poedit - en to ckb_IR translation catalogue (303 entries)

en: Hide this notification message
ckb_IR: شاردنەوەی ئەم پەیامی ئاگادارکردنەوەیە

en: Don’t show again
ckb_IR: دووبارە پیشانی مەدەرەوە

en: Update Summary
ckb_IR: پوختەی نوێکردمەوە

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
ckb_IR: کورتە نوێ بکەرەوە

en: Close
ckb_IR: داخستن

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
ckb_IR: پەڕگە

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
ckb_IR: دێڕ

en: New Strings
ckb_IR: سترینگە نوێکان

en: New strings
ckb_IR: زنجیرەنووسەی نوێ

en: Collecting source files…
ckb_IR: کۆکردنەوەی پەڕگەکانی سەرچاوە…

en: Failed to load file with extracted translations.
ckb_IR: نەتوانرا فایلەکە لەگەڵ وەرگێڕانە دەرهێندراوەکان بخوێندرێنەوە.

en: Source code not available.
ckb_IR: کۆدی سەرچاوە کراوە بوونی نیە.

en: Permission denied.
ckb_IR: ڕێگەپێدان ڕەتکرایەوە.

en: Updating translations
ckb_IR: نوێکردنەوەی وەرگێڕانەکان

en: Merging differences…
ckb_IR: لکاندنی جیاوازییەکان…

en: Malformed header: “%s”
ckb_IR: ناونیشانی ناتەواو: '%s”

en: PO Translation Files
ckb_IR: بوخچەی وەڕگێرانی PO

en: POT Translation Templates
ckb_IR: تێمپلەتى وەرگێڕانی POT

en: XLIFF Translation Files
ckb_IR: پەڕگەی وەرگێڕانی XLIFF

en: All Translation Files
ckb_IR: هەموو فایلەکانی وەرگێڕان

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
ckb_IR: کێشەیەک ڕوویدا  لە کاتی بەمەرجکردنی پەڕگەکە(بەڵام هەرچۆنێک بێت پاشەکەوتکرا).

en: “%s” is not a valid POT file.
ckb_IR: “%s' پەڕگەیەکی دروستی POT نییە.

en: Project:
ckb_IR: پڕۆژە:

en: Language:
ckb_IR: زمان:

en: Downloading latest translations…
ckb_IR: دابەزاندنی دوایین وەرگێرانەکان…

en: Syncing
ckb_IR: هاوکاتگەری

en: Syncing error
ckb_IR: هەڵە ڕوویدا لە هاوکاتکردن

en: Add
ckb_IR: زیادکردن

en: Not authorized, please sign in again.
ckb_IR: دەسەڵاتی پێى نەدراوە، تكايە دووبارە بڕۆ ژوورەوە.

en: Downloading translations is disabled in this project.
ckb_IR: لە پڕۆژەیەدا دابەزاندنی وەڕگێرانەکان لەکار خراوە.

en: Sign In
ckb_IR: چونەژوورەوە

en: Sign in
ckb_IR: چونەژوورەوە

en: Sign Out
ckb_IR: دەرچوون

en: Sign out
ckb_IR: دەرچوون

en: Learn more about Crowdin
ckb_IR: Crowdin زانیاری زیاتر دەربارەی

en: Waiting for authentication…
ckb_IR: چاوەڕوانی ڕێگەپێدانبە…

en: Updating user information…
ckb_IR: نوێکردنەوەی زانیارییەکانی بەکارهێنەر…

en: Sign in to Crowdin
ckb_IR: Crowdin چونەژوورەوە بۆ

en: Syncing with Crowdin failed.
ckb_IR: هەماهەنگ کردن لەگەڵ Crowdin سەرکەوتوو نەبوو.

en: Crowdin error
ckb_IR: هەڵەی Crowdin

en: &Copy
ckb_IR: &لەبەرگرتنەوە

en: Learn more
ckb_IR: زیاتر بزانە

en: &Help
ckb_IR: &یارمەتی

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
ckb_IR: ناتواندرێت راستەوخۆ پەڕەگەکانی MO  لە ناو Poedit دەستکاری بکرێت.

en: Error opening file
ckb_IR: هەڵە هەیە لە کردنەوەی فایلدا

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
ckb_IR: تکایە پەڕگەی PO  دووبارە بکەرەوە و دەستکاری بکە لە جیاتی ئەمە. کاتێک تۆ پاشەکەوتی دەکەیت, پەرگەی MO بە باشی نوێ دەبێتەوە.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
ckb_IR: پەڕگە کاتییەکان مەسڕەوە(بۆ ڕاستکردنەوە)

en: handle a poedit:// URI
ckb_IR: هەڵسوکەوت بکە لەگەڵ poedit:// URI

en: Invalid file
ckb_IR: جۆری فایل نادروستە

en: Poedit is an easy to use translation editor.
ckb_IR: Poedit دەستکاریکەرێکی سادە و ئاسان لە بەکارهێنانە بۆ وەرگێڕانەکان.

en: File “%s” is not a translation file.
ckb_IR: پەڕگەی "%s" پەڕگەی وەرگیڕان نیە.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
ckb_IR: هەڵەگری زمانەوەانی ناچالاکە چونکە فەرهەنگ نامە بۆ %s دانەمەزراوە.

en: Install
ckb_IR: دابەزاندن

en: Ignore
ckb_IR: فەرامۆشکردن

en: Reload File
ckb_IR: بارکردنەوەی پەڕگە

en: Save changes
ckb_IR: پاشەکەوت کردنی گۆڕانکارییەکان

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
ckb_IR: گۆڕانکارییەکانت دەفەوتێت ئەگەر پاشەکەوتی نەکەیت.

en: Save
ckb_IR: پاشەکەوت کردن

en: Don’t Save
ckb_IR: پاشەکەوتی مەکە

en: Cancel
ckb_IR: هەڵوەشاندنەوە

en: Save as…
ckb_IR: پاشەکەوت کردن وەکو…

en: Compiled Translation Files
ckb_IR: فایلە وەرگێڕدراوە بەراوردکراوەکان

en: HTML Files
ckb_IR: پەڕگەی HTML

en: Updating failed
ckb_IR: نوێکردنەوە سەرکەوتو نەبوو

en: Sync with Crowdin
ckb_IR: Crowdin هاوکاتکردن لەگەڵ

en: The translation is ready for use.
ckb_IR: وەرگێڕانەکە ئامادەیە بۆ بەکارهێنان.

en: Language of the translation isn’t set.
ckb_IR: زمانی وەرگیڕان دیارینەکراوە.

en: Set Language
ckb_IR: ڕێکخستنی زمان

en: Set language
ckb_IR: ڕێکخستنی زمان

en: Fix Language
ckb_IR: زمان چاک بکە

en: Fix language
ckb_IR: زمان چاک بکە

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
ckb_IR: هەڵەی ڕستەکار لە ناوونیشانی فۆڕمی کۆ ("%s").

en: Fix the Header
ckb_IR: چاککردنەوەی ناوونیشان

en: Fix the header
ckb_IR: چاککردنەوەی ناوونیشان

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
ckb_IR: چاو پیاخشاندنەوە

en: Translated: %d of %d (%d %%)
ckb_IR: وەرگێڕدراو: %d لە %d (%d %%)

en: Remaining: %d
ckb_IR: ماوە: %d

en:  (modified)
ckb_IR:  (گۆڕدراو)

en: Keep
ckb_IR: هێشتنەوە

en: Purge deleted translations
ckb_IR: پاکژکردنەوەی وەرگێڕانە سڕدراوەکان

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
ckb_IR: دەتەوێت هەموو ئەو وەرگێڕانە لاببەیت کە چیتر بەکارنایەن؟

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
ckb_IR: ئەگەر بەردەوام بیت لەگەڵ بەرکەنارخستن،هەموو ئەو وەرگێڕدراوانەی نیشانەکراون وەکو سڕدراوە بە یەکجاریی لادەبرێن.ئەو کات دەبێت دووبارە وەریان بگێڕیتەوە ئەگەر زیادکران لە داهاتوودا.

en: Purge
ckb_IR: پاکژکردنەوە

en: Copy from source text
ckb_IR: لەبەرگرتنەوەی لە دەقی ژێدەرەکەوە

en: Copy from Source Text
ckb_IR: لەبەرگرتنەوەی لە دەقی ژێدەرەکەوە

en: Clear translation
ckb_IR: سڕینەوەی وەرگێڕان

en: Clear Translation
ckb_IR: سڕینەوەی وەرگێڕان

en: Edit comment
ckb_IR: دەستکاریکردنی لێدوان

en: Edit Comment
ckb_IR: دەستکاریکردنی لێدوان

en: Hide Sidebar
ckb_IR: شاردنەوەی لاتەنیشت

en: Show Sidebar
ckb_IR: پیشاندانی لاتەنیشت

en: Hide Status Bar
ckb_IR: شارنەوەی شریتی دۆخ

en: Show Status Bar
ckb_IR: پیشاندانی شریتی دۆخ

en: Source text
ckb_IR: دەقی ژێدەر

en: Singular
ckb_IR: تاک

en: Plural
ckb_IR: کۆ

en: Translation
ckb_IR: وەرگێڕانەکان

en: Pre-translated
ckb_IR: پێش-وەرگێڕان

en: Needs Work
ckb_IR: پێویستی بە دەستکارییە

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
ckb_IR: پێویستی بە دەستکارییە

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
ckb_IR: فايلى POT تەنها تێمپلەتن و هیچ وەرگێڕان لە خۆيان ناگرن. 
     وەرگێڕان دروەست دەکەن، پەڕگەیەکی PO ی نوێ دروست بكە لەسەر بنەماى تێمپلەتەكە.

en: Create new translation
ckb_IR: دروستکردنی وەرگێڕانی نوێ

en: Everything
ckb_IR: هەموو شتێک

en: Form %i
ckb_IR: فۆڕم %i

en: Zero
ckb_IR: سفر

en: One
ckb_IR: یەک

en: Two
ckb_IR: دوو

en: Other
ckb_IR: جۆری تر

en: Translation — %s
ckb_IR: وەرگێڕان — %s

en: Source text — %s
ckb_IR: سەرچاوەی دەق — %s

en: unknown language
ckb_IR: زمانی نەزانراو

en: Failed to merge gettext catalogs.
ckb_IR: لکاندنی کەتەلۆگەکان سەرکەوتوو نەبوو.

en: Open in Editor
ckb_IR: کردنەوە لە دەستکاریکەردا

en: Open in editor
ckb_IR: کردنەوە لە دەستکاریکەردا

en: Find
ckb_IR: دۆزینەوە

en: Replace
ckb_IR: جێگۆڕین

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
ckb_IR: هەڵبژاردنەکان

en: Whole words only
ckb_IR: تەنیا گشت وشەکان

en: Find in translations
ckb_IR: دۆزینەوە لە وەرگێڕاندا

en: Find in comments
ckb_IR: دۆزینەوە لە لێدوانەکان

en: Translation Language
ckb_IR: زمانی وەرگێڕان

en: Language of the translation:
ckb_IR: زمانی وەرگێڕ:

en: Poedit - Catalogs manager
ckb_IR: Poedit - سازکاریی کەتەلۆگەکان

en: Create new translations project
ckb_IR: دروستکردنی پرۆژەیەکی نوێی وەرگێڕان

en: Delete the project
ckb_IR: سڕینەوەی پرۆژەکە

en: Edit the project
ckb_IR: دەستکاریکردنی پرۆژەکە

en: Update all
ckb_IR: نوێکردنەوەی هەموو

en: Update all catalogs in the project
ckb_IR: نوێکردنەوەی هەموو کەتەلۆگەکان لە پرۆژەکە

en: Total
ckb_IR: هەموو

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
ckb_IR: پێویستی بە دەستکارییە

en: Last modified
ckb_IR: دوایین گۆڕانکاریی

en: Select directory
ckb_IR: پێڕست دەستنیشان بکە

en: Directories:
ckb_IR: پێڕستەکان:

en: <unnamed>
ckb_IR: <ناونەنراو>

en: Confirmation
ckb_IR: دڵنیاییپێدان

en: Check for Updates…
ckb_IR: پشکنین بۆ نوێکردنەوە…

en: &Edit
ckb_IR: &دەستکاری

en: Undo
ckb_IR: پووچکردنەوە

en: Redo
ckb_IR: پێشتر

en: Delete
ckb_IR: سڕینەوە

en: Speech
ckb_IR: دەنگ

en: Start Speaking
ckb_IR: قسە بکە

en: Stop Speaking
ckb_IR: راوەستاندنی قشەکردن

en: &View
ckb_IR: &بینین

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
ckb_IR: پیشاندانی شریتی ئامرازەکان

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
ckb_IR: ڕێکخستنی شریتی ئامرازەکان…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
ckb_IR: پڕ بە شاشە

en: Window
ckb_IR: پەنجەرە

en: Minimize
ckb_IR: بچوککردنەوە

en: Zoom
ckb_IR: نزیکخستنەوە

en: Welcome to Poedit
ckb_IR: Poedit بەخێربێیت بۆ

en: Bring All to Front
ckb_IR: گشتی بۆ پێشەوە بهێنە

en: Information about the translator
ckb_IR: زانیاری دەربارەی وەرگێڕ

en: Name:
ckb_IR: ناو:

en: Your Name
ckb_IR: ناوی تۆ

en: Email:
ckb_IR: پۆستی ئەلکترۆنی:

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
ckb_IR: ناوەکەت و پۆستی ئەلکترۆنییەکەت تەنها بۆ ئەوە بەکاردێت کە کۆتا-وەرگێڕ دیاریدەکات لە پەڕگەی وەرگێڕان.

en: Editing
ckb_IR: دەستکاریکردن

en: Always change focus to text input field
ckb_IR: هەمیشە سەرنج بگۆڕە بۆ خانەی تێئاخنینی دەق

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
ckb_IR: هەرگیز مەهێڵە لیستێک لە زنجیرەنووسەکان سەرنج ببەن.ئەگەر چالاککرا،پێویستە  Ctrl- و ئاراستەکان بەکاربهێنیت بۆ ڕێنیشاندەرەکانی تەختەکلیل بەڵام دەشتوانیت بەخێرایی دەق بنووسیت بە بێ ئەوەی کرتە لەسەر تاب بکەیت بۆ گۆڕینی سەرنج.

en: Appearance
ckb_IR: ڕووکار

en: Use custom list font:
ckb_IR: بەکارهێنانی فۆنتی تایبەتی:

en: Change UI language
ckb_IR: گۆڕینی زمان

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
ckb_IR: (پێویستی بە ویندۆزی ٨ یان نوێترە)

en: General
ckb_IR: گشتی

en: Manage…
ckb_IR: بەڕێوەبردن...

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
ckb_IR: ڕێکخستنەوە

en: Export as…
ckb_IR: هەناردن وەکو...

en: Exporting translations…
ckb_IR: هەناردەکردنی وەرگێڕانەکان...

en: Reset translation memory
ckb_IR: سفرکردنەوەی بیرگەی وەرگێڕان

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
ckb_IR: ئایا دڵنیایت لە سفرکردنەوەی بیرگەی وەرگێڕان؟

en: Translation Memory
ckb_IR: بیرگەی وەرگێڕان

en: Delete extractor
ckb_IR: سڕینەوەی دەرهێنەر

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
ckb_IR: ئایا دڵنیایت لە سڕینەوەی دەرهێنەری “%s” extractor؟

en: Extractors
ckb_IR: دەهێنەرەکان

en: Accounts
ckb_IR: هەژمار

en: Automatically check for updates
ckb_IR: پشکنین بۆ نوێکردنەوە بەخۆکاری

en: Include beta versions
ckb_IR: هەروەها وەشانی بیتا

en: Updates
ckb_IR: نوێکردنەوە

en: Unix (recommended)
ckb_IR: Unix (پێشنیارکراو)

en: Advanced
ckb_IR: پەرەسەندوو

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
ckb_IR: پێش-وەرگێڕان

en: Cancelling…
ckb_IR: هەڵوەشاندنەوە…

en: Add Folders…
ckb_IR: زیادکردنی فۆڵدەر…

en: Add folders…
ckb_IR: زیادکردنی فۆڵدەر…

en: Add Files…
ckb_IR: زیادکردنی پەڕگە…

en: Add files…
ckb_IR: زیادکردنی پەڕگە…

en: Paths
ckb_IR: ڕێچکەکان

en: UTF-8 (recommended)
ckb_IR: UTF-8 (پێشنیارکراو)

en: Comment:
ckb_IR: لێدوان:

en: Update
ckb_IR: نوێکردنەوە

en: &Delete
ckb_IR: &سڕینەوە

en: Delete the comment
ckb_IR: سڕینەوەی لێدوان

en: Edit project
ckb_IR: دەستکاریکردنی پرۆژە

en: Project name:
ckb_IR: ناوی پرۆژە:

en: Browse
ckb_IR: گەڕان

en: Add directory to the list
ckb_IR: زیادکردنی پێڕست بۆ لیستەکە

en: OK
ckb_IR: باشە

en: &File
ckb_IR: &پەڕگە

en: &New…
ckb_IR: &نوێ…

en: New from &POT/PO file…
ckb_IR: نوێکردنەوە لە پەڕگەی &POT/PO ـەوە…

en: New From &POT/PO File…
ckb_IR: نوێکردنەوە لە پەڕگەی &POT/PO ـەوە…

en: &Open…
ckb_IR: &کردنەوە…

en: Open Recent
ckb_IR: کردنەوەی دوایین

en: Open recent
ckb_IR: کردنەوەی دوایین

en: Catalogs &manager
ckb_IR: سازکاریی &کەتەلۆگەکان

en: Catalogs &Manager
ckb_IR: سازکاریی &کەتەلۆگەکان

en: &Close
ckb_IR: &داخستن

en: &Save
ckb_IR: &پاشەکەوت کردن

en: &Preferences
ckb_IR: &سازکارییەکان

en: E&xit
ckb_IR: چوو&نەدەرەوە

en: Quit
ckb_IR: وازهێنان

en: Edit &comment
ckb_IR: دەستکاریکردنی &لێدوان

en: Edit &Comment
ckb_IR: دەستکاریکردنی &لێدوان

en: Find next
ckb_IR: دۆزینەوەی دواتر

en: Find previous
ckb_IR: دۆزینەوەی پێشتر

en: Find Next
ckb_IR: دۆزینەوەی دواتر

en: Find Previous
ckb_IR: دۆزینەوەی پێشتر

en: Sort by &file order
ckb_IR: ڕێکخستن بەپێی &ڕیزی پەڕگە

en: Sort by &File Order
ckb_IR: ڕێکخستن بەپێی &ڕیزی پەڕگە

en: Sort by &source
ckb_IR: ڕێکخستن بەپێی &ژێدەر

en: Sort by &Source
ckb_IR: ڕێکخستن بەپێی &ژێدەر

en: Sort by &translation
ckb_IR: ڕێکخستن بەپێی &وەرگێڕان

en: Sort by &Translation
ckb_IR: ڕێکخستن بەپێی &وەرگێڕان

en: &Untranslated entries first
ckb_IR: &سەرەتا وەرنەگێڕدراوە تێئاخنراوەکان

en: &Untranslated Entries First
ckb_IR: &سەرەتا وەرنەگێڕدراوە تێئاخنراوەکان

en: Show sidebar
ckb_IR: پیشاندانی لاتەنیشت

en: Show status bar
ckb_IR: پیشاندانی شریتی دۆخ

en: &Purge deleted translations
ckb_IR: &پاکژکردنەوەی وەرگێڕانە سڕاوەکان

en: &Purge Deleted Translations
ckb_IR: &پاکژکردنەوەی وەرگێڕانە سڕاوەکان

en: &Go
ckb_IR: &بڕۆ

en: &Done and next
ckb_IR: &جێبەجێکراو و بچۆ دانەی دواتر

en: &Done and Next
ckb_IR: &جێبەجێکراو و بچۆ دانەی دواتر

en: &Previous translation
ckb_IR: &وەرگێڕانی پێشتر

en: &Previous Translation
ckb_IR: &وەرگێڕانی پێشتر

en: &Next translation
ckb_IR: &وەرگێڕانی دواتر

en: &Next Translation
ckb_IR: &وەرگێڕانی دواتر

en: P&revious unfinished
ckb_IR: تەواو&نەکراوی پێشوو

en: P&revious Unfinished
ckb_IR: تەواو&نەکراوی پێشوو

en: Ne&xt unfinished
ckb_IR: تەواو&نەکراوی دواتر

en: Ne&xt Unfinished
ckb_IR: تەواو&نەکراوی دواتر

en: &Online help
ckb_IR: &یارمەتی سەرهێڵ

en: &Online Help
ckb_IR: &یارمەتی سەرهێڵ

en: &About Poedit
ckb_IR: &Poedit دەربارەی

en: &About
ckb_IR: &دەربارە

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
ckb_IR: لیستێک لە extensions جیاکرانەتەوە بە خاڵبۆر (e.g. *.cpp;*.h):

en: An item in keywords list:
ckb_IR: دانەیەک لە لیستەی وشەکلیلەکان:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
ckb_IR: ئەمە هاوپێچ دەکرێت بۆ دێڕی فەرمی یەکجار
    بۆ هەر کلیلەوشەیەک. %k فراوانی دەکات بۆ کلیلەوشەکە.

en: An item in input files list:
ckb_IR: دانەیەک لە لیستەی تێئاخنینی پەڕگەکان:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
ckb_IR: ئەمە هاوپێچ دەکرێت بۆ دێڕی فەرمی یەکجار
    بۆ هەر پەڕگەیەکی تێچوو. %f فراوانی دەکات بۆ ناوی پەڕگە.

en: Source code charset:
ckb_IR: هێڵکاری کۆدی ژێدەر:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
ckb_IR: ئەمە هاوپێچ دەکرێت بۆ دێڕی فەرمان
    تەنیا ئەگەر کۆدی هێڵکاریی ژێدەر درابوو. %c فرااوانی دەکات بۆ نرخی هێڵکاریی.

en: Project name and version:
ckb_IR: ناو و وەشانی پرۆژە:

en: Charset:
ckb_IR: Koma tîpan (Charset):

en: Sources paths
ckb_IR: ژێدەرەکانی ڕێچکەکان

en: Extract text from source files in the following directories:
ckb_IR: دەرهێنانی دەق لە پەڕگەکانی ژێدەرەوە لە پێڕستەکانی دادێ:

en: Base path:
ckb_IR: ڕێچکەی بنچینە:

en: Sources keywords
ckb_IR: ژێدەرەکانی کلیلەوشە

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
ckb_IR: ئەم کلیلەوشانە بەکاربهێنە(ناوی نەخشەکان) بۆ ناسینەوەی ئەو  زنجیرەنووسانەی دەتوانرێت وەربگێڕدرێت
    لە پەڕگەکانی ژێدەرەکە:

en: Add comment
ckb_IR: نووسینی لێدوان

en: Add Comment
ckb_IR: نووسینی لێدوان

en: Cannot execute program: %s
ckb_IR: ناتوانرێت پرۆگرام جێبەجێ بکرێت: %s

en: (Use default language)
ckb_IR: (زمانی بنەڕەتی بەکاربهێنە)

en: Language selection
ckb_IR: هەڵبژاردنەکانی زمان

en: Select your preferred language
ckb_IR: زمانی پەسەندکراوت دەستنیشان بکە

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
ckb_IR: پێویستە دووبارە Poedit دەستپێبکەیتەوە بۆ ئەوەی گۆڕانکارییەکان شوێنی خۆیان بگرن.

en: Cannot create temporary directory.
ckb_IR: ناتوانرێت پێڕستی کاتی دروست بکرێت.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
ckb_IR: وەشان %s

en: Show or hide the sidebar
ckb_IR: پیشاندان و شارنەوەی لاتەنیشت

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ckb_IR: دەربارەی %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ckb_IR: دەربارەی %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
ckb_IR: ئەوانی تر بشارەوە

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
ckb_IR: هەمووی پیشان بدە

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
ckb_IR: هەڵبژاردەکان...

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ckb_IR: هەڵبژاردەکان...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ckb_IR: هەڵبژاردەکان...

en: Back
ckb_IR: بڕۆدواوە

en: Clear
ckb_IR: پاککردنەوە

en: Copy
ckb_IR: لەبەرگرتنەوە

en: Cu&t
ckb_IR: بڕ&ین

en: Cut
ckb_IR: بڕین

en: Edit
ckb_IR: دەستکاریکردن

en: Help
ckb_IR: یارمەتی

en: &New
ckb_IR: &نوێ

en: New
ckb_IR: نوێ

en: No
ckb_IR: نەخێر

en: Open…
ckb_IR: کردنەوە...

en: &Open...
ckb_IR: &کردنەوە...

en: Open...
ckb_IR: کردنەوە…

en: &Paste
ckb_IR: &دانان

en: Paste
ckb_IR: دانان

en: Preferences
ckb_IR: هەڵبژاردەکان

en: &Redo
ckb_IR: &دواتر

en: Refresh
ckb_IR: نوێکردنەوە

en: Save as
ckb_IR: پاشەکەوتکردن وەک

en: Select &All
ckb_IR: دیاریکردنی &هەمووی

en: Select All
ckb_IR: دیاریکردنی هەمووی

en: &Undo
ckb_IR: &پێشتر

en: Yes
ckb_IR: بەڵێ

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
ckb_IR: دوگمەی سەرەوە

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
ckb_IR: دوگمەی خوارەوە

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
ckb_IR: چەپ

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
ckb_IR: ڕاست
