poedit - en to uk_UA translation catalogue (1027 entries)

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
uk_UA: Про %s

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
uk_UA: Версія %s

en: Based on the open source version →
uk_UA: Побудовано на версії з відкритим кодом →

en: Acknowledgements
uk_UA: Подяки

en: License Agreement
uk_UA: Ліцензійна угода

en: Terms of Use
uk_UA: Умови користування

en: Privacy Policy
uk_UA: Політику приватності

en: Licensed to %s
uk_UA: Ліцензію зареєстровано на %s

en: Free version (please upgrade!)
uk_UA: Безкоштовна версія (оновіть, будь ласка!)

en: Hide this notification message
uk_UA: Сховати це повідомлення

en: Don’t Show Again
uk_UA: Не показувати знову

en: Don’t show again
uk_UA: Не показувати знову

en: Both files must be of the same file format.
uk_UA: Обидва файли мають бути однакового формату.

en: Update Summary
uk_UA: Оновити підсумок

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
uk_UA: Підсумок про оновлення

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Issues
uk_UA: Проблеми

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
uk_UA: Файл

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
uk_UA: Рядок

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
uk_UA: Проблема

en: New Strings
uk_UA: Нові рядки

en: New strings
uk_UA: Нові рядки

en: Removed Strings
uk_UA: Вилучені рядки

en: Removed strings
uk_UA: Вилучені рядки

en: Updating translations
uk_UA: Оновлення перекладів

en: Found %d template file supported by Poedit Pro. | Found %d template files supported by Poedit Pro.
uk_UA[0]: Знайдено %d файл шаблону, що підтримується Poedit Pro.
uk_UA[1]: Знайдено %d файли шаблонів, що підтримуються Poedit Pro.
uk_UA[2]: Знайдено %d файлів шаблонів, що підтримуються Poedit Pro.
uk_UA[3]: Знайдено %d файл шаблонів, що підтримується Poedit Pro.

note: TRANSLATORS: %s is a filename here, e.g. "mainpage.twig"
en: Poedit Pro can extract strings from template files, but this functionality isn’t available in the free version. Would you like to upgrade to the Pro version?
uk_UA: Poedit Pro може видобувати рядки із файлів шаблонів, але ця можливість недоступна у безплатній версії. Чи хотіли б ви оновитись до версії Pro?

en: Learn More
uk_UA: Докладніше

en: Learn more
uk_UA: Докладніше

en: Don’t ask again
uk_UA: Не запитувати знову

en: Skip templates
uk_UA: Пропустити шаблони

en: Found the following template files:
uk_UA: Знайдено такі файли шаблонів:

en: Don’t Ask Again
uk_UA: Не запитувати знову

en: Skip Templates
uk_UA: Пропустити шаблони

en: Collecting source files…
uk_UA: Збирання початкових файлів…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
uk_UA[0]: Видобування рядків для перекладу з %s файлу…
uk_UA[1]: Видобування рядків для перекладу з %s файлів…
uk_UA[2]: Видобування рядків для перекладу з %s файлів…
uk_UA[3]: Видобування рядків для перекладу з %s файлу…

en: Failed to extract WordPress metadata from file %s.
uk_UA: Помилка видобування метаданих WordPress із файлу %s.

en: Failed to load file with extracted translations.
uk_UA: Не вдалося завантажити файл з видобутими перекладами.

en: In: %s
uk_UA: У: %s

en: Source code not available.
uk_UA: Початковий код недоступний.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
uk_UA: Переклади не можуть бути оновлені з початкового коду, оскільки програмний код не знайдений у теці, вказаній у властивостях файлу.

en: Permission denied.
uk_UA: У доступі відмовлено.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
uk_UA: У вас немає дозволу читати файли початкового коду з розташування, вказаного у властивостях файлу.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
uk_UA: Якщо ви раніше відмовили у доступі до файлів, то можете дозволити його в Системних налаштуваннях > Безпека та конфіденційність > Файли та теки.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
uk_UA: Якщо ви раніше відмовили у доступі до файлів, то можете дозволити його в Системних налаштуваннях > Безпека та конфіденційність > Конфіденційність > Файли та теки.

en: Failed to extract strings from source code.
uk_UA: Не вдалося витягти рядки з початкового коду.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
uk_UA: Неможливо відкрити файл «%s».

en: Determining differences…
uk_UA: Визначення розбіжностей…

en: Merging differences…
uk_UA: Злиття відмінностей…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
uk_UA: Файл перекладу вже актуальний, змін до рядків не вносилось.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
uk_UA[0]: Файл перекладу оновлений з %s зміною.
uk_UA[1]: Файл перекладу оновлений з %s змінами.
uk_UA[2]: Файл перекладу оновлений з %s змінами.
uk_UA[3]: Файл перекладу оновлений з %s зміною.

en: New strings to translate:
uk_UA: Нові рядки для перекладу:

en: Removed strings (no longer used):
uk_UA: Вилучені рядки (більше не використовуються):

en: Template files skipped (Pro-only):
uk_UA: Файли шаблонів пропущені (лише для Pro):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
uk_UA[0]: Виявлено %d проблему з початковими рядками.
uk_UA[1]: Виявлено %d проблеми з початковими рядками.
uk_UA[2]: Виявлено %d проблем з початковими рядками.
uk_UA[3]: Виявлено %d проблеми з початковим рядком.

en: View Details…
uk_UA: Переглянути подробиці…

en: View details…
uk_UA: Переглянути подробиці…

en: Malformed header: “%s”
uk_UA: Неправильний формат заголовка: «%s»

en: PO Translation Files
uk_UA: Файли перекладу PO

en: POT Translation Templates
uk_UA: Шаблони перекладу POT

en: XLIFF Translation Files
uk_UA: Файли перекладу XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
uk_UA: Каталог локалізації Xcode

en: JSON Translation Files
uk_UA: Файли перекладу JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
uk_UA: Файли перекладу Flutter

en: All Translation Files
uk_UA: Усі файли перекладу

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
uk_UA: Файл у форматі, який не розпізнає Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
uk_UA: Цей файл JSON не є файлом перекладів і не може бути змінений у Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
uk_UA: Не вдалося прочитати вміст файлу через таку помилку: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
uk_UA: Файл «%s» доступний лише для читання і не може бути збережений.
    Будь ласка, збережіть його з іншою назвою.

en: Couldn’t save file %s.
uk_UA: Неможливо зберегти файл %s.

en: Screenshots:
uk_UA: Знімки екрана:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
uk_UA[0]: %i рядок файлу «%s» було завантажено некоректно.
uk_UA[1]: %i рядки файлу «%s» було завантажено некоректно.
uk_UA[2]: %i рядків файлу «%s» було завантажено некоректно.
uk_UA[3]: %i рядка файлу «%s» було завантажено некоректно.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
uk_UA: Рядок %d файлу «%s» пошкоджений (недійсні дані %s).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
uk_UA: Пошкоджений файл PO: msgstr у однині використана разом із формою множини msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
uk_UA: Пошкоджений файл PO: msgstr у множині використовується без msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
uk_UA: Неможливо завантажити файл. Імовірно, він пошкоджений.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
uk_UA: Під час завантаження файлу сталася помилка. В результаті деякі дані можуть бути відсутні або пошкоджені.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
uk_UA: Сталися негаразди при спробі правильного форматування файлу (але його все одно збережено).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
uk_UA: Не вдалося зберегти файл в кодуванні «%s», як це зазначено в налаштуваннях перекладу.
    
    Він був збережений в UTF-8, і відповідним чином були змінені налаштування.

en: Error saving file
uk_UA: Помилка збереження файлу

en: “%s” is not a valid POT file.
uk_UA: «%s» — некоректний POT-файл.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
uk_UA: Несподівано відсутній вміст у файлі XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
uk_UA: Збереження в іншому місці не підтримується для XCLOC файлів.

en: Error while loading XLIFF file: %s
uk_UA: Помилка завантаження файлу XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
uk_UA: непідтримувана версія (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
uk_UA: Зламана розмітка у рядку перекладу.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
uk_UA: З'єднайте Poedit з підтримуваними хмарними платформами локалізації, щоб безперешкодно синхронізувати переклади, оброблювані на них.

en: How does cloud sync work?
uk_UA: Як працює хмарна синхронізація?

en: Account
uk_UA: Обілковий запис

en: (not signed in)
uk_UA: (не авторизовано)

en: Open cloud translation
uk_UA: Відкрити хмарний переклад

en: Manage accounts
uk_UA: Керувати обліковими записами

en: Project:
uk_UA: Проєкт:

en: Language:
uk_UA: Мова:

en: Sign in to Cloud Account
uk_UA: Увійти до хмарного облікового запису

en: Sign in to cloud account
uk_UA: Увійти у хмарний обліковий запис

en: No translation projects listed in your account.
uk_UA: У вашому обліковому записі немає проєктів з перекладу.

en: Downloading latest translations…
uk_UA: Завантаження найновішого перекладу…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
uk_UA: Увійти до %s

en: Syncing
uk_UA: Синхронізація

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
uk_UA: Вивантаження перекладів до %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
uk_UA: Не вдалося вивантажити переклади до %s.

en: Syncing error
uk_UA: Помилка синхронізації

en: Add
uk_UA: Додати

en: Unknown Crowdin error.
uk_UA: Невідома помилка Crowdin.

en: Not authorized, please sign in again.
uk_UA: Не авторизовані, увійдіть повторно.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
uk_UA: Рядкові проєкти Crowdin не підтримуються.

en: Downloading translations is disabled in this project.
uk_UA: Завантаження перекладів вимкнено в цьому проєкті.

en: Sign In
uk_UA: Увійти

en: Sign in
uk_UA: Увійти

en: Sign Out
uk_UA: Вийти

en: Sign out
uk_UA: Вийти

en: Learn more about Crowdin
uk_UA: Докладніше про Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
uk_UA: Crowdin це онлайн платформа керування перекладами та засіб для спільного перекладу. Ми самі використовуємо Crowdin, щоб перекладати Poedit багатьма мовами, і ми любимо його.

en: Waiting for authentication…
uk_UA: Очікування автентифікації…

en: Updating user information…
uk_UA: Оновлення відомостей про користувача…

en: Sign in to Crowdin
uk_UA: Увійти до Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
uk_UA: Не вдалося синхронізувати з Crowdin.

en: Crowdin error
uk_UA: Помилка Crowdin

en: Uploading translations…
uk_UA: Надсилання перекладу…

en: &Copy
uk_UA: &Копіювати

en: &Help
uk_UA: &Довідка

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
uk_UA: Файли MO не можна редагувати безпосередньо в Poedit.

en: Error opening file
uk_UA: Не вдалося відкрити файл

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
uk_UA: Будь ласка, відкрийте і редагуйте відповідний PO-файл. Коли ви збережете його, MO-файл також оновиться.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
uk_UA: не видаляти тимчасові файли (для налагодження)

en: handle a poedit:// URI
uk_UA: обробити poedit:// URI

en: go to item at given line number
uk_UA: перейти до елемента у рядку з указаним номером

en: Failed to communicate with Poedit process.
uk_UA: Не вдалося зв'язатися з Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
uk_UA: Стався непередбачений виняток: %s

en: Select translation template
uk_UA: Вибрати шаблон перекладу

en: Invalid file
uk_UA: Неправильний файл

en: Select translation file
uk_UA: Вибрати файл перекладу

en: Poedit is an easy to use translation editor.
uk_UA: Poedit — простий у використанні редактор перекладів.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
uk_UA: Не можна перетягувати у вікно Poedit більше одного файлу.

en: File “%s” is not a translation file.
uk_UA: Файл «%s» не є файлом перекладу.

en: File “%s” doesn’t exist.
uk_UA: Файлу “%s” не існує.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
uk_UA: Перевірка орфографії вимкнена, тому що не встановлено словник для мови %s.

en: Install
uk_UA: Встановити

en: The file “%s” has been changed by another application.
uk_UA: Файл «%s» було змінено іншим застосунком.

en: Reload file
uk_UA: Перезавантажити файл

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
uk_UA: Хочете перезавантажити файл з диска? Якщо це зробити, ваші незбережені зміни в Poedit буде втрачено.

note: TRANSLATORS: Button next to a QA warning: causes the warning to be dismissed
en: Ignore
uk_UA: Знехтувати

en: Reload File
uk_UA: Перезавантажити файл

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
uk_UA: Файл був змінений. Хочете зберегти зміни?

en: Save changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
uk_UA: Внесені зміни буде втрачено, якщо їх не зберегти.

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Do&n’t save
uk_UA: Не зберігати

en: Don’t Save
uk_UA: Не зберігати

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
uk_UA: Внесені іншим застосунком зміни буде втрачено під час збереження.

en: Cancel
uk_UA: Скасувати

en: Save Anyway
uk_UA: Все одно зберегти

en: Save anyway
uk_UA: Все одно зберегти

en: Save as…
uk_UA: Зберегти як…

en: Compile to…
uk_UA: Компілювати в…

en: Compiled Translation Files
uk_UA: Скомпільовані файли перекладу

en: Export to HTML…
uk_UA: Експорт до HTML…

en: HTML Files
uk_UA: HTML файли

en: Exporting to HTML
uk_UA: Експортування до HTML

en: Export to Excel
uk_UA: Експорт в Excel

en: Excel Files
uk_UA: Файли Excel

en: Exporting to Excel
uk_UA: Експортування до Excel

en: Import from Excel
uk_UA: Імпорт з Excel

en: Importing from Excel
uk_UA: Імпортування з Excel

note: TRANSLATORS: %s is filename of Excel file
en: The “%s” file does not appear to contain any translations intended for this file.
uk_UA: Файл “%s” не містить перекладів, призначених для цього файлу.

en: No translations were updated from the Excel file.
uk_UA: Переклади не оновлено з файлу Excel.

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s string was updated from the Excel file. | %s strings were updated from the Excel file.
uk_UA[0]: %s рядок оновлено з файлу Excel.
uk_UA[1]: %s рядки оновлено з файлу Excel.
uk_UA[2]: %s рядків оновлено з файлу Excel.
uk_UA[3]: %s рядок оновлено з файлу Excel.

en: Translations updated:
uk_UA: Переклади оновлено:

en: Strings matched in translation file:
uk_UA: Відповідні рядки з файлу перекладу:

en: Excel rows processed:
uk_UA: Оброблені записи Excel:

en: Updating failed
uk_UA: Оновлення не вдалося

en: Update from &POT File…
uk_UA: Оновити з POT-&файлу…

en: Update from &POT file…
uk_UA: Оновити з POT-&файлу…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
uk_UA[0]: Знайдено %d проблему з перекладом.
uk_UA[1]: Знайдено %d проблеми з перекладом.
uk_UA[2]: Знайдено %d проблем із перекладом.
uk_UA[3]: Знайдено %d проблеми із перекладом.

en: Validation results
uk_UA: Результати перевірки

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
uk_UA: Елементи з помилками позначені у списку червоним. Виділіть елемент, щоб переглянути подробиці помилки.

en: The file was saved safely.
uk_UA: Файл був успішно збережений.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
uk_UA: Файл був збережений і скомпільований в формат MO. Але, швидше за все, не буде правильно працювати.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
uk_UA: Файл збережений, але не може бути зібраний та використаний як MO.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
uk_UA: Файл був скомпільований у формат MO, але, швидше за все, не буде правильно працювати.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
uk_UA: Не вдалося скомпілювати файл у формат MO для подальшого використання.

en: No problems with the translation found.
uk_UA: Жодних проблем з перекладом не знайдено.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
uk_UA[0]: Переклад готовий до використання, але %d запис ще не перекладено.
uk_UA[1]: Переклад готовий до використання, але %d записи ще не перекладено.
uk_UA[2]: Переклад готовий до використання, але %d записів ще не перекладено.
uk_UA[3]: Переклад готовий до використання, але %d записи ще не перекладено.

en: The translation is ready for use.
uk_UA: Переклад готовий до використання.

en: Translation Quality Warnings
uk_UA: Попередження про якість перекладу

en: Poedit performs automated quality checks on translations. You can configure which categories of checks are useful for you and disable unwanted ones here.
uk_UA: Poedit виконує автоматичні перевірки якості під час перекладу. Ви можете налаштувати, які категорії перевірки корисні для вас і вимкнути тут непотрібні.

en: OK
uk_UA: Гаразд

en: Contributing translations improves the quality of online suggestions for everybody — the more people do it, the better the suggestions can be. Your translations are submitted anonymously and are available to other translators using Poedit or other CAT tools.
uk_UA: Надсилання перекладу поліпшує якість онлайн-пропозицій перекладу: чим більше людей в цьому бере участь, тим кращими стають пропозиції. Переклади надсилаються анонімно та доступні іншим перекладачам, які користуються Poedit або іншими інструментами автоматизованого перекладу.

en: Can Poedit contribute your translations of this file to the online translation memory?
uk_UA: Дозволити Poedit надсилати ваші переклади з цього файлу до онлайн-пам'яті перекладів?

note: TRANSLATORS: Try to keep this as short as the original. If you can't, break it into two lines.
en: Apply to all files I edit
uk_UA: Застосовувати до всіх файлів які я редагую

en: Contribute
uk_UA: Зробити внесок

en: Keep Private
uk_UA: Зберегти особистим

en: Keep private
uk_UA: Зберегти особистим

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
uk_UA: Poedit автоматично виправив хибний вміст у файлі «%s».

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
uk_UA: Файл містив дубльовані елементи, що не дозволено у PO-файлах та унеможливлює використання файлу. Poedit виправив цю помилку, проте ви повинні переглянути переклади, позначені «потребує доопрацювання», та, за потреби, виправити їх.

en: Language of the translation isn’t set.
uk_UA: Мову перекладу не зазначено.

en: Set Language
uk_UA: Вибрати мову

en: Set language
uk_UA: Вибрати мову

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
uk_UA: Пропозиції будуть недоступними, якщо неправильно вказано мову перекладу. Це може вплинути на інші функції, як-от форми множини.

en: Language of the translation is the same as source language.
uk_UA: Мова перекладу така ж, як і мова оригіналу.

en: Fix Language
uk_UA: Виправити мову

en: Fix language
uk_UA: Виправити мову

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
uk_UA: Цей файл містить елементи з формами множини, але не має налаштованого заголовка Plural-Forms.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
uk_UA: Елементи цього файлу мають форми множини, відмінні від вказаних у заголовку Plural-Formms файлу

en: Required header Plural-Forms is missing.
uk_UA: Відсутній обов’язковий заголовок Plural-Forms.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
uk_UA: Синтаксична помилка в заголовку Plural-Forms («%s»).

en: Fix the Header
uk_UA: Виправити заголовок

en: Fix the header
uk_UA: Виправити заголовок

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
uk_UA: Вираз форми множини, застосований у файлі, незвичний для %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
uk_UA: Огляд

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"
en: String IDs (original)
uk_UA: ID рядків (оригінальні)

en: unknown language
uk_UA: невідома мова

note: TRANSLATORS: "original" as in "used in this file originally, as it was when opened"; "%s" is language name
en: %s (original)
uk_UA: %s (оригінал)

en: Load from Another File…
uk_UA: Завантажити з іншого файлу…

en: Load from another file…
uk_UA: Завантажити з іншого файлу…

en: Would you like to use English for source text?
uk_UA: Бажаєте використовувати англійську мову для початкового тексту?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
uk_UA: Цей файл використовує ID рядків замість початкового тексту. Poedit може завантажувати тексти англійською з файлу «%s».

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
uk_UA: Завантажити англійською

en: Translated: %d of %d (%d %%)
uk_UA: Перекладено: %d з %d (%d %%)

en: Remaining: %d
uk_UA: Залишилося: %d

en: %d error | %d errors
uk_UA[0]: %d помилка
uk_UA[1]: %d помилки
uk_UA[2]: %d помилок
uk_UA[3]: %d помилки

en: %d entry | %d entries
uk_UA[0]: %d запис
uk_UA[1]: %d записи
uk_UA[2]: %d записів
uk_UA[3]: %d записи

en:  (unsaved)
uk_UA:  (не збережено)

en:  (modified)
uk_UA:  (змінено)

en: Failed to update translation memory: %s
uk_UA: Не вдалося оновити пам'ять перекладів: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
uk_UA: Неможливо зберегти файл «%s».

en: Remove same-as-source translations
uk_UA: Вилучити переклади, які збігаються з джерелом

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
uk_UA: Видалити всі переклади, які ідентичні початковому тексту?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
uk_UA: Усі переклади, які збігаються з початковим текстом, буде видалено. Цю дію неможливо скасувати.

en: Keep
uk_UA: Залишити

en: Remove
uk_UA: Вилучити

en: Purge deleted translations
uk_UA: Знищити вилучені переклади

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
uk_UA: Що робити з невикористаним перекладом?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
uk_UA: Точно вилучити з каталогу всі невикористані переклади? Якщо вони знову знадобляться в майбутньому, вам доведеться ще раз перекладати їх.

en: Purge
uk_UA: Знищити

en: Copy from source text
uk_UA: Копіювати з початкового тексту

en: Copy from Source Text
uk_UA: Копіювати з початкового тексту

en: Clear translation
uk_UA: Стерти переклад

en: Clear Translation
uk_UA: Стерти переклад

en: Edit comment
uk_UA: Редагувати коментар

en: Edit Comment
uk_UA: Редагувати коментар

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
uk_UA: Поява в коді

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
uk_UA: Поява в коді

en: Hide Sidebar
uk_UA: Сховати бічну панель

en: Show Sidebar
uk_UA: Показати бічну панель

en: Hide Status Bar
uk_UA: Сховати панель стану

en: Show Status Bar
uk_UA: Показати панель стану

en: Dismiss and ignore the warning.
uk_UA: Відхилити та знехтувати попередженням.

note: TRANSLATORS: Reverse of the "Ignore" button, undoes that action
en: Don’t ignore
uk_UA: Не ігнорувати

en: String length in characters: translation | source
uk_UA: Кількість символів у рядку: переклад | джерело

en: String length in characters
uk_UA: Кількість символів у рядку

en: Source text
uk_UA: Оригінал

en: Singular
uk_UA: Однина

en: Plural
uk_UA: Множина

en: Translation
uk_UA: Переклад

en: Pre-translated
uk_UA: Попередньо перекладений

en: Needs Work
uk_UA: Потребує доопрацювання

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
uk_UA: Потребує доопрацювання

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
uk_UA: POT файли — лише шаблони й самі не містять будь-яких перекладів.
     Щоб зробити переклад, створіть новий файл PO, заснований на цьому шаблоні.

en: Create new translation
uk_UA: Створити новий переклад

en: Make a new translation from this POT file.
uk_UA: Створити новий переклад з цього POT-файлу.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
uk_UA: ID початкового тексту

en: Everything
uk_UA: Усе

en: Form %i
uk_UA: Форма %i

en: Form %i (unused)
uk_UA: Форма %i (невикористана)

en: Zero
uk_UA: Нуль

en: One
uk_UA: Один

en: Two
uk_UA: Два

en: Other
uk_UA: Інше

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
uk_UA: Контекст рядка: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
uk_UA: Ідентифікатор рядка: %s

en: %s Format
uk_UA: Формат %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
uk_UA: Формат %s

en: Translation — %s
uk_UA: Переклад — %s

en: Source text — %s
uk_UA: Початковий текст — %s

en: Network error: %s (%d)
uk_UA: Помилка мережі: %s (%d)

en: Unknown error
uk_UA: Невідома помилка

en: Failed to create the Excel file.
uk_UA: Не вдалося створити файл Excel.

en: Failed to import from Excel file.
uk_UA: Не вдалося імпортувати з файлу Excel.

en: Excel Import
uk_UA: Імпорт Excel

note: TRANSLATORS: Shown above a list of columns and their meaning
en: Import from Excel columns as:
uk_UA: Імпортувати зі стовпців Excel як:

en: Context:
uk_UA: Контекст:

en: Source text ID:
uk_UA: ID початкового тексту:

en: Source text:
uk_UA: Початковий текст:

en: Translation:
uk_UA: Переклад:

en: Import
uk_UA: Імпорт

en: Failed to merge gettext catalogs.
uk_UA: Не вдалося об'єднати gettext-каталоги.

en: Open in Editor
uk_UA: Відкрити в редакторі

en: Open in editor
uk_UA: Відкрити в редакторі

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
uk_UA: Немає даних про виявлення цього рядка у початковому коді вказаному у файлі.

en: No usage information
uk_UA: Немає даних про використання

en: %d code occurrence | %d code occurrences
uk_UA[0]: %d збіг у коді
uk_UA[1]: %d збіги у коді
uk_UA[2]: %d збігів у коді
uk_UA[3]: %d збігів у коді

en: Source code not found
uk_UA: Початковий код не знайдено

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
uk_UA: Poedit не може показати початковий код, де використовується рядок, оскільки файл або недоступний у вказаному розташуванні, або він має символічне посилання, яке не вказує на справжній файл.

en: File cannot be opened
uk_UA: Неможливо відкрити файл

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
uk_UA: Poedit не вдалося відкрити файл «%s».

en: Find
uk_UA: Знайти

en: Replace
uk_UA: Замінити

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
uk_UA: Опції

en: Ignore case
uk_UA: Ігнорувати регістр

en: Wrap around
uk_UA: По колу

en: Whole words only
uk_UA: Лише слово цілком

en: Find in source texts
uk_UA: Шукати у початкових текстах

en: Find in translations
uk_UA: Шукати у перекладах

en: Find in comments
uk_UA: Шукати в коментарях

en: Replace &All
uk_UA: Замінити &все

en: Replace &all
uk_UA: Замінити &все

en: &Replace
uk_UA: &Замінити

en: < &Previous
uk_UA: < &Попередній

en: &Next >
uk_UA: &Наступний >

en: String to find
uk_UA: Рядок пошуку

en: Replacement string
uk_UA: Рядок заміни

en: warning:
uk_UA: попередження:

en: error:
uk_UA: помилка:

en: Failed to read the CSV file.
uk_UA: Не вдалося прочитати файл CSV.

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
uk_UA: Назва мови або код

en: Translation Language
uk_UA: Мова перекладу

en: Language of the translation:
uk_UA: Мова перекладу:

en: Invalid license key
uk_UA: Хибний ліцензійний ключ

en: Subscription expired
uk_UA: Термін дії передплати закінчився

en: App updates expired, license is only valid for version %s
uk_UA: Оновлення застосунку не чинне, ліцензія дійсна лише для версії %s

en: License key only valid for older Poedit version (%s)
uk_UA: Ліцензійний ключ дійсний лише для давнішої версії Poedit (%s)

en: Maximum allowed activations exceeded
uk_UA: Максимальну кількість дозволених активацій перевищено

en: Unknown activation error (%s)
uk_UA: Невідома помилка активації (%s)

en: Poedit Activation
uk_UA: Активація Poedit

en: Upgrade to Pro
uk_UA: Оновити до версії Pro

en: Please enter your license key:
uk_UA: Будь ласка, введіть свій ліцензійний ключ:

en: You should find your key in the confirmation email you received after you purchased Poedit. Activation requires internet connection.
uk_UA: Ви можете знайти ключ в електронному листі з підтвердженням після того, як придбали Poedit. Активація потребує зʼєднання з інтернетом.

en: Retrieve lost license key
uk_UA: Отримати втрачений ліцензійний ключ

en: Buy Online…
uk_UA: Придбати онлайн…

en: Buy online…
uk_UA: Придбати онлайн…

en: Activate
uk_UA: Активувати

en: Activating your license…
uk_UA: Активація вашої ліцензії…

en: Would you like to hear about new versions?
uk_UA: Бажаєте дізнаватися про випуск нових версій?

en: We’ll send you an email when a new major version is released. No marketing, no spammy newsletters. Just very rare heads-up about new versions.
uk_UA: Коли з'явиться нова версія, ми надішлемо вам електронного листа. Жодних оголошень чи нав'язливих новин. Лише нечасті повідомлення про нові версії.

en: No, thanks
uk_UA: Ні, дякую

en: Notify me
uk_UA: Сповіщати мене

en: Upgrade your Pro license
uk_UA: Оновіть свою ліцензію Pro

en: Renew your license
uk_UA: Поновити ліцензію

en: Add more devices
uk_UA: Додати інші пристрої

en: Thank you!
uk_UA: Дякуємо!

en: Your copy is upgraded to Poedit Pro.
uk_UA: Вашу копію оновлено до Poedit Pro.

en: Manage License
uk_UA: Керувати ліцензією

en: Manage license
uk_UA: Керувати ліцензією

note: TRANSLATORS: "Renew" as a verb meaning making something that stopped working (a subscription) work again by prolonging it for another period.
en: Renew
uk_UA: Поновити

en: Deactivate
uk_UA: Деактивувати

en: Deactivating your license…
uk_UA: Деактивація вашої ліцензії…

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock WordPress Extras
uk_UA: Оновіть Poedit до версії Pro, щоб розблокувати доповнення WordPress

en: Upgrade to take advantage of Pro’s extra smarts: it understands WordPress themes and plugins and sets everything up for you. You can focus on translating and don’t have to worry about the technical details. With the free version, you would have to do everything manually yourself.
uk_UA: Оновіться до версії Pro, щоб скористатися додатковими перевагами: Poedit Pro підтримує теми й модулі WordPress і налаштує все для вас. Ви зможете зосередитися на перекладі й вам не доведеться турбуватися про технічні деталі. У безплатній версії вам доведеться робити все вручну самостійно.

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Statistics
uk_UA: Оновіть Poedit до версії Pro, щоб розблокувати статистику

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Online Suggestions
uk_UA: Оновіть Poedit до версії Pro, щоб розблокувати онлайн-пропозиції

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Templates Support
uk_UA: Оновіть Poedit до версії Pro, щоб розблокувати підтримку шаблонів

en: Upgrade to Poedit Pro to Unlock Extra Features
uk_UA: Оновіть Poedit до версії Pro, щоб розблокувати додаткові можливості

en: WordPress extras require upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Доповнення WordPress потребує оновлення Poedit до версії Pro

en: Statistics require upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Статистика потребує оновлення Poedit до версії Pro

en: Online TM suggestions require upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Пропозиції онлайн-ПП потребують оновлення Poedit до версії Pro

en: Templates support requires upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Підтримка шаблонів потребує оновлення Poedit до версії Pro

en: Customizable warnings require upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Для налаштування попереджень потрібно оновити Poedit до версії Pro

en: Customizable file extensions require upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Для розширень файлів, які можна налаштувати, необхідне оновлення до Poedit Pro

en: Terminology search and glossaries require upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Термінологічний пошук та словники потребують оновлення до Poedit Pro

en: Replacing source text requires upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Заміна початкового тексту потребує оновлення Poedit до версії Pro

en: Merging translation files requires upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Для об’єднання файлів перекладу необхідно оновити Poedit до версії Pro

en: Excel import and export require upgrade to Poedit Pro
uk_UA: Для імпорту та експорту Excel необхідно оновити Poedit до версії Pro

en: Purchasing the full version will unlock additional features in Poedit, including:
uk_UA: Покупка повної версії розблокує додаткові функції в Poedit, у тому числі:

en: Suggestions from online translation memory
uk_UA: Пропозиції з онлайн-пам'яті перекладів

en: Machine translation with DeepL, Google Translate or Microsoft Translator
uk_UA: Машинний переклад за допомогою DeepL, Перекладача Google або Перекладача Microsoft

en: Worry-free setup for WordPress themes and plugins
uk_UA: Просте встановлення тем і модулів WordPress

en: Extract strings from Twig or Blade templates
uk_UA: Видобути рядки з шаблонів Twig або Blade

en: Word count and statistics
uk_UA: Підрахунок кількості слів та статистика

en: Excel import and export
uk_UA: Імпорт та експорт Excel

en: Merging translation files for all file formats
uk_UA: Об'єднання файлів перекладу для всіх форматів файлів

en: Customizable QA checks and warnings
uk_UA: Налаштовувані перевірки якості та попередження

en: Replace source text with translations from another file
uk_UA: Замінити початковий текст на переклади з іншого файлу

en: Terminology search and glossaries
uk_UA: Термінологічний пошук та словники

en: Personal priority support
uk_UA: Пріоритетна особиста підтримка

en: Enter license key
uk_UA: Ввести ключ ліцензії

en: Upgrade…
uk_UA: Оновлення…

en: Licensed to: %s
uk_UA: Ліцензія зареєстрована на: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced at runtime with e.g. "Poedit Pro" or "Poedit Pro+"
en: License type: %s
uk_UA: Тип ліцензії: %s

en: (personal license)
uk_UA: (персональна ліцензія)

en: Subscription expired.
uk_UA: Термін дії передплати закінчився.

en: Your license was deactivated on this computer because your subscription expired.
uk_UA: Ваша ліцензія деактивована на цьому комп'ютері, оскільки завершився термін дії вашої передплати.

en: Your license was deactivated on this computer because it only includes app updates up to Poedit version %s.
uk_UA: Ваша ліцензія була деактивована на цьому комп'ютері, тому що вона містить лише оновлення застосунку до Poedit версії %s.

en: App updates expired.
uk_UA: Оновлення застосунку не чинне.

en: License deactivated.
uk_UA: Ліцензію деактивовано.

en: Your license was deactivated on this computer. Please email help@poedit.net if you are not sure why this happened.
uk_UA: Вашу ліцензію деактивовано на цьому комп'ютері. Напишіть листа на help@poedit.net, якщо ви не впевнені чому це сталося.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for subscription name, e.g. Pro+ or Pro
en: Your %s subscription expired.
uk_UA: Термін дії вашої передплати %s минув.

note: TRANSLATORS: "Expired" as in ended e.g. after 1 year
en: Machine translation service expired.
uk_UA: Термін дії служби машинного перекладу закінчився.

note: TRANSLATORS: "standard" here is the same word as the standalone string "Standard".
en: Machine translation quality is reduced to standard.
uk_UA: Якість машинного перекладу знижено до стандартної.

en: All strings
uk_UA: Усі рядки

en: Couldn’t download Localazy project details.
uk_UA: Не вдалося завантажити відомості про проєкт Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
uk_UA: Виникла помилка під час вивантаження перекладів на Localazy.

en: Projects
uk_UA: Проєкти

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
uk_UA: Докладніше про %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
uk_UA: Localazy — платформа локалізації з високим рівнем автоматизації, що дозволяє будь-кому легко перекладати свої продукти й матеріали різними мовами.

en: Add Project
uk_UA: Додати проєкт

en: Add project
uk_UA: Додати проєкт

en: Poedit - Catalogs manager
uk_UA: Poedit. Менеджер каталогів

en: Edit…
uk_UA: Змінити…

en: Create new translations project
uk_UA: Створити новий проєкт перекладів

en: Delete the project
uk_UA: Видалити проєкт

en: Edit the project
uk_UA: Редагувати проєкт

en: Statistics
uk_UA: Статистика

en: Show translation statistics
uk_UA: Показати статистику перекладів

en: Update all
uk_UA: Оновити все

en: Update all catalogs in the project
uk_UA: Оновити всі каталоги в цьому проєкті

en: Total
uk_UA: Загалом

en: Untrans
uk_UA: Не перекладено

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
uk_UA: Потребує доопрацювання

en: Errors
uk_UA: Помилки

en: Last modified
uk_UA: Останні зміни

en: Select directory
uk_UA: Виберіть теку

en: Directories:
uk_UA: Теки:

en: <unnamed>
uk_UA: <без назви>

en: Do you want to delete project “%s”?
uk_UA: Справді хочете видалити проєкт «%s»?

en: Delete project
uk_UA: Видалити проєкт

en: Deleting the project will not delete any translation files.
uk_UA: Видалення проєкту не видалить жодного файлу перекладу.

en: Confirmation
uk_UA: Підтвердження

en: Update all catalogs in this project?
uk_UA: Оновити всі каталоги в цьому проєкті?

en: Performs update from source code on all files in the project.
uk_UA: Виконує оновлення з початкового коду для всіх файлів проєкту.

en: Updating project catalogs
uk_UA: Оновлення каталогів проєкту

en: Check for Updates…
uk_UA: Перевірити оновлення…

en: Catalogs Manager
uk_UA: Менеджер каталогів

en: License…
uk_UA: Ліцензія…

en: &Preferences…
uk_UA: &Налаштування…

en: &Edit
uk_UA: &Редагування

en: Undo
uk_UA: Скасувати

en: Redo
uk_UA: Відновити

en: Paste and Match Style
uk_UA: Вставити в поточному стилі

en: Delete
uk_UA: Видалити

en: Spelling and Grammar
uk_UA: Перевірка орфографії та граматики

en: Show Spelling and Grammar
uk_UA: Показати орфографічні та граматичні помилки

en: Check Document Now
uk_UA: Перевірити документ зараз

en: Check Spelling While Typing
uk_UA: Перевіряти орфографію під час введення

en: Check Grammar With Spelling
uk_UA: Перевірити граматику і орфографію

en: Correct Spelling Automatically
uk_UA: Виправляти автоматично орфографічні помилки

en: Substitutions
uk_UA: Заміни

en: Show Substitutions
uk_UA: Показати заміни

en: Smart Copy/Paste
uk_UA: Розумне копіювання/вставлення

en: Smart Quotes
uk_UA: Розумні цитати

en: Smart Dashes
uk_UA: Розумні тире

en: Smart Links
uk_UA: Розумні посилання

en: Text Replacement
uk_UA: Заміна тексту

en: Transformations
uk_UA: Перетворення

en: Make Upper Case
uk_UA: У верхній регістр

en: Make Lower Case
uk_UA: У нижній регістр

en: Capitalize
uk_UA: Перша велика

en: Speech
uk_UA: Мовлення

en: Start Speaking
uk_UA: Почати озвучування

en: Stop Speaking
uk_UA: Зупинити озвучування

en: &View
uk_UA: &Вигляд

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
uk_UA: Показати панель інструментів

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
uk_UA: Налаштувати панель інструментів…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
uk_UA: Перейти в повноекранний режим

en: Window
uk_UA: Вікно

en: Minimize
uk_UA: Мінімізувати

en: Zoom
uk_UA: Масштабувати

en: Welcome to Poedit
uk_UA: Ласкаво просимо до Poedit

en: Bring All to Front
uk_UA: Вивести все на передній план

en: Information about the translator
uk_UA: Відомості про перекладача

en: Name:
uk_UA: Ім'я:

en: Your Name
uk_UA: Ваше ім'я

en: Email:
uk_UA: Електронна пошта:

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
uk_UA: Ваше ім'я та пошту буде використано лише для вказівки останнього перекладача в заголовках GNU gettext файлів.

en: Editing
uk_UA: Редагування

en: Automatically compile MO file when saving
uk_UA: Автоматично компілювати файл MO під час збереження

en: Check spelling
uk_UA: Перевірка орфографії

en: Always change focus to text input field
uk_UA: Завжди встановлювати фокус у поле вводу тексту

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
uk_UA: Ніколи не дозволяйте списку рядків отримати фокус. Якщо активовано, можна використовувати Ctrl+стрілки для навігації за допомогою клавіатури, але вводити текст можна починати одразу не натискаючи Tab для зміни фокусу.

en: Appearance
uk_UA: Зовнішній вигляд

en: Use custom list font:
uk_UA: Використовувати користувацький шрифт для списку:

en: Use custom text fields font:
uk_UA: Використовувати користувальницький текст в полях вводу:

en: Change UI language
uk_UA: Змінити мову інтерфейсу

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
uk_UA: (потрібна Windows 8 або новіші версії)

en: General
uk_UA: Загальні

en: Use translation memory
uk_UA: Використовувати пам'ять перекладів

en: Manage…
uk_UA: Керувати…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
uk_UA: Під час оновлення з джерел

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
uk_UA: підбирати схожий переклад всередині файлу

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
uk_UA: попередній переклад через ПП

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
uk_UA: Poedit може спробувати заповнити нові рядки тільки попередніми перекладами з цього файлу або з вашої пам'яті перекладів. Використання ПП буде не дуже ефективним, якщо вона майже порожня, але буде поліпшуватися в міру додавання перекладів.

en: Use suggestions from online collaborative TM
uk_UA: Застосовувати запропоновані варіанти з онлайн-ПП

en: Poedit uses a large online translation memory that includes both contributed human translations and state-of-the-art machine translations.
uk_UA: Poedit використовує велику базу пам'яті перекладів, що включає і переклади виконані людьми, і машинні переклади.

en: Contribute my translations to the online TM
uk_UA: Додавати мої переклади до онлайн-пам'яті перекладів

en: Keep my translations private
uk_UA: Лишати мої переклади приватними

en: Ask me for each file individually
uk_UA: Запитувати мене про кожен файл

en: Change Settings…
uk_UA: Змінити налаштування…

en: Change settings…
uk_UA: Змінити налаштування…

en: Stored translations:
uk_UA: Збережені переклади:

en: Database size on disk:
uk_UA: Розмір бази даних на диску:

en: Import Translation Files…
uk_UA: Імпортувати файли перекладу…

en: Import translation files…
uk_UA: Імпортувати файли перекладу…

en: Import From TMX…
uk_UA: Імпорт з TMX…

en: Import from TMX…
uk_UA: Імпорт з TMX…

en: Export To TMX…
uk_UA: Експорт до TMX…

en: Export to TMX…
uk_UA: Експорт до TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
uk_UA: Скинути

en: Select translation files to import
uk_UA: Виберіть файли перекладу для імпорту

en: Select TMX files to import
uk_UA: Виберіть файл TMX для імпорту

en: TMX Files
uk_UA: TMX файл

en: Importing translations…
uk_UA: Імпортування перекладів…

en: Importing translation memory failed.
uk_UA: Не вдалося імпортувати пам'ять перекладів.

en: Importing from “%s”…
uk_UA: Імпортування з “%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
uk_UA[0]: Імпортовано %s переклад.
uk_UA[1]: Імпортовано %s переклади.
uk_UA[2]: Імпортовано %s перекладів.
uk_UA[3]: Імпортовано %s переклад.

en: Export as…
uk_UA: Експортувати як…

en: Exporting translations…
uk_UA: Експортування перекладів…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
uk_UA: Не вдалося експортувати пам'ять перекладів до “%s”.

en: Reset translation memory
uk_UA: Скинути пам'ять перекладів

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете очистити пам'ять перекладів?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
uk_UA: При очищенні пам'яті перекладів будуть безповоротно видалені всі збережені переклади. Ви не зможете скасувати цю операцію.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
uk_UA: Пам'ять перекладів

en: Translation Memory
uk_UA: Пам'ять перекладів

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
uk_UA: Екстрактори застосовуються для пошуку рядків, що перекладаються, у файлах початкового коду та витягують їх так, щоб їх можна було перекласти.

en: Custom Extractors:
uk_UA: Користувацькі екстрактори:

en: Custom extractors:
uk_UA: Користувацькі екстрактори:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
uk_UA: Підтримуються всі мови програмування, що розпізнаються інструментами GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript тощо).

note: TRANSLATORS: Templates for themes etc. - e.g. Twig or Volt templates
en: Templates
uk_UA: Шаблони

en: Extracts translations from template files.
uk_UA: Видобуває переклади з файлів шаблонів.

en: Enable
uk_UA: Увімкнути

en: Delete extractor
uk_UA: Видалити екстрактор

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
uk_UA: Ви впевнені, що бажаєте видалити екстрактор "%s"?

en: Extractors
uk_UA: Екстрактори

en: Accounts
uk_UA: Облікові записи

en: Automatically check for updates
uk_UA: Автоматично перевіряти наявність оновлень

en: Include beta versions
uk_UA: Включити бета-версії

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
uk_UA: Бета-версії містять новітні функції і поліпшення, але можуть бути менш стабільними.

en: Updates
uk_UA: Оновлення

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
uk_UA: Ці параметри впливають на внутрішнє форматування файлів PO. Скоректуйте їх, якщо у вас є спеціальні вимоги, наприклад, якщо ви користуєтеся системою контролю версій.

en: Line endings:
uk_UA: Закінчення рядків:

en: Unix (recommended)
uk_UA: Unix (рекомендовано)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
uk_UA: Перенесення:

en: Preserve formatting of existing files
uk_UA: Зберігати форматування наявних файлів

en: Advanced
uk_UA: Розширені параметри

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Preparing strings…
uk_UA: Підготування рядків…

en: Pre-translating from translation memory…
uk_UA: Попередній переклад з пам'яті перекладів…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
uk_UA[0]: Попередньо перекладено %u рядок
uk_UA[1]: Попередньо перекладено %u рядки
uk_UA[2]: Попередньо перекладено %u рядків
uk_UA[3]: Попередньо перекладено %u рядка

en: Uploading strings for cloud pre-translation…
uk_UA: Вивантаження рядків для хмарного попереднього перекладу…

en: Pre-translating…
uk_UA: Виконати попередній переклад…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
uk_UA[0]: %d запис було попередньо перекладено.
uk_UA[1]: %d записи було попередньо перекладено.
uk_UA[2]: %d записів було попередньо перекладено.
uk_UA[3]: %d записи було попередньо перекладено.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
uk_UA: Переклади були позначені як "потребує доопрацювання". Перевірте їх правильність.

en: Exact matches from TM
uk_UA: Точний збіг з ПП

en: Approximate matches from TM
uk_UA: Приблизний збіг з ПП

note: TRANSLATORS: shown instead of number when user disabled this kind of pre-translation results
en: disabled
uk_UA: вимкнено

en: Machine translation
uk_UA: Машинний переклад

en: No entries could be pre-translated.
uk_UA: Немає записів, які можна попередньо перекласти.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
uk_UA: Пам'ять перекладів не містить ніяких рядків, схожих на вміст цього файлу. Вона підходить тільки для напівавтоматичного перекладу після того, як Poedit збере достатньо даних з файлів, які ви переклали самостійно.

en: Cannot pre-translate without source text.
uk_UA: Неможливо здійснити попередній переклад без початкового тексту.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
uk_UA: Попередній переклад

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
uk_UA: Попередній переклад вимагає, щоб був доступний початковий текст. Він не працює, якщо використовуються лише ID без самого тексту.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
uk_UA: Неможливо зробити попередній переклад з невідомої мови.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
uk_UA: Попередній переклад потребує, щоб мова початкового тексту була відомою. Poedit не зміг знайти її в цьому файлі.

en: Use online suggestions
uk_UA: Застосовувати онлайн-пропозиції

en: Try to fetch translations from the online TM as well. Notice that the translations will not be perfect and will still need to be corrected by a human translator.
uk_UA: Спробувати отримати переклади з онлайн-ПП. Зверніть увагу, що переклад не буде точним і ще буде необхідне коригування людиною-перекладачем.

en: Only fill in exact matches
uk_UA: Заповнювати лише точні збіги

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
uk_UA: Усталено, неточні результати також включаються, але позначаються такими, що потребують доопрацювання. Увімкніть цю опцію, щоб включалися лише ідеальні збіги.

en: By default, inaccurate results and machine translation are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect human translations.
uk_UA: Усталено, неточні результати та машинний переклад також включаються, але позначаються такими, що потребують доопрацювання. Увімкніть цю опцію, щоб включалися лише ідеальні збіги перекладу людьми.

en: Don’t mark exact matches as needing work
uk_UA: Не позначати точні збіги як «потребує доопрацювання»

en: Don’t mark machine translation as needing work
uk_UA: Не позначати машинний переклад таким, що потребує опрацювання

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
uk_UA: Увімкніть це лише якщо ви впевнені в якості своєї пам'яті перекладів. Типово всі збіги з пам'яті перекладів позначаються «потребує доопрацювання» й підлягають перевірці.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
uk_UA: Попередній переклад автоматично знаходить точні або нечіткі збіги для неперекладених рядків в пам'яті перекладів і заповнює в їх перекладах.

en: Pre-translation automatically searches existing translations and uses machine translation to fill in initial translations for strings that are not yet translated.
uk_UA: Попередній переклад автоматично шукає наявні переклади й використовує машинний переклад для заповнення перекладом ще не перекладених початкових рядків.

en: Machine translation:
uk_UA: Машинний переклад:

note: TRANSLATORS: "Upgrade" as in upgrading from Pro to Pro+ version; "provider" is machine translation provider. This string needs to be as short as possible.
en: Upgrade for more providers
uk_UA: Передплатіть для більшої кількості рушіїв пошуку

note: TRANSLATORS: Part of larger line of UI: "Machine translation: [e.g. Google] with tone of voice: [formal/informal/automatic]". If "tone of voice" sounds weird, you can use "formality". See https://support.deepl.com/hc/en-us/articles/4406432463762-About-the-formal-informal-feature for explanation of w
en: with tone of voice:
uk_UA: з тоном:

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: automatic
uk_UA: автоматичним

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: formal
uk_UA: формальним

note: TRANSLATORS: one of possible choices for "tone of voice"
en: informal
uk_UA: неформальним

en: Exceeded machine translation quota.
uk_UA: Перевищено квоту машинного перекладу.

en: Machine translation usage: %d / %d
    %s
uk_UA: Використання машинного перекладу: %d / %d
    %s

en: Quota is rolling monthly.
uk_UA: Квота визначається щомісячно.

en: Add machine translation credit
uk_UA: Оплатити машинний переклад

en: Error:
uk_UA: Помилка:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
uk_UA[0]: Сталася %d помилка:
uk_UA[1]: Сталися %d помилки:
uk_UA[2]: Сталися %d помилок:
uk_UA[3]: Сталася %d помилка:

en: An error occurred.
uk_UA: Сталася помилка.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
uk_UA[0]: Сталася %d помилка.
uk_UA[1]: Сталися %d помилки.
uk_UA[2]: Сталися %d помилок.
uk_UA[3]: Сталася %d помилка.

en: Cancelling…
uk_UA: Скасування…

note: TRANSLATORS: This text is shown as a hint/advice. The %s→%s part is replaced with menu item pointer, "File→New WordPress Translation".
en: Use %s→%s for full WordPress functionality.
uk_UA: Використовуйте %s→%s для повної функціональності WordPress.

en: &File
uk_UA: &Файл

en: New WordPress Translation…
uk_UA: Новий переклад WordPress…

en: New WordPress translation…
uk_UA: Новий переклад WordPress…

en: Drag Folders or Files Here
uk_UA: Перетягніть теки або файли сюди

en: Drag folders or files here
uk_UA: Перетягніть теки або файли сюди

en: Add Folders…
uk_UA: Додати теки…

en: Add folders…
uk_UA: Додати теки…

en: Add Files…
uk_UA: Додати файли…

en: Add files…
uk_UA: Додати файли…

en: Add Wildcard…
uk_UA: Додати шаблон…

en: Add wildcard…
uk_UA: Додати шаблон…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
uk_UA: Показати у Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
uk_UA: Показати у провіднику

en: Show in Folder
uk_UA: Показати в теці

en: Paths
uk_UA: Шляхи

en: Excluded paths
uk_UA: Виключені шляхи

en: Advanced extraction settings
uk_UA: Розширені налаштування видобування

en: Extract notes for translators from:
uk_UA: Видобути нотатки для перекладачів з:

en: Comments prefixed with:
uk_UA: Коментарі з префіксом:

en: All comments
uk_UA: Усі коментарі

en: Additional xgettext flags:
uk_UA: Додаткові прапорці xgettext:

en: Additional keywords
uk_UA: Додаткові ключові слова

en: Name of the project the translation is for
uk_UA: Назва проєкту, для якого призначений переклад

en: Team name and email address or URL
uk_UA: Назва команди та адреса е-пошти або посилання

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
uk_UA: напр. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: Custom file extensions are being used.
uk_UA: Застосовано власні розширення файлів.

en: UTF-8 (recommended)
uk_UA: UTF-8 (рекомендовано)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
uk_UA: Будь ласка, спершу збережіть файл. Без збереження цей розділ редагувати не можна.

en: File Extensions
uk_UA: Розширення файлів

en: Extension or Wildcard
uk_UA: Розширення або шаблон

en: Extractor
uk_UA: Екстрактор

en: (unknown)
uk_UA: (невідомо)

en: Placeholders correctness
uk_UA: Коректність заповнювачів

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
uk_UA: У перекладі відсутній заповнювач «%s»

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
uk_UA: Зайвий символ-заповнювач «%s», якого немає у початковому тексті.

en: Plural form translations
uk_UA: Переклад форм множини

en: Not all plural forms are translated.
uk_UA: Перекладено не всі форм множини.

en: Inconsistent upper/lower case
uk_UA: Непослідовний верхній/нижній регістр

en: The translation should start as a sentence.
uk_UA: Переклад повинен починатися з великої букви.

en: The translation should start with a lowercase character.
uk_UA: Переклад повинен починатися з символу в нижньому регістрі.

en: Inconsistent whitespace
uk_UA: Непослідовний пробіл

en: The translation doesn’t start with a space.
uk_UA: Переклад не починається з пробілу.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
uk_UA: Переклад починається з пробілу, а початковий текст — ні.

en: The translation is missing a newline at the end.
uk_UA: У переклад відсутній символ нового рядка вкінці.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
uk_UA: Переклад закінчується символом нового рядка, а початковий текст — ні.

en: The translation is missing a space at the end.
uk_UA: У перекладі відсутній пробіл вкінці.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
uk_UA: Переклад закінчується пробілом, а початковий текст — ні.

en: Punctuation checks
uk_UA: Перевірки пунктуації

en: The translation should end with “%s”.
uk_UA: Переклад повинен закінчуватися на «%s».

en: The translation should not end with “%s”.
uk_UA: Переклад не повинен закінчуватися на «%s».

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
uk_UA: Переклад закінчується на «%s», але початковий текст закінчується на «%s».

en: Cloud
uk_UA: Хмара

en: Clear Menu
uk_UA: Очистити меню

en: Clear menu
uk_UA: Очистити меню

en: Comment:
uk_UA: Коментар:

en: Update
uk_UA: Оновити

en: &Delete
uk_UA: &Вилучити

en: Delete the comment
uk_UA: Видалити коментар

en: Edit project
uk_UA: Редагувати проєкт

en: Project name:
uk_UA: Назва проєкту:

en: Browse
uk_UA: Вибрати

en: Add directory to the list
uk_UA: Додати теку до списку

en: &New…
uk_UA: &Новий…

en: New from &POT/PO file…
uk_UA: Новий з &POT/PO-файлу…

en: New From &POT/PO File…
uk_UA: Новий з &POT/PO-файлу…

en: &Open…
uk_UA: &Відкрити…

en: Open Recent
uk_UA: Відкрити нещодавні

en: Open recent
uk_UA: Відкрити недавні

en: Open cloud translation…
uk_UA: Відкрити хмарний переклад…

en: Open Cloud Translation…
uk_UA: Відкрити хмарний переклад…

en: &Start window
uk_UA: &Початкове вікно

en: &Start Window
uk_UA: &Початкове вікно

en: Catalogs &manager
uk_UA: Менеджер &каталогів

en: Catalogs &Manager
uk_UA: Менеджер &каталогів

en: &Close
uk_UA: З&акрити

en: &Save
uk_UA: &Зберегти

en: Save &as…
uk_UA: Зберегти &як…

en: Save &As…
uk_UA: Зберегти &як…

en: Compile to MO…
uk_UA: Компілювати в MO…

en: E&xport to HTML…
uk_UA: Е&кспорт до HTML…

en: Export to Excel…
uk_UA: Експорт в Excel…

en: Import from Excel…
uk_UA: Імпорт з Excel…

en: Check for updates…
uk_UA: Перевірити наявність оновлень…

en: &License…
uk_UA: &Ліцензія…

en: Settings…
uk_UA: Налаштування…

en: &Preferences
uk_UA: &Налаштування

en: E&xit
uk_UA: &Вийти

en: Quit
uk_UA: Вийти

en: Copy from singular
uk_UA: Копіювати форму однини

en: Copy From Singular
uk_UA: Копіювати форму однини

en: Translation needs &work
uk_UA: Переклад потребує &доопрацювання

en: Translation Needs &Work
uk_UA: Переклад потребує &доопрацювання

en: Edit &comment
uk_UA: Редагувати &коментар

en: Edit &Comment
uk_UA: Редагувати &коментар

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
uk_UA: Пропозиції

en: &Find…
uk_UA: &Знайти…

en: Replace…
uk_UA: Замінити…

en: Find next
uk_UA: Знайти наступний

en: Find previous
uk_UA: Знайти попередній

en: Find and Replace…
uk_UA: Знайти та замінити…

en: Find Next
uk_UA: Знайти наступний

en: Find Previous
uk_UA: Знайти попередній

en: Show string &ID
uk_UA: Показувати &ID рядків

en: Show String &ID
uk_UA: Показувати &ID рядків

en: Show warnings
uk_UA: Показувати попередження

en: Show Warnings
uk_UA: Показувати попередження

en: Customize warnings…
uk_UA: Налаштувати попередження…

en: Customize Warnings…
uk_UA: Налаштувати попередження…

en: Sort by &file order
uk_UA: Сортувати за положенням у &файлі

en: Sort by &File Order
uk_UA: Сортувати за положенням у &файлі

en: Sort by &source
uk_UA: Сортувати за &оригіналом

en: Sort by &Source
uk_UA: Сортувати за &оригіналом

en: Sort by &translation
uk_UA: Сортувати за &перекладом

en: Sort by &Translation
uk_UA: Сортувати за &перекладом

en: &Group by context
uk_UA: &Групувати за контекстом

en: &Group By Context
uk_UA: &Групувати за контекстом

en: Entries with errors first
uk_UA: Записи з помилками — вгорі

en: Entries with Errors First
uk_UA: Записи з помилками — вгорі

en: &Untranslated entries first
uk_UA: &Неперекладене — вгорі

en: &Untranslated Entries First
uk_UA: Неперекладене — &вгорі

en: Show &suggestions tab
uk_UA: Показувати вкладку &пропозицій

en: Show &Suggestions Tab
uk_UA: Показувати вкладку &пропозицій

en: Show &terminology tab
uk_UA: Показати вкладку &термінології

en: Show &Terminology Tab
uk_UA: Показати вкладку &термінології

en: &Show code occurrences
uk_UA: &Показувати збіги в коді

en: &Show Code Occurrences
uk_UA: &Показувати збіги в коді

en: Show sidebar
uk_UA: Показати бічну панель

en: Show status bar
uk_UA: Показати панель стану

en: &Translation
uk_UA: &Переклад

en: Source Text
uk_UA: Початковий текст

en: &Update from source code
uk_UA: &Оновити з початкового коду

en: &Update from Source Code
uk_UA: &Оновити з початкового коду

en: Sync with Crowdin
uk_UA: Синхронізація з Crowdin

en: Pre-&translate…
uk_UA: Попередній &переклад…

en: &Validate translations
uk_UA: &Перевірити переклад

en: &Validate Translations
uk_UA: &Перевірити переклад

en: &Statistics
uk_UA: &Статистика

en: Remove Same-as-Source Translations
uk_UA: Вилучити переклади, які збігаються з джерелом

en: &Purge deleted translations
uk_UA: &Знищити вилучені переклади

en: &Purge Deleted Translations
uk_UA: &Знищити вилучені переклади

en: &Properties…
uk_UA: &Властивості…

en: &Go
uk_UA: Пере&йти

en: &Done and next
uk_UA: &Завершити та до наступного

en: &Done and Next
uk_UA: &Завершити та до наступного

en: Previously edited
uk_UA: Раніше відредаговано

en: Previously Edited
uk_UA: Раніше відредаговано

en: &Previous translation
uk_UA: Попередній переклад

en: &Previous Translation
uk_UA: Попередній переклад

en: &Next translation
uk_UA: Наступний переклад

en: &Next Translation
uk_UA: Наступний переклад

en: P&revious unfinished
uk_UA: До п&опереднього незавершеного

en: P&revious Unfinished
uk_UA: До п&опереднього незавершеного

en: Ne&xt unfinished
uk_UA: До н&аступного незавершеного

en: Ne&xt Unfinished
uk_UA: До н&аступного незавершеного

en: Previous plural form
uk_UA: Попередня форма множини

en: Previous Plural Form
uk_UA: Попередня форма множини

en: Next plural form
uk_UA: Наступна форма множини

en: Next Plural Form
uk_UA: Наступна форма множини

en: &Online help
uk_UA: &Онлайн-довідка

en: &Online Help
uk_UA: &Онлайн-довідка

en: &GNU gettext manual
uk_UA: &Документація GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
uk_UA: &Документація GNU gettext

en: Email &support…
uk_UA: Надіслати імейл у &службу підтримки…

en: Email &Support…
uk_UA: Надіслати імейл у &службу підтримки…

en: &About Poedit
uk_UA: &Про Poedit...

en: &About
uk_UA: &Про застосунок

en: Extractor setup
uk_UA: Налаштування екстрактора

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
uk_UA: Список розширень, розділених крапкою з комою (наприклад, *.cpp;*.h):

en: Invocation:
uk_UA: Виклик:

en: Command to extract translations:
uk_UA: Команда для видобування перекладу:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
uk_UA: Ця команда запускає екстрактор.
    %o розширює назву початкового файлу, %K — список
    ключових слів, %F — список вхідних файлів,
    %C — кодування (див. нижче).

en: An item in keywords list:
uk_UA: Елемент списку ключових слів:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
uk_UA: Це буде додано до командного рядка для кожного
    ключового слова. %k замінюється на ключове слово.

en: An item in input files list:
uk_UA: Елемент в списку вхідних файлів:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
uk_UA: Це буде додано до командного рядка для кожного
    вхідного файлу. %f замінюється на ім'я файлу.

en: Source code charset:
uk_UA: Кодування файлів з початковим кодом:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
uk_UA: Це буде додано до командного рядка лише якщо вказано
    кодування файлів з початкового коду. %c замінюється на значення кодування.

en: Translation Properties
uk_UA: Властивості перекладу

en: Project name and version:
uk_UA: Назва та версія проєкту:

en: Language team:
uk_UA: Команда перекладачів:

en: Plural forms:
uk_UA: Форми множини:

en: Use default rules for this language
uk_UA: Використовувати стандартні правила для цієї мови

en: Use custom expression
uk_UA: Використовувати користувацький вираз

en: Learn about plural forms
uk_UA: Докладніше про форми множини

en: Charset:
uk_UA: Кодування каталогу:

en: Advanced Extraction Settings…
uk_UA: Розширені налаштування видобування…

en: Advanced extraction settings…
uk_UA: Розширені налаштування видобування…

en: Translation properties
uk_UA: Властивості перекладу

en: Sources Paths
uk_UA: Шлях до джерел

en: Sources paths
uk_UA: Шлях до джерел

en: Extract text from source files in the following directories:
uk_UA: Шукати початковий текст у цих теках:

en: Base path:
uk_UA: Базовий шлях:

en: Customize File Extensions…
uk_UA: Налаштування розширень файлів…

en: Customize file extensions…
uk_UA: Налаштування розширень файлів…

en: Sources Keywords
uk_UA: Ключові слова початкових файлів

en: Sources keywords
uk_UA: Ключові слова джерельних файлів

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
uk_UA: Використовувати ці ключові слова (назви функцій) додатково до
    типових для розпізнавання у початкових файлах рядків,
    придатних для перекладу:

en: Also use default keywords for supported languages
uk_UA: Також типово використовувати ключові слова для підтримуваних мов

en: Learn about gettext keywords
uk_UA: Докладніше про ключові слова Gettext

en: Open file
uk_UA: Відкрити файл

en: Save file
uk_UA: Зберегти файл

en: Validate
uk_UA: Перевірити

en: Check for errors in the translation
uk_UA: Перевірити переклад на наявність помилок

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
uk_UA: Попередній переклад рядків, які ще не мають перекладу

en: Update from code
uk_UA: Оновити з коду

en: Update from Code
uk_UA: Оновити з коду

en: Update from source code
uk_UA: Оновити з початкового коду

en: Sidebar
uk_UA: Бічна панель

en: Show or hide the sidebar
uk_UA: Показати або сховати бічну панель

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
uk_UA: Попередній початковий текст

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
uk_UA: Старий початковий текст (до оновлення), якому відповідає неточний переклад.

en: Notes for translators
uk_UA: Примітки для перекладачів

en: Comment
uk_UA: Коментар

en: Add comment
uk_UA: Додати коментар

en: Add Comment
uk_UA: Додати коментар

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: from your TM
uk_UA: з вашої ПП

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: machine translation
uk_UA: машинний переклад

note: TRANSLATORS: This is followed by a logo of e.g. Microsoft Translator, forming a sentence e.g. "translated by MS Translator"
en: translated by
uk_UA: перекладено

note: TRANSLATORS: Shown as hover tip near a suggestion to indicate where it comes from; keep short
en: human translation
uk_UA: перекладено людиною

en: Delete From Translation Memory
uk_UA: Видалити з пам'яті перекладів

en: Delete from translation memory
uk_UA: Видалити з пам'яті перекладів

en: Report Bad Translation
uk_UA: Повідомити про поганий переклад

en: Report bad translation
uk_UA: Повідомити про поганий переклад

en: Translation suggestions
uk_UA: Пропозиції перекладу

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
uk_UA: Збігів не знайдено

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
uk_UA: Збігів не знайдено

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
uk_UA: Цей рядок був знайдений в пам'яті перекладів Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
uk_UA: Пропозиції перекладу потребують, щоб початковий текст був доступний. Вони не працювали в разі, якщо використовуються лише ID без самого тексту.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
uk_UA: Пропозиції перекладу потребують, щоб мова початкового тексту була відомою. Poedit не зміг визначити її у цьому файлі.

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the Quality: label
en: Currently enabled quality level of online suggestions
uk_UA: Наразі увімкнено рівень якості онлайн-пропозицій

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Premium
uk_UA: Преміум

note: TRANSLATORS: Quality level for the "Quality: %s" label; needs to be short
en: Standard
uk_UA: Стандартна

note: TRANSLATORS: This needs to be *short*, it is shown in the sidebar after "Translation suggestions". %s will be replaced by "Standard" or "Premium". "(Quality) level" or "tier" are synonyms for it.
en: Quality: %s
uk_UA: Якість: %s

note: TRANSLATORS: Label for the part where currently used translation engine is shown
en: Machine translation uses:
uk_UA: Використовується машинний переклад:

en: Terminology
uk_UA: Термінологія

en: This suggestion was contributed by another translator to the online TM.
uk_UA: Ця пропозиція була внесена іншим перекладачем в онлайн-пам'ять перекладів.

en: This suggestion was machine-translated online.
uk_UA: Ця пропозиція від машинного онлайн-перекладу.

en: %d out of %d online suggestion left. | %d out of %d online suggestions left.
uk_UA[0]: Лишилась %d з %d онлайн-пропозицій.
uk_UA[1]: Лишилось %d з %d онлайн-пропозицій.
uk_UA[2]: Лишилось %d з %d онлайн-пропозицій.
uk_UA[3]: Лишилось %d з %d онлайн-пропозицій.

en: Remove this limitation
uk_UA: Прибрати це обмеження

en: Online suggestions are limited to only 10 in the free version. Upgrade to Pro to remove this limitation.
uk_UA: В безплатній версії є обмеження у 10 онлайн-пропозиції. Оновіться до версії Pro, щоб прибрати це обмеження.

en: Unlock online suggestions
uk_UA: Розблокувати онлайн-пропозиції

en: Exceeded online TM daily limit.
uk_UA: Досягнуто добового обмеження онлайн-пам'яті перекладів.

en: Connect to the Internet to get additional suggestions.
uk_UA: Під'єднайтеся до інтернету, щоб отримати додаткові пропозиції перекладу.

note: TRANSLATORS: Label indicating that translations made in the current file are contributed to the online translation memory. Related to the "Contribute my translations to the online TM" string.
en: Contributing
uk_UA: Зробити внесок

en: Your translations are contributed to the online translation memory as you make them. Thanks for making the suggestions better!
uk_UA: Ваші переклади додано до онлайн-пам’яті перекладів. Дякуємо вам за ваш внесок!

note: TRANSLATORS: Label indicating that the current file
en: Private
uk_UA: Особистий

en: Translations from this file are not shared with the online translation memory.
uk_UA: Переклади з цього файлу не додаватимуться до онлайн-пам’яті перекладів.

en: Privacy settings
uk_UA: Налаштування приватності

en: While editing the file “%s”:
uk_UA: При редагуванні файлу «%s»:

en: Not interested
uk_UA: Не цікаво

en: Pre-translation
uk_UA: Попередній переклад

en: Pre-translate all items at once and focus on making corrections, instead of translating them one by one.
uk_UA: Виконати попередній переклад усіх елементів одразу і зосередитися на внесенні виправлень, а не їх перекладі по одному.

en: Stay Informed!
uk_UA: Будьте в курсі!

en: Subscribe
uk_UA: Підписатися

en: Sign up for Poedit newsletter and be the first to know about what’s new. I hate spam too, so expect only a few emails a year.
uk_UA: Підпишіться на розсилку Poedit і будете одразу дізнатися про нововведення. Я теж ненавиджу спам, тому очікується лише кілька листів на рік.

en: Email address
uk_UA: Адреса електронної пошти

en: You’re signed up. Please check your email for a confirmation message.
uk_UA: Ви підписались. Будь ласка, перевірте свою пошту на наявність повідомлення про підтвердження.

note: TRANSLATORS: "Dictionaries" is the name of the application (see https://dictionaries.io), i.e. shouldn't be translated
en: Dictionaries for Mac, Windows & Kindle
uk_UA: Словники для Mac, Windows & Kindle

en: Did you know I also made a dictionaries app for Mac, Windows and Kindle? It supports over 80 languages and is a great companion to Poedit.
uk_UA: Чи знаєте Ви, що, крім того, я розробив словниковий застосунок для Mac, Windows та Kindle? Він підтримує понад 80 мов і є відмінним супутником для Poedit.

en: Glossary Entry
uk_UA: Запис словника

en: Term
uk_UA: Термін

en: Additional description or notes
uk_UA: Додатковий опис або примітки

en: Notes
uk_UA: Примітки

en: CSV Glossary Import
uk_UA: Імпорт з глосарія CSV

en: Source language:
uk_UA: Початкова мова:

en: Translation language:
uk_UA: Мова перекладу:

en: Import rules:
uk_UA: Імпорт правил:

en: Skip the first row
uk_UA: Пропускати перший рядок

en: Column separator:
uk_UA: Розділювач стовпців:

en: Term column:
uk_UA: Стовпчик термінів:

en: Definition column:
uk_UA: Стовпчик визначень:

en: Notes column:
uk_UA: Стовпчик приміток:

en: Preview of imported glossary data:
uk_UA: Попередній перегляд даних імпортованого глосарія:

note: TRANSLATORS: %d is the number of entries in the preview, %s is the total number of entries in the file
en: Preview of imported glossary data (%d out of %s shown):
uk_UA: Попередній перегляд імпортованих даних глосарію (показано %d з %s):

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Word or phrase
uk_UA: Слово або фраза

en: Add entries to the glossary
uk_UA: Додати записи в глосарій

en: Search previously made translations and glossaries to ensure consistency. Both the current file and your translation memory are consulted.
uk_UA: Шукати зроблені раніше переклади та словники, щоб забезпечити узгодженість. Пошук як у поточному файлі, так і в пам'яті перекладів.

en: Unlock terminology search
uk_UA: Розблокувати термінологічний пошук

en: Glossary
uk_UA: Словник

en: This File
uk_UA: Цей файл

en: Add Glossary Entry…
uk_UA: Додати запис глосарія…

en: Add glossary entry…
uk_UA: Додати запис глосарія…

en: Import Glossary from CSV File…
uk_UA: Імпортувати глосарій з файлу CSV…

en: Import glossary from CSV file…
uk_UA: Імпортувати глосарій з файлу CSV…

en: Select CSV glossary file to import
uk_UA: Вибрати CSV-файл глосарія для імпорту

en: CSV Files
uk_UA: CSV-файли

en: Importing glossary
uk_UA: Імпортування глосарія

note: TRANSLATORS: %1$s is the number of terms, %2$s is the filename
en: Imported %1$s term from CSV file “%2$s” into the glossary. | Imported %1$s terms from CSV file “%2$s” into the glossary.
uk_UA[0]: Імпортовано %1$s термін з CSV-файлу “%2$s" у словник.
uk_UA[1]: Імпортовано %1$s терміни з CSV-файлу “%2$s" у словник.
uk_UA[2]: Імпортовано %1$s термінів з CSV-файлу “%2$s" у словник.
uk_UA[3]: Імпортовано %1$s термін з CSV-файлу “%2$s" у словник.

en: Items
uk_UA: Записів

en: Words
uk_UA: Слів

en: Characters
uk_UA: Символів

en: Translated
uk_UA: Перекладено

[ctx: column/row header]
en: Needs work
uk_UA: Потребує доопрацювання

en: Translations with errors
uk_UA: Перекладено з помилками

en: Strings in source language
uk_UA: Рядків у початковому тексті

en: Not translated
uk_UA: Не перекладено

en: Include code and placeholders
uk_UA: Включити код і заповнювачі

en: If checked, word and character counts will also include placeholders, HTML markup and code.
uk_UA: Якщо увімкнено, то підрахунок букв та символів також буде враховувати заповнювачі, HTML-розмітку та код.

en: Characters are counted including spaces.
uk_UA: Підраховуються символи, включно з пробілами.

en: Copy to clipboard
uk_UA: Копіювати до буфера обміну

en: Copy to Clipboard
uk_UA: Копіювати до буфера обміну

en: The file “%s” couldn’t be opened: %s
uk_UA: Неможливо відкрити файл «%s»: %s

en: Cannot execute program: %s
uk_UA: Не вдалося виконати програму: %s

en: The TMX file is malformed.
uk_UA: TMX-файл пошкоджено.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
uk_UA: Пошкоджено базу даних пам'яті перекладів: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
uk_UA: Помилка пам'яті перекладу: %s (%d).

en: (Use default language)
uk_UA: (Типова мова)

en: Language selection
uk_UA: Вибір мови

en: Select your preferred language
uk_UA: Виберіть бажану мову

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
uk_UA: Зміни набудуть чинності після перезапуску Poedit.

en: Cannot create temporary directory.
uk_UA: Не вдалося створити тимчасову теку.

en: There are no translations. That’s unusual.
uk_UA: Дивно, але переклад відсутній.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
uk_UA: Записи, що перекладаються, не додаються вручну в систему Gettext, а автоматично видобуваються з початкового коду. Таким чином забезпечується їхня актуальність і точність. Перекладачі, зазвичай, працюють з PO-файлами (POT-шаблони), які підготував для них розробник.

en: Learn more about GNU gettext
uk_UA: Докладніше про GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
uk_UA: Найпростіший спосіб заповнити цей файл перекладами — оновити його з POT:

en: Update from POT
uk_UA: Оновити з POT-файлу

en: Take translatable strings from an existing POT template.
uk_UA: Витяг рядків для перекладу з наявного POT-шаблону.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
uk_UA: Рядки, що перекладаються, можна також отримати безпосередньо з програмного коду:

en: Extract from sources
uk_UA: Видобути з початкового коду

en: Configure source code extraction in Properties.
uk_UA: Налаштувати видобування початкового коду у Властивостях.

en: Create new
uk_UA: Створити новий

en: Create new translation from POT template.
uk_UA: Створити новий переклад з POT-шаблону.

en: Browse files
uk_UA: Огляд файлів

en: Open and edit translation files.
uk_UA: Відкрити й редагувати файли перекладу.

en: Translate WordPress theme or plugin
uk_UA: Переклад теми або плагіна WordPress

en: Edit WordPress translations over FTP or locally.
uk_UA: Редагувати переклади WordPress через FTP або локально.

en: Translate cloud project
uk_UA: Перекласти проєкт із хмари

en: Collaborate with other people online.
uk_UA: Співпрацюйте з іншими людьми онлайн.

en: Recent files
uk_UA: Недавні файли

en: Failed to read file “%s”.
uk_UA: Не вдалося прочитати файл «%s».

en: Confused by ambiguous values of “%s” in %s.
uk_UA: Неоднозначні значення «%s» у %s.

en: Couldn’t detect POs location for “%s”.
uk_UA: Не вдалося визначити розташування PO-файлів для «%s».

en: The “%s” theme isn’t localization-ready.
uk_UA: Тема «%s» не підготовлена до локалізації.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” theme.
uk_UA: Не вдалося виявити домен перекладу теми «%s».

en: Couldn't detect translation domain of the "%s" theme.
uk_UA: Не вдалося виявити домен перекладу теми «%s».

en: Confused: multiple main plugin files.
uk_UA: Неоднозначність: кілька файлів головного плагіна.

en: The “%s” plugin isn’t localization-ready.
uk_UA: Плагін «%s» не підготовлений до локалізації.

en: Couldn’t detect translation domain of the “%s” plugin.
uk_UA: Не вдалося виявити домен перекладу плагіна «%s».

en: Found neither WordPress theme nor plugin in the folder.
uk_UA: У теці не знайдено ні теми WordPress, ні плагіна.

en: Translations folder (%s) doesn’t exist.
uk_UA: Тека перекладу (%s) не існує.

en: Failed to compile translations for WordPress.
uk_UA: Не вдалося скомпілювати переклади для WordPress.

en: <big>Drag and drop <b>theme or plugin folder</b> here</big>
    
    or use the “Choose folder” button
uk_UA: <big>Перетягніть <b>теку з темою або плагіном</b> сюди</big>
    
    або натисніть кнопку «Обрати теку...»

en: <big>Drag and Drop <b>Theme or Plugin Folder</b> Here</big>
    
    or use the “Choose Folder” button
uk_UA: <big>Перетягніть <b>теку з темою або плагіном</b> сюди</big>
    
    або натисніть кнопку «Обрати теку...»

en: Folder “%s”
uk_UA: Тека «%s»

en: Work With Files
uk_UA: Робота з файлами

en: Work with files
uk_UA: Робота з файлами

en: Connect to Server
uk_UA: Під'єднатися до сервера

en: Connect to server
uk_UA: Під'єднатися до сервера

en: On This Computer
uk_UA: На цьому комп’ютері

en: On this computer
uk_UA: На цьому комп’ютері

en: Continue
uk_UA: Продовжити

en: Choose Folder…
uk_UA: Обрати теку…

en: Choose folder…
uk_UA: Обрати теку…

en: Create a new translation
uk_UA: Створити новий переклад

en: Choose this if you want to translate the theme or plugin into your language.
uk_UA: Виберіть це, якщо хочете перекласти тему чи плагін своєю мовою.

en: Create a POT
uk_UA: Створити POT

en: This option is for theme and plugin developers. Poedit will create an empty template (POT) that translations can be based on.
uk_UA: Ця опція для розробників тем і плагінів. Poedit створить порожній шаблон (POT), який береться за основу для перекладів.

en: Select the folder with the WordPress theme or plugin
uk_UA: Виберіть теку з темою або плагіном WordPress

en: Enter connection details for your WordPress server. Poedit will retrieve available themes and plugins from it and let you translate directly on the server.
uk_UA: Введіть параметри зʼєднання до свого WordPress-сервера. Poedit спробує отримати з нього доступні теми й плагіни для перекладу безпосередньо на сервері.

en: Protocol:
uk_UA: Протокол:

en: FTP (insecure)
uk_UA: FTP (небезпечно)

en: FTP with SSL
uk_UA: FTP з SSL

en: Choose a recent server
uk_UA: Виберіть нещодавній сервер

en: Recent Servers
uk_UA: Недавні сервери

en: Recent servers
uk_UA: Недавні сервери

en: Server:
uk_UA: Сервер:

en: Remote Path:
uk_UA: Віддалений шлях:

en: Remote path:
uk_UA: Віддалений шлях:

en: Detected automatically
uk_UA: Виявлено автоматично

en: Port:
uk_UA: Порт:

en: Username:
uk_UA: Користувач:

en: Password:
uk_UA: Пароль:

en: Remember my credentials
uk_UA: Запам’ятати мої облікові дані

en: Connect
uk_UA: З’єднатися

en: Select the plugin or theme to translate:
uk_UA: Виберіть плагін або тему для перекладу:

en: Connecting to WordPress server…
uk_UA: Зʼєднання з сервером WordPress…

en: Theme: %s
uk_UA: Тема: %s

en: Plugin: %s
uk_UA: Плагін: %s

en: No Recent Servers
uk_UA: Немає нещодавніх серверів

en: No recent servers
uk_UA: Немає нещодавніх серверів

en: Clear Recent Servers
uk_UA: Очистити нещодавні сервери

en: Clear recent servers
uk_UA: Очистити нещодавні сервери

en: Failed to extract WordPress information.
uk_UA: Не вдалося видобути інформацію WordPress.

en: WordPress error
uk_UA: Помилка WordPress

en: Poedit couldn’t understand the content of the folder you selected. This may be a problem with the plugin/theme or it may be Poedit being silly. The error is:
    
     • %s
    
    Please email help@poedit.net and we’ll sort it out.
uk_UA: PoEdit не зміг зрозуміти вміст теки, яку ви вибрали. Це може бути проблема з плагіном/темою або ж Poedit нерозумний. Помилка::
    
     • %s
    
    Будь ласка, надішліть ел. листа на help@poedit.net, і ми розберемося.

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email support
uk_UA: Надіслати ел. листа у службу підтримки

en: View log
uk_UA: Переглянути журнал

note: TRANSLATORS: This is a button that sends an email to support when clicked
en: Email Support
uk_UA: Надіслати ел. листа у службу підтримки

en: View Log
uk_UA: Переглянути журнал

en: WordPress Errors Log
uk_UA: Журнал помилок WordPress

en: Please email this log to help@poedit.net. Thank you!
uk_UA: Будь ласка, надішліть цей журнал е-поштою на help@poedit.net. Дякуємо!

en: Analyzing WordPress server…
uk_UA: Аналіз сервера WordPress…

en: Downloading translation data…
uk_UA: Завантаження даних перекладу…

en: Unpacking translation data…
uk_UA: Видобування даних перекладу…

en: Error unpacking downloaded WordPress data.
uk_UA: Помилка видобування завантажених даних WordPress.

en: Analyzing WordPress code…
uk_UA: Аналіз коду WordPress…

en: WordPress translation file is ready, but there were some non-fatal issues with the corresponding source code.
uk_UA: Файл перекладу WordPress готовий, але деякі некритичні проблеми з відповідним початковим кодом.

en: Sync
uk_UA: Синхронізувати

en: Synchronize the translation with Crowdin
uk_UA: Синхронізувати переклад з Crowdin

en: Upgrade to Poedit Pro to get additional features and support Poedit's development.
uk_UA: Оновіться до Poedit Pro, щоб отримати додаткові функції і підтримку розробників Poedit.

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
uk_UA: Налаштування %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
uk_UA: Про %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
uk_UA: Служби

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
uk_UA: Сховати %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
uk_UA: Сховати інші

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
uk_UA: Показати все

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
uk_UA: Вийти з %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
uk_UA: Налаштування…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
uk_UA: Налаштування...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
uk_UA: Налаштування...

en: &Apply
uk_UA: &Застосувати

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: &Back
uk_UA: &Повернутися

en: Back
uk_UA: Повернутися

en: &Cancel
uk_UA: &Скасувати

en: &Clear
uk_UA: &Очистити

en: Clear
uk_UA: Очистити

en: Copy
uk_UA: Копіювати

en: Cu&t
uk_UA: Ви&різати

en: Cut
uk_UA: Вирізати

en: &Quit
uk_UA: &Вийти

en: Help
uk_UA: Довідка

en: &New
uk_UA: &Новий

en: New
uk_UA: Новий

en: &No
uk_UA: &Ні

en: No
uk_UA: Ні

en: &OK
uk_UA: &ОК

en: Open…
uk_UA: Відкрити…

en: &Open...
uk_UA: &Відкрити...

en: Open...
uk_UA: Відкрити...

en: &Paste
uk_UA: &Вставити

en: Paste
uk_UA: Вставити

en: Preferences
uk_UA: Налаштування

en: &Redo
uk_UA: &Повторити

en: Refresh
uk_UA: Оновити

en: &Save as
uk_UA: &Зберегти як

en: Save as
uk_UA: Зберегти як

en: Select &All
uk_UA: Вибрати &все

en: Select All
uk_UA: Вибрати все

en: &Undo
uk_UA: &Скасувати

en: &Yes
uk_UA: &Так

en: Yes
uk_UA: Так

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
uk_UA: Вгору

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
uk_UA: Вниз

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
uk_UA: Вліво

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
uk_UA: Вправо

en: Warning:
uk_UA: Попередження:
