poedit - en to id_ID translation catalogue (694 entries)

en: Hide this notification message
id_ID: Sembunyikan pesan pemberitahuan ini

en: Don’t Show Again
id_ID: Jangan Tampilkan Lagi

en: Don’t show again
id_ID: Jangan tampilkan lagi

en: Update Summary
id_ID: Perbarui Rangkuman

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
id_ID: Perbarui rangkuman

en: Close
id_ID: Tutup

en: Issues
id_ID: Masalah

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
id_ID: Berkas

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
id_ID: Baris

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
id_ID: Masalah

en: New Strings
id_ID: String Baru

en: New strings
id_ID: Kalimat baru

en: Removed Strings
id_ID: String yang Dibuang

en: Removed strings
id_ID: String yang dibuang

en: Collecting source files…
id_ID: Mengumpulkan berkas sumber…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
id_ID[0]: Mengekstrak untaian yang dapat diterjemahkan dari %s berkas…

en: Failed to load file with extracted translations.
id_ID: Gagal memuat berkas dengan terjemahan yang terekstrak.

en: In: %s
id_ID: Pada: %s

en: Source code not available.
id_ID: Kode sumber tidak tersedia.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
id_ID: Terjemahan tidak dapat diperbarui dari kode sumber, karena kode tidak ditemukan di lokasi yang dinyatakan dalam Properti berkas.

en: Permission denied.
id_ID: Izin ditolak.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
id_ID: Anda tidak punya izin untuk membaca berkas-berkas kode sumber dari lokasi yang dinyatakan dalam Properti berkas.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
id_ID: Bila Anda sebelumnya ditolak mengakses berkas-berkas Anda, Anda dapat mengizinkannya dalam Pengaturan Sistem > Keamanan & Privasi > Berkas & Folder.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
id_ID: Bila Anda sebelumnya ditolak mengakses berkas-berkas Anda, Anda dapat mengizinkannya dalam Preferensi Sistem > Keamanan & Privasi > Privasi > Berkas & Folder.

en: Failed to extract strings from source code.
id_ID: Gagal mengekstrak string dari kode sumber.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
id_ID: Berkas “%s” tidak bisa dibuka.

en: Updating translations
id_ID: Memperbarui terjemahan

en: Determining differences…
id_ID: Menentukan perbedaan…

en: Merging differences…
id_ID: Menggabungkan perbedaan…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
id_ID: Berkas terjemahan sudah mutakhir, tidak ada perubahan atas string.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
id_ID[0]: Berkas terjemahan diperbarui dengan %s perubahan.

en: New strings to translate:
id_ID: String baru untuk diterjemahkan:

en: Removed strings (no longer used):
id_ID: String yang dibuang (tidak dipakai lagi):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
id_ID[0]: %d masalah dengan string sumber terdeteksi.

en: View Details…
id_ID: Tampilkan Rincian…

en: View details…
id_ID: Lihat rincian…

en: Malformed header: “%s”
id_ID: Header cacat: "%s"

en: PO Translation Files
id_ID: Berkas Terjemahan PO

en: POT Translation Templates
id_ID: Templat Terjemahan POT

en: XLIFF Translation Files
id_ID: Berkas Terjemahan XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
id_ID: Katalog Pelokalan Xcode

en: JSON Translation Files
id_ID: Berkas Terjemahan JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
id_ID: Berkas Terjemahan Flutter

en: All Translation Files
id_ID: Semua Berkas Terjemahan

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
id_ID: Berkas dalam format yang tidak dikenali oleh Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
id_ID: Berkas JSON ini bukan berkas terjemahan dan tidak bisa diubah di Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
id_ID: Gagal membaca isi berkas dengan kesalahan:
    %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
id_ID: Berkas "%s" hanya bisa dibaca dan tidak bisa disimpan.
    
    Harap simpan dengan nama berbeda.

en: Couldn’t save file %s.
id_ID: Tidak bisa menyimpan berkas %s.

en: Screenshots:
id_ID: Tangkapan layar:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
id_ID[0]: %i baris dari berkas "%s" tidak dimuat dengan benar.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
id_ID: Baris %d dari berkas "%s" rusak (data %s tak valid).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
id_ID: Berkas PO rusak: msgstr bentuk tunggal dipakai bersama dengan msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
id_ID: Berkas PO rusak: msgstr bentuk jamak dipakai tanpa msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
id_ID: Tidak dapat memuat berkas, mungkin rusak.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
id_ID: Ada kesalahan ketika memuat berkas. Sebagian data mungkin hilang atau rusak.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
id_ID: Ada masalah pemformatan berkas secara rapi (tapi berkas telah disimpan secara baik).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
id_ID: Berkas tak bisa disimpan dalam set karakter "%s" sebagaimana dinyatakan dalam pengaturan terjemahan.
    
    Sebagai gantinya itu disimpan dalam UTF-8 dan pengaturan disesuaikan.

en: Error saving file
id_ID: Kesalahan saat menyimpan berkas

en: “%s” is not a valid POT file.
id_ID: "%s" bukan berkas POT yang valid.

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
id_ID: Tidak terduga kehilangan konten dalam berkas XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
id_ID: Menyimpan di lokasi berbeda tidak didukung bagi berkas XCLOC.

en: Error while loading XLIFF file: %s
id_ID: Masalah saat memuat berkas XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
id_ID: versi tidak didukung (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
id_ID: Markup yang rusak di string terjemahan.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
id_ID: Hubungkan Poedit dengan platform pelokalan awan yang didukung untuk menyinkronkan terjemahan yang dikelola dengan lancar.

en: How does cloud sync work?
id_ID: Bagaimana sinkronisasi awan bekerja?

en: Account
id_ID: Akun

en: (not signed in)
id_ID: (tidak masuk)

en: Open cloud translation
id_ID: Buka terjemahan awan

en: Manage accounts
id_ID: Kelola akun

en: Project:
id_ID: Proyek:

en: Language:
id_ID: Bahasa:

en: Sign in to Cloud Account
id_ID: Masuk ke Akun Awan

en: Sign in to cloud account
id_ID: Masuk ke akun awan

en: No translation projects listed in your account.
id_ID: Tidak ada proyek terjemahan yang terdaftar dalam akun Anda.

en: Downloading latest translations…
id_ID: Unduh terjemahan terbaru…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
id_ID: Masuk ke %s

en: Syncing
id_ID: Menyelaraskan

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
id_ID: Mengunggah terjemahan ke %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
id_ID: Mengunggah terjemahan ke %s gagal.

en: Syncing error
id_ID: Galat penyelarasan

en: Edit comment
id_ID: Sunting komentar

en: Comment:
id_ID: Komentar:

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Delete the comment
id_ID: Hapus komentar

en: Add
id_ID: Tambah

en: Unknown Crowdin error.
id_ID: Masalah Crowdin yang tak diketahui.

en: Not authorized, please sign in again.
id_ID: Tidak berwenang, silakan masuk lagi.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
id_ID: Proyek Crowdin berbasis untaian tidak didukung.

en: Downloading translations is disabled in this project.
id_ID: Mengunduh terjemahan dinonaktifkan dalam proyek ini.

en: Recommended
id_ID: Disarankan

en: Sign In
id_ID: Masuk

en: Sign in
id_ID: Masuk

en: Sign Out
id_ID: Keluar

en: Sign out
id_ID: Keluar

en: Learn more about Crowdin
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
id_ID: Crowdin adalah platform manajemen penerjemahan daring dan alat penerjemahan kolaboratif. Kami sendiri menggunakan Crowdin untuk menerjemahkan Poedit ke dalam banyak bahasa, dan kami menyukainya.

en: Waiting for authentication…
id_ID: Menunggu otentikasi…

en: Updating user information…
id_ID: Memutakhirkan informasi pengguna…

en: Sign in to Crowdin
id_ID: Masuk ke Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
id_ID: Penyelarasan dengan Crowdin gagal.

en: Crowdin error
id_ID: Kesalahan Crowdin

en: &Copy
id_ID: &Salin

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih lanjut

en: &Help
id_ID: &Bantuan

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
id_ID: Berkas MO tak dapat langsung disunting di Poedit.

en: Error opening file
id_ID: Kesalahan saat membuka berkas

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
id_ID: Silakan membuka dan menyunting berkas PO yang sesuai. Ketika Anda menyimpan, berkas MO juga akan diperbarui.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
id_ID: jangan hapus berkas sementara (untuk pengawakutuan)

en: handle a poedit:// URI
id_ID: menangani URI poedit://

en: go to item at given line number
id_ID: pergi ke butir pada nomor baris yang didiberikan

en: Failed to communicate with Poedit process.
id_ID: Gagal berkomunikasi dengan proses Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
id_ID: Eksepsi tidak tertangani terjadi: %s

en: Select translation template
id_ID: Pilih templat terjemahan

en: Invalid file
id_ID: Berkas tak valid

en: Select translation file
id_ID: Pilih berkas terjemahan

en: Poedit is an easy to use translation editor.
id_ID: Poedit adalah penyunting terjemahan yang mudah dipakai.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
id_ID: Anda tak bisa menjatuhkan lebih dari satu berkas pada jendela Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
id_ID: Berkas "%s" bukan sebuah berkas terjemahan.

en: File “%s” doesn’t exist.
id_ID: Berkas "%s" tidak ada.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
id_ID: Pemeriksaan ejaan dinonaktifkan, karena kamus untuk %s tidak diinstal.

en: Install
id_ID: Instal

en: The file “%s” has been changed by another application.
id_ID: Berkas "%s" telah diubah oleh aplikasi lain.

en: Reload file
id_ID: Muat ulang berkas

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
id_ID: Apakah Anda ingin memuat ulang berkas dari diska? Suntingan Anda dalam Poedit yang belum tersimpan akan hilang.

en: Ignore
id_ID: Abaikan

en: Reload File
id_ID: Muat Ulang Berkas

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
id_ID: Berkas telah diubah. Apakah Anda ingin menyimpan perubahan?

en: Save changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
id_ID: Perubahan yang Anda buat akan hilang bila tidak Anda simpan.

en: Save
id_ID: Simpan

en: Do&n’t save
id_ID: Jangan simpan

en: Don’t Save
id_ID: Jangan Simpan

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
id_ID: Perubahan yang dibuat oleh aplikasi lain akan hilang bila Anda menyimpan.

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Save Anyway
id_ID: Simpan Saja

en: Save anyway
id_ID: Simpan saja

en: Save as…
id_ID: Simpan sebagai…

en: Compile to…
id_ID: Kompail ke…

en: Compiled Translation Files
id_ID: Berkas Terjemahan Dikompilasi

en: Export to HTML…
id_ID: Ekspor ke HTML…

en: HTML Files
id_ID: Berkas HTML

en: Exporting to HTML
id_ID: Mengekspor ke HTML

en: Updating failed
id_ID: Gagal Memperbarui

en: Open reference file
id_ID: Buka berkas acuan

en: Update from &POT File…
id_ID: Mutakhirkan dari Berkas &POT…

en: Update from &POT file…
id_ID: Mutakhirkan dari berkas &POT…

en: Sync with Crowdin
id_ID: Selaraskan dengan Crowdin

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
id_ID[0]: %d masalah pada terjemahan ditemukan.

en: Validation results
id_ID: Hasil validasi

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
id_ID: Entri dengan kesalahan ditandai dengan warna merah dalam daftar. Rincian kesalahan akan ditampilkan ketika Anda memilih entri tersebut.

en: The file was saved safely.
id_ID: Berkas disimpan dengan aman.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
id_ID: File disimpan dengan aman dan dikompail ke format MO, tapi itu mungkin tidak akan bekerja dengan benar.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
id_ID: Berkas disimpan secara aman, tapi tak bisa dikompail ke dalam format MO dan dipakai.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
id_ID: Berkas telah dikompail ke format MO, tapi mungkin tak akan bekerja dengan benar.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
id_ID: Berkas tak dapat dikompail ke dalam format MO dan digunakan.

en: No problems with the translation found.
id_ID: Tidak ditemukan masalah dengan terjemahan.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
id_ID[0]: Terjemahan siap untuk digunakan, tetapi %d entri belum diterjemahkan.

en: The translation is ready for use.
id_ID: Terjemahan siap digunakan.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
id_ID: Poedit secara otomatis memperbaiki isi yang tak valid dalam berkas "%s".

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
id_ID: Berkas memuat butir-butir duplikat, yang tak diijinkan dalam berkas PO dan akan mencegah berkas dipakai. Poedit memperbaiki masalah ini, tapi Anda mesti meninjau terjemahan yang ditandai sebagai perlu tindak lanjut dan memperbaiki mereka bila perlu.

en: Language of the translation isn’t set.
id_ID: Bahasa terjemahan belum dipilih.

en: Set Language
id_ID: Atur bahasa

en: Set language
id_ID: Atur bahasa

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
id_ID: Saran tidak tersedia jika bahasa terjemahan tidak diatur dengan benar. Fitur lainnya, seperti bentuk jamak, mungkin akan terpengaruh juga.

en: Language of the translation is the same as source language.
id_ID: Bahasa terjemahan sama dengan bahasa sumber.

en: Fix Language
id_ID: Perbaiki Bahasa

en: Fix language
id_ID: Perbaiki bahasa

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
id_ID: Berkas punya entri dengan bentuk jamak, tapi tak punya header Plural-Forms yang terkonfigurasi.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
id_ID: Entri dalam berkas ini memilik cacah bentuk jamak yang berbeda dengan apa kata header Plural-Forms

en: Required header Plural-Forms is missing.
id_ID: Kurang tajuk Plural-Forms yang diperlukan.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
id_ID: Kesalahan sintaks di header Plural-Forms ("%s").

en: Fix the Header
id_ID: Perbaiki Header

en: Fix the header
id_ID: Perbaiki header

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
id_ID: Ekspresi bentuk jamak yang dipakai oleh berkas tidak umum bagi %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
id_ID: Tinjau

en: Would you like to use English for source text?
id_ID: Maukah Anda menggunakan Bahasa Inggris sebagai teks sumbernya?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
id_ID: Berkas ini memakai ID string bukan teks sumber. Poedit bisa memuat teks bahasa Inggris dari berkas "%s" untuk Anda.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
id_ID: Muat Bahasa Inggris

en: Translated: %d of %d (%d %%)
id_ID: Diterjemahkan: %d dari %d (%d %%)

en: Remaining: %d
id_ID: Sisa: %d

en: %d error | %d errors
id_ID[0]: %d kesalahan

en: %d entry | %d entries
id_ID[0]: %d entri

en:  (unsaved)
id_ID:  (belum disimpan)

en:  (modified)
id_ID:  (telah diubah)

en: Failed to update translation memory: %s
id_ID: Gagal memperbarui ingatan terjemahan: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
id_ID: Berkas "%s" tak bisa disimpan.

en: Remove same-as-source translations
id_ID: Buang terjemahan yang sama dengan sumber

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
id_ID: Apakah Anda ingin menghapus seluruh terjemahan yang identik dengan teks sumber?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
id_ID: Aksi ini akan menghapus sebarang terjemahan yang cocok eksak dengan teks sumber. Ini tidak dapat dibatalkan.

en: Keep
id_ID: Pertahankan

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Purge deleted translations
id_ID: Buang terjemahan yang dihapus

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
id_ID: Apakah Anda ingin menghapus semua terjemahan yang tak dipakai lagi?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
id_ID: Bila Anda meneruskan pembersihan, semua terjemahan yang ditandai sebagai terhapus akan dibuang secara permanen. Anda mesti menerjemahkan ulang bila mereka ditambahkan kembali di masa mendatang.

en: Purge
id_ID: Buang

en: Copy from Source Text
id_ID: Salin dari Teks Sumber

en: Copy from source text
id_ID: Salin dari teks sumber

en: Clear Translation
id_ID: Bersihkan Terjemahan

en: Clear translation
id_ID: Bersihkan terjemahan

en: Edit Comment
id_ID: Sunting Komentar

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
id_ID: Kemunculan Kode

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
id_ID: Kemunculan kode

en: Hide Sidebar
id_ID: Sembunyikan Bilah Sisi

en: Show Sidebar
id_ID: Tampilkan Bilah Sisi

en: Hide Status Bar
id_ID: Sembunyikan Bilah Status

en: Show Status Bar
id_ID: Tampilkan Bilah Status

en: String length in characters: translation | source
id_ID: Panjang string dalam karakter: terjemahan | sumber

en: String length in characters
id_ID: Panjang string dalam karakter

en: Source text
id_ID: Teks sumber

en: Singular
id_ID: Tunggal

en: Plural
id_ID: Jamak

en: Translation
id_ID: Terjemahan

en: Pre-translated
id_ID: Dipraterjemahkan

en: Needs Work
id_ID: Belum Tuntas

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
id_ID: Belum tuntas

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
id_ID: Berkas POT hanya templat dan tidak memuat terjemahan apapun.
    Untuk membuat suatu terjemahan, buatlah sebuah berkas PO baru berbasis templat itu.

en: Create new translation
id_ID: Buat terjemahan baru

en: Make a new translation from this POT file.
id_ID: Membuat suatu terjemahan baru dari berkas POT ini.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
id_ID: ID teks sumber

en: Everything
id_ID: Segalanya

en: Form %i
id_ID: Formulir %i

en: Form %i (unused)
id_ID: Bentuk %i (tidak terpakai)

en: Zero
id_ID: Nol

en: One
id_ID: Satu

en: Two
id_ID: Dua

en: Other
id_ID: Lainnya

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
id_ID: Konteks string: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
id_ID: Identifier string: %s

en: %s Format
id_ID: Format %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
id_ID: Format %s

en: Translation — %s
id_ID: Terjemahan — %s

en: Source text — %s
id_ID: Teks sumber — %s

en: unknown language
id_ID: bahasa tak dikenal

en: Network error: %s (%d)
id_ID: Kesalahan jaringan: %s (%d)

en: Unknown error
id_ID: Kesalahan tidak dikenal

en: Failed to merge gettext catalogs.
id_ID: Gagal menggabung katalog-katalog gettext.

en: Open in Editor
id_ID: Buka Dalam Penyunting

en: Open in editor
id_ID: Buka dalam penyunting

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
id_ID: Tidak ada informasi tentang kemunculan string ini dalam kode sumber yang disediakan dalam berkas.

en: No usage information
id_ID: Tidak ada informasi penggunaan

en: %d code occurrence | %d code occurrences
id_ID[0]: %d kemunculan kode

en: Source code not found
id_ID: Kode sumber tidak ditemukan

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
id_ID: Poedit tidak dapat menampilkan kode sumber dimana string dipakai, karena berkas mungkin tidak tersedia dalam lokasi yang dirujuk atau itu adalah suatu acuan simbolik yang tidak menunjuk ke suatu berkas nyata.

en: File cannot be opened
id_ID: Berkas tidak dapat dibuka

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
id_ID: Poedit tidak bisa membuka berkas "%s".

en: Find
id_ID: Cari

en: Replace
id_ID: Ganti

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
id_ID: Opsi

en: Ignore case
id_ID: Abaikan besar kecil huruf

en: Wrap around
id_ID: Ulang dari awal

en: Whole words only
id_ID: Hanya kata lengkap

en: Find in source texts
id_ID: Cari dalam teks sumber

en: Find in translations
id_ID: Cari dalam terjemahan

en: Find in comments
id_ID: Cari dalam komentar

en: Replace &All
id_ID: Ganti Semu&a

en: Replace &all
id_ID: Ganti semu&a

en: &Replace
id_ID: &Gantikan

en: < &Previous
id_ID: < Se&belumnya

en: &Next >
id_ID: Berikut&nya >

en: String to find
id_ID: Kalimat yang dicari

en: Replacement string
id_ID: Kalimat pengganti

en: warning:
id_ID: peringatan:

en: error:
id_ID: kesalahan:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
id_ID: Nama atau kode bahasa

en: Translation Language
id_ID: Bahasa Terjemahan

en: Language of the translation:
id_ID: Bahasa terjemahan:

en: All strings
id_ID: Seluruh string

en: Couldn’t download Localazy project details.
id_ID: Tidak bisa mengunduh rincian proyek Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
id_ID: Ada kesalahan saat mengunggah terjemahan ke Localazy.

en: Projects
id_ID: Proyek

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
id_ID: Pelajari lebih lanjut mengenai %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
id_ID: Localazy adalah platform pelokalan yang sangat terotomasi yang mengizinkan siapa pun menerjemahkan produk-produk dan konten mereka ke dalam beberapa bahasa secara mudah.

en: Add Project
id_ID: Tambah Proyek

en: Add project
id_ID: Tambah proyek

en: Poedit - Catalogs manager
id_ID: Poedit - Manajer katalog

en: Edit…
id_ID: Sunting…

en: Create new translations project
id_ID: Buat projek terjemahan baru

en: Delete the project
id_ID: Hapus projek

en: Edit the project
id_ID: Menyunting projek

en: Update all
id_ID: Perbarui semua

en: Update all catalogs in the project
id_ID: Perbarui semua katalog dalam projek

en: Untrans
id_ID: Belum

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
id_ID: Belum Tuntas

en: Errors
id_ID: Galat

en: Last modified
id_ID: Terakhir berubah

en: Edit project
id_ID: Sunting projek

en: Select directory
id_ID: Pilih direktori

en: Directories:
id_ID: Direktori:

en: <unnamed>
id_ID: <tanpa nama>

en: Do you want to delete project “%s”?
id_ID: Apakah Anda ingin menghapus proyek "%s"?

en: Delete project
id_ID: Hapus proyek

en: Deleting the project will not delete any translation files.
id_ID: Menghapus proyek tidak akan menghapus sebarang berkas terjemahan.

en: Confirmation
id_ID: Konfirmasi

en: Update all catalogs in this project?
id_ID: Perbarui semua katalog dalam proyek ini?

en: Performs update from source code on all files in the project.
id_ID: Lakukan pembaruan dari kode sumber pada semua berkas dalam proyek.

en: Updating project catalogs
id_ID: Memperbarui katalog proyek

en: Check for Updates…
id_ID: Periksa Pemutakhiran…

en: Catalogs Manager
id_ID: Manajer Katalog

en: &Preferences…
id_ID: &Preferensi…

en: &Edit
id_ID: &Sunting

en: Undo
id_ID: Batal

en: Redo
id_ID: Jadi Lagi

en: Paste and Match Style
id_ID: Tempel dan Cocokkan Gaya

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Spelling and Grammar
id_ID: Ejaan dan Tata Bahasa

en: Show Spelling and Grammar
id_ID: Tampilkan Ejaan dan Tata Bahasa

en: Check Document Now
id_ID: Periksa Dokumen Sekarang

en: Check Spelling While Typing
id_ID: Periksa Ejaan Saat Mengetik

en: Check Grammar With Spelling
id_ID: Periksa Tata Bahasa Dengan Ejaan

en: Correct Spelling Automatically
id_ID: Perbaiki Ejaan Secara Otomatis

en: Substitutions
id_ID: Substitusi

en: Show Substitutions
id_ID: Tampilkan Substitusi

en: Smart Copy/Paste
id_ID: Salin/Tempel Cerdas

en: Smart Quotes
id_ID: Tanda Kutip Cerdas

en: Smart Dashes
id_ID: Garis Hubung Cerdas

en: Smart Links
id_ID: Taut Cerdas

en: Text Replacement
id_ID: Teks Pengganti

en: Transformations
id_ID: Transformasi

en: Make Upper Case
id_ID: Jadikan Huruf Besar

en: Make Lower Case
id_ID: Jadikan Huruf Kecil

en: Capitalize
id_ID: Kapitalkan

en: Speech
id_ID: Pidato

en: Start Speaking
id_ID: Mulai Bicara

en: Stop Speaking
id_ID: Berhenti Bicara

en: &View
id_ID: &Lihat

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
id_ID: Tampilkan Bilah Alat

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
id_ID: Menyesuaikan Bilah Alat…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
id_ID: Masuk Layar Penuh

en: Window
id_ID: Jendela

en: Minimize
id_ID: Minimalkan

en: Zoom
id_ID: Zum

en: Welcome to Poedit
id_ID: Selamat Datang di Poedit

en: Bring All to Front
id_ID: Bawa Semua ke Depan

en: Information about the translator
id_ID: Informasi tentang penerjemah

en: Name:
id_ID: Nama:

en: Your Name
id_ID: Nama Anda

en: Email:
id_ID: Surel:

en: you@example.com
id_ID: anda@contoh.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
id_ID: Nama dan alamat surel Anda hanya digunakan untuk menetapkan header Last-Translator dari berkas gettext GNU.

en: Editing
id_ID: Penyuntingan

en: Automatically compile MO file when saving
id_ID: Otomatis mengkompilasi berkas MO saat menyimpan

en: Check spelling
id_ID: Periksa ejaan

en: Always change focus to text input field
id_ID: Selalu ubah fokus ke ruas masukan teks

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
id_ID: Jangan pernah memfokuskan ke daftar kalimat. Jika diaktifkan gunakan Ctrl-panah keyboard untuk navigasi tapi juga dapat dituliskan secara langsung, tanpa menekan Tab untuk merubah fokus.

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Use custom list font:
id_ID: Gunakan fon daftar khusus:

en: Use custom text fields font:
id_ID: Gunakan fon bidang teks khusus:

en: Change UI language
id_ID: Ubah bahasa UI

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
id_ID: (memerlukan Windows 8 atau yang lebih baru)

en: General
id_ID: Umum

en: Use translation memory
id_ID: Pakai ingatan terjemahan

en: Manage…
id_ID: Mengelola…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
id_ID: Ketika memperbarui dari sumber

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
id_ID: fuzzy cocok dengan file

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
id_ID: pra-menerjemahkan dari TM

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
id_ID: Poedit dapat mencoba untuk mengisi entri baru dari terjemahan sebelumnya dalam file atau dari memori seluruh terjemahan Anda. Menggunakan TM tidak akan sangat efektif jika memang mendekati kosong, tapi itu akan membaik untuk Anda menambahkan terjemahan kedalamnya.

en: Stored translations:
id_ID: Terjemahan tersimpan:

en: Database size on disk:
id_ID: Ukuran basis data pada disk:

en: Import Translation Files…
id_ID: Impor Berkas Terjemahan…

en: Import translation files…
id_ID: Impor berkas terjemahan…

en: Import From TMX…
id_ID: Impor Dari TMX…

en: Import from TMX…
id_ID: Impor dari TMX…

en: Export To TMX…
id_ID: Ekspor Ke TMX…

en: Export to TMX…
id_ID: Ekspor ke TMX…

en: Select translation files to import
id_ID: Pilih berkas terjemahan yang akan diimpor

en: Select TMX files to import
id_ID: Pilih berkas TMX yang akan diimpor

en: TMX Files
id_ID: Berkas TMX

en: Importing translations…
id_ID: Mengimpor terjemahan…

en: Importing translation memory failed.
id_ID: Gagal mengimpor memori terjemahan.

en: Importing from “%s”…
id_ID: Mengimpor dari "%s"…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
id_ID[0]: %s terjemahan diimpor.

en: Export as…
id_ID: Ekspor sebagai…

en: Exporting translations…
id_ID: Mengekspor terjemahan…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
id_ID: Mengekspor memori terjemahan ke "%s" gagal.

en: Reset translation memory
id_ID: Reset memori terjemahan

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin me-reset memori terjemahan?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
id_ID: Me-reset memori terjemahan akan menghapus seterusnya semua terjemahan yang disimpan darinya. Anda tidak dapat membatalkan operasian ini.

en: Translation Memory
id_ID: Ingatan Terjemahan

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
id_ID: Pengekstrak kode sumber digunakan untuk menemukan kalimat yang dapat diterjemahkan dalam berkas kode sumber dan mengekstrak mereka sehingga dapat diterjemahkan.

en: Custom Extractors:
id_ID: Pengekstraksi Ubahan:

en: Custom extractors:
id_ID: Pengekstraksi ubahan:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
id_ID: Mendukung semua bahasa pemrograman yang dikenali oleh alat GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript dan lain-lain).

en: Extractor setup
id_ID: Penyiapan ekstraktor

en: Delete extractor
id_ID: Hapus ekstraktor

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
id_ID: Anda yakin Anda ingin menghapus ekstraktor "%s"?

en: Extractors
id_ID: Pengekstrak

en: Accounts
id_ID: Akun

en: Automatically check for updates
id_ID: Secara otomatis memeriksa pembaruan

en: Include beta versions
id_ID: Termasuk versi beta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
id_ID: Versi beta berisi fitur terbaru dan perbaikan, tetapi mungkin sedikit kurang stabil.

en: Updates
id_ID: Pembaruan

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
id_ID: Pengaturan ini mempengaruhi pemformatan internal berkas PO. Sesuaikan mereka jika Anda memiliki persyaratan tertentu misalnya karena kontrol versi.

en: Line endings:
id_ID: Akhiran baris:

en: Unix (recommended)
id_ID: Unix (disarankan)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
id_ID: Tekuk pada:

en: Preserve formatting of existing files
id_ID: Pertahankan format berkas yang sudah ada

en: Advanced
id_ID: Tingkat lanjut

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Preparing strings…
id_ID: Menyiapkan string…

en: Pre-translating from translation memory…
id_ID: Pra-terjemah dari ingatan terjemahan…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
id_ID[0]: Dipraterjemahkan %u string

en: Pre-translating…
id_ID: Memraterjemahkan…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
id_ID[0]: %d entri dipraterjemahkan.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
id_ID: Terjemahan ditandai sebagai perlu tindak lanjut, karena mereka mungkin tidak akurat. Anda mesti meninjau benar tidaknya mereka.

en: Exact matches from TM
id_ID: Cocok eksak dari TM

en: Approximate matches from TM
id_ID: Cocok mendekati dari TM

en: No entries could be pre-translated.
id_ID: Tidak ada entri yang bisa dipraterjemahkan.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
id_ID: TM tidak mengandung string apapun yang mirip dengan isi dari berkas ini. Ini hanya efektif untuk penerjemahan semi otomatis setelah Poedit belajar cukup dari berkas yang Anda terjemahkan secara manual.

en: Cannot pre-translate without source text.
id_ID: Tidak bisa mempraterjemahkan tanpa teks sumber.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
id_ID: Pra-terjemah

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
id_ID: Praterjemahan memerlukan ketersediaan teks sumber. Itu tidak bekerja bila yang dipakai hanya ID tanpa teks sebenarnya.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
id_ID: Tidak bisa mempraterjemahkan dari bahasa yang tidak dikenal.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
id_ID: Praterjemahan memerlukan dikenalnya bahasa teks sumber. Poedit tidak bisa mendeteksi itu dalam berkas ini.

en: Only fill in exact matches
id_ID: Hanya mengisi yang sama persis

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
id_ID: Secara baku, hasil yang tidak akurat juga disertakan, tapi ditandai sebagai perlu diperbaiki. Centang opsi ini untuk hanya menyertakan kecocokan sempurna.

en: Don’t mark exact matches as needing work
id_ID: Jangan tandai yang cocok persis sebagai perlu tindak lanjut

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
id_ID: Hanya fungsikan jika Anda mempercayai kualitas TM Anda. Secara default, semua kecocokan dari TM ditandai sebagai perlu tindak lanjut dan mesti ditinjau sebelum dipakai.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
id_ID: Pra-terjemahan secara otomatis menemukan kecocokan persis atau ragu untuk kalimat yang belum diterjemahkan dalam memori terjemahan dan mengisikan terjemahan mereka.

en: Error:
id_ID: Kesalahan:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
id_ID[0]: %d kesalahan terjadi:

en: An error occurred.
id_ID: Terjadi kesalahan.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
id_ID[0]: %d kesalahan terjadi.

en: Cancelling…
id_ID: Membatalkan…

en: Drag Folders or Files Here
id_ID: Seret Folder atau Berkas Ke Sini

en: Drag folders or files here
id_ID: Seret folder atau berkas ke sini

en: Add Folders…
id_ID: Tambah Folder…

en: Add folders…
id_ID: Tambah folder…

en: Add Files…
id_ID: Tambah Berkas…

en: Add files…
id_ID: Tambah berkas…

en: Add Wildcard…
id_ID: Tambah Wildcard…

en: Add wildcard…
id_ID: Tambah wildcard…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
id_ID: Ungkapkan dalam Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
id_ID: Tampilkan dalam Explorer

en: Show in Folder
id_ID: Tampilkan dalam Folder

en: Paths
id_ID: Path

en: Excluded paths
id_ID: Path yang dikecualikan

en: Advanced extraction settings
id_ID: Pengaturan ekstraksi tingkat lanjut

en: Extract notes for translators from:
id_ID: Ekstrak catatan untuk penerjemah dari:

en: Comments prefixed with:
id_ID: Komentar diawali dengan:

en: All comments
id_ID: Semua komentar

en: Additional xgettext flags:
id_ID: Flag xgettext tambahan:

en: Translation Properties
id_ID: Properti Terjemahan

en: Translation properties
id_ID: Properti terjemahan

en: Sources Paths
id_ID: Path Sumber

en: Sources paths
id_ID: Path sumber

en: Sources Keywords
id_ID: Kata Kunci Sumber

en: Sources keywords
id_ID: Kata-kata kunci sumber

en: Additional keywords
id_ID: Kata kunci tambahan

en: Name of the project the translation is for
id_ID: Terjemahan ini untuk projek bernama tersebut

en: Team name and email address or URL
id_ID: URL atau alamat surel dan nama tim

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
id_ID: mis. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
id_ID: UTF-8 (disarankan)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
id_ID: Harap simpan dulu. Seksi ini tak bisa disunting sebelum itu.

en: Placeholders correctness
id_ID: Kebenaran pewakil

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
id_ID: Pewakil "%s" kurang dalam terjemahan.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
id_ID: Pewakil berlebih "%s" yang tak ada dalam teks sumber.

en: Plural form translations
id_ID: Terjemahan bentuk jamak

en: Not all plural forms are translated.
id_ID: Tidak semua bentuk jamak diterjemahkan.

en: Inconsistent upper/lower case
id_ID: Huruf besar/kecil yang tidak konsisten

en: The translation should start as a sentence.
id_ID: Terjemahan harus mulai sebagai satu kalimat.

en: The translation should start with a lowercase character.
id_ID: Terjemahan harus mulai dengan karakter huruf kecil.

en: Inconsistent whitespace
id_ID: Whitespace yang tidak konsisten

en: The translation doesn’t start with a space.
id_ID: Terjemahan tidak diawali dengan sebuah spasi.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
id_ID: Terjemahan diawali dengan sebuah spasi, tapi teks sumber tidak.

en: The translation is missing a newline at the end.
id_ID: Terjemahan kurang ganti baris di akhir.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
id_ID: Terjemahan berakhir dengan ganti baris, tapi teks sumber tidak.

en: The translation is missing a space at the end.
id_ID: Terjemahan kekurangan spasi di akhir.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
id_ID: Terjemahan berakhir dengan spasi, tapi teks sumber tidak.

en: Punctuation checks
id_ID: Pemeriksaan tanda baca

en: The translation should end with “%s”.
id_ID: Terjemahan harus berakhir dengan "%s".

en: The translation should not end with “%s”.
id_ID: Terjemahan tidak boleh berakhir dengan "%s".

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
id_ID: Terjemahan berakhir dengan "%s", tapi teks sumber berakhir dengan "%s".

en: Clear Menu
id_ID: Bersihkan Menu

en: Clear menu
id_ID: Bersihkan menu

en: Project name:
id_ID: Nama projek:

en: Browse
id_ID: Ramban

en: Add directory to the list
id_ID: Tambahkan direktori ke daftar

en: &File
id_ID: &Berkas

en: &New…
id_ID: &Baru…

en: New from &POT/PO file…
id_ID: Baru dari berkas &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
id_ID: Baru Dari Berkas &POT/PO…

en: &Open…
id_ID: &Buka…

en: Open Recent
id_ID: Buka Yang Baru-baru Ini

en: Open recent
id_ID: Buka yang baru-baru ini

en: Open cloud translation…
id_ID: Buka terjemahan awan…

en: Open Cloud Translation…
id_ID: Buka Terjemahan Awan…

en: &Start window
id_ID: &Jendela awal mula

en: &Start Window
id_ID: &Jendela Awal Mula

en: Catalogs &manager
id_ID: &Manajer katalog

en: Catalogs &Manager
id_ID: &Manajer Katalog

en: &Close
id_ID: &Tutup

en: &Save
id_ID: &Simpan

en: Save &as…
id_ID: Simpan seb&agai…

en: Save &As…
id_ID: Simp&an Sebagai…

en: Compile to MO…
id_ID: Kompail ke MO…

en: E&xport to HTML…
id_ID: E&kspor sebagai HTML…

en: Check for updates…
id_ID: Periksa pemutakhiran…

en: Settings…
id_ID: Pengaturan…

en: &Preferences
id_ID: &Preferensi

en: E&xit
id_ID: &Keluar

en: Quit
id_ID: Keluar

en: Copy from singular
id_ID: Salin dari bentuk tunggal

en: Copy From Singular
id_ID: Salin Dari Bentuk Tunggal

en: Translation needs &work
id_ID: Terjemahan perlu tindak &lanjut

en: Translation Needs &Work
id_ID: Terjemahan Perlu Tindak &Lanjut

en: Edit &comment
id_ID: Sunting &komentar

en: Edit &Comment
id_ID: Sunting &Komentar

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
id_ID: Saran

en: &Find…
id_ID: &Cari…

en: Replace…
id_ID: Ganti…

en: Find next
id_ID: Cari berikutnya

en: Find previous
id_ID: Cari sebelumnya

en: Find and Replace…
id_ID: Cari dan Ganti…

en: Find Next
id_ID: Cari Berikutnya

en: Find Previous
id_ID: Cari Sebelumnya

en: Show string &ID
id_ID: Tampilkan &ID string

en: Show String &ID
id_ID: Tampilkan &ID String

en: Show warnings
id_ID: Tampilkan peringatan

en: Show Warnings
id_ID: Tampilkan Peringatan

en: Sort by &file order
id_ID: Urutkan berdasar urutan &berkas

en: Sort by &File Order
id_ID: Urutkan Berdasar Urutan &Berkas

en: Sort by &source
id_ID: Urutkan berdasar &sumber

en: Sort by &Source
id_ID: Urutkan Berdasar &Sumber

en: Sort by &translation
id_ID: Urutkan berdasar &terjemahan

en: Sort by &Translation
id_ID: Urutkan Berdasar &Terjemahan

en: &Group by context
id_ID: &Kelompokkan menurut konteks

en: &Group By Context
id_ID: &Kelompokkan Menurut Konteks

en: Entries with errors first
id_ID: Entri dengan kesalahan di awal

en: Entries with Errors First
id_ID: Entri dengan Kesalahan Dulu

en: &Untranslated entries first
id_ID: Entri bel&um diterjemahkan di awal

en: &Untranslated Entries First
id_ID: Entri Bel&um Diterjemahkan Di Awal

en: &Show code occurrences
id_ID: Tampilkan &kemunculan kode

en: &Show Code Occurrences
id_ID: Tampilkan &Kemunculan Kode

en: Show sidebar
id_ID: Tampilkan bilah sisi

en: Show status bar
id_ID: Tampilkan bilah status

en: &Translation
id_ID: &Terjemahan

en: &Update from source code
id_ID: Perbar&ui dari kode sumber

en: &Update from Source Code
id_ID: Perbar&ui dari Kode Sumber

en: Pre-&translate…
id_ID: Pra&terjemahkan…

en: &Validate translations
id_ID: &Validasikan terjemahan

en: &Validate Translations
id_ID: &Validasikan Terjemahan

en: Remove Same-as-Source Translations
id_ID: Buang Terjemahan Sama-dengan-Sumber

en: &Purge deleted translations
id_ID: Buang terjemahan yang diha&pus

en: &Purge Deleted Translations
id_ID: Buang Terjemahan Yang Diha&pus

en: &Properties…
id_ID: &Properti…

en: &Go
id_ID: &Lompat

en: &Done and next
id_ID: &Beres dan berikutnya

en: &Done and Next
id_ID: &Beres dan Berikutnya

en: Previously edited
id_ID: Suntingan sebelumnya

en: Previously Edited
id_ID: Suntingan Sebelumnya

en: &Previous translation
id_ID: Terjemahan se&belumnya

en: &Previous Translation
id_ID: Terjemahan Se&belumnya

en: &Next translation
id_ID: Terjemahan sela&njutnya

en: &Next Translation
id_ID: Terjemahan Sela&njutnya

en: P&revious unfinished
id_ID: Belum dite&rjemahkan sebelumnya

en: P&revious Unfinished
id_ID: Belum Dite&rjemahkan Sebelumnya

en: Ne&xt unfinished
id_ID: Belum diterjemahkan berikutn&ya

en: Ne&xt Unfinished
id_ID: Belum Diterjemahkan Berikutn&ya

en: Previous plural form
id_ID: Bentuk jamak sebelumnya

en: Previous Plural Form
id_ID: Bentuk Jamak Sebelumnya

en: Next plural form
id_ID: Bentuk jamak berikutnya

en: Next Plural Form
id_ID: Bentuk Jamak Selanjutnya

en: &Online help
id_ID: Bantuan &daring

en: &Online Help
id_ID: Bantuan &Daring

en: &GNU gettext manual
id_ID: Manual gettext &GNU

en: &GNU gettext Manual
id_ID: Manual gettext &GNU

en: &About Poedit
id_ID: Tent&ang Poedit

en: &About
id_ID: Ihw&al

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
id_ID: Daftar ekstensi dipisah dengan titik koma (mis. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
id_ID: Invokasi:

en: Command to extract translations:
id_ID: Perintah untuk mengekstrak terjemahan:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
id_ID: Ini adalah perintah yang dipakai untuk meluncurkan pengekstrak.
    %o diubah ke nama berkas keluaran, %K ke daftar
    kata kunci, %F ke daftar berkas masukan,
    %C ke flag set karakter (lihat di bawah).

en: An item in keywords list:
id_ID: Satu item di daftar kata kunci:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
id_ID: Ini akan dilampirkan ke baris perintah sekali
    untuk tiap kata kunci. %k diubah ke kata kunci.

en: An item in input files list:
id_ID: Satu item di daftar berkas masukan:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
id_ID: Ini akan dilampirkan ke baris perintah sekali
    untuk tiap berkas masukan. %f diubah ke nama berkas

en: Source code charset:
id_ID: Set karakter kode sumber:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
id_ID: Ini akan dilampirkan ke baris perintah
    hanya jika sumber kode set karakter telah diberikan. %c diubah ke nilai set karakter.

en: Project name and version:
id_ID: Nama dan versi projek:

en: Language team:
id_ID: Tim bahasa:

en: Plural forms:
id_ID: Bentuk jamak:

en: Use default rules for this language
id_ID: Pakai aturan baku untuk bahasa ini

en: Use custom expression
id_ID: Gunakan ekspresi pilihan sendiri

en: Learn about plural forms
id_ID: Belajar tentang bentuk jamak

en: Charset:
id_ID: Set karakter:

en: Advanced Extraction Settings…
id_ID: Pengaturan Ekstraksi Tingkat Lanjut…

en: Advanced extraction settings…
id_ID: Pengaturan ekstraksi tingkat lanjut…

en: Extract text from source files in the following directories:
id_ID: Ekstrak teks dari berkas sumber di direktori berikut:

en: Base path:
id_ID: Path dasar:

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
id_ID: Gunakan kata-kata kunci ini (nama-nama fungsi) untuk mengenali
    kalimat yang dapat diterjemahkan di berkas sumber:

en: Also use default keywords for supported languages
id_ID: Juga menggunakan kata kunci default untuk bahasa yang didukung

en: Learn about gettext keywords
id_ID: Belajar tentang kata kunci gettext

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
id_ID: Teks sumber sebelumnya

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
id_ID: Teks sumber lama (sebelum berubah selama pemutakhiran) yang berkaitan dengan terjemahan kurang tepat.

en: Notes for translators
id_ID: Catatan bagi para penerjemah

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Add comment
id_ID: Tambah komentar

en: Add Comment
id_ID: Tambah Komentar

en: Delete From Translation Memory
id_ID: Hapus Dari Memori Terjemahan

en: Delete from translation memory
id_ID: Menghapus dari memori terjemahan

en: Translation suggestions
id_ID: Saran terjemahan

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
id_ID: Tak ditemukan yang cocok

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
id_ID: Tak Ditemukan Yang Cocok

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
id_ID: String ini ditemukan dalam memori terjemahan Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
id_ID: Saran terjemahan memerlukan ketersediaan teks sumber. Mereka tidak bekerja bila yang dipakai hanya ID tanpa teks sebenarnya.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
id_ID: Saran terjemahan memerlukan dikenalnya bahasa teks sumber. Poedit tidak bisa mendeteksi itu dalam berkas ini.

en: Cannot execute program: %s
id_ID: Tak bisa menjalankan program: %s

en: The TMX file is malformed.
id_ID: Berkas TMX cacat.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
id_ID: Basis data memori terjemahan rusak: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
id_ID: Kesalahan memori terjemahan: %s (%d).

en: (Use default language)
id_ID: (Pakai bahasa bawaan)

en: Language selection
id_ID: Pilihan bahasa

en: Select your preferred language
id_ID: Pilih bahasa yang disukai

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
id_ID: Jalankan ulang Poedit agar efek perubahan terlihat.

en: Cannot create temporary directory.
id_ID: Tak bisa membuat direktori sementara.

en: There are no translations. That’s unusual.
id_ID: Tidak ada terjemahan. Itu tidak biasa.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
id_ID: Entri-entri yang dapat diterjemahkan tidak ditambahkan secara manual dalam sistem Gettext, 
    tapi diekstrak secara otomatis dari kode sumber. Dengan cara ini, mereka tetap mutakhir dan akurat. Penerjemah biasanya memakai berkas templat PO (POTs) yang disiapkan untuk mereka oleh pengembang.

en: Learn more about GNU gettext
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
id_ID: Cara paling sederhana untuk memenuhi berkas ini dengan terjemahan adalah dengan memutakhirkannya dari suatu POT:

en: Update from POT
id_ID: Perbarui dari POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
id_ID: Ambil kalimat-kalimat yang dapat diterjemahkan dari templat POT yang ada.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
id_ID: Anda juga dapat mengekstrak string yang dapat diterjemahkan secara langsung dari kode sumber:

en: Extract from sources
id_ID: Ekstrak dari sumber

en: Configure source code extraction in Properties.
id_ID: Atur konfigurasi ekstraksi kode sumber dalam Properti.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
id_ID: Versi %s

en: Create new
id_ID: Buat baru

en: Create new translation from POT template.
id_ID: Buat terjemahan baru dari templat POT.

en: Browse files
id_ID: Ramban berkas

en: Open and edit translation files.
id_ID: Buka dan sunting berkas-berkas terjemahan.

en: Translate cloud project
id_ID: Terjemahkan proyek cloud

en: Collaborate with other people online.
id_ID: Berkolaborasi dengan orang lain daring.

en: Recent files
id_ID: Berkas baru-baru ini

en: Sync
id_ID: Selaraskan

en: Upload
id_ID: Unggah

en: Open file
id_ID: Buka berkas

en: Save file
id_ID: Simpan berkas

en: Check for errors in the translation
id_ID: Periksa kesalahan dalam terjemahan

en: Validate
id_ID: Validasikan

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
id_ID: Praterjemahkan string yang belum memiliki terjemahan

en: Update from Code
id_ID: Perbarui dari Kode

en: Update from code
id_ID: Perbarui dari kode

en: Update from source code
id_ID: Perbarui dari kode sumber

en: Show or hide the sidebar
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan bilah sisi

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
id_ID: Tentang %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
id_ID: Preferensi %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
id_ID: Tentang %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
id_ID: Layanan

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
id_ID: Sembunyikan %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
id_ID: Sembunyikan Yang Lain

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
id_ID: Tampilkan Semua

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
id_ID: Keluar %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
id_ID: Preferensi…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
id_ID: Preferensi...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
id_ID: Preferensi...

en: &Apply
id_ID: Ter&apkan

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: &Back
id_ID: Mun&dur

en: Back
id_ID: Mundur

en: &Cancel
id_ID: &Batal

en: &Clear
id_ID: &Bersihkan

en: Clear
id_ID: Bersihkan

en: Copy
id_ID: Salin

en: Cu&t
id_ID: Po&tong

en: Cut
id_ID: Memotong

en: &Delete
id_ID: &Hapus

en: Edit
id_ID: Sunting

en: &Quit
id_ID: &Keluar

en: Help
id_ID: Bantuan

en: &New
id_ID: &Baru

en: New
id_ID: Baru

en: &No
id_ID: &Tidak

en: No
id_ID: Tidak

en: Open…
id_ID: Buka…

en: &Open...
id_ID: &Buka...

en: Open...
id_ID: Buka...

en: &Paste
id_ID: Tem&pel

en: Paste
id_ID: Tempel

en: Preferences
id_ID: Preferensi

en: &Redo
id_ID: Jadi &Lagi

en: Refresh
id_ID: Segarkan

en: &Save as
id_ID: &Simpan sebagai

en: Save as
id_ID: Simpan sebagai

en: Select &All
id_ID: Pilih Semu&a

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: &Undo
id_ID: &Batalkan

en: &Yes
id_ID: &Ya

en: Yes
id_ID: Ya

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
id_ID: Naik

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
id_ID: Turun

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
id_ID: Kiri

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
id_ID: Kanan

en: Warning:
id_ID: Peringatan:
