poedit - en to sr_SP translation catalogue (716 entries)

en: Hide this notification message
sr_SP: Сакриј ово обавештење

en: Don’t Show Again
sr_SP: Не приказуј поново

en: Don’t show again
sr_SP: Не приказуј поново

en: Update Summary
sr_SP: Резиме ажурирања

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
sr_SP: Резиме ажурирања

en: Close
sr_SP: &Затвори

en: Issues
sr_SP: Проблеми

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
sr_SP: Датотека

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
sr_SP: Ред

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
sr_SP: Проблем

en: New Strings
sr_SP: Нови стрингови

en: New strings
sr_SP: Нови стрингови

en: Removed Strings
sr_SP: Уклоњени стрингови

en: Removed strings
sr_SP: Уклоњени стрингови

en: Collecting source files…
sr_SP: Прикупљање датотека са изворним кодом…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
sr_SP[0]: Издвајање стрингова за превод из %s датотеке…
sr_SP[1]: Издвајање стрингова за превод из %s датотеке…
sr_SP[2]: Издвајање стрингова за превод из %s датотека…

en: Failed to load file with extracted translations.
sr_SP: Није могуће учитати датотеку са издвојеним преводима.

en: In: %s
sr_SP: Датотека: %s

en: Source code not available.
sr_SP: Изворни кôд је недоступан.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
sr_SP: Није могуће ажурирати преводе из изворног кода, јер није пронађен кôд на локацији која је наведена у својствима датотеке.

en: Permission denied.
sr_SP: Забрањен приступ.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
sr_SP: Немате дозволу за читање датотека са изворним кодом на локацији која је наведена у својствима датотеке.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
sr_SP: Ако сте раније забранили приступ датотекама, то можете променити у System Settings → Privacy & Security → Files & Folders.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
sr_SP: Ако сте раније забранили приступ датотекама, то можете променити у System Preferences → Security & Privacy → Privacy → Files & Folders.

en: Failed to extract strings from source code.
sr_SP: Није успело издвајање линија текста из изворног кôда.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
sr_SP: Није могуће отворити датотеку „%s”.

en: Updating translations
sr_SP: Ажурирање превода

en: Determining differences…
sr_SP: Утврђивање разлика…

en: Merging differences…
sr_SP: Обједињавање разлика…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
sr_SP: Датотека превода је већ ажурна. Ниједан стринг није промењен.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
sr_SP[0]: У датотеци превода је направљена %s измена.
sr_SP[1]: У датотеци превода су направљене %s измене.
sr_SP[2]: У датотеци превода је направљено %s измена.

en: New strings to translate:
sr_SP: Нови стрингови за превод:

en: Removed strings (no longer used):
sr_SP: Уклоњени стрингови (више се не користе):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
sr_SP[0]: Пронађен је %d проблем у изворним стринговима.
sr_SP[1]: Пронађена су %d проблема у изворним стринговима.
sr_SP[2]: Пронађено је %d проблема у изворним стринговима.

en: View Details…
sr_SP: Прикажи детаље…

en: View details…
sr_SP: Прикажи детаље…

en: Malformed header: “%s”
sr_SP: Неисправан формат заглавља: „%s”

en: PO Translation Files
sr_SP: PO датотеке превода

en: POT Translation Templates
sr_SP: POT шаблони превода

en: XLIFF Translation Files
sr_SP: XLIFF датотеке превода

en: Xcode Localization Catalog
sr_SP: Xcode каталог локализације

en: JSON Translation Files
sr_SP: JSON датотеке превода

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
sr_SP: Flutter датотеке превода

en: RESX Resource Files
sr_SP: RESX датотеке ресурса

en: Qt Translation Files
sr_SP: Qt датотеке за превод

en: All Translation Files
sr_SP: Све датотеке превода

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
sr_SP: Датотека је у формату који Poedit не препознаје.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
sr_SP: Ова JSON датотека не садржи преводе и не може се уређивати у Poedit-у.

en: Reading file content failed with the following error: %s
sr_SP: Дошло је до следеће грешке при читању датотеке: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
sr_SP: Датотека „%s” је доступна само за читање и не може се сачувати.
    Сачувајте је под другим именом.

en: Couldn’t save file %s.
sr_SP: Није могуће сачувати датотеку „%s”.

en: Screenshots:
sr_SP: Снимци екрана:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
sr_SP[0]: %i ред у датотеци „%s” није исправно учитан.
sr_SP[1]: %i реда у датотеци „%s” нису исправно учитана.
sr_SP[2]: %i редова у датотеци „%s” није исправно учитано.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
sr_SP: Ред %d у датотеци „%s” је оштећен (неважећи подаци у %s).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
sr_SP: PO датотека је оштећена: користи се msgstr за једнину уз msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
sr_SP: PO датотека је оштећена: користи се msgstr за множину без msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
sr_SP: Није могуће учитати датотеку. Вероватно је оштећена.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
sr_SP: Дошло је до грешака при учитавању датотеке. Због тога су неки подаци изгубљени или оштећени.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
sr_SP: Датотека је успешно сачувана, иако је дошло до проблема при форматирању.

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
sr_SP: Није могуће сачувати датотеку у кодирању „%s”, како је наведено у подешавањима превода.
    
    Сачувана је у UTF-8 формату, а подешавање је измењено сходно томе.

en: Error saving file
sr_SP: Грешка при чувању датотеке

en: “%s” is not a valid POT file.
sr_SP: „%s” је неважећа POT датотека.

en: Error while loading Qt translation file: %s
sr_SP: Грешка при учитавању Qt преводне датотеке: %s

en: The file is malformed.
sr_SP: Датотека је неисправно форматирана.

en: Error while loading RESX file: %s
sr_SP: Грешка при учитавању RESX датотеке: %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
sr_SP: У XCLOC датотеци неочекивано недостаје садржај.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
sr_SP: Чување XCLOC датотека на другу локацију није подржано.

en: Error while loading XLIFF file: %s
sr_SP: Дошло је до грешке при учитавању XLIFF датотеке: %s

en: unsupported version (%s)
sr_SP: неподржана верзија (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
sr_SP: Неисправна ознака у стрингу за превод.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
sr_SP: Повежите Poedit са подржаним платформама у облаку за локализацију да бисте с лакоћом синхронизовали преводе који се налазе на њима.

en: How does cloud sync work?
sr_SP: Како функционише синхронизација у облаку?

en: Account
sr_SP: Налог

en: (not signed in)
sr_SP: (нисте пријављени)

en: Open cloud translation
sr_SP: Отвори превод из облака

en: Manage accounts
sr_SP: Управљај налозима

en: Project:
sr_SP: Пројекат:

en: Language:
sr_SP: Језик:

en: Sign in to Cloud Account
sr_SP: Пријава на налог у облаку

en: Sign in to cloud account
sr_SP: Пријава на налог у облаку

en: No translation projects listed in your account.
sr_SP: Нема преводилачких пројеката на вашем налогу.

en: Downloading latest translations…
sr_SP: Преузимање најновијих превода…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
sr_SP: Пријавите се у %s

en: Syncing
sr_SP: Синхронизација

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
sr_SP: Отпремање превода на %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
sr_SP: Отпремање превода на %s није успело.

en: Syncing error
sr_SP: Грешка при синхронизовању

en: Edit comment
sr_SP: Уреди коментар

en: Comment:
sr_SP: Коментар:

en: Update
sr_SP: Ажурирај

en: Delete the comment
sr_SP: Избриши коментар

en: Add
sr_SP: &Додај

en: Unknown Crowdin error.
sr_SP: Непозната грешка у Crowdin-у.

en: Not authorized, please sign in again.
sr_SP: Немате овлашћења. Поново се пријавите.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
sr_SP: Пројекти на Crowdin-у засновани на стринговима нису подржани.

en: Downloading translations is disabled in this project.
sr_SP: Преузимање превода из овог пројекта је онемогућено.

en: Recommended
sr_SP: Препоручено

en: Sign In
sr_SP: Пријавите се

en: Sign in
sr_SP: Пријави ме

en: Sign Out
sr_SP: Одјави ме

en: Sign out
sr_SP: Одјави ме

en: Learn more about Crowdin
sr_SP: Сазнајте више о Crowdin-у

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
sr_SP: Crowdin је онлајн платформа за заједничку локализацију и превод. И сами га свесрдно користимо да бисмо превели Poedit на многе језике.

en: Waiting for authentication…
sr_SP: Чека се потврда идентитета…

en: Updating user information…
sr_SP: Ажурирање информација о кориснику…

en: Sign in to Crowdin
sr_SP: Пријава на Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
sr_SP: Синхронизација са Crowdin-ом није успела.

en: Crowdin error
sr_SP: Грешка у Crowdin-у

en: &Copy
sr_SP: &Копирај

en: Learn more
sr_SP: Сазнајте више

en: Help
sr_SP: Помоћ

en: &Help
sr_SP: По&моћ

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
sr_SP: MO датотеке се не могу директно уређивати у Poedit-у.

en: Error opening file
sr_SP: Грешка при отварању датотеке

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
sr_SP: Уместо тога отворите и уређујте одговарајућу PO датотеку. Када је сачувате, ажурираће се и MO датотека.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
sr_SP: не бриши привремене датотеке (ради отклањања грешака)

en: handle a poedit:// URI
sr_SP: обрада URI адресе poedit://

en: go to item at given line number
sr_SP: иди на ставку у наведеном реду

en: Failed to communicate with Poedit process.
sr_SP: Није могуће комуницирати са Poedit-овим процесом.

en: Unhandled exception occurred: %s
sr_SP: Дошло је до неочекиваног изузетка: %s

en: Select translation template
sr_SP: Избор шаблона превода

en: Invalid file
sr_SP: Неважећа датотека

en: Select translation file
sr_SP: Избор датотеке превода

en: Poedit is an easy to use translation editor.
sr_SP: Poedit је једноставан алат за превођење.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
sr_SP: У Poedit-ов прозор можете превући само једну датотеку.

en: File “%s” is not a translation file.
sr_SP: „%s” није датотека превода.

en: File “%s” doesn’t exist.
sr_SP: Датотека „%s” не постоји.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
sr_SP: Провера правописа је онемогућена јер није инсталиран речник за %s језик.

en: Install
sr_SP: Инсталирај

en: The file “%s” has been changed by another application.
sr_SP: Датотеку „%s” је променила друга апликација.

en: Reload file
sr_SP: Поново учитај датотеку

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
sr_SP: Желите ли да поново учитате датотеку са диска? Тиме ћете изгубити све несачуване промене у Poedit-у.

en: Ignore
sr_SP: Занемари

en: Reload File
sr_SP: Поново учитај датотеку

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
sr_SP: Датотека је измењена. Желите ли да сачувате промене?

en: Save changes
sr_SP: Чување промена

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
sr_SP: Изгубићете све промене ако их не сачувате.

en: Save
sr_SP: Сачувај

en: Do&n’t save
sr_SP: &Не чувај

en: Don’t Save
sr_SP: Не чувај

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
sr_SP: Ако сачувате, промене које је направила друга апликација ће бити изгубљене.

en: Cancel
sr_SP: &Откажи

en: Save Anyway
sr_SP: Свеједно сачувај

en: Save anyway
sr_SP: Свеједно сачувај

en: Save as…
sr_SP: Сачувај као…

en: Compile to…
sr_SP: Компајлирање у…

en: Compiled Translation Files
sr_SP: Компајлиране датотеке превода

en: Export to HTML…
sr_SP: Извоз у HTML…

en: HTML Files
sr_SP: HTML датотеке

en: Exporting to HTML
sr_SP: Извоз у HTML

en: Updating failed
sr_SP: Ажурирање није успело

en: Open reference file
sr_SP: Отвори референтну датотеку

en: Update from &POT File…
sr_SP: А&журирај из POT датотеке…

en: Update from &POT file…
sr_SP: А&журирај из POT датотеке…

en: Sync with Crowdin
sr_SP: &Синхронизуј са Crowdin-ом

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
sr_SP: Отпреми на %s

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
sr_SP[0]: Пронађен је %d проблем у преводу.
sr_SP[1]: Пронађена су %d проблема у преводу.
sr_SP[2]: Пронађено је %d проблема у преводу.

en: Validation results
sr_SP: Резултати провере ваљаности

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
sr_SP: Ставке са грешкама су означене црвеном бојом.
    Када изаберете једну од њих, приказаће се детаљи о грешци.

en: The file was saved safely.
sr_SP: Датотека је сачувана.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sr_SP: Датотека је сачувана и компајлирана у MO формат, али вероватно неће исправно радити.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
sr_SP: Датотека је сачувана, али се не може компајлирати у MO формат за даље коришћење.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
sr_SP: Датотека је компајлирана у MO формат, али вероватно неће исправно радити.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
sr_SP: Датотека се не може компајлирати у MO формат за даље коришћење.

en: No problems with the translation found.
sr_SP: Нису пронађени проблеми у преводу.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
sr_SP[0]: Превод је спреман за коришћење, али %d ставка још није преведена.
sr_SP[1]: Превод је спреман за коришћење, али %d ставке још нису преведене.
sr_SP[2]: Превод је спреман за коришћење, али %d ставки још није преведено.

en: The translation is ready for use.
sr_SP: Спреман је за коришћење.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
sr_SP: Poedit је аутоматски исправио неважећи садржај у датотеци „%s”.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
sr_SP: Датотека је садржала дупликате, што није дозвољено. Poedit је исправио проблем, али је пожељно да проверите и исправите све преводе који су означени за дораду.

en: Language of the translation isn’t set.
sr_SP: Није наведен језик превода.

en: Set Language
sr_SP: Изабери језик

en: Set language
sr_SP: Изабери језик

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
sr_SP: Предлози нису доступни ако није изабран језик превода. Исто важи и за множинске облике и друге функције.

en: Language of the translation is the same as source language.
sr_SP: Језик превода се поклапа са изворним језиком.

en: Fix Language
sr_SP: Исправи језик

en: Fix language
sr_SP: Исправи језик

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
sr_SP: У овој датотеци се налазе ставке са множинским облицима, али јој недостаје заглавље са правилом за множину.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
sr_SP: Број множинских облика у ставкама се разликује од онога што пише у заглављу датотеке

en: Required header Plural-Forms is missing.
sr_SP: У заглављу недостаје образац за множинске облике.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
sr_SP: Синтактичка грешка у заглављу код обрасца за множинске облике („%s”).

en: Fix the Header
sr_SP: Исправи заглавље

en: Fix the header
sr_SP: Исправи заглавље

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
sr_SP: Правило за множинске облике које је наведено у датотеци није уобичајено за %s језик.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
sr_SP: Прегледај

en: Would you like to use English for source text?
sr_SP: Желите ли да енглески буде изворни текст?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
sr_SP: Ова датотека користи идентификаторе уместо изворног текста. Poedit може да учита енглески текст из датотеке „%s”.

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
sr_SP: Учитај енглески

en: Translated: %d of %d (%d %%)
sr_SP: Преведено: %d од %d (%d%%)

en: Remaining: %d
sr_SP: Преостало: %d

en: %d error | %d errors
sr_SP[0]: %d грешка
sr_SP[1]: %d грешке
sr_SP[2]: %d грешака

en: %d entry | %d entries
sr_SP[0]: %d ставка
sr_SP[1]: %d ставке
sr_SP[2]: %d ставки

en:  (unsaved)
sr_SP:  (несачувано)

en:  (modified)
sr_SP:  (измењено)

en: Failed to update translation memory: %s
sr_SP: Није могуће ажурирати преводилачку меморију: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
sr_SP: Није могуће сачивати датотеку „%s”.

en: Remove same-as-source translations
sr_SP: Уклони преводе идентичне оригиналу

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
sr_SP: Желите ли да уклоните све преводе који су идентични изворном тексту?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
sr_SP: Овим ћете уклонити све преводе који се у потпуности подударају са изворним текстом. Ова радња се не може опозвати.

en: Keep
sr_SP: &Задржи

en: Remove
sr_SP: Уклони

en: Purge deleted translations
sr_SP: Чишћење избрисаних превода

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
sr_SP: Желите ли да уклоните све преводе који се више не користе?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
sr_SP: Ако наставите, трајно ћете уклонити све преводе означене као избрисане. Мораћете да поново преведете стрингове ако буду додати у будућности.

en: Purge
sr_SP: &Обриши

en: Copy from Source Text
sr_SP: Копирај из из&ворног текста

en: Copy from source text
sr_SP: Копирај из из&ворног текста

en: Clear Translation
sr_SP: Обри&ши превод

en: Clear translation
sr_SP: Обри&ши превод

en: Edit Comment
sr_SP: Уреди коментар

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
sr_SP: Појављивања у коду

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
sr_SP: Појављивања у коду

en: Hide Sidebar
sr_SP: Сакриј бочну траку

en: Show Sidebar
sr_SP: Прикажи бочну траку

en: Hide Status Bar
sr_SP: Сакриј статусну траку

en: Show Status Bar
sr_SP: &Статусна трака

en: String length in characters: translation | source
sr_SP: Дужина стринга у знаковима: превод | извор

en: String length in characters
sr_SP: Дужина стринга у знаковима

en: Source text
sr_SP: Изворни текст

en: Singular
sr_SP: Једнина

en: Plural
sr_SP: Множина

en: Translation
sr_SP: Превод

en: Pre-translated
sr_SP: Прелиминарни превод

en: Needs Work
sr_SP: Потребна дорада

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
sr_SP: Потребна дорада

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
sr_SP: POT датотеке су само шаблони без превода.
    Да бисте започели превод, направите нову PO датотеку према шаблону.

en: Create new translation
sr_SP: Направи нови превод

en: Make a new translation from this POT file.
sr_SP: Направите нови превод из POT датотеке.

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
sr_SP: Користите Уредни мени да бисте извршили групне радње над изабраним низовима.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
sr_SP: ID изворног текста

en: Everything
sr_SP: Све

en: Form %i
sr_SP: Облик %i

en: Form %i (unused)
sr_SP: Облик %i (не користи се)

en: Zero
sr_SP: Нула

en: One
sr_SP: Један

en: Two
sr_SP: Два

en: Other
sr_SP: Друго

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
sr_SP: Контекст стринга: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
sr_SP: Идентификатор стринга: %s

en: %s Format
sr_SP: %s формат

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
sr_SP: %s формат

en: Translation — %s
sr_SP: Превод – %s

en: Source text — %s
sr_SP: Изворни текст – %s

en: unknown language
sr_SP: непознат језик

en: Network error: %s (%d)
sr_SP: Мрежна грешка: %s (%d)

en: Unknown error
sr_SP: Непозната грешка

en: Failed to merge gettext catalogs.
sr_SP: Није могуће објединити gettext каталоге.

en: Open in Editor
sr_SP: Отвори у уређивачу

en: Open in editor
sr_SP: Отвори у уређивачу

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
sr_SP: У датотеци није наведена информација о појављивањима овог стринга у изворном коду.

en: No usage information
sr_SP: Нема информација о коришћењу

en: %d code occurrence | %d code occurrences
sr_SP[0]: %d појављивање у коду
sr_SP[1]: %d појављивања у коду
sr_SP[2]: %d појављивања у коду

en: Source code not found
sr_SP: Изворни кôд није пронађен

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
sr_SP: Poedit не може да прикаже изворни кôд у ком се стринг користи, јер датотека није доступна на наведеној локацији или се ради о симболичкој референци која не упућује на стварну датотеку.

en: File cannot be opened
sr_SP: Није могуће отворити датотеку

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
sr_SP: Poedit не може да отвори датотеку „%s”.

en: Find
sr_SP: Пронађи

en: Replace
sr_SP: Замени

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
sr_SP: Опције

en: Ignore case
sr_SP: Не разликуј велика и мала слова

en: Wrap around
sr_SP: Тражи укруг

en: Whole words only
sr_SP: Само целе речи

en: Find in source texts
sr_SP: Изворни текст

en: Find in translations
sr_SP: Преводи

en: Find in comments
sr_SP: Коментари

en: Replace &All
sr_SP: З&амени све

en: Replace &all
sr_SP: З&амени све

en: &Replace
sr_SP: За&мени

en: < &Previous
sr_SP: < &Претходно

en: &Next >
sr_SP: &Следеће >

en: String to find
sr_SP: Стринг за претрагу

en: Replacement string
sr_SP: Стринг за замену

en: warning:
sr_SP: упозорење:

en: error:
sr_SP: грешка:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
sr_SP: Назив или кôд језика

en: Translation Language
sr_SP: Језик превода

en: Language of the translation:
sr_SP: Језик превода:

en: All strings
sr_SP: Сви стрингови

en: Couldn’t download Localazy project details.
sr_SP: Није могуће преузети податке о пројекту на Localazy-ју.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
sr_SP: Дошло је до грешке при отпремању превода на Localazy.

en: Projects
sr_SP: Пројекти

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
sr_SP: Сазнајте више о услузи %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
sr_SP: Localazy је платформа за локализацију са високим нивоом аутоматизације која свакоме омогућава да једноставно преведе своје производе и садржај на више језика.

en: Add Project
sr_SP: Додај пројекат

en: Add project
sr_SP: Додај пројекат

en: Poedit - Catalogs manager
sr_SP: Poedit – менаџер каталога

en: Edit…
sr_SP: Уреди…

en: Create new translations project
sr_SP: Направи нови преводилачки пројекат

en: Delete the project
sr_SP: Избриши пројекат

en: Edit the project
sr_SP: Уреди пројекат

en: Update all
sr_SP: А&журирај све

en: Update all catalogs in the project
sr_SP: Ажурирај све каталоге у пројекту

en: Total
sr_SP: Укупно

en: Untrans
sr_SP: Непреведено

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
sr_SP: Потребна дорада

en: Errors
sr_SP: Грешке

en: Last modified
sr_SP: Последња измена

en: Edit project
sr_SP: Уређивање пројекта

en: Select directory
sr_SP: Избор фолдера

en: Directories:
sr_SP: Фолдери:

en: <unnamed>
sr_SP: <неименован>

en: Do you want to delete project “%s”?
sr_SP: Желите ли да избришете пројекат „%s”?

en: Delete project
sr_SP: Избриши пројекат

en: Deleting the project will not delete any translation files.
sr_SP: Брисањем пројекта нећете избрисати датотеке превода.

en: Confirmation
sr_SP: Потврда

en: Update all catalogs in this project?
sr_SP: Желите ли да ажурирате све каталоге у овом пројекту?

en: Performs update from source code on all files in the project.
sr_SP: Ажурираћете све датотеке у пројекту из изворног кода.

en: Updating project catalogs
sr_SP: Ажурирање каталога пројекта

en: Check for Updates…
sr_SP: Провери д&а ли постоје исправке…

en: Catalogs Manager
sr_SP: Менаџер каталога

en: &Preferences…
sr_SP: &Подешавања…

en: &Edit
sr_SP: &Уређивање

en: Undo
sr_SP: Опозови

en: Redo
sr_SP: Понови

en: Paste and Match Style
sr_SP: Налепи и усклади стил

en: Delete
sr_SP: &Избриши

en: Spelling and Grammar
sr_SP: Правопис и граматика

en: Show Spelling and Grammar
sr_SP: Прикажи правопис и граматику

en: Check Document Now
sr_SP: Одмах провери документ

en: Check Spelling While Typing
sr_SP: Проверавај правопис током куцања

en: Check Grammar With Spelling
sr_SP: Провера граматике са правописом

en: Correct Spelling Automatically
sr_SP: Аутоматски исправи правопис

en: Substitutions
sr_SP: Замене

en: Show Substitutions
sr_SP: Прикажи замене

en: Smart Copy/Paste
sr_SP: Паметно копирање/налепљивање

en: Smart Quotes
sr_SP: Паметни наводници

en: Smart Dashes
sr_SP: Паметне црте

en: Smart Links
sr_SP: Паметни линкови

en: Text Replacement
sr_SP: Замена текста

en: Transformations
sr_SP: Трансформације

en: Make Upper Case
sr_SP: Претвори у велика слова

en: Make Lower Case
sr_SP: Претвори у мала слова

en: Capitalize
sr_SP: Претвори у велика почетна слова

en: Speech
sr_SP: Говор

en: Start Speaking
sr_SP: Покрени говор

en: Stop Speaking
sr_SP: Заустави говор

en: &View
sr_SP: &Приказ

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
sr_SP: Прикажи траку са алаткама

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
sr_SP: Прилагоди траку са алаткама…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
sr_SP: Пређи у режим целог екрана

en: Window
sr_SP: Прозор

en: Minimize
sr_SP: Умањи

en: Zoom
sr_SP: Зум

en: Welcome to Poedit
sr_SP: Добро дошли у Poedit

en: Bring All to Front
sr_SP: Постави све у предњи план

en: Information about the translator
sr_SP: Информације о преводиоцу

en: Name:
sr_SP: Име:

en: Your Name
sr_SP: Ваше име

en: Email:
sr_SP: &Имејл:

en: you@example.com
sr_SP: adresa@domen.rs

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
sr_SP: Ваше име и имејл-адреса се користе само при постављању последњег преводиоца у заглављу GNU gettext датотека.

en: Editing
sr_SP: Уређивање

en: Automatically compile MO file when saving
sr_SP: Аутоматски компајлирај MO датотеку при чувању

en: Check spelling
sr_SP: Проверавај правопис

en: Always change focus to text input field
sr_SP: Увек пребаци фокус на поље за унос текста

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
sr_SP: Не дозвољава да листа стрингова заузме фокус. Ако је омогућено, морате да користите Ctrl и стрелице за навигацију. Текст можете да уносите директно у поље а да не притискате Tab за промену фокуса.

en: Appearance
sr_SP: Изглед

en: Use custom list font:
sr_SP: Фонт за листу:

en: Use custom text fields font:
sr_SP: Фонт за текстуална поља:

en: Change UI language
sr_SP: Промените језик интерфејса

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
sr_SP: (потребан је Windows 8 или новији)

en: General
sr_SP: Опште

en: Use translation memory
sr_SP: Користи преводилачку меморију

en: Manage…
sr_SP: Управљај…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
sr_SP: При ажурирању из изворног кода

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
sr_SP: користи сличне преводе из датотеке

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
sr_SP: преведи помоћу преводилачке меморије

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
sr_SP: Poedit може покушати да попуни нове ставке само из претходних превода у датотеци или из читаве преводилачке меморије. Употреба преводилачке меморије неће имати много учинка ако је слабо попуњена, али ће бити све боља како додајете нове преводе.

en: Stored translations:
sr_SP: Сачуваних превода:

en: Database size on disk:
sr_SP: Величина базе на диску:

en: Import Translation Files…
sr_SP: Увези датотеке превода…

en: Import translation files…
sr_SP: Увези датотеке превода…

en: Import From TMX…
sr_SP: Увези из TMX-а…

en: Import from TMX…
sr_SP: Увези из TMX-а…

en: Export To TMX…
sr_SP: Извези у TMX…

en: Export to TMX…
sr_SP: Извези у TMX…

en: Erase Database…
sr_SP: Избриши базу података…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Erase database…
sr_SP: Избриши базу података…

en: Select translation files to import
sr_SP: Избор датотеке превода за увоз

en: Select TMX files to import
sr_SP: Избор ТМХ датотека за увоз

en: TMX Files
sr_SP: TMX датотеке

en: Importing translations…
sr_SP: Увоз превода…

en: Importing translation memory failed.
sr_SP: Увоз преводилачке меморије није успео.

en: Importing from “%s”…
sr_SP: Увоз из „%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
sr_SP[0]: Увезен је %s превод.
sr_SP[1]: Увезена су %s превода.
sr_SP[2]: Увезено је %s превода.

en: Export as…
sr_SP: Извези као…

en: Exporting translations…
sr_SP: Извоз превода…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
sr_SP: Извоз преводилачке меморије у „%s” није успео.

en: Reset translation memory
sr_SP: Ресетовање преводилачке меморије

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
sr_SP: Желите ли заиста да ресетујете преводилачку меморију?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
sr_SP: Обрисаћете све преводе у преводилачкој меморији. Ова радња је неповратна.

en: Reset
sr_SP: Поништи

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
sr_SP: Меморија

en: Translation Memory
sr_SP: Преводилачка меморија

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
sr_SP: Издвајачи се користе за проналажење и издвајање стрингова за превод у датотекама изворног кода.

en: Custom Extractors:
sr_SP: Прилагођени издвајачи:

en: Custom extractors:
sr_SP: Прилагођени издвајачи:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
sr_SP: Подржава све програмске језике које препознају GNU gettext алатке (PHP, C/C++, C#, Python, Java, JavaScript и друге).

en: Extractor setup
sr_SP: Подешавање издвајача

en: Delete extractor
sr_SP: Избриши издвајач

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
sr_SP: Желите ли заиста да избришете издвајач „%s”?

en: Extractors
sr_SP: Издвајачи

en: Accounts
sr_SP: Налози

en: Automatically check for updates
sr_SP: Аутоматски тражи ажурирања

en: Include beta versions
sr_SP: Укључи бета верзије

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
sr_SP: Бета верзије садрже најновије функције и побољшања, али могу бити мање стабилне.

en: Updates
sr_SP: Ажурирања

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
sr_SP: Ова подешавања утичу на форматирање PO датотека. Прилагодите их својим потребама, нпр. ако користите систем за управљање изворним кодом.

en: Line endings:
sr_SP: Завршеци редова:

en: Unix (recommended)
sr_SP: Unix (препоручено)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
sr_SP: Прелом:

en: Preserve formatting of existing files
sr_SP: Очувај форматирање постојећих датотека

en: Advanced
sr_SP: Напредно

en: Settings
sr_SP: Подешавања

en: Preparing strings…
sr_SP: Припрема стрингова…

en: Pre-translating…
sr_SP: Прелиминарно превођење…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
sr_SP[0]: Прелиминарно је преведен %u стринг
sr_SP[1]: Прелиминарно су преведена %u стринга
sr_SP[2]: Прелиминарно је преведено %u стрингова

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
sr_SP[0]: Прелиминарно је преведена %d ставка.
sr_SP[1]: Прелиминарно су преведене %d ставке.
sr_SP[2]: Прелиминарно је преведено %d ставки.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
sr_SP: Преводи су означени за дораду. Проверите њихову исправност.

en: Exact matches from TM
sr_SP: Потпуна подударања из преводилачке меморије

en: Approximate matches from TM
sr_SP: Приближна подударања из преводилачке меморије

en: No entries could be pre-translated.
sr_SP: Ниједна ставка се не може прелиминарно превести.

en: All strings were already translated.
sr_SP: Сви низови су већ били преведени.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
sr_SP: Преводилачка меморија не садржи стрингове који су слични онима у тренутној датотеци. Ова опција је корисна за полуаутоматске преводе тек након што Poedit научи довољно из датотека које сте ручно превели.

en: Cannot pre-translate without source text.
sr_SP: Није могуће прелиминарно превести без изворног текста.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
sr_SP: Прелиминарни превод

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
sr_SP: За прелиминарни превод је потребан изворни текст. Ова функција неће радити само са идентификаторима.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
sr_SP: Није могуће прелиминарно превести са непознатог језика.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sr_SP: Да бисте користили прелиминарни превод потребно је да изворни језик буде познат. Poedit га није препознао у овој датотеци.

en: Only fill in exact matches
sr_SP: Само потпуна подударања

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
sr_SP: Подразумевано се приказују и приближни резултати, али су означени да им је потребна дорада. Означите ову опцију како би се приказивала само потпуна подударања.

en: Don’t mark exact matches as needing work
sr_SP: Потпуна подударања не означавај за дораду

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
sr_SP: Укључите ову опцију само ако сте сигурни у квалитет ваше преводилачке меморије. Подразумевано се свим подударањима додељује ознака „потребна дорада” и такве стрингове би требало проверити.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
sr_SP: Прелиминарни превод аутоматски проналази потпуна или приближна подударања за непреведене стрингове у преводилачкој меморији и попуњава њихове преводе.

en: Error:
sr_SP: Грешка:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
sr_SP[0]: Дошло је до %d грешке:
sr_SP[1]: Дошло је до %d грешке:
sr_SP[2]: Дошло је до %d грешака:

en: An error occurred.
sr_SP: Дошло је до грешке.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
sr_SP[0]: Дошло је до %d грешке.
sr_SP[1]: Дошло је до %d грешке.
sr_SP[2]: Дошло је до %d грешака.

en: Cancelling…
sr_SP: Отказивање…

en: Drag Folders or Files Here
sr_SP: Овде превуците фолдере или датотеке

en: Drag folders or files here
sr_SP: Овде превуците фолдере или датотеке

en: Add Folders…
sr_SP: Додај фолдере…

en: Add folders…
sr_SP: Додај фолдере…

en: Add Files…
sr_SP: Додај датотеке…

en: Add files…
sr_SP: Додај датотеке…

en: Add Wildcard…
sr_SP: Додај заменски знак…

en: Add wildcard…
sr_SP: Додај заменски знак…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
sr_SP: Прикажи у Finder-у

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
sr_SP: Прикажи у Explorer-у

en: Show in Folder
sr_SP: Прикажи у фолдеру

en: Paths
sr_SP: Путање

en: Excluded paths
sr_SP: Изузете путање

en: Advanced extraction settings
sr_SP: Напредна подешавања издвајања

en: Extract notes for translators from:
sr_SP: Издвој напомене преводиоцима:

en: Comments prefixed with:
sr_SP: Из коментара који почињу са:

en: All comments
sr_SP: Из свих коментара

en: Additional xgettext flags:
sr_SP: Додатне xgettext ознаке:

en: Translation Properties
sr_SP: Својства превода

en: Translation properties
sr_SP: Својства превода

en: Sources Paths
sr_SP: Путање до изворних датотека

en: Sources paths
sr_SP: Путање до изворних датотека

en: Sources Keywords
sr_SP: Кључне речи изворних датотека

en: Sources keywords
sr_SP: Кључне речи изворних датотека

en: Additional keywords
sr_SP: Додатне кључне речи

en: Name of the project the translation is for
sr_SP: Назив пројекта за који је намењен превод

en: Team name and email address or URL
sr_SP: Назив групе и имејл-адреса или URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
sr_SP: нпр. nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
sr_SP: UTF-8 (препоручује се)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
sr_SP: Прво сачувајте датотеку. Овај одељак се не може уређивати док то не урадите.

en: Placeholders correctness
sr_SP: Исправност чувара места

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
sr_SP: У преводу недостаје чувар места „%s”.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
sr_SP: Непотребан чувар места „%s” који не постоји у изворном тексту.

en: Plural form translations
sr_SP: Преводи множинских облика

en: Not all plural forms are translated.
sr_SP: Нису сви множински облици преведени.

en: Inconsistent upper/lower case
sr_SP: Недоследност при употреби великих и малих слова

en: The translation should start as a sentence.
sr_SP: Превод мора почињати великим словом.

en: The translation should start with a lowercase character.
sr_SP: Превод мора почињати малим словом.

en: Inconsistent whitespace
sr_SP: Недоследност при употреби размака

en: The translation doesn’t start with a space.
sr_SP: Превод не почиње размаком.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
sr_SP: Превод почиње размаком, али изворни текст не.

en: The translation is missing a newline at the end.
sr_SP: У преводу недостаје нови ред на крају.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
sr_SP: Превод се завршава новим редом, али изворни текст не.

en: The translation is missing a space at the end.
sr_SP: У преводу недостаје размак на крају.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
sr_SP: Превод се завршава размаком, али изворни текст не.

en: Punctuation checks
sr_SP: Провере интерпункције

en: The translation should end with “%s”.
sr_SP: Превод се мора завршавати знаком „%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
sr_SP: Превод се не сме завршавати знаком „%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
sr_SP: Превод се завршава знаком „%s”, а изворни текст знаком „%s”.

en: Length difference
sr_SP: Разлика у дужини

en: The translation exceeds maximum length (%d characters).
sr_SP: Превод прелази максималну дужину (од %d знакова).

en: The translation is below minimum length (%d characters).
sr_SP: Превод је испод минималне дужине (од %d знакова).

en: The translation is much shorter than the source text.
sr_SP: Превод је много краћи од изворног текста.

en: The translation is much longer than the source text.
sr_SP: Превод је много дужи од изворног текста.

en: Cloud
sr_SP: Облак

en: Clear Menu
sr_SP: Обриши листу

en: Clear menu
sr_SP: Обриши листу

en: Project name:
sr_SP: Назив пројекта:

en: Browse
sr_SP: &Потражи

en: Add directory to the list
sr_SP: Додајте фолдер на листу

en: &File
sr_SP: &Датотека

en: &New…
sr_SP: &Ново…

en: New from &POT/PO file…
sr_SP: Но&во из POT/PO датотеке…

en: New From &POT/PO File…
sr_SP: Но&во из POT/PO датотеке…

en: &Open…
sr_SP: &Отвори…

en: Open Recent
sr_SP: Отвори &недавне

en: Open recent
sr_SP: Отвори &недавне

en: Open cloud translation…
sr_SP: Отвори превод из облака…

en: Open Cloud Translation…
sr_SP: Отвори превод из облака…

en: &Start window
sr_SP: &Уводни прозор

en: &Start Window
sr_SP: &Уводни прозор

en: Catalogs &manager
sr_SP: &Менаџер каталога

en: Catalogs &Manager
sr_SP: &Менаџер каталога

en: &Close
sr_SP: &Затвори

en: &Save
sr_SP: &Сачувај

en: Save &as…
sr_SP: Сачувај &као…

en: Save &As…
sr_SP: Сачувај &као…

en: Compile to MO…
sr_SP: Ко&мпајлирај у MO…

en: E&xport to HTML…
sr_SP: И&звоз у HTML…

en: Check for updates…
sr_SP: Потр&ажи ажурирања…

en: Settings…
sr_SP: Подешавања…

en: &Preferences
sr_SP: &Подешавања

en: E&xit
sr_SP: &Изађи

en: Quit
sr_SP: Изађи

en: Copy from singular
sr_SP: Копирај из &једнине

en: Copy From Singular
sr_SP: Копирај из &једнине

en: Translation needs &work
sr_SP: Означи превод за &дораду

en: Translation Needs &Work
sr_SP: Означи превод за &дораду

en: Edit &comment
sr_SP: Уреди ко&ментар

en: Edit &Comment
sr_SP: Уреди ко&ментар

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
sr_SP: Предлози

en: &Find…
sr_SP: П&ронађи…

en: Replace…
sr_SP: &Замени…

en: Find next
sr_SP: Пронађи &следеће

en: Find previous
sr_SP: Пронађи пр&етходно

en: Find and Replace…
sr_SP: Пронађи и замени…

en: Find Next
sr_SP: Пронађи &следеће

en: Find Previous
sr_SP: Пронађи пр&етходно

en: Show string &ID
sr_SP: ID &стринга

en: Show String &ID
sr_SP: ID &стринга

en: Show warnings
sr_SP: &Упозорења

en: Show Warnings
sr_SP: &Упозорења

en: Sort by &file order
sr_SP: Сортирај као у &датотеци

en: Sort by &File Order
sr_SP: Сортирај као у &датотеци

en: Sort by &source
sr_SP: Сортирај према &изворном тексту

en: Sort by &Source
sr_SP: Сортирај према &изворном тексту

en: Sort by &translation
sr_SP: Сортирај према п&реводу

en: Sort by &Translation
sr_SP: Сортирај према п&реводу

en: &Group by context
sr_SP: &Групиши по контексту

en: &Group By Context
sr_SP: &Групиши по контексту

en: Entries with errors first
sr_SP: Прво ставке са грешкама

en: Entries with Errors First
sr_SP: Прво ставке са грешкама

en: &Untranslated entries first
sr_SP: Прво &непреведене ставке

en: &Untranslated Entries First
sr_SP: Прво &непреведене ставке

en: &Show code occurrences
sr_SP: Појављивања у &коду

en: &Show Code Occurrences
sr_SP: Појављивања у &коду

en: Show sidebar
sr_SP: Прикажи бочну траку

en: Show status bar
sr_SP: &Статусна трака

en: &Translation
sr_SP: П&ревод

en: &Update from source code
sr_SP: &Ажурирај из изворног кода

en: &Update from Source Code
sr_SP: &Ажурирај из изворног кода

en: Pre-&translate…
sr_SP: &Прелиминарни превод…

en: &Validate translations
sr_SP: П&ровери преводе

en: &Validate Translations
sr_SP: П&ровери преводе

en: Remove Same-as-Source Translations
sr_SP: Уклони преводе идентичне оригиналу

en: &Purge deleted translations
sr_SP: &Очисти избрисане преводе

en: &Purge Deleted Translations
sr_SP: &Очисти избрисане преводе

en: &Properties…
sr_SP: С&војства…

en: &Go
sr_SP: &Навигација

en: &Done and next
sr_SP: &Заврши и настави

en: &Done and Next
sr_SP: &Заврши и настави

en: Previously edited
sr_SP: Претходна &измена

en: Previously Edited
sr_SP: Претходна &измена

en: &Previous translation
sr_SP: &Претходни превод

en: &Previous Translation
sr_SP: &Претходни превод

en: &Next translation
sr_SP: &Следећи превод

en: &Next Translation
sr_SP: &Следећи превод

en: P&revious unfinished
sr_SP: П&ретходни недовршени

en: P&revious Unfinished
sr_SP: П&ретходни недовршени

en: Ne&xt unfinished
sr_SP: С&ледећи недовршени

en: Ne&xt Unfinished
sr_SP: С&ледећи недовршени

en: Previous plural form
sr_SP: Пр&етходни множински облик

en: Previous Plural Form
sr_SP: Пр&етходни множински облик

en: Next plural form
sr_SP: Сле&дећи множински облик

en: Next Plural Form
sr_SP: Сле&дећи множински облик

en: &Online help
sr_SP: О&нлајн помоћ

en: &Online Help
sr_SP: О&нлајн помоћ

en: &GNU gettext manual
sr_SP: П&риручник за GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
sr_SP: П&риручник за GNU gettext

en: &About Poedit
sr_SP: &О Poedit-у

en: &About
sr_SP: &О програму

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
sr_SP: Листа екстензија раздвојених тачка-зарезом (нпр. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
sr_SP: Позивање:

en: Command to extract translations:
sr_SP: Команда за издвајање превода:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
sr_SP: Ова команда покреће издвајач.
    %o – назив излазне датотеке,
    %K – листа кључних речи,
    %F – листа улазних датотека,
    %C – кодирање (в. испод).

en: An item in keywords list:
sr_SP: Ставка у листи кључних речи:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
sr_SP: Ово ће бити додато у командну линију за сваку кључну реч.
    Параметар %k означава кључну реч.

en: An item in input files list:
sr_SP: Ставка у листи улазних датотека:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
sr_SP: Ово ће бити додато у командну линију за сваку улазну датотеку.
    Параметар %f означава назив датотеке.

en: Source code charset:
sr_SP: Кодирање изворног кода:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
sr_SP: Ово ће бити додато у командну линију само ако је наведено кодирање изворног кода.
    Параметар %c означава кодирање.

en: Project name and version:
sr_SP: Назив и верзија пројекта:

en: Language team:
sr_SP: Тим преводилаца:

en: Plural forms:
sr_SP: Множински облици:

en: Use default rules for this language
sr_SP: &Подразумевана правила за овај језик

en: Use custom expression
sr_SP: Прилагођени израз

en: Learn about plural forms
sr_SP: Сазнајте више о множинским облицима

en: Charset:
sr_SP: Кодирање:

en: Advanced Extraction Settings…
sr_SP: Напредна подешавања издвајања…

en: Advanced extraction settings…
sr_SP: Напредна подешавања издвајања…

en: Extract text from source files in the following directories:
sr_SP: Издвој текст из изворних датотека у следеће фолдере:

en: Base path:
sr_SP: Основна путања:

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
sr_SP: Тражи стрингове за превод у изворним датотекама према овим кључним речима (називима функција):

en: Also use default keywords for supported languages
sr_SP: Користи и подразумеване кључне речи за подржане језике

en: Learn about gettext keywords
sr_SP: Сазнајте више о кључним речима gettext-а

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
sr_SP: Претходни изворни текст

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
sr_SP: Стари изворни текст (до ажурирања) који одговара нетачном преводу.

en: Notes for translators
sr_SP: Напомене преводиоцима

en: Comment
sr_SP: Коментар

en: Add comment
sr_SP: Додај коментар

en: Add Comment
sr_SP: Додај коментар

en: Delete From Translation Memory
sr_SP: Избриши из преводилачке меморије

en: Delete from translation memory
sr_SP: Избриши из преводилачке меморије

en: Translation suggestions
sr_SP: Предложени преводи

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
sr_SP: Нема резултата

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
sr_SP: Нема резултата

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
sr_SP: Овај стринг је пронађен у Poedit-овој преводилачкој меморији.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
sr_SP: За предложене преводе је потребан изворни текст. Ова функција неће радити само са идентификаторима.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
sr_SP: Да бисте користили предлоге превода потребно је да изворни језик буде познат. Poedit га није препознао у овој датотеци.

en: Cannot execute program: %s
sr_SP: Није могуће извршити програм: %s

en: The TMX file is malformed.
sr_SP: Неисправан формат TMX датотеке.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
sr_SP: База података преводилачке меморије је оштећена: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
sr_SP: Грешка у преводилачкој меморији: %s (%d).

en: (Use default language)
sr_SP: (подразумевани језик)

en: Language selection
sr_SP: Избор језика

en: Select your preferred language
sr_SP: Изаберите жељени језик

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
sr_SP: Потребно је да поново покренете Poedit како би ова измена ступила на снагу.

en: Cannot create temporary directory.
sr_SP: Није могуће направити привремени фолдер.

en: There are no translations. That’s unusual.
sr_SP: Нема уноса. То је необично.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
sr_SP: У систему gettext, текстови за превод се не додају ручно, већ се аутоматски издвајају из изворног кода. Тако остају ажурни и тачни. Преводиоци обично користе шаблоне (POT датотеке) које им припреми програмер.

en: Learn more about GNU gettext
sr_SP: Сазнајте више о GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
sr_SP: Најједноставнији начин да попуните ову датотеку преводима јесте да је ажурирате помоћу POT датотеке:

en: Update from POT
sr_SP: Ажурирај помоћу POT датотеке

en: Take translatable strings from an existing POT template.
sr_SP: Преузмите стрингове за превод из постојећег POT шаблона.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
sr_SP: Стрингове за превод можете да издвојите и директно из изворног кода:

en: Extract from sources
sr_SP: Издвој из изворног кода

en: Configure source code extraction in Properties.
sr_SP: Подесите издвајање из изворног кода у својствима.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
sr_SP: Верзија %s

en: Create new
sr_SP: Направи нови

en: Create new translation from POT template.
sr_SP: Направите нови превод помоћу POT шаблона.

en: Browse files
sr_SP: Прегледај датотеке

en: Open and edit translation files.
sr_SP: Отворите и уређујте датотеке превода.

en: Translate cloud project
sr_SP: Преведите пројекат у облаку

en: Collaborate with other people online.
sr_SP: Сарађујте са другима онлајн.

en: Recent files
sr_SP: Недавне датотеке

en: Sync
sr_SP: Синхронизуј

en: Synchronize translations with Crowdin
sr_SP: Синхронизујте преводе са Crowdin-ом

en: Upload
sr_SP: Отпреми

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
sr_SP: Отпреми преводе на %s

en: Open file
sr_SP: Отвори датотеку

en: Save file
sr_SP: Сачувај датотеку

en: Check for errors in the translation
sr_SP: Провери да ли има грешака у преводу

en: Validate
sr_SP: Провери

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
sr_SP: Прелиминарно преведи непреведене стрингове

en: Update from Code
sr_SP: Ажурирај из кода

en: Update from code
sr_SP: Ажурирај из кода

en: Update from source code
sr_SP: Ажурирај из изворног кода

en: Show or hide the sidebar
sr_SP: Прикажи или сакриј бочну траку

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sr_SP: О %s-у

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
sr_SP: Подешавања %s-а

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
sr_SP: О %s-у

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
sr_SP: Услуге

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
sr_SP: Сакриј %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
sr_SP: Сакриј друге

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
sr_SP: Прикажи све

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
sr_SP: Изађи из %s-а

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
sr_SP: Подешавања…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sr_SP: Подешавања…

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
sr_SP: Подешавања…

en: &Apply
sr_SP: &Примени

en: Apply
sr_SP: Примени

en: &Back
sr_SP: &Назад

en: Back
sr_SP: Назад

en: &Cancel
sr_SP: &Откажи

en: &Clear
sr_SP: &Обриши

en: Clear
sr_SP: Обриши

en: Copy
sr_SP: Копирај

en: Cu&t
sr_SP: &Исеци

en: Cut
sr_SP: Исеци

en: &Delete
sr_SP: Из&бриши

en: Edit
sr_SP: Уреди

en: &Quit
sr_SP: &Изађи

en: &New
sr_SP: &Ново

en: New
sr_SP: &Ново

en: &No
sr_SP: &Не

en: No
sr_SP: Не

en: &OK
sr_SP: &У реду

en: OK
sr_SP: &У реду

en: Open…
sr_SP: Отвори…

en: &Open...
sr_SP: &Отвори…

en: Open...
sr_SP: Отвори…

en: &Paste
sr_SP: &Налепи

en: Paste
sr_SP: Налепи

en: Preferences
sr_SP: Подешавања

en: &Redo
sr_SP: &Понови

en: Refresh
sr_SP: Освежи

en: &Save as
sr_SP: &Сачувај као

en: Save as
sr_SP: Сачувај као

en: Select &All
sr_SP: Изабери &све

en: Select All
sr_SP: Изабери све

en: &Undo
sr_SP: &Опозови

en: &Yes
sr_SP: &Да

en: Yes
sr_SP: Да

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
sr_SP: стрелица нагоре

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
sr_SP: стрелица надоле

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
sr_SP: стрелица улево

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
sr_SP: стрелица удесно

en: Warning:
sr_SP: Упозорење:
