poedit - en to da_DK translation catalogue (703 entries)

en: Hide this notification message
da_DK: Skjul denne notifikation

en: Don’t Show Again
da_DK: Vis ikke igen

en: Don’t show again
da_DK: Vis ikke igen

en: Update Summary
da_DK: Opdateringsresumé

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
da_DK: Opdatér resumé

en: Close
da_DK: Luk

en: Issues
da_DK: Problemer

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
da_DK: Fil

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
da_DK: Linje

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
da_DK: Problem

en: New Strings
da_DK: Nye strenge

en: New strings
da_DK: Nye strenge

en: Removed Strings
da_DK: Fjernede strenge

en: Removed strings
da_DK: Fjernede strenge

en: Collecting source files…
da_DK: Indsamler kildefiler…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
da_DK[0]: Udpakker oversættelige strenge fra %s-filen…
da_DK[1]: Udpakker oversættelige strenge fra %s-filerne…

en: Failed to load file with extracted translations.
da_DK: Kunne ikke indlæse filen med udpakkede oversættelser.

en: In: %s
da_DK: I: %s

en: Source code not available.
da_DK: Kildekoden er ikke tilgængelig.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
da_DK: Oversættelserne kunne ikke opdateres fra kildekoden, fordi der ikke blev fundet nogen kode på den placering, der er angivet i filens egenskaber.

en: Permission denied.
da_DK: Adgang nægtet.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at læse kildekodefiler fra den placering, der er angivet i filens egenskaber.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
da_DK: Hvis du tidligere har nægtet adgang til dine filer, kan du tillade adgang i Systemindstillinger > Anonymitet og sikkerhed > Arkiver og mapper.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
da_DK: Hvis du tidligere har nægtet adgang til dine filer, kan du tillade det i Systemindstillinger > Sikkerhed og anonymitet > Anonymitet > Arkiver og mapper.

en: Failed to extract strings from source code.
da_DK: Mislykkedes at udpakke strenge fra kildekode.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
da_DK: Filen “%s” kunne ikke åbnes.

en: Updating translations
da_DK: Opdaterer oversættelser

en: Determining differences…
da_DK: Fastslår forskelle…

en: Merging differences…
da_DK: Fletter forskelle…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
da_DK: Oversættelsesfil er allerede opdateret, ingen ændringer af strenge foretaget.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
da_DK[0]: Oversættelsesfil blev opdateret med %s ændring.
da_DK[1]: Oversættelsesfil blev opdateret med %s ændringer.

en: New strings to translate:
da_DK: Nye strenge at oversætte:

en: Removed strings (no longer used):
da_DK: Fjernede strenge (anvendes ikke længere):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
da_DK[0]: %d problem med kildestrengene detekteret.
da_DK[1]: %d problemer med kildestrengene detekteret.

en: View Details…
da_DK: Se detaljer…

en: View details…
da_DK: Se detaljer…

en: Malformed header: “%s”
da_DK: Forkert udformet header: “%s”

en: PO Translation Files
da_DK: PO-oversættelsesfiler

en: POT Translation Templates
da_DK: POT-oversættelsesskabeloner

en: XLIFF Translation Files
da_DK: XLIFF-oversættelsesfiler

en: Xcode Localization Catalog
da_DK: Xcode-lokaliseringskatalog

en: JSON Translation Files
da_DK: JSON-oversættelsesfiler

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
da_DK: Flutter-oversættelsesfiler

en: RESX Resource Files
da_DK: RESX-ressourcefiler

en: Qt Translation Files
da_DK: Qt-oversættelsesfiler

en: All Translation Files
da_DK: Alle oversættelsesfiler

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
da_DK: Filen er i et format, som Poedit ikke genkender.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
da_DK: Denne JSON-fil er ikke en oversættelsesfil og kan ikke redigeres i Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
da_DK: Læsning af filindhold mislykkedes med følgende fejl: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
da_DK: Filen “%s” er skrivebeskyttet og kan ikke gemmes.
    Gem den med et andet navn.

en: Couldn’t save file %s.
da_DK: Kunne ikke gemme filen %s.

en: Screenshots:
da_DK: Skærmbilleder:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
da_DK[0]: %i linje af filen “%s” blev ikke indlæst korrekt.
da_DK[1]: %i linjer af filen “%s” blev ikke indlæst korrekt.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
da_DK: Linje %d af filen “%s” er beskadiget (ikke gyldig %s-data).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
da_DK: Defekt PO-fil: entalsform msgstr brugt sammen med msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
da_DK: Defekt PO-fil: flertalsform msgstr brugt uden msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
da_DK: Kunne ikke indlæse filen. Den er sandsynligvis beskadiget.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
da_DK: Fejl opstod under indlæsning af filen. Nogle data kan derfor mangle eller være beskadiget.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
da_DK: Problem med at formatere filen pænt (men den blev gemt).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
da_DK: Filen kunne ikke gemmes i “%s”-tegnsættet som angivet i oversættelsesindstillingerne.
    
    Den blev i stedet gemt i UTF-8 og med tilsvarende ændret indstilling.

en: Error saving file
da_DK: Fejl under lagring af fil

en: “%s” is not a valid POT file.
da_DK: "%s" er ikke en gyldig POT-fil.

en: Error while loading Qt translation file: %s
da_DK: Fejl under indlæsning af Qt-oversættelsesfil: “%s

en: The file is malformed.
da_DK: Denne fil er forkert udformet.

en: Error while loading RESX file: %s
da_DK: Fejl under indlæsning af RESX-fil: %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
da_DK: Uventet mangler indhold i XCLOC-fil.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
da_DK: Lagring på en anden placering understøttes ikke for XCLOC-filer.

en: Error while loading XLIFF file: %s
da_DK: Fejl under indlæsning af XLIFF-fil: %s

en: unsupported version (%s)
da_DK: uunderstøttet version (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
da_DK: Fejlbehæftet markup i oversættelsesstrengen.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
da_DK: Forbind Poedit med understøttede cloud-lokaliseringsplatforme for problemfri synk af oversættelser håndteret af disse.

en: How does cloud sync work?
da_DK: Hvordan fungerer cloud-synk?

en: Account
da_DK: Konto

en: (not signed in)
da_DK: (ikke logget ind)

en: Open cloud translation
da_DK: Åbn cloud-oversættelse

en: Manage accounts
da_DK: Håndtér konti

en: Project:
da_DK: Projekt:

en: Language:
da_DK: Sprog:

en: Sign in to Cloud Account
da_DK: Log ind på Cloud-konto

en: Sign in to cloud account
da_DK: Log ind på cloud-konto

en: No translation projects listed in your account.
da_DK: Ingen oversættelsesprojekter opført i kontoen.

en: Downloading latest translations…
da_DK: Downloader seneste oversættelser…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
da_DK: Log ind på %s

en: Syncing
da_DK: Synkning

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
da_DK: Uploader oversættelser til %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
da_DK: Upload af oversættelser til %s mislykkedes.

en: Syncing error
da_DK: Synkfejl

en: Edit comment
da_DK: Redigér kommentar

en: Comment:
da_DK: Kommentar:

en: Update
da_DK: Opdatér

en: Delete the comment
da_DK: Slet kommentaren

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Unknown Crowdin error.
da_DK: Ukendt Crowdin-fejl.

en: Not authorized, please sign in again.
da_DK: Ikke godkendt, log venligst ind igen.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
da_DK: Strengbaserede Crowdin-projekter understøttes ikke.

en: Downloading translations is disabled in this project.
da_DK: Download af oversættelser er deaktiveret i dette projekt.

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Sign In
da_DK: Log ind

en: Sign in
da_DK: Log ind

en: Sign Out
da_DK: Log ud

en: Sign out
da_DK: Log ud

en: Learn more about Crowdin
da_DK: Læs mere om Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
da_DK: Crowdin er en online oversættelsesstyringsplatform og samarbejdsværktøj til oversættelse. Vi bruger selv Crowdin til at oversætte Poedit til mange sprog, og vi elsker det.

en: Waiting for authentication…
da_DK: Venter på godkendelse…

en: Updating user information…
da_DK: Opdaterer brugeroplysninger…

en: Sign in to Crowdin
da_DK: Log ind på Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
da_DK: Synkronisering med Crowdin mislykkedes.

en: Crowdin error
da_DK: Crowdin-fejl

en: &Copy
da_DK: Kopiér (&C)

en: Learn more
da_DK: Få mere at vide

en: Help
da_DK: Hjælp

en: &Help
da_DK: &Hjælp

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
da_DK: MO-filer kan ikke redigeres direkte i Poedit.

en: Error opening file
da_DK: Fejl ved åbning af filen

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
da_DK: Åbn og redigér i stedet den korresponderende PO-fil. Når denne gemmes, opdateres MO-filen ligeledes.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
da_DK: slet ikke midlertidige filer (til fejlfinding)

en: handle a poedit:// URI
da_DK: håndtér en poedit://-URI

en: go to item at given line number
da_DK: gå til emnet på et givent linjenummer

en: Failed to communicate with Poedit process.
da_DK: Mislykkedes at kommunikere med Poedit-proces.

en: Unhandled exception occurred: %s
da_DK: Uhåndteret undtagelse opstod: %s

en: Select translation template
da_DK: Vælg oversættelsesskabelon

en: Invalid file
da_DK: Ugyldig fil

en: Select translation file
da_DK: Vælg oversættelsesfil

en: Poedit is an easy to use translation editor.
da_DK: Poedit er et letanvendeligt oversættelsesværktøj.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
da_DK: Maks. én fil kan droppes i Poedit-vinduet.

en: File “%s” is not a translation file.
da_DK: Filen "%s" er ikke en oversættelsesfil.

en: File “%s” doesn’t exist.
da_DK: Filen "%s" findes ikke.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
da_DK: Stavekontrol er deaktiveret, da ordbogen til %s ikke er installeret.

en: Install
da_DK: Installer

en: The file “%s” has been changed by another application.
da_DK: Filen “%s” er blevet ændret af en anden applikation.

en: Reload file
da_DK: Genindlæs fil

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
da_DK: Vil du genindlæse filen fra disken? Dine ikke-gemte redigeringer i Poedit vil i givet fald gå tabt.

en: Ignore
da_DK: Ignorer

en: Reload File
da_DK: Genindlæs fil

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
da_DK: Filen er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne?

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
da_DK: Dine ændringer vil gå tabt hvis du ikke gemmer dem.

en: Save
da_DK: Gem

en: Do&n’t save
da_DK: Ge&m ikke

en: Don’t Save
da_DK: Gem ikke

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
da_DK: Ændringerne foretaget af den anden applikation vil gå tabt, hvis du gemmer.

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Save Anyway
da_DK: Gem alligevel

en: Save anyway
da_DK: Gem alligevel

en: Save as…
da_DK: Gem som…

en: Compile to…
da_DK: Kompilér til…

en: Compiled Translation Files
da_DK: Kompilerede oversættelsesfiler

en: Export to HTML…
da_DK: Eksportér til HTML…

en: HTML Files
da_DK: HTML-filer

en: Exporting to HTML
da_DK: Eksportér til HTML

en: Updating failed
da_DK: Opdatering mislykkedes

en: Open reference file
da_DK: Åbn referencefil

en: Update from &POT File…
da_DK: Opdatér fra &POT-fil…

en: Update from &POT file…
da_DK: Opdatér fra &POT-fil…

en: Sync with Crowdin
da_DK: Synkronisér med Crowdin

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
da_DK: Upload til %s

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
da_DK[0]: Fandt %d problem med oversættelsen.
da_DK[1]: Fandt %d problemer med oversættelsen.

en: Validation results
da_DK: Valideringsresultatet

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
da_DK: Emner med fejl er markeret med rødt i listen. Detaljer om fejlen vil blive vist når du vælger sådan et emne.

en: The file was saved safely.
da_DK: Filen blev gemt sikkert.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
da_DK: Filen blev gemt korrekt og kompileret til MO-formatet, men den vil sandsynligvis ikke virke korrekt.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
da_DK: FIlen blev gemt korrekt, men den kan ikke kompileres til MO-formatet og bruges.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
da_DK: Filen blev kompileret til MO-formatet, men vil sandsynligvis ikke virke korrekt.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
da_DK: Filen kan ikke kompileres til MO-formatet og bruges.

en: No problems with the translation found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogle problemer med oversættelsen.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
da_DK[0]: Oversættelsen er klar til brug, men %d emner er endnu ikke oversat.
da_DK[1]: Oversættelsen er klar til brug, men %d emne er endnu ikke oversat.

en: The translation is ready for use.
da_DK: Oversættelsen er klar til brug.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
da_DK: Poedit rettede automatisk ugyldigt indhold i filen "%s".

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
da_DK: Filen indeholdt duplikerede emner som ikke er tilladt i PO filer, og som kunne forhindre filen i at blive brugt. Poedit rettede fejlen, men du bør gennemgå oversættelser af alle emner der er markeret som "skal efterses" og rette dem om nødvendigt.

en: Language of the translation isn’t set.
da_DK: Oversættelsessproget er ikke angivet.

en: Set Language
da_DK: Angiv sprog

en: Set language
da_DK: Angiv sprog

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
da_DK: Forslag er ikke tilgængelige hvis oversættelsessproget ikke er angivet korrekt. Andre ting, såsom flertalsformer kan også blive påvirket.

en: Language of the translation is the same as source language.
da_DK: Oversættelsessproget er det samme som kildesproget.

en: Fix Language
da_DK: Ret sprog

en: Fix language
da_DK: Ret sprog

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
da_DK: Denne fil har poster med flertalsformer, men har ikke en Plural-Forms-header konfigureret.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
da_DK: Teksterne i denne fil har et andet antal flertalsformer end hvad katalogets Plural-Forms-header siger

en: Required header Plural-Forms is missing.
da_DK: Det påkrævede filhovede Plural-Forms mangler.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
da_DK: Syntaksfejl i Plural-Forms-filhovede ("%s").

en: Fix the Header
da_DK: Ret filhovedet

en: Fix the header
da_DK: Ret filhovedet

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
da_DK: Flertalsformudtryk, der bruges af filen, er usædvanligt for %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
da_DK: Korrektur

en: Would you like to use English for source text?
da_DK: Vil du bruge engelsk som kildetekst?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
da_DK: Denne fil bruger streng-ID'er i stedet for kildetekst. Poedit kan indlæse engelske tekster fra filen "%s" for dig.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
da_DK: Indlæs engelsk

en: Translated: %d of %d (%d %%)
da_DK: Oversat: %d af %d (%d %%)

en: Remaining: %d
da_DK: Resterende: %d

en: %d error | %d errors
da_DK[0]: %d fejl
da_DK[1]: %d fejl

en: %d entry | %d entries
da_DK[0]: %d post
da_DK[1]: %d poster

en:  (unsaved)
da_DK:  (ikke gemt)

en:  (modified)
da_DK:  (ændret)

en: Failed to update translation memory: %s
da_DK: Kunne ikke opdatere oversættelseshukommelsen: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
da_DK: Filen “%s” kunne ikke gemmes.

en: Remove same-as-source translations
da_DK: Fjern samme-som-kilde oversættelser

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
da_DK: Fjern alle oversættelser, som er identiske med kildeteksten?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
da_DK: Denne handling sletter alle oversættelser, som er identiske med kildeteksten. Handlingen er irreversibel.

en: Keep
da_DK: Behold

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Purge deleted translations
da_DK: Tøm slettede oversættelser

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
da_DK: Vil du slette alle oversættelser som ikke længere er i brug?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
da_DK: Hvis du fortsætter vil alle oversættelser som er markeret som slettede, blive fjernet permanent. Du vil skulle oversætte dem igen hvis de senere igen bliver brugt.

en: Purge
da_DK: Tøm

en: Copy from Source Text
da_DK: Kopiér fra kildetekst

en: Copy from source text
da_DK: Kopiér fra kildetekst

en: Clear Translation
da_DK: Ryd oversættelse

en: Clear translation
da_DK: Ryd oversættelse

en: Edit Comment
da_DK: Redigér kommentar

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
da_DK: Kodeforekomster

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
da_DK: Kodeforekomster

en: Hide Sidebar
da_DK: Skjul sidepanel

en: Show Sidebar
da_DK: Vis sidepanel

en: Hide Status Bar
da_DK: Skjul statuslinje

en: Show Status Bar
da_DK: Vis statuslinje

en: String length in characters: translation | source
da_DK: Strenglængde i tegn: oversættelse | kilde

en: String length in characters
da_DK: Strenglængde i tegn

en: Source text
da_DK: Kildetekst

en: Singular
da_DK: Ental

en: Plural
da_DK: Flertal

en: Translation
da_DK: Oversættelse

en: Pre-translated
da_DK: Præ-oversat

en: Needs Work
da_DK: Skal efterses

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
da_DK: Skal efterses

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
da_DK: POT-filer er kun skabeloner som ikke indeholder nogen oversættelser.
    For at oprette en oversættelse skal du oprette en ny PO-fil fra skabelonen.

en: Create new translation
da_DK: Opret ny oversættelse

en: Make a new translation from this POT file.
da_DK: Lav en ny oversættelse fra denne POT-fil.

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
da_DK: Brug menuen Redigér til at udføre massehandlinger på valgte strenge.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
da_DK: Kildetekst-ID

en: Everything
da_DK: Alt

en: Form %i (unused)
da_DK: Form %i (ubrugt)

en: Zero
da_DK: Nul

en: One
da_DK: En

en: Two
da_DK: To

en: Other
da_DK: Andet

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
da_DK: Strengkontekst: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
da_DK: Strengidentifikator: %s

en: %s Format
da_DK: %s format

en: Translation — %s
da_DK: Oversættelse — %s

en: Source text — %s
da_DK: Kildetekst — %s

en: unknown language
da_DK: ukendt sprog

en: Network error: %s (%d)
da_DK: Netværksfejl: %s (%d)

en: Unknown error
da_DK: Ukendt fejl

en: Failed to merge gettext catalogs.
da_DK: Der opstod en fejl ved sammenfletning af gettext-kataloger.

en: Open in Editor
da_DK: Åbn i editor

en: Open in editor
da_DK: Åbn i editor

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
da_DK: Ingen information om denne strengs forekomster i kildekoden er angivet i filen.

en: No usage information
da_DK: Ingen brugsinformation

en: %d code occurrence | %d code occurrences
da_DK[0]: %d kodeforekomst
da_DK[1]: %d kodeforekomster

en: Source code not found
da_DK: Kildekode ikke fundet

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
da_DK: Poedit kan ikke vise kildekode, hvor strengen bruges, fordi filen enten ikke er tilgængelig i den refererede placering, eller det er en symbolsk reference, der ikke peger på en rigtig fil.

en: File cannot be opened
da_DK: Filen kan ikke åbnes

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
da_DK: Poedit kunne ikke åbne filen “%s”.

en: Replace
da_DK: Erstat

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Ignore case
da_DK: Ignorer forskelle på store og små bogstaver

en: Wrap around
da_DK: Ombrydning

en: Whole words only
da_DK: Kun hele ord

en: Find in source texts
da_DK: Find i kildetekster

en: Find in translations
da_DK: Find i oversættelser

en: Find in comments
da_DK: Find i kommentarer

en: Replace &All
da_DK: Erstat &alle

en: Replace &all
da_DK: Erstat &alle

en: &Replace
da_DK: &Erstat

en: < &Previous
da_DK: < &Forrige

en: &Next >
da_DK: &Næste >

en: String to find
da_DK: Streng som skal findes

en: Replacement string
da_DK: Erstatningsstreng

en: warning:
da_DK: advarsel:

en: error:
da_DK: fejl:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
da_DK: Sprognavn eller -kode

en: Translation Language
da_DK: Oversættelsessprog

en: Language of the translation:
da_DK: Sprog for oversættelsen:

en: All strings
da_DK: Alle strenge

en: Couldn’t download Localazy project details.
da_DK: Kunne ikke downloade Localazy-projektoplysninger.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
da_DK: En fejl opstod under upload af oversættelser til Localazy.

en: Projects
da_DK: Projekter

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
da_DK: Læs mere om %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
da_DK: Localazy er en højautomatiseret lokaliseringsplatform, hvormed alle nemt kan oversætte deres produkter og indhold til flere sprog.

en: Add Project
da_DK: Tilføj projekt

en: Add project
da_DK: Tilføj projekt

en: Poedit - Catalogs manager
da_DK: Poedit - Kataloghåndtering

en: Edit…
da_DK: Rediger…

en: Create new translations project
da_DK: Opret nyt oversættelsesprojekt

en: Delete the project
da_DK: Slet projektet

en: Edit the project
da_DK: Redigér projektet

en: Update all
da_DK: Opdatér alle

en: Update all catalogs in the project
da_DK: Opdatér alle kataloger i projektet

en: Total
da_DK: I alt

en: Untrans
da_DK: Ikke-oversat

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
da_DK: Skal efterses

en: Errors
da_DK: Fejl

en: Last modified
da_DK: Sidst ændret

en: Edit project
da_DK: Redigér projekt

en: Select directory
da_DK: Vælg mappe

en: Directories:
da_DK: Mapper:

en: <unnamed>
da_DK: <unavngivet>

en: Do you want to delete project “%s”?
da_DK: Vil du slette projektet “%s”?

en: Delete project
da_DK: Slet projekt

en: Deleting the project will not delete any translation files.
da_DK: Sletning af projektet vil ikke slette nogen oversættelsesfiler.

en: Confirmation
da_DK: Bekræftelse

en: Update all catalogs in this project?
da_DK: Opdater alle kataloger i dette projekt?

en: Performs update from source code on all files in the project.
da_DK: Udfører opdatering fra kildekoden på alle filer i projektet.

en: Updating project catalogs
da_DK: Opdatér projektekataloger

en: Check for Updates…
da_DK: Søg efter opdateringer…

en: Catalogs Manager
da_DK: Kataloghåndtering

en: &Preferences…
da_DK: &Indstillinger…

en: &Edit
da_DK: &Redigér

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Redo
da_DK: Gentag

en: Paste and Match Style
da_DK: Indsæt og tilpas stil

en: Delete
da_DK: Slet

en: Spelling and Grammar
da_DK: Stavning og grammatik

en: Show Spelling and Grammar
da_DK: Vis stavning og grammatik

en: Check Document Now
da_DK: Tjek dokument nu

en: Check Spelling While Typing
da_DK: Tjek stavning mens du skriver

en: Check Grammar With Spelling
da_DK: Kontrollér grammatik med stavning

en: Correct Spelling Automatically
da_DK: Kontroller automatisk stavning

en: Substitutions
da_DK: Erstatninger

en: Show Substitutions
da_DK: Vis erstatninger

en: Smart Copy/Paste
da_DK: Smart kopier/indsæt

en: Smart Quotes
da_DK: Smarte citater

en: Smart Dashes
da_DK: Smarte bindestreger

en: Smart Links
da_DK: Smarte links

en: Text Replacement
da_DK: Tekst erstatning

en: Transformations
da_DK: Transformeringer

en: Make Upper Case
da_DK: Lav til store bogstaver

en: Make Lower Case
da_DK: Lav til små bogstaver

en: Capitalize
da_DK: Stort begyndelsesbogstav

en: Speech
da_DK: Tale

en: Start Speaking
da_DK: Start tale

en: Stop Speaking
da_DK: Stop tale

en: &View
da_DK: &Vis

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
da_DK: Vis værktøjslinje

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
da_DK: Tilpas værktøjslinje…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
da_DK: Fuldskærm

en: Window
da_DK: Vindue

en: Minimize
da_DK: Minimer

en: Welcome to Poedit
da_DK: Velkommen til Poedit

en: Bring All to Front
da_DK: Bring alle frem

en: Information about the translator
da_DK: Information om oversætteren

en: Name:
da_DK: Navn:

en: Your Name
da_DK: Dit navn

en: Email:
da_DK: E-mail:

en: you@example.com
da_DK: dig@eksempel.dk

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
da_DK: Dit navn og din e-mail-adresse bruges kun til at sætte Last-Translator-filhovedet i GNU gettext-filer.

en: Editing
da_DK: Redigering

en: Automatically compile MO file when saving
da_DK: Kompilér automatisk MO-fil når der gemmes

en: Check spelling
da_DK: Stavekontrol

en: Always change focus to text input field
da_DK: Skift altid fokus til indtastningsfeltet for tekst

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
da_DK: Fokusér aldrig på listen med strenge. Hvis det er slået til, skal du bruge Ctrl-piletaster for at navigere med tastaturet, men du kan til gengæld indtaste tekst uden at skulle bruge tabulator tasten for at flytte fokus.

en: Appearance
da_DK: Udseende

en: Use custom list font:
da_DK: Brug tilpasset skrifttype til lister:

en: Use custom text fields font:
da_DK: Brug tilpasset skrifttype til tekstfelter:

en: Change UI language
da_DK: Skift brugerfladens sprog

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
da_DK: (kræver Windows 8 eller nyere)

en: General
da_DK: Generelt

en: Use translation memory
da_DK: Brug oversættelseshukommelse

en: Manage…
da_DK: Administrere…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
da_DK: Ved opdatering fra kilder

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
da_DK: lav uafklaret søgning i filen

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
da_DK: præ-oversæt fra TM

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
da_DK: Poedit kan prøve at udfylde nye emner blot ud fra tidligere oversættelser i filen, eller fra hele din oversættelseshukommelse. Brug af TM vil ikke være så effektiv hvis den er halv-tom, men vil blive bedre når du tilføjer flere oversættelser til den.

en: Stored translations:
da_DK: Gemte oversættelser:

en: Database size on disk:
da_DK: Databasestørrelse på disk:

en: Import Translation Files…
da_DK: Importer oversættelsesfiler…

en: Import translation files…
da_DK: Importer oversættelsesfiler…

en: Import From TMX…
da_DK: Importer fra TMX…

en: Import from TMX…
da_DK: Importer fra TMX…

en: Export To TMX…
da_DK: Eksporter til TMX…

en: Export to TMX…
da_DK: Eksporter til TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Select translation files to import
da_DK: Vælg oversættelsesfiler der skal importeres

en: Select TMX files to import
da_DK: Vælg en TMX fil til at importere

en: TMX Files
da_DK: TMX filer

en: Importing translations…
da_DK: Importerer oversættelser…

en: Importing translation memory failed.
da_DK: Importen af oversættelseshukommelse mislykkedes.

en: Importing from “%s”…
da_DK: Importér fra “%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
da_DK[0]: %s oversættelse blev importeret.
da_DK[1]: %s oversættelser blev importeret.

en: Export as…
da_DK: Eksporter som…

en: Exporting translations…
da_DK: Eksporterer oversættelser…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
da_DK: Eksportdn af oversættelseshukommelse fra "%s" mislykkedes.

en: Reset translation memory
da_DK: Nulstil oversættelseshukommelsen

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
da_DK: Er du sikker på at du ønsker at nulstille oversættelseshukommelsen?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
da_DK: Nulstilling af oversættelseshukommelsen vil uigenkaldeligt slette alle gemte oversættelser i den. Du kan ikke fortryde denne handling.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
da_DK: OH

en: Translation Memory
da_DK: Oversættelseshukommelse

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
da_DK: Kildekode-udtrækkerer bruges til at finde oversætbare strenge i kildekode-filerne og trækker dem ud så de kan oversættes.

en: Custom Extractors:
da_DK: Tilpassede udtrækkere:

en: Custom extractors:
da_DK: Tilpassede udtrækkere:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
da_DK: Understøtter alle programmeringssprog som kendes af GNU gettext værktøjer (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript og andre).

en: Extractor setup
da_DK: Opsætning af udtrækker

en: Delete extractor
da_DK: Slet udtrækker

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette "%s"-udtrækkeren?

en: Extractors
da_DK: Udtrækkere

en: Accounts
da_DK: Konti

en: Automatically check for updates
da_DK: Søg automatisk efter opdateringer

en: Include beta versions
da_DK: Medtag betaversioner

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
da_DK: Betaversioner indeholder de nyeste funktioner og forbedringer, men kan være lidt mindre stabile.

en: Updates
da_DK: Opdateringer

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
da_DK: Disse indstillinger påvirker den interne formatering af PO filer. Tilpas dem hvis du har specielle krav f.eks på grund af versionskontrol.

en: Line endings:
da_DK: Linjeafslutninger:

en: Unix (recommended)
da_DK: Unix (anbefalet)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
da_DK: Ombryd ved:

en: Preserve formatting of existing files
da_DK: Bevar formatering af eksisterende filer

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Preparing strings…
da_DK: Forbereder strenge…

en: Pre-translating from translation memory…
da_DK: Præoversætter fra oversættelseshukommelse…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
da_DK[0]: For-oversat %u streng
da_DK[1]: For-oversat %u strenge

en: Pre-translating…
da_DK: Præ-oversætter…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
da_DK[0]: %d emne blev præ-oversat.
da_DK[1]: %d emner blev præ-oversat.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
da_DK: Oversættelserne blev markeret som "skal efterses", da de kan være forkerte. Du bør tjekke deres korrekthed.

en: Exact matches from TM
da_DK: Nøjagtige match fra TM

en: Approximate matches from TM
da_DK: Omtrentlige match fra TM

en: No entries could be pre-translated.
da_DK: Ingen emner kunne præ-oversættes.

en: All strings were already translated.
da_DK: Alle strenge er allerede oversat.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
da_DK: OH indeholder ikke nogen strenge der svarer til indholdet af denne fil. Den er kun god til halv-automatiske oversættelser når Poedit har lært nok fra filer du har oversat manuelt.

en: Cannot pre-translate without source text.
da_DK: Kan ikke præoversætte uden kildetekst.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
da_DK: Præ-oversæt

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
da_DK: Præoversættelse kræver at kildetekst er tilgængelig. Det virker ikke, hvis kun id'er uden den egentlige tekst bruges.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
da_DK: Kan ikke præoversætte fra ukendt sprog.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
da_DK: Præoversættelse kræver, at kildetekstens sprog er kendt. Poedit kunne ikke bestemme det i denne fil.

en: Only fill in exact matches
da_DK: Udfyld kun nøjagtige overensstemmelser

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
da_DK: Unøjagtige resultater medtages som standard også, men markeres som ufærdige. Markér valgmuligheden for kun at medtage 100% matchninger.

en: Don’t mark exact matches as needing work
da_DK: Marker ikke nøjagtige overensstemmelser som "skal efterses"

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
da_DK: Marker kun hvis du stoler på kvaliteten af din TM. Som standard vil alle overensstemmelser fra TM'en være markeret som "skal efterses" og bør gennemlæses før brug.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
da_DK: Præ-oversættelse finder automatisk præcise eller uafklarede ord til u-oversatte strenge i oversættelseshukommelsen og udfylder deres oversættelser.

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
da_DK[0]: %d fejl opstod:
da_DK[1]: %d fejl opstod:

en: An error occurred.
da_DK: En fejl opstod.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
da_DK[0]: %d fejl opstod.
da_DK[1]: %d fejl opstod.

en: Cancelling…
da_DK: Annullerer…

en: Drag Folders or Files Here
da_DK: Træk mapper eller filer hertil

en: Drag folders or files here
da_DK: Træk mapper eller filer hertil

en: Add Folders…
da_DK: Tilføj mapper…

en: Add folders…
da_DK: Tilføj mapper…

en: Add Files…
da_DK: Tilføj filer…

en: Add files…
da_DK: Tilføj filer…

en: Add Wildcard…
da_DK: Tilføj wildcard…

en: Add wildcard…
da_DK: Tilføj wildcard…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
da_DK: Vis i Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
da_DK: Vis i Stifinder

en: Show in Folder
da_DK: Vis i mappe

en: Paths
da_DK: Stier

en: Excluded paths
da_DK: Udelukkede stier

en: Advanced extraction settings
da_DK: Avancerede udtræksindstillinger

en: Extract notes for translators from:
da_DK: Udtræk noter til oversættere fra:

en: Comments prefixed with:
da_DK: Kommentarer som starter med:

en: All comments
da_DK: Alle kommentarer

en: Additional xgettext flags:
da_DK: Yderligere xgettext flag:

en: Translation Properties
da_DK: Oversættelsesegenskaber

en: Translation properties
da_DK: Oversættelsesegenskaber

en: Sources Paths
da_DK: Søgestier

en: Sources paths
da_DK: Søgestier

en: Sources Keywords
da_DK: Nøgleord i kildefil

en: Sources keywords
da_DK: Nøgleord i kildefil

en: Additional keywords
da_DK: Yderligere nøgleord

en: Name of the project the translation is for
da_DK: Navn på projektet som oversættelsen er til

en: Team name and email address or URL
da_DK: Holdnavn og e-mailadresse eller URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
da_DK: f.eks. nplurals=2; plural=(n != 1);

en: UTF-8 (recommended)
da_DK: UTF-8 (anbefalet)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
da_DK: Gem venligst filen først. Denne kan sektion kan ikke redigere før det er sket.

en: Placeholders correctness
da_DK: Pladsholderes korrekthed

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
da_DK: Pladsholder “%s” mangler i oversættelsen.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
da_DK: Overflødig pladsholder “%s” der ikke er i kildeteksten.

en: Plural form translations
da_DK: Flertalsform-oversættelser

en: Not all plural forms are translated.
da_DK: Elle alle flertalsformer er oversat.

en: Inconsistent upper/lower case
da_DK: Inkonsistent brug af store og små bogstaver

en: The translation should start as a sentence.
da_DK: Oversættelsen bør starte som en sætning.

en: The translation should start with a lowercase character.
da_DK: Oversættelsen bør starte med et lille tegn.

en: Inconsistent whitespace
da_DK: Inkonsistent brug af whitespace (blanktegn og linjeskift)

en: The translation doesn’t start with a space.
da_DK: Oversættelsen starter ikke med et mellemrum.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
da_DK: Oversættelsen starter med et mellemrum, men kildeteksten gør ikke.

en: The translation is missing a newline at the end.
da_DK: Oversættelsen mangler et linjeskift i enden.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
da_DK: Oversættelsen slutter med et linjeskift, men kildeteksten gør ikke.

en: The translation is missing a space at the end.
da_DK: Oversættelsen mangler et mellemrum i enden.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
da_DK: Oversættelsen slutter med et mellemrum, men kildeteksten gør ikke.

en: Punctuation checks
da_DK: Tegnsætningskontrol

en: The translation should end with “%s”.
da_DK: Oversættelsen bør ende med "%s".

en: The translation should not end with “%s”.
da_DK: Oversættelsen bør ikke ende med "%s".

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
da_DK: Oversættelsen ender med "%s", men kildeteksten ender med "%s".

en: Clear Menu
da_DK: Ryd menu

en: Clear menu
da_DK: Ryd menu

en: Project name:
da_DK: Projektnavn:

en: Browse
da_DK: Gennemse

en: Add directory to the list
da_DK: Tilføj mappe til listen

en: &File
da_DK: &Fil

en: &New…
da_DK: %Ny…

en: New from &POT/PO file…
da_DK: Ny fra &POT/PO fil…

en: New From &POT/PO File…
da_DK: Ny fra &POT/PO fil…

en: &Open…
da_DK: &Åbn…

en: Open Recent
da_DK: Åbn seneste

en: Open recent
da_DK: Åbn seneste

en: Open cloud translation…
da_DK: Åbn cloud-oversættelse…

en: Open Cloud Translation…
da_DK: Åbn Cloud Translation…

en: &Start window
da_DK: O&pstartsvindue

en: &Start Window
da_DK: O&pstartsvindue

en: Catalogs &manager
da_DK: &Kataloghåndtering

en: Catalogs &Manager
da_DK: &Kataloghåndtering

en: &Close
da_DK: &Luk

en: &Save
da_DK: &Gem

en: Save &as…
da_DK: Gem &som…

en: Save &As…
da_DK: Gem &som…

en: Compile to MO…
da_DK: Kompilér til MO…

en: E&xport to HTML…
da_DK: Eksportér(&x) til HTML…

en: Check for updates…
da_DK: Søg efter opdateringer…

en: Settings…
da_DK: Indstillinger…

en: &Preferences
da_DK: &Indstillinger

en: E&xit
da_DK: &Afslut

en: Quit
da_DK: Afslut

en: Copy from singular
da_DK: Kopiér fra ental

en: Copy From Singular
da_DK: Kopiér fra ental

en: Translation needs &work
da_DK: Oversættelse skal &efterses

en: Translation Needs &Work
da_DK: Oversættelse skal &efterses

en: Edit &comment
da_DK: Redigér &kommentar

en: Edit &Comment
da_DK: Redigér &kommentar

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
da_DK: Forslag

en: Replace…
da_DK: Erstat…

en: Find next
da_DK: Find næste

en: Find previous
da_DK: Find forrige

en: Find and Replace…
da_DK: Find og erstat…

en: Find Next
da_DK: Find næste

en: Find Previous
da_DK: Find forrige

en: Show string &ID
da_DK: Vis streng &ID

en: Show String &ID
da_DK: Vis streng &ID

en: Show warnings
da_DK: Vis advarsler

en: Show Warnings
da_DK: Vis advarsler

en: Sort by &file order
da_DK: Sortér efter &filrækkefølge

en: Sort by &File Order
da_DK: Sortér efter &filrækkefølge

en: Sort by &source
da_DK: Sortér efter &kilde

en: Sort by &Source
da_DK: Sortér efter &kilde

en: Sort by &translation
da_DK: Sortér efter &oversættelse

en: Sort by &Translation
da_DK: Sortér efter &oversættelse

en: &Group by context
da_DK: &Gruppér efter kontekst

en: &Group By Context
da_DK: &Gruppér efter kontekst

en: Entries with errors first
da_DK: Emner med fejl først

en: Entries with Errors First
da_DK: Emner med fejl først

en: &Untranslated entries first
da_DK: &Ikke-oversatte poster først

en: &Untranslated Entries First
da_DK: &Ikke-oversatte poster først

en: &Show code occurrences
da_DK: &Vis kodeforekomster

en: &Show Code Occurrences
da_DK: &Vis kodeforekomster

en: Show sidebar
da_DK: Vis sidepanel

en: Show status bar
da_DK: Vis statuslinje

en: &Translation
da_DK: &Oversættelse

en: &Update from source code
da_DK: &Opdatér fra kildekode

en: &Update from Source Code
da_DK: &Opdatér fra kildekode

en: Pre-&translate…
da_DK: For&oversæt…

en: &Validate translations
da_DK: &Validér oversættelser

en: &Validate Translations
da_DK: &Validér oversættelser

en: Remove Same-as-Source Translations
da_DK: Fjern samme-som-kilde oversættelser

en: &Purge deleted translations
da_DK: &Tøm slettede oversættelser

en: &Purge Deleted Translations
da_DK: &Tøm slettede oversættelser

en: &Properties…
da_DK: &Egenskaber…

en: &Go
da_DK: &Gå til

en: &Done and next
da_DK: Fæ&rdig og næste

en: &Done and Next
da_DK: Fæ&rdig og næste

en: Previously edited
da_DK: Tidligere redigeret

en: Previously Edited
da_DK: Tidligere redigeret

en: &Previous translation
da_DK: &Forrige oversættelse

en: &Previous Translation
da_DK: &Forrige oversættelse

en: &Next translation
da_DK: &Næste oversættelse

en: &Next Translation
da_DK: &Næste oversættelse

en: P&revious unfinished
da_DK: F&orrige ufærdige

en: P&revious Unfinished
da_DK: F&orrige ufærdige

en: Ne&xt unfinished
da_DK: N&æste ufærdige

en: Ne&xt Unfinished
da_DK: N&æste ufærdige

en: Previous plural form
da_DK: Forrige flertalsform

en: Previous Plural Form
da_DK: Forrige flertalsform

en: Next plural form
da_DK: Næste flertalsform

en: Next Plural Form
da_DK: Næste flertalsform

en: &Online help
da_DK: &Onlinehjælp

en: &Online Help
da_DK: &Onlinehjælp

en: &GNU gettext Manual
da_DK: &GNU gettext manual

en: &About Poedit
da_DK: &Om Poedit

en: &About
da_DK: &Om

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
da_DK: Liste med filendelser, adskilt med semikolon (f.eks. *.cpp, *.h):

en: Invocation:
da_DK: Udførsel:

en: Command to extract translations:
da_DK: Kommando til at udtrække oversættelser:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
da_DK: Dette er kommandoen der bruges til at afvikle udtrækkeren.
    %o bliver til navnet for outputfilen, %K til listen
    over nøgleord, %F til listen over inputfiler,
    %C til tegnsætflag (se nedenfor).

en: An item in keywords list:
da_DK: En post i nøgleordslisten:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
da_DK: Dette vil blive vedhæftet til kommandolinjen en
    gang for hvert nøgleord. %k erstattes med nøgleordet.

en: An item in input files list:
da_DK: En post i listen over inddatafiler:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
da_DK: Dette vil blive vedhæftet til kommandolinjen en
    gang for hver inddatafil. %f erstattes med filnavnet.

en: Source code charset:
da_DK: Kildekodens tegnsæt:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
da_DK: Dette vil blive vedhæftet til kommandolinjen, dog kun
    hvis kildekodens tegnsæt er givet. %c erstattes med tegnsætværdien.

en: Project name and version:
da_DK: Projektnavn og version:

en: Language team:
da_DK: Sprog team:

en: Plural forms:
da_DK: Flertalsformer:

en: Use default rules for this language
da_DK: Brug standardregler for dette sprog

en: Use custom expression
da_DK: Brug tilpasset udtryk

en: Learn about plural forms
da_DK: Lær mere om flertalsformer

en: Charset:
da_DK: Tegnsæt:

en: Advanced Extraction Settings…
da_DK: Avancerede udtrækningsindstillinger…

en: Advanced extraction settings…
da_DK: Avancerede udtrækningsindstillinger…

en: Extract text from source files in the following directories:
da_DK: Udtræk tekst fra kildefiler i følgende mapper:

en: Base path:
da_DK: Grundlæggende sti:

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
da_DK: Brug disse nøgleord (funktionsnavne) til at genkende
    oversættelige strenge i kildefiler:

en: Also use default keywords for supported languages
da_DK: Brug også standard nøgleord for understøttede sprog

en: Learn about gettext keywords
da_DK: Lær om gettext nøgleord

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
da_DK: Forrige kildetekst

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
da_DK: Den gamle kildetekst (før den blev ændret ved en opdatering) som den nu forkerte oversættelse svarer til.

en: Notes for translators
da_DK: Noter til oversættere

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Add comment
da_DK: Tilføj kommentar

en: Add Comment
da_DK: Tilføj kommentar

en: Delete From Translation Memory
da_DK: Slet fra Oversættelseshukommelse

en: Delete from translation memory
da_DK: Slet fra Oversættelseshukommelse

en: Translation suggestions
da_DK: Oversættelsesforslag

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
da_DK: Ingen fundet

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
da_DK: Ingen fundet

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
da_DK: Denne streng blev fundet i Poedit's oversættelseshukommelse.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
da_DK: Oversættelsesforslag kræver, at kildetekst er tilgængelig. De virker ikke, hvis kun id'er uden selve teksten bruges.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
da_DK: Oversættelse kræver, at kildetekstens sprog er kendt. Poedit kunne ikke bestemme det i denne fil.

en: Cannot execute program: %s
da_DK: Kan ikke udføre program: %s

en: The TMX file is malformed.
da_DK: TMX filen er forkert udformet.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
da_DK: Oversættelses databasen er ødelagt: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
da_DK: Oversættelses hukommelsesfejl: %s (%d).

en: (Use default language)
da_DK: (Brug standardsprog)

en: Language selection
da_DK: Sprogvalg

en: Select your preferred language
da_DK: Vælg dit foretrukne sprog

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
da_DK: Du skal genstarte Poedit før denne ændring træder i kraft.

en: Cannot create temporary directory.
da_DK: Kan ikke oprette midlertidig mappe.

en: There are no translations. That’s unusual.
da_DK: Der er ikke nogen oversættelser. Det er usædvanligt.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
da_DK: Oversættelige poster tilføjes ikke automatisk i Gettext-systemet, men udtrækkes automatisk fra kildekoden. På den måde er de opdaterede og korrekte. Oversættere bruger typisk PO-skabelonfiler (POT'er) klargjort til dem af udvikleren.

en: Learn more about GNU gettext
da_DK: Læs mere om GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
da_DK: Den enkleste måde at udfylde denne fil med oversættelser er at opdatere den fra en POT:

en: Update from POT
da_DK: Opdatér fra POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
da_DK: Tag oversætbare strenge fra en eksisterende POT-skabelon.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
da_DK: Du kan også udtrække oversætbare strenge direkte fra kildekoden:

en: Extract from sources
da_DK: Udtræk fra kilder

en: Configure source code extraction in Properties.
da_DK: Konfigurér kildekode-udtrækning i Egenskaber.

en: Create new
da_DK: Opret ny

en: Create new translation from POT template.
da_DK: Opret ny oversættelse fra POT-skabelon.

en: Browse files
da_DK: Gennemse filer

en: Open and edit translation files.
da_DK: Åbn og rediger oversættelsesfiler.

en: Translate cloud project
da_DK: Oversæt cloud-projekt

en: Collaborate with other people online.
da_DK: Samarbejd med andre personer online.

en: Recent files
da_DK: Seneste filer

en: Sync
da_DK: Synk

en: Synchronize translations with Crowdin
da_DK: Synkronisér oversættelser med Crowdin

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
da_DK: Upload oversættelser til %s

en: Open file
da_DK: Åbn fil

en: Save file
da_DK: Gem fil

en: Check for errors in the translation
da_DK: Find fejl i oversættelsen

en: Validate
da_DK: Validér

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
da_DK: For-oversatte strenge der ikke har en oversættelse endnu

en: Update from Code
da_DK: Opdater fra kode

en: Update from code
da_DK: Opdater fra kode

en: Update from source code
da_DK: Opdatér fra kildekode

en: Show or hide the sidebar
da_DK: Vis eller skjul sidepanelet

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
da_DK: Om %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
da_DK: %s indstillinger

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
da_DK: Om %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
da_DK: Tjenester

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
da_DK: Skjul %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
da_DK: Skjul øvrige

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
da_DK: Vis alle

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
da_DK: Afslut %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
da_DK: Indstillinger…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
da_DK: Indstillinger...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
da_DK: Præferencer...

en: &Apply
da_DK: &Anvend

en: Apply
da_DK: Anvend

en: &Back
da_DK: Til&bage

en: Back
da_DK: Tilbage

en: &Cancel
da_DK: Annullér

en: &Clear
da_DK: &Ryd

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Cu&t
da_DK: Kli&p

en: Cut
da_DK: Klip

en: &Delete
da_DK: &Slet

en: Edit
da_DK: Redigér

en: &Quit
da_DK: &Afslut

en: &New
da_DK: &Ny

en: New
da_DK: Ny

en: &No
da_DK: &Nej

en: No
da_DK: Nej

en: &OK
da_DK: &Ok

en: Open…
da_DK: Åbn…

en: &Open...
da_DK: &Åbn...

en: Open...
da_DK: &Åbn...

en: &Paste
da_DK: &Sæt ind

en: Paste
da_DK: Indsæt

en: Preferences
da_DK: Indstillinger

en: &Redo
da_DK: &Gentag

en: Refresh
da_DK: Genopfrisk

en: &Save as
da_DK: &Gem som

en: Save as
da_DK: Gem som

en: Select &All
da_DK: Vælg &alle

en: Select All
da_DK: Vælg alle

en: &Undo
da_DK: &Fortryd

en: &Yes
da_DK: &Ja

en: Yes
da_DK: Ja

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
da_DK: Skift+

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
da_DK: Retur

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
da_DK: Op

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
da_DK: Ned

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
da_DK: Venstre

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
da_DK: Højre

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
da_DK: skift

en: Warning:
da_DK: Advarsel:
