poedit - en to sv_SE translation catalogue (1020 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sv_SE: Om %s

en: Based on the open source version →
sv_SE: Baserat på öppen källkodsversionen →

en: Acknowledgements
sv_SE: Tack till

en: License Agreement
sv_SE: Licensavtal

en: Terms of Use
sv_SE: Användarvillkor

en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

en: Licensed to %s
sv_SE: Licensierad till %s

en: Free version (please upgrade!)
sv_SE: Gratisversion (uppgradera!)

en: Hide this notification message
sv_SE: Dölj det här meddelandet

en: Don’t Show Again
sv_SE: Visa inte igen

en: Don’t show again
sv_SE: Visa inte igen

en: Both files must be of the same file format.
sv_SE: Båda filerna måste ha samma filformat.

en: Update Summary
sv_SE: Uppdatera sammanfattning

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
sv_SE: Uppdatera sammanfattning

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Issues
sv_SE: Problem

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
sv_SE: Arkiv

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
sv_SE: Rad

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
sv_SE: Problem

en: New Strings
sv_SE: Nya strängar

en: New strings
sv_SE: Nya strängar

en: Removed Strings
sv_SE: Borttagna strängar

en: Removed strings
sv_SE: Borttagna strängar

en: Updating translations
sv_SE: Uppdaterar översättningar

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
sv_SE[0]: Hittade %d mallfil som stöds av Poedit Pro.
sv_SE[1]: Hittade %d mallfiler som stöds av Poedit Pro.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
sv_SE: Poedit Pro kan extrahera strängar från mallfiler, men denna funktionalitet är inte tillgänglig i gratisversionen. Vill du uppgradera till Pro-versionen?

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more
sv_SE: Läs mer

en: Don’t ask again
sv_SE: Fråga inte igen

en: Skip templates
sv_SE: Hoppa över mallar

en: Found the following template files:
sv_SE: Hittade följande mallfiler:

en: Don’t Ask Again
sv_SE: Fråga inte igen

en: Skip Templates
sv_SE: Hoppa över mallar

en: Collecting source files…
sv_SE: Samlar källfiler…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
sv_SE[0]: Extraherar översättningsbara strängar från filen %s…
sv_SE[1]: Extraherar översättningsbara strängar från %s filer…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
sv_SE: Det gick inte att extrahera WordPress metadata från filen %s.

en: Failed to load file with extracted translations.
sv_SE: Det gick inte att läsa in filen med extraherade översättningar.

en: In: %s
sv_SE: I: %s

en: Source code not available.
sv_SE: Ingen källkod tillgänglig.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
sv_SE: Översättningar kunde inte uppdateras från källkoden, eftersom ingen kod hittades i den plats som anges i filens egenskaper.

en: Permission denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
sv_SE: Du har inte behörighet att läsa källkodfiler från den plats som specificerats i filens egenskaper.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
sv_SE: Om du tidigare har nekat åtkomst till dina filer så kan du tillåta det i Systeminställningar > Säkerhet och integritet > Integritet > Filer och mappar.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
sv_SE: Om du tidigare nekat åtkomst till dina filer kan du tillåta det i Systeminställningar > Säkerhet och integritet > Integritet > Filer och mappar.

en: Failed to extract strings from source code.
sv_SE: Det gick inte att extrahera strängar från källkoden.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
sv_SE: Filen “%s” kunde inte öppnas.

en: Determining differences…
sv_SE: Fastställer skillnader…

en: Merging differences…
sv_SE: Sammanfogar skillnader…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
sv_SE: Översättningsfilen är redan uppdaterad, inga ändringar av strängar gjordes.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
sv_SE[0]: Översättningsfilen uppdaterades med %s ändring.
sv_SE[1]: Översättningsfilen uppdaterades med %s ändringar.

en: New strings to translate:
sv_SE: Nya strängar att översätta:

en: Removed strings (no longer used):
sv_SE: Borttagna strängar (används inte längre):

en: Template files skipped (Pro-only):
sv_SE: Mallfiler hoppade över (endast Pro):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
sv_SE[0]: %d problem med källsträngarna upptäcktes.
sv_SE[1]: %d problem med källsträngarna upptäcktes.

en: View Details…
sv_SE: Visa detaljer…

en: View details…
sv_SE: Visa detaljer…

en: Malformed header: “%s”
sv_SE: Felaktig rubrik: "%s"

en: PO Translation Files
sv_SE: PO-översättningsfiler

en: POT Translation Templates
sv_SE: POT-översättningsmallar

en: XLIFF Translation Files
sv_SE: XLIFF-översättningsfiler

en: Xcode Localization Catalog
sv_SE: Xcode-lokaliseringskatalog

en: JSON Translation Files
sv_SE: JSON-översättningsfiler

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
sv_SE: Flutter-översättningsfiler

en: All Translation Files
sv_SE: Alla översättningsfiler

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
sv_SE: Filen är i ett format som inte känns igen av Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
sv_SE: Denna JSON-fil är inte en översättningsfil och kan inte redigeras i Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
sv_SE: Det gick inte att läsa filinnehållet med följande fel: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
sv_SE: Filen "%s" är skrivskyddad och kan inte sparas.
    Spara den under ett annat namn.

en: Couldn’t save file %s.
sv_SE: Kunde inte spara filen %s.

en: Screenshots:
sv_SE: Skärmdumpar:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
sv_SE[0]: Rad %i i filen "%s" lästes inte korrekt.
sv_SE[1]: Raderna %i i filen "%s" kunde inte läsas korrekt.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
sv_SE: Rad %d i filen '%s' är felaktig (inte giltig %s-data).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
sv_SE: Trasig PO-fil: singularformen msgstr används tillsammans med msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
sv_SE: Trasig PO-fil: pluralformen msgstr används utan msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
sv_SE: Det gick inte att ladda filen, den är förmodligen skadad.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
sv_SE: Det uppstod fel vid inläsning av filen. Som resultat kan vissa uppgifter saknas eller vara skadade.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
sv_SE: Det uppstod ett problem med att formatera filen snyggt (men den sparades okej).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
sv_SE: Filen kunde inte sparas med teckenkodningen "%s" som specificerats i översättningsinställningar.
    
    Den sparades därför istället i UTF-8 och inställningen ändrades därefter.

en: Error saving file
sv_SE: Fel vid sparande av fil

en: “%s” is not a valid POT file.
sv_SE: "%s" är inte en giltig POT-fil.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
sv_SE: Oväntat saknat innehåll i XCLOC-filen.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
sv_SE: Spara på en annan plats stöds inte för XCLOC-filer.

en: Error while loading XLIFF file: %s
sv_SE: Fel vid laddning av XLIFF-fil: %s

en: unsupported version (%s)
sv_SE: version som inte stöds (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
sv_SE: Trasig markering i översättningssträng.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
sv_SE: Koppla Poedit till molnbaserade lokaliseringsplattformar som stöds för att sömlöst synkronisera översättningar som hanteras på dem.

en: How does cloud sync work?
sv_SE: Hur fungerar molnsynkronisering?

en: Account
sv_SE: Konto

en: (not signed in)
sv_SE: (Inte inloggad)

en: Open cloud translation
sv_SE: Öppna molnöversättning

en: Manage accounts
sv_SE: Hantera konton

en: Project:
sv_SE: Projekt:

en: Language:
sv_SE: Språk:

en: Sign in to Cloud Account
sv_SE: Logga in på molnkonto

en: Sign in to cloud account
sv_SE: Logga in på molnkonto

en: No translation projects listed in your account.
sv_SE: Inga översättningsprojekt listade på ditt konto.

en: Downloading latest translations…
sv_SE: Hämtar senaste översättningar…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
sv_SE: Logga in på %s

en: Syncing
sv_SE: Synkroniserar

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
sv_SE: Laddar upp översättningar till %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
sv_SE: Det gick inte att ladda upp översättningar till %s.

en: Syncing error
sv_SE: Synkroniseringsfel

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Unknown Crowdin error.
sv_SE: Okänt Crowdin-fel.

en: Not authorized, please sign in again.
sv_SE: Inte behörig, vänligen logga in igen.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
sv_SE: Strängbaserade Crowdin-projekt stöds inte.

en: Downloading translations is disabled in this project.
sv_SE: Nedladdning av översättningar är inaktiverade i detta projekt.

en: Sign In
sv_SE: Logga in

en: Sign in
sv_SE: Logga in

en: Sign Out
sv_SE: Logga ut

en: Sign out
sv_SE: Logga ut

en: Learn more about Crowdin
sv_SE: Lär dig mer om Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
sv_SE: Crowdin är en online-översättningsplattform och ett samarbetsverktyg för översättningar. Vi använder Crowdin själva för att översätta Poedit till många språk, och vi älskar det.

en: Waiting for authentication…
sv_SE: Väntar på autentisering…

en: Updating user information…
sv_SE: Uppdaterar användarinformation…

en: Sign in to Crowdin
sv_SE: Logga in på Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
sv_SE: Synkronisering med Crowdin misslyckades.

en: Crowdin error
sv_SE: Crowdin-fel

en: Uploading translations…
sv_SE: Laddar upp översättningar…

en: &Copy
sv_SE: &Kopiera

en: &Help
sv_SE: &Hjälp

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
sv_SE: MO-filer kan inte öppnas med Poedit.

en: Error opening file
sv_SE: Problem när filen lästes in

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
sv_SE: Öppna och redigera motsvarande PO-fil i stället. När du sparar den, uppdateras MO-filen också.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
sv_SE: ta inte bort temporära filer (för felsökning)

en: handle a poedit:// URI
sv_SE: hantera en poedit:// URI

en: go to item at given line number
sv_SE: gå till post på givet radnummer

en: Failed to communicate with Poedit process.
sv_SE: Misslyckades att kommunicera med Poedit-processen.

en: Unhandled exception occurred: %s
sv_SE: Ohanterat undantag inträffade: %s

en: Select translation template
sv_SE: Välj översättningsmall

en: Invalid file
sv_SE: Ogiltig fil

en: Select translation file
sv_SE: Välj översättningsfil

en: Poedit is an easy to use translation editor.
sv_SE: Poedit är en lättanvänd översättningsredigerare.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
sv_SE: Du kan inte släppa mer än en fil i Poedit-fönstret.

en: File “%s” is not a translation file.
sv_SE: Filen ”%s” är inte en översättningsfil.

en: File “%s” doesn’t exist.
sv_SE: Filen "%s" finns inte.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
sv_SE: Stavningskontroll är inaktiverad, eftersom ordboken för %s inte är installerad.

en: Install
sv_SE: Installera

en: The file “%s” has been changed by another application.
sv_SE: Filen ”%s” har ändrats av ett annat program.

en: Reload file
sv_SE: Läs om fil

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
sv_SE: Vill du läsa om filen från disken? Dina osparade ändringar i Poedit kommer att gå förlorade om du gör det.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Reload File
sv_SE: Läs om fil

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
sv_SE: Filen har ändrats. Vill du spara ändringarna?

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
sv_SE: Dina ändringar går förlorade om du inte sparar dem.

en: Save
sv_SE: Spara

en: Do&n’t save
sv_SE: Spara i&nte

en: Don’t Save
sv_SE: Spara inte

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
sv_SE: Ändringarna som gjorts av den andra applikationen kommer att gå förlorade om du sparar.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Save Anyway
sv_SE: Spara ändå

en: Save anyway
sv_SE: Spara ändå

en: Save as…
sv_SE: Spara som…

en: Compile to…
sv_SE: Kompilera till…

en: Compiled Translation Files
sv_SE: Kompilerade översättningsfiler

en: Export to HTML…
sv_SE: Exportera till HTML…

en: HTML Files
sv_SE: HTML-filer

en: Exporting to HTML
sv_SE: Exporterar till HTML

en: Export to Excel
sv_SE: Exportera till Excel

en: Excel Files
sv_SE: Excel-filer

en: Exporting to Excel
sv_SE: Exporterar till Excel

en: Import from Excel
sv_SE: Importera från Excel

en: Importing from Excel
sv_SE: Importerar från Excel

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
sv_SE: Filen ”%s” verkar inte innehålla några översättningar som är avsedda för denna fil.

en: No translations were updated from the Excel file.
sv_SE: Inga översättningar uppdaterades från Excel-filen.

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s string was updated from the Excel file. | %s strings were updated from the Excel file.
sv_SE[0]: %s sträng uppdaterades från Excel-filen.
sv_SE[1]: %s strängar uppdaterades från Excel-filen.

en: Translations updated:
sv_SE: Översättningar uppdaterade:

en: Strings matched in translation file:
sv_SE: Strängar matchade i översättningsfilen:

en: Excel rows processed:
sv_SE: Excel-rader behandlade:

en: Updating failed
sv_SE: Uppdatering misslyckades

en: Open reference file
sv_SE: Öppna referensfilen

en: Update from &POT File…
sv_SE: Uppdatera från &POT-fil…

en: Update from &POT file…
sv_SE: Uppdatera från &POT-fil…

en: Update from Reference File…
sv_SE: Uppdatering från referensfil…

en: Update from reference file…
sv_SE: Uppdatering från referensfil…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
sv_SE[0]: %d problem med översättningen hittades.
sv_SE[1]: %d problem med översättningen hittades.

en: Validation results
sv_SE: Valideringsresultat

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
sv_SE: Poster med fel har rödmarkerats i listan. Detaljer om felet visas då en sådan post väljs.

en: The file was saved safely.
sv_SE: Filen sparades på ett säkert sätt.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sv_SE: Filen sparades säkert och kompilerades till MO-format, men den kommer förmodligen inte att fungera korrekt.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
sv_SE: Filen sparades säkert, men den kan inte kompileras till MO-formatet och användas.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sv_SE: Filen kompilerades till MO-format, men den kommer förmodligen inte att fungera korrekt.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
sv_SE: Filen kan inte kompileras till MO-format och användas.

en: No problems with the translation found.
sv_SE: Inga problem med översättningen hittades.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
sv_SE[0]: Översättningen är klar att användas, men %d post är ännu inte översatt.
sv_SE[1]: Översättningen är klar att användas, men %d poster är ännu inte översatta.

en: The translation is ready for use.
sv_SE: Översättningen är klar för användning.

en: Translation Quality Warnings
sv_SE: Varningar för översättningens kvalitet

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
sv_SE: Poedit utför automatiserade kvalitetskontroller på översättningar. Du kan konfigurera vilka kategorier av kontroller som är användbara för dig och inaktivera oönskade här.

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
sv_SE: Att bidra med översättningar förbättrar kvaliteten på förslag på nätet för alla – ju fler människor som gör det, desto bättre kan förslagen vara. Dina översättningar lämnas in anonymt och är tillgängliga för andra översättare som använder Poedit eller andra CAT-verktyg.

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
sv_SE: Kan Poedit bidra med dina översättningar av denna fil till översättningsminnet på nätet?

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
sv_SE: Tillämpa på alla filer jag redigerar

en: Contribute
sv_SE: Bidra

en: Keep Private
sv_SE: Behåll privat

en: Keep private
sv_SE: Behåll privat

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
sv_SE: Poedit rättade automatiskt ogiltigt innehåll i filen "%s".

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
sv_SE: Filen innehöll dubbletter, vilket inte är tillåtet i PO-filer och skulle förhindra att filen används. Poedit rättade problemet, men du bör granska översättningar av alla poster som är markerade som behöver arbete och korrigera dem vid behov.

en: Language of the translation isn’t set.
sv_SE: Översättningsspråk är inte inställt.

en: Set Language
sv_SE: Ange språk

en: Set language
sv_SE: Ange språk

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
sv_SE: Förslag är inte tillgängliga om översättningsspråket inte är korrekt inställt. Andra funktioner, såsom pluralformer, kan också påverkas.

en: Language of the translation is the same as source language.
sv_SE: Översättningsspråket är samma som källspråket.

en: Fix Language
sv_SE: Fixa språk

en: Fix language
sv_SE: Åtgärda språk

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
sv_SE: Denna fil innehåller poster med pluralformer, men har inte Plural-Former header konfigurerad.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
sv_SE: Poster i denna fil har olika antal pluralformer än vad som anges i Plural-Former headern

en: Required header Plural-Forms is missing.
sv_SE: Nödvändig Plural-Forms header saknas.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
sv_SE: Syntaxfel i Plural-Forms header ("%s").

en: Fix the Header
sv_SE: Korrigera rubriken

en: Fix the header
sv_SE: Korrigera rubriken

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
sv_SE: Pluralformsuttryck som används av filen är ovanliga för %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
sv_SE: Granska

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
sv_SE: Sträng ID:n (original)

en: unknown language
sv_SE: okänt språk

en: Load from Another File…
sv_SE: Läs in från annan fil…

en: Load from another file…
sv_SE: Läs in från annan fil…

en: Would you like to use English for source text?
sv_SE: Vill du använda Engelsk källtext?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
sv_SE: Denna fil använder sträng-ID istället för källtext. Poedit kan läsa in Engelsk text från "%s" åt dig.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
sv_SE: Läs in Engelska

en: Translated: %d of %d (%d %%)
sv_SE: Översatt: %d av %d (%d %%)

en: Remaining: %d
sv_SE: Återstår: %d

en: %d error | %d errors
sv_SE[0]: %d fel
sv_SE[1]: %d fel

en: %d entry | %d entries
sv_SE[0]: %d post
sv_SE[1]: %d poster

en:  (unsaved)
sv_SE:  (osparad)

en:  (modified)
sv_SE:  (ändrad)

en: Failed to update translation memory: %s
sv_SE: Det gick inte att uppdatera översättningsminne: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
sv_SE: Filen "%s" kunde inte sparas.

en: Remove same-as-source translations
sv_SE: Ta bort översättningar samma som källtext

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
sv_SE: Vill du ta bort alla översättningar som är identiska med källtexten?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att ta bort översättningar som matchar källtexten exakt. Detta kan inte ångras.

en: Keep
sv_SE: Behåll

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Purge deleted translations
sv_SE: Rensa borttagna översättningar

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
sv_SE: Vill du ta bort alla översättningar som inte längre används?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
sv_SE: Om du fortsätter med rensningen kommer alla översättningar som är märkta för borttagning att tas bort permanent. Du måste översätta dem igen om de läggs tillbaka i framtiden.

en: Purge
sv_SE: Rensa

en: Copy from source text
sv_SE: Kopiera från källtext

en: Copy from Source Text
sv_SE: Kopiera från källtext

en: Clear translation
sv_SE: Rensa översättning

en: Clear Translation
sv_SE: Rensa översättning

en: Edit comment
sv_SE: Redigera kommentar

en: Edit Comment
sv_SE: Redigera kommentar

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
sv_SE: Kodförekomster

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
sv_SE: Kodförekomster

en: Hide Sidebar
sv_SE: Dölj sidofält

en: Show Sidebar
sv_SE: Visa sidofält

en: Hide Status Bar
sv_SE: Dölj statusfältet

en: Show Status Bar
sv_SE: Visa statusfältet

en: Dismiss and ignore the warning.
sv_SE: Avfärda och ignorera varningen.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
sv_SE: Ignorera inte

en: String length in characters: translation | source
sv_SE: Stränglängd i tecken: översättning | källa

en: String length in characters
sv_SE: Stränglängd i tecken

en: Source text
sv_SE: Källtext

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: Pre-translated
sv_SE: Förhandsöversatt

en: Needs Work
sv_SE: Behöver arbete

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
sv_SE: Behöver arbete

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
sv_SE: POT-filer är endast mallar och innehåller inte själv några översättningar.
    För att göra en översättning, skapa en ny PO-fil baserad på mallen.

en: Create new translation
sv_SE: Skapa ny översättning

en: Make a new translation from this POT file.
sv_SE: Skapa en ny översättning från denna POT-fil.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
sv_SE: Källtext-ID

en: Everything
sv_SE: Allt

en: Form %i
sv_SE: Formulär %i

en: Form %i (unused)
sv_SE: Formulär %i (Oanvänd)

en: Zero
sv_SE: Noll

en: One
sv_SE: Ett

en: Two
sv_SE: Två

en: Other
sv_SE: Övrigt

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
sv_SE: Strängkontext: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
sv_SE: Strängidentifierare: %s

en: %s Format
sv_SE: %s-format

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
sv_SE: %s-format

en: Translation — %s
sv_SE: Översättning — %s

en: Source text — %s
sv_SE: Källtext — %s

en: Network error: %s (%d)
sv_SE: Nätverksfel: %s (%d)

en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

en: Failed to create the Excel file.
sv_SE: Kunde inte skapa Excel-filen.

en: Failed to import from Excel file.
sv_SE: Kunde inte importera från Excel-fil.

en: Excel Import
sv_SE: Excel-import

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
sv_SE: Importera från Excel-kolumner som:

en: Context:
sv_SE: Kontext:

en: Source text ID:
sv_SE: Källtext-ID:

en: Source text:
sv_SE: Källtext:

en: Translation:
sv_SE: Översättning:

en: Import
sv_SE: Importera

en: Failed to merge gettext catalogs.
sv_SE: Det gick inte att sammanfoga gettext-kataloger.

en: Open in Editor
sv_SE: Öppna i redigeraren

en: Open in editor
sv_SE: Öppna i redigeraren

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
sv_SE: Ingen information om denna strängs förekomster i källkoden finns i filen.

en: No usage information
sv_SE: Ingen användningsinformation

en: %d code occurrence | %d code occurrences
sv_SE[0]: %d kodförekomst
sv_SE[1]: %d kodförekomster

en: Source code not found
sv_SE: Källkoden hittades inte

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
sv_SE: Poedit kan inte visa källkod där strängen används, eftersom filen antingen inte är tillgänglig på den refererade platsen eller så är det en symbolisk referens som inte pekar mot en riktig fil.

en: File cannot be opened
sv_SE: Filen kan inte öppnas

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
sv_SE: Poedit kunde inte öppna filen ”%s”.

en: Find
sv_SE: Hitta

en: Replace
sv_SE: Ersätt

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Ignore case
sv_SE: Ignorera skiftlägeskänslig

en: Wrap around
sv_SE: Loopa

en: Whole words only
sv_SE: Endast hela ord

en: Find in source texts
sv_SE: Hitta i källtexter

en: Find in translations
sv_SE: Sök i översättningar

en: Find in comments
sv_SE: Sök i kommentarer

en: Replace &All
sv_SE: Ersätt &alla

en: Replace &all
sv_SE: Ersätt &alla

en: &Replace
sv_SE: &Ersätt

en: < &Previous
sv_SE: < Föregående

en: &Next >
sv_SE: &Nästa >

en: String to find
sv_SE: Sträng att hitta

en: Replacement string
sv_SE: Ersättningssträng

en: warning:
sv_SE: varning:

en: error:
sv_SE: fel:

en: Failed to read the CSV file.
sv_SE: Kunde inte läsa CSV-filen.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
sv_SE: Språknamn eller kod

en: Translation Language
sv_SE: Översättningsspråk

en: Language of the translation:
sv_SE: Översättningens språk:

en: Invalid license key
sv_SE: Ogiltig licensnyckel

en: Subscription expired
sv_SE: Prenumerationen har löpt ut

en: App updates expired, license is only valid for version %s
sv_SE: Programuppdateringar har löpt ut, licensen är endast giltig för version %s

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
sv_SE: Licensnyckel giltig endast för äldre Poedit-version (%s)

en: Maximum allowed activations exceeded
sv_SE: Maximalt tillåtna aktiveringar har överskridits

en: Unknown activation error (%s)
sv_SE: Okänt aktiveringsfel (%s)

en: Poedit Activation
sv_SE: Poedit-aktivering

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Please enter your license key:
sv_SE: Vänligen ange din licensnyckel:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
sv_SE: Du hittar din nyckel i e-postbekräftelsen som du fick efter ditt köp av Poedit. Aktivering kräver internetuppkoppling.

en: Retrieve lost license key
sv_SE: Hämta förlorad licensnyckel

en: Buy Online…
sv_SE: Köp på nätet…

en: Buy online…
sv_SE: Köp på nätet…

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activating your license…
sv_SE: Aktivera din licens…

en: Would you like to hear about new versions?
sv_SE: Vill du höra om nya versioner?

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
sv_SE: Vi skickar ett e-postmeddelande när en ny större version släpps. Ingen marknadsföring, inga spammande nyhetsbrev. Bara mycket sällsynta tillkännagivanden om nya versioner.

en: No, thanks
sv_SE: Nej tack

en: Notify me
sv_SE: Avisera mig

en: Upgrade your Pro license
sv_SE: Uppgradera din Pro-licens

en: Renew your license
sv_SE: Förnya din licens

en: Add more devices
sv_SE: Lägg till fler enheter

en: Thank you!
sv_SE: Tack!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
sv_SE: Din kopia uppgraderas till Poedit Pro.

en: Manage License
sv_SE: Hantera licens

en: Manage license
sv_SE: Hantera licens

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
sv_SE: Förnya

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Deactivating your license…
sv_SE: Inaktiverar din licens…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
sv_SE: Uppgradera till Poedit Pro för att låsa upp WordPress Extras

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
sv_SE: Uppgradera för att utnyttja Pro:s extrafunktioner: den förstår WordPress-teman och insticksmoduler och konfigurerar allt för dig. Du kan fokusera på att översätta och behöver inte oroa dig för de tekniska detaljerna. Med gratisversionen, måste du göra allt själv.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
sv_SE: Uppgradera till Poedit Pro för att låsa upp statistik

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
sv_SE: Uppgradera till Poedit Pro för att låsa upp förslag på nätet

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
sv_SE: Uppgradera till Poedit Pro för att låsa upp stöd för mallar

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
sv_SE: Uppgradera till Poedit Pro för att låsa upp extra funktioner

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
sv_SE: WordPress Extras kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Statistik kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Online TM-förslag kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Stöd för mallar kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Anpassningsbara varningar kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Anpassningsbara filtillägg kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Terminologisökning och ordlistor kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Byte av källtext kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Att sammanfoga översättningsfiler kräver en uppgradering till Poedit Pro

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
sv_SE: Excel-import och export kräver uppgradering till Poedit Pro

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
sv_SE: Köpa den fullständiga versionen för att låsa upp ytterligare funktioner i Poedit, inkluderat:

en: Suggestions from online translation memory
sv_SE: Förslag från översättningsminne på nätet

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
sv_SE: Maskinöversättning med DeepL, Google Translate eller Microsoft Translator

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
sv_SE: Bekymmersfri konfiguration för WordPress-teman och insticksmoduler

en: Extract strings from Twig or Blade templates
sv_SE: Extrahera strängar från Twig- eller Blade-mallar

en: Word count and statistics
sv_SE: Ordantal och statistik

en: Excel import and export
sv_SE: Excel-import och -export

en: Merging translation files for all file formats
sv_SE: Sammanfogar översättningsfiler för alla filformat

en: Customizable QA checks and warnings
sv_SE: Anpassningsbara QA-kontroller och varningar

en: Replace source text with translations from another file
sv_SE: Ersätt källtexten med översättningar från en annan fil

en: Terminology search and glossaries
sv_SE: Terminologisök och ordlistor

en: Personal priority support
sv_SE: Personlig prioriterad support

en: Enter license key
sv_SE: Ange licensnyckel

en: Upgrade…
sv_SE: Uppgradera…

en: Licensed to: %s
sv_SE: Licensierad till: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
sv_SE: Licenstyp: %s

en: (personal license)
sv_SE: (personlig licens)

en: Subscription expired.
sv_SE: Prenumerationen har löpt ut.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
sv_SE: Din licens avaktiverades på denna dator eftersom ditt abonnemang löpte ut.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
sv_SE: Din licens avaktiverades på denna dator eftersom den endast innehåller programuppdateringar upp till Poedit version %s.

en: App updates expired.
sv_SE: Programuppdateringar har löpt ut.

en: License deactivated.
sv_SE: Licens inaktiverad.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
sv_SE: Din licens inaktiverades på den här datorn. Vänligen mejla help@poedit.net om du inte är säker på varför detta skedde.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
sv_SE: Din prenumeration %s har löpt ut.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
sv_SE: Tjänsten för maskinöversättning löpte ut.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
sv_SE: Kvaliteten på maskinöversättningar reduceras till standard.

en: All strings
sv_SE: Alla strängar

en: Couldn’t download Localazy project details.
sv_SE: Kunde inte ladda ner Localazy-projektets detaljer.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
sv_SE: Det gick inte att ladda upp översättningar till Localazy.

en: Projects
sv_SE: Projekt

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
sv_SE: Läs mer om %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
sv_SE: Localazy är en högt automatiserad plattform för lokaliseringshantering som gör det enkelt för vem som helst att översätta sina produkter och innehåll till flera språk.

en: Add Project
sv_SE: Lägg till projekt

en: Add project
sv_SE: Lägg till projekt

en: Poedit - Catalogs manager
sv_SE: Poedit - Kataloghanterare

en: Edit…
sv_SE: Redigera…

en: Create new translations project
sv_SE: Skapa nytt översättningsprojekt

en: Delete the project
sv_SE: Ta bort projektet

en: Edit the project
sv_SE: Redigera projektet

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Show translation statistics
sv_SE: Visa översättningsstatistik

en: Update all
sv_SE: Uppdatera alla

en: Update all catalogs in the project
sv_SE: Uppdatera alla kataloger i projektet

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Untrans
sv_SE: Oöversatt

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
sv_SE: Behöver arbete

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Last modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Select directory
sv_SE: Välj katalog

en: Directories:
sv_SE: Kataloger:

en: <unnamed>
sv_SE: <namnlös>

en: Do you want to delete project “%s”?
sv_SE: Vill du ta bort projektet ”%s”?

en: Delete project
sv_SE: Ta bort projektet

en: Deleting the project will not delete any translation files.
sv_SE: Borttagning av projektet kommer inte att ta bort några översättningsfiler.

en: Confirmation
sv_SE: Bekräftelse

en: Update all catalogs in this project?
sv_SE: Uppdatera alla kataloger i detta projekt?

en: Performs update from source code on all files in the project.
sv_SE: Utför uppdatering från källkod på alla filer i projektet.

en: Updating project catalogs
sv_SE: Uppdaterar projektkataloger

en: Check for Updates…
sv_SE: Sök efter uppdateringar…

en: Catalogs Manager
sv_SE: Kataloghanterare

en: License…
sv_SE: Licens…

en: &Preferences…
sv_SE: &Inställningar…

en: &Edit
sv_SE: &Redigera

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: Paste and Match Style
sv_SE: Klistra in och matcha stil

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Spelling and Grammar
sv_SE: Stavning och grammatik

en: Show Spelling and Grammar
sv_SE: Visa stavning och grammatik

en: Check Document Now
sv_SE: Kontrollera dokumentet nu

en: Check Spelling While Typing
sv_SE: Kontrollera stavning medan jag skriver

en: Check Grammar With Spelling
sv_SE: Kontrollera grammatik tillsammans med stavning

en: Correct Spelling Automatically
sv_SE: Korrigera stavning automatiskt

en: Substitutions
sv_SE: Ersättningar

en: Show Substitutions
sv_SE: Visa ersättningar

en: Smart Copy/Paste
sv_SE: Smart kopiera/klistra in

en: Smart Quotes
sv_SE: Typografiska citattecken

en: Smart Dashes
sv_SE: Smarta streck

en: Smart Links
sv_SE: Smarta länkar

en: Text Replacement
sv_SE: Textersättning

en: Transformations
sv_SE: Transformeringar

en: Make Upper Case
sv_SE: Gör till versaler

en: Make Lower Case
sv_SE: Gör till gemener

en: Capitalize
sv_SE: Kapitalisera

en: Speech
sv_SE: Tal

en: Start Speaking
sv_SE: Börja tala

en: Stop Speaking
sv_SE: Sluta tala

en: &View
sv_SE: &Visa

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
sv_SE: Visa verktygsfält

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
sv_SE: Anpassa verktygsfält…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
sv_SE: Gå till helskärm

en: Window
sv_SE: Fönster

en: Minimize
sv_SE: Minimera

en: Zoom
sv_SE: Zooma

en: Welcome to Poedit
sv_SE: Välkommen till Poedit

en: Bring All to Front
sv_SE: Lägg alla överst

en: Information about the translator
sv_SE: Information om översättaren

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Your Name
sv_SE: Ditt namn

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: you@example.com
sv_SE: du@exempel.se

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
sv_SE: Ditt namn och e-postadress används endast för att ställa in i sista-översättare huvudet på GNU gettext-filer.

en: Editing
sv_SE: Redigering

en: Automatically compile MO file when saving
sv_SE: Kompilera MO-fil automatiskt när du sparar

en: Check spelling
sv_SE: Kontrollera stavning

en: Always change focus to text input field
sv_SE: Ändra alltid fokus till textinmatningsfältet

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
sv_SE: Låt aldrig listan med strängar ta fokus. Om det är aktiverat, måste du använda Ctrl-pilar för tangentbordsnavigering men du kan också skriva text direkt, utan att behöva trycka Tab för att byta fokus.

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Use custom list font:
sv_SE: Använd anpassat typsnitt i lista:

en: Use custom text fields font:
sv_SE: Använd anpassat typsnitt i textfält:

en: Change UI language
sv_SE: Ändra språk för gränssnittet

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
sv_SE: (kräver Windows 8 eller nyare)

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Use translation memory
sv_SE: Använda översättningsminne

en: Manage…
sv_SE: Hantera…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
sv_SE: Vid uppdatering från källor

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
sv_SE: ungefärlig träff i filen

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
sv_SE: förhandsöversätt från TM

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
sv_SE: Poedit kan försöka fylla i nya poster från endast tidigare översättningar i filen eller hela översättningsminnet. Att använda TM är inte effektivt om det är nästan tomt, men det kommer bli bättre allt eftersom du lägger till fler översättningar till det.

en: Use suggestions from online collaborative TM
sv_SE: Använd förslag från översättningsminnet på nätet

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
sv_SE: Poedit använder ett stort översättningsminne på nätet som inkluderar bidrag från både mänskliga översättningar och toppmoderna maskinöversättningar.

en: Contribute my translations to the online TM
sv_SE: Bidra med mina översättningar till översättningsminnet på nätet

en: Keep my translations private
sv_SE: Håll mina översättningar privata

en: Ask me for each file individually
sv_SE: Fråga mig för varje enskild fil

en: Change Settings…
sv_SE: Ändra inställningar…

en: Change settings…
sv_SE: Ändra inställningar…

en: Stored translations:
sv_SE: Lagrade översättningar:

en: Database size on disk:
sv_SE: Databasstorlek på disk:

en: Import Translation Files…
sv_SE: Importera översättningsfiler…

en: Import translation files…
sv_SE: Importera översättningsfiler…

en: Import From TMX…
sv_SE: Importera från TMX…

en: Import from TMX…
sv_SE: Importera från TMX…

en: Export To TMX…
sv_SE: Exportera till TMX…

en: Export to TMX…
sv_SE: Exportera till TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Select translation files to import
sv_SE: Välj översättningsfiler att importera

en: Select TMX files to import
sv_SE: Välj TMX-fil som ska importeras

en: TMX Files
sv_SE: TMX-filer

en: Importing translations…
sv_SE: Importerar översättningar…

en: Importing translation memory failed.
sv_SE: Import av översättningsminne misslyckades.

en: Importing from “%s”…
sv_SE: Importerar från ”%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
sv_SE[0]: %s översättning importerades.
sv_SE[1]: %s översättningar importerades.

en: Export as…
sv_SE: Exportera som…

en: Exporting translations…
sv_SE: Exporterar översättningar…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
sv_SE: Export av översättningsminne till ”%s” misslyckades.

en: Reset translation memory
sv_SE: Återställ översättningsminne

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa översättningsminnet?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
sv_SE: Rensa översättningsminnet kommer oåterkalleligt ta bort alla lagrade översättningar från den. Du kan inte ångra åtgärden.

en: Translation Memory
sv_SE: Översättningsminne (TM)

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
sv_SE: Källkodsextrahering används för att hitta översättbara strängar i källkodsfiler och packa upp dem så att de kan översättas.

en: Custom Extractors:
sv_SE: Anpassade extraherare:

en: Custom extractors:
sv_SE: Anpassade extraherare:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
sv_SE: Stöder alla programmeringsspråk som känns igen av GNU gettext-verktyg (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript och andra).

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Extracts translations from template files.
sv_SE: Extraherar översättningar från mallfiler.

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Delete extractor
sv_SE: Ta bort extraherare

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort extraheraren "%s"?

en: Extractors
sv_SE: Extraherare

en: Accounts
sv_SE: Konton

en: Automatically check for updates
sv_SE: Sök efter uppdateringar automatiskt

en: Include beta versions
sv_SE: Inkludera betaversioner

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
sv_SE: Betaversioner innehåller de senaste nya funktionerna och förbättringarna, men kan vara lite mindre stabila.

en: Updates
sv_SE: Uppdateringar

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
sv_SE: Dessa inställningar påverkar den interna formateringen av PO-filer. Justera dem om du har särskilda önskemål t.ex. på grund av versionskontroll.

en: Line endings:
sv_SE: Radslut:

en: Unix (recommended)
sv_SE: Unix (rekommenderas)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
sv_SE: Radbryt efter:

en: Preserve formatting of existing files
sv_SE: Bevara formateringen av befintliga filer

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Preparing strings…
sv_SE: Förbereder strängar…

en: Pre-translating from translation memory…
sv_SE: Föröversätter från översättningsminne…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
sv_SE[0]: Förhandsöversatte %u sträng
sv_SE[1]: Förhandsöversatte %u strängar

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
sv_SE: Laddar upp strängar för molnlagrad föröversättning…

en: Pre-translating…
sv_SE: Förhandsöversätter…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
sv_SE[0]: %d post förhandsöversattes.
sv_SE[1]: %d poster förhandsöversattes.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
sv_SE: Översättningarna markerades som att de behöver arbete, eftersom de kan vara felaktiga. Du bör granska dem för korrekthet.

en: Exact matches from TM
sv_SE: Exakta matchningar från TM

en: Approximate matches from TM
sv_SE: Ungefärliga matchningar från TM

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
sv_SE: inaktiverad

en: Machine translation
sv_SE: Maskinöversättning

en: No entries could be pre-translated.
sv_SE: Inga poster kan förhandsöversättas.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
sv_SE: Översättningsminnet innehåller inga matchande strängar till innehållet i denna fil. Detta är bara effektivt för semi-automatiska översättningar efter att Poedit har lärt sig från filer som du tidigare har översatt manuellt.

en: Cannot pre-translate without source text.
sv_SE: Kan inte föröversätta utan källtext.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
sv_SE: Förhandsöversätt

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
sv_SE: Föröversättning kräver att källtexten är tillgänglig. Det fungerar inte om endast ID, utan den faktiska texten, används.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
sv_SE: Kan inte föröversätta från okänt språk.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sv_SE: Föröversättning kräver att källtextens språk är känt. Poedit kunde inte identifiera det i denna fil.

en: Use online suggestions
sv_SE: Använd förslag på nätet

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
sv_SE: Försök att hämta översättningar från översättningsminnet på nätet också. Observera att översättningarna inte blir perfekta och kommer fortfarande att behöva korrigeras av en mänsklig översättare.

en: Only fill in exact matches
sv_SE: Fyll endast i exakta matchningar

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
sv_SE: Som standard inkluderas även inexakta resultat, men de markeras som att de behöver bearbetas. Markera detta alternativ för att endast inkludera perfekta träffar.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
sv_SE: Som standard inkluderas även inexakta resultat och maskinöversättningar, men de markeras som att de behöver bearbetas. Markera detta alternativ för att endast inkludera perfekta mänskliga översättningar.

en: Don’t mark exact matches as needing work
sv_SE: Markera inte exakta träffar som behöver arbete

en: Don’t mark machine translation as needing work
sv_SE: Markera inte maskinöversättning som "Behöver arbete"

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
sv_SE: Aktivera endast om du litar på kvaliteten på ditt TM. Som standard, alla träffar från TM markeras som behöver arbete och bör ses över innan användning.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
sv_SE: Förhandsöversättning söker automatiskt efter exakta eller ungefärliga träffar för oöversatta strängar i översättningsminnet och fyller i dessa översättningar.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
sv_SE: Föröversättning söker automatiskt efter befintliga översättningar och använder maskinöversättning för att fylla i initiala översättningar för strängar som ännu inte är översatta.

en: Machine translation:
sv_SE: Maskinöversättning:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
sv_SE: Uppgradera för fler leverantörer

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
sv_SE: med formalitet:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
sv_SE: automatiskt

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: formal
sv_SE: formell

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: informal
sv_SE: informell

en: Exceeded machine translation quota.
sv_SE: Överskred maskinöversättningskvoten.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
sv_SE: Maskinöversättningsanvändning: %d / %d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
sv_SE: Kvoten rullar varje månad.

en: Add machine translation credit
sv_SE: Lägg till maskinöversättningserkännande

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
sv_SE[0]: %d fel uppstod:
sv_SE[1]: %d fel uppstod:

en: An error occurred.
sv_SE: Ett fel uppstod.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
sv_SE[0]: %d fel uppstod.
sv_SE[1]: %d fel uppstod.

en: Cancelling…
sv_SE: Avbryter…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
sv_SE: Använd %s→%s för komplett Wordpress-funktionalitet.

en: &File
sv_SE: &Arkiv

en: New WordPress Translation…
sv_SE: Ny WordPress-översättning…

en: New WordPress translation…
sv_SE: Ny WordPress-översättning…

en: Drag Folders or Files Here
sv_SE: Dra mappar eller filer hit

en: Drag folders or files here
sv_SE: Dra mappar eller filer hit

en: Add Folders…
sv_SE: Lägg till mappar…

en: Add folders…
sv_SE: Lägg till mappar…

en: Add Files…
sv_SE: Lägg till filer…

en: Add files…
sv_SE: Lägg till filer…

en: Add Wildcard…
sv_SE: Lägg till jokertecken…

en: Add wildcard…
sv_SE: Lägg till jokertecken…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
sv_SE: Visa i Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
sv_SE: Visa i utforskare

en: Show in Folder
sv_SE: Visa i mapp

en: Paths
sv_SE: Sökvägar

en: Excluded paths
sv_SE: Undantagna sökvägar

en: Advanced extraction settings
sv_SE: Avancerade extraheringsinställningar

en: Extract notes for translators from:
sv_SE: Extrahera anteckningar för översättare från:

en: Comments prefixed with:
sv_SE: Kommentarer som börjar med:

en: All comments
sv_SE: Alla kommentarer

en: Additional xgettext flags:
sv_SE: Ytterligare xgettext-flaggor:

en: Additional keywords
sv_SE: Ytterligare sökord

en: Name of the project the translation is for
sv_SE: Namnet på projektet översättningen är för

en: Team name and email address or URL
sv_SE: Gruppnamn och e-postadress eller webbadress

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
sv_SE: t.ex. nplurals = 2; plural = (n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
sv_SE: Anpassade filtillägg används.

en: UTF-8 (recommended)
sv_SE: UTF-8 (rekommenderas)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
sv_SE: Spara filen först. Det här avsnittet kan inte redigeras förrän dess.

en: File Extensions
sv_SE: Filändelser

en: Extension or Wildcard
sv_SE: Tillägg eller jokertecken

en: Extractor
sv_SE: Extraherare

en: (unknown)
sv_SE: (okänd)

en: Placeholders correctness
sv_SE: Platshållares korrekthet

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
sv_SE: Platshållare ”%s” saknas i översättningen.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
sv_SE: Överflödig platshållare ”%s” som inte finns i källtexten.

en: Plural form translations
sv_SE: Översättningar i pluralform

en: Not all plural forms are translated.
sv_SE: Inte alla pluralformer är översätta.

en: Inconsistent upper/lower case
sv_SE: Inkonsekventa versaler/gemener

en: The translation should start as a sentence.
sv_SE: Översättningen bör inledas som en mening.

en: The translation should start with a lowercase character.
sv_SE: Översättningen bör inledas med en liten bokstav.

en: Inconsistent whitespace
sv_SE: Inkonsekvent blanktecken

en: The translation doesn’t start with a space.
sv_SE: Översättningen börjar inte med ett mellanslag.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
sv_SE: Översättningen börjar med ett mellanslag, men det gör inte källtexten.

en: The translation is missing a newline at the end.
sv_SE: Översättning saknar ett radslut i slutet.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
sv_SE: Översättningen slutar med ett radslut, men det gör inte källtexten.

en: The translation is missing a space at the end.
sv_SE: Översättning saknar ett mellanslag i slutet.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
sv_SE: Översättningen slutar med ett mellanslag, men det gör inte källtexten.

en: Punctuation checks
sv_SE: Kontroller av skiljetecken

en: The translation should end with “%s”.
sv_SE: Översättningen bör avslutas med "%s".

en: The translation should not end with “%s”.
sv_SE: Översättningen bör inte sluta med "%s".

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
sv_SE: Översättningen avslutas med "%s", medan källtexten avslutas med "%s".

en: Cloud
sv_SE: Moln

en: Clear Menu
sv_SE: Rensa meny

en: Clear menu
sv_SE: Rensa meny

en: Comment:
sv_SE: Kommentar:

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: &Delete
sv_SE: &Ta bort

en: Delete the comment
sv_SE: Ta bort kommentaren

en: Edit project
sv_SE: Redigera projekt

en: Project name:
sv_SE: Projektnamn:

en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: Add directory to the list
sv_SE: Lägg till katalog till listan

en: &New…
sv_SE: &Ny…

en: New from &POT/PO file…
sv_SE: Nytt från &POT/PO-fil…

en: New From &POT/PO File…
sv_SE: Nytt från &POT/PO-fil…

en: &Open…
sv_SE: &Öppna…

en: Open Recent
sv_SE: Öppna senaste

en: Open recent
sv_SE: Öppna nyligen använt

en: Open cloud translation…
sv_SE: Öppna molnöversättning…

en: Open Cloud Translation…
sv_SE: Öppna molnöversättning…

en: &Start window
sv_SE: Start&fönster

en: &Start Window
sv_SE: Start&fönster

en: Catalogs &manager
sv_SE: &Kataloghanterare

en: Catalogs &Manager
sv_SE: &Kataloghanterare

en: &Close
sv_SE: &Stäng

en: &Save
sv_SE: &Spara

en: Save &as…
sv_SE: Spar&a som…

en: Save &As…
sv_SE: Spar&a som…

en: Compile to MO…
sv_SE: Kompilera till MO…

en: E&xport to HTML…
sv_SE: E&xportera till HTML…

en: Export to Excel…
sv_SE: Exportera till Excel…

en: Import from Excel…
sv_SE: Importera från Excel…

en: Check for updates…
sv_SE: Sök efter uppdateringar…

en: &License…
sv_SE: &Licens…

en: Settings…
sv_SE: Inställningar…

en: &Preferences
sv_SE: &Inställningar

en: E&xit
sv_SE: &Avsluta

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Copy from singular
sv_SE: Kopiera från singular

en: Copy From Singular
sv_SE: Kopiera från singular

en: Translation needs &work
sv_SE: Översättning behöver &arbete

en: Translation Needs &Work
sv_SE: Översättning behöver &arbete

en: Edit &comment
sv_SE: Redigera &kommentar

en: Edit &Comment
sv_SE: Redigera &kommentar

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
sv_SE: Förslag

en: &Find…
sv_SE: &Sök…

en: Replace…
sv_SE: Ersätt…

en: Find next
sv_SE: Sök nästa

en: Find previous
sv_SE: Hitta föregående

en: Find and Replace…
sv_SE: Sök och ersätt…

en: Find Next
sv_SE: Sök nästa

en: Find Previous
sv_SE: Hitta föregående

en: Show string &ID
sv_SE: Visa sträng-ID

en: Show String &ID
sv_SE: Visa sträng-&ID

en: Show warnings
sv_SE: Visa varningar

en: Show Warnings
sv_SE: Visa varningar

en: Customize warnings…
sv_SE: Anpassa varningar…

en: Customize Warnings…
sv_SE: Anpassa varningar…

en: Sort by &file order
sv_SE: Sortera efter &filordning

en: Sort by &File Order
sv_SE: Sortera efter &filordning

en: Sort by &source
sv_SE: Sortera efter &källa

en: Sort by &Source
sv_SE: Sortera efter &källa

en: Sort by &translation
sv_SE: Sortera efter ö&versättning

en: Sort by &Translation
sv_SE: Sortera efter ö&versättning

en: &Group by context
sv_SE: &Gruppera efter innehåll

en: &Group By Context
sv_SE: &Gruppera efter innehåll

en: Entries with errors first
sv_SE: Poster med fel först

en: Entries with Errors First
sv_SE: Poster med fel först

en: &Untranslated entries first
sv_SE: &Oöversatta poster först

en: &Untranslated Entries First
sv_SE: &Oöversatta poster först

en: Show &suggestions tab
sv_SE: Visa &förslagsflik

en: Show &Suggestions Tab
sv_SE: Visa &Förslagsflik

en: Show &terminology tab
sv_SE: Visa &terminologiflik

en: Show &Terminology Tab
sv_SE: Visa &terminologiflik

en: &Show code occurrences
sv_SE: &Visa kodförekomster

en: &Show Code Occurrences
sv_SE: &Visa kodförekomster

en: Show sidebar
sv_SE: Visa sidofält

en: Show status bar
sv_SE: Visa statusfältet

en: &Translation
sv_SE: &Översättning

en: Source Text
sv_SE: Källtext

en: &Update from source code
sv_SE: &Uppdatera från källkod

en: &Update from Source Code
sv_SE: &Uppdatera från källkod

en: Sync with Crowdin
sv_SE: Synkronisera med Crowdin

en: Pre-&translate…
sv_SE: Förhandsöversä&tt…

en: &Validate translations
sv_SE: &Validera översättningar

en: &Validate Translations
sv_SE: &Validera översättningar

en: &Statistics
sv_SE: &Statistik

en: Remove Same-as-Source Translations
sv_SE: Ta bort översättningar samma som källtext

en: &Purge deleted translations
sv_SE: &Rensa borttagna översättningar

en: &Purge Deleted Translations
sv_SE: &Rensa borttagna översättningar

en: &Properties…
sv_SE: &Egenskaper…

en: &Go
sv_SE: &Kör

en: &Done and next
sv_SE: &Klar och nästa

en: &Done and Next
sv_SE: &Klar och nästa

en: Previously edited
sv_SE: Tidigare redigerad

en: Previously Edited
sv_SE: Tidigare redigerad

en: &Previous translation
sv_SE: &Föregående översättning

en: &Previous Translation
sv_SE: &Föregående översättning

en: &Next translation
sv_SE: &Nästa översättning

en: &Next Translation
sv_SE: &Nästa översättning

en: P&revious unfinished
sv_SE: Fö&regående ofärdiga

en: P&revious Unfinished
sv_SE: Fö&regående ofärdiga

en: Ne&xt unfinished
sv_SE: Nä&sta ofärdiga

en: Ne&xt Unfinished
sv_SE: Nä&sta ofärdiga

en: Previous plural form
sv_SE: Föregående pluralform

en: Previous Plural Form
sv_SE: Föregående pluralform

en: Next plural form
sv_SE: Nästa pluralform

en: Next Plural Form
sv_SE: Nästa pluralform

en: &Online help
sv_SE: &Hjälp på nätet

en: &Online Help
sv_SE: &Hjälp på nätet

en: &GNU gettext manual
sv_SE: &GNU gettext-handbok

en: &GNU gettext Manual
sv_SE: &GNU gettext-handbok

en: Email &support…
sv_SE: E-post &support…

en: Email &Support…
sv_SE: E-post &support…

en: &About Poedit
sv_SE: &Om Poedit

en: &About
sv_SE: &Om

en: Extractor setup
sv_SE: Konfigurera extraherare

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
sv_SE: Lista över tillägg avgränsas med semikolon (t.ex. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
sv_SE: Anrop:

en: Command to extract translations:
sv_SE: Kommando för att extrahera översättningar:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
sv_SE: Detta är kommandot som används för att starta extraheraren.
    %o expanderar till namnet på utmatningsfilen, %K till listan
    av sökord, %F till listan över inmatningsfiler,
    %C till teckenuppsättningsflaggan (se nedan).

en: An item in keywords list:
sv_SE: En post i sökordslistan:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
sv_SE: Detta kommer att bifogas till kommandoraden en
    gång för varje sökord. %k expanderar till sökordet.

en: An item in input files list:
sv_SE: En post i inmatningslistan:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
sv_SE: Detta kommer att bifogas till kommandoraden en gång
    för varje inmatningsfil. %f expanderar till filnamnet.

en: Source code charset:
sv_SE: Källkod teckenuppsättning:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
sv_SE: Detta kommer att bifogas till kommandoraden
    endast om källkodsteckenuppsättningen har angetts. %c expanderar till teckenuppsättningsvärdet.

en: Translation Properties
sv_SE: Översättningsegenskaper

en: Project name and version:
sv_SE: Projektnamn och version:

en: Language team:
sv_SE: Språkteam:

en: Plural forms:
sv_SE: Flertalsformer:

en: Use default rules for this language
sv_SE: Använd standardregler för detta språk

en: Use custom expression
sv_SE: Använd anpassat uttryck

en: Learn about plural forms
sv_SE: Lär dig mer om pluralformer

en: Charset:
sv_SE: Teckenuppsättning:

en: Advanced Extraction Settings…
sv_SE: Avancerade extraheringsinställningar…

en: Advanced extraction settings…
sv_SE: Avancerade extraheringsinställningar…

en: Translation properties
sv_SE: Översättningsegenskaper

en: Sources Paths
sv_SE: Källsökvägar

en: Sources paths
sv_SE: Källsökvägar

en: Extract text from source files in the following directories:
sv_SE: Extrahera text från källfilen i följande kataloger:

en: Base path:
sv_SE: Rotsökväg:

en: Customize File Extensions…
sv_SE: Anpassa filtillägg…

en: Customize file extensions…
sv_SE: Anpassa filtillägg…

en: Sources Keywords
sv_SE: Källsökord

en: Sources keywords
sv_SE: Källsökord

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
sv_SE: Använd dessa sökord (funktionsnamn) att känna igen översättningsbara strängar
    i källfiler:

en: Also use default keywords for supported languages
sv_SE: Använda också standardsökord för språk som stöds

en: Learn about gettext keywords
sv_SE: Lär dig mer om gettext-sökord

en: Open file
sv_SE: Öppna fil

en: Save file
sv_SE: Spara fil

en: Validate
sv_SE: Validera

en: Check for errors in the translation
sv_SE: Kontrollera om det finns fel i översättningen

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
sv_SE: Förhandsöversätt strängar som inte ännu har en översättning

en: Update from code
sv_SE: Uppdatera från kod

en: Update from Code
sv_SE: Uppdatera från kod

en: Update from source code
sv_SE: Uppdatera från källkod

en: Sidebar
sv_SE: Sidofält

en: Show or hide the sidebar
sv_SE: Visa eller dölj sidofält

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
sv_SE: Tidigare källtext

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
sv_SE: Den gamla källtexten (innan den ändrades under en uppdatering) som den nu felaktiga översättningen motsvarar.

en: Notes for translators
sv_SE: Anteckningar för översättare

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Add comment
sv_SE: Lägg till kommentar

en: Add Comment
sv_SE: Lägg till kommentar

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
sv_SE: från ditt översättningsminne

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
sv_SE: maskinöversättning

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
sv_SE: översatt av

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
sv_SE: mänsklig översättning

en: Delete From Translation Memory
sv_SE: Ta bort från översättningsminne

en: Delete from translation memory
sv_SE: Ta bort från översättningsminne

en: Report Bad Translation
sv_SE: Rapportera dålig översättning

en: Report bad translation
sv_SE: Rapportera dålig översättning

en: Translation suggestions
sv_SE: Översättningsförslag

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
sv_SE: Inga träffar hittades

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
sv_SE: Inga träffar hittades

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
sv_SE: Den här strängen hittades i Poedits översättningsminne.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
sv_SE: Översättningsförslag kräver att källtexten är tillgänglig. De fungerar inte om bara ID, utan den faktiska texten, används.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sv_SE: Översättningsförslag kräver att källtextens språk är känt. Poedit kunde inte identifiera det i denna fil.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
sv_SE: För närvarande aktiverad kvalitetsnivå för förslag på nätet

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
sv_SE: Kvalitet: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
sv_SE: Maskinöversättning använder:

en: Terminology
sv_SE: Terminologi

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
sv_SE: Detta förslag kom från en annan översättare till översättningsminnet på nätet.

en: This suggestion was machine-translated online.
sv_SE: Detta förslag var maskinöversatt på nätet.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
sv_SE[0]: %d av %d online-förslag kvar.
sv_SE[1]: %d av %d förslag på nätet kvar.

en: Remove this limitation
sv_SE: Ta bort denna begränsning

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
sv_SE: Förslag på nätet begränsas till endast 10 i gratisversionen. Uppgradera till Pro för att ta bort denna begränsning.

en: Unlock online suggestions
sv_SE: Lås upp förslag på nätet

en: Exceeded online TM daily limit.
sv_SE: Överskred den dagliga gränsen för översättningsminnet på nätet.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
sv_SE: Anslut till internet för att få ytterligare förslag.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
sv_SE: Bidrar

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
sv_SE: Dina översättningar bidras till översättningsminnet på nätet när du gör dem. Tack för att du gör förslagen bättre!

note: TRANSLATORS: Label indicating that the current file
en: Private
sv_SE: Privat

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
sv_SE: Översättningar från denna fil delas inte med översättningsminnet på nätet.

en: Privacy settings
sv_SE: Integritetssinställningar

en: While editing the file “%s”:
sv_SE: Vid redigering av filen "%s":

en: Not interested
sv_SE: Inte intresserad

en: Pre-translation
sv_SE: Översättning i förväg

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
sv_SE: Översätt alla poster i förväg på en gång och fokusera på att göra korrigeringar istället för att översätta dem en efter en.

en: Stay Informed!
sv_SE: Håll dig informerad!

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
sv_SE: Registrera dig för Poedits nyhetsbrev och bli först med att veta vad som är nytt. Jag hatar skräppost, så förvänta dig bara några e-postmeddelanden per år.

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
sv_SE: Du är registrerad. Kontrollera din e-post för ett bekräftelsemeddelande.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
sv_SE: Ordlexikon för Mac, Windows och Kindle

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
sv_SE: Visste du att jag också skapade en ordboks app för Mac, Windows och Kindle? Den stöder över 80 språk och är ett bra komplement till Poedit.

en: Glossary Entry
sv_SE: Ordlista post

en: Additional description or notes
sv_SE: Ytterligare beskrivning eller anteckningar

en: Notes
sv_SE: Anteckningar

en: CSV Glossary Import
sv_SE: Importera CSV-ordlista

en: Source language:
sv_SE: Källspråk:

en: Translation language:
sv_SE: Översättningsspråk:

en: Import rules:
sv_SE: Importregler:

en: Skip the first row
sv_SE: Hoppa över första raden

en: Column separator:
sv_SE: Kolumnavdelare:

en: Term column:
sv_SE: Termkolumn:

en: Definition column:
sv_SE: Definitionskolumn:

en: Notes column:
sv_SE: Anteckningskolumn:

en: Preview of imported glossary data:
sv_SE: Förhandsvisning av importerad ordlistedata:

note: TRANSLATORS: %d is the number of entries in the preview, %s is the total number of entries in the file
en: Preview of imported glossary data (%d out of %s shown):
sv_SE: Förhandsvisning av importerad ordlistdata (%d av %s visas):

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Word or phrase
sv_SE: Ord eller fras

en: Add entries to the glossary
sv_SE: Lägg till poster i ordlistan

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
sv_SE: Genomsök tidigare gjorda översättningar och ordlistor för att säkerställa enhetlighet. Både den aktuella filen och ditt översättningsminne konsulteras.

en: Unlock terminology search
sv_SE: Lås upp terminologisökning

en: Glossary
sv_SE: Ordlista

en: This File
sv_SE: Denna fil

en: Add Glossary Entry…
sv_SE: Lägg till ordlistepost…

en: Add glossary entry…
sv_SE: Lägg till ordlistepost…

en: Import Glossary from CSV File…
sv_SE: Importera ordlista från CSV-fil…

en: Import glossary from CSV file…
sv_SE: Importera ordlista från CSV-fil…

en: Select CSV glossary file to import
sv_SE: Välj CSV-fil att importera

en: CSV Files
sv_SE: CSV-filer

en: Importing glossary
sv_SE: Importerar ordlista

en: Items
sv_SE: Poster

en: Words
sv_SE: Ord

en: Characters
sv_SE: Tecken

en: Translated
sv_SE: Översatt

[ctx: column/row header]
en: Needs work
sv_SE: Behöver arbete

en: Translations with errors
sv_SE: Översättningar med fel

en: Strings in source language
sv_SE: Strängar i källspråket

en: Not translated
sv_SE: Inte översatt

en: Include code and placeholders
sv_SE: Inkludera kod och platshållare

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
sv_SE: Antal ord och tecken kommer också innefatta platshållare, HTML-markering och kod.

en: Characters are counted including spaces.
sv_SE: Tecken räknas inklusive blanksteg.

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
sv_SE: Filen ”%s” kunde inte öppnas: %s

en: Cannot execute program: %s
sv_SE: Kan inte köra program: %s

en: The TMX file is malformed.
sv_SE: TMX-filen är felformad.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
sv_SE: Databasens översättningsminne är skadat: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
sv_SE: Översättningsminne-fel: %s (%d).

en: (Use default language)
sv_SE: (Använd standardspråk)

en: Language selection
sv_SE: Språkval

en: Select your preferred language
sv_SE: Välj önskat språk

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
sv_SE: Du måste starta om Poedit för att denna ändring ska träda i kraft.

en: Cannot create temporary directory.
sv_SE: Det går inte att skapa en temporär mapp.

en: There are no translations. That’s unusual.
sv_SE: Det finns inga översättningar. Detta är ovanligt.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
sv_SE: Översättningsbara poster läggs inte till manuellt i Gettext-systemet, men extraheras automatiskt från källkoden. På detta sätt hålles de uppdaterade och korrekta.
    Översättare använder vanligtvis PO-mallfiler (POTs) förberedda åt dem av utvecklaren.

en: Learn more about GNU gettext
sv_SE: Läs mer om GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
sv_SE: Det enklaste sättet att fylla denna fil med översättningar är att uppdatera den från en POT:

en: Update from POT
sv_SE: Uppdatera från POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
sv_SE: Ta översättningsbara strängar från en befintlig POT-mall.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
sv_SE: Du kan också extrahera översättningsbara strängar direkt från källkoden:

en: Extract from sources
sv_SE: Extrahera från källor

en: Configure source code extraction in Properties.
sv_SE: Konfigurera källkodsextrahering i egenskaper.

en: Create new
sv_SE: Skapa ny

en: Create new translation from POT template.
sv_SE: Skapa ny översättning från POT-mall.

en: Browse files
sv_SE: Bläddra bland filer

en: Open and edit translation files.
sv_SE: Öppna och redigera översättningsfiler.

en: Translate WordPress theme or plugin
sv_SE: Översätt WordPress-tema eller tillägg

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
sv_SE: Redigera WordPress-översättningar via FTP eller lokalt.

en: Translate cloud project
sv_SE: Översätt molnprojekt

en: Collaborate with other people online.
sv_SE: Samarbeta med andra människor online.

en: Recent files
sv_SE: Senaste filer

en: Failed to read file “%s”.
sv_SE: Misslyckades med att läsa filen “%s”.

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
sv_SE: Förvirrad av tvetydiga värden för “%s” i %s.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
sv_SE: Det gick inte att upptäcka PO:s plats för "%s".

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
sv_SE: Temat "%s" är inte redo för lokalisering.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
sv_SE: Det gick inte att identifiera översättningsdomän för temat “%s”.

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
sv_SE: Det gick inte att identifiera översättningsdomän för temat "%s".

en: Confused: multiple main plugin files.
sv_SE: Förvirrad: flera huvudfiler för tillägg.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
sv_SE: Tillägget ”%s” är inte redo för lokalisering.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
sv_SE: Kunde inte upptäcka översättningsdomänen för tillägget ”%s”.

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
sv_SE: Hittade varken WordPress-tema eller tillägget i mappen.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
sv_SE: Översättningsmappen (%s) finns inte.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
sv_SE: <big>Dra och släpp <b>tema eller insticksmodulsmapp</b> här</big>
    
    eller använd knappen "Välj mapp"

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
sv_SE: <big>Dra och Släpp <b>Tema eller Insticksmodulsmapp</b> här</big>
    
    eller använd knappen "Välj mapp"

en: Folder “%s”
sv_SE: Mapp "%s"

en: Work With Files
sv_SE: Arbeta med filer

en: Work with files
sv_SE: Arbeta med filer

en: Connect to Server
sv_SE: Anslut till server

en: Connect to server
sv_SE: Anslut till server

en: On This Computer
sv_SE: På den här datorn

en: On this computer
sv_SE: På den här datorn

en: Continue
sv_SE: Fortsätta

en: Choose Folder…
sv_SE: Välj mapp…

en: Choose folder…
sv_SE: Välj mapp…

en: Create a new translation
sv_SE: Skapa en ny översättning

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
sv_SE: Välj detta om du vill översätta temat eller tillägget till ditt språk.

en: Create a POT
sv_SE: Skapa en POT

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
sv_SE: Det här alternativet är för utvecklare av tema och plugin. Poedit kommer att skapa en tom mall (POT) som översättningar kan baseras på.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
sv_SE: Välj mappen med WordPress-temat eller tillägget

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
sv_SE: Ange anslutningsdetaljer för din Wordpress-server. Poedit hämtar tillgängliga teman och tillägg från den och låter dig översätta direkt på servern.

en: Protocol:
sv_SE: Protokoll:

en: FTP (insecure)
sv_SE: FTP (osäker)

en: FTP with SSL
sv_SE: FTP med SSL

en: Choose a recent server
sv_SE: Välj en tidigare server

en: Recent Servers
sv_SE: Senaste servrar

en: Recent servers
sv_SE: Senaste servrar

en: Remote Path:
sv_SE: Fjärrsökväg:

en: Remote path:
sv_SE: Fjärrsökväg:

en: Detected automatically
sv_SE: Identifieras automatiskt

en: Username:
sv_SE: Användarnamn:

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Remember my credentials
sv_SE: Kom ihåg mina autentiseringsuppgifter

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Select the plugin or theme to translate:
sv_SE: Välj tillägget eller temat att översätta:

en: Connecting to WordPress server…
sv_SE: Ansluter till WordPress-server…

en: Theme: %s
sv_SE: Tema: %s

en: Plugin: %s
sv_SE: Tillägg: %s

en: No Recent Servers
sv_SE: Inga senaste servrar

en: No recent servers
sv_SE: Inga senaste servrar

en: Clear Recent Servers
sv_SE: Rensa senaste servrar

en: Clear recent servers
sv_SE: Rensa senaste servrar

en: Failed to extract WordPress information.
sv_SE: Misslyckades att extrahera WordPress-information.

en: WordPress error
sv_SE: WordPress-fel

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
sv_SE: Poedit kunde inte förstå innehållet i den mapp du valt. Detta kan vara ett problem med inlägget/temat eller så kan det vara Poedit som är dum. Felet är:
    
     • %s
    
    E-posta help@poedit.net och vi kommer att reda ut det.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
sv_SE: E-posta support

en: View log
sv_SE: Visa logg

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
sv_SE: E-posta support

en: View Log
sv_SE: Visa logg

en: WordPress Errors Log
sv_SE: WordPress-fellogg

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
sv_SE: E-posta den här loggen till help@poedit.net. Tack!

en: Analyzing WordPress server…
sv_SE: Analyserar WordPress-server…

en: Downloading translation data…
sv_SE: Hämtar översättningsdata…

en: Unpacking translation data…
sv_SE: Packa upp översättningsdata…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
sv_SE: Fel vid uppackning av hämtade WordPress-data.

en: Analyzing WordPress code…
sv_SE: Analyserar WordPress-kod…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
sv_SE: WordPress-översättningsfilen är klar, men det fanns några icke-fatala problem med motsvarande källkod.

en: Sync
sv_SE: Synkronisera

en: Synchronize the translation with Crowdin
sv_SE: Synkronisera översättningen med Crowdin

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
sv_SE: Uppgradera till Poedit Pro för att få ytterligare funktioner och stöd Poedits utveckling.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
sv_SE: %s-inställningar

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sv_SE: Om %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
sv_SE: Tjänster

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
sv_SE: Dölj %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
sv_SE: Dölj andra

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
sv_SE: Visa alla

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
sv_SE: Avsluta %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
sv_SE: Inställningar…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sv_SE: Inställningar...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sv_SE: Inställningar...

en: &Apply
sv_SE: &Tillämpa

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: &Back
sv_SE: &Tillbaka

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: &Cancel
sv_SE: &Avbryt

en: &Clear
sv_SE: &Rensa

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Cu&t
sv_SE: Kl&ipp ut

en: Cut
sv_SE: Klipp ut

en: &Quit
sv_SE: &Avsluta

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: &New
sv_SE: &Ny

en: New
sv_SE: Ny

en: &No
sv_SE: &Nej

en: No
sv_SE: Nej

en: Open…
sv_SE: Öppna…

en: &Open...
sv_SE: &Öppna...

en: Open...
sv_SE: Öppna...

en: &Paste
sv_SE: &Klistra in

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: &Redo
sv_SE: &Gör om

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: &Save as
sv_SE: &Spara som

en: Save as
sv_SE: Spara som

en: Select &All
sv_SE: Välj &alla

en: Select All
sv_SE: Markera allt

en: &Undo
sv_SE: &Ångra

en: &Yes
sv_SE: &Ja

en: Yes
sv_SE: Ja

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
sv_SE: Skift+

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
sv_SE: Retur

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
sv_SE: Upp

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
sv_SE: Ner

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
sv_SE: Vänster

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
sv_SE: Höger

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
sv_SE: skift

en: Warning:
sv_SE: Varning:
