poedit - en to tr_TR translation catalogue (1033 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
tr_TR: %s Hakkında

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: Based on the open source version →
tr_TR: Açık kaynaklı sürüme dayanır →

en: Acknowledgements
tr_TR: Beyanlar

en: License Agreement
tr_TR: Lisans Sözleşmesi

en: Terms of Use
tr_TR: Kullanım Koşulları

en: Privacy Policy
tr_TR: Gizlilik İlkesi

en: Licensed to %s
tr_TR: Lisans sahibi: %s

en: Free version (please upgrade!)
tr_TR: Ücretsiz sürüm (lütfen yükseltin!)

en: Hide this notification message
tr_TR: Bu uyarı iletisini gizle

en: Don’t Show Again
tr_TR: Bir Daha Gösterme

en: Don’t show again
tr_TR: Bir daha gösterme

en: Both files must be of the same file format.
tr_TR: Her iki dosya da aynı dosya biçiminde olmak zorundadır.

en: Update Summary
tr_TR: Güncelleme Özeti

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
tr_TR: Güncelleme özeti

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Issues
tr_TR: Sorunlar

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
tr_TR: Dosya

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
tr_TR: Satır

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
tr_TR: Sorun

en: New Strings
tr_TR: Yeni Dizgeler

en: New strings
tr_TR: Yeni dizgeler

en: Removed Strings
tr_TR: Kaldırılmış Dizgeler

en: Removed strings
tr_TR: Kaldırılmış dizgeler

en: Updating translations
tr_TR: Çeviriler güncelleniyor

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
tr_TR[0]: Poedit Pro tarafından desteklenen %d şablon dosyası bulundu.
tr_TR[1]: Poedit Pro tarafından desteklenen %d şablon dosyası bulundu.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
tr_TR: Poedit Pro şablon dosyalarından dizgeleri çıkarabilir; ancak bu özellik ücretsiz sürümde bulunmaz. Pro sürümüne yükseltmek ister misiniz?

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin

en: Don’t ask again
tr_TR: Bir daha sorma

en: Skip templates
tr_TR: Şablonları atla

en: Found the following template files:
tr_TR: Aşağıdaki şablon dosyaları bulundu:

en: Don’t Ask Again
tr_TR: Bir Daha Sorma

en: Skip Templates
tr_TR: Şablonları Atla

en: Collecting source files…
tr_TR: Kaynak dosyalar toplanıyor…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
tr_TR[0]: %s dosyadan çevrilebilir dizgeler çıkarılıyor…
tr_TR[1]: %s dosyadan çevrilebilir dizgeler çıkarılıyor…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
tr_TR: %s dosyasından WordPress üstverisini çıkarma başarısız.

en: Failed to load file with extracted translations.
tr_TR: Çıkarılan çevirilerle dosyayı yükleme başarısız.

en: In: %s
tr_TR: Şurada: %s

en: Source code not available.
tr_TR: Kaynak kodu kullanılabilir değil.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
tr_TR: Çeviriler kaynak kodundan güncellenemedi; çünkü dosyanın özelliklerinde belirtilen konumda hiç kod bulunamadı.

en: Permission denied.
tr_TR: İzin reddedildi.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
tr_TR: Dosyanın özelliklerinde belirtilen konumdan kaynak kod dosyalarını okuma izniniz yok.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
tr_TR: Eğer dosyalarınıza erişimi daha önce reddettiyseniz Sistem Ayarları > Gizlilik ve Güvenlik > Dosyalar ve Klasörler’de bu dosyaya izin verebilirsiniz.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
tr_TR: Eğer dosyalarınıza erişimi daha önce reddettiyseniz Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Gizlilik > Dosyalar ve Klasörler’de bu dosyaya izin verebilirsiniz.

en: Failed to extract strings from source code.
tr_TR: Kaynak kodundan dizgelerin çıkarılması başarısız oldu.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
tr_TR: “%s” dosyası açılamadı.

en: Determining differences…
tr_TR: Farklılıkları belirleniyor…

en: Merging differences…
tr_TR: Farklılıklar birleştiriliyor…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
tr_TR: Çeviri dosyası halihazırda güncel, dizgelerde değişiklik yapılmadı.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
tr_TR[0]: Çeviri dosyası %s değişiklik ile güncellendi.
tr_TR[1]: Çeviri dosyası %s değişiklik ile güncellendi.

en: New strings to translate:
tr_TR: Çevrilecek yeni dizgeler:

en: Removed strings (no longer used):
tr_TR: Kaldırılmış dizgeler (artık kullanılmıyor):

en: Template files skipped (Pro-only):
tr_TR: Şablon dosyaları atlandı (yalnızca Pro):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
tr_TR[0]: Kaynak dizgelerle ilgili %d sorun tespit edildi.
tr_TR[1]: Kaynak dizgelerle ilgili %d sorun tespit edildi.

en: View Details…
tr_TR: Ayrıntıları Görüntüle…

en: View details…
tr_TR: Ayrıntıları görüntüle…

en: Malformed header: “%s”
tr_TR: Hatalı oluşturulmuş başlık: “%s”

en: PO Translation Files
tr_TR: PO Çeviri Dosyaları

en: POT Translation Templates
tr_TR: POT Çeviri Şablonları

en: XLIFF Translation Files
tr_TR: XLIFF Çeviri Dosyaları

en: Xcode Localization Catalog
tr_TR: Xcode Yerelleştirme Kataloğu

en: JSON Translation Files
tr_TR: JSON Çeviri Dosyaları

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
tr_TR: Flutter Çeviri Dosyaları

en: All Translation Files
tr_TR: Tüm Çeviri Dosyaları

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
tr_TR: Dosya, Poedit tarafından tanınmayan bir biçimde.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
tr_TR: Bu JSON dosyası bir çeviri dosyası değil ve Poedit’te düzenlenemez.

en: Reading file content failed with the following error: %s
tr_TR: Dosya içeriğini okuma şu hata ile başarısız oldu: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
tr_TR: “%s” dosyası salt okunur olduğundan kaydedilemez.
    Lütfen farklı bir ad ile kaydedin.

en: Couldn’t save file %s.
tr_TR: %s dosyası kaydedilemedi.

en: Screenshots:
tr_TR: Ekran Görüntüleri:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
tr_TR[0]: %i satır “%s” dosyasından doğru olarak yüklenmedi.
tr_TR[1]: %i satır “%s” dosyasından doğru olarak yüklenmedi.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
tr_TR: Satır %d, “%s” dosyasında bozulmuş (%s verisi geçerli değil).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
tr_TR: Bozuk PO dosyası: tekil biçim msgstr, msgid_plural ile birlikte kullanılmış

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
tr_TR: Bozuk PO dosyası: çoğul biçim msgstr, msgid_plural olmadan kullanılmış

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
tr_TR: Dosya yüklenemedi, muhtemelen zarar görmüş.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
tr_TR: Dosya yüklenirken hatalar oldu. Sonuç olarak bazı veriler eksik veya bozulmuş olabilir.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
tr_TR: Dosyanın güzel bir şekilde biçimlendirilmesinde bir sorun oldu (ama sorunsuz kaydedildi).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
tr_TR: Dosya, çeviri ayarlarında belirtildiği gibi “%s” karakter kümesine kaydedilemedi.
    
    Bunun yerine UTF-8 olarak kaydedildi ve ayar buna göre değiştirildi.

en: Error saving file
tr_TR: Dosya kaydedilirken hata oldu

en: “%s” is not a valid POT file.
tr_TR: “%s” geçerli bir POT dosyası değil.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
tr_TR: XCLOC dosyasında beklenmedik bir şekilde eksik içerik.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
tr_TR: Farklı bir konuma kaydetmek XCLOC dosyaları için desteklenmiyor.

en: Error while loading XLIFF file: %s
tr_TR: XLIFF dosyası yüklenirken hata oldu: %s

en: unsupported version (%s)
tr_TR: desteklenmeyen sürüm (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
tr_TR: Çeviri dizgesinde bozuk işaretleme.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
tr_TR: Üzerinde yönetilen çevirileri sorunsuz bir şekilde eşitlemek için Poedit’i desteklenen bulut yerelleştirme platformlarına bağlayın.

en: How does cloud sync work?
tr_TR: Bulut eşitleme nasıl çalışır?

en: Account
tr_TR: Hesap

en: (not signed in)
tr_TR: (giriş yapılmadı)

en: Open cloud translation
tr_TR: Bulut çeviriyi aç

en: Manage accounts
tr_TR: Hesapları yönet

en: Project:
tr_TR: Proje:

en: Language:
tr_TR: Dil:

en: Sign in to Cloud Account
tr_TR: Bulut Hesabına Giriş Yapın

en: Sign in to cloud account
tr_TR: Bulut hesabına giriş yapın

en: No translation projects listed in your account.
tr_TR: Hesabınızda listelenen çeviri projeleri yok.

en: Downloading latest translations…
tr_TR: En son çeviriler indiriliyor…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
tr_TR: %s için giriş yapın

en: Syncing
tr_TR: Eşitleniyor

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
tr_TR: Çeviriler %s üzerine yükleniyor…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
tr_TR: Çevirilerin %s üzerine yüklenmesi başarısız oldu.

en: Syncing error
tr_TR: Eşitleme hatası

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Unknown Crowdin error.
tr_TR: Bilinmeyen Crowdin hatası.

en: Not authorized, please sign in again.
tr_TR: Yetkiniz yok, lütfen tekrar giriş yapın.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
tr_TR: Dizge tabanlı Crowdin projeleri desteklenmiyor.

en: Downloading translations is disabled in this project.
tr_TR: Bu projede çevirilerin indirilmesi etkisizleştirildi.

en: Sign In
tr_TR: Giriş Yap

en: Sign in
tr_TR: Giriş yap

en: Sign Out
tr_TR: Çıkış Yap

en: Sign out
tr_TR: Çıkış yap

en: Learn more about Crowdin
tr_TR: Crowdin hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
tr_TR: Crowdin, çevrimiçi çeviri yönetim platformu ve işbirliğine dayalı çeviri aracıdır. Poedit’i birçok dile çevirmek için kendimiz Crowdin’i kullanıyoruz ve onu seviyoruz.

en: Waiting for authentication…
tr_TR: Kimlik doğrulaması için bekleniyor…

en: Updating user information…
tr_TR: Kullanıcı bilgileri güncelleniyor…

en: Sign in to Crowdin
tr_TR: Crowdin'e giriş yapın

en: Syncing with Crowdin failed.
tr_TR: Crowdin ile eşitleme başarısız oldu.

en: Crowdin error
tr_TR: Crowdin hatası

en: Uploading translations…
tr_TR: Çeviriler gönderiliyor…

en: &Copy
tr_TR: &Kopyala

en: &Help
tr_TR: &Yardım

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
tr_TR: MO dosyaları doğrudan Poedit içinde düzenlenemez.

en: Error opening file
tr_TR: Dosya açılırken hata oldu

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
tr_TR: Lütfen bunun yerine ilgili PO dosyasını açın ve düzenleyin. Kaydettiğinizde, MO dosyası da güncellenecektir.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
tr_TR: geçici dosyaları silme (hata ayıklama için)

en: handle a poedit:// URI
tr_TR: Bir poedit:// URI'si kullan

en: go to item at given line number
tr_TR: verilen satır numarasındaki öğeye git

en: Failed to communicate with Poedit process.
tr_TR: Poedit işlemi ile iletişim kurma başarısız.

en: Unhandled exception occurred: %s
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu: %s

en: Select translation template
tr_TR: Çeviri şablonunu seçin

en: Invalid file
tr_TR: Geçersiz dosya

en: Select translation file
tr_TR: Çeviri dosyasını seçin

en: Poedit is an easy to use translation editor.
tr_TR: Poedit kullanımı kolay bir çeviri düzenleyicisidir.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
tr_TR: Poedit penceresine birden fazla dosyayı sürükleyip bırakamazsınız.

en: File “%s” is not a translation file.
tr_TR: “%s” dosyası bir çeviri dosyası değil.

en: File “%s” doesn’t exist.
tr_TR: “%s” dosyası yok.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
tr_TR: %s için sözlük yüklü olmadığından yazım denetimi etkisizleştirildi.

en: Install
tr_TR: Yükle

en: The file “%s” has been changed by another application.
tr_TR: “%s” dosyası başka bir uygulama tarafından değiştirildi.

en: Reload file
tr_TR: Dosyayı yeniden yükle

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
tr_TR: Dosyayı diskten yeniden yüklemek istiyor musunuz? Bunu yaparsanız Poedit’teki kaydedilmemiş düzenlemeleriniz kaybolacaktır.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
tr_TR: Yok say

en: Reload File
tr_TR: Dosyayı Yeniden Yükle

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
tr_TR: Dosya değiştirildi. Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
tr_TR: Eğer kaydetmezseniz yaptığınız değişiklikler kaybolacaktır.

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Do&n’t save
tr_TR: Kaydet&me

en: Don’t Save
tr_TR: Kaydetme

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
tr_TR: Kaydederseniz diğer uygulama tarafından yapılan değişiklikler kaybolacaktır.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Save Anyway
tr_TR: Yine de Kaydet

en: Save anyway
tr_TR: Yine de kaydet

en: Save as…
tr_TR: Farklı kaydet…

en: Compile to…
tr_TR: Şuna derle…

en: Compiled Translation Files
tr_TR: Derlenmiş Çeviri Dosyaları

en: Export to HTML…
tr_TR: HTML Olarak Dışa Aktar…

en: HTML Files
tr_TR: HTML Dosyaları

en: Exporting to HTML
tr_TR: HTML olarak dışa aktarılıyor

en: Export to Excel
tr_TR: Excel Biçiminde Dışa Aktar

en: Excel Files
tr_TR: Excel Dosyaları

en: Exporting to Excel
tr_TR: Excel biçiminde dışa aktarılıyor

en: Import from Excel
tr_TR: Excel’den İçe Aktar

en: Importing from Excel
tr_TR: Excel’den içe aktarılıyor

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
tr_TR: “%s” dosyasının bu dosya için tasarlanmış herhangi bir çeviriyi içerdiği görünmüyor.

en: No translations were updated from the Excel file.
tr_TR: Excel dosyasından hiç çeviri güncellenmedi.

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s string was updated from the Excel file. | %s strings were updated from the Excel file.
tr_TR[0]: %s dizge Excel dosyasından güncellendi.
tr_TR[1]: %s dizge Excel dosyasından güncellendi.

en: Translations updated:
tr_TR: Çeviriler güncellendi:

en: Strings matched in translation file:
tr_TR: Çeviri dosyasında eşleşen dizgeler:

en: Excel rows processed:
tr_TR: Excel satırları işlendi:

en: Updating failed
tr_TR: Güncelleme başarısız oldu

en: Open reference file
tr_TR: Başvurma dosyasını aç

en: Update from &POT File…
tr_TR: &POT Dosyasından Güncelle…

en: Update from &POT file…
tr_TR: &POT dosyasından güncelle…

en: Update from Reference File…
tr_TR: Başvurma Dosyasından Güncelle…

en: Update from reference file…
tr_TR: Başvurma dosyasından güncelle…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
tr_TR[0]: Çeviride %d sorun bulundu.
tr_TR[1]: Çeviride %d sorun bulundu.

en: Validation results
tr_TR: Doğrulama sonuçları

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
tr_TR: Hatalı girişler listede kırmızı renkle işaretlendi. Hatanın ayrıntıları böyle bir girişi seçtiğinizde gösterilecektir.

en: The file was saved safely.
tr_TR: Dosya güvenli bir şekilde kaydedildi.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
tr_TR: Dosya güvenli bir şekilde kaydedildi ve MO biçiminde derlendi, ancak büyük olasılıkla doğru olarak çalışmayacak.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
tr_TR: Dosya güvenli bir şekilde kaydedildi, ancak MO biçiminde derlenemez ve kullanılamaz.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
tr_TR: Dosya, MO biçiminde derlendi, ancak büyük olasılıkla doğru olarak çalışmayacak.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
tr_TR: Dosya, MO biçiminde derlenemez ve kullanılamaz.

en: No problems with the translation found.
tr_TR: Çeviri ile ilgili hiç sorun bulunmadı.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
tr_TR[0]: Çeviri kullanıma hazır, ancak henüz %d dizge çevrilmemiş.
tr_TR[1]: Çeviri kullanıma hazır, ancak henüz %d dizge çevrilmemiş.

en: The translation is ready for use.
tr_TR: Çeviri kullanıma hazır.

en: Translation Quality Warnings
tr_TR: Çeviri Kalite Uyarıları

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
tr_TR: Poedit, çevirilerde otomatik kalite denetimlerini gerçekleştirir. Hangi kategorilerin denetimlerinin sizin için faydalı olduğunu yapılandırabilir ve burada istenmeyenleri etkisizleştirebilirsiniz.

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
tr_TR: Çevirilere katkıda bulunmak herkes için çevrimiçi öneri kalitesini artırır — bunu daha fazla insanın yapması, önerileri daha iyi yapabilir. Çevirileriniz isimsiz olarak gönderilir ve Poedit ya da diğer CAT araçlarını kullanan diğer çevirmenler tarafından kullanılabilir.

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
tr_TR: Poedit bu dosyanın çevirilerini çevrimiçi çeviri belleğine katabilir mi?

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
tr_TR: Düzenlediğim tüm dosyalara uygula

en: Contribute
tr_TR: Katkıda bulun

en: Keep Private
tr_TR: Gizli Tut

en: Keep private
tr_TR: Gizli tut

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
tr_TR: Poedit, “%s” dosyasındaki geçersiz içeriği otomatik olarak düzeltti.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
tr_TR: Dosyada, PO dosyalarında izin verilmeyen ve dosyanın kullanılmasını engelleyen birbirinin kopyası olan ögeler var. Poedit sorunu düzeltti, ancak çalışma gerekiyor olarak işaretlenen her bir ögenin çevirisini gözden geçirmeli ve gerekirse düzeltmelisiniz.

en: Language of the translation isn’t set.
tr_TR: Çeviri dili ayarlı değil.

en: Set Language
tr_TR: Dili ayarla

en: Set language
tr_TR: Dili ayarla

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
tr_TR: Çeviri dili doğru olarak ayarlanmazsa, öneriler kullanılabilir olmaz. Çoğul biçimler gibi, diğer özellikler de etkilenebilir.

en: Language of the translation is the same as source language.
tr_TR: Çeviri dili kaynak dil ile aynı.

en: Fix Language
tr_TR: Dili Düzelt

en: Fix language
tr_TR: Dili düzelt

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
tr_TR: Bu dosya çoğul biçimleri olan girişlere sahip, ancak Çoğul-Biçimli başlık yapılandırılmamış.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
tr_TR: Bu dosyadaki girişler, dosyanın Çoğul-Biçim başlığında belirtilen sayıdan farklı çoğul biçimlere sahip

en: Required header Plural-Forms is missing.
tr_TR: Gereken Çoğul-Biçin başlık bilgisi eksik.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
tr_TR: Çoğul-Biçim başlığında sözdizimi hatası ("%s").

en: Fix the Header
tr_TR: Başlığı Düzelt

en: Fix the header
tr_TR: Başlığı düzelt

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
tr_TR: Dosya tarafından %s için kullanılan çoğul biçim ifadesi alışılmadık.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
tr_TR: Gözden geçir

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
tr_TR: Dizge kodları (orijinal)

en: unknown language
tr_TR: bilinmeyen dil

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"; "%s" is language name
en: %s (original)
tr_TR: %s (orijinal)

en: Load from Another File…
tr_TR: Başka Bir Dosyadan Yükle…

en: Load from another file…
tr_TR: Başka bir dosyadan yükle…

en: Would you like to use English for source text?
tr_TR: Kaynak metin için İngilizce kullanmak ister misiniz?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
tr_TR: Bu dosya, kaynak metin yerine dizge kodlarını kullanır. Poedit İngilizce metinleri sizin için “%s” dosyasından yükleyebilir.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
tr_TR: İngilizce Yükle

en: Translated: %d of %d (%d %%)
tr_TR: Çevrilen: %d / %d (%% %d)

en: Remaining: %d
tr_TR: Kalan: %d

en: %d error | %d errors
tr_TR[0]: %d hata
tr_TR[1]: %d hata

en: %d entry | %d entries
tr_TR[0]: %d dizge
tr_TR[1]: %d dizge

en:  (unsaved)
tr_TR:  (kaydedilmedi)

en:  (modified)
tr_TR:  (değiştirildi)

en: Failed to update translation memory: %s
tr_TR: Başarısız olan çeviri belleği güncellemesi: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
tr_TR: “%s” dosyası kaydedilemedi.

en: Remove same-as-source translations
tr_TR: Kaynakla aynı çevirileri kaldır

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
tr_TR: Kaynak metinle aynı olan tüm çevirileri kaldırmak istiyor musunuz?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
tr_TR: Bu eylem, kaynak metinle tam olarak eşleşen tüm çevirileri silecek. Bu geri alınamaz.

en: Keep
tr_TR: Tut

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Purge deleted translations
tr_TR: Silinmiş çevirileri temizle

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
tr_TR: Artık kullanılmayan tüm çevirileri kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
tr_TR: Temizleyerek devam ederseniz, silinmek üzere işaretlenmiş tüm çeviriler kalıcı olarak kaldırılacaktır. Gelecekte bunlar geri eklenirse, tekrar çevirmek zorunda kalacaksınız.

en: Purge
tr_TR: Temizle

en: Copy from source text
tr_TR: Kaynak metinden kopyala

en: Copy from Source Text
tr_TR: Kaynak Metinden Kopyala

en: Clear translation
tr_TR: Çeviriyi temizle

en: Clear Translation
tr_TR: Çeviriyi Temizle

en: Edit comment
tr_TR: Açıklamayı düzenle

en: Edit Comment
tr_TR: Açıklamayı Düzenle

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
tr_TR: Kod Oluşumları

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
tr_TR: Kod oluşumları

en: Hide Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Gizle

en: Show Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Göster

en: Hide Status Bar
tr_TR: Durum Çubuğunu Gizle

en: Show Status Bar
tr_TR: Durum Çubuğunu Göster

en: Dismiss and ignore the warning.
tr_TR: Uyarıyı reddedin ve yok sayın.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
tr_TR: Yoksayma

en: String length in characters: translation | source
tr_TR: Karakter olarak dizge uzunluğu: çeviri | kaynak

en: String length in characters
tr_TR: Karakter olarak dizge uzunluğu

en: Source text
tr_TR: Kaynak metin

en: Singular
tr_TR: Tekil

en: Plural
tr_TR: Çoğul

en: Translation
tr_TR: Çeviri

en: Pre-translated
tr_TR: Ön çeviri yapılmış

en: Needs Work
tr_TR: Çalışma Gerekli

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
tr_TR: Çalışma gerekli

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
tr_TR: POT dosyaları sadece şablonlardır ve kendi başlarına herhangi bir çeviri içermezler.
    Bir çeviri yapmak için şablonu temel alan yeni bir PO dosyası oluşturun.

en: Create new translation
tr_TR: Yeni çeviri oluştur

en: Make a new translation from this POT file.
tr_TR: Bu POT dosyasından yeni bir çeviri yapın.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
tr_TR: Kaynak metin kimliği

en: Everything
tr_TR: Her şey

en: Form %i
tr_TR: Biçim %i

en: Form %i (unused)
tr_TR: Form %i (kullanılmamış)

en: Zero
tr_TR: Sıfır

en: One
tr_TR: Bir

en: Two
tr_TR: İki

en: Other
tr_TR: Diğer

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
tr_TR: Dizge bağlamı: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
tr_TR: Dizge tanımlayıcısı: %s

en: %s Format
tr_TR: %s Biçimi

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
tr_TR: %s biçimi

en: Translation — %s
tr_TR: Çeviri — %s

en: ID
tr_TR: Kod

en: Source text — %s
tr_TR: Kaynak metin — %s

en: Network error: %s (%d)
tr_TR: Ağ hatası: %s (%d)

en: Unknown error
tr_TR: Bilinmeyen hata

en: Failed to create the Excel file.
tr_TR: Excel dosyasını oluşturma başarısız.

en: Failed to import from Excel file.
tr_TR: Excel dosyasından içe aktarma başarısız.

en: Excel Import
tr_TR: Excel İçe Aktarma

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
tr_TR: Excel sütunlarından şu şekilde içe aktar:

en: ID:
tr_TR: Kimlik:

en: Context:
tr_TR: Bağlam:

en: Source text ID:
tr_TR: Kaynak metin kimliği:

en: Source text:
tr_TR: Kaynak metin:

en: Translation:
tr_TR: Çeviri:

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Failed to merge gettext catalogs.
tr_TR: Gettext kataloglarını birleştirme başarısız.

en: Open in Editor
tr_TR: Düzenleyicide Aç

en: Open in editor
tr_TR: Düzenleyicide aç

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
tr_TR: Dosyada bu dizgenin kaynak kodundaki oluşumları hakkında sağlanan hiç bilgi yok.

en: No usage information
tr_TR: Kullanım bilgisi yok

en: %d code occurrence | %d code occurrences
tr_TR[0]: %d kod oluşumu
tr_TR[1]: %d kod oluşumu

en: Source code not found
tr_TR: Kaynak kodu bulunamadı

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
tr_TR: Poedit, dizgenin kullanıldığı kaynak kodu gösteremiyor, çünkü dosya ya başvurulan konumda mevcut değil ya da gerçek bir dosyayı göstermeyen sembolik bir başvurma.

en: File cannot be opened
tr_TR: Dosya açılamadı

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
tr_TR: Poedit “%s” dosyasını açamadı.

en: Find
tr_TR: Bul

en: Replace
tr_TR: Değiştir

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Ignore case
tr_TR: BÜYÜK/küçük harf duyarsız

en: Wrap around
tr_TR: Sona gelince baştan devam et

en: Whole words only
tr_TR: Kelimelere aynen uyanları bul

en: Find in source texts
tr_TR: Kaynak metinlerde bul

en: Find in translations
tr_TR: Çevirilerde bul

en: Find in comments
tr_TR: Açıklamalarda bul

en: Replace &All
tr_TR: &Tümünü Değiştir

en: Replace &all
tr_TR: &Tümünü değiştir

en: &Replace
tr_TR: &Değiştir

en: < &Previous
tr_TR: < Ön&ceki

en: &Next >
tr_TR: So&nraki >

en: String to find
tr_TR: Bulunacak dizge

en: Replacement string
tr_TR: Değiştirilecek dizge

en: warning:
tr_TR: uyarı:

en: error:
tr_TR: hata:

en: Failed to read the CSV file.
tr_TR: CSV dosyasını okuma başarısız.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
tr_TR: Dil adı veya kodu

en: Translation Language
tr_TR: Çeviri Dili

en: Language of the translation:
tr_TR: Çeviri dili:

en: Invalid license key
tr_TR: Geçersiz lisans anahtarı

en: Subscription expired
tr_TR: Abonelik sona erdi

en: App updates expired, license is only valid for version %s
tr_TR: Uygulama güncellemelerinin süresi doldu, lisans yalnızca %s sürümü için geçerlidir

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
tr_TR: Lisans anahtarı yalnızca eski Poedit sürümü (%s) için geçerlidir

en: Maximum allowed activations exceeded
tr_TR: İzin verilen en fazla etkinleştirme sayısı aşıldı

en: Unknown activation error (%s)
tr_TR: Bilinmeyen etkinleştirme hatası (%s)

en: Poedit Activation
tr_TR: Poedit Etkinleştirme

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro Sürümüne Yükselt

en: Please enter your license key:
tr_TR: Lütfen lisans anahtarınızı girin:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
tr_TR: Anahtarınızı, Poedit’i satın aldıktan sonra gönderilen onay e-postasında bulmanız gerekir. Etkinleştirme internet bağlantısı gerektirir.

en: Retrieve lost license key
tr_TR: Kayıp lisans anahtarını geri al

en: Buy Online…
tr_TR: Çevrimiçi Satın Al…

en: Buy online…
tr_TR: Çevrimiçi satın al…

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activating your license…
tr_TR: Lisansınız etkinleştiriliyor…

en: Would you like to hear about new versions?
tr_TR: Yeni sürümler hakkında bir şeyler duymak ister misiniz?

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
tr_TR: Yeni bir büyük sürüm yayımlandığında size bir e-posta göndereceğiz. Pazarlama yok, istenmeyen türde haber bültenleri yok. Yeni sürümler hakkında sadece çok nadir başlıklar.

en: No, thanks
tr_TR: Hayır, teşekkürler

en: Notify me
tr_TR: Beni bilgilendir

en: Upgrade your Pro license
tr_TR: Pro lisansınızı yükseltin

en: Renew your license
tr_TR: Lisansınızı yenileyin

en: Add more devices
tr_TR: Daha fazla cihaz ekle

en: Thank you!
tr_TR: Teşekkür ederiz!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
tr_TR: Yazılımınız Poedit Pro sürümüne yükseltildi.

en: Manage License
tr_TR: Lisansı Yönet

en: Manage license
tr_TR: Lisansı yönet

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
tr_TR: Yenile

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Deactivating your license…
tr_TR: Lisansınız devre dışı bırakılıyor…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
tr_TR: WordPress Özelliklerini Kullanabilmek için Poedit Pro Sürümüne Yükseltin

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
tr_TR: Pro sürümünün özelliklerini kullanabilmek için yükseltin. WordPress temaları ve eklentileri algılanarak her şeyi sizin için ayarlar. Böylece teknik ayrıntılara boğulmadan çeviri üzerinde odaklanabilirsiniz. Ücretsiz sürümde tüm işlemleri el ile sizin yapmanız gerekir.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
tr_TR: İstatistik Özelliklerini Kullanabilmek için Poedit Pro Sürümüne Yükseltin

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
tr_TR: Çevrimiçi Önerileri Kullanabilmek için Poedit Pro Sürümüne Yükseltin

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
tr_TR: Şablonlar Desteği Kilidini Açmak için Poedit Pro sürümüne yükseltin

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
tr_TR: Ek Özellikleri Kullanabilmek için Poedit Pro Sürümüne Yükseltin

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
tr_TR: WordPress özellikleri Poedit Pro sürümüne yükseltmeyi gerektirir

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
tr_TR: İstatistik Özelliklerini Kullanabilmek için Poedit Pro Sürümüne Yükseltin

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Çevrimiçi Çeviri Belleği önerileri Poedit Pro sürümüne yükseltmeyi gerektirir

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Şablonlar desteği Poedit Pro sürümüne yükseltmeyi gerektirir

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Özelleştirilebilir uyarılar Poedit Pro’ya yükseltme gerektirir

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Özelleştirilebilir dosya uzantıları Poedit Pro’ya yükseltme gerektirir

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Terminoloji arama ve sözlükler Poedit Pro’ya yükseltme gerektirir

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Kaynak metnin değiştirilmesi, Poedit Pro’ya yükseltme gerektirir

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Çeviri dosyalarını birleştirme, Poedit Pro’ya yükseltmeyi gerektirir

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
tr_TR: Excel içe aktarma ve dışa aktarma, Poedit Pro’ya yükseltme gerektirir

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
tr_TR: Tam sürümü satın aldığınızda şu Poedit özelliklerini kullanabilirsiniz:

en: Suggestions from online translation memory
tr_TR: Çevrimiçi çeviri belleği önerileri

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
tr_TR: DeepL, Google Çeviri veya Microsoft Translator ile makine çevirisi

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
tr_TR: WordPress tema ve eklentileri için kolay kurulum

en: Extract strings from Twig or Blade templates
tr_TR: Twig veya Blade şablonlarından dizgeleri çıkar

en: Word count and statistics
tr_TR: Sözcük sayısı ve istatistikler

en: Excel import and export
tr_TR: Excel'den içe ve dışa aktar

en: Merging translation files for all file formats
tr_TR: Tüm dosya biçimleri için çeviri dosyalarını birleştirme

en: Customizable QA checks and warnings
tr_TR: Özelleştirilebilir KG denetimleri ve uyarıları

en: Replace source text with translations from another file
tr_TR: Kaynak metni başka bir dosyadaki çevirilerle değiştir

en: Terminology search and glossaries
tr_TR: Terminoloji arama ve sözlükler

en: Personal priority support
tr_TR: Kişisel öncelikli destek

en: Enter license key
tr_TR: Lisans anahtarını girin

en: Upgrade…
tr_TR: Yükselt…

en: Licensed to: %s
tr_TR: Lisans sahibi: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
tr_TR: Lisans türü: %s

en: (personal license)
tr_TR: (kişisel lisans)

en: Subscription expired.
tr_TR: Abonelik sona erdi.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
tr_TR: Aboneliğinizin süresi sona erdiğinden lisansınız bu bilgisayarda devre dışı bırakıldı.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
tr_TR: Lisansınız yalnızca Poedit %s sürümüne kadar olan uygulama güncellemelerini içerdiğinden bu bilgisayarda devre dışı bırakıldı.

en: App updates expired.
tr_TR: Uygulama güncellemelerinin süresi doldu.

en: License deactivated.
tr_TR: Lisans devre dışı bırakıldı.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
tr_TR: Lisansınız bu bilgisayarda devre dışı bırakıldı. Neden böyle olduğundan emin değilseniz lütfen help@poedit.net adresine e-posta gönderin.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
tr_TR: %s aboneliğinizin süresi doldu.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
tr_TR: Makine çevirisi hizmetinin süresi doldu.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
tr_TR: Makine çeviri kalitesi standarta düşürüldü.

en: All strings
tr_TR: Tüm dizgeler

en: Couldn’t download Localazy project details.
tr_TR: Localazy proje ayrıntıları indirilemedi.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
tr_TR: Çeviriler Localazy’e yüklenirken bir hata oldu.

en: Projects
tr_TR: Projeler

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
tr_TR: %s hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
tr_TR: Localazy, herkesin ürünlerini ve içeriğini birden çok dile kolayca çevirmesini sağlayan, yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş bir yerelleştirme platformudur.

en: Add Project
tr_TR: Proje Ekle

en: Add project
tr_TR: Proje ekle

en: Poedit - Catalogs manager
tr_TR: Poedit - Katalog yöneticisi

en: Edit…
tr_TR: Düzenle…

en: Create new translations project
tr_TR: Yeni çeviri projesi oluştur

en: Delete the project
tr_TR: Projeyi sil

en: Edit the project
tr_TR: Projeyi düzenle

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Show translation statistics
tr_TR: Çeviri istatistiklerini göster

en: Update all
tr_TR: Tümünü güncelle

en: Update all catalogs in the project
tr_TR: Projedeki tüm katalogları güncelle

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Untrans
tr_TR: Çevrilmemiş

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
tr_TR: Çalışma Gerekli

en: Errors
tr_TR: Hatalar

en: Last modified
tr_TR: Son değişiklik

en: Select directory
tr_TR: Dizin seçin

en: Directories:
tr_TR: Dizinler:

en: <unnamed>
tr_TR: <adsız>

en: Do you want to delete project “%s”?
tr_TR: “%s” projesini silmek istiyor musunuz?

en: Delete project
tr_TR: Projeyi sil

en: Deleting the project will not delete any translation files.
tr_TR: Projeyi silmek herhangi bir çeviri dosyasını silmeyecek.

en: Confirmation
tr_TR: Onaylama

en: Update all catalogs in this project?
tr_TR: Bu projedeki tüm kataloglar güncellensin mi?

en: Performs update from source code on all files in the project.
tr_TR: Projedeki tüm dosyalarda kaynak kodundan güncelleme gerçekleştirir.

en: Updating project catalogs
tr_TR: Proje katalogları güncelleniyor

en: Check for Updates…
tr_TR: Güncellemeleri Denetle…

en: Catalogs Manager
tr_TR: Katalog Yöneticisi

en: License…
tr_TR: Lisans…

en: &Preferences…
tr_TR: &Tercihler…

en: &Edit
tr_TR: Düz&en

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: Redo
tr_TR: Yinele

en: Paste and Match Style
tr_TR: Stili Yapıştır ve Eşleştir

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Spelling and Grammar
tr_TR: Yazım ve Dilbilgisi

en: Show Spelling and Grammar
tr_TR: Yazım ve Dilbilgisini Göster

en: Check Document Now
tr_TR: Belgeyi Şimdi Denetle

en: Check Spelling While Typing
tr_TR: Yazarken Yazım Denetimi Yap

en: Check Grammar With Spelling
tr_TR: Yazım ile Dilbilgisi Denetimi Yap

en: Correct Spelling Automatically
tr_TR: Yazımı Otomatik Olarak Düzelt

en: Substitutions
tr_TR: Değişimler

en: Show Substitutions
tr_TR: Değişimleri Göster

en: Smart Copy/Paste
tr_TR: Akıllı Kopyala/Yapıştır

en: Smart Quotes
tr_TR: Akıllı Tırnaklar

en: Smart Dashes
tr_TR: Akıllı Tireler

en: Smart Links
tr_TR: Akıllı Bağlantılar

en: Text Replacement
tr_TR: Metin Değişimi

en: Transformations
tr_TR: Dönüşümler

en: Make Upper Case
tr_TR: Büyük Harf Yap

en: Make Lower Case
tr_TR: Küçük Harf Yap

en: Capitalize
tr_TR: Baş Harfleri Büyük Yap

en: Speech
tr_TR: Konuşma

en: Start Speaking
tr_TR: Konuşmayı Başlat

en: Stop Speaking
tr_TR: Konuşmayı Durdur

en: &View
tr_TR: &Görünüm

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğunu Göster

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
tr_TR: Araç Çubuğunu Özelleştir…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
tr_TR: Tam Ekrana Geç

en: Window
tr_TR: Pencere

en: Minimize
tr_TR: Simge Durumuna Küçült

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: Welcome to Poedit
tr_TR: Poedit’e Hoşgeldin

en: Bring All to Front
tr_TR: Tümünü Öne Getir

en: Information about the translator
tr_TR: Çevirmen hakkında bilgi

en: Name:
tr_TR: Adı:

en: Your Name
tr_TR: Adınız

en: Email:
tr_TR: E-posta:

en: you@example.com
tr_TR: siz@ornek.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
tr_TR: Adınız ve e-postanız sadece GNU gettext dosyalarının Last-Translator
    üst bilgisini ayarlamak için kullanılır.

en: Editing
tr_TR: Düzenleme

en: Automatically compile MO file when saving
tr_TR: Kaydederken MO dosyasını otomatik olarak derle

en: Check spelling
tr_TR: Yazım denetimi yap

en: Always change focus to text input field
tr_TR: İmleç hep çeviri alanına odaklansın

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, imleç asla dizge listesine odaklanmaz. Böylece odağı değiştirmek için sekme (Tab) tuşuna basmadan çeviriyi hemen yazabilirsiniz. Gezinmek için Ctrl-Aşağı/Yukarı ok tuşlarını kullanmalısınız.

en: Appearance
tr_TR: Görünüş

en: Use custom list font:
tr_TR: Özel liste yazı tipini kullan:

en: Use custom text fields font:
tr_TR: Özel metin alanları yazı tipini kullan:

en: Change UI language
tr_TR: Arayüz dilini değiştir

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
tr_TR: (Windows 8 ya da üzeri gerekir)

en: General
tr_TR: Genel

en: Use translation memory
tr_TR: Çeviri belleğini kullan

en: Manage…
tr_TR: Yönet…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
tr_TR: Kaynaklardan güncellerken

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
tr_TR: dosya içinde belirsiz olarak eşle

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
tr_TR: çeviri belleğinden ön çeviri yap

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
tr_TR: Poedit yeni kayıtları yalnız dosyadaki önceki çevirilerden ya da tüm çeviri belleğinden doldurmayı deneyebilir. Çeviri Belleği fazla dolu değil ise etkin kullanılamayabilir. Ancak çeviri sayısı arttıkça etkinliği artar.

en: Use suggestions from online collaborative TM
tr_TR: Çevrimiçi işbirliğine dayalı ÇB'den önerileri kullan

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
tr_TR: Poedit, hem insanlardan gelen çevirileri hem de en gelişmiş makine çevirilerini içeren büyük bir çevrimiçi çeviri belleği kullanır.

en: Contribute my translations to the online TM
tr_TR: Çevirilerimi çevrimiçi Çeviri Belleğine kat

en: Keep my translations private
tr_TR: Çevirilerimi gizli tut

en: Ask me for each file individually
tr_TR: Tek tek her bir dosya için sor

en: Change Settings…
tr_TR: Ayarları Değiştir…

en: Change settings…
tr_TR: Ayarları değiştir…

en: Stored translations:
tr_TR: Saklanan çeviri:

en: Database size on disk:
tr_TR: Diskteki veritabanı boyutu:

en: Import Translation Files…
tr_TR: Çeviri Dosyalarını İçe Aktar…

en: Import translation files…
tr_TR: Çeviri dosyalarını içe aktar…

en: Import From TMX…
tr_TR: TMX’ten Aktar…

en: Import from TMX…
tr_TR: TMX’ten aktar…

en: Export To TMX…
tr_TR: TMX’e Aktar…

en: Export to TMX…
tr_TR: TMX’e aktar…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Select translation files to import
tr_TR: İçe aktarmak için çeviri dosyaları seçin

en: Select TMX files to import
tr_TR: İçe aktarmak için TMX dosyalarını seç

en: TMX Files
tr_TR: TMX Dosyaları

en: Importing translations…
tr_TR: Çeviriler içe aktarılıyor…

en: Importing translation memory failed.
tr_TR: Çeviri belleğini içe aktarma başarısız oldu.

en: Importing from “%s”…
tr_TR: “%s” dosyasından içe aktarılıyor…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
tr_TR[0]: %s çeviri içe aktarıldı.
tr_TR[1]: %s çeviri içe aktarıldı.

en: Export as…
tr_TR: Dışa farklı aktar…

en: Exporting translations…
tr_TR: Çeviriler dışa aktarılıyor…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
tr_TR: “%s” dosyasına çeviri belleğini aktarma başarısız oldu.

en: Reset translation memory
tr_TR: Çeviri belleğini sıfırla

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
tr_TR: Çeviri belleğini sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
tr_TR: Çeviri belleğini sıfırlama tüm saklanan çevirileri geri dönülmez bir şekilde bundan silecek. Bu işlemi geri alamazsınız.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
tr_TR: ÇBelleği

en: Translation Memory
tr_TR: Çeviri Belleği

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
tr_TR: Kaynak kodu çıkarıcıları kaynak kodu dosyalarında çevrilebilir dizgeleri bulmak ve onları çıkarmak için kullanılır böylece bunlar çevrilebilir.

en: Custom Extractors:
tr_TR: Özel Çıkarıcılar:

en: Custom extractors:
tr_TR: Özel çıkarıcılar:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
tr_TR: GNU gettext araçları (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript ve diğerleri) tarafından tanınan tüm programlama dillerini destekler.

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
tr_TR: Şablonlar

en: Extracts translations from template files.
tr_TR: Şablon dosyalarından çevirileri çıkarır.

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Delete extractor
tr_TR: Çıkarıcıyı sil

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
tr_TR: “%s” çıkarıcısını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Extractors
tr_TR: Çıkarıcılar

en: Accounts
tr_TR: Hesaplar

en: Automatically check for updates
tr_TR: Güncellemeleri otomatik olarak denetle

en: Include beta versions
tr_TR: Beta sürümleri dahil et

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
tr_TR: Beta sürümlerinde en son özellikler ve geliştirmeler bulunur, ancak daha az kararlı olabilirler.

en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
tr_TR: Bu ayarlar PO dosyalarının iç biçimlendirmesini etkiler. Örneğin sürüm denetimi nedeniyle özel gereksinimleriniz varsa, bunları ayarlayın.

en: Line endings:
tr_TR: Satır sonları:

en: Unix (recommended)
tr_TR: Unix (önerilir)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
tr_TR: Kaydırma yeri:

en: Preserve formatting of existing files
tr_TR: Var olan dosyaların biçimini koru

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Preparing strings…
tr_TR: Dizgeler hazırlanıyor…

en: Pre-translating from translation memory…
tr_TR: Çeviri belleğinden ön çeviri…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
tr_TR[0]: %u dizgenin ön çevirisi yapıldı
tr_TR[1]: %u dizgenin ön çevirisi yapıldı

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
tr_TR: Bulut ön çevirisi için dizgeler yükleniyor…

en: Pre-translating…
tr_TR: Ön çeviri yapılıyor…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
tr_TR[0]: %d dizgenin ön çevirisi yapıldı.
tr_TR[1]: %d dizgenin ön çevirisi yapıldı.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
tr_TR: Çeviriler yetersiz olduğundan üzerinde çalışma gerekiyor olarak işaretlendi. Bu çevirilerin doğruluğunu gözden geçirmelisiniz.

en: Exact matches from TM
tr_TR: ÇB’den tam eşleşmeler

en: Approximate matches from TM
tr_TR: ÇB’den yaklaşık eşleşmeler

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
tr_TR: etkisizleştirildi

en: Machine translation
tr_TR: Makine çevirisi

en: No entries could be pre-translated.
tr_TR: Herhangi bir kayıt için ön çeviri yapılamadı.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
tr_TR: Çeviri belleği bu dosyanın içeriğine uygun herhangi bir dizge içermiyor. El ile yaptığınız çeviriler Poedit tarafından yeterince öğrenildikten sonra yarı otomatik çeviriler etkili olur.

en: Cannot pre-translate without source text.
tr_TR: Kaynak metin olmadan ön çeviri yapılamaz.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
tr_TR: Ön Çeviri

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
tr_TR: Ön çeviri, kaynak metnin mevcut olmasını gerektirir. Yalnızca asıl metin içermeyen kodlar kullanılırsa çalışmaz.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
tr_TR: Bilinmeyen dilden ön çeviri yapılamaz.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
tr_TR: Ön çeviri, kaynak metnin dilinin bilinmesini gerektirir. Poedit bu dosyada bunu tespit edemedi.

en: Use online suggestions
tr_TR: Çevrimiçi önerileri kullan

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
tr_TR: Çevirileri çevrimiçi ÇB'den almayı da deneyin. Çevirilerin kusursuz olmayacağını ve hala bir insan çevirmen tarafından düzeltilmesi gerekeceğini unutmayın.

en: Only fill in exact matches
tr_TR: Sadece tam eşleşmeleri doldur

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
tr_TR: Varsayılan olarak, doğru olmayan sonuçlar da dahil edilir, ancak çalışma gerekiyor olarak işaretlenir. Yalnızca mükemmel eşleşmeleri dahil etmek için bu seçeneği işaretleyin.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
tr_TR: Varsayılan olarak, doğru olmayan sonuçlar ve makine çevirisi de dahil edilir, ancak çalışma gerekiyor olarak işaretlenir. Yalnızca mükemmel insan çevirilerini dahil etmek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Don’t mark exact matches as needing work
tr_TR: Tam eşleşmeleri çalışma gerekiyor olarak işaretleme

en: Don’t mark machine translation as needing work
tr_TR: Makine çevirisini çalışma gerekiyor olarak işaretleme

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
tr_TR: Bu seçeneği yalnız Çeviri Belleğinizin kalitesine güveniyorsanız etkinleştirin. Varsayılan olarak, Çeviri Belleğinden alınan tüm eşleşmeler çalışma gerekiyor olarak işaretlenir ve kullanılmadan önce gözden geçirilmelidir.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
tr_TR: Ön çeviri, çevrilmemiş dizgeleri için Çeviri Belleğindeki tam ya da belirsiz olan eşleşmeleri otomatik olarak bularak çevirileri doldurur.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
tr_TR: Ön çeviri, varolan çevirileri otomatik olarak arar ve henüz çevrilmemiş dizgeler için ilk çevirileri doldurmak amacıyla makine çevirisini kullanır.

en: Machine translation:
tr_TR: Makine çevirisi:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
tr_TR: Daha fazla sağlayıcı için yükseltin

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
tr_TR: sahip olduğu ses tonu:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
tr_TR: otomatik

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: formal
tr_TR: resmi

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: informal
tr_TR: gayri resmi

en: Exceeded machine translation quota.
tr_TR: Makine çevirisi kotası aşıldı.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
tr_TR: Makine çevirisi kullanımı: %d / %d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
tr_TR: Kota aylık olarak yuvarlanır.

en: Add machine translation credit
tr_TR: Makine çevirisi kredisi ekle

en: Error:
tr_TR: Hata:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
tr_TR[0]: %d hata meydana geldi:
tr_TR[1]: %d hata meydana geldi:

en: An error occurred.
tr_TR: Bir hata meydana geldi.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
tr_TR[0]: %d hata meydana geldi.
tr_TR[1]: %d hata meydana geldi.

en: Cancelling…
tr_TR: İptal ediliyor…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
tr_TR: Tam WordPress işlevselliği için %s→%s kullanın.

en: &File
tr_TR: &Dosya

en: New WordPress Translation…
tr_TR: Yeni WordPress Çevirisi…

en: New WordPress translation…
tr_TR: Yeni WordPress çevirisi…

en: Drag Folders or Files Here
tr_TR: Klasörleri veya Dosyaları Buraya Sürükleyin

en: Drag folders or files here
tr_TR: Klasörleri veya dosyaları buraya sürükleyin

en: Add Folders…
tr_TR: Klasörleri Ekle…

en: Add folders…
tr_TR: Klasörleri ekle…

en: Add Files…
tr_TR: Dosyaları Ekle…

en: Add files…
tr_TR: Dosyaları ekle…

en: Add Wildcard…
tr_TR: Joker Karakter Ekle…

en: Add wildcard…
tr_TR: Joker karakter ekle…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
tr_TR: Finder’da Göster

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
tr_TR: Gezgin’de Göster

en: Show in Folder
tr_TR: Klasörde Göster

en: Paths
tr_TR: Yollar

en: Excluded paths
tr_TR: Hariç tutulan yollar

en: Advanced extraction settings
tr_TR: Gelişmiş çıkarma ayarları

en: Extract notes for translators from:
tr_TR: Çevirmenler için çıkarma notlarının yeri:

en: Comments prefixed with:
tr_TR: Yorumların ön eki:

en: All comments
tr_TR: Tüm açıklamalar

en: Additional xgettext flags:
tr_TR: Ek xgettext işaretleri:

en: Additional keywords
tr_TR: Ek anahtar kelimeler

en: Name of the project the translation is for
tr_TR: Çevirisi yapılan projenin adı

en: Team name and email address or URL
tr_TR: Takım adı ve e-posta adresi veya URL’si

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
tr_TR: örn. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
tr_TR: Özel dosya uzantıları kullanılıyor.

en: UTF-8 (recommended)
tr_TR: UTF-8 (önerilir)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
tr_TR: Lütfen önce dosyayı kaydedin. O zamana kadar bu bölüm düzenlenemez.

en: File Extensions
tr_TR: Dosya Uzantıları

en: Extension or Wildcard
tr_TR: Uzatma veya Joker Karakter

en: Extractor
tr_TR: Çıkarıcı

en: (unknown)
tr_TR: (bilinmiyor)

en: Placeholders correctness
tr_TR: Yer tutucuların doğruluğu

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
tr_TR: “%s” yer tutucusu çeviride eksik.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
tr_TR: Kaynak metinde olmayan gereksiz yer tutucu “%s”.

en: Plural form translations
tr_TR: Çoğul biçim çevirileri

en: Not all plural forms are translated.
tr_TR: Tüm çoğul biçimler çevrilmedi.

en: Inconsistent upper/lower case
tr_TR: Tutarsız büyük/küçük harf

en: The translation should start as a sentence.
tr_TR: Çeviri bir cümle olarak başlamalı.

en: The translation should start with a lowercase character.
tr_TR: Çeviri bir küçük harf karakteri ile başlamalı.

en: Inconsistent whitespace
tr_TR: Tutarsız boşluk

en: The translation doesn’t start with a space.
tr_TR: Çeviri bir boşluk ile başlamıyor.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
tr_TR: Çeviri bir boşluk ile başlıyor, ancak kaynak metin başlamıyor.

en: The translation is missing a newline at the end.
tr_TR: Çevirinin sonunda yeni bir satır başlangıcı eksik.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
tr_TR: Çeviri yeni bir satır başlangıcı ile bitiyor, ancak kaynak metin bitmiyor.

en: The translation is missing a space at the end.
tr_TR: Çevirinin sonunda bir boşluk eksik.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
tr_TR: Çeviri bir boşluk ile bitiyor, ancak kaynak metin bitmiyor.

en: Punctuation checks
tr_TR: Noktalama denetimleri

en: The translation should end with “%s”.
tr_TR: Çeviri “%s” ile bitmeli.

en: The translation should not end with “%s”.
tr_TR: Çeviri “%s” ile bitmemeli.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
tr_TR: Çeviri “%s” ile bitiyor, ancak kaynak metin “%s” ile bitiyor.

en: Cloud
tr_TR: Bulut

en: Clear Menu
tr_TR: Menüyü Temizle

en: Clear menu
tr_TR: Menüyü temizle

en: Comment:
tr_TR: Açıklama:

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: &Delete
tr_TR: &Sil

en: Delete the comment
tr_TR: Açıklamayı sil

en: Edit project
tr_TR: Projeyi düzenle

en: Project name:
tr_TR: Proje adı:

en: Browse
tr_TR: Gözat

en: Add directory to the list
tr_TR: Dizini listeye ekle

en: &New…
tr_TR: &Yeni…

en: New from &POT/PO file…
tr_TR: &POT/PO dosyasından oluştur…

en: New From &POT/PO File…
tr_TR: &POT/PO Dosyasından Oluştur…

en: &Open…
tr_TR: &Aç…

en: Open Recent
tr_TR: Son Kullanılanları Aç

en: Open recent
tr_TR: En sonunucuyu aç

en: Open cloud translation…
tr_TR: Bulut çeviriyi aç…

en: Open Cloud Translation…
tr_TR: Bulut Çeviriyi Aç…

en: &Start window
tr_TR: Pencereyi &başlat

en: &Start Window
tr_TR: Pencereyi &Başlat

en: Catalogs &manager
tr_TR: &Katalog yöneticisi

en: Catalogs &Manager
tr_TR: &Katalog Yöneticisi

en: &Close
tr_TR: &Kapat

en: &Save
tr_TR: Kay&det

en: Save &as…
tr_TR: &Farklı kaydet…

en: Save &As…
tr_TR: &Farklı Kaydet…

en: Compile to MO…
tr_TR: MO olarak Derle…

en: E&xport to HTML…
tr_TR: HTML’ye a&ktar…

en: Export to Excel…
tr_TR: Excel’e aktar…

en: Import from Excel…
tr_TR: Excel Biçimine Dışa Aktar…

en: Check for updates…
tr_TR: Güncellemeleri denetle…

en: &License…
tr_TR: &Lisans…

en: Settings…
tr_TR: Ayarlar…

en: &Preferences
tr_TR: &Tercihler

en: E&xit
tr_TR: Çı&kış

en: Quit
tr_TR: Çık

en: Copy from singular
tr_TR: Tekilden kopyala

en: Copy From Singular
tr_TR: Tekilden Kopyala

en: Translation needs &work
tr_TR: Çalışma &gereken çeviri

en: Translation Needs &Work
tr_TR: Çalışma &Gereken Çeviri

en: Edit &comment
tr_TR: Açıklamayı dü&zenle

en: Edit &Comment
tr_TR: Açıklamayı Dü&zenle

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
tr_TR: Öneriler

en: &Find…
tr_TR: &Bul…

en: Replace…
tr_TR: Değiştir…

en: Find next
tr_TR: Sonrakini bul

en: Find previous
tr_TR: Öncekini bul

en: Find and Replace…
tr_TR: Bul ve Değiştir…

en: Find Next
tr_TR: Sonrakini Bul

en: Find Previous
tr_TR: Öncekini Bul

en: Show string &ID
tr_TR: Dizge &kodunu göster

en: Show String &ID
tr_TR: Dizge &Kodunu Göster

en: Show warnings
tr_TR: Uyarıları göster

en: Show Warnings
tr_TR: Uyarıları Göster

en: Customize warnings…
tr_TR: Uyarıları özelleştir…

en: Customize Warnings…
tr_TR: Uyarıları Özelleştir…

en: Sort by &file order
tr_TR: &Dosya düzenine göre sırala

en: Sort by &File Order
tr_TR: &Dosya Düzenine göre Sırala

en: Sort by &source
tr_TR: &Kaynağa göre sırala

en: Sort by &Source
tr_TR: &Kaynağa göre Sırala

en: Sort by &translation
tr_TR: Çeviriye &göre sırala

en: Sort by &Translation
tr_TR: Çeviriye &göre Sırala

en: &Group by context
tr_TR: Bağlama göre &grupla

en: &Group By Context
tr_TR: Bağlama Göre &Grupla

en: Entries with errors first
tr_TR: Hataları olan dizgeler en üstte

en: Entries with Errors First
tr_TR: Hataları Olan Dizgeler En Üstte

en: &Untranslated entries first
tr_TR: Ç&evrilmemiş dizgeler en üstte

en: &Untranslated Entries First
tr_TR: Ç&evrilmemiş Dizgeler En Üstte

en: Show &suggestions tab
tr_TR: Ö&neriler sekmesini göster

en: Show &Suggestions Tab
tr_TR: Ö&neriler Sekmesini Göster

en: Show &terminology tab
tr_TR: &Terminoloji sekmesini göster

en: Show &Terminology Tab
tr_TR: &Terminoloji Sekmesini Göster

en: &Show code occurrences
tr_TR: Kod oluşumlarını &göster

en: &Show Code Occurrences
tr_TR: Kod Oluşumlarını &Göster

en: Show sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu göster

en: Show status bar
tr_TR: Durum çubuğunu göster

en: &Translation
tr_TR: Çe&viri

en: Source Text
tr_TR: Kaynak Metin

en: &Update from source code
tr_TR: Kaynak kodundan gü&ncelle

en: &Update from Source Code
tr_TR: Kaynak Kodundan Gü&ncelle

en: Sync with Crowdin
tr_TR: Crowdin ile eşitle

en: Pre-&translate…
tr_TR: Ön çe&viri yap…

en: &Validate translations
tr_TR: Çevirileri &doğrula

en: &Validate Translations
tr_TR: Çevirileri &Doğrula

en: &Statistics
tr_TR: İ&statistikler

en: Remove Same-as-Source Translations
tr_TR: Kaynakla Aynı Çevirileri Kaldır

en: &Purge deleted translations
tr_TR: Silin&miş çevirileri temizle

en: &Purge Deleted Translations
tr_TR: Silin&miş Çevirileri Temizle

en: &Properties…
tr_TR: Ö&zellikler…

en: &Go
tr_TR: G&it

en: &Done and next
tr_TR: &Tamamla ve sonrakine geç

en: &Done and Next
tr_TR: &Tamamla ve Sonrakine Geç

en: Previously edited
tr_TR: Önceden düzenlenmiş

en: Previously Edited
tr_TR: Önceden Düzenlenmiş

en: &Previous translation
tr_TR: Ön&ceki çeviri

en: &Previous Translation
tr_TR: Ön&ceki Çeviri

en: &Next translation
tr_TR: &Sonraki çeviri

en: &Next Translation
tr_TR: &Sonraki Çeviri

en: P&revious unfinished
tr_TR: Ö&nceki tamamlanmamış

en: P&revious Unfinished
tr_TR: Ö&nceki Tamamlanmamış

en: Ne&xt unfinished
tr_TR: S&onraki tamamlanmamış

en: Ne&xt Unfinished
tr_TR: S&onraki Tamamlanmamış

en: Previous plural form
tr_TR: Önceki çoğul biçim

en: Previous Plural Form
tr_TR: Önceki Çoğul Biçim

en: Next plural form
tr_TR: Sonraki çoğul biçim

en: Next Plural Form
tr_TR: Sonraki Çoğul Biçim

en: &Online help
tr_TR: Çe&vrimiçi yardım

en: &Online Help
tr_TR: Çe&vrimiçi Yardım

en: &GNU gettext manual
tr_TR: &GNU gettext kılavuzu

en: &GNU gettext Manual
tr_TR: &GNU gettext Kılavuzu

en: Email &support…
tr_TR: E-po&sta desteği…

en: Email &Support…
tr_TR: E-po&sta Desteği…

en: &About Poedit
tr_TR: Poedit H&akkında

en: &About
tr_TR: H&akkında

en: Extractor setup
tr_TR: Çıkarıcı kurulumu

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
tr_TR: Noktalı virgülle ayrılmış uzantılar listesi (örn. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
tr_TR: Çağrı:

en: Command to extract translations:
tr_TR: Çevirileri çıkarmak için komut:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
tr_TR: Bu, çıkarıcıyı çalıştırmak için kullanılan komuttur.
    %o çıktı dosyası adına, %K anahtar kelimelerin listesine,
    %F girdi dosyalarının listesine, %C karakter kümesi
    işaretine dönüşür (aşağıya bakınız).

en: An item in keywords list:
tr_TR: Anahtar kelimeler listesindeki bir öğe:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
tr_TR: Bu, her anahtar kelime için bir kez komut satırına
    eklenecektir. %k anahtar kelimeyi yazar.

en: An item in input files list:
tr_TR: Girdi dosyaları listesindeki bir öğe:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
tr_TR: Bu, her girdi dosyası için bir kez komut satırına
    eklenecektir. %f dosya adını yazar.

en: Source code charset:
tr_TR: Kaynak kod karakter kümesi:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
tr_TR: Kaynak kodu karakter kümesi verildiyse,
    bu komut satırına eklenecektir.
    %c karakter kümesi değerini yazar.

en: Translation Properties
tr_TR: Çeviri Özellikleri

en: Project name and version:
tr_TR: Proje adı ve sürümü:

en: Language team:
tr_TR: Dil takımı:

en: Plural forms:
tr_TR: Çoğul biçimler:

en: Use default rules for this language
tr_TR: Bu dil için varsayılan kuralları kullan

en: Use custom expression
tr_TR: Özel ifade kullan

en: Learn about plural forms
tr_TR: Çoğul biçimler hakkında bilgi edinin

en: Charset:
tr_TR: Karakter kümesi:

en: Advanced Extraction Settings…
tr_TR: Gelişmiş Çıkarma Ayarları…

en: Advanced extraction settings…
tr_TR: Gelişmiş çıkarma ayarları…

en: Translation properties
tr_TR: Çeviri özellikleri

en: Sources Paths
tr_TR: Kaynak Yolları

en: Sources paths
tr_TR: Kaynak yolları

en: Extract text from source files in the following directories:
tr_TR: Kaynak dosyalardan metinleri şurada belirtilen dizinlere çıkar:

en: Base path:
tr_TR: Temel yol:

en: Customize File Extensions…
tr_TR: Dosya Uzantılarını Özelleştir…

en: Customize file extensions…
tr_TR: Dosya uzantılarını özelleştir…

en: Sources Keywords
tr_TR: Kaynak Anahtar Kelimeleri

en: Sources keywords
tr_TR: Kaynak anahtar kelimeleri

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
tr_TR: Kaynak dosyalardaki çevrilebilir dizgeleri tanımak için,
    şu anahtar kelimeleri (işlev adları) kullan:

en: Also use default keywords for supported languages
tr_TR: Desteklenen diller için varsayılan anahtar kelimeleri de kullan

en: Learn about gettext keywords
tr_TR: Gettext anahtar kelimeleri hakkında bilgi edinin

en: Open file
tr_TR: Dosya aç

en: Save file
tr_TR: Dosyayı kaydet

en: Validate
tr_TR: Doğrula

en: Check for errors in the translation
tr_TR: Çeviri içindeki hataları denetle

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
tr_TR: Henüz bir çevirisi olmayan dizgelerin ön çevirisini yap

en: Update from code
tr_TR: Koddan güncelle

en: Update from Code
tr_TR: Koddan Güncelle

en: Update from source code
tr_TR: Kaynak kodundan güncelle

en: Sidebar
tr_TR: Kenar çubuğu

en: Show or hide the sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu göster veya gizle

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
tr_TR: Önceki kaynak metin

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
tr_TR: Belirsiz çevirinin karşılık geldiği eski kaynak metin (bir güncelleme sırasında değiştirilmeden önce).

en: Notes for translators
tr_TR: Çevirmenler için notlar

en: Comment
tr_TR: Açıklama

en: Add comment
tr_TR: Açıklama ekle

en: Add Comment
tr_TR: Açıklama Ekle

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
tr_TR: çeviri belleğinizden

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
tr_TR: makine çevirisi

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
tr_TR: çeviren

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
tr_TR: insan çevirisi

en: Delete From Translation Memory
tr_TR: Çeviri Belleğinden Sil

en: Delete from translation memory
tr_TR: Çeviri belleğinden sil

en: Report Bad Translation
tr_TR: Kötü Çeviri Bildir

en: Report bad translation
tr_TR: Kötü çeviri bildir

en: Translation suggestions
tr_TR: Çeviri önerileri

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
tr_TR: Eşleşme bulunamadı

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
tr_TR: Eşleşme bulunamadı

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
tr_TR: Bu dizge Poedit’in çeviri belleğinde bulundu.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
tr_TR: Çeviri önerileri, kaynak metnin mevcut olmasını gerektirir. Yalnızca asıl metin içermeyen kodlar kullanılırsa çalışmazlar.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
tr_TR: Çeviri önerileri, kaynak metnin dilinin bilinmesini gerektirir. Poedit bu dosyada bunu tespit edemedi.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
tr_TR: Şu anda çevrimiçi önerilerin kalite düzeyi etkinleştirildi

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Premium
tr_TR: Üst Düzey

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Standard
tr_TR: Standart

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
tr_TR: Kalite: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
tr_TR: Makine çevirisinde kullanılan:

en: Terminology
tr_TR: Terminoloji

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
tr_TR: Bu öneri başka bir çevirmen tarafından çevrimiçi Çeviri Belleğine katıldı.

en: This suggestion was machine-translated online.
tr_TR: Bu öneri makine tarafından çevrimiçi olarak çevirildi.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
tr_TR[0]: %d / %d çevrimiçi öneri kaldı.
tr_TR[1]: %d / %d çevrimiçi öneri kaldı.

en: Remove this limitation
tr_TR: Bu sınırlamayı kaldır

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
tr_TR: Çevrimiçi öneriler ücretsiz sürümde sadece 10 adet ile sınırlıdır. Bu sınırlamayı kaldırmak için Pro sürüme yükseltin.

en: Unlock online suggestions
tr_TR: Çevrimiçi önerilerin kilidini aç

en: Exceeded online TM daily limit.
tr_TR: Çevrimiçi Çeviri Belleği günlük sınırı aşıldı.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
tr_TR: Ek öneriler almak için Internet'e bağlanın.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
tr_TR: Katkıda bulunuyor

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
tr_TR: Yaptığınız çeviriler çevrimiçi Çeviri Belleğine eklendi. Önerileri daha iyi hale getirdiğiniz için teşekkürler!

note: TRANSLATORS: Label indicating that the current file
en: Private
tr_TR: Özel

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
tr_TR: Bu dosyada yapılan çeviriler çevrimiçi Çeviri Belleği ile paylaşılmıyor.

en: Privacy settings
tr_TR: Gizlilik ayarları

en: While editing the file “%s”:
tr_TR: “%s” dosyası düzenlenirken:

en: Not interested
tr_TR: İlgilenmiyorum

en: Pre-translation
tr_TR: Ön Çeviri

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
tr_TR: Ögeleri tek tek çevirmek yerine tümünü bir kerede çevirip düzeltmeleri yapmaya odaklanabilirsiniz.

en: Stay Informed!
tr_TR: Haberdar olun!

en: Subscribe
tr_TR: Abone Ol

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
tr_TR: Yenilikler hakkında ilk öğrenen siz olun ve Poedit haber bültenine kaydolun. Ben de istenmeyen mesaj sevmem, bu yüzden yılda yalnız birkaç e-posta gönderilir.

en: Email address
tr_TR: E-posta adresi

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
tr_TR: Kaydoldunuz. Lütfen onay iletisi için e-postanızı kontrol edin.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
tr_TR: Mac, Windows ve Kindle için Dictionaries

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
tr_TR: Aynı zamanda benim de Mac, Windows ve Kindle için sözlükler uygulaması yaptığımı biliyor muydunuz? 80'den fazla dili destekler ve Poedit için harika bir arkadaştır.

en: Glossary Entry
tr_TR: Sözlük Girişi

en: Term
tr_TR: Terim

en: Additional description or notes
tr_TR: Ek açıklama veya notlar

en: Notes
tr_TR: Notlar

en: CSV Glossary Import
tr_TR: CSV Sözlüğü İçe Aktar

en: Source language:
tr_TR: Kaynak dil:

en: Translation language:
tr_TR: Çeviri dili:

en: Import rules:
tr_TR: İçe aktarma kuralları:

en: Skip the first row
tr_TR: İlk satırı atla

en: Column separator:
tr_TR: Sütun ayırıcı:

en: Term column:
tr_TR: Terim sütunu:

en: Definition column:
tr_TR: Tanım sütunu:

en: Notes column:
tr_TR: Notlar sütunu:

en: Preview of imported glossary data:
tr_TR: İçe aktarılan sözlük verilerinin önizlemesi:

note: TRANSLATORS: %d is the number of entries in the preview, %s is the total number of entries in the file
en: Preview of imported glossary data (%d out of %s shown):
tr_TR: İçe aktarılan sözlük verilerinin önizlemesi (%2$s adetten %1$d gösterildi):

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Word or phrase
tr_TR: Kelime veya tümce

en: Add entries to the glossary
tr_TR: Sözlüğe girişleri ekle

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
tr_TR: Tutarlılığı sağlamak için önceden yapılan çevirileri ve sözlükleri arayın. Hem şu anki dosyaya hem de çeviri belleğinize başvurulur.

en: Unlock terminology search
tr_TR: Terminoloji aramanın kilidini aç

en: Glossary
tr_TR: Sözlük

en: This File
tr_TR: Bu Dosya

en: Add Glossary Entry…
tr_TR: Sözlük Girişi Ekle…

en: Add glossary entry…
tr_TR: Sözlük girişi ekle…

en: Import Glossary from CSV File…
tr_TR: CSV Dosyasından Sözlük İçe Aktar…

en: Import glossary from CSV file…
tr_TR: CSV dosyasından sözlük içe aktar…

en: Select CSV glossary file to import
tr_TR: İçe aktarılacak CSV sözlük dosyasını seçin

en: CSV Files
tr_TR: CSV Dosyaları

en: Importing glossary
tr_TR: Sözlük içe aktarılıyor

note: TRANSLATORS: %1$s is the number of terms, %2$s is the filename
en: Imported %1$s term from CSV file “%2$s” into the glossary. | Imported %1$s terms from CSV file “%2$s” into the glossary.
tr_TR[0]: Sözlüğe %1$s terim “ %2$s” CSV dosyasından aktarıldı.
tr_TR[1]: Sözlüğe %1$s terim “ %2$s” CSV dosyasından aktarıldı.

en: Items
tr_TR: Öğe

en: Words
tr_TR: Kelime

en: Characters
tr_TR: Karakter

en: Translated
tr_TR: Çevrilmiş

[ctx: column/row header]
en: Needs work
tr_TR: Çalışma gerekli

en: Translations with errors
tr_TR: Hatalı çeviri

en: Strings in source language
tr_TR: Kaynak dildeki dizge

en: Not translated
tr_TR: Çevrilmemiş

en: Include code and placeholders
tr_TR: Kod ve yer tutucuları dahil et

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
tr_TR: Eğer işaretlendiyse, kelime ve karakter sayımlarına yer tutucular, HTML biçimlendirmesi ve kodu da dahil edilecek.

en: Characters are counted including spaces.
tr_TR: Boşluklar da karakter olarak sayılır.

en: Copy to clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Copy to Clipboard
tr_TR: Panoya Kopyala

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
tr_TR: “%s” dosyası açılamadı: %s

en: Cannot execute program: %s
tr_TR: Program çalıştırılamıyor: %s

en: The TMX file is malformed.
tr_TR: TMX dosyası hatalı oluşturulmuş.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
tr_TR: Çeviri belleği veritabanı bozulmuş: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
tr_TR: Çeviri belleği hatası: %s (%d).

en: (Use default language)
tr_TR: (Varsayılan dili kullan)

en: Language selection
tr_TR: Dil seçimi

en: Select your preferred language
tr_TR: Tercih ettiğiniz dili seçin

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
tr_TR: Bu değişikliğin etkili olması için Poedit'i yeniden başlatmak zorundasınız.

en: Cannot create temporary directory.
tr_TR: Geçici dizin oluşturulamıyor.

en: There are no translations. That’s unusual.
tr_TR: Herhangi bir çeviri bulunamadı. Bu durum normal değil.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
tr_TR: Çevrilebilir girişler Gettext sistemine el ile eklenmez, ancak kaynak kodundan otomatik olarak çıkarılır. Bu yolla, güncel ve doğru kalırlar. Çevirmenler genellikle geliştirici tarafından hazırlanan PO şablon dosyalarını (POT’ları) kullanırlar.

en: Learn more about GNU gettext
tr_TR: GNU gettext hakkında daha fazla bilgi edinin

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
tr_TR: Bu dosyayı çevirilerle doldurmanın en kolay yolu bir POT dosyasından güncellemektir:

en: Update from POT
tr_TR: POT dosyasından güncelle

en: Take translatable strings from an existing POT template.
tr_TR: Çevrilebilir dizgeleri var olan bir POT şablonundan alın.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
tr_TR: Çevrilebilir dizgeleri doğrudan kaynak kodundan çıkarabilirsiniz:

en: Extract from sources
tr_TR: Kaynaklardan çıkar

en: Configure source code extraction in Properties.
tr_TR: Özellikler’de kaynak kod çıkarmayı yapılandırın.

en: Create new
tr_TR: Yeni oluştur

en: Create new translation from POT template.
tr_TR: POT şablonundan yeni çeviri oluşturun.

en: Browse files
tr_TR: Dosyalara gözat

en: Open and edit translation files.
tr_TR: Çeviri dosyalarını açın ve düzenleyin.

en: Translate WordPress theme or plugin
tr_TR: WordPress teması ya da eklentisini çevir

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
tr_TR: WordPress çevirilerini FTP üzerinden veya yerel olarak düzenleyin.

en: Translate cloud project
tr_TR: Bulut projeyi çevir

en: Collaborate with other people online.
tr_TR: Çevrimiçi olarak diğer kişilerle işbirliği yapın.

en: Recent files
tr_TR: Son dosyalar

en: Failed to read file “%s”.
tr_TR: “%s” dosyasını okuma başarısız.

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
tr_TR: Anlaşılması güç “%s” değerleri %s içinde karıştırıldı.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
tr_TR: “%s” için PO dosyalarının konumu algılanamadı.

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
tr_TR: “%s” teması yerelleştirmeye hazır değil.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
tr_TR: “%s” temasının çeviri etki alanı algılanamadı.

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
tr_TR: "%s" temasının çeviri etki alanı algılanamadı.

en: Confused: multiple main plugin files.
tr_TR: Karışıklık: Birden çok ana eklenti dosyası var.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
tr_TR: “%s” eklentisi yerelleştirmeye hazır değil.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
tr_TR: “%s” eklentisinin çeviri etki alanı algılanamadı.

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
tr_TR: Klasörde herhangi bir WordPress teması ya da eklentisi bulunamadı.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
tr_TR: Çeviri klasörü (%s) mevcut değil.

en: Failed to compile translations for WordPress.
tr_TR: WordPress için çevirileri derleme başarısız oldu.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
tr_TR: <big><b>Tema veya eklenti klasörünü</b> buraya sürükleyin ve bırakın</big>
    
    ya da “Klasör seçin” düğmesini kullanın

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
tr_TR: <big><b>Tema veya Eklenti Klasörünü</b> Buraya Sürükleyin ve Bırakın</big>
    
    ya da “Klasör Seçin” düğmesini kullanın

en: Folder “%s”
tr_TR: Klasör “%s”

en: Work With Files
tr_TR: Dosyalarla Çalışma

en: Work with files
tr_TR: Dosyalarla çalışma

en: Connect to Server
tr_TR: Sunucuya Bağlanma

en: Connect to server
tr_TR: Sunucuya bağlanma

en: On This Computer
tr_TR: Bu Bilgisayarda

en: On this computer
tr_TR: Bu bilgisayarda

en: Continue
tr_TR: Devam

en: Choose Folder…
tr_TR: Klasör Seçin…

en: Choose folder…
tr_TR: Klasör seçin…

en: Create a new translation
tr_TR: Yeni bir çeviri oluştur

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
tr_TR: Tema ya da eklentiyi dilinize çevirmek istiyorsanız bunu seçin.

en: Create a POT
tr_TR: Bir POT dosyası oluştur

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
tr_TR: Bu seçenek tema ve eklenti geliştiricileri içindir. Poedit, çevirilerin temelini oluşturan bir boş şablon (POT) oluşturacaktır.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
tr_TR: WordPress teması ya da eklentisinin olduğu klasörü seçin

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
tr_TR: WordPress sunucunuz için bağlantı ayrıntılarını girin. Poedit, mevcut temaları ve eklentileri buradan alacak ve doğrudan sunucu üzerinde çevirmenize izin verecek.

en: Protocol:
tr_TR: Protokol:

en: FTP (insecure)
tr_TR: FTP (güvenliksiz)

en: FTP with SSL
tr_TR: SSL ile FTP

en: Choose a recent server
tr_TR: Bir son sunucu seçin

en: Recent Servers
tr_TR: Son Sunucular

en: Recent servers
tr_TR: Son sunucular

en: Server:
tr_TR: Sunucu:

en: Remote Path:
tr_TR: Uzak Yol:

en: Remote path:
tr_TR: Uzak yol:

en: Detected automatically
tr_TR: Otomatik algılandı

en: Port:
tr_TR: B.Noktası:

en: Username:
tr_TR: Kullanıcı Adı:

en: Password:
tr_TR: Parola:

en: Remember my credentials
tr_TR: Kimlik bilgilerimi hatırla

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Select the plugin or theme to translate:
tr_TR: Çevirmek için tema ya da eklenti seçin:

en: Connecting to WordPress server…
tr_TR: WordPress sunucusuna bağlanılıyor…

en: Theme: %s
tr_TR: Tema: %s

en: Plugin: %s
tr_TR: Eklenti: %s

en: No Recent Servers
tr_TR: Son Sunucular Yok

en: No recent servers
tr_TR: Son sunucular yok

en: Clear Recent Servers
tr_TR: Son Sunucuları Temizle

en: Clear recent servers
tr_TR: Son sunucuları temizle

en: Failed to extract WordPress information.
tr_TR: WordPress bilgilerini çıkarma başarısız.

en: WordPress error
tr_TR: WordPress hatası

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
tr_TR: Poedit seçtiğiniz klasörün içeriğini anlayamadı. Bu bir eklenti/tema ile ilgili bir sorun olabilir ya da Poedit’in saçmalamasına neden olabilir. Hata:
    
    • %s
    
    Bu sorunu help@poedit.net adresine bildirin ve bizde halledelim.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
tr_TR: E-posta desteği

en: View log
tr_TR: Günlüğü göster

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
tr_TR: E-posta Desteği

en: View Log
tr_TR: Günlüğe Göster

en: WordPress Errors Log
tr_TR: WordPress Hata Günlüğü

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
tr_TR: Lütfen bu günlüğü help@poedit.net adresine gönderin. Teşekkür ederiz!

en: Analyzing WordPress server…
tr_TR: WordPress sunucusu çözümleniyor…

en: Downloading translation data…
tr_TR: Çeviri verileri indiriliyor…

en: Unpacking translation data…
tr_TR: Çeviri verilerinin paketi açılıyor…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
tr_TR: İndirilmiş WordPress veri paketi açılırken hata oldu.

en: Analyzing WordPress code…
tr_TR: WordPress kodu inceleniyor…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
tr_TR: WordPress çeviri dosyası hazır, ancak ilgili kaynak koduyla bazı önemli olmayan sorunlar oldu.

en: Sync
tr_TR: Eşitle

en: Synchronize the translation with Crowdin
tr_TR: Çeviriyi Crowdin ile eşitle

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
tr_TR: Poedit uygulamasının geliştirilmesini desteklemek ve ek özellikler edinmek için Poedit Pro sürümüne yükseltin.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
tr_TR: %s Tercihleri

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
tr_TR: %s Hakkında

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
tr_TR: Hizmetler

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
tr_TR: %s’i Gizle

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
tr_TR: Diğerlerini Gizle

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
tr_TR: %s’ten Çık

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
tr_TR: Tercihler…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
tr_TR: Tercihler...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
tr_TR: Tercihler...

en: &Apply
tr_TR: &Uygula

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: &Back
tr_TR: &Geri

en: Back
tr_TR: Geri

en: &Cancel
tr_TR: İ&ptal

en: &Clear
tr_TR: &Temizle

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Cu&t
tr_TR: &Kes

en: Cut
tr_TR: Kes

en: &Quit
tr_TR: Çı&k

en: Help
tr_TR: Yardım

en: &New
tr_TR: &Yeni

en: New
tr_TR: Yeni

en: &No
tr_TR: &Hayır

en: No
tr_TR: Hayır

en: &OK
tr_TR: &Tamam

en: Open…
tr_TR: Aç…

en: &Open...
tr_TR: &Aç...

en: Open...
tr_TR: Aç...

en: &Paste
tr_TR: Ya&pıştır

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Preferences
tr_TR: Tercihler

en: &Redo
tr_TR: &Yinele

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: &Save as
tr_TR: &Farklı kaydet

en: Save as
tr_TR: Farklı kaydet

en: Select &All
tr_TR: &Tümünü Seç

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: &Undo
tr_TR: &Geri Al

en: &Yes
tr_TR: &Evet

en: Yes
tr_TR: Evet

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
tr_TR: Yukarı Ok

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
tr_TR: Aşağı Ok

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
tr_TR: Sol

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
tr_TR: Sağ

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:
