poedit - en to co_FR translation catalogue (713 entries)

en: Hide this notification message
co_FR: Piattà stu messaghju di nutificazione

en: Don’t Show Again
co_FR: Ùn affissà più

en: Don’t show again
co_FR: Ùn affissà più

en: Update Summary
co_FR: Riassuntu di e mudificazioni

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
co_FR: Riassuntu di e mudificazioni

en: Close
co_FR: Chjode

en: Issues
co_FR: Prublemi

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
co_FR: Schedariu

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
co_FR: Linea

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
co_FR: Prublema

en: New Strings
co_FR: Catene nove

en: New strings
co_FR: Frase nove

en: Removed Strings
co_FR: Catene cacciate

en: Removed strings
co_FR: Catene cacciate

en: Collecting source files…
co_FR: Racolta di i schedarii d’origine…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
co_FR[0]: Estrazzione di e catene traducevule da u schedariu %s…
co_FR[1]: Estrazzione di e catene traducevule da i schedarii %s…

en: Failed to load file with extracted translations.
co_FR: Fiascu per caricà u schedariu cù e traduzzioni estratte.

en: In: %s
co_FR: In : %s

en: Source code not available.
co_FR: U testu d’origine ùn hè micca dispunibule.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
co_FR: Ùn si pò mudificà e traduzzioni à partesi di u testu d’origine, perchè alcunu testu ùn hè statu trovu in u locu indicatu in e pruprietà di u schedariu.

en: Permission denied.
co_FR: Permessu ricusatu.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
co_FR: Ùn avete micca u permessu di leghje i schedarii d’origine in u locu specificatu in e pruprietà di u schedariu.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
co_FR: S’è vo avete precedentemente ricusatu l’accessu à i vostri schedarii, pudete permettelu via i Parametri di u sistema > Cunfidenzialità è sicurità > Schedarii è cartulari.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
co_FR: S’è vo avete precedentemente ricusatu l’accessu à i vostri schedarii, pudete permettelu avà in e Preferenze di u sistema > Sicurità è vita privata > Cunfidenzialità > Schedarii è cartulari.

en: Failed to extract strings from source code.
co_FR: Fiascu per estrae e catene da u codice d’origine.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
co_FR: Ùn si pò micca apre u schedariu « %s ».

en: Updating translations
co_FR: Mudificazione di e traduzzioni

en: Determining differences…
co_FR: Identificazione di e sfarenze…

en: Merging differences…
co_FR: Integrazione di e sfarenze…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
co_FR: U schedariu di traduzzione hè dighjà à livellu è alcuna catena ùn hè stata cambiata.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
co_FR[0]: U schedariu di traduzzione hè statu mudificatu cù %s cambiamentu.
co_FR[1]: U schedariu di traduzzione hè statu mudificatu cù %s cambiamenti.

en: New strings to translate:
co_FR: Catene nove à traduce :

en: Removed strings (no longer used):
co_FR: Catene cacciate (mai più impiegate) :

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
co_FR[0]: %d prublema hè statu scupertu cù e catene d’origine.
co_FR[1]: %d prublemi sò stati scuperti cù e catene d’origine.

en: View Details…
co_FR: Affissà i detaglii…

en: View details…
co_FR: Affissà i detaglii…

en: Malformed header: “%s”
co_FR: Intestatura malfuttuta : « %s »

en: PO Translation Files
co_FR: Schedarii di Traduzzione PO

en: POT Translation Templates
co_FR: Mudelli di traduzzione POT

en: XLIFF Translation Files
co_FR: Schedarii di traduzzione XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
co_FR: Catalogu di lucalizazione Xcode

en: JSON Translation Files
co_FR: Schedarii di traduzzione JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
co_FR: Schedarii di traduzzione Flutter

en: RESX Resource Files
co_FR: Schedarii di risorsa RESX

en: Qt Translation Files
co_FR: Schedarii di traduzzione Qt

en: All Translation Files
co_FR: Tutti i schedarii di traduzzione

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
co_FR: U schedariu si trova in un furmatu micca ricunnisciutu da Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
co_FR: U schedariu JSON ùn hè micca un schedariu di traduzzione è ùn pò micca esse mudificatu da Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
co_FR: A lettura di u cuntenutu di u schedariu hà fiascata cù stu sbagliu : %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
co_FR: U schedariu « %s » pò solu esse lettu è ùn pò micca esse arregistratu.
    Ci vole à arregistrallu cù un altru nome.

en: Couldn’t save file %s.
co_FR: Ùn si pò micca arregistrà u schedariu %s.

en: Screenshots:
co_FR: Catture di screnu :

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
co_FR[0]: %i linea di u schedariu « %s » ùn hè micca stata caricata bè.
co_FR[1]: %i linee di u schedariu « %s » ùn sò micca state caricate bè.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
co_FR: A linea %d di u schedariu « %s » hè alterata (dati %s micca accettati).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
co_FR: Schedariu PO alteratu : forma singulare msgstr impiegata inseme cù msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
co_FR: Schedariu PO alteratu : forma plurale msgstr impiegata senza msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
co_FR: Ùn si pò micca caricà u schedariu, forse hè dannighjatu.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
co_FR: Ci era sbaglii durante u caricamentu di u schedariu. Forse qualchì datu hè assente o alteratu.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
co_FR: Ci hè statu un prublema durante a creazione di u schedariu (ma hè statu creatu quantunque).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
co_FR: U schedariu ùn pò micca esse arregistratu cù u gruppu di caratteri « %s » cum’è indicatu in i parametri di traduzzione.
    
    Hè statu arregistratu in UTF-8 è u parametru hè statu mudificatu.

en: Error saving file
co_FR: Sbagliu à l’arregistramentu di u schedariu

en: “%s” is not a valid POT file.
co_FR: « %s » ùn hè micca un schedariu POT accettevule.

en: Error while loading Qt translation file: %s
co_FR: Sbagliu à u caricamentu di u schedariu Qt : %s

en: The file is malformed.
co_FR: U schedariu hè malfuttutu.

en: Error while loading RESX file: %s
co_FR: Sbagliu à u caricamentu di u schedariu RESX : %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
co_FR: Cuntenutu assente à l’ispensata in u schedariu XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
co_FR: L’arregistramentu in un altru locu ùn hè micca accettatu per i schedarii XCLOC.

en: Error while loading XLIFF file: %s
co_FR: Sbagliu à u caricamentu di u schedariu XLIFF : %s

en: unsupported version (%s)
co_FR: versione (%s) micca accettata

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
co_FR: Marca rotta in a catena di traduzzione.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
co_FR: Cunnettate Poedit cù e piattaforme di lucalizazione di u nivulu per sincrunizà senza straziu e traduzzioni chì ci sò amministrate.

en: How does cloud sync work?
co_FR: Cumu funziuneghja a sincrunizazione in u nivulu ?

en: Account
co_FR: Contu

en: (not signed in)
co_FR: (micca cunnessu)

en: Open cloud translation
co_FR: Apre a traduzzione in u nivulu

en: Manage accounts
co_FR: Amministrà i conti

en: Project:
co_FR: Prughjettu :

en: Language:
co_FR: Lingua :

en: Sign in to Cloud Account
co_FR: Cunnittitevi à u contu di u nivulu

en: Sign in to cloud account
co_FR: Cunnittitevi à u contu di u nivulu

en: No translation projects listed in your account.
co_FR: Ùn ci hè micca prughjettu di traduzzione in u vostru contu.

en: Downloading latest translations…
co_FR: Scaricamentu in corsu di l'ultime traduzzioni…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
co_FR: Cunnettesi à %s

en: Syncing
co_FR: Sincrunizazione

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
co_FR: Incaricamentu di e traduzzioni versu %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
co_FR: Fiascu di l’incaricamentu di e traduzzioni versu %s.

en: Syncing error
co_FR: Sbagliu di sincrunizazione

en: Edit comment
co_FR: Mudificà u cummentu

en: Comment:
co_FR: Cummentu :

en: Update
co_FR: Mudificà

en: Delete the comment
co_FR: Squassà u cummentu

en: Add
co_FR: Aghjunghje

en: Unknown Crowdin error.
co_FR: Sbagliu Crowdin scunnisciutu.

en: Not authorized, please sign in again.
co_FR: Micca auturizatu, autenticassi torna.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
co_FR: I prughjetti Crowdin basati nant’à catene ùn sò micca accettati.

en: Downloading translations is disabled in this project.
co_FR: Scaricà e traduzzioni ùn hè micca pussibule cù stu prughjettu.

en: Recommended
co_FR: Ricumandatu

en: Sign In
co_FR: Autenticazione

en: Sign in
co_FR: Autenticazione

en: Sign Out
co_FR: Scunnettassi

en: Sign out
co_FR: Scunnettassi

en: Learn more about Crowdin
co_FR: Sapene di più nant'à Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
co_FR: Crowdin hè una piattaforma di ghjestione in linea di traduzzione è un attrezzu di traduzzione cuuperativa. Impieghemu Crowdin, ancu noi, per traduce Poedit in lingue numerose, è ci piace.

en: Waiting for authentication…
co_FR: In attesa d'autenticazione…

en: Updating user information…
co_FR: Mudificazione di l’infurmazioni di l’utilizatore…

en: Sign in to Crowdin
co_FR: Autenticassi à Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
co_FR: Fiascu di a sincrunizazione cù Crowdin.

en: Crowdin error
co_FR: Sbagliu da Crowdin

en: &Copy
co_FR: Cu&pià

en: Learn more
co_FR: Sapene di più

en: &Help
co_FR: Ai&utu

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
co_FR: I schedarii MO ùn ponu micca esse mudificati cù Poedit.

en: Error opening file
co_FR: Sbagliu à l’apertura di u schedariu

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
co_FR: Aprite è mudificate piuttostu u schedariu PO currispondente. Quandu vo l’arregistrarete, u schedariu MO serà mudificatu dinù.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
co_FR: ùn squassà micca i schedarii timpurari (per spannà)

en: handle a poedit:// URI
co_FR: manighjà un indirizzu poedit://

en: go to item at given line number
co_FR: andà à l’elementu à u numeru di linea specificatu

en: Failed to communicate with Poedit process.
co_FR: Fiascu di cumunicazione cù u prucessu Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
co_FR: Un anumalia imprevista hè accaduta : %s

en: Select translation template
co_FR: Selezziunà un mudellu di traduzzione

en: Invalid file
co_FR: Schedariu inaccettevule

en: Select translation file
co_FR: Selezziunà un schedariu di traduzzione

en: Poedit is an easy to use translation editor.
co_FR: Poedit hè un editore di traduzzione faciule à aduprà.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
co_FR: Ùn pudete micca depone più d’un schedariu in a finestra di Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
co_FR: U schedariu « %s » ùn hè micca un schedariu di traduzzione.

en: File “%s” doesn’t exist.
co_FR: U schedariu « %s » ùn esiste micca.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
co_FR: U cuntrollu d’ortugrafia hè disattivatu, perchè u dizziunariu %s ùn hè micca installatu.

en: Install
co_FR: Installà

en: The file “%s” has been changed by another application.
co_FR: U schedariu « %s » hè statu mudificatu da un’altra appiecazione.

en: Reload file
co_FR: Ricaricà u schedariu

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
co_FR: Vulete ricaricà u schedariu da u discu ? I vostri cambiamenti micca arregistrati seranu persi s’è vo fate cusì.

en: Ignore
co_FR: Ignurà

en: Reload File
co_FR: Ricaricà u schedariu

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
co_FR: U schedariu hè statu mudificatu. Vulete arregistrà i cambiamenti ?

en: Save changes
co_FR: Arregistrà i cambiamenti

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
co_FR: I vostri cambiamenti seranu persi s’è voi ùn l’arregistrate micca.

en: Save
co_FR: Arregistrà

en: Do&n’t save
co_FR: Ùn arregistrà &micca

en: Don’t Save
co_FR: Ùn arregistrà micca

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
co_FR: I cambiamenti fatti da l’altra appiecazione seranu persi s’è vo arregistrate.

en: Cancel
co_FR: Abbandunà

en: Save Anyway
co_FR: Arregistrà quantunque

en: Save anyway
co_FR: Arregistrà quantunque

en: Save as…
co_FR: Arregistrà cù u nome…

en: Compile to…
co_FR: Compilà ver di…

en: Compiled Translation Files
co_FR: Schedarii di traduzzione cumpilati

en: Export to HTML…
co_FR: Espurtà versu HTML…

en: HTML Files
co_FR: Schedarii HTML

en: Exporting to HTML
co_FR: Espurtà versu HTML

en: Updating failed
co_FR: Fiascu di a mudificazione

en: Open reference file
co_FR: Apre u schedariu di referenza

en: Update from &POT File…
co_FR: Mudificà da un schedariu P&OT…

en: Update from &POT file…
co_FR: Mudificà da un schedariu P&OT…

en: Sync with Crowdin
co_FR: Sincrunizà cù Crowdin

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
co_FR: Incaricà versu %s

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
co_FR[0]: %d prublema trovu in a traduzzione.
co_FR[1]: %d prublemi trovi in a traduzzione.

en: Validation results
co_FR: Risultati di a validazione

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
co_FR: Entrate cù sbaglii sò marcate di rossu in a lista. I detaglii di u sbagliu seranu videvule quandu l'entrata serà selezziunata.

en: The file was saved safely.
co_FR: U schedariu hè statu arregistratu bè.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co_FR: U schedariu hè statu arregistratu è trasfurmatu in furmatu MO, ma ùn puderà micca funziunà bè.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
co_FR: U schedariu hè statu arregistratu bè, ma ùn pò micca esse trasfurmatu in furmatu MO è impiegatu.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co_FR: U schedariu hè statu trasfurmatu in furmatu MO, ma forse ùn funziunerà micca bè.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
co_FR: U schedariu ùn pò micca esse trasfurmatu in furmatu MO è impiegatu.

en: No problems with the translation found.
co_FR: Ùn ci hè penseri cù sta traduzzione.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
co_FR[0]: A traduzzione hè pronta à l’approdu, ma %d entrata ùn hè micca tradutta.
co_FR[1]: A traduzzione hè pronta à l’approdu, ma %d entrate ùn sò micca tradutte.

en: The translation is ready for use.
co_FR: A traduzzione hè pronta à l'approdu.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
co_FR: Poedit hà currettu autumaticamente u cuntenutu gattivu in u schedariu « %s ».

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
co_FR: U schedariu cuntinia elementi in doppiu, ciò ch’ùn hè micca permessu in i schedarii PO è puderia impedisce u schedariu d’esse impiegatu. Poedit hà currettu u prublema, ma ci vole à verificà e traduzzioni di l’elementi chì sò marcati « À rivede » è curregeli s’ella hè bisognu.

en: Language of the translation isn’t set.
co_FR: A lingua di a traduzzione ùn hè micca definita.

en: Set Language
co_FR: Definisce a Lingua

en: Set language
co_FR: Definisce a lingua

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
co_FR: E sugestioni ùn sò micca dispunibule s’è a lingua di traduzzione ùn hè micca definita bè. D’altre funzioni, cum’è e forme plurale, ponu esse ancu affettate.

en: Language of the translation is the same as source language.
co_FR: A lingua di a traduzzione hè listessa chè quella d'origine.

en: Fix Language
co_FR: Currege a Lingua

en: Fix language
co_FR: Currege a lingua

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
co_FR: Stu schedariu cuntene entrate cù forme plurale, ma l’intestatura Forme-Plurale ùn hè micca pronta.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
co_FR: L’entrate in stu schedariu anu un contu di forme plurale sfarente chì ciò chì hè scrittu in l’intestatura di u schedariu

en: Required header Plural-Forms is missing.
co_FR: L’intestatura Forme-Plurale richiesta hè assente.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
co_FR: Sbagliu di sintassa in l’intestatura Forme-Plurale (« %s »).

en: Fix the Header
co_FR: Currege l’intestatura

en: Fix the header
co_FR: Currege a rubrica

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
co_FR: L’espressione di e forme plurale impiegata da u schedariu hè strana per a lingua %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
co_FR: Verificà

en: Would you like to use English for source text?
co_FR: Vi piaceria d’impiegà l’inglese per u testu d’origine ?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
co_FR: Stu schedariu impiegheghja l’identificazioni di catena invece di u testu d’origine. Per aiutavvi, Poedit pò caricà testi inglese da u schedariu « %s ».

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
co_FR: Caricà l’inglese

en: Translated: %d of %d (%d %%)
co_FR: Traduttu : %d frà %d (%d %%)

en: Remaining: %d
co_FR: Restu : %d

en: %d error | %d errors
co_FR[0]: %d sbagliu
co_FR[1]: %d sbaglii

en: %d entry | %d entries
co_FR[0]: %d entrata
co_FR[1]: %d entrate

en:  (unsaved)
co_FR:  (micca arregistratu)

en:  (modified)
co_FR:  (mudificatu)

en: Failed to update translation memory: %s
co_FR: Fiascu per mudificà a memoria di a traduzzione: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
co_FR: Ùn si pò micca arregistrà u schedariu « %s ».

en: Remove same-as-source translations
co_FR: Caccià e traduzzioni uguale à l’origine

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
co_FR: Vulete caccià tutte e traduzzioni chì sò uguale à u testu d’origine ?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
co_FR: St’azzione squasserà tutte e traduzzioni chì currispondenu esattamente à u testu d’origine. Ùn pò micca esse invertita.

en: Keep
co_FR: Cunservà

en: Remove
co_FR: Caccià

en: Purge deleted translations
co_FR: Spurgulà e traduzzioni cacciate

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
co_FR: Vulete toglie tutte e traduzzioni chì ùn sò più impiegate ?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
co_FR: S’è voi cuntinuate cusì, tutte e traduzzioni marchate cum’è cacciate seranu tolte per sempre. Ci vulerà à traducele torna s’elle sò aghjunte à l’avvene.

en: Purge
co_FR: Spurgulà

en: Copy from Source Text
co_FR: Cupià da u testu d’origine

en: Copy from source text
co_FR: Cupià da u testu d’origine

en: Clear Translation
co_FR: Viutà a traduzzione

en: Clear translation
co_FR: Viutà a traduzzione

en: Edit Comment
co_FR: Mudificà u Cummentu

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
co_FR: Occurrenze di testu

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
co_FR: Occurrenze di testu

en: Hide Sidebar
co_FR: Piattà a barra laterale

en: Show Sidebar
co_FR: Affissà a barra laterale

en: Hide Status Bar
co_FR: Piattà a barra di statu

en: Show Status Bar
co_FR: Affissà a barra di statu

en: String length in characters: translation | source
co_FR: Longhezza di catena in caratteri : traduzzione | origine

en: String length in characters
co_FR: Longhezza di catena in caratteri

en: Source text
co_FR: Testu d’origine

en: Singular
co_FR: Singulare

en: Plural
co_FR: Plurale

en: Translation
co_FR: Traduzzione

en: Pre-translated
co_FR: Pretraduttu

en: Needs Work
co_FR: À rivede

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
co_FR: À rivede

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
co_FR: I schedarii POT sò solu mudelli è ùn cuntenenu micca traduzzione.
    Per fà una traduzzione, create un novu schedariu PO appughjatu nant’à u mudellu.

en: Create new translation
co_FR: Creà una nova traduzzione

en: Make a new translation from this POT file.
co_FR: Creà una nova traduzzione cù stu schedariu POT.

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
co_FR: Impiegà u listinu Mudificà per effettuà azzioni da gruppu nant’à e catene selezziunate.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
co_FR: ID di u testu d’origine

en: Everything
co_FR: Tuttu

en: Form %i
co_FR: Forma %i

en: Form %i (unused)
co_FR: Forma %i (micca impiegata)

en: Zero
co_FR: Zeru

en: One
co_FR: Unu

en: Two
co_FR: Dui

en: Other
co_FR: Altru

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
co_FR: Cuntestu di catena : %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
co_FR: Identificazione di catena : %s

en: %s Format
co_FR: Furmatu %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
co_FR: Furmatu %s

en: Translation — %s
co_FR: Traduzzione — %s

en: Source text — %s
co_FR: Testu d'origine — %s

en: unknown language
co_FR: lingua scunnisciuta

en: Network error: %s (%d)
co_FR: Sbagliu di reta : %s (%d)

en: Unknown error
co_FR: Sbagliu scunnisciutu

en: Failed to merge gettext catalogs.
co_FR: Fiascu per unisce i cataloghi gettext.

en: Open in Editor
co_FR: Apre cù l'Editore

en: Open in editor
co_FR: Apre cù l'editore

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
co_FR: Alcuna infurmazione nant’à l’occurrenze di sta catena in u testu d’origine ùn hè stata pruvista in u schedariu.

en: No usage information
co_FR: Nisuna infurmazione d’adopru

en: %d code occurrence | %d code occurrences
co_FR[0]: %d occurrenza di testu
co_FR[1]: %d occurrenze di testu

en: Source code not found
co_FR: Ùn si pò truvà u testu d’origine

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
co_FR: Poedit ùn pò micca affissà u testu d’origine induve a catena hè impiegata perchè u schedariu ùn hè micca dispunibule in u loca referenzatu osinnò ghjè una referenza simbolica chì ùn appunteghja micca ver di un schedariu reale.

en: File cannot be opened
co_FR: Ùn si pò micca apre u schedariu

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
co_FR: Poedit ùn pò micca apre u schedariu « %s ».

en: Find
co_FR: Circà

en: Replace
co_FR: Rimpiazzà

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
co_FR: Ozzioni

en: Ignore case
co_FR: Ùn sfarenzià micca maiuscule è minuscule

en: Wrap around
co_FR: Circunvoglie

en: Whole words only
co_FR: Solu e parolle sane

en: Find in source texts
co_FR: Circà in i testi d'origine

en: Find in translations
co_FR: Circà in e traduzzioni

en: Find in comments
co_FR: Circà in i cummenti

en: Replace &All
co_FR: &Tuttu rimpiazzà

en: Replace &all
co_FR: &Tuttu rimpiazzà

en: &Replace
co_FR: &Rimpiazzà

en: < &Previous
co_FR: < &Precedente

en: &Next >
co_FR: &Seguente >

en: String to find
co_FR: Frasa à circà

en: Replacement string
co_FR: Frasa di rimpiazzamentu

en: warning:
co_FR: avertimentu :

en: error:
co_FR: sbagliu :

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
co_FR: Nome o codice di a lingua

en: Translation Language
co_FR: Lingua di Traduzzione

en: Language of the translation:
co_FR: Lingua di a traduzzione :

en: All strings
co_FR: Tutte e catene

en: Couldn’t download Localazy project details.
co_FR: Impussibule di scaricà i detaglii di u prughjettu Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
co_FR: Un sbagliu hè accadutu à l’incaricamentu di e traduzzioni versu Localazy.

en: Projects
co_FR: Prughjetti

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
co_FR: Sapene di più nant’à %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
co_FR: Localazy hè una piattaforma di lucalizazione autumatizata chì permette à ognunu di traduce facilmente i so prudutti è u so cuntenutu in parechje lingue.

en: Add Project
co_FR: Aghjunghje un prughjettu

en: Add project
co_FR: Aghjunghje un prughjettu

en: Poedit - Catalogs manager
co_FR: Poedit - Ghjestiunariu di cataloghi

en: Edit…
co_FR: Mudificà…

en: Create new translations project
co_FR: Creà un novu prughjettu di traduzzioni

en: Delete the project
co_FR: Squassà u prughjettu

en: Edit the project
co_FR: Mudificà u prughjettu

en: Update all
co_FR: Tuttu mudificà

en: Update all catalogs in the project
co_FR: Mudificà tutti i cataloghi di stu prughjettu

en: Total
co_FR: Tutale

en: Untrans
co_FR: Micca traduttu

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
co_FR: À rivede

en: Errors
co_FR: Sbaglii

en: Last modified
co_FR: Ultima mudificazione

en: Edit project
co_FR: Mudificà u prughjettu

en: Select directory
co_FR: Selezziunà u cartulare

en: Directories:
co_FR: Cartulari :

en: <unnamed>
co_FR: <senza nome>

en: Do you want to delete project “%s”?
co_FR: Vulete squassà u prughjettu « %s » ?

en: Delete project
co_FR: Squassà u prughjettu

en: Deleting the project will not delete any translation files.
co_FR: A squassatura di u prughjettu ùn squasserà micca i schedarii di traduzzione.

en: Confirmation
co_FR: Cunfirmazione

en: Update all catalogs in this project?
co_FR: Mudificà tutti i cataloghi in stu prughjettu ?

en: Performs update from source code on all files in the project.
co_FR: Fà a mudificazione da i testi d’origine versu tutti i schedarii di u prughjettu.

en: Updating project catalogs
co_FR: Mudificazione di i cataloghi di prughjettu

en: Check for Updates…
co_FR: Cuntrollà e nove versioni…

en: Catalogs Manager
co_FR: Ghjestiunariu di cataloghi

en: &Preferences…
co_FR: &Preferenze…

en: &Edit
co_FR: &Mudificà

en: Undo
co_FR: Disfà

en: Redo
co_FR: Rifà

en: Paste and Match Style
co_FR: Incullà è fà currisponde u stilu

en: Delete
co_FR: Squassà

en: Spelling and Grammar
co_FR: Ortugrafia è Gramatica

en: Show Spelling and Grammar
co_FR: Affissà Ortugrafia è Gramatica

en: Check Document Now
co_FR: Verificà u ducumentu avà

en: Check Spelling While Typing
co_FR: Verificà l’ortugrafia durante a scrittura

en: Check Grammar With Spelling
co_FR: Verificà a gramatica cù l’ortugrafia

en: Correct Spelling Automatically
co_FR: Currege l’ortugrafia autumaticamente

en: Substitutions
co_FR: Sustituzioni

en: Show Substitutions
co_FR: Affissà i Sustituzioni

en: Smart Copy/Paste
co_FR: Cupià/Incullà astutu

en: Smart Quotes
co_FR: Virgulette astute

en: Smart Dashes
co_FR: Lineette astute

en: Smart Links
co_FR: Liami astuti

en: Text Replacement
co_FR: Rimpiazzamentu di testu

en: Transformations
co_FR: Trasfurmazioni

en: Make Upper Case
co_FR: Mette in maiuscule

en: Make Lower Case
co_FR: Mette in minuscule

en: Capitalize
co_FR: Tuttu in maiuscule

en: Speech
co_FR: Discussione

en: Start Speaking
co_FR: Principià a lettura

en: Stop Speaking
co_FR: Piantà a lettura

en: &View
co_FR: &Affissà

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
co_FR: Affissà a barra d’attrezzi

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
co_FR: Persunalizà a barra d’attrezzi…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
co_FR: Modu di screnu sanu

en: Window
co_FR: Finestra

en: Minimize
co_FR: Impuculì

en: Zoom
co_FR: Ingrandamentu

en: Welcome to Poedit
co_FR: Benvenuta in Poedit

en: Bring All to Front
co_FR: Mette Tuttu di Fronte

en: Information about the translator
co_FR: Infurmazione apprupositu di u traduttore

en: Name:
co_FR: Nome :

en: Your Name
co_FR: U vostru nome, cugnome, o casata

en: Email:
co_FR: Indirizzu elettronicu :

en: you@example.com
co_FR: voi@esempiu.corsica

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
co_FR: I vostri nome è indirizzu elettronicu sò solu impiegati per definisce a rubrica di l’Ultimu Traduttore in i schedarii gettext GNU.

en: Editing
co_FR: Mudificazione

en: Automatically compile MO file when saving
co_FR: Pruduce autumaticamente u schedariu MO à l’arregistramentu

en: Check spelling
co_FR: Verificà l’ortugrafia

en: Always change focus to text input field
co_FR: Dà a primura à u testu piuttostu chì à a lista

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
co_FR: Ùn dà mai a primura à a lista di catene. Osinnò, ci vole à impiegà e Ctrl-fleccie per navigà, ma hè ancu pussibule di scrive u testu cusì, senza appughjà nant’à Tab per cambià a primura.

en: Appearance
co_FR: Aspettu

en: Use custom list font:
co_FR: Impiegà una grafia persunalizata per a lista :

en: Use custom text fields font:
co_FR: Impiegà una grafia persunalizata per i testi :

en: Change UI language
co_FR: Cambià a lingua di l’interfaccia

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
co_FR: (richiede Windows 8 o più recente)

en: General
co_FR: Generale

en: Use translation memory
co_FR: Impiegà a memoria di traduzzione (MdT)

en: Manage…
co_FR: Urganizà…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
co_FR: Quandu i testi d’origine sò mudificati

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
co_FR: currispundenze simile in u schedariu

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
co_FR: pretraduce grazia à a MdT

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
co_FR: Poedit pò pruvà di riempie e nove catene solu da e vostre traduzzioni di stu schedariu osinnò da a memoria di traduzzione sana. L’impiegu di a MdT ùn serà micca efficiente s’ella hè guasi viota, ma serà più bona quandu ci serà parechje traduzzioni.

en: Stored translations:
co_FR: Traduzzioni pruviste :

en: Database size on disk:
co_FR: Dimensione di a banca di dati nant'à u dischettu :

en: Import Translation Files…
co_FR: Impurtà schedarii di traduzzione…

en: Import translation files…
co_FR: Impurtà schedarii di traduzzione…

en: Import From TMX…
co_FR: Impurtà à partesi di TMX…

en: Import from TMX…
co_FR: Impurtà à partesi di TMX…

en: Export To TMX…
co_FR: Espurtà ver di TMX…

en: Export to TMX…
co_FR: Espurtà ver di TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
co_FR: Viutà

en: Select translation files to import
co_FR: Selezziunà i schedarii di traduzzione à impurtà

en: Select TMX files to import
co_FR: Selezziunà i schedarii TMX à impurtà

en: TMX Files
co_FR: Schedarii TMX

en: Importing translations…
co_FR: Impurtazione di i traduzzioni…

en: Importing translation memory failed.
co_FR: Fiascu à l’impurtazione di a memoria di traduzzione.

en: Importing from “%s”…
co_FR: Impurtazione da « %s »…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
co_FR[0]: %s traduzzione hè stata impurtata.
co_FR[1]: %s traduzzioni sò state impurtate.

en: Export as…
co_FR: Espurtà cum’è…

en: Exporting translations…
co_FR: Espurtazione di i traduzzioni…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
co_FR: Fiascu à l’espurtazione di a memoria di traduzzione ver di « %s ».

en: Reset translation memory
co_FR: Viutà a memoria di traduzzione

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
co_FR: Da veru, vulete viutà a memoria di traduzzione ?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
co_FR: A viotatura di a memoria di traduzzione squasserà tutte e traduzzioni chì ci sò arregistrate. Ùn si puderà micca disfà st’operazione.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
co_FR: MdT

en: Translation Memory
co_FR: Memoria di Traduzzione

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
co_FR: L’estrattori di testu sò impiegati per truvà e catene traducevule in i schedarii di testu d’origine, è estraelle per ch’elle sianu tradutte.

en: Custom Extractors:
co_FR: Estrattori persunalizati :

en: Custom extractors:
co_FR: Estrattori persunalizati :

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
co_FR: Accetteghja tutte e lingue di prugrammazione ricunnisciute da l’attrezzi GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript è altre).

en: Extractor setup
co_FR: Installazione di l’estrattore

en: Delete extractor
co_FR: Squassà l'attrezzu d'estrazzione

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
co_FR: Da veru, vulete squassà l’estrattore « %s » ?

en: Extractors
co_FR: Estrattori

en: Accounts
co_FR: Conti

en: Automatically check for updates
co_FR: Cuntrollà autumaticamente i rinnovi

en: Include beta versions
co_FR: Inchjude e versioni « beta »

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
co_FR: E versioni « beta » cuntenenu l’ultimi funzioni è migliuramenti ma ponu esse appena menu stabule.

en: Updates
co_FR: Rinnovi

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
co_FR: Sti parametri affettanu a forma interna di i schedarii PO. Accunciateli s’è vo avete una dumanda particulare, per indettu, un cuntrollu di versione.

en: Line endings:
co_FR: Fine di linea :

en: Unix (recommended)
co_FR: Unix (ricumandatu)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
co_FR: Cambià di linea à :

en: Preserve formatting of existing files
co_FR: Cunservà u furmatu di i schedarii chì esistenu

en: Advanced
co_FR: Espertu

en: Settings
co_FR: Parametri

en: Preparing strings…
co_FR: Approntu di e catene…

en: Pre-translating from translation memory…
co_FR: Pretraduzzione da a memoria di traduzzione…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
co_FR[0]: %u catena pretradutta
co_FR[1]: %u catene pretradutte

en: Pre-translating…
co_FR: Pretraduzzione…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
co_FR[0]: %d entrata hè stata pretradutta.
co_FR[1]: %d entrate sò state pretradutte.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
co_FR: E traduzzioni sò state marcate « À rivede », perchè sò forse imprecise. Ci vole à verificà a so accuratezza.

en: Exact matches from TM
co_FR: Currispundenze esatte da a MdT

en: Approximate matches from TM
co_FR: Currispundenze apprussimative da a MdT

en: No entries could be pre-translated.
co_FR: Nisuna entrata ùn hè stata pretradutta.

en: All strings were already translated.
co_FR: Tutte e catene sò state dighjà tradutte.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
co_FR: A MdT ùn cuntene alcuna catena simile à u cuntenutu di stu schedariu. Quessu funziona bè per traduzzioni mezu-autumatiche dopu chì Poedit abbia amparatu abbastanza da i schedarii tradutti da una manera manuale.

en: Cannot pre-translate without source text.
co_FR: Ùn si pò pretraduce senza testu d’origine.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
co_FR: Pretraduce

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
co_FR: A pretraduzzione richiede chì u testu d’origine sia dispunibule. Ùn funziuneghja micca s’è l’identificazioni sò impiegate solu, senza u testu reale.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
co_FR: Ùn si pò pretraduce da una lingua scunnisciuta.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
co_FR: A pretraduzzione richiede chì a lingua di u testu d’origine sia cunnisciuta. Poedit ùn pò micca determinalla in stu schedariu.

en: Only fill in exact matches
co_FR: Riempie solu e catene uguale

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
co_FR: Di manera predefinita, i resulti inesatti sò riempiuti dinù ma sò marcati « À rivede ». Attivà st’ozzione per riempie solu e currispundenze chì sò perfette.

en: Don’t mark exact matches as needing work
co_FR: Ùn marcà micca e catene uguale cum’è « À rivede »

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
co_FR: Attivà st’ozzione solu s’è vo site fidanciu in a qualità di a vostra MdT. Di regula, tutte e sugestioni chì venenu da a MdT sò marcate « À rivede » è devenu esse verificate prima d’impiegalle.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
co_FR: A pretraduzzione riempie autumaticamente e catene micca tradutte da e currispundenze uguale o simile trove in a memoria di traduzzione.

en: Error:
co_FR: Sbagliu :

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
co_FR[0]: %d sbagliu hè accadutu :
co_FR[1]: %d sbaglii sò accaduti :

en: An error occurred.
co_FR: Un sbagliu hè accadutu.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
co_FR[0]: %d sbagliu hè accadutu.
co_FR[1]: %d sbaglii sò accaduti.

en: Cancelling…
co_FR: Abbandonu…

en: Drag Folders or Files Here
co_FR: Sguillà quì cartulari o schedarii

en: Drag folders or files here
co_FR: Sguillà quì cartulari o schedarii

en: Add Folders…
co_FR: Aghjunghje cartulari…

en: Add folders…
co_FR: Aghjunghje cartulari…

en: Add Files…
co_FR: Aghjunghje schedarii…

en: Add files…
co_FR: Aghjunghje schedarii…

en: Add Wildcard…
co_FR: Aghjunghje un caratteru genericu…

en: Add wildcard…
co_FR: Aghjunghje un caratteru genericu…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
co_FR: Palisà cù Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
co_FR: Affissà in l’espluratore

en: Show in Folder
co_FR: Affissà in u cartulare

en: Paths
co_FR: Chjassi

en: Excluded paths
co_FR: Chjassi esclusi

en: Advanced extraction settings
co_FR: Parametri esperti d’estrazzione

en: Extract notes for translators from:
co_FR: Estrae l’annutazioni per i traduttori da :

en: Comments prefixed with:
co_FR: I cummenti preffissati da :

en: All comments
co_FR: Tutti i cummenti

en: Additional xgettext flags:
co_FR: Indicadori xgettext addizziunali :

en: Translation Properties
co_FR: Pruprietà di a traduzzione

en: Translation properties
co_FR: Pruprietà di a traduzzione

en: Sources Paths
co_FR: Chjassi d’origine

en: Sources paths
co_FR: Chjassi d’origine

en: Sources Keywords
co_FR: Parolle chjave di testi d’origine

en: Sources keywords
co_FR: Parolle chjave di testi d’origine

en: Additional keywords
co_FR: Parolle chjave addiziunale

en: Name of the project the translation is for
co_FR: Nome di prughjettu per sta traduzzione

en: Team name and email address or URL
co_FR: Nome di a squadra è indirizzu elettronicu o URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
co_FR: i.e. : nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
co_FR: UTF-8 (ricumandatu)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
co_FR: In primu locu, ci vole à arregistrà u schedariu. Osinnò sta sezzione ùn pò micca esse mudificata.

en: Placeholders correctness
co_FR: Esattezza di i campi di sustituzione

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
co_FR: U campu di sustituzione « %s » hè assente in a traduzzione.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
co_FR: U campu di sustituzione « %s » ùn hè micca in u testu d’origine.

en: Plural form translations
co_FR: Traduzzioni di forma plurale

en: Not all plural forms are translated.
co_FR: Tutte e forme plurale ùn sò micca tradutte.

en: Inconsistent upper/lower case
co_FR: Maiuscule/minuscule cuntradittorie

en: The translation should start as a sentence.
co_FR: A traduzzione duveria principià cum’è una frasa.

en: The translation should start with a lowercase character.
co_FR: A traduzzione duveria principià cù una lettera minuscula.

en: Inconsistent whitespace
co_FR: Spaziu biancu cuntradittoriu

en: The translation doesn’t start with a space.
co_FR: A traduzzione ùn principia micca cù un spaziu.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
co_FR: A traduzzione principia cù un spaziu, ma micca u testu d’origine.

en: The translation is missing a newline at the end.
co_FR: Un saltu di linea manca à a fine di a traduzzione.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
co_FR: Ci hè un saltu di linea à a fine di a traduzzione, ma micca in u testu d’origine.

en: The translation is missing a space at the end.
co_FR: Un spaziu manca à a fine di a traduzzione.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
co_FR: Ci hè un spaziu à a fine di a traduzzione, ma micca in u testu d’origine.

en: Punctuation checks
co_FR: Cuntrolli di puntuazione

en: The translation should end with “%s”.
co_FR: A traduzzione duveria finisce cù « %s ».

en: The translation should not end with “%s”.
co_FR: A traduzzione ùn duveria micca finisce cù « %s ».

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
co_FR: A traduzzione finisce cù « %s », ma u testu d’origine, cù « %s ».

en: Cloud
co_FR: Nivulu

en: Clear Menu
co_FR: Viutà sta lista

en: Clear menu
co_FR: Viutà sta lista

en: Project name:
co_FR: Nome di prughjettu :

en: Browse
co_FR: Sfuglià

en: Add directory to the list
co_FR: Aghjunghje u cartulare à a lista

en: &File
co_FR: &Schedariu

en: &New…
co_FR: &Novu…

en: New from &POT/PO file…
co_FR: Novu da un schedariu P&OT/PO…

en: New From &POT/PO File…
co_FR: Novu da un schedariu P&OT/PO…

en: &Open…
co_FR: &Apre…

en: Open Recent
co_FR: Apre Recente

en: Open recent
co_FR: Apre recente

en: Open cloud translation…
co_FR: Apre a traduzzione in u nivulu…

en: Open Cloud Translation…
co_FR: Apre a traduzzione in u nivulu…

en: &Start window
co_FR: &Finestra d’accolta

en: &Start Window
co_FR: &Finestra d’accolta

en: Catalogs &manager
co_FR: A&mministratore di cataloghi

en: Catalogs &Manager
co_FR: A&mministratore di Cataloghi

en: &Close
co_FR: &Chjode

en: &Save
co_FR: A&rregistrà

en: Save &as…
co_FR: Arregistrà &cù u nome…

en: Save &As…
co_FR: Arregistrà &cù u nome…

en: Compile to MO…
co_FR: Trasfurmà in un schedariu MO…

en: E&xport to HTML…
co_FR: Espurtà versu &HTML…

en: Check for updates…
co_FR: Cuntrollà e nove versioni…

en: Settings…
co_FR: Parametri…

en: &Preferences
co_FR: &Preferenze

en: E&xit
co_FR: &Esce

en: Quit
co_FR: Esce

en: Copy from singular
co_FR: Cupià da singulare

en: Copy From Singular
co_FR: Cupià da singulare

en: Translation needs &work
co_FR: Traduzzione « À ri&vede »

en: Translation Needs &Work
co_FR: Traduzzione « À ri&vede »

en: Edit &comment
co_FR: &Mudificà u cummentu

en: Edit &Comment
co_FR: &Mudificà u Cummentu

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
co_FR: Sugestioni

en: &Find…
co_FR: &Circà…

en: Replace…
co_FR: Rimpiazzà…

en: Find next
co_FR: Circà seguente

en: Find previous
co_FR: Circà precedente

en: Find and Replace…
co_FR: Circà è rimpiazzà…

en: Find Next
co_FR: Circà seguente

en: Find Previous
co_FR: Circà precedente

en: Show string &ID
co_FR: Affissà &ID di a catena

en: Show String &ID
co_FR: Affissà &ID di a catena

en: Show warnings
co_FR: Affissà l’avertimenti

en: Show Warnings
co_FR: Affissà l’avertimenti

en: Sort by &file order
co_FR: &Classificà da l’ordine di u schedariu

en: Sort by &File Order
co_FR: &Classificà da l’ordine di u schedariu

en: Sort by &source
co_FR: Classificà da u testu d’&origine

en: Sort by &Source
co_FR: Classificà da u testu d’&origine

en: Sort by &translation
co_FR: Classificà da a &traduzzione

en: Sort by &Translation
co_FR: Classificà da a &traduzzione

en: &Group by context
co_FR: &Gruppà da u contestu

en: &Group By Context
co_FR: &Gruppà da u contestu

en: Entries with errors first
co_FR: Elementi cù &sbaglii in primu

en: Entries with Errors First
co_FR: Elementi cù Sbaglii in Primu

en: &Untranslated entries first
co_FR: &Elementi micca tradutti in primu

en: &Untranslated Entries First
co_FR: &Elementi micca tradutti in primu

en: &Show code occurrences
co_FR: &Affissà l’occurrenze di testu

en: &Show Code Occurrences
co_FR: &Affissà l’occurrenze di testu

en: Show sidebar
co_FR: Affissà a barra laterale

en: Show status bar
co_FR: Affissà a barra di statu

en: &Translation
co_FR: &Traduzzione

en: &Update from source code
co_FR: &Mudificà da u testu d’origine

en: &Update from Source Code
co_FR: &Mudificà da u testu d’origine

en: Pre-&translate…
co_FR: Pre-&traduce…

en: &Validate translations
co_FR: &Validà e traduzzione

en: &Validate Translations
co_FR: &Validà e traduzzione

en: Remove Same-as-Source Translations
co_FR: Caccià e traduzzioni uguale à l’origine

en: &Purge deleted translations
co_FR: Sp&urgulà e traduzzioni cacciate

en: &Purge Deleted Translations
co_FR: Sp&urgulà e traduzzioni cacciate

en: &Properties…
co_FR: &Pruprietà…

en: &Go
co_FR: &Và

en: &Done and next
co_FR: &Fattu eppò seguente

en: &Done and Next
co_FR: &Fattu eppò seguente

en: Previously edited
co_FR: Mudificatu nanzu

en: Previously Edited
co_FR: Mudificatu nanzu

en: &Previous translation
co_FR: Traduzzione &precedente

en: &Previous Translation
co_FR: Traduzzione &Precedente

en: &Next translation
co_FR: Traduzzione &seguente

en: &Next Translation
co_FR: Traduzzione &Seguente

en: P&revious unfinished
co_FR: Incumpleta p&recedente

en: P&revious Unfinished
co_FR: Incumpleta p&recedente

en: Ne&xt unfinished
co_FR: Incumpleta s&eguente

en: Ne&xt Unfinished
co_FR: Incumpleta s&eguente

en: Previous plural form
co_FR: Forma plurale precedente

en: Previous Plural Form
co_FR: Forma plurale precedente

en: Next plural form
co_FR: Forma plurale seguente

en: Next Plural Form
co_FR: Forma plurale seguente

en: &Online help
co_FR: Aiutu &inlinea

en: &Online Help
co_FR: Aiutu &Inlinea

en: &GNU gettext manual
co_FR: &Ducumentazione GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
co_FR: &Ducumentazione GNU gettext

en: &About Poedit
co_FR: &Apprupositu di Poedit

en: &About
co_FR: &Apprupositu

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
co_FR: Lista di l’estensioni staccate da punti-virgule (i.e. *.cpp;*.h) :

en: Invocation:
co_FR: Chjama :

en: Command to extract translations:
co_FR: Cumanda per estrae e traduzzioni :

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
co_FR: Ghjè a cumanda impiegata per lancià l’estrattore.
    %o serà rimpiazzatu da u nome di schedariu d’esciuta,
    
    %K da a lista di e parolle chjave, %F da a lista di i schedarii
    d’entrata è %C da u gruppu di caratteri (fighjate inghjò).

en: An item in keywords list:
co_FR: Un elementu in a lista di e parolle chjave :

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
co_FR: Què serà aghjuntu à a linea di cumanda una volta per ogni
    parolla chjave. %k serà rimpiazzatu da a parolla chjave.

en: An item in input files list:
co_FR: Un elementu in a lista di schedarii d’entrata :

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
co_FR: Què serà aghjuntu à a linea di cumanda una volta per ogni
    schedariu d’entrata.
    %f serà rimpiazzatu da u nome di schedariu.

en: Source code charset:
co_FR: Gruppu di caratteri di u testu d’origine :

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
co_FR: Què serà aghjuntu à a linea di cumanda solu s’è ci hè un gruppu di
    caratteri in u testu d’origine. %c serà rimpiazzatu da stu valore.

en: Project name and version:
co_FR: Nome è versione di prughjettu :

en: Language team:
co_FR: Squadra di traduzzione :

en: Plural forms:
co_FR: Forme plurale :

en: Use default rules for this language
co_FR: Impiegà e regule predefinite per sta lingua

en: Use custom expression
co_FR: Impiegà un espressione predefinita

en: Learn about plural forms
co_FR: Per amparà nant’à e forme plurale

en: Charset:
co_FR: Gruppu di caratteri :

en: Advanced Extraction Settings…
co_FR: Parametri esperti d’estrazzione…

en: Advanced extraction settings…
co_FR: Parametri esperti d’estrazzione…

en: Extract text from source files in the following directories:
co_FR: Estrae testu da i schedarii d’origine in sti cartulari :

en: Base path:
co_FR: Chjassu di basa :

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
co_FR: Aduprate ste parolle chjave (nomi di funzioni) per ricunnosce e catene
    chì sò à traduce in i schedarii d’origine :

en: Also use default keywords for supported languages
co_FR: Impiegà dinù parolle chjave predefinite per e lingue accettate

en: Learn about gettext keywords
co_FR: Per amparà nant’à e parolle chjave gettext

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
co_FR: U testu d’origine precedente

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
co_FR: U vechju testu d’origine (nanzu ch’ellu sia cambiatu) chì currisponde à a traduzzione imprecise avà.

en: Notes for translators
co_FR: Annutazioni per i traduttori

en: Comment
co_FR: Cummentu

en: Add comment
co_FR: Aghjunghje un cummentu

en: Add Comment
co_FR: Aghjunghje un Cummentu

en: Delete From Translation Memory
co_FR: Squassà da a memoria di traduzzione

en: Delete from translation memory
co_FR: Squassà da a memoria di traduzzione

en: Translation suggestions
co_FR: Sugestioni di traduzzione

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
co_FR: Nisuna currispundenza trova

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
co_FR: Nisuna currispundenza trova

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
co_FR: Sta catena hè stata trova in a memoria di traduzzione di Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
co_FR: E sugestioni di traduzzione richiedenu chì u testu d’origine sia dispunibule. Ùn funziuneghjanu micca s’è l’identificazioni sò impiegate solu, senza u testu reale.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
co_FR: E sugestioni di traduzzione richiedenu chì a lingua di u testu d’origine sia cunnisciuta. Poedit ùn pò micca determinalla in stu schedariu.

en: Cannot execute program: %s
co_FR: Impussibule d’eseguisce u prugramma : %s

en: The TMX file is malformed.
co_FR: U schedariu TMX hè malfuttutu.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
co_FR: A basa di dati di a memoria di traduzzione hè alterata : %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
co_FR: Sbagliu di a memoria di traduzzione : %s (%d).

en: (Use default language)
co_FR: (Impiegà a lingua predefinita)

en: Language selection
co_FR: Scelta di a lingua

en: Select your preferred language
co_FR: Selezziunà a vostra lingua preferita

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
co_FR: Ci vole à rilancià Poedit per piglià stu cambiamentu in contu.

en: Cannot create temporary directory.
co_FR: Ùn si pò micca creà u cartulare timpurariu.

en: There are no translations. That’s unusual.
co_FR: Ùn ci hè micca elementi. Pare stranu st’affare.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
co_FR: L’elementi traducevule ùn sò micca aghjunti manualmente in u sistema Gettext, ma sò estratti autumaticamente da u testu d’origine. Cusì, sò sempre attualizati è esatti. Di bona regula, i traduttori impieganu i schedarii di mudellu PO (POT) appruntati da u sviluppatore.

en: Learn more about GNU gettext
co_FR: Sapene di più nant’à GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
co_FR: A manera a più simplice di riempie stu schedariu cù traduzzioni hè di mudificallu da un POT :

en: Update from POT
co_FR: Mudificà da un POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
co_FR: Piglià e catene traducevule da un mudellu POT chì esiste.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
co_FR: Pudete dinù estrae e catene traducevule da i schedarii d’origine :

en: Extract from sources
co_FR: Estrae da i schedarii d’origine

en: Configure source code extraction in Properties.
co_FR: Sceglie l’ozzioni d’estrazzione da i schedarii d’origine in Pruprietà.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
co_FR: Versione %s

en: Create new
co_FR: Creà una nova

en: Create new translation from POT template.
co_FR: Creà una nova traduzzione da un mudellu POT.

en: Browse files
co_FR: Navigazione

en: Open and edit translation files.
co_FR: Apre è mudificà schedarii di traduzzione.

en: Translate cloud project
co_FR: Traduce u prughjettu di u nivulu

en: Collaborate with other people online.
co_FR: Cullaburate in linea cù d’altre persone.

en: Recent files
co_FR: Schedarii recente

en: Sync
co_FR: Sincrunizà

en: Synchronize translations with Crowdin
co_FR: Sincrunizà e traduzzioni cù Crowdin

en: Upload
co_FR: Incaricà

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
co_FR: Incaricà e traduzzioni versu %s

en: Open file
co_FR: Apre u schedariu

en: Save file
co_FR: Arregistrà u schedariu

en: Check for errors in the translation
co_FR: Circà i sbaglii in a traduzzione

en: Validate
co_FR: Validazione

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
co_FR: Pretraduce e catene chì ùn anu mancu una traduzzione

en: Update from Code
co_FR: Mudificà da u testu

en: Update from code
co_FR: Mudificà da u testu

en: Update from source code
co_FR: Mudificà da u testu d’origine

en: Show or hide the sidebar
co_FR: Affissà o piattà a barra laterale

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
co_FR: Apprupositu di %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
co_FR: Preferenze di %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
co_FR: Apprupositu di %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
co_FR: Servizii

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
co_FR: Piattà %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
co_FR: Piattà l’altri

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
co_FR: Tuttu affissà

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
co_FR: Esce %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
co_FR: Preferenze…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
co_FR: Preferenze…

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
co_FR: Preferenze…

en: &Apply
co_FR: &Appiecà

en: Apply
co_FR: Appiecà

en: &Back
co_FR: &Ritornu

en: Back
co_FR: Ritornu

en: &Cancel
co_FR: &Abbandunà

en: &Clear
co_FR: &Spurgulà

en: Clear
co_FR: Squassà

en: Copy
co_FR: Cupià

en: Cu&t
co_FR: &Taglià

en: Cut
co_FR: Taglià

en: &Delete
co_FR: &Squassà

en: Edit
co_FR: Mudificà

en: &Quit
co_FR: &Esce

en: Help
co_FR: Aiutu

en: &New
co_FR: &Novu

en: New
co_FR: Novu

en: &No
co_FR: I&nnò

en: No
co_FR: Nò

en: &OK
co_FR: &Vai

en: OK
co_FR: Vai

en: Open…
co_FR: Apre…

en: &Open...
co_FR: &Apre…

en: Open...
co_FR: Apre…

en: &Paste
co_FR: &Incullà

en: Paste
co_FR: Incullà

en: Preferences
co_FR: Preferenze

en: &Redo
co_FR: &Rifà

en: Refresh
co_FR: Attualizà

en: &Save as
co_FR: &Arregistrà cù u nome

en: Save as
co_FR: Arregistrà cù u nome

en: Select &All
co_FR: T&uttu selezziunà

en: Select All
co_FR: Tuttu selezziunà

en: &Undo
co_FR: &Disfà

en: &Yes
co_FR: &Sì

en: Yes
co_FR: Sì

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
co_FR: Maiusc+

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
co_FR: Entrée

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
co_FR: Sù

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
co_FR: Ghjò

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
co_FR: Manca

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
co_FR: Diritta

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
co_FR: maiusc

en: Warning:
co_FR: Avertimentu :
