit Pro.
sq_AL[1]: U gjetën %d kartela gjedhe që i mbulon Poedit Pro.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
sq_AL: Poedit Pro mund të përftojë vargje nga kartela gjedhe, por ky funksion s’gjendet në versionin falas. Do të donit ta përmirësonit me versionin Pro?

en: Learn More
sq_AL: Mësoni Më Tepër

en: Learn more
sq_AL: Mësoni më tepër

en: Don’t ask again
sq_AL: Mos më pyet sërish

en: Skip templates
sq_AL: Anashkaloji gjedhet

en: Found the following template files:
sq_AL: U gjetën kartelat vijuese gjedhe:

en: Don’t Ask Again
sq_AL: Mos Më Pyet Sërish

en: Skip Templates
sq_AL: Anashkaloji Gjedhet

en: Collecting source files…
sq_AL: Po grumbullohen kartela burim…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
sq_AL[0]: Po përftohen vargje të përkthyeshëm nga %s kartelë…
sq_AL[1]: Po përftohen vargje të përkthyeshëm nga %s kartela…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
sq_AL: S’u arrit të përftoheshin tejtëdhëna WordPress nga kartela %s.

en: Failed to load file with extracted translations.
sq_AL: S’u arrit të ngarkohej kartela me përkthimet e përftuara.

en: In: %s
sq_AL: Te: %s

en: Source code not available.
sq_AL: Pa kod burim të gatshëm.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
sq_AL: S’u përditësuan dot përkthimet që prej kodit burim, ngaqë s’u gjet kod në vendin e treguar te Vetitë e kartelës.

en: Permission denied.
sq_AL: Leje e mohuar.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
sq_AL: S’keni leje të lexoni kartela burim prej vendndodhjes së treguar te Vetitë e kartelës.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
sq_AL: Nëse keni mohuar më parë hyrje te kartelat tuaja, mundeni ta lejoni që nga Rregullime Sistemi > Privatësi & Siguri > Kartela & Dosje.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
sq_AL: Nëse ju është mohuar më herët hyrje te kartelat tuaja, mund ta lejoni që nga Parapëlqime Sistemi > Siguri & Privatësi > Privatësi > Kartela & Dosje.

en: Failed to extract strings from source code.
sq_AL: S’u arrit të përftohen vargje nga kodi burim.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
sq_AL: Kartela “%s” s’u hap dot.

en: Determining differences…
sq_AL: Po përcaktohet dallimet…

en: Merging differences…
sq_AL: Po përzihen dallimet…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
sq_AL: Kartela e përkthimit është tashmë e përditësuar, s’u bënë ndryshime te vargje.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
sq_AL[0]: Kartelë përkthimi qe përditësuar me %s ndryshim.
sq_AL[1]: Kartelë përkthimi qe përditësuar me %s ndryshime.

en: New strings to translate:
sq_AL: Vargje të rinj për t’u përkthyer:

en: Removed strings (no longer used):
sq_AL: Vargje të hequr (jo më të përdorur):

en: Template files skipped (Pro-only):
sq_AL: U anashkaluan kartela gjedhe (vetëm në versionin Pro):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
sq_AL[0]: U pikas %d problem me vargjet burim.
sq_AL[1]: U pikasën %d probleme me vargjet burim.

en: View Details…
sq_AL: Shihni Hollësi…

en: View details…
sq_AL: Shihni hollësi…

en: Malformed header: “%s”
sq_AL: Krye e keqformuar: “%s”

en: PO Translation Files
sq_AL: Kartela Përkthimi PO

en: POT Translation Templates
sq_AL: Gjedhe Përkthimi POT

en: XLIFF Translation Files
sq_AL: Kartela XLIFF Përkthimi

en: Xcode Localization Catalog
sq_AL: Katalog Xcode Përkthimi

en: JSON Translation Files
sq_AL: Kartela JSON Përkthimi

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
sq_AL: Kartela Flutter Përkthimi

en: All Translation Files
sq_AL: Krejt Kartelat e Përkthimit

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
sq_AL: Kartela është në një format jo të njohur nga Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
sq_AL: Kjo kartelë JSON s’është kartelë përkthimi dhe s’mund të përpunohet me Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
sq_AL: Leximi i lëndës së kartelës dështoi me gabimin vijues: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
sq_AL: Kartela “%s” është vetëm për lexim dhe s’mund të ruhet.
    Ju lutemi, ruajeni nën një emër tjetër.

en: Couldn’t save file %s.
sq_AL: S’u ruajt dot kartela %s.

en: Screenshots:
sq_AL: Foto ekrani:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
sq_AL[0]: %i rresht i kartelës “%s” s’u ngarkua saktësisht.
sq_AL[1]: %i rreshta të kartelës “%s” s’u ngarkuan saktësisht.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
sq_AL: Rreshti %d i kartelës “%s” është i dëmtuar (pa të dhëna %s të vlefshme).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
sq_AL: Kartelë PO e dëmtuar: vargje mesazhesh në njëjës përdorur bashkë me msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
sq_AL: Kartelë PO e dëmtuar: vargje mesazhesh në shumës përdorur pa msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
sq_AL: S’u ngarkua dot kartela, ka gjasa të jetë dëmtuar.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
sq_AL: Pati gabime gjatë ngarkimit të kartelës. Për pasojë, disa nga të dhënat mund të kenë humbur ose të jenë dëmtuar.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
sq_AL: Pati një problem me formatimin si duhet të kartelës (por u ruajt në rregull).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
sq_AL: Kartela s’u ruajt dot nën shkronjat “%s” e treguara në rregullime përkthimi.
    
    U ruajt nën UTF-8 dhe rregullimi u ndryshua për përputhje.

en: Error saving file
sq_AL: Gabim në ruajtje kartele

en: “%s” is not a valid POT file.
sq_AL: “%s” s’është kartelë POT e vlefshme.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
sq_AL: Papritmas mungon lëndë te kartela XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
sq_AL: Për kartela XCLOC nuk mbulohet ruajtje në një vendndodhje tjetër.

en: Error while loading XLIFF file: %s
sq_AL: Gabim teksa ngarkohej kartelë XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
sq_AL: version i pambuluar (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
sq_AL: Markup i dëmtuar në varg përkthimi.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
sq_AL: Lidheni Poedit-in me platforma përkthimi në re që mbulon, për njëkohësim të pacen përkthimesh të administruara në to.

en: How does cloud sync work?
sq_AL: Si funksionon njëkohësimi me renë?

en: Account
sq_AL: Llogari

en: (not signed in)
sq_AL: (pa bërë hyrjen)

en: Open cloud translation
sq_AL: Hapni përkthim në re

en: Manage accounts
sq_AL: Administroni llogari

en: Project:
sq_AL: Projekt:

en: Language:
sq_AL: Gjuhë:

en: Sign in to Cloud Account
sq_AL: Hyni në Llogari Reje

en: Sign in to cloud account
sq_AL: Hyni në llogari reje

en: No translation projects listed in your account.
sq_AL: Në llogarinë tuaj s’ka projekte përkthimi.

en: Downloading latest translations…
sq_AL: Po shkarkohen përkthimet më të reja…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
sq_AL: Bëni hyrjen në %s

en: Syncing
sq_AL: Njëkohësim

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
sq_AL: Po ngarkohen përkthime në %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
sq_AL: Ngarkimi i përkthimeve në %s dështoi.

en: Syncing error
sq_AL: Gabim njëkohësimi

en: Add
sq_AL: Shtoje

en: Unknown Crowdin error.
sq_AL: Gabim Crowdin i panjohur.

en: Not authorized, please sign in again.
sq_AL: Jo i autorizuar, ju lutemi, ribëni hyrjen.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
sq_AL: Nuk mbulohen projekte Crowdin me bazë vargje.

en: Downloading translations is disabled in this project.
sq_AL: Shkarkimi i përkthimeve është i çaktivizuar për këtë projekt.

en: Sign In
sq_AL: Hyni

en: Sign in
sq_AL: Hyni

en: Sign Out
sq_AL: Dilni

en: Sign out
sq_AL: Dilni

en: Learn more about Crowdin
sq_AL: Mësoni më tepër mbi Crowdin-in

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
sq_AL: Crowdin është një platformë internetore administrii përkthimesh dhe një mjet përkthimesh në bashkëpunim. Ne vetë e përdorim Crowdin-in për përkthimin e Poedit-it në mjaft gjuhë dhe e duam fort.

en: Waiting for authentication…
sq_AL: Po pritet për mirëfilltësim…

en: Updating user information…
sq_AL: Po përditësohen të dhëna mbi përdoruesin…

en: Sign in to Crowdin
sq_AL: Hyni në Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
sq_AL: Njëkohësimi me Crowdin-in dështoi.

en: Crowdin error
sq_AL: Gabim Crowdin-i

en: Uploading translations…
sq_AL: Po ngarkohen përkthime…

en: &Copy
sq_AL: &Kopjoje

en: &Help
sq_AL: &Ndihmë

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
sq_AL: Kartelat MO s’mund të përpunohen drejt e në Poedit.

en: Error opening file
sq_AL: Gabim gjatë hapjes së kartelës

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
sq_AL: Ju lutemi, në vend të kësaj, hapni dhe përpunoni kartelën përgjegjëse PO. Kur ta ruani, do të përditësohet edhe kartela MO.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
sq_AL: mos fshi kartela të përkohshme (për diagnostikim)

en: handle a poedit:// URI
sq_AL: trajto një URI poedit://

en: go to item at given line number
sq_AL: shko tek objekti në rreshtin me numrin e dhënë

en: Failed to communicate with Poedit process.
sq_AL: S’u arrit të komunikohej me procesin Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
sq_AL: Ndodhi një përjashtim i patrajtuar: %s

en: Select translation template
sq_AL: Përzgjidhni gjedhe përkthimi

en: Invalid file
sq_AL: Kartelë e pavlefshme

en: Select translation file
sq_AL: Përzgjidhni kartelë përkthimi

en: Poedit is an easy to use translation editor.
sq_AL: Poedit është një përpunues përkthimesh i lehtë për t’u përdorur.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
sq_AL: S’mund të jepni më tepër se një kartelë te dritarja Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
sq_AL: Kartela “%s” s’është kartelë përkthimesh.

en: File “%s” doesn’t exist.
sq_AL: Kartela “%s” s’ekziston.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
sq_AL: Kontrolli i drejtshkrimit është i çaktivizuar, ngaqë fjalori për %s s’është i instaluar.

en: Install
sq_AL: Instaloje

en: The file “%s” has been changed by another application.
sq_AL: Kartela “%s” është ndryshuar nga një tjetër aplikacion.

en: Reload file
sq_AL: Ringarkoje kartelën

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
sq_AL: Doni të ringarkohet kartela prej disku? Nëse e bëni, përpunimet tuaja të paruajtura në Poedit do të humbin.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
sq_AL: Shpërfille

en: Reload File
sq_AL: Ringarkoje Kartelën

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
sq_AL: Kartela është ndryshuar. Doni të ruhen ndryshimet?

en: Save changes
sq_AL: Ruaji ndryshimet

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
sq_AL: Ndryshimet tuaja do të humbasin, nëse s’i ruani.

en: Save
sq_AL: Ruaje

en: Do&n’t save
sq_AL: &Mos e ruaj

en: Don’t Save
sq_AL: Mos e Ruaj

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
sq_AL: Ndryshimet e bëra nga aplikacioni tjetër do të humbin, nëse e ruani.

en: Cancel
sq_AL: Anuloje

en: Save Anyway
sq_AL: Ruaje, Sido Qoftë

en: Save anyway
sq_AL: Ruaje, sido qoftë

en: Save as…
sq_AL: Ruajeni si…

en: Compile to…
sq_AL: Përpiloje te…

en: Compiled Translation Files
sq_AL: Kartela Përkthimi të Përpiluara

en: Export to HTML…
sq_AL: Eksportojeni si HTML…

en: HTML Files
sq_AL: Kartela HTML

en: Exporting to HTML
sq_AL: Eksportim si HTML

en: Export to Excel
sq_AL: Eksportoje si Excel

en: Excel Files
sq_AL: Kartela Excel

en: Exporting to Excel
sq_AL: Eksportim si Excel

en: Import from Excel
sq_AL: Importoni nga Excel

en: Importing from Excel
sq_AL: Importim nga Excel

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
sq_AL: Kartela “%s” s’duket se përmban ndonjë përkthim të menduar për këtë kartelë.

en: No translations were updated from the Excel file.
sq_AL: S’u përditësuan përkthime nga kartela Excel.

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s string was updated from the Excel file. | %s strings were updated from the Excel file.
sq_AL[0]: Nga kartela Excel u përditësua %s varg.
sq_AL[1]: Nga kartela Excel u përditësuan %s vargje.

en: Translations updated:
sq_AL: U përditësuan përkthime:

en: Strings matched in translation file:
sq_AL: Te kartela përkthim ka vargje me përkim:

en: Excel rows processed:
sq_AL: U përpunuan rreshta Excel:

en: Updating failed
sq_AL: Përditësimi dështoi

en: Open reference file
sq_AL: Hap kartelë referencë

en: Update from &POT File…
sq_AL: Përditësojeni prej Kartele &POT…

en: Update from &POT file…
sq_AL: Përditësojeni prej kartele &POT…

en: Update from Reference File…
sq_AL: Përditësoni nga Kartelë Referencë…

en: Update from reference file…
sq_AL: Përditësoni nga kartelë referencë…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
sq_AL[0]: U gjet %d problem te përkthimi.
sq_AL[1]: U gjetën %d probleme te përkthimi.

en: Validation results
sq_AL: Përfundime vleftësimi

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
sq_AL: Zërat me gabime janë shënuar me të kuqe te lista. Hollësitë e gabimit do të shfaqen pasi të keni përzgjedhur një zë të tillë.

en: The file was saved safely.
sq_AL: Kartela u ruajt pa cen.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sq_AL: Kartela u ruajt pa cen dhe u përpilua nën formatin MO, por sipas gjasash s’do të funksionojë si duhet.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
sq_AL: Kartela u ruajt pa cen, por s’përpilohet dot në formatin MO dhe të përdoret.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sq_AL: Kartela u përpilua nën formatin MO, por sipas gjasash s’do të funksionojë si duhet.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
sq_AL: Kartela s’përpilohet dot në formatin MO dhe të përdoret.

en: No problems with the translation found.
sq_AL: S’u gjetën probleme me përkthimin.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
sq_AL[0]: Përkthimi është gati për përdorim, por %d zë është ende i papërkthyer.
sq_AL[1]: Përkthimi është gati për përdorim, por %d zëra janë ende të papërkthyer.

en: The translation is ready for use.
sq_AL: Përkthimi është gati për përdorim.

en: Translation Quality Warnings
sq_AL: Sinjalizim Cilësie Përkthimi

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
sq_AL: Poedit-i kryen kontrolle të automatizuara cilësie përkthimi. Këtu mund të formësoni cilat kategori kontrollesh janë të dobishme për ju dhe të çaktivizoni ato që s’doni.

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
sq_AL: Kontributi me përkthime përmirëson cilësinë e sugjerimeve në internet për këdo - sa më shumë njerëz ta bëjnë këtë, aq më të mira mund të jenë sugjerimet. Përkthimet tuaja parashtrohen në mënyrë anonime dhe ofrohen për përkthyes të tjerë, që përdorin Poedit-in ose mjete të tjera CAT.

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
sq_AL: A mundet Poedit-i t’i japë te kujtesa e përkthimeve në internet përkthimet tuaja të kësaj kartele?

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
sq_AL: Zbatoje mbi krejt kartelat që përpunoj

en: Contribute
sq_AL: Kontribuoni

en: Keep Private
sq_AL: Mbaje Private

en: Keep private
sq_AL: Mbaje private

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
sq_AL: Poedit-i ndreqi vetvetiu lëndë të pavlefshme te kartela “%s”.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
sq_AL: Kartela përmbante zëra të përsëdytur, çka në kartelat PO s’lejohet dhe mund të pengojë përdorimin e kartelës. Poedit e ndreqi problemin, por do të duhej që të shqyrtonit përkthimet e cilitdo zë të shënuar si i turbullt dhe t’i ndreqni ato, në qoftë e nevojshme.

en: Language of the translation isn’t set.
sq_AL: S’është caktuar gjuha e përkthimit.

en: Set Language
sq_AL: Caktoni Gjuhën

en: Set language
sq_AL: Caktoni gjuhën

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
sq_AL: S’jepen sugjerime, në rast se gjuha e përkthimi s’është caktuar saktë. Kjo mund të prekë edhe veçori të tjera, format e shumësit, për shembull.

en: Language of the translation is the same as source language.
sq_AL: Gjuha e përkthimit është e njëjtë me gjuhën burim.

en: Fix Language
sq_AL: Ndreqeni Gjuhën

en: Fix language
sq_AL: Ndreqeni gjuhën

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
sq_AL: Kjo kartelë ka zëra me forma shumësi, por s’ka të formësuar fushën Plural-Forms.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
sq_AL: Zërat në këtë kartelë kanë forma shumësi të ndryshme nga çka tregohet te fusha Plural-Forms e katalogut

en: Required header Plural-Forms is missing.
sq_AL: I mungon krye e domosdoshme Plural-Forms.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
sq_AL: Gabim sintakse te kryet Plural-Forms ("%s").

en: Fix the Header
sq_AL: Ndreqni Kryet

en: Fix the header
sq_AL: Ndreqni kryet

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
sq_AL: Shprehja për forma shumësi e përdorur nga kartela është e pazakontë për %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
sq_AL: Shqyrtojeni

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
sq_AL: ID vargjesh (origjinalet)

en: unknown language
sq_AL: gjuhë e panjohur

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"; "%s" is language name
en: %s (original)
sq_AL: %s (origjinali)

en: Load from Another File…
sq_AL: Ngarkoni nga Kartelë Tjetër…

en: Load from another file…
sq_AL: Ngarkoni nga kartelë tjetër…

en: Would you like to use English for source text?
sq_AL: Doni të përdoret anglishtja për tekst burim?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
sq_AL: Kjo kartelë përdoru ID vargjesh, në vend se tekst burim. Poedit-i mund të ngakojë për ju tekste anglisht nga kartela “%s”.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
sq_AL: Ngarko anglishten

en: Translated: %d of %d (%d %%)
sq_AL: Të përkthyera: %d nga %d (%d %%)

en: Remaining: %d
sq_AL: Të mbetura: %d

en: %d error | %d errors
sq_AL[0]: %d gabim
sq_AL[1]: %d gabime

en: %d entry | %d entries
sq_AL[0]: %d zë
sq_AL[1]: %d zëra

en:  (unsaved)
sq_AL:  (i paruajtur)

en:  (modified)
sq_AL:  (i ndryshuar)

en: Failed to update translation memory: %s
sq_AL: S’u arrit të përditësohej kujtesë përkthimesh: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
sq_AL: S’u ruajt dot kartela “%s”.

en: Remove same-as-source translations
sq_AL: Hiq përkthime njësoj-me-burimin

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
sq_AL: Doni të hiqen krejt përkthimet që janë identike me tekstin burim?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
sq_AL: Ky veprim do të heqë çfarëdo përkthimesh që përputhen saktësisht me tekstin burim. Ky veprim s’mund të zhbëhet.

en: Keep
sq_AL: Mbaji

en: Remove
sq_AL: Hiqi

en: Purge deleted translations
sq_AL: Spastroji përkthimet e fshira

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
sq_AL: Doni të hiqen krejt përkthimet që s’përdoren më?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
sq_AL: Nëse vazhdoni me spastrimin, krejt përkthimet e shënuara si të fshira do të hiqen përgjithmonë. Do t’ju duhet t’i ripërktheni, nëse shtohen sërish në të ardhmen.

en: Purge
sq_AL: Spastroji

en: Copy from source text
sq_AL: Kopjoje prej teksti burim

en: Copy from Source Text
sq_AL: Kopjoje prej Teksti Burim

en: Clear translation
sq_AL: Spastroje përkthimin

en: Clear Translation
sq_AL: Spastroje Përkthimin

en: Edit comment
sq_AL: Përpunoni koment

en: Edit Comment
sq_AL: Përpunoni Komentin

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
sq_AL: Hasje Në Kod

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
sq_AL: Hasje në kod

en: Hide Sidebar
sq_AL: Fshihe Anështyllën

en: Show Sidebar
sq_AL: Shfaqe Anështyllën

en: Hide Status Bar
sq_AL: Fshihe Shtyllën e Gjendjeve

en: Show Status Bar
sq_AL: Shfaqe Shtyllën e Gjendjeve

en: Dismiss and ignore the warning.
sq_AL: Hidhe tej dhe shpërfille sinjalizimin.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
sq_AL: Mos e shpërfill

en: String length in characters: translation | source
sq_AL: Gjatësi vargu në shenja: përkthim | burim

en: String length in characters
sq_AL: Gjatësi vargu në shenja

en: Source text
sq_AL: Teksti burim

en: Singular
sq_AL: Njëjës

en: Plural
sq_AL: Shumës

en: Translation
sq_AL: Përkthim

en: Pre-translated
sq_AL: Përkthyer paraprakisht

en: Needs Work
sq_AL: Lyp Punë

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
sq_AL: Lyp punë

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
sq_AL: Kartelat POT janë thjesht gjedhe dhe s’përmbajnë ndonjë përkthim.
    Që të bëni një përkthim, krijoni një kartelë të re PO të bazuar te gjedhja.

en: Create new translation
sq_AL: Krijoni përkthim të ri

en: Make a new translation from this POT file.
sq_AL: Krijoni një përkthim të ri nga kjo kartelë POT.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
sq_AL: ID teksti burim

en: Everything
sq_AL: Gjithçka

en: Form %i
sq_AL: Forma %i

en: Form %i (unused)
sq_AL: Formular %i (i papërdorur)

en: One
sq_AL: Një

en: Two
sq_AL: Dy

en: Other
sq_AL: Tjetër

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
sq_AL: Kontekst vargu: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
sq_AL: Identifikues vargu: %s

en: %s Format
sq_AL: Format %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
sq_AL: Format %s

en: Translation — %s
sq_AL: Përkthim — %s

en: Source text — %s
sq_AL: Teksti burim — %s

en: Network error: %s (%d)
sq_AL: Gabim rrjeti: %s (%d)

en: Unknown error
sq_AL: Gabim i panjohur

en: Failed to create the Excel file.
sq_AL: S’u arrit të krijohej kartela Excel.

en: Failed to import from Excel file.
sq_AL: S’u arrit të importohej nga kartelë Excel.

en: Excel Import
sq_AL: Importim nga Excel

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
sq_AL: Importo nga shtylla Excel si:

en: Context:
sq_AL: Kontekst:

en: Source text ID:
sq_AL: ID teksti burim:

en: Source text:
sq_AL: Teksti burim:

en: Translation:
sq_AL: Përkthim:

en: Import
sq_AL: Importoje

en: Failed to merge gettext catalogs.
sq_AL: S’u arrit të përziheshin katalogë gettext.

en: Open in Editor
sq_AL: Hape në Përpunues

en: Open in editor
sq_AL: Hape në përpunues

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
sq_AL: Te kartela s’është dhënë informacion mbi hasjet e këtij vargu te kodi burim.

en: No usage information
sq_AL: S’ka të dhëna përdorimi

en: %d code occurrence | %d code occurrences
sq_AL[0]: %d hasje në kod
sq_AL[1]: %d hasje në kod

en: Source code not found
sq_AL: S’u gjet kod burim

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
sq_AL: Poedit-i s’mund të shfaqë kod burim ku është përdorur vargu, ngaqë kartela ose s’gjendet në vendin e treguar, ose është një lidhje simbolike që nuk shpie te një kartelë reale.

en: File cannot be opened
sq_AL: Kartela s’hapet dot

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
sq_AL: Poedit-i s’qe në gjendje të hapë kartelën “%s”.

en: Find
sq_AL: Gjej

en: Replace
sq_AL: Zëvendësoje

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
sq_AL: Mundësi

en: Ignore case
sq_AL: Shpërfille shkrimin me të madhe/me të vogël

en: Wrap around
sq_AL: Mbështille

en: Whole words only
sq_AL: Vetëm fjalë të plota

en: Find in source texts
sq_AL: Gjej në tekste burim

en: Find in translations
sq_AL: Gjej në përkthime

en: Find in comments
sq_AL: Gjej në komente

en: Replace &All
sq_AL: Zëvendësoji &Krejt

en: Replace &all
sq_AL: Zëvendësoji &krejt

en: &Replace
sq_AL: &Zëvendësoje

en: < &Previous
sq_AL: < I &mëparshmi

en: &Next >
sq_AL: &Pasuesi >

en: String to find
sq_AL: Varg për t’u gjetur

en: Replacement string
sq_AL: Varg zëvendësimi

en: warning:
sq_AL: kujdes:

en: error:
sq_AL: gabim:

en: Failed to read the CSV file.
sq_AL: S’u arrit të lexohej kartela CSV.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
sq_AL: Emër ose kode gjuhe

en: Translation Language
sq_AL: Gjuhë Përkthimi

en: Language of the translation:
sq_AL: Gjuha e përkthimit:

en: Invalid license key
sq_AL: Kyç licence i pavlefshëm

en: Subscription expired
sq_AL: Pajtimi skadoi

en: App updates expired, license is only valid for version %s
sq_AL: Përditësimet e aplikacionit kanë skaduar, licenca është e vlefshme vetëm për versionin %s

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
sq_AL: Kyç licence të vlefshme vetëm për version më të vjetër Poedit (%s)

en: Maximum allowed activations exceeded
sq_AL: U tejkalua maksimumi i lejuar për aktivizime

en: Unknown activation error (%s)
sq_AL: Gabim i panjohur aktivizimi (%s)

en: Poedit Activation
sq_AL: Aktivizim i Poedit-it

en: Upgrade to Pro
sq_AL: Përmirësojeni me versionin Pro

en: Please enter your license key:
sq_AL: Ju lutemi, jepni kyçin tuaj të licencës:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
sq_AL: Kyçin tuaj duhet ta kishit te email-i i ripohimit që morët pasi bletë Poedit-in. Aktivizimi lyp lidhje internet.

en: Retrieve lost license key
sq_AL: Rimerrni kyç licence të humbur

en: Buy Online…
sq_AL: Blijeni Në Internet…

en: Buy online…
sq_AL: Blijeni në Internet…

en: Activate
sq_AL: Aktivizoje

en: Activating your license…
sq_AL: Po aktivizohet licenca juaj…

en: Would you like to hear about new versions?
sq_AL: Doni të dëgjoni mbi versione të reja?

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
sq_AL: Do t’ju dërgojmë një email, kur të hidhet në qarkullim një version i ri i rëndësishëm. Jo marketing, jo buletine plot mesazhe të padëshiruar. Thjesht lajmërime shumë të rralla rreth versionesh të rinj.

en: No, thanks
sq_AL: Jo, faleminderit

en: Notify me
sq_AL: Njoftomëni

en: Upgrade your Pro license
sq_AL: Përmirësoni licencën tuaj Pro

en: Renew your license
sq_AL: Rinovoni licencën tuaj

en: Add more devices
sq_AL: Shtoni më tepër pajisje

en: Thank you!
sq_AL: Faleminderit!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
sq_AL: Kopja juaj u përmirësua me Poedit Pro.

en: Manage License
sq_AL: Administroni Licencë

en: Manage license
sq_AL: Administroni licencën

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
sq_AL: Rinovoje

en: Deactivate
sq_AL: Çaktivizoje

en: Deactivating your license…
sq_AL: Po çaktivizohet licenca juaj…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
sq_AL: Përmirësojeni me Poedit Pro Që të Zhbllokohen Veçori WordPress-i Ekstra

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
sq_AL: Përmirësojeni që të përfitoni prej veçorish të mençura ekstra të versionit Pro: zbërthen tema dhe shtojca WordPress dhe bën gjithçka gati për ju. Mund të përqendroheni në përkthim dhe të mos çani kryet për hollësitë teknike. Me versionin e lirë, do t’ju duhej ta bënit gjithçka vetë, dorazi.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
sq_AL: Përmirësojeni me Poedit Pro Që të Zhbllokohen Statistikat

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
sq_AL: Përmirësojeni me Poedit Pro Që të Zhbllokohen Sugjerime Nga Interneti

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
sq_AL: Përmirësojeni me Poedit Pro që të Zhbllokohet Mbulimi i Gjedheve

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
sq_AL: Përmirësojeni me Poedit Pro Që të Zhbllokohen Veçori Ekstra

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Ekstrat për WordPress lypin përmirësimin me versionin Poedit Pro

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Statistikat lypin përmirësimin me versionin Poedit Pro

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Sugjerimet nga KP Interneti lypin përmirësimin me versionin Poedit Pro

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Mbulimi i gjedheve lyp përmirësimin me versionin Poedit Pro

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Sinjalizimet që mund të përshtaten lypin përmirësimin me versionin Poedit Pro

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Zgjatime vetjake kartelash lypin përmirësimin me Poedit Pro

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Kërkimi në terminologji dhe fjalorthet lypin përmirësimin me Poedit Pro

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Zëvendësoimi i tekstit burim lyp përmirësim me Poedit Pro

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Përzierja e kartelave të përkthimit lyp përmirësim të programit me versionin Poedit Pro

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
sq_AL: Importime dhe eksportime Excel lypin përmirësim me Poedit Pro

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
sq_AL: Blerja e versionit të plotë do të zhbllokojë veçori esktra në Poedit, përfshi:

en: Suggestions from online translation memory
sq_AL: Këshilla prej kujtesash përkthimi në Internet

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
sq_AL: Përkthim nga makina, me DeepL, Google Translate ose Microsoft Translator

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
sq_AL: Rregullim pa kokëçarje përkthimi për tema dhe shtojca WordPress

en: Extract strings from Twig or Blade templates
sq_AL: Përfto vargje nga gjedhe Twig ose Blade

en: Word count and statistics
sq_AL: Numër fjalësh dhe statistika

en: Excel import and export
sq_AL: Importime dhe eksportime Excel

en: Merging translation files for all file formats
sq_AL: Po përzihen kartela përkthimi për krejt formatet e kartelave

en: Customizable QA checks and warnings
sq_AL: Kontrolle SC dhe sinjalizime që mund të përshtaten

en: Replace source text with translations from another file
sq_AL: Zëvendëso tekst burim me përkthime nga një kartelë tjetër

en: Terminology search and glossaries
sq_AL: Kërkim në terminologji dhe fjalorthë

en: Personal priority support
sq_AL: Asistencë personale me përparësi

en: Enter license key
sq_AL: Jepni kyçin e licencës

en: Upgrade…
sq_AL: Përmirësojeni…

en: Licensed to: %s
sq_AL: Licencuar për: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
sq_AL: Lloj licence: %s

en: (personal license)
sq_AL: (licencë personale)

en: Subscription expired.
sq_AL: Pajtimi skadoi.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
sq_AL: Licenca juaj qe çaktivizuar në këtë kompjuter, ngaqë pajtimi juaj ka skaduar.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
sq_AL: Licenca juaj qe çaktivizuar në këtë kompjuter, ngaqë përfshin vetëm përditësime aplikacioni për Poedit deri në versionin %s.

en: App updates expired.
sq_AL: Përditësimet e aplikacionit skaduan.

en: License deactivated.
sq_AL: Licenca u çaktivizua.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
sq_AL: Licenca juaj u çaktivizua në këtë kompjuter. Ju lutemi, dërgoni një email te help@poedit.net, nëse s’jeni i sigurt se përse ndodhi kështu.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
sq_AL: Pajtimi juaj %s ka skaduar.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
sq_AL: Shërbimi i përkthimit nga makina ka skaduar.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
sq_AL: Cilësia e përkthimeve nga makina është reduktuar në standarde.

en: All strings
sq_AL: Krejt vargjet

en: Couldn’t download Localazy project details.
sq_AL: S’u shkakrkuan dot hollësi projekti Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
sq_AL: Pati një gabim, teksa ngarkoheshin përkthime te Localazy.

en: Projects
sq_AL: Projekte

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
sq_AL: Mësoni më tepër rreth %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
sq_AL: Localazy është një platformë shumë e automatizuar përkthimesh që i lejon kujtdo të përkthejë produktet dhe lëndën e vet kollaj në gjuhë të shumta.

en: Add Project
sq_AL: Shtoni Projekt

en: Add project
sq_AL: Shtoni projekt

en: Poedit - Catalogs manager
sq_AL: Poedit - Përgjegjës katalogësh

en: Edit…
sq_AL: Përpunoni…

en: Create new translations project
sq_AL: Krijoni projekt të ri përkthimi

en: Delete the project
sq_AL: Fshije projektin

en: Edit the project
sq_AL: Përpunoni projektin

en: Statistics
sq_AL: Statistika

en: Show translation statistics
sq_AL: Shfaq statistika përkthimi

en: Update all
sq_AL: Përditësoji krejt

en: Update all catalogs in the project
sq_AL: Përditëso tërë katalogët në projekt

en: Total
sq_AL: Gjithsej

en: Untrans
sq_AL: Papërkth

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
sq_AL: Lyp Punë

en: Errors
sq_AL: Gabime

en: Last modified
sq_AL: Ndryshuar së fundi

en: Select directory
sq_AL: Përzgjidhni drejtori

en: Directories:
sq_AL: Drejtori:

en: <unnamed>
sq_AL: <pa emër>

en: Do you want to delete project “%s”?
sq_AL: Doni të fshihet projekti “%s”?

en: Delete project
sq_AL: Fshije projektin

en: Deleting the project will not delete any translation files.
sq_AL: Fshirja e projektit s’do të fshijë ndonjë kartelë përkthimi.

en: Confirmation
sq_AL: Ripohim

en: Update all catalogs in this project?
sq_AL: Të përditësohen krejt katalogët në këtë projekt?

en: Performs update from source code on all files in the project.
sq_AL: Kryen përditësim që nga kodi burim mbi krejt kartelat te projekti.

en: Updating project catalogs
sq_AL: Po përditësohen katalogë projekti

en: Check for Updates…
sq_AL: Kontrollo për Përditësime…

en: Catalogs Manager
sq_AL: Përgjegjës Katalogësh

en: License…
sq_AL: Licencë…

en: &Preferences…
sq_AL: &Parapëlqime…

en: &Edit
sq_AL: &Përpunoni

en: Undo
sq_AL: Zhbëje

en: Redo
sq_AL: Ribëje

en: Paste and Match Style
sq_AL: Ngjite dhe Përputhi Stilin

en: Delete
sq_AL: Fshije

en: Spelling and Grammar
sq_AL: Drejtshkrim dhe Gramatikë

en: Show Spelling and Grammar
sq_AL: Shfaq Drejtshkrim dhe Gramatikë

en: Check Document Now
sq_AL: Kontrolloje Dokumentin Tani

en: Check Spelling While Typing
sq_AL: Kontrolloji Drejtshkrimin Teksa Shtypet

en: Check Grammar With Spelling
sq_AL: Kontrollojini Gramatikën Me Drejtshkrimin

en: Correct Spelling Automatically
sq_AL: Ndreqe Vetvetiu Drejtshkrimin

en: Substitutions
sq_AL: Zëvendësime

en: Show Substitutions
sq_AL: Shfaq Zëvendësime

en: Smart Copy/Paste
sq_AL: Kopjim/Ngjitje e Mençur

en: Smart Quotes
sq_AL: Thonjëza të Mençura

en: Smart Dashes
sq_AL: Vija Ndarëse të Mençura

en: Smart Links
sq_AL: Lidhje të Mençura

en: Text Replacement
sq_AL: Zëvendësim Teksti

en: Transformations
sq_AL: Shndërrime

en: Make Upper Case
sq_AL: Kaloje në Shkronja të Mëdha

en: Make Lower Case
sq_AL: Kaloje në Shkronja të Vogla

en: Capitalize
sq_AL: Shkronja e parë e madhe

en: Speech
sq_AL: E folur

en: Start Speaking
sq_AL: Filloni të Folurën

en: Stop Speaking
sq_AL: Ndalni të Folurën

en: &View
sq_AL: &Parje

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
sq_AL: Shfaq Panelin

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
sq_AL: Përshtateni Panelin…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
sq_AL: Kaloni Në Gjendjen Sa Krejt Ekrani

en: Window
sq_AL: Dritare

en: Minimize
sq_AL: Minimizoje

en: Welcome to Poedit
sq_AL: Mirë se vini te Poedit

en: Bring All to Front
sq_AL: Sill Gjithçka Përpara

en: Information about the translator
sq_AL: Të dhëna rreth përkthyesit

en: Name:
sq_AL: Emër:

en: Your Name
sq_AL: Emri Juaj

en: you@example.com
sq_AL: ju@example.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
sq_AL: Emri dhe email-i juaj përdoren vetëm për të plotësuar fushën Last-Translator të kartelave GNU gettext.

en: Editing
sq_AL: Përpunim

en: Automatically compile MO file when saving
sq_AL: Gjatë daljes, përpilo vetvetiu kartelën MO

en: Check spelling
sq_AL: Kontrolloji drejtshkrimin

en: Always change focus to text input field
sq_AL: Ndryshoje përherë fokusin për te fushë futjeje teksti

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
sq_AL: Mos e lër kurrë listën e vargjeve të kontrollojë fokusin. Nëse është aktiv, duhet të përdorni Ctrl-shigjeta për lëvizje me tastierë, por gjithashtu mund të shtypni tekst përnjëherë, pa qenë nevoja të shtypni Tab për të ndryshuar fokusin.

en: Appearance
sq_AL: Dukje

en: Use custom list font:
sq_AL: Përdor shkronja vetjake liste:

en: Use custom text fields font:
sq_AL: Përdor shkronja vetjake për fusha tekstesh:

en: Change UI language
sq_AL: Ndryshoni gjuhën për UI-në

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
sq_AL: (lyp Windows 8 ose më të ri)

en: General
sq_AL: Të përgjithshme

en: Use translation memory
sq_AL: Përdor kujtesë përkthimesh

en: Manage…
sq_AL: Administroni…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
sq_AL: Kur përditësohet që nga burimi

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
sq_AL: plotëso përputhje të turbullta nga kartela

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
sq_AL: përkthe paraprakisht prej KP-je

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
sq_AL: Poedit-i mund të provojë të plotësojë zëra të rinj që nga përkthime të dikurshme vetëm prej kartelës, ose prej krejt kujtesës së përkthimit. Përdorimi i KP-së s’do të jetë kushedi çë i efektshëm, nëse kjo është thuajse e zbrazët, por do të përmirësohet, dora-dorës që shtoni përkthime në të.

en: Use suggestions from online collaborative TM
sq_AL: Përdor sugjerimet nga KP internet bashkëpunuese

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
sq_AL: Poedit-i përdor një kujtesë të madhe interneti përkthimesh, që përfshin si përkthime të parashtruara nga njeriu, ashtu edhe përkthime makine të automatizuara, të fjalës së fundit.

en: Contribute my translations to the online TM
sq_AL: Jepi përkthimet e mia për KP interneti

en: Keep my translations private
sq_AL: Përkthimet e mia mbaji private

en: Ask me for each file individually
sq_AL: Pyetmë veçmas për çdo kartelë

en: Change Settings…
sq_AL: Ndryshoni Rregullimet…

en: Change settings…
sq_AL: Ndryshoni rregullimet…

en: Stored translations:
sq_AL: Përkthime të depozituara:

en: Database size on disk:
sq_AL: Madhësi baze të dhënash në disk:

en: Import Translation Files…
sq_AL: Importoni Kartela Përkthimi…

en: Import translation files…
sq_AL: Importoni kartela përkthimi…

en: Import From TMX…
sq_AL: Importoni Prej TMX…

en: Import from TMX…
sq_AL: Importoni prej TMX…

en: Export To TMX…
sq_AL: Eksportoni Në TMX…

en: Export to TMX…
sq_AL: Eksportoni në TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
sq_AL: Zeroje

en: Select translation files to import
sq_AL: Përzgjidhni kartela përkthimi për importim

en: Select TMX files to import
sq_AL: Përzgjidhni kartela TMX për importim

en: TMX Files
sq_AL: Kartela TMX

en: Importing translations…
sq_AL: Po importohen përkthimet…

en: Importing translation memory failed.
sq_AL: Importimi i kujtesës së përkthimeve dështoi.

en: Importing from “%s”…
sq_AL: Po importoht nga “%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
sq_AL[0]: U importua %s përkthim.
sq_AL[1]: U importuan %s përkthime.

en: Export as…
sq_AL: Eksportojeni si…

en: Exporting translations…
sq_AL: Po eksportohen përkthime…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
sq_AL: Eksportimi i kujtesës së përkthimeve në “%s” dështoi.

en: Reset translation memory
sq_AL: Të zerohet kujtesa e përkthimeve

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
sq_AL: Jeni i sigurt se doni të zerohet kujtesa e përkthimeve?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
sq_AL: Zerimi i kujtesës së përkthimit do të shkaktojë fshirjen, pa prapakthim, të krejt përkthimeve të depozituara në të. Këtë veprim s’mund ta zhbëni.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
sq_AL: KP

en: Translation Memory
sq_AL: Kujtesë Përkthimesh

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
sq_AL: Përftuesit prej kodi burim përdoren për të gjetur vargje të përkthyeshme në kartela kodi burim dhe për t’i përftuar ato, që të mund të përkthehen.

en: Custom Extractors:
sq_AL: Përftues të Përshtatur:

en: Custom extractors:
sq_AL: Përftues të përshtatur:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
sq_AL: Mbulon krejt gjuhët e programimit të pranuara nga mjete GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript, etj).

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
sq_AL: Gjedhe

en: Extracts translations from template files.
sq_AL: Përfton përkthime prej kartelash gjedhe.

en: Enable
sq_AL: Aktivizoje

en: Delete extractor
sq_AL: Fshije përftuesin

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
sq_AL: Jeni i sigurt se doni të fshihet përftuesi “%s”?

en: Extractors
sq_AL: Përftues

en: Accounts
sq_AL: Llogari

en: Automatically check for updates
sq_AL: Kontrollo vetvetiu për përditësime

en: Include beta versions
sq_AL: Përfshi versione beta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
sq_AL: Versionet beta përmbajnë veçoritë dhe përmirësimet më të reja, por mund të jenë më pak të qëndrueshme.

en: Updates
sq_AL: Përditësime

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
sq_AL: Këto rregullime prekin formatim të brendshëm të kartelave PO. Prekini nëse keni domosdoshmëri specifike, për shembull, për shkak sistemi kontrolli versionesh.

en: Line endings:
sq_AL: Funde rreshtash:

en: Unix (recommended)
sq_AL: Unix (e këshillueshme)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
sq_AL: Mbështille në gjatësinë:

en: Preserve formatting of existing files
sq_AL: Ruaje formatimin e kartelave ekzistuese

en: Advanced
sq_AL: Të mëtejshme

en: Settings
sq_AL: Rregullime

en: Preparing strings…
sq_AL: Po përgatiten vargjet…

en: Pre-translating from translation memory…
sq_AL: Po bëhet përkthim paraprak prej kujtesës së përkthimeve…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
sq_AL[0]: %u varg i përkthyer paraprakisht
sq_AL[1]: %u vargje të përkthyer paraprakisht

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
sq_AL: Po ngarkohen vargje për përkthim paraprak në re…

en: Pre-translating…
sq_AL: Parapërkthim…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
sq_AL[0]: U përkthye paraprakisht %d zë.
sq_AL[1]: U përkthyen paraprakisht %d zëra.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
sq_AL: Përkthimet janë shënuar si të turbullta, ngaqë mund të jenë të pasakta. Do të duhej t’u kontrollonit saktësinë.

en: Exact matches from TM
sq_AL: Përkim të përpikta nga TM

en: Approximate matches from TM
sq_AL: Përkime të përafërt nga TM

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
sq_AL: çaktivizuar

en: Machine translation
sq_AL: Përkthim nga makina

en: No entries could be pre-translated.
sq_AL: S’u përkthye dot paraprakisht ndonjë zë.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
sq_AL: KP-ja s’përmban ndonjë varg të ngjashëm me lëndën e kësaj kartele. Ka efekt vetëm për përkthime gjysmë të vetvetishme, pasi Poedit të grumbullojë mjaftueshëm lëndë prej kartelave që përktheni dorazi.

en: Cannot pre-translate without source text.
sq_AL: S’mund të bëhet përkthim paraprak pa tekst burim.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
sq_AL: Përkthim paraprak

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
sq_AL: Përkthimi paraprak lyp prani të tekstit burim. S’funksionon, nëse përdoren vetëm ID, pa tekstin faktik.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
sq_AL: S’mund të bëhet përkthim paraprak prej një gjuhe të panjohur.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sq_AL: Përkthimi paraprak lyp që gjuha e tekstit burim të njihet. Poedit-i s’e pikasi dot në këtë kartelë.

en: Use online suggestions
sq_AL: Përdor sugjerime nga Interneti

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
sq_AL: Provo të sjellësh përkthime edhe nga KP në Internet. Kini parasysh që përkthimet s’do të jenë të përsosura dhe do të jetë prapë e nevojshme të ndreqen nga një përkthyes real.

en: Only fill in exact matches
sq_AL: Plotëso vetëm përputhjet e përpikta

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
sq_AL: Si parazgjedhje, përfshihen edhe përfundime jo të përpikta, por me shenjën se duan punë. Që të përfshihen vetëm përputhje të përpikta, i vini shenjë kësaj mundësie.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
sq_AL: Si parazgjedhje, përfshihen edhe përfundime jo të përpikta dhe përkthime nga makina, por me shenjën se duan punë. Që të përfshihen vetëm përkthime të përpikta nga njeriu, i vini shenjë kësaj mundësie.

en: Don’t mark exact matches as needing work
sq_AL: Përputhjeve të përpikta mos u vër shenjë si të lypnin punë

en: Don’t mark machine translation as needing work
sq_AL: Mos i vër shenjë përkthimit nga makina si një që lyp shqyrtim

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
sq_AL: Aktivizojeni vetëm nëse besoni në cilësinë e KP-së suaj. Si parazgjedhje, krejt përputhjet prej KP-së shënohen si të turbullta dhe do të duheshin marrë në shqyrtim.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
sq_AL: Parapërkthimi gjen në kujtesën e përkthimeve përputhje të sakta ose të përafërta për vargje përkthimesh dhe i plotëson ato në kutizën e përkthimit.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
sq_AL: Përkthimi paraprak kërkon automatikisht përkthime ekzistuese dhe përdor përkthimin nga makina për të plotësuar me përkthime fillestare vargjet që s’janë përkthyer ende.

en: Machine translation:
sq_AL: Përkthim nga makina:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
sq_AL: Për më tepër shërbime, përmirësojeni

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
sq_AL: me shkallë formaliteti:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
sq_AL: automatike

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: formal
sq_AL: formale

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: informal
sq_AL: informale

en: Exceeded machine translation quota.
sq_AL: U tejkaluan kuota përkthimi nga makina.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
sq_AL: Përdorim përkthimesh nga makina: %d / %d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
sq_AL: Kuota zbatohet në muaj.

en: Add machine translation credit
sq_AL: Shtoni kredit përkthimi nga makina

en: Error:
sq_AL: Gabim:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
sq_AL[0]: Ndodhi %d gabim:
sq_AL[1]: Ndodhën %d gabime:

en: An error occurred.
sq_AL: Ndodhi një gabim.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
sq_AL[0]: Ndodhi %d gabim.
sq_AL[1]: Ndodhën %d gabime.

en: Cancelling…
sq_AL: Po anulohet…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
sq_AL: Përdorni %s→%s për funksionim të plotë me WordPress.

en: &File
sq_AL: &Kartelë

en: New WordPress Translation…
sq_AL: Përkthim i Ri WordPress-i…

en: New WordPress translation…
sq_AL: Përkthim i Ri WordPress-i…

en: Drag Folders or Files Here
sq_AL: Tërhiqni Këtu Dosje ose Kartela

en: Drag folders or files here
sq_AL: Tërhiqni këtu dosje ose kartela

en: Add Folders…
sq_AL: Shtoni Dosje…

en: Add folders…
sq_AL: Shtoni dosje…

en: Add Files…
sq_AL: Shtoni Kartela…

en: Add files…
sq_AL: Shtoni kartela…

en: Add Wildcard…
sq_AL: Shtoni Shenja të Gjithëpushtetshme…

en: Add wildcard…
sq_AL: Shtoni shenja të gjithëpushtetshme…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
sq_AL: Shfaqe në Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
sq_AL: Shfaqe në Explorer

en: Show in Folder
sq_AL: Shfaqe në Dosje

en: Paths
sq_AL: Shtigje

en: Excluded paths
sq_AL: Shtigje të përjashtuar

en: Advanced extraction settings
sq_AL: Rregullime të thelluara përftimesh

en: Extract notes for translators from:
sq_AL: Përfto shënime për përkthyesin nga:

en: Comments prefixed with:
sq_AL: Komente të paraprira me:

en: All comments
sq_AL: Krejt komentet

en: Additional xgettext flags:
sq_AL: Shenja xgettext shtesë:

en: Additional keywords
sq_AL: Fjalëkyçe shtesë

en: Name of the project the translation is for
sq_AL: Emri i projektit për të cilin bëhet përkthimi

en: Team name and email address or URL
sq_AL: Emër ekipi dhe adresë email ose URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
sq_AL: p.sh. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
sq_AL: Po përdoren zgjatime vetjake kartelash.

en: UTF-8 (recommended)
sq_AL: UTF-8 (e këshillueshme)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
sq_AL: Ju lutemi, së pari ruajeni kartelën. Kjo pjesë s’mund të përpunohet para ruajtjes.

en: File Extensions
sq_AL: Zgjatime Kartelash

en: Extension or Wildcard
sq_AL: Zgjatim ose Shenjë e Gjithëpushtetshme

en: Extractor
sq_AL: Përftues

en: (unknown)
sq_AL: (i panjohur)

en: Placeholders correctness
sq_AL: Saktësi vendmbajtësesh

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
sq_AL: Në përkthim mungon vendmbajtësja “%s”.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
sq_AL: Vendmbajtëse e tepërt “%s” që s’gjendet në tekstin burim.

en: Plural form translations
sq_AL: Përkthime formash shumësi

en: Not all plural forms are translated.
sq_AL: S’janë përkthyer krejt format e shumësit.

en: Inconsistent upper/lower case
sq_AL: Shkronja të mëdha/të vogla jo njësoj

en: The translation should start as a sentence.
sq_AL: Përkthimi duhet të fillojë me një togfjalësh.

en: The translation should start with a lowercase character.
sq_AL: Përkthimi duhet të fillojë me një shkronjë të vogël.

en: Inconsistent whitespace
sq_AL: Hapësira të zbrazëta jo njësoj

en: The translation doesn’t start with a space.
sq_AL: Përkthimi nuk fillon me një hapësirë.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
sq_AL: Përkthimi fillon me një hapësirë, por jo burimi.

en: The translation is missing a newline at the end.
sq_AL: Përkthimit i mungon një simbol rreshti të ri në fund.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
sq_AL: Përkthimi përfundon me një simbol rreshti të ri, por jo burimi.

en: The translation is missing a space at the end.
sq_AL: Përkthimit i mungon një hapësirë në fund.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
sq_AL: Përkthimi përfundon me një hapësirë, por jo burimi.

en: Punctuation checks
sq_AL: Kontrolle pikësimi

en: The translation should end with “%s”.
sq_AL: Përkthimi duhet të mbarojë me një “%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
sq_AL: Përkthimi s’duhet të mbarojë me një “%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
sq_AL: Përkthimi përfundon me “%s”, por teksti burim përfundon me “%s”.

en: Cloud
sq_AL: Re

en: Clear Menu
sq_AL: Spastroje Menunë

en: Clear menu
sq_AL: Spastroje menunë

en: Comment:
sq_AL: Koment:

en: Update
sq_AL: Përditësoje

en: &Delete
sq_AL: &Fshije

en: Delete the comment
sq_AL: Fshije komentin

en: Edit project
sq_AL: Përpunoni projekt

en: Project name:
sq_AL: Emër projekti:

en: Browse
sq_AL: Shfletoni

en: Add directory to the list
sq_AL: Shtoni drejtori te lista

en: &New…
sq_AL: E &re…

en: New from &POT/PO file…
sq_AL: E re prej kartele &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
sq_AL: E re prej Kartele &POT/PO…

en: &Open…
sq_AL: &Hapni…

en: Open Recent
sq_AL: Hap Një Nga të Rejat

en: Open recent
sq_AL: Hap një nga të rejat

en: Open cloud translation…
sq_AL: Hapni përkthim në re…

en: Open Cloud Translation…
sq_AL: Hapni Përkthim Në Re…

en: &Start window
sq_AL: Dritare &nisjeje

en: &Start Window
sq_AL: Dritare &Nisjeje

en: Catalogs &manager
sq_AL: &Përgjegjës katalogësh

en: Catalogs &Manager
sq_AL: &Përgjegjës Katalogësh

en: &Close
sq_AL: &Mbylle

en: &Save
sq_AL: &Ruaje

en: Save &as…
sq_AL: Ruajeni &si…

en: Save &As…
sq_AL: Ruajeni &Si…

en: Compile to MO…
sq_AL: Përpilojeni si MO…

en: E&xport to HTML…
sq_AL: E&ksportoje si HTML…

en: Export to Excel…
sq_AL: Eksportoni si Excel…

en: Import from Excel…
sq_AL: Importoni nga Excel…

en: Check for updates…
sq_AL: Kontrollo për përditësime…

en: &License…
sq_AL: &Licencë…

en: Settings…
sq_AL: Rregullime…

en: &Preferences
sq_AL: &Parapëlqime

en: E&xit
sq_AL: &Dil

en: Quit
sq_AL: Mbylle

en: Copy from singular
sq_AL: Kopjoje prej njëjësit

en: Copy From Singular
sq_AL: Kopjoje Prej Njëjësit

en: Translation needs &work
sq_AL: Përkthimi lyp &punë

en: Translation Needs &Work
sq_AL: Përkthimi Lyp &Punë

en: Edit &comment
sq_AL: Përpunoni &koment

en: Edit &Comment
sq_AL: Përpunoni &Komentin

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
sq_AL: Sugjerime

en: &Find…
sq_AL: &Gjeni…

en: Replace…
sq_AL: Zëvendësoni…

en: Find next
sq_AL: Gjej pasuesin

en: Find previous
sq_AL: Gjej të mëparshmin

en: Find and Replace…
sq_AL: Gjeni dhe Zëvendësoni…

en: Find Next
sq_AL: Gjej Pasuesin

en: Find Previous
sq_AL: Gjej të Mëparshmin

en: Show string &ID
sq_AL: Shfaq &ID vargu

en: Show String &ID
sq_AL: Shfaq &ID Vargu

en: Show warnings
sq_AL: Shfaq sinjalizime

en: Show Warnings
sq_AL: Shfaq Sinjalizime

en: Customize warnings…
sq_AL: Përshtatni sinjalizime…

en: Customize Warnings…
sq_AL: Përshtatni Sinjalizime…

en: Sort by &file order
sq_AL: Renditi sipas rendi &kartelash

en: Sort by &File Order
sq_AL: Renditi sipas Rendi &Kartelash

en: Sort by &source
sq_AL: Renditi sipas &burimesh

en: Sort by &Source
sq_AL: Renditi sipas &Burimesh

en: Sort by &translation
sq_AL: Renditi sipas &përkthimesh

en: Sort by &Translation
sq_AL: Renditi sipas &Përkthimesh

en: &Group by context
sq_AL: &Grupoji sipas kontekstit

en: &Group By Context
sq_AL: &Grupoji Sipas Kontekstit

en: Entries with errors first
sq_AL: Së pari zërat me gabime

en: Entries with Errors First
sq_AL: Së Pari Zërat me Gabime

en: &Untranslated entries first
sq_AL: Së pari zërat e &papërkthyer

en: &Untranslated Entries First
sq_AL: Së Pari Zërat e &Papërkthyer

en: Show &suggestions tab
sq_AL: Shfaq skedë &sugjerimesh

en: Show &Suggestions Tab
sq_AL: Shfaq Skedë Sugjerimesh

en: Show &terminology tab
sq_AL: Shfaq skedë &terminologjie

en: Show &Terminology Tab
sq_AL: Shfaq Skedë &Terminologjie

en: &Show code occurrences
sq_AL: &Shfaq hasje në kod

en: &Show Code Occurrences
sq_AL: &Shfaq Hasje Në Kod

en: Show sidebar
sq_AL: Shfaq anështyllë

en: Show status bar
sq_AL: Shfaq shtyllë gjendjesh

en: &Translation
sq_AL: &Përkthim

en: Source Text
sq_AL: Teksti Burim

en: &Update from source code
sq_AL: &Përditësoje prej kodi burim

en: &Update from Source Code
sq_AL: &Përditësoje prej Kodi Burim

en: Sync with Crowdin
sq_AL: Njëkohësoje me Crowdin-in

en: Pre-&translate…
sq_AL: Përkthe p&araprakisht…

en: &Validate translations
sq_AL: &Vleftësoni përkthime

en: &Validate Translations
sq_AL: &Vleftësoni Përkthime

en: &Statistics
sq_AL: &Statistika

en: Remove Same-as-Source Translations
sq_AL: Hiq Përkthime Njësoj-Me-Burimin

en: &Purge deleted translations
sq_AL: &Spastroji përkthimet e fshira

en: &Purge Deleted Translations
sq_AL: &Spastroji Përkthimet e Fshira

en: &Properties…
sq_AL: &Veti…

en: &Go
sq_AL: &Lëvizje

en: &Done and next
sq_AL: &U bë, tjetri

en: &Done and Next
sq_AL: &U bë, Tjetri

en: Previously edited
sq_AL: Përpunuar më parë

en: Previously Edited
sq_AL: Përpunuar Më Parë

en: &Previous translation
sq_AL: Përkthimi i &mëparshëm

en: &Previous Translation
sq_AL: Përkthimi i &Mëparshëm

en: &Next translation
sq_AL: Përkthimi &pasues

en: &Next Translation
sq_AL: Përkthimi &Pasues

en: P&revious unfinished
sq_AL: I më&parshmi i pambaruar

en: P&revious Unfinished
sq_AL: I më&parshmi i Pambaruar

en: Ne&xt unfinished
sq_AL: Pas&uesi i pambaruar

en: Ne&xt Unfinished
sq_AL: Pas&uesi i Pambaruar

en: Previous plural form
sq_AL: Forma e mëparshme e shumësit

en: Previous Plural Form
sq_AL: Forma e Mëparshme e Shumësit

en: Next plural form
sq_AL: Forma pasuese e shumësit

en: Next Plural Form
sq_AL: Forma Pasuese e Shumësit

en: &Online help
sq_AL: Ndihmë në &Internet

en: &Online Help
sq_AL: Ndihmë Në &Internet

en: &GNU gettext manual
sq_AL: Doracaku &GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
sq_AL: Doracaku &GNU gettext

en: Email &support…
sq_AL: &Asistencë me email…

en: Email &Support…
sq_AL: &Asistencë Me Email…

en: &About Poedit
sq_AL: &Mbi Poedit-in

en: &About
sq_AL: &Mbi

en: Extractor setup
sq_AL: Rregullim i përftuesit

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
sq_AL: Listë zgjatimesh, të ndarë me pikëpresje (p.sh. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
sq_AL: Thirrje:

en: Command to extract translations:
sq_AL: Urdhër për përftim përkthimesh:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
sq_AL: Ky është urdhri i përdorur për të nisur përtypësin.
    %o bëhet emri i kartelës përfundim, %K lista
    e fjalëkyçeve, %F lista e kartelave hyrëse,
    %C simboli i shkronjave (shihni më poshtë).

en: An item in keywords list:
sq_AL: Një zë në listë fjalëkyçesh:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
sq_AL: Kjo do t’i bashkëngjitet rreshtit të urdhrave një herë
    për çdo fjalëkyç. %k bëhet vlera e fjalëkyçit.

en: An item in input files list:
sq_AL: Një zë në listë futje kartelash:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
sq_AL: Kjo do t’i bashkëngjitet rreshtit të urdhrave një herë
    për çdo kartelë hyrje. %f bëhet emri i kartelës.

en: Source code charset:
sq_AL: Shkronja kodi burim:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
sq_AL: Kjo do t’i bashkëngjitet rreshtit të urdhrave
    vetëm nëse janë dhënë shkronja kodi burim. %c bëhet emri i shkronjave.

en: Translation Properties
sq_AL: Veti Përkthimesh

en: Project name and version:
sq_AL: Emër dhe version projekti:

en: Language team:
sq_AL: Ekip gjuhe:

en: Plural forms:
sq_AL: Forma shumësi:

en: Use default rules for this language
sq_AL: Për këtë gjuhë përdor rregullat parazgjedhje

en: Use custom expression
sq_AL: Përdor shprehje vetjake

en: Learn about plural forms
sq_AL: Mësoni më tepër rreth formash shumësi

en: Charset:
sq_AL: Shkronja:

en: Advanced Extraction Settings…
sq_AL: Rregullime të Thelluara Përftimesh…

en: Advanced extraction settings…
sq_AL: Rregullime të thelluara përftimesh…

en: Translation properties
sq_AL: Veti përkthimesh

en: Sources Paths
sq_AL: Shtigje Burimesh

en: Sources paths
sq_AL: Shtigje burimesh

en: Extract text from source files in the following directories:
sq_AL: Përfto tekst prej kartelash burim nga drejtoritë vijuese:

en: Base path:
sq_AL: Shteg bazë:

en: Customize File Extensions…
sq_AL: Përshtatni Zgjatime Kartelash…

en: Customize file extensions…
sq_AL: Përshtatni zgjatime kartelash…

en: Sources Keywords
sq_AL: Fjalëkyçe Burimesh

en: Sources keywords
sq_AL: Fjalëkyçe burimesh

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
sq_AL: Përdorini këta fjalëkyçe (emra funksionesh) për të dalluar vargje të përkthyeshëm
    te kartelat burim:

en: Also use default keywords for supported languages
sq_AL: Veç kësaj, përdor fjalëkyçe parazgjedhje për gjuhët e mbuluara

en: Learn about gettext keywords
sq_AL: Mësoni rreth fjalëkyçesh gettext

en: Open file
sq_AL: Hap kartelë

en: Save file
sq_AL: Ruaje kartelën

en: Validate
sq_AL: Vleftësoje

en: Check for errors in the translation
sq_AL: Kontrolloni për gabime te përkthimi

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
sq_AL: Përkthe paraprakisht vargje që s’kanë ende një përkthim

en: Update from code
sq_AL: Përditësoje prej kodi

en: Update from Code
sq_AL: Përditësoje prej Kodi

en: Update from source code
sq_AL: Përditësoje prej kodi burim

en: Sidebar
sq_AL: Anështyllë

en: Show or hide the sidebar
sq_AL: Shfaqni ose fshihni anështyllën

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
sq_AL: Teksti burim i dikurshëm

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
sq_AL: Teksti burim i dikurshëm (përpara se të ndryshohej gjatë një përditësimi) të cilit i takon përkthimi tanimë jo i saktë.

en: Notes for translators
sq_AL: Shënime për përkthyesit

en: Comment
sq_AL: Koment

en: Add comment
sq_AL: Shto koment

en: Add Comment
sq_AL: Shtoni Koment

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
sq_AL: nga KP-ja juaj

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
sq_AL: përkthim nga makina

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
sq_AL: përkthyer nga

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
sq_AL: përkthim nga dikush

en: Delete From Translation Memory
sq_AL: Fshije Prej Kujtesës së Përkthimeve

en: Delete from translation memory
sq_AL: Fshije prej kujtesës së përkthimeve

en: Report Bad Translation
sq_AL: Raportoni Përkthim të Dobët

en: Report bad translation
sq_AL: Raportoni përkthim të dobët

en: Translation suggestions
sq_AL: Sugjerime përkthimi

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
sq_AL: S’u gjetën përputhje

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
sq_AL: S’u Gjetën Përputhje

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
sq_AL: Ky varg u gjet në kujtesën e përkthimeve të Poedit-it.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
sq_AL: Sugjerimet e përkthimeve lypin praninë e tekstit burim. S’funksionojnë, nëse përdoren vetëm ID, pa tekstin faktik.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sq_AL: Sugjerime përkthimi lypin që gjuha e tekstit burim të njihet. Poedit-i s’e pikasi dot në këtë kartelë.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
sq_AL: Shkallë cilësie e aktivizuar tani për sugjerime online

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Premium
sq_AL: Me pagesë

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Standard
sq_AL: Standarde

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
sq_AL: Cilësi: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
sq_AL: Përkthim nga makina përdor:

en: Terminology
sq_AL: Terminologji

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
sq_AL: Ky sugjerim është dhënë te KP në internet nga një përkthyes tjetër.

en: This suggestion was machine-translated online.
sq_AL: Ky sugjerim është përkthim internet nga makina.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
sq_AL[0]: Edhe %d nga %d sugjerime nga Interneti.
sq_AL[1]: Edhe %d nga %d sugjerime nga Interneti.

en: Remove this limitation
sq_AL: Hiqe këtë kufizim

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
sq_AL: Për versionin e lirë, sugjerimet nga interneti kufizohen në vetëm 10. Përmirësojeni me versionin Pro që të hiqet ky kufizim.

en: Unlock online suggestions
sq_AL: Zhblloko sugjerime nga Interneti

en: Exceeded online TM daily limit.
sq_AL: U tejkalua kufiri ditor për KP internet.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
sq_AL: Bëni lidhjen në internet për të marrë sugjerime shtesë.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
sq_AL: Dhënie ndihmese

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
sq_AL: Përkthimet tuaja jepen si ndihmesë te kujtesa internet e përkthimeve, teksa i bëni. Faleminderit për përmirësimin e sugjerimeve!

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
sq_AL: Përkthimet prej kësaj kartele s’jepen për kujtesën internet të përkthimeve.

en: Privacy settings
sq_AL: Rregullime privatësie

en: While editing the file “%s”:
sq_AL: Teksa përpunohet kartela “%s”:

en: Not interested
sq_AL: S’më intereson

en: Pre-translation
sq_AL: Përkthim paraprak

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
sq_AL: Përktheni paraprakisht krejt zërat njëherësh dhe përqendrohuni në bërjen e ndreqjeve, në vend se t’i përktheni një nga një.

en: Stay Informed!
sq_AL: Jini Përherë Në Dijeni!

en: Subscribe
sq_AL: Pajtomë

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
sq_AL: Pajtohuni te buletini i Poedit-it për të qenë ndër të parët që dini se ç’ka të re. Edhe unë i urrej mesazhet e padëshiruar, kështu që pritni t’ju mbërrijnë vetëm pak email-e në vit.

en: Email address
sq_AL: Adresë email

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
sq_AL: U regjistruat. Ju lutemi, kontrolloni email-in tuaj për një mesazh ripohimi.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
sq_AL: Fjalorë për Mac, Windows & Kindle

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
sq_AL: E dini se kam krijuar edhe një aplikacion fjalorësh për Mac, Windows dhe Kindle? Mbulon më shumë se 80 gjuhë dhe është një shok i shkëlqyer i Poedit-it.

en: Glossary Entry
sq_AL: Zë Fjalorthi

en: Additional description or notes
sq_AL: Përshkrim ose shënim shtesë

en: Notes
sq_AL: Shënime

en: CSV Glossary Import
sq_AL: Importim Fjalorthi si CSV

en: Source language:
sq_AL: Gjuhë burim:

en: Translation language:
sq_AL: Gjuhë përkthimi:

en: Import rules:
sq_AL: Rregulla importim:

en: Skip the first row
sq_AL: Anashkalo rreshtin e parë

en: Column separator:
sq_AL: Ndarës shtyllash:

en: Term column:
sq_AL: Shtyllë termash:

en: Definition column:
sq_AL: Shtyllë përkufizimesh:

en: Notes column:
sq_AL: Shtyllë shënimesh:

en: Preview of imported glossary data:
sq_AL: Paraparje e të dhënave të fjalorthit të importuar:

note: TRANSLATORS: %d is the number of entries in the preview, %s is the total number of entries in the file
en: Preview of imported glossary data (%d out of %s shown):
sq_AL: Paraparje e të dhënave të fjalorthit të importuara (shfaqur %d nga %s gjithsej):

en: Edit
sq_AL: Përpunoni

en: Word or phrase
sq_AL: Fjalë ose togfjalësh

en: Add entries to the glossary
sq_AL: Shtoni zëra te fjalorthi

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
sq_AL: Kërkoni në përkthime dhe fjalorthë të bërë më parë, për të garantuar njëtrajtshmëri termash. Përdoren si kartela e tanishme, ashtu edhe kujtesa juaj e përkthimit.

en: Unlock terminology search
sq_AL: Shkyç kërkim në terminologji

en: Glossary
sq_AL: Fjalorth

en: This File
sq_AL: Këtë Kartelë

en: Add Glossary Entry…
sq_AL: Shtoni Zë Fjalorthi…

en: Add glossary entry…
sq_AL: Shtoni zë fjalorthi…

en: Import Glossary from CSV File…
sq_AL: Importoni Fjalorth prej Kartele CSV…

en: Import glossary from CSV file…
sq_AL: Importoni fjalorth prej kartele CSV…

en: Select CSV glossary file to import
sq_AL: Përzgjidhni për importim kartelë CSV fjalorthi

en: CSV Files
sq_AL: Kartela CSV

en: Importing glossary
sq_AL: Importim fjalorthi

en: Items
sq_AL: Zëra

en: Words
sq_AL: Fjalë

en: Characters
sq_AL: Shenja

en: Translated
sq_AL: Të përkthyera

[ctx: column/row header]
en: Needs work
sq_AL: Lyp punë

en: Translations with errors
sq_AL: Përkthime me gabime

en: Strings in source language
sq_AL: Vargje në gjuhën burim

en: Not translated
sq_AL: Të papërkthyer

en: Include code and placeholders
sq_AL: Përfshi kod dhe vendmbajtëse

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
sq_AL: Nëse i vihet shenjë, numërimi i fjalëve dhe shenjave do të përfshijë edhe vendmbajtëset, shenja HTML dhe kod.

en: Characters are counted including spaces.
sq_AL: Numri i shenjave përftohet duke përfshirë hapësirat.

en: Copy to clipboard
sq_AL: Kopjoje në të papastër

en: Copy to Clipboard
sq_AL: Kopjoje Në të Papastër

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
sq_AL: Kartela “%s” s’u hap dot: %s

en: Cannot execute program: %s
sq_AL: S’përmbushet dot programi: %s

en: The TMX file is malformed.
sq_AL: Kartela TMX është e keqformuar.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
sq_AL: Baza e të dhënave të kujtesës së përkthimeve është dëmtuar: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
sq_AL: Gabim kujtese përkthimesh: %s (%d).

en: (Use default language)
sq_AL: (Përdor gjuhë parazgjedhje)

en: Language selection
sq_AL: Përzgjedhje gjuhe

en: Select your preferred language
sq_AL: Përzgjidhni gjuhën tuaj të parapëlqyer

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
sq_AL: Duhet të rinisni Poedit-in, pa të hyjnë në fuqi ndryshimet.

en: Cannot create temporary directory.
sq_AL: S’krijohet dot drejtori e përkohshme.

en: There are no translations. That’s unusual.
sq_AL: S’ka përkthime. Kjo është e pazakontë.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
sq_AL: Zërat e përkthyeshëm s’shtohet dorazi te sistemit Gettext, por përftohen automatikisht nga kodi burim. Në këtë mënyrë mbesin të përditësuar dhe të përpiktë. Përkthyesit zakonisht përdorin kartela gjedhe PO (POT-e) të përgatitur për ta nga zhvilluesi.

en: Learn more about GNU gettext
sq_AL: Mësoni më tepër mbi GNU gettext-in

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
sq_AL: Rruga më e lehtë për të plotësuar këtë kartelë me vargje për përkthim është të përditësohet prej një POT-i:

en: Update from POT
sq_AL: Përditësojeni prej POT-i

en: Take translatable strings from an existing POT template.
sq_AL: Merri vargjet e përkthyeshëm prej një gjedheje POT ekzistuese.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
sq_AL: Mund të përftoni vargje të përkthyeshëm edhe drejt e nga kodi burim:

en: Extract from sources
sq_AL: Përftoji prej burimesh

en: Configure source code extraction in Properties.
sq_AL: Formësoni përftim nga kodi burim, te Vetitë.

en: Create new
sq_AL: Krijoni të ri

en: Create new translation from POT template.
sq_AL: Krijoni përkthim të ri nga një gjedhe POT.

en: Browse files
sq_AL: Shfletoni kartela

en: Open and edit translation files.
sq_AL: Hapni dhe përpunoni kartela përkthimi.

en: Translate WordPress theme or plugin
sq_AL: Përktheni temë ose shtojcë WordPress-i

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
sq_AL: Përpunoni përkthime WordPressi përmes FTPpje, ose lokalisht.

en: Translate cloud project
sq_AL: Përktheni projekt në re

en: Collaborate with other people online.
sq_AL: Bashkëpunoni me persona të tjerë në internet.

en: Recent files
sq_AL: Kartela së fundi

en: Failed to read file “%s”.
sq_AL: S’u arrit të lexohej kartela “%s”.

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
sq_AL: I ngatërruar nga vlera të dykuptimta të “%s” në %s.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
sq_AL: S’u zbulua dot vend PO-sh për “%s”.

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
sq_AL: Tema “%s” s’është gati për përkthim.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
sq_AL: S’u zbulua dot përkatësi përkthimi e temës “%s”.

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
sq_AL: S’u zbulua dot përkatësi përkthimi e temës "%s".

en: Confused: multiple main plugin files.
sq_AL: Lëmsh puna: shumë kartela kryesore për shtojcën.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
sq_AL: Shtojca “%s” s’është gati për përkthim.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
sq_AL: S’u zbulua dot përkatësi përkthimi e shtojcës “%s”.

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
sq_AL: Te dosja s’u gjet as temë, dhe as shtojcë WordPress-i.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
sq_AL: Dosja e përkthimeve (%s) nuk ekziston.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
sq_AL: <big>Tërhiqeni dhe lëreni <b>dosjen e temës ose shtojcës</b> këtu</big>
    
    ose përdorni butonin “Zgjidhni dosje”

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
sq_AL: <big>Tërhiqeni dhe Lëreni <b>Dosjen e Temës ose Shtojcës</b> Këtu</big>
    
    ose përdorni butonin “Zgjidhni dosje”

en: Folder “%s”
sq_AL: Dosja “%s”

en: Work With Files
sq_AL: Puno Me Kartela

en: Work with files
sq_AL: Puno me kartela

en: Connect to Server
sq_AL: Lidhu te Shërbyesi

en: Connect to server
sq_AL: Lidhu te shërbyesi

en: On This Computer
sq_AL: Në Këtë Kompjuter

en: On this computer
sq_AL: Në këtë kompjuter

en: Continue
sq_AL: Vazhdo

en: Choose Folder…
sq_AL: Zgjidhni Dosje…

en: Choose folder…
sq_AL: Zgjidhni dosje…

en: Create a new translation
sq_AL: Krijoni një përkthim të ri

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
sq_AL: Këtë zgjidheni nëse doni të përktheni në gjuhën tuaj një temë ose një shtojcë.

en: Create a POT
sq_AL: Krijoni një POT

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
sq_AL: Kjo mundësi është për zhvillues temash dhe shtojcash. Poedit-i do të krijojë një gjedhe të zbrazët (POT) mbi të cilën mund të bazohen përkthimet.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
sq_AL: Përzgjidhni dosjen me temën ose shtojcën WordPress

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
sq_AL: Jepni hollësi lidhjeje me shërbyesin tuaj WordPress. Poedit-i do të provojë të marrë temat dhe shtojcat e nevojshme prej tij dhe t’ju lërë të përktheni drejt e te shërbyesi.

en: Protocol:
sq_AL: Protokoll:

en: FTP (insecure)
sq_AL: FTP (jo i sigurt)

en: FTP with SSL
sq_AL: FTP me SSL

en: Choose a recent server
sq_AL: Zgjidhni një shërbyes tani së fundi

en: Recent Servers
sq_AL: Shërbyes Së Fundi

en: Recent servers
sq_AL: Shërbyes së fundi

en: Server:
sq_AL: Shërbyes:

en: Remote Path:
sq_AL: Shteg i Largët:

en: Remote path:
sq_AL: Shteg i largët:

en: Detected automatically
sq_AL: Zbuluar vetvetiu

en: Port:
sq_AL: Portë:

en: Username:
sq_AL: Emër përdoruesi:

en: Password:
sq_AL: Fjalëkalim:

en: Remember my credentials
sq_AL: Mba mend kredencialet e mia

en: Connect
sq_AL: Lidhu

en: Select the plugin or theme to translate:
sq_AL: Përzgjidhni shtojcën ose temën për përkthim:

en: Connecting to WordPress server…
sq_AL: Po lidhet me shërbyesin WordPress…

en: Theme: %s
sq_AL: Temë: %s

en: Plugin: %s
sq_AL: Shtojcë: %s

en: No Recent Servers
sq_AL: S’ka Shërbyes Së Fundi

en: No recent servers
sq_AL: S’ka shërbyes së fundi

en: Clear Recent Servers
sq_AL: Spastroji Shërbyesit Së Fundi

en: Clear recent servers
sq_AL: Spastroji shërbyesit së fundi

en: Failed to extract WordPress information.
sq_AL: S’u arrit të përftoheshin të dhëna WordPress.

en: WordPress error
sq_AL: Gabim WordPress-i

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
sq_AL: Poedit-i s'e kuptoi dot lëndën e dosjes që përzgjodhët. Ky mund të jetë një problem me shtojcën/temën ose mundet që Poedit-i po sillet si leshko. Gabimi është:
    
     • %s
    
    Ju lutemi, dërgoni një email te help@poedit.net dhe do ta shohim.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
sq_AL: Asistencë me email

en: View log
sq_AL: Shihni regjistrin

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
sq_AL: Asistencë Me Email

en: View Log
sq_AL: Shihni Regjistrin

en: WordPress Errors Log
sq_AL: Regjistër Gabimesh WordPress-i

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
sq_AL: Ju lutemi, na e dërgoni këtë regjistër me email te help@poedit.net. Faleminderit!

en: Analyzing WordPress server…
sq_AL: Po analizohet shërbyes WordPress…

en: Downloading translation data…
sq_AL: Po shkarkohen të dhëna përkthimi…

en: Unpacking translation data…
sq_AL: Po shpaketohen të dhëna përkthimi…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
sq_AL: Gabim në shpaketim të dhënash WordPress të shkarkuara.

en: Analyzing WordPress code…
sq_AL: Po analizohet kodi WordPress…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
sq_AL: Kartela e përkthimit WordPress është gati, por pati disa probleme jo fatale me kodin burim përkatës.

en: Sync
sq_AL: Njëkohësoje

en: Synchronize the translation with Crowdin
sq_AL: Njëkohësojeni përkthimin me atë në Crowdin

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
sq_AL: Përmirësojeni me Poedit Pro që të merrni veçori shtesë dhe që të përkrahni zhvillimin e Poedit-it.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
sq_AL: Parapëlqime mbi %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sq_AL: Mbi %s-in

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
sq_AL: Shërbime

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
sq_AL: Fshihe %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
sq_AL: Fshihi të Tjerët

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
sq_AL: Shfaqi Krejt

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
sq_AL: Mbylleni %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
sq_AL: Parapëlqime…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sq_AL: Parapëlqime…

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sq_AL: Parapëlqime…

en: &Apply
sq_AL: &Zbatoje

en: Apply
sq_AL: Zbatoje

en: &Back
sq_AL: &Mbrapsht

en: Back
sq_AL: Mbrapsht

en: &Cancel
sq_AL: &Anuloje

en: &Clear
sq_AL: &Spastroje

en: Clear
sq_AL: Spastroje

en: Copy
sq_AL: Kopjoje

en: Cu&t
sq_AL: &Prije

en: Cut
sq_AL: Prijeni

en: &Quit
sq_AL: &Mbylle

en: Help
sq_AL: Ndihmë

en: &New
sq_AL: E &re

en: New
sq_AL: E re

en: &No
sq_AL: &Jo

en: No
sq_AL: Jo

en: Open…
sq_AL: Hapni…

en: &Open...
sq_AL: &Hapni…

en: Open...
sq_AL: Hapni…

en: &Paste
sq_AL: &Ngjite

en: Paste
sq_AL: Ngjitni

en: Preferences
sq_AL: Parapëlqime

en: &Redo
sq_AL: &Ribëje

en: Refresh
sq_AL: Rifreskoje

en: &Save as
sq_AL: &Ruaje si

en: Save as
sq_AL: Ruaje si

en: Select &All
sq_AL: Përzgjidhe &Krejt

en: Select All
sq_AL: Përzgjidheni Krejt

en: &Undo
sq_AL: &Zhbëje

en: &Yes
sq_AL: &Po

en: Yes
sq_AL: Po

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
sq_AL: ENTER

en: Warning:
sq_AL: Kujdes:
