poedit - en to el_GR translation catalogue (695 entries)

en: Hide this notification message
el_GR: Απόκρυψη αυτού του μηνύματος ειδοποίησης

en: Don’t Show Again
el_GR: Να μην εμφανιστεί ξανά

en: Don’t show again
el_GR: Να μην εμφανιστεί ξανά

en: Update Summary
el_GR: Περίληψη ενημέρωσης

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
el_GR: Περίληψη ενημέρωσης

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: Issues
el_GR: Ζητήματα

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
el_GR: Αρχείο

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
el_GR: Γραμμή

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
el_GR: Ζήτημα

en: New Strings
el_GR: Νέες συμβολοσειρές

en: New strings
el_GR: Νέες συμβολοσειρές

en: Removed Strings
el_GR: Καταργημένες συμβολοσειρές

en: Removed strings
el_GR: Καταργημένες συμβολοσειρές

en: Collecting source files…
el_GR: Συλλογή αρχείων προέλευσης…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
el_GR[0]: Εξαγωγή συμβολοσειρών προς μετάφραση από %s αρχείο…
el_GR[1]: Εξαγωγή συμβολοσειρών προς μετάφραση από %s αρχεία…

en: Failed to load file with extracted translations.
el_GR: Αποτυχία φόρτωσης αρχείου με εξαχθείσες μεταφράσεις.

en: In: %s
el_GR: Στο: %s

en: Source code not available.
el_GR: Ο πηγαίος κώδικας δεν είναι διαθέσιμος.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση των μεταφράσεων από τον πηγαίο κώδικα, επειδή δεν βρέθηκε κώδικας στην καθορισμένη τοποθεσία των ιδιοτήτων του αρχείου.

en: Permission denied.
el_GR: Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
el_GR: Δεν έχετε την άδεια να διαβάσετε αρχεία πηγαίου κώδικα από την τοποθεσία που καθορίζεται στις ιδιότητες του αρχείου.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
el_GR: Αν αρνηθήκατε στο παρελθόν την πρόσβαση στα αρχεία σας, μπορείτε να την επιτρέψετε στις Ρυθμίσεις συστήματος > Ασφάλεια και απόρρητο > Αρχεία και φάκελοι.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
el_GR: Αν αρνηθήκατε στο παρελθόν την πρόσβαση στα αρχεία σας, μπορείτε να την επιτρέψετε στις Προτιμήσεις συστήματος > Ασφάλεια & απόρρητο > Απόρρητο > Αρχεία & φάκελοι.

en: Failed to extract strings from source code.
el_GR: Αποτυχία εξαγωγής συμβολοσειρών από τον πηγαίο κώδικα.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
el_GR: Το αρχείο "%s" δεν μπόρεσε να ανοίξει.

en: Updating translations
el_GR: Ενημέρωση μεταφράσεων

en: Determining differences…
el_GR: Προσδιορισμός διαφορών…

en: Merging differences…
el_GR: Συγχώνευση διαφορών…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
el_GR: Το αρχείο μεταφράσεων είναι ήδη ενημερωμένο, δεν έγιναν αλλαγές στις συμβολοσειρές.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
el_GR[0]: Το αρχείο μεταφράσεων ενημερώθηκε με %s αλλαγή.
el_GR[1]: Το αρχείο μεταφράσεων ενημερώθηκε με %s αλλαγές.

en: New strings to translate:
el_GR: Νέες συμβολοσειρές προς μετάφραση:

en: Removed strings (no longer used):
el_GR: Καταργημένες συμβολοσειρές (δεν χρησιμοποιούνται πλέον):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
el_GR[0]: Εντοπίστηκε %d ζήτημα με τις αρχικές συμβολοσειρές.
el_GR[1]: Εντοπίστηκαν %d ζητήματα με τις αρχικές συμβολοσειρές.

en: View Details…
el_GR: Προβολή λεπτομερειών…

en: View details…
el_GR: Προβολή λεπτομερειών…

en: Malformed header: “%s”
el_GR: Παραμορφωμένη κεφαλίδα: «%s»

en: PO Translation Files
el_GR: Αρχεία μετάφρασης PO

en: POT Translation Templates
el_GR: Πρότυπα μετάφρασης POT

en: XLIFF Translation Files
el_GR: Αρχεία μετάφρασης XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
el_GR: Κατάλογος μετάφρασης Xcode

en: JSON Translation Files
el_GR: Αρχεία μετάφρασης JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
el_GR: Αρχεία Μετάφρασης Flutter

en: All Translation Files
el_GR: Όλα τα αρχεία μετάφρασης

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
el_GR: Το αρχείο είναι σε μορφή που δεν αναγνωρίζεται από το Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
el_GR: Αυτό το αρχείο JSON δεν είναι αρχείο μεταφράσεων και δεν μπορεί να επεξεργαστεί στο Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
el_GR: Η ανάγνωση περιεχομένου αρχείου απέτυχε με το ακόλουθο σφάλμα: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
el_GR: Αρχείο %s είναι μόνο για ανάγνωση και δεν μπορεί να αποθηκευτεί.
     Παρακαλώ αποθηκεύστε το με διαφορετικό όνομα.

en: Couldn’t save file %s.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου %s.

en: Screenshots:
el_GR: Στιγμιότυπα οθόνης:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
el_GR[0]: %i γραμμή του αρχείου “%s” δεν φορτώθηκε σωστά.
el_GR[1]: %i γραμμές του αρχείου “%s” δεν φορτώθηκαν σωστά.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
el_GR: Η γραμμή %d του αρχείου “%s” είναι κατεστραμμένη (μη έγκυρα δεδομένα %s).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
el_GR: Κατεστραμμένο αρχείο PO: η μορφή ενικού msgstr χρησιμοποιείται μαζί με το msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
el_GR: Κατεστραμμένο αρχείο PO: το msgstr μορφής πληθυντικού χρησιμοποιείται χωρίς msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του αρχείου, πιθανώς είναι κατεστραμμένο.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
el_GR: Παρουσιάστηκαν σφάλματα κατά τη φόρτωση του αρχείου. Ως αποτέλεσμα, ορισμένα δεδομένα ενδέχεται να λείπουν ή να είναι κατεστραμμένα.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
el_GR: Παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη σωστή μορφοποίηση του αρχείου (αλλά αποθηκεύτηκε σωστά).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου στο σύνολο χαρακτήρων “%s” όπως ορίζουν οι ρυθμίσεις μετάφρασης.
    
    Αντ' αυτού, αποθηκεύτηκε σε UTF-8 και η ρύθμιση τροποποιήθηκε αναλόγως.

en: Error saving file
el_GR: Σφάλμα αποθήκευσης αρχείου

en: “%s” is not a valid POT file.
el_GR: Το “%s” δεν είναι έγκυρο αρχείο POT.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
el_GR: Απροσδόκητη απουσία περιεχομένου στο αρχείο XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
el_GR: Η αποθήκευση σε διαφορετική τοποθεσία δεν υποστηρίζεται για αρχεία XCLOC.

en: Error while loading XLIFF file: %s
el_GR: Σφάλμα κατά τη φόρτωση του αρχείου XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
el_GR: μη υποστηριζόμενη έκδοση (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
el_GR: Κατεστραμμένη σήμανση στη συμβολοσειρά μετάφρασης.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
el_GR: Συνδέστε το Poedit με υποστηριζόμενες πλατφόρμες μετάφρασης cloud για να συγχρονίζετε απρόσκοπτα τις μεταφράσεις που διαχειρίζεστε σε αυτές.

en: How does cloud sync work?
el_GR: Πώς λειτουργεί ο συγχρονισμός στο Cloud;

en: Account
el_GR: Λογαριασμός

en: (not signed in)
el_GR: (Δεν έχετε συνδεθεί)

en: Open cloud translation
el_GR: Άνοιγμα Cloud μετάφρασης

en: Manage accounts
el_GR: Διαχείριση λογαριασμών

en: Project:
el_GR: Έργο:

en: Language:
el_GR: Γλώσσα:

en: Sign in to Cloud Account
el_GR: Συνδεθείτε στον λογαριασμό Cloud

en: Sign in to cloud account
el_GR: Συνδεθείτε στο λογαριασμό cloud

en: No translation projects listed in your account.
el_GR: Δεν υπάρχουν μεταφραστικά έργα στο λογαριασμό σας.

en: Downloading latest translations…
el_GR: Λήψη τελευταίων μεταφράσεων…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
el_GR: Συνδεθείτε στο %s

en: Syncing
el_GR: Συγχρονισμός

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
el_GR: Μεταφόρτωση μεταφράσεων στο %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
el_GR: Η μεταφόρτωση μεταφράσεων στο %s απέτυχε.

en: Syncing error
el_GR: Σφάλμα συγχρονισμού

en: Add
el_GR: Προσθήκη

en: Unknown Crowdin error.
el_GR: Άγνωστο σφάλμα Crowdin.

en: Not authorized, please sign in again.
el_GR: Δεν επιτρέπεται, Παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
el_GR: Δεν υποστηρίζονται έργα του Crowdin που βασίζονται σε συμβολοσειρές.

en: Downloading translations is disabled in this project.
el_GR: Η λήψη μεταφράσεων είναι απενεργοποιημένη για αυτό το έργο.

en: Sign In
el_GR: Σύνδεση

en: Sign in
el_GR: Σύνδεση

en: Sign Out
el_GR: Αποσύνδεση

en: Sign out
el_GR: Αποσύνδεση

en: Learn more about Crowdin
el_GR: Μάθετε περισσότερα σχετικά με το Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
el_GR: Το Crowdin είναι μια διαδικτυακή πλατφόρμα διαχείρισης μεταφράσεων και ένα εργαλείο συνεργατικών μεταφράσεων. Χρησιμοποιούμε κι εμείς το Crowdin για τη μετάφραση του Poedit σε πολλές γλώσσες και το λατρεύουμε.

en: Waiting for authentication…
el_GR: Αναμονή για έλεγχο ταυτότητας…

en: Updating user information…
el_GR: Ενημέρωση των πληροφοριών χρήστη…

en: Sign in to Crowdin
el_GR: Σύνδεση στο Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
el_GR: Ο συγχρονισμός με το Crowdin απέτυχε.

en: Crowdin error
el_GR: Σφάλμα Crodwin

en: Uploading translations…
el_GR: Μεταφόρτωση μεταφράσεων…

en: &Copy
el_GR: &Αντιγραφή

en: Learn more
el_GR: Μάθετε περισσότερα

en: &Help
el_GR: &Βοήθεια

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
el_GR: Τα αρχεία MO δεν μπορούν να επεξεργαστούν απευθείας στο Poedit.

en: Error opening file
el_GR: Σφάλμα ανοίγματος αρχείου

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
el_GR: Παρακαλώ ανοίξτε και επεξεργαστείτε το αντίστοιχο αρχείο PO. Όταν το αποθηκεύσετε, θα ενημερωθεί και το αρχείο MO.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
el_GR: μη διαγράψεις προσωρινά αρχεία (γι' αποσφαλμάτωση)

en: handle a poedit:// URI
el_GR: χειρίσου ένα poedit:// URI

en: go to item at given line number
el_GR: μετάβαση στο στοιχείο, στο δεδομένο αριθμό γραμμής

en: Failed to communicate with Poedit process.
el_GR: Αδυναμία επικοινωνίας με τη διεργασία Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
el_GR: Παρουσιάστηκε ανεπίλυτη εξαίρεση: %s

en: Select translation template
el_GR: Επιλογή προτύπου μετάφρασης

en: Invalid file
el_GR: Μη έγκυρο αρχείο

en: Select translation file
el_GR: Επιλογή αρχείου μετάφρασης

en: Poedit is an easy to use translation editor.
el_GR: Το Poedit είναι ένας εύκολος στη χρήση επεξεργαστής μεταφράσεων.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
el_GR: Δεν μπορείτε να σύρετε παραπάνω από ένα αρχείο στο παράθυρο Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
el_GR: Το αρχείο “%s” δεν είναι αρχείο μετάφρασης.

en: File “%s” doesn’t exist.
el_GR: Το αρχείο “%s” δεν υπάρχει.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
el_GR: Ο ορθογραφικός έλεγχος είναι απενεργοποιημένος, επειδή το λεξικό για %s δεν είναι εγκατεστημένο.

en: Install
el_GR: Εγκατάσταση

en: The file “%s” has been changed by another application.
el_GR: Το αρχείο “%s” έχει τροποποιηθεί από μια άλλη εφαρμογή.

en: Reload file
el_GR: Επαναφόρτωση αρχείου

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
el_GR: Θέλετε να φορτώσετε εκ νέου το αρχείο από τον δίσκο; Αν το κάνετε, θα χαθούν οι μη αποθηκευμένες αλλαγές σας στο Poedit.

en: Ignore
el_GR: Παράβλεψη

en: Reload File
el_GR: Επαναφόρτωση αρχείου

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
el_GR: Το αρχείο έχει τροποποιηθεί. Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές;

en: Save changes
el_GR: Αποθήκευση αλλαγών

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
el_GR: Οι αλλαγές σας θα χαθούν εάν δεν τις αποθηκεύσετε.

en: Save
el_GR: Αποθήκευση

en: Do&n’t save
el_GR: &Χωρίς αποθήκευση

en: Don’t Save
el_GR: Χωρίς αποθήκευση

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
el_GR: Οι αλλαγές που έγιναν από την άλλη εφαρμογή θα χαθούν αν κάνετε αποθήκευση.

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Save Anyway
el_GR: Αποθήκευση οπωσδήποτε

en: Save anyway
el_GR: Αποθήκευση οπωσδήποτε

en: Save as…
el_GR: Αποθήκευση ως…

en: Compile to…
el_GR: Μεταγλώττιση σε…

en: Compiled Translation Files
el_GR: Μεταγλωττισμένα αρχεία μετάφρασης

en: Export to HTML…
el_GR: Εξαγωγή σε HTML…

en: HTML Files
el_GR: Αρχεία HTML

en: Exporting to HTML
el_GR: Εξαγωγή σε HTML

en: Updating failed
el_GR: Η ενημέρωση απέτυχε

en: Open reference file
el_GR: Άνοιγμα αρχείου αναφοράς

en: Update from &POT File…
el_GR: Ενημέρωση από αρχείο &POT…

en: Update from &POT file…
el_GR: Ενημέρωση από αρχείο &POT…

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
el_GR[0]: Βρέθηκε %d ζήτημα στην μετάφραση.
el_GR[1]: Βρέθηκαν %d ζητήματα στην μετάφραση.

en: Validation results
el_GR: Αποτέλεσμα επικύρωσης

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
el_GR: Οι θέσεις με σφάλματα έχουν επισημανθεί με κόκκινο στην λίστα. Οι λεπτομέρειες του σφάλματος θα εμφανιστούν, όταν επιλέξεις τη συγκεκριμένη θέση.

en: The file was saved safely.
el_GR: Το αρχείο αποθηκεύτηκε με ασφάλεια.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
el_GR: Το αρχείο σώθηκε με ασφάλεια και μεταγλωττίστηκε σε μορφή MO, αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα λειτουργήσει σωστά.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
el_GR: Το αρχείο αποθηκεύθηκε επιτυχώς, όμως δεν μπορεί να γίνει σύνθεση του αρχείου σε μορφή MO, ώστε, μετά, να χρησιμοποιηθεί.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
el_GR: Το αρχείο μεταγλωττίστηκε σε μορφή MO, αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα λειτουργήσει σωστά.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
el_GR: Αυτό το αρχείο δεν μπορεί να μεταγλωττιστεί σε μορφή MO και να χρησιμοποιηθεί.

en: No problems with the translation found.
el_GR: Δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα στην μετάφραση.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
el_GR[0]: Η μετάφραση είναι έτοιμη για χρήση, αλλά %d καταχώρηση δεν έχει μεταφραστεί ακόμα.
el_GR[1]: Η μετάφραση είναι έτοιμη για χρήση, αλλά %d καταχωρήσεις δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα.

en: The translation is ready for use.
el_GR: Η μετάφραση είναι έτοιμη προς χρήση.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
el_GR: Το Poedit διόρθωσε αυτόματα το μη έγκυρο περιεχόμενο στο αρχείο “%s”.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
el_GR: Το αρχείο περιέχει αντίγραφα στοιχεία, το οποίο δεν επιτρέπεται στα αρχεία PO και θα αποτρέψει το αρχείο από το να χρησιμοποιηθεί. Το Poedit διόρθωσε το θέμα, αλλά θα πρέπει να επανεξετάσετε τις μεταφράσεις οποιουδήποτε στοιχείου έχει επισημανθεί ότι χρειάζεται δουλειά και να το διορθώσετε εάν είναι απαραίτητο.

en: Language of the translation isn’t set.
el_GR: Δεν έχει οριστεί η γλώσσα της μετάφρασης.

en: Set Language
el_GR: Ορισμός γλώσσας

en: Set language
el_GR: Ορισμός γλώσσας

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
el_GR: Οι υποδείξεις δεν είναι διαθέσιμες αν η γλώσσα μετάφρασης δεν έχει οριστεί σωστά. Άλλες λειτουργίες, όπως ο πληθυντικός, μπορεί επίσης να επηρεαστούν.

en: Language of the translation is the same as source language.
el_GR: Η γλώσσα μετάφρασης είναι η ίδια όπως η πηγαία γλώσσα.

en: Fix Language
el_GR: Διόρθωση γλώσσας

en: Fix language
el_GR: Διόρθωση γλώσσας

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
el_GR: Αυτό το αρχείο περιέχει καταχωρήσεις με πληθυντικούς αριθμούς, αλλά δεν είναι ρυθμισμένη η κεφαλίδα "Plural-Forms" του.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
el_GR: Οι καταχωρήσεις σε αυτό το αρχείο έχουν διαφορετικό αριθμό μορφών πληθυντικού από αυτόν που αναφέρει η κεφαλίδα "Plural-Forms" του αρχείου

en: Required header Plural-Forms is missing.
el_GR: Λείπει η απαιτούμενη κεφαλίδα «Plural-Forms».

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
el_GR: Σφάλμα σύνταξης στην κεφαλίδα "Plural-Forms" ("%s").

en: Fix the Header
el_GR: Επιδιόρθωση της κεφαλίδας

en: Fix the header
el_GR: Επιδιόρθωση κεφαλίδας

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
el_GR: Η έκφραση των μορφών πληθυντικού του αρχείου είναι ασυνήθιστη για τα %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
el_GR: Επισκόπηση

en: Would you like to use English for source text?
el_GR: Θέλετε να χρησιμοποιήσετε αγγλικά για το πηγαίο κείμενο;

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
el_GR: Αυτό το αρχείο χρησιμοποιεί αναγνωριστικά συμβολοσειράς αντί για πηγαίο κείμενο. Το Poedit μπορεί να φορτώσει αγγλικά κείμενα από το αρχείο “%s” για εσάς.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
el_GR: Φόρτωση αγγλικών

en: Translated: %d of %d (%d %%)
el_GR: Μεταφράστηκαν: %d από %d (%d %%)

en: Remaining: %d
el_GR: Απομένουν: %d

en: %d error | %d errors
el_GR[0]: %d σφάλμα
el_GR[1]: %d σφάλματα

en: %d entry | %d entries
el_GR[0]: %d καταχώρηση
el_GR[1]: %d καταχωρήσεις

en:  (unsaved)
el_GR:  (μη αποθηκευμένο)

en:  (modified)
el_GR:  (τροποποιημένο)

en: Failed to update translation memory: %s
el_GR: Αδυναμία ενημέρωσης της μεταφραστικής μνήμης: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου «%s».

en: Remove same-as-source translations
el_GR: Αφαίρεση μεταφράσεων όμοιων με το αρχικό κείμενο

en: Do you want to remove all translations that are idential to the source text?
el_GR: Θέλετε να αφαιρέσετε όλες τις μεταφράσεις που είναι ίδιες με το αρχικό κείμενο;

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
el_GR: Αυτή η ενέργεια θα διαγράψει τυχόν μεταφράσεις που ταιριάζουν ακριβώς με το αρχικό κείμενο. Δεν είναι δυνατή η αναίρεση.

en: Keep
el_GR: Διατήρηση

en: Remove
el_GR: Αφαίρεση

en: Purge deleted translations
el_GR: Ε&κκαθάριση διαγραμμένων μεταφράσεων

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
el_GR: Θα ήθελες να αφαιρεθούν όλες οι μεταφράσεις, οι οποίες έπαψαν να χρησιμοποιούνται;

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
el_GR: Αν συνεχίσεις με την εκκαθάριση, θα απομακρυνθούν όλες τις μεταφράσεις οι οποίες έχουν επισημανθεί ως διαγραμμένες.
    Θα πρέπει να ξανακάνεις τις μεταφράσεις, από την αρχή, αν προστεθούν ξανά στο μέλλον.

en: Purge
el_GR: Εκκαθάριση

en: Copy from source text
el_GR: Αντιγραφή από αρχικό κείμενο

en: Copy from Source Text
el_GR: Αντιγραφή από αρχικό κείμενο

en: Clear translation
el_GR: Εκκαθάριση μετάφρασης

en: Clear Translation
el_GR: Εκκαθάριση μετάφρασης

en: Edit comment
el_GR: Επεξεργασία σχολίου

en: Edit Comment
el_GR: Επεξεργασία σχολίου

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
el_GR: Εμφανίσεις κώδικα

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
el_GR: Εμφανίσεις κώδικα

en: Hide Sidebar
el_GR: Απόκρυψη πλευρικής μπάρας

en: Show Sidebar
el_GR: Εμφάνιση πλευρικής μπάρας

en: Hide Status Bar
el_GR: Απόκρυψη γραμμής κατάστασης

en: Show Status Bar
el_GR: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

en: String length in characters: translation | source
el_GR: Μήκος συμβολοσειράς σε χαρακτήρες: μετάφραση | αρχική

en: String length in characters
el_GR: Μήκος συμβολοσειράς σε χαρακτήρες

en: Source text
el_GR: Αρχικό κείμενο

en: Singular
el_GR: Ενικός

en: Plural
el_GR: Πληθυντικός

en: Translation
el_GR: Μετάφραση

en: Pre-translated
el_GR: Προ-μεταφρασμένο

en: Needs Work
el_GR: Χρειάζεται δουλειά

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
el_GR: Χρειάζεται δουλειά

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
el_GR: Τα αρχεία POT είναι μόνο πρότυπα και δεν περιέχουν μεταφράσεις. 
    Για να κάνετε μια μετάφραση, δημιουργήστε ένα νέο αρχείο PO που βασίζεται στο πρότυπο.

en: Create new translation
el_GR: Δημιουργία νέας μετάφρασης

en: Make a new translation from this POT file.
el_GR: Δημιουργία νέας μετάφρασης από αυτό το αρχείο POT.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
el_GR: Αναγνωριστικό πηγαίου κειμένου

en: Everything
el_GR: Τα πάντα

en: Form %i
el_GR: Μορφή %i

en: Form %i (unused)
el_GR: Μορφή %i (αχρησιμοποίητη)

en: Zero
el_GR: Μηδέν

en: One
el_GR: Ένα

en: Two
el_GR: Δύο

en: Other
el_GR: Άλλο

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
el_GR: Περιεχόμενο συμβολοσειράς: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
el_GR: Αναγνωριστικό συμβολοσειράς: %s

en: %s Format
el_GR: Μορφή %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
el_GR: Μορφή %s

en: Translation — %s
el_GR: Μετάφραση — %s

en: Source text — %s
el_GR: Αρχικό κείμενο — %s

en: unknown language
el_GR: άγνωστη γλώσσα

en: Network error: %s (%d)
el_GR: Σφάλμα δικτύου: %s (%d)

en: Unknown error
el_GR: Άγνωστο σφάλμα

en: Failed to merge gettext catalogs.
el_GR: Απέτυχε η συγχώνευση καταλόγων gettext.

en: Open in Editor
el_GR: Άνοιγμα στο εργαλείο επεξεργασίας

en: Open in editor
el_GR: Άνοιγμα στο εργαλείο επεξεργασίας

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
el_GR: Δεν παρέχεται καμία πληροφορία στο αρχείο για τις εμφανίσεις αυτής της συμβολοσειράς στον πηγαίο κώδικα.

en: No usage information
el_GR: Καμία πληροφορία χρήσης

en: %d code occurrence | %d code occurrences
el_GR[0]: %d εμφάνιση κώδικα
el_GR[1]: %d εμφανίσεις κώδικα

en: Source code not found
el_GR: Δεν βρέθηκε πηγαίος κώδικας

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
el_GR: Το Poedit δεν μπορεί να εμφανίσει τον πηγαίο κώδικα όπου χρησιμοποιείται η συμβολοσειρά, επειδή το αρχείο είτε δεν είναι διαθέσιμο στην αναφερόμενη τοποθεσία, είτε πρόκειται για συμβολική αναφορά που δεν δείχνει σε πραγματικό αρχείο.

en: File cannot be opened
el_GR: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
el_GR: Το Poedit δεν μπόρεσε να ανοίξει το αρχείο "%s".

en: Find
el_GR: Εύρεση

en: Replace
el_GR: Αντικατάσταση

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
el_GR: Επιλογές

en: Ignore case
el_GR: Παράβλεψη πεζών-κεφαλαίων

en: Wrap around
el_GR: Επιστροφή στην αρχή

en: Whole words only
el_GR: Μόνο ολόκληρες λέξεις

en: Find in source texts
el_GR: Εύρεση στα πηγαία κείμενα

en: Find in translations
el_GR: Εύρεση στις μεταφράσεις

en: Find in comments
el_GR: Εύρεση στα σχόλια

en: Replace &All
el_GR: Αντικατάσταση &όλων

en: Replace &all
el_GR: Αντικατάσταση &όλων

en: &Replace
el_GR: &Αντικατάσταση

en: < &Previous
el_GR: < &Προηγούμενο

en: &Next >
el_GR: &Επόμενο >

en: String to find
el_GR: Συμβολοσειρά προς εύρεση

en: Replacement string
el_GR: Συμβολοσειρά αντικατάστασης

en: warning:
el_GR: προειδοποίηση:

en: error:
el_GR: σφάλμα:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
el_GR: Όνομα γλώσσας ή κωδικός

en: Translation Language
el_GR: Γλώσσα μετάφρασης

en: Language of the translation:
el_GR: Γλώσσα της μετάφρασης:

en: All strings
el_GR: Όλες οι συμβολοσειρές

en: Couldn’t download Localazy project details.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η λήψη λεπτομερειών έργου από το Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
el_GR: Προέκυψε σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση μεταφράσεων στο Localazy.

en: Projects
el_GR: Έργα

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
el_GR: Μάθετε περισσότερα για το %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
el_GR: Το Localazy είναι μια εξαιρετικά αυτοματοποιημένη πλατφόρμα μετάφρασης που επιτρέπει σε οποιονδήποτε να μεταφράσει εύκολα τα προϊόντα και το περιεχόμενό του σε πολλαπλές γλώσσες.

en: Add Project
el_GR: Προσθήκη έργου

en: Add project
el_GR: Προσθήκη έργου

en: Poedit - Catalogs manager
el_GR: Poedit - Διαχείριση καταλόγων

en: Edit…
el_GR: Επεξεργασία…

en: Create new translations project
el_GR: Δημιουργία νέου έργου μετάφρασης

en: Delete the project
el_GR: Διαγραφή του έργου

en: Edit the project
el_GR: Επεξεργασία του έργου

en: Update all
el_GR: Ενημέρωση όλων

en: Update all catalogs in the project
el_GR: Ενημέρωση όλων των καταλόγων στο έργο

en: Total
el_GR: Σύνολο

en: Untrans
el_GR: Μη μεταφρασμένο

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
el_GR: Χρειάζεται δουλειά

en: Errors
el_GR: Σφάλματα

en: Last modified
el_GR: Τελευταία τροποποίηση

en: Select directory
el_GR: Επιλογή καταλόγου

en: Directories:
el_GR: Κατάλογοι:

en: <unnamed>
el_GR: <χωρίς όνομα>

en: Do you want to delete project “%s”?
el_GR: Θέλετε να διαγράψετε το έργο “%s”;

en: Delete project
el_GR: Διαγραφή έργου

en: Deleting the project will not delete any translation files.
el_GR: Η διαγραφή του έργου δεν θα διαγράψει κανένα αρχείο μετάφρασης.

en: Confirmation
el_GR: Επιβεβαίωση

en: Update all catalogs in this project?
el_GR: Ενημέρωση όλων των καταλόγων αυτού του έργου;

en: Performs update from source code on all files in the project.
el_GR: Εκτελεί ενημέρωση από τον πηγαίο κώδικα σε όλα τα αρχεία του έργου.

en: Updating project catalogs
el_GR: Ενημέρωση καταλόγων έργων

en: Check for Updates…
el_GR: Έλεγχος για ενημερώσεις…

en: Catalogs Manager
el_GR: Διαχείριση καταλόγων

en: &Preferences…
el_GR: &Προτιμήσεις…

en: &Edit
el_GR: &Επεξεργασία

en: Undo
el_GR: Αναίρεση

en: Redo
el_GR: Επανάληψη

en: Paste and Match Style
el_GR: Επικόλληση και αντιστοίχιση στυλ

en: Delete
el_GR: Διαγραφή

en: Spelling and Grammar
el_GR: Ορθογραφία και γραμματική

en: Show Spelling and Grammar
el_GR: Εμφάνιση ορθογραφίας και γραμματικής

en: Check Document Now
el_GR: Έλεγχος εγγράφου τώρα

en: Check Spelling While Typing
el_GR: Έλεγχος ορθογραφίας κατά την πληκτρολόγηση

en: Check Grammar With Spelling
el_GR: Έλεγχος γραμματικής με ορθογραφία

en: Correct Spelling Automatically
el_GR: Αυτόματη διόρθωση ορθογραφίας

en: Substitutions
el_GR: Αντικαταστάσεις

en: Show Substitutions
el_GR: Εμφάνιση των Αντικαταστάσεων

en: Smart Copy/Paste
el_GR: Έξυπνη αντιγραφή/επικόλληση

en: Smart Quotes
el_GR: Έξυπνα εισαγωγικά

en: Smart Dashes
el_GR: Έξυπνες παύλες

en: Smart Links
el_GR: Έξυπνοι σύνδεσμοι

en: Text Replacement
el_GR: Αντικατάσταση κειμένου

en: Transformations
el_GR: Μετασχηματισμοί

en: Make Upper Case
el_GR: Μετατροπή σε Κεφαλαία

en: Make Lower Case
el_GR: Μετατροπή σε Πεζά

en: Capitalize
el_GR: Κεφαλαιοποίηση

en: Speech
el_GR: Ομιλία

en: Start Speaking
el_GR: Έναρξη ομιλίας

en: Stop Speaking
el_GR: Διακοπή ομιλίας

en: &View
el_GR: &Προβολή

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
el_GR: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
el_GR: Προσαρμογή γραμμής εργαλείων…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
el_GR: Πλήρης οθόνη

en: Window
el_GR: Παράθυρο

en: Minimize
el_GR: Ελαχιστοποίηση

en: Zoom
el_GR: Ζουμ

en: Welcome to Poedit
el_GR: Καλώς ήρθες στο Poedit

en: Bring All to Front
el_GR: Μεταφορά όλων στο προσκήνιο

en: Information about the translator
el_GR: Πληροφορίες σχετικά με τον μεταφραστή

en: Name:
el_GR: Όνομα:

en: Your Name
el_GR: Το όνομά σας

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
el_GR: Το όνομα και η διεύθυνση email σας χρησιμοποιούνται μόνο για τον ορισμό της επικεφαλίδας "Last-Translator" στα αρχεία GNU gettext.

en: Editing
el_GR: Επεξεργασία

en: Automatically compile MO file when saving
el_GR: Αυτόματη μεταγλώττιση αρχείου MO κατά την αποθήκευση

en: Check spelling
el_GR: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Always change focus to text input field
el_GR: Πάντα αλλαγή εστίασης στο πεδίο εισόδου κειμένου

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
el_GR: Ποτέ μην αφήνετε τη λίστα των στίχων να εστιαστεί. Αν ενεργοποιηθεί, πρέπει να χρησιμοποιήσετε το Ctrl-βελάκια για πλοήγηση μέσω πληκτρολογίου, αλλά μπορείτε επίσης να πληκτρολογήσετε κείμενο αμέσως, χωρίς να χρειαστεί να πατήσετε το πλήκτρο Tab για αλλαγή εστίασης.

en: Appearance
el_GR: Εμφάνιση

en: Use custom list font:
el_GR: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς λιστών:

en: Use custom text fields font:
el_GR: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς πεδίων κειμένου:

en: Change UI language
el_GR: Αλλαγή γλώσσας περιβάλλοντος εργασίας

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
el_GR: (απαιτεί Windows 8 ή νεότερα)

en: General
el_GR: Γενικά

en: Use translation memory
el_GR: Χρήση μεταφραστικής μνήμης

en: Manage…
el_GR: Διαχείριση…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
el_GR: Κατά την ενημέρωση από πηγές

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
el_GR: ασαφή αντιστοιχία στον φάκελο

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
el_GR: προ-μετάφραση από τη Μετ.Μνήμη

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
el_GR: Το Poedit μπορεί να προσπαθήσει να συμπληρώσει νέες καταχωρήσεις μόνο από προηγούμενες μεταφράσεις στο αρχείο ή από ολόκληρη την μνήμη μετάφρασης. Η χρήση της Μνήμης Μετάφρασης δεν θα είναι πολύ αποτελεσματική εάν είναι σχεδόν άδεια, αλλά θα γίνει καλύτερη όσο προσθέτετε περισσότερες μεταφράσεις σε αυτή.

en: Stored translations:
el_GR: Αποθηκευμένες μεταφράσεις:

en: Database size on disk:
el_GR: Μέγεθος βάσης δεδομένων στο δίσκο:

en: Import Translation Files…
el_GR: Εισαγωγή αρχείων μετάφρασης…

en: Import translation files…
el_GR: Εισαγωγή αρχείων μετάφρασης…

en: Import From TMX…
el_GR: Εισαγωγή από TMX…

en: Import from TMX…
el_GR: Εισαγωγή από TMX…

en: Export To TMX…
el_GR: Εξαγωγή σε TMX…

en: Export to TMX…
el_GR: Εξαγωγή σε TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
el_GR: Επαναφορά

en: Select translation files to import
el_GR: Επέλεξε τα αρχεία μετάφρασης προς εισαγωγή

en: Select TMX files to import
el_GR: Επιλέξτε αρχεία TMX για εισαγωγή

en: TMX Files
el_GR: Αρχεία TMX

en: Importing translations…
el_GR: Εισαγωγή μεταφράσεων…

en: Importing translation memory failed.
el_GR: Η εισαγωγή μεταφραστικής μνήμης απέτυχε.

en: Importing from “%s”…
el_GR: Εισαγωγή από «%s»…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
el_GR[0]: Εισήχθη %s μετάφραση.
el_GR[1]: Εισήχθησαν %s μεταφράσεις.

en: Export as…
el_GR: Εξαγωγή ως…

en: Exporting translations…
el_GR: Εξαγωγή μεταφράσεων…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
el_GR: Αποτυχία εξαγωγής μεταφραστικής μνήμης στο “%s”.

en: Reset translation memory
el_GR: Επαναφορά μεταφραστικής μνήμης

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
el_GR: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε την μνήμη μεταφράσεων;

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
el_GR: Η επαναφορά της μνήμης μεταφράσεων θα διαγράψει αμετάκλητα όλες τις αποθηκευμένες μεταφράσεις από αυτήν. Δεν μπορείτε να αναιρέσετε αυτή τη λειτουργία.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
el_GR: ΜΜ

en: Translation Memory
el_GR: Μεταφραστική μνήμη

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
el_GR: Τα εργαλεία εξαγωγής πηγαίου κώδικα χρησιμοποιούνται για την εύρεση και την εξαγωγή μεταφράσιμων συμβολοσειρών από τα αρχεία πηγαίου κώδικα ώστε να μπορέσουν να μεταφραστούν.

en: Custom Extractors:
el_GR: Προσαρμοσμένα εργαλεία εξαγωγής:

en: Custom extractors:
el_GR: Προσαρμοσμένα εργαλεία εξαγωγής:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
el_GR: Υποστηρίζει όλες τις γλώσσες προγραμματισμού που αναγνωρίζονται από τα εργαλεία GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript και άλλες).

en: Delete extractor
el_GR: Διαγραφή εργαλείου εξαγωγής

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
el_GR: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το εργαλείο εξαγωγής "%s";

en: Extractors
el_GR: Εργαλεία εξαγωγής

en: Accounts
el_GR: Λογαριασμοί

en: Automatically check for updates
el_GR: Αυτόματος έλεγχος για ενημερώσεις

en: Include beta versions
el_GR: Συμπερίληψη εκδόσεων beta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
el_GR: Οι εκδόσεις beta περιέχουν τις πιο πρόσφατες λειτουργίες και βελτιώσεις, αλλά μπορεί να είναι λιγότερο σταθερές.

en: Updates
el_GR: Ενημερώσεις

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
el_GR: Αυτές οι ρυθμίσεις επηρεάζουν την εσωτερική μορφοποίηση των αρχείων PO. Προσαρμόστε τις αν έχετε ειδικές απαιτήσεις π.χ. λόγω ελέγχου έκδοσης.

en: Line endings:
el_GR: Καταλήξεις γραμμής:

en: Unix (recommended)
el_GR: Unix (προτείνεται)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
el_GR: Αναδίπλωση σε:

en: Preserve formatting of existing files
el_GR: Διατήρηση μορφοποίησης υπαρχόντων αρχείων

en: Advanced
el_GR: Σύνθετα

en: Settings
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Preparing strings…
el_GR: Προετοιμασία συμβολοσειρών…

en: Pre-translating from translation memory…
el_GR: Προ-μετάφραση από τη μεταφραστική μνήμη…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
el_GR[0]: Προ-μεταφρασμένη συμβολοσειρά %u
el_GR[1]: Προ-μεταφρασμένες συμβολοσειρές %u

en: Pre-translating…
el_GR: Προ-μετάφραση…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
el_GR[0]: %d καταχώρηση προ-μεταφράστηκε.
el_GR[1]: %d καταχωρήσεις προ-μεταφράστηκαν.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
el_GR: Οι μεταφράσεις επισημάνθηκαν ως "απαιτεί εργασία", επειδή μπορεί να είναι ανακριβείς. Θα πρέπει να τις εξετάσετε για την ορθότητα τους.

en: Exact matches from TM
el_GR: Ακριβείς αντιστοιχίες από τη ΜΜ

en: Approximate matches from TM
el_GR: Παραπλήσιες αντιστοιχίες από ΜΜ

en: No entries could be pre-translated.
el_GR: Οι καταχωρήσεις δεν μπόρεσαν να προ-μεταφραστούν.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
el_GR: Η Μνήμη Μεταφράσεων δεν περιέχει καμία συμβολοσειρά παρόμοια με το περιεχόμενο αυτού του αρχείου. Είναι μόνο αποτελεσματική για ημι-αυτόματες μεταφράσεις αφού το Poedit μάθει αρκετά από αρχεία που έχετε μεταφράσει με μη αυτόματο τρόπο.

en: Cannot pre-translate without source text.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η προ-μετάφραση χωρίς πηγαίο κείμενο.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
el_GR: Προ-μετάφραση

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
el_GR: Η προμετάφραση απαιτεί να είναι διαθέσιμο το αρχικό κείμενο. Δεν λειτουργεί αν χρησιμοποιούνται μόνο αναγνωριστικά χωρίς το πραγματικό κείμενο.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η προμετάφραση από άγνωστη γλώσσα.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
el_GR: Η προμετάφραση απαιτεί να είναι γνωστή η γλώσσα του αρχικού κειμένου. Το Poedit δεν μπόρεσε να την ανιχνεύσει σε αυτό το αρχείο.

en: Only fill in exact matches
el_GR: Συμπληρώστε μόνο ακριβείς αντιστοιχίες

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
el_GR: Από προεπιλογή, περιλαμβάνονται επίσης ανακριβή αποτελέσματα, αλλά επισημαίνονται με την ετικέτα «Χρειάζεται δουλειά». Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλαμβάνονται μόνο τέλειες αντιστοιχίες.

en: Don’t mark exact matches as needing work
el_GR: Μην επισημάνετε ακριβείς αντιστοιχίες ως χρειάζεται δουλειά

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
el_GR: Ενεργοποιήστε μόνο εάν εμπιστεύεστε την ποιότητα της μνήμης μεταφράσεων σας. Από προεπιλογή, όλες οι αντιστοιχίες από την Μνήμη Μεταφράσεων επισημαίνονται ως "απαιτεί εργασία" και πρέπει να θεωρηθούν πριν την χρήση.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
el_GR: Η προ-μετάφραση βρίσκει αυτόματα ακριβείς ή ασαφείς αντιστοιχίες για αμετάφραστες συμβολοσειρές στην μνήμη μεταφράσεων και συμπληρώνει τις μεταφράσεις τους.

en: Error:
el_GR: Σφάλμα:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
el_GR[0]: Προέκυψε %d σφάλμα:
el_GR[1]: Προέκυψαν %d σφάλματα:

en: An error occurred.
el_GR: Προέκυψε σφάλμα.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
el_GR[0]: Προέκυψε %d σφάλμα.
el_GR[1]: Προέκυψαν %d σφάλματα.

en: Cancelling…
el_GR: Ακύρωση…

en: Drag Folders or Files Here
el_GR: Σύρετε φακέλους ή αρχεία εδώ

en: Drag folders or files here
el_GR: Σύρετε φακέλους ή αρχεία εδώ

en: Add Folders…
el_GR: Προσθήκη φακέλων…

en: Add folders…
el_GR: Προσθήκη φακέλων…

en: Add Files…
el_GR: Προσθήκη αρχείων…

en: Add files…
el_GR: Προσθήκη αρχείων…

en: Add Wildcard…
el_GR: Προσθήκη χαρακτήρα αναπλήρωσης…

en: Add wildcard…
el_GR: Προσθήκη χαρακτήρα αναπλήρωσης…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
el_GR: Αποκάλυψη στο Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
el_GR: Εμφάνιση στην Εξερεύνηση

en: Show in Folder
el_GR: Εμφάνιση στο φάκελο

en: Paths
el_GR: Διαδρομές

en: Excluded paths
el_GR: Εξαιρούμενες διαδρομές

en: Advanced extraction settings
el_GR: Σύνθετες ρυθμίσεις εξαγωγής

en: Extract notes for translators from:
el_GR: Εξαγωγή σημειώσεων για μεταφραστές από:

en: Comments prefixed with:
el_GR: Σχόλια με πρόθεμα:

en: All comments
el_GR: Όλα τα σχόλια

en: Additional xgettext flags:
el_GR: Επιπρόσθετες ετικέτες xgettext:

en: Additional keywords
el_GR: Επιπρόσθετες λέξεις-κλειδιά

en: Name of the project the translation is for
el_GR: Το όνομα του έργου για το οποίο είναι η μετάφραση

en: Team name and email address or URL
el_GR: Όνομα ομάδας και διεύθυνση email ή διεύθυνση URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
el_GR: π.χ. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
el_GR: UTF-8 (προτείνεται)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
el_GR: Παρακαλώ αποθήκευσε αυτό το αρχείο, πρώτα, ώστε να μπορεί να γίνει, μετά, επεξεργασία αυτού του τμήματος.

en: Placeholders correctness
el_GR: Ορθότητα συμβόλων υποκατάστασης

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
el_GR: Το σύμβολο υποκατάστασης «%s» λείπει από τη μετάφραση.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
el_GR: Περιττό σύμβολο υποκατάστασης «%s» που δεν υπάρχει στο αρχικό κείμενο.

en: Plural form translations
el_GR: Μεταφράσεις πληθυντικού

en: Not all plural forms are translated.
el_GR: Δεν είναι όλες οι μορφές πληθυντικού μεταφρασμένες.

en: Inconsistent upper/lower case
el_GR: Ασυμφωνία κεφαλαίων/πεζών

en: The translation should start as a sentence.
el_GR: Η μετάφραση πρέπει να ξεκινά ως μία πρόταση.

en: The translation should start with a lowercase character.
el_GR: Η μετάφραση θα πρέπει να ξεκινά με πεζό χαρακτήρα.

en: Inconsistent whitespace
el_GR: Ασυμφωνία κενού διαστήματος

en: The translation doesn’t start with a space.
el_GR: Η μετάφραση δεν ξεκινά με κενό.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
el_GR: Η μετάφραση ξεκινά με κενό, αλλά το πηγαίο κείμενο όχι.

en: The translation is missing a newline at the end.
el_GR: Απουσιάζει νέα γραμμή στο τέλος της μετάφρασης.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
el_GR: Η μετάφραση τελειώνει με νέα γραμμή, σε αντίθεση με το αρχικό κείμενο.

en: The translation is missing a space at the end.
el_GR: Στην μετάφραση λείπει ένα κενό στο τέλος.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
el_GR: Η μετάφραση τελειώνει με κενό, αλλά το πηγαίο κείμενο όχι.

en: Punctuation checks
el_GR: Έλεγχοι

en: The translation should end with “%s”.
el_GR: Η μετάφραση θα πρέπει να τελειώνει με %s.

en: The translation should not end with “%s”.
el_GR: Η μετάφραση δεν πρέπει να τελειώνει με "%s".

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
el_GR: Η μετάφραση τελειώνει με %s, αλλά το πηγαίο κείμενο τελειώνει με %s.

en: Clear Menu
el_GR: Απαλοιφή μενού

en: Clear menu
el_GR: Απαλοιφή μενού

en: Comment:
el_GR: Σχόλιο:

en: Update
el_GR: Ενημέρωση

en: &Delete
el_GR: &Διαγραφή

en: Delete the comment
el_GR: Διαγραφή του σχολίου

en: Edit project
el_GR: Επεξεργασία έργου

en: Project name:
el_GR: Όνομα έργου:

en: Browse
el_GR: Αναζήτηση

en: Add directory to the list
el_GR: Προσθήκη φακέλου στη λίστα

en: &File
el_GR: &Αρχείο

en: &New…
el_GR: &Νέο…

en: New from &POT/PO file…
el_GR: Νέο από αρχείο &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
el_GR: Νέο από αρχείο &POT/PO…

en: &Open…
el_GR: &Άνοιγμα…

en: Open Recent
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατου

en: Open recent
el_GR: Άνοιγμα πρόσφατου

en: Open cloud translation…
el_GR: Άνοιγμα μετάφρασης από το cloud…

en: Open Cloud Translation…
el_GR: Άνοιγμα μετάφρασης από το cloud…

en: &Start window
el_GR: &Παράθυρο εκκίνησης

en: &Start Window
el_GR: &Παράθυρο εκκίνησης

en: Catalogs &manager
el_GR: &Διαχείριση καταλόγων

en: Catalogs &Manager
el_GR: &Διαχείριση καταλόγων

en: &Close
el_GR: &Κλείσιμο

en: &Save
el_GR: &Αποθήκευση

en: Save &as…
el_GR: Αποθήκευση &ως…

en: Save &As…
el_GR: Αποθήκευση &ως…

en: Compile to MO…
el_GR: Μεταγλώττιση σε MO…

en: E&xport to HTML…
el_GR: Ε&ξαγωγή σε HTML…

en: Check for updates…
el_GR: Έλεγχος για ενημερώσεις…

en: Settings…
el_GR: Ρυθμίσεις…

en: &Preferences
el_GR: &Προτιμήσεις

en: E&xit
el_GR: Έ&ξοδος

en: Quit
el_GR: Έξοδος

en: Copy from singular
el_GR: Αντιγραφή από ενικό

en: Copy From Singular
el_GR: Αντιγραφή από ενικό

en: Translation needs &work
el_GR: Η μετάφραση είναι α&νέτοιμη

en: Translation Needs &Work
el_GR: Η Μετάφραση Είναι Α&νέτοιμη

en: Edit &comment
el_GR: Επεξεργασία &σχολίου

en: Edit &Comment
el_GR: Επεξεργασία &σχολίου

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
el_GR: Προτάσεις

en: &Find…
el_GR: &Εύρεση…

en: Replace…
el_GR: Αντικατάσταση…

en: Find next
el_GR: Εύρεση επόμενου

en: Find previous
el_GR: Εύρεση προηγούμενου

en: Find and Replace…
el_GR: Εύρεση και αντικατάσταση…

en: Find Next
el_GR: Εύρεση επόμενου

en: Find Previous
el_GR: Εύρεση προηγούμενου

en: Show string &ID
el_GR: Εμφάνιση αναγνωριστικού &συμβολοσειράς

en: Show String &ID
el_GR: Εμφάνιση αναγνωριστικού &συμβολοσειράς

en: Show warnings
el_GR: Προβολή προειδοποιήσεων

en: Show Warnings
el_GR: Προβολή προειδοποιήσεων

en: Sort by &file order
el_GR: Ταξινόμηση κατά σειρά &αρχείων

en: Sort by &File Order
el_GR: Ταξινόμηση κατά σειρά &αρχείων

en: Sort by &source
el_GR: Ταξινόμηση κατά &πηγή

en: Sort by &Source
el_GR: Ταξινόμηση κατά &πηγή

en: Sort by &translation
el_GR: Ταξινόμηση κατά &μετάφραση

en: Sort by &Translation
el_GR: Ταξινόμηση κατά &μετάφραση

en: &Group by context
el_GR: Ομαδοποίηση κατά &συμφραζόμενα

en: &Group By Context
el_GR: Ομαδοποίηση κατά &συμφραζόμενα

en: Entries with errors first
el_GR: Καταχωρήσεις με σφάλματα πρώτες

en: Entries with Errors First
el_GR: Καταχωρήσεις με σφάλματα πρώτες

en: &Untranslated entries first
el_GR: Πρώτα οι &αμετάφραστες καταχωρήσεις

en: &Untranslated Entries First
el_GR: Πρώτα οι &Αμετάφραστες Καταχωρήσεις

en: &Show code occurrences
el_GR: &Προβολή εμφανίσεων κώδικα

en: &Show Code Occurrences
el_GR: &Προβολή εμφανίσεων κώδικα

en: Show sidebar
el_GR: Εμφάνιση πλευρικής γραμμής

en: Show status bar
el_GR: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

en: &Translation
el_GR: &Μετάφραση

en: &Update from source code
el_GR: &Ενημέρωση από πηγαίο κώδικα

en: &Update from Source Code
el_GR: &Ενημέρωση από πηγαίο κώδικα

en: Sync with Crowdin
el_GR: Συγχρονισμός με το Crowdin

en: Pre-&translate…
el_GR: Προ-&μετάφραση…

en: &Validate translations
el_GR: Επι&κύρωση μεταφράσεων

en: &Validate Translations
el_GR: Επι&κύρωση μεταφράσεων

en: Remove Same-as-Source Translations
el_GR: Αφαίρεση μεταφράσεων όμοιων με το αρχικό κείμενο

en: &Purge deleted translations
el_GR: Ε&κκαθάριση των διαγραμμένων μεταφράσεων

en: &Purge Deleted Translations
el_GR: Ε&κκαθάριση των Διαγραμμένων Μεταφράσεων

en: &Properties…
el_GR: &Ιδιότητες…

en: &Go
el_GR: &Μετάβαση

en: &Done and next
el_GR: &Τέλος και επόμενο

en: &Done and Next
el_GR: &Τέλος και επόμενο

en: Previously edited
el_GR: Προηγουμένως επεξεργασμένο

en: Previously Edited
el_GR: Προηγουμένως Επεξεργάστηκε

en: &Previous translation
el_GR: &Προηγούμενη μετάφραση

en: &Previous Translation
el_GR: &Προηγούμενη μετάφραση

en: &Next translation
el_GR: &Επόμενη μετάφραση

en: &Next Translation
el_GR: &Επόμενη μετάφραση

en: P&revious unfinished
el_GR: &Προηγούμενο ατελές

en: P&revious Unfinished
el_GR: &Προηγούμενο ατελές

en: Ne&xt unfinished
el_GR: &Επόμενο ατελές

en: Ne&xt Unfinished
el_GR: &Επόμενο ατελές

en: Previous plural form
el_GR: Προηγούμενη μορφή πληθυντικού

en: Previous Plural Form
el_GR: Προηγούμενη μορφή πληθυντικού

en: Next plural form
el_GR: Επόμενη μορφή πληθυντικού

en: Next Plural Form
el_GR: Επόμενη μορφή πληθυντικού

en: &Online help
el_GR: &Διαδικτυακή βοήθεια

en: &Online Help
el_GR: &Διαδικτυακή βοήθεια

en: &GNU gettext manual
el_GR: &Οδηγίες χρήσης του GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
el_GR: &Οδηγίες χρήσης του GNU gettext

en: &About Poedit
el_GR: &Σχετικά με το Poedit

en: &About
el_GR: &Σχετικά

en: Extractor setup
el_GR: Ρύθμιση εργαλείου εξαγωγής

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
el_GR: Η λίστα των επεκτάσεων χωρίζεται από άνω τελείες (πχ *.cpp · *.h):

en: Invocation:
el_GR: Κλήση:

en: Command to extract translations:
el_GR: Εντολή εξαγωγής μεταφράσεων:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
el_GR: Αυτή είναι η εντολή εκτέλεσης του εργαλείου εξαγωγής.
    Το %o αναπτύσσει το όνομα του αρχείου εξόδου, το %K τη λίστα
    των λέξεων-κλειδιών, το %F τη λίστα των αρχείων εισόδου,
    το %C τη σημαία του συνόλου χαρακτήρων (βλέπε παρακάτω).

en: An item in keywords list:
el_GR: Ένα αντικείμενο στη λίστα των λέξεων κλειδιών:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
el_GR: Αυτό θα προσαρτηθεί στη γραμμή εντολών μία φορά
    για κάθε λέξη κλειδί. Το %k αναπτύσσει τη λέξη κλειδί.

en: An item in input files list:
el_GR: Ένα αντικείμενο στη λίστα των αρχείων εισαγωγής:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
el_GR: Αυτό θα προσαρτηθεί στη γραμμή εντολών μία φορά
    για κάθε αρχείο εισόδου. Το %f αναπτύσσει το όνομα αρχείου.

en: Source code charset:
el_GR: Σύνολο χαρακτήρων πηγαίου κώδικα:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
el_GR: Αυτό θα προσαρτηθεί στη γραμμή εντολών μόνο αν δοθεί
    το σύνολο χαρακτήρων πηγαίου κώδικα. Το %c αναπτύσσει την τιμή του συνόλου χαρακτήρων.

en: Translation Properties
el_GR: Ιδιότητες μετάφρασης

en: Project name and version:
el_GR: Όνομα και έκδοση έργου:

en: Language team:
el_GR: Ομάδα μετάφρασης:

en: Plural forms:
el_GR: Μορφές πληθυντικού:

en: Use default rules for this language
el_GR: Χρήση προεπιλεγμένων κανόνων για αυτή τη γλώσσα

en: Use custom expression
el_GR: Χρήση προσαρμοσμένων εκφράσεων

en: Learn about plural forms
el_GR: Μάθετε για τις μορφές πληθυντικού

en: Charset:
el_GR: Σύνολο χαρακτήρων:

en: Advanced Extraction Settings…
el_GR: Σύνθετες ρυθμίσεις εξαγωγής…

en: Advanced extraction settings…
el_GR: Σύνθετες ρυθμίσεις εξαγωγής…

en: Translation properties
el_GR: Ιδιότητες μετάφρασης

en: Sources Paths
el_GR: Διαδρομές πηγών

en: Sources paths
el_GR: Διαδρομές πηγών

en: Extract text from source files in the following directories:
el_GR: Εξαγωγή του κειμένου από τα πηγαία αρχεία στους ακόλουθους φακέλους:

en: Base path:
el_GR: Διαδρομή βάσης:

en: Sources Keywords
el_GR: Λέξεις-κλειδιά πηγών

en: Sources keywords
el_GR: Λέξεις-κλειδιά πηγών

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
el_GR: Χρήση αυτών των λέξεων κλειδιών (ονόματα συναρτήσεων) προς αναγνώριση μεταφράσιμων στίχων
    στα πηγαία αρχεία:

en: Also use default keywords for supported languages
el_GR: Χρησιμοποιήστε επίσης τις προεπιλεγμένες λέξεις-κλειδιά για υποστηριζόμενες γλώσσες

en: Learn about gettext keywords
el_GR: Μάθετε για τις λέξεις-κλειδιά του gettext

en: Open file
el_GR: Άνοιγμα αρχείου

en: Save file
el_GR: Αποθήκευση αρχείου

en: Validate
el_GR: Επικύρωση

en: Check for errors in the translation
el_GR: Έλεγχος λαθών στη μετάφραση

en: Update from code
el_GR: Ενημέρωση από κώδικα

en: Update from Code
el_GR: Ενημέρωση από κώδικα

en: Update from source code
el_GR: Ενημέρωση από πηγαίο κώδικα

en: Sidebar
el_GR: Πλευρικό πάνελ

en: Show or hide the sidebar
el_GR: Εμφάνιση ή απόκρυψη πλευρικής γραμμής

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
el_GR: Προηγούμενο αρχικό κείμενο

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
el_GR: Το παλιό αρχικό κείμενο (πριν από την αλλαγή κατά την ενημέρωση) που αντιστοιχεί στην πλέον ανακριβή μετάφραση.

en: Notes for translators
el_GR: Σημειώσεις για μεταφραστές

en: Comment
el_GR: Σχόλιο

en: Add comment
el_GR: Προσθήκη σχολίου

en: Add Comment
el_GR: Προσθήκη σχολίου

en: Delete From Translation Memory
el_GR: Διαγραφή από μεταφραστική μνήμη

en: Delete from translation memory
el_GR: Διαγραφή από μεταφραστική μνήμη

en: Translation suggestions
el_GR: Προτάσεις μετάφρασης

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
el_GR: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχίες

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
el_GR: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχίες

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
el_GR: Αυτή η συμβολοσειρά βρέθηκε στη μεταφραστική μνήμη του Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
el_GR: Οι προτάσεις μετάφρασης απαιτούν να είναι διαθέσιμο το αρχικό κείμενο. Δεν λειτουργούν αν χρησιμοποιούνται μόνο αναγνωριστικά χωρίς το πραγματικό κείμενο.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
el_GR: Οι προτάσεις μετάφρασης απαιτούν να είναι γνωστή η γλώσσα του αρχικού κειμένου. Το Poedit δεν μπόρεσε να την ανιχνεύσει σε αυτό το αρχείο.

en: Cannot execute program: %s
el_GR: Αδυναμία εκτέλεσης προγράμματος: %s

en: The TMX file is malformed.
el_GR: Το αρχείο TMX είναι παραμορφωμένο.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
el_GR: Η βάση δεδομένων μεταφραστικής μνήμης είναι κατεστραμμένη: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
el_GR: Σφάλμα μεταφραστικής μνήμης: %s (%d).

en: (Use default language)
el_GR: (Χρήση προεπιλεγμένης γλώσσας)

en: Language selection
el_GR: Επιλογή γλώσσας

en: Select your preferred language
el_GR: Επιλέξτε την προτιμώμενη γλώσσα σας

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
el_GR: Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του Poedit, ώστε αυτή η αλλαγή να έχει επίδραση.

en: Cannot create temporary directory.
el_GR: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου των προσωρινών αρχείων.

en: There are no translations. That’s unusual.
el_GR: Δεν υπάρχουν μεταφράσεις. Αυτό είναι ασυνήθιστο.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
el_GR: Οι καταχωρήσεις προς μετάφραση δεν προστίθενται χειροκίνητα στο σύστημα Gettext, αλλά εξάγονται αυτόματα από τον πηγαίο κώδικα. Με αυτόν τον τρόπο, παραμένουν ενημερωμένες και ακριβείς. Οι μεταφραστές χρησιμοποιούν συνήθως τα πρότυπα αρχεία PO (POT) που προετοιμάζει ο προγραμματιστής.

en: Learn more about GNU gettext
el_GR: Μάθετε περισσότερα για το GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
el_GR: Ο απλούστερος τρόπος για να συμπληρώσετε αυτό το αρχείο με μεταφράσεις είναι η ενημέρωση από ένα POT:

en: Update from POT
el_GR: Ενημέρωση από το αρχείο POΤ

en: Take translatable strings from an existing POT template.
el_GR: Πάρε μεταφράσιμους στίχους από ένα υπάρχον πρότυπο .POT.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
el_GR: Μπορείς, επίσης να εξάγεις μεταφράσιμους στίχους, κατευθείαν από τον πηγαίο κώδικα:

en: Extract from sources
el_GR: Εξαγωγή από τις πηγές

en: Configure source code extraction in Properties.
el_GR: Ρύθμισε την εξαγωγή του πηγαίου κώδικα στις Ιδιότητες.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
el_GR: Έκδοση %s

en: Create new
el_GR: Δημιουργία νέας

en: Create new translation from POT template.
el_GR: Δημιουργία νέας μετάφρασης από πρότυπο POT.

en: Browse files
el_GR: Αναζήτηση αρχείων

en: Open and edit translation files.
el_GR: Άνοιγμα και επεξεργασία αρχείων μετάφρασης.

en: Translate cloud project
el_GR: Μετάφραση έργου από το cloud

en: Collaborate with other people online.
el_GR: Συνεργαστείτε με άλλα άτομα σε απευθείας σύνδεση.

en: Recent files
el_GR: Πρόσφατα αρχεία

en: Sync
el_GR: Συγχρονισμός

en: Synchronize the translation with Crowdin
el_GR: Συγχρονισμός μετάφρασης με το Crowdin

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
el_GR: Σχετικά με το %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
el_GR: Προτιμήσεις %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
el_GR: Σχετικά με το %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
el_GR: Υπηρεσίες

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
el_GR: Απόκρυψη %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
el_GR: Απόκρυψη άλλων

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
el_GR: Εμφάνιση όλων

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
el_GR: Κλείσιμο %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
el_GR: Προτιμήσεις…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
el_GR: Προτιμήσεις...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
el_GR: Προτιμήσεις...

en: &Apply
el_GR: &Εφαρμογή

en: Apply
el_GR: Εφαρμογή

en: &Back
el_GR: &Πίσω

en: Back
el_GR: Πίσω

en: &Cancel
el_GR: &Ακύρωση

en: &Clear
el_GR: &Απαλοιφή

en: Clear
el_GR: Απαλοιφή

en: Copy
el_GR: Αντιγραφή

en: Cu&t
el_GR: Απο&κοπή

en: Cut
el_GR: Αποκοπή

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: &Quit
el_GR: &Έξοδος

en: Help
el_GR: Βοήθεια

en: &New
el_GR: &Νέα

en: New
el_GR: Νέα

en: &No
el_GR: &Όχι

en: No
el_GR: Όχι

en: Open…
el_GR: Άνοιγμα…

en: &Open...
el_GR: &Άνοιγμα...

en: Open...
el_GR: Άνοιγμα...

en: &Paste
el_GR: &Επικόλληση

en: Paste
el_GR: Επικόλληση

en: Preferences
el_GR: Προτιμήσεις

en: &Redo
el_GR: &Επανάληψη

en: Refresh
el_GR: Ανανέωση

en: &Save as
el_GR: &Αποθήκευση ως

en: Save as
el_GR: Αποθήκευση ως

en: Select &All
el_GR: Επιλογή ό&λων

en: Select All
el_GR: Επιλογή όλων

en: &Undo
el_GR: &Αναίρεση

en: &Yes
el_GR: &Ναι

en: Yes
el_GR: Ναι

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
el_GR: Πάνω

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
el_GR: Κάτω

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
el_GR: Αριστερά

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
el_GR: Δεξιά

en: Warning:
el_GR: Προειδοποίηση:
