poedit - en to fr_FR translation catalogue (708 entries)

en: Hide this notification message
fr_FR: Masquer ce message de notification

en: Don’t Show Again
fr_FR: Ne plus afficher

en: Don’t show again
fr_FR: Ne plus afficher

en: Update Summary
fr_FR: Mettre à jour le résumé

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
fr_FR: Mettre à jour le résumé

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Issues
fr_FR: Problèmes

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
fr_FR: Fichier

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
fr_FR: Ligne

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
fr_FR: Problème

en: New Strings
fr_FR: Nouvelles chaînes

en: New strings
fr_FR: Nouvelles chaînes

en: Removed Strings
fr_FR: Chaînes retirées

en: Removed strings
fr_FR: Chaînes retirées

en: Collecting source files…
fr_FR: Collecte des fichiers sources…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
fr_FR[0]: Extraction des chaînes traduisibles du fichier %s…
fr_FR[1]: Extraction des chaînes traduisibles des fichiers %s…

en: Failed to load file with extracted translations.
fr_FR: Échec de chargement du fichier avec les traductions extraites.

en: In: %s
fr_FR: Dans : %s

en: Source code not available.
fr_FR: Code source non disponible.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
fr_FR: Les traductions n’ont pas pu être mises à jour à partir du code source, car aucun code n’a été trouvé à l’emplacement précisé dans les propriétés du fichier.

en: Permission denied.
fr_FR: Permission refusée.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de lire les fichiers de code source à l'emplacement spécifié dans les propriétés du fichier.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
fr_FR: Si précédemment vous avez refusé l‘accès à vos fichiers, vous pouvez l‘autoriser dans Préférences Système > Sécurité et confidentialité > Fichiers et dossiers.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
fr_FR: Si précédemment vous avez refusé l‘accès à vos fichiers, vous pouvez l‘autoriser dans Préférences Système > Sécurité et confidentialité > Confidentialité > Fichiers et dossiers.

en: Failed to extract strings from source code.
fr_FR: Impossible d'extraire les chaînes du code source.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
fr_FR: Le fichier « %s » n’a pas pu être ouvert.

en: Updating translations
fr_FR: Mise à jour des traductions

en: Determining differences…
fr_FR: Détermination des différences…

en: Merging differences…
fr_FR: Intégration des changements…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
fr_FR: Le fichier de traduction est déjà à jour, aucune modification n‘a été apportée aux chaînes.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
fr_FR[0]: Le fichier de traduction a été mis à jour avec %s modification.
fr_FR[1]: Le fichier de traduction a été mis à jour avec %s modifications.

en: New strings to translate:
fr_FR: Nouvelles chaînes à traduire :

en: Removed strings (no longer used):
fr_FR: Chaînes retirées (non utilisées) :

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
fr_FR[0]: %d problème avec les chaînes sources a été détecté.
fr_FR[1]: %d problèmes avec les chaînes sources ont été détectés.

en: View Details…
fr_FR: Voir les détails…

en: View details…
fr_FR: Voir les détails…

en: Malformed header: “%s”
fr_FR: En-tête mal formée : « %s »

en: PO Translation Files
fr_FR: Fichiers de traduction PO

en: POT Translation Templates
fr_FR: Modèles de traduction POT

en: XLIFF Translation Files
fr_FR: Fichiers de traduction XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
fr_FR: Catalogue de localisation Xcode

en: JSON Translation Files
fr_FR: Fichiers de traduction JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
fr_FR: Fichiers de traduction Flutter

en: RESX Resource Files
fr_FR: Fichiers de ressources RESX

en: Qt Translation Files
fr_FR: Fichiers de traduction Qt

en: All Translation Files
fr_FR: Tous les fichiers de traduction

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
fr_FR: Le fichier est dans un format non reconnu par Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
fr_FR: Ce fichier JSON n‘est pas un fichier de traduction et ne peut pas être modifié dans Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
fr_FR: La lecture du contenu du fichier a échoué avec l‘erreur suivante : %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
fr_FR: Le fichier « %s » est en lecture seule et ne peut être enregistré.
    Veuillez l’enregistrer sous un nom différent.

en: Couldn’t save file %s.
fr_FR: Impossible d’enregistrer le fichier %s.

en: Screenshots:
fr_FR: Captures d‘écran :

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
fr_FR[0]: %i ligne du fichier « %s » n’a pas été chargée correctement.
fr_FR[1]: %i lignes du fichier « %s » n’ont pas été chargées correctement.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
fr_FR: La ligne %d du fichier « %s » est corrompue (données %s non valides).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
fr_FR: Fichier PO corrompu : forme singulière msgstr utilisée conjointement avec msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
fr_FR: Fichier PO corrompu : forme plurielle msgstr utilisée sans msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
fr_FR: Échec du chargement du fichier, il est probablement endommagé.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
fr_FR: Il y a eu des erreurs lors du chargement du fichier. Il se pourrait que des données soient manquantes ou corrompues.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
fr_FR: Il y a eu un problème lors du formatage du fichier (mais il a été enregistré correctement).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
fr_FR: Le fichier n’a pas pu être enregistré avec le jeu de caractères « %s » spécifié dans les paramètres de traduction.
    
    Le jeu UTF-8 a été utilisé en remplacement et la configuration a été modifiée en conséquence.

en: Error saving file
fr_FR: Erreur d’enregistrement du fichier

en: “%s” is not a valid POT file.
fr_FR: « %s » n’est pas un fichier POT valide.

en: Error while loading Qt translation file: %s
fr_FR: Erreur lors du chargement du fichier de traduction Qt : %s

en: The file is malformed.
fr_FR: Le fichier est mal formé.

en: Error while loading RESX file: %s
fr_FR: Erreur lors du chargement du fichier RESX : %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
fr_FR: Contenu inopinément manquant dans le fichier XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
fr_FR: L'enregistrement dans un autre emplacement n'est pas pris en charge pour les fichiers XCLOC.

en: Error while loading XLIFF file: %s
fr_FR: Erreur lors du chargement du fichier XLIFF : %s

en: unsupported version (%s)
fr_FR: version non prise en charge (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
fr_FR: Balisage cassé dans la traduction de la chaîne.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
fr_FR: Connecter Poedit avec les plateformes de localisation cloud prises en charge pour synchroniser de manière transparente les traductions qui y sont gérées.

en: How does cloud sync work?
fr_FR: Comment fonctionne la synchronisation dans le cloud ?

en: Account
fr_FR: Compte

en: (not signed in)
fr_FR: (non connecté)

en: Open cloud translation
fr_FR: Ouvrir la traduction dans le cloud

en: Manage accounts
fr_FR: Gérer les comptes

en: Project:
fr_FR: Projet :

en: Language:
fr_FR: Langue :

en: Sign in to Cloud Account
fr_FR: Connectez-vous au compte Cloud

en: Sign in to cloud account
fr_FR: Connectez-vous au compte Cloud

en: No translation projects listed in your account.
fr_FR: Aucun projet de traduction listé dans votre compte.

en: Downloading latest translations…
fr_FR: Téléchargement des dernières traductions...

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
fr_FR: Se connecter à %s

en: Syncing
fr_FR: Synchronisation

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
fr_FR: Chargement des traductions vers %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
fr_FR: Le chargement des traductions vers %s a échoué.

en: Syncing error
fr_FR: Erreur de synchronisation

en: Edit comment
fr_FR: Modifier le commentaire

en: Comment:
fr_FR: Commentaire :

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Delete the comment
fr_FR: Supprimer le commentaire

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Unknown Crowdin error.
fr_FR: Erreur Crowdin inconnue.

en: Not authorized, please sign in again.
fr_FR: Non autorisé, veuillez vous connecter à nouveau.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
fr_FR: Les projets Crowdin basés sur des chaînes de caractères ne sont pas pris en charge.

en: Downloading translations is disabled in this project.
fr_FR: Le téléchargement des traductions est désactivé dans ce projet.

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Sign In
fr_FR: Se connecter

en: Sign in
fr_FR: Se connecter

en: Sign Out
fr_FR: Se déconnecter

en: Sign out
fr_FR: Se déconnecter

en: Learn more about Crowdin
fr_FR: En savoir plus sur Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
fr_FR: Crowdin est une plateforme de gestion de traduction en ligne et un outil de traduction collaborative. Nous utilisons nous-mêmes Crowdin pour traduire Poedit dans de nombreuses langues, et nous l‘adorons.

en: Waiting for authentication…
fr_FR: En attente d‘authentification…

en: Updating user information…
fr_FR: Mise à jour des informations de l‘utilisateur…

en: Sign in to Crowdin
fr_FR: Connectez-vous sur Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
fr_FR: Échec de la synchronisation avec Crowdin.

en: Crowdin error
fr_FR: Erreur Crowdin

en: &Copy
fr_FR: &Copier

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Help
fr_FR: Aide

en: &Help
fr_FR: &Aide

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
fr_FR: Les fichiers MO ne peuvent pas être directement modifiés dans Poedit.

en: Error opening file
fr_FR: Erreur à l'ouverture du fichier

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
fr_FR: Veuillez ouvrir et modifier le fichier PO correspondant. Lorsque vous l‘enregistrerez, le fichier MO sera également mis à jour.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
fr_FR: ne pas supprimer les fichiers temporaires (à des fins de débogage)

en: handle a poedit:// URI
fr_FR: gérer un URI poedit://

en: go to item at given line number
fr_FR: aller à l’élément à la ligne donnée

en: Failed to communicate with Poedit process.
fr_FR: Échec de la communication avec le processus Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
fr_FR: Une exception non gérée s'est produite : %s

en: Select translation template
fr_FR: Sélectionner le modèle de traduction

en: Invalid file
fr_FR: Fichier non valide

en: Select translation file
fr_FR: Sélectionner le fichier de traduction

en: Poedit is an easy to use translation editor.
fr_FR: Poedit est un logiciel de traduction simple à utiliser.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
fr_FR: Il est impossible de déposer plus d’un fichier à la fois dans la fenêtre de Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
fr_FR: Le fichier « %s » n’est pas un fichier de traduction.

en: File “%s” doesn’t exist.
fr_FR: Le fichier « %s » n’existe pas.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
fr_FR: La vérification orthographique est désactivée, car le dictionnaire pour le %s n'est pas installé.

en: Install
fr_FR: Installer

en: The file “%s” has been changed by another application.
fr_FR: Le fichier « %s » a été modifié par une autre application.

en: Reload file
fr_FR: Recharger le fichier

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
fr_FR: Voulez-vous recharger le fichier depuis le disque ? Vos modifications non enregistrées dans Poedit seront perdues si vous le faites.

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Reload File
fr_FR: Recharger le fichier

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
fr_FR: Le fichier a été modifié. Voulez-vous enregistrer les modifications ?

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
fr_FR: Vos modifications seront perdues si vous ne les enregistrez pas.

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Do&n’t save
fr_FR: Ne pas enregistrer

en: Don’t Save
fr_FR: Ne pas enregistrer

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
fr_FR: Les modifications apportées par l’autre application seront perdues si vous enregistrez.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Save Anyway
fr_FR: Enregistrer quand même

en: Save anyway
fr_FR: Enregistrer quand même

en: Save as…
fr_FR: Enregistrer sous…

en: Compile to…
fr_FR: Compilation…

en: Compiled Translation Files
fr_FR: Fichiers de traduction compilés

en: Export to HTML…
fr_FR: Exporter en HTML…

en: HTML Files
fr_FR: Fichiers HTML

en: Exporting to HTML
fr_FR: Exportation au format HTML

en: Updating failed
fr_FR: Échec de la mise à jour

en: Open reference file
fr_FR: Ouvrir le fichier de référence

en: Update from &POT File…
fr_FR: Mettre à jour depuis un fichier &POT…

en: Update from &POT file…
fr_FR: Mettre à jour depuis un fichier &POT…

en: Sync with Crowdin
fr_FR: Synchroniser avec Crowdin

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
fr_FR: Charger vers %s

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
fr_FR[0]: %d problème trouvé dans la traduction.
fr_FR[1]: %d problèmes trouvés dans la traduction.

en: Validation results
fr_FR: Résultats de la validation

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
fr_FR: Les entrées comportant des erreurs ont été marquées en rouge dans la liste. Sélectionnez-les pour en afficher les détails.

en: The file was saved safely.
fr_FR: Le fichier a été enregistré avec succès.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
fr_FR: Le fichier a été enregistré avec succès et compilé au format MO, mais il ne fonctionnera probablement pas correctement.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
fr_FR: Le fichier a été enregistré avec succès, mais il ne peut ni être compilé au format MO ni être utilisé.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
fr_FR: Le fichier a été compilé au format MO, mais il ne fonctionnera probablement pas correctement.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
fr_FR: Le fichier ne peut pas être compilé au format MO et être utilisé.

en: No problems with the translation found.
fr_FR: Aucun problème trouvé dans la traduction.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
fr_FR[0]: La traduction est prête à être utilisée, mais %d entrée n’est pas encore traduite.
fr_FR[1]: La traduction est prête à être utilisée, mais %d entrées ne sont pas encore traduites.

en: The translation is ready for use.
fr_FR: La traduction est prête à être utilisée.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
fr_FR: Poedit a automatiquement corrigé le contenu non valide du fichier « %s ».

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
fr_FR: Le fichier contenait des éléments dupliqués, ce qui n’est pas autorisé dans les fichiers PO et empêcherait le fichier d'être utilisé. Poedit a résolu le problème, mais vous devriez examiner les traductions de tous les éléments marqués comme nécessitant une révision et les corriger si nécessaire.

en: Language of the translation isn’t set.
fr_FR: La langue de traduction n’est pas définie.

en: Set Language
fr_FR: Définir la langue

en: Set language
fr_FR: Définir la langue

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
fr_FR: Les suggestions ne sont pas disponibles si la langue de traduction n’est pas définie correctement. Les autres fonctionnalités, comme les formes plurielles, peuvent également être affectées.

en: Language of the translation is the same as source language.
fr_FR: La langue de traduction est identique à la langue source.

en: Fix Language
fr_FR: Corriger la langue

en: Fix language
fr_FR: Corriger la langue

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
fr_FR: Ce fichier possède des entrées au pluriel, mais aucune en-tête Plural-Forms n’est configurée.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
fr_FR: Les entrées dans ce fichier ont un nombre de formes plurielles différent de celui indiqué dans l’en-tête Plural-Forms

en: Required header Plural-Forms is missing.
fr_FR: L’en-tête requise Plural-Forms est absente.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
fr_FR: Erreur de syntaxe dans l’en-tête Plurial-Forms ("%s").

en: Fix the Header
fr_FR: Corriger l'en-tête

en: Fix the header
fr_FR: Corriger l’en-tête

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
fr_FR: Les formes plurielles utilisées par le fichier sont inhabituelles pour %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
fr_FR: Réviser

en: Would you like to use English for source text?
fr_FR: Aimeriez-vous utiliser l‘anglais pour le texte source ?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
fr_FR: Ce fichier utilise des identifiants de chaîne au lieu du texte source. Poedit peut charger des textes en anglais à partir du fichier "%s" pour vous.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
fr_FR: Charger l‘anglais

en: Translated: %d of %d (%d %%)
fr_FR: Traduit : %d de %d (%d %%)

en: Remaining: %d
fr_FR: Restant : %d

en: %d error | %d errors
fr_FR[0]: %d erreur
fr_FR[1]: %d erreurs

en: %d entry | %d entries
fr_FR[0]: %d entrée
fr_FR[1]: %d entrées

en:  (unsaved)
fr_FR:  (non enregistré)

en:  (modified)
fr_FR:  (modifié)

en: Failed to update translation memory: %s
fr_FR: Échec de la mise à jour de la mémoire de traduction : %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
fr_FR: Le fichier « %s » n'a pas pu être enregistré.

en: Remove same-as-source translations
fr_FR: Retirer les traductions identiques à la source

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
fr_FR: Voulez-vous retirer toutes les traductions qui sont identiques au texte source ?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
fr_FR: Cette action supprimera toutes les traductions qui correspondent exactement au texte source. Cela ne peut pas être annulé.

en: Keep
fr_FR: Conserver

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Purge deleted translations
fr_FR: Nettoyer les traductions supprimées

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
fr_FR: Voulez-vous supprimer toutes les traductions qui ne sont plus utilisées ?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
fr_FR: Si vous validez l’épuration, toutes les traductions marquées comme supprimées seront définitivement effacées. Il faudra les traduire à nouveau si elles sont réintroduites par la suite.

en: Purge
fr_FR: Nettoyer

en: Copy from Source Text
fr_FR: Copier à partir du texte original

en: Copy from source text
fr_FR: Copier depuis le texte original

en: Clear Translation
fr_FR: Effacer la traduction

en: Clear translation
fr_FR: Effacer la traduction

en: Edit Comment
fr_FR: Modifier le commentaire

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
fr_FR: Occurrences dans le code

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
fr_FR: Occurrences dans le code

en: Hide Sidebar
fr_FR: Masquer le panneau latéral

en: Show Sidebar
fr_FR: Afficher le panneau latéral

en: Hide Status Bar
fr_FR: Masquer la barre d’état

en: Show Status Bar
fr_FR: Afficher la barre d’état

en: String length in characters: translation | source
fr_FR: Longueur de la chaîne en caractères : traduction | source

en: String length in characters
fr_FR: Longueur de la chaîne en caractères

en: Source text
fr_FR: Texte original

en: Singular
fr_FR: Singulier

en: Plural
fr_FR: Pluriel

en: Translation
fr_FR: Traduction

en: Pre-translated
fr_FR: Pré-traduit

en: Needs Work
fr_FR: À réviser

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
fr_FR: À réviser

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
fr_FR: Les fichiers POT ne sont que des modèles et ne contiennent pas de traductions.
    Pour faire une traduction, créez un nouveau fichier PO à partir du modèle.

en: Create new translation
fr_FR: Créer une nouvelle traduction

en: Make a new translation from this POT file.
fr_FR: Faire une nouvelle traduction à partir de ce fichier POT.

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
fr_FR: Utilisez le menu Édition pour effectuer des actions groupées sur les chaînes choisies.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
fr_FR: ID du texte source

en: Everything
fr_FR: Tout

en: Form %i
fr_FR: Forme %i

en: Form %i (unused)
fr_FR: Formulaire %i (inutilisé)

en: Zero
fr_FR: Zéro

en: One
fr_FR: Un

en: Two
fr_FR: Deux

en: Other
fr_FR: Autre

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
fr_FR: Contexte de chaîne : %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
fr_FR: Identifiant de chaîne : %s

en: %s Format
fr_FR: Format %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
fr_FR: format %s

en: Translation — %s
fr_FR: Traduction — %s

en: Source text — %s
fr_FR: Texte original — %s

en: unknown language
fr_FR: langue inconnue

en: Network error: %s (%d)
fr_FR: Erreur réseau : %s (%d)

en: Unknown error
fr_FR: Erreur inconnue

en: Failed to merge gettext catalogs.
fr_FR: Échec de la fusion des catalogues gettext.

en: Open in Editor
fr_FR: Ouvrir dans l’Éditeur

en: Open in editor
fr_FR: Ouvrir dans l'éditeur

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
fr_FR: Aucune information sur les occurrences de cette chaîne dans le code source n’est fournie dans le fichier.

en: No usage information
fr_FR: Aucune information d’utilisation

en: %d code occurrence | %d code occurrences
fr_FR[0]: %d occurrence du code
fr_FR[1]: %d occurrences du code

en: Source code not found
fr_FR: Code source introuvable

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
fr_FR: Poedit ne peut pas afficher le code source où la chaîne est utilisée, parce que le fichier n'est soit pas disponible dans l'emplacement référencé, soit il s'agit d'une référence symbolique qui ne pointe pas vers un vrai fichier.

en: File cannot be opened
fr_FR: Impossible d’ouvrir le fichier

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
fr_FR: Poedit n’a pas pu ouvrir le fichier « %s ».

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Ignore case
fr_FR: Ignorer la casse

en: Wrap around
fr_FR: Boucler

en: Whole words only
fr_FR: Mots entiers uniquement

en: Find in source texts
fr_FR: Trouver dans les textes originaux

en: Find in translations
fr_FR: Trouver dans les traductions

en: Find in comments
fr_FR: Rechercher dans les commentaires

en: Replace &All
fr_FR: Remplacer &tout

en: Replace &all
fr_FR: &Tout remplacer

en: &Replace
fr_FR: &Remplacer

en: < &Previous
fr_FR: < &Précédent

en: &Next >
fr_FR: &Suivant >

en: String to find
fr_FR: Chaîne à rechercher

en: Replacement string
fr_FR: Chaîne de remplacement

en: warning:
fr_FR: avertissement :

en: error:
fr_FR: erreur :

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
fr_FR: Nom ou code de la langue

en: Translation Language
fr_FR: Langue de traduction

en: Language of the translation:
fr_FR: Langue de la traduction :

en: All strings
fr_FR: Toutes les chaînes

en: Couldn’t download Localazy project details.
fr_FR: Impossible de télécharger les détails du projet Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
fr_FR: Il y a eu une erreur lors du téléversement des traductions vers Localazy.

en: Projects
fr_FR: Projets

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
fr_FR: En savoir plus sur %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
fr_FR: Localazy est une plateforme de localisation hautement automatisée permettant à quiconque de traduire facilement ses produits et son contenu en plusieurs langues.

en: Add Project
fr_FR: Ajouter un projet

en: Add project
fr_FR: Ajouter un projet

en: Poedit - Catalogs manager
fr_FR: Poedit - Gestionnaire des catalogues

en: Edit…
fr_FR: Modifier…

en: Create new translations project
fr_FR: Créer un nouveau projet de traduction

en: Delete the project
fr_FR: Supprimer le projet

en: Edit the project
fr_FR: Modifier le projet

en: Update all
fr_FR: Tout mettre à jour

en: Update all catalogs in the project
fr_FR: Mettre à jour tous les catalogues du projet

en: Untrans
fr_FR: Non traduit

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
fr_FR: À réviser

en: Errors
fr_FR: Erreurs

en: Last modified
fr_FR: Dernière modification

en: Edit project
fr_FR: Modifier le projet

en: Select directory
fr_FR: Choisir un répertoire

en: Directories:
fr_FR: Répertoires :

en: <unnamed>
fr_FR: <sans_nom>

en: Do you want to delete project “%s”?
fr_FR: Voulez-vous supprimer le projet « %s » ?

en: Delete project
fr_FR: Supprimer le projet

en: Deleting the project will not delete any translation files.
fr_FR: La suppression du projet ne supprimera aucun fichier de traduction.

en: Update all catalogs in this project?
fr_FR: Mettre à jour tous les catalogues dans ce projet ?

en: Performs update from source code on all files in the project.
fr_FR: Effectue une mise à jour à partir du code source sur tous les fichiers du projet.

en: Updating project catalogs
fr_FR: Mise à jour des catalogues de projets

en: Check for Updates…
fr_FR: Rechercher des mises à jour…

en: Catalogs Manager
fr_FR: Gestionnaire de catalogues

en: &Preferences…
fr_FR: &Préférences…

en: &Edit
fr_FR: &Édition

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Redo
fr_FR: Refaire

en: Paste and Match Style
fr_FR: Coller en conservant la mise en forme

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Spelling and Grammar
fr_FR: Orthographe et Grammaire

en: Show Spelling and Grammar
fr_FR: Afficher l'orthographe et la grammaire

en: Check Document Now
fr_FR: Vérifier le document maintenant

en: Check Spelling While Typing
fr_FR: Vérifier l'orthographe lors de la frappe

en: Check Grammar With Spelling
fr_FR: Vérifier la grammaire et l'orthographe

en: Correct Spelling Automatically
fr_FR: Corriger l’orthographe automatiquement

en: Show Substitutions
fr_FR: Afficher les substitutions

en: Smart Copy/Paste
fr_FR: Copier/coller intelligent

en: Smart Quotes
fr_FR: Guillemets intelligents

en: Smart Dashes
fr_FR: Tirets intelligents

en: Smart Links
fr_FR: Liens intelligents

en: Text Replacement
fr_FR: Texte de remplacement

en: Make Upper Case
fr_FR: Mettre en majuscules

en: Make Lower Case
fr_FR: Mettre en minuscules

en: Capitalize
fr_FR: Mettre en majuscule

en: Speech
fr_FR: Dicter

en: Start Speaking
fr_FR: Commencer à dicter

en: Stop Speaking
fr_FR: Arrêter de dicter

en: &View
fr_FR: &Affichage

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
fr_FR: Afficher la barre d'outils

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
fr_FR: Personnaliser la barre d‘outils…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
fr_FR: Passer en mode plein écran

en: Window
fr_FR: Fenêtre

en: Minimize
fr_FR: Réduire

en: Zoom
fr_FR: Agrandir

en: Welcome to Poedit
fr_FR: Bienvenue dans Poedit

en: Bring All to Front
fr_FR: Tout passer au premier plan

en: Information about the translator
fr_FR: Informations sur le traducteur

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Email:
fr_FR: E-mail :

en: you@example.com
fr_FR: vous@example.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
fr_FR: Votre nom et votre adresse e-mail sont uniquement utilisés pour définir l’en-tête Last-Translator des fichiers de GNU gettext.

en: Editing
fr_FR: Modification

en: Automatically compile MO file when saving
fr_FR: Compiler automatiquement le fichier MO lors de l'enregistrement

en: Check spelling
fr_FR: Vérifier l’orthographe

en: Always change focus to text input field
fr_FR: Toujours activer la zone de saisie du texte

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
fr_FR: Ne laisse jamais le focus à la liste des chaînes. Si activé, il vous faut utiliser les touches Ctrl+flèches pour une navigation au clavier, mais vous pouvez aussi taper du texte directement, sans avoir à utiliser la touche de tabulation pour changer le focus.

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Use custom list font:
fr_FR: Utiliser une police personnalisée :

en: Use custom text fields font:
fr_FR: Utiliser une police personnalisée pour les champs texte :

en: Change UI language
fr_FR: Changer la langue de l’interface

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
fr_FR: (nécessite Windows 8 ou plus récent)

en: General
fr_FR: Général

en: Use translation memory
fr_FR: Utiliser la mémoire de traduction

en: Manage…
fr_FR: Gérer…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
fr_FR: Lors de l’actualisation depuis les sources

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
fr_FR: remplissage approx. dans le fichier

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
fr_FR: pré-traduire avec la MT

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
fr_FR: Poedit peut essayer de remplir les nouvelles entrées uniquement depuis les précédentes traductions de ce fichier ou depuis votre mémoire de traduction. Pour que la MT soit performante, il faut qu’elle contienne le plus possible de traductions, car à moitié vide elle ne sera pas efficace.

en: Stored translations:
fr_FR: Traductions stockées :

en: Database size on disk:
fr_FR: Taille de la base de données sur le disque :

en: Import Translation Files…
fr_FR: Importer les fichiers de traduction…

en: Import translation files…
fr_FR: Importer les fichiers de traduction…

en: Import From TMX…
fr_FR: Importation depuis un TMX…

en: Import from TMX…
fr_FR: Importer un TMX…

en: Export To TMX…
fr_FR: Exportation vers un TMX…

en: Export to TMX…
fr_FR: Exportation vers un TMX…

en: Erase Database…
fr_FR: Effacer la base de données…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Erase database…
fr_FR: Effacer la base de données…

en: Select translation files to import
fr_FR: Sélectionner les fichiers de traduction à importer

en: Select TMX files to import
fr_FR: Sélectionner les fichiers TMX à importer

en: TMX Files
fr_FR: Fichiers TMX

en: Importing translations…
fr_FR: Importation des traductions…

en: Importing translation memory failed.
fr_FR: L'importation de la mémoire de traduction a échoué.

en: Importing from “%s”…
fr_FR: Importation depuis « %s »…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
fr_FR[0]: %s traduction a été importée.
fr_FR[1]: %s traductions ont été importées.

en: Export as…
fr_FR: Exporter en tant que…

en: Exporting translations…
fr_FR: Exportation des traductions…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
fr_FR: L’exportation de la mémoire de traduction vers « %s » a échoué.

en: Reset translation memory
fr_FR: Réinitialiser la mémoire de traduction

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
fr_FR: Voulez-vous vraiment réinitialiser la mémoire de traduction ?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
fr_FR: La réinitialisation de la mémoire de traduction supprimera définitivement toutes les traductions qui y sont stockées. Cette opération est irréversible.

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
fr_FR: MT

en: Translation Memory
fr_FR: Mémoire de traduction

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
fr_FR: Les extracteurs de code source sont utilisés pour rechercher et extraire les chaînes traduisibles des fichiers du code source afin de les traduire.

en: Custom Extractors:
fr_FR: Extracteurs personnalisés :

en: Custom extractors:
fr_FR: Extracteurs personnalisés :

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
fr_FR: Prend en charge tous les langages de programmation des outils GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript et autres).

en: Extractor setup
fr_FR: Installation de l’extracteur

en: Delete extractor
fr_FR: Supprimer l’extracteur

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l’extracteur « %s » ?

en: Extractors
fr_FR: Extracteurs

en: Accounts
fr_FR: Comptes

en: Automatically check for updates
fr_FR: Rechercher automatiquement les mises à jour

en: Include beta versions
fr_FR: Inclure les versions bêta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
fr_FR: Les versions bêta contiennent les dernières nouveautés et améliorations, mais elles peuvent être un peu moins stables.

en: Updates
fr_FR: Mises à jour

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
fr_FR: Ces paramètres modifient la mise en forme interne des fichiers PO. Ajustez-les si vous avez des exigences spécifiques, par exemple en raison du contrôle de version.

en: Line endings:
fr_FR: Fins de ligne :

en: Unix (recommended)
fr_FR: Unix (recommandé)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
fr_FR: Passer à la ligne à :

en: Preserve formatting of existing files
fr_FR: Préserver le formatage des fichiers existants

en: Advanced
fr_FR: Avancés

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Preparing strings…
fr_FR: Préparation des chaînes…

en: Pre-translating…
fr_FR: Pré-traduction…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
fr_FR[0]: %u chaîne pré-traduite
fr_FR[1]: %u chaînes pré-traduites

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
fr_FR[0]: %d entrée a été pré-traduite.
fr_FR[1]: %d entrées ont été pré-traduites.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
fr_FR: Les traductions ont été marquées comme à réviser car il est possible quelles soient imprécises. Vous devriez vérifier leur exactitude.

en: Exact matches from TM
fr_FR: Correspondances exactes de la TM

en: Approximate matches from TM
fr_FR: Correspondances approximatives de la TM

en: No entries could be pre-translated.
fr_FR: Aucune entrée n’a pu être pré-traduite.

en: All strings were already translated.
fr_FR: Toutes les chaînes ont déjà été traduites.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
fr_FR: La MT ne contient aucune chaîne identique au contenu de ce fichier. C'est effectif uniquement pour des traductions semi-automatiques après que Poedit ait appris suffisamment de fichiers traduits manuellement.

en: Cannot pre-translate without source text.
fr_FR: Impossible de pré-traduire sans texte source.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
fr_FR: Pré-traduction

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
fr_FR: La pré-traduction nécessite que le texte source soit disponible. Elle ne fonctionne pas si seuls les ID, sans le texte réel, sont utilisés.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
fr_FR: Impossible de pré-traduire depuis une langue inconnue.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
fr_FR: La pré-traduction nécessite que la langue du texte source soit connue. Poedit n’a pas pu la détecter dans ce fichier.

en: Only fill in exact matches
fr_FR: Remplir uniquement les correspondances exactes

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
fr_FR: Par défaut, les résultats inexacts sont également inclus, mais marqués comme nécessitant du travail. Cochez cette option pour n'inclure que les correspondances parfaites.

en: Don’t mark exact matches as needing work
fr_FR: Ne pas marquer les correspondances exactes comme à réviser

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
fr_FR: À activer uniquement si vous êtes sûr de la qualité de votre MT. Par défaut, toutes les correspondances de la MT sont marquées comme à réviser et doivent être examinées avant utilisation.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
fr_FR: La pré-traduction automatique trouve dans la MT des correspondances exactes ou approximatives pour les entrées non traduites afin de les remplir.

en: Error:
fr_FR: Erreur :

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
fr_FR[0]: %d erreur est survenue :
fr_FR[1]: %d erreurs sont survenues :

en: An error occurred.
fr_FR: Une erreur est survenue.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
fr_FR[0]: %d erreur est survenue.
fr_FR[1]: %d erreurs sont survenues.

en: Cancelling…
fr_FR: Annulation…

en: Drag Folders or Files Here
fr_FR: Glisser ici les dossiers ou les fichiers

en: Drag folders or files here
fr_FR: Glisser ici les dossiers ou les fichiers

en: Add Folders…
fr_FR: Ajouter des dossiers…

en: Add folders…
fr_FR: Ajouter des dossiers…

en: Add Files…
fr_FR: Ajouter des fichiers…

en: Add files…
fr_FR: Ajouter des fichiers…

en: Add Wildcard…
fr_FR: Ajouter un caractère générique…

en: Add wildcard…
fr_FR: Ajouter un caractère générique…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
fr_FR: Afficher dans le Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
fr_FR: Afficher dans l’Explorateur

en: Show in Folder
fr_FR: Afficher dans le dossier

en: Paths
fr_FR: Chemins

en: Excluded paths
fr_FR: Chemins exclus

en: Advanced extraction settings
fr_FR: Réglages avancés d’extraction

en: Extract notes for translators from:
fr_FR: Extrait les notes pour les traducteurs à partir de :

en: Comments prefixed with:
fr_FR: Les commentaires sont précédés par :

en: All comments
fr_FR: Tous les commentaires

en: Additional xgettext flags:
fr_FR: Indicateurs additionnels xgettext :

en: Translation Properties
fr_FR: Propriétés de traduction

en: Translation properties
fr_FR: Propriétés de traduction

en: Sources Paths
fr_FR: Chemins des sources

en: Sources paths
fr_FR: Chemins des sources

en: Sources Keywords
fr_FR: Mots-clés sources

en: Sources keywords
fr_FR: Mots clés sources

en: Additional keywords
fr_FR: Mots clés supplémentaires

en: Name of the project the translation is for
fr_FR: Nom du projet de traduction

en: Team name and email address or URL
fr_FR: Nom de l’équipe et adresse e-mail ou URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
fr_FR: p. ex. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
fr_FR: UTF-8 (recommandé)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
fr_FR: Veuillez d’abord enregistrer le fichier. Cette section ne peut pas être modifiée avant.

en: Placeholders correctness
fr_FR: Exactitude des textes indicatifs

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
fr_FR: Le texte indicatif « %s » est absent dans la traduction.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
fr_FR: Texte indicatif superflu « %s » qui n‘est pas dans le texte source.

en: Plural form translations
fr_FR: Traductions des formes plurielles

en: Not all plural forms are translated.
fr_FR: Toutes les formes plurielles ne sont pas traduites.

en: Inconsistent upper/lower case
fr_FR: Incohérence majuscule/minuscule

en: The translation should start as a sentence.
fr_FR: La traduction devrait commencer comme une phrase.

en: The translation should start with a lowercase character.
fr_FR: La traduction devrait commencer par un caractère en minuscule.

en: Inconsistent whitespace
fr_FR: Espace incohérent

en: The translation doesn’t start with a space.
fr_FR: La traduction ne commence pas par une espace.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
fr_FR: La traduction commence par une espace, mais pas le texte source.

en: The translation is missing a newline at the end.
fr_FR: Il manque un saut de ligne à la fin de la traduction.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
fr_FR: La traduction se termine par un saut de ligne, mais pas le texte source.

en: The translation is missing a space at the end.
fr_FR: Il manque une espace à la fin de la traduction.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
fr_FR: La traduction se termine par une espace, mais pas le texte source.

en: Punctuation checks
fr_FR: Vérifications de ponctuation

en: The translation should end with “%s”.
fr_FR: La traduction devrait se terminer par ”%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
fr_FR: La traduction ne devrait pas se terminer par ”%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
fr_FR: La traduction se termine par ”%s”, mais le texte source se termine par ”%s”.

en: Length difference
fr_FR: Différence de longueur

en: The translation exceeds maximum length (%d characters).
fr_FR: La traduction dépasse la longueur maximale (%d caractères).

en: The translation is below minimum length (%d characters).
fr_FR: La traduction est inférieure à la longueur minimale (%d caractères).

en: The translation is much shorter than the source text.
fr_FR: La traduction est beaucoup plus courte que le texte source.

en: The translation is much longer than the source text.
fr_FR: La traduction est beaucoup plus longue que le texte source.

en: Clear Menu
fr_FR: Effacer le menu

en: Clear menu
fr_FR: Effacer le menu

en: Project name:
fr_FR: Nom du projet :

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: Add directory to the list
fr_FR: Ajouter un répertoire à la liste

en: &File
fr_FR: &Fichier

en: &New…
fr_FR: &Nouveau…

en: New from &POT/PO file…
fr_FR: Nouveau à partir d’un fichier &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
fr_FR: Nouveau à partir d’un fichier &POT/PO…

en: &Open…
fr_FR: &Ouvrir…

en: Open Recent
fr_FR: Récemment ouverts

en: Open recent
fr_FR: Ouvrir récents

en: Open cloud translation…
fr_FR: Ouvrir la traduction dans le cloud…

en: Open Cloud Translation…
fr_FR: Ouvrir la traduction dans le cloud…

en: &Start window
fr_FR: &Fenêtre de démarrage

en: &Start Window
fr_FR: &Fenêtre de démarrage

en: Catalogs &manager
fr_FR: Gestion des &catalogues

en: Catalogs &Manager
fr_FR: Gestionnaire des &catalogues

en: &Close
fr_FR: &Fermer

en: &Save
fr_FR: &Enregistrer

en: Save &as…
fr_FR: Enregistrer &sous…

en: Save &As…
fr_FR: Enregistrer &sous…

en: Compile to MO…
fr_FR: Compiler le MO…

en: E&xport to HTML…
fr_FR: E&xporter au format HTML…

en: Check for updates…
fr_FR: Rechercher des mises à jour…

en: Settings…
fr_FR: Paramètres…

en: &Preferences
fr_FR: &Préférences

en: E&xit
fr_FR: &Quitter

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Copy from singular
fr_FR: Copier du singulier

en: Copy From Singular
fr_FR: Copier du singulier

en: Translation needs &work
fr_FR: Traduction nécessitant une &révision

en: Translation Needs &Work
fr_FR: Traduction nécessitant une &révision

en: Edit &comment
fr_FR: Modifier le &commentaire

en: Edit &Comment
fr_FR: Modifier le &commentaire

en: &Find…
fr_FR: &Rechercher…

en: Replace…
fr_FR: Remplacer…

en: Find next
fr_FR: Rechercher le suivant

en: Find previous
fr_FR: Rechercher le précédent

en: Find and Replace…
fr_FR: Rechercher et remplacer…

en: Find Next
fr_FR: Rechercher le suivant

en: Find Previous
fr_FR: Chercher le précédent

en: Show string &ID
fr_FR: Afficher l‘&ID de la chaîne

en: Show String &ID
fr_FR: Afficher l‘&ID de la chaîne

en: Show warnings
fr_FR: Afficher les avertissements

en: Show Warnings
fr_FR: Afficher les avertissements

en: Sort by &file order
fr_FR: Trier par &fichier

en: Sort by &File Order
fr_FR: Trier par &fichier

en: Sort by &source
fr_FR: Trier par &source

en: Sort by &Source
fr_FR: Trier par &source

en: Sort by &translation
fr_FR: Trier par &traduction

en: Sort by &Translation
fr_FR: Trier par &traduction

en: &Group by context
fr_FR: &Grouper par contexte

en: &Group By Context
fr_FR: &Grouper par contexte

en: Entries with errors first
fr_FR: Entrées avec erreurs en premier

en: Entries with Errors First
fr_FR: Entrées avec erreurs en premier

en: &Untranslated entries first
fr_FR: Entrées &non traduites en premier

en: &Untranslated Entries First
fr_FR: Entrées &non traduites en premier

en: &Show code occurrences
fr_FR: &Afficher les occurrences du code

en: &Show Code Occurrences
fr_FR: &Afficher les occurrences du code

en: Show sidebar
fr_FR: Afficher le panneau latéral

en: Show status bar
fr_FR: Afficher la barre d’état

en: &Translation
fr_FR: &Traduction

en: &Update from source code
fr_FR: &Mise à jour depuis le code source

en: &Update from Source Code
fr_FR: &Mise à jour depuis le code source

en: Pre-&translate…
fr_FR: Pré-&traduire…

en: &Validate translations
fr_FR: &Valider les traductions

en: &Validate Translations
fr_FR: &Valider les traductions

en: Remove Same-as-Source Translations
fr_FR: Retirer les traductions identiques à la source

en: &Purge deleted translations
fr_FR: &Purger les traductions supprimées

en: &Purge Deleted Translations
fr_FR: &Purger les traductions supprimées

en: &Properties…
fr_FR: &Propriétés…

en: &Go
fr_FR: &Aller à

en: &Done and next
fr_FR: &Appliquer et continuer

en: &Done and Next
fr_FR: &Appliquer et continuer

en: Previously edited
fr_FR: Modifié précédemment

en: Previously Edited
fr_FR: Modifié précédemment

en: &Previous translation
fr_FR: Traduction &précédente

en: &Previous Translation
fr_FR: Traduction &précédente

en: &Next translation
fr_FR: Traduction suiva&nte

en: &Next Translation
fr_FR: Traduction suiva&nte

en: P&revious unfinished
fr_FR: Incomplet p&récédent

en: P&revious Unfinished
fr_FR: Incomplet p&récédent

en: Ne&xt unfinished
fr_FR: Incomplet suivan&t

en: Ne&xt Unfinished
fr_FR: Incomplet suivan&t

en: Previous plural form
fr_FR: Forme plurielle précédente

en: Previous Plural Form
fr_FR: Forme plurielle précédente

en: Next plural form
fr_FR: Forme plurielle suivante

en: Next Plural Form
fr_FR: Forme plurielle suivante

en: &Online help
fr_FR: &Aide en ligne

en: &Online Help
fr_FR: &Aide en ligne

en: &GNU gettext manual
fr_FR: Manuel de &GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
fr_FR: Manuel de &GNU gettext

en: &About Poedit
fr_FR: &À propos de Poedit

en: &About
fr_FR: &À propos

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
fr_FR: Liste des extensions séparées par des points-virgules (ex. *.cpp;*.h) :

en: Invocation:
fr_FR: Appel :

en: Command to extract translations:
fr_FR: Commande pour extraire des traductions :

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
fr_FR: Il s'agit de la commande utilisée pour lancer l'extracteur.
    %o se développe en nom du fichier de sortie, %K en liste
    des mots-clés, %F en liste des fichiers d'entrée,
    %C en indicateur de jeu de caractères (voir ci-dessous).

en: An item in keywords list:
fr_FR: Un élément de la liste des mots clés :

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
fr_FR: Ce sera attaché à la ligne de commande une fois
    pour chaque mot-clé. %k se développe au mot-clé.

en: An item in input files list:
fr_FR: Un élément de la liste des fichiers d’entrée :

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
fr_FR: Ce sera attaché à la ligne de commande une fois
    pour chaque fichier d'entrée. %f se développe au nom de fichier.

en: Source code charset:
fr_FR: Jeu de caractères du code source :

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
fr_FR: Ce sera attaché à la ligne de commande
    seulement si le code source du jeu de caractères a été donné. %c se développe à la valeur du jeu de caractères.

en: Project name and version:
fr_FR: Nom et version du projet :

en: Language team:
fr_FR: Équipe de langue :

en: Plural forms:
fr_FR: Formes plurielles :

en: Use default rules for this language
fr_FR: Utiliser les règles par défaut de cette langue

en: Use custom expression
fr_FR: Utiliser une expression personnalisée

en: Learn about plural forms
fr_FR: En savoir plus sur les formes plurielles

en: Charset:
fr_FR: Jeu de caractères :

en: Advanced Extraction Settings…
fr_FR: Réglages avancés d’extraction…

en: Advanced extraction settings…
fr_FR: Réglages avancés d’extraction…

en: Extract text from source files in the following directories:
fr_FR: Extraire le texte des répertoires suivants :

en: Base path:
fr_FR: Chemin de base :

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
fr_FR: Utiliser ces mots-clés (noms de fonctions) pour reconnaître les chaînes
    traduisibles dans les fichiers sources :

en: Also use default keywords for supported languages
fr_FR: Utilisez également des mots-clés par défaut pour les langues prises en charge

en: Learn about gettext keywords
fr_FR: En savoir plus sur les mots clés gettext

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
fr_FR: Texte source précédent

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
fr_FR: L’ancien texte source (avant sa modification lors d’une mise à jour) auquel correspond la traduction approximative.

en: Notes for translators
fr_FR: Notes pour les traducteurs

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Add comment
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Add Comment
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Delete From Translation Memory
fr_FR: Supprimer de la mémoire de traduction

en: Delete from translation memory
fr_FR: Supprimer de la mémoire de traduction

en: Translation suggestions
fr_FR: Suggestions de traduction

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
fr_FR: Aucune correspondance trouvée

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
fr_FR: Aucune correspondance trouvée

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
fr_FR: Cette chaîne a été trouvée dans la mémoire de traduction de Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
fr_FR: Les suggestions de traduction nécessitent que le texte source soit disponible. Elles ne fonctionnent pas si seuls des ID, sans texte réel, sont utilisés.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
fr_FR: Les suggestions de traduction nécessitent que la langue du texte source soit connue. Poedit n'a pas pu la détecter dans ce fichier.

en: Cannot execute program: %s
fr_FR: Impossible d’exécuter le programme : %s

en: The TMX file is malformed.
fr_FR: Le fichier TMX est mal formé.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
fr_FR: La base de données de la mémoire de traduction est corrompue : %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
fr_FR: Erreur de la mémoire de traduction : %s (%d).

en: (Use default language)
fr_FR: (Utiliser la langue par défaut)

en: Language selection
fr_FR: Sélection de langue

en: Select your preferred language
fr_FR: Sélectionnez votre langue de préférence

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
fr_FR: Vous devez redémarrer Poedit pour que ce changement prenne effet.

en: Cannot create temporary directory.
fr_FR: Impossible de créer le répertoire temporaire.

en: There are no translations. That’s unusual.
fr_FR: Il n’y a aucune traduction. Ce n’est pas habituel.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
fr_FR: Les entrées traduisibles ne sont pas ajoutées manuellement dans le système Gettext, mais sont automatiquement extraites du code source. De cette façon, elles restent à jour et exactes. Les traducteurs utilisent généralement des fichiers de modèles PO (POT) préparés à leur attention par le développeur.

en: Learn more about GNU gettext
fr_FR: En savoir plus sur GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
fr_FR: La façon la plus simple de remplir ce fichier avec des traductions est de le mettre à jour à partir d‘un fichier POT :

en: Update from POT
fr_FR: Mettre à jour depuis un POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
fr_FR: Utiliser les chaînes traduisibles d'un modèle POT existant.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
fr_FR: Vous pouvez également extraire les chaînes traduisibles directement à partir du code source :

en: Extract from sources
fr_FR: Extraire depuis les sources

en: Configure source code extraction in Properties.
fr_FR: Configurer l’extraction du code source dans les Propriétés.

en: Create new
fr_FR: Créer

en: Create new translation from POT template.
fr_FR: Créer une nouvelle traduction à partir d’un modèle POT.

en: Browse files
fr_FR: Parcourir les fichiers

en: Open and edit translation files.
fr_FR: Ouvrir et modifier les fichiers de traduction.

en: Translate cloud project
fr_FR: Traduire le projet cloud

en: Collaborate with other people online.
fr_FR: Collaborer avec d‘autres personnes en ligne.

en: Recent files
fr_FR: Fichiers récents

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: Synchronize translations with Crowdin
fr_FR: Synchroniser les traductions avec Crowdin

en: Upload
fr_FR: Charger

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
fr_FR: Chargement des traductions vers %s

en: Open file
fr_FR: Ouvrir le fichier

en: Save file
fr_FR: Enregistrer le fichier

en: Check for errors in the translation
fr_FR: Vérifier les erreurs dans la traduction

en: Validate
fr_FR: Valider

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
fr_FR: Chaînes pré-traduites n’ayant pas encore de traduction

en: Update from Code
fr_FR: Mettre à jour depuis le code

en: Update from code
fr_FR: Mettre à jour depuis le code

en: Update from source code
fr_FR: Mettre à jour depuis le code source

en: Show or hide the sidebar
fr_FR: Afficher ou masquer le panneau latéral

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
fr_FR: À propos de %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
fr_FR: Préférences de %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
fr_FR: À propos de %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
fr_FR: Masquer %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
fr_FR: Masquer le reste

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
fr_FR: Tout afficher

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
fr_FR: Quitter %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
fr_FR: Préférences…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
fr_FR: Préférences...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
fr_FR: Préférences…

en: &Apply
fr_FR: &Appliquer

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: &Back
fr_FR: Retour

en: Back
fr_FR: Retour

en: &Cancel
fr_FR: Annuler

en: &Clear
fr_FR: Effa&cer

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Cu&t
fr_FR: Couper

en: Cut
fr_FR: Couper

en: &Delete
fr_FR: &Supprimer

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: &Quit
fr_FR: &Quitter

en: &New
fr_FR: &Nouveau

en: New
fr_FR: Nouveau

en: &No
fr_FR: &Non

en: No
fr_FR: Non

en: Open…
fr_FR: Ouvrir…

en: &Open...
fr_FR: &Ouvrir...

en: Open...
fr_FR: Ouvrir...

en: &Paste
fr_FR: &Coller

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: &Redo
fr_FR: &Rétablir

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: &Save as
fr_FR: &Enregistrer sous

en: Save as
fr_FR: Enregistrer sous

en: Select &All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: &Undo
fr_FR: Ann&uler

en: &Yes
fr_FR: Oui

en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
fr_FR: Maj+

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
fr_FR: Entrée

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
fr_FR: Haut

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
fr_FR: Bas

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
fr_FR: Gauche

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
fr_FR: Droite

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
fr_FR: maj

en: Warning:
fr_FR: Avertissement :
