poedit - en to it_IT translation catalogue (691 entries)

en: Hide this notification message
it_IT: Nascondi questo messaggio di notifica

en: Don’t Show Again
it_IT: Non mostrare più

en: Don’t show again
it_IT: Non mostrare più

en: Update Summary
it_IT: Aggiorna riassunto

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
it_IT: Aggiorna riepilogo

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Issues
it_IT: Problemi

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
it_IT: Riga

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
it_IT: Problema

en: New Strings
it_IT: Nuove stringhe

en: New strings
it_IT: Nuove stringhe

en: Removed Strings
it_IT: Stringhe rimosse

en: Removed strings
it_IT: Stringhe rimosse

en: Collecting source files…
it_IT: Raccolta dei file sorgente…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
it_IT[0]: Estrazione stringhe traducibili dal file %s…
it_IT[1]: Estrazione stringhe traducibili dai file %s…

en: Failed to load file with extracted translations.
it_IT: Impossibile caricare il file con le traduzioni estratte.

en: Source code not available.
it_IT: Codice sorgente non disponibile.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
it_IT: Impossibile aggiornare le traduzioni dal codice sorgente, perché non è stato trovato alcun codice nella posizione specificata nelle Proprietà del file.

en: Permission denied.
it_IT: Permesso negato.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
it_IT: Non hai le autorizzazioni per leggere i file di codice sorgente dalla posizione specificata nelle Proprietà del file.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
it_IT: Se, precedentemente, hai negato l'accesso ai tuoi file, puoi consentirlo in Impostazioni di Sistema > Privacy e Sicurezza > File e Cartelle.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
it_IT: Se precedentemente hai negato l'accesso ai tuoi file, puoi consentirlo in Preferenze di Sistema > Sicurezza e Privacy > Privacy > File e Cartelle.

en: Failed to extract strings from source code.
it_IT: Estrazione delle stringhe dal codice sorgente non riuscita.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
it_IT: Il file %s non può essere aperto.

en: Updating translations
it_IT: Aggiornamento traduzioni

en: Determining differences…
it_IT: Determinazione differenze…

en: Merging differences…
it_IT: Unione delle differenze…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
it_IT: Il file di traduzione è già aggiornato, non sono state apportate modifiche alle stringe.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
it_IT[0]: Il file di traduzione è stato aggiornato con %s modifica.
it_IT[1]: Il file di traduzione è stato aggiornato con %s modifiche.

en: New strings to translate:
it_IT: Nuove stringhe da tradurre:

en: Removed strings (no longer used):
it_IT: Stringhe rimosse (non più usate):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
it_IT[0]: Rilevato %d problema con la stringa sorgente.
it_IT[1]: Rilevati %d problemi con la stringa sorgente.

en: View Details…
it_IT: Vedi dettagli…

en: View details…
it_IT: Vedi dettagli…

en: Malformed header: “%s”
it_IT: Intestazione malformata: “%s”

en: PO Translation Files
it_IT: File di traduzione PO

en: POT Translation Templates
it_IT: Modelli di traduzione POT

en: XLIFF Translation Files
it_IT: File di traduzione XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
it_IT: Catalogo localizzazione Xcode

en: JSON Translation Files
it_IT: File di traduzione JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
it_IT: File di traduzione Flutter

en: All Translation Files
it_IT: Tutti i file di traduzione

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
it_IT: Il file è in un formato non riconosciuto da Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
it_IT: Questo file JSON non è un file traduzioni e non può essere modificato in Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
it_IT: La lettura del contenuto del file non è riuscita. Errore: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
it_IT: Il file "%s" è in sola lettura e non può essere salvato.
    Salvarlo con un nome diverso.

en: Couldn’t save file %s.
it_IT: Impossibile salvare il file %s.

en: Screenshots:
it_IT: Schermate:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
it_IT[0]: %i linea del file “%s” non è stata caricata correttamente.
it_IT[1]: %i linee del file “%s” non sono state caricate correttamente.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
it_IT: La riga %d del file “%s” è corrotta (dati %s non validi).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
it_IT: File PO corrotto: forma msgstr singolare usata con msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
it_IT: File PO corrotto: forma msgstr plurale usata senza msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
it_IT: Impossibile caricare il file, probabilmente è danneggiato.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
it_IT: Si sono verificati degli errori caricando il file. Alcuni dati potrebbero mancare o esser corrotti come risultato.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
it_IT: Si è verificato un problema nella formattazione del file (ma è stato salvato correttamente)

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
it_IT: Impossibile salvare il file nella serie di caratteri “%s” come specificato nelle impostazioni traduzione.
    
    Invece, è stato salvato in UTF-8 e l'impostazione è stata modificata di conseguenza.

en: Error saving file
it_IT: Errore durante il salvataggio del file

en: “%s” is not a valid POT file.
it_IT: "%s" non è un file POT valido.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
it_IT: Contenuto inaspettatamente mancante nel file XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
it_IT: Il salvataggio in una posizione diversa non è supportato per i file XCLOC.

en: Error while loading XLIFF file: %s
it_IT: Errore durante il caricamento del file XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
it_IT: versione non supportata (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
it_IT: Marcatore corrotto nella stringa traduzione.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
it_IT: Collega Poedit con piattaforme di localizzazione cloud supportate per sincronizzare senza problemi le traduzioni gestite su di esse.

en: How does cloud sync work?
it_IT: Come funziona la sincronizzazione cloud?

en: (not signed in)
it_IT: (non registrato)

en: Open cloud translation
it_IT: Apri traduzione cloud

en: Manage accounts
it_IT: Gestisci account

en: Project:
it_IT: Progetto:

en: Language:
it_IT: Lingua:

en: Sign in to Cloud Account
it_IT: Accedi all'account cloud

en: Sign in to cloud account
it_IT: Accedi all'account cloud

en: No translation projects listed in your account.
it_IT: Nell'account non è elencato nessun progetto.

en: Downloading latest translations…
it_IT: Download versione aggiornata traduzione…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
it_IT: Accedi a %s

en: Syncing
it_IT: Sincronizzazione

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
it_IT: Caricamento traduzioni in %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
it_IT: Caricamento traduzioni in '%s' non riuscito.

en: Syncing error
it_IT: Errore di sincronizzazione

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Unknown Crowdin error.
it_IT: Errore Crowdin sconosciuto.

en: Not authorized, please sign in again.
it_IT: Non autorizzato. È necessario autenticarsi per procedere, grazie.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
it_IT: I progetti Crowdin basati su stringhe non sono supportati.

en: Downloading translations is disabled in this project.
it_IT: Il download delle traduzioni è disabilitato in questo progetto.

en: Sign In
it_IT: Autenticati

en: Sign in
it_IT: Accedi

en: Sign Out
it_IT: Disconnettiti

en: Sign out
it_IT: Disconnetti

en: Learn more about Crowdin
it_IT: Scopri di più su Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
it_IT: Crowdin è una piattaforma di gestione delle traduzioni online e uno strumento di traduzione collaborativa. Usiamo Crowdin noi stessi per tradurre Poedit in molte lingue.

en: Waiting for authentication…
it_IT: Autenticazione…

en: Updating user information…
it_IT: Aggiornamento informazioni utente…

en: Sign in to Crowdin
it_IT: Accedi a Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
it_IT: Sincronizzazione con Crowdin fallita.

en: Crowdin error
it_IT: Errore di Crowdin

en: Uploading translations…
it_IT: Aggiornamento traduzioni…

en: &Copy
it_IT: &Copia

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: &Help
it_IT: &Aiuto

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
it_IT: I file MO non possono essere modificati direttamente con Poedit.

en: Error opening file
it_IT: Errore durante l'apertura del file

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
it_IT: Sei pregato piuttosto d'aprire e modificare il file PO corrispondente. Salvandolo, il file MO sarà anch'esso aggiornato.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
it_IT: non eliminare i file temporanei (per il debug)

en: handle a poedit:// URI
it_IT: gestisce un URI poedit://

en: go to item at given line number
it_IT: vai all'elemento al numero di riga dato

en: Failed to communicate with Poedit process.
it_IT: Errore di comunicazione con il processo di Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
it_IT: Si è verificata un'eccezione non gestita: %s

en: Select translation template
it_IT: Seleziona il modello traduzione

en: Invalid file
it_IT: File non valido

en: Select translation file
it_IT: Seleziona il file traduzione

en: Poedit is an easy to use translation editor.
it_IT: Poedit è un editor per traduzioni semplice da utilizzare.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
it_IT: Impossibile trascinare più file nella finestra di Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
it_IT: Il file “%s” non è un file traduzione.

en: File “%s” doesn’t exist.
it_IT: Il file "%s" non esiste.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
it_IT: Il controllo ortografico è disabilitato poiché il dizionario %s non è installato.

en: Install
it_IT: Installa

en: The file “%s” has been changed by another application.
it_IT: Il file “%s” è stato modificato da un'altra applicazione.

en: Reload file
it_IT: Ricarica il file

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
it_IT: Vuoi ricaricare il file dal disco? Le tue modifiche non salvate in Poedit saranno perse se lo fai.

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Reload File
it_IT: Ricarica il File

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
it_IT: Il file è stato modificato.
    Vuoi salvare le modifiche?

en: Save changes
it_IT: Salva le modifiche

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
it_IT: Le modifiche saranno perse se non le salvi.

en: Save
it_IT: Salva

en: Do&n’t save
it_IT: &Non salvare

en: Don’t Save
it_IT: Non salvare

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
it_IT: Le modifiche effettuate dall'altra applicazione saranno perse se salvi.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Save Anyway
it_IT: Salva Comunque

en: Save anyway
it_IT: Salva comunque

en: Save as…
it_IT: Salva come…

en: Compile to…
it_IT: Compila in…

en: Compiled Translation Files
it_IT: File traduzione compilati

en: Export to HTML…
it_IT: Esporta in HTML…

en: HTML Files
it_IT: FIle HTML

en: Exporting to HTML
it_IT: Esportazione in HTML

en: Updating failed
it_IT: Aggiornamento non riuscito

en: Open reference file
it_IT: Apri file di riferimento

en: Update from &POT File…
it_IT: Aggiorna da file &POT…

en: Update from &POT file…
it_IT: Aggiorna da file &POT…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
it_IT[0]: %d problema trovato nella traduzione.
it_IT[1]: Sono stati trovati %d problemi nella traduzione.

en: Validation results
it_IT: Risultati della convalida

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
it_IT: Le voci con errori sono state marcate in rosso nell'elenco. I dettagli dell'errore saranno visualizzati quando selezionerai una determinata voce.

en: The file was saved safely.
it_IT: Il file è stato correttamente salvato.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
it_IT: Il file è stato salvato  e compilato nel formato MO, ma potrebbe non funzionare correttamente.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
it_IT: Il file è stato salvato, ma non può essere compilato nel formato MO e utilizzato.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
it_IT: Il file è stato compilato nel formato MO, ma probabilmente non funzionerà correttamente.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
it_IT: Il file non può essere compilato nel formato MO e usato.

en: No problems with the translation found.
it_IT: Nessun problema trovato nella traduzione.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
it_IT[0]: La traduzione è pronta all'uso, ma la voce %d non è ancora tradotta.
it_IT[1]: La traduzione è pronta all'uso, ma le voci %d non sono ancora tradotte.

en: The translation is ready for use.
it_IT: La traduzione è pronta per l'uso.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
it_IT: Poedit correggerà automaticamente il contenuto non valido nel file "%s".

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
it_IT: Il file contiene elementi duplicati, che non sono permessi nei file PO e devono essere rimossi per prevenirne l'uso. Poedit correggerà questo problema, ma dovrai rivedere le traduzioni di ogni elemento segnato come "Da verificare" e correggerle se necessario.

en: Language of the translation isn’t set.
it_IT: La lingua traduzione non è impostata.

en: Set Language
it_IT: Imposta lingua

en: Set language
it_IT: Imposta lingua

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
it_IT: I suggerimenti non sono disponibili se la lingua traduzione non è impostata correttamente.
    Anche altre caratteristiche, come i plurali, possono presentare dei problemi.

en: Language of the translation is the same as source language.
it_IT: La lingua del file traduzione è la stessa lingua del file sorgente.

en: Fix Language
it_IT: Correggi la lingua

en: Fix language
it_IT: Correggi la lingua

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
it_IT: Questo file contiene voci con forme plurali, ma non ha un'intestazione delle Forme Plurali configurata.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
it_IT: Le voci in questo file hanno un diverso conteggio delle forme plurali da quanto detto dall'intestazione delle Forme Plurali del file

en: Required header Plural-Forms is missing.
it_IT: Manca l'intestazione richiesta per i plurali.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
it_IT: Errore di sintassi nell'intestazione delle forme plurali ("%s").

en: Fix the Header
it_IT: Correggi l'intestazione

en: Fix the header
it_IT: Correggi l'intestazione

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
it_IT: L'espressione delle forme plurali usata dal file è insolita per %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
it_IT: Revisiona

en: Would you like to use English for source text?
it_IT: Vuoi usare l'inglese per il testo sorgente?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
it_IT: Questo file utilizza ID stringa invece del testo sorgente. 
    Poedit può caricare testi in inglese dal file “%s”.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
it_IT: Carica inglese

en: Translated: %d of %d (%d %%)
it_IT: Tradotti: %d di %d (%d %%)

en: Remaining: %d
it_IT: Rimanenti: %d

en: %d error | %d errors
it_IT[0]: %d errore
it_IT[1]: %d errori

en: %d entry | %d entries
it_IT[0]: %d voce
it_IT[1]: %d voci

en:  (unsaved)
it_IT:  (non salvato)

en:  (modified)
it_IT:  (modificato)

en: Failed to update translation memory: %s
it_IT: Impossibile aggiornare la memoria traduzione: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
it_IT: Il file %s non può essere salvato.

en: Remove same-as-source translations
it_IT: Rimuovi traduzioni identiche a sorgente

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
it_IT: Vuoi rimuovere tutte le traduzioni identiche al testo sorgente?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
it_IT: Questa azione eliminerà tutte le traduzioni che corrispondono esattamente al testo di origine. Questo non può essere annullato.

en: Keep
it_IT: Mantieni

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Purge deleted translations
it_IT: Rimuovi le traduzioni eliminate

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
it_IT: Vuoi rimuovere dalla memoria traduzione tutte le traduzioni non più utilizzate?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
it_IT: Se si continua nella pulizia, tutte le traduzioni segnate come eliminate verranno rimosse definitivamente. Se esse verranno nuovamente aggiunte in futuro sarà necessario tradurle nuovamente.

en: Purge
it_IT: Rimuovi

en: Copy from source text
it_IT: Copia dal testo sorgente

en: Copy from Source Text
it_IT: Copia dal testo sorgente

en: Clear translation
it_IT: Cancella traduzione

en: Clear Translation
it_IT: Cancella traduzione

en: Edit comment
it_IT: Modifica commento

en: Edit Comment
it_IT: Modifica commento

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
it_IT: Occorrenze del Codice

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
it_IT: Occorrenze del codice

en: Hide Sidebar
it_IT: Nascondi barra laterale

en: Show Sidebar
it_IT: Mostra barra laterale

en: Hide Status Bar
it_IT: Nascondi barra di stato

en: Show Status Bar
it_IT: Visualizza barra di stato

en: String length in characters: translation | source
it_IT: Lunghezza stringa in caratteri: traduzione | sorgente

en: String length in characters
it_IT: Lunghezza della stringa in caratteri

en: Source text
it_IT: Testo sorgente

en: Singular
it_IT: Singolare

en: Plural
it_IT: Plurale

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: Pre-translated
it_IT: Pre-tradotta

en: Needs Work
it_IT: Necessita Verifica

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
it_IT: Richiede verifica

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
it_IT: I file POT sono solo modelli e non contengono traduzioni.
    Per fare una traduzione, crea un nuovo file PO utilizzando un modello.

en: Create new translation
it_IT: Crea una nuova traduzione

en: Make a new translation from this POT file.
it_IT: Crea una nuova traduzione da questo file POT.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
it_IT: ID testo sorgente

en: Everything
it_IT: Qualsiasi

en: Form %i
it_IT: Forma %i

en: Form %i (unused)
it_IT: Forma %i (inutilizzata)

en: One
it_IT: Uno

en: Two
it_IT: Due

en: Other
it_IT: Altro

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
it_IT: Contesto stringa: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
it_IT: Identificatore stringa: %s

en: %s Format
it_IT: Formato %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
it_IT: formato %s

en: Translation — %s
it_IT: Traduzione — %s

en: Source text — %s
it_IT: Testo sorgente — %s

en: unknown language
it_IT: lingua sconosciuta

en: Network error: %s (%d)
it_IT: Errore di rete: %s (%d)

en: Unknown error
it_IT: Errore sconosciuto

en: Failed to merge gettext catalogs.
it_IT: Impossibile unire i cataloghi gettext.

en: Open in Editor
it_IT: Apri nell'editor

en: Open in editor
it_IT: Apri nell'editor

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
it_IT: Nessun'informazione sulle occorrenze di questa stringa nel codice sorgente fornita nel file.

en: No usage information
it_IT: Nessun'informazione d'uso

en: %d code occurrence | %d code occurrences
it_IT[0]: %d occorrenza del codice
it_IT[1]: %d occorrenze del codice

en: Source code not found
it_IT: Codice sorgente non trovato

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
it_IT: Poedit non può visualizzare il codice sorgente in cui è usata la stringa, perché il file non è disponibile nel percorso indicato o è un riferimento simbolico che non punta ad un file reale.

en: File cannot be opened
it_IT: Impossibile aprire il file

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
it_IT: Poedit non è riuscito ad aprire il file “%s”.

en: Find
it_IT: Trova

en: Replace
it_IT: Sostituisci

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
it_IT: Opzioni

en: Ignore case
it_IT: Ignora maiuscole

en: Wrap around
it_IT: Torna su se raggiungi la fine

en: Whole words only
it_IT: Solo parole intere

en: Find in source texts
it_IT: Trova nel testo sorgente

en: Find in translations
it_IT: Trova nella traduzione

en: Find in comments
it_IT: Trova nei commenti

en: Replace &All
it_IT: Sostituisci t&utto

en: Replace &all
it_IT: Sostituisci t&utto

en: &Replace
it_IT: &Sostituisci

en: < &Previous
it_IT: < &Indietro

en: &Next >
it_IT: Ava&nti >

en: String to find
it_IT: Stringa da trovare

en: Replacement string
it_IT: Stringa di sostituzione

en: warning:
it_IT: avviso:

en: error:
it_IT: errore:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
it_IT: Nome o codice lingua

en: Translation Language
it_IT: Lingua della traduzione

en: Language of the translation:
it_IT: Lingua della traduzione:

en: All strings
it_IT: Tutte le stringhe

en: Couldn’t download Localazy project details.
it_IT: Impossibile scaricare i dettagli del progetto Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento delle traduzioni in Localazy.

en: Projects
it_IT: Progetti

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
it_IT: Scopri di più su %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
it_IT: Localazy è una piattaforma di localizzazione altamente automatizzata che consente a chiunque di tradurre facilmente i prodotti e contenuti in più lingue.

en: Add Project
it_IT: Aggiungi progetto

en: Add project
it_IT: Aggiungi progetto

en: Poedit - Catalogs manager
it_IT: Poedit - Gestore cataloghi

en: Edit…
it_IT: Modifica…

en: Create new translations project
it_IT: Crea nuovo progetto di traduzione

en: Delete the project
it_IT: Elimina il progetto

en: Edit the project
it_IT: Modifica il progetto

en: Update all
it_IT: Aggiorna tutto

en: Update all catalogs in the project
it_IT: Aggiorna tutti i cataloghi nel progetto

en: Total
it_IT: Totale

en: Untrans
it_IT: Non tradotte

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
it_IT: Necessita Verifica

en: Errors
it_IT: Errori

en: Last modified
it_IT: Ultima modifica

en: Select directory
it_IT: Seleziona la cartella

en: Directories:
it_IT: Cartelle:

en: Do you want to delete project “%s”?
it_IT: Vuoi eliminare il progetto “%s”?

en: Delete project
it_IT: Elimina il progetto

en: Deleting the project will not delete any translation files.
it_IT: Eliminare il progetto non eliminerà alcun file traduzione.

en: Confirmation
it_IT: Conferma

en: Update all catalogs in this project?
it_IT: Aggiornare tutti i cataloghi in questo progetto?

en: Performs update from source code on all files in the project.
it_IT: Esegue l'aggiornamento dal codice sorgente per tutti i file del progetto.

en: Updating project catalogs
it_IT: Aggiornamento cataloghi progetto

en: Check for Updates…
it_IT: Verifica Aggiornamenti…

en: Catalogs Manager
it_IT: Gestore cataloghi

en: &Preferences…
it_IT: &Preferenze…

en: &Edit
it_IT: &Modifica

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Redo
it_IT: Ripeti

en: Paste and Match Style
it_IT: Incolla e verifica corrispondenze stile

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Spelling and Grammar
it_IT: Ortografia e Grammatica

en: Show Spelling and Grammar
it_IT: Visualizza ortografia e grammatica

en: Check Document Now
it_IT: Verifica ora il documento

en: Check Spelling While Typing
it_IT: Controllo ortografico durante la digitazione

en: Check Grammar With Spelling
it_IT: Verifica grammatica ed ortografia

en: Correct Spelling Automatically
it_IT: Correggi automaticamente l'ortografia

en: Substitutions
it_IT: Sostituzioni

en: Show Substitutions
it_IT: Visualizza sostituzioni

en: Smart Copy/Paste
it_IT: Copia/incolla rapido

en: Smart Quotes
it_IT: Virgolette Smart

en: Smart Dashes
it_IT: Trattini veloci

en: Smart Links
it_IT: Collegamenti rapidi

en: Text Replacement
it_IT: Sostituzione testo

en: Transformations
it_IT: Trasformazioni

en: Make Upper Case
it_IT: Trasforma in maiuscolo

en: Make Lower Case
it_IT: Trasforma in minuscolo

en: Capitalize
it_IT: Rendi maiuscolo

en: Speech
it_IT: Voce

en: Start Speaking
it_IT: Avvia parlato

en: Stop Speaking
it_IT: Ferma parlato

en: &View
it_IT: &Visualizza

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
it_IT: Mostra la barra degli strumenti

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
it_IT: Personalizza la barra degli strumenti…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
it_IT: Modalità a schermo intero

en: Window
it_IT: Finestra

en: Minimize
it_IT: Riduci a icona

en: Zoom
it_IT: Ingrandisci

en: Welcome to Poedit
it_IT: Benvenuto in Poedit

en: Bring All to Front
it_IT: Mostra tutto in primo piano

en: Information about the translator
it_IT: Informazioni sul traduttore

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
it_IT: Il tuo nome e indirizzo email sono usati solo per impostare l'intestazione dell'ultimo traduttore dei file GNU gettext.

en: Editing
it_IT: Modifica

en: Automatically compile MO file when saving
it_IT: Compila automaticamente il file MO durante il salvataggio

en: Check spelling
it_IT: Controllo ortografico

en: Always change focus to text input field
it_IT: Posiziona sempre il cursore nel campo di immissione del testo

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
it_IT: Non permettere mai che nella lista delle stringhe si posizioni automaticamente il cursore. Se abilitato, è necessario usare Ctrl-frecce direzionali per la navigazione con la tastiera, ma è anche possibile scrivere il testo immediatamente, senza dover premere Tab per posizionare il cursore.

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Use custom list font:
it_IT: Font personalizzato per gli elenchi:

en: Use custom text fields font:
it_IT: Usa un carattere personalizzato per i campi di testo:

en: Change UI language
it_IT: Cambia la lingua dell'interfaccia

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
it_IT: (richiede Windows 8 o successivo)

en: General
it_IT: Generale

en: Use translation memory
it_IT: Usa la memoria di traduzione

en: Manage…
it_IT: Gestione…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
it_IT: Quando aggiorni dai sorgenti

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
it_IT: corrispondenza parziale nel file

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
it_IT: pre-traduci dalla MT

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
it_IT: Poedit può tentare di riempire in nuove voci da sole traduzioni precedenti nel file o dalla tua memoria traduzione.
    Usa solo la MT potrebbe non essere molto efficace, se è quasi vuota, ma sarà meglio se si aggiungono altre traduzioni.

en: Stored translations:
it_IT: Traduzioni memorizzate:

en: Database size on disk:
it_IT: Dimensione database sul disco:

en: Import Translation Files…
it_IT: Importazione dei file della traduzione…

en: Import translation files…
it_IT: Importazione dei file della traduzione…

en: Import From TMX…
it_IT: Importazione da TMX…

en: Import from TMX…
it_IT: Importazione da TMX…

en: Export To TMX…
it_IT: Esportazione in TMX…

en: Export to TMX…
it_IT: Esporta in TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
it_IT: Resetta

en: Select translation files to import
it_IT: Seleziona i file di traduzione da importare

en: Select TMX files to import
it_IT: Seleziona i file TMX da importare

en: TMX Files
it_IT: File TMX

en: Importing translations…
it_IT: Importazione traduzioni…

en: Importing translation memory failed.
it_IT: Importazione memoria di traduzione non riuscita.

en: Importing from “%s”…
it_IT: Importazione da %s…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
it_IT[0]: %s traduzione importata.
it_IT[1]: %s traduzioni Importate.

en: Export as…
it_IT: Esporta come…

en: Exporting translations…
it_IT: Esportazione traduzioni…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
it_IT: L'esportazione della memoria traduzione in "%s" è fallita.

en: Reset translation memory
it_IT: Azzera la memoria di traduzione

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
it_IT: Sei sicuro di voler azzerare la memoria di traduzione?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
it_IT: L'azzeramento della memoria eliminerà in modo irrimediabile tutte le traduzioni. Non puoi annullare questa operazione dopo averla eseguita.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
it_IT: MT

en: Translation Memory
it_IT: Memoria di traduzione (TM)

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
it_IT: Gli estrattori di codice sorgente vengono utilizzati per trovare stringhe di testo nei file di codice sorgente ed estrarle in modo che possano essere tradotte.

en: Custom Extractors:
it_IT: Estrattori personalizzati:

en: Custom extractors:
it_IT: Estrattori personalizzati:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
it_IT: Supporta tutti i linguaggi di programmazione riconosciuti dagli strumenti di GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript e altri).

en: Delete extractor
it_IT: Elimina estrattore

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare l'estrattore "%s"?

en: Extractors
it_IT: Estrattori

en: Accounts
it_IT: Account

en: Automatically check for updates
it_IT: Controlla automaticamente gli aggiornamenti

en: Include beta versions
it_IT: Includi versioni beta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
it_IT: Le versioni beta contengono le ultime novità e miglioramenti, ma possono essere meno stabili.

en: Updates
it_IT: Aggiornamenti

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
it_IT: Queste impostazioni influenzano la formattazione interna dei file PO.
    Modificale se hai requisiti specifici, ad esempio a causa del controllo versione.

en: Line endings:
it_IT: Terminazioni di riga:

en: Unix (recommended)
it_IT: Unix (consigliato)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
it_IT: A capo a:

en: Preserve formatting of existing files
it_IT: Non modificare la formattazione dei file

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Preparing strings…
it_IT: Preparando le stringhe…

en: Pre-translating from translation memory…
it_IT: Pretraduzione dalla memoria traduzione…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
it_IT[0]: %u stringa pre-tradotta
it_IT[1]: %u stringhe pre-tradotte

en: Pre-translating…
it_IT: Pre-traduzione in corso…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
it_IT[0]: %d elemento è stato pre-tradotto.
it_IT[1]: %d elementi sono stati pre-tradotti.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
it_IT: Le traduzioni erano state segnate come non verificate, perché non accurate. Devi verificarne la correttezza.

en: Exact matches from TM
it_IT: Corrispondenze esatte dalla MdT

en: Approximate matches from TM
it_IT: Corrispondenze approssimative dalla MdT

en: No entries could be pre-translated.
it_IT: Nessun elemento è stato pre-tradotto.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
it_IT: La MT non contiene nessuna stringa simile al contenuto di questo file. È efficace per traduzioni semi-automatiche solo dopo che Poedit impara abbastanza dai file che hai tradotto manualmente.

en: Cannot pre-translate without source text.
it_IT: Impossibile pretradurre senza testo sorgente.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
it_IT: Pre-traduzione

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
it_IT: La pre-traduzione richiede che sia disponibile il testo sorgente. 
    Non funziona se vengono utilizzati solo ID senza il testo effettivo.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
it_IT: Impossibile pre-tradurre da una lingua sconosciuta.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
it_IT: La pre-traduzione richiede che la lingua del testo sorgente sia conosciuta. 
    Poedit non è riuscito a rilevarlo in questo file.

en: Only fill in exact matches
it_IT: Riempi solo quelle con corrispondenza esatta

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
it_IT: Per impostazione predefinita, vengono inclusi anche i risultati imprecisi, ma contrassegnati come da elaborare. 
    Seleziona questa opzione per includere solo le corrispondenze esatte.

en: Don’t mark exact matches as needing work
it_IT: Non segnare le corrispondenze esatte come 'Da verificare'

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
it_IT: Abilitala solo se ti fidi della qualità della MT. In modo predefinito tutte le corrispondenze dalla MT sono segnate come 'Da verificare' e devono essere controllate.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
it_IT: La Pre-traduzione trova automaticamente nella memoria traduzione le corrispondenze esatte o da verificare per le stringhe non tradotte e le riempie con le loro traduzioni.

en: Error:
it_IT: Errore:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
it_IT[0]: %d errore sopravvenuto:
it_IT[1]: %d errori sopravvenuti:

en: An error occurred.
it_IT: Un errore sopravvenuto.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
it_IT[0]: %d errore sopravvenuto.
it_IT[1]: %d errori sopravvenuti.

en: Cancelling…
it_IT: Annullando…

en: Drag Folders or Files Here
it_IT: Trascina Qui Cartelle o File

en: Drag folders or files here
it_IT: Trascina qui cartelle o file

en: Add Folders…
it_IT: Aggiungi Cartelle…

en: Add folders…
it_IT: Aggiungi cartelle…

en: Add Files…
it_IT: Aggiungi file…

en: Add files…
it_IT: Aggiungi file…

en: Add Wildcard…
it_IT: Aggiungi carattere jolly…

en: Add wildcard…
it_IT: Aggiungi carattere jolly…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
it_IT: Rivela nel Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
it_IT: Visualizza in Explorer

en: Show in Folder
it_IT: Visualizza nella cartella

en: Paths
it_IT: Percorsi

en: Excluded paths
it_IT: Percorsi esclusi

en: Advanced extraction settings
it_IT: Impostazioni di estrazione avanzate

en: Extract notes for translators from:
it_IT: Estrai le note per i traduttori da:

en: Comments prefixed with:
it_IT: Commenti preceduti da:

en: All comments
it_IT: Tutti i commenti

en: Additional xgettext flags:
it_IT: Attributi xgettext aggiuntivi:

en: Additional keywords
it_IT: Parole chiave aggiuntive

en: Name of the project the translation is for
it_IT: Nome del progetto per la traduzione

en: Team name and email address or URL
it_IT: Nome e indirizzo email della squadra o URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
it_IT: esempio. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
it_IT: UTF-8 (consigliato)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
it_IT: Salva prima il file. Questa sezione non può essere modificata fino ad allora.

en: Placeholders correctness
it_IT: Correttezza dei segnaposto

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
it_IT: Il segnaposto "%s" è mancante dalla traduzione.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
it_IT: Il segnaposto superfluo "%s" non è presente nel testo sorgente.

en: Plural form translations
it_IT: Traduzioni della forma plurale

en: Not all plural forms are translated.
it_IT: Non tutte le forme plurali sono tradotte.

en: Inconsistent upper/lower case
it_IT: Maiuscole/minuscole inconsistenti

en: The translation should start as a sentence.
it_IT: La traduzione dovrebbe iniziare come una frase.

en: The translation should start with a lowercase character.
it_IT: La traduzione dovrebbe iniziare con un carattere minuscolo.

en: Inconsistent whitespace
it_IT: Spazio bianco inconsistente

en: The translation doesn’t start with a space.
it_IT: La traduzione non inizia con uno spazio.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
it_IT: La traduzione inizia con uno spazio, ma non il testo sorgente.

en: The translation is missing a newline at the end.
it_IT: Manca un fine riga alla fine della traduzione.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
it_IT: La traduzione termina con un fine riga, ma non il testo sorgente.

en: The translation is missing a space at the end.
it_IT: Manca uno spazio alla fine della traduzione.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
it_IT: La traduzione termina con uno spazio, ma non il testo sorgente.

en: Punctuation checks
it_IT: Controlli di punteggiatura

en: The translation should end with “%s”.
it_IT: La traduzione dovrebbe terminare con "%s".

en: The translation should not end with “%s”.
it_IT: La traduzione non dovrebbe terminare con "%s".

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
it_IT: La traduzione termina con "%s", ma il testo sorgente termina con "%s".

en: Cloud
it_IT: Rete

en: Clear Menu
it_IT: Azzera elenco voci file recenti

en: Clear menu
it_IT: Azzera elenco voci file recenti

en: Comment:
it_IT: Commento:

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: &Delete
it_IT: &Elimina

en: Delete the comment
it_IT: Elimina il commento

en: Edit project
it_IT: Modifica progetto

en: Project name:
it_IT: Nome del progetto:

en: Browse
it_IT: Sfoglia

en: Add directory to the list
it_IT: Aggiungi cartella all'elenco

en: &New…
it_IT: &Nuovo…

en: New from &POT/PO file…
it_IT: Nuovo da file &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
it_IT: Nuovo da file &POT/PO…

en: &Open…
it_IT: &Apri…

en: Open Recent
it_IT: Apri recente

en: Open recent
it_IT: Apri recente

en: Open cloud translation…
it_IT: Apri traduzione cloud…

en: Open Cloud Translation…
it_IT: Apri traduzione cloud…

en: &Start window
it_IT: Finestra d'avvio

en: &Start Window
it_IT: Finestra d'Avvio

en: Catalogs &manager
it_IT: &Gestore dei cataloghi

en: Catalogs &Manager
it_IT: &Gestore cataloghi

en: &Close
it_IT: &Chiudi

en: &Save
it_IT: &Salva

en: Save &as…
it_IT: S&alva come…

en: Save &As…
it_IT: S&alva come…

en: Compile to MO…
it_IT: Compila in MO…

en: E&xport to HTML…
it_IT: E&sporta in HTML…

en: Check for updates…
it_IT: Verifica aggiornamenti…

en: Settings…
it_IT: Impostazioni…

en: &Preferences
it_IT: &Preferenze

en: E&xit
it_IT: E&sci

en: Quit
it_IT: Esci

en: Copy from singular
it_IT: Copia dal singolare

en: Copy From Singular
it_IT: Copia dal singolare

en: Translation needs &work
it_IT: La traduzione richiede una &verifica

en: Translation Needs &Work
it_IT: La traduzione richiede una &verifica

en: Edit &comment
it_IT: Modifica il &commento

en: Edit &Comment
it_IT: Modifica &Commento

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
it_IT: Suggerimenti

en: &Find…
it_IT: Trova…

en: Replace…
it_IT: Sostituisci…

en: Find next
it_IT: Trova successivo

en: Find previous
it_IT: Trova precedente

en: Find and Replace…
it_IT: Trova e sostituisci…

en: Find Next
it_IT: Trova successivo

en: Find Previous
it_IT: Trova precedente

en: Show string &ID
it_IT: Visualizza &ID stringa

en: Show String &ID
it_IT: Visualizza &ID stringa

en: Show warnings
it_IT: Mostra avvisi

en: Show Warnings
it_IT: Mostra avvisi

en: Sort by &file order
it_IT: Ordina per ordine &file

en: Sort by &File Order
it_IT: Ordina per ordine &file

en: Sort by &source
it_IT: Ordina per &sorgente

en: Sort by &Source
it_IT: Ordina per &sorgente

en: Sort by &translation
it_IT: Ordina per &traduzione

en: Sort by &Translation
it_IT: Ordina per &traduzione

en: &Group by context
it_IT: &Raggruppa per contesto

en: &Group By Context
it_IT: &Raggruppa per contesto

en: Entries with errors first
it_IT: Prima le voci con errori

en: Entries with Errors First
it_IT: Prima le voci con errori

en: &Untranslated entries first
it_IT: &Prima le voci non tradotte

en: &Untranslated Entries First
it_IT: &Prima voci non tradotte

en: &Show code occurrences
it_IT: Visualizza occorrenze codice

en: &Show Code Occurrences
it_IT: Visualizza occorrenze codice

en: Show sidebar
it_IT: Visualizza barra laterale

en: Show status bar
it_IT: Visualizza barra di stato

en: &Translation
it_IT: Traduzione

en: &Update from source code
it_IT: &Aggiorna dal codice sorgente

en: &Update from Source Code
it_IT: &Aggiorna dal codice sorgente

en: Sync with Crowdin
it_IT: Sincronizza con Crowdin

en: Pre-&translate…
it_IT: Pre-&traduci…

en: &Validate translations
it_IT: &Verifica traduzioni

en: &Validate Translations
it_IT: Verifica traduzioni

en: Remove Same-as-Source Translations
it_IT: Rimuovi traduzioni identiche a sorgente

en: &Purge deleted translations
it_IT: &Rimuovi traduzioni eliminate

en: &Purge Deleted Translations
it_IT: &Rimuovi traduzioni eliminate

en: &Properties…
it_IT: &Proprietà…

en: &Go
it_IT: &Vai

en: &Done and next
it_IT: &Applica e prosegui

en: &Done and Next
it_IT: &Applica e prosegui

en: Previously edited
it_IT: Modificato precedentemente

en: Previously Edited
it_IT: Modificato precedentemente

en: &Previous translation
it_IT: Traduzione &precedente

en: &Previous Translation
it_IT: Traduzione &precedente

en: &Next translation
it_IT: Traduzione &successiva

en: &Next Translation
it_IT: Traduzione &successiva

en: P&revious unfinished
it_IT: Non tradotta p&recedente

en: P&revious Unfinished
it_IT: Non tradotta p&recedente

en: Ne&xt unfinished
it_IT: Non tradotta &successiva

en: Ne&xt Unfinished
it_IT: Non tradotta &successiva

en: Previous plural form
it_IT: Forma plurale precedente

en: Previous Plural Form
it_IT: Forma plurale precedente

en: Next plural form
it_IT: Forma plurale successiva

en: Next Plural Form
it_IT: Forma plurale successiva

en: &Online help
it_IT: &Guida in linea

en: &Online Help
it_IT: &Guida in linea

en: &GNU gettext manual
it_IT: Documentazione &GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
it_IT: Documentazione &GNU gettext

en: &About Poedit
it_IT: Inform&azioni su Poedit

en: &About
it_IT: Inform&azioni

en: Extractor setup
it_IT: Installazione di estrattore

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
it_IT: Elenco di estensioni separate da punto e virgola (ad es. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
it_IT: Invocazione:

en: Command to extract translations:
it_IT: Comando per estrarre le traduzioni:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
it_IT: Questo è il comando usato per avviare l'estrattore.
    %o rappresenta il nome del file in uscita, %K l'elenco
    delle parole chiave, %F l'elenco dei file di input,
    %C l'opzione dell'insieme di caratteri (vedi sotto).

en: An item in keywords list:
it_IT: Oggetto nell'elenco delle parole chiave:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
it_IT: Sarà accodato alla riga di comando una volta
    per ogni parola chiave. %k rappresenta la parola chiave.

en: An item in input files list:
it_IT: Oggetto nell'elenco dei file di input:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
it_IT: Verrà aggiunto alla riga di comando un volta
    per ogni file di input. %f rappresenta il nome del file.

en: Source code charset:
it_IT: Codifica dei caratteri del codice sorgente:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
it_IT: Verrà aggiunto alla riga di comando solo se è specificato
    il set di caratteri del sorgente. %c rappresenta il valore del set di di caratteri.

en: Translation Properties
it_IT: Proprietà della traduzione

en: Project name and version:
it_IT: Nome e versione del progetto:

en: Language team:
it_IT: Squadra di traduzione:

en: Plural forms:
it_IT: Forme plurali:

en: Use default rules for this language
it_IT: Usa regole predefinite per questa lingua

en: Use custom expression
it_IT: Usa espressione personalizzata

en: Learn about plural forms
it_IT: Scopri di più sulle forme plurali

en: Charset:
it_IT: Set di caratteri:

en: Advanced Extraction Settings…
it_IT: Impostazioni di estrazione avanzate…

en: Advanced extraction settings…
it_IT: Impostazioni di estrazione avanzate…

en: Translation properties
it_IT: Proprietà traduzione

en: Sources Paths
it_IT: Percorsi dei sorgenti

en: Sources paths
it_IT: Percorsi sorgente

en: Extract text from source files in the following directories:
it_IT: Estrai testo dai file sorgenti nelle seguenti cartelle:

en: Base path:
it_IT: Percorso base:

en: Sources Keywords
it_IT: Parole chiave sorgenti

en: Sources keywords
it_IT: Chiavi ricerca sorgente

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
it_IT: Usa queste parole chiave (nomi delle funzioni) per riconoscere le stringhe
    traducibili nei file sorgenti:

en: Also use default keywords for supported languages
it_IT: Usa anche parole chiave predefinite per le lingue supportate

en: Learn about gettext keywords
it_IT: Scopri di più sulle parole chiave gettext

en: Open file
it_IT: Apri file

en: Save file
it_IT: Salva file

en: Validate
it_IT: Verifica

en: Check for errors in the translation
it_IT: Controlla gli errori nella traduzione

en: Update from code
it_IT: Aggiorna dal codice

en: Update from Code
it_IT: Aggiorna dal codice

en: Update from source code
it_IT: Aggiorna dal codice sorgente

en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Show or hide the sidebar
it_IT: Visualizza/nascondi la barra laterale

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
it_IT: Testo sorgente precedente

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
it_IT: Il vecchio testo sorgente (prima della modifica durante un aggiornamento) che corrisponde alla traduzione non verificata.

en: Notes for translators
it_IT: Note per traduttori

en: Comment
it_IT: Commento

en: Add comment
it_IT: Aggiungi commento

en: Add Comment
it_IT: Aggiungi commento

en: Delete From Translation Memory
it_IT: Cancella dalla memoria di traduzione

en: Delete from translation memory
it_IT: Cancella dalla memoria di traduzione

en: Translation suggestions
it_IT: Suggerimenti traduzione

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
it_IT: Nessuna corrispondenza trovata

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
it_IT: Nessuna corrispondenza trovata

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
it_IT: Nella memoria traduzione è stata trovata questa stringa.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
it_IT: I suggerimenti traduzione richiedono che sia disponibile il testo sorgente. 
    Non funzionano se vengono utilizzati solo ID senza il testo effettivo.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
it_IT: I suggerimenti traduzione richiedono che la lingua del testo sorgente sia conosciuta. 
    Poedit non è stato in grado di rilevare la lingua in questo file.

en: Cannot execute program: %s
it_IT: Impossibile eseguire il programma: %s

en: The TMX file is malformed.
it_IT: Il file TMX presenta anomalie.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
it_IT: Il database della memoria traduzione è danneggiato: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
it_IT: Errore nella memoria traduzione: %s (%d).

en: (Use default language)
it_IT: (Utilizza la lingua predefinita)

en: Language selection
it_IT: Selezione della lingua

en: Select your preferred language
it_IT: Seleziona la lingua preferita

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
it_IT: Riavvia Poedit affinché questo cambiamento abbia effetto.

en: Cannot create temporary directory.
it_IT: Impossibile creare la cartella temporanea.

en: There are no translations. That’s unusual.
it_IT: Non ci sono traduzioni, questo è strano.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
it_IT: Le voci traducibili non sono aggiunte manualmente al sistema Gettext, ma sono estratte automaticamente dal codice sorgente. In questo modo, rimangono aggiornate e accurate. I traduttori usano tipicamente i file di modello PO (POT) preparati per loro dallo sviluppatore.

en: Learn more about GNU gettext
it_IT: Scopri di più su GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
it_IT: Il modo più semplice per compilare questo file con le traduzioni è aggiornarlo da un POT:

en: Update from POT
it_IT: Aggiorna da file POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
it_IT: Estrai le stringhe da tradurre da un modello POT esistente.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
it_IT: Puoi anche estrarre stringhe da tradurre direttamente dal codice sorgente:

en: Extract from sources
it_IT: Estrai dai sorgenti

en: Configure source code extraction in Properties.
it_IT: Configura estrazione codice sorgente in Proprietà.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: Create new
it_IT: Crea nuovo

en: Create new translation from POT template.
it_IT: Crea nuova traduzione dal modello POT.

en: Browse files
it_IT: Naviga file

en: Open and edit translation files.
it_IT: Apri e modifica i file traduzione.

en: Translate cloud project
it_IT: Traduci progetto cloud

en: Collaborate with other people online.
it_IT: Collabora online con altre persone.

en: Recent files
it_IT: File recenti

en: Sync
it_IT: Sincronizza

en: Synchronize the translation with Crowdin
it_IT: Sincronizza la traduzione con Crowdin

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
it_IT: Riguardo %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
it_IT: Preferenze di %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
it_IT: Informaz. su %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
it_IT: Servizi

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
it_IT: Nascondi %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
it_IT: Nascondi altri

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
it_IT: Mostra tutto

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
it_IT: Esci da %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
it_IT: Preferenze…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
it_IT: Preferenze...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
it_IT: Preferenze...

en: &Apply
it_IT: &Applica

en: Apply
it_IT: Applica

en: &Back
it_IT: &Indietro

en: Back
it_IT: Indietro

en: &Cancel
it_IT: &Annulla

en: &Clear
it_IT: &Rimuovi

en: Clear
it_IT: Rimuovi

en: Copy
it_IT: Copia

en: Cu&t
it_IT: &Taglia

en: Cut
it_IT: Taglia

en: Edit
it_IT: Modifica

en: &Quit
it_IT: &Esci

en: Help
it_IT: Aiuto

en: &New
it_IT: &Nuovo

en: New
it_IT: Nuovo

en: Open…
it_IT: Apri…

en: &Open...
it_IT: &Apri...

en: Open...
it_IT: Apri...

en: &Paste
it_IT: &Incolla

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: &Redo
it_IT: &Ripeti

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: &Save as
it_IT: &Salva come

en: Save as
it_IT: Salva come

en: Select &All
it_IT: Seleziona &tutto

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: &Undo
it_IT: &Annulla

en: &Yes
it_IT: &Sì

en: Yes
it_IT: Sì

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
it_IT: Maiusc+

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
it_IT: Invio

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
it_IT: Su

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
it_IT: Giù

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
it_IT: Sinistra

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
it_IT: Destra

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
it_IT: maiusc

en: Warning:
it_IT: Avviso:
