poedit - en to ja_JP translation catalogue (708 entries)

en: Hide this notification message
ja_JP: この通知メッセージを表示しない

en: Don’t Show Again
ja_JP: 今後表示しない

en: Don’t show again
ja_JP: 今後表示しない

en: Update Summary
ja_JP: 更新の要約

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
ja_JP: 要約を更新

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Issues
ja_JP: 問題

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
ja_JP: ファイル

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
ja_JP: 行

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
ja_JP: 問題

en: New Strings
ja_JP: 新規文字列

en: New strings
ja_JP: 新規文字列

en: Removed Strings
ja_JP: 削除された文字列

en: Removed strings
ja_JP: 削除された文字列

en: Collecting source files…
ja_JP: ソースファイルを収集中…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
ja_JP[0]: %s 個のファイルから翻訳可能文字列を抽出しています…

en: Failed to load file with extracted translations.
ja_JP: 抽出された翻訳を含むファイルを読み込めませんでした。

en: In: %s
ja_JP: 問題のあるファイル: %s

en: Source code not available.
ja_JP: ソースコードが存在しません。

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
ja_JP: ファイルの"プロパティ"ダイアログで指定された場所にコードが見つからなかったため、翻訳をソースコードから更新できませんでした。

en: Permission denied.
ja_JP: 権限がありません。

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
ja_JP: ファイルの"プロパティ"ダイアログで指定された場所からソースコードのファイルを読み込む権限がありません。

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
ja_JP: 以前ファイルへのアクセスを拒否した場合、システム設定 > プライバシーとセキュリティ > ファイルとフォルダ から許可できます。

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
ja_JP: 以前ファイルへのアクセスを拒否した場合、システム環境設定 > セキュリティとプライバシー > プライバシー > ファイルとフォルダ から許可できます。

en: Failed to extract strings from source code.
ja_JP: ソースコードから文字列を抽出できませんでした。

en: The file “%s” couldn’t be opened.
ja_JP: ファイル “%s” を開くことができませんでした。

en: Updating translations
ja_JP: 翻訳を更新しています

en: Determining differences…
ja_JP: 差分を選択しています…

en: Merging differences…
ja_JP: 差分を統合しています…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
ja_JP: 翻訳ファイルはすでに最新の状態です。文字列に対する変更はありません。

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
ja_JP[0]: 翻訳ファイルの更新が完了しました。%s 件の変更があります。

en: New strings to translate:
ja_JP: 新しい翻訳可能文字列:

en: Removed strings (no longer used):
ja_JP: 削除された文字列 (未使用):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
ja_JP[0]: 元の文字列に %d 件の問題が検出されました。

en: View Details…
ja_JP: 詳細を表示…

en: View details…
ja_JP: 詳細を表示…

en: Malformed header: “%s”
ja_JP: 書式が不正なヘッダ: “%s”

en: PO Translation Files
ja_JP: PO 翻訳ファイル

en: POT Translation Templates
ja_JP: POT 翻訳テンプレート

en: XLIFF Translation Files
ja_JP: XLIFF 翻訳ファイル

en: Xcode Localization Catalog
ja_JP: Xcode ローカリゼーションカタログ

en: JSON Translation Files
ja_JP: JSON 翻訳ファイル

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
ja_JP: Flutter 翻訳ファイル

en: RESX Resource Files
ja_JP: RESXリソースファイル

en: Qt Translation Files
ja_JP: Qt 翻訳ファイル

en: All Translation Files
ja_JP: すべての翻訳ファイル

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
ja_JP: ファイルは Poedit が認識できないフォーマットです。

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
ja_JP: この JSON ファイルは翻訳ファイルではないため、Poedit では編集できません。

en: Reading file content failed with the following error: %s
ja_JP: ファイルの読み込みに失敗しました: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
ja_JP: ファイル “%s” は読み出し専用のため保存できません。
    別のファイル名で保存してください。

en: Couldn’t save file %s.
ja_JP: ファイル %s を保存できません。

en: Screenshots:
ja_JP: スクリーンショット:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
ja_JP[0]: ファイル “%2$s” 中の %1$i 行が正しく読み込まれませんでした。

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
ja_JP: %d行目 (ファイル “%s“) が破損しています。無効な%sデータです。

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
ja_JP: PO ファイルが破損しています: msgid_plural が指定されていますが、msgstr が複数形表記ではありません

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
ja_JP: PO ファイルが破損しています: 複数形表記の msgstr が使われていますが、msgid_plural の指定がありません

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
ja_JP: ファイルを読み込めませんでした。破損している可能性があります。

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
ja_JP: ファイルを読み込む際にエラーが発生しました。このため、一部のデータがなかったり破損したりしている可能性があります。

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
ja_JP: ファイルを整形する際に問題が発生しましたが、保存は完了しています。

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
ja_JP: 翻訳の設定で指定されている文字符号化法 “%s” でファイルを保存できませんでした。
    
    代わりに UTF-8 で保存し、設定もそれに従って変更されました。

en: Error saving file
ja_JP: ファイルの保存中にエラーが発生しました

en: “%s” is not a valid POT file.
ja_JP: “%s” は有効な POT ファイルではありません。

en: Error while loading Qt translation file: %s
ja_JP: Qt翻訳ファイルの読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: The file is malformed.
ja_JP: ファイルの形式が正しくありません。

en: Error while loading RESX file: %s
ja_JP: RESX ファイルの読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
ja_JP: XCLOCファイルの内容に想定外の欠落がありました。

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
ja_JP: 異なる場所への保存は XCLOC ファイルではサポートされていません。

en: Error while loading XLIFF file: %s
ja_JP: XLIFF ファイルの読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: unsupported version (%s)
ja_JP: サポートされていないバージョン (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
ja_JP: 翻訳文字列内に不正なマークアップ記述があります。

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
ja_JP: 対応するローカリゼーションプラットフォームと Poedit を連携すると、プラットフォーム上で管理されている翻訳をシームレスに同期できます。

en: How does cloud sync work?
ja_JP: クラウド同期の仕組み

en: Account
ja_JP: アカウント

en: (not signed in)
ja_JP: (サインインしていません)

en: Open cloud translation
ja_JP: クラウド翻訳を開く

en: Manage accounts
ja_JP: アカウントを管理

en: Project:
ja_JP: プロジェクト:

en: Language:
ja_JP: 言語:

en: Sign in to Cloud Account
ja_JP: クラウドアカウントにサインイン

en: Sign in to cloud account
ja_JP: クラウドアカウントにサインイン

en: No translation projects listed in your account.
ja_JP: あなたのアカウントには翻訳プロジェクトがありません。

en: Downloading latest translations…
ja_JP: 最新の翻訳をダウンロード中…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
ja_JP: %s にサインイン

en: Syncing
ja_JP: 同期中

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
ja_JP: %s に翻訳をアップロードしています…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
ja_JP: %s に翻訳をアップロードできませんでした。

en: Syncing error
ja_JP: 同期エラー

en: Add
ja_JP: 追加

en: Unknown Crowdin error.
ja_JP: 不明な Crowdin エラー。

en: Not authorized, please sign in again.
ja_JP: 未認証です。もう一度ログインしてください。

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
ja_JP: 文字列ベースの Crowdin プロジェクトはサポートされていません。

en: Downloading translations is disabled in this project.
ja_JP: このプロジェクトでは、翻訳のダウンロードが無効になっています。

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Sign In
ja_JP: ログイン

en: Sign in
ja_JP: ログイン

en: Sign Out
ja_JP: ログアウト

en: Sign out
ja_JP: ログアウト

en: Learn more about Crowdin
ja_JP: Crowdin についてもっと知る

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
ja_JP: Crowdin はオンライン翻訳管理プラットフォームであり、共同翻訳ツールです。私たち自身も Crowdin を使って Poedit を多くの言語に翻訳しています。

en: Waiting for authentication…
ja_JP: 認証を待機中…

en: Updating user information…
ja_JP: ユーザー情報を更新しています…

en: Sign in to Crowdin
ja_JP: Crowdin にログイン

en: Syncing with Crowdin failed.
ja_JP: Crowdin との同期に失敗しました。

en: Crowdin error
ja_JP: Crowdin エラー

en: &Copy
ja_JP: コピー (&C)

en: Learn more
ja_JP: もっと知る

en: &Help
ja_JP: ヘルプ (&H)

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
ja_JP: MO ファイルは Poedit で直接編集できません。

en: Error opening file
ja_JP: ファイルを開く際にエラーが発生しました

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
ja_JP: 代わりに、対応する PO ファイルを開いてください。そちらを保存する際に MO ファイルも更新されます。

en: don’t delete temporary files (for debugging)
ja_JP: 一時ファイルを削除しない (デバッグ向け)

en: handle a poedit:// URI
ja_JP: poedit:// URI を処理

en: go to item at given line number
ja_JP: 指定の行番号の項目に移動

en: Failed to communicate with Poedit process.
ja_JP: Poedit プロセスとの通信に失敗しました。

en: Unhandled exception occurred: %s
ja_JP: 未処理例外が発生しました: %s

en: Select translation template
ja_JP: 翻訳テンプレートを選択

en: Invalid file
ja_JP: 不正なファイル

en: Select translation file
ja_JP: 翻訳ファイルを選択

en: Poedit is an easy to use translation editor.
ja_JP: Poedit は使いやすい翻訳エディタです。

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
ja_JP: Poedit へドロップできるのは1回につき1ファイルのみです。

en: File “%s” is not a translation file.
ja_JP: ファイル “%s” は翻訳ファイルではありません。

en: File “%s” doesn’t exist.
ja_JP: ファイル “%s” は存在しません。

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
ja_JP: %sの辞書がインストールされていないためスペルチェックは無効化されています。

en: Install
ja_JP: インストール

en: The file “%s” has been changed by another application.
ja_JP: ファイル “%s” は別のアプリケーションによって変更されました。

en: Reload file
ja_JP: ファイルを再読み込み

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
ja_JP: ディスクからファイルを再読み込みしますか? この場合、Poedit で未保存の編集内容は失われます。

en: Ignore
ja_JP: 無視

en: Reload File
ja_JP: ファイルを再読み込み

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
ja_JP: ファイルが変更されました。変更を保存しますか?

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
ja_JP: 保存しない場合、変更内容は失われます。

en: Save
ja_JP: 保存

en: Do&n’t save
ja_JP: 保存しない (&N)

en: Don’t Save
ja_JP: 保存しない

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
ja_JP: 保存すると、他のアプリケーションによって行われた変更は失われます。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Save Anyway
ja_JP: 強制的に保存

en: Save anyway
ja_JP: 強制的に保存

en: Save as…
ja_JP: 名前を付けて保存…

en: Compile to…
ja_JP: 形式を指定してコンパイル…

en: Compiled Translation Files
ja_JP: コンパイル済みの翻訳ファイル

en: Export to HTML…
ja_JP: HTML にエクスポート…

en: HTML Files
ja_JP: HTML ファイル

en: Exporting to HTML
ja_JP: HTML にエクスポートしています

en: Updating failed
ja_JP: 更新に失敗しました

en: Open reference file
ja_JP: 参照ファイルを開く

en: Update from &POT File…
ja_JP: POT ファイルから更新 (&P)…

en: Update from &POT file…
ja_JP: POT ファイルから更新 (&P)…

en: Sync with Crowdin
ja_JP: Crowdin と同期

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
ja_JP: %s にアップロード

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
ja_JP[0]: 翻訳に%d件の問題が見つかりました。

en: Validation results
ja_JP: 検査の結果

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
ja_JP: エラーがある項目はリスト中で赤くマークされています。エラーの詳細は、その項目を選択すると表示されます。

en: The file was saved safely.
ja_JP: ファイルを安全に保存しました。

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ja_JP: ファイルを安全に保存し MO 形式にコンパイルしましたが、恐らく正常に動作しないでしょう。

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
ja_JP: ファイルは安全に保存されましたが MO 形式にコンパイルできなかったため使用できません。

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ja_JP: ファイルを MO 形式にコンパイルしましたが、恐らく正常に動作しないでしょう。

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
ja_JP: ファイルを MO 形式にコンパイルして使用することができません。

en: No problems with the translation found.
ja_JP: 翻訳に問題は見つかりませんでした。

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
ja_JP[0]: この翻訳を利用できますが、%d件の項目がまだ翻訳されていません。

en: The translation is ready for use.
ja_JP: この翻訳は使用できます。

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
ja_JP: Poedit は、ファイル “%s” 内の無効なコンテンツを自動的に修正しました。

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
ja_JP: ファイルに重複する項目が含まれています。重複項目は PO ファイルでは許可されておらず、ファイルの利用を妨げます。Poedit はこの問題を修正しましたが、要確認としてマークされている項目を確認し、必要に応じて修正する必要があります。

en: Language of the translation isn’t set.
ja_JP: 翻訳の言語が設定されていません。

en: Set Language
ja_JP: 言語を設定

en: Set language
ja_JP: 言語を設定

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
ja_JP: 翻訳言語が正しく設定されていない場合、提案は利用できません。また、複数形などの他の機能にも影響する可能性があります。

en: Language of the translation is the same as source language.
ja_JP: 翻訳言語がソース言語と同一です。

en: Fix Language
ja_JP: 言語を修正

en: Fix language
ja_JP: 言語を修正

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
ja_JP: このファイルには複数形を含む項目がありますが、Plural-Forms ヘッダが設定されていません。

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
ja_JP: ファイルの中の項目がファイルの Plural-Forms ヘッダで示された数と異なる複数形を持っています

en: Required header Plural-Forms is missing.
ja_JP: 必要なヘッダ Plural-Forms がありません。

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
ja_JP: Plural-Forms ヘッダに文法エラーがあります ("%s") 。

en: Fix the Header
ja_JP: ヘッダーを修正

en: Fix the header
ja_JP: ヘッダーを修正

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
ja_JP: このファイルで使われている複数形表現は、%sの一般的なものではありません。

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
ja_JP: レビュー

en: Would you like to use English for source text?
ja_JP: 原文に英語を使用しますか?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
ja_JP: このファイルは原文の代わりに文字列 ID を使用します。Poedit を使うことで、“%s” ファイルから英文を読み込むことができます。

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
ja_JP: 英文を読み込む

en: Translated: %d of %d (%d %%)
ja_JP: 翻訳済み: %d/%d件中 (%d %%)

en: Remaining: %d
ja_JP: 未翻訳: %d

en: %d error | %d errors
ja_JP[0]: %d件のエラー

en: %d entry | %d entries
ja_JP[0]: %d項目

en:  (unsaved)
ja_JP:  (未保存)

en:  (modified)
ja_JP:  (変更済)

en: Failed to update translation memory: %s
ja_JP: 翻訳メモリを更新できませんでした: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
ja_JP: ファイル “%s” を保存できませんでした。

en: Remove same-as-source translations
ja_JP: 原文と同じ翻訳を削除

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
ja_JP: 原文と同一なすべての翻訳を削除しますか?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
ja_JP: この操作は原文と完全一致する翻訳を削除します。元に戻すことはできません。

en: Keep
ja_JP: 保持する

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Purge deleted translations
ja_JP: 削除された翻訳を一掃する

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
ja_JP: もう使われていない翻訳をすべて削除しますか?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
ja_JP: 一掃を実行すると、削除済みとしてマークされた翻訳はすべて完全に削除されます。将来再び追加された場合は翻訳し直す必要があります。

en: Purge
ja_JP: 翻訳の一掃

en: Copy from source text
ja_JP: 原文からコピー

en: Copy from Source Text
ja_JP: 原文からコピー

en: Clear translation
ja_JP: 翻訳をクリア

en: Clear Translation
ja_JP: 翻訳をクリア

en: Edit comment
ja_JP: コメントを編集

en: Edit Comment
ja_JP: コメントを編集

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
ja_JP: コードでの出現箇所

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
ja_JP: コードでの出現箇所

en: Hide Sidebar
ja_JP: サイドバーを非表示

en: Show Sidebar
ja_JP: サイドバーを表示

en: Hide Status Bar
ja_JP: ステータスバーを非表示

en: Show Status Bar
ja_JP: ステータスバーを表示

en: String length in characters: translation | source
ja_JP: 文字数: 翻訳 | 原文

en: String length in characters
ja_JP: 文字数

en: Source text
ja_JP: 原文

en: Singular
ja_JP: 単数形

en: Plural
ja_JP: 複数形

en: Translation
ja_JP: 対訳

en: Pre-translated
ja_JP: 事前翻訳済み

en: Needs Work
ja_JP: 要確認

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
ja_JP: 要確認

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
ja_JP: POT ファイルはテンプレートのみで、それ自体に翻訳は含まれていません。 
    翻訳を行うには、このテンプレートをベースにして新しい PO ファイルを作成します。

en: Create new translation
ja_JP: 翻訳プロジェクトを新規作成する

en: Make a new translation from this POT file.
ja_JP: この POT ファイルから新しい翻訳を作成します。

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
ja_JP: 編集メニューを使用して、選択した文字列に対して一括操作を実行します。

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
ja_JP: 原文 ID

en: Everything
ja_JP: すべて

en: Form %i
ja_JP: 形式 %i

en: Form %i (unused)
ja_JP: フォーム %i (未使用)

en: Zero
ja_JP: 0

en: One
ja_JP: 1

en: Two
ja_JP: 2

en: Other
ja_JP: その他

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
ja_JP: 文字列のコンテキスト: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
ja_JP: 文字列の識別子: %s

en: %s Format
ja_JP: %s 形式

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
ja_JP: %s 形式

en: Translation — %s
ja_JP: 翻訳 — %s

en: Source text — %s
ja_JP: 原文 — %s

en: unknown language
ja_JP: 不明な言語

en: Network error: %s (%d)
ja_JP: ネットワークエラー: %s (%d)

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Failed to merge gettext catalogs.
ja_JP: gettext カタログの統合に失敗しました。

en: Open in Editor
ja_JP: エディターで開く

en: Open in editor
ja_JP: エディターで開く

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
ja_JP: このファイルでは、この文字列のソースコード内の出現箇所に関する情報が提示されていません。

en: No usage information
ja_JP: 使用情報なし

en: %d code occurrence | %d code occurrences
ja_JP[0]: コードでの出現箇所 %d 件

en: Source code not found
ja_JP: ソースコードが見つかりません

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
ja_JP: Poedit は文字列が使用されているソースコードを表示できません。ファイルが参照された場所で使用できないか、実ファイルを指していないシンボリック参照であるためです。

en: File cannot be opened
ja_JP: ファイルを開けません

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
ja_JP: Poedit は “%s” ファイルを開けませんでした。

en: Find
ja_JP: 検索

en: Replace
ja_JP: 置換

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
ja_JP: 設定

en: Ignore case
ja_JP: 大文字小文字を無視

en: Wrap around
ja_JP: 末尾に達したら先頭から再検索

en: Whole words only
ja_JP: 空白等で区切られた単語だけを探す

en: Find in source texts
ja_JP: 原文を検索

en: Find in translations
ja_JP: 翻訳された文字列を検索対象に含める

en: Find in comments
ja_JP: コメントを検索対象に含める

en: Replace &All
ja_JP: すべてを置換 (&A)

en: Replace &all
ja_JP: すべてを置換 (&A)

en: &Replace
ja_JP: 置換 (&R)

en: < &Previous
ja_JP: < 前へ (&P)

en: &Next >
ja_JP: 次へ > (&N)

en: String to find
ja_JP: 検索する文字列

en: Replacement string
ja_JP: 置換文字列

en: warning:
ja_JP: 警告:

en: error:
ja_JP: エラー:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
ja_JP: 言語名またはコード

en: Translation Language
ja_JP: 翻訳言語

en: Language of the translation:
ja_JP: 翻訳の言語:

en: All strings
ja_JP: すべての文字列

en: Couldn’t download Localazy project details.
ja_JP: Localazy プロジェクトの詳細をダウンロードできませんでした。

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
ja_JP: 翻訳を Localazy にアップロードする際にエラーが発生しました。

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
ja_JP: %s についてもっと知る

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
ja_JP: Localazy は高度に自動化されたローカリゼーションプラットフォームで、誰でも簡単に製品やコンテンツを複数の言語に翻訳できます。

en: Add Project
ja_JP: プロジェクトを追加

en: Add project
ja_JP: プロジェクトを追加

en: Poedit - Catalogs manager
ja_JP: Poedit - カタログマネージャ

en: Edit…
ja_JP: 編集…

en: Create new translations project
ja_JP: 翻訳プロジェクトを作成する

en: Delete the project
ja_JP: 翻訳プロジェクトを削除する

en: Edit the project
ja_JP: このプロジェクトを編集

en: Update all
ja_JP: 全て更新する

en: Update all catalogs in the project
ja_JP: プロジェクトのすべてのカタログを更新する

en: Total
ja_JP: 合計

en: Untrans
ja_JP: 未翻訳

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
ja_JP: 要確認

en: Errors
ja_JP: エラー

en: Last modified
ja_JP: 最終更新

en: Select directory
ja_JP: ディレクトリの選択

en: Directories:
ja_JP: ディレクトリ:

en: <unnamed>
ja_JP: <名称未設定>

en: Do you want to delete project “%s”?
ja_JP: プロジェクト “%s” を削除しますか?

en: Delete project
ja_JP: プロジェクトを削除

en: Deleting the project will not delete any translation files.
ja_JP: プロジェクトを削除しても、翻訳ファイルは削除されません。

en: Confirmation
ja_JP: 確認

en: Update all catalogs in this project?
ja_JP: このプロジェクトのすべてのカタログを更新しますか?

en: Performs update from source code on all files in the project.
ja_JP: プロジェクト内のすべてのファイルのソースコードをもとに、翻訳ファイルの更新を実行します。

en: Updating project catalogs
ja_JP: プロジェクトカタログを更新しています

en: Check for Updates…
ja_JP: アップデートを確認…

en: Catalogs Manager
ja_JP: カタログマネージャ

en: &Preferences…
ja_JP: 環境設定 (&P)…

en: &Edit
ja_JP: 編集 (&E)

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Redo
ja_JP: やり直す

en: Paste and Match Style
ja_JP: ペーストしてスタイルを合わせる

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Spelling and Grammar
ja_JP: スペルと文法

en: Show Spelling and Grammar
ja_JP: スペルと文法を表示

en: Check Document Now
ja_JP: 書類を今すぐチェック

en: Check Spelling While Typing
ja_JP: 入力中にスペルチェック

en: Check Grammar With Spelling
ja_JP: スペルと一緒に文法をチェック

en: Correct Spelling Automatically
ja_JP: スペルを自動的に修正

en: Substitutions
ja_JP: 自動置換

en: Show Substitutions
ja_JP: 自動置換を表示

en: Smart Copy/Paste
ja_JP: スマートコピー/ペースト

en: Smart Quotes
ja_JP: スマート引用符

en: Smart Dashes
ja_JP: スマートダッシュ記号

en: Smart Links
ja_JP: スマートリンク

en: Text Replacement
ja_JP: テキストの置換

en: Transformations
ja_JP: 変換

en: Make Upper Case
ja_JP: 大文字にする

en: Make Lower Case
ja_JP: 小文字にする

en: Capitalize
ja_JP: 語頭を大文字にする

en: Speech
ja_JP: スピーチ

en: Start Speaking
ja_JP: 読み上げを開始

en: Stop Speaking
ja_JP: 読み上げを停止

en: &View
ja_JP: 表示 (&V)

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
ja_JP: ツールバーを表示

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
ja_JP: ツールバーをカスタマイズ…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
ja_JP: フルスクリーンにする

en: Window
ja_JP: ウインドウ

en: Minimize
ja_JP: しまう

en: Zoom
ja_JP: 拡大/縮小

en: Welcome to Poedit
ja_JP: Poedit へようこそ

en: Bring All to Front
ja_JP: すべてを手前に移動

en: Information about the translator
ja_JP: 翻訳者に関する情報

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Your Name
ja_JP: あなたの名前

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
ja_JP: お名前とメールアドレスは GNU gettext ファイルの Last-Translator ヘッダーを設定するためにのみ使われます。

en: Editing
ja_JP: 編集

en: Automatically compile MO file when saving
ja_JP: 保存する際に MO ファイルを自動コンパイル

en: Check spelling
ja_JP: スペルチェック

en: Always change focus to text input field
ja_JP: フォーカスは常にテキストフィールドに置く

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
ja_JP: チェックすると一覧にフォーカスが移動しなくなります。キーボードによる項目の移動は Ctrl + 矢印キー のみとなります。

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Use custom list font:
ja_JP: カスタムリストフォントを使う:

en: Use custom text fields font:
ja_JP: カスタムテキストフィールドフォントを使う:

en: Change UI language
ja_JP: Poedit の UI 言語を変更

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
ja_JP: (Window 8 以降が必要)

en: General
ja_JP: 一般

en: Use translation memory
ja_JP: 翻訳メモリを使う

en: Manage…
ja_JP: 管理…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
ja_JP: ソースからの更新時

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
ja_JP: ファイル内でのあいまい一致

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
ja_JP: 翻訳メモリから事前翻訳

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
ja_JP: Poedit は、ファイルに含まれる以前の翻訳または翻訳メモリのみから新しい項目を入力しようとすることもできます。翻訳メモリがほとんど空の場合、メモリを使ってもあまり効果はありませんが、翻訳を追加していくとさらに精度が高まっていきます。

en: Stored translations:
ja_JP: 保存された翻訳:

en: Database size on disk:
ja_JP: ディスク上のデータベースサイズ:

en: Import Translation Files…
ja_JP: 翻訳ファイルのインポート…

en: Import translation files…
ja_JP: 翻訳ファイルのインポート…

en: Import From TMX…
ja_JP: TMX からインポート…

en: Import from TMX…
ja_JP: TMX からインポート…

en: Export To TMX…
ja_JP: TMX にエクスポート…

en: Export to TMX…
ja_JP: TMX にエクスポート…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
ja_JP: リセット

en: Select translation files to import
ja_JP: インポートする翻訳ファイルを選択

en: Select TMX files to import
ja_JP: インポートする TMX ファイルを選んでください

en: TMX Files
ja_JP: TMX ファイル

en: Importing translations…
ja_JP: 翻訳をインポート中…

en: Importing translation memory failed.
ja_JP: 翻訳メモリをインポートできませんでした。

en: Importing from “%s”…
ja_JP: “%s” からインポート…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
ja_JP[0]: %s 件の翻訳がインポートされました。

en: Export as…
ja_JP: 書式を指定してエクスポート…

en: Exporting translations…
ja_JP: 翻訳をエクスポート中…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
ja_JP: 翻訳メモリを “%s” にエクスポートできませんでした。

en: Reset translation memory
ja_JP: 翻訳メモリをリセット

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
ja_JP: 翻訳メモリをリセットしてもよろしいですか?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
ja_JP: 翻訳メモリをリセットすると、保存された翻訳がすべて削除されます。元に戻すことはできません。

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
ja_JP: 翻訳メモリ

en: Translation Memory
ja_JP: 翻訳メモリ

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
ja_JP: ソースコード抽出ツールは、ソースコードファイル内にある翻訳可能な文字列を見つけて抽出するために使われます。

en: Custom Extractors:
ja_JP: カスタム抽出ツール:

en: Custom extractors:
ja_JP: カスタム抽出ツール:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
ja_JP: GNU gettext ツールによって認識されるすべてのプログラミング言語 (PHP、C/C++、C#、Perl、Python、Java、JavaScript など) に対応しています。

en: Delete extractor
ja_JP: 抽出ツールを削除

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
ja_JP: “%s” 抽出ツールを削除してもよろしいですか?

en: Extractors
ja_JP: 抽出ツール

en: Accounts
ja_JP: アカウント

en: Automatically check for updates
ja_JP: 自動的にアップデートを確認

en: Include beta versions
ja_JP: ベータ版を含める

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
ja_JP: ベータ版は最新の機能や改善を含みますが、安定性が低い可能性があります。

en: Updates
ja_JP: アップデート

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
ja_JP: これらの設定は PO ファイルの内部フォーマットに影響します。バージョン管理の都合などで必要な場合は調整してください。

en: Line endings:
ja_JP: 改行:

en: Unix (recommended)
ja_JP: Unix (推奨)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
ja_JP: 折り返し:

en: Preserve formatting of existing files
ja_JP: 既存ファイルのフォーマットを保護する

en: Advanced
ja_JP: 上級者モード

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Preparing strings…
ja_JP: 文字列を準備しています…

en: Pre-translating from translation memory…
ja_JP: 翻訳メモリから事前翻訳しています…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
ja_JP[0]: %u件の文字列を翻訳

en: Pre-translating…
ja_JP: 事前翻訳中…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
ja_JP[0]: %d件の項目が事前翻訳されました。

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
ja_JP: 翻訳は正確でない可能性があるため、要確認としてマークされています。間違っていないかどうかレビューしてください。

en: Exact matches from TM
ja_JP: 翻訳メモリからの完全一致

en: Approximate matches from TM
ja_JP: 翻訳メモリからの部分一致

en: No entries could be pre-translated.
ja_JP: 事前翻訳できる項目はありませんでした。

en: All strings were already translated.
ja_JP: すべての文字列はすでに翻訳されています。

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
ja_JP: このファイルに含まれるコンテンツに似た文字列が翻訳メモリには含まれていません。

en: Cannot pre-translate without source text.
ja_JP: 原文なしで事前翻訳することはできません。

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
ja_JP: 事前翻訳

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
ja_JP: 事前翻訳は、原文を取得できる必要があります。実際の表示文字列が存在せず、ID のみが使われている場合は、利用できません。

en: Cannot pre-translate from unknown language.
ja_JP: 不明な言語から事前翻訳できません。

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ja_JP: 事前翻訳では、原文の言語が判明している必要があります。Poedit はこのファイルで使われている言語を検出できませんでした。

en: Only fill in exact matches
ja_JP: 完全一致のみ採用する

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
ja_JP: デフォルトでは正確ではない結果も含まれますが、要確認としてマークされます。完全一致のみを含めるには、このオプションにチェックを入れてください。

en: Don’t mark exact matches as needing work
ja_JP: 完全一致を要確認としてマークしない

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
ja_JP: 翻訳メモリの品質を信頼できる場合のみ有効化してください。デフォルトでは翻訳メモリからの一致は要確認にマークされ、レビューが必要となります。

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
ja_JP: 事前翻訳は翻訳メモリ内から未翻訳文字列との完全またはあいまい一致を自動的に検出し、それで翻訳を埋めます。

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
ja_JP[0]: %d 件のエラーが発生しました:

en: An error occurred.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
ja_JP[0]: %d 件のエラーが発生しました。

en: Cancelling…
ja_JP: キャンセルしています…

en: Drag Folders or Files Here
ja_JP: ここにフォルダまたはファイルをドラッグ

en: Drag folders or files here
ja_JP: ここにフォルダまたはファイルをドラッグ

en: Add Folders…
ja_JP: フォルダーを追加…

en: Add folders…
ja_JP: フォルダーを追加…

en: Add Files…
ja_JP: ファイルを追加…

en: Add files…
ja_JP: ファイルを追加…

en: Add Wildcard…
ja_JP: ワイルドカードを追加…

en: Add wildcard…
ja_JP: ワイルドカードを追加…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
ja_JP: Finder で表示

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
ja_JP: エクスプローラーで表示

en: Show in Folder
ja_JP: フォルダで表示

en: Paths
ja_JP: パス

en: Excluded paths
ja_JP: 除外するパス

en: Advanced extraction settings
ja_JP: 高度な抽出設定

en: Extract notes for translators from:
ja_JP: 以下から翻訳者向けのメモを抽出:

en: Comments prefixed with:
ja_JP: 以下の接頭辞のついたコメント:

en: All comments
ja_JP: すべてのコメント

en: Additional xgettext flags:
ja_JP: 追加 xgettext フラグ:

en: Additional keywords
ja_JP: 追加キーワード

en: Name of the project the translation is for
ja_JP: 翻訳するプロジェクトの名称

en: Team name and email address or URL
ja_JP: チーム名とメールアドレスまたは URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
ja_JP: 例: nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
ja_JP: UTF-8 (推奨)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
ja_JP: まずファイルを保存してください。保存するまでこのセクションは編集できません。

en: Placeholders correctness
ja_JP: プレースホルダーの照合

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
ja_JP: プレースホルダー “%s” が翻訳にありません。

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
ja_JP: 原文に存在しない余分なプレースホルダー “%s” があります。

en: Plural form translations
ja_JP: 複数形の翻訳

en: Not all plural forms are translated.
ja_JP: 複数形がすべて翻訳されていません。

en: Inconsistent upper/lower case
ja_JP: 一貫性のない大文字/小文字の使用

en: The translation should start as a sentence.
ja_JP: 翻訳は文章から始まる必要があります。

en: The translation should start with a lowercase character.
ja_JP: 翻訳は小文字から始まる必要があります。

en: Inconsistent whitespace
ja_JP: 一貫性のない空白の使用

en: The translation doesn’t start with a space.
ja_JP: 翻訳がスペースで始まっていません。

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
ja_JP: 翻訳はスペースで始まっていますが、原文はそうではありあません。

en: The translation is missing a newline at the end.
ja_JP: 翻訳の末尾に改行がありません。

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
ja_JP: 翻訳は改行で終わっていますが、原文はそうではありません。

en: The translation is missing a space at the end.
ja_JP: 翻訳の最後にスペースがありません。

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
ja_JP: 翻訳はスペースで終わっていますが、原文はそうではありあません。

en: Punctuation checks
ja_JP: 句読点のチェック

en: The translation should end with “%s”.
ja_JP: 翻訳は “%s” で終える必要があります。

en: The translation should not end with “%s”.
ja_JP: 翻訳は “%s” 以外で終える必要があります。

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
ja_JP: 翻訳は “%s” で終わっていますが、原文は “%s” で終わっています。

en: Cloud
ja_JP: クラウド

en: Clear Menu
ja_JP: メニューを消去

en: Clear menu
ja_JP: メニューを消去

en: Comment:
ja_JP: コメント:

en: Update
ja_JP: 更新

en: &Delete
ja_JP: 削除 (&D)

en: Delete the comment
ja_JP: コメントを削除

en: Edit project
ja_JP: プロジェクトを編集

en: Project name:
ja_JP: プロジェクト名:

en: Browse
ja_JP: 参照

en: Add directory to the list
ja_JP: ディレクトリをリストに追加

en: &File
ja_JP: ファイル (&F)

en: &New…
ja_JP: 新規 (&N)…

en: New from &POT/PO file…
ja_JP: POT/PO ファイルを元に新規 (&P)…

en: New From &POT/PO File…
ja_JP: POT/PO ファイルを元に新規 (&P)…

en: &Open…
ja_JP: 開く (&O)…

en: Open Recent
ja_JP: 最近使った項目を開く

en: Open recent
ja_JP: 最近使った項目を開く

en: Open cloud translation…
ja_JP: クラウド翻訳を開く…

en: Open Cloud Translation…
ja_JP: クラウド翻訳を開く…

en: &Start window
ja_JP: スタートウィンドウ(&S)

en: &Start Window
ja_JP: スタートウィンドウ(&S)

en: Catalogs &manager
ja_JP: カタログマネージャ (&M)

en: Catalogs &Manager
ja_JP: カタログマネージャ (&M)

en: &Close
ja_JP: 閉じる (&C)

en: &Save
ja_JP: 保存 (&S)

en: Save &as…
ja_JP: 名前を付けて保存 (&A)…

en: Save &As…
ja_JP: 名前を付けて保存 (&A)…

en: Compile to MO…
ja_JP: MO にコンパイル…

en: E&xport to HTML…
ja_JP: HTML にエクスポート (&X)…

en: Check for updates…
ja_JP: アップデートを確認…

en: Settings…
ja_JP: 設定…

en: &Preferences
ja_JP: 環境設定 (&P)

en: E&xit
ja_JP: 終了 (&X)

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Copy from singular
ja_JP: 単数形からコピー

en: Copy From Singular
ja_JP: 単数形からコピー

en: Translation needs &work
ja_JP: 翻訳要確認 (&W)

en: Translation Needs &Work
ja_JP: 翻訳要確認 (&W)

en: Edit &comment
ja_JP: コメントを編集 (&C)

en: Edit &Comment
ja_JP: コメントを編集 (&C)

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
ja_JP: 提案

en: &Find…
ja_JP: 検索 (&F)…

en: Replace…
ja_JP: 置換…

en: Find next
ja_JP: 次を検索

en: Find previous
ja_JP: 前を検索

en: Find and Replace…
ja_JP: 検索と置換…

en: Find Next
ja_JP: 次を検索

en: Find Previous
ja_JP: 前を検索

en: Show string &ID
ja_JP: 文字列 ID を表示(&I)

en: Show String &ID
ja_JP: 文字列 ID を表示(&I)

en: Show warnings
ja_JP: 警告を表示

en: Show Warnings
ja_JP: 警告を表示

en: Sort by &file order
ja_JP: ファイル順でソート (&F)

en: Sort by &File Order
ja_JP: ファイル順でソート (&F)

en: Sort by &source
ja_JP: ソース順でソート (&S)

en: Sort by &Source
ja_JP: ソース順でソート (&S)

en: Sort by &translation
ja_JP: 翻訳順でソート (&T)

en: Sort by &Translation
ja_JP: 翻訳順でソート (&T)

en: &Group by context
ja_JP: コンテキストでグループ化 (&G)

en: &Group By Context
ja_JP: コンテキストでグループ化 (&G)

en: Entries with errors first
ja_JP: エラーのある項目を先頭に表示

en: Entries with Errors First
ja_JP: エラーのある項目を先頭に表示

en: &Untranslated entries first
ja_JP: 未訳の項目を先頭に表示 (&U)

en: &Untranslated Entries First
ja_JP: 未訳の項目を先頭に表示 (&U)

en: &Show code occurrences
ja_JP: コードでの出現箇所を表示(&S)

en: &Show Code Occurrences
ja_JP: コードでの出現箇所を表示(&S)

en: Show sidebar
ja_JP: サイドバーを表示

en: Show status bar
ja_JP: ステータスバーを表示

en: &Translation
ja_JP: 翻訳(&T)

en: &Update from source code
ja_JP: ソースコードから更新 (&U)

en: &Update from Source Code
ja_JP: ソースコードから更新 (&U)

en: Pre-&translate…
ja_JP: 事前翻訳 (&T)…

en: &Validate translations
ja_JP: 翻訳を検査 (&V)

en: &Validate Translations
ja_JP: 翻訳を検査 (&V)

en: Remove Same-as-Source Translations
ja_JP: 原文と同じ翻訳を削除

en: &Purge deleted translations
ja_JP: 削除された翻訳を一掃する (&P)

en: &Purge Deleted Translations
ja_JP: 削除された翻訳を一掃する (&P)

en: &Properties…
ja_JP: プロパティ (&P)…

en: &Go
ja_JP: 移動 (&G)

en: &Done and next
ja_JP: 翻訳済みとし、次へ (&D)

en: &Done and Next
ja_JP: 翻訳済みとし、次へ (&D)

en: Previously edited
ja_JP: 前回編集した翻訳

en: Previously Edited
ja_JP: 前回編集した翻訳

en: &Previous translation
ja_JP: 前の翻訳 (&P)

en: &Previous Translation
ja_JP: 前の翻訳 (&P)

en: &Next translation
ja_JP: 次の翻訳 (&N)

en: &Next Translation
ja_JP: 次の翻訳 (&N)

en: P&revious unfinished
ja_JP: 前の未訳または未確定 (&R)

en: P&revious Unfinished
ja_JP: 前の未訳または未確定 (&R)

en: Ne&xt unfinished
ja_JP: 次の未訳または未確定 (&X)

en: Ne&xt Unfinished
ja_JP: 次の未訳または未確定 (&X)

en: Previous plural form
ja_JP: 前の複数形

en: Previous Plural Form
ja_JP: 前の複数形

en: Next plural form
ja_JP: 次の複数形

en: Next Plural Form
ja_JP: 次の複数形

en: &Online help
ja_JP: オンラインヘルプ (&O)

en: &Online Help
ja_JP: オンラインヘルプ (&O)

en: &GNU gettext manual
ja_JP: GNU gettext ドキュメント (&G)

en: &GNU gettext Manual
ja_JP: GNU gettext ドキュメント (&G)

en: &About Poedit
ja_JP: Poedit について (&A)

en: &About
ja_JP: このプログラムについて (&A)

en: Extractor setup
ja_JP: 抽出ツール設定

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
ja_JP: セミコロン区切りの拡張子 (例. *.cpp;*h):

en: Invocation:
ja_JP: 呼び出し:

en: Command to extract translations:
ja_JP: 翻訳を抽出するコマンド:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
ja_JP: これは抽出ツールを立ち上げるためのコマンドです。
    %o は出力ファイルの名前として展開されます。
    同様に %K はキーワードのリスト、%F は入力ファイルのリスト、
    %C は文字符号化法 (下記参照) です。

en: An item in keywords list:
ja_JP: キーワード一覧の各項目:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
ja_JP: 各キーワードごとに一回コマンドラインへ追加されます。
    %k にキーワード名が展開されます。

en: An item in input files list:
ja_JP: 入力ファイル一覧の各項目:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
ja_JP: 各入力ファイルごとに一回コマンドラインへ追加されます。
    %f にファイル名が展開されます。

en: Source code charset:
ja_JP: ソースコードの文字符号化法:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
ja_JP: ソースコードの文字符号化法が指定された場合のみ
    コマンドラインに追加されます。%c に符号化法の値が展開されます。

en: Translation Properties
ja_JP: 翻訳のプロパティ

en: Project name and version:
ja_JP: プロジェクト名とバージョン:

en: Language team:
ja_JP: 言語チーム:

en: Plural forms:
ja_JP: 複数形:

en: Use default rules for this language
ja_JP: この言語のデフォルトルールを使う

en: Use custom expression
ja_JP: カスタム表現を使用

en: Learn about plural forms
ja_JP: 複数形とは

en: Charset:
ja_JP: 文字符号化法:

en: Advanced Extraction Settings…
ja_JP: 高度な抽出設定…

en: Advanced extraction settings…
ja_JP: 高度な抽出設定…

en: Translation properties
ja_JP: 翻訳の設定

en: Sources Paths
ja_JP: ソースのパス

en: Sources paths
ja_JP: ソースの検索パス

en: Extract text from source files in the following directories:
ja_JP: 以下のディレクトリのソースファイルからテキストを抽出:

en: Base path:
ja_JP: ベースのパス:

en: Sources Keywords
ja_JP: ソース中のキーワード

en: Sources keywords
ja_JP: ソース中のキーワード

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
ja_JP: ソースファイル中でこれらのキーワード (または関数名) を
    翻訳対象文字列の認識に使います:

en: Also use default keywords for supported languages
ja_JP: 対応言語のデフォルトキーワードも利用可能

en: Learn about gettext keywords
ja_JP: gettext キーワードとは

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
ja_JP: 以前の原文

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
ja_JP: 未確定翻訳が対応する古い原文 (更新による変更前)。

en: Notes for translators
ja_JP: 翻訳者への注釈

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Add comment
ja_JP: コメントを追加

en: Add Comment
ja_JP: コメントを追加

en: Delete From Translation Memory
ja_JP: 翻訳メモリから削除

en: Delete from translation memory
ja_JP: 翻訳メモリから削除

en: Translation suggestions
ja_JP: 翻訳の提案

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
ja_JP: 一致するものが見つかりませんでした

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
ja_JP: 一致するものが見つかりませんでした

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
ja_JP: Poedit の翻訳メモリにこの文字列が見つかりました。

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
ja_JP: 翻訳の提案は、原文を取得できる必要があります。実際の表示文字列が存在せず、ID のみが使われている場合は、利用できません。

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
ja_JP: 翻訳提案では、原文の言語が判明している必要があります。Poedit はこのファイルで使われている言語を検出できませんでした。

en: Cannot execute program: %s
ja_JP: プログラムを実行できません: %s

en: The TMX file is malformed.
ja_JP: TMX ファイルの形式が正しくありません。

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
ja_JP: 翻訳メモリのデータベースが破損しています: %s (%d)。

en: Translation memory error: %s (%d).
ja_JP: 翻訳メモリエラー: %s (%d)。

en: (Use default language)
ja_JP: (デフォルト言語を使用)

en: Language selection
ja_JP: 言語選択

en: Select your preferred language
ja_JP: お好みの言語を選択してください

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
ja_JP: 変更を有効にするには Poedit を再起動してください。

en: Cannot create temporary directory.
ja_JP: 一時ディレクトリを作成できません。

en: There are no translations. That’s unusual.
ja_JP: 翻訳が存在しません。何かがおかしいようです。

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
ja_JP: 翻訳可能な項目は手動で Gettext システムに追加されるのではなく、ソースコードから自動的に抽出されます。これにより、項目を常に最新で正確に保つことができます。翻訳者は通常、開発者が用意した PO テンプレートファイル (POT) を使用します。

en: Learn more about GNU gettext
ja_JP: GNU gettext についてもっと知る

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
ja_JP: この翻訳ファイルを埋める一番簡単な方法は、POT ファイルから更新することです:

en: Update from POT
ja_JP: POT ファイルから更新

en: Take translatable strings from an existing POT template.
ja_JP: 既存の POT テンプレートから翻訳可能な文字列を使います。

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
ja_JP: 翻訳可能な文字列をソースコードから直接抽出できます。

en: Extract from sources
ja_JP: ソースから抽出

en: Configure source code extraction in Properties.
ja_JP: プロパティ画面でソースコード抽出設定をカスタムできます。

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Create new
ja_JP: 新規作成

en: Create new translation from POT template.
ja_JP: POT テンプレートから新しい翻訳を作成します。

en: Browse files
ja_JP: ファイルを閲覧

en: Open and edit translation files.
ja_JP: 翻訳ファイルを開いて編集します。

en: Translate cloud project
ja_JP: クラウドのプロジェクトを翻訳

en: Collaborate with other people online.
ja_JP: オンラインで他の人とコラボレーションしましょう。

en: Recent files
ja_JP: 最近使ったファイル

en: Sync
ja_JP: 同期

en: Synchronize translations with Crowdin
ja_JP: Crowdin と翻訳を同期する

en: Upload
ja_JP: アップロード

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
ja_JP: %s に翻訳をアップロード

en: Open file
ja_JP: ファイルを開く

en: Save file
ja_JP: ファイルを保存

en: Check for errors in the translation
ja_JP: 翻訳中のエラーをチェック

en: Validate
ja_JP: 検査

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
ja_JP: 翻訳されていない文字列を事前翻訳

en: Update from Code
ja_JP: コードから更新

en: Update from code
ja_JP: コードから更新

en: Update from source code
ja_JP: ソースコードから更新

en: Show or hide the sidebar
ja_JP: サイドバーを表示/非表示

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ja_JP: %s について

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
ja_JP: %s 環境設定

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ja_JP: %s について

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
ja_JP: サービス

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
ja_JP: %s を非表示

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
ja_JP: ほかを非表示

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
ja_JP: すべてを表示

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
ja_JP: %s を終了

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
ja_JP: 環境設定…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ja_JP: 環境設定…

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ja_JP: 環境設定…

en: &Apply
ja_JP: 適用 (&A)

en: Apply
ja_JP: 適用

en: &Back
ja_JP: 戻る (&B)

en: Back
ja_JP: 戻る

en: &Cancel
ja_JP: キャンセル (&C)

en: &Clear
ja_JP: 消去 (&C)

en: Clear
ja_JP: 消去

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Cu&t
ja_JP: 切り取り (&T)

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Edit
ja_JP: 編集

en: &Quit
ja_JP: 終了 (&Q)

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: &New
ja_JP: 新規 (&N)

en: New
ja_JP: 新規

en: &No
ja_JP: いいえ (&N)

en: No
ja_JP: いいえ

en: &OK
ja_JP: OK (&O)

en: Open…
ja_JP: 開く…

en: &Open...
ja_JP: 開く (&O)…

en: Open...
ja_JP: 開く...

en: &Paste
ja_JP: 貼り付け (&P)

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Preferences
ja_JP: 環境設定

en: &Redo
ja_JP: やり直す(&R)

en: Refresh
ja_JP: 再読み込み

en: &Save as
ja_JP: 名前を付けて保存 (&S)

en: Save as
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Select &All
ja_JP: すべてを選択 (&A)

en: Select All
ja_JP: すべてを選択

en: &Undo
ja_JP: 元に戻す (&U)

en: &Yes
ja_JP: はい (&Y)

en: Yes
ja_JP: はい

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
ja_JP: 上

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
ja_JP: 下

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
ja_JP: 左

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
ja_JP: 右

en: Warning:
ja_JP: 警告:
